Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Despre Biserica Ortodoxa in general (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=506)
-   -   Cele 7 Trambite Apocaliptice si Cuvantul lui Dumnezeu. (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=19609)

gpalama 26.03.2021 08:28:21

Nu doar parerea "mea".

Ci DECIZIA intregii Biserici.

Tot ce numesti acolo sunt lucrari foarte confuze multe din ele de la diavol. De ce te ascunzi dupa atatia, poate unul din ei e corect si ii acoperi si pe restul sub haina lui?

Femeia aia Verginica este demonizata. Maica Veronica avea nenumarate probleme duhovnicesti. Iar restul sunt la fel de controversati.

Ce zici tu ce lucrrarea lui Dumnezeu fabulezi. Ce este acolo e demonizare pura. Ce ti se pare lucrare a lui Dumnezeu, doar ca tu zici asta si o mana de nebuni? Termin-o cu prostiile.

Cat timp din astfel de miscari au iesit secte (si au iesit nenumarate secte) atunci nu este lucrare de la Dumnezeu.

Toate acestea sunt cu tulburare nu sutn cu pace. Nu sunt de la Dumnezeu.

Ce s-a lasat in urma este tulburare multa.

Nu esti tu la masura sa zici ce este acolo. Biserica este la masura.

Tu esti un papagal mers la o secta care a pus botul la vrajelile alora si le aperi pana in panzele albe.

Nu este nimic bun in cartea aia este doar sectarism curat, mesaj de iesire din Biserica si halucanatii demonice.

Cum poti sa reciti in numele lui Hristos - nu ai raspuns lanici o intrebare.




Vezi ca nu ai inteles si mai rau, refuzi sa vezi ca toata Biserica va considera SECTA REA si IESITI DIN BISERICA.

Exista anatema data impotriva voastra!!!

Asa ca daca minimizezi reactiile altora nu inseamna ca esti mai drept. Inseamna ca ocolesti adevarul.

In adevar a vorbit sinodul ala cand v-a scos din Biserica.

Esti un demonizat care nu mai asculta. Care nu mai poate vedea adevarul. Du-te si te pocaieste si intra in Biserica.

Dar iti este imposibil sa rationezi corect cat timp esti legat cu lanturi de diavol care ti-a legat si mintea si ratiunea si te-a legat cu totul. Pentru ca atunci cand ai inceput sa mergi in alta parte atunci a intrat diavolul in tine.

gpalama 26.03.2021 08:35:14

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 667218)
Pun si eu pe site ceva din linkul respectiv:


Deci secta aceasta pretinde o comunicare de la Hristos in data de 28 Februarie.

@Moroco si @Petru rog sa ne lamuriti cu urmatoarele raspunsuri.

1. Cum a vorbit Hristos in ziua respectiva, chiar de Duminica, de Predica Fiului Risipitor?
2. A venit Hristos Duminica aia si a spus asta la predica? Sau cum L-ati vazut?
3. Care nebun de la voi a produs tampenia asta in numele lui Hristos
4. De ce comunicarea asta este diferita ca mesaj si continut de altele sectare?
5. De ce comunicarea asta este o visare ca dupa betie, ca sa amageasca pe toti cei beti si neatenti?


6. Cat de beti erati cand ati scris asta?

7. Care are tupeul de la voi din secta sa spuna in numele lui Hristos "se citste invatatura mea"...

8. Cum aveti tupeul sa vorbiti in numele lui Hristos?

9. Nu sunteti aratati voi insiva ca vorbiti ca nebunii in numele lui Hristos???

10. A aparut Hristos la voi? Ca este deja la noi la ortodocsi? Nu cumva e dracul ala care a dictat in numele lui Hristos?

Te-as invita sa raspunzi la nebuniile tale pe care le-ai scris legat de "comunicarea lui Hristos" legat de mesajul apocaliptic pus de voi pe site.

Bai papagalule, cum puteti sa afirmati ca a venit Hristos si a dictat prostiile alea care le-ati scris acolo.

Iar a intrat vreun nebun din secta in transa si v-ati apucat sa vorbiti cu totii cu Hristos? Vezi ca si alti sectari intra in transa "si vorbesc de la Hristos".

Ia raspunde tu la intrebarile de mai sus ca prea mult bagi vrajeli si nu raspunzi la nici o intrebare. Papagal de 2 lei care nu raspunde la nici o intrebare cand este pus la colt.

Se vede ce hram porti, cat timp nu esti capabil sa raspunzi la nici o intrebare.

Nerusinatilor, v-ati apucat acum sa vorbiti in numele lui Hristos? Nerusinat ce esti cum poti sa pui pe un site toate nebuniile sectare produse de o mana de rataciti?

Nerusinatule, cum iti permiti sa reciti in numele lui Hristos, cum poti ajunge la atata pierdere de minte? Chiar nu iti dai seama ca sunteti rataciti? Nu exista in istorie asa ceva decat la sectari, la rataciti care se apuca si vorbesc de capul lor "recitand de la Hristos".

Nerusinatule taci din gura!

Petru7 26.03.2021 11:02:03

Citat:

În prealabil postat de Moroco (Post 667285)
...parerea ta.

1. Nu recunosti minunile facut de Har si ridicarile sale aproape din stare de boala si moarte sigura in stare de putere si de sanatate ale preotului Iosif Trifa, marturisite de cei care l-au cunoscut, nu recunosti cantecele si poeziile si lupta cu pacatul si cu sistemul comunist a Oastei Domnului.

2. Nu recunosti minunile de la Maglavit facute de un ciobanas oarecare transformat de Mosul Dumnezeu in mare credincios cu putere mantuitoare, chiar si salcia plangatoare de la Buturugi facea minuni, iar acolo toata Romania a fost si multi (chiar orbi) au marturisit ca s-au vindecat, s-au incredintat, s-au inteleptit.

3. Nu recunosti miile de Minuni facute de par. Arsenie Boca si ale ucenicului Nil Dorobantu, marturisite de foarte multi oameni care l-au vizitat si i-au cerut ajutorul si s-au vindecat si au recunoscut ca proorociile lui s-au implinit. Nu recunosti martirajul, incoruptibilitatea in lupta cu regimul. Nu recunosti proorociile facute pe termen scurt, vederea cu Duhul, stia tot si vedea toate, si nu recunosti proorociile facute inainte de 1980 si implinite mai tarziu si care sunt pictate in biserica de la Draganescu ca sa nu existe dubii sau controverse.

4.5. Nu recunosti Mila Domnului si lupta eroica a sorei Veronica si a parintelui Ioan Iovan intemeietori de manastire care au stat drept inaintea Domnului si nu s-au inchinat regimului comunist si au facut temnita grea. Marturisirile lor minunate sunt veridice, au comunicat cu Dumnezeu direct si au lucrat lucrarea Lui.

6.7. Nu recunosti mila Domnului fata de doua fetite foarte sarace si orfane de tata si cu mama imobilizata la pat pe care le-a crescut Dumnezeu de mici ca sa fie Trambita si atunci cand a grait in somn a fost in 1955 dupa un post de 40 de zile tinut numai cu anafora si apa sfintita caci Verginia era ortodoxa si se primise pe Hristos de multa vreme. A suflat si a grait prin ea in stare de somn profund ca printro trambita care nu altereaza deloc mesajul divin. Acelasi glas a fost mai tarziu auzit de sora ei Maria ramasa singura si scria mesajele Domnului asa ca o punte de trecere spre scrierea de azi caci azi multi din cetate aud glasul Domnului dar este scris doar cel suflat prin Trambita Mihaela si este scris in Cartea Alba.

Cuvantul lui Dumnezeu scris este foarte bun si frumos si hranitor.

Toate astea tie ti se par de la demoni?

... ... ...

Eu cred deci ca Adevarul de acum 2000 de ani e de partea lui Iisus asa cum cel de azi e de partea celor 7 Tr. Ap.

........................

N-au fost sefi, au fost micuti, si atunci de ce va e atat de frica lase incat iese din gura voastra la adresa lor decat satana, demoni, secta, eretici, răi, mincinosi, trompete?

Chiar nu puteti vedea, auzi si citi?
Chair atat de mare e noaptea mintii in care sunteti tinuti cu forta de sefii cei rai ai lumii?

Eu pot citi, citesc și apreciez. Nu-s ținut de nimeni.

Nu cred că-s de la demoni.

Cele 7 potire mesaje Apocaliptice suflate prin Trâmbițe sunt de la Dumnezeu mai mult ca sigur.

Același duh al adevăratei credințe și al adevăratei învățături îl întâlnești la sfinții din toate timpurile, VT, creștinism și Evanghelii respectiv în ortodoxie și BO.

Dacă ai simț duhovnicesc serios regăsești unitatea în Dumnezeu a tuturor instruiților-pregătiților de la început de timp precum și înnoirile aduse de Hristos-Cuvântul la vremea rânduită.

gpalama 28.03.2021 19:53:34

Citat:

În prealabil postat de Petru7 (Post 667296)
Eu pot citi, citesc și apreciez. Nu-s ținut de nimeni.

Nu cred că-s de la demoni.

Cele 7 potire mesaje Apocaliptice suflate prin Trâmbițe sunt de la Dumnezeu mai mult ca sigur.

Același duh al adevăratei credințe și al adevăratei învățături îl întâlnești la sfinții din toate timpurile, VT, creștinism și Evanghelii respectiv în ortodoxie și BO.

Dacă ai simț duhovnicesc serios regăsești unitatea în Dumnezeu a tuturor instruiților-pregătiților de la început de timp precum și înnoirile aduse de Hristos-Cuvântul la vremea rânduită.

Draga Moroco, ce zic toti nebunii despre har, despre tot felul de demonizati care nu au ce sa caute in ortodoxie nu ma intereseaza.

Tu nu esti capabil sa recunosti albul de negru si ai plecat intr-o secta, impofida invataturii BOR.

Chiar crezi ca esti in stare sa recunosti "harul"? Esti la punctul minus zero in teologie, in care esti in directia inversa, despre ce experienta vorbesti tu?

Daca Parintele Cleopa si toti in Biserica vorbresc ceva duhovniceste si tu esti invers, chiar esti la masura lui Cleopa???

Termin-o cu vrajelile esti pe invers duhovniceste, esti demonizat care incurca duhurile si advarurile. Doar demonizatii incurca adevarul si ies din Biserica !!!!

