Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   post negru (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13420)

cristina mioara 28.07.2011 13:43:19

post negru
 
buna.ce stiti despre postul negru lunea sau vinerea?ati tinut vreodata?e bine sa tinem?va rog sa ma ajutati si pe mine cu mai multe detalii.

Daniel_7 28.07.2011 13:51:35

Postul negru se poate tine benevol oricand,dar cu predilectie vinerea sau miercurea,cand sunt zile randuite de post.
Postul negru necesita un anume "antrenament" sau obisnuinta;primele dati se tine mai greu,apar stari de ameteala,lesin etc,deci trebuie un efort mai mare.Apoi corpul se obisnuieste si se face mai usor.

Daca e bine de tinut? Orice se face in numele lui Dumnezeu este bine primit,acum insa beneficiile nu sunt previzibile,nu stim sub ce forma vine rasplata si cand anume,nu putem forta acest lucru.

cristina mioara 28.07.2011 13:54:02

da
 
din cate am auzit de la parintele ilarion argatu daca ti post negru 7 zile de luni ti se implineste o dorinta

Daniel_7 28.07.2011 13:54:26

Nu e obligatoriu....

ovidiu b. 28.07.2011 13:59:35

Citat:

În prealabil postat de Daniel_7 (Post 382945)
Postul negru se poate tine benevol oricand,dar cu predilectie vinerea sau miercurea,cand sunt zile randuite de post.
Postul negru necesita un anume "antrenament" sau obisnuinta;primele dati se tine mai greu,apar stari de ameteala,lesin etc,deci trebuie un efort mai mare.Apoi corpul se obisnuieste si se face mai usor.

Daca e bine de tinut? Orice se face in numele lui Dumnezeu este bine primit,acum insa beneficiile nu sunt previzibile,nu stim sub ce forma vine rasplata si cand anume,nu putem forta acest lucru.

Vreau sa te intreb ce semnifica miercurea si vinerea pentru tine ca zile de post?
Postul negru pentru un naturist este floare la ureche (vorbesc din punctul meu de vedere ...desi pe caldurile astea nu este recomandat fara apa)

Daniel_7 28.07.2011 14:02:09

Ti-am mai raspuns o data la intrebarea aceasta,postul inseamna in primul rand ascultare...

cristina mioara 28.07.2011 14:03:54

Citat:

În prealabil postat de ovidiu b. (Post 382950)
Vreau sa te intreb ce semnifica miercurea si vinerea pentru tine ca zile de post?
Postul negru pentru un naturist este floare la ureche (vorbesc din punctul meu de vedere ...desi pe caldurile astea nu este recomandat fara apa)

pai eu cam sunt vegetariana.....iar miercurea si vinerea tin post.......dar eu am o mareeeeeeeeee dorinta si de aceea as vrea sa tin 7 zile de luni post negru.....poate mi se va implini........vreau sa fac nunta religioasa sunt cununata doar civil

Daniel_7 28.07.2011 14:05:20

Asta cred ca e o dorinta pe care Dumnezeu va vrea sa o indeplineasca..

cristina mioara 28.07.2011 14:09:05

da
 
Citat:

În prealabil postat de Daniel_7 (Post 382956)
Asta cred ca e o dorinta pe care Dumnezeu va vrea sa o indeplineasca..

sper sa se implineasca curand.pentru ca imi doresc din tot sufletul si din toata inima mea sa fiu mireasa dar nu in ultimul ramn imi doresc sa nu mai traiesc in pacat....

misteria 28.07.2011 14:09:51

Ca să faci o nuntă religioasă nu cred că e nevoie să ții post negru...Dacă ești vegetariană este ok, insă motivația pt care ai adoptat acest stil de viață nu trebuie confundat cu un post..Iar postul negru poate dăuna in anumite cazuri sănatații...la un diabetic de ex , insulino dependent...

Daniel_7 28.07.2011 14:11:40

In privinta postului nu e bine sa asculti pe cei din alte confesiuni,ei au alte valori !

cristina mioara 28.07.2011 14:13:32

sunt
 
vegetariana din cauza ca am avut cancer....iar postul il tin pt ca asa trebuie si pt ca asa simt nu il confund cu vegetarismul........

ovidiu b. 28.07.2011 14:16:43

Citat:

În prealabil postat de cristina mioara (Post 382959)
sper sa se implineasca curand.pentru ca imi doresc din tot sufletul si din toata inima mea sa fiu mireasa dar nu in ultimul ramn imi doresc sa nu mai traiesc in pacat....

