Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Feminismul-un rau necesar? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8332)

maria-luisa 03.02.2010 14:17:19

Citat:

În prealabil postat de Delirul (Post 207639)
Ma crezi sau nu, personal provin dintr-o familie cu parinti divortati si stiu foarte bine despre ce vorbesc. Dumnezeu a deschis ochii mamei mele inainte de a se casatori, fiindca mi-a povestit, dar pur si simplu nu a vrud sa priveasca adevarul in fata, fiindca adevarul este cel mai dureros. Multi prefera o minciuna frumoasa in schimbul unui adevar dureros. Barbatul este capul familiei, este capitanul daca vrei considerand ca familia este ca o nava pe marea vietii. Capitanul nu ar putea sa struneasca o nava fara secundul si marinarii sai. Pentru ca lucrurile sa mearga bine trebuie ca intre secund, capitan si marinari sa existe o intelegere deplina, altfel se ajung la revolte si este posibil ca in urma acestora sa se piarda si nava cu tot echipajul sau

Barbatul nu este capul familiei in sensul in care este privit acest lucru de societate, ci in sensul crestin ortodox. In casnicia in care exista sclavie, acolo nu mai exista casnicie. Dar daca s-a ajuns la nunta, atunci ai o datorie foarte mare fata de Dumnezaeu si juramantul facut in fata altarului. Iar casnicia cam trebuie pastrata chiar si cu pretul vietii, atat este de mare aceasta taina pe care putin o inteleg, mai ales noi tinereii de astazi.

eu cred altfel... Eu consider ca intr-o familie CAPUL este Dumnezeu, iar cei doi parteneri sunt egali si tb sa se completeze unul pe altul si sa fie ca Unul, precum Dumnezeu e UNUL. Aceasta imagine de familie mi-e sfanta. Aceasta este dupa mine adevarata casatorie in Dumnezeu si un model pentru copiii care cresc in aceasta familie.

caliyo 03.02.2010 14:27:18

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 207574)
nu sunt adepta feminismului.consider firesc ca femeia sa aiba un job al ei, sa participe la cheltuielile casei, sa aibe femeie platita care sa faca curatenie, ca ea, cand vine acasa de la serviciu sa isi poata petrece dupa-amiaza cu familia si sa aiba timp sa se joace cu copiii.
femeia nu trebuie sa fie nici sluga, dar nici barbatul casei.

Frumos spus! Dar te-ai pus si in locul femeii care vine sa faca curatenie? Aceea nu este femeie? Ea nu trebuie sa fie respectata? Chiar daca este platita , ,,stapana casei´´ tot ca pe o sluga o priveste. Paradoxal, nu? Pt. ca unele femei sa fie respectate, alte femei trebuie sa fie slugi, servitoare sau cum vreti sa le spuneti. De cand suntem mici, noi fetele( ulterior femei) ne visam printese, dar oare se viseaza cineva si sluga? ( sluga plataita, nu sclava neaparat).

elena20 03.02.2010 14:29:04

eu am trimis o intrebare la Maicuta Siluana in care mam vaitat ca nu-mi place sa fiu fata si raspunsul a fost lung si frumos.in plus,am mai primit trei completari de la niste doamne carora nu prea lear placea sa fie barbati.una din ele a spus ca nu sar schimba absolut deloc in barbat pt ca ii place foarte mult firea asta a femeilor ca sunt mai gingase,mai gratioase.deci,femeile au intr-adevar acest avantaj imens de a fi mai gratioase,deci mai admirate.oare am putea renunta la felul nostru de a fi doar pt a putea conduce familia si a lua asupra noastra greutatile ei?
daca doriti sami cititi intrebarile adresate Maicii Siluana,le aveti aici:
http://sfintiiarhangheli.ro/node/1755

Delirul 03.02.2010 14:40:38

Citat:

În prealabil postat de maria-luisa (Post 207652)
eu cred altfel... Eu consider ca intr-o familie CAPUL este Dumnezeu, iar cei doi parteneri sunt egali si tb sa se completeze unul pe altul si sa fie ca Unul, precum Dumnezeu e UNUL. Aceasta imagine de familie mi-e sfanta. Aceasta este dupa mine adevarata casatorie in Dumnezeu si un model pentru copiii care cresc in aceasta familie.

A fi cap de familie nu este neaparat un loc privilegiat ci mai mult o datorie. Hristos a spus, daca vrei sa conduci pregateste-te sa slujesti si El, Imparatul tuturor a spalat picioarele apostolilor sai. Barbatul este raspunzator pe pamant de soarta familiei sale si trebuie sa rezolve majoritatea problemelor ce se ivesc de-a lungul timpului avand ca sprijin femeia. El la judecata va da socoteala si in ceea ce priveste soarta sotiei si a copiilor sai. Dar tot asa cum barbatul are acesta raspundere si femeia are raspunderea de a aduce copii pe lume si avand in vedere ca la nastere trece practic si pe langa moarte banuiesc ca sarcinile au fost impartite destul de echitabil , atata timp cat este vorba despre o familie normala desigur

anna21 03.02.2010 15:27:34

Citat:

În prealabil postat de Delirul (Post 207661)
A fi cap de familie nu este neaparat un loc privilegiat ci mai mult o datorie. Hristos a spus, daca vrei sa conduci pregateste-te sa slujesti si El, Imparatul tuturor a spalat picioarele apostolilor sai. Barbatul este raspunzator pe pamant de soarta familiei sale si trebuie sa rezolve majoritatea problemelor ce se ivesc de-a lungul timpului avand ca sprijin femeia. El la judecata va da socoteala si in ceea ce priveste soarta sotiei si a copiilor sai. Dar tot asa cum barbatul are acesta raspundere si femeia are raspunderea de a aduce copii pe lume si avand in vedere ca la nastere trece practic si pe langa moarte banuiesc ca sarcinile au fost impartite destul de echitabil , atata timp cat este vorba despre o familie normala desigur

Si eu am aceeasi convingere, ca barbatul va da socoteala la infricosata judecata despre cum a ingrijit de familia lui.

