Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Celor din alte secte si culte - De ce v-ati [re]botezat? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=7739)

lareine 03.12.2009 10:14:48

Celor din alte secte si culte - De ce v-ati [re]botezat?
 
Nu stiu daca s-a mai pus aceasta intrebare, daca da - imi cer scuze; insa mie mi se pare foarte importanta motivatia voastra si mi-as dori sa stiu ce resorturi interioare v-au determinat sa va indreptati spre alte culte si secte, intrucat acesta e un act cat se poate de constient si voluntar.

Va rog.

tricesimusseptimus 03.12.2009 10:48:51

Citat:

În prealabil postat de lareine (Post 187324)
Nu stiu daca s-a mai pus aceasta intrebare, daca da - imi cer scuze; insa mie mi se pare foarte importanta motivatia voastra si mi-as dori sa stiu ce resorturi interioare v-au determinat sa va indreptati spre alte culte si secte, intrucat acesta e un act cat se poate de constient si voluntar.

Va rog.

1. S-a mai pus această întrebare
2. Eu m-am îndreptat spre cultul adventist de ziua a șaptea, în urma studiului Bibliei.
3. Ai dreptate, actul trecerii mele de la BOR la BAZȘ a fost cât se poate de voluntar și în cunoștință de cauză.

Am găsit răspunsul la toate problemele mele existențiale și găsesc în continuare răspunsuri la problemele de zi cu zi.

lareine 03.12.2009 12:01:21

In momentul in care ai ales sa parasesti BOR, stiai despre Sfintele Taine, citisesi din vietile sfintilor, din filocalii etc? Ai fost vreodata ortodox practicant inainte de acest moment?

tricesimusquintus 03.12.2009 12:26:41

Citat:

În prealabil postat de lareine (Post 187355)
In momentul in care ai ales sa parasesti BOR, stiai despre Sfintele Taine, citisesi din vietile sfintilor, din filocalii etc? Ai fost vreodata ortodox practicant inainte de acest moment?

Nu am fost un ortodox practicant, am devenit însă acum practicant, lucru ce-l consider net superior. Și spun acest lucru nu din lipsă de modestie, deaoarece cred că mai am foarte mult de lucrat l desăvârșirea caracterului meu. Vorbesc din punctul meu de vedere, nu o luați ca o regulă: dacă aș fi rămas ortodox, chiar devenind practicant, chiar citind viețile tuturor sfinților, Filocalia, pelerinaje la Ierusalim și Mt. Athos, aș fi fost un om pierdut cu mântuirea ratată!

lareine 03.12.2009 12:28:47

Cert este ca ai parasit ortodoxia fara a sti nimic despre ea :) Pentru ca e ceva ce ori faci si traiesti, ori nu.
Sa inteleg ca doar adventistii se vor mantui?
In fine, nu am vrut sa pun intrebarea pe un ton tendentios. Cum ai ajuns in contact cu alti adventisti, cum au fost primele tale intalniri cu ei si ce anume te-a atras la acest cult, ce ai simtit ca ti se potriveste?

tricesimusquintus 03.12.2009 12:37:23

Citat:

În prealabil postat de lareine (Post 187380)
Cert este ca ai parasit ortodoxia fara a sti nimic despre ea :) Pentru ca e ceva ce ori faci si traiesti, ori nu.

Nu pot spune că n-am știut nimic desprre ortodoxie. Mergeam totuși la biserică câteodată și am avut parte de o educație ortodoxă în familie, plus informațiile ce le-am citit eu însumi.

Ar însemna să spot spune la rândul meu: Nu cunoașteți nimic despre adventism! Nu sunteți adventiști practicanți, deci habar n-aveți despre credința adventă. Adaugă la asta sursa imundă din care se inspiră cei ce vorbesc de rău pe adventiști...

lareine 03.12.2009 12:40:11

Bine, dar te rog sa raspunzi si ce celelalte intrebari, pentru ca nu le-am pus ca sa te acuz de ceva sau ca sa scot in evidenta vreo carentza de-a ta.

glykys 03.12.2009 12:43:16

Citat:

În prealabil postat de tricesimusquintus (Post 187377)
dacă aș fi rămas ortodox, chiar devenind practicant, chiar citind viețile tuturor sfinților, Filocalia, pelerinaje la Ierusalim și Mt. Athos, aș fi fost un om pierdut cu mântuirea ratată!

