Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Tinuta in Biserica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5026)
-   -   Oare trebuie sa ne spalam? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=6092)

andreicozia 22.04.2009 18:31:38

Oare trebuie sa ne spalam?
 
Oare exista referiri in Biblie la spalatul corpului in totalitatea sa?
Sunt amintite spalarile pe miini, pe picioare insa Evangheliile nu amintesc nimic despre Mintuitor ca ar fi facut vreodata baie cu scopul spalarii corpului ci doar o data in Iordan la botez

scrabble 22.04.2009 19:12:39

Nu, trebuie sa stam inglodati si jegosi.

windorin 22.04.2009 19:53:44

Spalarea corpului este un necesar atat de evident incat nu s'a simtit nevoie a se pastra un temei pentru aceasta.

Faptul ca exista unii parinti care nu se spala (in mare parte calugari), aceasta este o exceptie si nu trebuie raspandita, caci multi nu ar putea intelege aceasta. Trebuie stiut insa ca ei sunt extrem de rari (aceia care nu se spala, insa miros foarte frumos). Daca nu s'ar spala toti, ar mirosi greu, ca si noi, atunci cand amanam spalarea din varii motive.

"Spala'ma'vei si mai vartos decat zapada ma voi albi." (Psalm 50) Chiar daca aceasta are un caracter duhovnicesc, ea nu priveaza trupul, caci sufletul nu se poate desparti de trup niciodata.

mirelat 22.04.2009 20:48:09

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 130058)
Oare exista referiri in Biblie la spalatul corpului in totalitatea sa?
Sunt amintite spalarile pe miini, pe picioare insa Evangheliile nu amintesc nimic despre Mintuitor ca ar fi facut vreodata baie cu scopul spalarii corpului ci doar o data in Iordan la botez

nu stiu daca scrie in Biblie ceva de baie, dar stiu ca pe vremea Vestului Salbatic aici in America exista o lege care spunea ca fiecare trebuie sa isi faca cel putin o baie anuala! :4:

Anca-Miha 22.04.2009 20:51:21

Evanghelia dupa Ioan
 
4. S-a sculat de la Cină, S-a dezbrăcat de haine și, luând un ștergar, S-a încins cu el.
5. După aceea a turnat apă în vasul de spălat și a început să spele picioarele ucenicilor și să le șteargă cu ștergarul cu care era încins.
6. A venit deci la Simon Petru. Acesta I-a zis: Doamne, oare Tu să-mi speli mie picioarele?
7. A răspuns Iisus și i-a zis: Ceea ce fac Eu, tu nu știi acum, dar vei înțelege după aceasta.
8. Petru I-a zis: Nu-mi vei spăla picioarele în veac. Iisus i-a răspuns: Dacă nu te voi spăla, nu ai parte de Mine.
9. Zis-a Simon Petru Lui: Doamne, spală-mi nu numai picioarele mele, ci și mâinile și capul.
10. Iisus i-a zis: Cel ce a făcut baie n-are nevoie să-i fie spălate decât picioarele, căci este curat tot. Și voi sunteți curați, însă nu toți.
11. Că știa pe cel ce avea să-L vândă; de aceea a zis: Nu toți sunteți curați.

Anca-Miha 22.04.2009 20:57:23

Epistola către Evrei a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 9

10. Acestea erau numai legiuiri pământești - despre mâncăruri, despre băuturi, despre felurite spălări - și erau porunci până la vremea îndreptării.

Florin-Ionut 22.04.2009 20:57:28

Daca unii au dubii in privinta igienei proprii, atunci sa mediteze serios la respectul fata de cei din jur.

eduardd 23.04.2009 00:14:14

Andrei, sincer.. de mult nu am mai ras atat! Si tocmai imi spuneam ca acest forum e plin de oameni morocanosi ce uita sa zambeasca, sa multumeasca. Pai, daca nu ne spalam.. riscam sa ne ia cei de la Sanipid (sau cum le spune..) la despaduchiat:66: Mi-am amintit de un documentar despre perucile acelea grozav de urate si mari cat o zi de post. Spuneau ca, sunt preferatele soarecilor, paduchilor si chiar a liliecilor. Acolo in peruca!!! :13: Daca nu ne spalam riscam sa purtam cu noi o familie respectabila de paduchi, raie, soareci...tot sunt la moda Hamsterii... A! Daca avem chelie :4: ne poate "paste" scabia..deci tot nu-i bine.
Multumesc Andrei! M-ai facut sa adorm cu zambetul pe buze...:71:
Noapte buna si voua occidentalilor: Buna dimineata!

