Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Sfinti Parinti (Patrologie) (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5075)
-   -   Sfantul Serafim de Sarov despre dobandirea Sfantului Duh (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=16586)

cezar_ioan 04.07.2013 22:52:03

Citat:

În prealabil postat de adam000 (Post 525480)
Ceva imi pare profund gresit la acest fragment; imi vine greu sa cred ca a fost scris de un sfant.

Nimic mai firesc. Cum oare ți-ar fi venit, altfel?
Așa cum știu bine că ești, cine ești (o mare minciună, nu numai pe forum): oare lumina îți poate fi altcumva decât întuneric?

adam000 04.07.2013 23:07:50

Dumnezeu sa iti ajute, Cezar, in tot ce iti este de folos!

Eu in continuare, cred ca daca biserica mea, anume biserica ortodoxa, a randuit nu numai in sfintele slujbe, dar si in rugaciunile pe care este dator mireanul a le face (in orice rugaciune, fie ca este de dimineata, de seara, acatiste, paraclise, etc), toate incep cu rugaciunile randuite de biserica ca fiind rugaciuni incepatoare, iar dintre acestea, prima rugaciune este Imparate Ceresc (!), atunci cred ca ORICINE imi va spune ca nu e necesar sa ma rog in felul randuit de biserica ortodoxa, chiar daca este vorba de o scriere atribuita unui sfant, nu pot sa pun baza pe o astfel de scriere, care contrazice ceea ce biserica a randuit pentru noi.
Asa a randuit biserica mea, biserica ortodoxa: ca intre rugaciunile incepatoare sa fie Imparate Ceresc! Iar aceasta randuiala este valabila pentru TOTI ortodocsii, de la ultimul pacatos pina la cel mai mare sfant. Daca tu consideri ca doresti sa tii o alta randuiala, atunci nu pot decat sa ma rog ca Dumnezeu sa iti ajute in tot ce iti este de folos!

cezar_ioan 05.07.2013 01:12:47

În biserica ta, precum tot spui, lucrurile sunt cum sunt. OK!
În Biserica noastră, a creștinilor ortodocși, e altă rânduială, prin Duhul.
Fără legătură cu biserica ta și cu tine. (Că nu vrei legătura, iar nu din alt motiv. Facă-se voia ta!)

P.S. Ca să nu fie dubii: în Biserica Ortodoxă, pe care o ponegrești mințind că te afli în ea ca mădular, femeia e femeie iar bărbatul e bărbat. În biserica minciunii, pe care o slujești, va fi fiind invers. Treaba voastră!

adam000 05.07.2013 07:04:28

Dumnezeu sa te ajute sa iti gasesti pacea, Cezare.
In rest, din partea mea, ca de obicei primesti tacere, pentru ca in starea in care esti, orice comentariu nu ar face nimic altceva decat sa il hraneasca pe dezbinator.
Sa te ajute Dumnezeu in tot ce iti este de folos!

Leonid7 05.07.2013 12:05:27

Citat:

În prealabil postat de cezar_ioan (Post 525465)
De acord, drag prieten, drag: ce putem, însă, să facem?
Tu, mai întâi, că ai pus problema (dreaptă, dealtfel), spune-ne: ce faci tu?
Răspunde mai întâi la încercarea ta, de vrei să avem și noi, amărâții, oarecare nădejde...

Lumină!, în Hristos Domnul!
Lumină!

Nu fac ceva concret ,pentru ca altfel nu as mai fi pe aici. Dar incerc sa evit autosuficienta ivita prin lecturarea cartilor duhovnicesti,care ne face sa ne credem invatati in ale credintei si caut credinta simpla ,primara,in care declararea atributului de crestin insemna ceva si in fapta.Acum nu mai inseamna nimic,ne declaram crestini,mergem la Biserica,postim,invatam si pe altii ,insa participam si la bucuriile acestei lumi din pacate. Nu reusim sa facem rugaciunile cum trebuie etc..

catalin2 05.07.2013 17:51:17

Citat:

În prealabil postat de Leonid7 (Post 525548)
Nu fac ceva concret ,pentru ca altfel nu as mai fi pe aici. Dar incerc sa evit autosuficienta ivita prin lecturarea cartilor duhovnicesti,care ne face sa ne credem invatati in ale credintei si caut credinta simpla ,primara,in care declararea atributului de crestin insemna ceva si in fapta.Acum nu mai inseamna nimic,ne declaram crestini,mergem la Biserica,postim,invatam si pe altii ,insa participam si la bucuriile acestei lumi din pacate. Nu reusim sa facem rugaciunile cum trebuie etc..

Pe langa fapte trebuie sa cunoastem si invatatura crestina, pe langa fapte. Iar in aceste cuvinte Sfantul Serafim se prezinta si invatatura crestina si ce fapte trebuie sa facem. Stii povestea cu padurea, oamenii incearca sa ajunga intr-un loc dar in jungla padurea e deasa si trebuie sa taie copacii. Incearca cele mai bune metode de taiat copacii, ascut topoarele, dar nimeni nu se urca intr-un copac inalt sa vada daca e drumul cel bun, merg spre amrgine sau se afunda in padure. Pentru ei conteaza ca inainteaza si au gasit metode tot mai bune.

catalin2 05.07.2013 18:00:34

O spun doar ceva despre invatatura prezentata de sfantul Serafim de Sarov chiar la inceputul cuvintelor sale. Sfantul ne spune ca doar faptele credintei sunt mantuitoare, faptele bune facute de cei ce nu sunt credinciosi sau crestini nu aduc nici har si nici vreo rasplata pentru viata viitoare. Dar sunt totusi fapte bune si Domnul il va ajuta sa afle adevarul si astfel sa primeasca rasplata. Dar va avea parte de aceasta doar daca pana la sfarsitul vietii vina in credinta dreapta si astfel primeste si harul mantuitor:
"Astfel Domnul intrebuinteaza toate mijloacele Sale dumnezeiesti pentru a-i darui unui astfel de om, in schimbul faptelor sale bune, sansa de a nu-si pierde rasplata din viata ce va sa vina. Dar pana se sfarseste aceasta viata, trebuie sa punem inceput cu o dreapta credinta in Domnul nostru Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Care a venit in lume sa mantuiasca pe cei pacatosi si care, prin dobandirea de catre noi a harului Duhului Sfant, aduce in inimile noastre Imparatia lui Dumnezeu si ne deschide calea spre castigarea binecuvantarilor vietii ce va veni. Dar primirea de catre Dumnezeu a faptelor bune care nu sunt savarsite din dragoste de Hristos se limiteaza la aceasta: Ziditorul daruieste mijloacele pentru a le face sa vieze (cf. Evrei 6:1). Sta in puterea omului a le face sa traiasca sau nu. De aceea Domnul a spus iudeilor: "Daca ati fi orbi n-ati avea pacat. Dar acum ziceti: noi vedem. De aceea pacatul ramane asupra voastra" (Ioan 9:41). Daca un om precum Cornelie este placut in fata Domnului pentru faptele sale bune, desi acestea nu sunt facute de dragul de Hristos, si apoi crede in Fiul Sau, asemenea fapte ii vor fi socotite ca fiind facute din dragoste de Hristos. Dar in situatia contrara, omul nu are nici un drept sa se planga atunci cand binele pe care l-a facut este nefolositor."

