Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Vorbirea in limbi la penticostali... (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=7556)

andreea.h 02.04.2012 02:35:07

Am patit ceva destul de ciudat astazi si am cautat pe net "explicatii", dar nu m-am lamurit foarte bine si ma gandeam ca imi puteti explica mai multe. Eu sunt ortodoxa, dar nu sunt foarte credincioasa, nu am atat de multe cunostiinte despre Biblie, despre darul profetiei
Familia prietenului meu este penticostala si fratele lui are o fetita care ieri a fost binecuvantata (mi s-a parut ca e ca un fel de botez la noi) si am fost si eu invitata, mai fusesem o data in urma cu aproape 2 ani la binecuvantarea unui nepot al prietenului meu dar mi s-a parut cat de cat normal, mai putin partea de rugat cu voce tare, dar ieri in timp ce se rugau, o batrana a inceput sa faca profetii...nici nu stiu cum sa ma exprim...a inceput sa vorbeasca domnul prin ea, spun ei si dupa ce spus sa fim pocaiti alte cele, m-a apucat de picior (ea statea in genunchi langa mine, eu eram in picioare) si a inceput sa strige la mine cu o ura care mi-a ridicat parul pe mine ca o sa ma imbolnavesc si o sa sufar chinuri de neimaginat daca nu ma pocaiesc si nu ma schimb. Ceea ce este si mai ciudat este ca mi s-a facut o frica imensa de ea, m-am simtit foarte ciudat si am inceput sa tremur toata si sa plang...asa ca am iesit afara si am plecat de acolo. Poate cineva sa imi explica ce s-a intamplat acolo si sa ma linisteasca?

ucenic 02.04.2012 05:57:48

Citat:

În prealabil postat de andreea.h (Post 438335)
Am patit ceva destul de ciudat astazi ... Poate cineva sa imi explica ce s-a intamplat acolo si sa ma linisteasca?

Nu toate duhurile de "profetie" sunt de la Dumnezeu. Cel rau gaseste placere sa imite lucrarile Duhului Sfant, vrand sa aduca in popor frica, ratacire si dezbinare. Duhul Domnului cand mustra o face intotdeauna in dragoste. Iar intristarea ce vine in urma mustrarii va avea ca rod pocainta, dupa cum este scris: "Domnul doreste ca nici unul sa nu piara, ci toti sa vina la pocainta."
Cuvantul Domnului mai spune ca in dragoste nu este frica. De aceea, frica aceea care te-a cuprins acolo ridica un semn de intrebare. Mustrare da, intristare dupa voia Domnului, da, dar nu si frica. Lucrurile trebuiesc cercetate in amanunt...
Nu cauta explicatii la ceea ce s-a intamplat acolo, nu vei intelege mare lucru si te vei tulbura si mai mult.

Spui ca esti ortodoxa, atunci este cazul sa devii o credincioasa dupa voia lui Dumnezeu, si sa cercetezi biserica. Sfatul meu este sa cauti fata lui Dumnezeu, pocaindu-te. Preda-ti viata in mainile lui Hristos iar El te va elibera de orice patima dar si de orice frica, caci este scris: "Daca Fiul va va face slobozi, veti fi cu adevarat slobozi."
Cerceteaza un duhovnic ales, spovedeste-te, impartaseste-te si urmeaza sfintele liturghii.

Hristos este solutia vietii tale. Si a vietii acesteia si a celei vesnice.

"Veniti la Mine, toti cei truditi si impovarati, si Eu va voi da odihna." (Mat.11:28)

andreea.h 02.04.2012 19:19:51

Eu as vrea sa inteleg de ce m-a cuprins o asemenea frica, pentru ca eu nu o fire sperioasa, de obicei imi pot tine cumpatul si dupa ce am fugit de acolo vreo 10-15 minute nu ma puteam opri din plans, a inceput sa imi fie frica sa stau cu becul stins, sa stau singura, chestii cu care nu aveam nici o problema pana acum

Illuminatu 02.04.2012 20:36:50

Citat:

În prealabil postat de andreea.h (Post 438394)
Eu as vrea sa inteleg de ce m-a cuprins o asemenea frica, pentru ca eu nu o fire sperioasa, de obicei imi pot tine cumpatul si dupa ce am fugit de acolo vreo 10-15 minute nu ma puteam opri din plans, a inceput sa imi fie frica sa stau cu becul stins, sa stau singura, chestii cu care nu aveam nici o problema pana acum