patinina34 23.04.2009 00:24:00

Citat:

În prealabil postat de eduardd (Post 130141)
Andrei, sincer.. de mult nu am mai ras atat! Si tocmai imi spuneam ca acest forum e plin de oameni morocanosi ce uita sa zambeasca, sa multumeasca. Pai, daca nu ne spalam.. riscam sa ne ia cei de la Sanipid (sau cum le spune..) la despaduchiat:66: Mi-am amintit de un documentar despre perucile acelea grozav de urate si mari cat o zi de post. Spuneau ca, sunt preferatele soarecilor, paduchilor si chiar a liliecilor. Acolo in peruca!!! :13: Daca nu ne spalam riscam sa purtam cu noi o familie respectabila de paduchi, raie, soareci...tot sunt la moda Hamsterii... A! Daca avem chelie :4: ne poate "paste" scabia..deci tot nu-i bine.
Multumesc Andrei! M-ai facut sa adorm cu zambetul pe buze...:71:
Noapte buna si voua occidentalilor: Buna dimineata!

Acest topic m-a facut si pe mine sa zambesc mult!

Interesant...
Pai undeva in biblie, zice ca si casa trebuie maturata, darami-te omul! Nu trebuie sa se curete!?

Da, Jenica, uite, toata gama de paduchi, viermi etc etc, ar trebui cultivata? In cazul ca nu ne spalam...sigur.

Vai de noi.
Igiena personala e importanta.

Pentru Dorin:

Nu stiam ca exista astfel de calugari care nu trebuie sau aleg sau ma rog, nu am inteles eu bine, sa se spele!
Poti sa ne dai mai multe amanunte? Poate sint cei care de fapt vor deveni sfinti? Din moment ce nu au miros.

ory 23.04.2009 00:38:49

Citat:

În prealabil postat de mirelat (Post 130097)
nu stiu daca scrie in Biblie ceva de baie, dar stiu ca pe vremea Vestului Salbatic aici in America exista o lege care spunea ca fiecare trebuie sa isi faca cel putin o baie anuala! :4:

Doamne!,ce m-a pufnit rasul la ora asta,unu noaptea...ei bine,in surdina,caci doarme gasca.Auzi,"o baie anuala"...chiar nu-mi inchipui cum ar arata o baie anuala,pe un trup atat de "perisabil',sa-i spunem asa,mai bine suna o "imbalsamare" pe an.Scuzati ironia!
Eu ma spal ori de cate ori este nevoie,nu conteaza ziua,insa,bine-nteles,tin cont de zilele de sarbatoare in priviinta spalarii capului,cu toate ca...ce mi-e mana,ce mi-e cap,tot trup este si tot atat de trecator si infim,dpdv spiritual.

eduardd 23.04.2009 00:39:45

Citat:

În prealabil postat de windorin (Post 130082)
Faptul ca exista unii parinti care nu se spala (in mare parte calugari), aceasta este o exceptie si nu trebuie raspandita, caci multi nu ar putea intelege aceasta. Trebuie stiut insa ca ei sunt extrem de rari (aceia care nu se spala, insa miros foarte frumos). Daca nu s'ar spala toti, ar mirosi greu, ca si noi, atunci cand amanam spalarea din varii motive

Exact! Dar cum nu cunoastem din proprie experienta cum este sa nu mirosi sau mai corect spus sa emani buna mireasma inca din viata..nu am putea sa vorbim decat gresit.. de aceea propun sa votam pentru spalare. Cine e pentru? Cine impotriva? :30:
ps- acum chiar merg in pat..deci..din nou..Noapte buna si..Buna dimineata! :5:

ory 23.04.2009 01:04:49

Daca un om este chel in cap,caci pe spalarea capului se bazeaza interdictia de spalare in zi de sarbatoare,altfel nu vreau sa-mi imaginez ca oamenii nu se spala deloc in zilele de sarbatoare.Ok!Dar,ce te faci,daca esti chel in cap si,chiar sarbatoare fiind,te speli ca omul pe ochi,pe gat,urechi...dintr-un gest si trei miscari,ti-ai stropit toata chelia,si,deci,trebuie sa te stergi ulterior,asa ca ai putea sa spui ca te-ai spalat si pe cap in acea zi de sarbatoare...
Ei,vedeti,de aceia nu ma cramponez eu in atatea si atatea teorii,care mai de care mai pompoase,si,bine-nteles,impotriva firescului din jurul nostru.
Eu sunt pentru...Jenica!Mai bine sa miros a primavara,decat sa miros a "razboi neasumat",sa ma injure unul cand trece pe langa mine,si sa faca pacat.

