Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Slujba inmormantarii (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5058)
-   -   Sunt vamile vazduhului o invatatura gnostica? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=6139)

scrabble 30.04.2009 10:48:21

Sunt vamile vazduhului o invatatura gnostica?
 
Citind despre viata lui Seraphim Rose, am aflat ca a avut si are in continuare contestatari in privinta ideii "vamilor vazduhului", prin care sufletul trece dupa moarte. Acestia spun ca este o inovatie gnostica si isi argumenteaza pozitia cu citate din Biblie si Sfintii Parinti.

Bineinteles, ideea nu e noua, iar din cunostintele mele stiam ca e o invatatura foarte solida si foarte raspandita, cel putin in ortodoxia romaneasca. Este pentru prima oara cand aud ca are contestatari.

Sunt "vamile" o erezie gnostica?

Fani71 30.04.2009 11:14:17

Citat:

În prealabil postat de scrabble (Post 132343)
Citind despre viata lui Seraphim Rose, am aflat ca a avut si are in continuare contestatari in privinta ideii "vamilor vazduhului", prin care sufletul trece dupa moarte. Acestia spun ca este o inovatie gnostica si isi argumenteaza pozitia cu citate din Biblie si Sfintii Parinti.

Bineinteles, ideea nu e noua, iar din cunostintele mele stiam ca e o invatatura foarte solida si foarte raspandita, cel putin in ortodoxia romaneasca. Este pentru prima oara cand aud ca are contestatari.

Sunt "vamile" o erezie gnostica?

Cred ca nu. In cartea sa 'Viata de dupa moarte dupa traditia ortodoxa' (in franceza), patrologul Jean-Claude Larchet, care in general e foarte bine documentat si foarte ne-poetic si ne-original, citeaza multe surse patristice si ascetice in care ele sunt mentionate.
Este de adaugat ca nu este vorba de dorme, nu s-a luat vreo hotarare la un sinod. Este traditie - dar traditie destul de puternica si de care vorbesc multi.

valentin.viliga 30.04.2009 11:19:00

Nu stiu exact daca "vamile vazduhului" sunt o erezie gnostica, insa IPS Lazar sustine ca "vamile" sunt o invatatura gresita si isi argumenteaza pozitia in carte Trupul, sufletul si moartea.
IPS Lazar este un arhiepiscop pensionar al OCA.

valentin.viliga 30.04.2009 11:20:26

Citat:

În prealabil postat de valentin.viliga (Post 132350)
Nu stiu exact daca "vamile vazduhului" sunt o erezie gnostica, insa IPS Lazar sustine ca "vamile" sunt o invatatura gresita si isi argumenteaza pozitia in carte Trupul, sufletul si moartea.
IPS Lazar este un arhiepiscop pensionar al OCA.

personal cred ca "vamile" sunt intr-adevar o invatatura gresita

Fani71 30.04.2009 11:23:22

Citat:

În prealabil postat de valentin.viliga (Post 132351)
personal cred ca "vamile" sunt intr-adevar o invatatura gresita

Personal cred ca este un teologumen (o parere a unor parinti) si se face poate prea mare caz de ea. Nu asta e esentialul.

scrabble 30.04.2009 11:31:51

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 132353)
Personal cred ca este un teologumen (o parere a unor parinti) si se face poate prea mare caz de ea. Nu asta e esentialul.

A fost numita de unii ca fiind erezie. Cred ca este destul de important acest lucru.

Fani71 30.04.2009 11:35:15

Citat:

În prealabil postat de scrabble (Post 132355)
A fost numita de unii ca fiind erezie. Cred ca este destul de important acest lucru.

O sa ma mai documentez in cartile pe care le am pe aici sa vad cine anume este pentru sin cine e contra. Peste cateva zile, ca o sa fiu plecata.
De ce ti se pare important? este numai o veriga din ce se zice ca se intampla dupa moarte si nu atinge, mise pare, ceva esential. C sau fara vami, tot ajungem la judecata, acolo mi se pare ca nu exista pareri dirferite (decat de modul in care are loc).

valentin.viliga 30.04.2009 11:40:28

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 132353)
Personal cred ca este un teologumen (o parere a unor parinti) si se face poate prea mare caz de ea. Nu asta e esentialul.

da stiu ce e teologumena, care de fapt e parerea tuturor insa neavand suport biblic nu poate fi dogma

Fani71 30.04.2009 11:44:20

Citat:

În prealabil postat de valentin.viliga (Post 132358)
da stiu ce e teologumena, care de fapt e parerea tuturor insa neavand suport biblic nu poate fi dogma

Ei, nu ziceam ca nu stii tu, care esti teolog. dar citeste multa lume pe aici care poate nu stie.
Eu nu stiam ca se zice asa de teologumene. Poate ai tu dreptate. Eu stiam ca sunt uneori pareri ale unora, nu ale tutoror neaparat.

scrabble 30.04.2009 11:54:05

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 132357)
O sa ma mai documentez in cartile pe care le am pe aici sa vad cine anume este pentru sin cine e contra. Peste cateva zile, ca o sa fiu plecata.
De ce ti se pare important? este numai o veriga din ce se zice ca se intampla dupa moarte si nu atinge, mise pare, ceva esential. C sau fara vami, tot ajungem la judecata, acolo mi se pare ca nu exista pareri dirferite (decat de modul in care are loc).

Mersi. Pe mine chiar ma intereseaza. Vad ca vrei sa stii si de ce: avand in vedere ca inteleg altfel decat tine fenomenul religios, nu prioritizez dogmele si invataturile in "esentiale" sau "necesare". Asa ca-mi pot permite sa aleg pentru studiu ceea ce mi se pare mai interesant. In momentul de fata ma intereseaza controversele din lumea ortodoxa.

