Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Calugarul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5013)
-   -   Ti-ai lasa sotia(-ul),copiii...pentru calugarie? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8240)

andreicozia 27.01.2010 21:41:45

Citat:

În prealabil postat de bodo1222 (Post 205468)
-ieroschimonahul ioachim puscasu -manastirea neamt -sotie copii..randuit intrat in manastire la 50 ani
-monahul ioan buluc manastirea neamt a venit la manastire cu copilul de mana la 40 ani
-monahul varahil adascalitei de la schitul pocrov -neamt --la 44 ani
-schimonahul calistrat gaina de la manastirea secu neamt avea 4 copiicand a venit la manastire
-ieromonahul isidor grigoras de la schitul gologanu galati: sotia a murit a ramas cu 2 copii el a intrat in manastire(nu se specifica nicaieri ce s-a intamplat cu acestia)
-schimonahul paisie barbulescu
-monahul trifon voiculescu de la manastirea tismana gorj cu 3 copii,propietar de restaurant,mare boier
-parintele daniil tudor(alexandru teodorescu) poet,propietar de ziare,casatorit de 3 ori,initiatorul ''Rugului aprins''... (nu stiu daca a avut si copii acessta)...propietar de avion in perioada interbelica..a lasat totul si s-a calugarit

Si sunt sigur ca mai sunt zeci de exemple pe care poate nu le stiu sau nu am auzit...

Eu nu le stiu situatiile particulare a acestora( sotii decedate, sau divortate, copii adulti) atunci da, pot intelege
DAR, daca sotia este in viata, si copiii sunt mici iar tu o iei razna crezind ca milioanele tale de euro si avioanele particulare( ce argumente ciudate, ca la gradi:) te pot inlocui, numai pentru ca tie ti s-a facut de duca,... te inseli frate!
..si da, sa stii ca judec, Dumnezeu imi da acest drept, de a INCERCA sa-mi indrept si sa OPRESC aproapele de la a o lua razna in papusoi.

bodo1222 27.01.2010 21:48:36

Frumos ce a zis carmina....andrei cozia...deja ai pierdut din incredere prin ceea ce ai spus,grabindu-te sa o judeci si neavand de unde sti ca,carmina este deja mama de copii...cel putin in fata mea...tind sa cred ca nu ai poate nici anii copiilor ei,daramite ai mei sau ai ei....sper sa greshesc si iarta-ma...dar felul tau de '' a judeca'' si nu de a raspunde te micsoreaza in ochii mei....mie imi plac oamenii care incep prin:Frate Bodo(asta e un exemplu) sau altele...prin care denota dragostea care o are in suflet chiar si pentru un netrebnic care pune astfel de intrabari''stupide'' cum a mai zis cineva,fata de uraciunea si dorinta ''unora'' de a polemiza din MANDRIE..crede-ma am avut o perioada foarte mare cand spuneam altora ''STIU CE VORBESC'' ........................din mandrie.....nu ca as fi vreun smerit acum....ia-o ca pe un sfat frate andreicozia

bodo1222 27.01.2010 21:57:24

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 205470)
Eu nu le stiu situatiile particulare a acestora( sotii decedate, sau divortate, copii adulti) atunci da, pot intelege
DAR, daca sotia este in viata, si copiii sunt mici iar tu o iei razna crezind ca milioanele tale de euro si avioanele particulare( ce argumente ciudate, ca la gradi:) te pot inlocui, numai pentru ca tie ti s-a facut de duca,... te inseli frate!
..si da, sa stii ca judec, Dumnezeu imi da acest drept, de a INCERCA sa-mi indrept si sa OPRESC aproapele de la a o lua razna in papusoi.

