Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Resurse ortodoxe on-line (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=505)
-   -   Inmormantarea si pomenirea mortilor (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9516)

cristiboss56 22.05.2010 11:55:18

Inmormantarea si pomenirea mortilor
 
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...irea-mortilor/

Rodica50 22.05.2010 14:41:11

Este important sa avem grija de batranii nostri atat cat ii avem, iar cand acestia pleaca dintre noi sa le purtam de randuiala cu o constiinta dreapta- copiii nostri vad, iau exemplu si vom primi dupa cum am dat sau ne-am implicat. Mai mult, cine da, lui isi da...si apoi avem obiceiul sa spunem-"Face mama."Dar ti-ai pus intrebarea ce -ai facut pentru tine, daca va fi sa pleci devreme din aceasta lume? Eu am vazut ca o astfel de implicare aduce mult bine familiei...

piedonee 22.05.2010 16:21:05

da de pomana cine are constiinta,iar ca de exemplu cum e la mine in familie tata a fost betiv si pt asta din cei 7 frati nu da nimeni de pomana ci numai mama ,care de fapt ea a tras greul cu el si tot ea e singura,ceilanti fratii isi vad de copiii lor de familiile lor si atat.....as vrea sa le deschid ochi si sa i fac sa inteleaga ca asa cum a fost e tatal nostru si trebuie respectat dar nu stiu cum sa i fac sa dea si ei ceva de pomana pentru el???:105: a baut dar a fost pasiv....oare numai sotia e datoare sa i dea de pomana?eu nu am familie dar va intreb pe voi,copiii lui daca au familie nu mai trebuie sa i dea si lui de pomana?trebuie sa ti vezi intotalitate de sotia sau sotul tau si atat???

cristiboss56 22.05.2010 18:39:50

Citat:

În prealabil postat de piedonee (Post 251645)
da de pomana cine are constiinta,iar ca de exemplu cum e la mine in familie tata a fost betiv si pt asta din cei 7 frati nu da nimeni de pomana ci numai mama ,care de fapt ea a tras greul cu el si tot ea e singura,ceilanti fratii isi vad de copiii lor de familiile lor si atat.....as vrea sa le deschid ochi si sa i fac sa inteleaga ca asa cum a fost e tatal nostru si trebuie respectat dar nu stiu cum sa i fac sa dea si ei ceva de pomana pentru el???:105: a baut dar a fost pasiv....oare numai sotia e datoare sa i dea de pomana?eu nu am familie dar va intreb pe voi,copiii lui daca au familie nu mai trebuie sa i dea si lui de pomana?trebuie sa ti vezi intotalitate de sotia sau sotul tau si atat???

Oare e cineva fără de păcat ? Nu , nu cred , vorbind de noi mirenii în general. Toți din neam au această datorie de a-i pomeni pe cei plecați la Domnul, nejudecând,mai ales pe cei adormiți . Dumnezeu să-i odihnească pe toți cei adormiți . Amin !

piedonee 23.05.2010 14:54:01

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 251693)
Oare e cineva fără de păcat ? Nu , nu cred , vorbind de noi mirenii în general. Toți din neam au această datorie de a-i pomeni pe cei plecați la Domnul, nejudecând,mai ales pe cei adormiți . Dumnezeu să-i odihnească pe toți cei adormiți . Amin !

ce frumos zis........bine ar fii daca ar gandi si ai mei asa......dar probabil trebuie sa le creasca copiii mari pentru a intelege.....timpul...

mara2008 23.05.2010 16:58:46

Bine spus dar ....
 
Toți din neam au această datorie de a-i pomeni pe cei plecați la Domnul, nejudecând,mai ales pe cei adormiți . Dumnezeu să-i odihnească pe toți cei adormiți . Amin !
_________________
Bine spus cristiboss ,si corect ,dar cati din neam o si fac.De cele mai multe ori uita sau gasesc scuze ca nu stiu cum sa faca o coliva sau tot ce trebuie la un parastas uitand ca nimeni nu s-a nascut invatat si toata viata invatam,totu sa dorim sa invatam,sa avem vointa de a face,cerand ajutor.

gabriela8 23.05.2010 19:21:23

Citat:

În prealabil postat de piedonee (Post 251903)
ce frumos zis........bine ar fii daca ar gandi si ai mei asa......dar probabil trebuie sa le creasca copiii mari pentru a intelege.....timpul...

