Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Preotul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5012)
-   -   Cunoasteti preoti de mir deosebiti? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=7087)

caminaris 04.09.2009 18:24:32

Cunoasteti preoti de mir deosebiti?
 
"Cu emoție și bucurie am pășit pragul micuței biserici Sfântul Nicolae. Era încă devreme, cam o jumătate de oră peste ceasul al șaselea, dar în biserică se afla multă lume. Am aflat mai târziu că de Paști ușile bisericii nu se închid nici ziua, nici noaptea. Poporul rămâne în biserică toată noaptea, timp în care în biserică se citește Psaltirea. La miezul nopții, părintele săvârșește miezonoptica și apoi citește în genunchi acatistul. Vinerea citește Acatistul Patimilor Mântuitorului, sâmbăta Acatistul Maicii Domnului, iar Duminica Acatistul Preasfintei Treimi. Slujba ține două ceasuri. Apoi părintele împarte mulțimii aflate în biserică bucățele de pâine. Săracii se hrănesc numai cu această pâine binecuvântată, iar resturile le păstrează ca pe un lucru sfânt, scumpă binecuvântare de la părintele. Când am pășit pragul bisericii m-a acoperit ceva sfânt, ceva ceresc. M-am simțit ca și cum aș fi fost în mijlocul creștinilor din vechime care se strângeau noaptea la rugăciune în catacombe și în bisericile de sub pământ. Când părintele Iona a ieșit din altar, a început să se închine la icoane cu plecăciune adâncă. Pe piept purta o cruce mare, lată. După ce s-a închinat la sfintele icoane, în timp ce la strană se citeau rugăciunile dimineții, părintele a început să săvârșească proscomidia. A fost o binecuvântare pentru mine să îl privesc. Nu puteam să îmi iau ochii de la fața lui blândă, pe care se vedeau semnele oboselii. O pace și o liniște cerească, o putere neobișnuită și o forță sufletească se puteau vedea în fiecare trăsătură a feței lui.
După ce strana a sfârșit rugăciunile dimineții, părintele Iona a ieșit la amvon și a început să citească Acatistul Preasfintei Treimi, pe care îl citește în fiecare Duminică. În aceste rugăciuni mișcătoare simțeai înduioșare, nădejde, credință și o adâncă binecuvântare. Părintele Iona citea rugăciunile ca și cum s-ar fi sfătuit, ca și cum ar fi vorbit cu Sfânta Treime și cu Maica Domnului, ca și cum le-ar fi avut în fața ochilor, într-un loc de neajuns pentru noi din pricina înălțimii sale, deasupra pământului, în lumea de dincolo de nori. Cu o voce liniștită și aproape în șoaptă părintele rostea adânca rugăciune dreptmăritoare. Se aduna cu mintea asupra celor citite. La strană, cântăreții au cântat irmoasele canonului cu însuflețire. Nu voi uita niciodată starea de rugăciune care m-a cuprins. Cântăreții au ieșit din strană, au venit în mijlocul bisericii și au început să cânte: Cuvine-se cu adevărat să Te slăvim pe Tine, Dumnezeu Cuvântul...
În această slujbă minunată și solemnă simțeai frică de Dumnezeu și biruință asupra păcatului. Împreună cu strana a cântat și părintele Iona, și mulți dintre cei care se aflau în biserică. Parcă toți s-au contopit și cu o singură gură Îl lăudau pe Dumnezeu. Eu vroiam să aud minunata slavoslovie la nesfârșit. Când cântarea s-a terminat, cântăreții și părintele au îngenuncheat în fața icoanei Maicii Domnului și au cântat: O, Maică prealăudată…"

Ati asistat la o astfel de slujba, adica o slujba care sa va ofere astfel de sentimente de evlavie? La ce parinte?

sophia 04.09.2009 21:16:07

Ce frumos!
Despre care biserica Sf. Nicolae este vorba, din ce oras?
Eu l-am cunoscut pe parintele Galeriu si mi-a placut mult si ca om si ca preot. Era atat de bun!

elenavioletacocos 30.09.2009 12:41:19

Bisericutza Maica Precista m-a impresionat mult ! si un om care m-a impresionat mult si a venit trimis de D-zeu intr-un moment in care durerea ma acaparase este : parintele Stefan Musat ! un preot deosebit care stie cum sa vorbeasca cu oamenii...

lrina Georgeta 09.03.2011 22:58:11

Părintele Bădiță Mihai Bîrnea de la Biserica Sfântul Ioan Piață (București) este părintele meu duhovnic. El este cel care mi-a schimbat viața în bine, m-a schimbat pe mine ca om.. m-a ajutat și mă ajută foarte mult. Este numai suflet...

George.m 09.03.2011 23:55:08

Pot spune ca un duhovnic deosebit, echilibrat, foarte cald, iubitor de oameni este Parintele Gheorghe Holbea. Poseda o cultura teologica vasta, fiind in acelasi timp un traitor al lui Hristos, un adevarat ucenic al Sau. Slujeste la Biserica Precupetii Noi din Bucuresti.

costel 10.03.2011 12:17:17

Parintele Tudor Peiu de la biserica Spitalului Clinic de Urgenta pentru Copii "Grigore Alexandrescu" din Bucuresti, B-dul Iancu de Hunedoara 30-32, sector 1.

windorin 10.03.2011 13:55:05

Sunt preoti casatoriti cu viata sfanta.
Numai bunul Dumnezeu insa poate ajuta la aflarea acestora.

