Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Postul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5059)
-   -   Mancarea de post care INGRASA. (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12318)

Juliana 26.02.2011 12:50:38

Ingrasa combinatia grasimilor cu carbohidratii, mai ales cei cu indice glicemic mare. Asta pentru ca grasimea se depune cand pacreasul secreta insulina, acesa e mecanismul de depozitare a grasimii, insulina, iar insulina e secretata cand ajunge prea mult zahar in sange.
Deasta ingrasa cartofii prajiti (amidon+grasimi) sau painea alba, pentru ca are un indice glicemic foarte mare(cam 85-90) si maximul e glucoza 100, ideal e ca alimentele sa nu aiba un indice glicemic mai mare de 40. Daca va uitati in natura o sa vedeti ca asa sunt si lasate alimentele, cele dulci, cu indice glicemic mare nu au si grasimi(fructele), cele grase nu au zaharuri multe (nucile).
Nu conbinati alimentele grase cu zaharuri, sau alte glucide cu indice glicemic mare, deasta se zice ca slabesti daca manaci fara paine si deasta ingrasa prajiturile (grasimi multe plus zahar) Pentru ca alimentele sa nu aiba un indice glicemic mare trebuie sa fie integrale, adica asa cum le-a lasat Dumnezeu, deasta painea neagra ingrasa mai putin decat cea alba, nu pentru ca are nush cate calorii mai putine, ci pentru ca are fibre care fac ca glicemia sa nu creasca brusc si sa nu fie nevoie de multa insulina.
Daca toate mesele ar contine fibre, nutrientii ar fi asimilati treptat, nu ar ingrasa si masa tine mult de foame.

Raoul 26.02.2011 15:27:54

Citat:

În prealabil postat de camy_d (Post 342185)
Să nu te mai iei de oamenii slabi.

Dar nu ma iau mai... Spuneam strict in cazul meu cum vad lucrurile. Aveam o obsesie fata de felul cum aratam.

Hartford 26.02.2011 15:39:39

produse de post care ingrasa
 
fasolea uscata,(recomand fosolea verde congelata nu cea din borcan)cartofi, piinea, toate felurile de paste.
E bine sa mancam in post tot felul de vegetale inabusite si orez linga ele.
Fructe de tot felul trecute in blender, un pahar mare te tine de foame 6 ore, apa iti taie pofta de mancare.

camy_d 26.02.2011 20:09:49

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 342246)
Dar nu ma iau mai... Spuneam strict in cazul meu cum vad lucrurile. Aveam o obsesie fata de felul cum aratam.

Ok, îmi pare rău.

Raoul 26.02.2011 20:13:46

Te superi degeaba,sincer...

cristiboss56 26.02.2011 20:15:29

Citat:

În prealabil postat de Hartford (Post 342251)
fasolea uscata,(recomand fosolea verde congelata nu cea din borcan)cartofi, piinea, toate felurile de paste.
E bine sa mancam in post tot felul de vegetale inabusite si orez linga ele.
Fructe de tot felul trecute in blender, un pahar mare te tine de foame 6 ore, apa iti taie pofta de mancare.

Mierea , ingrasa ?

glykys 26.02.2011 20:27:25

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 342304)
Mierea , ingrasa ?

Cred ca daca o mananci pe paine...

cristiboss56 26.02.2011 20:35:08

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 342311)
Cred ca daca o mananci pe paine...

Da , cred ca tot painea ingrasa pana la urma . Imi pare atat de rau , ca tare imi place in post , mierea pe paine . . . !:2:

camy_d 26.02.2011 20:48:11

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 342303)
Te superi degeaba,sincer...

Ai folosit termenul ”uscat”, nu-mi place termenul acesta referitor la cei slabi.

cristiboss56 26.02.2011 20:57:37

Citat:

În prealabil postat de camy_d (Post 342323)
Ai folosit termenul ”uscat”, nu-mi place termenul acesta referitor la cei slabi.

