Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Nunta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5022)
-   -   De ce nu imi gases persoana potrivita (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=19986)

TudorStefanbz 20.02.2024 00:05:31

De ce nu imi gases persoana potrivita
 
de ce nu pot gasi si eu o persoana credincioasa si potrivita mie? numai in esec,pana si o fata pe care am cunoscut-o la Biserica si aceea a dezamagit,venea doar de gura familiei,parea ceea ce nu e, as fi vrut sa traiesc dupa lege dar nu am reusit sa gasesc,si am dat gres,acum trec printr-o despartire...nu mai am nici o speranta,,,

Iorest 20.02.2024 00:38:27

Citat:

În prealabil postat de TudorStefanbz (Post 675960)
de ce nu pot gasi si eu o persoana credincioasa si potrivita mie? numai in esec,pana si o fata pe care am cunoscut-o la Biserica si aceea a dezamagit,venea doar de gura familiei,parea ceea ce nu e, as fi vrut sa traiesc dupa lege dar nu am reusit sa gasesc,si am dat gres,acum trec printr-o despartire...nu mai am nici o speranta,,,

E tot mai greu fiindcă societatea românească a alunecat pe paradigma de gândire occidentală care încurajează personalismul, egoismul, exacerbarea eu-lui, individualismul, șamd.

Ca întărire tot ce pot să-ți spun e să te ții de maslu, spovedanie-împărtășanie, rugăciune, mulți și-au luat țepe cu oameni care păreau ce nu sunt în Biserică, dar așa înveți.

RappY 20.02.2024 00:51:04

Citat:

În prealabil postat de TudorStefanbz (Post 675960)
nu mai am nici o speranta,,,

E hai, știi că deznădejdea nu e bună. Mai bine c-ai aflat acum decât mai târziu. Poate te pregătește și pentru viitor să fii mai atent. Tu încearcă să trăiești o viață după rânduială și se va îndura Dumnezeu să-ți dea ce ai nevoie.

cozia 20.02.2024 03:08:11

Foarte bune sfaturile de mai sus.
Ai incercat sa te rogi la Dumnezeu sa-ti trimita o femeie cu care sa te potrivesti si cu care eventual sa te casatoresti.
Ia incearca, si ai rabdare! Comporta-te cu blandete...
Deasemenea sa nu fi surprins daca femeia care va aparea nu este exact ceea ce asteptai sau iti imaginai... blonda, slaba si cu ochi albastri.
Citi ani ai?
Doamne Ajuta!

TudorStefanbz 20.02.2024 18:11:42

multumesc pentru sfat, sincer nu vroiam sa fie intr-un fel anume, vroiam sa fie buna la suflet,mai nou am vazut o postare cum ca sa caut o femeie la fel cum e mama ta,cum se comporta ea cu tine,pai fost nici la cumparaturi nu mergea cu mine,mancare facea si nici ea nu manca din ea,de sila,de copil numai zic noroc cu ai mei,i-am oferit totul pe tava si degeaba, nu am vicii,m-am tinut de munca, familist,,,dar degeeaba le plac vagabontii si viata haotica..am 31 de ani..

RappY 20.02.2024 18:27:44

Citat:

În prealabil postat de TudorStefanbz (Post 675987)
i-am oferit totul pe tava si degeaba

Nu e bine să le răsfeți, să le tratezi ca pe prințese că și-o iau în cap. Mai ales dacă zici că nu făcea nimic, de ce să o mai și răsfeți? E un curent de infantilizare în societate, și bărbații și femeile rămân un fel de copii eterni, răsfățați, și fără nicio înțelegere a realității.

Citat:

, nu am vicii,m-am tinut de munca, familist,,,dar degeeaba le plac vagabontii si viata haotica..am 31 de ani..
Ești tânăr în floarea vârstei, o scoți la capăt.

cozia 20.02.2024 19:14:10

Problema este copilul pe care l-ai mentionat. Aveti mare grija de el. Incercati sa ramana la voi, cu ajutorul lui Dumnezeu!
Concentreaza-te pe copil. Nu-l scapa din mana!