Lucrurile astea se invata de mic... timpul te poate ajuta sau poate fi dusman daca nu ai vazut la mama sau la tata cele ale credintei si pomenirea mortilor...
Ce trist ar fi ca dupa ce murim sa nu isi aminteasca nimeni de noi ca si cum nu am fi existat vreodata pe pamant!

cristiboss56 24.05.2010 17:50:47

Citat:

În prealabil postat de gabriela8 (Post 251969)
Lucrurile astea se invata de mic... timpul te poate ajuta sau poate fi dusman daca nu ai vazut la mama sau la tata cele ale credintei si pomenirea mortilor...
Ce trist ar fi ca dupa ce murim sa nu isi aminteasca nimeni de noi ca si cum nu am fi existat vreodata pe pamant!

http://www.ziarullumina.ro/articole;1256;1;16339;0;N-a-murit-ci-doarme!.html

Rodica50 24.05.2010 21:24:22

Sigur că este trist sa nu-si aminteasca nimeni, dar este si tragic! Exemplul personal ajuta mult.

piedonee 25.05.2010 14:07:21

Citat:

În prealabil postat de Rodica50 (Post 252335)
Sigur că este trist sa nu-si aminteasca nimeni, dar este si tragic! Exemplul personal ajuta mult.

pentru uni nu e trist deloc,pentru ca daca era trist s-ar fii dus macar la cimitir dar de 7 ani de cand e mort nu au dat pe acolo,eu mai ma duc si mai pun flori si incerc sa-l ingrijesc ca e ca un mormant parasit....
iar daca l-ar pare rau ar fii astefl....dar nu le pare rau......arunca mereu sarcina unul altuia,da sa faca X sau sa dea Y de pomana ca are mai multi bani e.t.c....si culmea e ca am crescut in sanul biserici si am ajuns mai rau ca pagani si asta din cauza banilor.....dar poate viata ii va invata ca asa cum au fost parinti lor...tot parintii lor raman......!eu acum stau cu mama,multumesc lui Dumnezeu la 70 de ani ai ei e sanatoasa dar o data nu o suna si nici nu o viziteaza nimeni si e in viata ma indoesc caci cand nu va mai fii o vor cauta...indiferenta de acum va ramane si atunci.....
si cand le reamintesc zic...lasa ma cu placa asta cu muritul...asta e fiecare cu viata lui....
oricum eu nu mai incerc sa ii conving ca indiferent cum sunt sunt parinti lor......
eu nu cred ca isi vor da seama vreo data......pt ca tine de suflet si de inima.......mama mereu zice imi dau eu de pomana cat sunt caci dupaia cu ciguranta ai mei copii nu vor da si ce o doare mai mult e ca ne a crescut la biserca si totusi.......
deci trebuie sa ai suflet si inima sa da i de pomana....

Rodica50 25.05.2010 15:51:50

Cine este milostiv si da chiar din putinul lui, primeste inzecit... si nu este o gluma, incercati si veti vedea.

voxdei55 25.05.2010 22:40:36

Citat:

În prealabil postat de Rodica50 (Post 252562)
Cine este milostiv si da chiar din putinul lui, primeste inzecit... si nu este o gluma, incercati si veti vedea.

Spunei asta preotului....

Rodica50 25.05.2010 23:13:48

Spun asta pentru cei ce au urechi de auzit!

cristiboss56 26.05.2010 00:38:23

Citat:

În prealabil postat de voxdei55 (Post 252737)
Spunei asta preotului....

Ai un fix ! Continui pe aceași linie ! Multă goliciune ai omulet. . . Iartă-l Rodica !

cristiboss56 26.05.2010 21:51:30

Iubirea si mila lui Dumnezeu raman folositoare si celor care trec din viata aceasta si lucreaza prin Biserica vie , care se roaga si pentru cei vii si pentru cei mutati la viata vesnica . Sfanta Liturghie lumineaza intreg universul si tine lumea aceasta pamanteasca si plina de patimi , ba mai mult , ori de cate ori se savarseste Sfanta Liturghie , intreg universul se improspateaza prin Duhul Sfant cel curatitor si arzator al patimilor .