Citeam undeva in Filocalie ca Duhul lui Dumnezeu se "simte" de cel credincios ca fiind pace si bucurie.
In mod cert, duhul ce te-a influentat in acea pseudo-adunare nu este de la Dumnezeu.
Ba chiar con-postatorul nostru "Penricostalul" a afirmat ca duhul acela de teama dusa pana la anxietate este de la cel rau.
Acum intrebarea mea aici este:
1.Cum este posibil ca intr-o adunare ce se doreste crestineasca, duhul celui rau sa se manifeste atat de fatis, daca nu chiar stimulat fiind de atmosfera de tip "haos organizat" de acolo?
2.Cum se simte Penticostalul cand astfel de scene se manifesta? Isi poate continua inchinarea pe mai departe? In acest caz, iesirea inapoi in lume la sfarsitul "slujbei" lor inseamna, de fapt, intrarea intr-o lume normala, in care inca mai guverneaza legile lui Dumnezeu.

Oricum, ceea ce eu notez din aceasta intamplare e ca MANIFESTARILE DE LA ACESTE ADUNARI DUC LA AMORTIREA RATIUNII OMULUI, CEEA CE FACE POSIBILA INVAZIA DUHURILOR RELE!!

catalin2 02.04.2012 20:52:17

Citat:

În prealabil postat de andreea.h (Post 438394)
Eu as vrea sa inteleg de ce m-a cuprins o asemenea frica, pentru ca eu nu o fire sperioasa, de obicei imi pot tine cumpatul si dupa ce am fugit de acolo vreo 10-15 minute nu ma puteam opri din plans, a inceput sa imi fie frica sa stau cu becul stins, sa stau singura, chestii cu care nu aveam nici o problema pana acum

Concluzia e sa nu te mai duci peste tot pe unde te cheama si spun ca e bine. Nu doar tu te-ai fi speriat, majoritatea s-ar speria daca ar avea de-a face cu un duh rau. Cred ca e timpul sa te duci si pe la biserica de acum incolo (ortodoxa), duminica se tin slujbe pentru toti.

stefan florin 02.04.2012 21:09:53

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 438414)
Concluzia e sa nu te mai duci peste tot pe unde te cheama si spun ca e bine. Nu doar tu te-ai fi speriat, majoritatea s-ar speria daca ar avea de-a face cu un duh rau. Cred ca e timpul sa te duci si pe la biserica de acum incolo (ortodoxa), duminica se tin slujbe pentru toti.

si eu sunt de aceeasi parere. Doamne ajuta!

penticostalul 02.04.2012 21:45:23

Citat:

În prealabil postat de andreea.h (Post 438394)
dupa ce am fugit de acolo vreo 10-15 minute nu ma puteam opri din plans

Pai si momaia aia de preten al tau cu ce se ocupa in aceasta perioada de cumplita criza din viata ta?
In loc sa-i fi carpit cateva cotoroantei si apoi sa fi fugit 10-15 minute in urma ta sa te mangaie in necaz ... :78:


P.S. Voi, trolii, nu va plictisiti chiar niciodata?

penticostalul 02.04.2012 22:12:13

Citat:

În prealabil postat de Illuminatu (Post 438408)
Cum se simte Penticostalul cand astfel de scene se manifesta?

Profetule de carton illuminato-intunecat, tu cand ai devenit si ortodox? (...noi, ortodocsii suntem in post...)
Vezi ca si la ortodocsi te poti pocai: se numeste Taina Spovedaniei. Hai repejor ca esti plin de pacate.

Dar fiindca ti-ai gasit si tu in sfarsit o biserica vino sa-ti dau un „big hug”...:6:

P.S. Tot tu esti si andreea.h?
In acest caz sunt uluit: esti in mod concomitent un batran pensionar dar si domnisoara, nondenominational dar si ortodox. Si ai un preten penticostal care te duce la el la biserica dar îi permite unei batrane profetese (de carton) sa-ti puna mana pe picior si sa te sperie de moarte. Iar tu fugi si de batrana si de biserica si de prietenul tau cu care atat de bine te-ai inteles mai mult de doi ani.

