Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Umanitare (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5050)
-   -   Rugaciune pentru nastere usoara (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=16577)

maria32 19.06.2013 18:51:45

Rugaciune pentru nastere usoara
 
Dragii mei,
pentru ca de-a lungul timpului am constatat pe propria piele ca sa zic asa, cat de mare este puterea rugaciunilor voastre unite pentru cate un semen aflat in nevoie, vin si eu la voi cu rugamintea de a ma pomeni si pe mine in rugaciunile voastre astazi, maine si cel tarziu poimaine, pentru a se indura Bunul Dumnezeu si a-mi usura durerile nasterii.
De azi dimineata cred ca am intrat in pretravaliu, dar daca pana vineri dimineata nu vine bebe pe cale naturala, oricum dr. are de gand sa ma opereze pentru ca depaseste termenul.
Multumesc din suflet.
P.S. Numele meu de botez este Oana Catalina.

delia31 19.06.2013 21:05:54

Rugaciune pentru nastere usoara

"O, Preaslavita Maica a lui Dumnezeu, miluieste-o pe roaba ta, Oana Catalina si vino intru ajutorul ei in vremea durerilor ei pe care le rabda toate fiicele Evei in timpul nasterii.

Ceea ce esti binecuvantata intre femei, adu-ti aminte cu ce bucurie si dragoste te grabeai sa ajungi la ruda ta Elisabeta cand aceasta a ramas insarcinata si ce minune s-a aratat cu mama si cu pruncul din pantecele ei si din nesecata ta milostivire, da-i si umilei tale roabe, nastere usoara!

Da-i ei harul ca acest copil ce se afla langa inima sa, sa strige cu bucurie asa cum sfantul prunc Ioan s-a inchinat Dumnezeului si Mantuitorului nostru, Care din iubire pentru noi, pacatosii, nu S-a rusinat, ci a aceptat sa fie prunc.
Bucuria negraita de care s-a umplut inima ta feciorelnica la nasterea Fiului si Dumnezeului tau sa-i aline durerea! Mantuitorul tau nascut de tine sa o pazeasca de moartea care curma viata multor mame la nastere si sa se numere rodul pantecelui ei in randul alesilor lui Dumnezeu!
Auzi, Preaslavita Imparateasa a Cerurilor smerita ei rugaciune, intoarce fata ta spre roaba ta si acoper-o, ajutatoarea crestinilor si tamaduitoarea bolnavilor cu acoperamantul tau in ceasul chinurilor si al durerilor, ca sa se invredniceasca sa cunoasca ca tu esti Maica milostiviri si sa slaveasca bunatatea ta, caci tu nu nesocotesti niciodata rugaciunile celor sarmani si ii izbavesti pe toti cei ce te cheama in ceasul necazurilor. Amin. "

Maica Domnului cu tine si bebele!

delia31 19.06.2013 21:10:57

Rugaciunea femeii insarcinate – alcatuire a Sf. Sofronie Saharov


“O, Împărate Iisuse Hristoase Dumnezeul nostru, izvorule al vieții și al nemuririi, îți mulțumesc că întru căsătoria mea m-ai făcut vas al binecuvântării și al darului Tău. Căci Tu, Stăpâne ai zis: „Creșteți și vă înmulțiți, umpleți pământul și-l stăpâniți !”
Îți mulțumesc și mă rog : binecuvântează acest rod al trupului meu care mi-a fost dat de către Tine. Ocrotește-l și-i dă viață întru Duhul Tău cel Sfânt. Dă lui creștere întru sănătate și trup curat cu mădulare bine întemeiate. Sfințește trupul lui, mintea și inima și toate simțurile și dăruiește acestui prunc care va să se nască suflet înțelept și întemeiază întru el frica Ta. Înger credincios, sufletului și a trupului îi dăruiește. Păzește-l, ține-l, întărește-l și adăpostește pre el în pântecele meu până în ceasul nașterii lui. Și nu tăinui pre el în pântecele maicii sale pentru că mâinile Tale l-au alcătuit dându-i viață și sănătate.

