Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Conjectură despre vaccinare (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=19631)

Florin-Ionut 16.05.2021 21:15:56

Conjectură despre vaccinare
 
Presupun că majoritatea creștinilor refuză vaccinul anti-covid. Voi vă vaccinați?

Am văzut că nu pot corela gradul de inteligență al oamenilor cu acceptarea su respingerea ideii de vaccinare anti-covid. Am făcut sondaje printre cunoscuții care au IQ de la foarte mare în sus, unii se vaccinează și alții nu.

Nici doctorii sau asistenții nu se grăbesc toți să facă injecția. Dar cred că e irelevant, din moment ce puțini au urmat specializarea în imunologie sau virologie.

Nu știu ce alte criterii ar putea fi, dar încerc să-mi dau seama dacă putem să ne dăm seama ce îi determină pe oameni să facă alegerea asta. Presiunea socială, frica de a pierde locul de muncă, frica de moarte, influența celor din jur?...

Iorest 16.05.2021 21:52:43

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 667795)
Presupun că majoritatea creștinilor refuză vaccinul anti-covid. Voi vă vaccinați?

O să încerc pe cât posibil să amân vaccinul, vreo 3 ani rămâne un produs experimental, sunt riscuri nu știu cât procentual, dar sunt, de boli autoimune.

În orice caz dacă cineva se vaccinează ar trebui să-și facă un minim de teste la inimă, la stomac, la ficat, analize de sânge etc, dacă are complicații post vaccinare și nu avea ceva anterior cu o lună să aibă probele că nu o să-l creadă nimeni.

Dacă iau o boală pe viață de la vaccin o împart ei cu mine ?

Am fost la vot în plină pandemie de 2 ori, dacă nu am luat dintr-o clădire pe unde s-au perindat cel puțin 100 de oameni, ar mai fi doar un an doi în care există risc să fac boala, dacă vor începe iarăși cu expresiile lor valurile, cocoașele cămilei, dinții de fierăstrău, intrăm în platou etc.

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 667795)
Nu știu ce alte criterii ar putea fi, dar încerc să-mi dau seama dacă putem să ne dăm seama ce îi determină pe oameni să facă alegerea asta. Presiunea socială, frica de a pierde locul de muncă, frica de moarte, influența celor din jur?...

Cred că apartheidul social e principala chestie că nu mai poți pleca în vacanțe, am văzut o știre că prin Elveția nu te mai lasă în unele lanțuri de magazine, cine știe ai nevoie de un aparat de sudură și nu mai poți să intri nici măcar într-un magazin de bricolaj, ne mai rămân piețele dacă nu le limitează și netul unde poți lua țeapă să ți se vândă produse cu defecte ascunse.

Nici să te tunzi nu mai poți făr de înțepătură prin Danemarca, iar testul are preț prohibitiv 300 de lei în Ro cu expirare în 48 de ore ca să te oblige să alegi cealaltă opțiune.

Poate nici la nunți unde suntem invitați n-o să mai putem merge fără adeverința aia.

Am văzut că poliția a tocat niște oameni în diferite orașe din România că nu și-au pus o banală mască, cine știe și ce brutalități se vor face împotriva nevaccinaților.

Demetrius 17.05.2021 03:05:28

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 667795)
Presupun că majoritatea creștinilor refuză vaccinul anti-covid. ...

De ce lansezi "conjecturi"? Pe ce te bazezi cand presupui astfel?

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 667795)
Am văzut că nu pot corela gradul de inteligență al oamenilor cu acceptarea su respingerea ideii de vaccinare anti-covid. Am făcut sondaje printre cunoscuții care au IQ de la foarte mare în sus, unii se vaccinează și alții nu.

Daca sunt cunoscuti, nu i-ai intrebat despre motivarea privind alegerea lor?

gpalama 17.05.2021 07:57:21

Mi se pare foarte exagerata treaba asta cu vaccinul.

Dpmdv este un vaccin similar cu orice vaccin pentru pneumonie si nu ar trebui sa fie mai complicat ca reactii adverse decat unul din asta. Ca tipologie de vaccin intra in zona asta legata de pneumonie si boli pentru plamani, nu este o inventie de pe marte.

Pentru vaccinari masive evident se vad mai usor complicatiile pt ca sunt multi cei vaccinati si este o atentie mare a media.

Complicatiile nu sunt neaparat de la vaccin cat de la conditia medicala a destinatarilor. Daca sunt intr-o conditie proasta si isi fac vaccinul sau daca sunt mai sensibil, mai apar chestii.

Este un lucru util, care ne ajuta, nu ne incurca.

Acum fiecare sa decida pentru el cat de sensibil este daca poate tolera si reactii adverse si daca beneficiile si riscurile (moartea) sunt mai mari decat eventuale reactii. Este o decizie pe cont propriu.

Nu as demoniza un act medical care face parte de fapt dintr-o tipologie de vindecare cunoscuta. Vaccinurile sunt ceva standard nu sunt o inventie de acum.

Succes la vaccinare si sa lasam demonizare deoparte.

Iorest 17.05.2021 08:25:10

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 667800)

Acum fiecare sa decida pentru el cat de sensibil este daca poate tolera si reactii adverse si daca beneficiile si riscurile (moartea) sunt mai mari decat eventuale reactii. Este o decizie pe cont propriu.

0,3% mortalitatea pe glob ? singurele probe în caz de complicație sunt analizele anterioare cu o lună maxim, altfel n-o să creadă nimeni că te-ai îmbolnăvit de la ser și așa semnezi la vaccinare o hârtie prin care statul e absolvit de orice răspundere.

În SUA se dau despăgubiri celor care au complicații de la vaccinurile copilăriei de pildă, aici nu vezi nimic, vine un purtător de cuvânt și spune cinic că nu e de la ser e situatie coincidentă.

Nu mai spun că IPS Teodosie care a făcut slujbe cu public mare și cei care au stat prin mulțimi la proteste erau deja terminați în caz de ceva, de doi ani umblă unii prin mulțimi și n-au făcut nici măcar o pneumonie care se poate face și în condiții sanitare normale.

gpalama 17.05.2021 09:23:28

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 667802)
0,3% mortalitatea pe glob ? singurele probe în caz de complicație sunt analizele anterioare cu o lună maxim, altfel n-o să creadă nimeni că te-ai îmbolnăvit de la ser și așa semnezi la vaccinare o hârtie prin care statul e absolvit de orice răspundere.

În SUA se dau despăgubiri celor care au complicații de la vaccinurile copilăriei de pildă, aici nu vezi nimic, vine un purtător de cuvânt și spune cinic că nu e de la ser e situatie coincidentă.

Nu mai spun că IPS Teodosie care a făcut slujbe cu public mare și cei care au stat prin mulțimi la proteste erau deja terminați în caz de ceva, de doi ani umblă unii prin mulțimi și n-au făcut nici măcar o pneumonie care se poate face și în condiții sanitare normale.

De acord, exista complicatii. Si totusi nu mori de la o boala grea.

Fa tu calculele.

La nivel de individ, da, statistica este importanta pentru fiecare individ in parte.

La nivel de grup, daca o boala este redusa de la 20% la 0.001% atunci ... calculele astea conteaza.