Fani71 30.04.2009 11:56:44

Citat:

În prealabil postat de scrabble (Post 132361)
Mersi. Pe mine chiar ma intereseaza. Vad ca vrei sa stii si de ce: avand in vedere ca inteleg altfel decat tine fenomenul religios, nu prioritizez dogmele si invataturile in "esentiale" sau "necesare". Asa ca-mi pot permite sa aleg pentru studiu ceea ce mi se pare mai interesant. In momentul de fata ma intereseaza controversele din lumea ortodoxa.

Am inteles. Scuza-ma - priveam lucrurile poate din perspectiva mea.

costel 30.04.2009 12:05:55

Cred ca includem prea mult aspectul acestei lumi si in lumea de dincolo. Potrivit multor texte, se sustine ca in rastimpul dintre a treia si a noua zi deupa moarte are loc trecerea sufletului prin aceste vami.

Eu cred ca nu exista un interval in a primi fericirea sau nefericirea partiala (deplina va fi dupa judecata de apoi). Fericirea sau nefericirea sunt primite imediat dupa moarte si nu dupa un timp.

"Vamile vazduhului" imi apar mai aproape de doctrina catolica, unde omul prin faptele sale obliga divinitatea sa-l recompenseze (sa nu uitam ca la romano - catoloci natura umana nu a suportat nicio modificare prin caderea in pacat). La ortodocsi nu exista acest spirit juridic. Daca natura umana a fost sfintita, nu mai are nevoie de "justificari" in fata demonilor.

Asa ca nici eu nu sunt de acord cu "vamile vazduhului".

valentin.viliga 30.04.2009 12:21:19

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 132359)
Ei, nu ziceam ca nu stii tu, care esti teolog. dar citeste multa lume pe aici care poate nu stie.
Eu nu stiam ca se zice asa de teologumene. Poate ai tu dreptate. Eu stiam ca sunt uneori pareri ale unora, nu ale tutoror neaparat.

deci in teologia ortodoxa avem 3 categorii: 1. Dogma - care e obligatorie pt toti
2.Teologumena - parerea tuturor insa care nu are suficiente argumente pt a fi promulgata ca dogma
3.parere teologica - parere a unor teologi care insa nu are consensul intregii Biserici( vezi invatatura sofiologica a parintelui Serghei Bulgakov)

scrabble 30.04.2009 12:43:28

Citat:

În prealabil postat de costel (Post 132364)
Cred ca includem prea mult aspectul acestei lumi si in lumea de dincolo. Potrivit multor texte, se sustine ca in rastimpul dintre a treia si a noua zi deupa moarte are loc trecerea sufletului prin aceste vami.

Eu cred ca nu exista un interval in a primi fericirea sau nefericirea partiala (deplina va fi dupa judecata de apoi). Fericirea sau nefericirea sunt primite imediat dupa moarte si nu dupa un timp.

"Vamile vazduhului" imi apar mai aproape de doctrina catolica, unde omul prin faptele sale obliga divinitatea sa-l recompenseze (sa nu uitam ca la romano - catoloci natura umana nu a suportat nicio modificare prin caderea in pacat). La ortodocsi nu exista acest spirit juridic. Daca natura umana a fost sfintita, nu mai are nevoie de "justificari" in fata demonilor.

Asa ca nici eu nu sunt de acord cu "vamile vazduhului".

Nu seamana si cu o anticamera a iadului sau a raiului? Un fel de purgatoriu catolic?

valentin.viliga 30.04.2009 12:51:11

Citat:

În prealabil postat de scrabble (Post 132376)
Nu seamana si cu o anticamera a iadului sau a raiului? Un fel de purgatoriu catolic?

ba da cam asa ceva

Fani71 30.04.2009 13:01:44

Citat:

În prealabil postat de valentin.viliga (Post 132366)
deci in teologia ortodoxa avem 3 categorii: 1. Dogma - care e obligatorie pt toti
2.Teologumena - parerea tuturor insa care nu are suficiente argumente pt a fi promulgata ca dogma
3.parere teologica - parere a unor teologi care insa nu are consensul intregii Biserici( vezi invatatura sofiologica a parintelui Serghei Bulgakov)

Multumesc de precizare. Eu confundam deci teologumele cu parerile. Uneori cred ca se pun in aceeasi oala si de asta le-am incurcat.

Am o intrebare legata de controversele de pe alte topicuri:

Eu ziceam ca sfintii parinti se mai pot si insela, ca nu sunt infailibili. Se poate spune ca nu se inseala cand e vorba de dogme, daca de ce s-a hotarat sa fie dogma la un moment dat, dar ca se pot insela si la teologumene, si la pareri? Pentru ca, daca ar fi sigur ca au dreptate, ar fi facut sfg. Duh sa fie dogle si ele - in orice caz, nu este obligatoriu sa fim de acord ca sa ramanem in credinta ortodoxa.

Uneori chiar cei care au spus lucruri care se apropie de ce s-a considderat dogma la un moment dat mai tarziu nu au fost condamnati. Sf. Gregorie de Nisa a avut unele idei care se aseamana cu apocatastaza, dar pentru ca nu le-a spus sus si tare si nu erau asa de categorice, nu a fost condamnat mai tarziu impreuna cu Origen.