cristiboss56 05.07.2013 20:59:47

Ap. Romani 5, 17-21; 6, 1-2


Fraților, dacă prin greșeala unuia moartea a împărățit printr-unul, cu mult mai mult cei ce primesc prisosința harului și a darului dreptății vor împărăți în viață prin Unul Iisus Hristos. Așadar, precum prin greșeala unuia a venit osânda pentru toți oamenii, așa și prin îndreptarea adusă de Unul a venit, pentru toți oamenii, îndreptarea care dă viață; căci precum prin neascultarea unui om s-au făcut păcătoși cei mulți, tot așa prin ascultarea Unuia se vor face drepți cei mulți. Iar Legea a intrat și ea ca se înmulțească greșeala; iar unde s-a înmulțit păcatul, a prisosit harul; pentru că precum a împărățit păcatul prin moarte, așa și harul să împărățească prin dreptate, spre viața veșnică, prin Iisus Hristos, Domnul nostru.
Ce vom zice, deci? Rămâne-vom, oare, în păcat, ca să se înmulțească harul? Nicidecum! Noi, care am murit păcatului, cum vom mai trăi în păcat?

cristiboss56 20.07.2013 00:00:03

Un remember pentru acest thread :
 
http://www.basilica.ro/_upload/img/8...9oorl1cisa.jpg 110 ani de la canonizarea Sfântului Cuvios Serafim de Sarov



La 19 iulie 1903, în prezența familiei imperiale a țarului Nicolae al doilea, a peste trei sute de mii de credincioși și a unui sobor de slujitori condus de mitropolitul Petersburgului, a fost săvârșită slujba de canonizare a Cuviosului Serafim de Sarov (1759-1833), informează "Ziarul Lumina".

Pentru întâia oară, viața marelui sfânt rus a fost scrisă în 1849, sub îngrijirea și cu binecuvântarea Sfântului Filaret Zdrozdov, mitropolit al Moscovei și cunoscut teolog, mai ales prin scrierea unui catehism ortodox, tradus în multe limbi. Acesta de altfel, se înrudea duhovnicește cu starețul din pustia Sarovului, prin duhovnicul său, Sfântul Cuvios Antonie, egumen al renumitei Lavre - Sfânta Treime de lângă Moscova - și fiu duhovnicesc al Sfântului Serafim. Cea mai completă lucrare, prin care Sfântului Serafim a devenit foarte cunoscut în Rusia, este Cronica Mănăstirii Diveevo, publicată în 1896 de Sfântul Ierarh și mărturisitor Serafim Ciciagov, o vreme, între anii 1908 și 1914, episcop de Chișinău și Hotin. Autorul acestei cărți, chiar îi mărturisea duhovnicului său, că într-una din seri, după ce finalizase lucrarea, însuși Sfântul Serafim i s-a înfățișat aievea spunându-i: „Îți mulțumesc pentru această cronică!”(profesor Vladislav Țâpin în Moștenirea Sfântului Serafim de Sarov și soarta Rusiei, Nijnii Novgorod, 2004, pag. 437).

Lucrările inițiale ale comisiei alcătuite de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse, în vederea canonizării Sfântului Serafim de Sarov, au durat între 1892 și 1894, s-au desfășurat în 28 de eparhii și au înregistrat 90 de vindecări minunate săvârșite cu ajutorul sfântului. Cel care a întârziat pentru un timp proclamarea canonizării, a fost ober procurorul (delegatul puterii de stat în perioada sinodală - 1700-1917), care deși ar fi fost bine intenționat, nu înțelegea și, drept urmare, nu era de acord cu profunda asceză a Sfântului Serafim. Însă, în cele din urmă, acesta a trebuit să cedeze deciziei țarului, care s-a implicat personal în grăbirea proclamării oficiale a canonizării.

1.000 de zile și 1.000 de nopți pe o piatră în pădure în rugăciune

Legat de viața Sfântului Serafim de Sarov, amintim că s-a născut într-o familie înstărită de negustori și constructori din orașul Kursk. Datorită mamei sale foarte evlavioase, dar se pare că și sub influența unui așa-numit nebun pentru Hristos, pe care adesea adolescentul Prohor, viitorul Sfânt Serafim, îl întâlnea în orașul său, a hotărât să aleagă viața de monah. Cu binecuvântarea bătrânului Dositei de la Mănăstirea Kitaev din Ucraina, la vârsta de 17 ani, Sfântul Serafim devine frate la mănăstirea din pustia Sarovului, unde deja trăiau mari nevoitori. Deși a fost încercat de cumplite suferințe fizice încă de la început și renunțase la o situație materială foarte bună, fratele Prohor s-a aratat neclintit în hotărârea luată. Primind ascultare la atelierele mănăstirii, în scurt timp ajunge cel mai priceput tâmplar. După noviciat este tuns în monahism, apoi hirotonit diacon și în cele din urmă preot. După mutarea la Domnul a părintelui Isaia, duhovnicul său, la vârsta de 40 de ani, Cuviosul Serafim se retrage în pustie. La un moment dat, cu profunda smerenie care îl definea, a refuzat stăreția unei mănăstiri. După acest episod, a urmat cunoscuta sa nevoință, de a petrece în rugăciune neîncetată o mie de zile și o mie de nopți, pe o piatră în pădure. Această asceză aproape suprafirească, asemenea celei a stâlpnicilor, era menită să păzească dobândirea harului Duhului Sfânt, în inima sa de sfânt, pentru care funcțiile, onorurile sau laudele, însemnau în primul rând întristare. Șederea sa pe acea piatră în pădure, avea să se prefacă în bucurie (Ioan 16; 20), deoarece ispita a fost biruită, iar nevoitorul a devenit și mai puternic.

antoniap 02.01.2016 18:56:50

Citate ortodoxe ale Sfantului Serafim de Sarov

http://citateortodoxe.ro/autor/sfant...sarov/pagina-1

antoniap 02.01.2016 19:13:59

SF.SERAFIM DE SAROV (MANASTIREA DIVEEVO-Rusia)




https://www.youtube.com/watch?v=ClWpqQi-E-k

ahilpterodactil 03.01.2016 05:48:40

Toate bune și frumoase, Antonia.
Hai acum să vedem ce ar spune Sfântul Serafim despre dinții doamnelor și despre cipuri: ce mai crezi, ai fost cipuită în molar?
Da sau nu, ca să știm, din nou, cine suntem.
Răspunsul tău e pentru mine o adevărată mărturisire de credință. Că nu se poate să te simți atât de apropiată de Sfântul Serafim și totodată să continui să crezi că ți s-a introdus un cip în dinte. A iubi în mod real pe Sfântul Serafim și a accepta idei delirante, oricât de seducătoare ar părea acestea pentru nevoile explicative personale, este mult prea contradictoriu pentru a funcționa.
La mulți ani!

antoniap 03.01.2016 19:11:30

De ce sa-ti spun eu? Du-te si tu la implantologie sau chiar la cateva cabinete stomatologice si filmeaza cu camera ascunsa si vezi ce se intampla. Intreaba tu pe acolo ce se pune prin maxilare, cui si de ce.