Si aici conteaza daca 9X% din indivizi dupa vaccin sunt bine.

Adica aici conteaza mult si discutia despre statistica.

Florin-Ionut 17.05.2021 10:42:51

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 667798)
De ce lansezi "conjecturi"? Pe ce te bazezi cand presupui astfel?

Creștinii teoretic se tem mai puțin de moarte decît ceilalți. Decît ateii spre exemplu.

Așa-numitele vaccinuri conțin linii celulare provenite de la fetuși avortați, informație oficială, deci apare o problemă suplimentară de bio-etică. Un creștin nu și-ar injecta așa ceva dacă ar fi conștient de asta - zic eu.

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 667798)
Daca sunt cunoscuti, nu i-ai intrebat despre motivarea privind alegerea lor?

E o chestiune de informare. Unii au încredere în vaccinuri în general, nu au timp sau chef mai exact să caute opinii pro dar și contra. Le acceptă sperînd că totul va fi bine. Citesc doar presa main stream unde lucrurile sînt prezentate la modul optimist.

Celălalt este mai sceptic, se documentează și se informează temeinic, este sincer cu el însuși. Nu comite erori de logică de tipul ”apelul la autoritate”, ”apelul la majoritate”. Face față unei polemici publice cu succes, deși oponenții sînt și ei de la foarte deștepți în sus.

Florin-Ionut 17.05.2021 10:51:48

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 667800)
Mi se pare foarte exagerata treaba asta cu vaccinul.

Într-adevăr, este. :)

Citat:

Dpmdv este un vaccin similar cu orice vaccin pentru pneumonie si nu ar trebui sa fie mai complicat ca reactii adverse decat unul din asta. Ca tipologie de vaccin intra in zona asta legata de pneumonie si boli pentru plamani, nu este o inventie de pe marte.
Sînt doar presupuneri: că e similar cu orice vaccin clasic, că nu ar trebui să...

Citat:

Pentru vaccinari masive evident se vad mai usor complicatiile pt ca sunt multi cei vaccinati si este o atentie mare a media.
Dacă mass media ar revela adevărul mulțimii, ar avea și atenția mea.

Citat:

Complicatiile nu sunt neaparat de la vaccin cat de la conditia medicala a destinatarilor. Daca sunt intr-o conditie proasta si isi fac vaccinul sau daca sunt mai sensibil, mai apar chestii.
De acord.

Citat:

Este un lucru util, care ne ajuta, nu ne incurca.
Iarăși e o presupunere.

Citat:

Acum fiecare sa decida pentru el cat de sensibil este daca poate tolera si reactii adverse si daca beneficiile si riscurile (moartea) sunt mai mari decat eventuale reactii. Este o decizie pe cont propriu.
Eu sînt polialergic, cu astm bronșic din copilărie. Deocamdată decid că nu mă risc...

Citat:

Nu as demoniza un act medical care face parte de fapt dintr-o tipologie de vindecare cunoscuta. Vaccinurile sunt ceva standard nu sunt o inventie de acum.

Succes la vaccinare si sa lasam demonizare deoparte.
...dar pe viitor se pare că autoritățile se arată dornice în a-mi limita libertatea din cauză că nu sînt vaccinat (și nu doar la noi în țară). Asta e problema mea de fapt, nu că tu te vaccinezi. Că și eu voi fi obligat să o fac.

Psalm 23 17.05.2021 13:01:58

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 667795)
Voi vă vaccinați?

Eu m-am vaccinat cu Pfizer, nu am avut reacții adverse.

gpalama 17.05.2021 13:11:59

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 667806)
Sînt doar presupuneri: că e similar cu orice vaccin clasic, că nu ar trebui sa

Nu chiar. E o tulpina cunoscuta, o cayegorie clara de virusi. Afirmatia de mai sus nu era o analogie nepotrivita era o analogie precisa.

Se lucreaza pe o tulpina de virusi intr-o zona cunoscuta medical pe care exista solutii si analize.

Vad ca in posturile tale apare des constestarea premiselor a constructiei logice de argumentare a tipologiei de argument folosita :). Ce pregatire ai in partea asta? Sunt curios pt ca pe forum nu e nimeni care sa mai aiba notiuni de debate si argumentare.

Iorest 17.05.2021 13:17:45

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 667806)
...dar pe viitor se pare că autoritățile se arată dornice în a-mi limita libertatea din cauză că nu sînt vaccinat (și nu doar la noi în țară). Asta e problema mea de fapt, nu că tu te vaccinezi. Că și eu voi fi obligat să o fac.

Mai e o problemă foarte mare, vaccinul la tineri de la 12 ani în sus, dacă se bagă o condiționare gen vaccin sau interdicție la școală cu decăderea părinților, ori vaccin sau participare la cursuri în combinezon de cosmonaut cum se vorbește la facultate acum de către ministrul Educației.

Evident că dacă o să ai un semn distinctiv de nevaccinare, combinezon o să fii bătaia de joc a colegilor, a profesorilor, îți va fi cald vara, unii vor refuza să stea lângă tine în bancă, sau profi care nu o să vrea să te examineze, profi care să te batjocorească de la catedră și să instige și grupul de seminar/clasa împotriva ta - Apartheid pur, nu pe motive de rasă ci pe motive de nevacinare.

Și încă o chestie refuzi ca părinte să vaccinezi, te cheamă la o comisie, refuzi și a doua oară risc să fii decăzut din drepturi îți iau copilul și-l vaccinează ei.

Îl vaccinezi și face o reacție alergică sau o boală autoimună, sau un autism, sau paralizat, trăiești toată viața cu un copil fragilizat sau semi-handicapat sau handicapat și nu te ajută statul cu nimic decât la grad mare de handicap, ajungi supus tot oprobiului, marginalizării, dat la o parte.

Florin-Ionut 17.05.2021 14:14:39

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 667812)
Mai e o problemă foarte mare, vaccinul la tineri de la 12 ani în sus, dacă se bagă o condiționare gen vaccin sau interdicție la școală cu decăderea părinților, ori vaccin sau participare la cursuri în combinezon de cosmonaut cum se vorbește la facultate acum de către ministrul Educației.

Evident că dacă o să ai un semn distinctiv de nevaccinare, combinezon o să fii bătaia de joc a colegilor, a profesorilor, îți va fi cald vara, unii vor refuza să stea lângă tine în bancă, sau profi care nu o să vrea să te examineze, profi care să te batjocorească de la catedră și să instige și grupul de seminar/clasa împotriva ta - Apartheid pur, nu pe motive de rasă ci pe motive de nevacinare.

Și încă o chestie refuzi ca părinte să vaccinezi, te cheamă la o comisie, refuzi și a doua oară risc să fii decăzut din drepturi îți iau copilul și-l vaccinează ei.

Îl vaccinezi și face o reacție alergică sau o boală autoimună, sau un autism, sau paralizat, trăiești toată viața cu un copil fragilizat sau semi-handicapat sau handicapat și nu te ajută statul cu nimic decât la grad mare de handicap, ajungi supus tot oprobiului, marginalizării, dat la o parte.

Nu te îngrijora prea tare, că-s foarte mulți care nu se vaccinează. Iar din cei vaccinați mulți sînt sceptici în a le face asta și copiilor lor.