patinina34 23.04.2009 02:29:21

Citat:

În prealabil postat de ory (Post 130155)
Daca un om este chel in cap,caci pe spalarea capului se bazeaza interdictia de spalare in zi de sarbatoare,altfel nu vreau sa-mi imaginez ca oamenii nu se spala deloc in zilele de sarbatoare.Ok!Dar,ce te faci,daca esti chel in cap si,chiar sarbatoare fiind,te speli ca omul pe ochi,pe gat,urechi...dintr-un gest si trei miscari,ti-ai stropit toata chelia,si,deci,trebuie sa te stergi ulterior,asa ca ai putea sa spui ca te-ai spalat si pe cap in acea zi de sarbatoare...
Ei,vedeti,de aceia nu ma cramponez eu in atatea si atatea teorii,care mai de care mai pompoase,si,bine-nteles,impotriva firescului din jurul nostru.
Eu sunt pentru...Jenica!Mai bine sa miros a primavara,decat sa miros a "razboi neasumat",sa ma injure unul cand trece pe langa mine,si sa faca pacat.

Si eu sint 200% de acord cu Jenica.
Ory:
Ar fii interesant sa stiu totusi: mai poti fii chel altundeva, sau doar "in cap"?

windorin 23.04.2009 10:10:58

Omul este trup si suflet, deci ingrijirea trupului este o datorie pe care omul nu poate si nu are voie sa o neglijeze.

Parintii care nu se spala si care nu miros sunt ceva rar. Nu stiu prea multe despre ei. Si oricum, au binecuvantare pentru aceasta.

ory 23.04.2009 21:02:02

Citat:

În prealabil postat de patinina34 (Post 130157)
Si eu sint 200% de acord cu Jenica.
Ory:
Ar fii interesant sa stiu totusi: mai poti fii chel altundeva, sau doar "in cap"?

Patinina,ma pui intr-o situatie dificila....ei,era unu noaptea,baiguiam si eu.

patinina34 23.04.2009 21:07:51

Citat:

În prealabil postat de ory (Post 130355)
Patinina,ma pui intr-o situatie dificila....ei,era unu noaptea,baiguiam si eu.

:24::25:


Ei, Ory, credeam ca intr-adevar am uitat limba romana, intr-atit incat nu mai stiu la ce te referi!!!
:24:


Nu-ti face probleme.
Acum ca rasuflu usurata, ca am inteles bine, hai sa zambim si sa radem putin sa ne destindem.:35:

andreicozia 23.04.2009 21:19:59

Este interesant cum animalele nu se spala si totusi sunt curate si nu miros daca sunt lasate in salbaticie

Frunzele si florile nu se spala si totusi natura le-a inzestrat cu calitati sa ramina curate.

Oare noi suntem mai prejos ca aceste organisme? Conform Mintuitorului , Nu! si tot El ne invata ca nu trebuie sa ne agitam prea mult cu infatisarea exterioara...vezi exemplul crinului

Deci cind s-a produs aceasta abatere de la firesc si natural?

Cine a inventat spalatul corpului, aceasta necesitate care pare a fi o indepartare de pe calea indumnezeiri.....si dovada este felul straniu in care se comporta unii calugari care refuza sa se spele si acelasi lucru exista si la alte culturi indigene care nu numai ca nu se spala dar se si acoppera sistematic cu argila si stau in soare pina cade de pe ei si gata nu mai miros urit

tigerAvalo9 23.04.2009 21:29:47

Sa nu exageram,daca nu ne spalam mirosim urat,scurt si la obiect,raspuns de clasa a doua.Daca nu iti ingrijesti corpul nu ai respect nici fata de suflet,parerea mea.

windorin 23.04.2009 22:32:44

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 130363)
Este interesant cum animalele nu se spala si totusi sunt curate si nu miros daca sunt lasate in salbaticie. Frunzele si florile nu se spala si totusi natura le-a inzestrat cu calitati sa ramina curate.

