Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Ce parere aveti despre Martorii lui Iehova (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13970)

andrewww 10.10.2011 21:52:46

Ce parere aveti despre Martorii lui Iehova
 
Ce parere aveti despre Martorii lui Iehova,chiar acum cateva zile am interactionat cu o asemenea persoana pe strada care impartea pliante,dupa ce am vazut ce scria am refuzat sa primesc,nu ca ar fi avut vreun impact asupra mea,dar poate prin atitudinea asta inceteaza si ei sa mai recruteze persoane in acest mod.

Ce este de facut,pentru aceasta secta,distrug vieti si la propriu si la figurat !

stefan florin 10.10.2011 23:53:29

Citat:

În prealabil postat de andrewww (Post 405340)
Ce parere aveti despre Martorii lui Iehova,chiar acum cateva zile am interactionat cu o asemenea persoana pe strada care impartea pliante,dupa ce am vazut ce scria am refuzat sa primesc,nu ca ar fi avut vreun impact asupra mea,dar poate prin atitudinea asta inceteaza si ei sa mai recruteze persoane in acest mod.

Ce este de facut,pentru aceasta secta,distrug vieti si la propriu si la figurat !

stiu prietene...distrug vieti...eu am contact cu ei de 7 ani de zile...doar bunul Dumnezeu sa faca o minune ca ei sa poata sa vada ca sunt pe o cale gresita, altfel nu. Organizatia "Turnul de Veghe" practic le spala creierul treptat pana ce viitorul martor devine dependent de organizatie si nu mai este capabil de a lua de unul singur decizii. Dumnezeu sa aiba grija de sufletul lor (desi ei neaga existenta sufletului) si sa vada adevarul pana ce nu este prea tarziu! Doamne ajuta!

Seraphim7 22.10.2011 00:51:12

Citat:

În prealabil postat de andrewww (Post 405340)
Ce parere aveti despre Martorii lui Iehova,chiar acum cateva zile am interactionat cu o asemenea persoana pe strada care impartea pliante,dupa ce am vazut ce scria am refuzat sa primesc,nu ca ar fi avut vreun impact asupra mea,dar poate prin atitudinea asta inceteaza si ei sa mai recruteze persoane in acest mod.

Ce este de facut,pentru aceasta secta,distrug vieti si la propriu si la figurat !

Martorii lui Iehova...si celelalte culte neoprotestante,toate ne sperie,ne inspaimanta....Ce este asta,fugim de ei de mancam pamantul..si inca ne numim crestini,pai luptati dragii mei.cum ?pai toti facem cateheza nu numai preotul,el face cu noi dar cu ceilati cine face,noi cand ne intalnim cu ei pe drum,la facultate ,la serviciu.cand vine la tine tu fugi de el,intampina-l cu dragoste.Ei vad in noi pe cei pacatosi,a pai ortodcsi beau,fumeaza,injura.Haideti sa schimbam acesta pseudofata a ortodcsilor,si sa iesim cu imensa ,,munitie''a ortodcsiei....Te sminteste,pai tu ai deplinatatea adevarului,daca te sminteste e vina ta,nu ai ocredinta stabila,nu crezi cu toata fiinta ta in adevarul pe care pretinzi ca il detii....deci spun-el...Haideti fratilor sa facem treaba ca ne dau imediat clasa saracii neoprotestanti...spun ,,saracii''ca ei inca nu si-au luat faruri anticeata,inca merg legati la ochi,dar isi vor da seama ca au nevoie de mai mult si unde vor venii? la noi ,pai noi fugim de ei.....sa nu facem pe sfintii si sa fim cum a fost si Iisus....

ioanna 24.10.2011 12:27:21

Citat:

În prealabil postat de andrewww (Post 405340)
Ce parere aveti despre Martorii lui Iehova? ,chiar acum cateva zile am interactionat cu o asemenea persoana pe strada care impartea pliante,dupa ce am vazut ce scria am refuzat sa primesc,nu ca ar fi avut vreun impact asupra mea,dar poate prin atitudinea asta inceteaza si ei sa mai recruteze persoane in acest mod.

Sa stii ca Martorii lui Iehova sunt invatati sa nu insiste daca vad ca omul nu este interesat, chiar li se atrage atentia celor care fac lucrare misionara sa tina cont de acest aspect. Am o cunostinta martor care-mi spunea: “ Daca un om nu doreste o brosura, sa o refuze, sa nu o primeasca din politete, caci eu nu vreau sa dau o carte unuia, care dupa ce trece coltul strazii o arunca la gunoi. S-a depus o munca in redactarea si editarea acelor carti, care au avut si un cost.” Ii dau dreptate. Nici eu nu primesc brosurile , din moment ce nu-s interesata sa le citesc, cunosc suficient despre credinta lor, iar revistele prezinta in general aceleasi texte legate de morala si viata crestina, cum sa fii fericit. (dublate de poze frumos colorate, foarte tropical) Daca citesti una e suficient sa-ti faci o parere, la fel sunt si celelalte, n-are sens sa le citesti. Nu sunt texte strict legate de dogmatica lor, ci mai mult indemnuri spre moralitate (sa nu bei, sa nu te droghezi , povete pentru o viata sanatoasa etc.)