Iorest 20.02.2024 19:41:53

Citat:

În prealabil postat de TudorStefanbz (Post 675987)
multumesc pentru sfat, sincer nu vroiam sa fie intr-un fel anume, vroiam sa fie buna la suflet,mai nou am vazut o postare cum ca sa caut o femeie la fel cum e mama ta,cum se comporta ea cu tine,pai fost nici la cumparaturi nu mergea cu mine,mancare facea si nici ea nu manca din ea,de sila,de copil numai zic noroc cu ai mei,i-am oferit totul pe tava si degeaba, nu am vicii,m-am tinut de munca, familist,,,dar degeeaba le plac vagabontii si viata haotica..am 31 de ani..

Câți ani ai de căsătorie ?
Ai corespondat cu femei din Biserică pe aplicația cetatea creștină https://www.cetatea-crestina.org/info/despre-noi.html

TudorStefanbz 20.02.2024 21:01:56

cozia
 
da vreau sa lupt pentru copil sa ramana la noi , sta cu ai mei e in siguranta,la ea daca s-ar duce ar fi mare problema , familia ei e rau famata, nu are ce educatie sa primeasca plus ca nu e in stare de ea, am multe dovezi care de-a lungul timpului le-am pastrat pentru ca oarecum am simtit ca nu va fi bine,eu mi-am dorit acest copil ea nu,,,speram ca legea sa faca dreptate..

RappY 20.02.2024 21:22:22

Citat:

În prealabil postat de TudorStefanbz (Post 675998)
da vreau sa lupt pentru copil sa ramana la noi , sta cu ai mei e in siguranta,la ea daca s-ar duce ar fi mare problema , familia ei e rau famata, nu are ce educatie sa primeasca plus ca nu e in stare de ea, am multe dovezi care de-a lungul timpului le-am pastrat pentru ca oarecum am simtit ca nu va fi bine,eu mi-am dorit acest copil ea nu,,,speram ca legea sa faca dreptate..

Doamne ajută! Vezi și ce spune duhovnicul, cum e mai bine să crești un copil fără mama sa prezentă, poate a mai văzut cazuri și poate să te îndrume să crească cât mai frumos copilul.

TudorStefanbz 20.02.2024 21:37:42

pai ea nu are treaba cu Biserica, eu mi-am facut mereu datoria o duc la Biserica sa o impartasesc Duminica, credeti-ma ca in familia ei nu are ce sa inteleaga decat destramare,ca asa au fost invatati.

Iorest 20.02.2024 23:16:09

Citat:

În prealabil postat de TudorStefanbz (Post 676000)
pai ea nu are treaba cu Biserica, eu mi-am facut mereu datoria o duc la Biserica sa o impartasesc Duminica, credeti-ma ca in familia ei nu are ce sa inteleaga decat destramare,ca asa au fost invatati.

Nu mai are rost să te plângi acuma, trebuia să observi înainte lucrurile astea, acum n-ai decât să mergi înainte.
Oricum nimeni nu e perfect într-o căsnicie, fiecare le are pe ale sale.

cozia 21.02.2024 00:03:28

Citat:

În prealabil postat de TudorStefanbz (Post 675998)
da vreau sa lupt pentru copil sa ramana la noi , sta cu ai mei e in siguranta,la ea daca s-ar duce ar fi mare problema , familia ei e rau famata, nu are ce educatie sa primeasca plus ca nu e in stare de ea, am multe dovezi care de-a lungul timpului le-am pastrat pentru ca oarecum am simtit ca nu va fi bine,eu mi-am dorit acest copil ea nu,,,speram ca legea sa faca dreptate..

