Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Alcoolul si tutunul, droguri usoare (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8130)

topcat 14.01.2010 18:02:24

Citat:

În prealabil postat de danyel (Post 200666)
Interesante opinii, intai urlam ca Biserica se implica in viata noastra, ca manipuleaza ca prosteste ca ingradeste libertatea apoi urlam din nou, de ce Biserica nu se implica in x sau y
Omule esti liber sa bei sa fumezi sa te droghezi, sa avortezi doar traim intr-o societate libera si democratica
Biserica are centre pt combaterea alcoolismului, cei ce latra la luna ce au?
Biblia e plina de indemnuri referitoare la ferirea de betie si de alte patimi,
Cum s-a mai spus exista destule brosuri , carti si predici care trateaza nocivitatea fizica si spirituala a alcoolului si tutunului in viata unui crestin
ce mai vrem?
sa umble preotii prin baruri si sa fure sticlele de bere ca sa nu mai bem?
un comunicat oficial din partea BOR ce rezultate ar avea? o puzderie de comenturi negative la adresa Bisericii de genu "ce ma, imi spune mie popa sa beau sau sa nu beau?"
totul depinde de propria noastra vointa doar nu-ti pune Biserica rachiul in fata
nu cred ca in zilele noastre cineva nu cunoaste efectele negative ale consumului exagerat de alcool
deci e clar?

Nu e clar, pentru ca la fel e cu avortul, homosexualismul, drogurile etc.
Nu inteleg de ce nu se actioneaza asemanator.

topcat 14.01.2010 18:03:26

Citat:

În prealabil postat de AndruscaCIM (Post 200662)
Bine, tutunul da..evident, insa alcoolul consumat la diferite ocazii si cu masura, totusi nu...si astfel stand lucrurile nu s-ar mai cultiva via :4:

Deja ar fi necesara o clasificare, iar Biserica sa prezinte lista cu ratia stabilita de BOR mirenilor :

Vin negru: 1-2 pahare pe zi....peste 3 pahare interzis!
Vin alb: idem
Nota* daca e slab merg 3, daca e tare...2
Sampanie: 1 cupa medie
Crema de whisky: un pahar mic
J&B: 1 pahar
Johny Walker: 1 pahar
Whisky: 1 pahar
Jagermeister: o masura

.....etc:4:

Totusi e vorba de decizia fiecarui om in parte, si cred ca toti stiu ce e bine si ce nu, ce dauneaza si ce nu...numai ca unii sunt indiferenti.

Stii bancul ala cu un pahar pe om si dupa un pahar sint alt om? :)
Si alcoolul face victime colaterale, mai repet?

topcat 14.01.2010 18:05:53

Citat:

În prealabil postat de AndruscaCIM (Post 200671)
Ai pus punctul pe i...nici eu nu prea inteleg ce asteapta cei care nu cred in Biserica de la ea!!!

Dar tu ce astepti de la Biserica?

AndruscaCIM 14.01.2010 18:10:58

Citat:

În prealabil postat de topcat (Post 200682)
Dar tu ce astepti de la Biserica?

Dar ce ar trebui sa astept de la Biserica?

topcat 14.01.2010 18:42:20

Citat:

În prealabil postat de AndruscaCIM (Post 200686)
Dar ce ar trebui sa astept de la Biserica?

Dupa mine, nimic ;)

AndruscaCIM 14.01.2010 18:43:48

Citat:

În prealabil postat de topcat (Post 200699)
Dupa mine, nimic ;)

Dupa mine, totul...:1:

danyel 14.01.2010 18:45:11

Citat:

În prealabil postat de topcat (Post 200679)
Nu e clar, pentru ca la fel e cu avortul, homosexualismul, drogurile etc.
Nu inteleg de ce nu se actioneaza asemanator.

avortul, homosexualismul, drogurile, au luat amploare in ultimele decenii tocmai din aceasta cauza exista o lupta mai apriga impotriva lor, ceea ce nu inseamna ca impotriva alcoolului nu se lupta, se lupta de cand lumea, dupa cum am mai spus, inca din Vechiul Testament sunt mentionate avertizari cu privire la consecintele negative in urma consumului de alcool

