Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Nunta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5022)
-   -   prietena mea nu este fecioara (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=3033)

livadarufelix 26.01.2008 23:07:54

Intotdeauna mi-am dorit sa devin preot.Am dat examen de mai multe ori la seminar si la facultatea de teologie dar nu am intrat.mi-am zic ca poate a fost voia lui Dumnezeu sa nu intru.
Intre timp am intrat la o alta facultate si m-am hotarat sa raman in domeniu. Aici am cunoscut o fata pe care o iubesc foarte mult , suntem impreuna de vre-o sase luni si mi-a spus ca a facut dragoste inaintea mea cu mai multi baieti. Eu si din cauza a ce mi-am dorit sa devin dar si pt ca sunt asa mai credincios nu m-am culcat cu nici o fata pana acum. Ea imi spune ca daca tot am fost curat pana acum si-ar dori foarte mult sa nu facem dragoste pana la casatorie.Asta ar urma sa se intaple peste vreo 5 luni.
Acum cateva zile i-am facut cunostinta cu mai multi membri din familia mea printre care si un verisor si totodata bun prieten .Tipul mi-a spus ca prietena mea cu mult inainte sa fie cu mine a fost cu el si au facut dragoste iar ea nu a negat acet lucru.
Oare sa mai continui relatia cu ea?sa ma casatoresc? sau sa rup orice relatie?

mirelat 26.01.2008 23:32:55

dar ce te-a facut sa o iubesti pe aceasta femeie incat sa te gandesti sa te casatoresti cu ea?! cred ca la asta ar trebui sa te gandesti de fapt, nu la ceea ce ti-a spus tipul...care, intre noi fie vorba, e cam mitocan. un barbat adevarat, un domn, nu bate toba despre asa ceva.

NB: ea iti spusese oricum ca nu esti primul barbat in viata ei si si-ar fi dorit sa fiti curati pana la casatorie.

Dia20_diana 27.01.2008 13:41:29

eu cred ca ar trebui sa o admiri pentru sinceritatea ei, ti=a zis ca nu e mai e fecioara si a recunoscut ca a facut dragoste cu mai multi baieti, majoritatea fetelor nu recunosc asta si sustin ca a fost doar un baiat in viata ei, de asemenea nu a negat relatia ei cu verisorul tau, eu zic ca asta demonstreaza ca te respecta foarte mult si isi doreste ca relatia voastra sa functioneze fara minciuni si lucruri ascunse din trecut,parerea mea e ca ar trebui sa admiri asta la ea pentru ca sinceritatea la o persoana este o calitate foarte rar intalnita.
foarte multi dintre noi facem lucruri de care nu suntem mandri, dar recunoasterea lor, consider eu, sunt un prim pas catre regret.

ionyk 27.01.2008 13:59:20

parerea mea e ca fiecare dintre noi trebuie sa isi asculte sufletul...e un sentiment,e ceva in fiecare dintre noi care ne spune ce trebuie facut..nu conteaza pana la urma ce a facut,ci daca e un "om nou":)

viviana 27.01.2008 14:11:02

buna, cam sensibila situatia...ea a fost sincera cu tine, de apreciat,dar varul nu a fost un tip fin, putea sa nu zica nimic, asta denota putina invidie,sau o fi vrut sa iti deschida ochii...dar intrebarea e? tu poti trece peste asta? fii sincer cu tine, mai ales ca esti un baiat virtuos si ai trait in curatie.cred ca tii la fata asta din moment ce vreti sa va casatoriti,dar relatia ei cu biserica e stransa,adica se marturiseste, impartaseste, participa la Sf. Liturghie? aici trebuie sa cauti raspunsul...sa nu regreti apoi...e pacat ca un baiat cuminte sa nu aiba parte de o sotie la fel de virtuoasa,nu? intreaba-l si pe duhovnicul tau ce e de facut,parerea mea. numai bine si fericire iti urez.

cristiboss56 27.01.2008 14:29:40

Apoi daca va iubiti cu adevarat si va doriti amandoi sa intemeiati o familie , mergeti inainte cu incredere . Nu stiu daca si fata este o buna crestina, cu toate pacatele de care nimeni nu are scapare. Important ca amandoi sa-L iubiti in aceiasi masura pe Dumnezeu.