De ce crezi tu ca ai fi avut mantuirea ratata? Un indiciu il vad in semnatura ta care nici macar nu este corect scrisa, pentru ca e, de fapt, o parafrazare a unui Sfant Parinte, Ciprian: Extra Ecclesia nulla salus - In afara Bisericii nu exista mantuire. Prin Biserica intelegandu-se, fireste, intai de toate, Sf. Taine. Deci ai dreptate, nu te-ar fi mantuit vietile sfintilor, filocalia si pelerinajele, ci Sf Taine, dintre care Spovedania si Impartasania cu Sf. Trup si Sange al Domnului, care, evident, presupun post si rugaciune.

anita 03.12.2009 13:34:16

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 187391)
De ce crezi tu ca ai fi avut mantuirea ratata? Un indiciu il vad in semnatura ta care nici macar nu este corect scrisa, pentru ca e, de fapt, o parafrazare a unui Sfant Parinte, Ciprian: Extra Ecclesia nulla salus - In afara Bisericii nu exista mantuire. Prin Biserica intelegandu-se, fireste, intai de toate, Sf. Taine. Deci ai dreptate, nu te-ar fi mantuit vietile sfintilor, filocalia si pelerinajele, ci Sf Taine, dintre care Spovedania si Impartasania cu Sf. Trup si Sange al Domnului, care, evident, presupun post si rugaciune.

Glykys ,scriu si eu ce a spus duminica parintele la predica ,nu biblia ne va mantui ci trairea in biserica ordodoxa unde se savarsesc sf.Taine ,cele 7 taine.
Tot el a spus ca asta inseamna sa respectam ce a spus Mantuitorul sfintilor Apostoli :"Cine va primeste pe voi pe mine ma primeste". Asta e trairea in biserica ortodoxa cu tot ce inseamna ea.
Ori la secte nu poate fi vorba de asa ceva ,oricine poate fi preot .
Doamne ajuta !

Doriana 03.12.2009 13:48:56

Ciudata abordare a ideii de mantuire. Pe ce se bazeaza? Daca dam Biblia la o parte, ramane doar o religie dupa ureche, fara indicatiile prezente in Cuvantul lui Dumnezeu.

lareine 03.12.2009 13:50:45

De ce nu stati rogu-va on topic. Doriana, zi tu ce te-a determinat sa treci la penticostali, te rog :) Ce anume nu a fost satisfacator in ortodoxie, dar a fost mult mai apetisant in cultul penticostal.

tricesimusseptimus 03.12.2009 14:06:58

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 187391)
De ce crezi tu ca ai fi avut mantuirea ratata? Un indiciu il vad in semnatura ta care nici macar nu este corect scrisa, pentru ca e, de fapt, o parafrazare a unui Sfant Parinte, Ciprian: Extra Ecclesia nulla salus - In afara Bisericii nu exista mantuire. Prin Biserica intelegandu-se, fireste, intai de toate, Sf. Taine. Deci ai dreptate, nu te-ar fi mantuit vietile sfintilor, filocalia si pelerinajele, ci Sf Taine, dintre care Spovedania si Impartasania cu Sf. Trup si Sange al Domnului, care, evident, presupun post si rugaciune.

Semnătura s-a vrut a fi un răspuns tocmai la acel citat, folosit de un user. Dacă deranjează (nu știu pe cine ar deranja faptul că doar Iisus mântuiește... de fapt știu...) pot s-o înlocuiesc. Nici ritualurile/sacramentele (numite de voi Sfinte Taine), nici postul și rugăciunea în sine nu ne pot mântui, acesta este atributul exclusiv al Domnului Iisus Hristos. Iar mântuirea ne-o conferă în virtutea meritelor Lui, nu ale noastre.

lareine 03.12.2009 14:14:10

Dar daca doar Christos mantuieste (ai foarte mare dreptate, nici BO nu crede altceva)
- daca acesta nu se da dupa meritele noastre (din nou, foarte mare dreptate, nici BO nu crede altceva)

Atunci de ce sa mai incercam sa ne indreptam, daca oricum e cadou si nu pentru meritele noastre? (nu ca am avea vreunul)

Doriana 03.12.2009 14:20:27

Citat:

În prealabil postat de lareine (Post 187429)
De ce nu stati rogu-va on topic. Doriana, zi tu ce te-a determinat sa treci la penticostali, te rog :) Ce anume nu a fost satisfacator in ortodoxie, dar a fost mult mai apetisant in cultul penticostal.

ok. Eu m-am nascut intr-un sat fara preot si am crescut intr-un dat cu BO de rit vechi, unde se predica in limba slavona. :) Cand am crescut am mers la spovedanie, impartasanie, am tinut posturile, dar nu aveam minimul de cateheza; adica sa stiu si eu ce este mantuirea, jertfa lui Hristos, Evanghelia, etc. Nu mi se spunea. Deci e o lipsa de informare si vestire a Evangheliei in BO. Ar trebui mai mult vorbit de Dumnezeu.

Am trecut prin probleme sufletesti si spirituale foarte mari, am cautat ajutor la preoti, moaste, adventisti, baptisti, dar nu am scapat de ele pana nu am intrat intr-o biserica penticostala . Oamenii se rugau, nimeni nu stia cine sunt si ce problema am, dar am simtit ca povara pe care o purtasem ani de zile s-a ridicat si de atunci problemele mele au luat sfarsit, fara ca macar fratii sa stie. A fost doar intre mine si Dumnezeu. Si asa am recunoscut ca acolo era Dumnezeu. Nu zic ca numai la penticostali este Dumnezeu, dar acolo a vrut El sa mi se reveleze si acolo m-a chemat. Pe altii ii cheama in alta parte, pe mine m-a chemat aici.

