Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Pocainta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5019)
-   -   "Terapia iertarii" (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12178)

cristiboss56 11.02.2011 21:32:04

Citat:

În prealabil postat de Noesisaa (Post 336357)
Probabil ca varianta mea: nu am citit postarea initiala. Sincer, nu am rabdare pentru asa ceva, si nici subiectul nu ma intereseaza. Dar am citit ca e ceva despre iertare, si am dat link-ul de mai sus.

Iertate să-ți fie păcatele !

zaharia_2009 11.02.2011 21:32:53

Citat:

În prealabil postat de Noesisaa (Post 336357)
Probabil ca varianta mea: nu am citit postarea initiala. Sincer, nu am rabdare pentru asa ceva, si nici subiectul nu ma intereseaza. Dar am citit ca e ceva despre iertare, si am dat link-ul de mai sus.

In totdeauna adevarul este cea mai buna marfa de comert .
Pt. asta : bravo !

dianagroza 11.02.2011 21:53:51

Nu avem nevoie de terapie, avem nevoie de iubire .
 
" Și de s-a ivit între voi vreo ceartă, să nu dureze peste zi căci Apostolul zice: „Să nu apună soarele întru mânia voastră” (Efes. 4, 26). Iar dacă vrăjmășia ta durează mai mult, atunci ea nu este urmare a pripirii, ci a răutății celei lăuntrice, a unui suflet păcătos. "

Fani71 11.02.2011 22:43:56

... Deci, fratilor, haideti sa nu ne certam pentru acest text pe care l-am postat. Nu va place: bine!

Nu, Zaharia, nu exista mantuire fara Hristos, insa asta nu insemana ca Hristos nu poate fi prezent, nevazut, si la unii care nu Il cunosc cu numele.
Eu asa cred.

Daca vreti, putem incheia aici discutia.

zaharia_2009 11.02.2011 23:35:06

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 336396)
... Deci, fratilor, haideti sa nu ne certam pentru acest text pe care l-am postat. Nu va place: bine!

Nu, Zaharia, nu exista mantuire fara Hristos, insa asta nu insemana ca Hristos nu poate fi prezent, nevazut, si la unii care nu Il cunosc cu numele.
Eu asa cred.

Daca vreti, putem incheia aici discutia.

Da, asta este o propunere buna, cel putin din punctul meu de vedere !

Miha-anca 12.02.2011 01:12:33

Am postat si eu acest text pe un topic, cucerita fiind de ideea iertarii. Am sarit acolo pasajele care vorbeau de altceva decat despre iertare, stiind ca nu sunt compatibile cu credinta noastra. Dar iertarea ne este nu numai permisa, ci chiar ni se cere sa o dam.
Stiind ca noi gresim fata de semenii nostri si ca putem ajuta la vindecarea ranilor provocate, cerandu-ne iertare, am avut ocazia la cateva zile de la citirea articolului, sa aplic in practica aceasta idee. Cineva din familie s-a imbolnavit; seara, inainte de a fi internata persona mi-am cerut iertare in taina si cu lacrimi in ochi pentru toate supararile pe care i le pricinuisem. A doua zi persoana a fost internata si tratamentul a mers f bine, sanatatea restabilindu-se in scurt timp.
Nu am pretentia ca s-a insanatosit datorita mie, in nici un caz, dar am simtit ca am facut ceea ce imi statea mie in putere, si anume sa-mi cer iertare. Faptul ca mi-am cerut iertare si ca m-am rugat pentru persoana in cauza, mi-a facut si mie bine, nu numai celei in cauza; nu credeti?!?

Melissa 12.02.2011 01:16:23

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 336447)
am facut ceea ce imi statea mie in putere, si anume sa-mi cer iertare. Faptul ca mi-am cerut iertare si ca m-am rugat pentru persoana in cauza, mi-a facut si mie bine, nu numai celei in cauza; nu credeti?!?

Ba da, ai perfecta dreptate.Ai avut o atitudine foarte buna.Binele s-a produs de amblele parti.Parerea mea.:-)

Miha-anca 12.02.2011 01:17:26

Metoda, despre care se vorbeste in articol, am vazut-o aplicata de Dr. Phil, care are emisiune la televiziunea lui Oprah.
Am vazut oameni raniti, care isi alinau durerea sufleteasca auzind cum Dr. Phil le cerea iertare in numele celor, care i-au ranit de moarte.
Vazand cum se petrec lucrurile, cred ca acesta mai adauga ceva la iertarea, pe care si-o cere verbal: hipnoza, sau alte mijloace asemanatoare. Fata de acestea e normal sa luam distanta.

calator prin ploaie 12.02.2011 09:55:54

iertare
 
Pana la urma urmei care este esenta? Iertarea face parte din sublimul indumnezeirii noastre prin EL ! Restul e "poveste"....Doamne ajuta!

mihaila_alin 12.02.2011 18:22:40

iertarea este buna pt.orce crestin si nu nu mai.
 
iertarea face sa putem recupera "cele"pierdute trebuie iertati toti vrasmasii nostri precum si gresitii nostri, ca sa putem fi si noi iertati caci toti avem nevoie de iertare.tuturor celor ce le-am gresit pe acest forum ii rog sa ma ierte.amin.dar stravechea magie huna nu trebuia sa apara tocmai pe acest forum ce se pretinde ortodox.apa cu uleiul nu se amesteca doar formeaza o emulsie ce daca se lasa in repaus elementele se vor separa din nou,tot asa credinta cu magia nu au nimic comun pina la urma chear daca uneori creaza impresia ca se intilnesc.


Ora este GMT +3. Ora este acum 03:04:57.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.