Ai tinut 7 zile post negru?

misteria 28.07.2011 14:20:01

Citat:

În prealabil postat de cristina mioara (Post 382965)
vegetariana din cauza ca am avut cancer....iar postul il tin pt ca asa trebuie si pt ca asa simt nu il confund cu vegetarismul........

Da, cunosc acest aspect..Nu știusem că și tu....Dar ca un sfat , pt ți-a făcut bine ar fi indicat să mănanci tot așa, nu dăuneaza....Eu n+am păpat 7 ani cărniță și n-am pățit nimic dar cum am reînceput sa pap carne ...iar au început problemele...

ovidiu b. 28.07.2011 14:21:23

Citat:

În prealabil postat de Daniel_7 (Post 382951)
Ti-am mai raspuns o data la intrebarea aceasta,postul inseamna in primul rand ascultare...

se pare ca m-ai lasat fara raspuns.....

cristina mioara 28.07.2011 14:23:41

Citat:

În prealabil postat de ovidiu b. (Post 382970)
Ai tinut 7 zile post negru?

nu nu am tinut .......vreau sa tin.dar nu 7 zile consecutiv.ci doar lunea prima zi a saptamanii.........7 zile de luni adica 7 saptamani

ovidiu b. 28.07.2011 14:23:58

Citat:

În prealabil postat de misteria (Post 382974)
Da, cunosc acest aspect..Nu știusem că și tu....Dar ca un sfat , pt ți-a făcut bine ar fi indicat să mănanci tot așa, nu dăuneaza....Eu n+am păpat 7 ani cărniță și n-am pățit nimic dar cum am reînceput sa pap carne ...iar au început problemele...

bine ca ai constientizat...asta e lucrul cel mai important...multi nu constientizeaza (de ex toti fumatorii stiu ca tigarea este dauatoare...dar nu fac nimic in privinta lasatului de tigare...sunt mai multi cei care se apuca decat cei care se lasa de fumat)

maria40 28.07.2011 14:24:39

Citat:

În prealabil postat de cristina mioara (Post 382954)
pai eu cam sunt vegetariana.....iar miercurea si vinerea tin post.......dar eu am o mareeeeeeeeee dorinta si de aceea as vrea sa tin 7 zile de luni post negru.....poate mi se va implini........vreau sa fac nunta religioasa sunt cununata doar civil

Ai dezlegare de la duhovnicul tau pentru asta? Sau asa ti s-a nazarit tie?
Du-te si te spovedeste la duhovnicul tau, daca ai unul, si da ascultare la ceea ce-ti spune.
Trebuie sa te smeresti si sa-ti stapanesti ambitiile. Adica, vreau sa spun ca nu poti face cu Dumnezeu un troc....te rogi doar daca ti se implineste dorinta.
Roaga-te si pune-ti nadejdea in Domnul!

ovidiu b. 28.07.2011 14:25:59

Citat:

În prealabil postat de cristina mioara (Post 382977)
nu nu am tinut .......vreau sa tin.dar nu 7 zile consecutiv.ci doar lunea prima zi a saptamanii.........7 zile de luni adica 7 saptamani

aaa...am inteles...credeam ca o sa fie consecutive...pai asa o zi la saptamana merge ...mai ales daca esti vegetariana si ma gandesc ca ai un pic de pregatire ...acum eu vorbesc doar dpdv fizic...spiritual nu stiu - mai bine vorbeste cu duhovnicul tau si cere-i o parere

cristina mioara 28.07.2011 14:26:33

Citat:

În prealabil postat de maria40 (Post 382979)
Ai dezlegare de la duhovnicul tau pentru asta? Sau asa ti s-a nazarit tie?
Du-te si te spovedeste la duhovnicul tau, daca ai unul, si da ascultare la ceea ce-ti spune.
Trebuie sa te smeresti si sa-ti stapanesti ambitiile. Adica, vreau sa spun ca nu poti face cu Dumnezeu un troc....te rogi doar daca ti se implineste dorinta.
Roaga-te si pune-ti nadejdea in Domnul!

asa mi sa nazuiit mie.......asta si vreau sa fac sa merg la manastirea radu voda sa vad daca gesesc un preot care sa ma spovedeasca si sa il intreb de asta sa vad ce zice

cristina mioara 28.07.2011 14:28:11

Citat:

În prealabil postat de ovidiu b. (Post 382980)
aaa...am inteles...credeam ca o sa fie consecutive...pai asa o zi la saptamana merge ...mai ales daca esti vegetariana si ma gandesc ca ai un pic de pregatire ...acum eu vorbesc doar dpdv fizic...spiritual nu stiu - mai bine vorbeste cu duhovnicul tau si cere-i o parere

pai am incercat sa tin post negru dar stau nemancata si nebauta pana pe la 1 sau 2 pe urma nu mai rezist...

