Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Experiente cu protestanti (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=2096)

danyel 27.07.2007 19:17:12

Foarte multi dintre noi am fost abordati pe strada de diversi "misionari" uni dintre noi am participat(din curiozitate sau chiar regulat) la adunari neo-protestante, cu ce v-a marcat pe fiecare dintre voi aceste participari? ce vi s-a parut bine si ce rau in aceste adunari?, ce credeti ca-i face pe membrii acestora sa fie atat de radicali?

costel 27.07.2007 19:56:04

Abordari teoretice, invocari neincetate a unor versete pe care noi nu le-am cunoaste sau nu le-am cunoaste cum trebuie. Nu pot avea deschidere fata de o persoana care spune ca imi vesteste adevarul, dar el persista in greseala.
Ce mi se pare bine? E un paradox aici. Este bine ca se intalnesc cu totii la aceeasi ora, zi, insa, este rau, ca ora si ziua respectiva nu aduc rod. Sau mai bine zis rodesc, insa, un fruct pe care nu il pot manca.
Cred cu adevarat in valorile ortodoxiei, fapt pentru care nu pot deveni un nou membru.
Nu stiu ce-i face atat de radicali, pentru ca nu fac parte din ei.

danyel 13.08.2007 15:27:51


Sunt unul dintre aceea care au fost "dezamagiti" de ortodoxie din necunoastere si care s-a cautat "refugiu" la neoprotestanti, am participat o perioada buna de timp la adunari si evanghelizari, la partasii la botezuri si inmormantari neo-protestante, ce m-a impresionat la fel ca si pe costel, este aceea comuniune intre ei, acel respect pt Dumnezeu si adunare, si aceea ravna a multora de al vesti pe Hristos, pacat ca vor sa-l vesteasca asa cum vor ei, nu asa cum ar trebui
Ce nu mi-a placut a fost lipsa de organizare a serviciilor divine, totul se facea ad-hoc, nunta, botezul, inmormantarea.etc, totul depindea de cel care conducea adunarea, nu mi-au placut predicile fortat lacrimogene, in care predicatorul plange si ii cade sacoul de pe el, nu mi-a placut modul de a se ruga a penticostalilor, pe care l-am considerat tot timpul o mare galagie si nimic mai mult, iar cel mai rau ma intristat si ma intristeaza si azi faptul ca vorbesc despre BO in necunostinta de cauza, iar adunarea preia fara filtru tot ceea ce spune predicatorul, altele altadata, Doamne ajuta!

dan73 13.08.2007 16:09:36

Cand ai ajuns sa te numesti cu adevarat ortodox, iti pare rau ca ceilalti (neo-protestanti) saracesc in alte manifestari si relatii. Ce este bine? Raspund la acelasi nume. Ce este rau? Se intalnesc in adunari care nu se finalizeaza in luarea chipului lui Hristos si invers.

albinuta 25.08.2007 01:48:10

Citat:

În prealabil postat de dan73
Cand ai ajuns sa te numesti cu adevarat ortodox, iti pare rau ca ceilalti (neo-protestanti) saracesc in alte manifestari si relatii. Ce este bine? Raspund la acelasi nume. Ce este rau? Se intalnesc in adunari care nu se finalizeaza in luarea chipului lui Hristos si invers.

foarte frumos...felicitari

carmenutza05 08.11.2007 00:53:23

Dar despre atragerea adeptilor prin utilizarea artificiilor in sensul oferirii unor bunuri materiale: locuinta, bani nu aminteste nimeni? Oare tocmai lipsa celor necesare vietii pe fond material conteaza? Am discutat cu multi ortodocsi trecuti la neo-protestanti. Intrebati care a fost motivul au invocat aspectul material. Au vrut sa fuga de saracie. Poate au gasit ceea ce cautau... dar oare pentru cat timp? Aveam in liceu o singura colega penticostala. Acum si primarul e, si lanturile de magazine au proprietari asemenea, "biserici" aparute peste noapte.. de unde? Cum? De ce?

Red_Rose 08.11.2007 11:16:03

La noi la serviciu suntem aproape de toate culorile din punct de vedere religios. Avem si crestini ortodocsi practicanti, altii doar botezati dar nu si practicanti sau au idei amestecate cu alte ideologii, altii sunt atei, si de asemenea si avem si baptisti. In pauza de masa se mai incing discutii aprinse pe diferite teme religioase, inevitabil de altfel cand ne referim la problemele de viata, la ce se intampla in jur.

Dar in final fiecare ramane la ideea lui... cu baptistii nu o scoti la capat sub nici o forma, se apuca de spus din Scriptura, cu versetul nr. si asa mai departe, pe Sf. Parintii si pe sfiinti NU ii recunosc, nu recunosc ce au scris, asa ca a polemiza e inutil, dar e extrem de deranjant cand auzi ce blasfemii spun si cum rad de noi (crestin ortodocsii)...
E deranjand cand anumite idei de-ale lor sunt sustinute si de ortodocsii nostrii + conceptii gen: "Iisus a fost casatorit", "a fost gasit mormantul Lui", "nu mai exista nimic dupa moarte", etc.



vsovi 08.11.2007 12:30:15

poi da ca majoritatea umbla cu ziua sfarshitului, dar ne-a talmacit Domnul ce a vrut sa zica, cand a spus de ziua sfarshitului pe care n-o shtie decat Tatal...

Hristos este ziua, anul, cei trei ani shi jumatate, cel 33 de ani, shi vremea shi iar vremi shi iar jumatatzi de vremi, shi intr-adevar a zis asha ca doar Tatal il Cunoashte pe Fiul shi nici ingerii din cer nu cunosc ZIUA, adica pe EL ci doar Tatal shi a zis asta pentru a fi atentzi shi a ne da seama la asha cum ne dam seama de cutremure, de norii groshi care aduc ploaie, de fulgerele pe care noaptea le vedem, pentru a veghea shi a cunoashte semnele vremii cand se apropie shi ni se face cunoscut Domnul shi a zis Ferice de cel ce Vegheaza shi Domnul sau nu-l va gasi facand cele ale faradelegii, de examplu asha cum umbla sectantzii ashteptand o zi a sfarshitului... poi Hristos este sfarshitul inceputuli shi inceputul sfarshitului adica Invierea... in lucrul Duhul Sfant in nashterea de sus, dar spunea ca Duhul nu se vede, nu se simte, ci este un adevar pe care Domnul il raspandeshte de la Sine pe cai necunoscute oamenilor, fiindca acum el este in carnea strugurelui dulce al sufletului shi de acolo ne vorbeshte in aceste vremuri, fiindca a venit sa implineasca, shi implineshte mereu shi Apocalipsa nu numai NT sau VT...

