Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Reguli in Biserica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5027)
-   -   Ortodox fiind, savarsesti un mare pacat rugandu-te intr-o Biserica Catolica? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=6921)

AndruscaCIM 23.08.2009 16:54:21

Da....
 
Citat:

În prealabil postat de cosmin95 (Post 161690)

Da, am urmarit ceea ce mi-ai trimis, extrem de interesant...mare parte din aceste diferente le cunoasteam, diferente cu care nu sunt sub nici o forma de acord.
De rugat in Bisericile lor nu cred ca se mai pune problema acum...dar atunci a fost un moment in care m-am gandit ca poate nu e ceva atat de negativ ( desi aveam inima indoita oricum). Nu aveam de gand sa ma iau de mana cu ei si sa le imbratisez dogmele sau ceva de genul asta, ca nu sunt genul care stau in doua luntre...stau clar numai in UNA, aceea care pentru mine este ceva adevarata.
In rest, nu prea agreez atitudinea dura la adresa celor de alta confesiune....pentru ca mai inainte de toate sunt oameni, multi dintre ei mult mai bine educati si mai politicosi decat multi ortodocsi, ceea ce e de consemnat. Sunt oameni si poate ca au existat si exista indivizi care au avut o viata placuta lui Dumnezeu si un suflet curat fara sa fie ortodocsi...si de aceea cred ca trebuie sa ne uitam mai intai la OM, si numai daca se aduce vorba despre religie...atunci se poate discuta, dar foarte elegant, pentru ca asa poti aduce poate un suflet la credinta, sa il poti indeparta definitv ....prin exemplul personal. Conteaza mult cum transmitem mesajul, pentru ca daca nu putem castiga respectul interlocutorului...de ce ar fi atent la ceea ce avem de spus despre religia noastra ?

Multumesc pentru link!

Doamne ajuta!

cosmin95 23.08.2009 19:25:50

educat ca sa se dea bine .. slinos si asa mai departe ca sa te rraga in mocirrla s io am intrat da nu o mai fac

AndruscaCIM 24.08.2009 16:34:33

Citat:

În prealabil postat de cosmin95 (Post 161709)
educat ca sa se dea bine .. slinos si asa mai departe ca sa te rraga in mocirrla s io am intrat da nu o mai fac

Poate ca ar trebui sa stii ca in general cei din afara nu prea sunt religiosi...ca sa nu spun unii chiar deloc. Discutii despre religie nu prea mi-a fost dat sa aud....deci nu cred ca acesti oameni au aceasta precocupare de-a face prozelitism, cand religia e ceva foarte superficial in viata lor. Dar totusi acesti oameni, daca e sa ne limitam la impresia de la prima vedere si chiar si pana ajungi sa dicuti despre religie ( lucru despre care chiar nu am discutat niciodata)...e una foarte placuta. Pe mine nu ma intereseaza religia lor, atata timp cat sunt niste oameni corecti, politicosi si care iti zambesc pe strada pur si simplu...
Nu imi place sa judec pe cineva doar prin prisma religiei, si odata ce nu e ortodox...am si intors spatele, pentru ca nu mi se pare normal. Eu iubesc oamenii si imi face placere sa socializez...si nu mi-ar place sa instig la discutii aprinse sau contradictii daca nu este cazul. Nu mi-ar place ca religia mea sa fie interpretata si catalogata gresit doar pentru ca eu nu ma-as pricepe sa ofer argumente intr-o maniera eleganta si ma-s incapatana sa distrug orice relatie cu cineva doar pentru ca nu este Ortodox.
Oricem om este valoros inaintea lui Dumnezeu si atata timp cat e un om deosebit, si nu se aduce in discutie religia fiecaruia....nu are rost sa ii suspectez si sa ii cataloghez dupa mintea mea limitata.

adi5224 29.09.2009 02:15:42

Eu as intreba mai multi preoti in situatia asta. Ce veti face cind se va zice Crezul de ex? Liturghia nu este un moment in care trebuie neaparata prezenta intr-o biserica si atit. Liturghia este in primul rind despre impartasanie si despre comuniune, ori aceasta nu este posibil participind la o slujba catolica. Poate mergeti mai rar la slujbe facind naveta, iar in restul duminicilor stati acasa si va rugati.

