Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Dogmatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5074)
-   -   Cele OPT EREZII ale "FERICITULUI" AUGUSTIN, ERETICUL (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=17756)

anita 28.04.2015 16:21:58

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 589359)
Nu este nici o exagerare, este o problema medicala :)

Matei ,cap.5 versetul 22
Stii ca vorbind asa cuiva poti sa il faci sa deznadajduiasca ?

AlinB 28.04.2015 16:32:59

Nu, il poti (eventual) face sa caute ajutor.

Desi cazurile de genul asta refuza din start sa constientizeze o eventuala problema medicala, vor victimiza, etc.

Cum a spus si Mihai, nu e o rautate, e o constatare la rece.

E ridicol sa te enervezi pe un personaj virtual care practic nu te-a atins cu nimic.

In plus, cand devine limpede ca problema e de natura medicala, nu poate sa-ti inspire decat mila.

Alta e cazul cand omul este totusi intreg la minte dar sufera de parere de sine la care tine cu dintii, ascuzandu-se ca sectarul in spatele Sf. Scripturi si a Sf. Parinti, ca un sectar ordinar.

AlinB 28.04.2015 16:37:14

Citat:

În prealabil postat de iustin10 (Post 589424)
Frumoasa marturisire Igor,despre ortodoxie
Intleg ca in adancul tau sunt nuante mai adanci,ca nu simplu bulletin de ortodox mantuieste ,asa cum uneori lasi sa se inteleaga.

Don't feed the trol.

AlinB 28.04.2015 16:54:40

Citat:

În prealabil postat de Igor_Paslusnik (Post 589448)
ereticului ecumenist Alin B.

Citat:

În prealabil postat de Igor_Paslusnik (Post 589456)
Frate rătăcit, fiu risipitor,

Citat:

Iar în general, personal, mă limitez însă a ignora adesea, nu mereu, oamenii neputincioși duhovnicește, care nu e nevoie să îi cataloghez, să îi etichetez, să îi judec
Topic cu ipocrizia zilei avem?

Citat:

De asemenea, personal, mă limitez, pe mai departe, prin citate scripturistice (...) să chem la mântuire, pe cei care conform celor citate, sunt departe de ea.
Aham, ia-te de mana cu colegul adventist, si el (sustine ca) face acelasi lucru.

Igor_Paslusnik 28.04.2015 17:07:39

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 589466)
E ridicol sa te enervezi pe un personaj virtual care practic nu te-a atins cu nimic.

Excelent spus.

În rest, te iert, frate rătăcit, iartă-mă și tu, și Dumnezeu să te ierte, fiindcă cu adevărat nu știi ce faci, Dumnezeu să-ți ajute să ieși din orice erezie, pe tine și pe toți ereticii, ca să poți să te mântui și tu și ei, altfel nu veți intra în Împărăția Cerurilor și asta n-am spus-o eu.

AlinB 28.04.2015 17:19:08

Citat:

În prealabil postat de Igor_Paslusnik (Post 589469)
Dumnezeu să-ți ajute să ieși din orice erezie, pe tine și pe toți ereticii, ca să poți să te mântui și tu și ei, altfel nu veți intra în Împărăția Cerurilor și asta n-am spus-o eu.

Exact, n-ai spus-o tu ca EU sunt eretic, a spus-o duhul lui dumnezeu care graieste prin tine. :24:

P.S. scrierea cu litera mica nu e intamplatoare.

Igor_Paslusnik 28.04.2015 17:39:41

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 589472)
Exact, n-ai spus-o tu ca EU sunt eretic, a spus-o duhul lui dumnezeu care graieste prin tine. :24:

P.S. scrierea cu litera mica nu e intamplatoare.

Doamne, Aline frate, tu chiar ești bolnav. Dragul meu frățior... te-aș ajuta, dar nu permiți niciun ajutor. Nici Dumnezeu nu ajută pe cei care resping orice ajutor de la Domnul. Dumnezeu să ne ierte. Cred că e mai bine ca de azi înainte să ignor orice mesaj de-al tău.

Îmi pare rău pentru tine. Rămâi cu bine.
Dumnezeu să ne vindece pe toți și să ne odihnească de orice tulburare.

AlinB 28.04.2015 17:56:58

Citat:

În prealabil postat de Igor_Paslusnik (Post 589478)
Doamne, Aline frate, tu chiar ești bolnav. Dragul meu frățior... te-aș ajuta, dar nu permiți niciun ajutor.

Stii cum se zice: "doctore, mai intai vindeca-te pe tine".

Igor_Paslusnik 28.04.2015 18:32:50

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 589482)
Stii cum se zice: "doctore, mai intai vindeca-te pe tine".

La fel aș putea să-ți și eu ție: vindecă-te pe tine. Ba încă sunt mai îndreptățit să-ți spun să te vindeci pe tine, fiindcă nu eu am fost primul care ți-am recomandat că ai nevoie de vindecare. Tu ai fost primul. Da, eu recunosc că am nevoie de vindecare, trupească și sufletească, ți-am mai spus. Dar tu recunoști? Și dacă recunoști, de ce tot spui la alții să se vindece și nu cauți tu vindecare?

Dar noi nu ne putem vindeca pe noi înșine, doar Ortodoxia vindecă, doar Biserica. Atât. Ea e singura care vindecă trupul și sufletul. Prin ea, Dumnezeu. Și niciodată înafara ei, Dumnezeu nu va vindeca pe cineva. Înafara ei, ceilalți, aduc boală.

AlinB 28.04.2015 19:32:25

Citat:

În prealabil postat de Igor_Paslusnik (Post 589490)
La fel aș putea să-ți și eu ție: vindecă-te pe tine. Ba încă sunt mai îndreptățit să-ți spun să te vindeci pe tine, fiindcă nu eu am fost primul care ți-am recomandat că ai nevoie de vindecare. Tu ai fost primul.

Eu nu m-am oferit "sa te ajut".
Ti-am zis sa cauti ajutor.
De specialitate.

Eu nu sunt de specialitate dar macar pot sa-mi dau seama cand cineva a aluncat rau tare in din sfera tulburarilor duhovnicesti in sfera patologiei medicale.
Ti-am zis-o de cand scriai ca si "Daniel".
Acelasi stil patetic viciat.

Dar acum mai mult ca niciodata ai aratat ca ai nevoie.

Citat:

Da, eu recunosc că am nevoie de vindecare, trupească și sufletească, ți-am mai spus.
(...)
Dar noi nu ne putem vindeca pe noi înșine, doar Ortodoxia vindecă, doar Biserica. Atât. Ea e singura care vindecă trupul și sufletul.
Si care e explicatiai n cazul tau?
Teoriile tale nu functioneaza in cazul tau, ori nu le folosesti, de asta am si zis sa mai cauti.

Apropo, ce se mai aude de duhovnicul care ti-a dat interdictie sa mai intri daca esti banat?
Ai cautat altul mai liberal sau l-ai convins ca e nevoie de aberatiile tale si sa te lase sa activezi in continuare?


Ora este GMT +3. Ora este acum 13:19:56.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.