Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Slujba inmormantarii (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5058)
-   -   Ar inmormanta Biserica Ortodoxa un sectant?... (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8388)

lacrimi 06.02.2010 19:27:44

Ar inmormanta Biserica Ortodoxa un sectant?...
 
Eu cred ca nu, din moment ce acesta s-a lepadat de botezul si de Biserica Ortodoxa in timpul vietii lui. Dar sectantii ce fac?....

lacrimi 06.02.2010 19:58:09

Recent am fost martora unei situatii care m-a socat peste masura. Este ceva ce mi se pare iesit din comun, ceva de care un om care se da credincios, nu este in stare.
Socrul unei bune prietene a murit... Soacra-sa a trecut la iehovisti acum vreo 10 ani cred, dar socru-sau, om cu frica de Dumnezeu, a ramas si a cinstit numele Domnului in Biserica Ortodoxa, nelipsind niciodata de la slujbe, oricat de bolnav ar fi fost... Viata buna nu a avut cu nevasta-sa pentru ca ea il vroia la iehovisti, dar si-a gasit mereu alinarea in Biserica... Inainte sa moara, simtind ca se apropie sfarsitul, si-a chemat cei doi copii si sotia si le-a zis ca i-ar placea ca slujba inmormantarii sa fie oficiata de preotul X al bisericii pe care o frecventa si ca nu vrea niciodata ca cineva sa-i schimbe crucea din lemn in altceva (cruce de piatra, de marmura), chiar daca aceasta putrezeste....a
Ce credeti ca s-a intamplat? Soacra prietenei mele nu s-a gandit nici o clipa la ultimele dorinte ale barbatului ei sau la religia pe care o iubea si in care a murit... Ea l-a ingropat la iehovisti, fara preot, fara lumini, afara nimic crestineste si sa nu mai spun ca omul saracul nici nu are o cruce pe mormant, ci o bucata de piatra...
Credeti ca este drept? Si am auzit si alte cazuri, in care dintr-o familie mixta, cel ortodox e inmormantat la sectanti pentru ca asa vrea "jumatatea". Mi se pare infricosator... Sau oare nu mai conteaza dupa ce murim? Lamuriti-ma si pe mine, ca mi-e frica sa ma gandesc ca as putea si eu sfarsi asa, intr-un mormant fara cruce si fara o inmormantare crestineasca...

andrei_im 06.02.2010 20:04:24

Nu prea e nimic de spus aici. Daca asa vrea cel de langa tine, asa se intampla, chiar daca este foarte trist... O sa-i judece Dumnezeu pe oamenii aceia. Ma intreb, oare nu se poate face un act la notar, din timp? Sa imputernicesti pe cineva cu treburile acestea, pe cineva care stii sigur ca te va inmormanta crestineste?

Danut7 06.02.2010 20:09:29

Citat:

În prealabil postat de lacrimi (Post 209247)
Recent am fost martora unei situatii care m-a socat peste masura. Este ceva ce mi se pare iesit din comun, ceva de care un om care se da credincios, nu este in stare.
Socrul unei bune prietene a murit... Soacra-sa a trecut la iehovisti acum vreo 10 ani cred, dar socru-sau, om cu frica de Dumnezeu, a ramas si a cinstit numele Domnului in Biserica Ortodoxa, nelipsind niciodata de la slujbe, oricat de bolnav ar fi fost... Viata buna nu a avut cu nevasta-sa pentru ca ea il vroia la iehovisti, dar si-a gasit mereu alinarea in Biserica... Inainte sa moara, simtind ca se apropie sfarsitul, si-a chemat cei doi copii si sotia si le-a zis ca i-ar placea ca slujba inmormantarii sa fie oficiata de preotul X al bisericii pe care o frecventa si ca nu vrea niciodata ca cineva sa-i schimbe crucea din lemn in altceva (cruce de piatra, de marmura), chiar daca aceasta putrezeste....a
Ce credeti ca s-a intamplat? Soacra prietenei mele nu s-a gandit nici o clipa la ultimele dorinte ale barbatului ei sau la religia pe care o iubea si in care a murit... Ea l-a ingropat la iehovisti, fara preot, fara lumini, afara nimic crestineste si sa nu mai spun ca omul saracul nici nu are o cruce pe mormant, ci o bucata de piatra...
Credeti ca este drept? Si am auzit si alte cazuri, in care dintr-o familie mixta, cel ortodox e inmormantat la sectanti pentru ca asa vrea "jumatatea". Mi se pare infricosator... Sau oare nu mai conteaza dupa ce murim? Lamuriti-ma si pe mine, ca mi-e frica sa ma gandesc ca as putea si eu sfarsi asa, intr-un mormant fara cruce si fara o inmormantare crestineasca...

Oare de ce ingropare a avut parte saracul Lazar?Si uite unde a ajuns.

anna21 06.02.2010 20:11:42

Citat:

În prealabil postat de lacrimi (Post 209247)
Recent am fost martora unei situatii care m-a socat peste masura. Este ceva ce mi se pare iesit din comun, ceva de care un om care se da credincios, nu este in stare.
Socrul unei bune prietene a murit... Soacra-sa a trecut la iehovisti acum vreo 10 ani cred, dar socru-sau, om cu frica de Dumnezeu, a ramas si a cinstit numele Domnului in Biserica Ortodoxa, nelipsind niciodata de la slujbe, oricat de bolnav ar fi fost... Viata buna nu a avut cu nevasta-sa pentru ca ea il vroia la iehovisti, dar si-a gasit mereu alinarea in Biserica... Inainte sa moara, simtind ca se apropie sfarsitul, si-a chemat cei doi copii si sotia si le-a zis ca i-ar placea ca slujba inmormantarii sa fie oficiata de preotul X al bisericii pe care o frecventa si ca nu vrea niciodata ca cineva sa-i schimbe crucea din lemn in altceva (cruce de piatra, de marmura), chiar daca aceasta putrezeste....a
Ce credeti ca s-a intamplat? Soacra prietenei mele nu s-a gandit nici o clipa la ultimele dorinte ale barbatului ei sau la religia pe care o iubea si in care a murit... Ea l-a ingropat la iehovisti, fara preot, fara lumini, afara nimic crestineste si sa nu mai spun ca omul saracul nici nu are o cruce pe mormant, ci o bucata de piatra...
Credeti ca este drept? Si am auzit si alte cazuri, in care dintr-o familie mixta, cel ortodox e inmormantat la sectanti pentru ca asa vrea "jumatatea". Mi se pare infricosator... Sau oare nu mai conteaza dupa ce murim? Lamuriti-ma si pe mine, ca mi-e frica sa ma gandesc ca as putea si eu sfarsi asa, intr-un mormant fara cruce si fara o inmormantare crestineasca...