AndruscaCIM 29.09.2009 14:30:24

Citat:

În prealabil postat de adi5224 (Post 169619)
Eu as intreba mai multi preoti in situatia asta. Ce veti face cind se va zice Crezul de ex? Liturghia nu este un moment in care trebuie neaparata prezenta intr-o biserica si atit. Liturghia este in primul rind despre impartasanie si despre comuniune, ori aceasta nu este posibil participind la o slujba catolica. Poate mergeti mai rar la slujbe facind naveta, iar in restul duminicilor stati acasa si va rugati.

Multumesc, nu a fost nevoie sa mai intreb preotii ce opinie au in legatura cu acest aspect...pentru ca se subinintelege cam care ar fi ;)
Si da, am ales sa mergem la Biserica cand putem iar in restul Duminicilor sa procedam cum este mai bine, dar fara a mai intra in institutii reci si seci.

Multumesc, Doamne ajuta!

Cristian_S 16.10.2009 00:12:54

Noesia, sa sti ca preotul duhovnic care ti-a spus ca poti merge si la catolici "ca si la ei e mantuire" este in mare, mare ratacire. Nu voi veni cu argumente sa te fac sa intelegi asta ci te voi ruga sa citesti cartea "Viata si scrierile Sf. Grigorie Palama." scrisa de parintele Dumitru Staniloaie.

Este un mare pacat sa participi la slujbele catolicilor, ei s-au despartit de noi si nu mai sunt biserica, sunt doar o "confesiune" dupa 1054.

Cristian_S 16.10.2009 00:25:23

Sophia, tu vorbesti de toleranta probabil din nestiinta. Ai auzit tu oare de sfintii mucenici ortodocsi din Sfantul Munte care au fost macelariti de catolici? Ai auzit tu ce atrocitati au facut catolicii prin ardeal cat timp au fost cuceritorii acelui tinut?
Tu vorbesti dupa cum ai fost educata de televizor, prin toleranta justifici acceptarea oricarei aberatii si stricaciuni.

coralina 16.10.2009 00:51:16

Citat:

În prealabil postat de valeria85 (Post 173534)
Noesisa in Schiedam e o biserica ortodoxa romana, dar nu au slujbe in fiecare duminica pt ca parintele vine din Belgia. daca imi spui in ce oras esti, poate te pot ajuta. In Amsterdam ai cateva biserici ortodoxe, in Zandaam e o biserica ortodoxa sarba( sunt oameni buni, eu am fost cand biserica era in renovare, dar mi-au dat voie sa intru si sa ma rog).

Slujbele de la biserica din Schiedam sunt saptamanale insa nu se tin intotdeauna duminica (din cauza ca parintele slujeste si-n parohia din Antwerpen). Aici gasesti programul pe lunile octombrie si noiembrie: http://biserica.nl/program_Schiedam.html
Doamne ajuta!

windorin 16.10.2009 23:13:31

Nu este pacat a te inchina in nici un loc. Depinde insa ce te determina sa faci una ca aceasta.
Daca ai biserica ortodoxa acolo unde vietuiesti, nu vad nici un rost a merge in alta cladire, fie ea de orice fel.
Insa daca nu ai nici o biserica ortodoxa, te poti inchina oriunde, in natura sau intr'o cladire inchiriata.

Conteaza insa ca inchinaciunea sa fie in dreapta credinta. Deci fara inchinare la ce e prezent pe acolo.

AndruscaCIM 17.10.2009 21:11:51

Citat:

În prealabil postat de windorin (Post 174034)
Nu este pacat a te inchina in nici un loc. Depinde insa ce te determina sa faci una ca aceasta.
Daca ai biserica ortodoxa acolo unde vietuiesti, nu vad nici un rost a merge in alta cladire, fie ea de orice fel.
Insa daca nu ai nici o biserica ortodoxa, te poti inchina oriunde, in natura sau intr'o cladire inchiriata.

