Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Despre Biserica Ortodoxa in general (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=506)
-   -   Erori dogmatice in Biserica Ortodoxa Romana "Sf.Treime"din Los Angeles (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=4940)

petrut-angel 16.11.2008 12:12:36

Erori dogmatice in Biserica Ortodoxa Romana "Sf.Treime"din Los Angeles
 
As dori sa sesizez cateva erori postate de catre Biserica Ortodoxa Romana "Sf Treime" din Los Angeles in legatura cu doctrina bisericii ortodoxe.Am ramas surprins sa vad k aceasta biserica sustine dogme ca : Imparatia de 1000 de ani,doctrina potrivit careia omul este facut din trei parti:suflet,duh,trup;faptul k Domnul IIsus Hristos nu a fost in Iad cu sufletul in perioada dintre moartea si invierea Sa;ca Iadul este un taram viitor care va exista incepand cu Judecata de Apoi;etc....Aceste informatii le puteti gasi pe http://biserica.org/Publicatii/1998/NoI/index.html

fllorina 16.11.2008 12:29:29

Da, e f grav! Trebuie sa le scrii. Poate au facut din nestiinta. Oricum, avem datoria, ca frati, sa le atragem atentia asupra chestiilor dogmatice. Chiar si un episcop ar trebui anuntat. Asta spre binele si mantuirea tuturor.

fllorina 16.11.2008 12:32:05

Insa, nu gasesc aceste invataturi pe site (nu am timp sa citesc cap coada). Poti sa pui aici citatele cu pricina? Multumim!

petrut-angel 16.11.2008 13:49:55

Citat:

În prealabil postat de fllorina (Post 100779)
Insa, nu gasesc aceste invataturi pe site (nu am timp sa citesc cap coada). Poti sa pui aici citatele cu pricina? Multumim!

Iata cateva pasaje extrase :

Întrebare: A fost Iisus în iad în perioada dintre moartea și învierea Sa?
Răspuns: A fost sufletul lui Iisus în iad în perioada de timp dintre moartea și învierea Sa? Există multă confuzie în legatură cu această întrebare. Acest concept provine în principal din Crezul Apostolic care spune “El a coborât în iad”. Există de asemenea câteva traduceri ale Sfintelor Scripturi care, în funcție de modul cum au fost realizate, lasă să se înțeleagă că Îl descriu pe Iisus mergând în iad. Pentru a studia mai atent această chestiune, este important să înțelegem pentru început ceea ce Biblia ne învață despre așa-zisa locuintă a morților.

În Scripturile evreiești, cuvântul utilizat pentru a descrie locuința morților este “Șeol”. Aceasta înseamnă pur și simplu "locuința morților" sau "locul unde stau sufletele/duhurile stinse." Cuvântul grec pentru iad utilizat în Noul Testament este "hades", adică locul celor morți. Cuvântul "hades" se referă la tărâmul celor morți, un loc temporar în care aceștia așteaptă învierea și judecata. Apocalipsa 20:11-15 arată că este o diferență clară între cele două. Iadul (lacul de foc) este locul permanent și final urmare a judecății lui Dumnezeu asupra celor pierduți. Hades este însă un loc temporar. Prin urmare, răspunsul este nu, Iisus nu a fost în iad, pentru că iadul este un tărâm viitor, care va exista începând cu Judecata dinaintea marelui scaun alb al Domnului (Apocalipsa 20:11-15).
Apoi:.......În capitolul 20, Hristos îl leagă pe satan în abis, apoi Hristos Își va instaura împărăția Sa pe pământ pentru 1000 de ani. La finele celor 1000 de ani, satan va fi eliberat și îi va fi permis să pună la cale o mică rebeliune ........Dacă sigiliile, trâmbițele, vasele, martorii, 144000, fiara, falsul profet, Împărăția de 1000 de Ani etc. toate ar fi alegorice sau simbolice, atunci pe ce bază am mai putea pretinde că venirea a doua a lui Iisus Hristos pe pământ ar mai fi literală, reală? Acesta este testul pe care nu îl poate trece preterismul – că el pune interpretarea Apocalipsei la îndemâna opiniei libere a celui care o interpretează. Dimpotrivă, noi trebuie să citim, să credem și să ne supunem Scripturii în mod literal și exact.

