Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Tinuta in Biserica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5026)
-   -   Imaginea ideala a femeii laice in biserica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=6549)

sophia 18.06.2009 17:53:25

Imaginea ideala a femeii laice in biserica
 
Am spus laica, pentru ca nu ma refer la calugarite.
Fiindca tot se discuta in contradictoriu asupra acestei teme, as vrea sa construim un model, un ideal de cum ar trebui sa arate femeia credincioasa (in biserica) si in afara ei (vedeti aici o deosebire?).
1. Sunt scrise undeva aceste reguli, concret?
Si acum sa vedem:
1. Parul - lung, scurt, impletit, despletit?
2. Basma - infasurata si in jurul gatului? Palarie?
3. Fusta - lunga, la genunchi, ce fel?
4. Maneca scurta, lunga?
5. Decolteu - pana unde si cum?
6. Ce culori sunt permise?
Aici o paranteza: de ce neparat negru si nu alb la calugarite (desi unele ordine au alb complet sau in mare parte)?
7. Pantaloni - da sau nu?

Cum se imbraca preotesele, absolventele de teologie ( se cheama ele diaconite sau ce sunt?)? Sa stim si noi.

Acum pentru iarna este mai simpku, ca oricum ne infasuram si ne acoperim. Discutia este mai degraba pentru vremea calda.

costel 18.06.2009 18:13:57

Draga Sofia, mult am saracit daca am ajuns sa vorbim cat trebuie sa fie un decolteu, o fusta.... pentru o femeie care intra in biserica. In curand poate vom ajunge sa vorbim ca cele de o anumita inaltime nu pot sta decat intr-un anumit loc din biserica si tot asa.

Am mai spus, daca intram in biserica doar ca sa ne aratam unii altora, degeaba venim. Nu e intamplator ca bisericile noastre sunt intunecate, patrunde putina lumina in interiorul ei. De ce? Pentru ca omul trebuie sa se intalneasca in biserica cu el. Sa se vada pe sine. Mi-ar parea rau sa stiu ca avem ochi doar pentru altii.

sophia 18.06.2009 18:23:35

Costel asa este cum spui, dar nu eu am inceput cu discutia asta.
Priveste ce discutii sunt pe forum si ce analize minutioase.

Danette 18.06.2009 19:37:39

In primul rand trebuie sa ne gandim la introspectie. Apoi sigur, ca sa nu deranjam pe ceilalti si sa trecem cat mai neobservati, parerea mea este sa acoperim cat mai mult. La Sfantul Mormant nu esti primita cu bratele goale, cu decolteu fata/spate si se prefera sa nu-ti acoperi capul dar sa nu-ti arati goliciunea.

Parintele Arsenie Boca condamna femeile care se prezentau in biserica in pantaloni. Credinta mea este ca sa nu-ti arati formele si sa smintesti barbatii- adica sa-i distragi de la rugaciune.

Parintele Cleopa Ilie spunea ca la biserica te duci ca sa-ti plangi pacatele. Multe femei in timpul Sfintei Liturghii au lacrimi in ochi sau chiar plang de-a binelea. Concluzia, fardate nu.

Atunci eu cred ca a te prezenta in biserica cu fusta scurta, decoltata si fardata este ceva nelalocul sau. Si cum vei saruta sfintele icoane cu ruj pe buze?

heaven 19.06.2009 07:54:57

Mi se pare firesc ca oamenii sa fie imbracati decent in biserica,barbati or femei,e o chestiune de respect si bun simt fata de cele sfinte si visavi de preoti dar,in acelasi timp,indiferent cum s-ar prezenta cineva acolo,nu cred ca e treaba cuiva ca barbat sa se uite dupa vreo femeie ori ca femei sa ne uitam dupa barbatii care intra acolo.
La biserica mergi sa te rogi,nu sa analizezi dreapta si stanga.

windorin 19.06.2009 09:33:46

Sunt de aceeasi parere. [COLOR=darkred]Totul trebuie sa stea in bunacuviinta.[/COLOR]
Nimeni sa nu ispiteasca pe nimeni cu vreun detaliu vestimentar sau trupesc indecent.

Atunci cand nimeni nu ne atrage atentia cu nimic, Domnul reuseste sa ne atraga atentia.