Cand vezi unul ca a iesit din Biserica, este de la diavol. Esti iesit din Biserica, tras cu putere de diavol in alta parte.

Moroco 29.03.2021 14:10:56

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 667307)
Citat:

În prealabil postat de Petru7
Eu pot citi, citesc și apreciez. Nu-s ținut de nimeni.

Nu cred că-s de la demoni.

Cele 7 potire mesaje Apocaliptice suflate prin Trâmbițe sunt de la Dumnezeu mai mult ca sigur.

Același duh al adevăratei credințe și al adevăratei învățături îl întâlnești la sfinții din toate timpurile, VT, creștinism și Evanghelii respectiv în ortodoxie și BO.

Dacă ai simț duhovnicesc serios regăsești unitatea în Dumnezeu a tuturor instruiților-pregătiților de la început de timp precum și înnoirile aduse de Hristos-Cuvântul la vremea rânduită.

Draga Moroco, ce zic toti nebunii despre har, despre tot felul de demonizati care nu au ce sa caute in ortodoxie nu ma intereseaza.

Tu nu esti capabil sa recunosti albul de negru si ai plecat intr-o secta, impofida invataturii BOR.

Chiar crezi ca esti in stare sa recunosti "harul"? Esti la punctul minus zero in teologie, in care esti in directia inversa, despre ce experienta vorbesti tu?

Daca Parintele Cleopa si toti in Biserica vorbresc ceva duhovniceste si tu esti invers, chiar esti la masura lui Cleopa???

Termin-o cu vrajelile esti pe invers duhovniceste, esti demonizat care incurca duhurile si advarurile. Doar demonizatii incurca adevarul si ies din Biserica !!!!

Cand vezi unul ca a iesit din Biserica, este de la diavol. Esti iesit din Biserica, tras cu putere de diavol in alta parte.

Vorbesti cu mine sau cu Petru7?

Asta e subiect despre cele 7Tr.Ap si nu despre mine. La intrebarile si afirmatiile prin care ma analizezi am sa-ti raspund dincolo.

Moroco 29.03.2021 15:42:21

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 667292)
Nu doar parerea "mea".

Ci DECIZIA intregii Biserici.

O decizie pripita, gresita, interesata asa ca in cazul OD si a fiecarei Trambite Apocaliptice din cele 7 dupa care au revenit asupra deciziei si asa ca in cazul sinodului ecumenic Cretan la care ortodocsii rusi nu au pus botul.

Citat:

Tot ce numesti acolo sunt lucrari foarte confuze multe din ele de la diavol. De ce te ascunzi dupa atatia, poate unul din ei e corect si ii acoperi si pe restul sub haina lui?
I-am analizat pe fiecare in parte. Doar sora Veronica de la Vladimiresti, crescuta de Iisus de mica a cazut in lux ca stareta de manastire si nu a primit pocainta si indreptarea trimisa de Domnul Iisus prin sora Virginia de la Maluri si atunci a pierdut ea darul proorociei ”cartea lui Veronica a papat-o pisica”. S-a pocait ulterior inainte de moarte si a primit si a redeschis manastirea de la Vladimiresti si asa a trecut ea la Domnul, s-a pocait si a fost reabilitata. Restul au fost Trambite fara pata si fara cadere in lux si pline de Har si proorocie sfanta. A suflat Dumnezeu prin ele ca sa auda toata lumea, si mortii din iad si din morminte aud.

Citat:

Femeia aia Verginica este demonizata.
Ca zici tu? A fost luata cu forta si dusa la psihiatrie pe vremea comunismului si nu i-au gasit nimic. Au vrut s-o omoare, i-au rupt un ac de siringa in piept si au scoso iarna afara si au pus-o intrun butoi cu apa sa moara dar n-a murit pentru ca Tatal a vegheat asupra ei. Oricine moare iarna de hipotermie in cateva ore. 1-2 ore. Ea a stat o noapte intreaga si n-a avut nimic. Au arso cu tigara, au chinuito si n-au putut-o innebuni. Deci e clar ca NU A FOST DEMONIZATA sau nebuna daca a grait Domnul prin ea in stare de somn profund. Asta au analiza medici si apoi au fost martori care au afirmat ca nu era nebuna sau demonizata ci buna, blanda, smerita, ascultatoare, tine posturi indelungi de mica fiindca era foarte saraca. Tu faci afirmatii infailibile pripite!

Citat:

Maica Veronica avea nenumarate probleme duhovnicesti. Iar restul sunt la fel de controversati.
Problemele sunt a celor ce nu cred. Trambitele n-au probleme. Minunile, munca, manastirile, martorii, vindecarile, lumea care i-a iubit sunt nimic in ochii tai? Sigur ca sunt controversati dar asta face sa fie si mai credibili caci nu sunt iluzii sau vrajeli sustinute de apropiati ci martori multi afirma pe care nu-i poti suspecta de vreu interes. Multi s-au vindecat si au revenit la credinta și vor sa ajute ca sa-i faca si pe altii sa creada in folosul celor bolnavi ca sa poata birui pacatuirea.

Citat:

Ce zici tu ce lucrrarea lui Dumnezeu fabulezi. Ce este acolo e demonizare pura. Ce ti se pare lucrare a lui Dumnezeu, doar ca tu zici asta si o mana de nebuni? Termin-o cu prostiile.
Domnule, cele 7Tr.Ap au fost si sunt mai cunoscute si mai iubite de popor si de toata Romania decat orice pentru ca minunile au fost si sunt adevarate la fel si Cartile Albe. Ce om ar putea scrie asa ceva? Ce om ar marturisii Adevarul, ar face proorocii ce se implinesc si ar destainui taine Duhovnicesti si ar creste copii pentru Imparatia Cerurilor? Astea nu tin de mine si de fabulatiile mele. Astea nu sunt din dosarele X ci sunt lucruri reale care s-au petrecut in Romania!

Citat:

Cat timp din astfel de miscari au iesit secte (si au iesit nenumarate secte) atunci nu este lucrare de la Dumnezeu.
O vreme OD (popor ortodox mai infocat) a cazut in sectarism caci au fost dati afara de ortodoxia care a practicat colaborationismul cu antihrismul comunist si atunci OD a trebuit sa marturiseasca si impotriva preotilor care slujeau regimului si securitatii, dar dupa 89 s-a revenit si OD a fost reintegrata. Restul Trambitelor nu au cazut in sectarism ci au fost date afara si apoi s-a revenit asupra deciziilor.

Ti-am mai spus: SECTELE nu cred in cele 7Tr.Ap. si nu intemeiaza manastiri!!!

Citat:

Toate acestea sunt cu tulburare nu sutn cu pace. Nu sunt de la Dumnezeu.
Doar cei tulburati se tulbura. Cei ce sunt in Adevar si in Biserica stiu de proorocia sf. Ioan Evanghelistul, de Apocalipsa si de Evanghelia sf. Ap. Pavel (acolo unde vorbea de Trambite) deci stiu si cred ca Domnul o va duce la indeplinire! Cum ai putea avea pace si liniste in minciuna si necredinta?

Toate cele 7Tr.Ap aduc pacea linistea caci astea vin din Credinta in Dumnezeu si nu din necredinta si pacatuire! Normal ca pacatosii si mincinosii se tulbura pentru ca le e frica sa nu-si piarda puterea si privilegiile. Oamenii simpli primesc cu bucurie caci au fost mereu victimele sistemelor pline de paraziti.

Citat:

Ce s-a lasat in urma este tulburare multa.
Normal ca te apuca tulburarea cand stii ca urmeaza sa te intalnesti cu Domnul Iisus! Dar daca acum e tulburare, atunci ce va fi pentru unii la trecerea la cele vesnice cand vrei nu vrei te vei intalni cu Stapanul Cerului si Pamantului ca sa hotareasca unde vei petrece mai departe!

Citat:

Nu esti tu la masura sa zici ce este acolo. Biserica este la masura.
Ar fi fost dar s-a pripit si tu ai devenit infailibil! Eu nu pot nega evidenta. Daca citesti din cartile Albe n-ai cum sa nu crezi. Daca studiezi viata celor 7 Tr.Ap n-ai cum sa nu te cutremuri inaintea credintei lor si n-ai cum sa nu vezi Mila lui Dumnezeu pentru oameni suflata prin Trambite.

Citat:

Tu esti un papagal mers la o secta care a pus botul la vrajelile alora si le aperi pana in panzele albe.
N-am niciun interes decat sa spun ceea ce cred. E un dar si credinta mea. Am citit, am crezut si apoi Duhul si sfintii m-a intarit mereu in Adevar.

Citat:

Nu este nimic bun in cartea aia este doar sectarism curat, mesaj de iesire din Biserica si halucanatii demonice.
Vorbesti prostii. Este Continuarea Bibliei si Evangheliilor!! Domnul merge mai departe cu Biserica si cu implinirea!

Citat:

Cum poti sa reciti in numele lui Hristos - nu ai raspuns lanici o intrebare.
Am raspuns mereu. Repeti ca n-am raspuns in ciuda faptului ca oricine poate cauta raspunurile mele pe toate nickurile istorice. Nu recitesc in numele lui Iisus caci nu fac minuni sau exorcizari ci in nickurile mele de pe forum.

Citat:

Vezi ca nu ai inteles si mai rau, refuzi sa vezi ca toata Biserica va considera SECTA REA si IESITI DIN BISERICA.
N-are decat fiecare sa creada ce vrea. Tu nu esti toata biserica.

Citat:

Exista anatema data impotriva voastra!!!
Au fost si asupra OD si asupra altor Trambite si s-a revenit. Chair si catolicii au revenit asupra anatemei date Joanei D”Arc. Cand existe interese viclene atunci sufera cei drepti. Prefer sa sufar alatrui de cei drepti, de martiri, decat sa mint si sa osandesc impreuna cu orbii et corbii, slugile lui Torquemadus satanicus.

Citat:

Asa ca daca minimizezi reactiile altora nu inseamna ca esti mai drept. Inseamna ca ocolesti adevarul.
Fii serios. Nu ocolesc nimic.

Citat:

In adevar a vorbit sinodul ala cand v-a scos din Biserica.
In adevar o fi vorbit si sinedriul de acum 2000 de ani cand l-au osandit pe Iisus? In adevar o fi ales si Pilat dar si poporul care hulea si cerea sa fie eliberat Barnaba?

