Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Record pe tara: 250 de moldoveni au peste 100 de ani ! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=6118)

cristiboss56 25.04.2009 22:25:59

Record pe tara: 250 de moldoveni au peste 100 de ani !
 
Moldovenii par să fi descoperit elixirul tinereții. Potrivit statisticilor oficiale, patru din primele cinci județe din țară, ca speranță de viață sunt din Moldova. În această regiune trăiesc peste 250 de oameni care au trecut de bariera celor 100 de ani. Presa de azi publică o mică statistică a centenarilor din județele Moldovei : - Bacău: 75 , - Neamț : 59 , - Vaslui : 46 , - Iași : 35 , -Botoșani : 31 , - Vaslui : 3. Un fost învățător din Bacău spune care este explicația longevității sale, 104 ani : "Am fost cumpătat și m-am ferit de toate patimile care i-au băgat pe alții în mormânt de tineri", a spus bătrânul.

tigerAvalo9 25.04.2009 23:07:33

Alcoolul si cafeaua doua elemente care reduc viata uimitor mai ales primul,sa nu uitam nici ca marele artist Ion Dolanescu i-a cedat inima din cauza bolii de ficat cauzat de consumul de alcool in ,,tineretea lui''.Sa ne ferim de aceste elemente impreuna cu credinta si poate vom ajunge si noi sa traim macar pana la 80 de ani.

patinina34 25.04.2009 23:32:28

Uimitor!

Ar trebui facuta reclama, deoarece nu demult am vazut o emisiune la TV, si spuneau ca doar 4 locuri pe pamint exista unde oamenii traiesc peste 100 de ani, si nici unul nu pare sa fie Moldova...
Ar trebui pusa in valoare aceasta veste, ca sa stie si altii.

Daca aveti mai multe informatii, sa-mi trimtiteti ca eu trimit aici la News.

adorcrysti 25.04.2009 23:39:41

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 130998)
Moldovenii par să fi descoperit elixirul tinereții. Potrivit statisticilor oficiale, patru din primele cinci județe din țară, ca speranță de viață sunt din Moldova. În această regiune trăiesc peste 250 de oameni care au trecut de bariera celor 100 de ani. Presa de azi publică o mică statistică a centenarilor din județele Moldovei : - Bacău: 75 , - Neamț : 59 , - Vaslui : 46 , - Iași : 35 , -Botoșani : 31 , - Vaslui : 3. Un fost învățător din Bacău spune care este explicația longevității sale, 104 ani : "Am fost cumpătat și m-am ferit de toate patimile care i-au băgat pe alții în mormânt de tineri", a spus bătrânul.

Dumnezeu sa ii tina in continuare sanatosi si in buna pace sa paseasca dincolo la cele vesnice.

PSALMUL 18
Al lui David.

1. Cerurile spun slava lui Dumnezeu si facerea mâinilor Lui o vesteste taria.
2. Ziua zilei spune cuvânt, si noaptea noptii vesteste stiinta.
3. Nu sunt graiuri, nici cuvinte, ale caror glasuri sa nu se auda.
4. În tot pamântul a iesit vestirea lor, si la marginile lumii cuvintele lor.
5. În soare si-a pus locasul sau; si el este ca un mire ce iese din camara sa.
6. Bucura-se-va ca un urias, care alearga drumul lui.
7. De la marginea cerului iesirea lui, si oprirea lui pâna la marginea cerului; si nu este cine sa se ascunda de caldura lui.
8. Legea Domnului este fara prihana, întoarce sufletele; marturia Domnului este credincioasa, întelepteste pruncii;
9. Judecatile Domnului sunt drepte, veselesc inima; porunca Domnului este stralucitoare, lumineaza ochii.
10. Frica de Domnul este curata, ramâne în veacul veacului. Judecatile Domnului sunt adevarate, toate îndreptatite.
11. Dorite sunt mai mult decât aurul, si decât piatra cea de mare pret; si mai dulci decât mierea si fagurele.
12. Ca robul Tau le pazeste pe ele, si rasplatire multa are.
13. Greselile cine le va pricepe? De cele ascunse ale mele curateste-ma
14. Si de cele straine fereste pe robul Tau; de nu ma vor stapâni, atunci fara prihana voi fi si ma voi curati de pacat mare.
15. Si vor bineplacea cuvintele gurii mele si cugetul inimii mele înaintea Ta pururea; Doamne, Ajutorul meu si Izbavitorul meu.