Z.Lidia 27.01.2008 15:16:47

Pai, daca voi sunteti cuminti pana la nunta, poti sa mergi cu fata la biserica, sa va spovediti amandoi la acelasi preot, chiar daca nu e perioada de post, iar ea, daca a lasat pacatul de a se culca cu altii, si bineinteles, daca duhovnicul considera, ar putea primi Sf Impartasanie. Ar fi sansa ei de a o apropia de viata crestina, de a o ajuta tu sa-si indrepte viata. Sinceritatea ei este un inceput in acest sens.
Si, dupa ce se spovedeste, se caieste si primeste Sf Impartasanie, parerea mea e ca ar trebui ca tu sa respecti acestea si sa nu-i reprosezi vreodata ceea ce a facut pana acum. Daca Dumnezeu primeste asemenea persoane, le permite sa se impartaseasca, ar trebui sa treci si tu peste orgoliul masculin. Sa nu-i arunci vorbe grele la cearta referitor la aceasta, sa nu fii gelos cand vorbeste cu altii, pentru motivul acesta: ca merge la biserica si se spovedeste.
Intrebarea e: ea isi doreste o viata crestina? Stie ce presupune aceasta? Isi doreste cu adevarat o familie?
Poate ar trebui sa-i spui dinainte ca viata alaturi de tine include mers la biserica, spovedania, post, cresterea copiilor in credinta, etc.
Poti sa-i spui varului acela ca ea e acum alta persoana si ca ai incredere in ea ca nu te va insela. E posibil ca cei apropiati tie sa nu o accepte, dar in timp vor vedea ei ce se intampla.
Cunosc asemenea fata: cazuse in pacat cu un baiat, nu a luat-o de sotie, au urmat mai multi, dar ea isi dorea de fapt sa duca o viata curata, sa se casatoreasca. Pana la urma i-a dat Dumnezeu aceasta. A fost cea mai fericita cand s-a putut impartasi. E vorba de o prietena apropiata, sper sa nu se supere ca am scris cateva vorbe despre ea. Sotul ei o intelege, nu-i reproseaza niciodata, inca merge si el mai des la biserica, de cand a cunoscut-o.

C-tin 27.01.2008 17:37:13

Daca prietena ta a recunoscut toate cele, se pare ca e sincera si vrea sa se indrepte. Sa puna inceput bun. Sa fie o crestina buna, o sotie si o mama buna. Caci asta e principalul.

seea 27.01.2008 18:10:45

Trebuie sa te gandesti foarte bine inainte de a face un pas atat de important.Daca ai destula dragoste ca sa-i ierti trecutul, avand incredere in ea ca va deveni o sotie credincioasa, atunci nu te opreste nimic.Fiecare om greseste, iar dumnezeu ne iarta pe toti..asa ca si tu o poti ierta dar asta depinde ce rezeve de iubire si de iertare ai. Decat s-o iei de sotie si sa fii frustrat mereu ca ea nu a fost fecioara si sa-i reprosezi asta ,mai bine nu face pasul.
Sa te ajute Dzeu sa iei cea mai buna decizie.

Grigorie 28.01.2008 12:59:59

Ca a gresit prietena ta in trecut, poti sa treci cu vederea. Trebuie insa sa deschizi ochii daca nu i-a devenit desfranarea obicei. Tu stii mai bine daca este genul de fata care vrea "sa-si traiasca viata" si "sa nu-si iroseasca tineretea" in cumpatare. Nu zic sa fii suspicios, dar nici credul. Sunt femei care doresc sa aiba parte de onorabilitatea casatoriei, dar duc o viata ascunsa de ochii barbatului. Trebuie sa-ti dai singur seama daca vrea sa se marite cu tine din vreun interes meschin sau pentru ca te iubeste. Parerea mea este ca nu trebuie sa-i reprosezi nimic pentru trecut, dar sa bagi de seama daca este sincera cu tine. Femeile desfranate sunt si mincinoase. Daca trece testul sinceritatii, inseamna ca sufletul ei nu este atins de boala si cred ca poti sa-i acorzi incredere. Mai ales ca se pare ca tu o placi si ai vrea sa fiti impreuna.

Ce nu ne-ai spus este daca prietena ta se spovedeste. Daca nu o face, indeamn-o sa o faca.

philalex 28.01.2008 13:25:47

ce sa zic, daca va iubiti...mergeti inainte, cu spovedit....iar varul tau e cam nesimtit , ca ti-a spus ce ti-a spus......in fine, e o lume cu de toate...si bune si rele...dar..pune-le la spate...e sincera....totusi mai verifica...nu te avanta...sa-ti dovedeasca ca te merita;)

Grigorie 28.01.2008 15:07:03

Despre varul lui Felix cel mai in masura sa se pronunte este Felix. Din moment ce il caracterizeaza ca fiind "bun prieten", s-ar putea ca dezvaluirea aventurii din trecut sa nu fie din laudarosenie, ci din dorinta de a-l avertiza pe Felix sau pentru a marturisi o fapta care ar fi putut strica relatia dintre cei doi verisori. Daca ar fi din invidie sau rautate, atunci merita sa fie blamata indiscretia sa.

Gasesc ca este bine ca s-a dat pe fatza aceasta aventura si ca fata nu a incercat sa tagaduiasca. Prin sinceritate cei trei se pot privi in ochi si pot sa dea uitarii intamplarea. Mai rau ar fi fost ca Felix sa nu afle de relatia dintre cei doi si peste un timp aceasta relatie sa se reia in ascuns. Prilejuri s-ar fi gasit, data find relatia de rudenie.

