Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Stiri, actualitati, anunturi (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=504)
-   -   Mesaj de la Pr Ciprian de la M-rea Sihastria (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13084)

fallen 21.03.2012 12:29:01

Tot ce se poate. Si eu cred la fel , cateodata. Se spune ca rautatile unora sunt menite sa ne aduca aminte de propriile noastre pacate, chiar daca nu au nici o legatura cu persoana in cauza. Desi, daca as fi mai pragmatica, as putea spune si ca rautatile omului de langa tine (partener, sot) sunt mai degraba urmarea pacatului de a fi facut o alegere gresita... nu vorbesc in numele altora, doar al meu.
Conform acestei teorii, ar insemna ca orice lucru care ne deranjeaza, nu ne face placere, ba din contra, ne face rau, ar trebui sa-l acceptam ca o cale de izbavire. Acum nu stiu daca totusi e adevarat in toate situatiile. E ca si cum ne-ar durea o masea si in loc sa o tratam, sa eliminam cauza durerii, am sta asa sperand ca Dumnezeu va aprecia suferinta noastra. Ori, nu orice suferinta sau nevointa e musai sa fie spre mantuire.

Mosh-Neagu 21.03.2012 13:23:02

Citat:

În prealabil postat de fallen (Post 435953)
Oare preotii vazatori cu duhul fac numai previziuni negative? Pentru ca asta nu e greu, pot sa o fac si eu. In general profetiile rele se auto-indeplinesc, pentru ca oamenii sunt tentati sa le creada. La fel si cele bune, in oarecare masura, dar mai greu. In general ceea ce ni se spune ne intareste convingerile sau ne confirma temerile.
Ca sa dau un exemplu, daca eu ma duc si spun ca nu ma inteleg cu barbatul, (...), evident ca o sa mi se zica ca ne vom desparti. Acum cand ajung acasa, chiar daca o vreme lucrurile or sa mearga bine, la prima discutie in contradictoriu o sa-mi amintesc ce a zis parintele ...
Minunat ar fi daca cineva ar face o previziune de bine si s-ar indeplini, in ciuda tuturor impedimentelor....

Oare ce ar trebui sa spuna un preot "vazator cu duhul", in mod deosebit? Oare care este treapta smereniei noastre, pentru ca Dumnezeu sa ofere privilegii deosebite unui popor, asa cum a facut candva cu Avraam. Suntem noi vrednici de a mai vedea prooproci precum Sf. Ioan Botezatorul care sa ne spuna "Pregatiti Calea Domnului. Drepte faceti cararile Lui, fiindca s-a apropiat Imparatia Cerurilor." Si chiar daca s-ar intampla, ce altceva suntem noi decat "Pui de naparca"? Nu traim in duh nici macar 5 minute dintr-o zi, iar grijile lumesti si "inchinarea la idoli" (internetul, televizorul, tabieturile pe care ni le-am facut si la care nu renuntam pentru nimic in lume) ne ocupa tot timpul. Ce "stralucite previziuni" sa asteptam? Si-apoi, chiar daca preotul "vede" viitor luminat pentru cineva, ce-ar putea sa-i spuna sa nu-l sminteasca? Oricum, aceste lucruri raman tainuite pentru cei din jur, chiar si pentru cei mai apropiati caruia i s-a facut o astfel de proorocire. Iar noi, daca nu avem cunostinta de ele, tindem sa credem ca nu exista...
Care este atitudinea pe care trebuie sa o aiba un bun crestin cand merge la un astfel de duhovnic? Cu mahnire am observat ca multa lume merge acolo avand sufletul incarcat de ura: impotriva vecinului, impotriva sefului, impotriva fratelui, impotriva sotului sau sotiei, impotriva parintelui sau copilului... Iar bietul parinte "vede" cum stau lucrurile si se roaga sa poata cultiva in mintea si sufletul acelui om, dragoste, rabdare si blandete. Unii inteleg usor. Altii nu pot uita si nu pot ierta. Si continua ani si ani sa se zvarcoleasca in propria impietrire si nu inteleg de ce Dumnezeu nu-si face mila de ei... Dar mila lui Dumnezeu este cel putin egala cu mila din sufletul nostru. Fara iertare, nu ne vom mantui. In fiecare incercare, avem o lectie de invatat, dar noi ramanem corigenti si repetenti in fiecare an, fiindca nu intelegem ca nu noi facem dreptatea si ca daca nu ne curatam sufletul de ura si revolta impotriva celui care poate ne-a facut cel mai mare rau al vietii noastre, noua si celor mai dragi fiinte ale sufletelor noastre, nu ne vom tamadui de boala ghinionului, boala necazurilor, boala grelelor incercari...
"Iubeste si fa ce vrei"... Ce poate fi mai frumos decat sa rupi orice legatura cu sclavia sufletului, sa nu mai fii incatusat de ganduri negre impotriva cuiva? Este adevarat, de obicei iertam mai usor un rau care ni s-a facut noua, decat un rau care i s-a facut celei mai dragi fiinte ale sufletului nostru, dar daca Dumnezeu ne da o astfel de cruce, trebuie sa nu cartim si s-o acceptam asa cum este ea, multumind ca nu ne e mai rau. Intotdeauna, daca vom cauta, vom afla in jurul nostru oameni care par sa aiba cruci inmiit mai grele decat noi...
Eu cred ca nimeni n-ar trebui sa mearga la un astfel de duhovnic pentru o "previziune", fiindca ar insemna sa ispitim pe Dumnezeu. Mergem acolo pentru a ne putea cunoaste mai bine si pentru a reinoda legatura pierduta cu Dumnezeu. Un astfel de duhovnic poate fi asemanat cu un operator care reface conectiile, dar din pacate el este unul dintre putinii iscusiti operatori, iar suflete deconectate - cat nisipul marilor... Cu atat mai trist cand cineva are sansa sa treaca pe la el si sa se deconecteze la iesirea din chilie...

dorinastoica14 21.03.2012 14:21:20

Citat:

În prealabil postat de Mosh-Neagu (Post 436052)
Oare ce ar trebui sa spuna un preot "vazator cu duhul", in mod deosebit? Oare care este treapta smereniei noastre, pentru ca Dumnezeu sa ofere privilegii deosebite unui popor, asa cum a facut candva cu Avraam. Suntem noi vrednici de a mai vedea prooproci precum Sf. Ioan Botezatorul care sa ne spuna "Pregatiti Calea Domnului. Drepte faceti cararile Lui, fiindca s-a apropiat Imparatia Cerurilor." Si chiar daca s-ar intampla, ce altceva suntem noi decat "Pui de naparca"? Nu traim in duh nici macar 5 minute dintr-o zi, iar grijile lumesti si "inchinarea la idoli" (internetul, televizorul, tabieturile pe care ni le-am facut si la care nu renuntam pentru nimic in lume) ne ocupa tot timpul. Ce "stralucite previziuni" sa asteptam? Si-apoi, chiar daca preotul "vede" viitor luminat pentru cineva, ce-ar putea sa-i spuna sa nu-l sminteasca? Oricum, aceste lucruri raman tainuite pentru cei din jur, chiar si pentru cei mai apropiati caruia i s-a facut o astfel de proorocire. Iar noi, daca nu avem cunostinta de ele, tindem sa credem ca nu exista...
Care este atitudinea pe care trebuie sa o aiba un bun crestin cand merge la un astfel de duhovnic? Cu mahnire am observat ca multa lume merge acolo avand sufletul incarcat de ura: impotriva vecinului, impotriva sefului, impotriva fratelui, impotriva sotului sau sotiei, impotriva parintelui sau copilului... Iar bietul parinte "vede" cum stau lucrurile si se roaga sa poata cultiva in mintea si sufletul acelui om, dragoste, rabdare si blandete. Unii inteleg usor. Altii nu pot uita si nu pot ierta. Si continua ani si ani sa se zvarcoleasca in propria impietrire si nu inteleg de ce Dumnezeu nu-si face mila de ei... Dar mila lui Dumnezeu este cel putin egala cu mila din sufletul nostru. Fara iertare, nu ne vom mantui. In fiecare incercare, avem o lectie de invatat, dar noi ramanem corigenti si repetenti in fiecare an, fiindca nu intelegem ca nu noi facem dreptatea si ca daca nu ne curatam sufletul de ura si revolta impotriva celui care poate ne-a facut cel mai mare rau al vietii noastre, noua si celor mai dragi fiinte ale sufletelor noastre, nu ne vom tamadui de boala ghinionului, boala necazurilor, boala grelelor incercari...
"Iubeste si fa ce vrei"... Ce poate fi mai frumos decat sa rupi orice legatura cu sclavia sufletului, sa nu mai fii incatusat de ganduri negre impotriva cuiva? Este adevarat, de obicei iertam mai usor un rau care ni s-a facut noua, decat un rau care i s-a facut celei mai dragi fiinte ale sufletului nostru, dar daca Dumnezeu ne da o astfel de cruce, trebuie sa nu cartim si s-o acceptam asa cum este ea, multumind ca nu ne e mai rau. Intotdeauna, daca vom cauta, vom afla in jurul nostru oameni care par sa aiba cruci inmiit mai grele decat noi...
Eu cred ca nimeni n-ar trebui sa mearga la un astfel de duhovnic pentru o "previziune", fiindca ar insemna sa ispitim pe Dumnezeu. Mergem acolo pentru a ne putea cunoaste mai bine si pentru a reinoda legatura pierduta cu Dumnezeu. Un astfel de duhovnic poate fi asemanat cu un operator care reface conectiile, dar din pacate el este unul dintre putinii iscusiti operatori, iar suflete deconectate - cat nisipul marilor... Cu atat mai trist cand cineva are sansa sa treaca pe la el si sa se deconecteze la iesirea din chilie...

Un cuvânt absolut remarcabil și foarte folositor. Mulțumesc frate!

tinutza 21.03.2012 16:06:11

Aceste previziuni ale Preotilor Harismatici pot sa ajute pe cineva in luarea unor decizii, mai ales cum sunt cele pe termen lung de genul casatoriilor, care sunt practic irevocabile in fata lui Dumnezeu. Decat sa se faca o greseala mai bine sa se previna. Ma gandesc ca daca omul se duce cu intentii bune, iar nu ca la ghicitori, ma gandesc ca nu il ispiteste pe Dumnezeu (chiar m-ar interesa o detaliere, daca este cazul si daca se poate). Iar daca ar fi o ispitire, atunci Parintele, fiind iscusit, cred ca va gasi un raspuns potrivit, spre exemplu unul vag de genul: O sa iti dea Dumnezeu ce e mai bun pt tine.

Vizitarea acestor Preoti o consider benefica, caci rugaciunile lor ajuta mult, din moment ce sunt atat de apropiati de Dumnezeu incat sa fi primit aceste harisme. Datorita rugaciunii lor, omul incepe sa se schimbe in bine, sa isi vada pacatele, etc.

PS: M-a bucurat mult prezenta Dvs, Dl Neagu! :1: Si amintirea Sf Siluan ! :1: Va doresc bucurii si mantuire !

angegabi 26.03.2012 11:46:58

crezi sau nu crezi in Dumnezeu?
 
Citat:

În prealabil postat de Raquel (Post 423187)
Vreau sa va spun ca si eu am fost la parintele Ciprian, la Bucuresti, vis-a-vis de hotel Marriott, chiar ieri. Iar acum stau si plang. Vroiam sa stiu daca relatia mea actuala se va finaliza printr-o casatorie, sau pur si simplu daca voi fi in continuare cu prietenul meu. Mi-a spus ca nu, nu voi fi cu el. Oare asa o fi ? Chiar stie, vede parintele Ciprian lucruri despre oameni? Sincer, nu stiu ce sa cred...poate ca asa va fi. Oricum credinta mea in Dumnezeu ramane, de lucrul asta sunt sigura si va fi cum doreste El. Totusi consider ca nu e corect sa stim ceva legat de viitorul nostru. E mai bine sa ne rugam, sa mergem la biserica si sa avem speranta. Voi ce parere aveti? Sau daca ati avut si voi astfel de experiente...astept pareri.

de ce ai intrebat, daca tu consideri ca nu este corect sa stim despre noi?
doreai sa primesti raspuns pozitiv si atunci era bine?
nu merge la el ca la ghicitoare, ci cu gindul unei mangaieri ajutatoare din partea lui, sfatul il vei primi in orice situatie.
nu mergeti cu ideea ca vede in duh, este si el o fiinta plina de ispite si bucurii ca noi toti, numai ca se lupta sa ne ajute in masura in care avem si credinta mai mult sau mai putin.
impotant e sa tii aproape de parintele ori ce ar fi. Doamne ajuta.