Vezi ca ce spui despre familia ei si de ea sunt subiective, foarte greu de dovedit in curte. Sa fi pregatit ca daca copilul va fi in custodia plina a mamei va trebui sa platesti pensie alimentara pina pe la 20 de ani+. Poate reusiti cu binisorul sa vi-l lase voua. Sper ca ai un job bine platit. Ai grija de tine! Roaga-te cit mai des poti.

TudorStefanbz 21.02.2024 00:27:20

Cozia
 
De-a lungul timpului am adunat multe și sper să fie în favoarea mea, eu am fost trup și suflet pentru copil ea nici măcar nu l-a dorit ai mei ne-au ajutat din plin și acum scăpată de greutăți să îl ea ea de-a gata? Nu e corect.De bani nu e problemă am job bun.Copilul a fost mai mult la mine crescut e adaptat acolo dar nu se știe pe viitor ce îi poate mintea, ca spun dacă era devotată nu se ajungea așa dar mi-e teamă pentru copil ca pe mâna ei e vai de el ..dar trebuie să-mi joc cartea nu am ce face…

Moroco 21.02.2024 08:43:27

Citat:

În prealabil postat de TudorStefanbz (Post 676004)
De-a lungul timpului am adunat multe și sper să fie în favoarea mea, eu am fost trup și suflet pentru copil ea nici măcar nu l-a dorit ai mei ne-au ajutat din plin și acum scăpată de greutăți să îl ea ea de-a gata? Nu e corect.De bani nu e problemă am job bun.Copilul a fost mai mult la mine crescut e adaptat acolo dar nu se știe pe viitor ce îi poate mintea, ca spun dacă era devotată nu se ajungea așa dar mi-e teamă pentru copil ca pe mâna ei e vai de el ..dar trebuie să-mi joc cartea nu am ce face…

Va urati si va razboiti pentru copil? Ce urmari rezulta de aici in sufletul lui?

Nu poti desparti un copil de mama lui, mai ales daca o iubeste cu adevarat.
Tu vrei sa te scapi de mama copilului tau? O judeci, ii judeci familia, o condamni... e clar ca ai un interes rau si nedrept. Esti ca un egoist lacom care vrea sa-si rapeasca propriul copil. Lasa-l in grija Lui Dumnezeu. Roaga-te pentru el si pentru mama lui. Asta e tot ce poti sa faci bine. Rugaciunea ajuta foarte mult, rugaciunea poate foarte mult. Roaga-te sa fie si sa se faca voia Lui Dumnezeu cu ei, nicidecum a ta. Leapada-ti voile, dorintele si interesele caci te duc in cearta si fapte rele. Linisteste-te si ofera doar rugaciuni tainice si iubire si impacare celor din jur. Lucrurile se vor rezolva de la sine. Nu te opune decat pacatelor, nedreptatilor tale, lasa evenimentele sa-si urmeze cursul lor firesc. Va fi bine.

Nu cauta persoane potrivite ci cauta sa iubesti cu adevarat... fara patimi patimashe... pe oricine iti da Dumnezeu.

La ce mi-ar folosi ceva sau cineva cu care ma potrivesc dar pe care nu iubesc? La amagire! Mint si stric viitorul in desert.

TudorStefanbz 21.02.2024 09:49:54

Morocco
 
Frate e clar ca ești pe lângă subiect mă judeci tu ști tu mai bine ce am trăit eu cu ea și câte s-au întâmplat ? Habar nu ai cum poate ajunge copilul meu dacă e pe mâna ei. Mereu dați dreptate mamelor dar taților când ? Dacă am greșit eu când am ales și am tot sperat ca învăța din greșeli și din tot ce i-am oferit asta nu înseamnă ca i se cuvine orice.

Moroco 21.02.2024 11:11:37

Citat:

În prealabil postat de TudorStefanbz (Post 676010)
Frate e clar ca ești pe lângă subiect mă judeci tu ști tu mai bine ce am trăit eu cu ea și câte s-au întâmplat ? Habar nu ai cum poate ajunge copilul meu dacă e pe mâna ei. Mereu dați dreptate mamelor dar taților când ? Dacă am greșit eu când am ales și am tot sperat ca învăța din greșeli și din tot ce i-am oferit asta nu înseamnă ca i se cuvine orice.