petrut-angel 16.11.2008 14:00:12

Sau mai departe la intrebarea : "Suntem noi făcuți din trei părți?"
Raspuns:................. În această privință, este imposibil să fii dogmatic. Și asta pentru că există argumente bune pentru ambele puncte de vedere. Unul din versetele cheie în acest sens este Evrei 4:12: “Căci Cuvântul lui Dumnezeu este viu și lucrător, mai tăietor decât orice sabie cu două tăișuri: pătrunde până acolo că desparte sufletul și duhul, încheieturile și măduva, judecă simțirile și gândurile inimii”. Acest verset pune în discuție cel puțin două lucruri. (1) Sufletul și spiritul (sau duhul) pot fi separate. (2) Separarea sufletului de spirit este ceva ce numai Cuvântul lui Dumnezeu poate face. Putem fi siguri deci că noi, ca oameni, avem un trup, un suflet, un spirit și așa mai departe!........

Florin-Ionut 16.11.2008 20:23:51

Conform Parintelui Staniloaie, cei 1000 de ani pomeniti au trecut deja...

Despre dihotomie vs. trihotomie s-a mai discutat pe forum, in mai multe locuri. De exemplu: http://www.crestinortodox.ro/forumac...ead.php?t=4502

Daca Hristos nu s-a coborat la iad dupa Jertfa, atunci Adam, Eva si toti dreptii si proorocii din vechime sunt acum acolo, nu?

Nu pricep cum o biserica care se pretinde ortodoxa sa se apuce sa rastalmaceasca ceea ce s-a stabilit in Sinoade, de catre Sfintii Parinti.

mirelat 16.11.2008 21:55:51

Citat:

În prealabil postat de petrut-angel (Post 100774)
As dori sa sesizez cateva erori postate de catre Biserica Ortodoxa Romana "Sf Treime" din Los Angeles in legatura cu doctrina bisericii ortodoxe.

s-ar putea ca cel care a facut site-ul sa fi postat de capul lui, fara sa ceara incuviintare si binecuvantare. am mai auzit cazuri...

praxis 17.11.2008 03:25:59

Pacat este ca sunt ortodocsi care intra pe acel site si retin gresit acele informatii. Totusi, lumea electronica difera de cea reala... Daca cineva nu va fi lamurit cu niste postari de acolo, va intreba preotul, iar cel ce nu va voi acest lucru, va retine gresit. Principal este sa nu ne prea luam dupa orice fel de site. Este adevarat ca acel site nu este unul oarecare, ci reprezina o Biserica Ortodoxa. Acest lucru nu ne face sa credem ca acea Biserica crede chiar ceea ce este pe site. La urma urmei, site-ul este ceva electronic, imaginar sa zicem asa, iar Biserica este ceva real.

Anca-Miha 17.11.2008 13:26:17

Site-ul respectiv este cartea de vizita a acelei biserici. Adica preotul nu stie ce scrie pe cartea sa de vizita? Interesant!

cristiboss56 17.11.2008 13:32:03

Citat:

În prealabil postat de Anca-Miha (Post 100916)
Site-ul respectiv este cartea de vizita a acelei biserici. Adica preotul nu stie ce scrie pe cartea sa de vizita? Interesant!

De ar fi numai acest fapt "interesant", dar cu multe ciudatenii ne intalnim, mai ales pe net. Nu orice zboara se mananca!

cristiboss56 17.11.2008 13:36:27

Ca un ultim exemplu, blougul maicii Ecaterina, de la topicul unde se discuta despre candelabrul de la Patriarhie.