Fa asta pentru semenii tai. Sfantul Serafim de Sarov ne indeamna sa ne pese de semeni, nu sa-i privim din copac!

Parintele Paisie Olaru ne invata intelept: ,,Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti si sa nu crezi tot ce auzi."

Nu e un secret ca in America mor pe capete oameni cu varste cuprinse intre 40 si 60 de ani. In mod cert, ceva se intampla cu multi dintre ei, in opinia mea. La aceste varste, multe organe pot fi valorificate! Un infarct ori un cancer la gat mai poate fi si provocat chiar si intr-un cabinet stomatologic! Evident, pe alese! Ca doar nu degeaba avem dosare medicale electronice! Hai sa traiesti si tu!

ahilpterodactil 03.01.2016 21:58:55

Mda... Îmi pare rău, ca de obicei, că te încăpățânezi să primești duhurile alea care îți șoptesc prostii. Sunt idei delirante induse de draci, Antonia. Cum de nu îți dai seama?
Dar sunt optimist. Dacă vei continua să îl iubești pe Sfântul Serafim sunt sigur că el te va scăpa, la momentul știut doar de Dumnezeu, și de ipotezele astea pline de suspiciune, de neîncredere...
Toate cele bune și te rog să mă ierți că te-am supărat! Am fost franc cu tine tocmai pentru că îmi pasă ce ți se întâmplă, sper că ești de acord cu asta....:)

antoniap 03.01.2016 22:21:59

De ce nu ai curajul sa verifici ce am scris? De ce dai verdicte inainte de a verifica? E mai usor asa sau e mai corect politic? Sau poate ca nici nu te intereseaza adevarul, ci urmaresti doar sa ma intimidezi cu insinuarile tale...

ovidiu b. 03.01.2016 22:33:06

Boală grea frate, boală grea. Și nu-i poți cerea prea mult Antoniei când această boală este întreținută de duhovnici. Adunările astea sectare sunt așa de încătușate de această boală a prejudecății încât, dacă duhovnicul care ieri le propovăduia cipofobia, le-ar spune astăzi că a fost o greșeală, aceștia l-ar cataloga drept "corect politic". După cum observi, pentru aceștia nu contează ce spune Biserica, în schimb îți trântesc în față un verset din Apocalipsă - nimic diferit de practica protestantă, deși, după cum bine știi, foarte puțini sfinți s-au încumetat în tâlcuirea Apocalipsei.

antoniap 03.01.2016 22:36:46

La fel cred si eu despre cei care vor sa ne vada cipuiti! Vai de capul lor, saracii, caci isi vor pierde sufletele.

ovidiu b. 03.01.2016 22:50:10

"Nu vă temeți de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeți-vă mai curând de acela care poate și sufletul și trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28)

ahilpterodactil 04.01.2016 02:21:30

Citat:

În prealabil postat de antoniap (Post 609431)
Sau poate ca nici nu te intereseaza adevarul, ci urmaresti doar sa ma intimidezi cu insinuarile tale...

Nicidecum, Antonia. Numai ca, repet, imi pare rau ca nu te uiti un pic mai critic la aceste convingeri.
Sa iti explici anumite intamplari din propria viata in baza ipotezei neverificabile ca ti-a pus cineva un cip in dinte, e pentru mine de neinteles. Cand sunt atatea alte explicatii plauzibile pentru ceea ce ni se intampla.
Si ce ni se intampla de fapt? Pai, in rezumat, doua mari lucruri: cedam la presiuni dureroase ale vietii, in acelasi timp in care neglijam sau ratam sa ne ingrijim cu adevarat pe noi insine.

Uite, tocmai Sfantul Serafim ar putea sa ne fie un model vrednic de urmat. Stii bine cate a suferit in viata, prin cate incercari a trecut. Si ce a facut Sfantul? A cautat cumva explicatii stiintifico/fantastice la necazurile vietii? Sau, mai degraba, s/a adincit in cautarea lui Dumnezeu, printr-o serioasa pocainta...
Cum a facut de fapt sfantul pe care il iubesti? Si daca il iubesti, de ce nu ii urmezi exemplul, ca o adevarata fiica duhovniceasca, in loc sa primesti idei delirante de la unii care nu te iubesc. Ca de te iubeau te invatau pocainta, nu teoriile conspiratiilor de tot soiul...

In fine, n-o sa mai revin. Daca te rogi la Sfantul Serafim, pomeneste-ma si pe mine.
Toate cele bune, iarta-ma pentru ca te-am necajit.

antoniap 04.01.2016 07:50:10

Daca in timpul unei operatii pe sinus ti-ar scoate cineva un dispozitiv de acolo si ti l-ar da sa-l patrezi cu gandul ca oricum nu vei ma trai mult pentru a reclama pe cineva, tu ce ai crede? Dar daca ai simti in mod concret in mod concret un corp strain, daca l-ai vedea si la radiogradie si ai simti si efecte neplacute?

Nu e important daca problema este a mea sau a altcuiva. E important ca maine aar putea fi a oricaruia dintre noi. Atata timp cat tu iti platesti consultatia la stomatologie, e firesc sa beneficiezi de servicii de calitate. Platim asigurari de sanatate, nu de moarte. Am adus in discutie subiectul cu mult timp in urma si nu trebuia sa te abati de la subiectul topicului, caci nu prezentasem vreun material deranjant pentru cineva. Sau poate ca da...

Nu vorbisem despre cipuri din masele, ci despre dispozitive medicale implantabile. Exista reglemantari legale pana la un punct pentru folosirea acestor dispozitive. In rest, scapa de sub control si fiecare le foloseste cum vrea.

Iar in lege se vorbeste despre ,,scopul propus", nu scrie nicaieri ca acest scop trebuie sa fie in favoarea pacientului:

http://www.sfatulmedicului.ro/Legisl...-medicale_3524
Citez:

ARTICOLUL 2.