Mandria ! ! ! Trei categorii : normali , umflati si uscati , sau poate iti place : subtirica , rotofei ! Ne alipim prea mult de cuvinte , draga Cami !

camy_d 26.02.2011 20:59:16

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 342328)
subtirica , rotofei

Așa e cel mai bine :10:

caty_deea 26.02.2011 23:15:54

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 342316)
Da , cred ca tot painea ingrasa pana la urma . Imi pare atat de rau , ca tare imi place in post , mierea pe paine . . . !:2:

Mierea creste aciditatea gastrica,deci sa nu ne miram daca dupa ce mancam miere pe paine din asta umflatica din comert ni se face foame. :D

Adriana-Simona 27.02.2011 00:12:22

Yummy
 
Citat:

În prealabil postat de AndreiM (Post 341833)
Doamne ajuta!
As dori sa stiu ce mancare de post ingrasa. Mereu imi spun si parintii si unii prieteni ca dupa post sigur o sa slabesc, ca nu mananc lucrurile care ingrasa cel mai mult. Vreau sa le schimb parerea si sa le arat ca, cu atat mai mult mancam sanatos in post. Deci, ce mancare de post stiti ca ingrasa? :-D

Pai la supe: incearca niste bors, ciorba de fasole, supa cu paste si legume
La felul 2: chiftelute, sintzele de soia, de morcov, tocanita de ciuperci/cartofi, fasole batuta cu ceapa, cartofi taranesti(= fierti, apoi amestecati cu ceapa si masline, si rumeniti usor in ulei)
carofi la cuptor cu condimente, mancare de dovlecei, sarmalute cu orez si ciuperci, ghiveci, mamaliga (la tocanita).
Desert: miere, baclava, placinta cu mere, pitute dulci (se fac ca din aluatul de paine, dar se pune mai mult zahar, si la impachetat, se pune niste marmelada tare la mijloc, sunt delicioase la micul de jun cu niste ceai de lamaie) multe fructe (ex: bananele ingrasa, avocadro la fel), halva( vezi ce multe calorii are :D )
Aperitive: sunt niste retete de "salate orientale", in care pui ciuperci, morcovi, carof fiert, ceapa, usturoi,rosii, castraveti etc. ketch-up, un strop de ulei si sare. Iasa foarte bune. Poti sa pui in loc de cartof fiert paste fainoase din grau dur, fara ou, si sa incerci tot felul de amestecuri, cu diverse condimente (oregano, menta, cimbru, curry) si astfel nu te vei plictisi de ele.
Salata de vinete iarasi se poate face fara maioneza si e foarte buna (cu ceapa, usturoi si ulei)
Asemeni am auzit ca fructele de mare sunt considerate de post(asa mi-au zis niste greci). Iar cand e dezlegare poti sa pui in salate sau in cuptor cu lamaie una bucata file de peste, sau ce combinatii iti plac.
Iar ca si rontaieli: nuci, seminte, alune, fistic, caju.

Lista e destul de variata dupa cum vezi, si nu sunt tocmai alimente care le mananci in cura de slabire, ci mai degraba normale, obisnuite. Si daca le mananci pe saturate, e drept nu devii obez si cu colesterolul in tavan, dar se depune un pic, o zic din experienta :P

Melissa 27.02.2011 00:53:02

Mierea nu ingrasa
 
Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 342304)
Mierea , ingrasa ?


Mierea este folosita cu succes si in curele de slabire, inlocuind zaharul din alimentatia zilnica si putand inlocui chiar si una din mese. Astfel, una dintre cele mai eficiente metode de prevenire a depunerilor de grasime o reprezinta consumul zilnic a unei cani de apa in care s-a pus o lingura de otet de mere si una de miere.

AlinB 27.02.2011 01:25:58

Citat:

În prealabil postat de AndreiM (Post 342149)
Nu e ceva medical, doar ca m-i s-a spus ca sunt slab si ca ar trebui sa ma ingras, apoi polemica cu "vezi ca in post slabesti nu stiu cate kile".
Nu stiu sa fie ceva neinregula cu ingrasatul in post, daca te infranezi la oua,carne,lapte dar totusi iti prepari ceva consistent, e ok(?)


Parerea mea e ca mai bine mai slab decat mai gras(un). Medical vorbind e mai bine sa fii slab, cat de estetica, pai de gustibus...

Pai vezi ca stii, asa ca de ce pleci urechea la ce spun ei si cauti metode sa-ti dai sanatatea peste cap?