mihailt 26.04.2009 01:34:37

Asta e lucrarea Duhului Sfant foarte puternica asta e secretul.
Foarte probabil ca toti acei moldoveni sunt credinciosi.

patinina34 26.04.2009 03:51:38

Nu uitati ca bunicii mei au avut peste suta cind au parasit aceasta lume - 104 si 108, SI ERAU ARDELENI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Anca-Miha 26.04.2009 05:05:37

Eu ma intreb, daca longevitatea este un scop al vietii.
Ma gandesc la Sf. Vasile, care a murit la 48 sau 49 de ani. Nici Sf. Ioan Gura de Aur nu a trait f mult; si ce au realizat in viata lor scurta. Eu am depasit varsta lor si nu am facut nimic in viata, comparativ cu acesti Sfinti Parinti...

Cat de putin ne umplem viata cu lucruri de folos, dar cerem longevitate.
Am vazut un reportaj despre o longeviva din Germania; avea 105 ani, a fost jucatoare de ruleta si traia in Baden-Baden. Nu am stiut, dar ea a ovestit, ca cei din Baden-Baden nu au voie sa joace la Cazino; dar ea fiind o persoana f cunoscuta, a primit aprobare de la primarul orasului. a povestit ca era sa moara la un moment dat, dar ca Dumnezeu nu a vut s-o primesca; nu a dat amanunte. ii parea rau ca nu poate muri, caci ii murisera rudele, prietenii si de curand ultima ei prietena. Era perfect lucida si inca vioaie la varsta ei. La sfarsitul filmului a scris ca a murit doi ani mai tarziu.

Si atunci ma intreb: oare stim ce cerem, atunci cand cerem longevitate? stim noi cum ne vom umple zilele la batranete, avand in vedere ca zilele omului sunt 70, si daca e in putere, 80, iar restul doar durere... Deci, de cata durere suntem dispusi sa ne umplem ultimii ani de viata? suntem siguri ca vom fi in deplinatatea facultatilor mintale si ca vom putea merge, ne vom putea ingriji singuri de noi, sau aceste lucruri nu sunt importante?!?

patinina34 26.04.2009 05:22:34

Citat:

În prealabil postat de Anca-Miha (Post 131074)
Eu ma intreb, daca longevitatea este un scop al vietii.
Ma gandesc la Sf. Vasile, care a murit la 48 sau 49 de ani. Nici Sf. Ioan Gura de Aur nu a trait f mult; si ce au realizat in viata lor scurta. Eu am depasit varsta lor si nu am facut nimic in viata, comparativ cu acesti Sfinti Parinti...

Cat de putin ne umplem viata cu lucruri de folos, dar cerem longevitate.
Am vazut un reportaj despre o longeviva din Germania; avea 105 ani, a fost jucatoare de ruleta si traia in Baden-Baden. Nu am stiut, dar ea a ovestit, ca cei din Baden-Baden nu au voie sa joace la Cazino; dar ea fiind o persoana f cunoscuta, a primit aprobare de la primarul orasului. a povestit ca era sa moara la un moment dat, dar ca Dumnezeu nu a vut s-o primesca; nu a dat amanunte. ii parea rau ca nu poate muri, caci ii murisera rudele, prietenii si de curand ultima ei prietena. Era perfect lucida si inca vioaie la varsta ei. La sfarsitul filmului a scris ca a murit doi ani mai tarziu.