Plantele si animalele nu pacatuiesc. Mirosul cel urat este prezenta pacatului in om.
Sfintii nu miroseau urat nici in timpul vietii, nici dupa.

Anca-Miha 23.04.2009 23:09:49

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 130363)
Este interesant cum animalele nu se spala si totusi sunt curate si nu miros daca sunt lasate in salbaticie

Cainele si pisica mai ales, se spala tot timpul.

lyderu 23.04.2009 23:56:39

Matei 6,17. "Tu însă, când postești, unge capul tău și fața ta o spală"

lyderu 24.04.2009 00:20:54

evrei 10,22. "Să ne apropiem cu inimă curată, întru plinătatea credinței, curățindu-ne prin stropire inimile de orice cuget rău și spălându-ne trupul în apă curată"
estera 2,3. Să rânduiască dar regele dregători în toate țările regatului său, care să adune toate fetele tinere și frumoase la față în capitala Suza, în casa femeilor, sub supravegherea lui Hegai, eunucul regelui, păzitorul femeilor, și să le dea săpun și celelalte de trebuință pentru spălat.
levitic 22,6. Cel ce s-a atins de acestea necurat va fi până seara și să nu mănânce din cele sfinte înainte de a-și spăla trupul său cu apă.
levitic 17,16. Iar de nu-și va spăla hainele sale și nu-și va spăla trupul său, va purta asupra sa vina sa
levitic 16,24. Își va spăla trupul său cu apă în locul cel sfânt, se va îmbrăca cu hainele sale și, ieșind, va săvârși arderea de tot pentru sine și arderea de tot pentru popor, și se va curăți astfel pe sine, casa sa, poporul și pe preoți
IV regi 5,13. Dar slugile lui, apropiindu-se, i-au grăit și i-au zis: "Stăpâne, dacă proorocul ți-ar fi zis să faci ceva însemnat, oare n-ai fi făcut? Cu atât mai vârtos trebuie să faci când ți-a zis numai: Spală-te și vei fi curat!

andreicozia 24.04.2009 01:04:16

Citat:

În prealabil postat de Anca-Miha (Post 130406)
Cainele si pisica mai ales, se spala tot timpul.

da, dar cu limba sau cu ghiara

andreicozia 24.04.2009 01:07:09

Citat:

În prealabil postat de windorin (Post 130393)
Plantele si animalele nu pacatuiesc..[/b]

Oare tu nu ai vazut ce activitate fecundativa este in timpul polenizarii, "in grup" chiar, zboara saminta/polenul in toate directiile. Este o veselie florala generala...asta cam miroase a pacat

windorin 24.04.2009 01:40:44

Daca vorbesti serios ma lasi fara cuvinte. Plantele sau insectele sa pacatuiasca... asta nu am auzit pana acum.
Eu simt ca doar omul poate pacatui, iar natura sufera datorita celui ce a facut-o impreuna roaba.

Hector 24.04.2009 12:35:09

Of Doamne. Cum pierdeti voi timpul cu vorba desarta si nefolositoare.
1. Nu tot ce face omul trebuie sa scrie in Biblie pentru a fi facut. Sunt lucruri care tin de viata sociala, de treire printre oameni, care sunt date de catre niste norme civice si morale lumesti. Adica sunt ,,de-ale Cezarului" Nu au treaba cu religia si de aceea nici nu scrie in Biblie, dar trebuiesc facute.
Spalatul, sigur ca trebuie sa ne spalam, mai incape vorba?
2 Animalele nu au ratiune, ele nu sunt constiente de ceaace fac. Urmeaza un instinct pe care nu il inteleg si nu cauta sa il inteleaga. Ele nu gandesc, nu rationeaza, doar urmeaza instincte innascute. Ele nu pacatuiesc, pentru ca ceeace fac, fac instinctiv, nu constientizeaza ca ceva e rau sau e bine.

danyel 24.04.2009 13:53:18

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 130058)
Oare exista referiri in Biblie la spalatul corpului in totalitatea sa?
Sunt amintite spalarile pe miini, pe picioare insa Evangheliile nu amintesc nimic despre Mintuitor ca ar fi facut vreodata baie cu scopul spalarii corpului ci doar o data in Iordan la botez

sper ca intrebarea e o gluma si nu o chestiune care te framanta
eu unul am ramas cu gura cascata in fata unor astfel de intrebari, mai era una pe aici gen "exista atomi, microbi etc"