In chestiuni morale, care nu sunt dogmatizate, ei se pot insela si pot fi tributari culturii din vremea lor.
Exista in Biserica loc pentru pareri si libertate de gandire, in granitele dogmelor, care de altfel au fost comparate tot de parinti cu un gard care ne fereste sa nu cadem in prapastie si sa ne canalizam gandirea, nu sa o incorsetam.

Canoanele, care sunt culegeri de pareri venerabile si de reguli care sa ne ajute sa aplicam dogmele, si nu un codex juridic ca la catolici, nu trebuie luate la modul absoult si fara discutie, si mai pot fi revizuite. Si chiar este unul din dezideratele viitorului Sinod Panortodox care se tot pregateste.

Voi ceilalti teologi care cititi asta ce credeti? Si va rog sa nu ma luati cu huo, 'eretica si protestantizanta', cum mi s-a mai intamplat, mi se pare ca sunt intrebari legitime. As vrea sa discutam serios. Precizez ca nu sunt ortodoxa si ma spovedesc si ma impartasesc, si ca am citit astfel de pareri la unii teologi ortodocsi.

Mie mi se pare ca la noi la ortodocsi adesea se confunda canonul cu dogma si sfintii Parinti cu Scriptura. Cred ca daca ar fi de fata la discutiile noastre si ar vedea cum ii consideram infailibili, nici ei nu ar fi de acord.

Poate ar trebui sa postez un topic separat.

anita 30.04.2009 13:56:39

Citat:

În prealabil postat de scrabble (Post 132343)
Citind despre viata lui Seraphim Rose, am aflat ca a avut si are in continuare contestatari in privinta ideii "vamilor vazduhului", prin care sufletul trece dupa moarte. Acestia spun ca este o inovatie gnostica si isi argumenteaza pozitia cu citate din Biblie si Sfintii Parinti.

Bineinteles, ideea nu e noua, iar din cunostintele mele stiam ca e o invatatura foarte solida si foarte raspandita, cel putin in ortodoxia romaneasca. Este pentru prima oara cand aud ca are contestatari.

Sunt "vamile" o erezie gnostica?

Par.Serafim Rose a scris cartea 'Viata sufletului dupa moarte' - o carte inspirata din scrierilor sfintilor parinti despre acest subiect.
El nu face decat sa argumenteze existenta acestor vami prin scrierile sfintilor si nu numai despre vami scrie acolo.

scrabble 30.04.2009 14:09:52

Citat:

În prealabil postat de anita (Post 132399)
Par.Serafim Rose a scris cartea 'Viata sufletului dupa moarte' - o carte inspirata din scrierilor sfintilor parinti despre acest subiect.
El nu face decat sa argumenteze existenta acestor vami prin scrierile sfintilor si nu numai despre vami scrie acolo.

Am mentionat deja ca ce-i care contesta scrierile lui Seraphim Rose se folosesc tot de citate din Scriptura si Sfintii Parinti pentru a-i darma argumentele.

valentin.viliga 30.04.2009 14:14:08

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 132387)
Multumesc de precizare. Eu confundam deci teologumele cu parerile. Uneori cred ca se pun in aceeasi oala si de asta le-am incurcat.

Am o intrebare legata de controversele de pe alte topicuri:

Eu ziceam ca sfintii parinti se mai pot si insela, ca nu sunt infailibili. Se poate spune ca nu se inseala cand e vorba de dogme, daca de ce s-a hotarat sa fie dogma la un moment dat, dar ca se pot insela si la teologumene, si la pareri? Pentru ca, daca ar fi sigur ca au dreptate, ar fi facut sfg. Duh sa fie dogle si ele - in orice caz, nu este obligatoriu sa fim de acord ca sa ramanem in credinta ortodoxa.

Uneori chiar cei care au spus lucruri care se apropie de ce s-a considderat dogma la un moment dat mai tarziu nu au fost condamnati. Sf. Gregorie de Nisa a avut unele idei care se aseamana cu apocatastaza, dar pentru ca nu le-a spus sus si tare si nu erau asa de categorice, nu a fost condamnat mai tarziu impreuna cu Origen.

In chestiuni morale, care nu sunt dogmatizate, ei se pot insela si pot fi tributari culturii din vremea lor.
Exista in Biserica loc pentru pareri si libertate de gandire, in granitele dogmelor, care de altfel au fost comparate tot de parinti cu un gard care ne fereste sa nu cadem in prapastie si sa ne canalizam gandirea, nu sa o incorsetam.

Canoanele, care sunt culegeri de pareri venerabile si de reguli care sa ne ajute sa aplicam dogmele, si nu un codex juridic ca la catolici, nu trebuie luate la modul absoult si fara discutie, si mai pot fi revizuite. Si chiar este unul din dezideratele viitorului Sinod Panortodox care se tot pregateste.

Voi ceilalti teologi care cititi asta ce credeti? Si va rog sa nu ma luati cu huo, 'eretica si protestantizanta', cum mi s-a mai intamplat, mi se pare ca sunt intrebari legitime. As vrea sa discutam serios. Precizez ca nu sunt ortodoxa si ma spovedesc si ma impartasesc, si ca am citit astfel de pareri la unii teologi ortodocsi.

Mie mi se pare ca la noi la ortodocsi adesea se confunda canonul cu dogma si sfintii Parinti cu Scriptura. Cred ca daca ar fi de fata la discutiile noastre si ar vedea cum ii consideram infailibili, nici ei nu ar fi de acord.