AlinB 19.06.2009 10:44:58

Cand trairea duhovniceasca dispare, legalismul ii ia locul.

cristiboss56 19.06.2009 14:19:00

Citat:

În prealabil postat de heaven (Post 146660)
Mi se pare firesc ca oamenii sa fie imbracati decent in biserica,barbati or femei,e o chestiune de respect si bun simt fata de cele sfinte si visavi de preoti dar,in acelasi timp,indiferent cum s-ar prezenta cineva acolo,nu cred ca e treaba cuiva ca barbat sa se uite dupa vreo femeie ori ca femei sa ne uitam dupa barbatii care intra acolo.
La biserica mergi sa te rogi,nu sa analizezi dreapta si stanga.

Problema e , că stânga a cam dat buzna peste dreapta , adică femeile cam vin pe partea dreaptă, dar cred și vreau să fie așa, vin (femeile) mai mult pentru scaune, nu întru ispitirea bărbaților . Oare ? Adevărul că nu prea se mai respectă ordinea în Biserică ( mă refer mai mult la așezarea femeilor și bărbaților, ordinea de la sfârșit la miruit, etc.

Hartford 19.06.2009 14:20:40

ruju
 
Citat:

În prealabil postat de Danette (Post 146543)
In primul rand trebuie sa ne gandim la introspectie. Apoi sigur, ca sa nu deranjam pe ceilalti si sa trecem cat mai neobservati, parerea mea este sa acoperim cat mai mult. La Sfantul Mormant nu esti primita cu bratele goale, cu decolteu fata/spate si se prefera sa nu-ti acoperi capul dar sa nu-ti arati goliciunea.

Parintele Arsenie Boca condamna femeile care se prezentau in biserica in pantaloni. Credinta mea este ca sa nu-ti arati formele si sa smintesti barbatii- adica sa-i distragi de la rugaciune.

Parintele Cleopa Ilie spunea ca la biserica te duci ca sa-ti plangi pacatele. Multe femei in timpul Sfintei Liturghii au lacrimi in ochi sau chiar plang de-a binelea. Concluzia, fardate nu.

Atunci eu cred ca a te prezenta in biserica cu fusta scurta, decoltata si fardata este ceva nelalocul sau. Si cum vei saruta sfintele icoane cu ruj pe buze?

Apropo de ruj am vazut la greci este o cartulie la fiecare banca cu mai multe reguli in biserica: sa nu stai picior peste picior sa nu vorbesti si printre altele stergeti ruju de pe buze inainte de a intra in biserica ca minjesti icoanele.

Marius22 19.06.2009 14:48:23

Citat:

În prealabil postat de Hartford (Post 146747)
Apropo de ruj am vazut la greci este o cartulie la fiecare banca cu mai multe reguli in biserica: sa nu stai picior peste picior sa nu vorbesti si printre altele stergeti ruju de pe buze inainte de a intra in biserica ca minjesti icoanele.

Este trist sa constati existenta acestor brosuri in biserici. Aceste "reguli" nu ar trebui citite sau invatate in biserica, ci ar trebui sa le deprindem de la parintii nostrii (bunici) chiar inainte de a invata a citi.

cristiboss56 19.06.2009 14:53:12

Citat:

În prealabil postat de Marius22 (Post 146757)
Este trist sa constati existenta acestor brosuri in biserici. Aceste "reguli" nu ar trebui citite sau invatate in biserica, ci ar trebui sa le deprindem de la parintii nostrii (bunici) chiar inainte de a invata a citi.

Mi-ai luat vorba din gură. Asa este ! Cei 7 ani de acasă sun baza multor ani din viața unui om !

Hartford 19.06.2009 15:26:55

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 146758)
Mi-ai luat vorba din gură. Asa este ! Cei 7 ani de acasă sun baza multor ani din viața unui om !

Poi bine da in ce an sintem in ce secol, ortodocsi imprastiati peste tot locul, care nu merg la biserica in fiecare duminica, casatorii mixte, copii cresc asa cum stie Domnul numai , bineinteles ca preotii isi fac datoria si mai le scriu aceste reguli in caz ca unii nu le stiu pentruca se vede de cum intra pe usa bisericii.Omul trebuie indrumat,educat toata viata nu numai in cei 7 ani si eu zic ca nu e trist sa invatam.

costel 19.06.2009 15:47:37

Si eu sunt de parere ca nu trebie sa umplem peretii bisericii cu reguli. Daca vom privi cum se cuvine pictura ei sau in cazul in care ea lipseste, o icoana, vom invata cele necesare unei bune purtari nu doar in biserica, ci si in lume.