Școlile au echipament pentru a preda online. La fiică-mea în clasă dacă un singur copil nu e prezent, face live pe net.

Plus că ar trebui mofificată constituția apropo de drepturile noastre la educație, dreptul la a fi stăpîni pe propriul corp. Acește așa-zise legi și ordonanțe nu-s constituționale, deci nici amenzile nu-s tocmai legale. Decăderea din drepturi nu au cum să o facă, sînt prea mulți copii în situația asta, nu au unde să-i ducă și cine să-i îngrijească. Pot încerca eventual să dea exemple cu cîțiva pentru a speria părinții, dar numai să aibă curajul ăsta.

Dacă mă cheamă comisia le spun că sînt de acord să fac vaccinul dacă îmi dau în scris că se fac responsabili pentru orice efect advers este scris cu litere mici pe sticluță. Să vezi atunci cine o să semneze.

Florin-Ionut 17.05.2021 14:21:06

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 667811)
Vad ca in posturile tale apare des constestarea premiselor a constructiei logice de argumentare a tipologiei de argument folosita :). Ce pregatire ai in partea asta? Sunt curios pt ca pe forum nu e nimeni care sa mai aiba notiuni de debate si argumentare.

Am citit de trei ori ce ai scris mai sus, dar tot nu mă prind ce vrei să zici. :)

Îmi amintesc de argumentul bisectoarei care are mare succes în multe domenii, inclusiv în medicină. Ți se dă o problemă cu cîteva posibile soluții false, iar tu trebuie să alegi care este cea corectă.

Exemplul 1: Care vaccin e bun? Pfizer, Astrazeneca, Moderna sau J&J?

Exemplul 2: Ce tip de medicină să alegem, cea alopată sau cea homeopată?

Exemplul 3: Pămîntul este glob sau disc cu Polul Nord în mijloc și Antarctica roată împrejur?

ȘAMD

Iorest 17.05.2021 14:51:02

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 667815)
Nu te îngrijora prea tare, că-s foarte mulți care nu se vaccinează

Până acum s-au vaccinat 2.578.713 conform unei știri, deci 3-5 milioane de români se vaccinează până în septembrie.

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 667815)
Iar din cei vaccinați mulți sînt sceptici în a le face asta și copiilor lor.

Acum sunt sceptici, gradul de conformism e mare când apar sancțiuni, dacă ne-ar pune să plătim sute de lei pe vaccin că vaccinul costă și noi am întârziat ca o sancțiune și altfel nu am mai putea intra nici în magazin sau benzinărie pt aprovizionare, cine știe.


Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 667815)
Școlile au echipament pentru a preda online. La fiică-mea în clasă dacă un singur copil nu e prezent, face live pe net.

Să-ți trăiască, școala online riscă să crească gradul de analfabetism funcțional, a fost o emisiune pe protv.


Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 667815)
Plus că ar trebui mofificată constituția apropo de drepturile noastre la educație, dreptul la a fi stăpîni pe propriul corp.

Sau vine o decizie de interpretare a CCR în care se spune că legea X are rațiuni sanitare nu contravine principiul autonomiei corporale.

Până acum pe același prinicpiu se vaccina forțat, niciun avocat al poporului nu a fost sesizat de vreun părinte, sau nu a ridicat sesizarea la CCR.

Pe termen mediu se urmărește consimțământ prezumat la donarea de organe pe model francez, ajungi în moarte clinică fără să fi semnat la notar o declarație că nu vrei să donezi și ai organe viabile transplantului, medicii pot face transplant.

Va trebui vigilență maximă.

Principiul corpul meu alegerea mea - se folosește doar la avort, că și așa susține planurile păpușarilor la reducerea populației pe motiv de încălzism, și la a dezvolta adicții ca statul să scape mai repede de populație.


Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 667815)
Acește așa-zise legi și ordonanțe nu-s constituționale, deci nici amenzile nu-s tocmai legale.

Până să intervină o decizie de neconstituționalitate trec luni, știu un caz cu un tânăr care a greșit data în declarația pe proprie răspundere, a luat amendă 20 de mil anu trecut când Orban a băgat cele mai mari amenzi din Europa, a plătit 10 și se judecă încă în Contencios Administrativ să i se anuleze, și e o acțiune în contencios, nu la CCR.


Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 667815)
Decăderea din drepturi nu au cum să o facă, sînt prea mulți copii în situația asta, nu au unde să-i ducă și cine să-i îngrijească.

Adopții internaționale relaxate, cum era și fata Sorina de prin Oltenia care a ajuns în SUA, Asistenți Maternali cărora li se încredințează în grijă copii care nu-s ai lor, spații de refugiu pentru mame bătute etc

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 667815)
Pot încerca eventual să dea exemple cu cîțiva pentru a speria părinții, dar numai să aibă curajul ăsta.

Corect aici cred că se tem de o reacție cum a fost la Bodnariu.

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 667815)
Dacă mă cheamă comisia le spun că sînt de acord să fac vaccinul dacă îmi dau în scris că se fac responsabili pentru orice efect advers este scris cu litere mici pe sticluță. Să vezi atunci cine o să semneze.

Just și părerea mea controale de sănătate la ficat, sânge, în caz de ceva ai dovada evoluției sănătății.

Moroco 17.05.2021 15:39:36

M-am vaccinat cu pfizer si am luat si a doua doza.
O mica durere in muschi-brat in ziua respectiva.

Vaccinul nu este un remediu miraculos ci este o inoculare prin injectare cu un virus inactiv-inofensiv pentru ca organismul sa poata invata structura virala ARN imbracata in proteine fara ca organismul sa faca boala si apoi sistemul imunitar poate recunuaste rapid acest tip de virus si-l marcheaza in timp util in cazul contaminarii cu virusi periculosi activi ce patrund in organism.

Odata invatat de catre sistemul de aparare structura virusului ARN imbracat in proteine, virusii periculosi de acelasi tip care patrund in organism vor fi identificati si vor fi marcati de catre organism pentru a fi eliminati cat mai rapid.

Dupa procedura asta, dupa 1 saptamana dupa vaccinare, in caz de contaminare organismul va suferi o forma a bolii mult mai usoara sau nu va suferi boala deloc.

Nu e o medicatie, nu e un leac miraculos ci vaccinul e un pacat mai mic si organismul lupta cu acel pacat mai mic invatand cum sa se apere si apoi la contaminare cu pacatul real se poate apara mai repede si mai bine caci organismul il recunoaste ca pe ceva rau ce nu trebuie consumat sau multiplicat sau replicat-inmultit.

Nu ai de ce sa-ti pui nadejdea in lume si in vaccinuri caci ele nu sunt altceva decat ”pacate” dezactivate insa metoda asta, vaccinarea, este buna medical deoarece organismul odata vaccinat se protejeaza mai usor la atacul real care unora le poate fi fatal sau poate lasa sechele grave.

Intrucat reactia alergica sau problemele negative ce apar de la vaccin sunt nesemnificative caci organismul credincios si sanatos poate elimina orice toxina recomand ca omul sa aleaga linistit vaccinarea... aducand multumiri nu lumii pacatoasae care a facut pacatul raspandind bolile prin virusi ci medicilor care l-au stiut dezactiva pe virus si folosi eficient in lupta contra virusului.