Si atunci ma intreb: oare stim ce cerem, atunci cand cerem longevitate? stim noi cum ne vom umple zilele la batranete, avand in vedere ca zilele omului sunt 70, si daca e in putere, 80, iar restul doar durere... Deci, de cata durere suntem dispusi sa ne umplem ultimii ani de viata? suntem siguri ca vom fi in deplinatatea facultatilor mintale si ca vom putea merge, ne vom putea ingriji singuri de noi, sau aceste lucruri nu sunt importante?!?


Draga mea, o viata lunga, inseamna oboseala, si dureri.
Bunicii mei erau amindoi lucizi, oameni de mare credinta, postitori mari, si cu mare-mare frica de Bunul Dumnezeu.

Bunica mea, nu stia scrie sau citi.
Ea insa s-a rugat Domnului, sa o ajute sa citeasca Sfanta Scriptura, si ce crezi, dupa ani de zile a reusit s-o citesca. Nimeni nu stie cum...doar o minune de-a lui Dumnezeu.
Insa, ea nu putea citi nimic altceva, nu mai recunostea literele.

Vezi tu, ea spunea ca este obosita.
Bunicul meu spunea ca este foarte obosit de viata.
Atita a vrut Domnul ca ei s atraiasca. Nu a fost alegerea lor, nici cererea lor.

Ce au relizat?
Au crescut 9 copii, toti credinciosi.
Eu zic ca au fost miluiti de Domnul, iar cind au murit, au fost impacati cu viata.
Preotul venea tot a doua zi pentru spovedit.

Ce ai realizat tu pina acuma?
Tu ti-ai crescut copii, te bucuri de nepoti, ai credinta, eu zic ca ai realizat mult.
Cunosti diferenta intre bine si rau.
Ai ales binele.
Dumnezeu sa te tina, si sa te ocrotesca.

Anca-Miha 26.04.2009 05:28:02

Nina draga, dar oare sunt toti oamenii asa credinciosi? Eu am vazut altfel de suferinta, nu una frumoasa. Doar cei credinciosi au parte de o batranete atat de lunga si frumoasa.
Sigur, de sperat, putem spera... ca de meritat nu stiu...

cristiboss56 26.04.2009 06:15:30

Citat:

În prealabil postat de Anca-Miha (Post 131076)
Nina draga, dar oare sunt toti oamenii asa credinciosi? Eu am vazut altfel de suferinta, nu una frumoasa. Doar cei credinciosi au parte de o batranete atat de lunga si frumoasa.
Sigur, de sperat, putem spera... ca de meritat nu stiu...

De meritat, cel puțin, pentru bucuria nepoțeilor Anca dragă ! Nu ?

patinina34 26.04.2009 07:40:45

Citat:

În prealabil postat de Anca-Miha (Post 131076)
Nina draga, dar oare sunt toti oamenii asa credinciosi? Eu am vazut altfel de suferinta, nu una frumoasa. Doar cei credinciosi au parte de o batranete atat de lunga si frumoasa.
Sigur, de sperat, putem spera... ca de meritat nu stiu...


Chiar si in cel de al 12 -lea ceas daca ai credinta, si tot te vei mantui.
Pentru ca Mantuitorul a spus: Nu am venit pentru cei sanatosi, ci pentru cei bolnavi!

Speranta in Dumnezeu e mare lucru, Anca draga!
Ai avut suferinta ta, diferita de a altora, ca fiecare din noi aici, pe pamint, si asta trebuie sa te tina in picioare.