Iubirea 23.07.2010 22:46:11

cand spui ca ai o datorie, inseamna ca ai o obligatie...
In realitate cea mai mare datorie o ai fata de tine...cu cat bagi mai multe fapte bune in saculetul mantuirii cu atat este mai sigura intrarea in Imparatia lui Hristos. Deci tot ce faci pentru cei in viata si pentru cei adormiti (indiferent ca sunt din familie, prieteni, cunostinte sau straini), tie iti faci.
Cine constientizeaza acest aspect cu siguranta nu se mai limiteaza pentru cine sa spuna o rugaciune sau pentru cine sa dea ceva de pomana...

ioana-corina 27.07.2010 10:18:19

parastas de 40 de zile
 
In data de 6 august mamica mea implineste 40 de zile de cand a trecut in nefiinta la frumoasa varsta de 45 de ani.Vin cu rugamintea sa ma sfatuiti care sunt randuielile pentru a savarsi corect pomenirea ei.Multumesc anticipat!

Rodica50 27.07.2010 11:29:03

Un sfat
 
Dumnezeu sa o ierte pe mamica ta , care a trecut atat de timpuriu la cele vesnice!
Pentru pomenirea ei, vorbeste cu preotul bisericii. Mai exista si traditii locale , care in general se respecta, pentru a nu ispiti pe participantii la parastas. Fa totul din inima, fara mandrie, plateste 40 de liturghii la Biserica si pe la manastiri. Liturghiile ajuta foarte mult. Vezi la Parintele Cleopa!

gabriela8 27.07.2010 17:20:57

Citat:

În prealabil postat de ioana-corina (Post 272152)
In data de 6 august mamica mea implineste 40 de zile de cand a trecut in nefiinta la frumoasa varsta de 45 de ani.Vin cu rugamintea sa ma sfatuiti care sunt randuielile pentru a savarsi corect pomenirea ei.Multumesc anticipat!

Dumnezeu sa o ierte! Intreaba preotul pantru randuiala. Trebuie colac mare colaci mici, coliva de grau, prosoape, lumanari, aproape ca la inmormantare... Important este ca pomenirile pe care le faci sa fie cu saracii, cu strainii NU cu rudele!
Intotdeauna sa ai pomelnic pentru ea la manastire din 40 in 40 de zile, poti cere binecuvantarea duhovnicului sa citesti pentru sufletul ei catismele 9 si 17 din Psaltire.
Doamne ajuta!

Rodica50 27.07.2010 17:43:39

Sunt de parere ca pe langa rude si prieteni care au cunoscut-o, sa fie si saraci.

Iubirea 27.07.2010 20:37:32

Citat:

În prealabil postat de ioana-corina (Post 272152)
In data de 6 august mamica mea implineste 40 de zile de cand a trecut in nefiinta la frumoasa varsta de 45 de ani.Vin cu rugamintea sa ma sfatuiti care sunt randuielile pentru a savarsi corect pomenirea ei.Multumesc anticipat!

Din momentul in care cineva decedeaza, normal este sa i se faca parastase la 9 zile, 3 saptamani si la 40 zile care este cel mai important.
Apoi la 3 luni, la 6 luni si la un an cand iar este un parastas mare...si apoi in fiecare an.
In afara de aceste parastase tu poti sa dai niste acatiste la cateva manastiri ca sa o pomeneasca la fiecare Liturghie in aceasta perioada de 40 zile si apoi la manastirea Crasna din Prahova (Comuna Izvoarele, Sat Schiulesti, Judetul Prahova, Romania, staret pr. Nicodim...au si un telefon dar eu nu-l am in acest moment) se fac parastase pt. 7 ani...un asemenea pomelnic doar pt un nume costa acum 150 lei si acolo timp de 7 ani va fi pomenita la Sf. Liturighie si parastase.
Eu am trimis pt tatal meu prin mandat postal...

costel 27.07.2010 23:39:55

Citat:

În prealabil postat de ioana-corina (Post 272152)
In data de 6 august mamica mea implineste 40 de zile de cand a trecut in nefiinta la frumoasa varsta de 45 de ani.Vin cu rugamintea sa ma sfatuiti care sunt randuielile pentru a savarsi corect pomenirea ei.Multumesc anticipat!