Poate ar trebui sa postez un topic separat.

majoritatea sfintilor parinti sau inspirat din origen( care a fost condamnat mai mult la interventia imparatului iustinianian care a zis: in 3 zile l-am citit pe origen si am hotarat sa fie condamnat) plus ca origen a zis ca daca parerile lui nu sunt in acord cu invatatura Bisericii el renunta ele, si tot "ereticul" origen este cel care a pus bazele Filocaliei.

sherlock_holmes 30.04.2009 14:16:59

Citat:

În prealabil postat de scrabble (Post 132347)
Iata si un citat tradus din engleza, de aici:
Ideea care spune ca sufletul poate fi judecat, recompensat sau pedepsit in lipsa trupului e o doctrina respinsa si condamnata de majoritatea Sfintilor Parinti.

Poate ...acceptata de toti Sfintii Parinti si de catre Biserica...se numeste judecata particulara a sufletului.

Arhiepiscopul Lazar Puhalo crede in evolutionism...puteti da search pe youtube....si este si in viata,pe cind parintele Serafim Rose este un sfint,om vesnic,nemuritor,fiu de Dumnezeu.

Despre vamile vazduhului,prin care o sa trecem cu totii:
....
Sfintele slujbe ale Bisericii Ortodoxe au de asemenea multe pomeniri ale vămilor. Astfel, în Octoih, lucrarea Sfântului Ioan Damaschin (sec. al VIII-lea), citim:

„O, Preasfântă Fecioară, la ceasul morții mele, slobozește-mă din mâinile
dracilor și de judecată și de osândire și de cercarea cea înfricoșătoare, și de vămile cele chinuitoare, și de căpetenia cea cumplită și de osânda veșnică, o, Maică a lui Dumnezeu” (Glas 4, vineri, cântarea a 8-a, canonul utreniei).

Iarăși: „Când se va despărți sufletul meu cu sila din mădularele trupului, dumnezeiască mireasă stai lângă mine …. ca să pot trece neoprit de stăpânitorii întunericului, care stau în văzduh.”

Citeva marturii ale Sfintilor despre vami aici:

http://cuvseraphimrose.wordpress.com...a-despre-vami/

Daca Sfintii nu sint infailibili,si mai si gresesc ( eu sint de acod cu aceasta )...noi,ceilalti,de la vladica pina la opinca...s-ar putea sa mai avem si citeodata dreptate,dar nu sint sigur.

Fani71 30.04.2009 14:20:54

Citat:

În prealabil postat de valentin.viliga (Post 132410)
majoritatea sfintilor parinti sau inspirat din origen( care a fost condamnat mai mult la interventia imparatului iustinianian care a zis: in 3 zile l-am citit pe origen si am hotarat sa fie condamnat) plus ca origen a zis ca daca parerile lui nu sunt in acord cu invatatura Bisericii el renunta ele, si tot "ereticul" origen este cel care a pus bazele Filocaliei.

Da! Si eu auzisem de lucrurile astea.
Si in exegeza in orice caz el a pus o baza enorma.. Din care toti au luat, si care in general nu contin ideile condamnate mai tarziu.
M-ar interesa parerea ta la intrebarile mele, cand ai timp. Eu in urmatoarele 3 zile o sa fiu absenta de pe forum si abia astept sa vad ce raspunsuri gasesc.

Fani71 30.04.2009 14:29:46

"Arhiepiscopul Lazar Puhalo crede in evolutionism...puteti da search pe youtube....si este si in viata,pe cind parintele Serafim Rose este un sfint,om vesnic,nemuritor,fiu de Dumnezeu.

Si ce daca, Sherlock, crede in evolutionism? Evolutionismul nu este o erezie, e o teorie stiintifica. De cand si de cine s-a condamnat ca erezie?
Mai sunt si alti ortodocsi care nu neaga ca teoria evolutiei ar putea fi si ea adevarata intr-un fel in planul material, si care nu iau facerea in sens literal (a se vedea in Dogmatica lui Vladimir Lossky de ex.)

"Sfintele slujbe ale Bisericii Ortodoxe au de asemenea multe pomeniri ale vămilor. Astfel, în Octoih, lucrarea Sfântului Ioan Damaschin (sec. al VIII-lea), citim:

Frumoase texte, multumesc! dar nu pot fi puse ca dogme. Textele liturgice contin si lucruri poetice sau 'teologumene'.
Cand noi ne adresam crucii in rugaciuni, chiar putem spune ca ea este o persoana, alaturi de fanta treime? Nu! este o exprimare poetica si personificanta.

In unele texte din sambata lui Lazar se vorbeste un pic ca si cum am fi nestorieni - ca Hristos ca om a plans, ca Dumnezeu l-a inviat. Nu ca ar fi texte nestoriene, dar parintele Schmemann le critica un pic in carticica lui despre Saptamana mare, zicand ca de fapt este Dumnezeu-Omul care plange, si care invie.

"Daca Sfintii nu sint infailibili,si mai si gresesc ( eu sint de acod cu aceasta )...noi,ceilalti,de la vladica pina la opinca...s-ar putea sa mai avem si citeodata dreptate,dar nu sint sigur."

Aici sunt de acord cu tine! ;-)

valentin.viliga 30.04.2009 14:55:20

ca IPS Lazar crede in evolutionism nu am mai auzit-o poate dai vreun link, ceva...

sherlock_holmes 30.04.2009 15:06:42

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 132413)
"Arhiepiscopul Lazar Puhalo crede in evolutionism...puteti da search pe youtube....si este si in viata,pe cind parintele Serafim Rose este un sfint,om vesnic,nemuritor,fiu de Dumnezeu.