Profetul de carton 26.03.2012 11:52:00

Citat:

În prealabil postat de Raquel (Post 423187)
Vroiam sa stiu daca relatia mea actuala se va finaliza printr-o casatorie, sau pur si simplu daca voi fi in continuare cu prietenul meu. Mi-a spus ca nu, nu voi fi cu el. Oare asa o fi ? Chiar stie, vede parintele Ciprian lucruri despre oameni? Sincer, nu stiu ce sa cred...poate ca asa va fi.

eu nu cred ca exista "ursit", adica Domnul se gandeste pentru fiecare fata/baiat ce sot/sotie sa-i dea, totul depinde de fiecare, adica exista legea liberului arbitru si cu totii suntem liberi sa ne alegem pe cine dorim, nu cred ca Dumnezeu se amesteca in chestiile astea.

adica tu daca ai cunoscut pe acel barbat si doresti sa te mariti cu el, acel barbat doreste sa te ia de sotie, de ce nu ar fi posibil lucrul acesta??!! adica nu depinde de voi insiva?

angegabi 26.03.2012 12:04:26

Citat:

În prealabil postat de tinutza (Post 431565)
Cine stie, il rog sa imi raspunda:

In saptamana viitoare, prima din Postul Pastelui (an 2012), Parintele Ciprian Gradinaru poate fi gasit in Bucuresti ? Eventual imi puteti da (pe privat) nr de tel al Dnei de la Pangar ca sa intreb ?

Cand sta lumea la rand in Biserica pt a vorbi cu Parintele, se aud in boxe (sper ca are asa ceva)
cantari religioase sau citeste cineva ceva in timpul asta ? Ca altfel mi se pare o ,,spovedanie” publica, mai ales daca nu se pastreaza o distanta mai mare...

Iar la Sihastria se poate vorbi mai intre 4 ochi cu Dumnealui? In chilie intra mai multe persoane sau cate unul ? Primeste la orice ora din zi sau seara, ori are un anumit program ? Pt cazare la Sihastria trebuie sunat din timp? Daca da, un nr de tel, pe privat sau aici, se poate ?

Multumesc!

La parintele se intra personal in chilie si se marturiseste. Nu ar trebui sa ne ferim de ceilati ca facem aceleasi pacate toti din lume. Cu difeneta ca un ii le-au facut, altii le fac iar altii nu se lasa de ele in cotinuare. Si daca ne rusinam acum in fata unor straini sau a parintelui, atunci la judecata universala cum va fi cand o sa dam raspuns in fata omenirii ( atentie, in fata tuturor neamurilor pe care nici nu le cunoastem o sa dam socoteala si se vor uita toti la noi, Ce ziceti despre rusinea pacatului. Este corect sa ne caim mult sa se poata si ierta usor, dar sa nu mai facem prostioare dupa aceea).
Locuri la cazare sunt permanent, fara programari. Dar sa nu va asteptati la confort sporit, ca nu mergeti la pensiuni sau in statiuni. Si nici nu aveti timp de odihna, pentru ca participati la slujba intre 23.00 si 02.00, 07.00 si 13.00 si 16.00-18.00, exceptand timpul necesar in asteptarea parintelui duhovnic. Si maI ESTE SI TIMPUL PE CARE TREBUIE SA-L PETRECETI IN RUGACIUNE IN CIMITIRUL SFINTILOR.Nu va impune nimeni acest lucru, dar constiinta nu va lasa sa dormiti sau sa va desfasurati in incinta ca la staiuni, deci cateva ore pe care le aveti la dispozitie pentru somn o sa le petreceti in orice conditii-nu este necesar confort. Nu vreau sa va indepartez de acest loc minunat al Sihastriei dar doresc sa va pun in garda pe cei care mergeti pentru prima data, si apoi veniti ca albinutele cat mai des. V a iubesc pe toti.

guest100 28.03.2012 14:24:39

Acum , in aceasta perioada, data ...martie , 28 , unde se afla parintele , ?
daca stie cineva, va rog sa raspundeti, cum doriti, fie pe privat fie aici.
Cand se mai preconizeaza ca vine in Bucuresti..?

Multumesc.

Ivanacristescu 29.03.2012 03:27:02

Citat:

În prealabil postat de dorinastoica14 (Post 425007)
Ai vrut să știi ceva din viitorul tău și ai întrebat pe părintele Ciprian iar dumnealui ți-a spus.
De ce ești cârcotașă? Nu tu ai vrut să știi întrebându-l despre cele viitoare?
Răspunsul nu ți-a fost pe plac iar din rândurile scrise de tine se simte așa, ca o nemulțumire... că nu ai primit răspunsul la care te așteptai!
Da, părintele are înainte-vedere. Dacă ți-a spus că nu vei fi cu prietenul tău înseamnă că așa va fi!

