Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Sfanta Liturghie (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5049)
-   -   Umblatul cu tavita (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=3318)

Dia20_diana 09.03.2008 12:50:33

[color=green]este necesar sa se umble cu tavita in Biserica in timpul Liturghiei? intr-o secunda toata lumea este in genunchi si se roaga, iar apoi toti se cauta prin haine, buzunare, femeile in genti si portofele si toata lumea face zgomot, se mai aud si niste bani marunti care cad pe jos...este destul de enervant pentru ca se duce toata pacea interioara de dupa rugaciune si nimeni nu se mai concentreaza acolo unde trebuie; intrebarea mea este de ce se practica acest lucru? nu sunt suficiente casutele puse langa icoane, unde pune fiecare cat crede de cuvinta?[/color]

AndreiB 09.03.2008 13:10:25

din cite stiu, acest obicei se intilneste la catolici. stiu asta pentru ca am participat la multe slujbe catolice. la nici o bniserica ortodoxa, indiferent de regiune, nu am intilnit acest obicei.

Dia20_diana 09.03.2008 13:13:43

[color=green] la biserica la care ma duc eu se practica acest obicei, la fiecare slujba umbla printre credinciosi trei barbati cu tavite in maini, de asemenea la biserica de langa mine stau la intrare doua femei cu tavite, si la bunici la sat se intampla la fel, si sunt biserici ortodoxe[/color]

Z.Lidia 09.03.2008 15:16:18

Unde merg eu (biserica ortodoxa) sta cineva la usa cu tavita. Nu deranjeaza slujba, doar la iesire se dau, sau cand se ia anafora.
Inteleg ca sunt bani pentru biserica? Iar cei dati o data cu pomelnicul sunt pentru preot? Chiar ma intrebam care e rostul acestora.
Pe mine ma enerveaza cand imi baga tava sub nas (nu totdeauna, e drept), ca nu cumva sa trec fara sa dau. As prefera sa nu ma simt obligata.

seminaristul 09.03.2008 15:31:40

Citat:

În prealabil postat de AndreiB
din cite stiu, acest obicei se intilneste la catolici. stiu asta pentru ca am participat la multe slujbe catolice. la nici o bniserica ortodoxa, indiferent de regiune, nu am intilnit acest obicei.

inseamna ca nu ai fost la atatea:D

getaballa 09.03.2008 15:47:43

In bisericile ortodoxe din Banat si Ardeal se umbla cu tavita,probabil obicei preluat de la bisricile catolice.Este bine, este rau, Dumnezeu stie?!

costel 09.03.2008 17:31:32

Diana, partea rea este forfota care produce tulburare. Insa, cu banii stransi sunt hranite multe persoane (asa se intampla la biserica unde merg). Nu as avea nimic impotriva sa nu se mai mearga cu tavita, dar cati dintre noi, scaldandu-se in acea liniste interioara de care vorbeai, alearga la sfarsitul liturghiei dupa sarmani? Eu as indrazni sa spun, ca daca am ajuns la acea liniste, nu vom mai fi deranjati de tavita. Dimpotriva, suntem deranjati tocmai pentru ca nu am ajuns la ea.

Dia20_diana 09.03.2008 18:20:58

[color=green] nu ma intelegeti gresit, nu ma dereanjeaza banii pe care ii dau, pentru ca oricum suma este mica, doar ca e cam deranjant sa se auda in mijlocul slujbei cum se cauta toata lumea prin buzunare, ma gandesc ca ar fi mult mai bine la inceputul slujbei cand se duce toata lumea sa sarute icoana, sa puna in casuta; pai chiar daca ajung la acea liniste cand ma impinge doamna din spate, iar cea din dreapta ma inghionteste, parca nu mai simt nimic, se duce totul, asta ma deranjeaza pe mine, aceasta galagie
da eu sunt din Banat, sa inteleg ca in alte zone din tara nu se practica acest obicei?[/color]

cristiboss56 12.03.2008 18:20:50

Exact , aici in Bucuresti nu am vazut aceasta practica. Da, la terminarea slujbei , la iesire sta cineva cu o astfel de tavita . Intradevar ar fi deranjant in timpul slujbei sa se plimbe de colo colo pentru colecta, este mult mai corect, la sfarsit ,la iesire.