deci El este Ziua pe care Hristos o shtie ca una este cu Tatal, dar ucenicii nu o shtiu, iar atunci nu o shtia nici Fiul Omului fiindca trimiterea Duhului Sfant era Trimiterea de la Tatal dar prin Fiul shi a spus asha pentru a-i face pe ucenici shi mai plini de dor pentru cele de sus, adica pentru ZIUA (Hristos) pe care trebuie s-o ashteptam cu infrigurare shi frica shi multa mirare...

vsovi 08.11.2007 15:50:46

iar daca Ziua este tocmai Domnul shi Duhul capata insuhiri bineplacute simtzirii atunci acestea ca sa nu te inshele trebuiesc cercetate, in sinea noastra sau in anturaj, cercetare in cercetare shi veghe in veghe, shi smerenie in smerenie, ca dupa roade shi mori shi vremi se poate cunoashte shi cercetarea cu smereni+ shi cu drafoste... ca fara luarea aminte la noi inshine shi fara cercetarea in ce duh ne facem veacul shi al glasului interior de care ascultam, nu vom patzi dacat sa ramane sa iubim aceleashi patimi pierzatoare dar crezand ca am ieshit din ele...

vsovi 08.11.2007 15:51:50

dar va fi ca pe vremea lui Noe, dar acum in sufletele oamenilor... ??? caci vrajmashii nu stau degeaba...

Saurian 23.11.2007 09:43:28

Citat:

În prealabil postat de danyel
Foarte multi dintre noi am fost abordati pe strada de diversi "misionari" uni dintre noi am participat(din curiozitate sau chiar regulat) la adunari neo-protestante, cu ce v-a marcat pe fiecare dintre voi aceste participari? ce vi s-a parut bine si ce rau in aceste adunari?, ce credeti ca-i face pe membrii acestora sa fie atat de radicali?

Pai, eu numai odata am fost la penticostali, la un botez. Odata si mi-a fost de ajuns. Am avut un simtamant de rau, de ceva demonic acolo. Mai tarziu am luat un cd facut de penticostali sa vad versurile ( un bun prieten e penticostal ) si iarasi acelasi simtamant demonic. Versurile erau frumoase dar...

In fine, tot timpul am avut o atragere spre rau si spre puterile intunericului. Nu-mi plac la sectanti o chestie: tinerele lor se vor a respect Biblia cu mersul la biserica si merg cu fusta si cu batic ( teoretic ). DAr ele tot traiesc in moda de azi ( port fusta destul de scurta si batic transparent in cel mai bun caz ). E un exemplu de fatarnicie. Nu-mi place nici muzica pe care o canta. Aia nu e muzica religioasa ci muzica moderna doar ca in loc sa vorbeasca despre dragoste vorbesc despre Dumnezeu. Multe lucruri nu-mi plac la acesti oameni si realizez ca cei care vin la ei sunt oameni cu dinti de lapte, pentru care ortodoxia e prea grea iar acum sunt adulti si nu li se poate impune a veni la biserica. E trist sa vezi astfel de oameni dar asta e...

ancah 23.11.2007 11:30:08

baptista: de ce sa ma rog la niste sfinti, care atunci cand erau in viata, erau niste oameni normali ca mine si ca tine...

Da, sfintii in viata erau normali ca tine si ca mine: aveau tot doua maini si doua picioare, dar in rest nu prea seamana cu noi, pacatosii. Prapastia de smerenie si rugaciunea neintrerupta noi nu le avem. Nici nu au dus o viata normala, ca noi, ci in post si saracie. Si erau stalpi de foc, ceea ce noi nu suntem. In acest sens, faptele lor sunt dovezi covarsitoare. Se pot da multe exemple, dar iata unul care pe mine m-a uimit foarte mult:

-În vreme de secetă a adus pe pământ ploaie; și iarăși, prin rugăciunea lui, a oprit ploaia cea peste măsură.

-A pus capăt foametei puse la cale de vânzătorii de grâu, dărâmându-le hambarele în care țineau grâul.

-A prefăcut șarpele în aur și, după ce a scăpat pe sărac de nevoie, a prefăcut iarăși aurul în șarpe.

-A oprit curgerile râurilor.

-A dat la iveală gândurile păcătoase ale unei desfrânate, care îndrăznise să se apropie de el și a făcut-o să-și mărturisească păcatul.

-A astupat, prin puterea Sfântului Duh, gura celor ce se semețeau cu știința lor, la Sinodul de la Niceea: El a explicat unitatea și diversitatea Sfintei Treimi ținînd în mână o cărămidă și spunînd simplu că este formată din trei elemente esențiale, și anume foc, pământ și apă. În timp ce vorbea, s-a aprins focul în partea de sus a cărămizii și a început să curgă apa din partea de jos, iar in mana i-a ramas lutul.

-O femeie i-a cerut o sumă de bani ce o încredințase spre păstrare fiicei lui; sfântul a întrebat pe fiica lui, moartă mai demult, unde a pus banii; și aflând de la ea unde erau ascunși, i-a dat stapânei lor.

-A vindecat pe împăratul Constanție de boala de care suferea.

-A dat din nou viață copilului unei femei.

-A mustrat pe cel ce voia să-i ia din pricina lăcomiei o capră fără să o plătească și a făcut să fugă capra în ocol de la cel ce o trăgea cu sila; iar după ce a numărat și prețul ei, capra a stat cu cele cumpărate.

-A vindecat muțenia unui diacon, căruia îi poruncise să spună o mică rugăciune pe vremea unei arșițe, iar el, pentru mărire deșartă, lungise rugăciunea și din pricina asta amuțise îndată.


Ce spui, baptista, cate din faptele acestea le pot face baptistii?

Continuare: dupa moartea sa, Sf. Spiridon până în ziua de azi, sfintele moaște întregi ale Sf. Spiridon din altarul din Corfu continuă să lucreze cu puterea lui Dumnezeu, fiind numit "sfantul calator". Pleaca din racla, iar cand revine hanele ii sunt pline de praf, iar papucii i se uzeaza, trebuind schimbati anual. Odata s-a aratat intr-un geam al Bisericii Sf. Spiridon din Ierusalim, iar dupa ce a plecat i-a ramas imaginea intiparita pe sticla, putandu-se vedea si azi.