Citat:

Esti un demonizat care nu mai asculta. Care nu mai poate vedea adevarul. Du-te si te pocaieste si intra in Biserica.
Asa cer toti necredinciosii. Sa te pocaiesti si sa nu mai sustii Adevarul ci sa te integrezi in minciuna necredinciosilor! Pocainta li se cere pacatosilor si mincinosilor, railor, aia e pocainta si nu pe sfinvers! Ce spui tu si ce ma sfatuiesti tu e lepadare de ORTODOXIE, deci nu servesc!

Citat:

Dar iti este imposibil sa rationezi corect cat timp esti legat cu lanturi de diavol care ti-a legat si mintea si ratiunea si te-a legat cu totul. Pentru ca atunci cand ai inceput sa mergi in alta parte atunci a intrat diavolul in tine.
Vorbesti prostiile obedientei si lasitatii. N-am plecat nicaieri. Sunt acelasi mirean din poBOR care cred si in cele 7Tr.Ap. si in Cuvantul lui Dumnezeu de vreo 10-15 ani. Demonii si diavolii imi dau tarcoale prin vazduhuri ca sa ma ia sa fac ceea ce ma sfatuiesti tu, sa ma lepad crezand ca ma pocaiesc.

Daca tu nu poti si nu vrei a crede atunci gata, io-s diavolul sau demonizatul si cica nu-mi dau seama. Oare nu tu esti pripitul orb infailibil impreuna cu toti infailibilii care nu vor sa vada atatea minuni, proorocii, texte, manastiri, vindecari, rabdare de martir incoruptibil pana la sfarsit si alte multe roade ale harului ortodox la toate aceste fiinte mici si nevinovate care au Trambitat la sfarsit de timp? Nu ti se pare ca traim vremuri Apocaliptice?

Moroco 29.03.2021 16:18:14

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 667293)
Citat:

În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Pun si eu pe site ceva din linkul respectiv:


Deci secta aceasta pretinde o comunicare de la Hristos in data de 28 Februarie.

@Moroco si @Petru rog sa ne lamuriti cu urmatoarele raspunsuri.

1. Cum a vorbit Hristos in ziua respectiva, chiar de Duminica, de Predica Fiului Risipitor?
2. A venit Hristos Duminica aia si a spus asta la predica? Sau cum L-ati vazut?
3. Care nebun de la voi a produs tampenia asta in numele lui Hristos
4. De ce comunicarea asta este diferita ca mesaj si continut de altele sectare?
5. De ce comunicarea asta este o visare ca dupa betie, ca sa amageasca pe toti cei beti si neatenti?


6. Cat de beti erati cand ati scris asta?

7. Care are tupeul de la voi din secta sa spuna in numele lui Hristos "se citste invatatura mea"...

8. Cum aveti tupeul sa vorbiti in numele lui Hristos?

9. Nu sunteti aratati voi insiva ca vorbiti ca nebunii in numele lui Hristos???

10. A aparut Hristos la voi? Ca este deja la noi la ortodocsi? Nu cumva e dracul ala care a dictat in numele lui Hristos?
Te-as invita sa raspunzi la nebuniile tale pe care le-ai scris legat de "comunicarea lui Hristos" legat de mesajul apocaliptic pus de voi pe site.

Bai papagalule, cum puteti sa afirmati ca a venit Hristos si a dictat prostiile alea care le-ati scris acolo.

Cum sa nu pot? Cuvantul este scris in cartile Albe si se scrie mereu de 65 de ani. Poti citi si sa te intrebi daca vre-un om sau un duh rau ar putea scrie asa ceva. Eu cred ca e de la Iisus si de la sfinti acel Cuvant si asta o dovedeste insusi textul. Cine citeste cu credinta n-are cum sa nu creada. Nimeni nu poate nascoci si proorocii si destainui in felul acesta. Nimeni nu poate invata atat de minunat si de frumos, de bun. E simplu. Citesti si te convingi!

Sf. Pavel fost Saul cum a afirmat ca s-a intalnit cu Iisus pe drumul Damascului in timp ce restul nu L-a vazut si nu L-a auzit desi erau cu Saul?
Cine l-a invatat cuvantul Evanghelic, ce sa spuna, ce sa propovaduiasca? Deci a fost si in Har dar si s-a intalnit cu un Iisus ce statea ascuns in taina fata de ochii oamenilor.

Citat:

Iar a intrat vreun nebun din secta in transa si v-ati apucat sa vorbiti cu totii cu Hristos? Vezi ca si alti sectari intra in transa "si vorbesc de la Hristos".
Nu-i exclus ca si aceeia sa poata vorbi cu Domnul. De unde stii tu cine vorbeste cu Iisus si cine nu? Fiecare om care se roaga poate primi sau nu raspuns de la Dumnezeu sau de la Domnul Iisus. Sfintii in pustie cui se rugau? Nu le raspundea nimeni?


Citat:

Ia raspunde tu la intrebarile de mai sus ca prea mult bagi vrajeli si nu raspunzi la nici o intrebare. Papagal de 2 lei care nu raspunde la nici o intrebare cand este pus la colt.
Raspund mereu la toti ”tembeologii” de 10 ani. De ce n-as raspunde? Ce as avea de ascuns si ce interes viclean as avea? Credinciosii din sCNIP nu primesc prozeliti caci nu sunt secta, nu vor sa fure pe nimeni si nu reboteaza pe nimeni. Daca crezi te invita sa te rogi si sa participi la spectacolul lor de invatatura si la masa in gradina sau in casa intalnirii. Deci nu-ti iau nimi ci iti dau mereu cate ceva. Ei sustin ortodoxia milenara a poporului daco-roman crestin, deci biserica si se roaga pentru morti.

Citat:

Se vede ce hram porti, cat timp nu esti capabil sa raspunzi la nici o intrebare.
Raspund mereu! Tu repeti la infinit ca nu raspund ca sa sustii ca nu raspund, ca evit. Defapt raspund mereu cat se poate de clar si de temeinic.

Citat:

Nerusinatilor, v-ati apucat acum sa vorbiti in numele lui Hristos? Nerusinat ce esti cum poti sa pui pe un site toate nebuniile sectare produse de o mana de rataciti?
Nu pun nimic pe niciun site. Eu am postat ceva pe un blog. Tu esti nerusinatul si mincinosul care practica sclavia si cenzura deci calci legea caci in Romania sclavia si cenzuar sunt abolite!

Citat:

Nerusinatule, cum iti permiti sa reciti in numele lui Hristos, cum poti ajunge la atata pierdere de minte? Chiar nu iti dai seama ca sunteti rataciti? Nu exista in istorie asa ceva decat la sectari, la rataciti care se apuca si vorbesc de capul lor "recitand de la Hristos"
.

Nu recit nimic, nu am memorie buna ca sa pot sa recit ceva. Si citatele le dau asa din memorie mai mult dupa inteles. Deci nu as putea sa recit ceva decat foarte foarte greu.

Ti-am spus ca sectarii nu cred in cele 7Tr.Ap. si nu intemeiaza manastiri (ortidixe) unde se practica fecioria, saracia si ascultarea.

Citat:

Nerusinatule taci din gura!
Cine te crezi sa-mi dai porunci? Cum ai tupeul sa mi te adresezi asa? Te crezi parintele meu, staretul meu, preotul meu, Dumnezeu, vreun politist sau judecator?

Ma intrebi mereu pe toate firele de discutie dar in acelasi timp imi poruncesti sa tac? Inseamna ca-ti lipseste o doaga la cap!!!.. sau e patima laudaroseniei infailibile a stiintei pripite care se supune cu obedienta lase sefilor rai osandind asa ca ei... culmea tocmai ceea ce marturisesc ca biserica ortodoxa sau ca si cult.

Moroco 29.03.2021 16:38:25

Citat:

În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Pun si eu pe site ceva din linkul respectiv:

Deci secta aceasta pretinde o comunicare de la Hristos in data de 28 Februarie.

@Moroco si @Petru rog sa ne lamuriti cu urmatoarele raspunsuri.

1. Cum a vorbit Hristos in ziua respectiva, chiar de Duminica, de Predica Fiului Risipitor?
Cum a vorbit Dumnezeu proorocilor vechiului Testament?
Cum a vorbit Iisus lui Saul din Tars pe drumul Damascului de nu l-a vazut si auzit decat el desi nu era singur?
Cum raspunde Domnul Iisus celor de peste tot care i se roaga Lui?

Te pomenesti ca-i imposibil sa graiasca Domnul peste pamant si sa se vesteasca intru venirea Sa, adica ne-o fi pacalit Arhanghelul Mihail. Nu?

Citat:

2. A venit Hristos Duminica aia si a spus asta la predica? Sau cum L-ati vazut?
E scris in Carte predica si destainuirea. Ai mai auzit sau citit la cineva asa ceva? Niciun om nu poate grai astfel de lucruri, atat de profunde si adevarate!

Citat:

3. Care nebun de la voi a produs tampenia asta in numele lui Hristos
Tu spui ca e tampenie caci esti un ignorant, un superficial, un pripit infailibil. Eu care am citit afirm ca asa ceva nici sfintii nu-s in stare sa graiasca oricat s-ar chinui. Ca sa poti asa ceva trebuie sa fi Dumnezeu si sa ai multa iubire de oameni, trebuie sa fi sfant!

Citat:

4. De ce comunicarea asta este diferita ca mesaj si continut de altele sectare?
Sectele nu cred in cele 7 Tr.Ap si nu intemeiaza manastiri unde se pazeste fecioria, saracia, ascultarea, credinta, umilinta, blandetea, smerenia si unde se cresc oameni spre sfintenie. Nicio secta nu poate scrie asa ceva!

Citat:

5. De ce comunicarea asta este o visare ca dupa betie, ca sa amageasca pe toti cei beti si neatenti?
Daca cineva beat sau dupa betie poate scrie si grai astfel atunci ar trebui sa lepadam cu totii trezvia si ar trebui sa ne imbatam de iubire ca sa putem si noi grai si scrie asa! Nu e betie, visare, iluzie ci Cuvantul lui Dumnezeu, e grairea Lui.

Citat:

6. Cat de beti erati cand ati scris asta?
Ai citit? Nu poti! Nu te lasa legatura diabolica! Deci betia trufiei tale nu te lasa sa pricepi ce este scris acolo. Nu poti sa intelegi, nu poti sa accepti, nu poti sa iubesti. Esti legat si esti beat de iubirea egoista de sine.