Și eu am primit răspunsuri care m-au durut, la care nu mă așteptam, o dată m-a și certat, dar să mulțumim lui Dumnezeu că mai avem astfel de duhovnici. Părintele nu este "ghicitor" așa cum se exprimau niște așa zise creștine din București care așteptau să vină părintele și care nu știau de spoverdanie, de împrtășanie, de posturi sau de canoane.
La măn Sihăstria,am aflat de la niște pelerini mai vârstnici care l-au apucat pe părintele Cleopa că părintele Ciprian îl spovedea pe acest mare duhovnic care a fost părintele Cleopa Ilie

Folclor autentic!...Mioritic!
Iertati indrajneal!Mi-s dintre "bucurestence".

anita 29.03.2012 08:25:02

Citat:

În prealabil postat de guest100 (Post 437710)
Acum , in aceasta perioada, data ...martie , 28 , unde se afla parintele , ?
daca stie cineva, va rog sa raspundeti, cum doriti, fie pe privat fie aici.
Cand se mai preconizeaza ca vine in Bucuresti..?

Multumesc.

Am inteles ca de luni poate fi gasit in Bucuresti la biserica.
Incercati si sambata totusi ,daca sunteti din Bucuresti nu aveti ce pierde

dorinastoica14 29.03.2012 18:36:03

Citat:

În prealabil postat de Ivanacristescu (Post 437830)
Folclor autentic!...Mioritic!
Iertati indrajneal!Mi-s dintre "bucurestence".

Și care-i problema? Nu-ți place folclorul mioritic? Eu mă dau în vânt după el. Sau nu se poartă în București așa ceva?
Nu te obligă nimeni să crezi sau să mergi la părintele. Prin gura duhovnicului vorbește Iisus Hristos.

elenapop 18.04.2012 09:34:54

Hristos a inviat!
 
Am o mare rugaminte,daca stie cineva unde va fi Parintele Ciprian,sambata (21.04.2012) -
la S.M. Sihastria sau in Bucuresti.

Multumesc anticipat!
Elena.

daniel 10.06.2012 16:24:11

Buna,
De mare folos ne-ar fi o informatie privind zilele in care Pr. Ciprian se afla la Paraclisul Catedralei Mantuirii Neamului.

MULTUMESC!

Doamne-ajuta!

dorinastoica14 10.06.2012 17:25:09

Citat:

În prealabil postat de daniel (Post 451741)
Buna,
De mare folos ne-ar fi o informatie privind zilele in care Pr. Ciprian se afla la Paraclisul Catedralei Mantuirii Neamului.

MULTUMESC!

Doamne-ajuta!

Din câte știu va fi la măn. Sihăstria în post. Dacă nu știe nimeni precis voi încerca să sun pentru a afla deoarece sunt interesată.

dorinastoica14 18.06.2012 22:03:41

Părintele are nevoie de rugăciunile noastre.

Simply_me 18.06.2012 22:19:46

Citat:

În prealabil postat de dorinastoica14 (Post 453550)
Părintele are nevoie de rugăciunile noastre.

E bolnav????

andreea h 20.06.2012 18:05:36

Stie cineva cand il putem gasi pe Parintele Ciprian la Manastirea Sihastria?

dorinastoica14 23.06.2012 20:56:40

Citat:

În prealabil postat de andreea h (Post 453810)
Stie cineva cand il putem gasi pe Parintele Ciprian la Manastirea Sihastria?

Acum se află la mănăstirea Sihăstria. An sunat astăzi și mi-a spus centralista că abia a sosit.

andreea h 25.06.2012 18:51:11

Multumesc pentru raspuns! Cu ajutorul lui Dumnezeu am ajuns sambata la Sihastria. Am inteles ca Parintele va fi gasit si zilele urmatoare in manastire, iar joi este ziua de nastere a sfintiei sale.

Doamne ajuta!

Elenaalexa 28.06.2012 09:23:06

La multi ani!
 
Parintele este la Bucuresti.
Rog pe Sfantul Dumnezeu sa nu-l lase in osteneli peste puterile lui si sa-l tina sanatos si indelungat in zile!
Parinte, sarutam dreapta, iertati si binecuvantati!

dorinastoica14 28.06.2012 21:41:47

LA MULȚI ANI părinte
 
Nu cred că părintele are timp să intre pe vreun forum sau pe înternet! Cu ajutorul lui Dumnezeu luni pe jos de la șoseaua națională am ajuns la măn Sihăstria unde am primit o binecuvântare. Sigur, aveam multe să-i spun și să-l întreb, dar câți oare nu doresc aceasta?
Îi doresc din toată inima sănătate și multă răbdare cu noi păcătoșii.
LA MULȚI ANI !

Ivanacristescu 04.07.2012 13:19:14

Citat:

În prealabil postat de dorinastoica14 (Post 437898)
Și care-i problema? Nu-ți place folclorul mioritic? Eu mă dau în vânt după el. Sau nu se poartă în București așa ceva?
Nu te obligă nimeni să crezi sau să mergi la părintele. Prin gura duhovnicului vorbește Iisus Hristos.