Daca n-ai fost vaccinat si ajungi sa faci boala si ea devine grava spre mortala atunci o sa-ti para foarte rau ca nu te-ai vaccinat daca ai fi putut sa te vaccinezi.

E adevarat ca vaccinul contine tot felul de lucruri murdare sau pacate insa virusul e inactiv si organismul prin vaccin le va cunoaste informational in forma lor usoara si le va sti apoi indentifica putand marca orice structura ARN imbracata in proteine pentru a nu mai fi replicata de propriile celule.

Nu ai de ce sa te temi, vaccinul nu provoaca nicio reactia alergica sau negativa la adulti deoarece dozele sunt foarte mici. Credinta crestin-ortodoxa ne apara si chiar daca am lua ceva otrava sau virusi activi, raul nu poate actiona si este eliminat fara sa ne afecteze.

Sfatul meu este sa va vaccinati cu ambele doze si peste 6 luni sa repetati cu a treia doza avand incredere in Dumnezeu care poate lupta si cu boala si cu boala inactiva din vaccin.

Daca cumva faci o reactie alergica si soc anafilactic la prima doza atunci acolo sunt medicii si te ajuta ca sa iesiti din starea de soc. Daca in 10 minute nu ai facut niciun soc atunci totul e ok. In caz de soc trebuie sa ajuti organismul sa se calmeze, sa se destreseze, sa se linisteasca si nu sa te sperii sau sa te agiti. Respiri ritmic, lent, te calmezi, te rogi, ai incredere, te lasi ajutat de medici si nu patesti nimic.

Iorest 17.05.2021 16:32:20

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 667795)
Presupun că majoritatea creștinilor refuză vaccinul anti-covid. Voi vă vaccinați?.

Cred că vor fi o minoritate care nu se vor vaccina.

Apropo există câteva județe în care merge greu vaccinarea, de urmărit ce se va întâmpla cu ele, eu nu cred că se va întâmpla mare lucru.

Prefecții spun că în județele alea au multă lume plecată din județ la lucru și că mulți nu știau să folosească platforma până când nu s-a făcut fără programare.


https://www.activenews.ro/stiri/Rare...-judete-166450

Potrivit paginii Vaccin.live, care prezintă un tabel detaliat cu rata de interes la vaccinare pe județe, cele 8 județe trase de urechi de Rareș Bogdan pentru că au „sub 100 de persoane înscrise la vaccinare” sunt: Mehedinți (13), Covasna (15), Vrancea (20), Botoșani (21), Giurgiu (25), Neamț (29), Gorj (43), Suceava (63). Ar mai fi imediat deasupra limitei și județul Călărași, cu doar 105 inși înscriși.

Penticostalul Traditional 17.05.2021 22:06:46

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 667795)
Presupun că majoritatea creștinilor refuză vaccinul anti-covid. Voi vă vaccinați?

Eu da, m-am vaccinat.
Teoretic, cel put›in, as™ fi cres™tin :1:

M-am vaccinat pentru că am convingerea că vaccinurile au făcut bine omenirii s™i cred că vor continua să facă. Nu cred că e semnul fiarei, păcatul lepădării, etc. Cred a fost suficient testat. S˜˜i chiar dacă nu ar fi fost, eu sunt cobaiul perfect. Nu cred că încurajează avorturile, chiar dacă ar fi fost folosit››i cândva, î.e.n. fetus™™i avortat››i. Vaccinul nu e obligatoriu. S˜˜i mi se pare s™™i destul de ieftin. Adică numai avantaje. Am tot căutat să găsesc un motiv serios pentru a nu mă vaccina dar nu am găsit.

Iorest 17.05.2021 22:55:02

Articole care m-au pus pe gânduri în legătură cu vaccinul:

E OFICIAL: 488 de români au murit după vaccinarea cu prima sau ambele doze ale serurilor experimentale Covid. INSP: 27.274 români au făcut boala după ce s-au vaccinat împotriva ei. Cine răspunde pentru morții de după vaccin?

https://www.activenews.ro/stiri/E-OF...-vaccin-166838

”Din cele aproape 500 de decese oficial raportate în urma vaccinului, nici măcar unul nu ar fi de la vaccin, încearcă să ne convingă INSP.”

O femeie din Cluj, vaccinată cu Pfizer, a murit în secția de Terapie Intensivă. Explicațiile medicilor - https://alephnews.ro/sanatate/o-feme...ile-medicilor/

O femeie din județul Cluj, în vârstă de 70 de ani, vaccinată cu ambele doze de vaccin Pfizer, a murit recent în secția de Terapie Intensivă a Spitalului din Turda, după ce a fost depistată cu Covid la două luni după rapel.

Potrivit medicilor, persoana decedată avea făcut rapelul în luna februarie, apoi a fost testată pentru anticorpi după vaccin și avea un număr considerabil, 6.700.

Directorul medical de Spital, Andrașoni Victor: „Avea dozele făcute, avea titru de anticorpi mare, a fost confirmată cu Covid și avea afectare pulmonară de peste 85%. Asta a fost. Explicația este greu de găsit.”


Soț și soție din Prahova decedați la doar câteva ore distanță, după vaccinul PFIZER. Fiica celor doi, în stare gravă la ATI, după vaccinul ASTRAZENECA

Fiul celor doi decedați a relatat în exclusivitate pentru observatorulph.ro filmul cronologic al tragediei:
https://www.activenews.ro/stiri/Sot-...CUMENTE-165864

”Înainte de a face vaccinul, cei doi s-au simțit mai rău, fiind răciți. Vorbeam zilnic cu ei la telefon. Mi-au spus că se duc să facă vaccinul, erau foarte încrezători în el. Pe data de 3 au mers la Spitalul Municipal Câmpina și au făcut vaccinul anti-covid de la Pfizer.
Acolo, situația s-a schimbat dramatic. Mama a leșinat acolo imediat după vaccin. A trebuit să stea vreo oră și jumătate la spital, până și-a revenit, să poată pleca spre casă.


PRIMUL DECES după vaccinare ÎN ROMÂNIA? Un asistent medical din Constanța a făcut infarct la o zi de la imunizarea anti-covid

https://www.activenews.ro/stiri/PRIM...i-covid-164587

Un asistent medical din Constanța a decedat la scurt timp după ce fusese vaccinat anti-Covid-19. Imediat cum a simțit că îi este rău, bărbatul a chemat o ambulanță pentru a fi transportat la spital. Și-a pierdut viața în noaptea de marți spre miercuri, după ce luni i se administrase vaccinul împotriva Covid-19

Rezultatul necropsiei arată că bărbatul a suferit un infarct.


România ascunde morții de vaccin. Decesul asistentei de la „Marius Nasta”:

https://www.activenews.ro/stiri/Roma...-DOVEZI-165101

Astea sunt doar câteva că m-am plictisit să caut, n-or fi adevărate, am văzut și știri cu decese prin Europa.
Sper să nu fie adevărate!

Demetrius 18.05.2021 04:53:40

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 667825)
Am tot căutat să găsesc un motiv serios pentru a nu mă vaccina dar nu am găsit.

Dar daca vei afla de-acum?