In plus, postul nu inseamna doar ce maninci ci si cat maninci, cineva care iese gras din post nu stiu daca chiar se poate zice ca a tinut postul..

Melissa 27.02.2011 01:28:27

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 342387)
cineva care iese gras din post nu stiu daca chiar se poate zice ca a tinut postul..

:-)) daaa..corect! Ca mai aud si eu din asta"ooo..vine postul...iar` ma`ngras!"

sophia 27.02.2011 12:30:43

@Adriana-Simona - doar sa stai acasa si sa ai timp sa le gatesti.

Mierea este f. sanatoasa, dar daca o suporti in stomac. Ar trebui s-o consumi pe un strat de unt totusi.
Se spune ca painea, pastele, dulciurile (inclusiv mierea) ingrasa. Si exact asta mananci de post.

Spunea cineva aici de separat grasimi de dulciuri.
Pai poti sa mananci miere si marmelada goala, fara paine?
Sau prajitura numai din faina si unt?
Aici este problema.

Fructele, mie personal,...imi fac foame (aciditate si gol in stomac).

Si daca punem in balanta, ca sa dea aceeasi tare de saturatie : o felie de paine cu branza si 3-4 cu gem, nu stiu care ingrasa mai tare.

Da, postul consta si in cantitate si in calitate.
Dar...mananci putin si in rest stai linistit. Putere nu poti sa mai ai.
De aceea se si recomanda: liniste, calm si odihna in post

Eu nu pot sa spun ca ma ingras in post. De slabit efectiv...nu stiu. Eu nu mananc mult nici in afara postului.
Simt insa lipsa de putere.

caty_deea 27.02.2011 13:02:36

A spus parintele astazi in predica faptul ca in post se vede neputinta omului,ca imediat ce nu mai mananca de dulce,imediat ce il privezi de mancare ii tremura genunchii

glykys 27.02.2011 13:11:06

Citat:

În prealabil postat de Melissa (Post 342379)
Astfel, una dintre cele mai eficiente metode de prevenire a depunerilor de grasime o reprezinta consumul zilnic a unei cani de apa in care s-a pus o lingura de otet de mere si una de miere.

Stiam ca aceasta metoda se foloseste pentru a nu ti se face rau de la stomac (de ex., dupa ce ai mancat o prajitura grasa si cu multa frisca).

Melissa 27.02.2011 15:14:36

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 342445)
Stiam ca aceasta metoda se foloseste pentru a nu ti se face rau de la stomac (de ex., dupa ce ai mancat o prajitura grasa si cu multa frisca).

Stiai bine, doar ca NU SE PUNE MIERE.:-)

Mai bine ar fi ca inainte de o masa copioasa sa se bea acest pahar cu apa in care se pune o lingura de otet de mere.Actioneaza ca un pansament gastric.Iar daca masa a fost chiar prea copioasa, exagerand si cu cantitatea, se bea unul si dupa masa.:-)Ajuta f. bine si la digestie.

Raoul 27.02.2011 17:10:11

Buna mierea,dar cati isi permit? Si fructe la fel,precum si multe altele...

cristiboss56 27.02.2011 21:35:06

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 342520)
Buna mierea,dar cati isi permit? Si fructe la fel,precum si multe altele...

Dumnezeu sa ne ajute pe toti ! Cu nadejde in Bunul Dumnezeu , vom trece peste toate cele de aici ! Doamne ajuta !+

Miha-anca 28.02.2011 02:56:39

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 342184)
1. Asa este, nu trebuie sa ne laudam cu postul. Eu caut doar solutii, ca sa le imbin pe cele doua (munca si postul).

2. Munca intelectuala - depinde ce intelegeti voi prin ea.
In fond nu se pot compara cele doua tipuri de munci. Fiecare insa foloseste parti ale corpului care au nevoi cumva diferite.

Cum bine zice Caty - creierul are nevoie de dulciuri, de minerale, albumine, proteine. Ochii au nevoie si ei de vitamine si minerale.
Muschii, inima, alte organe solicitate la munca fizica, au nevoie de proteine multe. Oasele de calciu.