Vai, saracul om!
Ceva, ceva poate se poate face?.. pomenire la biserica, macar (la 9, 40 zile.. parastasul trebuie cerut neaparat de familie?)

Jane Says 06.02.2010 20:13:16

Nu cred ca e obligatoriu ca familia sa faca pomenirile, dar sa se faca de catre cineva, Dumnezeu sa-l odihneasca si sa-l ierte.

lacrimi 06.02.2010 20:15:38

Citat:

În prealabil postat de andrei_im (Post 209253)
Nu prea e nimic de spus aici. Daca asa vrea cel de langa tine, asa se intampla, chiar daca este foarte trist... O sa-i judece Dumnezeu pe oamenii aceia. Ma intreb, oare nu se poate face un act la notar, din timp? Sa imputernicesti pe cineva cu treburile acestea, pe cineva care stii sigur ca te va inmormanta crestineste?



N-am auzit de asa ceva, dar ar fi bine sa se poata. Pe mine ma ingrozeste gandul ca atunci cand voi muri, in loc sa am lumanari aprinse si cor si slujba si preoti, am... cateva "cantari" pe ritm de manele, cateva "predici" fara inteles si apoi voi fi aruncata intr-o groapa, unde mi se tranteste si un bolovan cu numele meu, in loc sa am Crucea Domnului, sa-mi fie mie ajutor si dincolo de moarte...

andrei_im 06.02.2010 20:18:22

Slujba de inmormantare ne va ajuta si la trecerea vamilor, si la judecata.

geo.nektarios 06.02.2010 20:19:49

Citat:

În prealabil postat de lacrimi (Post 209247)
Recent am fost martora unei situatii care m-a socat peste masura. Este ceva ce mi se pare iesit din comun, ceva de care un om care se da credincios, nu este in stare.
Socrul unei bune prietene a murit... Soacra-sa a trecut la iehovisti acum vreo 10 ani cred, dar socru-sau, om cu frica de Dumnezeu, a ramas si a cinstit numele Domnului in Biserica Ortodoxa, nelipsind niciodata de la slujbe, oricat de bolnav ar fi fost... Viata buna nu a avut cu nevasta-sa pentru ca ea il vroia la iehovisti, dar si-a gasit mereu alinarea in Biserica... Inainte sa moara, simtind ca se apropie sfarsitul, si-a chemat cei doi copii si sotia si le-a zis ca i-ar placea ca slujba inmormantarii sa fie oficiata de preotul X al bisericii pe care o frecventa si ca nu vrea niciodata ca cineva sa-i schimbe crucea din lemn in altceva (cruce de piatra, de marmura), chiar daca aceasta putrezeste....a
Ce credeti ca s-a intamplat? Soacra prietenei mele nu s-a gandit nici o clipa la ultimele dorinte ale barbatului ei sau la religia pe care o iubea si in care a murit... Ea l-a ingropat la iehovisti, fara preot, fara lumini, afara nimic crestineste si sa nu mai spun ca omul saracul nici nu are o cruce pe mormant, ci o bucata de piatra...
Credeti ca este drept? Si am auzit si alte cazuri, in care dintr-o familie mixta, cel ortodox e inmormantat la sectanti pentru ca asa vrea "jumatatea". Mi se pare infricosator... Sau oare nu mai conteaza dupa ce murim? Lamuriti-ma si pe mine, ca mi-e frica sa ma gandesc ca as putea si eu sfarsi asa, intr-un mormant fara cruce si fara o inmormantare crestineasca...

Amarnic de sufletul ei.... GREU raspuns va da Infrocosatorului Judecator! Batranul nu are nicio vina! Desi putea sa puna pe altcineva din neam sa ii tina traditia Orotodoxa la Inmormantare. Dar sotia daca nu a vrut... sufletul lui sa se fi mantuit acum... Macar sa se faca pt sufletul lui ca a murit crestin ortodoxsa faca timp de 40 de zile Prastasele necesare si mai ales Pomenirea la Sf.Liturghie! SI sa nu se inceteze pomenirile cand face Bisrica! Acest post care vine acum e nemaipomenit pt a fi pomenit in fiecare Sambata! Asa a lasat Biserica, ca in toate sambetele postului Mare sa se faca Pomenirea Mortilor!

Dumnezeu sa il ierte!!!

Ai face bine daca ai pune numele Batranului sa il pomenim si noi la Sf.Slujbe! Si dati milostenie in numele lui cat puteti de mult!

lacrimi 06.02.2010 20:21:48

Citat:

În prealabil postat de anna21 (Post 209261)
Vai, saracul om!
Ceva, ceva poate se poate face?.. pomenire la biserica, macar (la 9, 40 zile.. parastasul trebuie cerut neaparat de familie?)