Anca-Miha 17.11.2008 17:08:26

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 100917)
De ar fi numai acest fapt "interesant", dar cu multe ciudatenii ne intalnim, mai ales pe net. Nu orice zboara se mananca!

Un rau nu scuza alt rau.
Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 100919)
Ca un ultim exemplu, blougul maicii Ecaterina, de la topicul unde se discuta despre candelabrul de la Patriarhie.

Despre ce erori dogmatice vorbesti, referindu-te la blog-ul Maicii Ecaterina?

cristiboss56 17.11.2008 17:19:18

Citat:

În prealabil postat de Anca-Miha (Post 100947)
Un rau nu scuza alt rau.

Despre ce erori dogmatice vorbesti, referindu-te la blog-ul Maicii Ecaterina?

Nu am certitudinea ca este facut de aceasta persoana. Nu ar fi pentru prima data cand de aceasta se ocupa altcineva, in numele cuiva.

Anca-Miha 17.11.2008 20:48:08

Maica Ecaterina este autoare de carti. E putin probabil, sa-si lase propriul sait (site) in grija altcuiva. Iar ca convertita la ortodoxie, o cred in stare de trezvie si curaj de a lua atitudine, atunci cand ceva nu e corect din punct de vedere ortodox.
Dar sa revenim la topic:
A luat cineva legatura cu Biserica Ortodoxa Romana din Los Angeles?

petrut-angel 17.11.2008 21:57:19

Pacat este ca sunt ortodocsi care intra pe acel site si retin gresit acele informatii. Totusi, lumea electronica difera de cea reala... Daca cineva nu va fi lamurit cu niste postari de acolo, va intreba preotul, iar cel ce nu va voi acest lucru, va retine gresit. Principal este sa nu ne prea luam dupa orice fel de site. Este adevarat ca acel site nu este unul oarecare, ci reprezina o Biserica Ortodoxa. Acest lucru nu ne face sa credem ca acea Biserica crede chiar ceea ce este pe site. La urma urmei, site-ul este ceva electronic, imaginar sa zicem asa, iar Biserica este ceva real.

Eu nu am criticat biserica......ci ceea ce au scris acolo in site.Din moment ce este site-ul lor si reprezinta acea biserica,ma gandesc ca ar trebui sa stie ce scrie acolo !!!

petrut-angel 17.11.2008 21:59:04

Citat:

În prealabil postat de praxis (Post 100879)
Pacat este ca sunt ortodocsi care intra pe acel site si retin gresit acele informatii. Totusi, lumea electronica difera de cea reala... Daca cineva nu va fi lamurit cu niste postari de acolo, va intreba preotul, iar cel ce nu va voi acest lucru, va retine gresit. Principal este sa nu ne prea luam dupa orice fel de site. Este adevarat ca acel site nu este unul oarecare, ci reprezina o Biserica Ortodoxa. Acest lucru nu ne face sa credem ca acea Biserica crede chiar ceea ce este pe site. La urma urmei, site-ul este ceva electronic, imaginar sa zicem asa, iar Biserica este ceva real.

Eu nu am criticat biserica......ci ceea ce au scris acolo in site.Din moment ce este site-ul lor si reprezinta acea biserica,ma gandesc ca ar trebui sa stie ce scrie acolo !!!

mirelat 18.11.2008 04:04:44

daca esti convins ca ai citit bine, desi zic si eu ca Florina ca nu stiu unde exact ai gasit tu pasajele acelea, de ce nu ii spui parintelui Constantin Alecse despre ceea ce ai gasit tu in neregula pe site-ul pe care il patroneaza... biserica.org e doar unul dintre ele, uite aici ce activitate bogata are pe net, si cred ca iti dai si tu seama ca atatea site-uri nu pot fi efectiv scrise/ mentinute de o singura persoana:

[COLOR=maroon]Biserica.org – „Orthodox Spirituality” – Romanian Portal[/COLOR]