Citat:

7. Care are tupeul de la voi din secta sa spuna in numele lui Hristos "se citste invatatura mea"...
Nu e secta, si numeni nu sustine ca invatatura lui Iisus e defapt invatatura lui personala. Invatatura Mea e invatatura de la Dumnezeu, Iisus este Invatatorul crestinilor. N-ai aflat asta din Evanghelii? Un crestin n-are voie sa aiba alt invatator decat pe Iisus Hristos: ”De El sa ascultati!” e porunca!

Citat:

8. Cum aveti tupeul sa vorbiti in numele lui Hristos?
Fiecare om vorbeste in numele lui de botez. In numele lui Hristos se faceau exorcizari sau minuni, inveri, vindecari, etc. In carte Domnul Iisus Hristos si sfintii vorbesc in numele Lui Dumnezeu de la sfarsit de timp: Cuvantul lui Dumnezeu.

Citat:

9. Nu sunteti aratati voi insiva ca vorbiti ca nebunii in numele lui Hristos???
Dumnezeu vorbeste in numele Lui. Cei din sCNIP si oricine vorbeste in numele lor de botez. Nu vorbeste nimeni in numele lui Iisus decat daca a fost trimis de Iisus ca sa vorbeasca ce i-a dat Domnul sa vorbeasca. Asa au fost proorocii carora le-a dat Domnul sa scrie si sa transmita poporului Sau mesajul Sau.

Citat:

10. A aparut Hristos la voi? Ca este deja la noi la ortodocsi? Nu cumva e dracul ala care a dictat in numele lui Hristos?
Sigur ca Iisus Hristos este si in Harul ortodoxiei insa a venit vremea sa implineasca Apocalipsa si iata a suflat prin cele 7 Tr.Ap. si scrie de 65 de ani cartile Albe ca o continuare a Bibliei pentru vremurile din urma.

gpalama 30.03.2021 15:21:06

Aburisrtica sectara.

Cum a vorbit Hristos in secta? Punctual.

Prin care individla ce ora, cum, cand? Unde?

De fapt a scris un nebun din secta in numele lui Hristos.

Apropo Hristos nu a scris predici in acest format. Te-ai prins?

gpalama 30.03.2021 15:24:29

Citat:

Euu care am citit afirm ca asa ceva nici sfintii nu-s in stare sa graiasca
Tu nu esti in stare sa vezi ca pamantul e rotund care e mare cat o zi de post. Si esti in stare sa vezi ce e de la Hristos?


:17::17
Ma bufneste rasul. Esti in teorii aburistice de nici pamantul nu esti in stare sa vezi cum este ce sa mai vorbim despre ceva din credinta.

gpalama 30.03.2021 15:26:20

Hristos nu apare la toti nebunii. Veronica nu e Apostoljl Pavel.

Nu compara revelatia cu toate nebuniile sectare.

Sectarii viseaza la nebunii si nu stiu ca sunt demonizati

gpalama 30.03.2021 15:28:23

Hristos zice "cine nu asculta de voi nu asvulta de mine". Hristos transfera ascultarea Apostolilor si Bisericii.

Cand zici ca asvulti de Hrisros ce vrei sa zici: ca iti vorbeste Hrustis la ureche sau ca tot ce iti trece prin cap toate sectarismele voastre le acoperiti cu numele lui Hridtos si nebunia voastra o numiti ca fiind "de la Hristos"?

gpalama 30.03.2021 15:31:50

Citat:

Niciun om nu poate grai astfel de lucruri, atat de profunde si adevarate!
Tu vezi profunda si prostia aia cu pamantul plat.

Nu prea poti discerne ce e profund de ce e simplu nu prea ai abikitatea asta.

Nu e nimic profund doar vorbeste unul despre prostii apocaliptice. Are unul halucinatii si spune tezte morivationale.

Ce e profund ca dogma nu este motivational nu e nimic bun. E doar mesaj apocaliptic pentru prosti.

gpalama 30.03.2021 15:38:08

Citat:


Sectele nu cred in cele 7 Tr.Ap si nu intemeiaza manastiri unde se pazeste fecioria, saracia, ascultarea, credinta, umilinta, blandetea, smerenia si unde se cresc oameni spre sfintenie. Nicio secta nu poate scrie asa ceva!
Stai linistit ca fiecare secta are lista ei de nebuni. De trambite "calauzitoare".

Vor judecati si osanditi bor si suntei hulitiri si blasfemitori si tu pomenesti de "virtuti". Vorbeste diavolul de virtuti??

gpalama 30.03.2021 15:41:55

Citat:

Niciun om nu poate grai astfel de lucruri, atat de profunde si adevarate!
Tu vezi profunda si prostia aia cu pamantul plat.

Nu prea poti discerne ce e profund de ce e simplu nu prea ai abikitatea asta.

Ai o capacitate redusa de a discerne ai doar o misrica bnava care iti intuneca mintea.

Nu e nimic profund doar vorbeste unul despre prostii apocaliptice. Are unul halucinatii si spune tezte morivationale.

Ce e profund ca dogma nu este motivational nu e nimic bun. E doar mesaj apocaliptic pentru prosti.

Ia explica cu subiect si predicat cum va borbeste Hristos. Ca e doar vrajeala ce dai acolo

gpalama 30.03.2021 15:46:41

Textul dat de voi este in numele lui Hristos si virbind de la.Hristos.

Cum poti spune prostii ca nu e de laHristos? Amice esti incoerent logic.

Ati semnat si ati voebit la.persoana I, in loculblui Hristos.

Care de la voi din secta il joaca pe Hristos in fiecare zi? Sau faceti asta prin rotatie? In fiecare Duminica unul devine Hristos si recita?

Aveti multi hristosi?


Si cum ajungeti hristosi, peste noapte va loveste ceva si dimineata recitati?

Si care e profetul care a recitat de la Hristos?

Aveti multi liberi prin curte pe la secta voastra? Au halate albe?

Moroco 30.03.2021 18:56:14

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 667331)
....

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 667331)
....

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 667331)
....

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 667331)
....

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 667331)
....

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 667331)
....

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 667331)
....

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 667331)
....

Ai nevoie de 8 postari consecutive ca sa scrii ceva?

Cand raspund o iau de unde am ramas. Tu cauti sa strici discutia.
Nu esti serios. Ce vrei de-fapt? Sa batjocuresti? Sa ma analizezi? Ai gresit firul de discutie. Aici vorbim serios despre cele 7 Tr.Ap!

O sa le iau in ordine dar opreste-te pana termin. Apoi posteaza o singura data. Altfel inseamna ca vrei sa strici, sa distrugi, vrei cu viclenie sa murdaresti si sa zapacesti cititorii.

Moroco 30.03.2021 19:14:33

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 667323)
Aburisrtica sectara.]

Nu te aburesc. Nu sunt sectar.
Afirmi si crezi ce afirmi. dreptul tau, parerea ta.

Citat:

Cum a vorbit Hristos in secta? Punctual.

Prin care individla ce ora, cum, cand? Unde?
Iisus-Cuvantul graieste de sus, de deasupra celor care aud, sufland Cuvantul prin Trambita. Cuvantul este apoi scris in Cartea Alba si postat pe site. Nu stiu sigur cum se intampla caci este o Taina, dar asa cred! E posibil! Asa a fost in vremea Vechiului Testament cand Dumnezeu graia proorocilor si acestia scriau carti pentru vremea respectiva, asa a fost cu sf. Ap. Pavel care a propovaduit Evanghelia sa fara sa fi fost ucenic asa ca ceilalti 12 ucenici.

Citat:

De fapt a scris un nebun din secta in numele lui Hristos.
Daca asa scriu nebunii atunci as vrea sa fiu si eu un astfel de nebun. Nu pot oricat m-as stradui. Nu cunosc Tainele, nu stiu sa destainuiesc si sa talmacesc Pildele, nu-s bun de invatator, de prooroc, nu stiu Adevarul, nu-s bland si smerit, n-am credinta, nu-s bun de nimic, eu recunosc ca un nnebun ca mine nu ar putea niciodata grai sau scrie astfel. Cum crezi ca as putea scrie atat de inaltator si de profund ca Iisus-Cuvantul ce vine impreuna cu sfintii? Cine crezi ca ar putea? Ai auzit astfel de predici la sfintii Apostoli? Ai auzit astfel de predici la sfinti, la prooroci, la arhierei, la patriarhi? A invatat vreodata cineva atat de frumos? Nimeni nu poate grai si scrie si invata astfel! Nimeni din Cer si de pe Pamant nu are atata Credinta si Har bun. Daca ai fi citit si ai fi inteles ce citesti ti-ai fi dat seama ca e sigur de la Dumnezeu! Ai fi crezut neindielnic.
Citat:

Apropo Hristos nu a scris predici in acest format. Te-ai prins?
M-am prins ca n-ai citit. Ai analizat ceva format si ai zis ca Hristos n-a scris predici in asa format. Pai Iisus acum 2000 de ani nu a scris decat pe nisip. Doar a predicat. Apostolii au scris Evangheliile mult mai tarziu in formatul pe care l-au crezut bun. Te-ai prins ca esti un pacalici? Nu exista vreun format cu care sa compari. Daca a ales Iisus-Cuvantul acest format inseamna ca acesta e formatul cel mai bun!

Moroco 30.03.2021 19:24:10

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 667325)
Citat:

Citat:
Eu care am citit afirm ca asa ceva nici sfintii nu-s in stare sa graiasca
Tu nu esti in stare sa vezi ca pamantul e rotund care e mare cat o zi de post. Si esti in stare sa vezi ce e de la Hristos?

Nu e glob pamantul, asta sustin doar stiintificii lumii in teoriile lor absurde. Daca am putu afirma o teorie cum nu gasesti la nimeni, perfect posibila si plauzibila, ar trebui sa-ti dai seama ca sunt in stare sa vad cu ochii mintii lucruri pe care tu nu ai cum sa le pricepi. Deci sunt in stare sa stiu daca e de la Hristos Cuvantul si toate cele 7Tr.Ap.


Citat:

:17::17
Ma bufneste rasul. Esti in teorii aburistice de nici pamantul nu esti in stare sa vezi cum este ce sa mai vorbim despre ceva din credinta.
Razi tu razi dar nu-i rasul tau. Teoria mea PacMan3D-nD e mai aproape de adevar decat orice teorie a lumii iar despre Credinta am tot dreptul sa ma pronunt si sa stiu ce cred.