O, Doamne Iisuse Hristoase întru atotputernicile și părinteștile Tale mâini încredințez copilul meu. Așează pre el sub mâna harului Tău și prin Sfântul Duh sfințește-l și-l înnoiește întru viață veșnică, ca să fie mădular al Cereștii Tale Împărății. AMIN.

O, întru tot Milostive Hristoase Dumnezeul nostru caută și mă păzește pre mine roaba Ta, de frică și de duhurile rele care caută să strice lucrul mâinilor Tale. Iar când va veni ceasul și timpul meu, izbăvește-mă cu harul Tău. Privește cu ochi milostivi pre mine roaba Ta și izbăvește-mă de dureri. Luminează-mi neputințele cele dintru timpul ieșirii și dă-mi întărire și putere la naștere. Fă-o grabnică prin atotputernicul Tău ajutor. Că slava lucrului Tău este aceasta și tăria atotputerniciei Tale, lucrul Harului Tău și a inimii Tale milostive. AMIN.

Împărăteasa mea mult milostivă, nădejdea mea, o, Maica lui Dumnezeu, bucuria celor necăjiți, ajută-mă că sunt fără ajutor, mijlocește Tu și roagă-te la Fiul tău, Hristos Dumnezeul nostru să lumineze mie timpul acesta în care port prunc și să-mi ușureze greutatea sarcinii nevrednicei roabe Sale și să dăruiască binecuvântarea Sa peste pruncul pe care îl voi naște. Căci nu știu alt ajutor mântuitor și nici altă nădejde de scăpare ca să mă păzească și să ne apere (cu pruncul meu).
Că întru a Ta mijlocire și ajutor, slavă și mulțumire întru toate înălțare, Unuia Dumnezeu în Treime, Făcătorul tuturor acum și pururi și-n vecii vecilor
AMIN."

maria32 20.06.2013 09:49:21

Multumesc din suflet Delia. Am aceste rugaciuni si inca altele asemenea si le-am spus in fiecare seara pe parcursul sarcinii. In Dumnezeu imi e increderea si rugaciunile Maicii Domnului sunt speranta mea.

Ekaterina 20.06.2013 10:26:20

Sa aveti toata increderea ca totul se va desfasura in cel mai potrivit mod. Dupa ce am nascut si am vazut ce inseamna nasterea, am inceput sa aprind (cand merg la slujba) cate o lumanare pentru toate femeile ce urmeaza sa nasca sau sunt in durerile nasterii, mai ales daca in gandul meu port si o persoana draga care se apropie de fericitul eveniment.

Maica Domnului nu va va lasa, mai ales daca i-ati cerut ajutorul. Indiferent de modul in care veti naste, natural sau prin cezariana (mai ales daca aceasta nu este o decizie care sa va apartina ci este si sfatul medicului la mijloc), sa aveti incredere ca este voia lui Dumnezeu. Personal sunt pentru nasterea naturala, dar medicul stie mai bine daca se poate sau nu. Important este ca mama si bebe sa fie bine. Va doresc nastere usoara si bebe sanatos! Asteptam vesti bune :-)

maria32 20.06.2013 10:35:38

Doamne ajuta Ekaterina! Iti multumesc din suflet pentru sfaturi si urari. :53:
Domnul sa ajute toate femeile care sunt pe cale de a deveni mame.

Hartford 20.06.2013 12:49:10

Citat:

În prealabil postat de maria32 (Post 523388)
Dragii mei,
pentru ca de-a lungul timpului am constatat pe propria piele ca sa zic asa, cat de mare este puterea rugaciunilor voastre unite pentru cate un semen aflat in nevoie, vin si eu la voi cu rugamintea de a ma pomeni si pe mine in rugaciunile voastre astazi, maine si cel tarziu poimaine, pentru a se indura Bunul Dumnezeu si a-mi usura durerile nasterii.
De azi dimineata cred ca am intrat in pretravaliu, dar daca pana vineri dimineata nu vine bebe pe cale naturala, oricum dr. are de gand sa ma opereze pentru ca depaseste termenul.
Multumesc din suflet.
P.S. Numele meu de botez este Oana Catalina.