AndruscaCIM 03.12.2009 14:40:59

Citat:

În prealabil postat de tricesimusquintus (Post 187377)
Nu am fost un ortodox practicant, am devenit însă acum practicant, lucru ce-l consider net superior. Și spun acest lucru nu din lipsă de modestie, deaoarece cred că mai am foarte mult de lucrat l desăvârșirea caracterului meu. Vorbesc din punctul meu de vedere, nu o luați ca o regulă: dacă aș fi rămas ortodox, chiar devenind practicant, chiar citind viețile tuturor sfinților, Filocalia, pelerinaje la Ierusalim și Mt. Athos, aș fi fost un om pierdut cu mântuirea ratată!

Poti sa detaliezi ultimul fragment bolduit?????

Dar parca toti cei care cred in Iisus Hristos si au credinta...se mantuiesc!!!:71:

AndruscaCIM 03.12.2009 14:44:17

Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 187451)
ok. Eu m-am nascut intr-un sat fara preot si am crescut intr-un dat cu BO de rit vechi, unde se predica in limba slavona. :) Cand am crescut am mers la spovedanie, impartasanie, am tinut posturile, dar nu aveam minimul de cateheza; adica sa stiu si eu ce este mantuirea, jertfa lui Hristos, Evanghelia, etc. Nu mi se spunea. Deci e o lipsa de informare si vestire a Evangheliei in BO. Ar trebui mai mult vorbit de Dumnezeu.

Tu generalizezi afirmand ca Biserica din satul tau inseamna intreaga Ortodoxie, sau ca asa cum ai fost tu ar fi toti ortodocsii????.. tu nu cautai cu sufletul nimic, nu citeai, nu iti doreai sa te apropii de Dumnezeu?

lareine 03.12.2009 14:50:02

Andrusca, si eu sunt de parere ca acolo unde oamenii se convertesc la alte culte, nu e vina doar a lor. E esecul familiei si chiar si al preotului. Am vazut printre cei de alte culte foarte multi oameni care aveau o traire exemplara si multa ravna (eu sunt nimic pe langa convingerea si interesul lor, efectiv sunt zero barat si nu din smerenie o spun, ca nu am asa ceva, pur si simplu nici nu exist din punctul asta de vedere) si senzatia mea e ca, daca ar fi stiut cineva sa le spuna despre ortodoxie, nu ar mai fi plecat. E ca un fel de potential "irosit".
Cand eram mica, nici eu nu stiam absolut nimic despre ortodoxie, doar ce se vedea: ca e o religie de babe, ca preotul lalaie la slujbe, si mi se parea mult mai frumos si mai hmmm.. organizat si riguros totul la catolici, mai civilizat. E foarte usor sa ti se para iarba mai verde in alta parte, cand nimeni nu ti-o arata pe cea pe care pasesti acum.
Si puterea exemplului e foarte mare. Daca nu esti genul de om care sa caute si sa caute si sa caute de unul singur, dand cu capul singur si de ateism, si de hinduism, si de yoga, si de catolicism, si de ortodoxie, pana cand isi gaseste linistea - daca nu esti asa, tendinta este sa te inspiri si sa lucrezi impreuna cu altul.
Daca nu ai la indemana un exemplu ortodox, pe care sa-ti fie drag sa il urmezi -- il vei cauta in alta parte.

Doriana 03.12.2009 15:01:03

Citat:

În prealabil postat de AndruscaCIM (Post 187469)
Tu generalizezi afirmand ca Biserica din satul tau inseamna intreaga Ortodoxie, sau ca asa cum ai fost tu ar fi toti ortodocsii????.. tu nu cautai cu sufletul nimic, nu citeai, nu iti doreai sa te apropii de Dumnezeu?

era doar o sugestie prieteneasca; nu ma lua in seama daca nu vrei. Insa, daca as fi preot, as spune oamenilor mai mult despre Dumnezeu, nu as spune ca lumea e deja crestinata si nu mai e nevoie.

desigur ca tanjeam dupa Dumnezeu; altfel nu L-as fi cautat pana L-as fi gasit. :)

AndruscaCIM 03.12.2009 15:10:09

Citat:

În prealabil postat de lareine (Post 187473)
Andrusca, si eu sunt de parere ca acolo unde oamenii se convertesc la alte culte, nu e vina doar a lor. E esecul familiei si chiar si al preotului. Am vazut printre cei de alte culte foarte multi oameni care aveau o traire exemplara si multa ravna (eu sunt nimic pe langa convingerea si interesul lor, efectiv sunt zero barat si nu din smerenie o spun, ca nu am asa ceva, pur si simplu nici nu exist din punctul asta de vedere) si senzatia mea e ca, daca ar fi stiut cineva sa le spuna despre ortodoxie, nu ar mai fi plecat. E ca un fel de potential "irosit".
Cand eram mica, nici eu nu stiam absolut nimic despre ortodoxie, doar ce se vedea: ca e o religie de babe, ca preotul lalaie la slujbe, si mi se parea mult mai frumos si mai hmmm.. organizat si riguros totul la catolici, mai civilizat. E foarte usor sa ti se para iarba mai verde in alta parte, cand nimeni nu ti-o arata pe cea pe care pasesti acum.
Si puterea exemplului e foarte mare. Daca nu esti genul de om care sa caute si sa caute si sa caute de unul singur, dand cu capul singur si de ateism, si de hinduism, si de yoga, si de catolicism, si de ortodoxie, pana cand isi gaseste linistea - daca nu esti asa, tendinta este sa te inspiri si sa lucrezi impreuna cu altul.
Daca nu ai la indemana un exemplu ortodox, pe care sa-ti fie drag sa il urmezi -- il vei cauta in alta parte.

Dumnezeu la Judecata nu ne va intrebe "din cauza cui?"...ci " de ce ai facut asta(tu)?"...asta e ideea mea de baza si nu sunt de acord sa aud, ca ba preotul, ba baba, ba tata, ba pisica..porcul sau vecinul din sat!!!!....nu discutam despre ceilalti, ce despre ce a facut fiecare persoana individual!!!!:15:

Cu mana pe inima iti spun ca eu mai mult decat orice a facut orice preot pentru mine am incercat sa aflu, sa fac o comparatie, am studiat, am incercat sa inteleg si am crezut...cu ajutorul lui Dumnezeu!!!

Exista cu siguranta doua tipologii de crestini:
1. Cei care se impiedica de singurul exemplul din sat, acela al preotului betiv, care cade in santuri...si de fiecare data cand il vad il injura, il dispretuiesc si dispretuiesc si Biserica si pe Dumnezeu=oamenii fara credinta, fara educatie religioasa si care fac multe pacate oricum, si care nu se vor apropia cu usurinta de Biserica decat daca ii va scutura Dumnezeu bine, prin diverse evenimente din viata lor!!!

2. Credinciosii care il vor simti pe Dumnezeu, vor avea in suflet credinta sanatoasa si vor simti sfintenia Bisericii Ortodoxe ( sfintenie care nu se mai regaseste in absolut nicio alta Biserica, casa de adunare, cult, secta, denominatiune...etc), vor vedea crestinii model si ii vor aprecia, vor asculta muzica psaltica si le vor da lacrimile, vor auzi clopotele batand, vor gasi sau cauta preotii deosebiti, smeriti, vor cauta sfaturi duhovnicesti, si vor simti erezia...de la primele cuvinte!!!

In ceea ce ma priveste, in seara de dinaintea plecarii din tara am trecut pe la Mitropolie si pe la Racla Sfintei Parascheva si cum stateam la coada si se auzeau cloptele sunand atat de frumos si de grav...am inceput sa plang, pentru ca stiam ca nu voi gasi ceva asemanator in alta parte...daca am avut dreptate????...bineinteles, e ceva ce nu pot avea celelalte culte si nu poti intalni oricat te-ai autosugestiona si ai incerca sa privesti vitraliile, reprezentarile moderniste ale Mantuitorului, arhitectura sofisticata si peretii vechi, reci...fara viata, fara sfintenie!:46:

lareine 03.12.2009 15:19:27

Andrusca, la Judecata de obste, aia pentru care ne rugam sa primim raspuns bun, se vor vedea si circumstantele in care am ajuns sa facem un lucru. Mama va raspunde pentru ce nu si-a educat copilul, la preoti nici nu vreau sa ma gandesc prin ce vor trece. E adevarat ca nu trebuie sa dam vina pe altii, mai ales cand le facem cu buna stiinta, dar nu ne putem nega istoria personala si rolul pe care l-au jucat altii in ea.
E foarte frumos ca ai avut atata interes sa cauti si sa citesti singura, insa Dumnezeu lucreaza si prin oameni, prin noi, nu doar prin textul scris.

AndruscaCIM 03.12.2009 15:22:15

Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 187479)
era doar o sugestie prieteneasca; nu ma lua in seama daca nu vrei. Insa, daca as fi preot, as spune oamenilor mai mult despre Dumnezeu, nu as spune ca lumea e deja crestinata si nu mai e nevoie.

desigur ca tanjeam dupa Dumnezeu; altfel nu L-as fi cautat pana L-as fi gasit. :)


Doriana, lumea este crestina ( de ce ai tendinta de a spune contrariul acestei realitati?) nu iti cere nimeni opinia si nici nimeni nu se asteapta de la cultul penticostal sa priveasca lucrurile asa cum trebuie....insa oamenii trebuie sa mai faca si ei pasi spre Dumnezeu, Biserici sunt peste tot, preoti la fel, monahi, Biblii, carti de tot felul...si numai cine nu vrea nu cauta, de ce nu vrei sa recunosti?

Tu vrei sa propovodauiesti doctrina penticostala, nu crestina...nu te mai invarti in jurul cozii, ca nu are niciun rost!!!