Nu se "poarta" "folclorul" pe Calea Victoriei...Problema e ca ,in opinia mea,sinteti in inselare ,facind din acest preot C,un intelept,si voiam ,prin cuvintul folclor (scuze,omisesem ghilimelele),sa transmit semenilor mei un mesaj.Daca tu te dai in vint dupa pr C (si dupa folclor,de asemeni,si te felicit pentru folclor!;mea culpa! ca nu-s asa iubitoare; te felicit si pt poezie,la mai-mare iti doresc!)din anumite considerente,asta nu inseamna ca tre sa dea buluc si altii.Gindeste-te ca sint oameni amariti,care au neaparata nevoie de rugaciuni si SFAT.Il stiu pe acest monah.Nu stiu daca ,si cit Har are(si nici nu vreau sa cercetez mai mult decit am facut-o),dar stiu ca are o marca de telefon cum la putini Oameni de Afaceri prosperi am vazut!Bietul monah!!!asta-i din cauza ca a depus votul saraciei de buna-voie.
Nu le mai faceti voi reclama p-aici ca nu e cazul.Au si-asa o sumedenie de Clienti...
Stiu un loc unde astazi,peste 2 ceasuri,se va pune temelia unei Biserici.Sint acolo "detasati" 2 monahi,de-o curatenie interioara si de-o simplitate exterioara rar intilnite.Au facut ascultare,si au stat anul trecut,in cimp deschis,intre balarii care urcau pina la genunchi,intre mormane de gunoi,si salbaticie,fara curent electric,fara apa curenta,fara gaz fara parimantile de fite,dormind in cite o rulota...si asta la doar 2 pasi de Capitala.Daca le-a dus cineva apa au baut,daca le-a dus cineva vreo luminare au avut ce-si aprinde seara,de mincare ce sa mai vorbim...Si-s monahi imbunatatiti,postitori ,cu frica de Dumnezeu, cu dragoste pentru semeni,si cu indrazneala inaintea lui Dumnezeu.Stiutori de carte,adica oameni invatati.N-au pregetat sa-si paraseasca "chiliile" comfortabile,dintr-o importanta manastire bucuresteana si sa aleaga..pustia.Au facut Sf Liturghie sub cerul liber,in zgomot de roti de tren,huruit de avioane,croncanit de ciori,si invadati de "oaspeti nepoftiti",fie cu 2 ,fie cu 4 picioare...Ei,si-au vazut,cuminti,de misiunea incredintata lor.Din cind in cind le mai trecea pragul cite vreun fost ucenic.Veneau,a greu si cu greu ,la ei,pentru o spovedanie si pentru Cuvint de Folos,si poate le mai si duceau cite-o ofranda,dupa larghetea inimii,si dupa putinatatea portofelului...Prezenta ucenicului in acele locuri era bucurie pentru ei,caci..
.. drumul pina la Ruina este o adevarata aventura,imediat ce iesi din capatul cartierului Giulesti.Este vorba despre Ruina de la Chiajna...
...nu-i raiul cu flori si alei pavate de linga Merriot,e RAI-ul de linga Groapa de Gunoi Giulesti-Sirbi(Chiajna-Bucuresti), Ruina de la Chiajna,ce va purta, de azi ,hramul :Acoperamintul Maicii Domnului si Sfintul Ioan Hozevitul.
Drum Bun pe CALE!..

Mosh-Neagu 04.07.2012 13:52:45

Sora Ivana, la ce-ti foloseste acest mod partinitor de a pune problema? Cine a negat sfintenia acelor monahi, care pun bazele unei manastiri sau schit (presupun). Ce cunosti tu despre cata ascultare a facut la randul lui, Parintele Ciprian. Nu te intreaba nimeni daca Parintele are sau nu are har. Cei care l-au cunoscut intr-o imprejurare sau alta, s-au convins ei insisi. Ca unii se duc "sa cerceteze", e treaba lor, dar intr-un fel sau altul, de la parinte toti pleaca "mai indreptati" de cum vin, sau cel putin asa ar trebui. Oricum, nu parintele e vinovat de ce face lumea. Si-apoi, peste ani, nu-i exclus sa vina puhoi de lume la monahii de care ne vorbesti, iar un "Ivan Turbinca" sa carteasca fara sa stie prin ce-au trecut odinioara.
Vorbesti de telefonul mobil. Daca ai fi langa mine te-as privi in ochi ca sa-ti citesc IQ. De unde ai dedus ca Parintele si-ar cumpara singur un astfel de telefon? Marturisesc ca eu insumi, m-am simtit dator sa duc la bucatarie anumite lucruri, desi nimeni n-a facut vreo aluzie la asta. Dar vazand cam cata lume trece zilnic pe-acolo si intra si la trapeza pentru o strachina de mancare, asa am simtit eu ca e bine. Si asa am vazut la multi. Cam toate trec pe la Parinte prin chilie, care nu stiu de unde-ai scos-o ca ar fi luxoasa, fiindca este de simplitatea unui vietuitor in manastire. Telefonul l-a lasat "fortat', un om ca si tine, iar Parintele nu se ia de piept cu nimeni. Am vazut in manastire masini de teren cu numere straine, care nici nu vor fi inmatriculate vreodata. Oare le-a cerut staretul, sau Parintele Ciprian, sau s-au pomenit pe cap cu niste oameni care asa inteleg ei sa se mantuiasca. Si-apoi, care-i problema noastra? Putem dormi mai linistiti asa? Parem mai... inteligenti aratand altora ca... "ne-am prins" cum stau lucrurile? Singurul care stie cum stau lucrurile si le ingaduie asa cum sunt, este Dumnezeu. Ce faci tu e barfa de cartier, fie el si Giulesti...
Daca ai o vorba de duh de spus, fa-o, daca nu, retine-te si nu huli un astfel de duhovnic (si nici pe altul) fiindca stie El, Dumnezeu de ce ingaduie si cum plateste fiecaruia.

luminitza13 15.07.2012 22:31:52

Buna!
 
Sunt nou-intrata pe acest forum, desi am tot citit mesajele lasate aici de multi dintre voi. Va rog frumos sa-mi spuneti, daca stiti unde se afla Parintele Ciprian in aceasta perioada??? Imi doresc foarte mult un sfat de la Domnia Sa si-as dori sa stiu cand ajunge in Bucuresti la Paraclisul de langa Catedrala...eu sunt in Bucuresti si as dori sa ajung la Parintele pentru a-mi linisti sufletul incercat de greutati. Va multumesc anticipat!!!

elenapop 16.07.2012 11:04:05

Doamne-ajuta!
 
Sambata in 14.07.2012,Parintele a fost in Bucuresti la Paraclis. Probabil inca este in Bucuresti.

anita 16.07.2012 14:01:40

Citat:

În prealabil postat de luminitza13 (Post 458896)
Sunt nou-intrata pe acest forum, desi am tot citit mesajele lasate aici de multi dintre voi. Va rog frumos sa-mi spuneti, daca stiti unde se afla Parintele Ciprian in aceasta perioada??? Imi doresc foarte mult un sfat de la Domnia Sa si-as dori sa stiu cand ajunge in Bucuresti la Paraclisul de langa Catedrala...eu sunt in Bucuresti si as dori sa ajung la Parintele pentru a-mi linisti sufletul incercat de greutati. Va multumesc anticipat!!!