Nu comentez doctrina lor, caci se stie care e pozitia ortodoxa fata de credinta lor, insa apreciez la ei ca sunt inclinati spre studiul biblic, iar daca tu nu esti pregatit si n-ai o cultura teologica solida, n-are sens sa intri intr-un dialog interreligios cu ei, caci sigur te vor “inchide”, aducandu-ti o multime de argumente, pe care le prezinta cat mai convingator si destul de logic, dintr-un anumit unghi. Ei citeaza un numar limitat de versete, in favoarea unui argument (ex. natura lui Iisus), pe cand invatatura completa a Bibliei asupra acelui subiect ne conduce la o concluzie diferita, insa cum tu nu stapanesti bine textul biblic, nu poti sa-l contrazici si te vei simti confuz. In mod normal, Biblia se interpreteaza in mod inductiv, adica deducem adevaruri generale din fapte concrete, luand in considerare tot materialul biblic privitor la subiect. Ei insa nu fac intotdeauna asta, iar uneori merg pe generalizari pripite (cum e si cea privind transfuzia de sange) , iar alteori confunda exprimarea figurativa cu cea literara. De fapt reprosul pe care ei ni-l aduc noua e acesta: ca interpetam prea mult la sensul figurat/simbolic, in timp ce ei merg pe interpretarea literara, desi aceasta nu e intotdeauna cea corecta. In rest, ce parere sa am? Sunt oameni ok, la fel ca oricare altii, oameni "de treaba" :)

Profetul de carton 20.12.2011 14:14:55

Citat:

În prealabil postat de andrewww (Post 405340)
Ce este de facut,pentru aceasta secta,distrug vieti si la propriu si la figurat !

Ar trebui ca Statul sa interzica impartirea unor reviste intr-un spatiu care nu e destinat comertului (pe strada, din casa in casa). Asa cum orice marfa se vinde in spatii anume destinate si aceasta "propovaduire"(care nu e facuta prin Duhul Sfant) sa fie restrictionata.

TunsDiana 20.12.2011 14:21:46

Citat:

În prealabil postat de andrewww (Post 405340)
Ce parere aveti despre Martorii lui Iehova,chiar acum cateva zile am interactionat cu o asemenea persoana pe strada care impartea pliante,dupa ce am vazut ce scria am refuzat sa primesc,nu ca ar fi avut vreun impact asupra mea,dar poate prin atitudinea asta inceteaza si ei sa mai recruteze persoane in acest mod.

Ce este de facut,pentru aceasta secta,distrug vieti si la propriu si la figurat !

Din experienta mea sunt oameni pasnici, cam insistenti ,dar esti liber sa refuzi, nu e oligatoriu sa accepti ce iti dau. Nu stiu in ce fel distrug ei vieti? Poate stiti d-voastra? Va referiti la transfuziile de sange?

Profetul de carton 20.12.2011 14:23:24

Citat:

În prealabil postat de TunsDiana (Post 416793)
Din experienta mea sunt oameni pasnici, cam insistenti ,dar esti liber sa refuzi, nu e oligatoriu sa accepti ce iti dau. Nu stiu in ce fel distrug ei vieti? Poate stiti d-voastra? Va referiti la transfuziile de sange?

Martorii lui Iehova distrug vieti pentru ca transforma in sclavi pe cei care adera la aceasta religie, practicand spalarea creierului (spun ca singurele informatii adevarate sunt cele care parvin prin canalul lor de comunicare).

TunsDiana 20.12.2011 14:43:28

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 416794)
Martorii lui Iehova distrug vieti pentru ca transforma in sclavi pe cei care adera la aceasta religie, practicand spalarea creierului (spun ca singurele informatii adevarate sunt cele care parvin prin canalul lor de comunicare).

Se poate, acest lucru este comun majoritatea sectelor

Adriana-Simona 20.12.2011 17:05:12

Da, din pacate mintea le este spalata la multi dintre ei. Dar aceasta se intampla din cauza mandriei.
Cine nu e mandru nu poate sa stea prea mult la ei, caci omul smerit nu se indreptateste pe sine si nici nu poate sa fie prefacut inaintea celorlalti. Falsitatea l-ar alunga repede de acolo.
Cat despre atitudinea care sa o avem e destul de complicat, caci daca ii ignoram ei se vor lauda ca au dreptate, caci de aceea tacem.
Daca ne luam la vorba cu ei oricum nu ne vor asculta.
Asa ca tot ce putem face este sa punem rugaciune pentru ei, sa-i lumineze Doamne, Doamne pe drumul cel bun, iar faptele noastre sa vorbeasca, sa propovaduiasca mai mult decat orice vorba mestesugita.

Profetul de carton 01.02.2012 08:22:57

Citat:

În prealabil postat de TunsDiana (Post 416807)
Se poate, acest lucru este comun majoritatea sectelor

Nu chiar! la alte religii neoprotestante esti liber sa gandesti si personal, insa la martorii lui Iehova nu poti gandi decat strict in limitele impuse de cult, hilar este faptul ca aceste limite se schimba de la o zi la alta ! daca azi ai "crezut" o invatatura, maine aderentul la acest cult demonic trebuie sa fie pregatit sa "creada" aceeasi invatatura insa complet schimbata.

stefan florin 01.02.2012 09:32:20

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 426354)
Nu chiar! la alte religii neoprotestante esti liber sa gandesti si personal, insa la martorii lui Iehova nu poti gandi decat strict in limitele impuse de cult, hilar este faptul ca aceste limite se schimba de la o zi la alta ! daca azi ai "crezut" o invatatura, maine aderentul la acest cult demonic trebuie sa fie pregatit sa "creada" aceeasi invatatura insa complet schimbata.



asa este prietene."Lumina" la ei se schimba odata la 20 ani. Doamne ajuta!