Iata deci din ce motiv citim acatistele sfintilor, iar ei se indura de noi si ne ajutane ajuta.
Ai banuit ca Sf. Spiridon e ortodox din Cipru, iar moastele sale au fost mutate in Corfu.

ancah 23.11.2007 11:43:22

Scuze pentru diacritice.

baptista: de ce sa ma rog la niste sfinti, care atunci cand erau in viata, erau niste oameni normali ca mine si ca tine...

Da, sfintii in viata erau normali ca tine si ca mine: aveau tot doua maini si doua picioare, dar in rest nu prea seamana cu noi, pacatosii. Prapastia de smerenie si rugaciunea neintrerupta noi nu le avem. Nici nu au dus o viata normala, ca noi, ci in post si saracie. Si erau stalpi de foc, ceea ce noi nu suntem. In acest sens, faptele lor sunt dovezi covarsitoare. Se pot da multe exemple, dar iata unul care pe mine m-a uimit foarte mult: Sf. Spiridon al Trimitundei.
-In vreme de secetã a adus pe pãmânt ploaie; si iarãsi, prin rugãciunea lui, a oprit ploaia cea peste mãsurã.

-A pus capãt foametei puse la cale de vânzãtorii de grâu, dãrâmându-le hambarele în care tineau grâul.

-A prefãcut sarpele în aur si, dupã ce a scãpat pe sãrac de nevoie, a prefãcut iarãsi aurul în sarpe.

-A oprit curgerile râurilor.

-A dat la ivealã gândurile pãcãtoase ale unei desfrânate, care îndrãznise sã se apropie de el si a fãcut-o sã-si mãrturiseascã pãcatul.

-A astupat, prin puterea Sfântului Duh, gura celor ce se semeteau cu stiinta lor, la Sinodul de la Niceea: El a explicat unitatea si diversitatea Sfintei Treimi tinînd în mânã o cãrãmidã si spunînd simplu cã este formatã din trei elemente esentiale, si anume foc, pãmânt si apã. În timp ce vorbea, s-a aprins focul în partea de sus a cãrãmizii si a început sã curgã apa din partea de jos, iar in mana i-a ramas lutul.

-O femeie i-a cerut o sumã de bani ce o încredintase spre pãstrare fiicei lui; sfântul a întrebat pe fiica lui, moartã mai demult, unde a pus banii; si aflând de la ea unde erau ascunsi, i-a dat stapânei lor.

-A vindecat pe împãratul Constantie de boala de care suferea.

-A dat din nou viatã copilului unei femei.

-A mustrat pe cel ce voia sã-i ia din pricina lãcomiei o caprã fãrã sã o plãteascã si a fãcut sã fugã capra în ocol de la cel ce o trãgea cu sila; iar dupã ce a numãrat si pretul ei, capra a stat cu cele cumpãrate.

-A vindecat mutenia unui diacon, cãruia îi poruncise sã spunã o micã rugãciune pe vremea unei arsiþe, iar el, pentru mãrire desartã, lungise rugãciunea si din pricina asta amutise îndatã.

Ce spui, baptista, cate din faptele acestea le pot face baptistii, daca zici ca se aseamana sfintilor?

Continuare: dupa moartea sa, Sf. Spiridon pânã în ziua de azi, sfintele moasºte întregi ale Sf. Spiridon din altarul din Corfu continuã sã lucreze cu puterea lui Dumnezeu, fiind numit "sfantul calator". Pleaca din racla, iar cand revine hanele ii sunt pline de praf, iar papucii i se uzeaza, trebuind schimbati anual. Odata s-a aratat intr-un geam al Bisericii Sf. Spiridon din Ierusalim, iar dupa ce a plecat i-a ramas imaginea intiparita pe sticla, putandu-se vedea si azi.

Iata deci din ce motiv citim acatistele sfintilor, iar ei se indura de noi si ne ajutane ajuta.
Ai banuit cred, ca Sf. Spiridon e ortodox din Cipru.

Abia astept sa merg pe Corfu.

Saurian 23.11.2007 11:49:10

Citat:

În prealabil postat de ancah
baptista: de ce sa ma rog la niste sfinti, care atunci cand erau in viata, erau niste oameni normali ca mine si ca tine...

Da, sfintii in viata erau normali ca tine si ca mine: aveau tot doua maini si doua picioare, dar in rest nu prea seamana cu noi, pacatosii. Prapastia de smerenie si rugaciunea neintrerupta noi nu le avem. Nici nu au dus o viata normala, ca noi, ci in post si saracie. Si erau stalpi de foc, ceea ce noi nu suntem. In acest sens, faptele lor sunt dovezi covarsitoare. Se pot da multe exemple, dar iata unul care pe mine m-a uimit foarte mult:

-În vreme de secetă a adus pe pământ ploaie; și iarăși, prin rugăciunea lui, a oprit ploaia cea peste măsură.

-A pus capăt foametei puse la cale de vânzătorii de grâu, dărâmându-le hambarele în care țineau grâul.

-A prefăcut șarpele în aur și, după ce a scăpat pe sărac de nevoie, a prefăcut iarăși aurul în șarpe.

-A oprit curgerile râurilor.

-A dat la iveală gândurile păcătoase ale unei desfrânate, care îndrăznise să se apropie de el și a făcut-o să-și mărturisească păcatul.

-A astupat, prin puterea Sfântului Duh, gura celor ce se semețeau cu știința lor, la Sinodul de la Niceea: El a explicat unitatea și diversitatea Sfintei Treimi ținînd în mână o cărămidă și spunînd simplu că este formată din trei elemente esențiale, și anume foc, pământ și apă. În timp ce vorbea, s-a aprins focul în partea de sus a cărămizii și a început să curgă apa din partea de jos, iar in mana i-a ramas lutul.

-O femeie i-a cerut o sumă de bani ce o încredințase spre păstrare fiicei lui; sfântul a întrebat pe fiica lui, moartă mai demult, unde a pus banii; și aflând de la ea unde erau ascunși, i-a dat stapânei lor.

-A vindecat pe împăratul Constanție de boala de care suferea.

-A dat din nou viață copilului unei femei.

-A mustrat pe cel ce voia să-i ia din pricina lăcomiei o capră fără să o plătească și a făcut să fugă capra în ocol de la cel ce o trăgea cu sila; iar după ce a numărat și prețul ei, capra a stat cu cele cumpărate.

-A vindecat muțenia unui diacon, căruia îi poruncise să spună o mică rugăciune pe vremea unei arșițe, iar el, pentru mărire deșartă, lungise rugăciunea și din pricina asta amuțise îndată.


Ce spui, baptista, cate din faptele acestea le pot face baptistii?