eduardd 19.06.2009 17:46:08

Sophia, eu cred ca imaginea ideala a femeii crestine este asa. Sa te privesti pe sine in oglinda si sa nu iti fie rusine de ceea ce vezi acolo. :106:Eu sunt convinsa ca un om (barbat sau femeie) ce si-a pus sufletul intr-o oarecare randuiala are Constiinta suficient de treaza sa stie cum sa se poarte sau sa se imbrace in societate. Daca Constiinta ta doarme, nicio regula si niciun cuvant din partea cuiva (oricine ar fi, laic sau duhovnic) nu te va determina sa te imbraci/comporti crestineste! Vorba multa saracia omului fratilor...parerea mea...:106:

eduardd 25.06.2009 09:52:17

Scriind la topicul despre trecere femeii prin Altar mi-am amintit ceva ce am vazut in Grecia.
La Sfantul Spiridon am descoperit cu stupoare (parintii care ne-au insotit erau fff suparati..parintele Gheorghe de la Sihastria mai sa o scoata afara de maneca) un grup de fete ce veneau de la plaja! Erau imbracate in costum de baie iar pe deasupra aveau o esarfa din aceea fina, scurta, transparenta. Biserica are doua iesiri (cei care ati fost stiti). Oamenii trec prin ea se opresc la Moastele Sfantului Spiridon se inchina si isi continua drumul. Asa si fete noastre. In drum spre plaja au trecut pe la Sfantul. Vreau sa va spun ca stateau la rand la Moaste, era parinte la racla dar NU le-a spus NIMIC! In sfrasit..cand m-am intors acasa am vorbit cu prietenul nostru de familie (este grec are cam 60 de ani) l-am intrebat cum vine treaba asta? Stiti ce mi-a spus? Ca aceste dispense s-au facut de catre fostul Patriarh Hristodulos (Domnul sa-l odihneasca) pentru a veni lumea la Biserica. Numai ca.. grecii au luat nu doar degetul intins de patriarh (Din aceea IUBIRE) ci toata mana. De aceea ni se atragea noua atentia sa nu mai intram acoperite...si ei fumau chiar in usa bisericii. Acum nu mai stiu ce sa spun..cum sa gandesc...o fi buna si acesta libertate? Ma gandesc ca daca..Sfantul Spiridon rabda sa se aporpie de el...eu de ce judec? dar daca atunci cand ele se apropiau de Racla..Sfantul nu era 'acasa" ci era plecat sa ajute vreun suferind...asa cum ne arata dovada firelor de iarba de pe incaltarile sale..? Cred ca totul tine de Constiinta fiecaruia..asa cum spuneam si in mesajul dinainte. dar poate gresesc? La urma urmei cine sunt eu? Un nimeni..

cristiboss56 25.06.2009 12:52:06

Citat:

În prealabil postat de Hartford (Post 146766)
Poi bine da in ce an sintem in ce secol, ortodocsi imprastiati peste tot locul, care nu merg la biserica in fiecare duminica, casatorii mixte, copii cresc asa cum stie Domnul numai , bineinteles ca preotii isi fac datoria si mai le scriu aceste reguli in caz ca unii nu le stiu pentruca se vede de cum intra pe usa bisericii.Omul trebuie indrumat,educat toata viata nu numai in cei 7 ani si eu zic ca nu e trist sa invatam.

Dorința de a învăța , este un fapt îmbucurător. Omul cât trăiește învață și tot nu are cum a le ști pe toate. Trebuie să existe o continuitate la cele pe care le dobândim, în sensul completării eventualelor lacune și de ce nu, chiar perfecționarea celeos știute, dobândite într o anumită perioadă. Este loc de mai bine tot timpul vieții noastre .

Hartford 25.06.2009 17:15:23

Citat:

În prealabil postat de eduardd (Post 146797)
Sophia, eu cred ca imaginea ideala a femeii crestine este asa. Sa te privesti pe sine in oglinda si sa nu iti fie rusine de ceea ce vezi acolo. :106:Eu sunt convinsa ca un om (barbat sau femeie) ce si-a pus sufletul intr-o oarecare randuiala are Constiinta suficient de treaza sa stie cum sa se poarte sau sa se imbrace in societate. Daca Constiinta ta doarme, nicio regula si niciun cuvant din partea cuiva (oricine ar fi, laic sau duhovnic) nu te va determina sa te imbraci/comporti crestineste! Vorba multa saracia omului fratilor...parerea mea...:106:

Ai dreptate Jenica sa ne privim in oglinda dar depinde la ce virsta ca o tinara de 17 ani de ex nu se vede in oglinda ca una la 58 ca mine de exemplu putine tinere in ziua de azi care mai gindesc asa sa mearga la slujba cu batic sau cu fusta mai lungusoara.:1:

piedonee 24.08.2009 23:35:26

bunul simt este o colectie de prejudecati dobandite pana la 18 ani.......