-.Nu judeca, ca să nu fii judecat (Matei 7:1).
-ca sa vorbesti tre sa stii,deci citeste ''situatiile particulare'' ale acestora(eu am cartile langa mine,daca vrei ti le imprumut frate)
-Nimeni nu a spus ''sotia de 28 de ani si copii de 2 si 4 ani''
-un milion de euro e nimic in ziua de azi,nu e un argument de gradinita..poate pentru tine
-frate ''de duca'' ti se face cand ai 20 de ani nu?
In fine...sa-ti dea Dumnezeu sanatate si viata lunga ca sa poti judeca,indrepta si opri aproapele de a fugi prin ''papusho''
Doamne ajuta!!!

ionuta88 27.01.2010 22:05:27

intrebare
 
BUNA seara!AS AVEA SI EU O INTREBARE DE INDE ITI DAI SEAMA CA AI O ASTFEL DE CHEMARE(MA REFER LA CALUGARIT)

andreicozia 27.01.2010 22:05:51

Citat:

În prealabil postat de bodo1222 (Post 205473)
Frumos ce a zis carmina....andrei cozia...deja ai pierdut din incredere prin ceea ce ai spus,grabindu-te sa o judeci si neavand de unde sti ca,carmina este deja mama de copii...cel putin in fata mea...tind sa cred ca nu ai poate nici anii copiilor ei,daramite ai mei sau ai ei....sper sa greshesc si iarta-ma...dar felul tau de '' a judeca'' si nu de a raspunde te micsoreaza in ochii mei....mie imi plac oamenii care incep prin:Frate Bodo(asta e un exemplu) sau altele...prin care denota dragostea care o are in suflet chiar si pentru un netrebnic care pune astfel de intrabari''stupide'' cum a mai zis cineva,fata de uraciunea si dorinta ''unora'' de a polemiza din MANDRIE..crede-ma am avut o perioada foarte mare cand spuneam altora ''STIU CE VORBESC'' ........................din mandrie.....nu ca as fi vreun smerit acum....ia-o ca pe un sfat frate andreicozia

Carmina este in situatia ei particulara, nu ma pot pronunta. Ea le stie pe ale ei si numai ea poate stii exact care sunt amanuntele care o determina pe ea sa intre la minastire si sa-si lase casa si sotul si chiar pe copiii pe care dintr-un motiv stiut numai de ea!, si respect acest lucru, ii considera deja adulti( din cite stiu eu foarte putine mame pot spune ca copiii ei de 20 de ani sunt adulti)...( ce bine ar fi sa fie asa!, adulti si responsabili).
In acest caz prefer sa ma abtin...
Iertati!

geo.nektarios 27.01.2010 22:08:10

Citat:

În prealabil postat de ionuta88 (Post 205478)
BUNA seara!AS AVEA SI EU O INTREBARE DE INDE ITI DAI SEAMA CA AI O ASTFEL DE CHEMARE(MA REFER LA CALUGARIT)

Daca tii de duhovnic si faci ascultare cu sfintenie de el, te tii de rugaciune si randuiala duhovniceasca, sigur iti va vorbi Dumnezeu in inima TA! Si atunci auzi glasul Lui care te CHEAMA.... si nu ai nicio indoiala!!! :8:

AndruscaCIM 27.01.2010 22:08:11

Citat:

În prealabil postat de bodo1222 (Post 205477)
-.Nu judeca, ca să nu fii judecat (Matei 7:1).
-ca sa vorbesti tre sa stii,deci citeste ''situatiile particulare'' ale acestora(eu am cartile langa mine,daca vrei ti le imprumut frate)
-Nimeni nu a spus ''sotia de 28 de ani si copii de 2 si 4 ani''
-un milion de euro e nimic in ziua de azi,nu e un argument de gradinita..poate pentru tine
-frate ''de duca'' ti se face cand ai 20 de ani nu?
In fine...sa-ti dea Dumnezeu sanatate si viata lunga ca sa poti judeca,indrepta si opri aproapele de a fugi prin ''papusho''
Doamne ajuta!!!