Continuare: dupa moartea sa, Sf. Spiridon până în ziua de azi, sfintele moaște întregi ale Sf. Spiridon din altarul din Corfu continuă să lucreze cu puterea lui Dumnezeu, fiind numit "sfantul calator". Pleaca din racla, iar cand revine hanele ii sunt pline de praf, iar papucii i se uzeaza, trebuind schimbati anual. Odata s-a aratat intr-un geam al Bisericii Sf. Spiridon din Ierusalim, iar dupa ce a plecat i-a ramas imaginea intiparita pe sticla, putandu-se vedea si azi.

Iata deci din ce motiv citim acatistele sfintilor, iar ei se indura de noi si ne ajutane ajuta.
Ai banuit ca Sf. Spiridon e ortodox din Cipru, iar moastele sale au fost mutate in Corfu.

mai, nu stiu ce experienta ai tu cu neortodocsii dar din experienta mea inteleg ca nu prea am cu cine vorbi. deseori cand vorbeam cu oameni credinciosi sa-i convind de adevarul ortodox parca tampeam si mult mai tarziu gaseam raspunsuri f simple. Chestia asta cred ca e si de la arhiconi.

Apropo de smerenie... Un cuvant din patericul egiptean despre 2 avva care m-a impresionat tare mult ( il spun din cap asa ca imi cer iertare de vreo exprimare gresita ):

"Doi mari avva , cunoscuti pentru viata lor sfanta se intalneau. Spune primul: Ce mai faci, soare luminos? la care ii raspunde celalalt : Bine, zidule de lumina."

Mi-a placut felul acesta in care unul il lauda pe celalalt. Intre sfinti are loc o intrecere cum e intre mari staruri. Dar sfintii nostri sunt mai prosti de cap decat starurile si in loc sa se intreaca care din ei e mai bun ei se intrec care din ei e mai pacatos. Un star ar spune: Eu sunt cel mai mare star" la care celalalt ar spune : Tu nici nu te asemeni cu mine". Un sfant ar spune: Eu sunt cel mai mare pacatos" la care celalalt ar spune: "Nu exista mai mare pacatos ca mine, macar de as ajunge la masura ta".

Imi place mult acea smerenie. Odata si eu am incasat-o cu smerenia asta de la un calugar ( am mai scris asta ).:D INtreb pe calugar: De mic ati fost mai bun? Calugar ( destept si el) : Eu nu sunt bun, numai Dumnezeu e bun.

Una e cand citesti despre astfel de intamplari, alta e cand le traiesti.

Maica Domnului cu noi!

Saurian 23.11.2007 11:51:18

Citat:

În prealabil postat de Saurian
Citat:

În prealabil postat de ancah
baptista: de ce sa ma rog la niste sfinti, care atunci cand erau in viata, erau niste oameni normali ca mine si ca tine...

Da, sfintii in viata erau normali ca tine si ca mine: aveau tot doua maini si doua picioare, dar in rest nu prea seamana cu noi, pacatosii. Prapastia de smerenie si rugaciunea neintrerupta noi nu le avem. Nici nu au dus o viata normala, ca noi, ci in post si saracie. Si erau stalpi de foc, ceea ce noi nu suntem. In acest sens, faptele lor sunt dovezi covarsitoare. Se pot da multe exemple, dar iata unul care pe mine m-a uimit foarte mult:

-În vreme de secetă a adus pe pământ ploaie; și iarăși, prin rugăciunea lui, a oprit ploaia cea peste măsură.

-A pus capăt foametei puse la cale de vânzătorii de grâu, dărâmându-le hambarele în care țineau grâul.

-A prefăcut șarpele în aur și, după ce a scăpat pe sărac de nevoie, a prefăcut iarăși aurul în șarpe.

-A oprit curgerile râurilor.

-A dat la iveală gândurile păcătoase ale unei desfrânate, care îndrăznise să se apropie de el și a făcut-o să-și mărturisească păcatul.

-A astupat, prin puterea Sfântului Duh, gura celor ce se semețeau cu știința lor, la Sinodul de la Niceea: El a explicat unitatea și diversitatea Sfintei Treimi ținînd în mână o cărămidă și spunînd simplu că este formată din trei elemente esențiale, și anume foc, pământ și apă. În timp ce vorbea, s-a aprins focul în partea de sus a cărămizii și a început să curgă apa din partea de jos, iar in mana i-a ramas lutul.

-O femeie i-a cerut o sumă de bani ce o încredințase spre păstrare fiicei lui; sfântul a întrebat pe fiica lui, moartă mai demult, unde a pus banii; și aflând de la ea unde erau ascunși, i-a dat stapânei lor.

-A vindecat pe împăratul Constanție de boala de care suferea.

-A dat din nou viață copilului unei femei.

-A mustrat pe cel ce voia să-i ia din pricina lăcomiei o capră fără să o plătească și a făcut să fugă capra în ocol de la cel ce o trăgea cu sila; iar după ce a numărat și prețul ei, capra a stat cu cele cumpărate.

-A vindecat muțenia unui diacon, căruia îi poruncise să spună o mică rugăciune pe vremea unei arșițe, iar el, pentru mărire deșartă, lungise rugăciunea și din pricina asta amuțise îndată.


Ce spui, baptista, cate din faptele acestea le pot face baptistii?

Continuare: dupa moartea sa, Sf. Spiridon până în ziua de azi, sfintele moaște întregi ale Sf. Spiridon din altarul din Corfu continuă să lucreze cu puterea lui Dumnezeu, fiind numit "sfantul calator". Pleaca din racla, iar cand revine hanele ii sunt pline de praf, iar papucii i se uzeaza, trebuind schimbati anual. Odata s-a aratat intr-un geam al Bisericii Sf. Spiridon din Ierusalim, iar dupa ce a plecat i-a ramas imaginea intiparita pe sticla, putandu-se vedea si azi.

Iata deci din ce motiv citim acatistele sfintilor, iar ei se indura de noi si ne ajutane ajuta.
Ai banuit ca Sf. Spiridon e ortodox din Cipru, iar moastele sale au fost mutate in Corfu.

mai, nu stiu ce experienta ai tu cu neortodocsii dar din experienta mea inteleg ca nu prea am cu cine vorbi. deseori cand vorbeam cu oameni necredinciosi sa-i conving de adevarul ortodox parca tampeam si mult mai tarziu gaseam raspunsuri f simple. Chestia asta cred ca e si de la arhiconi.

Apropo de smerenie... Un cuvant din patericul egiptean despre 2 avva care m-a impresionat tare mult ( il spun din cap asa ca imi cer iertare de vreo exprimare gresita ):

"Doi mari avva , cunoscuti pentru viata lor sfanta se intalneau. Spune primul: Ce mai faci, soare luminos? la care ii raspunde celalalt : Bine, zidule de lumina."