Acum te distrezi de Trambite si de mine, cal care le sustin fara niciun interes, dar vine vremea cand va trebui sa lupti cu minciuna si pacatul. Atunci va fi mai greu caci acum te-ai pripit si te-ai hazardat sa judeci, sa osandesti, sa hulesti, sa batjocuresti. Pacatul ti-a notat toate cele cu care te va santaja si te va chinui. Va cere sufletul tau si ingerii nu vor putea sa te scape caci nu ai ascultat, te-ai laudat si te-ai ingamfat si nu te-ai putut opri din ispita. Ai toooot lovit la nesfarsit. Ma rog sa te ierte Dumnezeu. Eu nu te acuz!

Moroco 30.03.2021 19:28:47

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 667326)
Hristos nu apare la toti nebunii. Veronica nu e Apostoljl Pavel.

Nu compara revelatia cu toate nebuniile sectare.

Sectarii viseaza la nebunii si nu stiu ca sunt demonizati

Pai Saul din Tars devenit apostolul Pavel prigonea Biserica. Era in plina campanie de distrugere. Veronica era o orfana pe care a crescut-o Domnul Iisus si a pus-o sa-i faca Manastire la Vladimiresti. Nu se compara!

Veronica nu era sectara, nu era demonizata, era ortodoxa si cuminte.
A implinit porunca si a ridicat o manastire desi era saraca. Pentru asa ceva ai nevoie de multa Credinta! De foarte multa Credinta!

Moroco 30.03.2021 19:36:40

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 667327)
Hristos zice "cine nu asculta de voi nu asvulta de mine". Hristos transfera ascultarea Apostolilor si Bisericii.

Asa este si Apostolii trimisi au uns Episcopi si Preoti intemeind biserici (credinciosi) din loc in loc si au dat mai departe Harul si Darul.

Citat:

Cand zici ca asvulti de Hrisros ce vrei sa zici: ca iti vorbeste Hrustis la ureche sau ca tot ce iti trece prin cap toate sectarismele voastre le acoperiti cu numele lui Hridtos si nebunia voastra o numiti ca fiind "de la Hristos"?
Cand zic ca ascult de Hristos inseamna ca aia zic, ca ascult de Hristos (atata cat ascult, nu mult, foarte putin, de BOR si de Cuvantul suflat prin cele 7Tr.Ap., de sfinti, de preoti, de Duhul, de Dumnezeu) si nu e vorba de vreun plural. Daca te referi la poporul din sCNIP, atunci acolo se asculta mult mai mult. Se asculta tot ce graieste Domnul si e scris apoi in Cartea Alba!

Oamenii viitorului din acele Carti vor asculta de Dumnezeu caci acele Grairi si scrieri sunt pentru vremurile astea si pentru vremurile din urma.

Moroco 30.03.2021 19:56:17

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 667328)
Citat:

Niciun om nu poate grai astfel de lucruri, atat de profunde si adevarate!
Tu vezi profunda si prostia aia cu pamantul plat.

Nu sustin teoria pamantului plat ci Teoria PacMan3D-nD. Citeste-o si nu mai afirma ca sustin ca e glob sau plat. Marile sunt plate. Principiul vaselor comunicante se invata la fizica in gimnaziu. Teoria mea e profunda si tainica. Nu e o prostie. E cea mai buna teorie si cea mai aproape de Adevar. Dupa ce am sustinut eu ca americanii mint si ca pamntul nu e glob a inceput sa vuiasca netul. Daca am fost in stare sa si emit o teorie coerenta atunci crede-ma ca am profunzime deci iata pot sa afirm si alte lucruri care nu tin de mine si care sunt mult mai profunde si mai mari, eu doar le observ si imi dau seama, realizez ca la oameni sau la duhurile rele nu e cu putinta a scrie asa de inaltator si de adevarat.

Citat:

Nu prea poti discerne ce e profund de ce e simplu nu prea ai abikitatea asta.
Oricine poate daca citeste. Cu timpul realizeaza si intelege ce citeste si de la Cine. Credinta iti deschide ochii si vederea, Lumina, nu ascunde Adevarul.

Citat:

Nu e nimic profund doar vorbeste unul despre prostii apocaliptice. Are unul halucinatii si spune tezte morivationale.
Acelasi Iisus-Cuvantul graieste de 65 de ani. Intre timp sf. Verginia si sora Maria au trecut la Domnul. Un om competent imediat recunoaste ca cel ce continua graierea este Acelasi. Un intelept, un ortodox, vede chiar mai mult. Pricepe ca Domnul Iisus a fost foarte aproape si a crescut toate cele 7 Trambite Apocaliptice si ca a suflat prin ele inceputul sfarsitului, Apocalipsa. Tu negi. Tu te crezi boier. Halucinatii? Manastiri ridicate de saraci, de orfani, proorcii pictate, afirmate implinite, minuni, vindecari, haruri, texte sfinte intelepte, martiraj, necolaborationism, incoruptibilitate, umilinta, supunere, smerenie, bunatate, crestere de copii, de ucenici... Negi evidenta, negi milioanele de martori. Halucinez eu sau tu negi orice pana in panzele albe prostind in fata? Un pic de respect fata de probe, fata de argumente, fata de realitate, fata de martori nu ti-ar strica!

Citat:

Ce e profund ca dogma nu este motivational nu e nimic bun. E doar mesaj apocaliptic pentru prosti.
E mesaj pentru ca prostii ce citesc sa devina credinciosi si treptat, ascultand, sa ajunga intelepti. Asta inseamna crestinism, o crestere in sfintenie si o lepdare de pacat si de trufie!

Aici apare profunzimea, cand omul incepe sa aiba simt fin, vedere interioara fina, cand simte, cand are inima, har, Duh Sfant si cand devine viu si i se despietreste inima si incepe sa devina empatic, milostiv si cu bun simt, sfios, ascultator, supus, rabdator. Incepe sa capete profunzimea Cuvantului.

Moroco 30.03.2021 20:08:41

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 667329)
Citat:


Sectele nu cred in cele 7 Tr.Ap si nu intemeiaza manastiri unde se pazeste fecioria, saracia, ascultarea, credinta, umilinta, blandetea, smerenia si unde se cresc oameni spre sfintenie. Nicio secta nu poate scrie asa ceva!
Stai linistit ca fiecare secta are lista ei de nebuni. De trambite "calauzitoare".

Vor judecati si osanditi bor si suntei hulitiri si blasfemitori si tu pomenesti de "virtuti". Vorbeste diavolul de virtuti??

O dai la intors. Cele 7 Tr.Ap au fost judecate, hulite, blasfemiate desi nu au osandit pe nimeni din BOR ci au indemnat oamenii sa revina in Biserica, sa se intoarca la rugaciuni, la implinirea poruncilor. Ei au fost loviti de unii necredinciosi din BOR. Confuzi voit cu viclenie mereu sectele cu Trambitele. Sectele urasc papalitatea si catolicismul si ca o consecinta a parasirii eresului catolic urasc si osandesc si ortodoxia judecand si osandind preotii, sfintii, Tainele. Niciuna din cele 7 Tr.Ap. nu a osandit ortodoxia si BOR ci in Cuvant este prezentat Adevarul si Domnul isi mustra si-si indreapta slujitorii din Biserica Sa. El, Emanuel, Domnul Iisus-Cuvantul si Fiul lui Dumnezeu, El e capul bisericii Ortodoxe si a crestinatatii de pretutindeni!

Nu plasfemiez si nu osandesc pe nimeni. BOR a osandit pripit si tu osandesti sustinand ca nu s-a pripit desi a revenit la cateva din deciziile anterioare pripite!!! Nu o tot da la intors! Pe cine crezi ca pacalesti? Te crede lumea ca ai stii tu ca as fi hulit sau osandit sau blasfemiat.

N-am de ce sa osandesc si sa urasc BOR caci ortodoxia mie mi-a facut numai bine, mult bine, ceresc, cu exceptia asta cu osandirea pripita a Trambitelor.

Moroco 30.03.2021 20:19:08

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 667330)
Ia explica cu subiect si predicat cum va borbeste Hristos. Ca e doar vrajeala ce dai acolo

Graieste deasupra sCNIP si Trambita aude, poate si altii si dicteaza si se scrie Cuvantul in Cartea Alba. Asa cred ca se intampla. E o taina. Nu am asistat niciodata. Nimeni nu poate sa se dea Iisus Hristos si sa vorbeasca sau sa scrie in numele Lui. Nimeni nu poate scrie asa. Daca ai citi ti-ai da seama. Nu poate omul sau duhul rau. Oricat ar incerca poate ii iese o data, de doua ori, dar niciintr-un caz nu poate grai 65 de ani atat de minunat, de profund, de Adevarat. Nu poate omul stii atatea, nu poate Duhul rau sa te indemne la pocainta si la viata sfanta. Nu poate raul sa te ridice din pacatuire si din rau. Nu pot ereticii sau neoprotestantii sa graiasca astfel, sa scrie astfel. Nimeni din ortodoxie, niciun arhiereu oricat s-ar stradui nu poate tine astfel de predici, nu poate scrie astfel de carti. Nu poate omul asa ceva. Daca cumva ar fi vreun om, atunci ar fi cel mai mare si cel mai tare om din toate timpurile. Nu exista astfel de oameni afara de Iisus-Cuvantul!

Moroco 30.03.2021 20:34:23

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 667331)
Textul dat de voi este in numele lui Hristos si virbind de la.Hristos.

Nu eu dau textul ci Iisus din ascuns, de deasupra, din Cerul de foarte aproape. El graieste in numele Lui cel nou: Cuvantul lui Dumnezeu.

Citat:

Cum poti spune prostii ca nu e de laHristos? Amice esti incoerent logic.
N-am spus ca nu e de la Hristos. E de la Dumnezeu, de la sf. Treime si de la sfinti. Pai tot aia spun ca e de la Hristos!!! Toate cele 7 Tr.Ap au grait de la Hristos, invatatura Apocaliptica de la Dumnezeu prin Iisus Hristos!

Citat:

Ati semnat si ati voebit la.persoana I, in loculblui Hristos.
N-am semnat si n-am vorbit in locul Domnului ci Iisus isi deschide gura si graieste si sufla Cuvant prin Trambita si Cuvantul este scris in Cartea Alba. E pentru vremurile de azi si pentru viitor. Nimeni nu scrie ce-i da lui prin cap si semneaza Iisus Hristos! Se scrie ceea ce se aude peste acea sfanta cetate!