[COLOR=maroon]Acatistier.org - Acatistierul - 31 Acatistos Services and 2 Paraclisos Services, at the major Feast-days, and special Saints throughout the year.[/COLOR]

[COLOR=maroon]Colinde.org - Christmas Carols, in Romanian & English, Christmas customs, etc. [/COLOR]

[COLOR=maroon]Duhovnici.org - Great Confessors of the Romanian Orthodox Church - giving the lives (in short) and the writings of some Great Confessors of the Romanian Orthodox Church (including 2 on the American continent. Archimandrites Roman Braga and Felix Dubneac), such as: Archimandrite Teofil (Pãrãian), from Mrea Sâmbãta, V.Rev.Father Ioan (Iovan), from Mãnãstirea Recea, V.Rev.Father Arsenie (Papacioc), from Techirghiol, V.Rev.Father Sofian (Boghiu), from Mãnãstirea Antim [/COLOR]

[COLOR=maroon]Liturghie.org - On this page you can listen to the Divine Liturgy, as well as other services (matins, vespers, Christmas Carols) in Romanian. While listening to these services you can follow slideshows with thousands of images from Romania, The Holy Land, The Vatican, as well as beautiful icons.[/COLOR]

[COLOR=maroon]Liturghier.org - The Divine Liturgy - The page contains the Holy Liturgy of St. John Chrysostomos, with the Preparatory Prayers, Vesting and Proskomedeia Prayers. [/COLOR]

[COLOR=maroon]Manastiri.org - The Romanian Monasteries. Links to the most famous Romanian Monasteries (geographically arranged)[/COLOR]

[COLOR=maroon]OrthodoxAmerica.net - Orthodox America – A trimester Theological Magazine, published by the ROEA Missions Department, with a sponshorship from ARFORA. Pastoral, spiritual, cultural and administrative life in the parishes and missions of the ROEA. [/COLOR]

[COLOR=maroon]OrthodoxCatechism.org - A summary of the Holy Orthodox Faith: religion and Christianity, Holy Trinity, God, Creation, Salvation, Incarnation of Christ, Divine and Human Nature of Christ, the Orthodox Holy Sacraments: Baptism, Wedding, Funeral, Death, Resurrection, Priesthood, Matrimony, Confession, Eucharist, Liturgy, Blessing, etc [/COLOR][COLOR=maroon]([/COLOR][COLOR=maroon]ALL ENGLISH[/COLOR][COLOR=maroon]).[/COLOR]

[COLOR=maroon]OrthodoxChurches.net – Web page of Orthodox Churches: Patriarchates, Archdioceses, Dioceses, Monasteries and other Orthodox Institutions Worldwide. [/COLOR]

[COLOR=maroon]OrthodoxNet.org – The official web-site of the Building Project of the Holy Trinity Romanian Orthodox Church in Los Angeles, California.[/COLOR]

[COLOR=maroon]OrthodoxPrayers.org - The Priest's Book of Orthodox Services and Prayers: Great Vespers, Daily prayers, Orthodox prayers, Sunday Prayers, Vespers, Compline, Pascha, Easter, Matins, Katavasias, Theotokos, Saints, Alleluia, Communion, Triodion, Penticostarion, Prokeimena, Calendar, Proskomedeia, Proskomede, Divine Liturgy, John Chrysostom, Basil the Great, Pre-sanctified Liturgy, Before meal, after meal, evening prayers, confession, and many other individual daily readings and prayers [/COLOR][COLOR=maroon]([/COLOR][COLOR=maroon]ALL ENGLISH[/COLOR][COLOR=maroon]).[/COLOR]

[COLOR=maroon]PasteOrtodox.org – Articles for Holy Pascha, Religios Easter Hymns (mp3 format): The wooden-log and drums, Monastery Bells, Palm Sunday Matins, The Lamentation Services, The Resurrection Service, The Praises Stichiras, I Love You Lord (hymn), The Doxologia, Christ is Risen troparion, images, etc. [/COLOR]