Conteaza insa ca inchinaciunea sa fie in dreapta credinta. Deci fara inchinare la ce e prezent pe acolo.

Mersic pentru raspuns! Biserica ortodoxa este, insa nu in orasul in care locuiesc eu..ci la aprox 70-80 km.
Doamne ajuta!

Marimira 20.10.2009 12:39:49

Andrusca, daca poti face abstractie de atmosfera mai rece - diferita de cea noastra, a ortodocsilor este in regula, ideea este ca nu te inchini in credinta lor, nici altarului lor, ci in "Duh si adevar" fara sa simti tentatia de a te apropia de dogma catolicsmului....este bine sa fii in casa lui D-zeu daca lucrul acesta te ajuta sa intri in starea de reculegere si rugaciune...ocazional, f rar, poti face lucrul acesta ca sa simti participarea, unirea la jertfa lui Hristos...dar daca simti ca te tulbura sau sminteste, mai bine nu.

costel 18.11.2009 13:18:22

Nu sunt o persoana care astazi merge la ortodocsi si maine la catolici. Merg duminica de duminica la ortodocsi. Dar in situatiile in care nu ai o biserica ortodoxa in locul in care vietuiesti, cred ca este mai castigata o persoana care merge la biserica romano-catolica, decat cea care sta acasa pe motiv ca este ortodoxa si ca ceilalti sunt eretici. Daca vei sta acasa vei avea mai multe sanse de a-i privi pe ceilalti cu ura; daca vei merge la o biserica romano-catolica, vei avea sansa de a cunoaste ceva din iubirea lui Dumnezeu care ii imbratiseaza pe toti.

elizabeta 18.11.2009 19:59:06

Citat:

În prealabil postat de costel (Post 182828)
Nu sunt o persoana care astazi merge la ortodocsi si maine la catolici. Merg duminica de duminica la ortodocsi. Dar in situatiile in care nu ai o biserica ortodoxa in locul in care vietuiesti, cred ca este mai castigata o persoana care merge la biserica romano-catolica, decat cea care sta acasa pe motiv ca este ortodoxa si ca ceilalti sunt eretici. Daca vei sta acasa vei avea mai multe sanse de a-i privi pe ceilalti cu ura; daca vei merge la o biserica romano-catolica, vei avea sansa de a cunoaste ceva din iubirea lui Dumnezeu care ii imbratiseaza pe toti.

Ai raspuns foarte bine.

danaadria 20.11.2009 22:32:54

Pacat???
 
Sunt noua pe site-ul acesta,dar ma faceti sa ies cu astfel de idei.Cum adica e pacat ca se duce la catolici?E pacat sa nu mergi,eventual!Desi Dumnezeu a facut Cerul si Pamantul -biserici sufletelor noastre!Dumnezeu este unul!Iar daca crezi in el ,esti crestin.Cum te numesti?Catolic,ortodox..mai are ,credeti (unii din voi) ca mai are importanta?Voi nu sunteti crestini!Pacatul e al vostru! Iubeste-l pe aproapele tau ca pe tine insuti!Sau or fi tradus gresit stramosii??Era urati-i???
Draga mea din Germania,esti o femeie deosebita!Fii convinsa ca ruga ta va ajunge la Dumnezeu!Iarta-i pe conationalii nostri,ca nu stiu ce zic!
Doamne-ajuta!

elizabeta 20.11.2009 23:05:46

Citat:

În prealabil postat de danaadria (Post 183866)
Sunt noua pe site-ul acesta,dar ma faceti sa ies cu astfel de idei.Cum adica e pacat ca se duce la catolici?E pacat sa nu mergi,eventual!Desi Dumnezeu a facut Cerul si Pamantul -biserici sufletelor noastre!Dumnezeu este unul!Iar daca crezi in el ,esti crestin.Cum te numesti?Catolic,ortodox..mai are ,credeti (unii din voi) ca mai are importanta?Voi nu sunteti crestini!Pacatul e al vostru! Iubeste-l pe aproapele tau ca pe tine insuti!Sau or fi tradus gresit stramosii??Era urati-i???
Draga mea din Germania,esti o femeie deosebita!Fii convinsa ca ruga ta va ajunge la Dumnezeu!Iarta-i pe conationalii nostri,ca nu stiu ce zic!
Doamne-ajuta!