Daniel_7 28.07.2011 14:30:49

Daca nu poti tine post negru,nu tine.Inlocuieste cu un acatist sau altceva,cu metanii etc...

cristina mioara 28.07.2011 14:33:44

Citat:

În prealabil postat de Daniel_7 (Post 382987)
Daca nu poti tine post negru,nu tine.Inlocuieste cu un acatist sau altceva,cu metanii etc...

cum adica........daca nu pot tine post negru pot inlocui sa citesc un acatist si sa fac metanii???????ajuta tot asa de mult ca si postul negru?

Daniel_7 28.07.2011 14:35:51

Da..ajuta la fel de mult.De exemplu fa un acatist al Maicii Domnului,sau/si Paraclisul

cristina mioara 28.07.2011 14:37:24

Citat:

În prealabil postat de Daniel_7 (Post 382995)
Da..ajuta la fel de mult.De exemplu fa un acatist al Maicii Domnului,sau/si Paraclisul

sti din propria experienta?sau ai auzit pe cineva?vreau lucru concret

antoniap 28.07.2011 19:01:44

Sa avem mare grija sa nu tratam problema postului negru intr-un mod care sa-L supere pe Dumnezeu. Binele nu este bine daca nu este infaptuit corect duhovniceste. Desigur, un program de rugaciune este de mare trebuinta pentru orice crestin:

Căutați mai întâi Împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui și celelalte se vor adăuga vouă ! (Matei VI, 33)



Deci nu bine sa cautam o reteta anume pentru a ne indeplini o dorinta, ci e bine sa facem noi voia lui Dumnezeu si apoi sa ne lasam in voia Sa, avand incredere ca Dumnezeu stie ce ne este de folos pe toate planurile si ni le va darui.

Deci putem sa ne rugam cu caldura la Maica Domnului, la sfintii la care avem evlavie si sa nu uitam rugaciunea domneasca ,,Tatal nostru'' lasata de insusi Mantuitorul. Sa nu uitam ca acolo spunem: ,,Faca-se voia Ta...", ,,Si ne iarta noua greselile noastre precum si noi iertam gresitilor nostri". Repetata de mai multe ori cu evlavie, singura aceasta rugaciune ne poate face placuti lui Dumnezeu.

Postul chiar daca este post negru, daca este unit cu rugaciunea si cu milostenia aduce roade, iar daca nu este cura de slabire. Prin urmare, atunci cand tinem post negru, e bine sa alocam mai mult timp decat de obicei rugaciunii. (rugaciuni pentru diferite trebuinte, acatiste, paraclise) Sfantul Nicolae este mare ocrotitor al familiilor crestine. Sfanta Iuliana de Lazarevo, de asemenea. Sfantul Nectarie , Sfantul Pantelimon de asemenea ne ocrotesc sanatatea.

Iar rugaciunile catre Maica Domnului si catre Mantuitor sunt de neinlocuit (acatiste, paraclise, rugaciuni pentru diferite trebuinte etc.) As adauga si Psaltirea Maicii Domnului. Citeste o catisma pe zi timp de 40 de zile dimineata pe nemancate si vei vedea ca Maica Domnului nu-ti va ramane datoare!

Lasa-te calauzita de un duhovnic si Dumnezeu Insusi te va povatui prin dumnealui si va orandui cele ce-ti sunt de folos spre mantuire pentru tine si pentru familia ta. Dumnezeu sa te ajute.

LapetiteMoc 28.07.2011 20:59:04

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=13429

cristina mioara 28.07.2011 21:05:57

Citat:

În prealabil postat de LapetiteMoc (Post 383237)

adica intreb de mai multe ori un lucru care deja am fost lamurita?

vsovivi 29.07.2011 13:40:19

Păi nu există alt fel de post decât postul negru sau voi credeți că vei căpăta haina cea albă a credinței și a Cuvântului dacă n-o îmbraci în prealabil pe cea a postului negru?

Dar nu de ochii gLumii ca smolindu-ți fața și dregându-ți vocea să duci în ispită pe cei ce te văd pe la răspântii îmbrăcat în sac plin de găuri și petice... că doar nu poți pune petic nou la burduf vechi, știți voi de ce, și nici nu se lasă din mână pasărea paradisului pentru cioara colorată de pe gard, chiar dacă ea îți promite libertatea aplaudată.