costel 12.03.2008 19:28:31

Da, este de dorit sa se faca la finalul slujbei. Dar ce este mai important, este ca acesti bani sa nu aibe o destinatie straina de ajutorul dat semenilor, binele comunitatii si al bisericii. M-as intrista sa stiu ca aceste mici sume ajung in buzunarele celor care nu ar trebui sa aiba buzunare pentru acesti bani. Eu prefer sa stiu ca am fost deranjat cateva minute ca anumite persoane sa poata zambi.

ioanhodean 22.03.2008 22:09:28

aici cant se canta pricesnele vin 2 barbati si strang bani.

CatalinM 23.03.2008 18:34:54

Si in Bucuresti se umbla cu tavita, si asta la o biserica foarte cunoscuta. De fapt sunt doua sau trei tavite, ca sa acopere toate zonele, si pe stanga si pe dreapta.

E_my 21.04.2008 11:08:47

Nu cred ca este importanta zona: in Constanta in unele biserici se practica acest obicei, si am vazut ca si in Iasi este la fel. Nu in toate bisericile. Deci cred ca difera de la parohie la parohie.

Si eu m-am intrebat destinatia banilor: cei din cutie(in iasi e cutie, nu e tavita :D), cei dati la pomelnice, la acatiste, etc.

De obicei se face spre sfarsitul slujbei , inainte de miruire.

Doamne ajuta!

ioanhodean 21.04.2008 12:27:00

oricum , e diferit.la mine in sat e cu tavita, la catedrala unde slujesc ii altfel.Preotul miruieste , si langa sunt cutia milei.
aici, cand cineva aduce la pomelnic banii,lista cu pomelnic si o prescura sunt puse pe masa, si banii intreo cutie:)

cozia 21.04.2008 16:04:28

Citat:

În prealabil postat de getaballa
Este bine, este rau, Dumnezeu stie?!

Chiar si virita sub nas, daca te simti intimidat si tulburat de aceasta practica, ignori tavita si o dai mai departe, insa eu nu vad nimic rau in asta, si de obicei pregatesc banii dinainte. Fiecare e liber sa dea atita cit poate si cind poate, chiar daca cei care sunt responsabili se uita cu ochi critic.

Mai rau este cind oamenii sunt pusi discret... pe lista neagra si te trezesti ca preotul nu mai este asa de prietenos sau uita sa mai vina la tine acasa cind ai nevoie de el, cu Boboteaza, de exemplu

Va_iubesc 21.04.2008 17:56:47

Am fost intr-o biserica acum ceva vreme si s-a inceput strangerea banilor in timpul Epiclezei. Mi s-a parut de-a dreptul dezgustator.

La noi, aici unde merg, e fara tavita si fara constrangere. E de buna voie si nesilit de nimeni. Se pune un cosulet pe un scaunel mai intr-o parte, ca sa nu fie toata lumea obligata sa puna ceva acolo. Deci daca omul doreste sa puna ceva, merge si lasa acolo, iar daca nu are sau nu doreste sa lase, nu-i nimic, nimeni nu sesizeaza. Preotul in niciun caz nu inventariaza cine si cat pune. Are preocupari mai importante decat o contabilitate de joasa speta.

Si ce e minunat e ca se strang mai multi bani decat in parohiile unde se merge cu tavita. Deci omului ii place libertatea de a da, fiindca gestul acesta e deplin numai daca e din toata inima, fara constrangere, fara preocupare de imagine, fara acel "trebuie".

Haideti la denie acum!
Elena

7th_Brigade_TzHL 21.04.2008 21:21:22

1 Corinteni 16
1. Cat despre strangerea de ajutoare pentru sfinti, precum am randuit pentru Bisericile Galatiei, asa sa faceti si voi.
2. In ziua intai a săptămanii (Duminică), [color=red]fiecare dintre voi[/color] să-si pună deoparte, strangand cat poate, ca să nu se facă strangerea abia atunci cand voi veni.