Daca Felix se casatoreste cu aceasta fata, cred ca ar fi bine ca verisorul sa nu-l viziteze prea des acasa. E mai bine sa nu existe prilejuri de suspiciune, care ar putea strica si casnicia, si prietenia dintre cei doi baieti.

vsovi 28.01.2008 15:27:21

parerea mea este ca ar trebui sa rupi relatzia cu ea, sincer ar trebui sa ashteptzi o fecioara asha cum eshti shi tu.... ca daca a fost cu varul tau asta se cheama un fel de adulter incestuos shi atunci e grav. Dar pentru ca sa te asiguri cum e mai bine sa procedezi, cu atat mai mult cu cat vrei sa devi preot, ar trebui sa discutzi cu un duhovnic, cu un parinte/preot care sa itzi spuna ce sa faci shi eventual, iubitei tale sa ii dea canon daca vrea sa ajungetzi la cununie.... iar ea daca v-a purta cununa se va osandi... (asha spune parintele Cleopa) ca daca a avut raporturi inainte de casatorie atunci nu mai e vorba de cununie ca shi o cununa a fecioriei pe care ar fi obtzinut-o prin pastrare feciorelnica ci v-a fi doar o consfintzire a legaturii in cazul ei iar domnia ta poate, daca n-a avut pacate atunci v-a primii biruintza, adica cununa fecioriei pana la casataorie... dar shi aici trebuie vazut daca nu este malahienism sau alte moduri de satisfacere, ca nu shtiu ce cununie poate fi in cazul respectiv... nu ma pricep sa te indrum, vorbesc shi eu din auzite.... dar parintele Cleopa vorbea despre taina Cununiei intr-o carte de a sa ca shi o biruintza a pastrarii neshtirbite a fecioriei, shi atunci e ingaduit a se pune cununi pe capetele mirilor, ca altfel le poarta ei dar oarecum mintzind de ochii lumii... asha ceva zicea...

cozia 28.01.2008 17:40:25

Felix, deschide bine ochii si observa:
- Sincer ii pare rau, regreta, plinge la spovedanie?
- O dovedeste prin fapte si initiative legate de Biserica?,
- da milostenie sau nu?,
- ar vrea in viitor sa boteze un copil?,
- vrea sa mearga la slujbe sau tragi de ea in fiecare duminica?
...si citeste atent ce ti-a scris Grigorie

vsovi 28.01.2008 18:11:55

Citat:

În prealabil postat de cozia
Felix, deschide bine ochii si observa:
- Sincer ii pare rau, regreta, plinge la spovedanie?
- O dovedeste prin fapte si initiative legate de Biserica?,
- da milostenie sau nu?,
- ar vrea in viitor sa boteze un copil?,
- vrea sa mearga la slujbe sau tragi de ea in fiecare duminica?
...si citeste atent ce ti-a scris Grigorie

ce intrebari ciudate, poi catzi dintre cei mai inaintatzi creshtini chiar fac asha ceva?

tu cozia faci shi dumneata asha? ca imi pare ca ai ramas perplex ca copii de musulmani tzi-au sarutat papucul... poi asha sunt ei invatzati, deci la ei nu este nimic deosebit, nu e un semn de dragoste cum este in ritualul creshtin-ortodox spalatul shi sarutatul piciorului, ci e o inchinare fatza de stapanul lumesc care oricand itzi poate lua viatza fiindca e un stapan tiranic, de copii shi de fecioare, shi de femei... poi sigur ca nu-i uram shi ramanem foarte curioshi vazand cum se supun sarmanii la cate un ighemon, inchinator de idoli shi de patimi... fireshte

revenind la subiect, chiar crezi ca ar avea el dreptul/obrazul sa o testeze sau sa o iscodeasca in ale credintzei asha cum spui dumneata? shi cu dragostea shi cu increderea cum ramane daca incepi sa te codeshti shi sa te indoieshti de viitorul tau partener pe viatza? Sigur ca nici sa te incurci cu cine nu trebuie dar nici chiar asha, ca poate ea o fi curvit cu trupul dar inima ei shi sufletul o fi ramas curat, cine poate shtii ce se ascunde in inima fiecaruia decat Dumnezeu.... iar fecioria inimii, a sufletului shi smerenia cugetului este mai mare ca a trupului

Z.Lidia 28.01.2008 19:28:23

Si oprire de la Sf Impartasanie cat se da, Vsovi, dupa canoanele vechi, daca a cazut in pacat inainte de nunta? Si mai cerceteaza si azi, cat dau preotii in zilele noastre. Mie mi se pare simplu: s-a spovedit? A pus inceput bun. A luat Sf Taine? S-a sfintit. Vrea sa duca o viata crestina? Are toate sansele, alaturi de un sot crestin.
Cozia, mie mi se par cele mai prefacute lacrimi acelea pe care le versi in vazul lumii. Maare mandrie sa plangi cand te vad toti, iar cu inima sa fii bucuros, ca mai sunt putini care isi plang pacatele ca tine. Adevaratele hotarari de credinta sunt acolo, in sufletul omului. Le stie Dumnezeu si, nicio grija, se observa in timp.