Mi-a placut felul acesta in care unul il lauda pe celalalt. Intre sfinti are loc o intrecere cum e intre mari staruri. Dar sfintii nostri sunt mai prosti de cap decat starurile si in loc sa se intreaca care din ei e mai bun ei se intrec care din ei e mai pacatos. Un star ar spune: Eu sunt cel mai mare star" la care celalalt ar spune : Tu nici nu te asemeni cu mine". Un sfant ar spune: Eu sunt cel mai mare pacatos" la care celalalt ar spune: "Nu exista mai mare pacatos ca mine, macar de as ajunge la masura ta".

Imi place mult acea smerenie. Odata si eu am incasat-o cu smerenia asta de la un calugar ( am mai scris asta ).:D INtreb pe calugar: De mic ati fost mai bun? Calugar ( destept si el) : Eu nu sunt bun, numai Dumnezeu e bun.

Una e cand citesti despre astfel de intamplari, alta e cand le traiesti.

Maica Domnului cu noi!

acum am scris corect

philalex 23.11.2007 13:14:59

am avut o relatie cu tanara care fusese atrasa intr- o secta ...dar m-am despartit la timp....nu intra in biserica....cica nu e nimic dupa moarte.....am lasat-o....vroia si 100 de credite....cam fomista....in fine....bine ca m-am despartit...ciudat cum atrag astia...:angry:

Marta 23.11.2007 15:22:16

Sa nu confundam protestantii de neo-protestantii! Stiu ca pt unii ortodocsi, ce nu e ortodocs e tot o apa si-un pamant, dar stim ca protestantii sunt parte a Bisericii Evanghelice CA, care s-a separat din Biserica CAtolica... aia pe care ii numiti secte sunt neo-protestanti ( ex baptistii)
Se face diferenta intre confesiune a Bisericii, secta si denominatiune.

Red_Rose 23.11.2007 18:27:56

Scuze, am scris in graba si am mancat litere, dar se intelege ce am vrut sa spun.


ancah 23.11.2007 23:19:03

Baptista, ai citit ce scrie despre Sf. Ciprian? Daca ai citit si continui sa crezi ca esti si tu o astfel de sfanta, atunci sa ne scrii ce minuni ai facut.

Da, omul poate alege, dar prost. BAptistii nu cinstesc Sfanta Cruce, pe Fecioara Maria si nici pe sfinti, ceea ce denota ca pacatuiesc impotriva Sfantului Duh. Ultima parte a afirmatiei nu-mi apartine, ci apartine Pr. Elefterie, care in viata fiind a fost un inger, nu om, ca mine si ca tine.

E ciudat, ca cineva v-a bagat in cap ca trebuie sa alegeti intre biblie si Sfintii Parinti. Sfintii Parinti nu numai ca nu contrazic biblia, dar o si aprofundeaza.

Alexandra-Ioana 24.11.2007 01:42:09

Mai aveati un pic si o linsati pe fata. ??? Bravo :(!

Intr-adevar... un exemplu elocvent, care arata ca " Omul bun, din vistieria cea bună a inimii sale, scoate cele bune, pe când omul rău, din vistieria cea rea a inimii lui, scoate cele rele. Căci din prisosul inimii grăiește gura lui. " Luca VI.45

Atat mai am de spus: "Așa și cu credința: dacă nu are fapte, e moartă în ea însăși.Dar va zice cineva: Tu ai credință, iar eu am fapte; arată-mi credința ta fără fapte și eu îți voi arăta, din faptele mele, credința mea."Iacov II.17-18

Faptele noastre fara credinta sunt NIMIC, dar si credinta fara fapte e moarta. Vai de noi de nu ajungem sa avem NOI o credinta vie, care sa se vada in afara prin faptele noastre bune... nu sfintii pentru noi... ei au facut asta pentru ei... nu pot sa o faca tot ei si pentru noi... NIMENI NU VA INTRA IN IMPARATIA LUI DUMNEZEU FARA SA SE NASCA DE SUS! Meditati la asta...

Asa ca oameni in case de sticla... nu mai aruncati cu pietre!:)

Multa pace va doresc!:p

cozia 24.11.2007 05:24:09

Citat:

În prealabil postat de Alexandra-Ioana
Vai de noi de nu ajungem sa avem NOI o credinta vie, care sa se vada in afara prin faptele noastre bune... nu sfintii pentru noi... ei au facut asta pentru ei... nu pot sa o faca tot ei si pentru noi... NIMENI NU VA INTRA IN IMPARATIA LUI DUMNEZEU FARA SA SE NASCA DE SUS! Meditati la asta...

Asa ca oameni in case de sticla... nu mai aruncati cu pietre!:)

Multa pace va doresc!:p

:)Sper ca mesajul tau nu este pentru Anca care tocmai ca prin mesajul ei a facut o fapta buna si a incercat sa o trezeasca pe Baptista, nu prin vorbele ei ci ale sfintilor nostri care mijlocesc pentru noi, adica ne ajuta sa ne schimbam pentru a se produce Metanoia in noi si nu a fi dusi in imaginatia mincinoasa care ne sopteste CE VREM NOI SA AUZIM ca avem locuri in Rai rezervate in mod automat.

case de sticla? ce-s alea?

cozia 24.11.2007 05:32:48

Schimbarea in bine, duhovniceasca in omul pacatos de pe pamint nu se face spunindu-i ce-i place lui sa auda ci ce nu-i place!

...la fel cum este si cu definitia scolii a invatamintului ADEVARAT, el este facut sa te incomodeze(asa cresti) nu sa te simti comfortabil(cind dormi), azi in schimb se doreste inversul:(

ancah 24.11.2007 13:18:28

Alexandra-Ioana: "Mai aveati un pic si o linsati pe fata.

Da, iarta-ma, ai dreptate. Dar imi mai pierd si eu rabdarea cateodata, caci port aceste discutii cu o prietena draga mie si nici ea nu vrea sa inteleaga.

Alexandra-Ioana 24.11.2007 15:28:11

Citat:

În prealabil postat de cozia
Citat:

În prealabil postat de Alexandra-Ioana
Vai de noi de nu ajungem sa avem NOI o credinta vie, care sa se vada in afara prin faptele noastre bune... nu sfintii pentru noi... ei au facut asta pentru ei... nu pot sa o faca tot ei si pentru noi... NIMENI NU VA INTRA IN IMPARATIA LUI DUMNEZEU FARA SA SE NASCA DE SUS! Meditati la asta...