Puteti incerca pana pe 20 iulie

Ivanacristescu 22.07.2012 02:57:44

Citat:

În prealabil postat de Mosh-Neagu (Post 456212)
Sora Ivana, la ce-ti foloseste acest mod partinitor de a pune problema? Cine a negat sfintenia acelor monahi, care pun bazele unei manastiri sau schit (presupun). Ce cunosti tu despre cata ascultare a facut la randul lui, Parintele Ciprian. Nu te intreaba nimeni daca Parintele are sau nu are har. Cei care l-au cunoscut intr-o imprejurare sau alta, s-au convins ei insisi. Ca unii se duc "sa cerceteze", e treaba lor, dar intr-un fel sau altul, de la parinte toti pleaca "mai indreptati" de cum vin, sau cel putin asa ar trebui. Oricum, nu parintele e vinovat de ce face lumea. Si-apoi, peste ani, nu-i exclus sa vina puhoi de lume la monahii de care ne vorbesti, iar un "Ivan Turbinca" sa carteasca fara sa stie prin ce-au trecut odinioara.
Vorbesti de telefonul mobil. Daca ai fi langa mine te-as privi in ochi ca sa-ti citesc IQ. De unde ai dedus ca Parintele si-ar cumpara singur un astfel de telefon? Marturisesc ca eu insumi, m-am simtit dator sa duc la bucatarie anumite lucruri, desi nimeni n-a facut vreo aluzie la asta. Dar vazand cam cata lume trece zilnic pe-acolo si intra si la trapeza pentru o strachina de mancare, asa am simtit eu ca e bine. Si asa am vazut la multi. Cam toate trec pe la Parinte prin chilie, care nu stiu de unde-ai scos-o ca ar fi luxoasa, fiindca este de simplitatea unui vietuitor in manastire. Telefonul l-a lasat "fortat', un om ca si tine, iar Parintele nu se ia de piept cu nimeni. Am vazut in manastire masini de teren cu numere straine, care nici nu vor fi inmatriculate vreodata. Oare le-a cerut staretul, sau Parintele Ciprian, sau s-au pomenit pe cap cu niste oameni care asa inteleg ei sa se mantuiasca. Si-apoi, care-i problema noastra? Putem dormi mai linistiti asa? Parem mai... inteligenti aratand altora ca... "ne-am prins" cum stau lucrurile? Singurul care stie cum stau lucrurile si le ingaduie asa cum sunt, este Dumnezeu. Ce faci tu e barfa de cartier, fie el si Giulesti...
Daca ai o vorba de duh de spus, fa-o, daca nu, retine-te si nu huli un astfel de duhovnic (si nici pe altul) fiindca stie El, Dumnezeu de ce ingaduie si cum plateste fiecaruia.

Buna sa-ti fie inima,Mosh-Neagu-le!
Multam' pentru delicatetea cu care ma-nconjori!Totusi am o obiectie.Zi-mi oricum doresti,numai nu ma aborda cu apelativul :sora!Poti sa-mi zici simplu Ivana.E mult mai potrivit pt un "Ivan Turbinca"...
Nu sint partinitoare,dimpotriva.Drept este ca nu stiu cita ascultare a facut ,cindva,pr C,pe unde-a vietuit,dar te asigur ca am constatat cita "ascultare" a facut pe-aici pe sub DEAL,si mi-e de-ajuns,cit sa "ma prind" cum stau lucrurile.Si faptul ca am vrut sa "arat" si altora ,cum sta treaba,nu are nicio legatura cu IQ-ul meu,ci cu "intrajutorarea crestineasca",pe care unii dintre noi,mai ales de pe aici,o practicam doar ca sa ascundem(sa acoperim murdaria "fratelui" ca de,sintem crestini.Vax!) realitatea despre anumite "fenomene"(nu dezvolt,ca nu vreau sa ma pun rau cu "baietii buni",care stau de veghe..)
Parerea ta cum ca "par inteligenta" ,poate fi doar parere,insa eu,te asigur ca sint macar atit de inteligenta incit sa nu-mi bage NIMENI mina in buzunar pina la cot,ca sa-mi sustraga portofelul ,si sa ma lase Lefter Popescu..
Nu neg ,omule ,ca cei care ajung la "omul vostru",pleca "mai indreptati",dar considerentele nu-s neaparat cele la care te gindesti tu,bunule samaritean...Si,in principiu,nu-i neg Har-ul(unui preot,macar si pentru punerea miinilor!),numai ca am citit in Sf Scriptura,sintagma :"in dar ati luat,in dar sa dati!" .Apoi ,drept este ca preotul trebuie sa se hraneasca de la Altar,dar,scuza-ma ,n-am observat ca pr C sa aiba 2 burtzi.Har Domnului!,Paraclisul este generos si fara ore suplimentare,si abureli ieftine...Si da,ai dreptate cind zici ca nu el,pr C,este vinovat de ce face lumea,insa atunci cind,in mod tacit accepti o stare de fapt ,vrei tu sa-mi raspunzi cum se numeste asta?Si care-i targetul?
Esti destul de perspicace incit sa-mi "citesti IQ-ul" si fara sa fiu linga tine,dar sa stii ca nu ma dau in laturi de la prezenta face to face,cu oricare dintre voi,caci nu am a ma teme.Intotdeauna imi asum actiunile.Sa ma reviziuesc,pe ici pe colo ,primesc,insa de tacut,nu voi tacea,ori de cite ori voi crede de cuviinta ca trebuie sa vorbesc.Domnul meu Hristos spune lucrurilor pe nume.Si stiu,din Scriptura ca ii certa ,fara menajamente,pe farisei.Le zicea ,daca nu gresesc :"farisei fatarnici".Dur ,nu?..
Hai,nu-mi sari la jugulara!Poarta-te mai departe cu delicatete!Nu ma lua ,si tu cu ..JUDECATA,caci,sincer ,n-am facut Judecata nimanui,ci doar o elementara ANALIZA de Valoare....Nu-mi pune-n gura,vorbe pe care limba mea (chiar asa acida cum e) nu le-a rostit.N-am zis ca el,pr C si-ar fi cumparat singur telefonul ala ,care baga invidia in inima "miliardarilor de carton"ai epocii contemporane noua,ci doar ca fiind extrem de preocupat de tastele mobilului,nu-i trateaza cu respect pe amaritii aia care-i bat pragul.Intelegi indignarea mea,la faptul ca-i faceti atita reclama,pe aici?Pai ,daca tot stau"fraierii" ore-n sir sa le vina rindul la "indreptare",atunci ,tu,ca preot(oricare),ai obligatia -morala,cel putin-sa te comporti cu responsabilitate fata se sufletul acelui amarit.Ca omu' vine de necaz,la el ,nu de voie buna.Cind pretentinzi ca esti(nu tu,el) reprezentantul lui Hristos,asta ..te cam obliga,la ..trezvie,intii pe tine,ca preot si ,mai apoi pe cel care vine la tine dupa Cuvint de Folos...daca reusesti sa-i trezesti interesul pentru Cale,dar daca te preocupi de tastele telefonului,aman!,daca mai cistigi tu pe vreunul...Amin,zic.
Si m-am ofuscat,ca sa zic asa, ca-l tot onorati cu titlu de noblete: CTITOR.I-am explicat,dnei Dorinastoica14,ce stiu eu despre CTITORI.Ori el ,pr C,nu stiu sa-si fi vindut vreo bucata de pamint,sau averea toata,ca sa inalte Lacas Domnului..
N-am,poate,o vorba de duh,dar de hulit n-am hulit,pe om ,ci obiceiul lui prost,dar..te prefaci ca "n-ai prins" nuanta,si ma iei cu fraze:"nu huli","birfa de cartier",etc...Apopos,nu de Giulesti e "birfa" mea.Localizeaza-ma undeva mai spre..sub Deal,mai prin proximitatea "chiliei" si Paraclisului Pr C.Si sa nu-ti inchipui cumva ca "chilia" lui de aici se aseamana intru ceva cu chilia de la Mrea S!! Nababi!.."Are balta peste",si "pescaru-i iscusit".Doamne iarta-ma,si nu ma inscrie la pacate!
Ce va mai place ,voua,unora,chestiunea asta cu :"Dumnezeu ingaduie",si etc.Daca oamenii n-ar mai fi asa creduli,lucrurile ar sta cu totul altfel in lumea asta plina de "jmecheri",iar "turma" asta ar avea mai mult belsug pe masa,ca nu si-ar risipi banii pe iluzii desarte..gen pr C.Amin ,zic.