Sfinte Nectarie tu ai ajutat atatea mame sa-si nasca pruncii cu usurinta te rog ajuta si pe sora noastra Oana Catalina sa nasca usor si sa aduca pe lume un prunc sanatos.
Doamne ajuta

tabitha 21.06.2013 05:37:28

Naștere ușoară dragă Oana, Maica Domnului să îți ajute să vina bebe cu bine pe lume ! :63::67:

maria32 25.06.2013 08:57:16

Multumesc din suflet tuturor pentru rugaciuni!
Am nascut vineri un prunc minunat si sanatos.
Suntem deja acasa, bine sanatosi.
Doamne ajuta tuturor! Multa sanatate sa va dea Dumnezeu!

DragosP 25.06.2013 09:36:31

Sănătate să aveți!

Ekaterina 25.06.2013 10:10:07

Felicitari! Sa va traiasca, sa fie sanatos (asemenea si parintii)! Ne bucuram ca ne-ati impartasit minunata veste :-)

Hartford 25.06.2013 19:02:19

Citat:

În prealabil postat de maria32 (Post 524276)
Multumesc din suflet tuturor pentru rugaciuni!
Am nascut vineri un prunc minunat si sanatos.
Suntem deja acasa, bine sanatosi.
Doamne ajuta tuturor! Multa sanatate sa va dea Dumnezeu!

Multumim de vestea buna sa fie sanatos asteptam pozice.

maria32 06.08.2013 15:41:42

5 atașament(e)
Multumesc tuturor. Iata si pozele promise

Geo_Geo79 06.08.2013 16:26:42

Ce scumpic :8::53::8:, sa va traiasca si sa va aduca numai bucurii.

glykys 06.08.2013 21:56:00

Felicitari, Oana Catalina! Sa va traiasca si sa dea Domnul sa fie sanatos si credincios! Mai ieri ne aratai poze cu rochia de mireasa :). Ma bucur mult.

glykys 06.08.2013 22:05:59

Dublu post

Mia Mia 07.08.2013 11:47:07

:)
 
Felicitari, e un scump.

Sa fiti sanatosi! :)

Hartford 07.08.2013 12:46:37

Multumim de pozice, sa-ti traiasca feciorul sa te bucuri de el.

Lady Brightside 07.08.2013 13:23:14

Sincere felicitari! E un scumpic!

maria32 07.08.2013 18:53:30

Multumesc din suflet tuturor pentru urari. Doamne ajuta!
Acum ne pregatim pentru primirea tainei sfantului botez, astept cu nerabdare clipa cand iubitul meu va deveni crestin si se va naste a doua oara din apa si din duh sfant.

Ekaterina 07.08.2013 19:09:13

Tare scump micutul! :-)) La botezul copiilor am avut cele mai mari emotii, mai puternice decat la nunta. Am asteptat Taina numarand zilele. Speram sa postati poze si de la crestinarea micutului.

maria32 10.09.2013 09:13:14

5 atașament(e)
Cu emotii mari si multa bucurie s-a savarsit si taina sfantului botez iar micutul nostru a devenit crestin si a primit numele de Theodor.
Iata si cateva poze de la fericitul eveniment.

Annyta 10.09.2013 10:47:25

Este un frumos :-)
Să fiți sănătoși si bucuroși cu toții!

Hartford 10.09.2013 11:45:19

Sa va traiasca ingerasul.

zaharia_2009 10.09.2013 11:51:28

nevoie de ajutor domestic !
 
Fratilor , iertati-ma ca intervin in acest fir dar am nevoie de mare ajutor din partea userilor priceputi la IT(la softuri, in general).
Daca este vreunul dintre frati dornici sa-mi dea o mina de ajutor il rog deosebit sa o faca .
Stiu ca si exista un fir de discutii tocmai legat despre folosirea calculatorului(destinat novicilor) dar nu l-am mai gasit si pt. asta am postat aici .
va rog deci sa ma iertati pt. indrasneala si ca astept din suflet un frate binevoitor.