Citat:

Care de la voi din secta il joaca pe Hristos in fiecare zi? Sau faceti asta prin rotatie? In fiecare Duminica unul devine Hristos si recita?
Nimeni nu-l joaca pe Iisus. Trambitele sunt Trambite, nu sunt Iisus ci sunt crescute de Iisus sa semene cu Dumnezeu in toate privintele: bland, umil, smerit, viata sfanta fara pacat si fara trufie, iubitor de Dumnezeu, de oameni si de frati.

Citat:

Aveti multi hristosi?
Multi hristosi mincinosi au aparut si s-au ridicat, care-L neaga pe Adevaratul Iisus-Hristos si-l condamna ca cica nu el e Cuvantul asa cum este scris in Apocalipsa ca va veni s-o implineasca!


Citat:

Si cum ajungeti hristosi, peste noapte va loveste ceva si dimineata recitati?
Ar fi frumos sa ajungem asa de simplu ca Iisus Hristos. E nevoie de indelunga rabdare pana la sfarsit. Iubirea ramane fidela si cauta sa nu cada. Asa se poate stii daca a fost si daca este iubire, prin tot felul de incercari.

Citat:

Si care e profetul care a recitat de la Hristos?
Preotul citeste din Cuvant. Nu e profet, nu se da mare ca tine.

Citat:

Aveti multi liberi prin curte pe la secta voastra? Au halate albe?
Nu e secta si nu sunt nebuni. Iti bati joc ca nestiutorul care nu stie ce face crezand ca stie ce face si ca are dreptate. Te pripesti! Nu stii ce e acolo. Ai rabdare caci toti oamenii trec pe acolo si Domnul ii desparte: oile la dreapta lui Dumnezeu iar caprele la stanga.

Daca vrei un raspuns de la Dumnezeu atunci citeste sau asculta acest mesaj!

Marcel_Ionut 12.10.2021 01:48:19

Citat:

În prealabil postat de Moroco (Post 666831)
Lumina lumineaza in intuneric si intunericul nu a cuprins-o!

Cele 7 Trambite sunt:

1. Preotul Iosif Trifa, Traian Dorz și Oastea Domnului și publicațiile creștine: Lumina Stelelor, Iisus Biruitorul și altele.

2. Ciobănașul Petrache Lupu și Moșul Dumnezeu de la Maglavit și Salcia Plîngătoare, manastirea construita.

3. Părintele văzător mare proooroc Arsenie Boca cu ucenicii Nil Dorobantu si sora Zamfira, mănăstirea Prislop și biserica pictată de la Drăgănescu.

4.5. Părintele Ioan Iovan și Maica Sora Veronica de la Vladimirești. Ambii au făcut pușcărie pentru Hristos iar apoi părintele a pus temelia mănăstirii de la Recea fiind plin de puterea smereniei.

6.7. Sf. Verginica (Virginia), apoi sora ei Maria ca o punte de trecere și acum la sfîrșit Maica Mihaela și preotul Nicușor care citește Cuvîntul pus în format audio pe site.

Fireste ca nu putem uita nici pe marii preoti si duhovnici ca Dumitru Staniloaie si fiica lui monahie care am impresia ca mai traieste caci am schimbat 2-3 cuvinte nu demult in fata bisericii, sau pe parintii Nicolae Stainhart, Iustin Parvu, Galeriu, Papacioc, Cleopa, Fageteanu, Anania si multi altii. Aveti incredere, nu fiti lasi, nu va fie frica, intrati pe linkuri si cititi despre cele 7 Trambite .

Nimeni nu are dreptul sa puna obroc peste Lumina.

Salut. Ce insemnatate au pt tine aceste trambite si de ce le spui asa?

gpalama 12.10.2021 11:00:13

Citat:

În prealabil postat de Marcel_Ionut (Post 669358)
Salut. Ce insemnatate au pt tine aceste trambite si de ce le spui asa?

Iti explic eu.

Sunt nenumarate secte Apocaliptice aparute. Adventistii, Martorii luI Iehova.

Secta NIP, adica astia care posteaza mai sus, cu reprezentatul lor Moroco au si ei mesaj Apocaliptic.


Iar Trambitele astea fac parte din agenda lor si din propaganda lor apocaliptica.

In Trambitele astea sunt diferite nume, o parte din persoane condamnate de Biserica explicit pentru practici vrajitoresti si practici gresite. Altele sunt dubioase.

Iar secta incearca sa-si faca propaganda pe spinarea Bisericii, mai culege nume din Biserica si le pune in lista ei, ca sa pescuiasca fraieri care nu stiu teologic mai nimic.

Un exemplu de fraier care a pus botul la mesajul lor este ... Moroncel.

Personajul de pe thread care posteaza legat de "trompetele" apocaliptice.

Moroncel este tipul de semidoct, care indoctrinat la maxim, fara sa fi inteles multe, cu un background de injurat Biserica, a fost candidatul ideal pentru prostire si indoctrinare.

Adica Moroncel respecta tipologia de persona, cu putina carte cat sa citeasa, dar prea putina minte ca sa niteleaga, care itnelege o bruma, dar nu prea multe si care repeta pe de rost ce primeste de la secta.

Psalm 23 12.10.2021 12:18:18

Ideea de la care s-a plecat este luata din Apocalipsa.
https://www.gotquestions.org/Romana/...te-potire.html
Numai ca în textul biblic simbolul celor 7 trâmbițe este luat din Vechiul Testament, avea o bogata semnificatie cu care o comunitate iudeo-crestină era familiarizata. Ulterior, în istoria sectologiei,, sensul originar s-a pierdut iar tema a fost practic remodelata conform unor conceptii care, adeseori, sunt stranii si rupte din contextul initial al textului.

Este o eroare fundamentala în sectologie, profetiile biblice sunt scoase din contextul lor istoric si întelesul lor initial si sunt îmbrăcate în hainele unor interpretări care le videaza de orice înteles conceput de autor, devenind copii stranii ale unor frici sau psihoze moderne. Baza erorii sta în tratarea dezechilibrata a spiritului apocaliptic, mereu cu acelasi final: false profetii cu neîmplinire certa.

Cum s-a nascut eroarea: primele generatii de crestini au crezut cu tarie in revenirea Domnului intr-un viitor foarte apropiat, chiar in timpul vietii lor. Practic tot NT da marturie despre aceast gen de abordare. In momentul in care au realizat ca revenirea s-ar putea sa nu fie atat de rapida si-au recalibrat asteptarea, pregatindu-se de un drum de anduranta, pe termen lung. Evident ca in acest context si spiritul apocaliptic specific primelor comunitati s-a schimbat, dintr-unul radical pe termen scurt intr-unul cu pogoraminte pe termen mediu si lung. Cred ca Didahia contine dovezi despre acesta tranzitie graduala si lina. In ciuda multor critici primele comunitati crestine nu au cazut in dezamagire cu privire la o neimplinire rapida a Intoarcerii ci au privit cu discernamant duhovnicesc si echilibru la realitatea istorica. In istoria crestinismului au existat miscari sau indivizi care dorind o traire mult mai radicala decat media obisnuita au reinviat acel spirit apocaliptic pe termen scurt dar uitand sa se uite si cum l-au dezvoltat crestinii ulterior. Un spirit apocaliptic pe termen scurt cere o traire radicala diferita de o traire crestina medie si de aici senzatia de radicalism. Istoria insa nu are mila de asa ceva, aproape toate miscarile de acest gen au suferit dezamagirea neimplinirii propriilor profetii. Ulterior, ca sa nu se desfiinteze, le-au modificat si remodelat si pe acestea. Povestea nu este deloc noua, si in iudaismul dinainte si din timpul vietii Mantuitorului existand aceasta situatie. ESte in general valabila cam in toate religiile monotesite cu diferente.

Din punctul meu de vedere ultimii descendenti reali ai acelei simbioze originale dintre spiritul apocaliptic radical si durata istoriei, dintre ideea ca Dumnezeu este drept si doreste invingerea raului si durata timpului efectiv de implinire istorica sunt calugarii ortodocsi.

Moroco 12.10.2021 14:29:17

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 669359)
Iti explic eu.

Sunt nenumarate secte Apocaliptice aparute. Adventistii, Martorii luI Iehova.

Secta NIP, adica astia care posteaza mai sus, cu reprezentatul lor Moroco au si ei mesaj Apocaliptic.


Iar Trambitele astea fac parte din agenda lor si din propaganda lor apocaliptica.

In Trambitele astea sunt diferite nume, o parte din persoane condamnate de Biserica explicit pentru practici vrajitoresti si practici gresite. Altele sunt dubioase.

Iar secta incearca sa-si faca propaganda pe spinarea Bisericii, mai culege nume din Biserica si le pune in lista ei, ca sa pescuiasca fraieri care nu stiu teologic mai nimic.

Un exemplu de fraier care a pus botul la mesajul lor este ... Moroncel.

Personajul de pe thread care posteaza legat de "trompetele" apocaliptice.

Moroncel este tipul de semidoct, care indoctrinat la maxim, fara sa fi inteles multe, cu un background de injurat Biserica, a fost candidatul ideal pentru prostire si indoctrinare.

Adica Moroncel respecta tipologia de persona, cu putina carte cat sa citeasa, dar prea putina minte ca sa niteleaga, care itnelege o bruma, dar nu prea multe si care repeta pe de rost ce primeste de la secta.

Tu-ti explici doar necredinta ta nelasand pe nimeni sa creada daca tu nu crezi.

Esti in stare de orice diversiune, barfa mincinoasa, deschidere de ochii pe baza de nascoceli si inventii, de propaganda in stil radio erevan doar ca sa te dai mare aparator cand defapt nu esti aparator ci auto-distrugator si-i tragi pe toti dupa tine ca un taliban burdusit pe interior cu nitroglicerina atomica.