Asa ca oameni in case de sticla... nu mai aruncati cu pietre!:)

Multa pace va doresc!:p

:)Sper ca mesajul tau nu este pentru Anca care tocmai ca prin mesajul ei a facut o fapta buna si a incercat sa o trezeasca pe Baptista, nu prin vorbele ei ci ale sfintilor nostri care mijlocesc pentru noi, adica ne ajuta sa ne schimbam pentru a se produce Metanoia in noi si nu a fi dusi in imaginatia mincinoasa care ne sopteste CE VREM NOI SA AUZIM ca avem locuri in Rai rezervate in mod automat.

case de sticla? ce-s alea?

Draga mea cozia,

Casele de sticla faceau referire la urmatoarea situatie: Daca tu te aflii ipotetic intr-o astfel de casa si incepi sa arunci cu pietre in trecatori... tare s-ar putea ca intr-o zi un trecator sa ridice o piatra de pe strada si sa o arunce in tine... iar cu sticla casei tale.. ce s-ar intampla atunci?:p

Exact despre Metanoia vorbeam... Acum o sa spun ceva, in urma caruia probabil ca o sa ma dati pe mana satanei.. o sa ma numiti eretica etc. ???, dar trebuie sa o spun, pentru ca ai dreptate... nu poti sa zici oamenilor intotdeauna ceea ce le place, ci ceea ce e adevarat.
Cu privire la mijlocirea sfintilor pentru noi... Pe mine poti sa ma faci mincinoasa si sa nu ma crezi, DAR pe Dumnezeu NU. Acelasi Dumnezeu care a zis ca exista un singur Dumnezeu, o singura credinta, un singur botez a zis si ca: "Unul este Dumnezeu, unul este si Mijlocitorul intre Dumnezeu si oameni: omul Hristos Iisus,care S-a dat pe Sine pret de rascumparare pentru toti, marturia adusa la timpul sau." I Timotei 2:5-6.
Dumnezeu spune asta... nu eu... toata Scriptura este insuflata de Duhul Sfant.. inclusiv versetele acestea, iar Cuvantul lui Dumnezeu este DA si AMIN... nimic in plus, nimic in minus.:)
Cercetati Scripturile... caci socotiti ca in ele aveti viata vesnica... tocmai ele va vorbesc despre ADEVAR.:) Nu credeti pe nimeni pe cuvant, nu permiteti sa vi se spele creierul cu doctrine... caci zilele din urma asa vor fi... se va spune.. aici e Hristos... ba nu.. aici e Hristos.

Eu aleg inaintea oricui sa Il ascult pe Dumnezeu... si daca El spune ceva... acel ceva pentru mine e mai relevant decat orice mi-ar spune oamenii. Cu dragoste va spun... cercetati toate lucrurile... sa nu cumva sa va treziti ca venerati un dumnezeu care nu are nimic de-a face cu Adevarul.

Dumnezeu este Adevar... in El nu este dram de minciuna.:) Slava Lui!

Multa pace va doresc!:p

Alexandra-Ioana 24.11.2007 15:30:36

Citat:

În prealabil postat de ancah
Alexandra-Ioana: "Mai aveati un pic si o linsati pe fata.

Da, iarta-ma, ai dreptate. Dar imi mai pierd si eu rabdarea cateodata, caci port aceste discutii cu o prietena draga mie si nici ea nu vrea sa inteleaga.

Eu nu am pentru ce sa te iert... mie nu mi-ai facut nimic.:D

Multa pace!
Cu dragoste in El,
Ioana.:p

Saurian 26.11.2007 17:34:07

Citat:

În prealabil postat de Alexandra-Ioana
Exact despre Metanoia vorbeam... Acum o sa spun ceva, in urma caruia probabil ca o sa ma dati pe mana satanei.. o sa ma numiti eretica etc. ???, dar trebuie sa o spun, pentru ca ai dreptate... nu poti sa zici oamenilor intotdeauna ceea ce le place, ci ceea ce e adevarat.
Cu privire la mijlocirea sfintilor pentru noi... Pe mine poti sa ma faci mincinoasa si sa nu ma crezi, DAR pe Dumnezeu NU. Acelasi Dumnezeu care a zis ca exista un singur Dumnezeu, o singura credinta, un singur botez a zis si ca: "Unul este Dumnezeu, unul este si Mijlocitorul intre Dumnezeu si oameni: omul Hristos Iisus,care S-a dat pe Sine pret de rascumparare pentru toti, marturia adusa la timpul sau." I Timotei 2:5-6.
Dumnezeu spune asta... nu eu... toata Scriptura este insuflata de Duhul Sfant.. inclusiv versetele acestea, iar Cuvantul lui Dumnezeu este DA si AMIN... nimic in plus, nimic in minus.:)
Cercetati Scripturile... caci socotiti ca in ele aveti viata vesnica... tocmai ele va vorbesc despre ADEVAR.:) Nu credeti pe nimeni pe cuvant, nu permiteti sa vi se spele creierul cu doctrine... caci zilele din urma asa vor fi... se va spune.. aici e Hristos... ba nu.. aici e Hristos.

Hai sa iti explic, ca si eu am fost pus in probleme cu respectivul verset. Raspunsul e simplu: Hristos e singurul mijlocitor. Dar vreau sa te intreb ceva: daca eu iti cer sa te rogi pentru mine, te rogi? Iar daca te rogi nu cred ca furi locul lui Hristos. Asa si sfintii, se roaga. Si tatal mai usor asculta de un copil ascultator care isi ia raspunderea pentru faptele sale decat pe unul care deseori face prostii si nu isi recunoaste greseala. La fel si Dumnezeu mai usor asculta de sfinti decat de noi cei plini de patimi.

Acum lucrurile sunt mult mai complexe ( am citit la par Dumitru Staniloae ) dar sa nu ne afundam in teologie fiind cuprinsi de patimi ( cum spunea sf Ioan Scararul ) ca s-ar putea sa ne inecam.

Maica Domnului sa ne apere!

Alexandra-Ioana 26.11.2007 22:37:17

Da... dar conditia de baza e sa fii viu...:D si nu e vorba de acelasi gen de mijlocire.

Daca ai citit...si vad ca ai citit :) ceea ce ma bucura mult, ai vazut ca toti cei care au mijlocit au fost vii... vezi Avraam, cand mijloceste pentru Sodoma si Gomora... vezi indemnurile lui Pavel la credinciosii de peste tot sa mijloceasca in rugaciuni, dar toti erau vii.