Draga Dana, bine ai venit, nu te speria, lucrurile nu stau chiar asa de grav. Uite, eu am fost educata romano-catolic si nimeni nu mi-a taiat capul. Fiecare om are un nivel diferit de intelegere; din acest motiv, ii intreaba pe ceilalti. Unii oameni au o constiinta foarte scrupuloasa, altii - ceva mai laxa. Bineinteles ca este un singur Dumnezeu, dar intrebarea ei, poate neinspirat formulata, voia sa clarifice tocmai acest aspect - ce permite si ce nu permite biserica (de exemplu taina spovedaniei si a impartasaniei)

Adrian2009 21.11.2009 02:35:12

Pai tocmai caci iubindu-i trebuie sa le spunem adevarul.
Protestantii pastreaza fatada ca la Ortodocsi si multi care nu stiu despre ce e vorba pot merge acolo considerand ca e aelasi lucru insa sub fatada e esenta care la unii protestanti poate LIPSI si la altii e transformata in simboluri ale esentei.
Care e esenta? IIsus a venit si dupa jertfa pe cruce ne-a dat Sfanta Impartasanie pentru viata vesnica si spovedania. Protestantii isi zic tot crestini si pot induce alti oameni in eroare zicand, veniti la noi ca si noi avem preoti si altele adica FATADA. Ce nu zic ei e ca nu dau trupul si sangele Mantuitorului ci simboluri ale trupului si sangelui iar altii nu dau nimic in locul Sfintei Impartasanii. De ce sa risti sa te duci la ei sa iei simboluri sau altii nu dau nimic cand trebuie sa te duci la Ortodocsi sa iei asa cum s-a pastrat de la Apostoli Sfanta Impartasanie. Unii protestanti cred ca IIsus si arhanghelul Mihail sunt aceeasi persoana, sunt 30 000 de grupari protestante. La alti protestanti am citit ca intr-o zi din an se stinge lumina si are loc sex la de-a valma sa-si "uneasca" sangele , ce-o mai fi si aia nu stiu.
Nu se merge la biserici dupa capul fiecaruia ci trebuie intrebat preotul ortodox. Dana se ia dupa fatada dar daca ar studia esenta s-ar mai domoli. Stie Dana ca exista un document ce zice ca grupurile protestante , crearea lor prin despartirea de Biserica Catolica sunt opera unui grup ocult de oameni. Poate ca nu.