Dragul meu, io nu te judec, nu te acuz, io-s pacatos, tu o judeci pe ea. Se vede pe text. Nu-s pe langa subiect ci te-am sfatuit cinstit. Si din replica asta se vede ca esti tulburat si n-ai discernamant, ma acuzi si ma judeci ca te judec si ca te acuz. E clar ca esti intrun conflict in care nu vezi decat pro sau contra cauzei tale. Nu intelegi mesajul meu, dealtfel unul foarte serios.

Nici o lege morala nu desparte pe mama de fiu! E un drept sacramental. Pana la majorat ea are dreptul suprem si abea apoi tatal copilului in caz de despartire. Tatal e pus sa plateasca o pensie alimentara de intretinere.

Daca ai fi un sfant sau un drept, atunci ti-as da dreptate ca tatal copilului e mai bun de indrumator pentru viitor insa din textul postat de tine rezulta ca esti superficial, victima, plangacios ce te plangi, neserios, conflictual, judecator, ipocrit, exclusivist, rasist, etc... deci total necopt pentru a-ti asuma tu cresterea si sfatuirea copilului spre a-l duce pe calea cea buna.

Daca as fi judecator l-as incredinta mamei sale.
Imi pare rau pentru tine insa asa e drept!

L-ai purtat tu in burta 9 luni si 15 zile? L-ai nascut tu? I-ai dat tu sa suga? Te ingrijesti tu de ce manca si cu ce se imbraca?

Abea dupa ce a trecut de 14 ani si mama lui ar fi de acord, abea atunci ti l-as incredinta sau ti-as da drept de vizita saptamanala cu conditia sa prezinti dovezi de seriozitate si respect fata de mama copilului tau si de familia ei.

Nu am de ce sa tin cu tine. Pari un snob ipocrit ce vrea sa scape de mama copiului si de familia ei. Asa gandesc bogatii nu crestinii. Ti-as da si cateva zile de arest preventiv pentru repetate tentative de dezbinare pe motiv ca te crezi sfintisor in timp ce noi aici toti suntem pacatosi, asa ca mama copilului si familia ei!

Vezi cat de rau e sa iei locul judecatorului sau pe cel al lui Dumnezeu?

Imi dau seama ca treci printro drama insa tu esti setat pe interesul ce decurge din dezbinare si despartire.
Reciteste sfatul meu si vei intelege ca mergi pe o cale gresita.

Niciun om normal la cap nu acuza o mama si cu atat mai putin pe mama copilului sau sau pe familia din care provine ea, decat daca a cazut in interese mamoniace si copilul a devenit o marfa, o proprietate ravnita!

Un om normal, credincios, apara relatia mama-copil-bunici caci asta asigura fericirea copilului pana la majorat... punand pe primul plan relatia lui viitoare cu Dumnezeu.

TudorStefanbz 21.02.2024 12:43:34

Morocco
 
Hai sa-ții spun ceva: eu am schimbat mai mulți pamperși decât ea, am stat mai mult cu fata decât ea, dacă era după ea nici alăptat nu vedea, eu petreceam mult cu fata, ea doar pe telefon , îi făceam baie eu cu mama , ea cu țigara și cu telefonul, ea de la început vroia să facă avort dar la insistențele mele și ale altor rude s-a oprit.cine te crește ăla e adevărat părinte nu cine te face și te lasă așa la mâna la fraieri ca se ocupă ei, a vrut copil să se chinuie. Păi ce mama e aia ? Unde e dreptatea? Și plus ca e și aproape de moravuri ușoare dacă înțelegi la un pas . O să lupt până în pânzele albe pentru copil ca nu-l merită. Sper ca ai înțeles în mare domnul judecător..o zi bună

Penticostalul Traditional 21.02.2024 12:50:51

Citat:

În prealabil postat de TudorStefanbz (Post 675987)
i-am oferit totul pe tava si degeaba, nu am vicii,m-am tinut de munca, familist,,,dar degeeaba le plac vagabontii si viata haotica..