Profetul de carton 01.02.2012 10:04:02

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 426369)
asa este prietene."Lumina" la ei se schimba odata la 20 ani. Doamne ajuta!

Martorii lui Iehova vizeaza persoane slab pregatite intelectual, credule, care pot fi prostite in felul acesta. Stiti ce ma amuza? ca martorii spun intotdeauna ca au Duhul Sfant, si invataturile corecte, pentru ca altfel cum ar putea face acea lucrare din usa in usa! dar sa luam in considerare ca mormonii fac la fel, ba sunt mult mai bine organizati si ei chiar invata o limba straina, in mod obligatoriu pentru a petrece 2 ani intr-o tara straina, pe care nu si-o aleg ei! ori mormonii nu pot fi crestini, deoarece neaga poruncile Mantuitorului, mai ales cea cu privire la adulter, ei fiind poligami.

stefan florin 01.02.2012 10:16:41

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 426384)
Martorii lui Iehova vizeaza persoane slab pregatite intelectual, credule, care pot fi prostite in felul acesta. Stiti ce ma amuza? ca martorii spun intotdeauna ca au Duhul Sfant, si invataturile corecte, pentru ca altfel cum ar putea face acea lucrare din usa in usa! dar sa luam in considerare ca mormonii fac la fel, ba sunt mult mai bine organizati si ei chiar invata o limba straina, in mod obligatoriu pentru a petrece 2 ani intr-o tara straina, pe care nu si-o aleg ei! ori mormonii nu pot fi crestini, deoarece neaga poruncile Mantuitorului, mai ales cea cu privire la adulter, ei fiind poligami.

prietene te contrazic.Martorii nu au Duhul Sfant ci Forta Activa a lui Iehova. E un termen inventat de ei, pe care il atribuie Duhului Sfant

Profetul de carton 01.02.2012 10:20:18

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 426395)
prietene te contrazic.Martorii nu au Duhul Sfant ci Forta Activa a lui Iehova. E un termen inventat de ei, pe care il atribuie Duhului Sfant

Pentru ca nu cred corect, de aceea nici nu pot fi umpluti cu Duhul Sfant si nu au manifestarile de la 1 Corinteni cap.12, asa cum primii crestini aveau din belsug. Ei nu sunt sub calauzirea Duhului sfant ci sub calauzirea unor oameni care profita de ei si-i exploateaza.

stefan florin 01.02.2012 10:39:37

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 426397)
Pentru ca nu cred corect, de aceea nici nu pot fi umpluti cu Duhul Sfant si nu au manifestarile de la 1 Corinteni cap.12, asa cum primii crestini aveau din belsug. Ei nu sunt sub calauzirea Duhului sfant ci sub calauzirea unor oameni care profita de ei si-i exploateaza.

ati avut legatura cu ei? Cunosteti vre-un martor?

ioanna 01.02.2012 11:44:00

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 426384)
Martorii lui Iehova vizeaza persoane slab pregatite intelectual, credule, care pot fi prostite in felul acesta. Stiti ce ma amuza? ca martorii spun intotdeauna ca au Duhul Sfant, si invataturile corecte, pentru ca altfel cum ar putea face acea lucrare din usa in usa! dar sa luam in considerare ca mormonii fac la fel, ba sunt mult mai bine organizati si ei chiar invata o limba straina, in mod obligatoriu pentru a petrece 2 ani intr-o tara straina, pe care nu si-o aleg ei! ori mormonii nu pot fi crestini, deoarece neaga poruncile Mantuitorului, mai ales cea cu privire la adulter, ei fiind poligami.

Domnule, aveti niste prejudecati cu privire la martori, chiar si la mormoni. Nu spun ca-s in regula duhovniceste, dar cred ca trebuie sa ne abtinem sa spunem neadevaruri despre ei. Poligamia la mormoni nu mai exista de la inceputul secolului XX, e strict interzisa. A fost permisa temporar in perioada de dupa razboiul de secesiune american, cand numarul femeilor era net superior celor al barbatilor. Mormonii poligami din zilele noastre nu fac parte din Biserica lor, sunt excomunicati si reprezinta sub 0,5% din mormoni, chiar mai putini, deci nu-s reprezentativi pentru ei, insa fiind intens mediatizati, ies in evidenta. La 19 ani baietii si 21 de ani fetele sunt trimisi de acasa, intr-un stagiu de 2 ani intr-o tara straina. E si un test de maturitate pentru ei ,caci trebuie sa se descurce si gospodareasca singuri, odata plecati de langa fusta mamei :)

Cat ii priveste pe martori, ei se apropie de oameni care trec printr-un moment mai neplacut al vietii, oameni ce se simt singuri si care au nevoie sa se apropie de Dumnezeu. Prin studiul Bibliei vor sa-i echilibreze, sa le dea o preocupare, lectura aducandu-le un spor de trezie mentala, mai ales ca majoritatea n-au deschis Biblia pana atunci sau au facut-o foarte rar, preferand sa o asculte la biserica, atunci cand mergeau. Intentia lor e buna, insa efectul e instrainarea acelor oameni de biserica, pentru ca, spre deosebire de baptisti, care nu-s interesati sa-ti condamne practicile religioase sau obiectele liturgice, ci-s interesati ca omul sa-si revina, sa duca o viata crestina, martorul le respinge ferm, inoculandu-ti ideea ca totul e gresit, rasturnandu-ti sistemul de valori. Baptistii nu fac misionarism stradal, nici studiu individual cu tine acasa, eventual te invita la ei la biserica intr-o dupa-amiaza cand au studiu biblic,ca la scoala, sa vezi si tu cum e, perceptia lor fiind de factura ecumenista: omul sa ramana in comunitatea lui, in biserica lui, pe care sa o frecventeze si sa duca o viata morala, insa la martori lucrarea de evanghelizare este foarte apropiata de prozelitism. Tendinta asta de a confunda evanghelizarea cu prozelitismul se observa si la unii penticostali, in special neofiti.