Noesis 28.01.2008 23:42:01

Eu zic ca daca este dragoste, totul ce s-a intamplat inainte de relatia voastra sa fie sters. Daca va iubiti asa ar trebui sa fie. Si daca de cand aveti o relatie serioasa ea nu a fost cu nimeni, atunci poti a crezi ca pe tine te iubeste. Daca ea vrea sa duca o viata crestineasca si daca are hotararea sa nu mai calce stramb atunci ai sa fii fericit. Dar ai grija, si tu trebuie sa te porti cu ea ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Sa nu care cumva sa ii reprosezi ceva mai tarziu, sa nu ii porti pica si sa nu fii gelos. Daca ai sa fii foarte posesiv si daca nu ai sa ai incredere in ea, sa nu te miri ca nu merge casatoria. La nici o femeie, in special daca e si cinstita, nu ii place sa fie banuita si urmarita.

Pentru time nu e important cat ii pare ei de rau de ce a facut. Asta e problema ei. Ce e mai important pentru tine personal e cat i-ar parea ei de bine sa fie sotia ta. Si nici o femeie sanatoasa care e fericita cu sotul ei nu o sa il insele. Si mai mult, daca esti intr-adevar sot bun are sa ii para foarte rau ca nu a asteptat sa te intalneasca si sa va casatoriti.

mirelat 29.01.2008 07:19:08

Citat:

În prealabil postat de Grigorie
Trebuie sa-ti dai singur seama daca vrea sa se marite cu tine din vreun interes meschin sau pentru ca te iubeste.

da, asa este, dar cum poate fi sigur de asta? ca este o vorba din batrani care spune ca trebuie sa mananci un sac de sare alaturi de cineva pana ajungi sa-l cunosti. asa ca pana la urma trebuie sa isi asume raspunderea pentru decizia pe care o va lua si indiferent daca ii va fi bine sau rau sa nu regrete pasul facut si sa nu ii culpabilizeze pe altii pentru ceea ce i se intampla.

revin insa la ceea ce am spus in prima postare: cred ca cel mai important este sa isi dea seama de ce vrea el sa se casatoreasca cu ea. inainte de a analiza motivatiile altora mai bine sa le analizam pe ale noastre. oricum sunt mai usor de controlat si de sesizat falsurile.

mirelat 29.01.2008 07:28:04

Citat:

În prealabil postat de Grigorie
Gasesc ca este bine ca s-a dat pe fatza aceasta aventura...

din pacate, grigorie, cred ca tocmai aici este problema... aceasta "dare pe fata" peste care numai un barbat cu mare tarie de caracter va putea trece.

mirelat 29.01.2008 08:16:34

Citat:

În prealabil postat de cozia
Felix, deschide bine ochii si observa:
- vrea sa mearga la slujbe sau tragi de ea in fiecare duminica?

asta e o intrebare f. buna, avand in vedere ca Felix si-a dorit sa fie preot si doreste sa duca o viata de crestin practicant, participant la slujbele Bisericii.

Grigorie 29.01.2008 11:34:38

Citat:

În prealabil postat de mirelat
Citat:

În prealabil postat de Grigorie
Gasesc ca este bine ca s-a dat pe fatza aceasta aventura...

din pacate, grigorie, cred ca tocmai aici este problema... aceasta "dare pe fata" peste care numai un barbat cu mare tarie de caracter va putea trece.

Sunt de aceeasi parere cu majoritatea celor de aici ca nu este frumos pentru un barbat sa se laude cu aventurile sale, cu atat mai mult daca o astfel de dezvaluire face rau cuiva.

Am incercat insa sa prezint si alte 2 posibilitati, care pun intamplarea intr-o alta lumina:
1. A dezvaluit aventura pentru a-si avertiza varul cu cine s-a incurcat. Acei "multi baieti" din viata fetei pot insemna multe lucruri, inclusiv ca este o femeie usoara.
2. Si-a dat seama ca se va afla de legatura lui din trecut cu fata (foarte probabil au fost si alti martori ai relatiei, poate chiar rude/prieteni comuni) si a considerat ca este mai bine sa spuna de bunavoie ca au fost candva impreuna. E genul de marturisire intre doi buni prieteni, menita sa alunge banuielile.

De acord cu ce spui tu ca Felix trebuie sa se cerceteze mai intai pe sine si sa-si dea seama daca isi iubeste prietena si vrea sa se casatoreasca cu ea. Reprosurile pentru trecut nu-si au rostul. Atunci fata a pacatuit inaintea lui Dumnezeu si nu fata de el. El trebuie sa se decida daca merge inainte cu ea, si in aceasta situatie trebuie sa-i arate incredere si sa o trateze cu cinstea cuvenita unei sotii. Sau, daca nu este in stare sa faca asta, renunta la ea si isi gaseste pe altcineva. Desi, dupa cum a descris el situatia, fata este frumoasa si o place. Intre o fata frumoasa cu "experienta de viata" si una virgina, dar mai uratica, majoritatea baietilor o aleg pe prima.


mirelat 30.01.2008 08:10:14

eu cred ca Felix ne-a pus sa ne dam cu parerea fara sa ne dea niste amanunte esentiale (apropo, el de ce nu mai scrie nimic pe aici?!)... de pilda mie mi se pare suspect ca aceasta fata ajunsa in postura de viitoare nora, merge la casa viitorului sot sa ii cunoasca familia si acolo da peste un var "bun prieten" care practic o umileste in fata viitorului sot (poate si a familiei), "marturisind" ca au fost iubiti. in loc sa fie un moment de bucurie in familie devine un moment penibil. eu una cred ca nu prea mai e loc de intors pentru ca, vorba Anitei/din popor - "ciorba stricata nu se mai drege"...nu e de bun augur sa ai indoieli la inceput de casnicie, ci trebuie sa mergi cu tot sufletul.

si inca ceva, e imposibil ca fata sa nu fi stiut ca Felix este var cu un fost iubit al ei... insa faptul ca nu a numit persoana denota ca are mai multa minte decat "bunul prieten", care pana la urma nu stiu ce a castigat.