Noesisaa 26.11.2009 01:48:37

Ca sa dau un update la situatia mea. Sunt in Olanda, dupa cum spuneam pe la inceputul topicului, iar parintele meu duhovnic mi-a spus ca dat fiind ca nu este o biserica ortodoxa in apropiere, duminica pot sa merg merg la o biserica catolica fara nici o problema, daca vreau. Ajungand aici, mi-am dat seama ca cea mai apropiata biserica ortodoxa e in Eindhoven, cam o ora departare, ceea ce e okay pentru ocazii, dar nu pentru excursii saptamanale. Asa ca dupa vreo luna dupa ce am ajuns aici mi-am dat seama ca, desi ascult Sf Liturghie in direct de la Trinitas, ma rog, nu e destul, nici chiar ok. Nu simteam acel ceva pe care il simti fiind la biserica, plus tot felul de alte tentatii si distrageri ale atentiei. Asa ca, duminica mi-am facut program si am mers la prima biserica catolica pe care am intalnit-o in cale (bun, dupa un timp mi-am dat seama ca mai trecusem pe langa una, dar nu mi-am dat seama fiidnca nu arata a biserica, arata ca un cub cu cateva ferestre si nu am observat-o :D ) si ochii mi-au cazut pe un afis mare langa pe care scria "kom in de kerk" adica "vino in biserica." Da, deci mi-am spus, asta e, ce invitatie mai directa as putea primi? :4: Slujba incepea la 11 30, asa ca am intrat, si de atunci am mers in fiecare duminica. Sincer, imi place. Din fericire este o biserica relativ conservatoare, adica fara tot felul de inovatii aberante de care am auzit in USA. Oamenii si preotul par sa ia foarte in serios totul. Slujba e aproape jumatate in latina --Kyrie, Gloria, Credo, Pater Noster, Agnus Dei si inca cate ceva (si eu care ma gandeam in cei 5 ani de latina pe care i-am facut la scoala ca latina este chiar unul dintre acele obiecte care nu imi vor folosi in vecii vecilor), intre timp am invatat si ceva olandeza, deci mai inteleg si ceea ce nu este in latina. Plus ca poti sa urmaresti slujba citind. Predica nu am ajuns la performanta sa o inteleg prea mult, sau mai de loc, dar asta e, si asa nu e lunga deloc. :D Sf Evanghelie in general imi dau seama despre ce e vorba. Si intr-adevar mi se pare grozav de scurta slujba. O ora, cand eu sunt obisnuita cu macar 2?? :D Duminica viitoare va fi in loc de misa obisnuita Sf Liturghie a Sf Ioan Gura de Aur in rit slav bizantin, spune anuntul. Ha! Ce o mai fi si asta? Greco-catolic? Amuzant este ca au pus in anuntul de pe site ca dureaza aproximativ 90 de minute si ca structura este asemanatoare in linii mari cu cea a liturghiei romano-catolice.

Dar, ce este mai important -- chiar ma simt mai aproape de Dumnezeu decat daca as sta pur si simplu acasa cu rugaciunile mele. Bineinteles, nu ma simt exact ca acasa, nu este pentru toata lumea, depinde de structura ta sufleteasca, depinde de cat esti de flexibil etc. Pentru unii invatati, de exemplu, cu slujbe de manastire, crescuti in spirit ultra-ortodoxist experienta poate fi frustranta. Eu de exemplu, nu am fost total noua la experienta catolica. La mine in oras in centru este o biserica catolica la care mai mergeam din cand in cand cand eram copil la slujbele de dupa amiaza cu mama, si imi placea. Si de aceea se spune ca sfaturile pe care le primesti de la parintele duhovnic ti se potrivesc tie personal, si nu neaparat si altora.

metanoia2 26.11.2009 12:01:58

Nu e bine, cel putin din punctul meu de vedere, care am trait o intamplare foooarte interesanta: aveam un prieten catolic foarte bun si de dragul lui m-am hotarat sa merg intr-o duminica seara la vecernie si a fost totul ok, preotii imbracati aproximativ la fel, oamenii sedeau nu stateau in picioare, corul era sus, dar cand a urmat priceasna au inceput melodia " Who the hack is Alice?" pe acorduri de chitara si au cantat despre Maica Domnului. Pai eu inteleg, ca erau multi tineri in biserica si ca au adus un suflu nou, dar nici chiar asa.
Nu vreau sa-i judec (desi imi vine) dar nu m-am mai dus niciodata.(E biserica greco-catolica dar oamenii il cinstesc si pe papa si unii isi fac cruce de la stanga la dreapta.) Cand ii intreb de ce ridica din umeri.

Fani71 26.11.2009 15:30:01

Citat:

În prealabil postat de Noesisaa (Post 185294)
Duminica viitoare va fi in loc de misa obisnuita Sf Liturghie a Sf Ioan Gura de Aur in rit slav bizantin, spune anuntul. Ha! Ce o mai fi si asta? Greco-catolic? Amuzant este ca au pus in anuntul de pe site ca dureaza aproximativ 90 de minute si ca structura este asemanatoare in linii mari cu cea a liturghiei romano-catolice.