Profetul de carton 01.02.2012 14:46:40

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 426403)
ati avut legatura cu ei? Cunosteti vre-un martor?


fiind la pensie, studiez toate religiile.

Profetul de carton 01.02.2012 14:53:17

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 426421)
Domnule, aveti niste prejudecati cu privire la martori, chiar si la mormoni. Nu spun ca-s in regula duhovniceste, dar cred ca trebuie sa ne abtinem sa spunem neadevaruri despre ei. Poligamia la mormoni nu mai exista de la inceputul secolului XX, e strict interzisa. A fost permisa temporar in perioada de dupa razboiul de secesiune american, cand numarul femeilor era net superior celor al barbatilor. Mormonii poligami din zilele noastre nu fac parte din Biserica lor, sunt excomunicati si reprezinta sub 0,5% din mormoni, chiar mai putini, deci nu-s reprezentativi pentru ei, insa fiind intens mediatizati, ies in evidenta. La 19 ani baietii si 21 de ani fetele sunt trimisi de acasa, intr-un stagiu de 2 ani intr-o tara straina. E si un test de maturitate pentru ei ,caci trebuie sa se descurce si gospodareasca singuri, odata plecati de langa fusta mamei :)

Chiar daca in prezent nu se mai practica poligamia, de niciunde nu reiese clar au o regula crestina ca barbatul sa aiba o singura sotie si sotia un singur barbat. Am vazut la tv un documentar in acest sens. Si ce fel de religie e asta, daca schimba o regula atat de importanta? inseamna ca zeci de ani cat au fost poligami, nu au fost in Domnul, prin urmare cei care au initiat acea religie (J. Smith si B. Young), nu au fost oamenii lui Dumnezeu si ingerul Moroni cu care s-a intalnit primul lor profet nu a fost de la Dumnezeu. Si nu cred ca cineva poate da o permisiune in sensul de a putea practica poligamia o perioada, din motivele amintite! Acestea sunt pacate grave.

ioanna 04.02.2012 18:21:40

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 426471)
Chiar daca in prezent nu se mai practica poligamia, de niciunde nu reiese clar au o regula crestina ca barbatul sa aiba o singura sotie si sotia un singur barbat. Am vazut la tv un documentar in acest sens. Si ce fel de religie e asta, daca schimba o regula atat de importanta? inseamna ca zeci de ani cat au fost poligami, nu au fost in Domnul, prin urmare cei care au initiat acea religie (J. Smith si B. Young), nu au fost oamenii lui Dumnezeu si ingerul Moroni cu care s-a intalnit primul lor profet nu a fost de la Dumnezeu. Si nu cred ca cineva poate da o permisiune in sensul de a putea practica poligamia o perioada, din motivele amintite! Acestea sunt pacate grave.

Va spun din surse sigure ca ii excomunica automat pe cei care devin poligami, deci au o randuiala interioara in cadrul bisericii, poligamia nefiind permisa. Desigur exista si comunitati restranse in care se practica poligamia, insa ei nu fac parte din Biserica lui Isus Hristos a Sfintilor din Zilele din Urma, cum isi numesc ei comunitatea. Au multe practici controversate, cum ar fi botezul mortilor sau casatoria cereasca, dar n-are sens sa discutam despre ele.

Profetul de carton 07.02.2012 12:06:02

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 427055)
Va spun din surse sigure ca ii excomunica automat pe cei care devin poligami, deci au o randuiala interioara in cadrul bisericii, poligamia nefiind permisa. Desigur exista si comunitati restranse in care se practica poligamia, insa ei nu fac parte din Biserica lui Isus Hristos a Sfintilor din Zilele din Urma, cum isi numesc ei comunitatea. Au multe practici controversate, cum ar fi botezul mortilor sau casatoria cereasca, dar n-are sens sa discutam despre ele.

pai si vi se pare normal ca o mare perioada de timp sa fie poligami si apoi sa abroge aceasta practica? adica inaintasii lor erau niste pacatosi, prin urmare? poate fi mormonismul o comunitate a sfintilor din ultimele zile, daca religia lor nu are niste baze clare si resping ceea ce mai ieri acceptau? cum a lucrat Duhul Sfant in aceasta comunitate religioasa? inseamna ca nu Il au! si la fel martorii lui Iehova, daca aveau Duhul sfant, ar fi predat invataturile corecte de prima data, si nu atatea contraziceri si schimbari! se vede ca totul e pur omenesc in ambele religii!

Liliana82 03.03.2012 22:37:38

Martorii lui iehova distrug vietii.
De aproape 10 ani parintii sunt iehovisti si eu traiesc razboi de gherila..doar pentru ca refuz categoric sa simpatizez martorii lui iehova.