Psalm 23 18.05.2021 09:47:19

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 667825)
M-am vaccinat pentru că am convingerea că vaccinurile au făcut bine omenirii și cred că vor continua să facă. Nu cred că e semnul fiarei, păcatul lepădării. Am tot căutat să găsesc un motiv serios pentru a nu mă vaccina dar nu am găsit.

Aceleași motive și în cazul meu.

Florin-Ionut 18.05.2021 14:05:13

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 667825)
M-am vaccinat pentru că am convingerea că vaccinurile au făcut bine omenirii

Generalizarea e iarăși o eroare de logică. :) Unele fiole din astea moderne nici măcar nu sînt vaccinuri, nu au mai fost folosite pînă acum pe scară largă, nu li se cunosc efectele pe termen lung.

Citat:

s™i cred că vor continua să facă.
Ești plin de speranță.

Citat:

Nu cred că e semnul fiarei, păcatul lepădării, etc.
Nici eu nu cred că e.

Citat:

Cred a fost suficient testat.
Cînd și pe cine?

Citat:

S˜˜i chiar dacă nu ar fi fost, eu sunt cobaiul perfect.
Alegerea ta...

Citat:

Nu cred că încurajează avorturile, chiar dacă ar fi fost folosit››i cândva, î.e.n. fetus™™i avortat››i.
Nu le încurajează, dar folosesc acele linii celulare ca să mă exprim doct. Dacă ai fi văzut tot procesul de la colectare la umplerea sticluței sînt curios ce-ai fi scris aici.

Citat:

Vaccinul nu e obligatoriu.
Deocamdată.

Citat:

S˜˜i mi se pare s™™i destul de ieftin.
Da, mai degrabă faci vaccinul decît să te testezi pe banii tăi, ca să mergi la vară la mare în străinătate. (citez un amic:) )

Citat:

Adică numai avantaje.
Am rîs un pic la faza asta. :))

Citat:

Am tot căutat să găsesc un motiv serios pentru a nu mă vaccina dar nu am găsit.
Nu imunizează, ba chiar o scade temporar în primele zile, că e un șoc pentru sistem chestia care-l invadează în mod artificial. Oamenii se îmbolnăvesc de diverse inclusiv de gripă și guturai (familia Covid) imediat după.

Are efecte secundare, vezi pe sticluță cu litere minuscule. Știu un caz concret, o doctoriță care a făcut toate acele reacții adverse și a durat vreo 3 săptămîni pînă un alergolog i-a pus o perfuzie să o calmeze. Foarte nasol.

Ba chiar se și moare după injectare, vezi articolele din ziarele serioase care au și sursele informațiilor la subsolul paginii. Ruleta rusească.

Trebuie să-l repeți periodic. Ăștia nu se opresc curînd, deci hai să vedem la a cîta injecție te vei opri, dacă vei mai ajunge întreg, în viață...

Mai discutăm peste cîțiva ani pe aceeași temă. Dacă nu mor de Covid. :P

Iorest 18.05.2021 15:01:31

Poziționarea lui IPS Teodosie al Tomisului pe chestiune:

https://www.ctnews.ro/ips-teodosie-d...-e-treaba-mea/


Întrebat miercuri, 28 aprilie, într-o conferință de presă, dacă s-a vaccinat împotriva COVID-19, IPS Teodosie a răspuns că vaccinarea nu este obligatorie, iar în cazul său nu se vaccinează pentru că are alergii.

Nu, că am alergii și nu mă vaccinez. Nu am de ce că nu mă îmbolnăvesc.(…)Vaccinul nu este obligatoriu. Chiar l-am auzit pe domnul președinte și ieri. Nu este obligatoriu și, mai ales, este un vaccin care este făcut în pripă. De aceea sunt în fiecare zi surprize. Pentru că trebuie să fie pregătiți oamenii, sunt oameni cu anumite afecțiuni care, datorită vaccinului, iată, cedează, unii mor, alții paralizează, și trebuie să fim atenți”, a precizat IPS Teodosie.

Întrebat și dacă el ar recomanda credincioșilor să se vaccineze împotriva COVID-19, prelatul constănțean a replicat că nu este medic și nu este treaba lui să o facă, chiar dacă, în alte părți din țară sunt preoți care îi îndeamnă pe oameni să se imunizeze.

„Noi nu suntem medici ca să recomandăm vaccinul. Ar fi o depășire a cunoștințelor și atribuțiilor noastre. (…)Nu e treaba mea. Nu îmi aparține mie acest mesaj. (…) Sunt preoți din diferite locuri, eu îi păstoresc pe cei de aici, din Dobrogea. Nu le interzic, nu le recomand”, a spus arhiepiscopul Tomisului, care a spus și ce crede despre vaccinul anti-COVID.

„Nu am părere. Am o părere că nu e perfect. Atât. Nu mi-e teamă (să îl fac), nu trebuie să-l fac pentru că cine are alergii nu trebuie să facă, așa cred. Nu am nevoie, mă împărtășesc zilnic și vaccin mai mare ca asta, mai puternic, nu este altul”, a explicat el


Chiar am fost atenționat, primesc mesaje de la medici de înaltă ținută din America, din Germania, dar nu vreau să-i expun aici că nu e treaba mea, care atrag atenția asupra urmărilor negative. ”

Penticostalul Traditional 18.05.2021 17:51:35

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 667829)
nu au mai fost folosite pînă acum pe scară largă, nu li se cunosc efectele pe termen lung.

Dar medicina cum să avanseze, cum sa se cunoască efectele pe termen lung dacă eu nu ma vaccinez? Trebuie sa se vaccineze cineva. Fie eu fie tu. Tu nu vrei. Dacă nu vreau nici eu nu vom avea un vaccin bun niciodata.

Eu vreau ca omenirea sa aiba vaccin. Sunt mai pregatit de moarte decat multi oameni din jurul meu. Daca mor, merg sa ma intalnesc cu Hristos. Ce sa fac? Sa astept sa se vaccineze ateii si satanistii si sa mearga in Iad? Eu le zic celor din jur ca sunt crestin. Daca acum nu ma vaccinez de groaza mort›ii ce mesaj crestin transmit? Daca trebuie sa se faca teste pentru a se cunoaste efectele pe termen lung, mi se pare strigător la cer ca eu, crestin, sa ma dau dupa cires si sa-i imping pe necrestini la inaintare. N-am putut să fac asa ceva. Asa ca m-am dus si m-am vaccinat.

Încă n-am murit. N-am avut nici efecte adverse.
Am riscat s™i am câstigat, se pare ca avem sanse fifty-fifty să murim de Covid :1:

Iorest 18.05.2021 19:14:47

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 667829)
Mai discutăm peste cîțiva ani pe aceeași temă. Dacă nu mor de Covid. :P

Interesant e că noile comenzi făcute de Ursula și UE sunt până în 2023, deci s-ar putea să se dezumfle toată treaba până în 2023-2024:

”Potrivit șefei CE, noul acord include o comandă de 900 de milioane de doze și o opțiune pentru încă alte 900 de milioane.