Problema e ca sotul prietenei mele e bolnav, nici macar nu stie ca taica-sau a murit, iar cumnata-sa nu a vazut nimic rau in asta... (e atee, Dumnezeu sa aiba mila de ea)
Referitor la ce s-a spus mai inainte: Oare as putea sa fac eu pomenirea, fara stirea nimanui din familie?

geo.nektarios 06.02.2010 20:25:15

Sambetele Postului Mare
 
http://www.crestinortodox.ro/paste/p...are-88138.html

lacrimi 06.02.2010 20:30:27

Citat:

În prealabil postat de geo.nektarios (Post 209272)
Amarnic de sufletul ei.... GREU raspuns va da Infrocosatorului Judecator! Batranul nu are nicio vina! Desi putea sa puna pe altcineva din neam sa ii tina traditia Orotodoxa la Inmormantare. Dar sotia daca nu a vrut... sufletul lui sa se fi mantuit acum... Macar sa se faca pt sufletul lui ca a murit crestin ortodoxsa faca timp de 40 de zile Prastasele necesare si mai ales Pomenirea la Sf.Liturghie! SI sa nu se inceteze pomenirile cand face Bisrica! Acest post care vine acum e nemaipomenit pt a fi pomenit in fiecare Sambata! Asa a lasat Biserica, ca in toate sambetele postului Mare sa se faca Pomenirea Mortilor!

Dumnezeu sa il ierte!!!

Ai face bine daca ai pune numele Batranului sa il pomenim si noi la Sf.Slujbe! Si dati milostenie in numele lui cat puteti de mult!


DRAGOS RADU - acesta este numele batranului.
Dumnezeu sa va binecuvanteze pe cei care va ganditi sa-l pomeniti

mary20 06.02.2010 20:32:45

Citat:

În prealabil postat de lacrimi (Post 209281)
DRAGOS RADU - acesta este numele batranului.
Dumnezeu sa va binecuvanteze pe cei care va ganditi sa-l pomeniti

...are doua nume? Care e numele de Botez?

lacrimi 06.02.2010 20:35:11

Citat:

În prealabil postat de mary20 (Post 209283)
...are doua nume? Care e numele de Botez?



Are doua nume de botez. N-am scris si numele de familie, ca nu e important
Multumesc. Dumnezeu sa va ajute

podolski_2 06.02.2010 21:01:12

Citat:

În prealabil postat de andrei_im (Post 209270)
Slujba de inmormantare ne va ajuta si la trecerea vamilor, si la judecata.


Eu cred ca il ajuta mult. Orice rugaciune ajuta pe cel adormit. Daca rugaciunea unui strain ajuta , cu atat mai mult cea a preotului.
Nu indeajuns sa mantuiasca sufletul , dar Dumnezeu strange putin de la toti pt mantuirea lui.


Daca ii stii numele pune-l la 40 de Sfinte Liturghii ,el se va bucura in rai iar rudele se vor bucura ca i-au facut-o, dar cine sapa groapa altuia in ea va cadea.

mc2009 07.02.2010 20:05:10

Citat:

În prealabil postat de lacrimi (Post 209273)
Referitor la ce s-a spus mai inainte: Oare as putea sa fac eu pomenirea, fara stirea nimanui din familie?

Parintele Cleopa - daca nu ma insel - recomanda, ca fapta de milostenie, sa fie trecute pe pomelnicul de morti al familiei si cateva nume din cele pe care nu are cine sa le pomeneasca. Cu atat mai mult ar trebui sa fie aceasta; insa sa vorbiti cu duhovnicul, ca sa cereti binecuvantare.

lacrimi 07.02.2010 21:37:56

Citat:

În prealabil postat de mc2009 (Post 209522)
Parintele Cleopa - daca nu ma insel - recomanda, ca fapta de milostenie, sa fie trecute pe pomelnicul de morti al familiei si cateva nume din cele pe care nu are cine sa le pomeneasca. Cu atat mai mult ar trebui sa fie aceasta; insa sa vorbiti cu duhovnicul, ca sa cereti binecuvantare.

Multumesc.
Si va rog mult, ca stiu ca aveti suflet mare, cine poate si isi aminteste atunci cand scrie pomelnicul pentru cei adormiti, sa pomeneasca si acest batran, care a iubit Biserica (Ortodoxa) si pe Dumnezeu, dar au hotarat altii pentru el unde si cum sa fie inmormantat.
Stau acum si ma intreb: oare chiar nu are nimeni nici un cuvant, daca sotia, care totusi ar trebui sa-si asculte barbatul, sau sotul, care ar trebui sa-si iubeasca si respecte femeia, hotaraste sa faca asa ceva? Nu stiu: Biserica, preotul, fratii lui de credinta? Nu se poate nimeni impotri intr-un fel acestui act de ura (ca altfel nu-l pot numi)... Am inteles ca ea ar fi spus: "Lasa ca daca n-ai vrut tu sa te "pocaiesti" viu si te-ai inchinat la "idoli" (Iart-o, Doamne ca nu stie ce zice), am sa te "pocaiesc" eu, mort." Oare poti converti pe cineva si dupa moarte?....

florinbrasov0 07.02.2010 22:35:40

Totusi poti 'converti pe cineva' daca acel cineva vrea altfel....

Geony 19.02.2010 22:28:50

Am auzit recent de o familie de ortodocsi in sanul careia capul familiei, sotul, s-a imbolnavit de cancer. Tatal bolnavului insa era penticostal, iar pastorul i-a spus ca daca se boteaza fiul sau si sotia se boteaza, se va tamadui.
Sotia nu a acceptat, inaintete cu vreo 2-3 saptamani inainte de moarte sotia credincioasa a chemat preotul sa-l impartaseasca. Tatal sau insa a insistat mult pe langa el facandu-l sa se boteze (aici as adauga faptul ca a ajuns intr-o stare jalnica, de mancat nu mai putea manca caci cancerul ii impanzise intreg organismul). L-au imormantat cu pastorul, dupa care sotia credinciosa a chemat preotul acasa sa-i faca SFESTANIE, iar l-a 6 saptamani i-a pus parastas.

ar14rai 19.02.2010 22:47:03

trist...
 