Draga Grigorie, stii ca am un mare respect pentru tine si inteleg si cele 2 posibilitati pe care le-ai prezentat, dar... nu stiu, parca gandirea e un pic misogina, sa-mi fie cu iertare! Oare cand o femeie este considerata usoara?... dar un barbat??

mirelat 30.01.2008 08:19:23

Citat:

În prealabil postat de Grigorie
Intre o fata frumoasa cu "experienta de viata" si una virgina, dar mai uratica, majoritatea baietilor o aleg pe prima.

:|cred ca in ziua de azi multi (atat fete cat si baieti) isi aleg partenerul de viata pe principiul "ce-i in mana, nu-i minciuna", nu cred ca se gandesc prea mult la frumusete sau virginitate.

anita 30.01.2008 08:44:03

Citat:

În prealabil postat de mirelat
eu cred ca Felix ne-a pus sa ne dam cu parerea fara sa ne dea niste amanunte esentiale (apropo, el de ce nu mai scrie nimic pe aici?!)... de pilda mie mi se pare suspect ca aceasta fata ajunsa in postura de viitoare nora, merge la casa viitorului sot sa ii cunoasca familia si acolo da peste un var "bun prieten" care practic o umileste in fata viitorului sot (poate si a familiei), "marturisind" ca au fost iubiti. in loc sa fie un moment de bucurie in familie devine un moment penibil. eu una cred ca nu prea mai e loc de intors pentru ca, vorba Anitei/din popor - "ciorba stricata nu se mai drege"...nu e de bun augur sa ai indoieli la inceput de casnicie, ci trebuie sa mergi cu tot sufletul.

si inca ceva, e imposibil ca fata sa nu fi stiut ca Felix este var cu un fost iubit al ei... insa faptul ca nu a numit persoana denota ca are mai multa minte decat "bunul prieten", care pana la urma nu stiu ce a castigat.

Draga Grigorie, stii ca am un mare respect pentru tine si inteleg si cele 2 posibilitati pe care le-ai prezentat, dar... nu stiu, parca gandirea e un pic misogina, sa-mi fie cu iertare! Oare cand o femeie este considerata usoara?... dar un barbat??

Poate Grigorie gandeste la fel si despre barbati,mie mi se pare ca a gandit corect ,Grigorie e oare preot?
Si un barbat care a avut multiple aventuri poate continua dupa casatorie ,dar la o femeie e mai grav deoarece femeia e cladita din alt aluat decat barbatul.Ea daca a gresit o data pentru ca a iubit nu mai contiunua ,dar daca continua stiu eu ce sa mai cred ,poate e mai temperamentala .

Grigorie 30.01.2008 10:56:50

Citat:

În prealabil postat de mirelat
inteleg si cele 2 posibilitati pe care le-ai prezentat, dar... nu stiu, parca gandirea e un pic misogina, sa-mi fie cu iertare! Oare cand o femeie este considerata usoara?... dar un barbat??

Din pacate exista in societate niste standarde duble de judecare. In general, este nedrept ca se manifesta ingaduinta fata de barbati, in schimb o femeie este catalogata destul de repede ca fiind usoara. Ar fi poate si niste explicatii pentru aceasta inechitate, insa nu sunt foarte valabile din punct de vedere crestin.

Eu nu ma grabesc sa o acuz pe prietena lui Felix de ceva. E posibil sa fie o fata buna la suflet si anumite caderi pot fi intelese si iertate, mai ales daca ea a fost in cautarea iubirii cand a cedat unor ispite. "Ale tineretii valuri", cum zice Caragiale. Un crestin nu este o persoana absurda, care ignora realitatea imboldului sexual. Sa fim seriosi, cine se stie fara pata sa arunce primul cu piatra! Insa scopul crestinismului este spiritualizarea omului, canalizarea energiilor sale in vederea primirii harului. Cum spunea un parinte, "asceza crestina se face pentru o mai buna inviere".

Biserica este spital duhovnicesc, nu tribunal. Un crestin e bine sa aiba grija de vindecarea aproapelui, nu de judecarea lui. Mai grave decat pacatele sunt patimile, adica atunci cand pacatul devine a doua natura. Acestea trebuie dezradacinate.
Din ce spune Felix, inclin sa cred ca prietena sa a suferit doar niste caderi singulare, nu a devenit o patimasa. Sinceritatea si buna intentie in relatia cu Felix sunt dovezi in acest sens.
Dar cel mai bine stie Felix, care insa s-a dat la fund. Poate ca regreta ca a facut publica dilema sa. Daca-i asa, mai bine sa ne oprim si noi sa ne dam cu parerea. Eu asa voi face. Cer iertare daca am gresit cu ceva.