Noile livrări, care sunt prevăzute până în 2023,”

Nu cred că o să pățești nimic, mai ales că ești și tânăr, a dat Virgiliu Gheorghe niște interviuri privitor la boală, se referă la prima fază a bolii când nu a apucat să evolueze și la prevenție:

https://www.activenews.ro/stiri/Virg...CA-AICI-164618

V. Gheorghe: Țin minte că primele recomandări au fost telefonice către o prietenă din Italia, și conțineau Vitamina D 3, Zinc, Seleniu, Vitamina C și Magneziu. Erau niște lucruri simple care ar trebui făcute în lupta cu orice afecțiune virală sau bacteriană.

Alte interviuri pe acceași temă:
https://www.activenews.ro/stiri-sana...ovid-19-160540

https://www.activenews.ro/stiri/INTE...19.-III-164851


Se lucrează și la un spray nazal ca tratament:
https://alephnews.ro/guvern/tratamen...citate-de-999/

Dacă spray-ul ar înlocui vaccinul și e acreditat de ce nu.

Demetrius 18.05.2021 22:08:33

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 667831)
Daca acum nu ma vaccinez de groaza mort›ii ce mesaj crestin transmit?

Ca vrei sa traiesti vesnic, dar in sfidarea mortii (trupului), nu de groaza.

Iorest 19.05.2021 00:25:01

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 667829)
Nu imunizează, ba chiar o scade temporar în primele zile, că e un șoc pentru sistem chestia care-l invadează în mod artificial. Oamenii se îmbolnăvesc de diverse inclusiv de gripă și guturai (familia Covid) imediat după.

Se aude chiar că va fi un șoc considerabil pentru un vaccinat la o gripă banală și la o furtună de citokine nu se știe cum va face față, chiar e de urmărit cum vor face față oamenii vaccinați la o gripă sau altă provocare infecțioasă, anticorpii sunt setați doar pe o secvență, oare le va da peste cap sistemul imunitar altă provocare sau e fake news (am văzut un articol pe temă dar unii zic că e dezinformare) ?

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 667829)
Trebuie să-l repeți periodic. Ăștia nu se opresc curînd, deci hai să vedem la a cîta injecție te vei opri, dacă vei mai ajunge întreg, în viață...

Mai e o provocare, tirul de anticorpi, la unii vaccinați nu se fac anticorpi(știu un caz), fiecare va trebui să-și facă și testul ăsta, altă umblătură, dacă un om vaccinat n-are anticorpi suficienți și umblă cu o siguranță prea mare, n-are nici bariera pe care se presupune că ar trebui să o aibă, e ca și cum ai călca într-o gură de canal fără capac noaptea mergând cu siguranța că ai mai fost de o sută de ori pe acolo și era totul la locul lui.

Florin-Ionut 19.05.2021 11:56:14

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 667831)
Dar medicina cum să avanseze, cum sa se cunoască efectele pe termen lung dacă eu nu ma vaccinez?

Medicina alopată este varianta cîh a medicinii. Pentru mine, orice înseamnă pastile și injecții și prafuri nu ar trebui să existe. Nu-s nici cu homeopatia.

Pentru mine medicina adevărată este cea tradițională care e perfect naturală (nu naturistă).

Citat:

Trebuie sa se vaccineze cineva. Fie eu fie tu. Tu nu vrei. Dacă nu vreau nici eu nu vom avea un vaccin bun niciodata.
Tocmai, că nu trebuie. Vaccinul nu este o necesitate.

Dacă cei mai experți dintre imunologi susțin că este o greșeală să facem acest experiment la scară globală, de ce firmele și politicienii lumii caută cu dinadinsul ”soluția” NON-naturală a problemei?

Citat:

Eu vreau ca omenirea sa aiba vaccin. Sunt mai pregatit de moarte decat multi oameni din jurul meu. Daca mor, merg sa ma intalnesc cu Hristos. Ce sa fac? Sa astept sa se vaccineze ateii si satanistii si sa mearga in Iad? Eu le zic celor din jur ca sunt crestin. Daca acum nu ma vaccinez de groaza mort›ii ce mesaj crestin transmit? Daca trebuie sa se faca teste pentru a se cunoaste efectele pe termen lung, mi se pare strigător la cer ca eu, crestin, sa ma dau dupa cires si sa-i imping pe necrestini la inaintare. N-am putut să fac asa ceva. Asa ca m-am dus si m-am vaccinat.
Este o problemă clasică de discernămînt. Care după cum văd nu ține nici de IQ, nici de pregătire, nici de religie...

Citat:

Încă n-am murit. N-am avut nici efecte adverse.
Mi-e teamă că va veni o vreme cînd nu vor fi destui oameni care să poată să-i îngroape pe cei care vor muri brusc și în masă din cauze... necunoscute.

Citat:

Am riscat s™i am câstigat, se pare ca avem sanse fifty-fifty să murim de Covid :1:
Nu cred că putem măsura aceste șanse.

Eu unul de la început am umblat pe afară, la soare și în aglomerație. Cu copiii am fost la aer și la soare aproape zilnic cînd lumea stătea închisă înăuntru. Mulți vecini de asemenea.

Dacă ar fi într-adevăr o pandemie, s-ar vedea clar și nu ar trebui să i se facă reclamă peste tot. Și se se umfle cifrele de îmbolnăviți sau decedați de Covid și să umble ambulanțele [de multe ori goale] cu sirena la maxim zi și noapte ca să ne bage în sperieți. Zic și eu...

Iorest 19.05.2021 23:01:51

Ce mai urzește guvernul :

Apare un nou criteriu pentru prelungirea stării de alertă (pe lângă incidența cazurilor), prin formularea: „dacă la nivel național se atinge ținta de vaccinare pentru luna în curs”

Accesul la locurile de joacă din interior cu condiționarea vaccinării însoțitorilor cu rapel:

Locurile de joacă pentru interior se redeschid pe 1 iunie, iar condiția impusă de Guvern e să intre doar copiii ai căror părinți sunt vaccinați, după ce aceștia prezintă dovada.

Citat din https://www.edupedu.ro/locurile-de-j...ezinta-dovada/:

„Începând cu data de 01.06.2021, dacă la nivel național se atinge ținta de vaccinare pentru luna în curs, se propune reluarea activității operatorilor economici care gestionează locurile de joacă în spații închise cu participarea publicului până la 50% din capacitatea maximă a spațiului, cu condiția ca însoțitorii copiilor să facă dovada vaccinării împotriva virusului SARS-CoV-2 pentru care au trecut 10 zile de la finalizarea schemei complete de vaccinare.


________
Criteriul cu ținta vaccinării/luna în curs e arbitrar și cine știe cum va fi folosit pentru a limita, sau pentru a se da vina pe nevaccinați că nu se deschid diferite facilități culturale, artistice, sportive, piscine la interior etc la capacitate maximă.

Iorest 20.05.2021 13:23:38

INCREDIBIL!!! Înalt Prea Sfințitul Teodosie pus la colț de Patriarhul Daniel, printre altele i se reproșează atitudinea de curaj din timpul pandemiei ca fiind sfidătoare (când mai toți au pactizat cu statul):

din știrea https://ziare.com/social/stiri-socia...uzatii-1679935

„Biserica Ortodoxa Romana (BOR) i-a refuzat lui IPS Teodosie, arhiepiscopul Tomisului, avansarea in ierarhia interna si transformarea in mitropolit printr-o scrisoare oficiala.