Irina-Magdalena 15.01.2010 02:55:35

De ce numai BOR ar trebui sa dea comunicate si sa previna populatia cu privire la efectele devastatoare ale consumului de alchool si/sau tutun? Dar societatea civila ce pazeste? Numai de vreun an, doi incoace se fac anunturi pe diverse posturi TV: "consumul excesiv de alcool dauneaza grav sanatatii".. atat.. cativa ani doar. Insa nimeni nu sta sa explice in ce fel dauneaza. Ca exista victime directe si colaterale. Ca e vorba de un drog subtil pe care il gasesti usor (se comercializeaza peste tot la diverse preturi si calitati dar cine sta sa analizeze?.. se poate bea orice din disperare chiar si alcool medicinal) Nu spune nimeni in ce consta tratamentul si ca de fapt nu te vindeci cu adevarat. Ci doar inveti sa traiesti cu aceasta dependenta. Sa o constientizezi si sa te pazesti sa mai bei vreodata.
In mediul rural va asigur ca nu se stie mai nimic. Dar nici la oras nu vad prea multi fluturasi, afise, demonstratii, congrese pe tema asta (cred ca deja exagerez :) Sigur ca cine este preocupat sa afle gaseste informatie insa nu gaseste intotdeauna sprijin si ajutor calificat. Nu gaseste intelegere si bunavointa la oameni.

Din vina mea, desigur, eu am aflat despre aceste lucruri cand era prea tarziu. Totusi ma intreb: daca s-ar vorbi mai mult si s-ar face efectiv ceva n-ar scadea deloc cazurile de mortaliate, n-am trai mai bine? De aceea inclin sa cred ca nu e destul ce se face. In nici o privinta. Nici cu preventia alcoolismului, a dependentei de tutun .. de orice fel. Nici chiar a avorturilor.
Atata timp cat ele prolifereaza inseamna ca noi am ratacit CALEA .. noi toti (si o spun cu tristete).

Multumesc Marius22. Mi-ai oferit un raspuns, poate fara sa vrei, la o problema care ma framanta intr-asa masura ca ma gandeam sa deschid un subiect legat de aceasta: se mantuie betivii? dar cei impatimiti in general? Si eu cred ca mantuirea vine ca raspuns al pocaintei. Important e sa pui inaintea Domnului "inima infranta si smerita" si "Dumnezeu nu o va urgisi". Dar daca exista pocainta si totusi se continua consumul de alcool (pt ca dependenta e asa puternica si de lunga durata ca nu se poate scapa usor) ? :(
Iertare.

Marius22 15.01.2010 12:41:35

Citat:

În prealabil postat de Irina-Magdalena (Post 200853)
ma gandeam sa deschid un subiect legat de aceasta: se mantuie betivii? dar cei impatimiti in general? Si eu cred ca mantuirea vine ca raspuns al pocaintei. Important e sa pui inaintea Domnului "inima infranta si smerita" si "Dumnezeu nu o va urgisi". Dar daca exista pocainta si totusi se continua consumul de alcool (pt ca dependenta e asa puternica si de lunga durata ca nu se poate scapa usor) ? :(
Iertare.

E usor sa ne "imbatam cu apa rece" aratand cu degetul o patima sau alta, pe care din cauza indreptatirii de sine, nu o recunoastem in noi. E usor sa-i osandim pe cei luptati de patimi.

Dar la Dumnezeu nu este asa, caci in timp ce noi vedem doar patimile lor, El vede si pocainta acestora, care, de multe ori se lucreaza in ascuns. El cunoaste taina inimii lor, noi nu.

De aceea nu trebuie sa ne mire faptul ca atat Raiul cat si Iadul sunt pline de pacatosi. Nu ne spune Hristos ca vamesii si desfranatele vor mosteni, inaintea multora dintre noi, Imparatia Cerurilor? O vor mosteni prin pocainta.

Usor este insa a vorbi despre pocainta, si greu lucru, a te pocai.

FiulRisipitor 15.01.2010 13:56:32

Citat:

În prealabil postat de topcat (Post 200498)
Nu inteleg totusi care e problema ta in legatura cu interzicerea lor. Doar pentru ca la prima vedere pare imposibil renuntam? Nu sintem in stare sa prezentam oamenilor nocivitatea fizica si mai ales psihica a celor doua substante? Ne lipseste credibilitatea?

Treaba cu nocivitatea lor e deja prezentata cat se poate de mult... s-au cam spus toate. Nu credibilitatea noastra e problema ci libertatea omului de a alege si slabiciunea lui de a incerca sa guste fericirea (sau ce crede el ca e fericire) fie si pentru o secunda(e)/minut... . Liberatea asta pentru unii e o calitate enorma, dar se pare ca unora le trebuia... (am vrut sa zic manual de utilizare...) ... sa li se impuna totul!


Ora este GMT +3. Ora este acum 15:21:32.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.