Delirul 03.02.2010 15:32:23

Citat:

În prealabil postat de anna21 (Post 207667)
Si eu am aceeasi convingere, ca barbatul va da socoteala la infricosata judecata despre cum a ingrijit de familia lui.

Ma scuzi daca am dat de inteles ca este convingerea mea personala, asa am citit in carti duhovnicesti scrise de parinti. Nu mai stiu exact la cine anume am dat de ideia ca atare, am o memorie foarte proasta si in general ma straduiesc sa memorez sfaturile dar uit numele.

cristiboss56 03.02.2010 15:40:24

Citat:

În prealabil postat de delirul (Post 207669)
ma scuzi daca am dat de inteles ca este convingerea mea personala, asa am citit in carti duhovnicesti scrise de parinti. Nu mai stiu exact la cine anume am dat de ideia ca atare, am o memorie foarte proasta si in general ma straduiesc sa memorez sfaturile dar uit numele.

". . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ."
:100:

AndruscaCIM 03.02.2010 15:45:39

Da...cumva si eu cred ca feminismul a aparut cumva justificat. Acum totusi am impresia ca lucrurile au luat-o putin razna, si femeile aproape ca uita de feminitate, si vor sa fie egale cu barbatii, de fapt ce egale...superioare chiar!! La o nunta s-a intamplat sa stau in fata unui cuplu abia format, si baiatul a intrebat-o pe fata daca serveste apa...si intentiona sa ii toarne in pahar, la care ea " Lasa ca ma descurc si singura!!":24:..imi venea sa mor de ras pur si simplu...fetele au devenit atat de confuze, incat nici ele nu mai stiu cum trebuiesc respectate, dar vor totusi sa fie respectate...foarte comic, ce sa zic!

In opinia mea femeia nu trebuie raportata la cratita, asta in nici un caz...pentru ca nu toate femeile isi doresc neaparat asta, deci nu trebuiesc puse in aceeasi oala. O femeie poate fi gospodina doar daca vrea si cand vrea...acestea nu sunt obligatiile ei standard.

Cred ca un barbat are obligatia insa sa isi respecte sotia, si sa isi dea seama ce gen e...deci nu sa incerce sa o transforme dupa casatorie din femeia moderna in femeia care taie ceapa mai ceva decat blenderul, de moment ce ea nu isi doreste acest lucru...aici intervine problema, respectul si acceptarea femeii asa cum e ea, unica!!!!

anna21 03.02.2010 15:46:16

Citat:

În prealabil postat de Delirul (Post 207669)
Ma scuzi daca am dat de inteles ca este convingerea mea personala, asa am citit in carti duhovnicesti scrise de parinti. Nu mai stiu exact la cine anume am dat de ideia ca atare, am o memorie foarte proasta si in general ma straduiesc sa memorez sfaturile dar uit numele.

Eu nu am citit.. m-am gandit si am ajuns la concluzia asta.
(Sunt multe lucruri pe care doar le-am gandit, dar nu le pot posta cat timp nu am citit despre ele. Este f posibil sa fie gresite, nu trebuie sa le impart grabnic altora).

Alt lucru pe care-l cred: feminismul este doar praf in ochi cat timp nu rezolva probleme ca prostitutia (ba chiar agraveaza, in opinia mea), destramarea familiilor (cum se face ca efectul este exact invers? Nu sprijina familiile, ci este incurajat divortul)..
Feminismul a venit mana in mana cu emanciparea sexuala si acceptarea sociala a avorturilor.
Feminismul a mutat femeile din inchisoarea opresiunii sociale (dar este adevarat??? Cum traiau femeile in familiile traditionale? Chiar stie cineva? Uitam cat de eficienta este PROPAGANDA? Adevarul este ca nu stim daca femeile erau mai asuprite/dispretuite decat astazi) si a mutat-o in inchisoarea placerilor.
Feminismul invata femeia sa se comporte dupa bunul plac, ignorand obligatiile fata de copil si familie.
(Iar imaginea femeii ca obiect al placerii nu s-a schimbat! Dimpotriva. Doar ca s-a "obiectualizat" si barbatul. Acum fiecare este doar un mod de satisfacere a placerii ceiluilalt, barbat sau femeie. Pana si in muzica.. are cineva curiozitatea sa asculte versurile?.. sunt de genul: ma faci sa ma simt asa si pe dincolo, am nevoie de tine, te vreau etc.. unde este iubirea? nu e. Doar nevoile fiziologice presante declansate de celalalt)

Delirul 03.02.2010 15:49:24

Este si convingerea mea , insa nu eu am cugetat la acestea dintru inceput, ci altii cu mult mai mult har


Ora este GMT +3. Ora este acum 12:19:34.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.