Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Nunta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5022)
-   -   Intrebare (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=6201)

kosmy022 01.06.2009 16:09:03

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 142371)
Am auzit despre aceste pareri ale parintelui Arsenie Boca, iar aceasta discutie poate si-ar avea locul la topicul despre calugarii care dau sfaturi.

da, multi calugari dau sfaturi...

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 142371)
1) Prezinta 'senzualitatea' ca pe un lucru rau in sine; nu o spune, dar asta rezulta din ce zice.

N-ai inteles. Prezinta senzualitatea ca pe un rau in sine in conditia in care femeia e insarcinata, nu in general.

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 142371)
2) Sigur, daca femeia nu mai simte inclinatia spre asa ceva (se intampla uneori, poate chiar des, am citit), atunci ar trebui ca sotul sa o respecte si sa faca asceza. Dar daca nu? Uneori se intampla chiar invers. sau in orice caz nu se schimba mare lucru.

da, asa e, ne luam numai dupa ce "simtim"...niste crestini adevarati...

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 142371)
3) Oricat de sfant ar fi fost parintele Arsenie Boca, nu era nici medic, si nici nu a fost in aceasta situatie, cu atat mai putin ca femeie.
Pe ce studii se bazeaza el? Nu cred sa se fi facut asemenea studii.

a fost absolvent de teologie, dar inzestrarile lui personale l-au facut sa inteleaga multe din cursurile de medicina urmate in tinerete. N-am incredere absoluta doar in medicii care imi prezinta diploma...sunt altii mai "medici" ca ei...

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 142371)
Tendintele sexuale timpurii pot aparea la copii din foarte multe cauze. Uneori si din cauza unei pudori exagerate in mediul in care traiesc, a unei ascunderi a realitatilor sexuale de catre parinti si societate. Sau a unor probleme pishologice. Sau a unei cerebralitati exagerate care neaga trupul (iar el 'se razbuna'). Este un domeniu misterios.. .

de acord, dar asta nu inseamna ca ceea ce a zis el nu-reprezinta o cauza...
iar daca e un domeniu misterios, il lasam asa, in mister? Mie imi pare bine cand mai vad cate o lumina in misterul asta...

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 142371)
4) Sa ne amintim de ce sfatuieste sf Ioan Gura de Aur... Asta pune chiar in discutie comportamentul unei femei care s-ar refuza barbatului ei asa, vreo aproape 3 ani. (cum propune p. Arsenie)

iarta-ma, din nou n-ai inteles. Parintele mai degraba se adreseaza barbatului, lui ii atrage atentia asupra neabtinerii sale (citatul era prea lung sa-l fi postat integral, trebuie citit tot capitolul pt intelegere ) , nu se pune problema de femeia care se refuza. Despre relatii intre soti el zice in alta parte: "Nici abuzul, nici refuzul". Se vede ca nu-i de acord cu un refuz asa, numai pt a refuza.

Pr Arsenie in general vorbeste de fapte si de urmarile lor.

Anna 01.06.2009 16:46:26

Mai exista texte in care se sustine asa ceva in afara de cele ale Pr. Arsenie Boca? Teologice, stiintifice, ceva...

kosmy022 01.06.2009 17:36:50

Citat:

În prealabil postat de Anna (Post 142391)
Mai exista texte in care se sustine asa ceva in afara de cele ale Pr. Arsenie Boca? Teologice, stiintifice, ceva...

Mie mi se pare de bun simt tot ceea ce zice el. Sunt sigur ca efectele descrise sunt, poate , maximale, nu se intampla neaparat tot ce zice pr Arsenie sau nu se intampla la masura la care se refera el. Dar a lasat Dumnezeu o randuiala in natura creata de El si asta o putem vedea la animale, care nu dezbat pe forumuri ce sa faca si ce sa nu faca in timpul gestatiei...
O sa-mi sara unii in cap, oripilati de comparatie si de gluma, dar daca instinctele animalelor sunt lasate de Dumnezeu in ele, atunci nu vad nici o problema in a le lua de exemplu. Putem invata din natura, pentru noi a facut-o Dumnezeu.

Iar pentru cei care nu se feresc si vor sa aiba copii, aparitia sarcinii e atingerea scopului de fapt. Iar continuarea...cu ce scop?

Starile femeii din timpul sarcinii se imprima asupra copilului.
Contactul sexual e cu secretie de substante in sange, care nu fac bine noii fiinte. Asa cum nu-i fac bine alcoolul, nicotina etc

Anna 01.06.2009 17:47:54

Eu am intrebat altceva...

