Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Pomana (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9569)

julline 27.05.2010 20:43:15

Pomana
 
Va rog sa ma lamuriti si pe mine,care este rolul pomeni(parastasul).In Biblie nu este pomenit nimic de pomana.De unde s-a luat si acest obicei?Credeti ca -l ajuta cu ceva pe decedat daca cineva ii imparte multa mancare ,haine,vase s.a.m.d... ?
Domnul Iisus nu a zis nimic de pomana .sa inteleg ca acest obicei este luat de la oameni?

Sf.Asteapta 27.05.2010 21:16:13

Subiectul mi se pare f interesant si mie si nou totodata Astept si eu raspunsuri

andreicozia 27.05.2010 21:19:39

Citat:

În prealabil postat de julline (Post 253711)
Va rog sa ma lamuriti si pe mine,care este rolul pomeni(parastasul).In Biblie nu este pomenit nimic de pomana.De unde s-a luat si acest obicei?Credeti ca -l ajuta cu ceva pe decedat daca cineva ii imparte multa mancare ,haine,vase s.a.m.d... ?
Domnul Iisus nu a zis nimic de pomana .sa inteleg ca acest obicei este luat de la oameni?

Julina, chiar daca este un obicei venit din Traditie si nu de pe buzele Mintuitorului, pomana este un obicei bun, ziditor, vindecator, impaciuitor, care ii aduce pe participanti intr-o comuniune de bine cu Hristos in mijlocul lor, ceea ce este esential.

Toate obiceiurile care ne fac sa crestem care ne unesc si NU ne dezbina sunt binevazute de Dumnezeu.

Ca urmare ..CIT MAI MULTE POMENI!

mihele_m 27.05.2010 21:32:52

Citat:

În prealabil postat de julline (Post 253711)
Va rog sa ma lamuriti si pe mine,care este rolul pomeni(parastasul).In Biblie nu este pomenit nimic de pomana.De unde s-a luat si acest obicei?Credeti ca -l ajuta cu ceva pe decedat daca cineva ii imparte multa mancare ,haine,vase s.a.m.d... ?
Domnul Iisus nu a zis nimic de pomana .sa inteleg ca acest obicei este luat de la oameni?

Pomana nu tine neaparat de fastul facut la biserica,sau la un local asa cum spui ,cu multa mincare . pomana este atunci cin dai unui amarit care nu a mincat de nu stiu cit timp fiindca nu a avut de unde , pomana este cind il imbraci pe cel dezbracat , pomana este cind dai celui insetat . Doamne ajuta

julline 27.05.2010 21:37:46

Citat:

În prealabil postat de julline (Post 253711)
Va rog sa ma lamuriti si pe mine,care este rolul pomeni(parastasul).In Biblie nu este pomenit nimic de pomana.De unde s-a luat si acest obicei?Credeti ca -l ajuta cu ceva pe decedat daca cineva ii imparte multa mancare ,haine,vase s.a.m.d... ?
Domnul Iisus nu a zis nimic de pomana .sa inteleg ca acest obicei este luat de la oameni?

La majoritatea pomenilor am vazut mult alcool,tuica,bere,vin...nu credeti ca este pacat?

julline 27.05.2010 21:39:47

Citat:

În prealabil postat de mihele_m (Post 253743)
Pomana nu tine neaparat de fastul facut la biserica,sau la un local asa cum spui ,cu multa mincare . pomana este atunci cin dai unui amarit care nu a mincat de nu stiu cit timp fiindca nu a avut de unde , pomana este cind il imbraci pe cel dezbracat , pomana este cind dai celui insetat . Doamne ajuta

Eu ma refeream la pomana (parastas)unde se aduna lumea vecini /rude.se pune o masa cu tot felu de bunatati si chiar mult alcool(tuica,visinata,vin,bere...

andreicozia 27.05.2010 21:47:59

Citat:

În prealabil postat de julline (Post 253747)
La majoritatea pomenilor am vazut mult alcool,tuica,bere,vin...nu credeti ca este pacat?

Voia buna si servitul bauturilor cu masura nu sunt pacate, ca doar nu suntem pocaiti, adventisti sau mai stiu eu ce sectanti speriati de bauturi si fumat.

luminita- 27.05.2010 22:14:57

Citat:

În prealabil postat de julline (Post 253750)
Eu ma refeream la pomana (parastas)unde se aduna lumea vecini /rude.se pune o masa cu tot felu de bunatati si chiar mult alcool(tuica,visinata,vin,bere...

Din cate stiu eu,pomana semnifica si trecerea intr-o noua stare,aceea de dupa moarte,in viata vesnica.Cand se aduna oamenii in jurul mesei ei de fapt serbeaza trecerea in nemurire a persoanei decedate(de aici bautul de vin,tuica,mancare multa,etc).Moartea este o taina a bisericii dar si un eveniment din viata cuiva prin care toata lumea trebuie sa treaca,asa cum este si taina botezului,a mirungerii,a nuntii.Cand cineva face nunta sau cand este un botez se pune masa mare,se bea si se mananca.Exact asa este si la pomana.
Pomenile de dupa(40 de zile,3 luni,6 luni,din an in an,7 ani) sunt facute de biserica mai mult pt a-i ajuta pe saraci in memoria celui decedat.