Toate le-am zis ...
...cu dragoste! Ivana

AlinB 22.07.2012 03:20:14

Ivana, din toata ploaia de cuvinte pe care ai cernut-o pe aceasta pagina, tot ce am putut sa inteleg ca ii reprosezi parintelui in cauza (pe care nu-l cunosc) este ca nu te-ar fi tratat cu respectul care il asteptai cand i-ai trecut pragul.

Ca altfel nu cred ca ai fost o prezenta constanta la el in chilie sa vezi cati au primit aceasta piatra de poticnire.

Se pare ca am cam pierdut contactul cu Patericul (si nu doar), sa ne aducem aminte cum erau unii aspiranti ucenici primiti sau mai bine zis scosi in suturi si lasati cu zilele pe la poarta manastirii.

Smerenia se pare ca nu mai e inclusa intre virtutile la care aspira crestinul din ziua de azi, inlocuita pare-se de o superioara valoare morala, cea a "respectului" binenteles si neaparat ca pretentie nu ca dar.

Tin sa-ti spun ca am trecut si eu printr-o experienta care as putea-o clasifica chiar mai rea, cu un pom multlaudat la care ma prezentasem cu sacul si desi motivele pentru care s-a intamplat asta nu le cunosc nu ma grabesc a judeca dupa aparente si desi nu pot fi de acord cu tot ce spune si face respectiva persoana, am in continuare respect pentru el ca om si chiar daca nu si evlavie deosebita, multi, multi altii o au si le respect acest lucru.

Simply_me 22.07.2012 18:45:09

Draga Ivana il judeci gresit pe Pr Ciprian si asta ma doare, faptul ca butona la telefon asta nu inseamna nu trateaza oamenii cu respect, are f multi fii duhovnicesti, in toata tara si f multi au probleme grave , pr are capacitatea de a fii atent si la un telefon si la om, e greu si pentru el, crede-ma nu trimetea scrisori de dragoste, el raspunde la mesaje poate era ceva urgent, tu stii cat se jerfeste acest preot, ai idee ca nu doarme ca nu se odihneste ai idee cat apasa pacatele a sute si ...mii de oameni? Ar trebui sa-i multumim lui Dumnezeu ca avem asa preot, nu sa cartim, e adevarat nu are mult timp dar daca vrei sa te folosesti poti sa te folosesti de rabdarea lui de blandetea lui de smerenia lui.