Nepoteii tai, copii tai, saotul tau si EU!!!!!!!!!
Uite eu sint o prietena!
Hai, sus cu fruntea si de la capat, Anca!:11::53::53:

tigerAvalo9 26.04.2009 14:27:43

100 de ani...si cand te gandesti ca altii nu reusesc sa traiaca nici 30 de ani,saracii.Obositi de viata,cred si eu dupa 100 de ani de activitate...eu sunt curios sa aflu cum se simt acei batrani,daca mai merg,daca mai au unele simturi pentru ca este foarte interesant,corpul unui batran de peste 90 de ani este la fel ca corpul unui tantar.Imediat cedeaza la o abatere.Dar stiti cumva care este cea mai inaintata varsta care a trait-o un om ?

laraG 26.04.2009 14:41:00

Asa cum spune Mihailt.Lucrarea puternica a Duhului Sfant.Mama mea a implinit in martie a.c. 90 de ani.Este inca vioaie, citeste in fiecare zi acatistul zilei respective, psaltirea Maicii Domnului, isi face rugaciunile de dimineata, din timpul zilei si cele de seara ingenunchiata in fata multelor icoane si iconite din micutul ei Altar amenajat intr-un colt al camerei dinspre soare- rasare.O ajuta Bunul Dumnezeu.Spune ca somnul ei este tot o rugaciune, si ca se viseaza cu Maica Domnului si ingerii.

cristiboss56 26.04.2009 19:10:07

Citat:

În prealabil postat de laraG (Post 131144)
Asa cum spune Mihailt.Lucrarea puternica a Duhului Sfant.Mama mea a implinit in martie a.c. 90 de ani.Este inca vioaie, citeste in fiecare zi acatistul zilei respective, psaltirea Maicii Domnului, isi face rugaciunile de dimineata, din timpul zilei si cele de seara ingenunchiata in fata multelor icoane si iconite din micutul ei Altar amenajat intr-un colt al camerei dinspre soare- rasare.O ajuta Bunul Dumnezeu.Spune ca somnul ei este tot o rugaciune, si ca se viseaza cu Maica Domnului si ingerii.

M-au impresionat mult cele câteva cuvinte scrise de tine, despre mama ta și mai ales că "somnul ei este tot o rugăciune". Câtă liniște și pace sufletească !

andreicozia 26.04.2009 19:58:48

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 130998)
104 ani : "Am fost cumpătat și m-am ferit de toate patimile care i-au băgat pe alții în mormânt de tineri", a spus bătrânul.

Care sunt totusi sfaturile de viata cumpatata?, in ce anume a fost cumpatat acest moldovean?

Nina,

Longevitatea a inceput sa fie un fenomen foarte raspindit cu multi batrini care bat 80 fara probleme, asa peticiti cum sunt pe toate fetele. Nu sunt multi, insa este raspindit tot mai mult , de aceea nu se mai precizeaza toate zonele.

Guvernele, mai ales cel canadian a cam intrat in panica cu fondul de pensii care seaca vazind cu ochii...din ce in ce mai putini lucreaza iar tara se trasnsforma intr-un imens laborator/sanatoriu geriatric - o tara a batrinilor - si nu sunt din aceia smeriti - ci cu distractii in cap vor sa fie plimbati, dusi la cazinouri, in Cruise-uri, se arunca cu nesat in relatii intime intre ei la 70, 80, 90 de ani( din cauza pastilelor), insa fara sa mai contribuie cu nimic la fondul de pensii decit ca consumatori

silverstar 26.04.2009 20:03:18

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 130998)
Moldovenii par să fi descoperit elixirul tinereții. Potrivit statisticilor oficiale, patru din primele cinci județe din țară, ca speranță de viață sunt din Moldova. În această regiune trăiesc peste 250 de oameni care au trecut de bariera celor 100 de ani. Presa de azi publică o mică statistică a centenarilor din județele Moldovei : - Bacău: 75 , - Neamț : 59 , - Vaslui : 46 , - Iași : 35 , -Botoșani : 31 , - Vaslui : 3. Un fost învățător din Bacău spune care este explicația longevității sale, 104 ani : "Am fost cumpătat și m-am ferit de toate patimile care i-au băgat pe alții în mormânt de tineri", a spus bătrânul.