,,In sensul prezentei legi, termenii sunt definiti dupa cum urmeaza:
a) dispozitiv medical - orice instrument, aparat, mecanism, material sau alt articol utilizat singur sau in combinatie, inclusiv software necesar pentru aplicarea lui corecta, destinat de producator sa fie folosit pentru om si care nu isi indeplineste actiunea principala prevazuta in/sau pe corpul uman prin mijloace farmacologice, imunologice sau metabolice, dar care poate fi ajutat in functia sa prin astfel de mijloace, in scop de:
- diagnostic, prevenire, monitorizare, tratament sau alinare a durerii;
- diagnostic, supraveghere, tratament sau compensare a unei leziuni ori a unui handicap;
- investigatie, inlocuire ori modificare a anatomiei sau a unui proces fiziologic;
- control al conceptiei;

b) dispozitiv medical activ - orice dispozitiv medical a carui functionare se bazeaza pe o alta sursa de putere sau de energie decat aceea generata de organismul uman sau de gravitatie;
c) dispozitiv medical implantabil activ - orice dispozitiv medical activ care este destinat sa fie introdus si sa ramana implantat in corpul uman sau intr-un orificiu al acestuia, partial ori total, prin interventie medicala sau chirurgicala;
d) accesoriu - un articol care, desi nu este un dispozitiv medical, este prevazut in mod special de catre producator pentru a fi utilizat impreuna cu un dispozitiv, in concordanta cu scopul utilizarii;
e) dispozitiv medical pentru diagnostic in vitro - orice dispozitiv care este un reactiv, produs de reactie, calibrator, material de control, chit, instrument, aparat, echipament sau sistem, utilizat singur sau in combinatie, destinat de producator pentru a fi utilizat in vitro pentru examinarea de probe, incluzand sange si grefe de tesut, prelevate din corpul uman sau, in principal, numai in scopul obtinerii unor informatii:
- privind starea fiziologica sau patologica ori referitoare la o anomalie congenitala;
- pentru a determina protectia si compatibilitatea cu un potential recipient;
- pentru monitorizarea masurilor terapeutice; recipientele pentru probe sunt considerate dispozitive medicale pentru diagnostic in vitro;
recipientele pentru probe sunt acele dispozitive, tip vacuum sau nu, destinate de catre producator special pentru pastrarea initiala si pentru conservarea probelor obtinute din organismul uman, in scopul unei examinari pentru diagnostic in vitro;
f) dispozitiv individual la comanda - orice dispozitiv confectionat conform prescriptiei unui practician medical calificat care elaboreaza sub responsabilitatea sa caracteristicile constructive ale dispozitivului destinat pentru un pacient anume; prescriptia poate fi, de asemenea, emisa de oricare alta persoana autorizata in virtutea calificarii sale profesionale; dispozitivele medicale de serie mare care trebuie sa fie adaptate pentru a intruni cerintele specifice prescriptiei unui practician medical calificat sau altei persoane autorizate nu sunt considerate dispozitive individuale la comanda;
g) dispozitiv destinat investigatiei clinice - orice dispozitiv prevazut sa fie utilizat de practicianul medical calificat, atunci cand conduce investigatia clinica, conform anexei nr. X, intr-un mediu clinic adecvat; in scopul realizarii investigatiei clinice persoana care, in virtutea calificarii sale profesionale, este autorizata sa efectueze astfel de investigatii va fi acceptata ca echivalent cu practicianul medical calificat;
h) directive europene privind dispozitivele medicale - reglementari elaborate de Comunitatea Europeana, cu putere de lege in tarile membre, care contin cerintele esentiale privind calitatea si securitatea impuse dispozitivelor medicale, in vederea eliminarii barierelor tehnice din calea comertului;
i) certificare - ansamblu de proceduri, verificari, incercari, finalizat printr-un document-certificat, care atesta conformitatea dispozitivului medical cu cerintele de siguranta si de performanta necesare in utilizare;
j) inregistrare - document care furnizeaza dovezi obiective ale activitatilor efectuate sau ale rezultatelor obtinute in domeniul dispozitivelor medicale;
k) cerinte esentiale - caracteristici si performante principale impuse dispozitivelor medicale tinandu-se seama de scopul propus al aparatului, care sunt specificate pentru fiecare clasa de aparate in directivele si normele europene;
l) standard armonizat - standardul adoptat de un organism european de standardizare, referindu-se in mod special la domeniul de aplicare a unei directive; un standard este armonizat in cazul aprobarii paralele a standardelor ISO si CEN;
m) organism de certificare notificat - organismul desemnat de structura de specialitate din cadrul Ministerului Sanatatii pentru evaluarea conformitatii si certificarea dispozitivelor medicale, conform strategiei stabilite de structura de specialitate din cadrul Ministerului Sanatatii;
n) supraveghere in utilizare - ansamblul de masuri prin care se asigura si se confirma siguranta in functionare si performantele, conform scopului propus, pe toata durata de exploatare a dispozitivului medical si de detectare a incidentelor in utilizare;
o) incident - acele defectiuni care au produs sau care ar fi putut produce deces, ranire sau deteriorare grava a starii de sanatate a pacientului, utilizatorului, tertelor persoane sau care afecteaza calitatea mediului, precum si acele defectiuni care, prin repetare, produc perturbari in activitatea medicala, pierderi materiale, de timp si altele asemenea;
p) registru - documentul de evidentiere a dispozitivelor medicale certificate, a producatorilor si furnizorilor de aparate medicale;
r) producator - persoana fizica sau juridica avand responsabilitatea de a proiecta, produce, ambala si eticheta un dispozitiv, in scopul punerii lui in circulatie sub numele sau propriu, indiferent daca aceasta operatiune este indeplinita de ea insasi sau de o terta parte in numele sau (responsabil cu punerea pe piata); termenul se aplica si persoanelor fizice sau juridice care asambleaza, ambaleaza, prelucreaza, reconditioneaza si/sau eticheteaza produse si/sau atribuie acestora destinatia de dispozitiv cu intentia de a-l pune in circulatie sub numele sau propriu; aceasta definitie nu se aplica persoanelor care, nefiind producatori in intelesul primului paragraf, asambleaza sau adapteaza dispozitive deja existente pe piata pentru un pacient individual;
s) scop propus - utilizarea pentru care produsul este destinat, in concordanta cu datele furnizate de producator pe etichete, in instructiuni si/sau in materiale promotionale (prospecte comerciale); "

AlinB 04.01.2016 10:21:10

Citat:

În prealabil postat de antoniap (Post 609464)
Daca in timpul unei operatii pe sinus ti-ar scoate cineva un dispozitiv de acolo si ti l-ar da sa-l patrezi cu gandul ca oricum nu vei ma trai mult pentru a reclama pe cineva, tu ce ai crede? Dar daca ai simti in mod concret in mod concret un corp strain, daca l-ai vedea si la radiogradie si ai simti si efecte neplacute?

Nu e important daca problema este a mea sau a altcuiva. E important ca maine aar putea fi a oricaruia dintre noi. Atata timp cat tu iti platesti consultatia la stomatologie, e firesc sa beneficiezi de servicii de calitate. Platim asigurari de sanatate, nu de moarte. Am adus in discutie subiectul cu mult timp in urma si nu trebuia sa te abati de la subiectul topicului, caci nu prezentasem vreun material deranjant pentru cineva. Sau poate ca da...

Nu vorbisem despre cipuri din masele, ci despre dispozitive medicale implantabile. Exista reglemantari legale pana la un punct pentru folosirea acestor dispozitive. In rest, scapa de sub control si fiecare le foloseste cum vrea.

Iar in lege se vorbeste despre ,,scopul propus", nu scrie nicaieri ca acest scop trebuie sa fie in favoarea pacientului:

http://www.sfatulmedicului.ro/Legisl...-medicale_3524
Citez:

ARTICOLUL 2.

