Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Reguli in Biserica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5027)
-   -   atitudinea bisericii fata de violenta in familie (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=1800)

dobrin7m 07.11.2013 00:47:00

pentru ca nu stim sa iubim dumnezeieste, fiind prea pacatosi pentru asta, asa avem si mila fata de aproapele.

Pe cei pe care ii iubim, de acestia ne este si mila, acea mila din dragoste de care amintea Alin. aceasta este adevarata mila, curata , nepervertita.

Pe cei pe care nu ii iubim, de acestia ne este mila doar in masura in care ne punem in locul lor, si astfel avem aceasta mila pervertita, modificata de pacat. Pacatul de a nu sti sa iubim pe toata lumea.

Insa nu este lucru rau a incerca sa ne fie mila de oameni. caci insasi porunca lui Dumnezeu, iubeste aproapele ca pe tine insuti , are in vedere tocmai aceasta comparatie, "ca pe tine insuti". este si aceasta un exercitiu de iubire bun, care poate duce, prin harul lui Dumnezeu la iubirea cea adevarata si prin urmare la mila cea adevarata. Daca nu asta ar fi fost calea, ca sa invatam sa iubim , Domnul nu ne-ar fi dat-o ca pe porunca de respectat.

Insa este aici in aceasta porunca o deosebire, o finete. si anume, "ca pe tine insuti" aceasta sa fie din inima , curata, ci nu un exercitiu al mintii. atata timp cat este exercitiu al mintii, este si acea pervertire, cand va trece in fire si in inima, atunci este porunca lui Dumnezeu respectata deplin.

Dharma 22.11.2013 13:34:08

Daca un om necunoscut vine si te loveste pe strada depui plangere la politie. Nu inteleg de ce nu faci la fel cand omul de langa tine (care a jurat ca o sa te iubeasca si ocroteasca) te loveste la tine in casa. Esti cetatean de gradul 2 doar fiindca esti femeie? Nu prea cred.

Copiii... Baiatul o sa invete ca conflictele sa rezolva prin violenta, nu prin discutii. Mai invata ca e in regula sa loveasca persoane mai slabe decat el. Fetita invata sa stea langa un viitor sot care e violent fiind ca "mama a stat casatorita 30 de ani cu tata, chiar daca el ii mai dadea cate una" deci strange din dinti si indura.

Daca te loveste crezi ca barbatul respectiv te respecta? Si daca nu te respecta, crezi ca mai ai un cuvant de spus in deciziile care va privesc pe amandoi?

O colega mi-a spus mai demult ca sotul ei s-a enervat cand a aflat ca ea castiga mai mult decat el si i-a impus sa isi dea demisia. Cand nu a vrut, el i-a dat o plama si a zis sa nu-i mai submineze autoritatea in casa. L-a parasit si acum are un iubit care o iubeste si o incurajeaza in cariera. E fericita de decizia pe care a luat-o, a zis ca cel mai bine e ca o poate invata pe fiica ei ce inseamna intelegere si dragoste intre soti.

gabriela8 23.11.2013 21:24:01

Stiu un caz de judecatori sot si sotie. Sotia era lovita pana se umplea de sange. In cele din urma au divortat si ea isi creste copiii fara sa se fi recasatorit. Cred ca in aceasta situatie, daca nu te recasatoresti se accepta divortul.
De asemenea stiu ca partea nevinovata s-ar putea recasatori dar duhovnicul este cel mai in masura sa sfatuiasca in aceste situatii.

Credinta in Dumnezeu 31.03.2014 06:08:58

12345678910

Credinta in Dumnezeu 31.03.2014 06:24:19

12345678910


Ora este GMT +3. Ora este acum 03:07:36.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.