Fac o mica corectie, nu a trecut in nefiinta. Daca ar fi in nefiinta nu ar mai avea niciun sens parastasul.

Parastasele sunt slujbele de pomenire a celor adormiti, care se fac la trei, noua si patruzeci de zile, la trei, sase si noua luni, la un an si din an in an pana la sapte ani din ziua mortii crestinului. Iar zilele de pomenire generala a mortilor sunt "Sambetele mortilor" numite si "mosi" ("Mosii de iarna" - Sambata dinaintea Duminicii lasatului sec de carne, "Mosii de vara" - Sambata dinaintea praznicului Pogorarii Duhului Sfant si "Pomenirea mortilor" - prima sambata din luna noiembrie), ziua "Inaltarii Domnului" - cand se fac pomeniri pentru eroii neamului, iar pe alocuri se mai fac pomeniri de obste joi in Saptamana Patimilor.

Si sa nu uiti ca la orice Liturghie sa o treci pe pomelnic spre a fi pomenita.

Dumnezeu sa o odihneasca in pace.

voxdei55 29.07.2010 11:24:44

Citat:

În prealabil postat de Iubirea (Post 272321)
Din momentul in care cineva decedeaza, normal este sa i se faca parastase la 9 zile, 3 saptamani si la 40 zile care este cel mai important.
Apoi la 3 luni, la 6 luni si la un an cand iar este un parastas mare...si apoi in fiecare an.
In afara de aceste parastase tu poti sa dai niste acatiste la cateva manastiri ca sa o pomeneasca la fiecare Liturghie in aceasta perioada de 40 zile si apoi la manastirea Crasna din Prahova (Comuna Izvoarele, Sat Schiulesti, Judetul Prahova, Romania, staret pr. Nicodim...au si un telefon dar eu nu-l am in acest moment) se fac parastase pt. 7 ani...un asemenea pomelnic doar pt un nume costa acum 150 lei si acolo timp de 7 ani va fi pomenita la Sf. Liturighie si parastase.
Eu am trimis pt tatal meu prin mandat postal...

Ritualurile de mai sus sant o inventie a bisericii de a stoarce bani de la naivi...fiindca preotul nu face nimic gratis.Atat vreme cat pe aceasta planeta doar in Romania sant aceste obiceiuri..iar in strainatate daca povestesti te umpli de ridicol..e clar ca imaginatia unora nu are limite.Ca doar n-o fi un rai al romanilor ortodocsi..iar 90 la suta din fiintele umane vor merge in infern..daca nu le-a facut cineva de 3..9...15..40...etc zile pomeni.

costel 29.07.2010 11:49:46

Citat:

În prealabil postat de voxdei55 (Post 272990)
Ritualurile de mai sus sant o inventie a bisericii de a stoarce bani de la naivi...fiindca preotul nu face nimic gratis.Atat vreme cat pe aceasta planeta doar in Romania sant aceste obiceiuri..iar in strainatate daca povestesti te umpli de ridicol..e clar ca imaginatia unora nu are limite.Ca doar n-o fi un rai al romanilor ortodocsi..iar 90 la suta din fiintele umane vor merge in infern..daca nu le-a facut cineva de 3..9...15..40...etc zile pomeni.

A crede in ceva superior mie, nu este dovada unei naivitati. Ritualurile respective nu sunt o inventie, ele fac parte din viata Bisericii. Daca nu crezi, e indicat sa ai respect fata de ceilalti.

gabriela8 29.07.2010 12:28:06

Citat:

În prealabil postat de voxdei55 (Post 272990)
Ritualurile de mai sus sant o inventie a bisericii de a stoarce bani de la naivi...fiindca preotul nu face nimic gratis.Atat vreme cat pe aceasta planeta doar in Romania sant aceste obiceiuri..iar in strainatate daca povestesti te umpli de ridicol..e clar ca imaginatia unora nu are limite.Ca doar n-o fi un rai al romanilor ortodocsi..iar 90 la suta din fiintele umane vor merge in infern..daca nu le-a facut cineva de 3..9...15..40...etc zile pomeni.