Grigorie 30.01.2008 11:14:26

Citat:

În prealabil postat de anita
Grigorie e oare preot?

Nu sunt preot. Am facut insa teologia.

anita 30.01.2008 11:45:21

"Cer iertare daca am gresit cu ceva."

Asa e ,si eu m-am grabit cu observatiile ,imi pare rau.
Nu as vrea sa am vreo influenta nefasta in luarea unor hotarari de catre Felix ,un suflet iertator si ingaduitor vede altfel acest aspect.
Orice am are dreptul la iertare din parte celorlalti si fiecare are calitati care acopera cu mult anumite scaderi.Sa incercam sa vedem calitatile din om ,frumusetea lui sufleteasca.
Cer iertare ca nu am gandit inainte de a scrie

alynna 30.01.2008 14:04:49

Eu iti spun doar atat: daca vreodata vei vrea sa devii preot, canoanele nu te lasa sa-ti iei o sotie care nu e fecioara...in rest, cel mai bun sfat, cred ca ti-l poate da parintele tau duhovnic.
Oricum prietena ta a dat dovada de multa sinceritate recunoscand ce a facut si deschizandu-si sufletul in fata ta.
Doamne-ajuta si Dumnezeu sa-ti lumineze mintea sa iei decizia care va va duce (pe tine si prietena ta)la mantuire!

erzbet 30.01.2008 16:38:51

"Si un barbat care a avut multiple aventuri poate continua dupa casatorie ,dar la o femeie e mai grav deoarece femeia e cladita din alt aluat decat barbatul"

Nu e adevarat. Este exact acelasi lucru si la fel de grav.Femeia tot din coasta lui Adam e facuta. Daca as auzi acest argument din partea unui barbat,as avea grija sa nu mai discut cu el niciodata. Ma revolta

Noesis 30.01.2008 17:30:14

Citat:

În prealabil postat de alynna
Eu iti spun doar atat: daca vreodata vei vrea sa devii preot, canoanele nu te lasa sa-ti iei o sotie care nu e fecioara...in rest, cel mai bun sfat, cred ca ti-l poate da parintele tau duhovnic.

Crede-ma, sunt n exemple de preoti care nu au asteptat pana la casatorie, la fel si preotese. Deci eh, asta e in teorie, ca in practica, nici pe departe. Ca nu o sa stea episcopul sa ceara examen medical pre-nuptial sa vada cum a fost mireasa. Oricum, cred ca alte lucruri sunt mult mai importante pentru un preot bun decat virginitatea nevestei.

Maria_Sofia 30.01.2008 20:09:44

Citat:

În prealabil postat de anita
Citat:

În prealabil postat de mirelat
eu cred ca Felix ne-a pus sa ne dam cu parerea fara sa ne dea niste amanunte esentiale (apropo, el de ce nu mai scrie nimic pe aici?!)... de pilda mie mi se pare suspect ca aceasta fata ajunsa in postura de viitoare nora, merge la casa viitorului sot sa ii cunoasca familia si acolo da peste un var "bun prieten" care practic o umileste in fata viitorului sot (poate si a familiei), "marturisind" ca au fost iubiti. in loc sa fie un moment de bucurie in familie devine un moment penibil. eu una cred ca nu prea mai e loc de intors pentru ca, vorba Anitei/din popor - "ciorba stricata nu se mai drege"...nu e de bun augur sa ai indoieli la inceput de casnicie, ci trebuie sa mergi cu tot sufletul.

si inca ceva, e imposibil ca fata sa nu fi stiut ca Felix este var cu un fost iubit al ei... insa faptul ca nu a numit persoana denota ca are mai multa minte decat "bunul prieten", care pana la urma nu stiu ce a castigat.

Draga Grigorie, stii ca am un mare respect pentru tine si inteleg si cele 2 posibilitati pe care le-ai prezentat, dar... nu stiu, parca gandirea e un pic misogina, sa-mi fie cu iertare! Oare cand o femeie este considerata usoara?... dar un barbat??

Poate Grigorie gandeste la fel si despre barbati,mie mi se pare ca a gandit corect ,Grigorie e oare preot?
Si un barbat care a avut multiple aventuri poate continua dupa casatorie ,dar la o femeie e mai grav deoarece femeia e cladita din alt aluat decat barbatul.Ea daca a gresit o data pentru ca a iubit nu mai contiunua ,dar daca continua stiu eu ce sa mai cred ,poate e mai temperamentala .