De aici deduc ca fiecare este dator sa dea Duminica, dar suma este la latitudinea fiecaruia.

Poate daca merge cineva cu tavita este mai multa buna randuiala, pentru ca nu se ingramadesc toti la sfarsitul slujbei intr-un loc ca sa isi dea fiecare "strangerea". Daca se merge cu tavita insa ar trebui ales cu grija momentul.

pauldani 21.04.2008 21:48:20

Eu am fost in Biserica ortodoxa din Germania si se practica..se face zgomot..zgomot de "bani", nu e tocmai placut ... Fiind departe de tara, fara finantare din alte parti poate, nu mi s-a parut prea deplasat ..dar partea proasta e ca nu pot sa nu ma gandesc ca tocmai poate am finantzat acoperisul unei vile si nu am dat bani pentru Biserica, sau cei care au nevoie de ei......

cozia 21.04.2008 22:37:13

Citat:

În prealabil postat de pauldani
..se face zgomot..zgomot de "bani", nu e tocmai placut ...

Oricum am da-o aceasta practica este total neortodoxa si aduce a utilitarism protestant unde lumea este indemnata sa munceasca cu cit mai mult spor ceea ce contravine invataturilor patristice care ne spun sa muncim atit cit sa ne ajunga sa traim decent ca sa avem timp si mai ales ENERGIE si pentru rugaciune.

...vad ca suntem foarte selectivi in privinta ecumenismului, cind e vorba de "inovatii" de adunat banet si cecuri, gen tavi lansate strategic in momente cheie prin biserica...este un ecumenism placut si acceptabil in rest...il dam anatemei


E_my 22.04.2008 20:53:11

Tot nu stiu destinatia banilor : daca dau mai mult la pomelnic, mai dau si la tavita-cutie ?

Adica de ce se strange de 2 ori, oricum toata lumea pune pomelnic si da darurile sale acolo

dorstor 29.04.2008 16:48:08

este gresit sa se stranga bani in biserica in timpul slujbei.Mantuitorul nu a cerut bani pt slujirea pe care El ca Dumnezeu a facut-o oamenilor.Cineva care nu are bani nu poate veni intr-o biserica pa ca se rusineaza cand nu are ce pune in tavita.de asemenea nci la usa bisericii nu este corect sa se stranga bani.Sa faca bine domnii onsilieri sa se deplaseze prin parohii pe la casele enoriasilor iar in curtea bisericii sa stea cu randul mai la oparte cativa si sa primeasca donatii de la cine voieste.in biserica crestinul isi duce darul sau la altar.ceea ce afirmati aici este erezie!Cine vrea sa fie consilier sa faca miunca de consilier ortodox nu de eretic comod!

luciand 30.04.2008 00:26:20

Citat:

În prealabil postat de dorstor
este gresit sa se stranga bani in biserica in timpul slujbei.Mantuitorul nu a cerut bani pt slujirea pe care El ca Dumnezeu a facut-o oamenilor.Cineva care nu are bani nu poate veni intr-o biserica pa ca se rusineaza cand nu are ce pune in tavita.de asemenea nci la usa bisericii nu este corect sa se stranga bani.Sa faca bine domnii onsilieri sa se deplaseze prin parohii pe la casele enoriasilor iar in curtea bisericii sa stea cu randul mai la oparte cativa si sa primeasca donatii de la cine voieste.in biserica crestinul isi duce darul sau la altar.ceea ce afirmati aici este erezie!Cine vrea sa fie consilier sa faca miunca de consilier ortodox nu de eretic comod!

Mai mult, Hristos i-a alungat din templu pe cei care schimbau banii si transformau "Casa Mea in ... pestera de talhari"

mirelat 30.04.2008 03:52:22

Citat:

În prealabil postat de E_my
Tot nu stiu destinatia banilor : daca dau mai mult la pomelnic, mai dau si la tavita-cutie ?