Nu deschide altor ochii ca ce deschizi tu e o poveste preluata de la idolul tau baRONUL de Mieunhauzen care ma confunda cu EWALD FRANK-enstain sperand ca face un bine ortodoxieie aparand ”adevarul” din circulara de trista amintire unde se specifica ca NIP ar fi o secta, niste oameni rai, niste mincinosi si voi, slugile marelui papalâc cu neoinchizitia lui: sinodul ortodox, deci daca nu va conformati zburati afara din preotie si practicati la CUCUIETII DIN DEAL cantand: trei iezi cucuiezi usa mami descuiezi ca muma v-aduce voua... si defapt fiind voi lupul cu limba de lemn ascutita la ursul caraiariseu pe tocila ca s-a suparat pe pesti daca a pescuit iarna cu coada asa cum l-a invatat vulpea argintie care a lingusit si a incantat pe corb ca sa-si scape cashul din cioc sustinand ca daca struguri-s acrii cum ar putea fi bun vinul Domnului?!. Nu pestii erau de vina ca a inghetat apa, nici iarna ci apa a inghetat de i-a prins coada in gheata de la minciunile baronului de Mieunhauzen care facea circ peste tot fiindca credea orbeste in circulara aia interna.

Deci nu-ti mai da tu cu parerea si cu analiza ta de teolog ratat incercand sa negi si sa rastalmacesti evidenta!

gpalama 12.10.2021 14:37:44

Deci imi propui sa ascult parerea ta de "credncios habotnic NIPist, mai credincios decat oricare altul, pentru care Biserica e doar o adunatura rea de comunisti, rai care au condamnat NIP".

Adica tu esti bun pentru ca... nu esti din Biserica, si Biserica e rea...

Moroncele, nu scoti decat demagogie si injuratura la adresa Bisericii.

Gura mai mica hulitor profesionist.

Rastalmacirea de care vorbesti este doar prostia ta care refuza sa accepte ca este condamnata de Biserica, de BOR si care injura BOR cu fiecare ocazie pe care o prinde.

Satanel valea la secta ta, ca nu ai ce sa cauti pe aici. Pierzi timpul de pomana.


Pacat ca adminii dorm, ca altfel erai zburat de mult.

Eu iti faceam o interdicitie "lifetime". Adica daca intrai pe forum anuntam politia a infractiune, si puneam mesaj explicit ca nu ai voie.

Moroco 12.10.2021 14:44:05

Citat:

În prealabil postat de Marcel_Ionut (Post 669358)
Citat:

În prealabil postat de moroco
Lumina lumineaza in intuneric si intunericul nu a cuprins-o!

Cele 7 Trambite sunt:

1. Preotul Iosif Trifa, Traian Dorz și Oastea Domnului și publicațiile creștine: Lumina Stelelor, Iisus Biruitorul și altele.

2. Ciobănașul Petrache Lupu și Moșul Dumnezeu de la Maglavit și Salcia Plîngătoare, manastirea construita.

3. Părintele văzător mare proooroc Arsenie Boca cu ucenicii Nil Dorobantu si sora Zamfira, mănăstirea Prislop și biserica pictată de la Drăgănescu.

4.5. Părintele Ioan Iovan și Maica Sora Veronica de la Vladimirești. Ambii au făcut pușcărie pentru Hristos iar apoi părintele a pus temelia mănăstirii de la Recea fiind plin de puterea smereniei.

6.7. Sf. Verginica (Virginia), apoi sora ei Maria ca o punte de trecere și acum la sfîrșit Maica Mihaela și preotul Nicușor care citește Cuvîntul pus în format audio pe site.

Fireste ca nu putem uita nici pe marii preoti si duhovnici ca Dumitru Staniloaie si fiica lui monahie care am impresia ca mai traieste caci am schimbat 2-3 cuvinte nu demult in fata bisericii, sau pe parintii Nicolae Stainhart, Iustin Parvu, Galeriu, Papacioc, Cleopa, Fageteanu, Anania si multi altii. Aveti incredere, nu fiti lasi, nu va fie frica, intrati pe linkuri si cititi despre cele 7 Trambite .

Nimeni nu are dreptul sa puna obroc peste Lumina.

Salut. Ce insemnatate au pt tine aceste trambite si de ce le spui asa?

Dragul meu coleg si frate, multumesc de intrebare.

Pai insemnatatea LOR este ca Apocalipsa se afla in desfasurare din moment ce prin Trambite se sufla Cuvantul lui Dumnezeu pentru intreaga omenire, ca sa auda nu numai mortii de dincolo ci si intreaga faptura si omenire.

Pentru mine si pentru oricine au aceiasi insemnatate, MESAJUL lor e de la Dumnezeu, nu de la oameni. Toti preotii de peste tot vorbesc din carti si de la invatatura si te invata asa cum cred ei ca simt prin Har de la Duhul dar prin Trambite este suflat CUVANTUL de la DUMNEZEU si este scris in Carte exact asa cum acum mii de ani se scriau cartile proorocilor prin DICTARE de sus de la Dumnezeu.

Le spun Trambite caci ele sunt asa ca niste DUDE, ca niste TEVI, ca niste TULNICE, ca niste intrumente de suflat dar ele sunt asa facute ca sa auda cat mai multi, toata lumea daca s-ar putea, toata faptura.

Acesta Trambite sunt sfinte si prin ele s-au facut minuni incontestabile si semne mari tuturor oamenilor pentru ca oricine sa poata sa creada usor si simplu.

Asupra lor s-a revarsat MILA lui Dumnezeu si prin Mesajul lor Dumnezeu ne carmuieste cu un toiag de fier, Cuvantul care este adevarul Adevarat si Mangaietorul sfintilor si parintilor.

Aceste Trambite (feciori sau fecioare) sunt fii Celei mult prigonite si batjocurite, Femeia-Dumnezeu, Femeia lui Dumnezeu, Fecioara Muntelui Carmel si fica Muntelui Hor-Or.

Deci Cele 7 Tr.Ap. sunt vrednice de crezare si de urmat marturisirea si viata lor exemplara caci sunt modele de Credinta si umilinta aflate in mana Domnului Iisus, asa ca niste butasi de Vie de cel mai bun soi din Via Cereasca a Domnului.

Ucenicii lor sunt sfintii strugurasi, dulci foarte si buni la extrem si care dau aroma si gust vietii duhovnicesti si vietii vesnice.

Moroco 12.10.2021 15:01:11

Citat:

În prealabil postat de Psalm 23 (Post 669360)
Ideea de la care s-a plecat este luata din Apocalipsa.
https://www.gotquestions.org/Romana/...te-potire.html
Numai ca în textul biblic simbolul celor 7 trâmbițe este luat din Vechiul Testament, avea o bogata semnificatie cu care o comunitate iudeo-crestină era familiarizata. Ulterior, în istoria sectologiei,, sensul originar s-a pierdut iar tema a fost practic remodelata conform unor conceptii care, adeseori, sunt stranii si rupte din contextul initial al textului.

Este o eroare fundamentala în sectologie, profetiile biblice sunt scoase din contextul lor istoric si întelesul lor initial si sunt îmbrăcate în hainele unor interpretări care le videaza de orice înteles conceput de autor, devenind copii stranii ale unor frici sau psihoze moderne. Baza erorii sta în tratarea dezechilibrata a spiritului apocaliptic, mereu cu acelasi final: false profetii cu neîmplinire certa.

Cum s-a nascut eroarea: primele generatii de crestini au crezut cu tarie in revenirea Domnului intr-un viitor foarte apropiat, chiar in timpul vietii lor. Practic tot NT da marturie despre aceast gen de abordare. In momentul in care au realizat ca revenirea s-ar putea sa nu fie atat de rapida si-au recalibrat asteptarea, pregatindu-se de un drum de anduranta, pe termen lung. Evident ca in acest context si spiritul apocaliptic specific primelor comunitati s-a schimbat, dintr-unul radical pe termen scurt intr-unul cu pogoraminte pe termen mediu si lung. Cred ca Didahia contine dovezi despre acesta tranzitie graduala si lina. In ciuda multor critici primele comunitati crestine nu au cazut in dezamagire cu privire la o neimplinire rapida a Intoarcerii ci au privit cu discernamant duhovnicesc si echilibru la realitatea istorica. In istoria crestinismului au existat miscari sau indivizi care dorind o traire mult mai radicala decat media obisnuita au reinviat acel spirit apocaliptic pe termen scurt dar uitand sa se uite si cum l-au dezvoltat crestinii ulterior. Un spirit apocaliptic pe termen scurt cere o traire radicala diferita de o traire crestina medie si de aici senzatia de radicalism. Istoria insa nu are mila de asa ceva, aproape toate miscarile de acest gen au suferit dezamagirea neimplinirii propriilor profetii. Ulterior, ca sa nu se desfiinteze, le-au modificat si remodelat si pe acestea. Povestea nu este deloc noua, si in iudaismul dinainte si din timpul vietii Mantuitorului existand aceasta situatie. ESte in general valabila cam in toate religiile monotesite cu diferente.

Din punctul meu de vedere ultimii descendenti reali ai acelei simbioze originale dintre spiritul apocaliptic radical si durata istoriei, dintre ideea ca Dumnezeu este drept si doreste invingerea raului si durata timpului efectiv de implinire istorica sunt calugarii ortodocsi.

Nu incerca sa intaresti scepticismul si inutilitatea, aflarea credinciosilor pe o cale de disparitie, a tuturor Apocalipticilor , inultilitatea si ”realitatea” ta ca cica Domnul lor zaboveste prea mult si nu mai vine.

Pai si sf. Ap. Pavel a fost un Apocaliptic!!! Nici pe el nu-L crezi? El a vorbit de Trambite!

Nu te imbata deci cu apa chioara... Domnul este aproape... S-a suflat deja prin primele 6 Trambite si acum se sufla prin a 7-a, de 100 de ani sufla Domnul prin Trambitele Apocaliptice si de 65 de ani sufla Cuvantul lui Dumnezeu prin Trambita a 6-a si a 7-a care este insusi Domnul!

Nu puteti crede caci va poticniti in circulara interna si ca sa va dea apara la moara dracilor vedeti ca precis o sa-i declare sfinti pe Cleopa si Papacioc numai ca sa-si intareasca cel rau minciuna si necredinta in voi, ca sa va duceti la fund cu pupincurismul idolilor lumii cu tot.

De ce nu puteti voi citi si va convinge unde se afla adevarul Adevarat?

De ce aveti nevoie de circulara ca sa fiti voi siguri ca ala e adevarul?

Nu pricepeti ca ala e adevarul satanei si al lui antihrist infiltrat in ortodoxie?

Psalm 23 12.10.2021 15:11:59

Stai liniștit, Arsenie Papacioc avea o inteligenta teologica inaccesibila la nivel de nip cu scara prin pădure.