E vorba în părimul rând să nu ai tu pretenții, că dacă pătimășia își face plinul, imediat ''păcatul mai mic'', șerpișorul, se dezvinopvățește învinovățind cu ironii ca musai să se răzbune până la urmă căzând în judecată.

Și dacă ai osândit gata. De atunci încolo vin dracii să le faci dreptate, să le împarți iadul, să le dai lecții, și te batjocuresc cu mângâieli și lingușiri ajutându-te să nu mai suporți pe nimeni pe teritoriul tău, din pismă, ca numai tu să te arăți frumușel în zonă... așa ca lumina orbitoare a înțelepciunii care are pe corneea transparentă o gaură a cheii pe unde studiază noi modalități de cojoacă luminoasă a goliciunilor aleatroare care abea așteaptă... să fie servite.

Dar frumusețea sexy=păcat! și ea e cea mai xenofobă îndeletnicire bărbătească a credinței frumosochiulului necredincios.

Așa că spală-ți fața și piaptănă-te și unge capul tău când postești ca să se vadă Cui postești, spre slava Cui... că dacă te vede gLumita Sulimenita precis te fură și te ia de bărbătuș... acuș acuș. Mintenaș.
Și apoi o să plângi ca greierele și furnica:
''Cri cri cri, toamnă gri, nu credeam c-o să mai viiiii, zise el cu glas dogit ridicând un picioruș, negru mic muiat în tuș: tare-s mic și necăjit... nu credam c-o să mai vi că puteam și eu s-adun un grăunte cât de mic... dar de-acuș s-a isprăvit.''

E greu că mândria vine tocmai de la post, iar dacă nu postești cazi în ispită prin pofte... deci trebe o cale de mijloc între ele... adică să și ții post negru la răutate și vorbe spurcate și urâcioase și răzbunător răzvrătite, și să și nu mânci nimic altceva decât pe Iisus Hristos, dar și la pofte trebuie să fii atent ca nu cumva să te ademenești întărâtându-te la tot felul de curiozități ''luminoase'' ce răsar din frumusețile goliciunilor... perverse, adică nici înghețată nici dezghețată, nici fructe, nici plăcinte sau gogoși, nici papanași, nici mămăliguță, nici paste, nici orez, nici pituță bună și moale, nici verdețuri, nici pește, nici vinișor, nici pastramă, și nici cremvurști sau grătărele sau pulpițe de pui sau supe sau bere, că nici berea și nici pălincă nu e voie... dar dintre toate cea mai nerecomandată e necredința, că eroul dracului se îmbracă în piei de oi și viclenește și degustă toate păcatele ca să știe el cum e, cum sunt ele,.. păi nu așa trebuie să știi păcatul făcându-l pe el, pe asemenitorul cel trufaș, ci păzindu-te mai înainte ca nu cumva să-l faci, nici prin gând să nu-ți treacă născoceala mișto a unui adulterojochi că gata, ai înscenat, ai luat rolul în serios și te-ai batjocurit neștiind că jocul ăsta e murdar chiar dacă ai interpretat foarte frumos scena și asemănarea cu baalaurașul... aș, aș, aș ce i-aș face dac-aș părinde-o... Ce? Nu vezi că ești curios și obraznic? Și dacă nu-ți pasă crezi că devi erou ca să-ți dea cineva diplomă de bou și să-ți puie medalie de putoare care îmbracă postul în culoare?

Deci e vorba de post negru orice post ar fi... restul sunt copilării... un fel de scuze triste de păcălici... arici pogogonici, adică e gogonată rău.

...Că exagerarea drăcească are trei căderi, dintre care cea mai mare e aia din miloc de unde ești hrănit cu caldoare, și îți zice cu gura ta că cică ''extrama aia din mijloc nu e extremă ci e un păcat mai mic, și ca atare e neglijabil așa că veselește-te suflete: mâncă, bea, distrează-te, vezi, și dă-ți seama că ai strânse în hambar destule pentru multă vreme... numai gogonele și făinuță bună de tot, așa că te poți crede chiar erou...'' (dar că o să fii eroul dracului acoperit cu piei de oi asta nu-ți mai spune nimeni, dar îți spun eu, acolo o să ajungi, că io-s pățit. Dar cine te pune să te iei după mine? Ia-te după sfinții Domnului!)

PS: io țin post alb.


Ora este GMT +3. Ora este acum 00:25:42.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.