glykys 27.05.2010 22:26:58

Mare atentie!
Faptele de milostenie îndreptate către semenii noștri, în numele celor defuncți, fac ca iubirea noastră să se substituie insuficientei iubiri pe care aceștia au arătat-o față de semeni. De altfel, Hristos însuși a substituit iubirea lui lipsei de iubire a oamenilor pentru Dumnezeu. Nu împărțim haine săracilor și nu le dăm de mâncare închipuindu-ne că în lumea cealaltă se vor îmbrăca sau vor mânca răposații, ci spre a implica în rugăciunea noastră pentru ei și pe semenii noștri miluiți în numele celor adormiți. Astfel, rugăciunea devine mai puternică. Este recomandat ca beneficiarul faptei bune să spună realmente o rugăciune pentru defunct sau cel puțin să rostească: “Dumnezeu să-l odihnească pe adormitul robul său ...(i se spune numele) în pace!” [NOTǍ vestitorul] - (se poate spune și "Bogdaproste = sa-ti primeasca Dumnezeu rugaciunea care insoteste pomana data" sau "Dumnezeu să primească")

Puteti citi aici cum este crestineste sa se faca pomenile - http://www.parohiamacin4.org/ghid_in...e_parastas.htm

Iata ce semnificatie are coliva - Coliva facuta din grau fiert, indulcit cu miere sau zahar, inchipuie insusi trupul mortului, deoarece hrana principala a trupului omenesc e graul. Ea este totodata o expresie materiala a credintei noastre in nemurire si inviere, fiind facuta din boabe de grau, pe care Domnul Insusi le-a infatisat ca simboluri ale invierii trupurilor: "dupa cum bobul de grau, ca sa incolteasca si sa aduca roada, trebuie sa fie ingropat mai intai in pamant si sa putrezeasca, tot asa si trupul omenesc mai intai se ingroapa si putrezeste, pentru ca sa invieze apoi intru nestricaciune" (I Corinteni 15,36). Dulciurile si ingredientele care intra in compozitia colivei reprezinta virtutiile sfintilor sau ale raposatilor pomeniti, ori dulceata vietii celei vesnice, pe care nadajduim ca a dobandit-o mortul.

Despre invataturile gresite despre pomenirea mortilor - http://logos.md/2008/02/21/invatatur...irea-mortilor/

glykys 27.05.2010 22:27:29

Citat:

În prealabil postat de Sf.Asteapta (Post 253729)
Subiectul mi se pare f interesant si mie si nou totodata Astept si eu raspunsuri

Originea colivei - http://www.crestinortodox.ro/calenda...ron-99240.html

andreicozia 27.05.2010 22:31:53

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 253770)

Fetelor , v-ati indepartat de subiect.
Jullie, vrea sa inteleaga de ce Hristos nu a amintit deloc de pomenirea mortilor, nu cum se face coliva.

:)))Glikys, gindeste-te ca cineva te intreaba in pridvorul bisericii acest lucru, tu ce faci ii vorbesti de coliva? ...:))))...un fel de tara arde si baba se piaptana :)

glykys 27.05.2010 22:40:28

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 253773)
Fetelor , v-ati indepartat de subiect.
Jullie, vrea sa inteleaga de ce Hristos nu a amintit deloc de pomenirea mortilor, nu cum se face coliva.

:)))Glikys, gindeste-te ca cineva te intreaba in pridvorul bisericii acest lucru, tu ce faci ii vorbesti de coliva? ...:))))...un fel de tara arde si baba se piaptana :)

:) Andrei, cuiva care merge intr-o biserica ortodoxa nu cred ca i-ar da prin cap sa intrebe asa ceva, iti garantez eu. Ceea ce nu e neaparat un lucru bun, pentru ca poate fi vorba si de ignoranta la mijloc si de preluarea unor automatisme. Lasa, e bine ce am postat, ca mai citeste si alta lume, nu doar Jullie, si poate e curioasa ce si cum. Eu pana ce nu am citit astea nu stiam bine care este randuiala corecta. Sa mai citeasca si altii lucrurile autorizate, sa se dumireasca, nu sa intrebe prin pridvoarele bisericilor ce si cum;).
Ca si cum cele 4 evanghelii ar cuprinde tot ceea ce a spus si facut Hristos! Si asta e scrisa in Biblie - "Dar sunt și alte multe lucruri pe care le-a făcut Iisus și care, dacă s-ar fi scris cu de-amănuntul, cred că lumea aceasta n-ar cuprinde cărțile ce s-ar fi scris. Amin".

Doriana 27.05.2010 22:46:03

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 253777)
Ca si cum cele 4 evanghelii ar cuprinde tot ceea ce a spus si facut Hristos! Si asta e scrisa in Biblie - "Dar sunt și alte multe lucruri pe care le-a făcut Iisus și care, dacă s-ar fi scris cu de-amănuntul, cred că lumea aceasta n-ar cuprinde cărțile ce s-ar fi scris. Amin".

Oricat as vrea sa adaug ceva la Biblie luand ca pretext acest verset, nu mi-l imaginez pe Hristos mancand coliva la pomana in timp ce zice : "Lasa mortii sa-si ingroape mortii lor si tu vino dupa mine"...

glykys 27.05.2010 22:47:53

Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 253781)
Oricat as vrea sa adaug ceva la Biblie luand ca pretext acest verset, nu mi-l imaginez pe Hristos mancand coliva la pomana in timp ce zice : "Lasa mortii sa-si ingroape mortii lor si tu vino dupa mine"...

Doriana, daca urmezi linkul acela, vei vedea originea colivei...

lung ioan marius 28.05.2010 00:03:22

pomana intre mit si realitate
 
cred pe buna dreptate ca cei care pun astfel de intrebarinu au stat niciodata in taina pe genunchi cu MANTUITORUL Care lear fi spus si lor cuvintele:MILA VOIESC NU JERTFE.Itradevar in traditia ORTODOXA pomana isi are locul ei chiar daca ea nu are nici un suport biblic,dar a intreba daca este pacat sau nu are mai degraba un aer ,,duh de cearta;pomana nu este problema mireanului de rand si nici chiar a unui preot de parohie.Acest obicei sa hotarat candva undeva de un consiliu ecumenic si se pastreaza si in ziua de azi si sub nici o forma nu are de a face cu sfintenia sau pacatosenia cuiva.Spune SFANTA SCRIPTURA asa:cine face diferente intre zile pentru DUMNEZEU o face cine nu face deosebire intre zile pentru Domnul nu o face.Cine nea pus pe noi judecatori?????????SFINTENIA se realizeaza prin relatia mea cu MANTUITORUL reflectata in relatia mea cu semenii mei -prieteni sau dusmani_deopotriva.