Mosh-Neagu 23.07.2012 15:16:46

Cand l-am cunoscut pe Parintele Ciprian, habar nu aveam ce-mi oranduieste Dumnezeu. Fusesem la Suceava, iar drumul de intoarcere am decis intr-o doara sa-l facem pe partea cealalta ca sa vizitam cateva manastiri care-mi erau si mi-au ramas foarte dragi. Am ajuns si la Sihastria, iar dupa ce ne-am recules la mormantul Parintelui Cleopa si a celorlalti sfinti parinti care odihnesc in acel cimitir, am coborat incet-incet cu gandul dus in adancul sufletului pacatos. Din sens opus venea o maicuta (la Sihastria in mod normal e manastire de calugari, dar maicutele fac ascultare si vin sa ajute la bucatarie si la alte treburi pe-acolo). Fara sa-mi explic prea mult de ce, m-am pomenit intreband-o daca a ramas cineva in locul Parintelui Cleopa, de la care am putea primi o vorba de duh si un cuvant de invatatura. Atunci am fost surprins cand mi-a raspuns ca avem mare noroc fiindca in acea zi sunt foarte putini pelerini la chilia Parintelui Ciprian si ca sfintia-sa a ramas duhovnicul manastirii, care de obicei e foarte solicitat.
Cand am intrat (singur) probabil ca aveam acea infatisare de a ma face mic-mic de tot. Am tacut pret de vreo 30 de secunde care mi s-au parut lungi, lungi. Nu-mi propusesem sa-i spun ceva anume; ma lasasem cu totul in voia lui Dumnezeu. Intr-un tarziu a spart tacerea si mi-a spus lucruri pe care NU avea de unde sa le stie. Nu m-a certat, nu m-a mustrat, nu mi-a dat canoane, ci mi-a modificat pravila intr-un fel pe care eu l-am inteles abia in momentul in care l-am auzit vorbind. Iar daca marea majoritate a celor care ieseau de-acolo izbucneau in hohot de plans, eu am iesit plutind... De-atunci am mai fost la Sihastria de cateva ori. Uneori l-am intalnit, alteori nu. Unora li se pare intr-un fel altora in alt fel, ca si la Parintele Iustin Parvu, la care, desi mai fusesem, nu se intamplase nimic extraordinar, dar a doua oara cand m-a rugat cineva sa-i insotesc fiindca "stiam drumul", in doua minute m-a naucit... Ce-as putea sa spun eu despre acesti oameni? Eu cred ca reactia lor nu reflecta decat propria noastra oglinda. Nimic altceva.
Imi amintesc cu vreo doua saptamani in urma, la biserica a venit o mamica cu un copil in brate, care voia sa impartaseasca copilul. Dar a picat in momentul in care parintele se pregatea in fata Sfintei Mese sa iese dupa vreo 10 minute cu Sf Potir. In spatele mamei cu copilul, "veghea" batzoasa, la vreo 3m mama ei, ne-dusa de fel la biserica, dupa toate aparentele pe care le lasa. Dascalul a mers si i-a soptit ca parintele va iesi in scurt timp cu Sf Potir, si-l va putea impartasi pe copil pe cealalta parte a Sf. Altar. Mamica a privit intrebatoare catre mama, iar aceasta hotarata, i-a facut semn sa ramana pe metereze. Dupa aceea, paracliserul, a mers si i-a mai spus odata mamicii sa mearga si sa astepte in partea opusa unde vor mai veni si alti copii cu mamicile lor... Pana la urma a cedat, dupa ce mama, isi ridica ochii in sus a disperare... Noua care asteptam si ascultam cantarea stranei, nu ni se parea o asteptare prea mare, dar femeii cu copilul, ca si mamai femeii, probabil li s-a parut un veac. La un moment dat i-a facut semn sa renunte si-au plecat grabite spre iesire, exact in momentul in care parintele a tras perdeaua, a deschis usile si a spus "Cu frica de Dumnezeu, cu credinta si cu dragoste sa va apropiati!"... Nu stiu care-o fi fost coeficientul de inteligenta a acelor mame (sunt convins ca ele aveau o impresie extraordinara in acest sens), dar stiu ca diavolul jubila... Uneori "personalitatea" noastra de "bucuresteni sadea" cu locatia chiar "sub Deal" (de parca in Dealul Mitopoliei, diavolul nu-si poate face cuib...) ne face sa credem ca ar trebui sa fim mai bine tratati decat ceilalti. Omul intelept, trecut prin multe in viata, vede clar cand ispita il incearca si se smereste. Omul orgolios vede numai pacate la ceilalti, si se intreaba ce cauta acolo. Si pleaca bosumflat, exact cand Dumnezeu voia sa-i intinda o mana de ajutor... Dar asta nu-i de-ajuns, ci incearca sa-i mai convinga si pe altii cat de... "perspicace" este...

Victor_ 26.07.2012 10:09:28

Unde e parintele acum?
 
Mai e in Bucuresti parintele? Daca nu e se mai intoarce curand?

costel 26.07.2012 11:17:39

Este in Bucuresti, prezent la biserica de langa locul pe care se ridica Catedrala Mantuirii Neamului.

andreea h 02.08.2012 17:32:35

Doamne Ajută!

Mulțumim frate Mosh-Neagu pentru cuvintele frumoase și folositoare. Îmi pare rău să observ câte suflete rătăcite sunt printre noi. Dumnezeu să-i lumineze și să le dea gânduri bune!

Știe cineva dacă Părintele Ciprian va ajunge la Mânăstirea Sihăstria în acest post?

Simply_me 02.08.2012 17:44:16

Citat:

În prealabil postat de andreea h (Post 462837)
Știe cineva dacă Părintele Ciprian va ajunge la Mânăstirea Sihăstria în acest post?

Sigur ca va fii mai ales ca saptamana viitoare este hram.

Elenaalexa 03.08.2012 09:18:11

Pr.Ciprian incepand de ieri a plecat din Bucuresti la Sf.Manastire Sihastria.
Doamne ajuta!

alina_popescu 20.08.2012 08:52:05

Parintele Ciprian
 
Buna,ma poate ajuta cineva cu o informatie?Dca parintele Ciprian este in Bucuresti acum sau cum pot lua legatura cu cineva care ii cunoaste programul.Multumesc

pronicul77 28.08.2012 13:25:44

Stie cineva de parintele Ciprian? O fi la paraclis sau la manastire? Astept raspunsul vostru. Doamne ajuta!

andreea h 29.08.2012 21:04:37

Parintele are telefonul mobil inchis si nici la cel din chilie nu raspunde nimeni. Poate stiu cei din Bucuresti daca e la Paraclis. Multumim!
Doamne ajuta!

pronicul77 31.08.2012 15:54:48

Citat:

În prealabil postat de pronicul77 (Post 467242)
Stie cineva de parintele Ciprian? O fi la paraclis sau la manastire? Astept raspunsul vostru. Doamne ajuta!



Am fost ieri (30.08.2012) la paraclis in Bucuresti si nu era parintele. Mi s-a spus ca vine dupa 10 septembrie.

Nicador 31.08.2012 20:15:57

As vrea si eu sa ajung la Bucuresti la Parintele. Exista o adresa unde poate fi gasit?


Ora este GMT +3. Ora este acum 16:44:32.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.