In general, poti sa tii postul (cel mai) bine daca stai linistit si nu faci efort si stai...acasa. Acolo poti sa-ti gatesti si sa mananci ce vrei, te mai culci.
La serviciu si la scoala/facultate, e mai greu sa mananci de post. Miros preparatele de post, trebuie sa le incalzesti.

Nu mai stiu cine comenta: combinatia dintre cele doua munci: serviciu, alergat, treaba casa si scoala + invatat. Exista si asa ceva.

Postul cu cruditati ii va avantaja atat pe cei cu munca intelectuala, cat si pe cei cu munca fizica. S-au facut experiente si asta a reiesit: legumele crude ajuta atat intelectul,cat si corpul.

Eram intr-un an epuizata; am intrat in concediu si nu am dorit altceva decat sa dorm. Dar am inceput sa mananc doar salate de radacinoase, sucuri de fructe, nuci, seminte.... si efectul a fost extraordinar: mi-a revenit energia si am scapat de cateva kg.
Acum ca vine postul putem incerca aceasta metoda, dar sa nu uitam sa adaugam si rugaciunea!
P.S. Sophia, oare scrii o carte, de pui atatea intrebari? Intrebarile tale par a fi de fapt chestionare.

Raoul 28.02.2011 15:18:18

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 342798)
Dar am inceput sa mananc doar salate de radacinoase, sucuri de fructe, nuci, seminte.... si efectul a fost extraordinar: mi-a revenit energia si am scapat de cateva kg.
Acum ca vine postul putem incerca aceasta metoda

Or fi bune dar cine are acum in casa ardei verzi,rosii,castraveti si alt fel de legume?? Sau cine isi permite suc de fructe (nici fructele nu si le permit majoritatea...)? E usor de zis dar greu de facut. Pot da si eu la orice ora retete de slabit/ingrasat si sa fac diverse programe alimentare insa cine si le va permite??

I.Calin 28.02.2011 18:57:33

O replică dintr-o predică a preotului de la Biserica mea din Postul Mare de anul trecut:
Iubiți credincioși, nu vă mai întrebați ce o să mâncați mâine de post, postiți... și gata! Simplu și cine are urechi...

Raoul 28.02.2011 19:43:13

Citat:

În prealabil postat de I.Calin (Post 342983)
O replică dintr-o predică a preotului de la Biserica mea din Postul Mare de anul trecut:
Iubiți credincioși, nu vă mai întrebați ce o să mâncați mâine de post, postiți... și gata! Simplu și cine are urechi...

Deacord! Ca se va ingriji Dumnezeu e adevarat,dar... hai sa nu mai incepem si noi sa dam tot felul de retete care stim ca un om de rand nu si le va permite. Asta e adevarul. Nu am indemnat pe nimeni sa nu posteasca,ci ma refeream ca e greu sa ne procuram mancare de "lux".

I.Calin 28.02.2011 20:02:32

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 343008)
Deacord! Ca se va ingriji Dumnezeu e adevarat,dar... hai sa nu mai incepem si noi sa dam tot felul de retete care stim ca un om de rand nu si le va permite. Asta e adevarul. Nu am indemnat pe nimeni sa nu posteasca,ci ma refeream ca e greu sa ne procuram mancare de "lux".

Ai dreptate, Raoul, nu trebuie rețete, fiecare după credință, putință, îndrumarea duhovnicului, dar niciodată în afara Bisericii.

Miha-anca 28.02.2011 21:12:48

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 342897)
Or fi bune dar cine are acum in casa ardei verzi,rosii,castraveti si alt fel de legume?? Sau cine isi permite suc de fructe (nici fructele nu si le permit majoritatea...)? E usor de zis dar greu de facut. Pot da si eu la orice ora retete de slabit/ingrasat si sa fac diverse programe alimentare insa cine si le va permite??

Si pe vremea in care nu gaseai nimic in aprozare, tot puteai cumpara morcovi, telina, patrunjel si varza; iar ca fructe: mere. Deci nu avem scuza sa nu mancam legume si fructe, atat ca sucuri, cat si ca salate.
Ardeii si castravetii pot fi indigesti, iar rosiile sunt bune numai cultivate la soare, adica vara.

