Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Nunta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5022)
-   -   prietena mea nu este fecioara (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=3033)

Grigorie 29.01.2008 11:34:38

Citat:

În prealabil postat de mirelat
Citat:

În prealabil postat de Grigorie
Gasesc ca este bine ca s-a dat pe fatza aceasta aventura...

din pacate, grigorie, cred ca tocmai aici este problema... aceasta "dare pe fata" peste care numai un barbat cu mare tarie de caracter va putea trece.

Sunt de aceeasi parere cu majoritatea celor de aici ca nu este frumos pentru un barbat sa se laude cu aventurile sale, cu atat mai mult daca o astfel de dezvaluire face rau cuiva.

Am incercat insa sa prezint si alte 2 posibilitati, care pun intamplarea intr-o alta lumina:
1. A dezvaluit aventura pentru a-si avertiza varul cu cine s-a incurcat. Acei "multi baieti" din viata fetei pot insemna multe lucruri, inclusiv ca este o femeie usoara.
2. Si-a dat seama ca se va afla de legatura lui din trecut cu fata (foarte probabil au fost si alti martori ai relatiei, poate chiar rude/prieteni comuni) si a considerat ca este mai bine sa spuna de bunavoie ca au fost candva impreuna. E genul de marturisire intre doi buni prieteni, menita sa alunge banuielile.

De acord cu ce spui tu ca Felix trebuie sa se cerceteze mai intai pe sine si sa-si dea seama daca isi iubeste prietena si vrea sa se casatoreasca cu ea. Reprosurile pentru trecut nu-si au rostul. Atunci fata a pacatuit inaintea lui Dumnezeu si nu fata de el. El trebuie sa se decida daca merge inainte cu ea, si in aceasta situatie trebuie sa-i arate incredere si sa o trateze cu cinstea cuvenita unei sotii. Sau, daca nu este in stare sa faca asta, renunta la ea si isi gaseste pe altcineva. Desi, dupa cum a descris el situatia, fata este frumoasa si o place. Intre o fata frumoasa cu "experienta de viata" si una virgina, dar mai uratica, majoritatea baietilor o aleg pe prima.


mirelat 30.01.2008 08:10:14

eu cred ca Felix ne-a pus sa ne dam cu parerea fara sa ne dea niste amanunte esentiale (apropo, el de ce nu mai scrie nimic pe aici?!)... de pilda mie mi se pare suspect ca aceasta fata ajunsa in postura de viitoare nora, merge la casa viitorului sot sa ii cunoasca familia si acolo da peste un var "bun prieten" care practic o umileste in fata viitorului sot (poate si a familiei), "marturisind" ca au fost iubiti. in loc sa fie un moment de bucurie in familie devine un moment penibil. eu una cred ca nu prea mai e loc de intors pentru ca, vorba Anitei/din popor - "ciorba stricata nu se mai drege"...nu e de bun augur sa ai indoieli la inceput de casnicie, ci trebuie sa mergi cu tot sufletul.

si inca ceva, e imposibil ca fata sa nu fi stiut ca Felix este var cu un fost iubit al ei... insa faptul ca nu a numit persoana denota ca are mai multa minte decat "bunul prieten", care pana la urma nu stiu ce a castigat.

Draga Grigorie, stii ca am un mare respect pentru tine si inteleg si cele 2 posibilitati pe care le-ai prezentat, dar... nu stiu, parca gandirea e un pic misogina, sa-mi fie cu iertare! Oare cand o femeie este considerata usoara?... dar un barbat??

mirelat 30.01.2008 08:19:23

Citat:

În prealabil postat de Grigorie
Intre o fata frumoasa cu "experienta de viata" si una virgina, dar mai uratica, majoritatea baietilor o aleg pe prima.

:|cred ca in ziua de azi multi (atat fete cat si baieti) isi aleg partenerul de viata pe principiul "ce-i in mana, nu-i minciuna", nu cred ca se gandesc prea mult la frumusete sau virginitate.

anita 30.01.2008 08:44:03

Citat:

În prealabil postat de mirelat
eu cred ca Felix ne-a pus sa ne dam cu parerea fara sa ne dea niste amanunte esentiale (apropo, el de ce nu mai scrie nimic pe aici?!)... de pilda mie mi se pare suspect ca aceasta fata ajunsa in postura de viitoare nora, merge la casa viitorului sot sa ii cunoasca familia si acolo da peste un var "bun prieten" care practic o umileste in fata viitorului sot (poate si a familiei), "marturisind" ca au fost iubiti. in loc sa fie un moment de bucurie in familie devine un moment penibil. eu una cred ca nu prea mai e loc de intors pentru ca, vorba Anitei/din popor - "ciorba stricata nu se mai drege"...nu e de bun augur sa ai indoieli la inceput de casnicie, ci trebuie sa mergi cu tot sufletul.

si inca ceva, e imposibil ca fata sa nu fi stiut ca Felix este var cu un fost iubit al ei... insa faptul ca nu a numit persoana denota ca are mai multa minte decat "bunul prieten", care pana la urma nu stiu ce a castigat.

Draga Grigorie, stii ca am un mare respect pentru tine si inteleg si cele 2 posibilitati pe care le-ai prezentat, dar... nu stiu, parca gandirea e un pic misogina, sa-mi fie cu iertare! Oare cand o femeie este considerata usoara?... dar un barbat??