As zice ca te-ai depasit pe tine insuti.

stefan florin 02.04.2012 22:14:38

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 438426)
Pai si momaia aia de preten al tau cu ce se ocupa in aceasta perioada de cumplita criza din viata ta?
In loc sa-i fi carpit cateva cotoroantei si apoi sa fi fugit 10-15 minute in urma ta sa te mangaie in necaz ... :78:


P.S. Voi, trolii, nu va plictisiti chiar niciodata?

prietene instigi la violenta? Pai e frumos asa? E crestineste? Ce cauta insa acea "cotoroanta" la voi la adunare (ma refer la adunarea bisericii penticostale)? De ce nu s-au luat masuri ca "cotoroanta" sa fie oprita de a m-ai spune "profetii"? Cum a inceput sa se manifeste ciudat acea femeie trebuia scoasa afara, dar a fost lasata sa-si spuna "recitalul" pana la capat. Asta arata ca la penticostali astfel de manifestari "divine" sunt la ordinea zilei si nimeni nu face nimic, ba chiar sunt incurajate. Doamne ajuta!

penticostalul 02.04.2012 22:23:08

Prietene Fanel, nu inghiti repede orice se arunca pe taraba.
Nu exista nicio „cotoroanta” decat in mintea unui troll care acum a transferat-o si in mintea voastra.
Pentru ca troll-ul stie ca tie ti-ar place sa fie cotoroanta in adunare.
Cum iti place si restul de basm cusut cu ata alba.

Doamne ajuta!

stefan florin 02.04.2012 23:15:01

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 438432)
Prietene Fanel, nu inghiti repede orice se arunca pe taraba.
Nu exista nicio „cotoroanta” decat in mintea unui troll care acum a transferat-o si in mintea voastra.
Pentru ca troll-ul stie ca tie ti-ar place sa fie cotoroanta in adunare.
Cum iti place si restul de basm cusut cu ata alba.

Doamne ajuta!

esti absolut sigur ca acest caz a fost inventat? Doamne ajuta!

Illuminatu 02.04.2012 23:28:46

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 438430)
Profetule de carton illuminato-intunecat, tu cand ai devenit si ortodox? (...noi, ortodocsii suntem in post...)
P.S. Tot tu esti si andreea.h?
In acest caz sunt uluit: esti in mod concomitent un batran pensionar dar si domnisoara, nondenominational dar si ortodox. Si ai un preten penticostal care te duce la el la biserica dar îi permite unei batrane profetese (de carton) sa-ti puna mana pe picior si sa te sperie de moarte. Iar tu fugi si de batrana si de biserica si de prietenul tau cu care atat de bine te-ai inteles mai mult de doi ani.
As zice ca te-ai depasit pe tine insuti.

Da, mai, eu sunt si batrana aia zapacita de la voi, cine stie poate ca sunt chiar tu? Mai stii?
Sufar de personalitate multipla.. Dar cu siguranta sunt duhul acela care baga frica-n voi si abia acum inteleg: pe voi v-apuca frica, mai, si de-aia tremurati si bolborositi.

Fiti barbati, mai, oameni buni si scoateti dintre voi specimenele alea ca va judeca lumea si pe voi, estia normalii impreuna cu aia, bolborositii.

Illuminatu 02.04.2012 23:33:12

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 438430)
In acest caz sunt uluit: esti in mod concomitent un batran pensionar dar si domnisoara, nondenominational dar si ortodox. As zice ca te-ai depasit pe tine insuti.

Esti, intr-adevar, amuzant.
Ce ti-a dat impresia ca sunt un batran pensionar, un pensionar care descifreaza, totusi, literele tastaturii?

andreea.h 03.04.2012 02:33:31

Uite ce e penticostalule, pe mine ma irita la maximum afirmatiile tale in necunostiinta de cauza. Batrana in cuza era bunica pastorelui de aceea nimeni nu si-a permis sa ii spuna ceva, daca tu crezi ca sunt vreun troll, treaba ta, nu e de parca ar fi singurul lucru gresit pe care il crezi pe lumea asta, dar de la asta pana la a-ti permite sa imi insulti prietenul e cale lunga si daca chiar te intereseaza, prietenul meu nu e deloc o momaie e un barbat de 2 metri care mi-a spus "hai sa iesim" si in acea criza de panica ce a durat 10- 15 minute, m-a strans la piept si m-a mangaiat si mi-a explicat ca sunt si profeti de caton si ca asta e motivul pentru care el a incetat sa mai mearga la adunare. Sper ca te-am elucidat. Chiar nu ma asteptam sa fiu nevoita sa fiu rautacioasa pe acest forum cum esti nevoit sa fii in viata de zi cu zi, dar daca ma simt atacata nu o sa ma sfiesc sa ma apar.

andreea.h 03.04.2012 02:46:45

aaaaa si daca chiar nu ma crezi ca nu sunt troll, nu ma deranjeaza sa iti las id-ul meu de messenger, facebookul pot sa iti dau si web, serie si numar de buletin, datele parintiilor, copie dupa diploma de bac, buletin, carnet de sofer, talon de la masina, diploma de combridge, carnet de student, numarul de la pantof, marimea de la haine, extras de cont, ultimele analize...

penticostalul 03.04.2012 09:02:40

Citat:

În prealabil postat de andreea.h (Post 438335)
Poate cineva sa imi explica ce s-a intamplat acolo si sa ma linisteasca?