Tare as vrea sa te vad dupa ce mori ce ai sa mai zici?!:39: Cand ai sa simti usurare in urma rugaciunilor urmasilor (daca ai sa ii educi in acest sens)! Iar daca nu, ai sa te simti uitat si ingrozitor de indurerat:17: Dumneata nu crezi deloc in mila si iertarea lui Dumnezeu prin rugaciune si milostenie! Nu mai lovi Biserica!:107:

voxdei55 29.07.2010 16:58:11

Citat:

În prealabil postat de gabriela8 (Post 273002)
Tare as vrea sa te vad dupa ce mori ce ai sa mai zici?!:39: Cand ai sa simti usurare in urma rugaciunilor urmasilor (daca ai sa ii educi in acest sens)! Iar daca nu, ai sa te simti uitat si ingrozitor de indurerat:17: Dumneata nu crezi deloc in mila si iertarea lui Dumnezeu prin rugaciune si milostenie! Nu mai lovi Biserica!:107:

Mila si iertarea lui Dumnezeu nu are nimic de a face cu biserica.Oricine se poate ruga si apropia de Dumnezeu fara intermediar,..mai ales cand acesta cere plata grasa.Nici o fiinta umana nu e indreptatita de a se considera reprezentat al Divinitatii pe Pamant,..decat daca e certificata de vreun miracol..cum a fost cazul lui IIsus.Daca regulile ar fi egale..macar intre crestini in ceea ce priveste ritualirile de orice fel..atuni discutia ar avea un alt sens.Traditiile sant cu totul altceva..si asa trebuie spus.Nicidecum ..ca traditia a devenit regula sfanta..in caz contrar esti pierdut.Mi-a rusine de aici din strainatate sa povestesc circul inmormantarii de la noi...

Marius22 29.07.2010 17:23:07

Citat:

În prealabil postat de voxdei55 (Post 273071)
Mila si iertarea lui Dumnezeu nu are nimic de a face cu biserica.Oricine se poate ruga si apropia de Dumnezeu fara intermediar,..mai ales cand acesta cere plata grasa.Nici o fiinta umana nu e indreptatita de a se considera reprezentat al Divinitatii pe Pamant,..decat daca e certificata de vreun miracol..cum a fost cazul lui IIsus.

Daca omul s-ar fi putut apropia prin propriile forte de Dumnezeu, Mantuitorul nu S-ar mai fi intrupat, nu am mai fi avut ierarhie pamanteasca si nici ierarhie cereasca.

Omul nu se poate ridica singur, ca sa nu se mandreasca. De aceea, chiar si in plan duhovnicesc intotdeuana exista o treapta superioara fata de care ne raportam.

Mai mult, Mantuitorul a lasat reprezentanti "cu acte in regula" pe pamant. Vorbim de succesiunea apostolica.

Pandion 29.07.2010 18:41:10

Citat:

În prealabil postat de voxdei55 (Post 272990)
Ritualurile de mai sus sant o inventie a bisericii de a stoarce bani de la naivi...fiindca preotul nu face nimic gratis.Atat vreme cat pe aceasta planeta doar in Romania sant aceste obiceiuri..iar in strainatate daca povestesti te umpli de ridicol..e clar ca imaginatia unora nu are limite.Ca doar n-o fi un rai al romanilor ortodocsi..iar 90 la suta din fiintele umane vor merge in infern..daca nu le-a facut cineva de 3..9...15..40...etc zile pomeni.

Cred ca gresesti, ritualurile respective nu au aparut cu scopul de a face bani, ci pe parcurs unii au intrezarit aceasta oportunitate, aceia pentru care preotia nu este o vocatie asa cum a fost lasat, ci este o meserie ca oricare alta si care se vrea a fi cat mai productiva.

Pandion 29.07.2010 18:45:03

Citat:

În prealabil postat de Marius22 (Post 273079)
Daca omul s-ar fi putut apropia prin propriile forte de Dumnezeu, Mantuitorul nu S-ar mai fi intrupat, nu am mai fi avut ierarhie pamanteasca si nici ierarhie cereasca.