Am dat, intamplator, peste un articol folositor in aceasta privinta: Adanc pe adanc cheama !

camy_d 10.03.2011 15:51:44

Citat:

În prealabil postat de caminaris (Post 164145)
"Cu emoție și bucurie am pășit pragul micuței biserici Sfântul Nicolae. Era încă devreme, cam o jumătate de oră peste ceasul al șaselea, dar în biserică se afla multă lume. Am aflat mai târziu că de Paști ușile bisericii nu se închid nici ziua, nici noaptea. Poporul rămâne în biserică toată noaptea, timp în care în biserică se citește Psaltirea. La miezul nopții, părintele săvârșește miezonoptica și apoi citește în genunchi acatistul. Vinerea citește Acatistul Patimilor Mântuitorului, sâmbăta Acatistul Maicii Domnului, iar Duminica Acatistul Preasfintei Treimi. Slujba ține două ceasuri. Apoi părintele împarte mulțimii aflate în biserică bucățele de pâine. Săracii se hrănesc numai cu această pâine binecuvântată, iar resturile le păstrează ca pe un lucru sfânt, scumpă binecuvântare de la părintele. Când am pășit pragul bisericii m-a acoperit ceva sfânt, ceva ceresc. M-am simțit ca și cum aș fi fost în mijlocul creștinilor din vechime care se strângeau noaptea la rugăciune în catacombe și în bisericile de sub pământ. Când părintele Iona a ieșit din altar, a început să se închine la icoane cu plecăciune adâncă. Pe piept purta o cruce mare, lată. După ce s-a închinat la sfintele icoane, în timp ce la strană se citeau rugăciunile dimineții, părintele a început să săvârșească proscomidia. A fost o binecuvântare pentru mine să îl privesc. Nu puteam să îmi iau ochii de la fața lui blândă, pe care se vedeau semnele oboselii. O pace și o liniște cerească, o putere neobișnuită și o forță sufletească se puteau vedea în fiecare trăsătură a feței lui.
După ce strana a sfârșit rugăciunile dimineții, părintele Iona a ieșit la amvon și a început să citească Acatistul Preasfintei Treimi, pe care îl citește în fiecare Duminică. În aceste rugăciuni mișcătoare simțeai înduioșare, nădejde, credință și o adâncă binecuvântare. Părintele Iona citea rugăciunile ca și cum s-ar fi sfătuit, ca și cum ar fi vorbit cu Sfânta Treime și cu Maica Domnului, ca și cum le-ar fi avut în fața ochilor, într-un loc de neajuns pentru noi din pricina înălțimii sale, deasupra pământului, în lumea de dincolo de nori. Cu o voce liniștită și aproape în șoaptă părintele rostea adânca rugăciune dreptmăritoare. Se aduna cu mintea asupra celor citite. La strană, cântăreții au cântat irmoasele canonului cu însuflețire. Nu voi uita niciodată starea de rugăciune care m-a cuprins. Cântăreții au ieșit din strană, au venit în mijlocul bisericii și au început să cânte: Cuvine-se cu adevărat să Te slăvim pe Tine, Dumnezeu Cuvântul...
În această slujbă minunată și solemnă simțeai frică de Dumnezeu și biruință asupra păcatului. Împreună cu strana a cântat și părintele Iona, și mulți dintre cei care se aflau în biserică. Parcă toți s-au contopit și cu o singură gură Îl lăudau pe Dumnezeu. Eu vroiam să aud minunata slavoslovie la nesfârșit. Când cântarea s-a terminat, cântăreții și părintele au îngenuncheat în fața icoanei Maicii Domnului și au cântat: O, Maică prealăudată…"

Ati asistat la o astfel de slujba, adica o slujba care sa va ofere astfel de sentimente de evlavie? La ce parinte?

M-a impresionat un pic mai mult ca alte biserici biserica Sf. Ioan. Am fost la o vecernie acolo și am mai intrat să mă închin când biserica era goală. Nu știu exact ce mă atrage acolo, dar mă atrage ceva. Totuși, în general, îndrăgesc bisericile la fel de mult, toate sunt casa lui Dumnezeu, iar la Liturghie important e să fiu într-o biserică. E o biserică care nu-mi place, Mavramol, pentru c-a vopsit-o kitschios, nici nu mai zici că-i monument istoric, ci vilă.

Raquel 20.01.2012 10:30:37

Parintele Musat Stefan
 
Parintele Musat Stefan de la biserica Maica Precista din Ploiesti m-a impresionat foarte mult. Este un om deosebit. Cuvantarile tinute de dansul dupa fiecare slijba mi-au mers la suflet, iar dupa ce m-am spovedit viata mea s-a schimbat in bine.

Raoul 20.01.2012 16:40:27

Citat:

În prealabil postat de Raquel (Post 423389)
Parintele Musat Stefan de la biserica Maica Precista din Ploiesti m-a impresionat foarte mult. Este un om deosebit. Cuvantarile tinute de dansul dupa fiecare slijba mi-au mers la suflet, iar dupa ce m-am spovedit viata mea s-a schimbat in bine.

Si eu am avut onoarea de a asculta cuvintele parintelui Musat Stefan,intr-adevar un om deosebit,daca am timp voi atasa si o poza cu sfintia sa facuta de mine. Cu adevarat un om deosebit. Tin sa precizez ca il stiu si pe fiul acestuia,care este diacon in Bucuresti. Un om la fel de bun.