Anca-Miha 24.04.2009 17:14:56

Daca intrebarea e: "Oare trebuie sa ne spalam in timpul Postului?", atunci raspunsul este NU! Cel putin asa ne spunea cineva pe forum, citandu-l pe Sf. Ioan Gura de Aur. Deci in Post putem face economie de apa si timp de spalat, in favoarea rugaciunii.

scrabble 24.04.2009 17:26:52

Citat:

În prealabil postat de windorin (Post 130393)
Plantele si animalele nu pacatuiesc.

Maimuta bonobo este un animal social. Spre deosebire de alte specii sociale, liantul grupului este sexul. Maimutele bonobo sunt printre putinele animale dupa om documentate ca intretinand relatii homosexuale si heterosexuale de placere. Pana si conflictele din interiorul grupului se rezolva prin sex, indiferent de sexul celor aflati in conflict.

Alte specii de animale la care se intalneste bisexualitatea sunt: delfinul, bizonul american, elefantul, girafa, oaia, hiena, musculita de otet, diverse reptile.

Ma opresc aici, pentru ca lista e lunga si plina de comportamente care daca sunt intalnite la om sunt caracterizate ca pacat imediat de orice crestin.

cristiboss56 24.04.2009 18:04:27

Citat:

În prealabil postat de scrabble (Post 130604)
Maimuta bonobo este un animal social. Spre deosebire de alte specii sociale, liantul grupului este sexul. Maimutele bonobo sunt printre putinele animale dupa om documentate ca intretinand relatii homosexuale si heterosexuale de placere. Pana si conflictele din interiorul grupului se rezolva prin sex, indiferent de sexul celor aflati in conflict.

Alte specii de animale la care se intalneste bisexualitatea sunt: delfinul, bizonul american, elefantul, girafa, oaia, hiena, musculita de otet, diverse reptile.

Ma opresc aici, pentru ca lista e lunga si plina de comportamente care daca sunt intalnite la om sunt caracterizate ca pacat imediat de orice crestin.

D'nle scrabble bonobo, apetitul dumitale pentru senzațional și pentru cele inverse devine o obsesie ce greu ți-o stăpânești , asta neânsemnând să mături chiar toate subiectele creștine în batjocură. De la Lumina Sfântâ, ai aterizat aici cu gogomăniile atee, întru luminarea noastră. Te rog ia-ți maimuțica și continuă- ți exercițiile în altă parte. Sincer, ai devenit ridicol !

andreicozia 24.04.2009 18:50:54

.[/quote]
2 Animalele nu au ratiune, ele nu sunt constiente de ceaace fac. Urmeaza un instinct pe care nu il inteleg si nu cauta sa il inteleaga. Ele nu pacatuiesc, pentru ca ceeace fac, fac instinctiv, nu constientizeaza ca ceva e rau sau e bine.[/quote]


De ce oare partea noastra instinctiva ne duce la pacat pe cind pe animale nu?

Oare Dumnezeu nu a facut "organul" numit instinct identic si la unii si la altii?

De ce oare constiinta/rationalul s-a autodeclarat stapina peste celelalte parti componente ale fiintei umane, adica: instinct, peste firesc, peste partea emotionala, pina si pe cea fizica, pe miscarea corpului, peste minte

cristiboss56 24.04.2009 19:47:16

Să luăm aminte !
 
"Totuși intra-va până la neamul părinților lui și în veac nu va vedea lumină.
Omul în cinste fiind n-a priceput ; alăturatu-sa dobitoacelor celor fără de minte și s-a asemănat lor . " << Ps. 49 , 20 - 21 >>

bmd 24.04.2009 21:44:56

Oare trebuie sa ne spalam?

Acum inteleg!:24::24:
O cunostinta din Bucuresti spunea ca este capitala cea mai imputita din lume! La protestul meu mi-a recomandat sa merg eu o jumatate de ora cu autobuzul pri Bucuresti. Acum inteleg. De fapt oamenii nu sint nespalati ci imbunatatiti duhovniceste!!!!
Din nou aceasi linie ca peste tot de altfel: traim ca mirenii, mincam ca mirenii, bem ca mirenii, ne casatorim ca mirenii samd dar ne comparam direct cu sfintii! Si in marea noastraratacire am incepe cu nespalatul dupa aia mai vedem noi cu rugaciunea , asceza....