[COLOR=maroon]Psaltirea.org - The Psalter - Prophet David`s 150 psalms (Romanian). [/COLOR]

[COLOR=maroon]Publicatii.com -[/COLOR][COLOR=#993300] "The Christian Life" - [/COLOR][COLOR=#993300]The bi-lingual theological magazine “Christian Life”, published quarterly by the Holy Trinity Romanian Orthodox Church in Los Angeles, CA, exposes the spiritual, pastoral, cultural and missionary life, as well as the administration activities of the Holy Trinity Church and its Chapel. The magazine focuses on theological studies, sermons, spiritual reflections, parish news, administration activities reports, time of services, regular and occasional church services, etc. [/COLOR]
[COLOR=maroon]RomanianBible.org – The Bible (in Romanian) with a Search Engine, and the New Testament both: text and audio. The project was accomplished by Fr. Constantin Alecse with the Blessings from His Eminence Archbishop Nathaniel of the ROEA. A real tool in making any kind of bible search by the lay people and theologians, priests and students.[/COLOR]

[COLOR=maroon]Rugaciuni.org - "Prayers" (in Romanian) posted with the Blessings from Archbishop Nathaniel. Among the prayers: The Morning Evening and Meal prayers, The Daily Prayers (for every day of the week specifically), the troparion, the panaghias, then the Services of the Hours and mid-Hours: First, Third, Sixth, Ninth, Vespers, Matins, The Kontakias, Prayers of Sts. John Chrysostomos & Basil the Great, Canons, The Prayers before and after the Holy Communion.[/COLOR]

[COLOR=maroon]SfantaTreime.org – The official page of the Holy Trinity Romanian Orthodox Church in Los Angeles, California. News, views and general information about the parish. Theological and cultural articles, Church and civic institutions in Romania and USA.[/COLOR]

[COLOR=maroon]TeologiRomani.org – The Dictionary of Romanian Theologians (all Romanian) – The entire book “Dictionarul Teologilor Romani” of prof. Dr. Mircea Pacuraru, over 720 great personalities, "from Daciens’ time up to present" – according to the book’s author. [/COLOR]

[COLOR=maroon]TheWhosWho.net – The great personalities of the Romanian Orthodox Theology (in Romania and abroad): Diocesan Hierarchs, Great Confessors, University Professors, etc. [/COLOR]

[COLOR=maroon]ViataCrestina.com - The Virtual Library (Romanian & English). Orthodox Services with SlideShows, Carols, Liturgy, Bible, Acatistos Services, Prayers, Spirituality, Catechism, Church History, Apologetics, Sermons, Links… [/COLOR]

[COLOR=maroon]ViataCrestina.net - The Pacific Coast Deanery (ROEA) web-page.[/COLOR]

[COLOR=maroon]Vietilesfintilor.org - Synaxis of All Saints = This web-page links to more than 1,000 Lives of Saints of the Orthodox Church[/COLOR]

...asa ca nu mai sta pe ganduri si scrie-i pr. Constantin Alecse la preot@biserica.org

Negroponte 18.11.2008 08:31:05

Si eu cred ca trebuie anuntat administratorul site-ului.In legatura cu pogorarea Mantuitorului la iad,o rugaciune pe care o rosteste preotul in altar cand cadeste zice:"in mormant cu trupul,in iad cu sufletul,ca un Dumnezeu in rai cu talharul,pe scaun impreuna cu Tatal si cu Duhul ai fost Hristoase,pe toate umplandu-le, cel ce esti necuprins".Am inteles,ca multi credinciosi sunt americani si posibil ca acestia sa se fi convertit de la protestanti,care sustin acele erezii.

