Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Postul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5059)
-   -   Mancarea de post care INGRASA. (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12318)

cristiboss56 03.03.2011 19:55:45

Citat:

În prealabil postat de Demeter (Post 343957)

ai idee de unde pot sa fac rost de niste iarba?

Etnobotanicele nu aduc fericirea stimate user !

Melissa 03.03.2011 20:36:32

Citat:

În prealabil postat de Traditie1 (Post 343988)
Copiii au un nivel inferior de conștiință, omul avansează plecând de la zero la naștere, acumulând mereu experiență.

Pai si atunci de ce spunea Iisus sa lasam copiii sa mearga la El, ca a unora ca acestia este Imparatia cerurilor?

Oare nu ne nastem cu un nivel de constiinta superior pe care tocmai ca il pierdem pe parcurs? Misiunea noastra fiind sa il redobandim?

Spun asta privind iubirea neconditionata a copiilor, puritatea lor si lipsa fricii .Vorbesc de copiii mici ,care n-au apucat sa fie nici indoctrinati cu frica si nici "indrumati" spre iubiri conditionate.

Si noi ne zbatem pana la urma,ca sa ajungem ca si copiii.Sa ne iubim aproapele neconditionat, sa fim puri si sa nu ne fie frica !Sa facem totul din iubire, nu de frica!

Mie nu mi se pare o involutie asta, ci din contra, o evolutie!

maria25 04.03.2011 01:48:10

pentru Raoul
 
Ca intrebai de proteine... m-am documentat nitel... si mai caut cand am vreme...

Un om sanatos are nevoie zilnic in jur de 0,8g proteine per kilogram corp. Dupa cum bine stim, proteinele sunt de provenienta animala (carne, oua, lactate) si vegetale (mazare, fasole, soia, alune, grau, naut, hrisca, linte, seminte de in etc).

Raport:

100 g fasole boabe – 23 g proteine
100 g alune – 25 g proteine
100 g nuci – 21 g proteine
100 g masline negre – 20 g proteine
100 g masline verzi – 12,5 g proteine
100 g ciuperci – 5 g proteine
100 g orez brun – 3 g proteine
doua felii de paine – 6 g proteine
o rondea grau expandat - 13,5g

De asemenea, grija mare la excesul de proteine. Te poti alege cu o carenta de calciu!

Nevoia de proteine. Inmultesti greutatea, deci kilogramele, cu cifra de mai jos.

Un adult care nu face sport-greutatea inmultita cu 0,4
Un adult care face sport in mod frecvent-greutatea inmultita cu 0,5
Un atlet-greutatea inmultita cu 0,6
Un sportiv de performanta (care-si lucreaza muschii)-greutatea inmultita cu 0,7
Un atlet adolescent-greutatea inmultita cu 0,9.

Raoul 04.03.2011 02:59:07

Citat:

În prealabil postat de maria25 (Post 344450)
De asemenea, grija mare la excesul de proteine. Te poti alege cu o carenta de calciu!

Sa fim seriosi... Cred ca luam si peste 100 grame de proteine pe zi si nu aveam nimic,dimpotriva.

maria25 04.03.2011 10:49:21

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 344458)
Sa fim seriosi... Cred ca luam si peste 100 grame de proteine pe zi si nu aveam nimic,dimpotriva.

Nu cred ca vorbim aici de 100gr proteine/zi... Ci de o dieta bazata in extrem pe proteine...

Raoul 04.03.2011 19:46:03

Ideea e ca mai toate alimentele bogate in proteine au si carbohidrati destui,dar invers cam greu.

Annemarie3 27.12.2012 02:49:56

În primul rând, îngrașă tot ceea ce conține grăsimi în exces.Nu ar trebui să consumăm niciodată prăjeli. Organismul nu are nevoie decât de foarte puține grăsimi, pe care le putem obține consumând zilnic 20-30 de grame de semințe sau nuci CRUDE. (Nu pun problema uleiului, fiindcă în post nu prea se consumă ulei decât foarte rar).
Dacă se consumă cartofi, de exemplu, este bine să fie făcuți la abur sau copți; la fel și alte vegetale.

Apoi, îngrașă:
- toate alimentele făcute cu zahăr, ulei și făină albă (pâine, produse de patiserie, biscuiți, merdenele etc), toate dulciurile, indiferent că sunt sau nu de post
- pateurile de soia și toate preparate de soia care conțin o listă de ingrediente ce seamănă mai degrabă cu tabelul lui Mendeleev
- cerealele rafinate (de exemplu orezul alb, care, spre deosebire de orezul integral, nu mai are nicio valoare nutritivă; în acele tărâțe se găsesc cei mai mulți nutrienți din categoria vitaminei B). Același lucru e valabil și cu făina albă, spre deosebire de cea integrală

În post, baza trebuie să o reprezinte fructele și verdețurile crude, alături de semințe și nuci. Altfel, riscăm mai degrabă să ne deteriorăm sănătatea decât să ne detoxifiem corpul.