Anca-Miha 24.04.2009 21:53:56

Citat:

În prealabil postat de bmd (Post 130701)
Oare trebuie sa ne spalam?

Acum inteleg!:24::24:
O cunostinta din Bucuresti spunea ca este capitala cea mai imputita din lume! La protestul meu mi-a recomandat sa merg eu o jumatate de ora cu autobuzul pri Bucuresti. Acum inteleg. De fapt oamenii nu sint nespalati ci imbunatatiti duhovniceste!!!!
Din nou aceasi linie ca peste tot de altfel: traim ca mirenii, mincam ca mirenii, bem ca mirenii, ne casatorim ca mirenii samd dar ne comparam direct cu sfintii! Si in marea noastraratacire am incepe cu nespalatul dupa aia mai vedem noi cu rugaciunea , asceza....

Daca nu ai inteles, e de preferat sa intrebi ce a vrut sa apuna Sf. Ioan Gura de Aur.
Nu e rusine sa intrebi, daca nu intelegi.
Dumnezeu sa te binecuvanteze!

ab123floare 25.04.2009 21:35:51

Și pe mine m-a pufnit rîsul cu replica lui scrable iertare

ab123floare 25.04.2009 21:36:21

acum după cutremur

cristiboss56 25.04.2009 22:00:51

Citat:

În prealabil postat de ab123floare (Post 130980)
Și pe mine m-a pufnit rîsul cu replica lui scrable iertare

Mai toate replicile lui sunt de râs și de plâns totodată. Maimuțica lui perversă la care făcea referire și în general atitudinea lui pro zoofilică , nu-i de râs ci de plâns.
:106:

ab123floare 26.04.2009 08:42:36

Hristos inviat ce ar fi sa nu ne mai intepam si sa raspundem intr-un mod mai frumos mai ales sa nu dam replici .A trecut saptamina luminata si parca am avut de invatat multe in perioada asta foarte mult . Ce dai ,aceea si primesti.Cit poate rani niste vorbe aruncate mai apoi ,sa ne para rau cind e prea tirziu. Dar sintem crestini orcum

eduardd 28.04.2009 12:27:09

Andrei, intrebarea ta de inceput este buna (desi am mai glumit si eu pe seama ei :9:) numai ca problema spalarii trupului cu lacrimi duhovnicesti ( asa cum fac sfintii cei ce miros a mir inca din viata) este cam "inalta" pentru noi. Mereu am fost de parere ca trebuie vorbit DOAR ceea ce cunoastem din experienta altfel riscam sa vorbim gresit sau devenim "subiecti" de gluma... Hristos a inviat, Andrei! :1:

windorin 28.04.2009 12:54:40

Citat:

În prealabil postat de scrabble (Post 130604)
Maimuta bonobo este un animal social. Spre deosebire de alte specii sociale, liantul grupului este sexul. Maimutele bonobo sunt printre putinele animale dupa om documentate ca intretinand relatii homosexuale si heterosexuale de placere. Pana si conflictele din interiorul grupului se rezolva prin sex, indiferent de sexul celor aflati in conflict. Alte specii de animale la care se intalneste bisexualitatea sunt: delfinul, bizonul american, elefantul, girafa, oaia, hiena, musculita de otet, diverse reptile. Ma opresc aici, pentru ca lista e lunga si plina de comportamente care daca sunt intalnite la om sunt caracterizate ca pacat imediat de orice crestin.

Inteleg ce vrei sa spui, insa animalele sunt animale. Randuielile de care spui imi par bizare (mai stiu si eu altele de acest gen), insa sunt exceptii de la regula. Daca Insusi Dumnezeu le'a asezat in ele, inca nu cunosc de ce. Un lucru este insa clar: oamenii nu sunt animale, cu toate ca se aseamana in unele detalii (doar aveam acelasi Creator). Iar animalele nu pacatuiesc, caci daca ar pacatui, ar trebui sa se vorbeasca si de o pocainta a animalelor, de un iad al lor si de o Judecata a lor.


Ora este GMT +3. Ora este acum 20:18:23.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.