Doriana 28.05.2010 00:37:05

Nu judecam, dorim sa aflam , sa stim ce facem. Am inteles ca originea colivei este la SF Teodor, care intr-o imprejurare a spus sa se manance gru fiert cu miere. Bun, de unde e obiceiul de a da in numele mortului? Si ce ar insemna asta? A spus glykys ceva pe pagina trecuta, dar parca nu a mentionat originea acestui obicei...

Noesisaa 28.05.2010 02:21:59

Doriana, in invatatura noastra, noi credem in ceea ce numim comuniunea sfintilor, care include si o comuniune intre biserica militanta sau luptatoare, cei care suntem inca vii, si biserica biruitoare, cei trecuti la cele vesnice. Sunt multe indemnuri in Sf Scriptura sa ne rugam unii pentru altii, dar si de a face milostenie. In general, chiar intotdeauna, cand dai ceva de pomana, insotesti si cu o mica rugaciune: "Dumnezeu sa o/il ierte/odihneasca/pomeneasca." Pentru noi, cei plecati pe cealalta lume nu sunt morti cu adevarat, sunt la fel de vii ca si cand erau printre noi, si poate in nevoie de rugaciune, la fel cum sunt si cei vii. Daca Dumnezeu asculta sau nu rugaciunile noastre, asta este alta treaba, dar noi nadajduim ca da.

Nu se da "in numele mortului" desi asa se spune in mod gresit. Pana la urma tot noi dam, tot noi ne rugam, nu va considera Dumnezeu ca fapta buna pe care o facem noi aici, este de fapt o fapta buna in contul celui decedat. Dar din nou, speram ca, pentru rugaciunile noastre, prin mijlocirea sfintilor, Dumnezeu sa ne auda si sa aiba mila de cel plecat. Ca unii ortodocsi habar nu au ce fac, ca au impresia ca il imbraca pe sufletul celui mort, sau il hranesc, asta este alta treaba, si nu inseamna ca practica in sine este rea sau eretica.

Si nu, nu toate pomenirile au mult alcool. La noi in familie, de exemplu, nu.

florin1966 28.05.2010 09:46:05

Citat:

În prealabil postat de julline (Post 253711)
Va rog sa ma lamuriti si pe mine,care este rolul pomeni(parastasul).In Biblie nu este pomenit nimic de pomana.De unde s-a luat si acest obicei?Credeti ca -l ajuta cu ceva pe decedat daca cineva ii imparte multa mancare ,haine,vase s.a.m.d... ?
Domnul Iisus nu a zis nimic de pomana .sa inteleg ca acest obicei este luat de la oameni?

se pare ca unele asa numite obiceiuri nu au fundament in biblie. se gasesc dovezi doar ca nu au denumirile cunoscute de noi azi .Mantuitorul zice[ cand faci prinz sau cina nu chema pe fratii tai sau pe cei bogati ca nu cumva sa te cheme si ei si sa-ti fie ca rasplata ,ci cheama pe saraci...].se refera tocmai la pomana.obiceul se gaseste si la evrei de la care ne-a venit inceputul crestin.multe nu s-au scris in biblie pentru ca faceau parte din viata bisericii si nu au constituit motiv de neintelegeri.grija pentru trupul si sufletul mortului au existat si la evrei si la pagani si la crestini.unele ritualuri pagane au imbracat forme si intelesuri crestine .nu tot ce era pagan era contrar lui dumnezeu .trebuie inteles prin prisma ca dumnezeu a purtat de grija si paganilor pana la venirea DOMNULUI prin alte forme [legende, credinte si intelepti].ideea creatiei , potopul ,viata dupa moarte nemurirea sufletului, un dumnezeu spiritual etc,le aveau si paganii,chiar daca astazi sunt unii care la considera doar povesti nemuritoare ele erau sin sunt vii pentru cei ce cred cu adevarat si au si fundament biblic chiar daca nu sunt scrise cu majuscule .neoprotestantii in dorinta lor de a nega toata invatatura si viata bisericii vin cu tot felul de intrebari copilaresti.daca nu ar avea rost pomana Mantuitorul nu ar fi zis [vindeti averile , voastre impertitile la saraci si va faceti comoara in cer]. si daca sufletul nu ar fi viu si dupa moartea trupului nu ar avea nici un rost toata invatatura crestina

florin1966 28.05.2010 09:54:38

Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 253781)
Oricat as vrea sa adaug ceva la Biblie luand ca pretext acest verset, nu mi-l imaginez pe Hristos mancand coliva la pomana in timp ce zice : "Lasa mortii sa-si ingroape mortii lor si tu vino dupa mine"...

oricum HRISTOS a facut mai multe decat iti poti imagina . chiar daca imaginatia ta e limitata , DUMNEZEU nu se raporteaza la ea si nu face doar atat cat poti tu intelege

Doriana 28.05.2010 12:12:16

Citat:

În prealabil postat de Noesisaa (Post 253836)
Nu se da "in numele mortului" desi asa se spune in mod gresit. Pana la urma tot noi dam, tot noi ne rugam, nu va considera Dumnezeu ca fapta buna pe care o facem noi aici, este de fapt o fapta buna in contul celui decedat. Dar din nou, speram ca, pentru rugaciunile noastre, prin mijlocirea sfintilor, Dumnezeu sa ne auda si sa aiba mila de cel plecat. Ca unii ortodocsi habar nu au ce fac, ca au impresia ca il imbraca pe sufletul celui mort, sau il hranesc, asta este alta treaba, si nu inseamna ca practica in sine este rea sau eretica.