Doamne-ajuta!

fallen 25.01.2012 12:03:49

Oare de ce ne atasam mai mult de anumite biserici? E meritul preotului sau e doar obisnuinta?
Sau ni se intampla doar unora dintre noi? Eu de ex. sunt curioasa sa intru in toate bisericile sa le vizitez, (dar sa fie usa deschisa, ca altfel mi-e rusine s-o deschid eu), dar nu cred ca as simti nevoia sa stau la o slujba decat acolo unde merg de obicei. Ma gandesc cu groaza cum o sa fie cand o sa ma mut din cartier. Sau daca se schimba preotul, o sa fie la fel?
Ne atasam de locuri sau de persoane? Am observat ca si cand ma supar pe preot, si cand ma supar pe Dumnezeu, "locul" parca tot imi starneste emotii, parca e "acasa".

Raoul 25.01.2012 15:41:40

Dupa parererea mea,omul sfinteste locul! Cel putin eu asa simt. In Bucuresti de exemplu nu vad cum as mai putea merge la aceeasi biserica daca nu ar mai fi acelasi duhovnic... efectiv ar parea "pustie". Sau nu as mai putea simti aceeasi caldura de la manastire (nu din Bucuresti) cand vor fi alti monahi,daca nu vor fi la fel de iscusiti ca acestia pe care-i cunosc. Nu zic,tot casa lui Dumnezeu va fi,tot voi merge,insa nu va mai fi acelasi lucru. Mi-e greu sa ma exprim in cuvinte,sau cel putin nu mi le gasesc momentan.
Sunt insa si biserici unde practic ne atrage locul. Chiar daca nu simti caldura preotilor si ti se cer bani ca sa intri,cel putin faptul ca tanjesti spre a te ruga unui sfant anume te atrage ca un magnet spre acele locuri.
Aceste fiind spuse cred ca putem concluziona ca fiecare loc are atractia lui aparte: fie biserica fie preotii din ea!
Subiectul e foarte interesant,mai astept pareri si poate voi mai adauga si eu cate ceva apoi. Doamne-ajuta!

fallen 25.01.2012 15:48:09

Daca stau bine sa ma gandesc, am mai regasit acest sentiment de "acasa" si la Sf. Ioan Rusul (la maternitatea Polizu), desi n-am fost decat de doua ori, si cat de cat la Manastirea Caraiman si la biserica spitalului Sf. Luca, cu toate ca nu am interactionat cu preotii, chiar daca ii cunosteam din vedere/auzite. A fost interesant la hramul Sf. Ioan Rusul, ca slujeau trei preoti, si l-am recunoscut pe parintele Nicolae chiar daca nu-l vazusem niciodata, ii citisem doar cartea.

Raoul 25.01.2012 16:01:37

Eu din moment ca imi gasesc o biserica nu mai obisnuiesc sa "bantui" si prin altele. Sunt putin mai "conservator" din punctul asta de vedere,asa ca nu stiu sa va zic. In toata viata mea,din toate Liturghiile la care am fost prezent,cred ca in >90% din cazuri am fost la aceleasi doua biserici (evident,din localitati diferite). Restul... doar ocazional,cand efectiv nu am alta varianta,posibilitate etc. Nu ma atrage dorinta asta de a cunoaste si a impartasi lucruri noi,fie ele cat de minunate. Nu sunt genul care daca aud ca in cutare loc plange o icoana sa dau imediat buzna acolo,nu lucrurile astea ne mantuiesc. De intrat putem intra in mii de biserici,important e cum iesim din ele (in ce stare duhovniceasca)!

Doamne-ajuta!

fallen 02.03.2012 15:12:01

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 424754)
Eu din moment ca imi gasesc o biserica nu mai obisnuiesc sa "bantui" si prin altele. Sunt putin mai "conservator" din punctul asta de vedere,asa ca nu stiu sa va zic. In toata viata mea,din toate Liturghiile la care am fost prezent,cred ca in >90% din cazuri am fost la aceleasi doua biserici (evident,din localitati diferite). Restul... doar ocazional,cand efectiv nu am alta varianta,posibilitate etc. Nu ma atrage dorinta asta de a cunoaste si a impartasi lucruri noi,fie ele cat de minunate. Nu sunt genul care daca aud ca in cutare loc plange o icoana sa dau imediat buzna acolo,nu lucrurile astea ne mantuiesc. De intrat putem intra in mii de biserici,important e cum iesim din ele (in ce stare duhovniceasca)!

Doamne-ajuta!

Ai mare dreptate, omul sfinteste locul!
Nu vreau sa supar pe nimeni, chiar am fost aseara la 2 biserici din care una frecventata de mai multi colegi ai nostri, si intr-adevar e f. frumoasa, si cred ca parintele e f iubit de enoriasi, dar tot la noi e mai pe placul sufletului meu.
Si nu vreau sa ma laud , dar multa lume spune ca "la noi aici (sau la voi aici) e mult har", "aveti un parinte f. bun", "parintele nostru are mult har", etc...
Chiar daca, spre disperarea mea, si mama imi spune, si viitorul sot, ca "nu trebuie sa te duci la biserica pentru popa", eu cred ca totusi e foarte important pentru oricine aspectul asta. Chiar si dlui a recunoscut ca a avut un mentor spiritual (pe care-l mai pomenesc si alti batrani din parohie), spre deosebire de alti cunoscuti care au avut tangente di plin cu biserica dar pesemne nu i-a motivat nimeni.