Iisus si-a castigat odata pentru totdeauna pozitia de Mijlocitor la Tatal, tocmai pentru ca este viu... doar a inviat... este viu si acum! Si este singur Mijlocitor in sensul, ca este Cel si Unicul care are puterea mijlocirii pentru pacatele noastre, tocmai pentru ca si-a dat viata pentru ca noi sa fim eliberati de sub tirania lor.

Multa pace!:p

cozia 28.11.2007 16:29:02

Sub pamant in asteptarea "Apocalipsei din 2008"
de C.N.A. HotNews.ro
Luni, 19 noiembrie 2007, 0:00



Preot care negociaza cu sectantii prin gura de aerisire
foto:AP


Rusia. La 650 de kilometri de Moscova, in regiunea Penza, membrii unei secte a Apocalipsei s-au ascuns sub pamant in asteptarea sfarsitului Lumii, care sustin ei ar veni in mai 2008. Sunt cel putin 29 de persoane, printre care se afla si copii, si au petrecut deja o saptamana intr-un tunel caruia i-au zidit intrarile.

Singura lor legatura cu lumea, gurile de aerisire, pe unde, de altfel, mai multi preoti rusi au incercat sa negocieze, duminica, cel putin salvarea copiilor. Autoritatile se tem ca acestia vor muri de frig si de foame in interiorul tunelului. Cel mai mic dintre copii are doar un an si jumatate.

Incercarea preotilor nu a avut insa succes, si nu este exclusa, luni, interventia fortelor de ordine ce ar putea utiliza gaz somnifer pentru a-i salva pe copiii, care spun autoritatile, sunt tinuti in captivitate de grupul de sectanti.

Locuitorii tunelului au amenintat ca isi vor da foc daca vor fi obligati sa iasa de acolo si au scris o scrisoare autoritatilor locale din regiunea Penza in care afirma ca s-au mutat sub pamant din vointa proprie. Ei sustin ca Dumnezeu le-a spus sa reactioneze astfel si ca vor fi singurii supravietuitori de pe Glob.


Saurian 01.12.2007 11:49:01

Citat:

În prealabil postat de Alexandra-Ioana
Da... dar conditia de baza e sa fii viu...:D si nu e vorba de acelasi gen de mijlocire.

Daca ai citit...si vad ca ai citit :) ceea ce ma bucura mult, ai vazut ca toti cei care au mijlocit au fost vii... vezi Avraam, cand mijloceste pentru Sodoma si Gomora... vezi indemnurile lui Pavel la credinciosii de peste tot sa mijloceasca in rugaciuni, dar toti erau vii.

Iisus si-a castigat odata pentru totdeauna pozitia de Mijlocitor la Tatal, tocmai pentru ca este viu... doar a inviat... este viu si acum! Si este singur Mijlocitor in sensul, ca este Cel si Unicul care are puterea mijlocirii pentru pacatele noastre, tocmai pentru ca si-a dat viata pentru ca noi sa fim eliberati de sub tirania lor.

Multa pace!:p

Mai, tu aici faci o greseala. Bogatul nemilostiv si saracul Lazar - in acea pilda bogatul era mort si mijlocea pentru rudele sale. In acelasi timp Iisus le spunea saducheilor ca Dumnezeu este Dumnezeu al viilor si nu al mortilor. DAca ce spui tu ar fi drept ar insemna ca e un Dumnezeu la mortilor, Dumnezeu. Stii de ce? Ca Avraam si ceilalti nu cred ca au inviat.

Si cum vrei sa se prezinte mijlocirile mortilor in Sfanta Scriptura din moment ce a fost scrisa de oameni vii? Nimeni nu stie cum e dincolo, nimeni din cei vii. Sunt atatea cazuri de sfinti ( considerati morti ) care mijloceau si faceau minuni. Eu vorbesc aici de fapte adevarate.

Uite ce e: eu nu am cunostinte atat de mari de teologie. Cauta un preot sau mai potrivit ar fi sa citesti o carte ( nu stiu cum se cheama ) a par Cleopa despre toate cultele neoprotestante, catolici si protestanti.

strajeru 02.12.2007 01:15:21

Pentru cei care nu inteleg de ce ne rugam sfintilor,exista deja un topic in aceasta rubrica"Despre cinstirea Sfintilor".Acolo veti gasi toate argumentele pro si contra in baza cinstirii Sfintilor.Iertati-mi indrazneala.

danyel 19.04.2008 14:56:21

Ca oameni majoritatea neo-protestantilor din Romania sunt oameni morali, cinstiti, asta nu neaga nimeni, bineinteles ei pun un foarte mare accent pe suprafata, pe faptele de suprafata, intradevar nu beau si nu fumeaza, foarte bine dar ei duc aceste doua pacate la extrem, facand din ele cele mai mari pacate, desi nu sunt cele mai mari, intr-o discutie avuta cu un neo-protestant, care intradevar nu bea si nu fuma, dar in schimb radia de o mandrie evidenta, imi reprosa ca ortodocsii umplu carciumile, ca ies din biserica si intra in carciuma, ca ies de la rugaciune si aprind tigara, deci aproape in orice discutie cu ei iti vor aduce inainte acuza cu aceste vicii,ce nu inteleg ei e ca fiecare om e liber sa faca ce vrea si sa mearga unde vrea, dar a acuza BiS Ortodoxa pt nevrednicia unora care doar isi zic ortodocsi dar n-au deaface cu ortodoxia mi se pare ori rea vointa ori lipsa de cultura; niciodata n-am inteles de ce nu sunt mai profunzi, de ce nu pun niciodata dar absolut niciodata accentul pe smerenie pe post si pe ascultare?

TFL 19.04.2008 16:07:39

Citat:

În prealabil postat de danyel
........ intr-o discutie avuta cu un neo-protestant, care intradevar nu bea si nu fuma, dar in schimb radia de o mandrie evidenta...........

cel rau are ac de cojocu tuturor.