Adica de ce se strange de 2 ori, oricum toata lumea pune pomelnic si da darurile sale acolo

din cate stiu eu, toti banii stransi - din donatii mai mici sau mai mari, din slujbe, din pomelnice la altar, sau pur si simplu pusi in cosurile de pe langa unele icoane sau in cosurile care sunt purtate printre credinciosi la sfarsitul slujbei - sunt contabilizati de casier iar destinatia o hotaraste consiliul parohial.

romanul nu are spiritul de a da substantial, de a ajuta biserica, poate de aceea se scandalizeaza uneori si i se pare ca i se cere sa dea prea mult/ de prea multe ori.

mirelat 30.04.2008 04:20:47

Citat:

În prealabil postat de cozia
...vad ca suntem foarte selectivi in privinta ecumenismului, cind e vorba de "inovatii" de adunat banet si cecuri,

andrei, sa dam cezarului ce este al cezarului... la capitolul organizare - si spirit civic in general - ne-ortodocsii stau mult mai bine decat noi; decat sa ne bagam capul in nisip ca strutul, mai bine sa luam de la ei ceea ce este bun si pentru noi.

iar treaba asta cu colecta personalizata cred ca a fost adoptata ptr a destepta si cultiva acel spirit civic si la noi si spre mai buna randuiala, cum zicea si 7th_, dar intr-adevar momentul trebuie bine ales ca sa nu se suprapuna peste slujba propriu-zisa.

anita 30.04.2008 09:06:06

Citat:

În prealabil postat de mirelat

romanul nu are spiritul de a da substantial, de a ajuta biserica, poate de aceea se scandalizeaza uneori si i se pare ca i se cere sa dea prea mult/ de prea multe ori.

De ce sa gandim asa?
La duminica ortodoxiei sau in situatii speciale ,cand se strang bani pt.cineva bolnav grav ,banii se aduna dupa slujba ,dar nu la iesire ,ca o obligatie ci chiar in biserica.
Par.Paisie Olaru zicea ca adevarata milostenie e cand cineva da dupa puteri.
Asa ,cu acest spirit al romanului de a da mai putin substantial s-au ridicat o multime de biserici.
Adevarul este ca la biserica merg oameni de conditie modesta ,nu cei cu foarte multi bani ca sa se cunoasca intr-adevar donatiile.
Ce folos ca occidentalii dau ,dar le lipseste mila si compasiunea ,caci nici ei nu stiu pt.ce dau acesti bani?
Adevaratul credincios ,cel transformat spiritual de credinta si dragostea pt.Dumnezeu are destul spirit de jertfa.Acela niciodata nu va gandi ca a dat prea mult ,din contra i se pare ca este sarac in fapte bune si milostenie.
Nu conteza cat dai ,ci cum dai ,ai putin ,dai putin ca sa nu iti para rau si sa nu iti lipsesti familia ,ai mult , dai mai mult.Totul trebuie dat cu marinimie.

dorstor 30.04.2008 16:43:46

milostenia nu are nimic comun cu santajul de imagine pe care il practica cei ce strang bani in timpul slujbei.Sf liturchie nu trebuie tulburata nici prin imbratisari sau strangeri de mana daca vii mai tarziu.cine vrea sa stranga bani pt milostnie sa o faca cuviincios nu profitand de o sfanta slujba!

mirelat 30.04.2008 20:52:53

Citat:

În prealabil postat de anita
Asa ,cu acest spirit al romanului de a da mai putin substantial s-au ridicat o multime de biserici.

in Romania, poate. in occident, mie mi se pare chiar lipsit de bun simt sa vii sa arunci maruntis la biserica, cand stim cu ce costuri se mentine aceasta.

ar fi bine daca nu i-am mai judeca pe occidentali ca n-au mila, compasiune, samd. unii au, altii n-au, dar asta nu are nimic de-a face cu felul cum doneaza. cate lucruri bune nu s-au facut din banii lor, inclusiv pentru noi, rasaritenii care ii tot criticam. iar a da dezinteresat si a lasa totul in seama iconomiei lui Dumnezeu este mai presus de a iscodi sa vezi exact ce s-a facut cu banii dati.