IPS Teodosie, acuzat de atitudine provocatoare in timpul pandemiei


Scrisoarea mai sustine ca anumite initiative si actiuni ale arhiepiscopiei din timpul pandemiei au afectat imaginea BOR.

"Ele au fost insotite de o atitudine provocatoare, de lipsa de tact pastoral si de comunicare deficitara cu autoritatea bisericeasca pastorala si comunicarea deficitara cu autoritatea bisericeasca superioara, fapt care exprima un duh de indisciplina si de razvratire", se mai arata in scrisoare.”
________
De reamintit IPS Teodosie a fost primul ierah curajos care a adus slujbele oamenilor în mod nerestricționat ca nr de participanți, boboteaza s-a ținut cu mii de oameni în Ianuarie 2021 la Constanța când mai toți se temeau, dovada :

Mii de oameni participă la slujba de Bobotează de la Constanța

https://youtu.be/uBl-5WB1Ne0?t=19

Când majoritatea erau închiși în casă, de frica statului, a bolii, a amenzilor, a presei care lua în furci preoții, ÎPS Teodosie a avut luări de poziție care l-au expus:

ÎPS Teodosie apără rânduiala privind împărtășania cu aceeași linguriță într-o vreme când toată presa era împotriva lui:
https://youtu.be/kG3PonPszD4?t=610

ÎPS Teodosie apără botezul ortodox prin întreita afundare:

ÎPS Teodosie critică declarațiile ÎPS Calinic despre botez
https://www.youtube.com/watch?v=3sEVkwYGIco

Moroco 20.05.2021 14:01:02

Nu pot sa mint, mie chiar imi plac si-i iubesc pe amandoi maimarii, atat pe inaltpreasfintitul Teodosie cat si pe preafericitul patriarh Daniel... mai ales ca ambii au dreptate duhovniceasca. Nu intru in partizanat fata de niciunul.

Teodosie curajosul a luptat pentru traditiile noastre milenare intrand pe televiziuni si raspunzand intrebarilor si tinand partea noastra a celor ce ni se confiscau drepturile si ni se inchidea biserica, iar patriarhul Daniel si Sfantul Sinod in mod diplomatic nu l-a avansat in grad ca sa nu dea apa la moara pe marginea disputelor, deci e dovada de maxima intelepciune pentru apararea pacii si linistii in BOR si societate.

Analizand si coroborand, indemnul e sa fim si noi curajosi ca Teodosie si responsabili, cucernici si intelepti ca Daniel si asa sa evitam excaladarea conflictelor fara sa facem rabat de la Calea cea stramta a Ortodoxiei.

Iorest 20.05.2021 19:10:01

Problema e că oameni din anturajul cancelariei patriarhale alimentează presa cu scenarii împotriva lui ÎPS Teodosie :

știrea asta cine a lansat-o, cine sunt acele ”surse” bor ? :
Jocuri pentru putere la vârful Bisericii. ÎPS Teodosie ar urmări să devină patriarh, spun surse BOR
https://www.youtube.com/watch?v=Oi3e86IJ7Ws

Cum de a ajuns publică această scrisoare din 19 aprilie, care face deliciul presei progresiste g4, htnews, ziare., cine a scurs-o în presa progresistă - emitentul sau destinatarul (care iese șifonat și cu prejudicii de imagine)?

„Scrisoarea, care este un răspuns la cererea Arhiepiscopiei Tomisului de a fi ridicată la rang de Mitropolie, a fost trimisă pe 19 aprilie de la București către Constanța și a fost semnată de Episcopul vicar Varlaam Ploieșteanul și de vicarul administrativ patriarhal, Ionuț Corduneanu, „din încredințarea PF Daniel”.

Acea scrisoare nu e scrisă în duhul frățietății arhierești, cu calm, tact pastoral și ce i se reproșa lui Teodosie că nu face, ci e un veritabil act de condamnare.

În rest fiecare e liber să interpreteze cum dorește evenimentele.

Adr.iu91 20.05.2021 22:53:36

Eu m-am vaccinat, la fel și bunica mea care stă foarte bine în anii 70 ai ei. Bunica e creștină ca mine, dar e cea mai credincioasă din toată familia și spun sincer, vaccinul anti-Covid nu reprezintă ceva rău care te-ar scoate din starea de rugăciune, sau chipurile te sălbăticește și începi să faci păcate care nu erai în stare să faci până acum. Vaccinul NU îți atacă sufletul cum cred unii creștini. Pot exista reacții adverse doar la trup, un procent mare de oameni vaccinați nu pățesc nimic grav. Se întâmplă ca o parte din oameni să aibe reacții adverse grave, sau procent foarte mic de oameni care pot muri sau lua boala de Covid, sunt și multe știri false împotriva vaccinării, de asta știrile anti-vaxxer se folosesc de procentajul mic.

Cunosc persoane apropiate din medicină care îmi spun lucrurile astea și mă țin la curent. Da sunt și asistenți medicali/doctori care încă așteaptă o variantă de vaccin ca lumea ca să se vaccineze. Momentan acestea de acum sunt la faza de experimentare. Vaccinul mRNA se folosește de nanoparticule lipide (deci nu fetuși din ce am auzit mai sus acolo, fără supărare dl. Florin, dar cred că e fake news despre ce ai spus legat de fetuși avortați, părerea mea).

Iorest 20.05.2021 23:19:53

Și asta o fi fake news ?

Eric Clapton învinovățește „propaganda” pro-vaccinare pentru reacțiile adverse „dezastruoase” pe care le-a suferit - https://www.smartradio.ro/eric-clapt...-le-a-suferit/

„Am primit prima doză a vaccinului AstraZeneca și am dezvoltat imediat reacții severe, care au durat zece zile. În cele din urmă mi-am revenit și mi s-a spus că peste 12 săptămâni voi primi a doua doză”, a scris Eric Clapton în scrisoare. Dar a doua doză i s-a oferit, de fapt, șase săptămâni mai târziu. Și a acceptat-o, ​​în ciuda reacției inițiale, deoarece era „slab informat împotriva pericolelor”.

„Nu mai are sens să spun că reacțiile au fost dezastruoase, mâinile și picioarele mele erau fie înghețate, fie amorțite sau fierbinți și cam inutile timp de două săptămâni, mă temeam că nu voi mai putea cânta vreodată”.

Clapton a adăugat că „nu ar fi trebuit să intre în contact cu vaccinul” din cauza „neuropatiei periferice” de care suferă, dar „propaganda a spus că vaccinul este sigur pentru toată lumea”.

Penticostalul Traditional 21.05.2021 07:05:14

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 667835)
Pentru mine medicina adevărată este cea tradițională care e perfect naturală (nu naturistă).

S˜i pentru mine mine la fel.
Însă nu militez împotriva vaccinurilor pentru că nu pot să nu observ binele urias adus de ele în ultima sută de ani.
Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 667835)
Dacă cei mai experți dintre imunologi susțin că este o greșeală să facem acest experiment la scară globală

Curentul mainstream printre expertii imunologi este provaccin, nu?