Inteleg ca m-am exprimat gresit, dar mi se pare ca asta e perceptia generala printre ortodocsi, caci ei spun "Ia si sa fie pentru sufletul lui Niculaie, Ioana, Gheorghe..."
Inteleg ca pomana este considerata o milostenie, ceea ce , iarasi, nu mi se pare o perceptie generala. Stiu o fata "pocaita" care intr-o zi mergea pe drum si s-a intamplat sa-i fi fost tare foame. Apare in fata ei o batranica si-i intinde un pateu : "Zi bogdaproste!" :) Fata, cu pateul in mana, timida: "Ma iertati, eu nu zic bogdaproste, dar daca vreti sa-mi dati pateul eu va multumesc frumos". Batranica s-a crispat: "A, nu!" I-a luat pateul din mana si a plecat :))

Ma rog, inteleg ca nu toti stiu ce fac, dar totusi de unde acest obicei? Care este provenienta lui? Adica, una e sa-ti faci mila de sarac dezinteresat, sa-i dai pentru ca are nevoie si e flamand, si alta e sa dai pentru ca speri ca Dumnezeu sa aiba mila de mort. Asta nu mai e darnicie dezinteresata, ci se da cu un scop. Ma insel?

Exista vreun link catre o pozitie oficiala a BO vis-a-vis de pomeni?

Noesisaa 28.05.2010 12:32:57

Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 253889)
Inteleg ca m-am exprimat gresit, dar mi se pare ca asta e perceptia generala printre ortodocsi, caci ei spun "Ia si sa fie pentru sufletul lui Niculaie, Ioana, Gheorghe..."
Inteleg ca pomana este considerata o milostenie, ceea ce , iarasi, nu mi se pare o perceptie generala. Stiu o fata "pocaita" care intr-o zi mergea pe drum si s-a intamplat sa-i fi fost tare foame. Apare in fata ei o batranica si-i intinde un pateu : "Zi bogdaproste!" :) Fata, cu pateul in mana, timida: "Ma iertati, eu nu zic bogdaproste, dar daca vreti sa-mi dati pateul eu va multumesc frumos". Batranica s-a crispat: "A, nu!" I-a luat pateul din mana si a plecat :))

Ma rog, inteleg ca nu toti stiu ce fac, dar totusi de unde acest obicei? Care este provenienta lui? Adica, una e sa-ti faci mila de sarac dezinteresat, sa-i dai pentru ca are nevoie si e flamand, si alta e sa dai pentru ca speri ca Dumnezeu sa aiba mila de mort. Asta nu mai e darnicie dezinteresata, ci se da cu un scop. Ma insel?


Bun, nu e mila dezinteresata...dar parca rugaciunea in general este dezinteresata? Sigur ne rugam si dezinteresat, dar nerugam si pentru sanatate, mantuire, iertare de pacate, succes, ajutor, etc. etc. Pomana se da cu scopul rugaciunii. Sa luam exemplul de mai sus: batrana da pateul si spune " Sa fie de sufletul lui Ion" " (in sensul ca se roaga pentru mantuirea sufletului lui Ion). Normal ca un raspuns gen "multumesc frumos" nu este raspunsul asteptat si corect, adica o continuare a rugaciunii ei. "Bogdaproste" sau, mai pe romaneste "Dumnezeu primeasca" sau "Dumnezeu sa-l odihneasca" sau ceva de genul, este un raspuns adecvat ca si continuare/raspuns a rugaciunii. Sa spui multumesc frumos cand ti se cere de fapt o rugaciune este ca si cum eu as spune cuiva Buna ziua si mi se raspunde cu "Bat parii", sau mai rau, spun cuiva "Hristos a inviat" si mi se raspunde cu "Buna ziua." Pur si simplu nu se potrivesc.

Ia-o asa: pomana este o invitatie la impreuna-rugaciune pentru sufletul cuiva.

alinnasser2010 28.05.2010 13:01:47

cum sa nu fie pomenit in biblie nimic? ia cauta in vechiu testament la Intelepciunea lui Iisus Sirah vorbeste mult despre pomenirea celor adormiti si nu numai acolo se vorbeste se vorbeste in in noul testament..

costache marilena 28.05.2010 13:27:35

Despre parastas


"Parastasul (gr. Paristimi) nu este altceva decat o prescurtare a slujbei de inmormantare. Partea de capetenie o alcatuieste rugaciunea de dezlegare si iertare rostita de preot urmata de “Vesnica Pomenire.” Se savarseste in Biserica dupa Sf. Liturghie, iar cand e cu putinta la mormant.

La parastas se aduce intru pomenirea celui adormit coliva, colac, vin si lumanari.

Parastasul se poate face la plinirea unor soroace ( 40 zile, 6 luni, 1 an, 7 ani ) sau atunci când sunt rânduite pomenirile generale ale morților (moșii de iarnă, moșii de vară, moșii de tomană ).

Ce este coliva? –coliva inchipuie insusi trupul celui adormit si este in acelasi timp un semn vazut al credintei nostre in inviere, pentru ca este facuta din boabe de grau pe care insusi Mantuitorul le-a infatisat ca purtand in ele icoana sau asemanare invierii trupului: dupa cum bobul de grau ca sa incolteasca si sa aduca roada trebuie sa se ingroape mai intai in pamant,apoi sa putrezeasca si in final sa dea rod, tot asa si trupul omenesc mai intai se ingroapa si putrezeste pentru ca sa invieze apoi intru nestricaciune. De aceia la binecuvantarea colivei de catre preot cand se canta Vesnica Pomenire, rudele si prietenii celui adormit ridica farfuria cu coliva, leganand-o pe maini in semn de comuniune sau legatura cu raposatul. Acelasi lucru il inchipuie si gustarea din coliva dupa binecuvantarea ei.