praxis 18.11.2008 13:01:45

In occident am intalnit aceasi situatii: protestanti si catolici convertitila ortodoxie. Ei nu numai ca nu se lapada de eresurile lor, ci si incearca sa le impuna, ca un punct de vedere, iar daca nu sunt acceptati, se intorc iarasi la confesiunea lor. Din acest motiv, cred, unii preoti au facut exceptii, ceea ce prea este indicat. De pilda, botezul prin stropire. Acest lucru nu poate fi o motivatzie, mai ales ca nu-i prigoneste nimeni, nu sunt batuti, nu sunt persecutati. Persecutia preotilor ortodocsi din occident este alta, adica persecutia modernizarii, comoditatii, etc, etc. De aceea in alte state este un total dezinteres fatza de ortodoxie, chiar si din randul preotilor.

mirelat 18.11.2008 20:41:05

e vorba de biserica romaneasca. eu n-am vazut/ auzit de occidentali convertiti la ortodoxie care sa vina la noi, se duc in general la rusi si la greci.

scrabble 28.11.2008 00:38:04

Oameni buni, lamuriti-ma si pe mine, care este statutul acelei biserici? Face parte din BOR?, i se supune? Clericii de acolo de cine sunt numiti?

Ca altminteri stim cu totii cat de fragmentat este peisajul religios american, unde zi de zi se nasc culte si cultulete, se contopesc sau se scindeaza dupa bunul plac al unora. Daca acel lacas raspunde in fata BOR, probabil ca cineva ar trebui sa reclame neregulile.

In alta ordine de idei, cred ca in societatea americana exista potential pentru aparitia unor culte ortodoxe separate de BOR, asta pentru a atrage enoriasi fosti baptisti, evanghelisti s.a.m.d., dupa principiul cererii si ofertei. Economie de piata, ce sa mai. Chiar daca nu-mi place sa generalizez, americanul chiar si cand e roman diasporean are obiceiul de a imprumuta si adapta la cultura americana chestii din afara, ca doar traieste in tara tuturor posibilitatilor.

mirelat 28.11.2008 03:46:06

ar fi bine sa se evite aprecierile generalizante, mai ales atunci cand nu se stie cu ce se mananca realitatile romanilor care traiesc pe pamant american.

ref. la statutul Bisericii Ortodoxe "Sf. Treime" din Los Angeles, mai multe puteti afla de pe site-ul lor: http://sfantatreime.org/

Biserica apartine de ROEA (Romanian Orthodox Episcopate of America) -- acesta este site-ul oficial: http://www.roea.org/

scrabble 28.11.2008 10:01:03

Pe Wikipedia si pe site-ul Arhiepiscopiei Ortodoxe Romane din cele doua Americi nu apare nici o mentiune a Episcopiei Ortodoxe Romane din America.

Insa am gasit acest articol interesant, in care se explica negru pe alb de ce Episcopia Ortodoxa Romana nu apartine de BOR, Arhiepiscopia Ortodoxa Romana din cele doua Americi fiind corpul oficial al BOR in Statele Unite.

Asa ca, dragii mei, mi se pare normal sa gasiti erezii in doctrina lor, din moment ce ei nu mai raspund in fata BOR.

scrabble 28.11.2008 10:04:45

Doua rectificari, pentru ca software-ul instalat pe acest forum nu permite editarea mesajelor:

1. Adresa corecta a Arhiepiscopiei Ortodoxe Romane din cele doua Americi este http://romarch.org.

2. Articolul interesant despre care vorbeam se gaseste aici: http://biserica.org/ro/compendium/ca...iinamerica.htm

mirelat 28.11.2008 17:53:54

Citat:

În prealabil postat de scrabble (Post 102525)
Asa ca, dragii mei, mi se pare normal sa gasiti erezii in doctrina lor, din moment ce ei nu mai raspund in fata BOR.

