Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Sectiune dedicata profesorilor de religie (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5062)
-   -   cu ce ramane elevul dupa ora de religie ? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18617)

AlinB 18.11.2016 15:22:56

Citat:

În prealabil postat de ortodoxia_e_Adevarul (Post 634474)
da sa fie profesori traitori,sufletisti,cu dragoste...dar si cu adevarul ortodoxiei, fara ecumenism

Si fara card cu cip, nu uita.

AlinB 18.11.2016 15:24:05

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 636102)
Iar nu merge citarea.

Firefoxu' bata-l vina.

AlinB 18.11.2016 15:28:10

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 636100)
Uite iti pun aici o listuta cu lucruri care nu inseamna libertate si sa fii tu insuti:
- smerenie, cap plecat, sa vezi in toate numai pacatul
- imbracaminte speciala (basmaua)
- postul, asceza
- femeia are oprelisti
- femeia sta separat de barbat in biserica (chiar cei casatoriti)
Ma opresc aici.

"Sa fii tu insuti" cand esti plin de patimi nu e tot una cu "sa fii tu insuti".

Citat:

Este un drum pe care daca il alegi, trebuie sa fii altfel. Sunt niste renuntari. Nu este o distractie.
Cand esti fudul si cu nasul pe sus te impiedici si de o scobitoare, o buna parte din "dificultatile" enumerate de tine sunt de tot rasul.

In schimb unele sunt serioase - de post se impiedica majoritatea (ca si tine) in rest - gesturile exterioare sunt cele mai usor de imbratisat.

Hehe..si inca cu cat entuziasm combina femeile baticul cu picioarele goale tinutele mulate si un strop de machiaj ..cine zice ca nu poti sa ai ce e mai bun din ambele lumi?

Lucrurile care nu se vad asa simplu in exterior sunt adevaratele provocari.

Mihnea Dragomir 18.11.2016 15:57:46

Citat:

În prealabil postat de ioan67 (Post 636114)
Curios, și mie îmi place tot mai mult ce postezi tu de-o vreme. Ce să fie, ce să fie?...:)

Biochimie. Sau poezie ?

AlinB 18.11.2016 16:07:50

Biologie, dupa cum scris este: "Căci trupul poftește împotriva duhului, iar duhul împotriva trupului; căci acestea se împotrivesc unul altuia"

ioan67 18.11.2016 16:13:07

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 636129)
Biochimie. Sau poezie ?

Ca un bun cunoscator al ambelor, ar trebui sa va dati seama ca e vorba despre ... altceva.
Sa-i zicem, pentru inceput, atentie reciproca? ...:)

DragosP 18.11.2016 16:13:19

Citat:

În prealabil postat de ioan67 (Post 636114)
Curios, și mie îmi place tot mai mult ce postezi tu de-o vreme. Ce să fie, ce să fie?...:)

Bătrânețea...

ioan67 18.11.2016 16:16:47

Reumatismul?....:))
P.S. cred ca incep sa inteleg universul sophiei si asta imi place. E nitica autenticitate acolo, asumare, cautare si, in felul ei personal, purtare a crucii. Cum sa nu imi umple inima de multumire? ca orice semen care face asta imi reinvie si mie duhul asemanator, ma mangaie si ma intareste. Tot lucruri care aduc un strop de pace...

cristiboss56 18.11.2016 17:57:20

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 636134)
Biologie, dupa cum scris este: "Căci trupul poftește împotriva duhului, iar duhul împotriva trupului; căci acestea se împotrivesc unul altuia"

Desfranarea este una dintre cele mai rele patimi, aceasta putand sa-l lupte pe crestin aproape in orice situatie: in gand, in cuvant si in fapta; in manastire si in lume; in singuratate si in familie; la tinerete si la batranete.

Yasmina 18.11.2016 18:41:38

Citat:

În prealabil postat de ioan67 (Post 636139)
Reumatismul?....:))
P.S. cred ca incep sa inteleg universul sophiei si asta imi place. E nitica autenticitate acolo, asumare, cautare si, in felul ei personal, purtare a crucii. Cum sa nu imi umple inima de multumire? ca orice semen care face asta imi reinvie si mie duhul asemanator, ma mangaie si ma intareste. Tot lucruri care aduc un strop de pace...

??? Vezi bine ca este autenticitate ca la orisicine de altfel!
Fiecare om este o taina!


Ora este GMT +3. Ora este acum 19:22:31.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.