,,In sensul prezentei legi, termenii sunt definiti dupa cum urmeaza:
a) dispozitiv medical - orice instrument, aparat, mecanism, material sau alt articol utilizat singur sau in combinatie, inclusiv software necesar pentru aplicarea lui corecta, destinat de producator sa fie folosit pentru om si care nu isi indeplineste actiunea principala prevazuta in/sau pe corpul uman prin mijloace farmacologice, imunologice sau metabolice, dar care poate fi ajutat in functia sa prin astfel de mijloace, in scop de:
- diagnostic, prevenire, monitorizare, tratament sau alinare a durerii;
- diagnostic, supraveghere, tratament sau compensare a unei leziuni ori a unui handicap;
- investigatie, inlocuire ori modificare a anatomiei sau a unui proces fiziologic;
- control al conceptiei;

b) dispozitiv medical activ - orice dispozitiv medical a carui functionare se bazeaza pe o alta sursa de putere sau de energie decat aceea generata de organismul uman sau de gravitatie;
c) dispozitiv medical implantabil activ - orice dispozitiv medical activ care este destinat sa fie introdus si sa ramana implantat in corpul uman sau intr-un orificiu al acestuia, partial ori total, prin interventie medicala sau chirurgicala;
d) accesoriu - un articol care, desi nu este un dispozitiv medical, este prevazut in mod special de catre producator pentru a fi utilizat impreuna cu un dispozitiv, in concordanta cu scopul utilizarii;
e) dispozitiv medical pentru diagnostic in vitro - orice dispozitiv care este un reactiv, produs de reactie, calibrator, material de control, chit, instrument, aparat, echipament sau sistem, utilizat singur sau in combinatie, destinat de producator pentru a fi utilizat in vitro pentru examinarea de probe, incluzand sange si grefe de tesut, prelevate din corpul uman sau, in principal, numai in scopul obtinerii unor informatii:
- privind starea fiziologica sau patologica ori referitoare la o anomalie congenitala;
- pentru a determina protectia si compatibilitatea cu un potential recipient;
- pentru monitorizarea masurilor terapeutice; recipientele pentru probe sunt considerate dispozitive medicale pentru diagnostic in vitro;
recipientele pentru probe sunt acele dispozitive, tip vacuum sau nu, destinate de catre producator special pentru pastrarea initiala si pentru conservarea probelor obtinute din organismul uman, in scopul unei examinari pentru diagnostic in vitro;
f) dispozitiv individual la comanda - orice dispozitiv confectionat conform prescriptiei unui practician medical calificat care elaboreaza sub responsabilitatea sa caracteristicile constructive ale dispozitivului destinat pentru un pacient anume; prescriptia poate fi, de asemenea, emisa de oricare alta persoana autorizata in virtutea calificarii sale profesionale; dispozitivele medicale de serie mare care trebuie sa fie adaptate pentru a intruni cerintele specifice prescriptiei unui practician medical calificat sau altei persoane autorizate nu sunt considerate dispozitive individuale la comanda;
g) dispozitiv destinat investigatiei clinice - orice dispozitiv prevazut sa fie utilizat de practicianul medical calificat, atunci cand conduce investigatia clinica, conform anexei nr. X, intr-un mediu clinic adecvat; in scopul realizarii investigatiei clinice persoana care, in virtutea calificarii sale profesionale, este autorizata sa efectueze astfel de investigatii va fi acceptata ca echivalent cu practicianul medical calificat;
h) directive europene privind dispozitivele medicale - reglementari elaborate de Comunitatea Europeana, cu putere de lege in tarile membre, care contin cerintele esentiale privind calitatea si securitatea impuse dispozitivelor medicale, in vederea eliminarii barierelor tehnice din calea comertului;
i) certificare - ansamblu de proceduri, verificari, incercari, finalizat printr-un document-certificat, care atesta conformitatea dispozitivului medical cu cerintele de siguranta si de performanta necesare in utilizare;
j) inregistrare - document care furnizeaza dovezi obiective ale activitatilor efectuate sau ale rezultatelor obtinute in domeniul dispozitivelor medicale;
k) cerinte esentiale - caracteristici si performante principale impuse dispozitivelor medicale tinandu-se seama de scopul propus al aparatului, care sunt specificate pentru fiecare clasa de aparate in directivele si normele europene;
l) standard armonizat - standardul adoptat de un organism european de standardizare, referindu-se in mod special la domeniul de aplicare a unei directive; un standard este armonizat in cazul aprobarii paralele a standardelor ISO si CEN;
m) organism de certificare notificat - organismul desemnat de structura de specialitate din cadrul Ministerului Sanatatii pentru evaluarea conformitatii si certificarea dispozitivelor medicale, conform strategiei stabilite de structura de specialitate din cadrul Ministerului Sanatatii;
n) supraveghere in utilizare - ansamblul de masuri prin care se asigura si se confirma siguranta in functionare si performantele, conform scopului propus, pe toata durata de exploatare a dispozitivului medical si de detectare a incidentelor in utilizare;
o) incident - acele defectiuni care au produs sau care ar fi putut produce deces, ranire sau deteriorare grava a starii de sanatate a pacientului, utilizatorului, tertelor persoane sau care afecteaza calitatea mediului, precum si acele defectiuni care, prin repetare, produc perturbari in activitatea medicala, pierderi materiale, de timp si altele asemenea;
p) registru - documentul de evidentiere a dispozitivelor medicale certificate, a producatorilor si furnizorilor de aparate medicale;
r) producator - persoana fizica sau juridica avand responsabilitatea de a proiecta, produce, ambala si eticheta un dispozitiv, in scopul punerii lui in circulatie sub numele sau propriu, indiferent daca aceasta operatiune este indeplinita de ea insasi sau de o terta parte in numele sau (responsabil cu punerea pe piata); termenul se aplica si persoanelor fizice sau juridice care asambleaza, ambaleaza, prelucreaza, reconditioneaza si/sau eticheteaza produse si/sau atribuie acestora destinatia de dispozitiv cu intentia de a-l pune in circulatie sub numele sau propriu; aceasta definitie nu se aplica persoanelor care, nefiind producatori in intelesul primului paragraf, asambleaza sau adapteaza dispozitive deja existente pe piata pentru un pacient individual;
s) scop propus - utilizarea pentru care produsul este destinat, in concordanta cu datele furnizate de producator pe etichete, in instructiuni si/sau in materiale promotionale (prospecte comerciale); "


Valeu, iar fimeia cu cipuletele in sinus.

Mai nou, l-a si tinut in mana.

Ce deh, logic, nu mai avea mult de trait, urma sa se prabuseasca moarta la iesirea dn cabinet.

Fa-i o poza sa-l vedem si noi.

Sper ca nu e o plomba. Stii diferenta, da?

antoniap 04.01.2016 13:39:12

Scriam despre o lege care ar trebui sa intre in atentia DNA. Am prezentat link-ul, deci nu mai e nevoie de nicio poza. De asemenea, ar trebui sa intre in atentia DNA si modul de aplicare a acestei legi. Prea s-a suit scoafa-n copac si de-acolo face:,, Pac! " .

Intrarea Vagonului 04.01.2016 13:42:54

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 609467)
Valeu, iar fimeia cu cipuletele in sinus.

Mai nou, l-a si tinut in mana.