Iar tie ti-au placut vagaboantele din ce povestesti pe aici.

Ti-ai luat una care, din ceea ce spui tu, e dintr-o familie rau famata, nu are nicio treaba cu Biserica si nu vrea copii pentru ca nici nu e in stare sa-i educe.

Nu o mai judeca atât si nu te mai compatimi!

Citat:

În prealabil postat de TudorStefanbz (Post 676016)
O să lupt până în pânzele albe pentru copil ca nu-l merită. Sper ca ai înteles în mare domnul judecător..o zi bună

O zi buna si tie, mare sfantoc de pe peretii bisericii!

Recunosti singur că ti-a placut una "aproape de moravuri usoare" dar o judeci pe ea ca-i plac vagabonzii. OK, continua cu abordarea asta, spune-i si judecatorului ce ne zici noua p'acilea si o sa vezi unde e dreptatea. Sigur îti va da tie copilul.


P.S. Nu stiu de ce ar am impresia persistenta ca ai luat decizii mai mult sfatuindu-te cu mama ta decat cu nevasta-ta. Si ca ea, mama, cat si alte rude s-au bagat intre voi si v-au despartit.

TudorStefanbz 21.02.2024 13:00:46

Păi a fost greșeala mea ca am crezut ca pot schimba omul și nu știam ce are în cap când m-am încurcat ea urmărea bani .. asta e .

Moroco 21.02.2024 13:15:14

Citat:

În prealabil postat de TudorStefanbz (Post 676016)
Hai sa-ții spun ceva: eu am schimbat mai mulți pamperși decât ea, am stat mai mult cu fata decât ea, dacă era după ea nici alăptat nu vedea, eu petreceam mult cu fata, ea doar pe telefon , îi făceam baie eu cu mama , ea cu țigara și cu telefonul, ea de la început vroia să facă avort dar la insistențele mele și ale altor rude s-a oprit.cine te crește ăla e adevărat părinte nu cine te face și te lasă așa la mâna la fraieri ca se ocupă ei, a vrut copil să se chinuie. Păi ce mama e aia ? Unde e dreptatea? Și plus ca e și aproape de moravuri ușoare dacă înțelegi la un pas . O să lupt până în pânzele albe pentru copil ca nu-l merită. Sper ca ai înțeles în mare domnul judecător..o zi bună

Păi a fost greșeala mea ca am crezut ca pot schimba omul și nu știam ce are în cap când m-am încurcat ea urmărea bani .. asta e .

Acuma mai vii de-acasa, si daca e fetitza atunci se schimba treaba.
Ca judecator ti-as incredinta-o tie, caci e nedrept sa rupi o fetitza de taticul ei, deci dupa ultimele declaratii ti-as incrednita-o tie si familiei tale, celor mai responsabili, mai seriosi, mai curati, celor care o iubesc cu adevarat si mai mult.

Da, ai dreptate. Fata trebuie sa ramana cu tata atata vreme cat n-are alta femeie! Insa nu ma amestec.

Lupta fratele meu pana la capat, insa nu produ traume sufletesti nici fetei si nici mamei. Nu produ rani nevindecabile. Du lupta cea buna evitand orice forma de acuzari, osandiri, judecari, etichetari, evita reprosurile, nemultumirile, conflictul, barfa, denigrarea, procesomania, interesul si dorintele egoiste, legate de partaj si de bani si avere... Mai mult te roaga decat sa tot dai apa la moara hranind rautatea, alimentand frustrarile si nemultumirile.

Fii bun, fii un exemplu pentru fetitza ta daca chiar o iubesti. Si ma refer la comportamentul tau crestin si drept fatza de mama ei. Acum trebuie sa fi cu maxima atentie si peste timp se va vedea cat de intelept te-ai comportat.