Sugerezi ca noi cei de pe acest forum nu cunoastem Cuvantul lui Dumnezeu, nu parem crestini cumva...sau tu esti o crestina mai buna si mai induhovnicita, prin ce?

Acum nu mai e de ajuns sa avem credinta si iubire de Dumnezeu pentru a ne mantui????:3:


L-ai cautat pe Dumnezeu si in alte Biserici Ortodoxe, Manastiri, preoti induhivniciti, monahi ( nu exista asa ceva in celelalte culte oricat de sfinte si pline de Duhul Sfant ar pretinde ca ar fi, nu vad niciun sectant sa isi dedice viata lui Hristos, sa fie smerit si sa nu ceara nimic de la Dumnezeu...niciun alt dar, si nicidecum sa tina post ca sa vorbeasca in limbi si sa vada lumea cat de deosebit este), pelerinaje, citirea din Sfintii Parinti??? ...sau ai ramas la exemplul din satul tau si ti-a fost de ajuns?

Te cred ca tanjeai, dar ai incercat sa intelegi Ortodoxia asa cum stii ca o fac adevaratii crestini ortodocsi, sau tu de fapt nu ai fost un crestin cat de cat adevarat si ti-a fost greu sa devii?:48:

lareine 03.12.2009 15:24:57

Poate ca tanjea pur si simplu si au venit penticostalii si i-au dat o portie buna si gustoasa din placinta lor. Cred ca asa se intampla cu multi, altfel nu am mai vorbi de "inselare".
Cand am vazut oamenii aia in pragul psihozei, in clipurile puse pe celalalt topic, nu m-am putut gandi decat ca suntem infinit de prosti si usor de manipulat.

AndruscaCIM 03.12.2009 15:31:26

Citat:

În prealabil postat de lareine (Post 187496)
Andrusca, la Judecata de obste, aia pentru care ne rugam sa primim raspuns bun, se vor vedea si circumstantele in care am ajuns sa facem un lucru. Mama va raspunde pentru ce nu si-a educat copilul, la preoti nici nu vreau sa ma gandesc prin ce vor trece. E adevarat ca nu trebuie sa dam vina pe altii, mai ales cand le facem cu buna stiinta, dar nu ne putem nega istoria personala si rolul pe care l-au jucat altii in ea.
E foarte frumos ca ai avut atata interes sa cauti si sa citesti singura, insa Dumnezeu lucreaza si prin oameni, prin noi, nu doar prin textul scris.

Nu avem noi dreptul sa ne judecam parintii sau activitatea preotului, desi stiu ca va fi judecat de doua ori...insa noi ca oameni nu putem arunca vina asupra celor din jur pentru deciziile personale. Eu nu sunt ortodoxa numai datorita preotilor...sunt cu ajutorul lui Dumnezeu si datorita faptului ca m-a ajutat sa imi fac o imagine obiectiva despre autenticitatea celorlalte confesiuni.

Oirce individ ia deciziile pentru ca asa considera el ca e bine si stie in momentul in care le ia implicatiile ( nu exista !!)....avem atata timp sa cautam Adevarul si nu ne pune preotul din sat pistolul la tampla sa ramanem intr-o anumita confesiune...de la casa parinteasca ne luam zborul si ramanam pe cont propriu...asta e adevarul. Cand simtim ca nu stim cum sa procedam mai bine, tot la Dumnezeu ne rugam sa ne lumineze mintea sa facem cum este mai bine...dar nu ne rugam impartind vina prin jurul nostru!!!

Nu mi se pare normal sa ne gandim ca Dumnezeu ne va judeca in functie de contextul in care luam anumite decizii, sa fim seriosi...toti avem un liber arbitru si nu exista nicio constrangere de nicio alta natura, procedam exact asa cum simtim, si daca gresim avem datoria sa ne trezim, sa ne cerem iertare, sa ne spovedim...si nu sa ne spunem ca la Judecata preotul va fi de vina, mama, sau sotul...vorbim despre vina noastra ( partea noastra de vina, asta e ceea ce conteaza)!!!

anaana71 03.12.2009 15:32:53

[quote=tricesimusseptimus;187330]1. S-a mai pus această întrebare
2. Eu m-am îndreptat spre cultul adventist de ziua a șaptea, în urma studiului Bibliei.
QUOTE]

uite, am si eu o curiozitate, scrie in Sfanta Scriptura adventist de ziua a șaptea? adica nu-mi vine sa cred ca citind Sfanta Scriptura ai ales singur sa devii adventist. parerea mea umila, este ca cititnd singur Sfanta Scriptura ai fi avut de ales intre a fi sau nu ortodox. cred ca ai fost "ajutat" sa intelegi Sfanta Scriptura de la un adventist. e doar o parere personala :5:

lareine 03.12.2009 15:36:44

Eu nu spun ca dau vina pe cineva (desi bineinteles ca dau, ca asa mi-e firea).
La Judecata de obste nu o sa dam noi vina pe cineva, ci faptele noastre se vor arata.
Poate o sa trebuiasca sa dau raspuns pentru varul meu, care e penticostal din propria sa alegere. As fi putut vorbi cu el despre asta, insa nu am facut-o.
O sa dau raspuns pentru ca eu i-am aratat prima data un joc pe computer fratelui meu si apoi el singur a ajuns dependent. Ai mei vor da raspuns pentru ca i-au permis fratelui meu sa fumeze, nu ei l-au indemnat insa i-au dat voie sa incerce, sa vada cum e, sperand ca o sa renunte singur. Ei bine a ajuns sa fumeze 2 pachete pe zi si nimeni nu mai poate face nimic.
O sa raspundem nu doar pentru lucrurile rele pe care le-am facut si care i-au influentat sau smintit pe altii ci si pentru binele pe care NU l-am facut. Asta e tot ce vreau sa zic.
Orice decizie luam e bine inteles luata cu puterea liberului arbitru, insa influentele familiale si culturale conteaza enorm si nu ne putem dezice de ele. Orice cuvant rostim sau NU rostim cand ar trebui - vom da socoteala.

Doriana 03.12.2009 15:37:17

Ok, m-ati intrebat, am raspuns la topic. Nu mai am ce spune. Adaug doar ca nu au venit penticostalii la mine, ci m-am dus eu la ei. [vad ca ii confundati foarte des cu altii care bat din usa in usa]

P.S. Andrusca, multe tari sunt musulmane, hinduse, comuniste...Lumea e crestina...pfff... :29: Probabil traiesti in alta lume.

umilul 03.12.2009 15:39:44

Iertati-ma !!
 
Si daca ati gasit in alta parte ceea ce ati cautat , de ce sunteti totusi aici, pe un site ortodox ? Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!

Doriana 03.12.2009 15:41:31

Pace ! De ce nu am fi?

AndruscaCIM 03.12.2009 15:43:19

Citat:

În prealabil postat de lareine (Post 187505)
Poate ca tanjea pur si simplu si au venit penticostalii si i-au dat o portie buna si gustoasa din placinta lor. Cred ca asa se intampla cu multi, altfel nu am mai vorbi de "inselare".
Cand am vazut oamenii aia in pragul psihozei, in clipurile puse pe celalalt topic, nu m-am putut gandi decat ca suntem infinit de prosti si usor de manipulat.

Da, dar fiecare dintre acei adepti are libertatea si capacitatea inerenta de a alege intre bine si rau, asta este darul de la Dumnezeu...insa acei "harismatici" se simt bine in raul ala, nu fac nimic pentru a se curata de pacatele savarsite mereu...si nu au mintea limpede.

Doamne iarta-ma, asta este posedare in toata regula...si daca ar citi penticostalii Biblia cum trebuie ar vedea ca Mantuitorul ii vindeca pe indracitii care exact asa se comportau, si nu ca acela ar fi fost " Duhul Sfant" sau Doamne fereste vreun "dar"!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=FDk5-...eature=related

Daca mie mi s-a intamplat sa cunosc anumiti tineri care fumau marijuana si i-au invitat si pe romani sa participe, ar fi fost normal sau indicat ca noi sa o si facem doar pentru ca asa era contextul favorabil??? Nuuu...fiecare in functie de alegerile personale isi croieste viata duhovniceasca si si-o face cu mana lui in caz contrar...eu asa cred!

Se poate face usor o diferenta intre oamenii viciati, indepartati de Dumnezeu, intre exemplele de oameni care cad in diferite patimi si fac greseli constant si intre adevaratii credinciosi care inteleg si simt Ortodoxia...ori daca nu exista acest simt al lucrurilor, atunci macar sa se faca rugaciuni cu credintan la Dumnezeu pentru luminarea mintii, dar nu sa actionezi in virtutea haosului din suflet....

umilul 03.12.2009 15:48:44

Iarta-ma !!
 
Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 187519)
Pace ! De ce nu am fi?

Pentru ca face-ti parte din alte oi !! Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!

lareine 03.12.2009 15:49:19

Andrusca tu ai dreptate, ce vreau sa scot in evidenta este ca si altii sunt de vina pentru pacatele pe care le fcem noi, cum si noi suntem vinovati poate pentru ceea ce fac altii.

Nu pot cita exact: Este imposibil sa nu fim ispititi, insa vai de cel prin care vine ispita. Poate ca tu gresesti cu liberul tau arbitru cu tot, insa daca eu te-am impins la asta sau daca puteam sa te opresc si nu am facut-o, am partea mea de vina care nu stiu daca nu cumva e mai mare decat a ta. Nu existam ca entitati individuale, rupte de ceilalti. Gresim si ne ridicam impreuna, unii cu altii.

umilul 03.12.2009 15:52:33

Iarta-ma !!
 
Citat:

În prealabil postat de umilul (Post 187523)
Pentru ca face-ti parte din alte oi !! Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!

De fapt nici nu trebuia sa-ti raspund la raspunsul tau care denota aroganta si mandrie, la fel cum nu o voi mai face nici in continuare !! Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!