Iorest 21.05.2021 18:12:15

„CĂLUGĂRII DE LA ATHOS nu se grăbesc să se vaccineze. Guvernatorul Sfântului Munte Athos, Athanasios Martinos: „Până acum nu există mare interes pentru vaccinare”
https://www.activenews.ro/stiri/CALU...ccinare-166106

„Cel puțin 31 de cazuri confirmate de coronavirus au fost raportate în Grecia ca provenind din Muntele Athos, iar 4 monahi primesc îngrijire în spital, fără a fi intubați, arată Romfea.gr. Cu ocazia acestei informări, a ieșit la iveală faptul că monahii nu se înghesuie la vaccinare, ceea ce infirmă lăudăroșenia oficială din ultima perioadă, conform căreia sute de doze de vaccin au fost trimise către Muntele Athos. Trimise, dar nu primite!
În plus, a început vaccinarea monahilor și muncitorilor din Sfântul Munte, însă guvernatorul Martinos recunoaște că până acum nu a fost manifestat prea mult interes pentru vaccinare, reamintind totuși că în multe cazuri imunitatea a fost obținută natural de călugării care au trecut prin boală, în timp ce multe mănăstiri au stabilit și respectă măsuri de protecție foarte stricte.”


Cine știe câte o fi personal administrativ și muncitori dintre cei care au cerut sa se vaccineze.

Demetrius 22.05.2021 05:11:36

Citat:

În prealabil postat de Adr.iu91 (Post 667843)
Vaccinul NU îți atacă sufletul cum cred unii creștini. Pot exista reacții adverse doar la trup, un procent mare de oameni vaccinați nu pățesc nimic grav.

28. Nu vă temeți de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeți-vă mai curând de acela care poate și sufletul și trupul să le piardă în gheena.(Mt10,28)

Cine poate sa-mi piarda si sufletul si trupul in afara de mine?
Nimeni, numai eu pot.
Pot sa ma amageasca si sa ma influenteze toti cei din jurul meu, dar eu(prin alegerile mele) sunt cel care hotaraste unde merge: la dreapta sau la stanga.

33. Și va pune oile de-a dreapta Sa, iar caprele de-a stânga.(Mt25,33)

Vaccinul nu ataca sufletul daca e administrat obligatoriu, dar el tocmai de aceea nu e obligatoriu pentru a nu absolvi sufletul de raspunderea deciziei privind vaccinarea, astfel ca indiferent de efectele adverse sau de toleranta organismului, sufletul este raspunzator si trage ponoasele de pe urma hotararii luate deoarece este constrans(dar nu-i obligat) sa se vaccineze ca sa scape de restrictii. Este o alegere asumata.

Adr.iu91 22.05.2021 09:31:04

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 667854)
28. Nu vă temeți de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeți-vă mai curând de acela care poate și sufletul și trupul să le piardă în gheena.(Mt10,28)

Cine poate sa-mi piarda si sufletul si trupul in afara de mine?
Nimeni, numai eu pot.
Pot sa ma amageasca si sa ma influenteze toti cei din jurul meu, dar eu(prin alegerile mele) sunt cel care hotaraste unde merge: la dreapta sau la stanga.

Corect asa e.

Penticostalul Traditional 23.05.2021 15:27:18

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 667854)
Vaccinul nu ataca sufletul

In niciun fel!
Vaccinul are de-a face cu trupul nu cu sufletul.

Sunt acțiuni care țin de trup dar afectează și sufletul (beția, curvia, etc.), dar vaccinul nu se află printre ele. Nici Biblia, nici sfinți părinți, nici autoritățile bisericești contemporane nu au scris că vaccinul ar fi păcat.

Așadar decizia de a te vaccina sau nu o iei având în vedere avantajele sau dezavantajele exclusiv asupra trupului.

Penticostalul Traditional 23.05.2021 16:24:27

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 667851)
CĂLUGĂRII DE LA ATHOS nu se grăbesc să se vaccineze.

"€žCel put›in 31 de cazuri confirmate de coronavirus au fost raportate în Grecia ca provenind din Muntele Athos, iar 4 monahi primesc îngrijire în spital, fără a fi intubat›i, arată Romfea.gr."

Cine stie câte o fi personal administrativ s™i muncitori dintre cei care au cerut sa se vaccineze.

Se pare că nu numai personalul administrativ s-a vaccinat ci s™i dintre călugări.
Încă de acum doua luni:

O barcă a Gărzii de Coastă a livrat primele 400 de doze de vaccin Pfizer ieri, vineri, 19 martie, pe Muntele Athos s™™i vaccinările au început imediat. Centrul de vaccinare a fost înfiint›at la Centrul de Sănătate din Karyes sub supravegherea directorului, Konstantinos Dokouslis. Primii 36 de călugări au fost vaccinat›i ieri, precum s™i angajat›ii-colaboratori ai mănăstirilor, în timp ce vaccinările vor continua astăzi s™i mâine. Staretul Sfintei Mănăstiri din Esfigmenos, arhimandritul Bartolomeu, a fost primul vaccinat, urmat de călugării din mănăstirile din Iveron, Koutloumousiou, Simonos Petras care s-au deplasat special în acest scop în Karyes.

https://www.makthes.gr/xekinisan-oi-...ros-fot-369151

Iorest 23.05.2021 19:31:39

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 667862)
Se pare că nu numai personalul administrativ s-a vaccinat ci s™i dintre călugări.
Încă de acum doua luni:

O barcă a Gărzii de Coastă a livrat primele 400 de doze de vaccin Pfizer ieri, vineri, 19 martie, pe Muntele Athos s™™i vaccinările au început imediat. Centrul de vaccinare a fost înfiint›at la Centrul de Sănătate din Karyes sub supravegherea directorului, Konstantinos Dokouslis. Primii 36 de călugări au fost vaccinat›i ieri, precum s™i angajat›ii-colaboratori ai mănăstirilor, în timp ce vaccinările vor continua astăzi s™i mâine. Staretul Sfintei Mănăstiri din Esfigmenos, arhimandritul Bartolomeu, a fost primul vaccinat, urmat de călugării din mănăstirile din Iveron, Koutloumousiou, Simonos Petras care s-au deplasat special în acest scop în Karyes.

https://www.makthes.gr/xekinisan-oi-...ros-fot-369151

Sunt 3000 de suflete pe Athos, mănăstirea Esfigmenu e ruptă de Sfânta Chinotită e pedepsită, i s-a tăiat accesul la port, are embargou pus și către ea e sârmă ghimpată, pentru că nu-l pomenește pe patriarhul Bartolomeu al Constantinopolului pentru ecumenism, tocmai ei să fie primii conformiști ?

Mt. ATHOS ESPHIGMENOU monastery distroyed by patriarch Bartholomew for refusing ECUMENISM!
https://www.youtube.com/watch?v=j9JOOJPDuEc

Sârmă ghimpată pe drumul Hilandar - Esphigmenu.
https://youtu.be/DcO9kaTXkqE?t=165

Așa cum scria în știrea mai nouă de pe active news vaccinurile au fost trimise 400 spre Athos dar nu primite, nu era înghesuială, 36 din 400 e până la 10% din cele trimise, spunea chiar guvernatorul că nu e înghesuială.


Ora este GMT +3. Ora este acum 16:36:29.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.