Anna 25.08.2009 00:21:03

Cand am fost in Italia, in marile catedrale catolice nu aveai voie sa intri cu umerii dezgoliti sau picioarele descoperite mai sus de genunchi (bineinteles, de trunchi nici nu se punea problema haha) . Chiar erau cate doi oameni la intrare care te opreau si la unele catedrale imparteau materiale cu care sa te acoperi. Mi se pare rezonabil asa.
Dar totusi prea intram in amanunte si tot felul. Cine vrea sa sminteasca sminteste si cu fusta lunga si batic iar cine nu vrea sa sminteasca, poate fi smerita si decenta in pantaloni si cu capul descoperit. Credeti-ma...Si e valabil si pentru barbati, unii-s cu ochi alunecosi, altii nu.

AndruscaCIM 25.08.2009 13:07:49

Citat:

În prealabil postat de Anna (Post 161954)
Cand am fost in Italia, in marile catedrale catolice nu aveai voie sa intri cu umerii dezgoliti sau picioarele descoperite mai sus de genunchi (bineinteles, de trunchi nici nu se punea problema haha) . Chiar erau cate doi oameni la intrare care te opreau si la unele catedrale imparteau materiale cu care sa te acoperi. Mi se pare rezonabil asa.
Dar totusi prea intram in amanunte si tot felul. Cine vrea sa sminteasca sminteste si cu fusta lunga si batic iar cine nu vrea sa sminteasca, poate fi smerita si decenta in pantaloni si cu capul descoperit. Credeti-ma...Si e valabil si pentru barbati, unii-s cu ochi alunecosi, altii nu.

Foarte bine punctat...intr-adevar sunt barbati care isi vad de treaba lor si unii care gasesc pretexte si motive cate stele pe cer! Nu cred ca toate ispitele se rezuma la Biserica...pentru ca se deduce ca si pe strada daca vad anumite segmente din corpul unei femei cam intra in lumea fanteziilor :D. Adica in Biserica sunt ispititi de nu mai pot si in societate sunt total imuni la formele conturate ale femeilor, sa fim seriosi! ;)

cristiboss56 25.08.2009 18:09:13

Citat:

În prealabil postat de AndruscaCIM (Post 162037)
Foarte bine punctat...intr-adevar sunt barbati care isi vad de treaba lor si unii care gasesc pretexte si motive cate stele pe cer! Nu cred ca toate ispitele se rezuma la Biserica...pentru ca se deduce ca si pe strada daca vad anumite segmente din corpul unei femei cam intra in lumea fanteziilor :D. Adica in Biserica sunt ispititi de nu mai pot si in societate sunt total imuni la formele conturate ale femeilor, sa fim seriosi! ;)

Exact ! Am accentuat și eu acest aspect al "slăbiciunii". Nu poți fi alt om în biserică și altul în afara ei !

sophia 25.08.2009 22:00:40

De ce?
 
@Cristiboss - de ce sa nu poti fi un om in biserica si altul in afara ei?
Nu ne referim la credinta si ce este in suflet. Sau tu la ce te referi?
Un om poate f.bine sa se imbrace si sa se aranjeze in altfel in functie de situatie. Chiar si pregatirea sufleteasca poate fi alta.
Una este cand te duci la spital, alta cand te duci la strand, alta cand te duci la un concert sau la opera si alta cand te duci la biserica.
Te pregatesti sufleteste si adopti o anumita situatie.
Pana si si preotul este altfel in biserica la slujba si altfel cand discuti privat cu el intr-o vizita sau mai stiu eu.
Si ca sa dau un exemplu si mai interesant: la noi la biserica vin femei eritreene crestine. Ele imbraca la biserica, peste haine, o panza alba de tifon cu margine frumos facuta. O imbraca exact ca un vesamant arabesc, adica si pe cap, cam cum se imbracau femeile pe vremea lui Iisus.
Ele sunt f. credincioase si f.corecte in ceea ce fac in biserica.
Pe strada insa nu poarta acel val, se imbraca normal, dupa posibilitatile lor, deci modest.

