Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Dogmatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5074)
-   -   Cele OPT EREZII ale "FERICITULUI" AUGUSTIN, ERETICUL (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=17756)

Igor_Paslusnik 28.04.2015 21:24:49

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 589499)
Eu nu m-am oferit "sa te ajut".
Ti-am zis sa cauti ajutor.
De specialitate.
Apropo, ce se mai aude de duhovnicul care ti-a dat interdictie sa mai intri daca esti banat?
Ai cautat altul mai liberal sau l-ai convins ca e nevoie de aberatiile tale si sa te lase sa activezi in continuare?

Aline, lucrurile ce le vorbești țin de viața personală a userilor de pe forum. Dacă vor le expun, dacă nu, nu.

Tu ai binecuvântare de la duhovnicul tău să dai recomandări stricte oamenilor să meargă la controale psihiatrice de specialitate?

Ajutorul pe care îl primești, pe forum sau în viața reală, de orice tip și fel, fie că îl accepți sau nu, întotdeauna vei avea opțiunea sau libertatea de a-l trăi sau nu, de a-l pune în aplicare sau nu, depinde de cum înțelegi creștinismul, cum îți pasă de el și de mântuirea ta.

Nu trebuie să jignești, să blamezi sau să batjocorești, persoana care îți oferă ajutorul. E drept ce vorbesc?

Sau și asta e o dovadă care atestă problemele mele psihice ?

AlinB 28.04.2015 21:29:20

Citat:

În prealabil postat de Igor_Paslusnik (Post 589527)
Aline, lucrurile ce le vorbești țin de viața personală a userilor de pe forum. Dacă vor le expun, dacă nu, nu.

Pai le-ai expus deja. Continua saga. Zi-ne ce s-a mai intamplat.

Citat:

Tu ai binecuvântare de la duhovnicul tău să dai recomandări stricte oamenilor să meargă la controale psihiatrice de specialitate?
Pai tocmai tu te-ai apucat sa intrebi asta, nene Ipocrila care ai spus sus si tare ca nu asculti de recomandarile duhovnicului?

Citat:

Ajutorul pe care îl primești, pe forum sau în viața reală, fie că îl accepți sau nu, întotdeauna vei avea opțiunea sau libertatea de a-l trăi sau nu, de a-l pune în aplicare sau nu, depinde de cum înțelegi creștinismul, cum îți pasă de el și de mântuirea ta.
Atunci lucreaza la asta si lasa vorbaria goala pe forumuri.

Citat:

Nu trebuie să jignești, să blamezi sau să batjocorești, persoana care îți oferă ajutorul. E drept ce vorbesc?
Nu, dar cand vezi ca se reped sa ofere ajutor desi sunt defecti tare, poti sa le recomanzi "doctore, vindeca-te intai pe tine".

Si inca o data, eu nu ti-am oferit nici un ajutor si nic in-am de gand :)

Igor_Paslusnik 28.04.2015 21:55:52

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 589529)
Pai tocmai tu te-ai apucat sa intrebi asta, nene Ipocrila care ai spus sus si tare ca nu asculti de recomandarile duhovnicului?

Aline, frățioare, ai scăldat-o școlărește, sunt de acord cu ce spui, dar asta nu-i. Te rog să mă citezi, unde am spus eu că nu ascult recomandările duhovnicului meu. Pe care îl iubesc și îl ascult, că văd și simt că mă îndrumă spre mântuire. Deci te rog, un citat, cât de mic.

Mulțumesc.

AlinB 28.04.2015 21:57:50

Nu e problema mea daca dedublarile tale de personalitati electronice s-au translatat in viata reala.

GMihai 28.04.2015 22:56:32

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 589542)
Nu e problema mea daca dedublarile tale de personalitati electronice s-au translatat in viata reala.

Cel care a arătat că duhovnicul i-a dat canon să nu mai intre pe forum este Daniel_Ortodox ( http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=303 ), citez:

"Sunt Daniel_ortodox.

Acesta este, cu mila lui Dumnezeu, ultimul meu mesaj de pe acest forum.

Ascultarea de duhovnic este că, dacă voi fi banat, să nu mai particip la forum niciodată."
, sublinierea mea, dar, după cum știm, Botoș Remus Emilian nu este Botoș Remus Emilian.

Cine știe, poate el, săracul, a ajuns să o și creadă.

Igor_Paslusnik 28.04.2015 23:01:02

Citat:

În prealabil postat de GMihai (Post 589548)
Cel care a arătat că duhovnicul i-a dat canon să nu mai intre pe forum este Daniel_Ortodox, dar, după cum știm, Botoș Remus Emilian nu este Botoș Remus Emilian.

Cine știe, poate el, săracul, a ajuns să o și creadă.

Frate rătăcit, iertare.

Să te rogi pentru Botoș Remus-Emilian și să-l ierți, că e neputincios și slab, și rău și gol, dar să știi că ascultă de duhovnic, că vrea să se mântuiască.

Mă rog și eu (pentru el), pentru tine.

Iartă și iubește.

GMihai 28.04.2015 23:03:48

Citat:

În prealabil postat de Igor_Paslusnik (Post 589549)
Frate rătăcit, iertare.

Să te rogi pentru Botoș Remus-Emilian și să-l ierți, că e neputincios și slab, și rău și gol, dar să știi că ascultă de duhovnic, că vrea să se mântuiască.

Mă rog și eu (pentru el), pentru tine.

Iartă și iubește.

Păi cum asculți, Emiliane, dacă ți-a dat ascultare să nu mai intri pe forum NICIODATĂ ?!!!!!

Igor_Paslusnik 28.04.2015 23:09:42

Citat:

În prealabil postat de GMihai (Post 589550)
Păi cum asculți, dacă ți-a dat ascultare să nu mai intri pe forum NICIODATĂ ?!!!!!

Dacă eu aș fi aceași persoană cu Daniel ortodox, înseamnă cu nu m-aș afla aici fără ascultare, nu? Și înseamnă că am primit până la urmă ascultare că pot să intru, după o pauză de 2 ani. Înseamnă că aș fi tras, destulă epitimie, nu? Și că pot mărturisi Ortodoxia-Biserica lui Hristos și pe Hristos, mai departe, nu?

Cum și tu ai ascultare să fi pe forum, nu? Că altfel, ți-ai consuma timpul spre osândă, nu? :)

Deci, pomeniri pentru cei slabi, răi și goi.

GMihai 28.04.2015 23:13:46

Citat:

În prealabil postat de Igor_Paslusnik (Post 589551)
Dacă eu aș fi aceași persoană cu Daniel ortodox,

Păi, ești sau nu ești ? Să știm și noi și să ne bucurăm împreună cu tine că ți-ai recunoscut păcatul minciunii, că l-ai spovedit, ți-ai făcut canonul și ești iertat.

Dar, dacă te încăpățânezi să nu recunoști ne vom amărî că încă apasă asupra ta acest păcat. Să nu fie !

AlinB 29.04.2015 09:30:43

Gata, am lamurit-o si pe asta.
Dupa 2 ani o primit iar liber sa plictiseasca pe altii.
Ce s-o gandit duhovnicul, mai bine sa o faca virtual decat in realitate :21:
Macar "virtualul" e ca la televizor, nu-ti place, nu te uiti :)


Ora este GMT +3. Ora este acum 09:45:40.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.