Alt aluat?in calitate de femeie poate ar trebui sa ma simt magulita,alt aluat adik sunt mult mai profunda decat un barbat,mai complexa,am alte aspiratii iar dak ar fi sa comit adulter atunci motivele mele ar fi de mii de ori mai complexe decat ale unui barbat pt ca o femeie insala nu doar pt sex de cele mai multe ori cauta mai mult:pasiune,diversitate incearca sa iasa din rutina nu doar sa se descarce si depune si oaresce sentimente.dar poate te refereai la aluatul de placinta si atunci eu ca femeie in comparatie cu barbatul ma simt alutul ala bun si fraged de te face sa te lingi pe degete..desi poti folosi un severtel pt simplul fapt ca gestul de a te linge pe degete este mitocanesc....dar depinde de context.

mirelat 30.01.2008 21:27:10

Citat:

În prealabil postat de Grigorie
Mai grave decat pacatele sunt patimile, adica atunci cand pacatul devine a doua natura. Acestea trebuie dezradacinate. [...]mai bine sa ne oprim si noi sa ne dam cu parerea. Eu asa voi face. Cer iertare daca am gresit cu ceva.

subscriu

john1942 04.03.2009 04:32:38

Prietena mea
 
Citat:

În prealabil postat de livadarufelix (Post 58116)
Intotdeauna mi-am dorit sa devin preot.Am dat examen de mai multe ori la seminar si la facultatea de teologie dar nu am intrat.mi-am zic ca poate a fost voia lui Dumnezeu sa nu intru.
Intre timp am intrat la o alta facultate si m-am hotarat sa raman in domeniu. Aici am cunoscut o fata pe care o iubesc foarte mult , suntem impreuna de vre-o sase luni si mi-a spus ca a facut dragoste inaintea mea cu mai multi baieti. Eu si din cauza a ce mi-am dorit sa devin dar si pt ca sunt asa mai credincios nu m-am culcat cu nici o fata pana acum. Ea imi spune ca daca tot am fost curat pana acum si-ar dori foarte mult sa nu facem dragoste pana la casatorie.Asta ar urma sa se intaple peste vreo 5 luni.
Acum cateva zile i-am facut cunostinta cu mai multi membri din familia mea printre care si un verisor si totodata bun prieten .Tipul mi-a spus ca prietena mea cu mult inainte sa fie cu mine a fost cu el si au facut dragoste iar ea nu a negat acet lucru.
Oare sa mai continui relatia cu ea?sa ma casatoresc? sau sa rup orice relatie?

Dragul meu, sint in virsta si simt inpreuna cu tine. Sincer sa fiu daca as fi in locul tau nu m-as incurca. Casatoria pentru un credincios este un lucru sfint. Vei avea remuscari. Si am sa-ti spun dece. Intotdeauna va face comparatie cu cei pe care ia avut.Haina rupta oricit ai stopauo tot se va cunoaste. Daca te temi de Dumnezeu si vrei sa ai o casnicie fericita cautati roagal pe Dumnezeu sa-ti scoata in cale o fata care sa pastrat curata.

Dumnezeu sa-ti de har si tarie sa poti sa renunti la o astfel de situatie

mirelat 04.03.2009 06:57:16

john, cred ca felix s-a casatorit deja cu fata... cel putin asta ne-a impartasit el ca avea de gand sa faca, pana la urma. sa le uram deci "casa de piatra"! :53::8:

ory 04.03.2009 11:03:38

Avand in vedere ca felix nu a mai dat pe-aici de cand a lansat intrebarea,chiar nu mai conteaza raspunsurile pentru el,dar conteaza pentru viziunea noastra,care oricum discutam diferite potentiale situatii,printre care si aceasta.
Am vazut,inca de la inceputul topicului,destule opinii pertinente si m-am bucurat,fiindca nu trebuie sa judecam lucrurile doar de suprafata.Este foarte bine ca fata a fost sincer si mai ales,emana o sensibilitate anume atata timp cat a considerat de cuviinta sa nu aiba relatii sexuale inainte de casatorie pentru respectul fata de partenerul curat.Foarte frumos!
Cat despre varul mitocan,el tot mitocan ramane daca a facut un astfel de gest,ca atare nici macar nu era nevoie de interventia lui,atata timp cat fata a fost sincera.Oricum,ramane de analizat atitudinea fetei in general,tendinta ei spre credinta,parerea acesteia fata de viitorul sotului si multi alti factori importanti in luarea unei decizii de casatorie.Iubirea,ea joaca rolul primordial intr-o relatie,parca asa trebuie sa fie,dar,aceasta cu conditia sa nu fie chiar atat de oarba si sa admita orice,sa nu existe aplecare spre exagerari imorale.
Cat despre parerea domnului john,poate fi si invers aplicata si gandita,poate ca fata daca era virgina,exista si riscul sa fie curioasa,sa incerce pe parcursul casatoriei sa-l compare cu un alt potential partener.Este o tampenie sa crezi ca partenerul te va compara cu ex-ul,de regula partenerii fosti casatoriti te pot compara cu ex-ul,fiind vorba totusi de o casatorie anterioara.
Iar barbatii,nu stiu cat apreciaza o virgina,insa dupa statisticile mele...nu prea(probabil doar in mintea lor ascunsa).As ca lucrurile sunt controversate,cum o dai nu stii sigur ce va fi.Mai bine asculta-ti inima si constiinta,cantareste-ti lucrurile in asa masura incat sa fie echilibrate,calea de mijloc este preferabila,fiindca nici noi nu suntem chiar rupti din soare pe alte cai,asa ca nu are rost sa dorim de la cel de langa noi ...marea cu sarea.
Bine-nteles,in cazul de fata situatia trebuie analizata impreuna cu duhovnicul.