caryna 02.03.2012 15:52:45

Citat:

În prealabil postat de caminaris (Post 164145)
"Cu emoție și bucurie am pășit pragul micuței biserici Sfântul Nicolae. Era încă devreme, cam o jumătate de oră peste ceasul al șaselea, dar în biserică se afla multă lume. Am aflat mai târziu că de Paști ușile bisericii nu se închid nici ziua, nici noaptea. Poporul rămâne în biserică toată noaptea, timp în care în biserică se citește Psaltirea. La miezul nopții, părintele săvârșește miezonoptica și apoi citește în genunchi acatistul. Vinerea citește Acatistul Patimilor Mântuitorului, sâmbăta Acatistul Maicii Domnului, iar Duminica Acatistul Preasfintei Treimi. Slujba ține două ceasuri. Apoi părintele împarte mulțimii aflate în biserică bucățele de pâine. Săracii se hrănesc numai cu această pâine binecuvântată, iar resturile le păstrează ca pe un lucru sfânt, scumpă binecuvântare de la părintele. Când am pășit pragul bisericii m-a acoperit ceva sfânt, ceva ceresc. M-am simțit ca și cum aș fi fost în mijlocul creștinilor din vechime care se strângeau noaptea la rugăciune în catacombe și în bisericile de sub pământ. Când părintele Iona a ieșit din altar, a început să se închine la icoane cu plecăciune adâncă. Pe piept purta o cruce mare, lată. După ce s-a închinat la sfintele icoane, în timp ce la strană se citeau rugăciunile dimineții, părintele a început să săvârșească proscomidia. A fost o binecuvântare pentru mine să îl privesc. Nu puteam să îmi iau ochii de la fața lui blândă, pe care se vedeau semnele oboselii. O pace și o liniște cerească, o putere neobișnuită și o forță sufletească se puteau vedea în fiecare trăsătură a feței lui.
După ce strana a sfârșit rugăciunile dimineții, părintele Iona a ieșit la amvon și a început să citească Acatistul Preasfintei Treimi, pe care îl citește în fiecare Duminică. În aceste rugăciuni mișcătoare simțeai înduioșare, nădejde, credință și o adâncă binecuvântare. Părintele Iona citea rugăciunile ca și cum s-ar fi sfătuit, ca și cum ar fi vorbit cu Sfânta Treime și cu Maica Domnului, ca și cum le-ar fi avut în fața ochilor, într-un loc de neajuns pentru noi din pricina înălțimii sale, deasupra pământului, în lumea de dincolo de nori. Cu o voce liniștită și aproape în șoaptă părintele rostea adânca rugăciune dreptmăritoare. Se aduna cu mintea asupra celor citite. La strană, cântăreții au cântat irmoasele canonului cu însuflețire. Nu voi uita niciodată starea de rugăciune care m-a cuprins. Cântăreții au ieșit din strană, au venit în mijlocul bisericii și au început să cânte: Cuvine-se cu adevărat să Te slăvim pe Tine, Dumnezeu Cuvântul...
În această slujbă minunată și solemnă simțeai frică de Dumnezeu și biruință asupra păcatului. Împreună cu strana a cântat și părintele Iona, și mulți dintre cei care se aflau în biserică. Parcă toți s-au contopit și cu o singură gură Îl lăudau pe Dumnezeu. Eu vroiam să aud minunata slavoslovie la nesfârșit. Când cântarea s-a terminat, cântăreții și părintele au îngenuncheat în fața icoanei Maicii Domnului și au cântat: O, Maică prealăudată…"

Ati asistat la o astfel de slujba, adica o slujba care sa va ofere astfel de sentimente de evlavie? La ce parinte?

Eu merg mereu la Biserica Sf. Antonie Cel Mare (Bucuresti)...este si Sfantul meu de suflet.
Ii multumesc Sfantului pentru ca mi-a indeplinit dorintele, are mereu grija de mine.
Mai merg si la Biserica Sf. Gheorghe Nou (km0)....parintele Bogdan este un preot cu mare har.
La Biserica Rusa merg uneori pentru ca este multa liniste....
Preotul Adrian Lacatus de la Suceava este un om extraordinar,iubit de Dumnezeu si cu mult har. M-a ajutat atunci cand mi-a fost foarte greu... Doamne ajuta!
Toate Bisericile sunt deosebite....

tabitha 02.03.2012 21:37:00

Citat:

În prealabil postat de fallen (Post 432843)
Chiar daca, spre disperarea mea, si mama imi spune, si viitorul sot, ca "nu trebuie sa te duci la biserica pentru popa", eu cred ca totusi e foarte important pentru oricine aspectul asta. Chiar si dlui a recunoscut ca a avut un mentor spiritual (pe care-l mai pomenesc si alti batrani din parohie), spre deosebire de alti cunoscuti care au avut tangente di plin cu biserica dar pesemne nu i-a motivat nimeni.

Mă bucur pentru voi, mai ales pentru tine!! :103::67::53::53: Să ne anunți și pe când nunta!

tabitha 02.03.2012 21:40:10

Citat:

În prealabil postat de caryna (Post 432855)
Mai merg si la Biserica Sf. Gheorghe Nou (km0)....parintele Bogdan este un preot cu mare har.
[...]
Doamne ajuta!
Toate Bisericile sunt deosebite....