nu te grabi sa judeci... nu prea cunosti despre autocefalia bisericilor ortodoxe, despre chestiunile de jurisdictie teritoriala... ROEA este parte a OCA (Orthodox Church in America) -- care reuneste bisericile ortodoxe de sine statatoare pe pamant american. la ora actuala sunt este in discutie unificarea celor 2 episcopii romanesti (cea care apartine de BOR si cea care apartine de OCA).

scrabble 29.11.2008 00:13:26

N-am judecat, am constatat. Cum va puteti astepta ca o biserica rupta din BOR sa aiba exact aceleasi canoane si rituri precum BOR, pana la ultima litera? Ruptura a avut loc din niste motive intemeiate, altminteri nu ar mai fi avut loc, ar fi fost si astazi in unuiune, una si aceeasi biserica.

Asa ca nu e deloc de mirare ca exista, ca sa folosesc un eufemism, neconcordante.

Anca-Miha 29.11.2008 01:06:01

Citat:

În prealabil postat de mirelat (Post 102624)
nu te grabi sa judeci... nu prea cunosti despre autocefalia bisericilor ortodoxe, despre chestiunile de jurisdictie teritoriala... ROEA este parte a OCA (Orthodox Church in America) -- care reuneste bisericile ortodoxe de sine statatoare pe pamant american. la ora actuala sunt este in discutie unificarea celor 2 episcopii romanesti (cea care apartine de BOR si cea care apartine de OCA).

http://www.romaniantribune.net/a1945...i_romanesti_di n_Statele_Unite_a_fost_infaptuit.aspx

scrabble 29.11.2008 01:28:12

Am vizitat adresa pe care ai postat-o si se mentioneaza acolo ca "Actul unirii celor doua eparhii romanesti din Statele Unite a fost infaptuit!".

Am vizitat apoi cu mai mare atentie site-ul Arhiepiscopiei Ortodoxe Romane si am constatat ca acesta contine un statut al Arhiepiscopiei vechi din 2006 in care nu se mentioneaza nimic despre Episcopia Ortodoxa Romana, ca si cum n-ar exista - deci fie site-ul nu a mai fost actualizat de doi ani, fie statutul este cel in aflat inca in vigoare.

Lamurirea a venit dupa ce am vizitat din nou site-ul Episcopiei Ortodoxe Romane, acesta fiind adus la zi. Aici exista un comunicat de presa datat 20 august, 2008, intitulat "Comisia Mixtă de Dialog Continuă Discuția despre Unitate", deci inca se pun la punct detaliile uniunii dintre cele doua entitati. Sunt sigur ca acesta e un lucru bun si dorit de toti crestinii ortodocsi, dar se demonstreaza astfel ca uniunea propriu-zisa inca nu a avut loc, deci titlul articolului prezentat de tine este derutant, in cel mai bun caz.

Asta inseamna ca ce am sustinut mai sus, in legatura cu imposibilitatea inexistentei incompatibilitatilor doctrinare intre cele doua entitati, este in continuare valabil.

Mai grav ar fi fost daca Episcopia Ortodoxa Romana ar fi revenit deja sub tutela BOR - atunci erorile dogmatice semnalate de initiatorul acestei discutii ar fi fost mult mai serioase si demne de analizat si indreptat. Altminteri tot ce incerc eu aici este sa demonstrez ca atata timp cat exista doua entitati diferite, exista si incompatibilitati.

Va multumesc.

mirelat 29.11.2008 03:19:30

fratilor, aici nu se discuta de fapt despre cat de mult s-a pus in practica unificarea episcopiilor romanesti din america... asta n-are nici o legatura cu acest topic, de fapt.

dupa mine, concluzia la acest topic s-a gasit deja, si anume aceea ca neregulile din site-ul respectiv trebuiau semnalate persoanei responsabile (nn par. Constantin Alecse) pentru a lua masurile de rigoare cu cei care updateaza site-urile pe care dumnealui le patroneaza, si cu asta basta.


Ora este GMT +3. Ora este acum 16:07:28.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.