AndruscaCIM 03.12.2009 15:54:19

Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 187517)
Ok, m-ati intrebat, am raspuns la topic. Nu mai am ce spune. Adaug doar ca nu au venit penticostalii la mine, ci m-am dus eu la ei. [vad ca ii confundati foarte des cu altii care bat din usa in usa]

P.S. Andrusca, multe tari sunt musulmane, hinduse, comuniste...Lumea e crestina...pfff... :29: Probabil traiesti in alta lume.

Eu vorbesc de Romania Doriana in caz ca trebuie sa specific pentru tine a nu stiu cata oara :3:, desi ai sugerat in alte randuri ( cand ti-am adresat exact aceeasi intrebare si ti-am spus ca suntem crestini de 2000 de ani, desi tu ar trebui sa stii lucrul asta)...ca noi ortodocsii nu am fi destul de crestini in opinia ta, ca nu afli decat lucruri negative pe acest forum, ceva cu un caine consumat nu stiu unde ( deci atat ai putut tu concluziona aparent!!!)...si ca in opinia ta ortodocsii necesita increstinare penticostala dupa acesti 2000 de ani, recunosti????

Deci practic in Romania nu are niciun rost prozelitismul, corect???? pentru ca noi, dupa cum deja stii suntem crestini, ne vedem de treaba noastra...atata doar, daca nu cumva voi ati avea un interes in a-i vedea numai pe cei cazuti, in timp ce credinciosii ortodocsi induhovniciti sunt doar o cantitate neglijabila ( in opinia ta)!!!:71:

AndruscaCIM 03.12.2009 16:07:51

Citat:

În prealabil postat de lareine (Post 187525)
Andrusca tu ai dreptate, ce vreau sa scot in evidenta este ca si altii sunt de vina pentru pacatele pe care le fcem noi, cum si noi suntem vinovati poate pentru ceea ce fac altii.

Nu pot cita exact: Este imposibil sa nu fim ispititi, insa vai de cel prin care vine ispita. Poate ca tu gresesti cu liberul tau arbitru cu tot, insa daca eu te-am impins la asta sau daca puteam sa te opresc si nu am facut-o, am partea mea de vina care nu stiu daca nu cumva e mai mare decat a ta. Nu existam ca entitati individuale, rupte de ceilalti. Gresim si ne ridicam impreuna, unii cu altii.

Eu am inteles, insa ceea ce vreau sa subliniez eu este faptul ca noi practic raspundem in fata lui Dumnezeu fata de alegerile noastre, si in egala masura pentru cat de informati eram in momentul in care am facut alegerea respectiva...deci exact pentru partea noastra de vina ( pentru ca nu se pot face alegeri si trieri laoha,..."Ce conteaza, hai astazi adventist, maine penti, poimaine mormom...ca doar e de vina sectantul de la usa pentru faptul ca eu fac tot ce mi se spune, si nu stiu nimic...sunt prost si mic!"):71:

Care e problema, cum adica eu ca si crestin ortodox trebuia sa ma limitez numai la preotul cu 2 copii, care avea amanta si a murit in ultimul hal, ori la celalat cu vila cu 3 etaje, sau celalalt care era mai emotiv si se balbaia in timpul predicii?? ...doar pentru faptul ca pentru restul nu aveam eu ochi, ei nici nu existau?? Nu voiam sa existe sau nu aveam chef sa caut....asta este si realitatea??? Eu nu pot gandi asa, fiecare poate sa caute singurel preotul care ii place, ale carui cuvinte si sfaturi ii ajung la suflet, sa faca pasi asa cum poate spre Dumnezeu si Credinta cea Adevarata, ca doar Ortodoxia nu inseamna 3-4 preoti de care auzi tu sau satul in care ai facut ochi!!!

Romania asta e o tara mica, dar plina de sfintenie, Biserici, preoti speciali, monahi plini de sfintenie, credinciosi induhovniciti si intelepti de la care ai ce invata!!!

Dupa cum am spus, cei care nu isi cunosc religia, si opteaza pentru o alta...habar nu stiu ce e cu ei in general, si cum sa poti crede in doctrina aia noua cand ei nu au putut sa afle si nu au facut un minim de afort sa caute sa afle cat mai mult despre cea in care i-a binecuvantat Dumnezeu sa se nasca si sa fie Botezati???