Poate Grigorie gandeste la fel si despre barbati,mie mi se pare ca a gandit corect ,Grigorie e oare preot?
Si un barbat care a avut multiple aventuri poate continua dupa casatorie ,dar la o femeie e mai grav deoarece femeia e cladita din alt aluat decat barbatul.Ea daca a gresit o data pentru ca a iubit nu mai contiunua ,dar daca continua stiu eu ce sa mai cred ,poate e mai temperamentala .

Grigorie 30.01.2008 10:56:50

Citat:

În prealabil postat de mirelat
inteleg si cele 2 posibilitati pe care le-ai prezentat, dar... nu stiu, parca gandirea e un pic misogina, sa-mi fie cu iertare! Oare cand o femeie este considerata usoara?... dar un barbat??

Din pacate exista in societate niste standarde duble de judecare. In general, este nedrept ca se manifesta ingaduinta fata de barbati, in schimb o femeie este catalogata destul de repede ca fiind usoara. Ar fi poate si niste explicatii pentru aceasta inechitate, insa nu sunt foarte valabile din punct de vedere crestin.

Eu nu ma grabesc sa o acuz pe prietena lui Felix de ceva. E posibil sa fie o fata buna la suflet si anumite caderi pot fi intelese si iertate, mai ales daca ea a fost in cautarea iubirii cand a cedat unor ispite. "Ale tineretii valuri", cum zice Caragiale. Un crestin nu este o persoana absurda, care ignora realitatea imboldului sexual. Sa fim seriosi, cine se stie fara pata sa arunce primul cu piatra! Insa scopul crestinismului este spiritualizarea omului, canalizarea energiilor sale in vederea primirii harului. Cum spunea un parinte, "asceza crestina se face pentru o mai buna inviere".

Biserica este spital duhovnicesc, nu tribunal. Un crestin e bine sa aiba grija de vindecarea aproapelui, nu de judecarea lui. Mai grave decat pacatele sunt patimile, adica atunci cand pacatul devine a doua natura. Acestea trebuie dezradacinate.
Din ce spune Felix, inclin sa cred ca prietena sa a suferit doar niste caderi singulare, nu a devenit o patimasa. Sinceritatea si buna intentie in relatia cu Felix sunt dovezi in acest sens.
Dar cel mai bine stie Felix, care insa s-a dat la fund. Poate ca regreta ca a facut publica dilema sa. Daca-i asa, mai bine sa ne oprim si noi sa ne dam cu parerea. Eu asa voi face. Cer iertare daca am gresit cu ceva.

Grigorie 30.01.2008 11:14:26

Citat:

În prealabil postat de anita
Grigorie e oare preot?

Nu sunt preot. Am facut insa teologia.

anita 30.01.2008 11:45:21

"Cer iertare daca am gresit cu ceva."

Asa e ,si eu m-am grabit cu observatiile ,imi pare rau.
Nu as vrea sa am vreo influenta nefasta in luarea unor hotarari de catre Felix ,un suflet iertator si ingaduitor vede altfel acest aspect.
Orice am are dreptul la iertare din parte celorlalti si fiecare are calitati care acopera cu mult anumite scaderi.Sa incercam sa vedem calitatile din om ,frumusetea lui sufleteasca.
Cer iertare ca nu am gandit inainte de a scrie

alynna 30.01.2008 14:04:49

Eu iti spun doar atat: daca vreodata vei vrea sa devii preot, canoanele nu te lasa sa-ti iei o sotie care nu e fecioara...in rest, cel mai bun sfat, cred ca ti-l poate da parintele tau duhovnic.
Oricum prietena ta a dat dovada de multa sinceritate recunoscand ce a facut si deschizandu-si sufletul in fata ta.
Doamne-ajuta si Dumnezeu sa-ti lumineze mintea sa iei decizia care va va duce (pe tine si prietena ta)la mantuire!

erzbet 30.01.2008 16:38:51

"Si un barbat care a avut multiple aventuri poate continua dupa casatorie ,dar la o femeie e mai grav deoarece femeia e cladita din alt aluat decat barbatul"

Nu e adevarat. Este exact acelasi lucru si la fel de grav.Femeia tot din coasta lui Adam e facuta. Daca as auzi acest argument din partea unui barbat,as avea grija sa nu mai discut cu el niciodata. Ma revolta

Noesis 30.01.2008 17:30:14

Citat:

În prealabil postat de alynna
Eu iti spun doar atat: daca vreodata vei vrea sa devii preot, canoanele nu te lasa sa-ti iei o sotie care nu e fecioara...in rest, cel mai bun sfat, cred ca ti-l poate da parintele tau duhovnic.

Crede-ma, sunt n exemple de preoti care nu au asteptat pana la casatorie, la fel si preotese. Deci eh, asta e in teorie, ca in practica, nici pe departe. Ca nu o sa stea episcopul sa ceara examen medical pre-nuptial sa vada cum a fost mireasa. Oricum, cred ca alte lucruri sunt mult mai importante pentru un preot bun decat virginitatea nevestei.


Ora este GMT +3. Ora este acum 04:17:27.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.