Si ce daca, Sherlock, crede in evolutionism? Evolutionismul nu este o erezie, e o teorie stiintifica. De cand si de cine s-a condamnat ca erezie?
Mai sunt si alti ortodocsi care nu neaga ca teoria evolutiei ar putea fi si ea adevarata intr-un fel in planul material, si care nu iau facerea in sens literal (a se vedea in Dogmatica lui Vladimir Lossky de ex.)

draga Fani,

Pentru ca vad ca nu prea asculti,sau nu deschizi link-urile care le pun in mesaje,iti dau ce scrie in ele:

Sf. Efrem Sirul († 373 ) înfățișează ceasul morții și judecata în chipul acesta:

„Când vin duhurile cele înfricoșătoare, când puterile cele dumnezeiești poruncesc sufletului să iasă din trup, când acelea ne îndepărtează cu sila și ne duc la locul de judecată cu neputință de ocolit - văzându-i în ceasul acela, sărmanul om … se cutremură cu totul ca din pricina unui cutremur … puterile cerești, luând sufletul, pornește urcușul prin văzduh, unde stau căpeteniile, puterile și stăpâniile lumii. Aceștia sunt osânditorii noștri, vameșii înspăimântători, registratorii, perceptorii; toți aceștia întâlnesc sufletul în calea lor, iau zapisul la socoteală, îl cercetează, numără păcatele și datoriile acestui om – păcatele tinereții și ale vărstei celei adunate cu anii, cele de voie și cele fără de voie, săvârșite cu fapta, cuvântul sau cu gândul. Mare este teama aici, mare este cutremurul sărmanului suflet, de nepovestit este rușinea pe care o rabdă în ceasul acela de la mulțimea fără de număr de vrăjmași care îl împresoară cu mii și mii, ocărându-l, ca să-i oprească urcușul către cer, ca să nu se sălășluiască în lumina celor vii, și ca să nu intre în împărăția vieții. Dar sfinții îngeri, luând sufletul, îl duc mai departe.”

La acel link poti sa mai citesti despre Sfintul Ioan Gura de Aur,Sfintul Macarie cel Mare,Sfintul Isaia Pustnicul,Sfintul Grigorie Decalogul,Sfintul Chiril al Alexandriei,Sfintul Atanasie cel Mare despre viata Sfintului Antonie cel Mare...

draga Fani...acesti mari Sfinti Parinti ai Bisericii lui Dumnezeu sint oameni mintuiti,traiesc in Cer acum,in Dumnezeu si Dumnezeu in ei....daca vrem sa ne mintuim si noi,si sa ne intilnim cu ei...nu ar trebui sa-i credem si sa le urmam pe cit posibil viata lor ?

De unde sa stiu eu unde traieste acum parintele Schmem...cum i-ai spus ?....sau Lossky....sau toti acestia pe care tot mi-i pomenesti,profesori de "teologie" , cu Biserici surori,mintuire fara Hristos,taine valide la catolici si protestanti ,samd....vad ca si valentin si altii trecuti prin facultatea de teologie spun aceleasi lucruri....inseamna ca nu este vina voastra....cred ca totul vine de sus,impus de evrei.( mai si glumim in mod serios )

Cred ca primul lucru pe care un credincios ar trebui sa-l ceara unui absolvent de "teologie",chiar si hirotonit ,sau cu atit mai mult,este acela de a-i spune care este Biserica din Crezul ortodox:

Si intru Una,Sfinta ,Soborniceasca si Apostoleasca Biserica....daca exista si daca are nume sau nu ?

PS....adica tu spui ca omul se trage din maimuta si nu este erezie ?...o fi adevar poate ?....dar daca japonezii spun ca vintul este Dumnezeu,aceasta este erezie ? ca eu nu stiu sa fi fost condamnat ca atare.


Oricum drum bun pe unde te duci,si sa ajungi cu bine inapoi.Toate cele bune familiei tale.Doamne ajuta si ...iarta-ma daca ( sigur ) m-am cam intaritat!

anita 30.04.2009 15:11:30

Citat:

În prealabil postat de scrabble (Post 132408)
Am mentionat deja ca ce-i care contesta scrierile lui Seraphim Rose se folosesc tot de citate din Scriptura si Sfintii Parinti pentru a-i darma argumentele.

Par.Serafim se bazeaza in cartea asta pe scrierile sf.Ignatie Briancianinov .
Dar nu numai.
Mie mi se pare destul de bine argumentata cartea ,trebuie citita si apoi vazut daca cei care il contesta au dreptate.
Cartea este un studiu ,el nu impune teoria vamilor ci o argumenteaza.
Scrie si despre alte teorii despre viata sufletului dupa moarte vazute prin spiritism ,yoga ,etc.
Deci este un studiu.

anita 30.04.2009 15:18:36

Am citit cartea cu multa placere si m-am mirat cum poate un om ca sf.Serafim Rose sa scrie o carte atat de moderna .
Nimic nu impune ,lasa la indemana cititorului sa isi formeze o impresie corecta.Cartea e scrisa foarte organizat ,sistematizata chiar ,era de o inteligenta exceptionala .

Fani71 30.04.2009 15:27:04

Pe scurt acum:

1) Nu m-ai suparat de loc.

2) Si eu am zis mai sus ca sunt multi parinti care vorbesc de vami (vezi primul meu raspuns la ce intreaba Scrabble). Am zis doar ca nu e dogma. Altii au zis ca uneori se contesta.

3) Cum ziceam mai sus, nu 'trebuie' sa-i credem neaparat in tot ce zic. Dar parerea lor conteaza foarte mult si nu trebuie sa o dam la o parte asa usor, evident. Oricum terbuie tratata cu respect. Eu nu as zice ca e erezie.