Cred ca slujba de inmormantare nu mai poate face mare lucru pt mantuirea lui.
Asta nu insemna deloc. Sau ca rugaciunile pt adormiti nu sunt ascultate...
Insa ma gandesc acum la Botezul dorintei...
Pe front, 2 soldati... obuze, mitraliere, tancuri, zgomot... unul crestin unul nu...
Erau buni prieteni.... Si din vb in vb... azi, maine... auzind vb de Dumnezeu pe cel crestin, curios, pune intrebari, si mai multe intrebari... si invata sa se roage, isi plange pacatele, isi da seama cat de ratacit este si fagaduieste ca atunci cand se va termina razboiul, se va boteza si el la crestini. (e vb de ortodocsi)... pe front neavand unde...
Pilda spune ca nu a mai apucat, pt ca a murit pe front...
Intreb si eu... Hristos il va fi primit?

Sunt multi crestini care nu merg dupa Crucea lui Hristos decat 1 in viata. Si atunci la prohod...
Nu e tarziu?
Avem si noi prapaditi, alcoolici, curvari, hoti... care mor in pacatele astea si nu-i stie preotul de la spovedanie... dar au parte de inmormantare obisnuita, crestineasca... au si cruce la cap in cimitir....

Nu vreau sa judecam pe unii si pe altii...dar eu cred ca fratele asta al nostru, ortodox fiind, e primit de Hristos ca un dreptmaritor. Chiar daca la sfarsit nu a avut parte de slujba crestina (si asta nu din vina lui).

Ce se poate face pt el:
1. sa fie pomenit in rugaciuni
2. sa i se puna o cruce de lemn pe mormant.(chiar si mai mica...) da, chiar acolo in cimitirul sectarilor... langa piatra funerara...

Mie mi-e mila si mi-e sila de iehovista aia... Dar va asigur ca majoritatea (secatrilor) sunt la fel...
Dumnezeu sa il ierte si sa il odihneasca!

ar14rai 19.02.2010 22:49:08

majoritatea sectarilor...
 
foamea e de vina... :))

voxdei55 19.02.2010 23:46:30

Citat:

În prealabil postat de ar14rai (Post 214416)
Cred ca slujba de inmormantare nu mai poate face mare lucru pt mantuirea lui.
Asta nu insemna deloc. Sau ca rugaciunile pt adormiti nu sunt ascultate...
Insa ma gandesc acum la Botezul dorintei...
Pe front, 2 soldati... obuze, mitraliere, tancuri, zgomot... unul crestin unul nu...
Erau buni prieteni.... Si din vb in vb... azi, maine... auzind vb de Dumnezeu pe cel crestin, curios, pune intrebari, si mai multe intrebari... si invata sa se roage, isi plange pacatele, isi da seama cat de ratacit este si fagaduieste ca atunci cand se va termina razboiul, se va boteza si el la crestini. (e vb de ortodocsi)... pe front neavand unde...
Pilda spune ca nu a mai apucat, pt ca a murit pe front...
Intreb si eu... Hristos il va fi primit?

Sunt multi crestini care nu merg dupa Crucea lui Hristos decat 1 in viata. Si atunci la prohod...
Nu e tarziu?
Avem si noi prapaditi, alcoolici, curvari, hoti... care mor in pacatele astea si nu-i stie preotul de la spovedanie... dar au parte de inmormantare obisnuita, crestineasca... au si cruce la cap in cimitir....

Nu vreau sa judecam pe unii si pe altii...dar eu cred ca fratele asta al nostru, ortodox fiind, e primit de Hristos ca un dreptmaritor. Chiar daca la sfarsit nu a avut parte de slujba crestina (si asta nu din vina lui).

Ce se poate face pt el:
1. sa fie pomenit in rugaciuni
2. sa i se puna o cruce de lemn pe mormant.(chiar si mai mica...) da, chiar acolo in cimitirul sectarilor... langa piatra funerara...

Mie mi-e mila si mi-e sila de iehovista aia... Dar va asigur ca majoritatea (secatrilor) sunt la fel...
Dumnezeu sa il ierte si sa il odihneasca!

OAMENI BUNI,...pe pamant traiesc cateva miliarde de oameni,cu vise,cu sperante,multi traiesc intr-o curatenie sufleteasca deosebita.Ortodoxi santem putini,..chiar si astia cati santem avem obiceiuri si ritualuri diferite.Chiar puteti sa credeti ca doar noi vom fi mantuiti,doar daca urmam niste obiceiuri facute de oameni,anacronice si chiar de-a dreptul macabre(dezgropatul la 7 ani)?!!Poate nu stiai,..dar iehovistii sant si ei crestini,cred in IIsus si multi din ei sant persoane cu mai multa dragoste crestina decat tine ..care spui ce ti-e sila de cineva care are alta parare.Stai linistit,..cata dragoste oferi..tot atata ai parte,iar Dumnezeu nu se uita la detalii nesimificative

Geony 20.02.2010 22:00:43

Citat:

În prealabil postat de voxdei55 (Post 214446)
OAMENI BUNI,...pe pamant traiesc cateva miliarde de oameni,cu vise,cu sperante,multi traiesc intr-o curatenie sufleteasca deosebita.Ortodoxi santem putini,..chiar si astia cati santem avem obiceiuri si ritualuri diferite.Chiar puteti sa credeti ca doar noi vom fi mantuiti,doar daca urmam niste obiceiuri facute de oameni,anacronice si chiar de-a dreptul macabre(dezgropatul la 7 ani)?!!Poate nu stiai,..dar iehovistii sant si ei crestini,cred in IIsus si multi din ei sant persoane cu mai multa dragoste crestina decat tine ..care spui ce ti-e sila de cineva care are alta parare.Stai linistit,..cata dragoste oferi..tot atata ai parte,iar Dumnezeu nu se uita la detalii nesimificative

Pseudonimul folosit de tine (voxdei55) si limbajul folosit ma fac sa cred ca esti neo-protestant...
Esti iehovist? Astia nu au deaface cu D-zeu si cu Sfanta Treime...daca astia ajung in Rai, sunt sigur ca toti ajung, si curvarii, betivii, sodomitii, malahienii ..etc...