costel 30.04.2008 21:08:08

Mirela, important este sa daruiesti, fie maruntis, fie o suma mai mare. Insa, minunat este sa faci acest lucru fara sa ai sentimentul ca daruind pierzi ceva. Eu stiu ca in ce priveste lucrurile posedate, unii le poseda fara patima, de aceea cand le dau nu se intristeaza, altii le poseda cu patima si astfel, la gandul ca trebuie sa se desparta de ele, se intristeaza, ca bogatul din Evanghelie.

Dia20_diana 30.04.2008 22:49:10

repet nu banii dati ma deranjeaza, ci forfota, imbulzeala, cautatul prin posete etc etc, nu mi se par potrivite chiar in mijlocul liturghiei, prea mare diferenta dintre stat in genunchi si rugat, iar apoi cautat prin buzunare, indiferent de unde ajung acei bani, raman la parerea mea, este mai bine sa se stranga inainte sau dupa slujba

Dia20_diana 30.04.2008 22:51:53

Citat:

În prealabil postat de costel
Mirela, important este sa daruiesti, fie maruntis, fie o suma mai mare. Insa, minunat este sa faci acest lucru fara sa ai sentimentul ca daruind pierzi ceva. Eu stiu ca in ce priveste lucrurile posedate, unii le poseda fara patima, de aceea cand le dau nu se intristeaza, altii le poseda cu patima si astfel, la gandul ca trebuie sa se desparta de ele, se intristeaza, ca bogatul din Evanghelie.

sau se mai intampla sa se uite si in ograda vecinului, pentru a vedea cat daruieste :(

mirelat 01.05.2008 01:17:56

Citat:

În prealabil postat de costel
altii le poseda cu patima si astfel, la gandul ca trebuie sa se desparta de ele, se intristeaza, ca bogatul din Evanghelie.

eu am vazut si multi saraci care poseda cu patima si nu vor sa dea, pacat ca nu inteleg ca lorusi isi dau, nu altora.

costel 01.05.2008 10:29:08

Asta nu-i bine Mirela. Eu am intalnit oameni care desi nu prea aveau ce manca, dadeau bani ca si cand prisoseau in toate. De ce faceau acest lucru? Cred ca daruind, se daruiau pe ei si sub acesta forma.
Diana, se uita si in ograda vecinului, pentru a vedea cat daruieste, pentru ca nu se simte in biserica, ca fiind in alt loc. Ajunge si la forfota, pentru ca asta face si in lume. Cand vor fi altfel in biserica, vor deveni altfel si cand daruiesc.

ioanhodean 04.05.2008 22:13:28

:( om sarac sau bogat..toti trebuie sa se uite la bogatul din Evanghelie..ca atata timp cat ai ceva si nu dai saracului,esti bogat..

cristiboss56 06.05.2008 06:33:43

Citat:

În prealabil postat de dorstor
milostenia nu are nimic comun cu santajul de imagine pe care il practica cei ce strang bani in timpul slujbei.Sf liturchie nu trebuie tulburata nici prin imbratisari sau strangeri de mana daca vii mai tarziu.cine vrea sa stranga bani pt milostnie sa o faca cuviincios nu profitand de o sfanta slujba!

Sfanta LITURGHIE nu trebuie in nici un fel tulburata si in general ca regula, Biserica nu-i loc de forfota si galagie , ci oaza de liniste , bun simt si reculegere. Totusi mi se pare cam dur termenul de santaj !