danyel 20.04.2008 12:50:51

priviti ce atitudine "crestineasca " are un neo-protestant intr-un mesaj din discutiile pe care le-am avut cu el: "U ESTI FANATIC SI ERETIC NU POCAITI : ESTI UN IDOLATRU : ESTI CODUS DE SATAN SA ARUCI OCARE PESTE POCAITI ; DAR NU UITA DACA NU TE POCAESTI DE TOT CEI RAU ; VEI PLATI SCUP IN NAITEA LUI DUMNEZWEU PENTRU TOT CE FACI : SI TINETI GURA SI NU MAI VORBI PROSTI OMULE CA PACATUIESTI : TOTI OAMENI CARE SAU POCAIT ; MAI CE PROSTI AU FOST EI CA AU ALES CALEA ASTA SI SAU RATACIT ?? NUMAI TU ESTI DESTEPT ?? OMULE UITATE SI VEZI CA NU UNUL SA POCAIT SI MII SI MII OARE TOTI ORFI PROSTI ??? EU ZIC CA NU : ESTE DUHUL LUI DUMNEZEU CARE EA CERCETAT SI EA LUMINAT : DECI NU TE SUPARA DEAR TU ESTI CEL PERDUT SI FANATIC SI RATACIT ; PENTRU CA ESTI IDOLATRU SI TRAESTI IN PACAT ; PENTRU CA EU VAD CUM TRAESC ORTODOXI TAI : SI TU ESTI LA FEL : IAR DACA MA INJURI DUPA CE AI CITIT MESAJUL MEU ; ACEASTA ITI ARATA CA ESTI UN FALS SI UN CRESTIN CU NUMELE : UN CRESTIN ADEVARAT NU INJURA PE NIMENI ORI CE AR PATI : CRESTIN BEAT SI CU TIGARA IN GURA SA MEARGA OARE IN RAI ??? OMULE TREZESTETE :"

ce parere aveti?

quasar 20.04.2008 14:17:44

Tipic lor.Nu se uita decat la defectele celor din jur...ei sunt perfecti...ei sunt "mantuiti",ei sunt nepacatosi(MANDRIE PESTE MANDRIE)...noi...mai la coada listei...sa-i lasam in pace,ceva bun in discutiile cu ei oricum nu ai sa gasesti..sau un cuvant smerit..nici atat...

Noesis 21.04.2008 06:58:13

Postarea ta m-a facut sa ma gandesc ca de afpt asta este tipic si ortodocsilor, nu-i asa? Cand ai vazut ortodox adevarat care sa spuna ca cineva se poate mantui in afara ortodoxiei? Cand ai vazut ortodx care sa ii dea dreptate unui pocait? Niciodata.

Si ortodocsii sunt la fel de zelosi intr-ale dogmei si credintei ca si pocaitii.

Numai faptul ca quasar, sau altii, sunt aroganti fata de pocaiti, sau catolici, sau altii, arata ca sunt de fapt mandri de faptul ca sunt ortodocsi. In loc sa se gandeasca ca ortodoxia, este o conditie necesara, dar nu suficienta, ca sa te mantuiesti. Si ma gandesc eu ca daca oameni care sunt ortodocsi nu se vor mantui, la fel or fi si oameni care nu sunt ortodcsi si se vor mantui. Cine stie?

Cand de fapt noi toti ar trebui sa stim, ca Dumnezeu este cel care hotaraste cine se maintuieste si cine nu, noi nu avem de unde sa stim, ci doar sa urmam calea pe care credem ca este dreapta.

Noesis 21.04.2008 06:58:14

Postarea ta m-a facut sa ma gandesc ca de afpt asta este tipic si ortodocsilor, nu-i asa? Cand ai vazut ortodox adevarat care sa spuna ca cineva se poate mantui in afara ortodoxiei? Cand ai vazut ortodx care sa ii dea dreptate unui pocait? Niciodata.

Si ortodocsii sunt la fel de zelosi intr-ale dogmei si credintei ca si pocaitii.

Numai faptul ca quasar, sau altii, sunt aroganti fata de pocaiti, sau catolici, sau altii, arata ca sunt de fapt mandri de faptul ca sunt ortodocsi. In loc sa se gandeasca ca ortodoxia, este o conditie necesara, dar nu suficienta, ca sa te mantuiesti. Si ma gandesc eu ca daca oameni care sunt ortodocsi nu se vor mantui, la fel or fi si oameni care nu sunt ortodcsi si se vor mantui. Cine stie?

Cand de fapt noi toti ar trebui sa stim, ca Dumnezeu este cel care hotaraste cine se maintuieste si cine nu, noi nu avem de unde sa stim, ci doar sa urmam calea pe care credem ca este dreapta.

oni91 21.04.2008 23:52:18

Eu am vorbit cu diversi oameni...prin intermediul forumurilor...si adventiste si bapstiste, si crestine in general.Si pot sa spun ca adventistii mi-au facut impresia unor oameni documentati si destul de inteligenti, insa cam reci, cam rautaciosi, sau macar mandri.Baptistii in general sunt foarte binevoitori si calzi...cel putin cu care am vorbit eu...adica eu m-am inteles si ma inteleg de fapt foarte bine cu o baptista care nu numai ca mi-a trimis carti(crestine) prin posta desi ma cunostea prin Internet de foarte putin timp, dar a si avut rabdare aproape zi de zi sa discute cu mine ore intregi despre tot ce-mi trecea mie prin cap, cu toate ca vorbele mele de multe ori ii atingeau credinta. Si nu isi pierdea rabdarea, si nu incerca sa ma aduca la baptism, ci doar sa ma ajute sa redevin crestina...Acum imi dau seama ca asta pot face numai eu cu ajutorul lui Dumnezeu daca o fi sa fie, insa ea e un om deosebit:)...Mantuirea...numai Dumnezeu stie cine o va primi...

7th_Brigade_TzHL 22.04.2008 10:45:01

Citat:

În prealabil postat de oni91
Baptistii in general sunt foarte binevoitori si calzi...

Nu neg ca o perioada pot fi asha, insa acest lucru se intampla pana la momentul scadentei. Strategia baptista as numio strategia scadentei. Adica pot fi oameni foarte de treaba si binevoitori incercand ca iti creeze o dependenta de ei. Dupa ce ei intuiesc ca s-a creat dependenta, gata! Scadenta si solicita plata.

Am observat lucrul acesta la ei: ca par sa fie neutri zicand "nu religia va mantui pe cineva", dar in mintea lor gandesc opusul. Ei stiu ca duhul de gelozie a lui Dumnezeu ii loveste pe cei ce isi parasesc credinta ortodoxa adevarata.

philalex 22.04.2008 11:25:46

eu am rude afara evanghelisti....ma inteleg bine cu ei...dar ei nu se impartasesc....biserica lutherana...dar sunt goale...am fost si cam sunt goale si la Leipzig si la berlin...sunt cam trist...cei de afara uita de credinta...avansand tehnic...dar sunt sufletisti si fac lucruri bune zic eu...sunt si oameni care merita, dar sunt si cu probleme....in fine am o verisoara cu care ma inteleg f.bine..:)

pavel92 22.04.2008 12:19:51

da...:rolleyes: fratele meu ii da niste experiente la eretici de le vine sa se converteasca in ortodoxism


Ora este GMT +3. Ora este acum 21:24:08.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.