Yasmina 10.09.2013 12:43:20

Felicitari!
Imi pare ca seamana cu tine :)
Dar la ce biserica a avut loc evenimentul deoarece preotii imi par cunoscuti...

Ekaterina 10.09.2013 14:50:23

Sa fie un adevarat crestin! L-am recunoscut in poze pe Parintele Tanasache, un parinte tare bun si apropiat de oameni :-) Sa fie sanatos si sa va bucurati de el!

maria32 11.09.2013 10:52:22

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 533414)
Felicitari!
Imi pare ca seamana cu tine :)
Dar la ce biserica a avut loc evenimentul deoarece preotii imi par cunoscuti...

Multumesc. Intr-adevar, toata lumea spune ca seamana cu mine :)
Biserica este Sfantul Ilie Grant din Crangasi, preot paroh Atanasie Tanasache Costea si Parintele Petre Comsa.

maria32 11.09.2013 10:53:14

Citat:

În prealabil postat de Ekaterina (Post 533429)
Sa fie un adevarat crestin! L-am recunoscut in poze pe Parintele Tanasache, un parinte tare bun si apropiat de oameni :-) Sa fie sanatos si sa va bucurati de el!

Doamne ajuta! Multumim de urari. Intr-adevar parintele Tanasache l-a botezat intrucat dansul este duhovnicul nostru de familie. El ne-a si cununat si nu se putea altfel :)

maria32 09.07.2015 16:19:34

1 atașament(e)
Pentru ca am observat ca pe forum s-a format o comunitate de utilizatori care sunt cam aceiasi de pe vremea cand am intrat si eu pentru prima data pe aici (prin 2009 daca nu ma insel, nu am stat sa verific) m-am gandit sa reiau vechile mele postari sa vad ce s-a mai scris la ele si sa va spun ce s-a mai intamplat cu acele subiecte.
Cred ca e interesant de vazut cum lucreaza Dumnezeu in viata unui om.
Legat de acest fir de discutie, iata-l pe feciorasul meu dupa 2 ani :)
S-a facut "mare" si vrea sa bata toaca la biserica :)

Yasmina 09.07.2015 17:28:26

Citat:

În prealabil postat de maria32 (Post 595286)
Pentru ca am observat ca pe forum s-a format o comunitate de utilizatori care sunt cam aceiasi de pe vremea cand am intrat si eu pentru prima data pe aici (prin 2009 daca nu ma insel, nu am stat sa verific) m-am gandit sa reiau vechile mele postari sa vad ce s-a mai scris la ele si sa va spun ce s-a mai intamplat cu acele subiecte.
Cred ca e interesant de vazut cum lucreaza Dumnezeu in viata unui om.
Legat de acest fir de discutie, iata-l pe feciorasul meu dupa 2 ani :)
S-a facut "mare" si vrea sa bata toaca la biserica :)

O idee foarte buna!
Ce mare s-a facut voinicul :)

Cred ca cea mai buna investitie in timp sunt copiii! Altfel nu prea ai prea clara trecerea timpului,dar cand vezi cum cresc,cum devin persoane mature ai o idee despre cum au trecut anii.
Ieri am dat peste pozele copilului unui prieten si am ramas socata sa vad in locul unui copilas un adevarat adolescent :)
Asa iti dai seama imediat cati ani au trecut in viata ta !

fallen 15.07.2015 11:47:12

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 595289)
O idee foarte buna!
Ce mare s-a facut voinicul :)

Cred ca cea mai buna investitie in timp sunt copiii! Altfel nu prea ai prea clara trecerea timpului,dar cand vezi cum cresc,cum devin persoane mature ai o idee despre cum au trecut anii.
Ieri am dat peste pozele copilului unui prieten si am ramas socata sa vad in locul unui copilas un adevarat adolescent :)
Asa iti dai seama imediat cati ani au trecut in viata ta !