Colacul – facut din grau curat simbolizeaza (se face de obicei rotund) infinitatea lui Dumnezeu, inchipuie vesnicia. Prin aducerea colacului pentru jerfa se inchipuie nazuinta noatra ca bunul Dumnezeu sa daruiasca celui pomenit castigarea vietii vesnice.

Vinul – obiceiul de a stropi cu vin trupul mortilor (la inmormantare), peste groapa (la cimitir), ori peste coliva ( la parastas), simbolizeaza aromatele cu care a fost uns trupul Domnului cand a fost coborat in mormant. Gustarea din paharul cu vin de toti cei prezenti la slujba parasasului, inchipuie comuniunea in credinta si dragoste cu cel adormit."

Text preluat de pe blogul Schitului Darvari


Cele ce se dau de pomana la parastase ( mancare in principal, haine, incaltaminte, etc.) sunt importante ca gest de milostenie fata de cei saraci care primind vor zice bucurosi si din toata inima "dumnezeu sa-i ierte pe cei morti". Prin urmare noi, cei ce facem o pomana, facem doua gesturi placute lui Dumnezeu. Miluim un sarac si ne rugam impreuna cu saracii miluiti pt iertarea pacatelor celor raposati.
Evident ca pomenirea crestinilor adormiti intru Domnul si rugaciunile facute in biserica de catre preoti pentru acestia, sunt indispensabile si mult mai puternice decat cele de mai sus.

Dumnezeu sa-i odihneasca pe cei raposati iar pe noi sa ne mantuiasca!

costache marilena 28.05.2010 13:43:38

Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 253889)
Inteleg ca m-am exprimat gresit, dar mi se pare ca asta e perceptia generala printre ortodocsi, caci ei spun "Ia si sa fie pentru sufletul lui Niculaie, Ioana, Gheorghe..."
Inteleg ca pomana este considerata o milostenie, ceea ce , iarasi, nu mi se pare o perceptie generala. Stiu o fata "pocaita" care intr-o zi mergea pe drum si s-a intamplat sa-i fi fost tare foame. Apare in fata ei o batranica si-i intinde un pateu : "Zi bogdaproste!" :) Fata, cu pateul in mana, timida: "Ma iertati, eu nu zic bogdaproste, dar daca vreti sa-mi dati pateul eu va multumesc frumos". Batranica s-a crispat: "A, nu!" I-a luat pateul din mana si a plecat :))

Ma rog, inteleg ca nu toti stiu ce fac, dar totusi de unde acest obicei? Care este provenienta lui? Adica, una e sa-ti faci mila de sarac dezinteresat, sa-i dai pentru ca are nevoie si e flamand, si alta e sa dai pentru ca speri ca Dumnezeu sa aiba mila de mort. Asta nu mai e darnicie dezinteresata, ci se da cu un scop. Ma insel?

Exista vreun link catre o pozitie oficiala a BO vis-a-vis de pomeni?



http://ziua.myforumgratuit.ro/divers...ihaela-t10.htm

Doriana 28.05.2010 14:17:48

Citat:

În prealabil postat de Noesisaa (Post 253900)
. "Bogdaproste" sau, mai pe romaneste "Dumnezeu primeasca" sau "Dumnezeu sa-l odihneasca" sau ceva de genul, este un raspuns adecvat ca si continuare/raspuns a rugaciunii. Sa spui multumesc frumos cand ti se cere de fapt o rugaciune este ca si cum eu as spune cuiva

Din cata slavona stiu eu "bogdaproste" ar veni din "Bog da prosti", care , literar , ar insemna "Dumnezeu sa ierte!" Acum, de, datorita orientarii religioasa a fetii, pe care nu o discutam aici, ea stia ca nu e bine sa manance pomeni. Insa asta nu ar trebui sa anuleze dragostea crestina si sa ne para rau de un pateu dat unui flamand.

Marilena, multumesc pentru link, se explica pe larg rostul rugaciunii pentru morti si randuiala pomenilor si parastaselor. Inca mai caut un link cu folosul pomenilor in varianta oficiala a BO. Adica, cum explica preotul ce sunt pomenile si la ce folosesc.

Noesisaa 28.05.2010 14:24:20

Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 253942)
Din cata slavona stiu eu "bogdaproste" ar veni din "Bog da prosti", care , literar , ar insemna "Dumnezeu sa ierte!" Acum, de, datorita orientarii religioasa a fetii, pe care nu o discutam aici, ea stia ca nu e bine sa manance pomeni. Insa asta nu ar trebui sa anuleze dragostea crestina si sa ne para rau de un pateu dat unui flamand.

Bun, eu nu stiu slavona deloc, deci tot aceea. Pana la urma asta e si intelesul, rugaciune pentru iertarea celui mort.
Bun, si babuta o leaca habotnica. Sa fi fost in locul ei, as fi lasat pateul fetei si i-as fi spus Doamne ajuta.

Nu prea inteleg de ce sa nu fie bine sa mananci din pomeni. Nu-i mancare jertfita idolilor.

Doriana 28.05.2010 14:33:37

Citat:

În prealabil postat de Noesisaa (Post 253943)
Nu prea inteleg de ce sa nu fie bine sa mananci din pomeni. Nu-i mancare jertfita idolilor.