NeInocentiu 28.02.2011 21:43:25

E un pacat se te ingrasi tinand post ?
E mai importanta greutatea decat postul ?

Raoul 28.02.2011 22:34:23

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 343078)
Si pe vremea in care nu gaseai nimic in aprozare, tot puteai cumpara morcovi, telina, patrunjel si varza; iar ca fructe: mere. Deci nu avem scuza sa nu mancam legume si fructe, atat ca sucuri, cat si ca salate.
Ardeii si castravetii pot fi indigesti, iar rosiile sunt bune numai cultivate la soare, adica vara.

Nu am spus ca nu se gasesc,ci ca lumea nu isi permite. Fiecare posteste cum poate :1:

Miha-anca 28.02.2011 23:43:51

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 343141)
Nu am spus ca nu se gasesc,ci ca lumea nu isi permite. Fiecare posteste cum poate :1:

Nu inteleg: oamenii nu isi permit morcovi?!? Atunci ce mananca?
In sucul de legume se pot pune si cartofi. Nu isi permit nici cartofi?

cristiboss56 01.03.2011 00:14:03

Te rog . . .
 
Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 343174)
Nu inteleg: oamenii nu isi permit morcovi?!? Atunci ce mananca?
In sucul de legume se pot pune si cartofi. Nu isi permit nici cartofi?

Tu spui în postarea ta de ieri despre sucuri de fructe , salate de rădăcinoase . . . ! Acum spui morcovi și cartofi . . . Deci ? Omul mănâncă în post ce are și după punga ! Ca fapt divers :1kg.cartofi =2.50-3.50 lei . . . Rețeta ta e bună , doar pentru cei ce au și posibilități materiale ! Câte fructe storci pe zi pentru a trăi numai din sucul lor ? Câte semințe mănânci pe zi , pentru a rezista 10-12 la serviciu ?

Miha-anca 01.03.2011 00:21:36

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 343183)
Tu spui în postarea ta de ieri despre sucuri de fructe , salate de rădăcinoase . . . ! Acum spui morcovi și cartofi . . . Deci ? Omul mănâncă în post ce are și după punga ! Ca fapt divers :1kg.cartofi =2.50-3.50 lei . . . Rețeta ta e bună , doar pentru cei ce au și posibilități materiale ! Câte fructe storci pe zi pentru a trăi numai din sucul lor ? Câte semințe mănânci pe zi , pentru a rezista 10-12 la serviciu ?

Cristian, radacinoase sunt: morcovi, cartofi, patrunjel, telina.
Pentru un litru de suc: cca 4-5 morcovi, un patrunjel, 1/2 telina, 2-3 frunze de varza, 4-5 mere.
Am amintit de suc si salata de radacinoase TOCMAI pentru ca nu este ceva scump. Omul oricum trebuie sa manance ceva. In primele zile se mananca mai mult, apoi foamea scade. Cand ti se face foame ajunge un mar, ca sa-ti potolesti foamea. Sau un cartof crud.

cristiboss56 01.03.2011 00:25:23

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 343186)
Cristian, radacinoase sunt: morcovi, cartofi, patrunjel, telina.

Bun, și ?. . .

Miha-anca 01.03.2011 00:43:00

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 343188)
Bun, și ?. . .

Ce intrebi de fapt? Un pahar de suc= o masa.Nu iti mai trebuie altceva. Ai putere si poti munci si nu obosesti. Pe incercate.

cristiboss56 01.03.2011 00:50:27

"Munca" . . .
 
Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 343194)
Ce intrebi de fapt? Un pahar de suc= o masa.Nu iti mai trebuie altceva. Ai putere si poti munci si nu obosesti. Pe incercate.

Depinde, Anca ! Depinde și de munca ce o depui , căci una e a sta și a "păzi"ceva, pe cineva , și alta-i a munci efectiv 10-12 ore , plus drumul încă 2 ore - TOTAL =14 ORE !

Miha-anca 01.03.2011 01:05:29

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 343195)
Depinde, Anca ! Depinde și de munca ce o depui , căci una e a sta și a "păzi"ceva, pe cineva , și alta-i a munci efectiv 10-12 ore , plus drumul încă 2 ore - TOTAL =14 ORE !

