Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Reguli in Biserica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5027)
-   -   femeia necurata (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=845)

Hartford 23.03.2014 14:13:20

Dupa ce ca ne doare capu burta si salele in perioada asta mai sintem si necurate Doamne da sa-i doara si pe barbati cind se barberesc . Asta cu femeia necurata deja ma enerveaza fratilor vorba lui Jasmina e vorba de bun simt le ai stai acasa sint unele femeii au asa dureri ca nu se pot scula din pat. of

Parascheva16 24.03.2014 18:14:21

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 554413)
Unele chestii sunt elementare ...
Eu am observat ca unii nu stiau nici in ce parte le este ficatul sau apendicele...
Unele nu stiau nici ca sunt insarcinate,vb aia s-au dus la baie si s-au intors cu copil!

Pai, eu cred ca si noi si barbatii ar trebui sa cunostem aceste chesiuni elementare. E vorba de anatomie aici, nu de altele.

Nu stiau ca sunt insarcinate ptr. ca in ziua de astazi se face diferenta intre organe sexuale si organe de reproducere. Adica, organele de reproducere au devenit organe sexuale si devin de reproducere doar atunci cand vrem noi. Mie mi se pare la mintea cocosului ca daca ai relatii intime, exista o posibilitate sa ramai insarcinata. Pentru multe femei este o surpriza ca trupul lor nu functioneaza dupa legile lor.

Parascheva16 24.03.2014 18:19:36

Citat:

În prealabil postat de Hartford (Post 554418)
Dupa ce ca ne doare capu burta si salele in perioada asta mai sintem si necurate Doamne da sa-i doara si pe barbati cind se barberesc . Asta cu femeia necurata deja ma enerveaza fratilor vorba lui Jasmina e vorba de bun simt le ai stai acasa sint unele femeii au asa dureri ca nu se pot scula din pat. of

Ai uitat de spate. :)

Da' vezi, ei vorbesc de ce trebuie si ce nu trebuie sa faca femeile, nu si de ce trebuie sa faca ei. Nici ei nu pot merge la Biserica daca au scurgere dimineaza, daca sangereaza etc. Au uitat ca si barbatii pot fi "necurati". A spus un Parinte intr-o conferinta ca femeile au bun simt si stiu ele ce sa faca. Mie mi se pare ca Biserica Ortodoxa are f.mult bun simt si e grijulie asa. Adica, ii da voie femeii in acele zile sa stea acasa daca nu se simte bine, iar daca nu se simte rau, poate sa mearga, dar sa nu se impartaseasca.

E similara treaba cu Taina Cununiei si capul familiei. Multi barbati sa umfla in pene si ii spun nevestei lor ca sunt capul familiei si ca ea trebuieste sa fie supusa. Parintele Coman a spus ca asta nu e treaba lor. Adica Dumnezeu le-a spus lor ca trebuie sa fie capul familiei, nu ca femeia trebuie sa fie supusa lor si sa se ingrijeasca sa fie cap, dar ei uita sa fie cap si cer femeii sa fie supusa.

DragosP 24.03.2014 19:13:40

Care "ei"?

Hartford 25.03.2014 18:21:33

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 554483)
Care "ei"?

Barbatii...de ei vorbeam...ei nu sint vinovati de avorturile alea? eu cred ca si ei v-or fi judecati.

Hartford 25.03.2014 18:26:06

Citat:

În prealabil postat de Parascheva16 (Post 554482)
Ai uitat de spate. :)

Da' vezi, ei vorbesc de ce trebuie si ce nu trebuie sa faca femeile, nu si de ce trebuie sa faca ei. Nici ei nu pot merge la Biserica daca au scurgere dimineaza, daca sangereaza etc. Au uitat ca si barbatii pot fi "necurati". A spus un Parinte intr-o conferinta ca femeile au bun simt si stiu ele ce sa faca. Mie mi se pare ca Biserica Ortodoxa are f.mult bun simt si e grijulie asa. Adica, ii da voie femeii in acele zile sa stea acasa daca nu se simte bine, iar daca nu se simte rau, poate sa mearga, dar sa nu se impartaseasca.

E similara treaba cu Taina Cununiei si capul familiei. Multi barbati sa umfla in pene si ii spun nevestei lor ca sunt capul familiei si ca ea trebuieste sa fie supusa. Parintele Coman a spus ca asta nu e treaba lor. Adica Dumnezeu le-a spus lor ca trebuie sa fie capul familiei, nu ca femeia trebuie sa fie supusa lor si sa se ingrijeasca sa fie cap, dar ei uita sa fie cap si cer femeii sa fie supusa.

Eu am zis salele ca pe acolo ma durea pe mine Doamne multami ca am trecut de virsta aia :)

Femeia toate in capu ei... ea e cea mai vinovata... sigur la gunoi cu ea dar barbatii nu pot trai fara ea..cita nedreptate.


Ora este GMT +3. Ora este acum 23:11:54.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.