Asta incerc sa aflu si eu. Ce e de fapt pomana? Perceptia generala este ca se da "sa fie pentru sufletul lui X", deci cu o directie precisa. Nu e jertfita idolilor, ci mortului. Mancarea este data mortului sa-l scoata din chinuri sau sa aiba dincolo de mancare, nu stiu. Insa nu am auzit sa spuna "sa fie pentru sufletul tau ca ti-o fi foame"...

E normal ca atunci cand auzi pe cineva ca daruieste pentru sufletul cuiva sa faci un pas inapoi...Daca e pentru sufletul lui X sigur nu e pentru al tau si e daruita lui X, tu esti doar canalul de transmitere. Brrr....Scuze, dar asa arata din exterior...

Noesisaa 28.05.2010 14:41:47

Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 253944)
Asta incerc sa aflu si eu. Ce e de fapt pomana? Perceptia generala este ca se da "sa fie pentru sufletul lui X", deci cu o directie precisa. Nu e jertfita idolilor, ci mortului. Mancarea este data mortului sa-l scoata din chinuri sau sa aiba dincolo de mancare, nu stiu. Insa nu am auzit sa spuna "sa fie pentru sufletul tau ca ti-o fi foame"...

Asta e o leaca de propaganda protestanta anti-ortodoxa, sau in alte cuvinte ce li se spune protestantilor despre ortodocsi ca sa creada ca ortodocsii sunt niste idolatri.

Dupa cum spuneam mai sus, ce se da de pomana nu este pentru a hrani mortul, sau a-l imbraca, sau ceva de genul asta. Nu. Este o jertfa, un sacrificiu facut pentru iertarea sufletului celui adormit. Este si o invitatie la impreuna-rugaciune. Cine crede altfel, greseste. Refuzi pomana, refuzi sa te rogi pentru cel mort.

Doriana 28.05.2010 14:51:58

Citat:

În prealabil postat de Noesisaa (Post 253946)
Asta e o leaca de propaganda protestanta anti-ortodoxa, sau in alte cuvinte ce li se spune protestantilor despre ortodocsi ca sa creada ca ortodocsii sunt niste idolatri.

Dupa cum spuneam mai sus, ce se da de pomana nu este pentru a hrani mortul, sau a-l imbraca, sau ceva de genul asta. Nu. Este o jertfa, un sacrificiu facut pentru iertarea sufletului celui adormit. Este si o invitatie la impreuna-rugaciune. Cine crede altfel, greseste. Refuzi pomana, refuzi sa te rogi pentru cel mort.

Posibil sa fie si oleaca de propaganda, dar tu ce ai gandi daca nu ai sti ce e aia pomana si ar veni unul la tine cu formula respectiva? ... :42:

Spui ca este o jertfa...ok, o jertfa adresata cui? Orice jertfa are un destinatar...

Citat:

Refuzi pomana, refuzi sa te rogi pentru cel mort
Aici da-mi voie sa nu fiu de acord. Cui vrea sa se roage nu-i trebuie neaparat un stimul gastronomic. Deci se poate si fara.

costache marilena 28.05.2010 14:54:35

Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 253942)
Din cata slavona stiu eu "bogdaproste" ar veni din "Bog da prosti", care , literar , ar insemna "Dumnezeu sa ierte!" Acum, de, datorita orientarii religioasa a fetii, pe care nu o discutam aici, ea stia ca nu e bine sa manance pomeni. Insa asta nu ar trebui sa anuleze dragostea crestina si sa ne para rau de un pateu dat unui flamand.

Marilena, multumesc pentru link, se explica pe larg rostul rugaciunii pentru morti si randuiala pomenilor si parastaselor. Inca mai caut un link cu folosul pomenilor in varianta oficiala a BO. Adica, cum explica preotul ce sunt pomenile si la ce folosesc.

De la Wikipedia, enciclopedia liberă

Bogdaproste sau Bodaproste este un cuvânt, provenit din limba bulgară, folosit ca formulă de mulțumire când se primește ceva de pomană. Acest obicei apare doar la creștinii ortodocși.

În bulgară, bogŭ da prosti înseamnă "Dumnezeu să-i ierte (pe morții tăi)". Uzual, în prezent, se folosește preponderent forma Bodaproste.



Explicatiile pe care le-am afisat in postarea mea (nr. 23) cred ca ar fi suficiente pentru un scop informativ. Si mai mult decat o informatie nu cred ca-ti doresti, nu?
Nu exista o info oficiala si alta neofociala. Da, exista si explicatii mai amanuntite. Dar, repet, pentru satisfacerea unei simple curiozitati este suficient textul postat de mine mai sus.

Doamne ajuta!

Doriana 28.05.2010 15:30:55

Citat:

În prealabil postat de costache marilena (Post 253956)
Explicatiile pe care le-am afisat in postarea mea (nr. 23) cred ca ar fi suficiente pentru un scop informativ. Si mai mult decat o informatie nu cred ca-ti doresti, nu?

Marilena, ma ierti, dar link-ul dat de tine nu oferea raspuns la intrebarea mea. Spunea despre rugaciunea pentru morti si despre cat de des se fac pomenile. Insa omitea definitia si folosul pomenii. Asta caut eu.

Ma surprinde sa nu gasesc nimic oficial pe net [foarte posibil nu stiu unde sa caut]. Oare pomana este doar un obicei din popor binecuvantat de preot si fara nici o legatura cu dogma ortodoxa?

costache marilena 28.05.2010 22:10:40

Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 253984)
Marilena, ma ierti, dar link-ul dat de tine nu oferea raspuns la intrebarea mea. Spunea despre rugaciunea pentru morti si despre cat de des se fac pomenile. Insa omitea definitia si folosul pomenii. Asta caut eu.