Don_Juan 21.02.2010 02:09:56

Citat:

În prealabil postat de Geony (Post 214609)
Pseudonimul folosit de tine (voxdei55) si limbajul folosit ma fac sa cred ca esti neo-protestant...
Esti iehovist? Astia nu au deaface cu D-zeu si cu Sfanta Treime...daca astia ajung in Rai, sunt sigur ca toti ajung, si curvarii, betivii, sodomitii, malahienii ..etc...

De la cine avem noi imputernicire sa judecam? Si daca te crezi atat de ortodox scrie Dumnezeu cum se scrie normal pentru ca aduci o mare insulta Domnului prescurtandu-I numele.
Am mai vazut pe un blog ortodox cum se spunea ca umanismul este satanic. Cum sa fie umanismul satanic mai oameni buni?

voxdei55 21.02.2010 10:07:53

Citat:

În prealabil postat de Geony (Post 214609)
Pseudonimul folosit de tine (voxdei55) si limbajul folosit ma fac sa cred ca esti neo-protestant...
Esti iehovist? Astia nu au deaface cu D-zeu si cu Sfanta Treime...daca astia ajung in Rai, sunt sigur ca toti ajung, si curvarii, betivii, sodomitii, malahienii ..etc...

AMICE...nu sant nimic din ce ai zis mai inainte ,ci mai dregraba un pic mai aeresit la minte decat tine.Faci parte din grupa ignorantilor,a celor care s-au oprit cu gandirea la un nivel medieval si care habar nu are nici de istorie,nici de religie decat ce i s-a servit gata preparat si revelat si care spera cu ignoranta sa sa mosteneasca raiul.Succes....

nobodyin 21.02.2010 13:11:39

Citat:

În prealabil postat de voxdei55 (Post 214446)
oameni buni,...pe pamant traiesc cateva miliarde de oameni,cu vise,cu sperante,multi traiesc intr-o curatenie sufleteasca deosebita.ortodoxi santem putini,..chiar si astia cati santem avem obiceiuri si ritualuri diferite.chiar puteti sa credeti ca doar noi vom fi mantuiti,doar daca urmam niste obiceiuri facute de oameni,anacronice si chiar de-a dreptul macabre(dezgropatul la 7 ani)?!!poate nu stiai,..dar iehovistii sant si ei crestini,cred in iisus si multi din ei sant persoane cu mai multa dragoste crestina decat tine ..care spui ce ti-e sila de cineva care are alta parare.stai linistit,..cata dragoste oferi..tot atata ai parte,iar dumnezeu nu se uita la detalii nesimificative

iehovisti sint crestini??????de unde ai scos-o si pe asta?crezi ca sfintele sinoade si anatemele au fost intemeiate de dragul vorbiri in desert?crezi ca cuvintele mantuitorului sint vorbe goale????????in cazul asta te-ai cam luat la vorba cu ei!!!!atentie mare daca esti ortodox sa nu te traga in intuneric.nuuuuuuuuuuuuuu ei nu cred in iisus!!!!

nobodyin 21.02.2010 13:32:41

Citat:

În prealabil postat de lacrimi (Post 209553)
Multumesc.
Si va rog mult, ca stiu ca aveti suflet mare, cine poate si isi aminteste atunci cand scrie pomelnicul pentru cei adormiti, sa pomeneasca si acest batran, care a iubit Biserica (Ortodoxa) si pe Dumnezeu, dar au hotarat altii pentru el unde si cum sa fie inmormantat.
Stau acum si ma intreb: oare chiar nu are nimeni nici un cuvant, daca sotia, care totusi ar trebui sa-si asculte barbatul, sau sotul, care ar trebui sa-si iubeasca si respecte femeia, hotaraste sa faca asa ceva? Nu stiu: Biserica, preotul, fratii lui de credinta? Nu se poate nimeni impotri intr-un fel acestui act de ura (ca altfel nu-l pot numi)... Am inteles ca ea ar fi spus: "Lasa ca daca n-ai vrut tu sa te "pocaiesti" viu si te-ai inchinat la "idoli" (Iart-o, Doamne ca nu stie ce zice), am sa te "pocaiesc" eu, mort." Oare poti converti pe cineva si dupa moarte?....

Stai linistita pentru bietul batran ca doar nu a fost alegerea lui!!!EL A LASAT CU LIMBA DE MOARTE SA FIE INMORMANTAT ORTODOX!!!Domnul ESTE DREPT SI NU NE JUDECA PENTRU FAPTELE ALTORA!!!

voxdei55 21.02.2010 15:51:18

de stiut
 
Citat:

În prealabil postat de nobodyin (Post 214790)
iehovisti sint crestini??????de unde ai scos-o si pe asta?crezi ca sfintele sinoade si anatemele au fost intemeiate de dragul vorbiri in desert?crezi ca cuvintele mantuitorului sint vorbe goale????????in cazul asta te-ai cam luat la vorba cu ei!!!!atentie mare daca esti ortodox sa nu te traga in intuneric.nuuuuuuuuuuuuuu ei nu cred in iisus!!!!

AMICE,..esti total dezinformat despre iehovisti.,sant crestini,cred in Hristos dar nu accepta treimea in forma prezentat de ortodoxism,considerand duhul sfant ca fiind forta cu care lucreaza Dumnezeu si care nu poate fi egala lui,..ci i se supune.Sinoadele..sau adunarile(congrese)ierarhilor crestini..au fost precedate de discutii aprinse si de cele mai multe ori contradictorii.In primul sinod de la Niceea chiar au fost violente,cel pa care il numim astazi sfantul Nicolae l-a lovit pe episcopul Arie si a propus excomunicarea sa pentru ca sustinea originea umana a lui Iisus cu parinti biologici pamanteni.Problema e ca avea multi sustinatori care s-au incaierat intre ei iar arianismul inca mai exista si astazi...prin Bulgaria si Turcia.Vorbele Mantuitorului sant mai actuale ca niciodata...dar mi-e teama ca daca Iisus ar veni in acest moment si s-ar uita in Biblie...nu stiu daca si-ar mai recunoaste vorbele dupa cate transformari au suferit.