A cauta inseamna a afla, a gandi, a face comparatii, a intelege si a simti...nu numai a sari din floare in floare fara sa stii ce flori sunt alea:71:

lareine 03.12.2009 16:11:48

Din pacate mandria si ignoranta umbla mana-n mana. Una te face sa crezi ca toti sunt prosti si-au fost asa de 2000 de ani si numai tu esti "luminat"; alta te face sa nici nu cercetezi daca o fi sau nu asa :P

costel 03.12.2009 16:20:16

Cand ai in casa o floare de plastic, iti este de ajuns faptul ca ai cumparat-o. Insa, cand ai in casa o floare adevarata, e nevoie sa o uzi, sa o ingrijesti, nu e de ajuns ca ai cumparat-o. Ce vreau sa spun prin asta? Ca pentru neoprotestanti e de ajuns sa crezi, ca sa te mantuiesti (caci din punct de vedere dogmatic, natura umana la ei e distrusa de pacat, de aceea nu poate fi sfintita, ci doar declarata sfanta). Pentru ortodocsi e nevoie de mai mult. Sta in alegerea fiecaruia dintre noi cum sa-si imbodobeasca locul in care vietuieste: cu flori din plastic sau cu unele naturale. Sincer, prefer naturaletea, nu artificialitatea. Cat despre marturiile unora care au fost ortodocsi si au trecut la o alta confesiune, ca la mai multa viata, sunt satul. Ele nu vin decat de la niste persoane care nu au cunoscut deloc frumusetea si bogatia Ortodoxiei. Cel ce a cunoscut-o nu se mai satura de ea, in consecinta nu se poate desparti niciodata de ea.

AndruscaCIM 03.12.2009 16:24:20

Citat:

În prealabil postat de lareine (Post 187540)
Din pacate mandria si ignoranta umbla mana-n mana. Una te face sa crezi ca toti sunt prosti si-au fost asa de 2000 de ani si numai tu esti "luminat"; alta te face sa nici nu cercetezi daca o fi sau nu asa :P

Asa este, trist...foarte trist, dar extrem de evident in fiecare postare sectara!

Doriana 03.12.2009 16:25:03

Citat:

În prealabil postat de lareine (Post 187540)
Din pacate mandria si ignoranta umbla mana-n mana. Una te face sa crezi ca toti sunt prosti si-au fost asa de 2000 de ani si numai tu esti "luminat"; alta te face sa nici nu cercetezi daca o fi sau nu asa :P

Deci ai pus o intrebare de momeala, ca si cum te-ar fi interesat [nu ca te-am fi crezut], acum aveti amandoua de ce sa radeti, mai vizionati si cate o telenovela de pe you tube, si va felicitati una pe alta ca sunteti crestine adevarate, si ce ciudati sunt sectantii astia, apoi spuneti de ei ca sunt aroganti. Fain. Crestinismul afisat de voi ma copleseste, mai am putin si ma fac ortodoxa. :23:

Umilul, suntem alte oi...si? Tot oi suntem.

AndruscaCIM 03.12.2009 16:26:34

Citat:

În prealabil postat de costel (Post 187543)
Cand ai in casa o floare de plastic, iti este de ajuns faptul ca ai cumparat-o. Insa, cand ai in casa o floare adevarata, e nevoie sa o uzi, sa o ingrijesti, nu e de ajuns ca ai cumparat-o. Ce vreau sa spun prin asta? Ca pentru neoprotestanti e de ajuns sa crezi, ca sa te mantuiesti (caci din punct de vedere dogmatic, natura umana la ei e distrusa de pacat, de aceea nu poate fi sfintita, ci doar declarata sfanta). Pentru ortodocsi e nevoie de mai mult. Sta in alegerea fiecaruia dintre noi cum sa-si imbodobeasca locul in care vietuieste: cu flori din plastic sau cu unele naturale. Sincer, prefer naturaletea, nu artificialitatea. Cat despre marturiile unora care au fost ortodocsi si au trecut la o alta confesiune, ca la mai multa viata, sunt satul. Ele nu vin decat de la niste persoane care nu au cunoscut deloc frumusetea si bogatia Ortodoxiei. Cel ce a cunoscut-o nu se mai satura de ea, in consecinta nu se poate desparti niciodata de ea.

Ce frumoooos spus!!!!!!...:1::41:

Danut7 03.12.2009 16:27:12

Citat:

În prealabil postat de costel (Post 187543)
Cand ai in casa o floare de plastic, iti este de ajuns faptul ca ai cumparat-o. Insa, cand ai in casa o floare adevarata, e nevoie sa o uzi, sa o ingrijesti, nu e de ajuns ca ai cumparat-o. Ce vreau sa spun prin asta? Ca pentru neoprotestanti e de ajuns sa crezi, ca sa te mantuiesti (caci din punct de vedere dogmatic, natura umana la ei e distrusa de pacat, de aceea nu poate fi sfintita, ci doar declarata sfanta). Pentru ortodocsi e nevoie de mai mult. Sta in alegerea fiecaruia dintre noi cum sa-si imbodobeasca locul in care vietuieste: cu flori din plastic sau cu unele naturale. Sincer, prefer naturaletea, nu artificialitatea. Cat despre marturiile unora care au fost ortodocsi si au trecut la o alta confesiune, ca la mai multa viata, sunt satul. Ele nu vin decat de la niste persoane care nu au cunoscut deloc frumusetea si bogatia Ortodoxiei. Cel ce a cunoscut-o nu se mai satura de ea, in consecinta nu se poate desparti niciodata de ea.

Adevarat zis.


Ora este GMT +3. Ora este acum 19:59:45.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.