Ma surprinde sa nu gasesc nimic oficial pe net [foarte posibil nu stiu unde sa caut]. Oare pomana este doar un obicei din popor binecuvantat de preot si fara nici o legatura cu dogma ortodoxa?


Definitie

Pomana=Dar, danie, ofrandă făcute cuiva și servind, potrivit credinței creștine, la iertarea păcatelor, la mântuirea sufletului; milostenie, binefacere.
Sau: a) (în mod) gratuit sau la un preț foarte scăzut; b) (în mod) inutil, zadarnic sau neîntemeiat.
Sau sinonimul la pomana : parastas=Slujbă religioasă făcută pentru pomenirea celor morți


Foloase:

Sfântul Ioan Gură de Aur îndeamnă: „Să nu te îndoiești deloc că cei morți se vor folosi duhovnicește, căci preotul nu se roagă zadarnic fie la Proscomidie, fie la Sfânta Masă, pentru cei adormiți în Hristos, cu credință în Dumnezeu Omul”.
În finalul ecteniei pentru morți, preotul liturghisitor rostește rugăciunea pentru iertarea păcatelor celor adormiți: „Dumnezeul duhurilor și a tot trupul, Care ai călcat moartea și pe diavolul l-ai surpat și ai dăruit viață lumii Tale, Însuți, Doamne, odihnește și sufletele adormiților robilor Tăi (N), în loc luminat, în loc cu verdeață, în loc de odihnă, de unde a fugit toată durerea, întristarea și suspinarea, și orice greșeală au săvârșit ei cu cuvântul, cu fapta sau cu gândul, ca un Dumnezeu bun și iubitor de oameni, iartă-le lor. Că nu este om care să fie viu și să nu greșească; numai Tu singur ești fără de păcat; dreptatea Ta este dreptate în veac și cuvântul Tău este adevărul”, întrucât Hristos este „învierea și viața și odihna adormiților robi.”
Preotul cere odihnă, întru veșnică pomenire pentru adormiți de la Stăpânul mult-îndurat Hristos, rugându-L să treacă cu vederea orice au greșit, ca oameni, în această viață: „și-i iartă lui toate câte a păcătuit cu cuvântul, sau cu lucrul, sau cu gândul, dezlegându-l și de legătura pusă în orice chip asupra lui, cu care el însuși din mânie sau din altă pricină s-a legat pe sine, sau de la arhiereu, sau de la altcineva a suferit o alunecare ca aceasta, prin invidia și prin lucrarea diavolului. Binevoiește, Preabunule și mult-Îndurate, ca sufletul lui să se așeze cu sfinții, care din veac eu bineplăcut Ție, iar trupul să se dea firii celei zidite de Tine.”
Biserica a rânduit și slujvâba Litiei pentru morți, care se săvârșește în toate zilele de peste an, seara după Vecernie și dimineața după Utrenie, cu excepția zilelor de sărbătoare sau a duminicilor în care se cântă polieleu și doxologie, precum și a sărbătorilor mari.”

În concluzie, rugăciunile pentru cei adormiți au fost practicate de Biserică din veacul apostolic, fiind fundamentate biblic și patristic, fiind conform învățăturii ortodoxe despre starea provizorie a sufletelor după judecata particulară.
Astfel, rugăciunile pentru cei adormiți le sunt balsam duhovnicesc, bazându-se pe comuniunea iubirii dintre cei vii și cei adormiți, ceea ce stă la temelia înățăturii și trăirii creștine.

Totuși, Biserica nu se roagă pentru cei ce au păcătuit împotriva Duhului Sfânt, cum sunt ereticii, cei nebotezați, necredincioșii și cei ce s-au opus adevărului cu știință și voință, cei ce s-au sinucis sau cei ce au săvârșit păcate de moarte, căci spune Sfântul Ioan: „Este și păcat de moarte; nu zic să se roage pentru acela( I Ioan 5, 16). Biserica învață rugăciuni pentru cei care săvârșit păcate ce pot fi iertate în lumea cealaltă, pe temeiul iubirii veșnice( I Corinteni 13, 3).

Daca ai fi citit postarile mele in special link-ul 24 ai fi aflat cea mai oficiala explicatie.

...caci mai oficiala decat atat nu se poate... din pacate in Constitutia Romaniei nu este trecuta pomana/parastasul...

Dar cred ca ne pierdem vremea de POMANA si tu cu cautarile si eu cu explicatiile...

costache marilena 28.05.2010 22:28:08

Pentru Doriana

Sunt sigura, Doriana, ca esti o persoana daruita de Dumnezeu cu o inteligenta peste medie.
Si o sa intelegi ce vreau sa spun
Sunt de multa vreme pe acest forum dar am citit mult mai mult decat am scris. De ceva timp si scriu...(mai bine n-as mai face-o...) Insa nu mi-am permis niciodata sa "intru in vorba" fara sa citesc de la inceput toata "conversatia".
Spre surprinderea mea, constat acum la tine ca:
1) nu citesti cu atentie ce scriu ceilalti
sau
2)m-am inselat in privinta IQ-ului tau - te-am supraestimat
sau:
3)esti o iscoada perfida

Eu, in privinta atitudinii tale, nu as pune pe seama rautatii ceea ce se poate explica prin prostie.
Sa nu te superi draga mea, dar ti-ar fi mai de folos sa fi proasta decat perfida. Sau ti-ar fi si mai de folos sa citesti si cu ochii mintii ceea ce am scris eu, si alti cativa de buna credinta, legat de parastas/pomana

Si sa-ti fie de folos

Doriana 28.05.2010 22:59:53

Nu ma supar. Multumesc ca ti-ai spus parerea. Uite, voi mai citi o data tot topicul sa vad daca nu ma incadrez la punctul 1. Daca voi gasi pomana ca dogma ortodoxa, si folosul ei dovedit prin scrierile vreunui parinte sau ceva de acest gen...imi voi cere iertare.