hmiron 25.08.2009 22:29:24

Construim un model al femeii laice ca sa ce? Ca sa ne uitam la ea si sa tindem sa fim ca ea? Ca sa tinem evidenta calitatilor ei si sa comparam cu ce avem noi? Si daca intr-o zi ajungem sa indeplinim toate obiectivele din lista, vom fi mantuiti sau cum? Cred ca a fi crestin inseamna mai mult de atat.

cristiboss56 25.08.2009 23:09:22

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 162172)
@Cristiboss - de ce sa nu poti fi un om in biserica si altul in afara ei?
Nu ne referim la credinta si ce este in suflet. Sau tu la ce te referi?
Un om poate f.bine sa se imbrace si sa se aranjeze in altfel in functie de situatie. Chiar si pregatirea sufleteasca poate fi alta.
Una este cand te duci la spital, alta cand te duci la strand, alta cand te duci la un concert sau la opera si alta cand te duci la biserica.
Te pregatesti sufleteste si adopti o anumita situatie.
Pana si si preotul este altfel in biserica la slujba si altfel cand discuti privat cu el intr-o vizita sau mai stiu eu.
Si ca sa dau un exemplu si mai interesant: la noi la biserica vin femei eritreene crestine. Ele imbraca la biserica, peste haine, o panza alba de tifon cu margine frumos facuta. O imbraca exact ca un vesamant arabesc, adica si pe cap, cam cum se imbracau femeile pe vremea lui Iisus.
Ele sunt f. credincioase si f.corecte in ceea ce fac in biserica.
Pe strada insa nu poarta acel val, se imbraca normal, dupa posibilitatile lor, deci modest.

Acel om ( bărbat ) ce se smintește ușor într-o biserică , pe stradă, în viața de zi cu zi , are o mică mare problemă , este un afemeiat . Asta este clar ca bună ziua ! Un astfel de om, Sofia dragă, nu poate fi ( săracul de el ) altfel în Biserică. Poate aici , doar să aibă mai multă voință, dar el are patima în el.

cristiboss56 25.08.2009 23:13:24

Citat:

În prealabil postat de hmiron (Post 162193)
Construim un model al femeii laice ca sa ce? Ca sa ne uitam la ea si sa tindem sa fim ca ea? Ca sa tinem evidenta calitatilor ei si sa comparam cu ce avem noi? Si daca intr-o zi ajungem sa indeplinim toate obiectivele din lista, vom fi mantuiti sau cum? Cred ca a fi crestin inseamna mai mult de atat.

Cu siguranță, că a fi creștin înseamnă mult, mult mai mult și încă pe atât , dar se impun și astfel de discuții la un topic de "specialitate". Decență și echilibru !

hmiron 25.08.2009 23:20:36

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 162213)
Cu siguranță, că a fi creștin înseamnă mult, mult mai mult și încă pe atât , dar se impun și astfel de discuții la un topic de "specialitate". Decență și echilibru !

Eu zic ca e foarte oportun mesajul, pentru ca un portret robot al femeii laice ideale nu e de ajuns. Un om e mai mult decat suma calitatilor si defectelor sale si daca ne pliem pe un model nu inseamna ca "materialul" e neaparat cel care trebuie. Dar inteleg ca asta e felul dumneata de a-mi ura "bine-ai revenit" :)

AndruscaCIM 26.08.2009 13:30:46

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 162172)
@Cristiboss - de ce sa nu poti fi un om in biserica si altul in afara ei?
Nu ne referim la credinta si ce este in suflet. Sau tu la ce te referi?
Un om poate f.bine sa se imbrace si sa se aranjeze in altfel in functie de situatie. Chiar si pregatirea sufleteasca poate fi alta.
Una este cand te duci la spital, alta cand te duci la strand, alta cand te duci la un concert sau la opera si alta cand te duci la biserica.
Te pregatesti sufleteste si adopti o anumita situatie.
Pana si si preotul este altfel in biserica la slujba si altfel cand discuti privat cu el intr-o vizita sau mai stiu eu.
Si ca sa dau un exemplu si mai interesant: la noi la biserica vin femei eritreene crestine. Ele imbraca la biserica, peste haine, o panza alba de tifon cu margine frumos facuta. O imbraca exact ca un vesamant arabesc, adica si pe cap, cam cum se imbracau femeile pe vremea lui Iisus.
Ele sunt f. credincioase si f.corecte in ceea ce fac in biserica.
Pe strada insa nu poarta acel val, se imbraca normal, dupa posibilitatile lor, deci modest.