Păr. Bogdan este cel mai tânăr, și blond? Mie îmi plăcea f. mult de părintele acela mai în vârsta, nu mai știu cum îl cheamă.

caryna 02.03.2012 21:53:13

Citat:

În prealabil postat de mirela.t (Post 432895)
Păr. Bogdan este cel mai tânăr, și blond? Mie îmi plăcea f. mult de părintele acela mai în vârsta, nu mai știu cum îl cheamă.

NU de acela blond vorbesc....
Preotul Bogdan cel invarsta....nu stiu numele mic dar numele de familie este BOGDAN...
Are un har foarte mare si e un preot deosebit.
Doamne ajuta!

tabitha 02.03.2012 22:01:56

Citat:

În prealabil postat de caryna (Post 432897)
Preotul Bogdan cel invarsta....nu stiu numele mic dar numele de familie este BOGDAN...
Are un har foarte mare si e un preot deosebit.
Doamne ajuta!

Doamne ajuta! Asa este, printre putinii preoti din Romania, de care imi aduc aminte ca avea o predica deosebita, fara stereotipii si limba aceea de lemn care caracterizeaza multi teologi de duminica.
(cu siguranta or fi ei mai multi preoti buni in RO, dar nu i-am cunoscut eu)

fallen 15.03.2012 18:14:34

Citat:

În prealabil postat de mirela.t (Post 432894)
Mă bucur pentru voi, mai ales pentru tine!! :103::67::53::53: Să ne anunți și pe când nunta!

Multumesc, dar asta nu stiu nici eu, nici cand, nici daca va avea loc, pana la urma....
Imi cer scuze ca m-am hazardat in exprimare si v-am indus in eroare.

tabitha 19.03.2012 06:01:32

of, imi pare rau draga fallen de situatia asta gen neverending story pe care ti-o serveste acest "viitor sot". eu zic sa-i dai un ultimatum (citeste: papucii), mai bine mai devreme decat mai tarziu. ca sa nu-ti para rau ca ai pierdut prea mult timp cu un asemenea exemplar.

fallen 19.03.2012 10:49:59

Poate cineva sa raspunda la o intrebare ?
Casatoria e pentru trup sau pentru suflet?

Marius22 19.03.2012 11:26:50

Citat:

În prealabil postat de fallen (Post 435542)
Poate cineva sa raspunda la o intrebare ?
Casatoria e pentru trup sau pentru suflet?

Casatoria este pentru trup si suflet.

Atunci cand se pune problema lucrarii Sfintelor Taine ale Bisericii asupra persoanei umane, nu exista loc de trup "sau" suflet. Omul este trup si suflet. Mantuirea priveste omul in integralitatea sa.

fallen 19.03.2012 11:39:20

De fapt trupul si sufletul sunt cam indivizibile.
Daca trupul sufera de foame, frig, singurate, nedreptati si persecutii din partea semenilor, automat si sufletul sufera de deznadejde si ajunge chiar sa huleasca impotriva lui Dumnezeu.
Insa daca ne e cald si bine, avem casa si ograda plina de roade si de copii, atunci ii multumim lui Dumnezeu, nu?

Annyta 19.03.2012 12:52:58

Citat:

În prealabil postat de fallen (Post 435564)
De fapt trupul si sufletul sunt cam indivizibile.
Daca trupul sufera de foame, frig, singurate, nedreptati si persecutii din partea semenilor, automat si sufletul sufera de deznadejde si ajunge chiar sa huleasca impotriva lui Dumnezeu.
Insa daca ne e cald si bine, avem casa si ograda plina de roade si de copii, atunci ii multumim lui Dumnezeu, nu?

Nu stiu daca ai dreptate. Ideea este ca trupul ar trebui sa fie robul sufletului si nu invers.
Daca ne gandim la pustnici sau mucenici, vom vedea ca prima ta afirmatie este contrazisa (foamea, frigul, persecutiile... nu duc automat la deznadejde si hula). Iar daca ne gandim la cei bogati, care vor intra in imparatia cerurilor la fel de greu precum camila prin urechea acului, rezulta ca nici a doua afirmatie nu e chiar corecta. Cred ca sunt destui oameni care nu stiu sa-i multumeasca lui Dumnezeu pentru ceea ce au, fiind convisi ca este meritul lor personal.

fallen 19.03.2012 12:59:40

Prima afirmatie se referea la oameni normali, nu la asceti si mucenici.
A doua se referea tot la oameni normali, dar cu frica de Dumnezeu, nu la cei care ajung sa creada ca e exclusiv meritul lor. Desi sunt multi tentati sa creada asta, mai ales cei care s-au ridicat de jos, si care zic "mie nu mi-a dat Dumnezeu nimic, numai eu stiu cat m-am luptat..."

O umilinta mare asupra trupului poate aduce dupa sine o umilinta si mai mare asupra sufletului.