Ce deh, logic, nu mai avea mult de trait, urma sa se prabuseasca moarta la iesirea dn cabinet.

Fa-i o poza sa-l vedem si noi.

Sper ca nu e o plomba. Stii diferenta, da?

:))))))))))))))))))

Antonia, am informatii de ultima ora de la un coleg din Dark Council, care si-a deschis gura dupa ce i-am trimis un vinisor burgundiu si niste psilocybe: ceea ce crede lumea ca sunt masele de minte sunt de fapt nanodrone dintoase, cu crestere simulata, care inregistreaza si transmit mai departe orice face sentientu'/sentienta in cauza, de la basini si acte sexuale la pareri politice si marturisiri de credinta. Pe bune.

:)))))))))))))))))))))))))))))))))

Aline, ai fost magistral la faza cu diferenta dintre cip si plomba. Am incercat si eu ceva umor de calitate, dar la tine o fost scurt si percutacios.

AlinB 04.01.2016 15:38:22

Citat:

În prealabil postat de antoniap (Post 609476)
Scriam despre o lege care ar trebui sa intre in atentia DNA. Am prezentat link-ul, deci nu mai e nevoie de nicio poza. De asemenea, ar trebui sa intre in atentia DNA si modul de aplicare a acestei legi. Prea s-a suit scoafa-n copac si de-acolo face:,, Pac! " .

Ai uitat si de departamentul de pompieri.
Care de obicei coboara pisici din copac dar cred ca nu s-ar da inapoi nici de la "scoafe".
Poti pune si pentru ei un link, de pe google, cu "scoafe" si o lege despre "scoafe".
Ca sa vada ca e vorb de oameni educati, informati, nu asa..orice taran analfabet si incult tehnologic care toarna reclamatii tampite compuse adhoc cu o doza de schizofrenie paranoida si copy/paste de pe bloguri cretine.

Dar eu zic ca se rezolva mai degraba cu sectia locala de psihiatrie.

antoniap 04.01.2016 17:28:36

Repeti cam des cuvantul ,,psihiatrie". Probabil tu treci des pe acolo.

antoniap 04.01.2016 17:49:05

http://ortodox.md/articole/biserica/...-de-kronstadt/

ahilpterodactil 04.01.2016 21:48:18

Citat:

În prealabil postat de antoniap (Post 609464)
Daca in timpul unei operatii pe sinus ti-ar scoate cineva un dispozitiv de acolo si ti l-ar da sa-l patrezi cu gandul ca...

Hopa?
Sora noastra stie gandurile nerostite ale oamenilor?....
E de mirare pentru noi, oamenii obisnuiti, care preferam sa intrebam sau sa ne imaginam ce gandesc semenii, fara a pune mana in foc pentru inchipuirea naostra de care ne dam seama ca e doar presupunere, nu certitudine.
O presupunere, o ipoteza, nu merita alt credit decat acesta pe care il au: posibil, poate, ramane de vazut etc.
E mai bine sa intrebam, sa comunicam cu semenii, decat sa ne inchipuim in solitudinea noastra subiectiva dupa cum ne vine (de unde?) si apoi sa ne purtam ca si cum ar fi real si adevarat ceea ce de fapt doar ne-am inchipuit ca ar putea sa fie...

antoniap 05.01.2016 00:05:21

N-ai vrea sa te intorci la subiectul topicului? Crezi ca intereseaza pe cineva hahaitul tau? Sau acesta ti se pare mai important decat dobândirea Duhului Sfant?

AlinB 05.01.2016 00:10:45

Citat:

În prealabil postat de antoniap (Post 609582)
N-ai vrea sa te intorci la subiectul topicului? Crezi ca intereseaza pe cineva hahaitul tau? Sau acesta ti se pare mai important decat dobândirea Duhului Sfant?

Dar ce legatura au fanteziile tale paranoide despre cipuri cu topicul?

Si ele cu Sf. Ioan de Kronstadt?

Inainte de a aduce pe altii la topic, ar fi mai bine sa nu te abati tu de la el prin balariile sectei cipofobe-utilizatoare-de-cipuri.

ahilpterodactil 05.01.2016 03:48:02

Citat:

În prealabil postat de antoniap (Post 609582)
N-ai vrea sa te intorci la subiectul topicului? Crezi ca intereseaza pe cineva hahaitul tau? Sau acesta ti se pare mai important decat dobândirea Duhului Sfant?

Ca multi altii, din pacate, ai facut din cele sfinte un paravan dupa care vrei sa te pitesti. Ai impresia ca Sfantul Serafim si Duhul Sfant sunt peretii dupa care se ascunde pofta ca lumea si Dumnezeu sa fie cum vrei tu.
Te inseli, Antonia. Tocmai Serafim si Duhul Sfant sunt ferestrele prin care se vede inca si mai clar cine este Antonia si ce vrea ea.
Ia aminte, surioara, ca toti cei care se folosesc de cele sfinte ca si cum le-ar detine dupa bunul plac, se numesc furi.
Sau hoti.
Hoti de cele sfinte.
Si, dupa cum stim cu totii, Imparatia Cerurilor nu e pentru hoti.
Desi se ia cu asalt (adica prin renuntare la nebunia proprie).
Sau tocmai de aceea.

ahilpterodactil 05.01.2016 04:08:33

Citat:

În prealabil postat de antoniap (Post 609464)

ARTICOLUL 2.

,,In sensul prezentei legi, termenii sunt definiti dupa cum urmeaza:
a) dispozitiv medical - orice instrument, aparat, mecanism, material sau alt articol utilizat singur sau in combinatie, inclusiv software necesar pentru aplicarea lui corecta, destinat de producator sa fie folosit pentru om si care nu isi indeplineste actiunea principala prevazuta in/sau pe corpul uman prin mijloace farmacologice, imunologice sau metabolice, dar care poate fi ajutat in functia sa prin astfel de mijloace, in scop de:
- diagnostic, prevenire, monitorizare, tratament sau alinare a durerii;
- diagnostic, supraveghere, tratament sau compensare a unei leziuni ori a unui handicap;
- investigatie, inlocuire ori modificare a anatomiei sau a unui proces fiziologic;
- control al conceptiei;