Tell me about it...
Cati copii ai colegilor, prietenilor, vecinilor, rudelor, am vazut crescand in toti anii astia...ca sa nu mai zic de propriul nepot, care parca mai ieri l-a nascut sora-mea, eram paremi-se in primul an de fac, a ost bebelus, apoi copil, il duceam in parc cu caruciiorul sau de manuta, si acum are " tipul" vreo 17-18ani, a terminat clasa a XI-a, si e mai inalt ca taica-su...
Ma tem ca la un moment dat ajungi sa te intrebi " but where is my little boy"???, unde a disparut,'in ce s-a transformat ??? Alte mame observ ca au tendinta sa ne vada ( sa ne vorbeasca, sa se poarte ) tot ca pe copilasii lor, pana la adanci batraneti...cred ca vor realiza trecerea timpului abia cand le vom pune in brate proprii nostri copii, nepotii lor..cu voia lui Dumnezeu....cred ca abia atunci ne-am implinit destinul...

Yasmina 16.07.2015 01:59:07

Citat:

În prealabil postat de fallen (Post 595714)
Tell me about it...
Cati copii ai colegilor, prietenilor, vecinilor, rudelor, am vazut crescand in toti anii astia...ca sa nu mai zic de propriul nepot, care parca mai ieri l-a nascut sora-mea, eram paremi-se in primul an de fac, a ost bebelus, apoi copil, il duceam in parc cu caruciiorul sau de manuta, si acum are " tipul" vreo 17-18ani, a terminat clasa a XI-a, si e mai inalt ca taica-su...
Ma tem ca la un moment dat ajungi sa te intrebi " but where is my little boy"???, unde a disparut,'in ce s-a transformat ??? Alte mame observ ca au tendinta sa ne vada ( sa ne vorbeasca, sa se poarte ) tot ca pe copilasii lor, pana la adanci batraneti...cred ca vor realiza trecerea timpului abia cand le vom pune in brate proprii nostri copii, nepotii lor..cu voia lui Dumnezeu....cred ca abia atunci ne-am implinit destinul...



Asta este opinia ta si a altor femei care simt ca se implinesc prin copii,eu de exemplu nu simt asta!
Cu copii sau fara, eu vreau sa devin o persoana mai buna -abia atunci mi-am implinit destinul.

In rest,imi plac copiii,sunt absolut fantastici;cand imi petrec timpul cu copiii prietenilor este un timp castigat nu pierdut,dar asta a fost si destinul meu sa nu am posibilitatea sa-mi fac o familie.
Dar nu ma simt pe dinafara,ma simt ca un om normal nu ca o paria sau cineva care nu si-a implinit destinul.
Nu depind de cineva sau de o idee pt a ma simti implinita.
Unii dau lumii copii,altii timpul lor,altii milostenie,altii stiinta si descoperiri ...important este sa lasam lumii ceva din noi,un mic sacrificiu,un mic tribut.

Monnis 16.07.2015 10:40:49

Foarte frumoase și potrivite pentru această perioadă binecuvântată din viața unei femei sunt Acatistul Sfinților Părinți Ioachim și Ana și Acatistul Sfântului Stelian. Mie mi le-a recomandat părintele și le-am citit cu mare drag atât în timpul sarcinii cât și la maternitate, după ce s-a născut copilașul. Aș mai adăuga, din ce-am trăit, că perioada de sarcină permite mai multă rugăciune, când venim cu bebele de la maternitate parcă am pășit în alt univers, în care ziua și noaptea capătă alte dimensiuni.
Dumnezeu să vă dăruiască, viitoare mămici, naștere ușoară și copilași sănătoși!

Corinusha 16.07.2015 11:09:54

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 595759)
[/b]

Asta este opinia ta si a altor femei care simt ca se implinesc prin copii,eu de exemplu nu simt asta!
Cu copii sau fara, eu vreau sa devin o persoana mai buna -abia atunci mi-am implinit destinul.