Nu orice nevointa fizica, orice abuz asupra propriului trup si suflet, facut de cineva sau de tine insuti, este neaparat o izbavire pentru suflet. Eu cred ca o "cruce" adevarata este atunci cand faci un efort intr-un scop nobil, nu cand te nevoiesti ca sa ai ce manca si unde dormi, cu toate ca in ziua de azi si sa traiesti cinstit, fara sa pacatuiesti, a devenit o "cruce".

fallen 21.03.2012 07:49:37

Referitor la subiectul initial, daca exista preoti de mir deoasebiti, nu stiu ce sa zic, sunt un pic dezamagita, pentru ca tocmai mi-a zis unul dintre acestia ca nu in oameni trebuie sa ne punem increderea, ci numai in Dumnezeu.
Chiar daca stiam cu totii lucrurile astea, totusi mai trageam speranta ca ne putem increde macar in ei (duhovnici), in noi insine, in sotii nostrii ( cu toate ca istoria citeaza cazuri nenumarate de soti care dezamagesc profund si iremediabil).

fallen 29.09.2012 16:59:42

Eu personal n-am avut onoarea sa-l cunosc, dar am auzit de unul. La noi in parohie de curand s-a ridicat o troita in cinstea celui care a fost "parintele Ioan". Multi credinciosi, atat batrani cat si tineri, inclusiv actualul parinte, l-au avut duhovnic. Dupa moartea dlui cei mai multi au venit la actualul preot, desi marturisesc ca le-a fost putin greu la inceput stiindu-l cu mult mai tanar decat dansii. Si foarte multi vin din cartiere indepartate si nu numai la spovedanie cat la aproape toate slujbele tinute de succesorul parintelui lor, ca si cum acesta ar fi mostenit "harul" batranului. In plus, mai vin si o multime de aici din cartier (batranul n-a slujit aici, decat parca de cateva ori, ocazional) care il admira pe actualul parinte, mai ales copiii se pare ca-l iubesc mult, desi le e profesor si-i mai "urecheaza". Se poate sa fie si dansul un candidat la titulatura de "deosebit". Cel putin pentru noi deja este (Sa-i ajute bunul Dumnezeu si Maica Domnului).

Ivanacristescu 30.09.2012 16:14:27

Citat:

În prealabil postat de George.m (Post 346313)
Pot spune ca un duhovnic deosebit, echilibrat, foarte cald, iubitor de oameni este Parintele Gheorghe Holbea. Poseda o cultura teologica vasta, fiind in acelasi timp un traitor al lui Hristos, un adevarat ucenic al Sau. Slujeste la Biserica Precupetii Noi din Bucuresti.

Nu-l cunosc,dar am auzit ,si eu,de parintele Holbea.Prin natura activitatii mele,ma vad des cu studenti de la Teologie,si imi mai spun una-alta,despre greutatile vietii lor de zi cu zi,si din cele de student (poate de copil al unei familii mai necajite,care si-a trimis copilul la Facultate,iar ei,restul familiei,maminca te-miri-ce pe-acas'!!),si-mi povestesc adesea despre profesotii lor.Despre pr Holbea am auzit numai cuvinte frumoase...
...si ,personal,DA,am cunoscut,si preoti deosebiti,oameni(si PREOTI!) ai lui Dumnezeu,in CUVINT si in FAPTA! Cinste lor! Ei mai tin BISERICA lui Dumnezeu! Si pe noi,pe acolo...

gheorghie 30.09.2012 20:24:14

un preot deosebit si loc de inchinare deosebit pentru mine este Paraclisul Sf. Stelian si parintele Calin. Locatia Cluj, starada Louis Pasteur.
nu ma pricep sa descriu in cuvinte dar o sa zic cateva lucruri.. lacasul este construit asemena bisericilor grecesti si din exterior are forma unei biserici bazilica. slujba se tine doar cu lumini de luminari, podeaua este din piatra sparta ce aduce aminte de vechile chilii si biserici rupestre. Slujbele se tin ca la muntele Athos in stil bizantin, la cor canta in fiecare duminica grupul Sf. Ioan Damaschin, iar la liturghii te simti ca in manastirile din muntele Athos. Iar despre pr. Calin....in sfarsit am gasit un duhovnic, dupa 4 ani de cautari prin Cluj si imprejurimi..

tabitha 03.10.2012 22:46:21

Citat:

În prealabil postat de gheorghie (Post 473511)
un preot deosebit si loc de inchinare deosebit pentru mine este Paraclisul Sf. Stelian si parintele Calin. Locatia Cluj, strada Louis Pasteur.
nu ma pricep sa descriu in cuvinte dar o sa zic cateva lucruri.. lacasul este construit asemena bisericilor grecesti si din exterior are forma unei biserici bazilica. slujba se tine doar cu lumini de luminari, podeaua este din piatra sparta ce aduce aminte de vechile chilii si biserici rupestre. Slujbele se tin ca la muntele Athos in stil bizantin, la cor canta in fiecare duminica grupul Sf. Ioan Damaschin, iar la liturghii te simti ca in manastirile din muntele Athos. Iar despre pr. Calin....in sfarsit am gasit un duhovnic, dupa 4 ani de cautari prin Cluj si imprejurimi..

Foarte frumos și reconfortant să mai citești asemenea relatări pe forum. Mulțumim ! :53:

ioan cezar 04.10.2012 00:27:00

Citat:

În prealabil postat de fallen (Post 435542)
Poate cineva sa raspunda la o intrebare ?
Casatoria e pentru trup sau pentru suflet?

Fiind intre doi oameni, se intelege cum e...:)

tabitha 04.10.2012 05:18:53

Citat:

În prealabil postat de ioan cezar (Post 474418)
Fiind intre doi oameni, se intelege cum e...:)

E pentru "trupul duhovnicesc" - sufletul cam rămâne pe dinafară, că e prea sentimental ! :)


(a se citi mai departe pe topicul cu războiul duhovnicesc în căsnicie......................)