4) Schmemann ii zice. Alexandru Schmenmann; Foarte cunoscut si apreciat si in Romania. Carti multe traduse. Uite-te sa vezi. A murit in 1983 (sau 81).
Lossky, Vladimir; mare teolog care nu a afost contestat pana acum, cel putin nu am auzit eu. A murit in anii 50.
Amandoi sunt de origine rusa. Sunt MARI. Nu sunt niste teologi obscuri!

5) Acesti doi nu au nimic de a face cu 'Biserici surori,mintuire fara Hristos' - dar cu 'taine valide la catolici si protestanti ' nu sunt numai ei, ci si sfintii parinti (adica taine valabile chiar la ereticii de atunci) si mai toate bisericile locale actuale. Vad ca nici tu nu ai citit ce ti-am zis eu in alta parte ;-)

6) Eu personal nu cred in evolutie. Cred ca stiinta nu are acces la inceputurile lumii petru ca lumea s-a schimba dupa cadere.
Dar nu cred nici in creationismul naiv - ca Dumnezeu a facut lumea chiar in 6 zile de 24 de ore, si pamantul are 6000 de ani.
Insa sunt unii ortodocsi care zic nu ca omul se trage din maimuta, ci ca poate Dumnezeu a folosit poate un 'material animal' (tarana de care se zice in Facere, ce inseamna 'a luat tarana'?) ca sa-l faca. Este o teorie respectabila, dupa parerea mea.
Dar poate mai vorbim despre asta alta data sau in alt topic.

E prea pasionant forumul asta.. Trebuie sa-mii termin bagajele. ;-) Toate cele bune si tie.

mihailt 30.04.2009 15:38:30

Dom-le tocmai pentru ca la crestini ortodocsi moartea nu e vazuta ca ceva natural si creat de Dumnezeu exista invatatura despre vami.
Pentru ca despartirea sufletului de trup a omului nu se face prin actiunea lui Dumnezeu ci prin actiunea diavolilor.
Ingerul mortii cel care desparte sufletul de trup nu este Satana dar este unul din ingerii de frunte care au cazut impreuna cu Satana.
Asta prin unele traditii.
Satana nu era conducatorul ostilor ingeresti inainte de cadere , acela era si a ramas sa fie Sfantul arhanghel Gavriil.

Invatatura Sfantul Ignatie nu e chiar adevarata invatatura crestin ortodoxa despre vami.

Sfantul Teofan Zavoratul a zis ca asemenea invataturi (precum intelege Sfantul Ignatie vamile) umbresc credinta crestin ortodoxa.

Sfantul Teofan Zavoratul zice ca omul este incercat a fi amagit de diavoli la vami adica diavolii ii prezinta diverse momeli.Si omul daca se ia dupa aceste momeli nu mai ajunge la Rai.
La Sfantul Teofan Zavoratul se vede ca omul pastreaza liberul arbitru si dupa moarte.

Parintele Cleopa prezinta pe draci ca fiind acuzatori da nu au putere de a opri omul la vami.Omul ajunge oricum la judecata Sfintei Treimi. Ca adica omul sa vina la judecata Sfintei Treimi cu smerenie cunoscandu-si pacatele daca nu prin cercetarea sufletului macar din gura dracilor si sa nu se osandeasca.
Ca cine nu vine cu smerenie la judecata Sfintei Treimi se osandeste.

Deci daca Sfantul Ignatie a prezentat invatatura despre "vami" eronat asta nu inseamna ca sufletul despartindu-se de trup nu trece prin ceva incercari pana sa ajunga la Rai.
Invatatura Sfantului Ignatie este cu adevarat apropiata de gnosticism pentru ca Sfantul Ignatie numea aceasta lume salas al duhurilor cazute , punct de vedere care nici macar parintele Serafim Rose nu il accepta.

Bine este normal caci precum ne invata Sfantul Fotie noi trebuie sa privim la faptele bune cele multe ale Sfantului Ignatie si nicidecum sa ne poticnim ca Sfantul Ignatie nu intelegea exact cele despre vami.


Este adevarat ca lumea aceasta e salas al duhurilor cazute dar nu Terra ci spatiul interplanetar dupa cum arata parintele Cleopa.
Raiul era pe Terra dar dupa ce omul a pacatuit a fost ridicat de pe Terra.

Iar in legatura cu vamile trebuie sa vedem cum le vede Sfantul Ioan Damaschinul daca mai exista scrieri si alti Sfinti mari.

Fani71 30.04.2009 15:39:40

Pardon, ce am scris adineauri era raspuns la ce scrisese Scherlock Holmes.

sherlock_holmes 30.04.2009 15:46:10

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 132423)
Pe scurt acum:

1) Nu m-ai suparat de loc.

2) Si eu am zis mai sus ca sunt multi parinti care vorbesc de vami (vezi primul meu raspuns la ce intreaba Scrabble). Am zis doar ca nu e dogma. Altii au zis ca uneori se contesta.

3) Cum ziceam mai sus, nu 'trebuie' sa-i credem neaparat in tot ce zic. Dar parerea lor conteaza foarte mult si nu trebuie sa o dam la o parte asa usor, evident. Oricum terbuie tratata cu respect. Eu nu as zice ca e erezie.

4) Schmemann ii zice. Alexandru Schmenmann; Foarte cunoscut si apreciat si in Romania. Carti multe traduse. Uite-te sa vezi. A murit in 1983 (sau 81).
Lossky, Vladimir; mare teolog care nu a afost contestat pana acum, cel putin nu am auzit eu. A murit in anii 50.
Amandoi sunt de origine rusa. Sunt MARI. Nu sunt niste teologi obscuri!