In rest,imi plac copiii,sunt absolut fantastici;cand imi petrec timpul cu copiii prietenilor este un timp castigat nu pierdut,dar asta a fost si destinul meu sa nu am posibilitatea sa-mi fac o familie.
Dar nu ma simt pe dinafara,ma simt ca un om normal nu ca o paria sau cineva care nu si-a implinit destinul.
Nu depind de cineva sau de o idee pt a ma simti implinita.
Unii dau lumii copii,altii timpul lor,altii milostenie,altii stiinta si descoperiri ...important este sa lasam lumii ceva din noi,un mic sacrificiu,un mic tribut.

Foarte frumos spus Yasmina.
Sunt convinsa ca, chiar daca nu ai copii, ai de oferit lumii intregi multe alte lucruri (timp, energie, compasiune etc.) Fiecare probabil avem un destin, ca sa-i zic asa, dar implinirea nu cred ca sta la toata lumeai n aceleasi lucruri.

sophia 16.07.2015 11:24:41

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 595759)
[/b]

Asta este opinia ta si a altor femei care simt ca se implinesc prin copii,eu de exemplu nu simt asta!
Cu copii sau fara, eu vreau sa devin o persoana mai buna -abia atunci mi-am implinit destinul.

In rest,imi plac copiii,sunt absolut fantastici;cand imi petrec timpul cu copiii prietenilor este un timp castigat nu pierdut,dar asta a fost si destinul meu sa nu am posibilitatea sa-mi fac o familie.
Dar nu ma simt pe dinafara,ma simt ca un om normal nu ca o paria sau cineva care nu si-a implinit destinul.
Nu depind de cineva sau de o idee pt a ma simti implinita.
Unii dau lumii copii,altii timpul lor,altii milostenie,altii stiinta si descoperiri ...important este sa lasam lumii ceva din noi,un mic sacrificiu,un mic tribut.

La punctul asta ii dau dreptate lui fallen.
Am observat de-a lungul timpului ca exista oameni cu mai mult sau mai putin instinct matern respectiv patern. Sunt unii care fac orice ca sa aibe un copil si altii care pur si simplu nu vor sa aibe. Intre ei mai sunt unii care abandoneaza foarte usor ideea de a avea copil, sau nu sunt dipusi sa faca unele lucruri, nu au o dorinta prea mare.
Altii desi convinsi ca nu vor sa aibe copil isi mai schimba opinia in functie de imprejurari sau alte lucruri (se casatoresc, apare copilul intamplator, se schimba ceva in viata lor).

Pe de o parte te inteleg Yasmina. E bine ca esti echilibrata si iti gasesti alte moduri de a inlocui anumite goluri din viata ta.
Pe de alta parte nu-mi place ca deja abandonezi si gandul si faptul de a avea copii.
Tu esti tanara si posibilitati sunt destule, mai ales in SUA.
Mai intai ca poti sa-ti gasesti un partener sa-ti intemeiezi o familie, si apoi acolo in SUA poti sa ai copil. Toate usile sunt deschise: de la medici la adoptie.
Dar imi face impresia ca nici nu lupti, esti cumva in deznadejede si in a lupta ca sa-ti gasesti partener si in a face ceva sa ai un copil.

Am trecut si eu prin prima faza, cea cu partenerul. Nu dau sfaturi in aceasta privinta. Nu stiu nici cum este bine. Eu am gasit o solutie, dar sunt convinsa ca exista si altele mai bune.

Legat de copil - daca eram in SUA sau in alta tara si daca aveam bani, eram rezolvata. Nu lasam sa raman fara copii.
Si eu ca si tine ma stradui sa gasesc alte solutii pentru a-mi umple golul, cu copiii din jurul meu: ai prietenilor, cunoscutilor, finutul meu.
Eu nu ma simt implinita si nici femeie si am sa-mi port suferinta pana la sfarsitul vietii. Si sotul meu la fel.
Si eu ma intreb adeseori pentru ce am trait si m-am zbatut si cui ii va ramane tot ceea ce am de oferit. Asta este totusi sensul vietii. Sa te nasti, sa te dezvolti si sa lasi in urma ta ceva cuiva, atat fiinte omenesti cat si alte valori.