PS : fallen, don't take it to the heart !

ioan cezar 04.10.2012 12:04:18

Citat:

În prealabil postat de mirela.t (Post 474431)
E pentru "trupul duhovnicesc" - sufletul cam rămâne pe dinafară, că e prea sentimental ! :)


(a se citi mai departe pe topicul cu războiul duhovnicesc în căsnicie......................)

PS : fallen, don't take it to the heart !

Mirela, ca nu pricepi, te pricep...:) Nici eu nu ma pricep la multe, ohoho...
Ca te mai si lauzi cu nepriceperea, iar te inteleg, ca mai stiu eu un nepriceput pe aici pe forum...:)
Dar ca nu vrei sa faci un efort ca sa te lamuresti... Iaca asta nu mai pricep!

Trupul duhovnicesc este cel nou, al mirilor, nascut prin Taina Cununiei. E unitatea lor pecetluita si hranita prin harul primit in Sfanta Taina.
Inainte de Taina avem doi oameni, fiecare cu trupul si duhul lui.
Prin Taina, pe langa acestia, apare o noua realitate ontologica: fiecare este si parte a unui nou organism, sa spun asa, organismul nou numit familie (deocamdata fara copii).

Asadar, un om casatorit, unit prin Taina Cununiei, vietuieste in doua planuri distincte: unul al propriei fiinte (trupul si duhul personal) si unul al cununiei, al legaturii, al organismului (trup) nou conferit prin harul Tainei: impreuna cu sotul, parte dintr-un nou corp/trup/organism - cel al unitatii mirilor binecuvantati de Dumnezeu.

Similar si cu omul crestin. El are, intr-un sens, doua identitati (si doua pasapoarte):
a) un intreg care este persoana mea, trupul si sufletul meu numit cu numele meu;
b) iar acest intreg (trup si suflet) este totodata parte (madular, membru) din trupul mistic al Bisericii.
Cat priveste pasapoartele:
a) unul este pentru persoana mea prin lumea aceasta, ca sa trec dintr-un loc geografic in altul, pe aici prin Cosmos (deocamdata am acces doar pe Terra, dar in viitor poate fac plaja chiar pe Sirius, mai stii?)
b) unul este pentru Imparatia lui Dumnezeu, pentru identitatea mea de crestin care nadajduieste la hristificare, la mantuire. Pentru Biserica. L-am primit la Botez si il tin ascuns intr-un buzunar tainic al inimii mele, scotindu-l sau nu de acolo... alegerea mea...

Ca acestea sunt simultan convive in una si aceeasi persoana, fara schizoidia de care te tot temi (oare de ce?), e evident.
Dar nu stiu cum sa-ti spun mai bine... In fine...

ioan cezar 04.10.2012 12:19:25

Imi amintesc o dificultate asemanatoare la studentii de la psihologie: unii nu reusesc in ruptu capului sa inteleaga ca una e psihologia individuala, alta e psihologia de grup.
Nu fac distinctia intre paliere ale fiintarii omenesti cu mecanisme si legi diferite...
Ca urmare, intalnim in psihologia sociala sau in terapia de familie (ca sa dau doar doua exemple) tendinta de a reduce mecanismele si legile grupului la alaturari (atentie!), la insumari ale mai multor psihologii individuale. Nimic mai strain de realitate!
Si invers, intalnim la sociologi tendinta, uneori, de a omite ca fenomenele sociale sunt traite si purtate de persoane concrete, in carne si oase. Asadar ca exista SI o functionare psiho-comportamentala individuala, nu doar de massa.

Aceeasi problema si cu instantele psihicului: unii cred ca functionam doar constient, altii doar subconstient iar altii cred ca traim doar inconstient... Greu pricep unii ca orice om functioneaza in orice moment al vietii (ma refer la starea de veghe, in somnul profund constiinta fiind abolita) SIMULTAN IN TREI MODURI: CONSTIENT, SUBCONSTIENT SI INCONSTIENT. Viata fiecarui om este o simfonie permanenta intre cele trei modalitati de procesare si vibratie: C, S, I...

Revenind la Taina Cununiei, procesul seamana teribil cu cel descris in psihologia dezvoltarii: prin relatia cu semenii si in virtutea predispozitiilor inscrise in gene ale fiintei umane, puiul de om care se dezvolta normal, devine la un moment dat capabil SI de o viata constienta. Similar, prin Taina, intrind IN COMUNIUNEA MIJLOCITA PRIN HARUL CONFERIT IN SFANTA TAINA, fiecare dintre miri devine capabil sa traiasca SI ... cununat.

Cununia nu este o alaturare a doua singuratati, fiecare trup si suflet.
Ci este un dar pentru impletirea prin har a mirilor la un nou nivel de fiintare omeneasca: cel al organismului unit, unde liantul e harul.

Nu mai stiu cum sa zic... ma opresc aici... Poate imi dai un feedback, ca m-am consumat nitel si totusi nu pot sa fiu multumit de exprimarea mea... Ma tem ca e musai sa scot creionul poeziei ca sa iti cant ceva pe tema asta... Altfel nu ma pot exprima, bag de seama...:)

P.S. Nu stiu de ce am mai deschis gura... Spusesera deja Delia, Npriceputu si alti crestini, lucruri de toata isprava pe tema asta.

tabitha 05.10.2012 04:41:11

De Priceput, am perceput foRte bine ce vrei sa zici. Desi poate las o impresie tampa, haha :)).
Insa cu feedback-ul stau mai prost pentru ca nu ma motiveaza discutia in sine - prea fada pentru gustul meu - si nici nu face subiectul topicului.