Pai eu de exemplu nu port in Biserica pantaloni si fuste scurte, maieuri sau costum de baie....da doar n-oi inebuni sa ma duc la plaja cu broboada si fusta de lana, ei hai!
Ideea e ca ar fi normal sa stim cum sa ne imbracam in functie de context ;)

sophia 26.08.2009 16:31:02

Pana la urma din toate discutiile pe aceasta tema, rezulta ca aceste reguli sunt numai si numai din cauza slabiciunii barbatilor, ca de altfel a aproape mai tot ceea ce este legat de discriminarea femeii in biserica, sunt ca sa nu-i ispitim pe ei.
Eu totusi ma gandesc si la smerenie, la curatenia din suflet. Pentru asta ar trebui sa avem o tinuta decenta pretutindeni. Decenta, cuminte, si atat.

costel 26.08.2009 16:41:09

Sofia trebuie sa fim firesti. Imi este greata de omul care face nenumarate metanii in biserica si in afara ei este o fiara.

Cat despre ispite, bine au spus parintii: intr-o minte bolnava totul se stramba. Asa ca degeaba intalnesc in biserica femei imbracate decent, daca in mintea mea ele sunt altfel.

Curatenia din suflet de care vorbesti, ne va face sa putem privi nepatimas lumea nu doar in biserica, ci si in afara ei.

dorinastoica14 26.08.2009 19:26:22

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 146521)
Am spus laica, pentru ca nu ma refer la calugarite.
Fiindca tot se discuta in contradictoriu asupra acestei teme, as vrea sa construim un model, un ideal de cum ar trebui sa arate femeia credincioasa (in biserica) si in afara ei (vedeti aici o deosebire?).
1. Sunt scrise undeva aceste reguli, concret?
Si acum sa vedem:
1. Parul - lung, scurt, impletit, despletit?
2. Basma - infasurata si in jurul gatului? Palarie?
3. Fusta - lunga, la genunchi, ce fel?
4. Maneca scurta, lunga?
5. Decolteu - pana unde si cum?
6. Ce culori sunt permise?
Aici o paranteza: de ce neparat negru si nu alb la calugarite (desi unele ordine au alb complet sau in mare parte)?
7. Pantaloni - da sau nu?

Cum se imbraca preotesele, absolventele de teologie ( se cheama ele diaconite sau ce sunt?)? Sa stim si noi.

Acum pentru iarna este mai simpku, ca oricum ne infasuram si ne acoperim. Discutia este mai degraba pentru vremea calda.

Mai este cel puțin un topic despre aceasta care se întinde pe multe pagini.
De ce nu privești icoanele cu Maica Domnului.Acoperită aproape complent,elegantă,serioasă.

piedonee 26.08.2009 22:14:19

Citat:

În prealabil postat de costel (Post 162393)
Sofia trebuie sa fim firesti. Imi este greata de omul care face nenumarate metanii in biserica si in afara ei este o fiara.

Cat despre ispite, bine au spus parintii: intr-o minte bolnava totul se stramba. Asa ca degeaba intalnesc in biserica femei imbracate decent, daca in mintea mea ele sunt altfel.

Curatenia din suflet de care vorbesti, ne va face sa putem privi nepatimas lumea nu doar in biserica, ci si in afara ei.

asa e o..... minte curata asa va ramane si inautru biserici si in afara ei ....un om care stie sa gandesca.....problema multora este minte si nu tinuta femei....

glykys 04.09.2009 23:04:45

Cand am fost la Roma, sa vizitam San Pietro, un paznic i-a interzis unui profesor insotitor (barbat) sa intre in catedrala, deoarece era imbracat necorespunzator, adica avea pantaloni scurti. Erau pantaloni de strada, normali, corespunzatori sezonului, adica nu era imbracat ca la plaja, doar ca un turist ce era ... si cu toate acestea, nu l-au lasat sa intre. Asadar, aceste reguli sunt si pentru barbati, nu doar pentru femei! Doar ca barbatii, in genere, respecta aceste reguli si nu prea le comenteaza... Profesorul, desi a spus ca nu mai patise de mult o asemenea rusine, s-a conformat. Am vrut sa subliniez prin acest exemplu faptul ca acest tip de reguli nu sunt doar pentru femei sau doar in credinta ortodoxa sau doar in Romania. Casa Domnului ramane Casa Domnului si cand intri in ea ca turist sau ca rugator... Si apoi, nu cred ca ar trebui sa ne plangem de aceste reguli, ganditi-va numai la statutul femeii musulmane!