La unii catolici, de tendinta mai traditionalista, exista dragostea pentru slujbele bizantine si le slujesc uneori. Insa le mai schimba pe ici pe colo, mai scurteaza, de ex. partea cu catehumenii, sau chiar (am vazut odata cand am fost) 'Usile, usile..' (poate in ideea ca sa nu para ca dau pe cineva afara ;-)
Deci, nu sunt greco-catolici, ci invers, catolici simpatizanti ai slujbelor ortodoxe. In Belgia exista manastirea Chevetogne care are doua comunitati, una latina si una bizantina, insa sunt toti catolici din nastere. (nu provin din ortodoxie)

Noesisaa 26.11.2009 17:21:49

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 185413)
La unii catolici, de tendinta mai traditionalista, exista dragostea pentru slujbele bizantine si le slujesc uneori. Insa le mai schimba pe ici pe colo, mai scurteaza, de ex. partea cu catehumenii, sau chiar (am vazut odata cand am fost) 'Usile, usile..' (poate in ideea ca sa nu para ca dau pe cineva afara ;-)
Deci, nu sunt greco-catolici, ci invers, catolici simpatizanti ai slujbelor ortodoxe. In Belgia exista manastirea Chevetogne care are doua comunitati, una latina si una bizantina, insa sunt toti catolici din nastere. (nu provin din ortodoxie)


Aha! Multumesc, Fani :) De fapt am observat ca si la patriarhie la Bucuresti s-a renuntat la ectenia celor chemati. Chestia cu "Usile, usile..." cred ca nu o intelege marea majoritate a ortodocsilor, oricum. Cand eram copil tot ma intrebam ce o fi cu usile, mi se parea ca se potriveste exact ca nuca in perete...:D

Metanoia, spui ca Who the hack is Alice a fost aiurea. Vrei sa te amuzi? :D Uita-te aici: http://www.youtube.com/watch?v=rh_nq...eature=related Eu m-am distrat grozav. Ma intreb daca oamenii aia chiar sunt catolici.

elizabeta 26.11.2009 17:42:58

Citat:

În prealabil postat de noesisaa (Post 185432)
aha! Multumesc, fani :) de fapt am observat ca si la patriarhie la bucuresti s-a renuntat la ectenia celor chemati. Chestia cu "usile, usile..." cred ca nu o intelege marea majoritate a ortodocsilor, oricum. Cand eram copil tot ma intrebam ce o fi cu usile, mi se parea ca se potriveste exact ca nuca in perete...:d

metanoia, spui ca who the hack is alice a fost aiurea. Vrei sa te amuzi? :d uita-te aici: http://www.youtube.com/watch?v=rh_nq...eature=related eu m-am distrat grozav. Ma intreb daca oamenii aia chiar sunt catolici.

nu sunt catolici!!!

Noesisaa 26.11.2009 17:48:21

Asa spun si eu. Numai ca sunt sigura ca daca ii intrebi pe ei, or sa spuna ca da. :21:

AndruscaCIM 27.11.2009 12:26:39

Citat:

În prealabil postat de Noesisaa (Post 185432)
Uita-te aici: http://www.youtube.com/watch?v=rh_nq...eature=related Eu m-am distrat grozav. Ma intreb daca oamenii aia chiar sunt catolici.

Eu ma intreb daca sunt in regula, inainte sa imi pun problema ce confesiune ar putea avea....:43::21:

elizabeta 27.11.2009 12:29:31

Citat:

În prealabil postat de AndruscaCIM (Post 185615)
Eu ma intreb daca sunt in regula, inainte sa imi pun problema ce confesiune ar putea avea....:43::21:

E clar ca nu! Totul e maimutareala si sminteala, dupa parerea mea!

Noesisaa 27.11.2009 13:34:17

Bun, din cate am observat, audienta este trecuta de varsta a treia, probabil ca este o biserica intr-o comunitate de pensionari. Dat fiind ca filmarea este facuta in SUA, nu mi se pare chiar asa de necrezut ca se intampla. Pentru americani de multe ori respectul si dragostea fata de Dumnezeu se arata intr-un fel cu totul altfel decat ar crede europenii. Sigur, cazul de mai sus este spre extrem, dar nu e neobisnuit ca intr-o biserica catolica mai liberala din SUA oamenii sa se tina de mana in timp ce spun Tatal Nostru, sau sa cante cantece care mie cel putin imi suna perfect protestante, sau sa faca alte lucruri care din nou, mie nu mi se par prea reverentioase, dar lor li se par perfect normale. Mai nou citeam in stiri intr-un ziar american, cred ca New York Times, ca printr-un comunicat, cred ca venit de la Vatican, nu se mai da voie sa se foloseasca cuvantul Yahwe in catecele cantate in biserica catolica. Ideea oficiala ar fi de a arata intelegere fata de evrei pentru care pronuntarea numelui lui Dumnezeu este sacrilegiu, dar spun unii ca de fapt aceasta masura va duce, si asa ar fi fost si adevarata intentie, la eliminarea multor cantece quasi-protestante, si se incearca dirijarea spre o atitudine mai traditionala.