Adriana Cluj 03.03.2012 22:46:53

2 atașament(e)
Am o singura parere si o singura atitudine: sa ma lase in pace!
M-au abordat de mai multe ori, au venit la usa, sunt foarte activi, chiar si azi au fost prin bloc.
Eu le-am aratat icoanele pe peretele de langa usa de la intrare, iar cand eram prin parc le-am aratat mataniile din mana.
Si am incheiat discutia cu ei.

bairstow 03.03.2012 23:46:45

Faci foarte bine Liliana ca ai prezentat suferinta ta. Doamne ajuta. Pe de alta parte profetul de carton are dreptate ca aceste biserici nu sunt de la Dumnezeu deoarece nu au avut aceasi intelegere mereu asupra Cuvantului. In aceasi oala i-i bag si pe adventi care pazeau un sabat omenesc nici macar evreesc la inceput! Dar sarea? Daca sarea era pierduta cum putea sa sareze din nou? Aici cade teoria adventista si nu numai! Daca Dumnezeu nu le daduse tot adevarul inseamna ca ei erau in curs de formare! Asa cum si arata istoria! Deci sarea fusese pierduta invatatura crestina murise si biserica la fel. Asta dupa ei.
Spune unul protestant aici ca mormonii se descurca foarte bine in chestii de marketing. Ca sunt Americani. Si ca slujba ortodoxa nu e accesibila. Asta am observat si eu ca mai mare ar fi atractia tinerilor daca s-ar juca fotbal!!! In biserica de ce nu? Ca sa-i atragem. (aici glumesc desigur)
Pana la urma revenim la :Caci va veni vremea cand oamenii nu vor putea sa sufere invatatura sanatoasa; ci ii vor gadila urechile sa auda lucruri placute si isi vor da invatatori dupa poftele lor. (2Tim.4:3)
As mai zice eu ceva despre inteligenta poporului american si despre dragostea lui fata de religii....Dar ma opresc.

Kyrie Eleison 04.03.2012 00:01:49

Citat:

În prealabil postat de andrewww (Post 405340)
Ce parere aveti despre Martorii lui Iehova

Că trebuie să-i iubim.

Dacă ați fi întrebat ce e de făcut pentru a-i îndrepta, răspunsul ar fi fost altul. Însă și în acest caz, prima "măsură" pe care trebuie s-o luați este tot iubirea și mai apoi corecția.

Dar fiind pusă întrebarea în felul acesta: "ce părere aveți despre?", părerea mea este că trebuie să vedem în ei în primul rând ceea ce sunt - adică oameni - după chipul și asemănarea lui Dumnezeu. Că doar tot după chipul și asemănarea lui Dumnezeu sunt făcuți și frații ortodocși, și islamiștii, și budiștii șamd. Iar fapta noastră de iubire vizavi de unii ca aceștia ce sunt în antiteză cu noi ne va înnobila ca și creștini, nu faptul că îi iubim pe cei ce sunt "în sinonimie" cu noi.

Ca un rezumat la tot ceea ce vreți să știți, mai simplu, vă sugerez cuvintele Fericitului Augustin:

"Iubește și fă ce vrei."

Adriana Cluj 04.03.2012 00:14:49

http://www.youtube.com/watch?v=D8mT4-FGD0Y
Parintele Petroniu Tanase

Kyrie Eleison 04.03.2012 00:26:19

Citat:

În prealabil postat de Adriana Cluj (Post 433010)

Așa să fie, oare, precum spune părintele...?

Stau și mă întreb... dacă Biserica întreagă ar pune în practică vorbele sfinției sale și i-ar goni pe Martorii lui Iehova, pe adventiști, penticostali, baptiști, musulmani, budiști, hinduși etc., la cine ar mai propovădui dreapta credință?

Așadar, datoria unui creștin ortodox este să îl GONEASCĂ pe cel ce greșește? Fraților, repet întrebarea - că ideea asta a intrat în coliziune cu tot ce înseamnă pentru mine a fi creștin - deci: datoria unui creștin ortodox este să îl GONEASCĂ pe cel ce greșește?

osutafaraunu 04.03.2012 08:59:09

Citat:

În prealabil postat de bairstow (Post 433006)
In aceasi oala i-i bag si pe adventi care pazeau un sabat omenesc nici macar evreesc la inceput!

  1. Apreciez că-i numești "advenți" și nu "adventiști de ziua a șaptea", deci este vorba de precursorii azeșeilor.:3:
  2. Acum hai să vedem cum e cu acest "sabat omenesc nici măcar evreesc" care desigur e duminica. Deci (spui tu, nu eu) duminica este omenească. Automat, nu e de origine divină. Hai să vedem mai jos:
Citat:

În prealabil postat de bairstow (Post 433006)
Dar sarea? Daca sarea era pierduta cum putea sa sareze din nou? Aici cade teoria adventista si nu numai! Daca Dumnezeu nu le daduse tot adevarul inseamna ca ei erau in curs de formare! Asa cum si arata istoria! Deci sarea fusese pierduta invatatura crestina murise si biserica la fel. Asta dupa ei.

Iarăși spui tu, nu eu (important de reținut). Referitor strict la problema zilei de odihnă, gustul inițial al sării s-a pierdut, învățătura creștină a murit, iar biserica la fel (asa după tine). Cum stă Biserica Ortodoxă în această privință? Duminica este de origine omenească (tu ai spus-o, nu eu) deci gustul "sării" sabatului s-a pierdut, învățătura [inițială] creștină a murit și Biserica [Ortodoxă] la fel!:39:

Profetul de carton 04.03.2012 09:18:28

ce au bun martorii lui Iehova sunt niste invataturi preluate de la adventisti si de la alte religii, deci nu sunt invataturile lor, iar invataturile specifice lor sunt toate delirante, complet aberante, nebiblice.