Chiar ii pare rau ca te-ai suparat, dar tu vorbesti despre rugaciunile pentru morti. Le-am inteles. Eu vorbesc de pomeni...stii tu, cand dai cuiva sa fie pentru mort...Sunt doua lucruri diferite, cel putin pentru mine.

Ok, mai verific. Sa fii binecuvantata!

costache marilena 28.05.2010 23:23:23

Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 254133)
Nu ma supar. Multumesc ca ti-ai spus parerea. Uite, voi mai citi o data tot topicul sa vad daca nu ma incadrez la punctul 1. Daca voi gasi pomana ca dogma ortodoxa, si folosul ei dovedit prin scrierile vreunui parinte sau ceva de acest gen...imi voi cere iertare.

Chiar ii pare rau ca te-ai suparat, dar tu vorbesti despre rugaciunile pentru morti. Le-am inteles. Eu vorbesc de pomeni...stii tu, cand dai cuiva sa fie pentru mort...Sunt doua lucruri diferite, cel putin pentru mine.

Ok, mai verific. Sa fii binecuvantata!



Iarta-ma, Doriana, m-am cam aprins. Dar cred ca este o trasatura caracteristica ortodocsilor...uneori buna, alteori nu prea... Suntem patimasi, ce sa facem.
Iarta-ma, te rog!
Pomana este sinonim cu parastas, iar sensul de daruire de mancare sau haine celor saraci al termenului pomana este strans legat de rugaciunile facute de preot explicate mai sus (definitie si foloase).Exista si parastase fara impartit de mancare in stanga si-n dreapta ( la saraci in special,si de preferinta) Insa daruirea de mancare ,haine, etc. se face ca gest de milostenie pt nevoiasi, ca bucurandu-i sa se roage si ei impreuna cu noi pt iertarea pacatelor celor repausati (adormiti intru Domnul). E un gest frumos, evident, facut cu un oarecare interes... dar tot nobil: eu te miluiesc ca sa te rogi si tu pentru iertarea pacatelor celor morti, pentru ca rugaciunile noastre impreuna sa fie implinite de Domnul.

Imi pare rau ca te-am repezit...

costache marilena 28.05.2010 23:36:46

Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 254133)
Nu ma supar. Multumesc ca ti-ai spus parerea. Uite, voi mai citi o data tot topicul sa vad daca nu ma incadrez la punctul 1. Daca voi gasi pomana ca dogma ortodoxa, si folosul ei dovedit prin scrierile vreunui parinte sau ceva de acest gen...imi voi cere iertare.

Chiar ii pare rau ca te-ai suparat, dar tu vorbesti despre rugaciunile pentru morti. Le-am inteles. Eu vorbesc de pomeni...stii tu, cand dai cuiva sa fie pentru mort...Sunt doua lucruri diferite, cel putin pentru mine.

Ok, mai verific. Sa fii binecuvantata!



Expresia " sa fie pentru mort" este des folosita si este cam... ma rog... Nu este vorba ca mancarea ce o dau de pomana va ajunge din stomacul tau in gura mortului ca-i este foame pe lumea cealalta. Nici vorba. Stim si noi ca acolo nu trebuie mancare ci rugaciuni la Domnul pentru mantuirea sufletelor adormitilor.
Ca uneori ii visam pe cei adormiti din neamurile noastre, ii visam ca ne cer de mancare si ne grabim sa dam ceva de pomana, este ok, facem un gest frumos dar in ortodoxie nu se crede in vise.

ionut12 28.05.2010 23:46:55

Pomana
 
Cum sa intrebi asa ceva?
Ajuta f mult
ajutorul e cu 2 folosuri
pt pomenirea adormitilor si pt saraci care se bucura de pomana ta
si dupa cum stiti pomana se da fara sa spunem la t lumea
si fara vazul lumii
pomana mai consta in haine si mancare s bani
si sa nu uitam ca la pomenirea adormitilor se spune si rugaciuni ale maicii domnului
cel mai bine intrebati duhovnicul sau orice preot

mihail florin

penticostalulmantuibil 28.05.2010 23:56:29

Citat:

În prealabil postat de costache marilena (Post 254141)
Iarta-ma, Doriana, m-am cam aprins. Dar cred ca este o trasatura caracteristica ortodocsilor...uneori buna, alteori nu prea... Suntem patimasi, ce sa facem.
Iarta-ma, te rog!
...
Imi pare rau ca te-am repezit...

Sa de-a Dumnezeu sa fie plina lumea de oameni care sa se aprinda dar apoi sa stie sa se si pocaiasca asa cum o faci tu mai sus!

costache marilena 29.05.2010 00:03:24

Citat:

În prealabil postat de penticostalulmantuibil (Post 254165)
Sa de-a Dumnezeu sa fie plina lumea de oameni care sa se aprinda dar apoi sa stie sa se si pocaiasca asa cum o faci tu mai sus!



Sunt departe de pocainta, mai am mult de "lucrat" la asta... Dar sa te auda Dumnezeu!
Pace de la Domnul si o noapte linistita!

Doriana 29.05.2010 00:22:42

Citat:

În prealabil postat de costache marilena (Post 254141)
Imi pare rau ca te-am repezit...

Fii linistita, toti suntem oameni ...Daca as fi inconjurata de oameni perfecti nu ar fi prea bine de mine, caci m-as simti tare inferioara, stiindu-ma rea. Si eu m-am luat de cativa pe aici, norocul meu ca au avut intelepciunea sa taca si sa nu se puna la mintea mea.:))

Cum spuneam, voi reciti maine topicul. Noapte buna!


Ora este GMT +3. Ora este acum 07:02:45.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.