Fani71 01.06.2009 17:52:13

Citat:

În prealabil postat de kosmy022 (Post 142418)
Mie mi se pare de bun simt tot ceea ce zice el. Sunt sigur ca efectele descrise sunt, poate , maximale, nu se intampla neaparat tot ce zice pr Arsenie sau nu se intampla la masura la care se refera el. Dar a lasat Dumnezeu o randuiala in natura creata de El si asta o putem vedea la animale, care nu dezbat pe forumuri ce sa faca si ce sa nu faca in timpul gestatiei...
O sa-mi sara unii in cap, oripilati de comparatie si de gluma, dar daca instinctele animalelor sunt lasate de Dumnezeu in ele, atunci nu vad nici o problema in a le lua de exemplu. Putem invata din natura, pentru noi a facut-o Dumnezeu.

Iar pentru cei care nu se feresc si vor sa aiba copii, aparitia sarcinii e atingerea scopului de fapt. Iar continuarea...cu ce scop?

Starile femeii din timpul sarcinii se imprima asupra copilului.
Contactul sexual e cu secretie de substante in sange, care nu fac bine noii fiinte. Asa cum nu-i fac bine alcoolul, nicotina etc

Nu ai raspuns la intrebarea Annei, kosmy...

Sexualitatea umana nu are mare legatura cu sexualitatea animala. Ultima este o imperechere in scopul perpetuarii spoeciei, care se face numai in anumite momente ale anumui, si dorinta sexuala nu exista la ele in rest. Sexualitatea animala nu este legata de afectiune, sentimente, dragoste.
La om, sexualitatea e legata de acestea (cel putin pentru un cuplu in care exista dragoste). Iar dorinta nu este legata de dorinta de a avea copii.
Daca e sa ne comparam cu animalele, sa facem atunci ca cele care isi devora partenerul dupa imperechere, sau il gonesc?
Oamenii care se iubesc nu fac dragoste 'in scopul' de a avea copii, ci pentru ca se iubesc.
Da, sunt deschisi la procreere (exceptiile exista, le-am dat in alta parte), dar asta nu inseamna ca asta le e scopul de fiecare data.
De altfel am mai spous, in ortodoxie nu se considera ca casatoria este in primul rand pentru nastere de prunci, asta e o conceptie catolica. Vedeti ce scrie sf. Ioan Gura de Aur... am citat textele lui pe alt topic. (si pe asta, de fapt).
Substantele secretate prin contactul sexual nu fac rau copilului, am citit asta in carti serioase. Eu zic ca acei medici nu aveau nici un interes sa spuna altceva decat ce stiau din rezultatele cercetarilor. In schimb; p. Boca poate sa fi avut o prejudecata, si nu era medic.
Doar adrenalina (care se revarsa in sange in timpul orgasmlului) poate sa faca rau daca esti in pericol sa pierzi sarcina si atunci se recomanda abstinenta macar partiala.

Fani71 01.06.2009 18:23:42

Citat:

În prealabil postat de kosmy022 (Post 142380)
da, multi calugari dau sfaturi...

N-ai inteles. Prezinta senzualitatea ca pe un rau in sine in conditia in care femeia e insarcinata, nu in general.

Da, dar ideea e ca este RAU pentru copil, ca sexualitatea parintilor duce la o sexualitate REA sau gresit orientata la copil..

Citat:

În prealabil postat de kosmy022 (Post 142380)
da, asa e, ne luam numai dupa ce "simtim"...niste crestini adevarati...

Ne luam si dupa ce simtim, in acest domeniu, nu facem dragoste cu carile cu canoane sau cu scrieri teoretice in mana... sa ma iertati. Vorbim aici de cupluri casatorite, crestine, responsabile.

Citat:

În prealabil postat de kosmy022 (Post 142380)
a fost absolvent de teologie, dar inzestrarile lui personale l-au facut sa inteleaga multe din cursurile de medicina urmate in tinerete. N-am incredere absoluta doar in medicii care imi prezinta diploma...sunt altii mai "medici" ca ei...

Eu cred ca este tributarul unor prejudecati aici si mai degraba am incredere intr-un medic serios, cinstit daca imi spune ca nu face rau.
Era pe vremuri prejudecata ca in timpul sarcinii ar face rau actul sexual, dar conform medicilor este o prejudecata.

Citat:

În prealabil postat de kosmy022 (Post 142380)
de acord, dar asta nu inseamna ca ceea ce a zis el nu-reprezinta o cauza...
iar daca e un domeniu misterios, il lasam asa, in mister? Mie imi pare bine cand mai vad cate o lumina in misterul asta...

Sigur, dar depinde ce lumina.. Daca e doar o rteorie cam simplista mai mult incurca lucrurile.

Citat:

În prealabil postat de kosmy022 (Post 142380)
iarta-ma, din nou n-ai inteles. Parintele mai degraba se adreseaza barbatului, lui ii atrage atentia asupra neabtinerii sale (citatul era prea lung sa-l fi postat integral, trebuie citit tot capitolul pt intelegere ) , nu se pune problema de femeia care se refuza. Despre relatii intre soti el zice in alta parte: "Nici abuzul, nici refuzul". Se vede ca nu-i de acord cu un refuz asa, numai pt a refuza.
Pr Arsenie in general vorbeste de fapte si de urmarile lor.