5) Acesti doi nu au nimic de a face cu 'Biserici surori,mintuire fara Hristos' - dar cu 'taine valide la catolici si protestanti ' nu sunt numai ei, ci si sfintii parinti (adica taine valabile chiar la ereticii de atunci) si mai toate bisericile locale actuale. Vad ca nici tu nu ai citit ce ti-am zis eu in alta parte ;-)

6) Eu personal nu cred in evolutie. Cred ca stiinta nu are acces la inceputurile lumii petru ca lumea s-a schimba dupa cadere.
Dar nu cred nici in creationismul naiv - ca Dumnezeu a facut lumea chiar in 6 zile de 24 de ore, si pamantul are 6000 de ani.
Insa sunt unii ortodocsi care zic nu ca omul se trage din maimuta, ci ca poate Dumnezeu a folosit poate un 'material animal' (tarana de care se zice in Facere, ce inseamna 'a luat tarana'?) ca sa-l faca. Este o teorie respectabila, dupa parerea mea.
Dar poate mai vorbim despre asta alta data sau in alt topic.

E prea pasionant forumul asta.. Trebuie sa-mii termin bagajele. ;-) Toate cele bune si tie.

Ma bucur ca gasesti forumul pasionant...si tu esti atragatoare intr-un fel,ti-am scris 3 mesaje si e 6 dimineata aici ,poate ( sigur) ca si pe ecumenisti ii asteapta Domnul sa se intoarca si sa fie vii...

Am citit cu "tainele" valabile la eretici,dar nu este cum crezi tu....o aminam pe cind te intorci.Am citit si lossky-Teologia mistica a Bisericii de rasarit...si mi-a placut mult ( in masura in care n-am inteles-o)...iar de Schmenmann am sa-ti dau parerea parintelui Serafim Rose....oricum,de murit au murit,dar pentru ca nu sint considerati sfinti,nu stim unde se afla acum....adica e un risc in a-i urma....ceea ce nu e cazul cu Sfintii Parinti.

Drum bun!

PS.Dumnezeu nu a facut lumea nici macar in 6 zile,ci intr-o clipita...ca o minune....adica 6 clipe in 6 zile ( poti citi la Sfintul Vasile cel Mare si altii... )

Drum bun!

mihailt 30.04.2009 15:48:17

Puteti vedea despre Sfantul Macarie cel Mare cand trece prin vami ca nu e nicidecum cum a aratat Sfantul Ignatie ci Sfantul Macarie cel Mare este incercat de a fi inselat de draci si daramat prin ispita mandriei:
"Ne-ai biruit Macarie!" si Sfantul Macarie cel Mare le-a raspuns:
"Nu v-am biruit inca!".
Cand sa ajunga la portile raiului Sfantul Macarie cel Mare este incercat iar de diavoli care ii zic:
"Ne-ai biruit Macarie" si Sfantul le raspunde iarasi "Nu v-am biruit inca!".
Cand ajunge in Rai Sfantul Macarie mai este incercat o data si diavolii ii zic iarasi:
"Ne-ai biruit Macarie" iar Sfantul Macarie le raspunde:
"Binecuvantat fie Domnul Iisus Hristos care m-a scapat din mainile voastre".

mihailt 30.04.2009 15:59:04

Mai frate sherlock holmes ai vorbit fratia ta cu Duhul Sfant si ti-a spus tie ca nu lucreaza Sfintele Taine la catolici?
Sfantul Macarie cel Mare ,Sfantul Antonie cel Mare si toti ceilalti erau sfinti ai Bisericii crestine comune.
Parintele Cleopa nu a zis vreodata caci catolici nu au har in Sfintele Taine.

mihailt 30.04.2009 15:59:53

Apoi poate sa zica cineva ce este harul?
Nu e harul adica lucrarea lui Dumnezeu o taina?
Normal ca este.

Fani71 30.04.2009 16:01:14

[quote=sherlock_holmes;132427]oricum,de murit au murit,dar pentru ca nu sint considerati sfinti,nu stim unde se afla acum....adica e un risc in a-i urma....ceea ce nu e cazul cu Sfintii Parinti.

Daca nu scriu asta uit pana ma intorc:
Nici Serafim Rose nu a fost canonizat dupa cat stiu eu de Biserica. Daca a fost canonizat de Sinodul Rus in afara granitelor (a fost?), aceasta este totusi o grupare despartita de Biserica din care fac eu parte.
Multumesc de urari.

Lavrentiu 30.04.2009 16:25:23

Citat:

În prealabil postat de mihailt (Post 132430)
Apoi poate sa zica cineva ce este harul?
Nu e harul adica lucrarea lui Dumnezeu o taina?
Normal ca este.

Hristos a Inviat!

Ce tare, tu intrebi si tot tu raspunzi.

Si eu, ca om, sunt o taina, dar asta nu inseamna ca nu pot fi inteles si experiat.

La fel si harul, desi este o taina cum exista aceasta manifestare a Dumnezeirii Sfintei Treimi, totusi poate fi experiata.

Dar harul nu se impartaseste decat in anumite conditii, si intreaga Biserica marturiseste despre aceasta. Harul este lucrarea Duhului Sfant si stim ca Duhul Sfant nu este cu ereticii.

Nu poate fi Duhul Sfant si cu cei ce cred ca El purcede doar de la Tatal si cu cei ce cred ca el purcede de la Tatal si de la Fiul, distrugand astfel unitatea Sfintei Treimi (catolicii)

Nu poate fi Duhul Sfant cu cei ce nu cred ca Hristos este Fiul lui Dumnezeu sau cu cei ce o necinstesc pe Sfanta Maica a Domnului.