andreicozia 27.11.2009 16:43:42

Citat:

În prealabil postat de AndruscaCIM (Post 160253)
Stiu ca e pacat, sau daca nu e chiar pacat, nu e de bine oricum...dar voi ce parere aveti, cum vi s-ar parea ?

Binenteles ca nu-i pacat. Este o aberatie. Este ca si cum spui ca este pacat sa te rogi in autobuz.
Singurul lucru este sa nu te impartasesti la catolici, in rest bucura-te de slujbe alaturi de ceilalti crdinciosi ,frati crestini

Doriana 27.11.2009 18:22:49

De ce e pacat sa te impartasesti la catolici daca tot sunt frati crestini?

andreicozia 27.11.2009 18:31:04

Pentru ca au tupeu si mai tirziu devin obraznici, asa frati cum sunt, iar pe de alta parte trebuie respectate si ascultate recomandarile bisericii noastre ortodoxe

Doriana 27.11.2009 18:47:25

Iarta-ma, inteleg ca trebuie respectate dogmele, dar nu inteleg ce pot face fratii cand devin obraznici. Doar sunt si ei oameni cu acelasi tupeu ca si noi.

Noesisaa 27.11.2009 18:53:32

Doriana, nu te supara, dar chiar trebuia sa vii si aici? Pana la urma ce rost are discutia asta? Daca as sti ca tu doar vrei sa te informezi si esti curioasa, sigur, dar am impresia ca de fapt vrei sa creezi un nou punct de zazanie, nu?

Ideea este ca, pe cat de frati suntem, inca nu suntem in comuniune completa din diferite motive mai mult sau mai putin obiective. Si fiindca impartasirea chiar asta inseamna, comuniune completa cu cei din biserica in care te impartasesti... Sigur, sunt si exceptii pentru cei departe de o biserica ortodoxa pentru mult timp, dar exceptiile raman exceptii temporare si nu sunt regula.

Doriana 27.11.2009 19:00:51

Nu te supara, dar ma judeci gresit. Pur si simplu intrebam. Si sa-ti spun si de ce: cand eram ortodoxa dar nu stiam prea bine ce inseamna asta am fost si eu la catolici si am cantat in cor. Apoi am simtit nevoia sa ma spovedesc si am coborat la spovedanie. Insa preotul catolic nu m-a primit ; a zis ca trebuie sa ma botez intai la ei. M-a durut si nu am inteles niciodata de ce un crestin nu poate asculta marturisirea altui crestin, desi se considera frati.

Dupa ce aflam cum e cu impartasania urma sa intreb si de spovedanie.

Noesisaa 27.11.2009 19:13:29

Pai mi se pare si normal si bine a facut, probabil ca ar fi trebuit sa iti si explice de ce. Ce motiv obiectiv aveai sa nu te spovedesti la ortodocsi? Vroiai sa devii catolica? Probabil ca nu, ca nu incepeai cu spovedania.

Probabil ca nu ai inteles corect, botezul nu se reface.

Doriana 27.11.2009 19:35:50

Pai, era langa mine preotul catolic. Bis ortodoxa era departe. Nu am crezut ca e o problema. Daca eram frati si cantam impreuna in cor, eu citeam pasajul biblic [stii, cum ii pune pe tineri sa citeasca...aveam 16 ani], nu am vazut de ce ne ferim sa ne ajutam.