valeria85 15.10.2009 20:43:04

Pai stiti de ce se acopera asa musulmancele? Ca sa nu le provoace la barbati o er...., pt ca in momentul acela barbatul va savarsi un pacat, iar femeia 3. Cam idei de-astea incercati sa ne bagati si noua pe gat...Acum eu unteleg ca in trecut , cand toate femeile umblau invaluite, barbatul ar fi putut fi smintit de una cu capul descoperit, dar in ziua de azi.....vai si-amar ca sunteti incurabili de libidinosi( de precizat nu toti)

Pai daca va deranjeaza atat de mult tinuta noastra in biserica, duceti-va la preot si rugati-l sa ne atraga atentia. Ne-ar fi cu mult mai usor sa acceptam observatiile preotului decat aberatiile voastre care sunt pur ofensive

Cristian_S 15.10.2009 23:46:53

Tinuta femeii trebuie sa fie decenta in general, mai ales in biserica si asta din bun simt si respect pentru ea si pentru ce reprezinta Biserica.

Cristian_S 15.10.2009 23:52:51

Citat:

În prealabil postat de Cristian_S (Post 173777)
Tinuta femeii trebuie sa fie decenta in general, mai ales in biserica si asta din bun simt si respect pentru ea si pentru ce reprezinta Biserica.

Am gresit ceva....si tinuta barbatului asemenea.

cristiboss56 16.10.2009 08:24:45

Citat:

În prealabil postat de Cristian_S (Post 173778)
Am gresit ceva....si tinuta barbatului asemenea.

Citind titlul topicului de față cu "iedeal", ideal ar fi ca atunci când mergem ( cel puțin ) în Casa Domnului , să-L vedem și auzim doar pe El și să lăsăm pentru câteva ore, clipe, cele lumești . Îdeal asta ar fi ! Dar până a fi ideal e cale atât de lungă și anevoioasă și asta numai și numai din cauza noastră . Atenția distributivă n-ar mai fi pricină de am trăi cu mintea și mai ales cu sufletul cele săvârșite în Sfânta Biserică . Multe ar fi "ideal" , dar nimic nu se câștigă fără luptă și sudoare . . . !

Lavrentiu 16.10.2009 09:51:38

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 164184)
Casa Domnului ramane Casa Domnului si cand intri in ea ca turist sau ca rugator...

Putin off-topic: ce ma amuza asta cu "Casa Domnului". Casa Domnului este toata lumea ... "in duh si in adevar". Cum zicea Costel mai devreme, ca ii este scarba de cei ce "baga" zeci de metanii in biserica iar afara sunt fiare.

Asa si aici. De exemplu, Sf. Ap. Pavel spune ca barbatul trebuie sa se roage cu capul descoperit, iar femeia cu capul acoperit, de unde sarim si zicem: pai da, deci femeile cu capul acoperit in biserica. Da, dar tot Sf. Pavel zice: "rugati-va neincetat"; asta pentru ca oriunde suntem, Hristos este cu noi. Deci: femeile cu capul acoperit peste tot!

Daca am avea rugaciune, nici n-am mai vedea hainele celorlalti, ci l-am vedea pe Hristos in ei, luminand. Adevarata Casa a Domnului este fiinta noastra, "Templu al Duhului Sfant". Daca am nimerit biserica de zid dar am ratat-o pe aceasta din urma, n-am facut nimic. In urma noastra raman doar hainele ...

Fani71 16.10.2009 10:00:54

Citat:

În prealabil postat de Lavrentiu (Post 173797)
Putin off-topic: ce ma amuza asta cu "Casa Domnului". Casa Domnului este toata lumea ... "in duh si in adevar". Cum zicea Costel mai devreme, ca ii este scarba de cei ce "baga" zeci de metanii in biserica iar afara sunt fiare.

Asa si aici. De exemplu, Sf. Ap. Pavel spune ca barbatul trebuie sa se roage cu capul descoperit, iar femeia cu capul acoperit, de unde sarim si zicem: pai da, deci femeile cu capul acoperit in biserica. Da, dar tot Sf. Pavel zice: "rugati-va neincetat"; asta pentru ca oriunde suntem, Hristos este cu noi. Deci: femeile cu capul acoperit peste tot!