Mai bine-mi scrii o poezie! :)

ioan cezar 05.10.2012 11:44:55

Citat:

În prealabil postat de mirela.t (Post 474640)
De Priceput, am perceput foRte bine ce vrei sa zici. Desi poate las o impresie tampa, haha :)).
Insa cu feedback-ul stau mai prost pentru ca nu ma motiveaza discutia in sine - prea fada pentru gustul meu - si nici nu face subiectul topicului.

Mai bine-mi scrii o poezie! :)

....:) Daca ma viziteaza muza, de ce nu?... Cu toata dragostea, surioara mea buna, ti-oi scrie...
Dumnezeu sa ne ocroteasca si sa ne lumineze cu harul Lui! AMIN+

fallen 06.10.2012 13:47:48

Citat:

În prealabil postat de fallen (Post 435542)
Poate cineva sa raspunda la o intrebare ?
Casatoria e pentru trup sau pentru suflet?

??? "Sa mor daca mai stiu" in ce context am intrebat eu chestia asta! Pun intre ghilimele sintagma respectiva fiindca inca nu a reusit nimeni sa ma lamureasca daca o astfel de exprimare este permisa sau ... mai putin. Sau daca o putem utiliza doar cel mult in gluma si nu atunci cand facem referiri la lucruri serioase, de exemplu cand ne intreaba seful sau sotul despre lucruri extrem de importante... (pe care le-am uitat, desigur...)

Cat despre dilema initiala .. cel putin un motiv i-am gasit, atat pentru suflet cat si pentru trup. Daca nu foloseste la altceva, macar e o solutie impotriva desfraului. Dar cu siguranta mai sunt si altele pe care nu le stiu eu, din pacate, sau n-am avut privilegiul, "darul" sa le aflu...

Dar hai sa nu mai spurcam acest subiect cu adevarat deosebit care a fost deschis aici, sa nu ii facem de rusine pe pastorii nostri spirituali care poate chiar sunt deosebiti. Uneori ma intreb daca o pacatoasa indaratnica ca mine nu constituie o "incercare prea grea" pentru un profesionist care poate e la inceput de drum si pana acum a avut numai "succesuri". Sa ne rugam sa le dea Dumnezeu sanatate, intelepciune si muuuulta rabdare cu catari dinastia ca mine...

De fapt doar eu l-am spurcat pana acum, cu temerile mele legate de casatorie si mai ales de ceea ce dl. Cezar numeste "schizoidie". Cred ca ceea ce ma tem eu, de fapt este sa nu mi se ceara sa ma transform, sa pretind ca sunt altceva, sa renunt la acea parte care este spiritul, nu stiu exact...dar ceea ce stiu e ca toata lumea de cand eram copil, incearca sa ma schimbe fiindca nu le convine cum sunt de fapt iar mie nu-miplace in ruptul capului sa joc teatru, sa mint si sa ma prefac, poate pt ca mi-e frica sa nu ma schimb de tot si sa pierd acea parte a sufletului care e numai a mea.

dorinastoica14 06.10.2012 20:02:45

Citat:

În prealabil postat de fallen (Post 474873)
??? "Sa mor daca mai stiu" in ce context am intrebat eu chestia asta! Pun intre ghilimele sintagma respectiva fiindca inca nu a reusit nimeni sa ma lamureasca daca o astfel de exprimare este permisa sau ... mai putin. Sau daca o putem utiliza doar cel mult in gluma si nu atunci cand facem referiri la lucruri serioase, de exemplu cand ne intreaba seful sau sotul despre lucruri extrem de importante... (pe care le-am uitat, desigur...)

Cat despre dilema initiala .. cel putin un motiv i-am gasit, atat pentru suflet cat si pentru trup. Daca nu foloseste la altceva, macar e o solutie impotriva desfraului. Dar cu siguranta mai sunt si altele pe care nu le stiu eu, din pacate, sau n-am avut privilegiul, "darul" sa le aflu...

Dar hai sa nu mai spurcam acest subiect cu adevarat deosebit care a fost deschis aici, sa nu ii facem de rusine pe pastorii nostri spirituali care poate chiar sunt deosebiti. Uneori ma intreb daca o pacatoasa indaratnica ca mine nu constituie o "incercare prea grea" pentru un profesionist care poate e la inceput de drum si pana acum a avut numai "succesuri". Sa ne rugam sa le dea Dumnezeu sanatate, intelepciune si muuuulta rabdare cu catari dinastia ca mine...

De fapt doar eu l-am spurcat pana acum, cu temerile mele legate de casatorie si mai ales de ceea ce dl. Cezar numeste "schizoidie". Cred ca ceea ce ma tem eu, de fapt este sa nu mi se ceara sa ma transform, sa pretind ca sunt altceva, sa renunt la acea parte care este spiritul, nu stiu exact...dar ceea ce stiu e ca toata lumea de cand eram copil, incearca sa ma schimbe fiindca nu le convine cum sunt de fapt iar mie nu-miplace in ruptul capului sa joc teatru, sa mint si sa ma prefac, poate pt ca mi-e frica sa nu ma schimb de tot si sa pierd acea parte a sufletului care e numai a mea.

Rămâi așa cum ești! Oamenii imperfecți sunt adorabili. Cred că Dumnezeu se uită la sufletul omului și nu stă să despice firul în zece așa cum facem unii dintre noi.


Ora este GMT +3. Ora este acum 07:07:27.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.