Iarasi, eu cred ca avea o prejudecata, pt ca nu numai barbatul are dorinte sexuale.
Insa e bine sa se atraga si atentia barbatilor sa nu abuzeze, asta da.
ma deranjeaza doar tonul absolutist ('este oprirt cu asprime', spune unde am citit eu)
Si cum se potriveste vorba cu abuzul si refuzul la abstinenta de 3 ani?

kosmy022 02.06.2009 14:28:30

Nu cunosc alti autori care sa zica acelasi lucru ca si pr Arsenie Boca, doar exemple din mediul inconjurator.
Imi vine in minte un cuvant al pr Teofil care spunea un cuvant de la bunica lui :"Eu am avut copii cum era lejea mai demult : la 2 ani unul".
La 2 ani se refera pr Arsenie, nu la 3.

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 142449)
Eu cred ca este tributarul unor prejudecati aici si mai degraba am incredere intr-un medic serios, cinstit daca imi spune ca nu face rau.

Medicii sunt si ei oameni ca noi toti si sunt influentati de atmosfera hipersexualizata din vremurile in care traim. Asa ca nu-s foarte sigur pe ce zic ei. Iar la cercetari n-au acces medici crestini, eu am vazut ca toate concluziile cercetarilor din ultima vreme in domeniul sexualitatii sunt pentru desfrau, in orice forma ar fi el. Poate ca sunt si cercetari oneste, dar concluziile acelora nu ajung pana la noi.

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 142449)
Era pe vremuri prejudecata ca in timpul sarcinii ar face rau actul sexual, dar conform medicilor este o prejudecata.

Nu ma grabesc sa declar prejudecata o practica a oamenilor din vechime. Nu plec urechea la orice rasturnare de valori. In societatile traditionale de odinioara erau si prejudecati, insa multe practici aratau intelepciunea acumulata vizavi de subiectul in cauza de mai multe generatii. Nu ma incanta atmosfera "hippie" din lumea noastra, care influenteaza si crestinii.

Legat de exemplul cu animalele, ma refeream doar la instinctul de a "respecta" perioada sarcinii, INSTINCT LASAT DE DUMNEZEU. Atata tot. In nici un caz n-am comparat pe om cu animalele dpdv sexual, nici nu mi-a trecut prin cap!!
Sexualitatea este legata de dragoste, de sensibilitate. De acord.
Casatoria nu e pt nastere de copii. De acord. E un mod de mantuire a omului.
Oamenii care se iubesc fac dragoste pt ca se iubesc, de acord.
Dorinta insa poate fi si dorinta de a avea copii pt cei care nu au si isi doresc. Cand si de cate ori binecuvinteaza Dumnezeu cu darul copiilor, asta numai El o stie.

Ramanem probabil fiecare cu convingerile lui. Sper ca pe ale mele sa le pot indeplini pana la capat, ca sa nu fiu "arama sunatoare". Am prieteni care au reusit. Eu cam atam de zis.Pana la urma suntem pe un forum de discutii, nu de convins unul pe altul.

Fani71 02.06.2009 15:15:02

Citat:

În prealabil postat de kosmy022 (Post 142705)
Ramanem probabil fiecare cu convingerile lui. Sper ca pe ale mele sa le pot indeplini pana la capat, ca sa nu fiu "arama sunatoare". Am prieteni care au reusit. Eu cam atam de zis.Pana la urma suntem pe un forum de discutii, nu de convins unul pe altul.

Sigur, kosmy!
Am tot respectul si pentru parerile tale, si cine stie, poate ai dreptate. Fiecare va alege, noi am schimbat pareri aici, si gata.
Si eu cred ca in perioadele de care vorbim, copilul trebuie sa fie pe primul plan si sa avem grija sa nu ii daunam printr-un comportament sexual exagerat. Si dupa nastere, femeia este mai putin disponibila oricum.. Dar mi se pare exagerat sa ziciem ca ar trebui tinuta abstinenta doi ani (plus noua luni de sarcina, deci aproape 3..). Nici generatiile dinainte nu au tinut asa ceva, n-am mai auzit. Altfel n-ai vedea atatia copii nascuti la un an distanta in acele generatii, si sunt multi. Cand sunt la doi ('lejea'), se poate pune mai ales pe seama amlaptarii care este un anticonceptional destul de sigur, nu pe abstienta, cred eu.
Cu ce nu-s eu de acord e absolutizarea... expresiile de genul 'se opreste cu asprime'.
pe vremuri nu vorbeau cred preotii de lucrurile astea, cand nu era lumea asta hipersexcualizata (sigur, ai dreptate aici) nici ei nu se gandeau atata la asta. Oamenii isi traiau casnicia normal, cuminte, frumos, si nu-i intreba nimeni de aceste lucruri. Abstinenta venea firesc, nu de sus, in situatiile in care femeia nu se simtea dispusa la astfel de lucruri. Eu asa vad lucrurile, in orice caz.


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:04:10.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.