Citat:

În prealabil postat de andreea.h (Post 438464)
prietenul meu m-a strans la piept si m-a mangaiat si mi-a explicat

Deci pretenul tau penticostal de doi metri te-a luat in brate si te-a strans la pieptul sau, te-a mangaiat si ti-a explicat cum sta toata tarasenia dar tu ai venit pe forum te mai linisteasca cineva si sa-ti mai explice... :40:

Citat:

În prealabil postat de andreea.h (Post 438465)
aaaaa iti las
- id-ul meu de messenger,
- facebookul
- web,
- serie si numar de buletin,
- datele parintiilor,
- copie dupa diploma de bac,
- buletin,
- carnet de sofer,
- talon de la masina,
- diploma de combridge,
- carnet de student,
- numarul de la pantof,
- marimea de la haine,
- extras de cont,
- ultimele analize...

Da, as vrea sa-mi trimiti in mesaj privat toate datele de mai sus, (in mod special extrasul de cont) iar "diploma de la combridge" sa o scanezi si sa o pui aici.

Theodor_de_Mopsuestia 03.04.2012 12:09:03

Citat:

În prealabil postat de ucenic (Post 438346)
Nu toate duhurile de "profetie" sunt de la Dumnezeu. Cel rau gaseste placere sa imite lucrarile Duhului Sfant, vrand sa aduca in popor frica, ratacire si dezbinare. Duhul Domnului cand mustra o face intotdeauna in dragoste. Iar intristarea ce vine in urma mustrarii va avea ca rod pocainta, dupa cum este scris: "Domnul doreste ca nici unul sa nu piara, ci toti sa vina la pocainta."
Cuvantul Domnului mai spune ca in dragoste nu este frica. De aceea, frica aceea care te-a cuprins acolo ridica un semn de intrebare. Mustrare da, intristare dupa voia Domnului, da, dar nu si frica. Lucrurile trebuiesc cercetate in amanunt...
Nu cauta explicatii la ceea ce s-a intamplat acolo, nu vei intelege mare lucru si te vei tulbura si mai mult.

Spui ca esti ortodoxa, atunci este cazul sa devii o credincioasa dupa voia lui Dumnezeu, si sa cercetezi biserica. Sfatul meu este sa cauti fata lui Dumnezeu, pocaindu-te. Preda-ti viata in mainile lui Hristos iar El te va elibera de orice patima dar si de orice frica, caci este scris: "Daca Fiul va va face slobozi, veti fi cu adevarat slobozi."
Cerceteaza un duhovnic ales, spovedeste-te, impartaseste-te si urmeaza sfintele liturghii.

Hristos este solutia vietii tale. Si a vietii acesteia si a celei vesnice.


"Veniti la Mine, toti cei truditi si impovarati, si Eu va voi da odihna." (Mat.11:28)

Nu se poate adauga nimic la splendida postare a fratelui Ucenic. A surprins exact esenta problemei. Cum mai zic, daca toti NP ar fi ca penticostalii...dinamica relatiilor intracrestine/interconfesionale ar arata altfel...Din pacate, nu este cazul...
Oamenii acestia chiar practica ecumenismul, in sensul adevarat si pozitiv al acestui termen, nici vorbele goale de la intrunirile ecumenice finantate de diverse trilaterale si cluburi, motivate politc "va uniti, aveti n-aveti temei dogmatic, ca asa vrem noi, sa va guvernam mai usor", si nici construirea de ziduri interconfesionale opace, blindate cu incomprehensivitate si varuite cu autosuficienta...

andreea.h 03.04.2012 13:35:20

Deci pretenul tau penticostal de doi metri te-a luat in brate si te-a strans la pieptul sau, te-a mangaiat si ti-a explicat cum sta toata tarasenia dar tu ai venit pe forum te mai linisteasca cineva si sa-ti mai explice...
da, e o asa mare problema ca vroiam sa aud si alte pareri?


Ora este GMT +3. Ora este acum 21:42:45.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.