Bodo, te-am mai intrebat o data; sper ca totusi ai fost sigur de ceea ce ai vrut macar in momentul in care te-ai casatorit...pentru ca acum parca ai vrea sa pari nesigur pe aceasta decizie de a te retrage in monahism, dar totusi sigur...si de aceea nu inteleg de ce ai ales sa intrebi printre oameni, care ar mai proceda ca tine???

In caz ca esti deja decis si toata lumea te sprijina, la ce iti mai trebuie opiniile unor muritori cu nevasta/familie pe post de ispita...pentru ca asa ai afirmat, ca femeia ar fi o ispita si ca asta e adevarul???:68:

Ce opinie ai avea despre un monah care s-ar trezi peste ani...ca vrea sa urmeze modelul unui sfant casatorit, nu i-ai da dreptate...ar fi la fel ca si tine ( in opinia mea)?

bodo1222 27.01.2010 22:10:54

[quote=andreicozia;205479]Carmina este in situatia ei particulara, Ea le stie pe ale ei si numai ea poate stii exact care sunt amanuntele care o determina pe ea sa intre la minastire si sa-si lase casa si sotul si chiar pe copiii pe care dintr-un motiv stiut numai de ea!, si respect acest lucru.

M-a facut sa zambesc inainte de culcare...sper ca ce ai scris aici a fost din suflet..vezi fiecare este intr-o ''situatie particulara''...multumesc si iarta-ma si pe mine...m-a luat valul frate

bodo1222 27.01.2010 22:14:23

Citat:

În prealabil postat de ionuta88 (Post 205478)
BUNA seara!AS AVEA SI EU O INTREBARE DE INDE ITI DAI SEAMA CA AI O ASTFEL DE CHEMARE(MA REFER LA CALUGARIT)

De unde iti dai seama ca cel pe care l-ai ales poate sau il vei alege,este ''alesul inimii tale'' si ca il iubesti?De unde iti dai seama ca vrei sa iti vezi parintii cand ti-e dor de ei?

bodo1222 27.01.2010 22:23:24

Citat:

În prealabil postat de AndruscaCIM (Post 205481)
Bodo, te-am mai intrebat o data; sper ca totusi ai fost sigur de ceea ce ai vrut macar in momentul in care te-ai casatorit...pentru ca acum parca ai vrea sa pari nesigur pe aceasta decizie de a te retrage in monahism, dar totusi sigur...si de aceea nu inteleg de ce ai ales sa intrebi printre oameni, care ar mai proceda ca tine???

In caz ca esti deja decis si toata lumea te sprijina, la ce iti mai trebuie opiniile unor muritori cu nevasta/familie pe post de ispita...pentru ca asa ai afirmat, ca femeia ar fi o ispita si ca asta e adevarul???:68:

Ce opinie ai avea despre un monah care s-ar trezi peste ani...ca vrea sa urmeze modelul unui sfant casatorit, nu i-ai da dreptate...ar fi la fel ca si tine ( in opinia mea)?

Stii cum e cu siguranta sau nesiguranta de a lua o decizie?Cam cum i-am scris lui andreicozia mai devreme...a fost o perioada cand spuneam cu mana pe inima ca eu ''STIU SIGUR''..Si am zis dealtfel ca nu sunt acum vreun sfant sa nu-mi mai fie frica de deciziile mele...dar daca as spune ca stiu sigur ,as spune-o tot din mandrie si maine poate mi-ar parea rau...numai Dumnezeu ne poate indruma pasii...prin cine?prin voi..prin aproapele meu...Am ajuns la stadiul sa cred din inima ca nimic din ceea ce faci nu iti este putinta fara de Dumnezeu..Faptul ca am afirmat ca familia,femeia este o ispita prea mare, o sustin,pentru ca sunt prea slab ca sa ma mantuiesc in familie,,,nu stiu ceilalti cat de puternici or fi...insa eu printr-o experienta proprie m=am lamurit ca e mai puternic diavolul decat mine...chiar nu m-as mantui..pe cand calugar...parca ash mai avea o speranta


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:43:13.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.