Liliana82 04.03.2012 10:11:45

Citat:

În prealabil postat de bairstow (Post 433006)
Faci foarte bine Liliana ca ai prezentat suferinta ta. Doamne ajuta. Pe de alta parte profetul de carton are dreptate ca aceste biserici nu sunt de la Dumnezeu deoarece nu au avut aceasi intelegere mereu asupra Cuvantului. In aceasi oala i-i bag si pe adventi care pazeau un sabat omenesc nici macar evreesc la inceput! Dar sarea? Daca sarea era pierduta cum putea sa sareze din nou? Aici cade teoria adventista si nu numai! Daca Dumnezeu nu le daduse tot adevarul inseamna ca ei erau in curs de formare! Asa cum si arata istoria! Deci sarea fusese pierduta invatatura crestina murise si biserica la fel. Asta dupa ei.
Spune unul protestant aici ca mormonii se descurca foarte bine in chestii de marketing. Ca sunt Americani. Si ca slujba ortodoxa nu e accesibila. Asta am observat si eu ca mai mare ar fi atractia tinerilor daca s-ar juca fotbal!!! In biserica de ce nu? Ca sa-i atragem. (aici glumesc desigur)
Pana la urma revenim la :Caci va veni vremea cand oamenii nu vor putea sa sufere invatatura sanatoasa; ci ii vor gadila urechile sa auda lucruri placute si isi vor da invatatori dupa poftele lor. (2Tim.4:3)
As mai zice eu ceva despre inteligenta poporului american si despre dragostea lui fata de religii....Dar ma opresc.

Multumesc pentru incurajare. Chiar am nevoie, Tamaia, mirul si icoanele ma ajuta foarte mult. Este foarte dificila situatia din punt de vedere emotional deoarece sunt parintii mei, si nu mai sunt la fel de cand sau convertit la iehovisti. Am incercat sa le explic de multe ori ca e o secta mai mult manipulativa decat religioasa dar... eu nu mai sunt fiica lor ci doar, Necuratul in casa! Doamne Ajuta!

stefan florin 04.03.2012 10:32:12

Citat:

În prealabil postat de Liliana82 (Post 433027)
Multumesc pentru incurajare. Chiar am nevoie, Tamaia, mirul si icoanele ma ajuta foarte mult. Este foarte dificila situatia din punt de vedere emotional deoarece sunt parintii mei, si nu mai sunt la fel de cand sau convertit la iehovisti. Am incercat sa le explic de multe ori ca e o secta mai mult manipulativa decat religioasa dar... eu nu mai sunt fiica lor ci doar, Necuratul in casa! Doamne Ajuta!

stiu cat de greu iti este. Pot sa-ti trimit o carte in format electronic ca sa te ajute, asta daca doresti. Doamne ajuta!

Liliana82 04.03.2012 10:49:25

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 433022)
ce au bun martorii lui Iehova sunt niste invataturi preluate de la adventisti si de la alte religii, deci nu sunt invataturile lor, iar invataturile specifice lor sunt toate delirante, complet aberante, nebiblice.

De la o vreme se lauda ca de fapt Martorii Lui Iehova sunt adevaratii traducatorii ai bibliei. Si intradevar au niste invataturi foarte aberante..si practic distrug oameni. Le atenueaza dorinta de succes social si ii face victime.. total dependente de grupul martorilor si anti oricine nu simpatizeaza sau nu poate fii convertit la ei. Le baga in cap ideea de donatii la iehova.. dar nu ca ar pretinde organizatia..ci ca asa vor ei..(deh si hartiile alea costa NU?). Recruteaza in general oameni bolnavi dar cu pozitie sociala buna, (vulnerabili) si oamenii foarte saraci si fara cultura, si oameni care nu au prieteni sau rude apropiate. Le creeaza o aparenta idee de apartenenta la grup, apoi ii izoleaza treptat de toti ceilalti neiehovisti.Uneori si in multe cazuri sa ajuns la divort pt martorii lui iehova.

Liliana82 04.03.2012 10:59:21

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 433029)
stiu cat de greu iti este. Pot sa-ti trimit o carte in format electronic ca sa te ajute, asta daca doresti. Doamne ajuta!

Multumesc Stefan.. Eu am nevoie doar de incurajari. Doamne ajuta ca am o diploma in statistica economica de management care mi-a ordonat creierul cat sa nu agreez asemena organizatii religioase manipulative si o educatie ortodoxa solida de la bunica mea. Imi pare rau pentru ca acest fapt ma afecteaza emotional deoarece sunt parintii mei, si ne afecteza linistea si bunastarea din familie.

stefan florin 04.03.2012 11:18:02

Citat:

În prealabil postat de Liliana82 (Post 433036)
Multumesc Stefan.. Eu am nevoie doar de incurajari. Doamne ajuta ca am o diploma in statistica economica de management care mi-a ordonat creierul cat sa nu agreez asemena organizatii religioase manipulative si o educatie ortodoxa solida de la bunica mea. Imi pare rau pentru ca acest fapt ma afecteaza emotional deoarece sunt parintii mei, si ne afecteza linistea si bunastarea din familie.

cartea de care am pomenit este scrisa de un pastor protestant cu o foarte mare experienta in relatiile cu martorii lui Iehova. Nu strica sa o citesti. Se numeste "Abordarea cu dragoste a martorilor lui Iehova" de Wilbur Lingle". Pe sit-ul Ortodoxia. Md poti sa o descarci gratuit acesta carte. Sunt sigur ca te v-a ajuta in relatia cu parintii tai, autorul chiar asta ne invata, fara sa ajungi la divergente cu ei. Dumnezeu sa te ajute si sa te intareasca!