Vei fi surprins ce forta capeti mancand numai legume crude! Bineinteles daca nu ai gastrita. Sunt mult mai bine suportate de corp, decat mancarea gatita. S-au facut teste cu sportivi de inalta performanta si au dat randament timp mai indelungat decat altii, care au mancat altfel de mancare.
Dar... incercarea moarte n-are!
Bonus: se produce si o intinerire a corpului.
Practic se poate consuma orice leguma cruda sau orice fruct, ce are omul in casa.
Iar de baut: apa de legume. aceastra se face cu resturile ramase de la curatat legumele, plus coji de ou; toate bine spalate si puse intr-o oala mai mare cu apa. Se pune in frigider si dupa o zi, in care apa s-a imbogatit cu vitaminele si mineralele din legume, se poate bea cate o cana, iar alta cana de apa se pune in loc. Apa are un gust satios, de apa de izvor.
Iata deci un mod de a valorifica in mod superior deseurile.
Alte intrebari? A, da. Metoda este a lui Ernst Gunther, un preot elvetian, care a scris cartea "Hrana vie". Se gaseste si in Romania.

Raoul 01.03.2011 01:13:27

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 343194)
Ce intrebi de fapt? Un pahar de suc= o masa.Nu iti mai trebuie altceva. Ai putere si poti munci si nu obosesti. Pe incercate.

Asta o zi,doua,trei... dar nu tot postul!

PS proteinele de unde le iei? Ca ce ai spus tu sunt cam nule din punctul asta de vedere...

mirelat 01.03.2011 08:08:08

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 343186)
Cristian, radacinoase sunt: morcovi, cartofi, patrunjel, telina.
Pentru un litru de suc: cca 4-5 morcovi, un patrunjel, 1/2 telina, 2-3 frunze de varza, 4-5 mere.
Am amintit de suc si salata de radacinoase TOCMAI pentru ca nu este ceva scump. Omul oricum trebuie sa manance ceva. In primele zile se mananca mai mult, apoi foamea scade. Cand ti se face foame ajunge un mar, ca sa-ti potolesti foamea. Sau un cartof crud.

suna bine reteta asta de suc, poate o incerc si eu.
dar merele, mie una intotdeauna mi se face foame dupa ele. ?:) si cartofii cruzi, chiar sunt comestibili nepreparati?

Mihnea Dragomir 01.03.2011 08:53:24

Gasesc bune sucurile dintr-un singur fruct sau leguma, ori cel mult combinatii de doua. Combinatiile multiple au urmatoarele doua inconveniente:
-fac ca toate sucurile sa para la fel: de aici, bucuria felurimii dispare. Să nu uităm că Poporul Ales, în timpul marșului său prin deșert, a ajuns să se revolte împotriva lui Dumnezeu fiindcă primea numai mană. Mana căzută din cer era bună foarte, dar azi mană, mâine mană, s-au plictisit de mană. E adevărat, au avut de umblat 40 de ani, nu 40 de zile...

-fac ca să devină dominant gustul mai putin bun în defavoarea gustului mai bun. Sucul de morcovi e bun, sucul de cartofi e mult mai puțin bun. Dacă amestecăm un morcov și un cartof, sucul lor combinat va avea gust de cartof. La același rezultat vom ajunge și dacă amestecăm 2 morcovi și un cartof. Trei morcovi și un cartof. Și atunci: nu e mai bine să bem numai suc de morcovi ?

În altă ordine de idei, să nu uităm de excelentul suc de sfeclă. Sfecla conține și un principiu care protejează ficatul: betaina. Este și foarte hrănitor. Recunoaștem o sfeclă bună de una fruajeră după următoarele criterii:
-sfecla bună e lunguiață, sfecla furajeră e mai sferică.
-sfecla bună pătează mâinile în mult mai mare măsură.
-sfecla bună dă o senzație specială la zgâriere cu unghia ("mai moale"), fapt care devine perceptibil cu un pic de experiență. Locul rămas după zgârieirea coajei este aproape negru la sfecla bună, dar roșu cu mici striații albicioase la sfecla furajeră.


Ora este GMT +3. Ora este acum 14:50:01.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.