Ierarhia cereasca functioneaza perfect, pe cand in cea pamanteasca se mai strecoara si factori nocivi care de multe ori creaza o imagine negativa a ierarhiei per ansamblu.

georgeval 29.07.2010 19:47:33

Citat:

În prealabil postat de voxdei55 (Post 273071)
Mila si iertarea lui Dumnezeu nu are nimic de a face cu biserica.Oricine se poate ruga si apropia de Dumnezeu fara intermediar,..mai ales cand acesta cere plata grasa.Nici o fiinta umana nu e indreptatita de a se considera reprezentat al Divinitatii pe Pamant,..decat daca e certificata de vreun miracol..cum a fost cazul lui IIsus.Daca regulile ar fi egale..macar intre crestini in ceea ce priveste ritualirile de orice fel..atuni discutia ar avea un alt sens.Traditiile sant cu totul altceva..si asa trebuie spus.Nicidecum ..ca traditia a devenit regula sfanta..in caz contrar esti pierdut.Mi-a rusine de aici din strainatate sa povestesc circul inmormantarii de la noi...

In teologia ortodoxa ierarhia nu substituie persona Mantuitorului, nici nu devine punte de legatura intre divin si uman, ci mediu prin care lucreaza harul lui Dumnezeu sau Dumnezeu isi manifesta harul Sau. Am sa ofer un singur exemplu din care putem sa intelegem importanta ierarhiei. In cazul inmultirii painilor si a pestilor, Mantuitorul primeste painile si pestii de la Apostoli si tot prin Apostoli imparte multimii painile si pestii. Acelasi lucru se mentine in Liturghie cand aducem ca jertfa lui Dumnezeu prin preot, painea si vinul, iar Dumnezeu le preface in Trupul si Sangele lui Hristos si ni le impartaseste tot prin preot.

voxdei55 29.07.2010 21:13:49

Citat:

În prealabil postat de georgeval (Post 273110)
in teologia ortodoxa ierarhia nu substituie persona mantuitorului, nici nu devine punte de legatura intre divin si uman, ci mediu prin care lucreaza harul lui dumnezeu sau dumnezeu isi manifesta harul sau. Am sa ofer un singur exemplu din care putem sa intelegem importanta ierarhiei. In cazul inmultirii painilor si a pestilor, mantuitorul primeste painile si pestii de la apostoli si tot prin apostoli imparte multimii painile si pestii. Acelasi lucru se mentine in liturghie cand aducem ca jertfa lui dumnezeu prin preot, painea si vinul, iar dumnezeu le preface in trupul si sangele lui hristos si ni le impartaseste tot prin preot.

neconcludent..!!!

Marius22 30.07.2010 10:56:21

Citat:

În prealabil postat de Pandion (Post 273092)
Ierarhia cereasca functioneaza perfect, pe cand in cea pamanteasca se mai strecoara si factori nocivi care de multe ori creaza o imagine negativa a ierarhiei per ansamblu.

Ba nici aceasta nu a functionat intru totul "perfect", daca luam seama la caderea ingerilor.

In ceea ce priveste ierarhia pamanteasca, in mod evident, clerici ori mireni, toti suntem in curs spre desavarsire. Pacatul ne pandeste pe toti, in aceeasi masura, la tot pasul. Dar, la Judecatata, fiecare vom raspunde de la statura treptei ierarhice, la care ne-am situat in viata aceasta. Oriunde ne-am afla, sa ne luptam a fi ziditori, iar nu pierzatori de suflete.

ioana-corina 30.07.2010 12:07:16

multumiri
 
Va multumesc din suflet pentru sfaturi.

georgeval 30.07.2010 12:13:27

Citat:

În prealabil postat de voxdei55 (Post 273130)
neconcludent..!!!