Moroco 12.10.2021 15:23:13

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 669364)
Deci imi propui sa ascult parerea ta de "credncios habotnic NIPist, mai credincios decat oricare altul, pentru care Biserica e doar o adunatura rea de comunisti, rai care au condamnat NIP".

Iti propun sa nu mai minti, sa nu ma mai haituiesti, sa nu mai prigonesti Trambitele Apocaliptice si sa nu te mai dai victima agresand si rapind altora posibilitatea de a crede si a intelege.

Citat:

Adica tu esti bun pentru ca... nu esti din Biserica, si Biserica e rea...
Adica eu sunt bun caci te invat ortodoxia pe cand tu practici lumea imbracat in haina de oaie numind-o ortodoxie.

Citat:

Moroncele, nu scoti decat demagogie si injuratura la adresa Bisericii.
Nu injur pe nimeni, nu te mai prefa ca biserica e victima injuraturilor mele. Nu am injurat pe nimeni ci faptele lor vorbesc, cei din BOR care au fost colaborationisti, ipocriti, rapitori, exclusivisti, bordelatori, securisti, informatori, labari, judecatori pe dos sfarsind prin a condamna pe Iisus Hristos-Cuvantul in ciuda faptului ca pe El si Evanghelia Lui o propovaduieste ortodoxia, ei singuri s-au injurat si sunt victimele propriilor fapte, nici intrun caz nu eu i-am injurat si ata nu eu te injur ci tu ma injur si ma faci nebun si drac si tot ce e mai rau deci eu ar fi sa fiu victima asa cum victime au fost cei osanditi pe nedrept, exclusi, etichetati, batjocuriti, etc!

NU e invers cu minti tu sustindand ca injur pe cineva!
Sunt ortodox si am apreciat toti ierarhii BOR, de la Teoctist si Daniel pana la ultimul preot si nu am de ce sa injur pe cineva! N-am de ce. Daca sunt unii care au gresit, n-au decat sa se pocaiasca. Dar ortodoxia intreaga este impreuna cu Legea si proorocii si impreuna cu Cuvantul lui Dumnezeu si Cele 7 Tr.Ap.

Citat:

Gura mai mica hulitor profesionist.
Nu te mai da victima hulelor mele caci tu esti cel ce ma hulesti nonstop! Tu ai facut o forma de teologie ratata incat ai ajuns hulitor diversionist si profesionist.

Citat:

Rastalmacirea de care vorbesti este doar prostia ta care refuza sa accepte ca este condamnata de Biserica, de BOR si care injura BOR cu fiecare ocazie pe care o prinde.
Oricati v-ati strange si ati condamna pe Dumnezeu si Cuvantul Lui suflat prin Trambite nu sunteti decat o adunatura de capoSS, asa se numeau in lagarele de exterminare detinutii care colaborau si deveneau calaii celor din temnite ce nu voiau sa cedeze si rabdau pana la sfarsit.... nu vreau sa continui!

Citat:

Satanel valea la secta ta, ca nu ai ce sa cauti pe aici. Pierzi timpul de pomana.
Vezi deci cine e hulitor de profesie? Vezi cine prigoneste si face exclusivism?
Nu te mai da victima si nici nu-i considera victimele victimelor lor pe cei ce osandesc, rapesc, persecuta, distrug, pun obroc peste lumina si rescriu evidenta prin stiri lansate la radio erevan.

Citat:

Pacat ca adminii dorm, ca altfel erai zburat de mult.
In mod normal, tu ai fi de bannat. Eu nu cer asta, nu-s bordelator raportor, nu-s martoloz martafoi turcificat ce slujeste pasa si talibanizmul!


Citat:

Eu iti faceam o interdicitie "lifetime". Adica daca intrai pe forum anuntam politia a infractiune, si puneam mesaj explicit ca nu ai voie.
Care era infractiunea?

Ca-s ortodox si ca cred in ortodoxie dar cred si in Cele 7 Tr.Ap. asa cum este prevazut la Apocalipsa si de aia sunt de infierat si exclus?

Care-i infractiunea? Minciunile tale ca injur BOR?

Care-i infractiunea ca te iert si nu te mint nici pe tine nici pe ceilalti forumisti?

Care-i infractiunea? Ca nu cred in circulara BOR? Pai e o circulara satanista ce slujeste lui antihrist!

Daca voi tineti cu lumea lui antihrist pe care o slujeste Ewald Frank-enstain inseamna ca eu sunt infractorul?

Pai antihrist a furat mereu locul Domnului si toate Cele ale Sale si s-a auto-inscaunat pe sine si aia e spurcaciunea pustiirii la loc sfant, pacate facute in joc, in inchipuire, asa ca un fel de actor devenit idol.

Moroco 12.10.2021 15:38:06

Citat:

În prealabil postat de Psalm 23 (Post 669367)
Stai liniștit, Arsenie Papacioc avea o inteligenta teologica inaccesibila la nivel de nip cu scara prin pădure.

Adica il lauzi lovind in NIP?

Pai avea inteligenta si intelepciune, nu neg si Papacioc nu a osandit NIP ci doar a aparat de lume mai tarziu pe mai marii din BOR care au indraznit sa judece si sa osandeasca pe Domnul si culmea, tot ei se bat cu pumnul in piept ca-L cinstesc si-L propovaduiesc ca Fiu al lui Dumnezeu in BOR si in intreaga lume.

Pai cum poti sa-L lauzi cand nu e acasa decat prin poze si icoane, prin Har, iar cand vine in carne si oase sau in Cuvant il rastignesti sau il hulesti sustinand ca nu El graieste?

Prin padure au fost multi sfinti sihastrii, inclusiv Cleopa si Papacioc. Ce stii tu ca e scara?

Vezi ce va uneste? Necredinta si dorinta de a lovi in NIP si in mine ca sa loviti in NIP!

Nu sunteti ortodocsi veritabili caci voi loviti in cine nu cunoasteti doar ca asa v-a bagat in cap circulara.

Psalm 23 12.10.2021 15:44:34

Supralicitezi dar e normal. Orice grupare marginala de acest tip le induce membrilor ideea ca sunt singuri împotriva tuturor pentru a-și justifica exclusivitatea și pt a le putea cere loialitate și credulitate. Este o schema psihologica probata. Nu sunteți ma asa de importanți sa aibă toată lumea ceva cu voi. Dar nu asta e o problema, de când în grupări de acest tip realismul are vreun cuvânt de spus? :)

Moroco 12.10.2021 15:54:50

Citat:

În prealabil postat de Psalm 23 (Post 669370)
Supralicitezi dar e normal. Orice grupare marginala de acest tip le induce membrilor ideea ca sunt singuri împotriva tuturor pentru a-și justifica exclusivitatea și pt a le putea cere loialitate și credulitate. Este o schema psihologica probata. Nu sunteți ma asa de importanți sa aibă toată lumea ceva cu voi. Dar nu asta e o problema, de când în grupări de acest tip realismul are vreun cuvânt de spus? :)

Crezi ca jucam poker si ca merg la cacialma?

Sigur ca e la margine dar chiar mai mult e chiar afara din lume pentru ca implinesc ei porunca Domnului: iesiti din lume, lepadati lumea si faradelegile ei!

Nu sunt impotriva nimanui ci iata ca toti, toata lumea e impotriva lor caci lumea prigoneste si distruge ce nu e al ei de frica ca nu cumva sa nu fie slujita ea pentru invesnicirea pacatelor si cruzimilor ei, pentru idolii si faradelegile ei si deci toti cei lumesti prigonesc pe mai micii Domnului care nu mai sunt din lume, in lume, cu lumea, pentru lume.

Pai nu sunt decat un mirean ortodox oarecare care cred si in NIP si nu cred ca cineva mi-ar acorda exclusivitate, loialitate, credulitate cu atat mai mult cu cat asta cere Dumnezeu si nu are de ce sa o ceara oamenii sau credinciosii oarecare ca mine.

Eu nu-s important-exportant insa Mesajul suflat prin Trambitele Apocaliptice este Cel mai Important mesaj de la Adam si pana acum! Este suflata pregatirea poporului lui Dumnezeu in vederea judecatii Lui!

Citat:

Dar nu asta e o problema, de când în grupări de acest tip realismul are vreun cuvânt de spus? :)
Realitatea si realismul... stiu ca ti-e greu sa crezi ca e real si adevarat ca Domnul se vesteste intru venirea Sa sufland prin Cele 7 Tr.Apocaliptice.

E Real, sunt deja 65 de ani de cand sufla Cuvantul si 100 de ani de cand sufla ortodoxia, proorocia, Credinta prin Cele 7 Tr.Ap. implinind Apocalipsa caci cu suflarea gurii Sale il va spulbera pe antihrist, pe satana si pe proorocul mincinos asa cum este SCRIS in Apocalipsa si in Evanghelii!

Psalm 23 12.10.2021 16:10:56

Moroco pt mine e de ajuns. Bon chance la deziluzie,orice așteptare apocaliptică e valabila la intensitate mare doar pe termen scurt, o ucide apoi banalitatea vieții. Când tu mergi pe genul acesta de abordare îți proiectezi singur o lume mentala care dacă nu își împlinește propriile predicții devine fictiva și îți cade în cap cu tavanul dezamăgirii. Numai bine!

Moroco 12.10.2021 16:49:41

Citat:

În prealabil postat de Psalm 23 (Post 669373)
Moroco pt mine e de ajuns. Bon chance la deziluzie,orice așteptare apocaliptică e valabila la intensitate mare doar pe termen scurt, o ucide apoi banalitatea vieții. Când tu mergi pe genul acesta de abordare îți proiectezi singur o lume mentala care dacă nu își împlinește propriile predicții devine fictiva și îți cade în cap cu tavanul dezamăgirii. Numai bine!

Multmesc de urare, sa iubesti si sa fii iubit... la iubire duhovniceasca ma refer. Nu e porunca mea ci a Domnului-Iubirea si Credinta!

gpalama 12.10.2021 19:16:30

Cauta-ti posturile in care hulesti Biserica, in care zici ca Biserica este necredincioasa in NIP.

Esti un mitoman profesionist, un demagog.

Ca toti sectari.. Nu recunosti cuvintele pe care tocmai le-ai scris.


Pai cu mincinosii ca tine ce sa maidiscuti?


Ora este GMT +3. Ora este acum 23:36:05.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.