De asemenea, postul înseamnă și măsură în ceea ce privește CANTITATEA de alimente pe care o consumăm.

cristiboss56 06.02.2013 21:33:57

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 341904)
Sa stii ca, de obicei, daca mananci 3 mese pe zi in post, nu te ingrasi

Depinde . poti manca o data , lacom si mult , si depui kilograme peste kilograme . Importanta este cumpatarea si a nu manca mult si pe fuga , dar si aici intervin si alti factori de metabolism care difera de la individ la individ !

fallen 05.08.2013 17:35:58

A reusit cineva sa ajuneze pana la ora 3, zilele astea? Presupun ca apa s-a consumat, mai ales pe asemenea calduri. De mancat nu neaparat "uscat", cat negatit, raw, ar fi fost binevenit in aceasta perioada. Mi-ar fii placut daca puteam manca doar fructe si legume crude (salati), eventual doar cu seminte, insa nu am reusit sa nu mananc si putina paine, baton cu cereale, o eugenie, etc. Vreo doua zile am mancat doar fructe si salata, azi am ramas fara fructe si am mancat gatit, apoi dulceata...e drept ca nici n-am iesit din casa, insa si la servici patesc la fel, mananc de plictiseala...e nasol, si e pacat ca nu ma pot abtine macar in post sa renunt la acest obicei. Mai am saptamana asta concediu, ar trebui sa ma ambitionez sa nu incarc butelia, ca tocmai s-a descarcat...si maine vroiam peste sau macar niste surimi, dar ma tem ca oricum va trebui sa merg la soacra-mea sa stau cu catelul cat e ea plecata, ma tem ca nu ajung nici la slujba...Iar butelia tot va trebui s-o incarc ca sa-i fac mancare barbatului. Paradoxal, in zilele cu fructe si salata am rezistat eroic, nu mi-a fost foame, dar am si bagat cantitati industriale...ori asta nu se poate numi post. Cred ca cel mai bine era sa fac cum imi trecuse prin cap initial, sa ma duc sa stau la o manastire (de maici, evident) pe perioada postului asta macar, ca e mai scurt...dar, deh, nu intodeauna reusim sa punem in practica ideile...

Yasmina 05.08.2013 18:18:22

Citat:

În prealabil postat de fallen (Post 529231)
A reusit cineva sa ajuneze pana la ora 3, zilele astea? Presupun ca apa s-a consumat, mai ales pe asemenea calduri. De mancat nu neaparat "uscat", cat negatit, raw, ar fi fost binevenit in aceasta perioada. Mi-ar fii placut daca puteam manca doar fructe si legume crude (salati), eventual doar cu seminte, insa nu am reusit sa nu mananc si putina paine, baton cu cereale, o eugenie, etc. Vreo doua zile am mancat doar fructe si salata, azi am ramas fara fructe si am mancat gatit, apoi dulceata...e drept ca nici n-am iesit din casa, insa si la servici patesc la fel, mananc de plictiseala...e nasol, si e pacat ca nu ma pot abtine macar in post sa renunt la acest obicei. Mai am saptamana asta concediu, ar trebui sa ma ambitionez sa nu incarc butelia, ca tocmai s-a descarcat...si maine vroiam peste sau macar niste surimi, dar ma tem ca oricum va trebui sa merg la soacra-mea sa stau cu catelul cat e ea plecata, ma tem ca nu ajung nici la slujba...Iar butelia tot va trebui s-o incarc ca sa-i fac mancare barbatului. Paradoxal, in zilele cu fructe si salata am rezistat eroic, nu mi-a fost foame, dar am si bagat cantitati industriale...ori asta nu se poate numi post. Cred ca cel mai bine era sa fac cum imi trecuse prin cap initial, sa ma duc sa stau la o manastire (de maici, evident) pe perioada postului asta macar, ca e mai scurt...dar, deh, nu intodeauna reusim sa punem in practica ideile...

Da,sederea la manastire pt cateva zile ti-ar fi putut fi benefica dpdv al linistii si meditarii la problemele existentiale,insa nu stiu daca ai fi putut sa iei in considerare un asemenea plan temandu-te ca nu i-ar fi placut barbatului cu care esti acum in relatie.

In post,gandurile si preocuparile pt viata/activitatea noastra biologica trebuie sa fie minimale:daca nu te preocupa care anume iti este menu-ul de dimineata,pranz si seara poti trece cu bine postul zic eu.
Daca faci cumparaturi elaborate planificandu-ti tot felul de gustari apetisante atunci si pofta pentru mancare creste,fiind tinuta in excitatie de catre gandurile si preocuparea catre acest subiect.

Mancatul din plictiseala se poate contracara cu ocuparea timpului prin practicarea unor hobbiuri.
De ce nu ai plecat undeva in concediu? Statul acasa pe timp de concediu de odihna nu este atat de odihnitor si relaxant(desi plecatul in vacanta pe timp de post nu prea face sens).

In orice caz,iti doresc post usor si cat mai putine ganduri tensionate(ceea ce imi doresc si mie :)
Incearca sa gatesti mai minimal in post(lipsa abundentei).Iti dau si eu sfaturi pe care eu le-am aplicat si mi-au fost de folos.