Multumesc pentru apreciere. Acest exemplu l-am preluat de la Sfantul Ioan Gura de Aur. Anumite invataturi daca nu coincid cu parerile noastre personale asta nu inseamna ca sunt neconcludente. De ce sa dezvoltam o invatatura eronata si anume ca ierahia reprezinta o forma intermediara intre Dumnezeu si om? De ce sa-l izolam pe Dumnezeu in cer si sa nu vorbim despre lucrarea Lui prin preoti?

voxdei55 30.07.2010 16:18:27

Citat:

În prealabil postat de georgeval (Post 273219)
Multumesc pentru apreciere. Acest exemplu l-am preluat de la Sfantul Ioan Gura de Aur. Anumite invataturi daca nu coincid cu parerile noastre personale asta nu inseamna ca sunt neconcludente. De ce sa dezvoltam o invatatura eronata si anume ca ierahia reprezinta o forma intermediara intre Dumnezeu si om? De ce sa-l izolam pe Dumnezeu in cer si sa nu vorbim despre lucrarea Lui prin preoti?

Nu putem sa ne prefacem ca nu vedem ca acest fapt exista si ca mereu preotul vrea sa intermedieze raporturile personale pe care le avem fiecare cu Dumnezeu.Eu nu cred ca exista cineva care chiar crede ca toate cate sant s-au facut singure.Chiar si ateii..braveaza dar in intimitatea lor stiu ca exista cineva mai presus de noi.Dumnezeu nu are cum sa fie izolat atata timp cat exista in toate.Daca un preot se ofera sa ajute un suflet cu ceva pentru inaltarea sa spirituala din convingere si din dragoste crestina...cinste lui.Daca o face pentru bani...discutia se inchide.

Jane Says 30.07.2010 16:25:47

Citat:

În prealabil postat de voxdei55 (Post 273273)
Nu putem sa ne prefacem ca nu vedem ca acest fapt exista si ca mereu preotul vrea sa intermedieze raporturile personale pe care le avem fiecare cu Dumnezeu.Eu nu cred ca exista cineva care chiar crede ca toate cate sant s-au facut singure.Chiar si ateii..braveaza dar in intimitatea lor stiu ca exista cineva mai presus de noi.Dumnezeu nu are cum sa fie izolat atata timp cat exista in toate.Daca un preot se ofera sa ajute un suflet cu ceva pentru inaltarea sa spirituala din convingere si din dragoste crestina...cinste lui.Daca o face pentru bani...discutia se inchide.

Liturghiile, vecerniile, Maslurile de obste si predicile sunt gratis (nu te obliga nimeni sa pui ceva in disc).
Nu stiu de spovedanii, ca ma spovedesc la un singur preot, care nu ia bani.
Si Sf. Impartasanie e "gratis".
Ce alta inaltare spirituala iti trebuie si consideri ca te costa?

andreicozia 30.07.2010 16:33:18

Citat:

În prealabil postat de georgeval (Post 273219)
Multumesc pentru apreciere. Acest exemplu l-am preluat de la Sfantul Ioan Gura de Aur. Anumite invataturi daca nu coincid cu parerile noastre personale asta nu inseamna ca sunt neconcludente. De ce sa dezvoltam o invatatura eronata si anume ca ierahia reprezinta o forma intermediara intre Dumnezeu si om? De ce sa-l izolam pe Dumnezeu in cer si sa nu vorbim despre lucrarea Lui prin preoti?

George, ce vrea vox-dei sa spuna prin "...neconcludent" este ca exemplul dat de tine se vrea invaluit in mister si ritual(cum de fapt banuiesc ca-i placea sa prezinte si Sf oan Gura de Aur, multi au acest talent retoric), cind de fapt impartirea pestilor, a piinilor si comunicarea su ucenicii este o interactiune care este normala si reala, intre un maistru de exemplu si echipa lui de muncitori, care mai intii vin cu vre-o cerere la el, maistrul rezolva probleme aducind materiale din belsug , dupa care le re-distribuie inapoi la muncitori pentru prelucrare si distribuire la consumatori..deci nici un mister.
Dar ne place noua sa poetizam/rutualizam totul si facem din tintar -armasar!

andreicozia 30.07.2010 16:37:00

Citat:

În prealabil postat de Jane Says (Post 273275)
Liturghiile, vecerniile, Maslurile de obste si predicile sunt gratis (nu te obliga nimeni sa pui ceva in disc).
Nu stiu de spovedanii, ca ma spovedesc la un singur preot, care nu ia bani.
Si Sf. Impartasanie e "gratis".
Ce alta inaltare spirituala iti trebuie si consideri ca te costa?