b) dispozitiv medical activ - orice dispozitiv medical a carui functionare se bazeaza pe o alta sursa de putere sau de energie decat aceea generata de organismul uman sau de gravitatie;
c) dispozitiv medical implantabil activ - orice dispozitiv medical activ care este destinat sa fie introdus si sa ramana implantat in corpul uman sau intr-un orificiu al acestuia, partial ori total, prin interventie medicala sau chirurgicala;
d) accesoriu - un articol care, desi nu este un dispozitiv medical, este prevazut in mod special de catre producator pentru a fi utilizat impreuna cu un dispozitiv, in concordanta cu scopul utilizarii;
e) dispozitiv medical pentru diagnostic in vitro - orice dispozitiv care este un reactiv, produs de reactie, calibrator, material de control, chit, instrument, aparat, echipament sau sistem, utilizat singur sau in combinatie, destinat de producator pentru a fi utilizat in vitro pentru examinarea de probe, incluzand sange si grefe de tesut, prelevate din corpul uman sau, in principal, numai in scopul obtinerii unor informatii:
- privind starea fiziologica sau patologica ori referitoare la o anomalie congenitala;
- pentru a determina protectia si compatibilitatea cu un potential recipient;
- pentru monitorizarea masurilor terapeutice; recipientele pentru probe sunt considerate dispozitive medicale pentru diagnostic in vitro;
recipientele pentru probe sunt acele dispozitive, tip vacuum sau nu, destinate de catre producator special pentru pastrarea initiala si pentru conservarea probelor obtinute din organismul uman, in scopul unei examinari pentru diagnostic in vitro;
f) dispozitiv individual la comanda - orice dispozitiv confectionat conform prescriptiei unui practician medical calificat care elaboreaza sub responsabilitatea sa caracteristicile constructive ale dispozitivului destinat pentru un pacient anume; prescriptia poate fi, de asemenea, emisa de oricare alta persoana autorizata in virtutea calificarii sale profesionale; dispozitivele medicale de serie mare care trebuie sa fie adaptate pentru a intruni cerintele specifice prescriptiei unui practician medical calificat sau altei persoane autorizate nu sunt considerate dispozitive individuale la comanda;
g) dispozitiv destinat investigatiei clinice - orice dispozitiv prevazut sa fie utilizat de practicianul medical calificat, atunci cand conduce investigatia clinica, conform anexei nr. X, intr-un mediu clinic adecvat; in scopul realizarii investigatiei clinice persoana care, in virtutea calificarii sale profesionale, este autorizata sa efectueze astfel de investigatii va fi acceptata ca echivalent cu practicianul medical calificat;
h) directive europene privind dispozitivele medicale - reglementari elaborate de Comunitatea Europeana, cu putere de lege in tarile membre, care contin cerintele esentiale privind calitatea si securitatea impuse dispozitivelor medicale, in vederea eliminarii barierelor tehnice din calea comertului;
i) certificare - ansamblu de proceduri, verificari, incercari, finalizat printr-un document-certificat, care atesta conformitatea dispozitivului medical cu cerintele de siguranta si de performanta necesare in utilizare;
j) inregistrare - document care furnizeaza dovezi obiective ale activitatilor efectuate sau ale rezultatelor obtinute in domeniul dispozitivelor medicale;
k) cerinte esentiale - caracteristici si performante principale impuse dispozitivelor medicale tinandu-se seama de scopul propus al aparatului, care sunt specificate pentru fiecare clasa de aparate in directivele si normele europene;
l) standard armonizat - standardul adoptat de un organism european de standardizare, referindu-se in mod special la domeniul de aplicare a unei directive; un standard este armonizat in cazul aprobarii paralele a standardelor ISO si CEN;
m) organism de certificare notificat - organismul desemnat de structura de specialitate din cadrul Ministerului Sanatatii pentru evaluarea conformitatii si certificarea dispozitivelor medicale, conform strategiei stabilite de structura de specialitate din cadrul Ministerului Sanatatii;
n) supraveghere in utilizare - ansamblul de masuri prin care se asigura si se confirma siguranta in functionare si performantele, conform scopului propus, pe toata durata de exploatare a dispozitivului medical si de detectare a incidentelor in utilizare;
o) incident - acele defectiuni care au produs sau care ar fi putut produce deces, ranire sau deteriorare grava a starii de sanatate a pacientului, utilizatorului, tertelor persoane sau care afecteaza calitatea mediului, precum si acele defectiuni care, prin repetare, produc perturbari in activitatea medicala, pierderi materiale, de timp si altele asemenea;
p) registru - documentul de evidentiere a dispozitivelor medicale certificate, a producatorilor si furnizorilor de aparate medicale;
r) producator - persoana fizica sau juridica avand responsabilitatea de a proiecta, produce, ambala si eticheta un dispozitiv, in scopul punerii lui in circulatie sub numele sau propriu, indiferent daca aceasta operatiune este indeplinita de ea insasi sau de o terta parte in numele sau (responsabil cu punerea pe piata); termenul se aplica si persoanelor fizice sau juridice care asambleaza, ambaleaza, prelucreaza, reconditioneaza si/sau eticheteaza produse si/sau atribuie acestora destinatia de dispozitiv cu intentia de a-l pune in circulatie sub numele sau propriu; aceasta definitie nu se aplica persoanelor care, nefiind producatori in intelesul primului paragraf, asambleaza sau adapteaza dispozitive deja existente pe piata pentru un pacient individual;
s) scop propus - utilizarea pentru care produsul este destinat, in concordanta cu datele furnizate de producator pe etichete, in instructiuni si/sau in materiale promotionale (prospecte comerciale); "

Noi crestinii suntem oameni invatati sa punem inainte gandul cel bun. Daca ai avea gandul cel bun, ai intelege cu usurinta ca:
1) monitorizarea pacientului este spre binele lui; cand iubesti pe cineva vrei sa il ai tot timpul sub ochi, ca sa nu i se intample ceva rau si ca sa poti interveni prompt, in timp util; a avea contact cu cel iubit este o cerinta elementara a iubirii; a monitoriza un pacient este nu doar o obligatie profesionala, ci si o dovada de iubire; dar tu pesemne stii ca unii oameni sunt cu ochii pe comoara ca sa o fure - si ai impresia, prin generalizare abuziva, ca toti oamenii sunt asa (hoti perversi);
2) pentru unii, termenul de supraveghere este terifiant; in realitate, a supraveghea are un sens pozitiv, afectuos, specific relatiilor de intrajutorare - ii supravegem de pilda pe copii, pe cei bolnavi, pe cei care au nevoie de ajutor; este o masura elementara de SECURITATE, de PROTECTIE; suntem cu ochii pe ei, ca sa putem interveni prompt atunci cand e nevoie, spre binele lor si spre demnitatea menirii noastre de protectori (medici etc.); a sluji semenilor si lui Dumnezeu inseamna, printre altele, a supraveghea pe cel bolnav; CE-AR FI DACA BUNUL DUMNEZEU, PRONIATORUL, NE-AR SCAPA DIN OCHI FIE SI O SINGURA CLIPA?
3) modificarea anatomiei se refera in primul rand la o interventie de tip chirurgical; uneori e absolut necesara, altfel pacientul poate muri sau poate suferi cumplit. Modificarea fiziologica se refera, in primul rand, la corectia unei abateri de la functionarea normala a organismului - de exemplu, unui pacient cu deficit de serotonina medicii ii administreaza substante care sa modifice deficitul in sensul unor valori homeostatice; altminteri pacientul moare, de obicei prin suicid; un alt exemplu ar fi pentru pacientul cu deficit de insulina etc. etc. etc.