Daca am avea rugaciune, nici n-am mai vedea hainele celorlalti, ci l-am vedea pe Hristos in ei, luminand. Adevarata Casa a Domnului este fiinta noastra, "Templu al Duhului Sfant". Daca am nimerit biserica de zid dar am ratat-o pe aceasta din urma, n-am facut nimic. In urma noastra raman doar hainele ...

Este adevarat ce spui, casa Domului este peste tot si liturghia continua dupa terminarea liturghiei de Dumninica, in viata noastra.

Insa asta nu inseamna intr-adevar in duh, in inima noastra, si prin faptele noastre care o reflecta, insa nu neaparat prin semne exterioare ca imbracamintea.

Daca e sa luam literal spusele sfantului Pavel cum propui tu, Lavrentiu, atunci nici barbatii nu ar trebui sa-si acopere niciodata capul, nici in afara bisericii. Or
unii barbati si-l acopera chiar in biserica - preotii calugari, si episcopii.

Eu raman la cele spuse in epistola lui Diognet, ca nu prin haine se deosebesc crestinii de ceilalti.

Lavrentiu 16.10.2009 10:03:57

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 173798)
Este adevarat ce spui, casa Domului este peste tot si liturghia continua dupa terminarea liturghiei de Dumninica, in viata noastra.

Insa asta nu inseamna intr-adevar in duh, in inima noastra, si prin faptele noastre care o reflecta, insa nu neaparat prin semne exterioare ca imbracamintea.

Daca e sa luam literal spusele sfantului Pavel cum propui tu, Lavrentiu, atunci nici barbatii nu ar trebui sa-si acopere niciodata capul, nici in afara bisericii. Or
unii barbati si-l acopera chiar in biserica - preotii calugari, si episcopii.

Eu raman la cele spuse in epistola lui Diognet, ca nu prin haine se deosebesc crestinii de ceilalti.

Scuze, poate nu m-am exprimat suficient de clar.
Asta ziceam si eu, referitor la formalisti: pai daca suntem formalisti, sa fim pana la capat, sa nu ne oprim doar la "Casa Domnului".

ioan_strainul 16.10.2009 12:48:59

Tinuta Femei in Biserica Lui HRISTOS
 
N vin cu invatatura din capul meu ce va aduc drept marturie cuvintul prorociei SF. apostol TI M O T E I la -I- Tim. cap:2 Incepind cu vers.5Caci unul esteDUMNEZEU,unul este simIJLOCITORUL INTREDumnezeu si oameni :OmulHristos Iisus,
Care s-a dat pe Sine pret de rascumparare pentru toti ,marturie adusa la timpul sau.
Spre aceasta am fost pus propovaduitor si apostol (adevar graiesc inHRISTOS,nu mint)-invatator neamurilor ,In credinta si adevar.
Vreau deci ca Barbati sa se roage In tot locul, ridicand mIini sfinte,fara de mInie si sovaire.
Asemenea si femeile, imbracate cuvincios,facIndu-si lor podoaba din sfialasr din cumintenie , nu din par Impletit si din aur , sau margaritare ,sau din vesminte de mare pret ;
Ci, din fapte bune , precum se cuvine unor Femei tematoare de Dumnnezeu.
Femeia sa se invete in liniste, cu toata ascultarea .
Vers-12- Nu Ingaduiesc Femei nici sa Invete pe altul , nici sa stapIneasca pe barbat, ci sa stea linistita .
13.- Caci Adam a fost zidit IntIi , apoi Eva.
14.- Si nu Adam a fost amagit , ci Eva ,amagita fiind, sa facut calcatoare de porunca.
15.- Dar ea se va mIntui prin nastere de pruncii,daca va starui,cu Intelepciune,In credinta,In iubire si sfintenie.
Nu cred ca mai sint necesare alte explicati dar daca totusi cine va nu Intelege sau nu sa lamurit cu ceva sa ma avertizeze si am sa aduc si alte lamuriri Intru dragostea de DUMNEZEU si pentru intelegerea poruncilor lui amin amin amin Slava Tatalui si Fiului si SfIntului Duh amin amin amin Bine cuvinteazane Doamne Dumnezeul Nostru cu intelepciune si cu dragostea featesac ca sa nu ne stapIneasca duhul mindrii si al grairi desarte ce Duhul Blandti al smereniei si al dragostei de tine si de aproapele nostru amin ++++++++++++


Ora este GMT +3. Ora este acum 13:18:28.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.