Le-ai omis intentionat pe cele banoase?...botezuri, nunti, inmormintari?

@Vox-dei, DACA frecventezi biserica, TREBUIE sa faci o contributie ANUALA!..asta este un MINIM, asa de bun simt!

Jane Says 30.07.2010 16:44:44

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 273277)
Le-ai omis intentionat pe cele banoase?...botezuri, nunti, inmormintari?

@Vox-dei, DACA frecventezi biserica, TREBUIE sa faci o contributie ANUALA!..asta este un MINIM, asa de bun simt!

Nu, dar acelea se fac de putine ori in viata si de obicei implica intreaga familie, nu pica aceasta povara doar pe un om ca vai cat am scos din buzunar. Cel putin din partea oamenilor care dupa cununie/botez/inmormantare fac agape (ca sa nu zic mai rau) imbelsugate, sa n-aud ca n-au bani sa dea preotului si cantaretilor pentru slujba.

Si in plus, chiar si cu taxele alea cu tot, daca romanul crestin ar fi PE BUNE, atunci ar avea duhovnic si o relatie de lunga durata cu acest parinte duhovnic si sunt sigura ca nici nu s-ar mai ajunge intre ei doi la discutii penibile si frustrari pentru bani pentru ca ar fi intelegere de ambele parti.

Dar noi cand mergem ca nesimtitii de doua ori in viata la biserica, o data la nunta si pe urma la botez si nici nu stim cine-i preot paroh acolo, si apelam la el pentru servicii, evident ca totul decurge sub forma unei tranzactii care n-are nimic mistic in ea.

Si asta doar din cauza mireanului, ca daca il interesa cat negru sub unghie aspetul duhovnicesc al vietii lui, sigur isi gasea pana atunci un preot cu care sa relationeze bine si de care sa se tina si la care sa apeleze in momentele cheie ale vietii.

O sa pun botul la tampeniile astea cand o sa aud de cazul unor amarati care nici bani de rochie de mireasa n-au avut, nici bani de restaurant dupa, nici de luna de miere. Dar cat timp sunt bani pentru toate astea, inseamna ca sunt si pentru preot si cantori.

voxdei55 30.07.2010 19:10:16

Citat:

În prealabil postat de Jane Says (Post 273278)
Nu, dar acelea se fac de putine ori in viata si de obicei implica intreaga familie, nu pica aceasta povara doar pe un om ca vai cat am scos din buzunar. Cel putin din partea oamenilor care dupa cununie/botez/inmormantare fac agape (ca sa nu zic mai rau) imbelsugate, sa n-aud ca n-au bani sa dea preotului si cantaretilor pentru slujba.

Si in plus, chiar si cu taxele alea cu tot, daca romanul crestin ar fi PE BUNE, atunci ar avea duhovnic si o relatie de lunga durata cu acest parinte duhovnic si sunt sigura ca nici nu s-ar mai ajunge intre ei doi la discutii penibile si frustrari pentru bani pentru ca ar fi intelegere de ambele parti.

Dar noi cand mergem ca nesimtitii de doua ori in viata la biserica, o data la nunta si pe urma la botez si nici nu stim cine-i preot paroh acolo, si apelam la el pentru servicii, evident ca totul decurge sub forma unei tranzactii care n-are nimic mistic in ea.

Si asta doar din cauza mireanului, ca daca il interesa cat negru sub unghie aspetul duhovnicesc al vietii lui, sigur isi gasea pana atunci un preot cu care sa relationeze bine si de care sa se tina si la care sa apeleze in momentele cheie ale vietii.

O sa pun botul la tampeniile astea cand o sa aud de cazul unor amarati care nici bani de rochie de mireasa n-au avut, nici bani de restaurant dupa, nici de luna de miere. Dar cat timp sunt bani pentru toate astea, inseamna ca sunt si pentru preot si cantori.

Preotul e platit din bani publici pentru servicii religioase..deci e obligat pentru salariul pe care il primeste si cu contributia mea sa faca totul gratis.Cantaretii si ceilalti...trebuie sa aduca slava Domnului din placere..daca nu...la revedere


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:59:39.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.