Liliana82 04.03.2012 11:45:18

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 433039)
cartea de care am pomenit este scrisa de un pastor protestant cu o foarte mare experienta in relatiile cu martorii lui Iehova. Nu strica sa o citesti. Se numeste "Abordarea cu dragoste a martorilor lui Iehova" de Wilbur Lingle". Pe sit-ul Ortodoxia. Md poti sa o descarci gratuit acesta carte. Sunt sigur ca te v-a ajuta in relatia cu parintii tai, autorul chiar asta ne invata, fara sa ajungi la divergente cu ei. Dumnezeu sa te ajute si sa te intareasca!

Multumesc Mult pentru recomandare. Spicuiesc deja pintre primele pagini si deja m-a apucat rasul...Va dati seama mama si tata vor trebui sa curete nu stiu cate milioane de cadavre la apocalipsa, pintre care si eu...

Multumesc inca odata.

Mihai36 04.03.2012 11:45:56

odata am stat si eu de vb cu doi "martori" si am observat ca sint indoctrinati planificat impotriva unor versete clare care spun sa nu judecam cu partinire (legat de legamintul cu Levi (-Maleahi 2 1-10) si cel care ne cere sa ne iubim aproapele ca pe noi insine.

de multe ori invatam generozitatea din saracie si nu din bogatie traind pe pielea naostra mai intii necazul altora pina ne invatam lectia.

asa si in cazul partinirii trebuie sa fim noi demonizati uneori ca sa nu mai demonizam din partinire pe altii chiar si cind nu e cazul.

rugaciunea noastra catre Domnul este atit una catre o iubire si judecata nepartinitoare proprie cit si pentru cea a celorlalti.

"cel ce duce in robie robit va fi , cel ce omoara cu sabia de sabie va muri"
Dci cel ce partineste partinit va fi .

am vazut si oameni cu o alta credinta decit cea a parintilor lor insa din iubire catre ei au adoptat un mod diplomatic de a vedea lucrurile -in sinea lor au continuat sa creada in ce credeau dar s-au prefacut ca impartasec aceeasi credinta cu ei , au mers la adunari si apoi dupa un timp mai din umbra mai din conducere contribuie cu mare atentie si delicatete la ajutorul acelora catre un mod de simtire si intelegere mai bun.

pina la urma de ce ai fi iubit daca nu poti iubi pe altii , de ce ai fi salvat daca nu poti salva pe altii care nu se pot salva singuri.

stefan florin 04.03.2012 11:52:57

Citat:

În prealabil postat de Liliana82 (Post 433042)
Multumesc Mult pentru recomandare. Spicuiesc deja pintre primele pagini si deja m-a apucat rasul...Va dati seama mama si tata vor trebui sa curete nu stiu cate milioane de cadavre la apocalipsa, pintre care si eu...

Multumesc inca odata.

cu placere! Dumnezeu sa te ajute si sa te intareasca!

Profetul de carton 04.03.2012 12:28:01

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 426421)
Domnule, aveti niste prejudecati cu privire la martori, chiar si la mormoni. Nu spun ca-s in regula duhovniceste, dar cred ca trebuie sa ne abtinem sa spunem neadevaruri despre ei. Poligamia la mormoni nu mai exista de la inceputul secolului XX, e strict interzisa.

Doamna, nu sunteti chiar la curent cu invataturile mormone:
Citisem eu ceva ca mormonii nu au desfiintat complet poligamia:

Cum văd mormonii poligamia

8. Biserica mormonă crede că poligamia poate fi ceva bun după moarte.
Deși biserica oficială a mormonilor a abolit această practică în 1890, crede în continuare că principiul divin al mariajului cu mai multe persoane se poate aplica în rai. În caz de moarte sau divorț, bărbații mormoni își pot găsi o nouă soție și toate căsniciile cerești vor fi onorate în eternitate.


http://www.evz.ro/detalii/stiri/11-l...ni-935398.html

comparativ cu ei, martorii lui Iehova nu sunt poligami, nu iau zeciuiala, dar au exact acelasi stil de propovaduire cu reviste, brosurele si alte prostii, fara calauzirea Duhului Sfant.

Adriana Cluj 04.03.2012 12:52:10

Citat:

În prealabil postat de Adriana Cluj (Post 433003)
Am o singura parere si o singura atitudine: sa ma lase in pace!
M-au abordat de mai multe ori, au venit la usa, sunt foarte activi, chiar si azi au fost prin bloc.
Eu le-am aratat icoanele pe peretele de langa usa de la intrare, iar cand eram prin parc le-am aratat mataniile din mana.
Si am incheiat discutia cu ei.

Citat:

În prealabil postat de Kyrie Eleison (Post 433007)
Că trebuie să-i iubim.

Dacă ați fi întrebat ce e de făcut pentru a-i îndrepta, răspunsul ar fi fost altul. Însă și în acest caz, prima "măsură" pe care trebuie s-o luați este tot iubirea și mai apoi corecția.
Dar fiind pusă întrebarea în felul acesta: "ce părere aveți despre?", părerea mea este că trebuie să vedem în ei în primul rând ceea ce sunt - adică oameni - după chipul și asemănarea lui Dumnezeu. Că doar tot după chipul și asemănarea lui Dumnezeu sunt făcuți și frații ortodocși, și islamiștii, și budiștii șamd. Iar fapta noastră de iubire vizavi de unii ca aceștia ce sunt în antiteză cu noi ne va înnobila ca și creștini, nu faptul că îi iubim pe cei ce sunt "în sinonimie" cu noi.
Ca un rezumat la tot ceea ce vreți să știți, mai simplu, vă sugerez cuvintele Fericitului Augustin:
"Iubește și fă ce vrei."