Si tot asa, daca ai avea gandul cel bun le-ai intelege pe toate.

antoniap 05.01.2016 08:33:01

Cred ca o lege la adapostul careia se poate face rau semenilor nostri nu trebuie sustinuta. Fireste ca ar trebui scriu despre pacatele mele, nu despre ale altora. Faptul ca unii o considera fara cusur denota subiectivism. Inseamna ca ei stiu sigur ca aceasta lege pe ei ii va proteja. Si atunci cei care sustin contrariul sunt denigrati, fireste, conform legii junglei! De ce exista in Romania atatia stomatologi straini? Nu cumva aceasta lege ii favorizează? Mor parca prea multi romani, parerea mea.
In fine, iertati-ma ca m-am lasat cuprinsa de manie. Ba chiar va multumesc pentru ironii.

AlinB 05.01.2016 12:23:45

Citat:

În prealabil postat de ahilpterodactil (Post 609592)
Noi crestinii suntem oameni invatati sa punem inainte gandul cel bun. Daca ai avea gandul cel bun, ai intelege cu usurinta ca:
1) monitorizarea pacientului este spre binele lui; cand iubesti pe cineva vrei sa il ai tot timpul sub ochi, ca sa nu i se intample ceva rau si ca sa poti interveni prompt, in timp util; a avea contact cu cel iubit este o cerinta elementara a iubirii; a monitoriza un pacient este nu doar o obligatie profesionala, ci si o dovada de iubire; dar tu pesemne stii ca unii oameni sunt cu ochii pe comoara ca sa o fure - si ai impresia, prin generalizare abuziva, ca toti oamenii sunt asa (hoti perversi);
2) pentru unii, termenul de supraveghere este terifiant; in realitate, a supraveghea are un sens pozitiv, afectuos, specific relatiilor de intrajutorare - ii supravegem de pilda pe copii, pe cei bolnavi, pe cei care au nevoie de ajutor; este o masura elementara de SECURITATE, de PROTECTIE; suntem cu ochii pe ei, ca sa putem interveni prompt atunci cand e nevoie, spre binele lor si spre demnitatea menirii noastre de protectori (medici etc.); a sluji semenilor si lui Dumnezeu inseamna, printre altele, a supraveghea pe cel bolnav; CE-AR FI DACA BUNUL DUMNEZEU, PRONIATORUL, NE-AR SCAPA DIN OCHI FIE SI O SINGURA CLIPA?
3) modificarea anatomiei se refera in primul rand la o interventie de tip chirurgical; uneori e absolut necesara, altfel pacientul poate muri sau poate suferi cumplit. Modificarea fiziologica se refera, in primul rand, la corectia unei abateri de la functionarea normala a organismului - de exemplu, unui pacient cu deficit de serotonina medicii ii administreaza substante care sa modifice deficitul in sensul unor valori homeostatice; altminteri pacientul moare, de obicei prin suicid; un alt exemplu ar fi pentru pacientul cu deficit de insulina etc. etc. etc.

Si tot asa, daca ai avea gandul cel bun le-ai intelege pe toate.

In experienta ta de psiholog,ai reusit sa tratezi vreodata cazuri de paranoia prin discursuri de genul asta?
Dupa cum vazusi mai sus, are fix zero efecte.

E caz de psihiatrie.

AlinB 05.01.2016 12:26:41

Citat:

În prealabil postat de antoniap (Post 609601)
Cred ca o lege la adapostul careia se poate face rau semenilor nostri nu trebuie sustinuta. Fireste ca ar trebui scriu despre pacatele mele, nu despre ale altora. Faptul ca unii o considera fara cusur denota subiectivism. Inseamna ca ei stiu sigur ca aceasta lege pe ei ii va proteja. Si atunci cei care sustin contrariul sunt denigrati, fireste, conform legii junglei! De ce exista in Romania atatia stomatologi straini? Nu cumva aceasta lege ii favorizează? Mor parca prea multi romani, parerea mea.
In fine, iertati-ma ca m-am lasat cuprinsa de manie. Ba chiar va multumesc pentru ironii.

Sigur, mor abia ajunsi acasa de la stomatolog cu implantul spionator & lichidator high tech proaspat scos, in mana, inainte sa apuce sa mai deschida calculatorul sa se laude pe Internet ce au patit.

ahilpterodactil 05.01.2016 15:53:21

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 609614)
In experienta ta de psiholog,ai reusit sa tratezi vreodata cazuri de paranoia prin discursuri de genul asta?
Dupa cum vazusi mai sus, are fix zero efecte.

E caz de psihiatrie.

Frate, cand un om o ia pe langa brazda cu interpretarile, uneori e de folos sa ii arati ca exista si alternative. Poate nu stia, poate nu se gandise, poate isi pierduse reperele...
La Antonia, insa, e altceva, intr-adevar. Dar nu mi-am propus s-o vindec. Nu-i treaba mea, nu ma mai ocup cu lucruri din astea. Antonia are duhovnic, doctori sunt peste tot, psihologi inca mai dihai etc.
Atata doar ca, vazind ce-a scris, mi-a venit sa-i dau si eu o replica. Discutam, nimic altceva.
P.S. De suparat ma supara, da, ca Antonia care face apologia cipuirilor si conspiratiilor de tot soiul, vine si livreaya pe forum invataturi despre Sfantul Serafim si despre Duhul Sfant. De parca ar avea cea mai mica legatura cu Acestia! Si nu are, din pricina cipului care ii bruiaza legatura.

AlinB 05.01.2016 16:12:50

Eram cat pe ce sa-ti dau dreptate cu abordarea initiala, felicitari pentru rabdare, oricum, pana am vazut turnat mesajul cu stomatologii straini si muritul pe capete, asta chiar mi-a alungat orice nadejde :)

antoniap 07.01.2016 15:12:47

Ahil.... si Alin, vad ca faceti misiune antiortoxa pe un forum ortodox. Ce legaturi aveti voi cu Ortodoxia? Unde scrie ca, pentru a fi ortodox, trebuie sa ai cip? Luati in derâdere tot ce avem mai sfant.

Va impiedica postarile mele in exercitarea misiunii? Ati stricat un topic destinat unui mare sfant pentru a demonstra ca nu sunt vrednica sa vorbesc despre ortodoxie. Stiu si singura ca nu sunt vrednica, dar din perspectiva ortodoxa. Pacat ca v-ati compromis printr-un limbaj care nu va face cinste.

Nu am prezentat nicaieri problemele legate de implanturi dentare ca fiind ale mele. Deductiile voastre si eu le pot interpreta din perspectiva psihologică... Sarpele nu e odios pentru ca musca, ci pentru ca se ascunde ca sa poata musca.

AlinB 07.01.2016 17:41:49

Ortodoxia nu e tot una cu paranoidocipofobia.

cristiboss56 07.01.2016 18:36:25

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 609841)
Ortodoxia nu e tot una cu paranoidocipofobia.

Da , dar nici cu atitudinea noastra , repet a noastra !

cristiboss56 07.01.2016 18:38:49

A spune cuiva , si mai ales unei femei ca e caz de psihiatrie , deja s-a sarit mult , mult de tot peste ortodoxie , peste orice !
Eu zic sa-ti modifici postarea , daca nu poti sa-ti cer scuze , nu mai zic de iertare , ca unii o au in semnatura si fac efectiv ceva pe ea , pe iertare !


Ora este GMT +3. Ora este acum 09:50:39.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.