Geony 21.02.2010 17:40:31

Citat:

În prealabil postat de Don_Juan (Post 214748)
De la cine avem noi imputernicire sa judecam? Si daca te crezi atat de ortodox scrie Dumnezeu cum se scrie normal pentru ca aduci o mare insulta Domnului prescurtandu-I numele.


Unde se spune ca nu trebuie sa judecam cu judecata pe care o avem de la D-zeu?
Doar "maimutele" nu au judecata...
Aici este un forum unde se discuta, nu se fac ore de caligrafie nici de lb. romana, ca sa vii sa ma corectezi cum sa scriu. Daca ar aduce toti oamenii din lumea asta numai insulte de acest gen lui D-zeu, ca sa stii ca n-ar mai fi IAD...
Tu mai Don_Juan comporta-te ca un crestin, nu ca un eretic sau sectar...OK?

nobodyin 21.02.2010 17:49:11

Citat:

În prealabil postat de voxdei55 (Post 214822)
AMICE,..esti total dezinformat despre iehovisti.,sant crestini,cred in Hristos dar nu accepta treimea in forma prezentat de ortodoxism,considerand duhul sfant ca fiind forta cu care lucreaza Dumnezeu si care nu poate fi egala lui,..ci i se supune.Sinoadele..sau adunarile(congrese)ierarhilor crestini..au fost precedate de discutii aprinse si de cele mai multe ori contradictorii.In primul sinod de la Niceea chiar au fost violente,cel pa care il numim astazi sfantul Nicolae l-a lovit pe episcopul Arie si a propus excomunicarea sa pentru ca sustinea originea umana a lui Iisus cu parinti biologici pamanteni.Problema e ca avea multi sustinatori care s-au incaierat intre ei iar arianismul inca mai exista si astazi...prin Bulgaria si Turcia.Vorbele Mantuitorului sant mai actuale ca niciodata...dar mi-e teama ca daca Iisus ar veni in acest moment si s-ar uita in Biblie...nu stiu daca si-ar mai recunoaste vorbele dupa cate transformari au suferit.

Prietene ai auzit cumva cuvintele MANTUITORULUI care ne spune ca HULA IMPOTRIVA DUHULUI SFINT NU SE VA IERTA NICI IN VEACUL ACESTA NICI IN CEL CE VA SA VINA?VAD CA LE CAM IEI PARTEA ACESTOR HULITORI!!!ESTI CUMVA UN LUP IN HAINA DE OAIE?DACA VREI SA AFLI MAI MULTE DESPRE ACEASTA SECTA CARE DE-A LUNGUL TIMPULUI A AVUT NUMAI PROFETII MINCINOASE CAUTA PE ORICE INSTITUT DE RESURSE RELIGIOASE SI VEI AFLA ADEVARUL DESPRE MARTORII LUI IEHOVA!!!(asta asa ca sa vezi ca TU esti total dezimformat)

Geony 21.02.2010 17:53:20

Citat:

În prealabil postat de voxdei55 (Post 214772)
AMICE...nu sant nimic din ce ai zis mai inainte ,ci mai dregraba un pic mai aeresit la minte decat tine.Faci parte din grupa ignorantilor,a celor care s-au oprit cu gandirea la un nivel medieval si care habar nu are nici de istorie,nici de religie decat ce i s-a servit gata preparat si revelat si care spera cu ignoranta sa sa mosteneasca raiul.Succes....


Vezi ca cei care sunt aeriti la minte au sansa sa-i traga curentul...sau , sa-si piarda tot rationamentul.
Eu fac parte din categoria crestinilor care au primit adevarul asa cum s-a transmis prin Sfanta Biserica, iar tu faci parte din cate vad din categoria celor ca Ap. Toma ("daca nu voi vedea semnul cuielor...daca nu voi pune degetul meu in coasta Lui...NU VOI CREDE"...)..."pt. ca M-ai vazut Tomo ai crezut, dar fericiti cei ce nu au vazut si au crezut.."
Eu nu astept sa mi se serveasca Raiul pe "tavita", ca nu-s NP. Ma lupt pt el, insa nu-s ca tine sa-l caut in istorie si in cercetari stiintifice...
Mare grija, ca Ap. Pavel a fost numit pe nedrept nebun...(Pavele, Pavele, multa ta invatatura te-a dus la nebunie)...

Geony 21.02.2010 18:07:58

Citat:

În prealabil postat de voxdei55 (Post 214822)
AMICE,..esti total dezinformat despre iehovisti.,sant crestini,cred in Hristos dar nu accepta treimea in forma prezentat de ortodoxism,considerand duhul sfant ca fiind forta cu care lucreaza Dumnezeu si care nu poate fi egala lui,..ci i se supune.Sinoadele..sau adunarile(congrese)ierarhilor crestini..au fost precedate de discutii aprinse si de cele mai multe ori contradictorii.In primul sinod de la Niceea chiar au fost violente,cel pa care il numim astazi sfantul Nicolae l-a lovit pe episcopul Arie si a propus excomunicarea sa pentru ca sustinea originea umana a lui Iisus cu parinti biologici pamanteni.Problema e ca avea multi sustinatori care s-au incaierat intre ei iar arianismul inca mai exista si astazi...prin Bulgaria si Turcia.Vorbele Mantuitorului sant mai actuale ca niciodata...dar mi-e teama ca daca Iisus ar veni in acest moment si s-ar uita in Biblie...nu stiu daca si-ar mai recunoaste vorbele dupa cate transformari au suferit.