Sunt datoare cu niste explicatii.
Cand m-am exprimat in acest fel m-am referit la cei pe care ii intalnesc pe strada, sau care vin la usa, umbland cate doi, incercand sa-mi dea o brosura si sa-mi vorbeasca despre credinta lor, presupun, incercand sa ma atraga si pe mine la aceasta. Aici, deci, nu am ce discuta, nu am ce negocia...

In rest insa, nu am de ce sa ma port urat cu nimeni, daca voi vedea un om in necaz, la nevoie n-o sa-l intreb niciodata mai inainte de a-l ajuta, ce religie are, daca este martor, penticostal, baptist, islamic, catolic sau ortodox.........

Am, printre cunostintele si prietenii mei, persoane, chiar si o matusa, despre care am aflat mai apoi, ca apartin acestei secte, sau cult, nu stiu care este denumirea exacta, dar asta nu m-a facut sa le intorc spatele sau sa nu-i mai salut sau sa nu stau de vorba cu ei, ori sa ma ajut cu ei la nevoie, eu pe ei si ei pe mine....

Dimpotriva, am o prietena care este martora, la care tin mult, nu am stiut de la inceput, ea a stiut ca eu sunt ortodoxa pentru ca povesteam ca merg la biserica, dar nu m-am indepartat de ea dupa ce-am aflat, nici ea de mine, imi cunoaste religia si mi-o respecta.
Nu ne contrazicem pe acest subiect. E tabu.

Eu nu ma pricep, cu vorbe, sa o fac sa vina la credinta mea. Daca din ceea ce vede la mine, sau la altii de aceeasi credinta cu mine, care sunt in preajma ei, va ajunge intr-o zi la acest pas, Dumnezeu sa ii ajute!

Nici ea nu incearca sa ma atraga la religia ei, stie ca sunt ferma, asa pacatoasa si cu toate nepriceperile si neajunsurile mele, raman la credinta mea, sa ma ajute Bunul Dumnezeu ca nimic in lumea asta sa nu ma abata de la aceasta cale.

Nu renunt la prietenia ei, pentru ca o apreciez, mi-e draga, am fost alaturi una de cealalata in momente grele, si in altele mai bune, si asta nu se uita.= si nu se trece cu vederea.

Deci sunt doua aspecte cu totul diferite.

Doamne miluieste-ne!

Kyrie Eleison 04.03.2012 13:03:55

Citat:

În prealabil postat de Adriana Cluj (Post 433050)
Doamne miluieste-ne!

Să ne dea Dumnezeu gândul cel bun!

Hartford 04.03.2012 13:22:56

Citat:

În prealabil postat de Adriana Cluj (Post 433050)
Sunt datoare cu niste explicatii.
Cand m-am exprimat in acest fel m-am referit la cei pe care ii intalnesc pe strada, sau care vin la usa, umbland cate doi, incercand sa-mi dea o brosura si sa-mi vorbeasca despre credinta lor, presupun, incercand sa ma atraga si pe mine la aceasta. Aici, deci, nu am ce discuta, nu am ce negocia...

In rest insa, nu am de ce sa ma port urat cu nimeni, daca voi vedea un om in necaz, la nevoie n-o sa-l intreb niciodata mai inainte de a-l ajuta, ce religie are, daca este martor, penticostal, baptist, islamic, catolic sau ortodox.........

Am, printre cunostintele si prietenii mei, persoane, chiar si o matusa, despre care am aflat mai apoi, ca apartin acestei secte, sau cult, nu stiu care este denumirea exacta, dar asta nu m-a facut sa le intorc spatele sau sa nu-i mai salut sau sa nu stau de vorba cu ei, ori sa ma ajut cu ei la nevoie, eu pe ei si ei pe mine....

Dimpotriva, am o prietena care este martora, la care tin mult, nu am stiut de la inceput, ea a stiut ca eu sunt ortodoxa pentru ca povesteam ca merg la biserica, dar nu m-am indepartat de ea dupa ce-am aflat, nici ea de mine, imi cunoaste religia si mi-o respecta.
Nu ne contrazicem pe acest subiect. E tabu.

Eu nu ma pricep, cu vorbe, sa o fac sa vina la credinta mea. Daca din ceea ce vede la mine, sau la altii de aceeasi credinta cu mine, care sunt in preajma ei, va ajunge intr-o zi la acest pas, Dumnezeu sa ii ajute!

Nici ea nu incearca sa ma atraga la religia ei, stie ca sunt ferma, asa pacatoasa si cu toate nepriceperile si neajunsurile mele, raman la credinta mea, sa ma ajute Bunul Dumnezeu ca nimic in lumea asta sa nu ma abata de la aceasta cale.

Nu renunt la prietenia ei, pentru ca o apreciez, mi-e draga, am fost alaturi una de cealalata in momente grele, si in altele mai bune, si asta nu se uita.= si nu se trece cu vederea.

Deci sunt doua aspecte cu totul diferite.

Doamne miluieste-ne!

Nu renunt la prietenia ei, pentru ca o apreciez, mi-e draga, am fost alaturi una de cealalata in momente grele, si in altele mai bune, si asta nu se uita.= si nu se trece cu vederea.

Mama mea a fost oprita de la impartasanie ca a primit in casa o prietena iahovista.


Ora este GMT +3. Ora este acum 04:48:25.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.