Anca-Miha 04.03.2009 23:05:39

Stau si ma intreb
 
Stau si ma intreb: de ce nu se pune lacat pe un asemenea topic, plin de indiscretie...

ory 04.03.2009 23:29:05

...Si eu ma intreb de ce ai indraznit sa citesti macar titlul,darmite sa mai si intervii.
Ce-ar fi daca s-ar pune lacat pe toate topicu-rile care nu sunt pe placul unora si-al altora?
Cine suntem noi sa cerem anularea unui topic,daca acesta nu iese din limitele normale,cel putin putem cere anularea propriei opinii.

Anca-Miha 04.03.2009 23:37:42

Virginitatea cuiva , fie ea si lipsa, nu e o tema de discutat in public. Totusi acest topic poate continua nestingherit, in vreme ce altele, in care se discuta lucruri arzatoare si la zi, sunt inchise fara avertisment. Asta am vrut sa spun.

sunnyflower 05.03.2009 00:28:43

Parerea mea este ca din moment ce acest baiat ii intreaba pe forumisti acest lucru, inseamna ca pt. el reprezinta un adevarat motiv de framantare.

Cred ca fecioria sau virginitatea, cum se mai spune este in primul rand in suflet si in inima. Poate ca acea fata este mai fecioara la inima si suflet decat una fecioara trupeste. Fecioria este in minte la fel cum si sexul sau desfranarera este tot in minte. De acolo pleaca totul.

Pe de alta parte, sa ne amintim pilda cu cele 10 fecioare - 5 nebune si 5 intelepte - cele nebune erau doar fecioare si atat in vreme ce cele intelepte aveau pricepere, aveau milostenie, iertare, sinceritate. In definitiv, degeaba s-au chinuit cele nebune sa-si pazeasca fecioria in vreme ce nu au adunat esentialul, la nimic nu le-a folosit.

Si apoi i-as mai spune acestui baiat ca se stie ca cele mai bune neveste devin cele care au fost odata ... nu foarte cuminti si asta pt. ca ele nu mai au curiozitati, tentatii, intr-un fel, au dobandit intelepciunea prin experienta - de aceea ele vor fi loiale, credincioase si "de casa".

Si daca el acum s-ar razgandi si ar parasi-o pt. o fecioara, de unde poate stii daca nu va nimeri mai rau asa fecioara cum e ea. Si apoi daca au mers pana la pasul casatoriei, nu ar fi un semn de lasitate din partea lui sa faca asta?

Mantuirea nu se face individual iar casnicia e un mediu pt. a o obtine. El poate ca poate sa faca din aceasta fata un inger de femeie si impreuna sa se mantuiasca. Iar Iisus Hristos nu a venit in lume pt; cei drepti ci pt. pacatosi, dreptii, feciorii si fecioarele sa continuie sa fie drepti si puri iar pacatosii sa devina ca ei, intru Hristos. Si cred ca de aceea a asezat Dumnezeu in general unul bun si altul mai putin bun sau cum se zice in popor tot o prajitura si-un r...

Ma iertati pt. franchete!

Agkelos 05.03.2009 01:00:48

Citat:

În prealabil postat de sunnyflower
Si apoi i-as mai spune acestui baiat ca se stie ca cele mai bune neveste devin cele care au fost odata ... nu foarte cuminti si asta pt. ca ele nu mai au curiozitati, tentatii, intr-un fel, au dobandit intelepciunea prin experienta - de aceea ele vor fi loiale, credincioase si "de casa".

Asta e o afirmatie foarte departe de adevar. Dupa cum spuneai, totul porneste din minte. Odata ce un om s-a obisnuit cu ideea ca e ok sa faca sex cu alte persoane decat iubitul/iubita sau sotul/sotia chiar daca se abtine, decizia e deja luata. Curiozitatea e deja satisfacuta si s-a transformat in pasiune. Odata ce a gustat pacatul trebuie sa isi traiasca viata suprimandu-l si luptand cu pasiunea, nu evitand ceva ce nu prezinta interes decat informational. E nevoie de multa munca duhovniceasca pentru ca omul respectiv sa se intoarca pe calea cea buna. O persoana care a gustat deja pacatul i-a si prins gustul si chiar daca are perioade de liniste e destul de greu sa se comporte ca si cum decizia nu ar fi luata.

Oricum, ca sa revenim la cazul de fata, singurul lucru care trebuie luat in considerare e hotararea fetei de a duce o viata crestina. Orice patima poate fi eliminata cu ajutorul lui Dumnezeu. Daca fata e hotarata sa traiasca o viata curata, nu mai conteaza cate greseli a facut. Important e sa fie hotarata sa traiasca o viata aproape de Dumnezeu.

Cat despre varul bine intentionat... se stie ca barbatii au multe puncte sensibile. Afirmatia in cauza e foarte deplasata.

Citat:

În prealabil postat de sunnyflower
Ma iertati pt. franchete!

Franchetea e o necesitate. O discutie trebuie sa fie deschisa pentru a fi productiva. Nu e nimic de ieritat.


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:39:45.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.