Vezi mai "crestinule ortodox" ca ajungi sa devii adversarul BO si partizanul lui Arie...iehovistii nu sunt crestini, sunt satanisti, iar aceasta am vazut din cazul unei tinere ortodoxe care a fost invitata de prietena ei (iehovista) sa se duca la adunare...rezultatul: fata a necesit citirea molitfelor, ... si nici azi nu este sanatoasa complet...
Cine neaga D-zeirea, este impotriva lui D-zeu..
Lasa tu Sinoadele si pe Sf. Nicolae, ca esti depasit de situatie...
Hai sa vb despre Carol Russel daca vrei....

AlinB 22.02.2010 09:24:13

Citat:

În prealabil postat de voxdei55 (Post 214772)
AMICE...nu sant nimic din ce ai zis mai inainte ,ci mai dregraba un pic mai aeresit la minte decat tine.

Asta iti place tie sa crezi despre tine, chiar daca vei mai gasi inca 100 sa zica a tine nu inseamna ca e asa.

Citat:

Faci parte din grupa ignorantilor,a celor care s-au oprit cu gandirea la un nivel medieval si care habar nu are nici de istorie,nici de religie decat ce i s-a servit gata preparat si revelat si care spera cu ignoranta sa sa mosteneasca raiul.Succes....
Si ce te face sa crezi ca tu ai habar, in afara de propriul orgoliu?
Faptul ca te hranesti din alte surse nu inseamna nici ca esti mai destept nici ca stai in adevar.

AlinB 22.02.2010 09:58:44

Citat:

În prealabil postat de Don_Juan (Post 214748)
Am mai vazut pe un blog ortodox cum se spunea ca umanismul este satanic. Cum sa fie umanismul satanic mai oameni buni?

Pentru ca e umanist doar cu numele.
Diavolul e cel mai mare "umanist".

ar14rai 22.02.2010 12:05:07

Catre "vocea domnului" 55
 
Citat:

În prealabil postat de voxdei55 (Post 214446)
OAMENI BUNI,...pe pamant traiesc cateva miliarde de oameni,cu vise,cu sperante,multi traiesc intr-o curatenie sufleteasca deosebita.Ortodoxi santem putini,..chiar si astia cati santem avem obiceiuri si ritualuri diferite.Chiar puteti sa credeti ca doar noi vom fi mantuiti,doar daca urmam niste obiceiuri facute de oameni,anacronice si chiar de-a dreptul macabre(dezgropatul la 7 ani)?!!Poate nu stiai,..dar iehovistii sant si ei crestini,cred in IIsus si multi din ei sant persoane cu mai multa dragoste crestina decat tine ..care spui ce ti-e sila de cineva care are alta parare.Stai linistit,..cata dragoste oferi..tot atata ai parte,iar Dumnezeu nu se uita la detalii nesimificative

Amice? Cine a spus asta? In Biblia ta gasesti cuvantul asta? In a mea nu.

In fine... detalii nesemnificative...
"ortodoxi" care este vanghelizarea iehovista, nu?
cum spuneai... vise, sperante date de voi, iehovistii! Pt ca tu esti un mincinos de la inceput.
Incercarea ta de a te include in "ortodocsi suntem", este revoltatoare.
Tu nu esti ortodox (sau din obligatie, gen casatorit cu o sora crestin ortodoxa). Si daca vrei, trb sa accepti invatatura Bisericii Ortodoxe. Care afirma clar ca iehovistii nu sunt pe calea cea buna spre Rai. PUNCT.
Esti foarte "interesant" amice: anacronice, macabre, vise,...
Unde ai gasit tu la noi obiceiul de a se dezgropa mortii la 7 ani? In cimitirele de la orase s-ar lucra zi noapte... E o interpretare a gandirii tale "macabre".
Stii ce zicea Parintele Arsenie Boca?
In mintea stramba si lucrul drept se stramba!. Asa e la tine.
Dar, stiu ca sunt si eu un pacatos rau si nevrednic si nu merit dragostea lui Dumnezeu.
Tu o meriti?
Nadajduiesc insa ca El ma va ierta, pt ca imi apar credinta. Asa cum am primit-o de la Sfintii Parinti. Am vazut ca te pricepi la sinoade... esti destept... Ce spunea Arie? Cerceteaza mai bine si nu sminti pe altii... Arie (tatal tau) spunea ca Hristos are fire omeneasca dar nu este si Dumnezeu. Este prima creatura a Tatalui.
Sper ca Mos Nicolae sa iti aduca si tie anul acesta o batutza, sa te inveti minte sa nu mai lovesti in Biserica Ortodoxa, asa cum i-a dat palma lui Arie. Insa mai mult sper ca Dumnezeu sa te ierte.
LUPULE, DA JOS BLANA DE OAIE, ca te-am prins cat de iehovist esti!

Sectarii nu au ce sa se ingroape in cimitirul ortodox, pt ca este loc sfintit! Iar ei nu au nevoie de asa ceva.... dar se bucura de un frate dreptmaritor in "gradina" lor...
De-ar lumina lumina lui asa de tare incat sa-i "lumineze" si pe ei!

Daca am grait impotriva Bisericii noastre (pt ca site-ul este "crestin ortodox"), nu ezitati sa ma criticati.

almaris 22.02.2010 12:37:22

In moarte suntem toti egali. Punct.

lacrimi 22.02.2010 14:14:59

Citat:

În prealabil postat de almaris (Post 215142)
In moarte suntem toti egali. Punct.



