Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Reguli in Biserica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5027)
-   -   Ce nu va place in Biserica? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=915)

Mirean 13.04.2007 16:54:11

Citat:

În prealabil postat de Sylvie
Mirean,esti inca tulburat de cele petrecute la Manastire.Chiar nu sti sa ierti sau sa uiti?Nu e bine pt. sufletul tau sa stai intr-o astfel de stare.Stiu ca iti vine pace in suflet,daca te rogi pt. sufletul acelora ce te tulbura.Spune simplu:"Doamne,m-am tulburat din cauza unor bani,da pace sufletului meu si iart-o pe maica.(de mai multe ori).Daca nu reusesti sa uiti,roaga-te sa scapi de amintiri.
Iar in legatura cu Manastirile,prin ce mijloace fac rost de bani,nu cred ca e treaba noastra.Le priveste strict pe maici(asta ca sa nu cadem in judecarea aproapelui).

Nu sunt chiat atat de "tulburat" cat crezi tu...am vazut altele mult mai grave in BOR. Semnalam doar un aspect des intalnit in manastirile noastre...

"Iar in legatura cu Manastirile,prin ce mijloace fac rost de bani,nu cred ca e treaba noastra." - din moment ce primesc bani de la buget e si treaba noastra, a contribuabililor. Stii clericii nu sunt niste supraoameni...si ei trebuie sa se supuna legilor statului.


Sebastiana 13.04.2007 16:58:27

Tu nu stii ca padure fara uscaturi nu se poate?Daca o fi fost asa cum zici tu si nu ti s-a parut, sa fii tu mai bun decat ceilalti,ca sa dai un exemplu sa fii tu model,daca tii neaparat,iar nu sa crezi tu ca asa sunt toate maicile.Ai dat tu peste cine nu trebuia ca sa te incerce Dumnezeu de aceea a ingaduit asa,ca sa vada cat esti tu de smerit si de intelept si daca indraznesti cumva sa comentezi despre asta.Uite eu,sincera sa fiu,nu am intalnit astfel de maici,iar daca intalneam ma faceam ca nu observ ca sa incerc sa fiu eu mai inteleapta decat respectiva si sa priceapa ceva din asta,dandu-i eu o lectie de cum trebuie sa se poarte, ca sa nu vedem numai greselile altora ci si pe ale noastre ca ,stii tu,niciun muritor nu este perfect,decat Mantuitorul ca om si ca FIU AL LUI DUMNEZEU.Sau daca intalneam o astfel de maica si nu aveam incotro trebuind sa ii vorbesc, ii raspundeam maicutei strict telegrafic:scurt si cuprinzator,numai la obiect.

Mirean 13.04.2007 17:15:02

Citat:

În prealabil postat de Sebastiana
Tu nu stii ca padure fara uscaturi nu se poate?Daca o fi fost asa cum zici tu si nu ti s-a parut, sa fii tu mai bun decat ceilalti,ca sa dai un exemplu sa fii tu model,daca tii neaparat,iar nu sa crezi tu ca asa sunt toate maicile.Ai dat tu peste cine nu trebuia ca sa te incerce Dumnezeu de aceea a ingaduit asa,ca sa vada cat esti tu de smerit si de intelept si daca indraznesti cumva sa comentezi despre asta.Uite eu,sincera sa fiu,nu am intalnit astfel de maici,iar daca intalneam ma faceam ca nu observ ca sa incerc sa fiu eu mai inteleapta decat respectiva si sa priceapa ceva din asta,dandu-i eu o lectie de cum trebuie sa se poarte, ca sa nu vedem numai greselile altora ci si pe ale noastre ca ,stii tu,niciun muritor nu este perfect,decat Mantuitorul ca om si ca FIU AL LUI DUMNEZEU.Sau daca intalneam o astfel de maica si nu aveam incotro trebuind sa ii vorbesc, ii raspundeam maicutei strict telegrafic:scurt si cuprinzator,numai la obiect.

Io cdred ca Dumnezeu nu e bagat in afacerea asta decta ca "supervisor". Mai degraba dracul si-a bagat coada. Nu de alta dar nu sunt nici smerit nici intelept si nici nu stiu sa tac si sa inghit. Nu-mi sta in fire.

Oricum, degeaba le iei apararea. Vezi bine ca nu ai dreptate. Incerci sa ma acuzi pe mine ca nu am reactionat "crestineste". Stii ce, nu pot inghiti toate marsaviile unor asa-zisi monahi, nesimtiti si a unor popi semidocti, eventual sa le mai iau si apararea, asa cum faci tu.

Nu de alta dat am intalnit si calugari "adevarati" si preoti carora sa nu le saruti mana din formalism.

Hai sa lasam habotnicia si sa spunem lucrurilor pe mune. Atata timp cat nu ai curaj sa spui adevarul, cat te ascunzi dupa norme si canoane pe care nu le intelegi, nu se va schimba nimic in bine in BIserica. Vor ramane, ba chiar se vor accentua vechile tare ale "sistemului".

Sebastiana 13.04.2007 17:37:12

Nu stiu ce rau ti-au facut tie acei oameni,de care amintesti mai sus, nu stii ca monahii nu sunt habotnici daca cred in Dumnezeu si a in SA MAICA si se roaga pt. noi si pt.ei, care suntem cu totii pacatosi caci nu este nimeni fara de pacat, si se roaga ca sa ne mantuim cu totii?Si pe cine numesti tu habotnic?pe slujitorii Lui Dumnezeu care se roaga cu credinta SFINTEI TREIMI si MAICII DOMNULUI si tuturor SFINTILOR?

odin 13.04.2007 17:41:03

:D

Mirean 13.04.2007 17:42:21

Citat:

În prealabil postat de Sebastiana
Nu stiu ce rau ti-au facut tie acei oameni,de care amintesti mai sus, nu stii ca monahii nu sunt habotnici daca cred in Dumnezeu si a in SA MAICA si se roaga pt. noi si pt.ei, care suntem cu totii pacatosi caci nu este nimeni fara de pacat, si se roaga ca sa ne mantuim cu totii?Si pe cine numesti tu habotnic?pe slujitorii Lui Dumnezeu care se roaga cu credinta SFINTEI TREIMI si MAICII DOMNULUI si tuturor SFINTILOR?

NU la monahi ma refeream cand spuneam de habotnicie....

Mirean 13.04.2007 17:42:48

:D

Sebastiana 13.04.2007 17:49:54

Ha,ha,ha, tu intelegi normele si canoanele?sincer vorbind, ma faci sa rad pana la lacrimi.Si cine ma rog este habotnic?eu?vezi sa nu ajungi tu asa daca mai judeci pe aproapele in saptamana luminata cand se presupune ca trebuie sa te invadeze Lumina Divina si sa devii mai bun.Fii crestin adevarat,incearca macar,pt.numele LUI DUMNEZEU.

cozia 13.04.2007 17:53:31

Gindeste-te la cit de mult gresesti tu, noi toti, si-ti va fi mai usor sa ierti maicuta si poate tot BOR-ul!

Sebastiana 13.04.2007 17:54:17

:D:D:):rolleyes::cool::rolleyes::|


Ora este GMT +3. Ora este acum 23:00:30.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.