Nu mai tin minte exact cum a formulat; ideea era ca trebuie sa fiu catolica. :(

Noesisaa 27.11.2009 19:57:35

Da, Doriana, dar asta inseamna ca nu suntem in comuniune completa. Da, ne putem ruga impreuna, poti sa canti in cor, botezul si celelalte sf taine sunt recunoscute reciproc, etc, dar pana la un anumit punct. Tot asa ar fi procedat si un preot ortodox, cu siguranta.

elizabeta 27.11.2009 20:03:43

Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 185787)
Pai, era langa mine preotul catolic. Bis ortodoxa era departe. Nu am crezut ca e o problema. Daca eram frati si cantam impreuna in cor, eu citeam pasajul biblic [stii, cum ii pune pe tineri sa citeasca...aveam 16 ani], nu am vazut de ce ne ferim sa ne ajutam.

Nu mai tin minte exact cum a formulat; ideea era ca trebuie sa fiu catolica. :(

Nu stiu ce experienta ai avut tu, e dureros ce spui, intr-adevar, dar iti spun ceea ce stiu eu, din propria-mi experienta.
Am fost botezata ortodox si crescuta romano-catolic. Preotul romano-catolic, atunci cand parintii mei l-au intrebat "bine, si-acuma ce facem?" le-a raspuns clar si raspicat: "botezul este valabil, nu ne jucam cu sacramentele...", asa ca am fost acceptata fara discutie la toate sacramentele. Singura problema reala a fost dilema primei impartasanii, dar asta este o alta discutie.
In legatura cu spovada, banuiesc eu, motivele pentru care preotul ti-a spus ca nu se poate ar fi unul din doua (sau amandoua): 1. desi spovada este spovada si colo, si colo, exista, totusi, diferente; 2. pozitia bisericii este aceea de a nu incuraja "migratia" sau cum prozelitismul.

Doriana 27.11.2009 20:16:13

aha. ok. Va multumesc pentru lamuriri.

Mi-a atras atentia ceva din ce a spus Cristina [parca asa o cheama :) ]

"asta inseamna ca nu suntem in comuniune completa." Se preconizeaza pe viitor o comuniune completa [caci Biserica trebuie sa fie una] sau doar in cer vom fi uniti total?

Noesisaa 27.11.2009 20:54:57

Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 185802)
aha. ok. Va multumesc pentru lamuriri.

Mi-a atras atentia ceva din ce a spus Cristina [parca asa o cheama :) ]

"asta inseamna ca nu suntem in comuniune completa." Se preconizeaza pe viitor o comuniune completa [caci Biserica trebuie sa fie una] sau doar in cer vom fi uniti total?

Sincer, mi-as dori si sper.
Dar realist, nu cred ca in viitorul apropiat sau mediu apropiat. Biserica Ortodoxa e prea fragmentata, iar Biserica Catolica are alte probleme, deci desi se incearca, dialogul dintre cele doua biserici oficial bate pasul pe loc. Recent parca a avut loc o intalnire in Cipru (?) si Biserica Rusa a iesit din sala de intalniri si a refuzat sa ia parte fiindca fusese invitata la discutii si Biserica Autonoma (?) Estona, pe care rusii nu vor sa o recunoasca drept autocefala din motive nationalist-politice. Nu sunt sigura daca imi aduc aminte exact povestea, dar ideea cam asta este. Daca Biserica Rusa, care reprezinta poate chiar jumatate din ortodoxie, nu vrea sa ia parte la discutii, atunci...

Doriana 27.11.2009 21:00:50

Da, e greu...Dar poate e mai bine asa. Stie Dumnezeu de ce ingaduie toate acestea. Sa fiti binecuvantati !

Noesisaa 27.11.2009 21:02:57

Pai nu e bine asa, fiindca Dumnezeu vrea ca Biserica Sa sa fie Una, nu doua.

Doriana 27.11.2009 21:05:05

Aici nu mai stiu ce sa spun. Dar am incredere ca Dumnezeu nu va lasa sa se piarda nici un om care Il cauta cu inima sincera, chiar daca mai-marii nostri nu vor unitate.


Ora este GMT +3. Ora este acum 22:42:29.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.