06.05.2008 17:27:18

Citat:

În prealabil postat de Dia20_diana
[color=green]este necesar sa se umble cu tavita in Biserica in timpul Liturghiei? intr-o secunda toata lumea este in genunchi si se roaga, iar apoi toti se cauta prin haine, buzunare, femeile in genti si portofele si toata lumea face zgomot, se mai aud si niste bani marunti care cad pe jos...este destul de enervant pentru ca se duce toata pacea interioara de dupa rugaciune si nimeni nu se mai concentreaza acolo unde trebuie; intrebarea mea este de ce se practica acest lucru? nu sunt suficiente casutele puse langa icoane, unde pune fiecare cat crede de cuvinta?[/color]

Consider ca acesta problema poate fi rezolvata (daca intradevar deranjeaza) doar discutand in particular (sau nu) cu parintele slujitor. Postand pe forum nu veti afla alinare... ci doar pareri pro si contra....:) De cele mai multe ori rezolvarea sta chiar in "mainile" noastre. :rolleyes:

Dia20_diana 06.05.2008 20:25:15

Citat:

În prealabil postat de jenica
Citat:

În prealabil postat de Dia20_diana
[color=green]este necesar sa se umble cu tavita in Biserica in timpul Liturghiei? intr-o secunda toata lumea este in genunchi si se roaga, iar apoi toti se cauta prin haine, buzunare, femeile in genti si portofele si toata lumea face zgomot, se mai aud si niste bani marunti care cad pe jos...este destul de enervant pentru ca se duce toata pacea interioara de dupa rugaciune si nimeni nu se mai concentreaza acolo unde trebuie; intrebarea mea este de ce se practica acest lucru? nu sunt suficiente casutele puse langa icoane, unde pune fiecare cat crede de cuvinta?[/color]

Consider ca acesta problema poate fi rezolvata (daca intradevar deranjeaza) doar discutand in particular (sau nu) cu parintele slujitor. Postand pe forum nu veti afla alinare... ci doar pareri pro si contra....:) De cele mai multe ori rezolvarea sta chiar in "mainile" noastre. :rolleyes:

da aveti dreptate, dar am vrut sa aflu daca si in alte biserici din tara este la fel :)

pacatoasa.. 18.06.2008 13:26:56

Am fost anul trecut la Man Sucevita.......a fost atat de frumos:):rolleyes: , doar ca:la poarta era BILET DE INTRARE. VA dati seama in ce se transforma manastirile noastre(vorbind de bani)...........nu asta m-a deranjat, ci ma gandeam de ex la un om sarac, care ar fi vrut sa vina la slujba la aceasta Sf Manastire, nu ar fi putut intra, deoarece trebuia sa plateasca biletul de intrare???:dontgetit:..........o persoana si-a facut curaj si a intrebat pe stareta manastirii de ce trebuie sa platim o taxa pt a intra in incinta mamastirii.....stareta a raspuns cu nonsalanta:"Sa dam Cezarului ce-i al Cezarului!":| Si eu eram de fata.....am ramas:|

Dia20_diana 18.06.2008 15:06:15

nu am fost niciodata prin partile Moldovei, desi imi doresc foarte mult, dar am impresia ca manastirile din Moldova au devenit mai mult obiective turistice decat lacasuri de rugaciune si poate de asta s-a inceput cu perceperea de taxe

costel 18.06.2008 16:42:55

Diana, multe din aceste manastiri au devenit mai mult obiective turistice pentru ca noi am devenit mai mult turisti. Intram doar sa ne bucuram ochiul, sa facem o poza ... si inima tot uscata ramane. In aceste locuri avem un mers ratacitor, un mers care nu apartine pelerinului.

cozia 18.06.2008 16:57:35

asa este Costel, si pe undeva o inteleg si pe Maica Stareta...cu alte cuvinte ea ne spune" Daca ati venit ca turisti, atunci PLATITI asa cum o fac turistii in toata Europa",ca tot ne-am integrat... nu veniti aici pozind in mironosite, iar cind intrati incepe vizitarea VIZUALA, si flash-urile aparatelor incep sa lumineze din toate partile.

Pina si la Venetia am vazut cum credinciosii locali au o intrare separata si fara bilet. Sunt convins ca si Maica Stareta daca te vede frumos imbrobodita si cu ginduri curate nu-ti va mai cere nici un bilet.


Ora este GMT +3. Ora este acum 04:32:00.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.