PS-painea este de post... De iti faci mea culpa pt ca ai consumat paine in post?
Un alt motiv pt care mancam"industrial" in post este tocmai ravna cu care ne avantam sa ducem o experienta la extreme. Daca in afara postului nu prea traiesti cu salate si fructe si nu omiti painea de la masa atunci in timpului postului nu poti trece asa extrem doar pe cruditati!

fallen 08.08.2013 13:50:16

1. Imi plac cruditatile si inafara postului, doar ca sunt oarecum limitata la perioadele calde ale anului, cand sunt legume si fructe din abundenta si accesibile.
2. Painea e ok in post dar nu e ok ca ingrasa. In plus, daca "uscat" inseamna "raw" (?) = negatit, atunci painea n-ar trebui sa se incadreze aici; cel mult doar semintele.
3. Recunosc, mi-e gandul numai la mancare, si in post si inafara lui (atata doar ca in post fac efortul minimal de a ma abtine de la produsele de origine animala, impropriu denumite de dulce), mananc compulsiv, de parca incerc sa umplu un gol, asa cum bine a spus Domnul femeii samarinenece, "oricat ati manca si ati bea, veti flamanzi si veti inseta din nou";
4. Nu am plecat nicaieri in vacanta deoarece nu ne-am intels, nici in privinta bugetului alocat, nici in privinta programului efectiv..cu ajutorul lui Dumnezeu, incerc sa ajung maine la o manastire la munte , cu ocazia asta poate aflu si ce se mananca acolo si la ce ore, etc. Si iarasi daca-mi ajuta Dumnezeu, poate reusesc sa nu bag nimic in gura pana ajung acolo si sa iau macar anafura. Daca n-as fii omis si n-as fii mintit luni seara la ultima spovedanie, n-as fii plecat de acolo nelamurita, n-as fii mancat inghetata care-i ramasese lui si nu as fii fumat o tigara in urma discutiei referitoare la aceasta iesire, si daca totul ar fii decurs ok la spovedanie si as fii indraznit sa intreb duhovnicul daca pot lua aghiazma mare, poate reuseam s-o fac si pe asta (dar, poate imi ajuta iarasi Dumnezeu si mai reusesc sa vb odata cu dlui, poate in ajunul Adormirii Maicii Domnului, si poate mi-o da chiar in dimineata praznicului...daca nu, inseamna ca vreau prea multe si nu mi se cuvin).

PS: pravila spune ca in postul Adormirii maicii Domnului, se mananca uscat dupa ceasul al noualea (adica teoretic ora 15), sau am mai vazut undeva ca doar luni, miercuri si vineri. Asta inseamna ca nu se bea nici apa pana la ora 15???
In manastiri nu se impartasesc monahii la sfanta liturghie (la pranz)? In plus, ceasul IX am vazut ca la unele manastiri se tine dimineata (se fac la rand toate "ceasurile"), in altele la ora 17, urmand apoi vecernia, litia, pavecernita mare, si gata, a inceput o noua zi. Ce fac calugarii aia, nu mai mananca nimic?

PS 2 stupiditate: ieri am mancat cateva lingurite de gem, si al meu s-a luat de mine, nedumerit ca de ce gemul nu e "de dulce", ca doar contine o tona de zahar???

fallen 10.08.2013 17:35:17

Cu ajutorul lui Dumnezeu, am reusit sa ajung ieri unde mi-am propus, si intr-adevar, ai avut mare dreptate, Yasmina, cand ai ceva asa important de facut, nu mai iti trebuie mancare. De cand m-am trezit, la 5.00, si pana am ajuns la manastire (9.30) mi-am propus sa nu bag nimic in gura si sa iau aghiazma/anafura cand ajung acolo. Anafura nu am gasit, am luat doar o cana cu aghiazma si am plecat ca mai aveam de mers. Apa am baut multa, ca era cald, dar de mancare nu prea mi-a trebuit pana am ajuns in varful muntelui, la crucea Caraimanului ( cu telecabina pana la babele, si apoi pe jos, nu aveam nici timp nici curaj sa urc tot drumul numai pe jos, singura, desi asa as fi dorit), nici la intoarcere, abia pe seara dupa ce am coborat si am plecat de la manastire( unde am impartit painea cu niste caluti) am simtit foamea, pana am ajuns acasa.
Azi insa am fost la un parastas si am "recuperat"...(mancare de post dar delicioasa - vinete si dovlecei pane, chiftelute de legume, fasole batuta, strudel cu mere, coliva...)

Steve Works 03.01.2018 10:22:41

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 344458)
Sa fim seriosi... Cred ca luam si peste 100 grame de proteine pe zi si nu aveam nimic,dimpotriva.

Absolut, dar cat timp? A ingera atat de multa proteina pe termen lung are si dezavantaje, ca orice excess.
________________________________________
Steve Works
Vezi si www.pizzerianapolicentrale.ro/


Ora este GMT +3. Ora este acum 04:11:35.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.