Dar stim ca sunt si alte duhuri, care nu au astfel de "complexe". Duhul ereziei de exemplu nu are nicio problema a se salaslui in inimi rasaritene sau apusene.

Dar Duhul Adevarului, Care de la Tatal purcede, nu poate fi decat cu cei care marturisesc adevarul, si nu minciuna.



Imparate ceresc, Mangaietorule, Duhul adevarului, Care pretutindenea esti si pe toate le plinesti, vino si Te salasluieste intru noi, si ne curateste pe noi de toata intinaciunea si mantuieste, Bunule, sufletele noastre!

valentin.viliga 30.04.2009 16:27:01

[quote=Fani71;132431]
Citat:

În prealabil postat de sherlock_holmes (Post 132427)
oricum,de murit au murit,dar pentru ca nu sint considerati sfinti,nu stim unde se afla acum....adica e un risc in a-i urma....ceea ce nu e cazul cu Sfintii Parinti.

Daca nu scriu asta uit pana ma intorc:
Nici Serafim Rose nu a fost canonizat dupa cat stiu eu de Biserica. Daca a fost canonizat de Sinodul Rus in afara granitelor (a fost?), aceasta este totusi o grupare despartita de Biserica din care fac eu parte.
Multumesc de urari.

sinodul rus din afara granitelor este acum cu "acte in regula" pt ca in 2001 s-a impacat cu BORusa, insa si Rocorul( BORusa din exil) dupa moartea lui Serafim Rose, a exclus manastirea de la Platina din componenta ei din cauza colaboratorului pr. Rose, Gleb(Gherman) Podmosensky care a fost acuzat de pedofilie si alte chestii, iar acesta din urma si-a facut o Biserica a lui proprie cu niste tipi de la Sf. Ordin MANS cunoscuti pt ideile lor gnostice ...

Lavrentiu 30.04.2009 16:27:42

[quote=Fani71;132431]
Citat:

În prealabil postat de sherlock_holmes (Post 132427)
oricum,de murit au murit,dar pentru ca nu sint considerati sfinti,nu stim unde se afla acum....adica e un risc in a-i urma....ceea ce nu e cazul cu Sfintii Parinti.

Daca nu scriu asta uit pana ma intorc:
Nici Serafim Rose nu a fost canonizat dupa cat stiu eu de Biserica. Daca a fost canonizat de Sinodul Rus in afara granitelor (a fost?), aceasta este totusi o grupare despartita de Biserica din care fac eu parte.
Multumesc de urari.

Aici te inseli. Biserica Rusa din America a reintrat in comunine cu Biserica Ortodoxa Rusa din Rusia, si deci cu toata Ortodoxia, din 2007.

Hristos a Inviat!

Fani71 30.04.2009 16:34:41

[quote=PaulCocei;132442]
Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 132431)

Aici te inseli. Biserica Rusa din America a reintrat in comunine cu Biserica Ortodoxa Rusa din Rusia, si deci cu toata Ortodoxia, din 2007.

Hristos a Inviat!

Adevarat a inviat!
Da, dar nu toti au acceptat intoarcerea.. Mai sunt multe grupari disidente. Sunt si aici la Bruxelles.
si nu insemana ca se accepta automat de toti pe cine au canonizat ei inainte sa se reuneasca si tot ce au hotarit.
Dar a fost sau nu canonizat Serafim Rose de ei?

Lavrentiu 30.04.2009 16:55:48

[quote=Fani71;132444]
Citat:

În prealabil postat de PaulCocei (Post 132442)

Adevarat a inviat!
Da, dar nu toti au acceptat intoarcerea.. Mai sunt multe grupari disidente. Sunt si aici la Bruxelles.
si nu insemana ca se accepta automat de toti pe cine au canonizat ei inainte sa se reuneasca si tot ce au hotarit.
Dar a fost sau nu canonizat Serafim Rose de ei?

Eu nu stiu daca a fost canonizat sau nu.
Canonizarea presupune in primul rand evlavia credinciosilor, adica a Bisericii. Canonizarea in Biserica Ortodoxa este recunoasterea de catre Biserica a sfinteniei lui in mod plenar, si pentru ca celelalte Biserici Ortodoxe sa cunoasca viata si faptele sfantului.

Eu, personal, cred ca parintele Serafim este sfant. Scrierile lui, spre diferenta de cele ale teologilor de manual, invita la pocainta si la evlavia catre Sfintii Parinti.

Hristos a Inviat!

mihailt 30.04.2009 17:21:57

Sfantul Nicolae Cabasila in lucrarea sa despre talcuirea Sfintei Liturghii numeste Biserica Apuseana pur si simplu Biserica.Nu ii numeste eretici.
Se poate consulta respectiva lucrare.
Sfantul Nicolae Cabasila a fost ucenicul Sfantului Grigorie Palama.
Si este normal ca nu era de acord cu abaterea dogmatica numita Filioque.
Dumnezeu nu lucreaza dupa cum i se pare mintii noastre corect adica dupa sistemul nostru de judecata ci dupa judecatile sale care nu sunt stiute nici macar de heruvimi.
Pentru ca nimeni in veac nu are puterea de intelegere de a intelege ce face Dumnezeu.
Mai apoi nu s-au ridicat anatemele care erau asupra BC prin 1965?
Care anateme oare se aruncasera in urma unui sinod ecumenic?
Nu ca le aruncase numai patriarhul Constantinopolului.
Deci asa cum s-au aruncat asa s-au si ridicat.


Ora este GMT +3. Ora este acum 05:57:55.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.