Imi pari un om tulburat ce uraste mama fetitei lui. Iarta si uita. Uita tot dupa ce ierti din toata inima si din tot sufletul! Nu mai gandi si analiza! Alunga orice gand conflictual si te linisteste!

TudorStefanbz 21.02.2024 13:34:54

Moroco
 
Păi asta am încercat să îți explic ca o să lupt. Eu de mică mi-am dorit-o și am avut grijă de ea nu a lipsit Duminică de la Împărtășit mi-am făcut datoria pe când ea nici nu vroia să audă de Biserică am vrut să o iau la spovedit de câteva ori dar m-am luptat cu morile de vânt….si de aia zic ca o sa mă lupt pentru ea pentru ca o iubesc f mult și ea de altfel se joacă cu mine eu mă dau in mintea ei și e mai atrasă de mine.De asta zic a crescut frumos în sânul familiei mele , educată și isteață .. maică sa poate doar să o copleșească cu jucării și altele pentru ca e copil, dar îmi aduc aminte eram în annglis toți și ea spunea ca îi e dor de tataia pentru ca cel mai mult a stat la părinții mei și s-a acomodat acolo, unde are toate condițiile să facă ceva, e păcat ca ne-am chinuit și să o ia cineva de-a gata nu e drept… 🙏

Moroco 21.02.2024 14:00:51

Citat:

În prealabil postat de TudorStefanbz (Post 676020)
Păi asta am încercat să îți explic ca o să lupt. Eu de mică mi-am dorit-o și am avut grijă de ea nu a lipsit Duminică de la Împărtășit mi-am făcut datoria pe când ea nici nu vroia să audă de Biserică am vrut să o iau la spovedit de câteva ori dar m-am luptat cu morile de vânt….si de aia zic ca o sa mă lupt pentru ea pentru ca o iubesc f mult și ea de altfel se joacă cu mine eu mă dau in mintea ei și e mai atrasă de mine.De asta zic a crescut frumos în sânul familiei mele , educată și isteață .. maică sa poate doar să o copleșească cu jucării și altele pentru ca e copil, dar îmi aduc aminte eram în annglis toți și ea spunea ca îi e dor de tataia pentru ca cel mai mult a stat la părinții mei și s-a acomodat acolo, unde are toate condițiile să facă ceva, e păcat ca ne-am chinuit și să o ia cineva de-a gata nu e drept… 🙏

Sa va iubiti sanatosi...

Nu stiu daca te poti opune daca vrea s-o ia. Nu te poti pune cu justitia. N-ai ce sa faci. Poti cere dreptul la vizite saptamanale si la timp petrecut cu ea pana la majorat.

Nu-i pacat daca v-ati ”chinuit”! De ce sa-ti para rau daca o ia cinva dea-gata? Tu consideri iubirea de pana acum o investitie materiala pe care ai vrea sa ti-o returneze mama fetei? Te dor pagubele materiale? Dragostea nu asteapta nicio rasplata pentru sacrificiile sale si nu cere nicio despagubire! Tu vorbesti de iubire sau de afaceri si realizari materialiste?

Roaga-te si lasa in seama lui Dumnezeu, concentrandu-te pe ”fie voia Ta, faca-se voia Ta, precum vrei Tu Doamne”!

Sigur Dumnezeu iti va darui ceea ce e mai bine pentru dezvoltarea voastra duhovniceasca, pentru desavarsirea iubirii. Dar ca sa va castigati sufletele trebuie sa va inarmati cu rabdare si nicidecum cu reprosuri si acuzari procesomane pentru despagubiri materialiste.

Omul cand daruie nu asteapta nimic in schimb! Dar din dar se face Rai! Dragostea e darul lui Dumnezeu. Cum sa cauti sa profiti material de pe urma ei parandu-ti rau pentru ce ai ”risipit” cu ea?

”Mere, pere in panere ce se da nu se mai cere!”


Ora este GMT +3. Ora este acum 10:29:50.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.