Oare se poate odihni un suflet care nu are Semnul Domnului pe locasul sau de veci?.... Nu stiu: eu cred ca "m-as rasuci in mormant" (era o vorba...). Mi se pare atat de macabru, ca in locul crucii Domnului sa se arunce o piatra...

costel 22.02.2010 15:10:15

Sfantul Teofan Zavoratul spunea: "Biserica se roaga pentru fiii ei sa-si pastreze credinta si sa izbandeasca in ea; iar pentru cei ce se afla in afara ei, se roaga sa se intoarca la credinta si sa se uneasca cu ea. De vreme ce adresarea aceasta trebuie sa se savarseasca aici, pe pamant, atunci si puterea acestei rugaciuni se limiteaza la sederea pe pamant a celor pentru care se savarseste rugaciunea." Iata un motiv pentru care nu ne este ingaduit sa ne rugam in Biserica pentru cei adormiti intr-o alta credinta, cu atat mai mult sa savarsim o slujba pentru ei, ei nu fac parte din trupul tainic al lui Hristos, nu sunt fiii Bisericii.

Lucrurile se complica in momentul in care imi moare tatal care nu era ortodox. Eu nu as putea sta nepasator in acest caz. Nu vad nimic rau in a ma ruga acasa pentru el.

voxdei55 22.02.2010 15:53:05

Citat:

În prealabil postat de ar14rai (Post 215126)
Amice? Cine a spus asta? In Biblia ta gasesti cuvantul asta? In a mea nu.

In fine... detalii nesemnificative...
"ortodoxi" care este vanghelizarea iehovista, nu?
cum spuneai... vise, sperante date de voi, iehovistii! Pt ca tu esti un mincinos de la inceput.
Incercarea ta de a te include in "ortodocsi suntem", este revoltatoare.
Tu nu esti ortodox (sau din obligatie, gen casatorit cu o sora crestin ortodoxa). Si daca vrei, trb sa accepti invatatura Bisericii Ortodoxe. Care afirma clar ca iehovistii nu sunt pe calea cea buna spre Rai. PUNCT.
Esti foarte "interesant" amice: anacronice, macabre, vise,...
Unde ai gasit tu la noi obiceiul de a se dezgropa mortii la 7 ani? In cimitirele de la orase s-ar lucra zi noapte... E o interpretare a gandirii tale "macabre".
Stii ce zicea Parintele Arsenie Boca?
In mintea stramba si lucrul drept se stramba!. Asa e la tine.
Dar, stiu ca sunt si eu un pacatos rau si nevrednic si nu merit dragostea lui Dumnezeu.
Tu o meriti?
Nadajduiesc insa ca El ma va ierta, pt ca imi apar credinta. Asa cum am primit-o de la Sfintii Parinti. Am vazut ca te pricepi la sinoade... esti destept... Ce spunea Arie? Cerceteaza mai bine si nu sminti pe altii... Arie (tatal tau) spunea ca Hristos are fire omeneasca dar nu este si Dumnezeu. Este prima creatura a Tatalui.
Sper ca Mos Nicolae sa iti aduca si tie anul acesta o batutza, sa te inveti minte sa nu mai lovesti in Biserica Ortodoxa, asa cum i-a dat palma lui Arie. Insa mai mult sper ca Dumnezeu sa te ierte.
LUPULE, DA JOS BLANA DE OAIE, ca te-am prins cat de iehovist esti!

Sectarii nu au ce sa se ingroape in cimitirul ortodox, pt ca este loc sfintit! Iar ei nu au nevoie de asa ceva.... dar se bucura de un frate dreptmaritor in "gradina" lor...
De-ar lumina lumina lui asa de tare incat sa-i "lumineze" si pe ei!

Daca am grait impotriva Bisericii noastre (pt ca site-ul este "crestin ortodox"), nu ezitati sa ma criticati.

OAMENI BUNI...ATI INNEBUNIT CU TOTII?Ce tot ii trageti cu iehovistii,..nu am nimic de a face cu nici o secta ,si chiar daca as fi nu cred ca ar trebui sa-mi fie rusine.Sant ortodox prin nastere,ma simt bine in ortodoxie,dar nu voi crede niciodata ca noi santem niste pastratori ai adevarului suprem...imi ajunge sa ma uit doar la reprezentatii Bor,la discordia ce exista printre inaltii prelatii si nu mai vorbesc de cei mici.Am intrat pe acest forum..cu speranta de a-mi face prieteni,sa schimbam opinii fara sa ne jignim..dar e exact cotrariul.Cu cel putin jumatate de aici nu se poate discuta..sant persoane habotnice,impietriti in ideile lor pe care le expun insotite de citate si canoane ortodoxe,Am spus ca se practica dezgropatul mortilor la 7 ani..in toata Moldova,special la tara..pentru ca in oras e mai dificil.Verificati si-mi veti da dreptate.

lacrimi 22.02.2010 15:55:43

Citat:

În prealabil postat de costel (Post 215195)
Sfantul Teofan Zavoratul spunea: "Biserica se roaga pentru fiii ei sa-si pastreze credinta si sa izbandeasca in ea; iar pentru cei ce se afla in afara ei, se roaga sa se intoarca la credinta si sa se uneasca cu ea. De vreme ce adresarea aceasta trebuie sa se savarseasca aici, pe pamant, atunci si puterea acestei rugaciuni se limiteaza la sederea pe pamant a celor pentru care se savarseste rugaciunea." Iata un motiv pentru care nu ne este ingaduit sa ne rugam in Biserica pentru cei adormiti intr-o alta credinta, cu atat mai mult sa savarsim o slujba pentru ei, ei nu fac parte din trupul tainic al lui Hristos, nu sunt fiii Bisericii.

Lucrurile se complica in momentul in care imi moare tatal care nu era ortodox. Eu nu as putea sta nepasator in acest caz. Nu vad nimic rau in a ma ruga acasa pentru el.



Pai ce credinta e aia care nu-ti ingaduie sa te rogi pentru mama si tatal tau dupa ce au murit?... Pentru ca la sectanti nu mai conteaza; gata, tot ce ai facut sau n-ai facut a fost cat ai trait. Dupa aia, nu mai are nimeni nici o putere. Oare asa sa fie?... Eu cred mult in rugaciunile pentru cei adormiti; si chiar cred ca ii ajuta


Ora este GMT +3. Ora este acum 16:07:00.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.