Sunt si momente in care ma intreb la ce bun sa faci copii in asa o lume si in care ma intristez cumplit vazand cum sunt generatiile actuale, copiii actuali si parintii lor. Nu-mi place ce vad. Mai deloc.

Nici nu sunt de acord cu ceea ce spui in ultima fraza. Adica sunt de acord, dar nu pot pune lucrurile toate la acelasi nivel.
Nu e acelsi lucru sa dai lumii un copil, sau o idee, sau timp, sau milostenie. Fiecare lucru are valoare sa si un copil are cea mai mare valoare dupa mine. Fiindca prin el dai de fapt de toate mai departe: si viata, si valori, si stiinta si talente, si timp, si milostenie etc.

Ma intristeaza mult faptul ca femeile sunt tot mai "egoiste" si sistemul, societatea tot mai complicat(a) si ca nu pot fi implicati (mai mult) cei care nu pot avea copii in cresterea celorlalti. Cerintele sunt atat de mari: ba nu stiu ce fel de scoli si cursuri, ba bani, ba legi si birocratii.
Inainte vreme era mai simplu. Si oamenii mai deschisi.
Azi ti se face observatie si esti criticat daca te uiti la un copil pe strada sau ii spui ceva, ca vai esti pedofil sau mai stiu eu, sau nu ai tu dreptul sa ii faci educatie sau sa te atingi de el.
Au devenit absurzi parintii...
Si diferenta asta ca cei care sunt parinti sunt automat mai grozav de cat cei care nu pot avea copii si aceia din urma trebuie atata verificati si scoliti. Dar pe parintii naturali nu-i verifica nici naiba si pot sa faca ce vor cu copiii lor.

Ma uit la copii, fac ce pot pentru ei, dar...atat. Nici un copil botezat nu este in fapt al tau. Si acolo sunt parintii lui care hotarasc asupra lui - cand si ce si cat poti sa faci cu el. Daca vor ti-l lasa si poti sa-ti faci rolul, daca nu, nu. Tu ca nas nu poti sa faci nimic.

Si eu imi gasesc alte moduri de a da ceva celor din jur, dar este tot mai greu, pentru ca pretentiile si cerintele sunt tot mai mari si mai capeti de multe ori si rezultate negative si rau.

Yasmina, nu renunta. Lupta mai departe si-ti fa o familie. Nu abandona. Dar trebuie sa te misti, trebuie sa faci ceva. Nu vin lucrurile de la sine.

Monnis 16.07.2015 16:02:24

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 595786)
Eu nu ma simt implinita si nici femeie si am sa-mi port suferinta pana la sfarsitul vietii. Si sotul meu la fel.
Si eu ma intreb adeseori pentru ce am trait si m-am zbatut si cui ii va ramane tot ceea ce am de oferit. Asta este totusi sensul vietii. Sa te nasti, sa te dezvolti si sa lasi in urma ta ceva cuiva, atat fiinte omenesti cat si alte valori.

Sophia, întăriți-vă și încercați să vă împacați cu asta. Poate Dumnezeu v-a ferit de alte dureri pe care le au uneori părinții prin copii, sau gândiți-vă că totuși, neputând avea copii, ați evitat unele păcate și aveți șanse mai mari la mântuire. Eu cunosc o familie ce nu a putut avea copiii câțiva ani, dar urmând tratamente îndelungate, minunea s-a produs. S-a născut un copilaș, dar cu oarece probleme. Durerea părinților nu e mică. Dumnezeu știe cum supraviețuiesc părinții când copilul pleacă la Domnul înaintea lor.

[/quote]Ma uit la copii, fac ce pot pentru ei, dar...atat. Nici un copil botezat nu este in fapt al tau.[/quote]

Păi copiii sunt de fapt ai lui Dumnezeu, ca noi toți dealtfel. Nici noi părinții nu-i putem păzi de toate necazurile și de la o anumită vârstă e chiar firesc ca ei să se detașeze într-o anumită măsură de părinți și să se dedice propriei familii.

Vă doresc toate cele bune! Doamne ajută!


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:55:48.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.