[COLOR=green]Sincer, nu știu de unde ai luat tu asemenea date, dar pot să-ți demonstrez, întâi de toate, că ești ridicol, că ai procedat exact ca Pristanda din "Scrisoarea pierdută" a lui Caragiale. Cred că-ți amintești scena cu steagurile. Uită-te la tine de câte ori apare Vaslui și cu ce număr.[/COLOR]
[COLOR=green] [/COLOR]
[COLOR=green]Și asemenea date pot fi crezute de cineva care nu cunoaște nivelul de trai al oamenilor din zonă... Totul este grosolan exagerat și seamănă cu o bătaie de joc la adresa acestor oameni. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Aseară nu am putut intra. Eram foarte revoltată. Dar, uite că mi-a trecut și nu-ți mai pot spune ce-ai fi meritat.[/COLOR]

[COLOR=green]Scrii așa: Presa de azi publică o mică statistică etc... Care presă? Un titlu de ziar, un link ceva?... Bășcălie, domnule, bășcălie și manipulare...[/COLOR] :5:

cristiboss56 26.04.2009 20:05:36

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 131231)
Care sunt totusi sfaturile de viata cumpatata?, in ce anume a fost cumpatat acest moldovean?

Nina,

Longevitatea a inceput sa fie un fenomen foarte raspindit cu multi batrini care bat 80 fara probleme, asa peticiti cum sunt pe toate fetele. Nu sunt multi, insa este raspindit tot mai mult , de aceea nu se mai precizeaza toate zonele.

Guvernele, mai ales cel canadian a cam intrat in panica cu fondul de pensii care seaca vazind cu ochii...din ce in ce mai putini lucreaza iar tara se trasnsforma intr-un imens laborator/sanatoriu geriatric - o tara a batrinilor - si nu sunt din aceia smeriti - ci cu distractii in cap vor sa fie plimbati, dusi la cazinouri, in Cruise-uri, se arunca cu nesat in relatii intime intre ei la 70, 80, 90 de ani( din cauza pastilelor), insa fara sa mai contribuie cu nimic la fondul de pensii decit ca consumatori

Păi , dragă Cozia, care sunt patimile care ne bagă în mormânt înainte de vreme ? Nu le știi ? : alcoolul, tutunul, lăcomia sub toate aspectele ei, viața dezorganizată, etc.

andreicozia 26.04.2009 20:19:21

Imi este greu de crezut ca barbatii moldoveni se pot abtine de la tuica onmiprezenta de "inceput" la toate mesele chiar si cele de dimineata...la care eu personal am ramas masca...si tutunul care este o a doua natura a modoveanului tipic.
Stiu eu, poate acesti oameni or fi fost exceptii...sectanti din aceia inraiti poate...sti tu...fara carne, fara alcol, si unii chiar si fara familii...
..deoarece slabe sanse ca cineva sa nu bea si sa nu se infrupte in soric proaspat "decupat" de pe spinari

cristiboss56 26.04.2009 20:24:02

Citat:

În prealabil postat de silverstar (Post 131232)
[COLOR=green]Sincer, nu știu de unde ai luat tu asemenea date, dar pot să-ți demonstrez, întâi de toate, că ești ridicol, că ai procedat exact ca Pristanda din "Scrisoarea pierdută" a lui Caragiale. Cred că-ți amintești scena cu steagurile. Uită-te la tine de câte ori apare Vaslui și cu ce număr.[/COLOR]
[COLOR=green] [/COLOR]
[COLOR=green]Și asemenea date pot fi crezute de cineva care nu cunoaște nivelul de trai al oamenilor din zonă... Totul este grosolan exagerat și seamănă cu o bătaie de joc la adresa acestor oameni. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Aseară nu am putut intra. Eram foarte revoltată. Dar, uite că mi-a trecut și nu-ți mai pot spune ce-ai fi meritat.[/COLOR]

[COLOR=green]Scrii așa: Presa de azi publică o mică statistică etc... Care presă? Un titlu de ziar, un link ceva?... Bășcălie, domnule, bășcălie și manipulare...[/COLOR] :5:

Tu cam te dai în spectacol aiurea de la un timp, dar îți dau pace , nu merită să intru în polemică cu tine. Ești tot timpul cu dosul în sus . Sunt mult mai bine informat ca tine și nu risc a trăi în minciuni universale ca tine. Știrea e din presa din ziua respectivă și ori cum nu mă justific în fața ta . Punct !

cristiboss56 26.04.2009 20:33:26

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 131236)
Imi este greu de crezut ca barbatii moldoveni se pot abtine de la tuica onmiprezenta de "inceput" la toate mesele chiar si cele de dimineata...la care eu personal am ramas masca...si tutunul care este o a doua natura a modoveanului tipic.
Stiu eu, poate acesti oameni or fi fost exceptii...sectanti din aceia inraiti poate...sti tu...fara carne, fara alcol, si unii chiar si fara familii...
..deoarece slabe sanse ca cineva sa nu bea si sa nu se infrupte in soric proaspat "decupat" de pe spinari

Dragă Cozia probabil că din toată Moldova or fi 250 care nu fac ce spui tu, dar mă rog , fiecare cu părerea și "filozofia" lui despre viață.

silverstar 26.04.2009 20:47:50

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 131239)
Tu cam te dai în spectacol aiurea de la un timp, dar îți dau pace , nu merită să intru în polemică cu tine. Ești tot timpul cu dosul în sus . Sunt mult mai bine informat ca tine și nu risc a trăi în minciuni universale ca tine. Știrea e din presa din ziua respectivă și ori cum nu mă justific în fața ta . Punct !

[COLOR=green]Nu mă dau in spectacol, imi place adevarul, dar nu stiu ce interes ai, ce castigi, ca sa manipulezi lumea. Te credeam om serios, dar vad ca ma dezamagesti... Eu nu-ti cer sa te justifici în fata mea, de unde scoti asa perle? Ți-am atras atentia ca minti și manipulezi grosolan, picând în ridicol, exact ca personajul lui Caragiale... Ce nu-ti place? Că-i atenționez și pe ceilalți? Și, nici nu-i frumos sa minti ca un copil de gradinita care totusa are scuza ca e copil...[/COLOR]

cristiboss56 26.04.2009 20:56:31

Citat:

În prealabil postat de silverstar (Post 131250)
[COLOR=green]Nu mă dau in spectacol, imi place adevarul, dar nu stiu ce interes ai, ce castigi, ca sa manipulezi lumea. Te credeam om serios, dar vad ca ma dezamagesti... Eu nu-ti cer sa te justifici în fata mea, de unde scoti asa perle? Ți-am atras atentia ca minti și manipulezi grosolan, picând în ridicol, exact ca personajul lui Caragiale... Ce nu-ti place? Că-i atenționez și pe ceilalți? Și, nici nu-i frumos sa minti ca un copil de gradinita care totusa are scuza ca e copil...[/COLOR]

Perlă ești tu Silvia. Deci eu nu mint Silvia, am copiat știrea din ziar și nu văd ce interes ar avea acel ziar să manipuleze. Ești dusă rău ! Rău de tot ! ! !

silverstar 26.04.2009 21:02:12

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 131251)
Perlă ești tu Silvia. Deci eu nu mint Silvia, am copiat știrea din ziar și nu văd ce interes ar avea acel ziar să manipuleze. Ești dusă rău ! Rău de tot ! ! !

[COLOR=green]Ti-am cerut să spui titlul ziarului. Să dai adresa, adică un link. Nu ziarul are interes să mintă, tu ai acest interes. Dar, nu mă mai interesează... Nu mai vreau să știu nimic. M-ai convins. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Să-ți fie rușine că mă jignești și că vorbești ca la mahala. Cât a fost post, te-ai abținut. Azi ți-ai pus poalele în cap pentru că ai mai jignit și alte persoane aici, pe forum. [/COLOR]
[COLOR=green]Să ai o noapte liniștită!...[/COLOR]

cristiboss56 26.04.2009 21:05:11

Citat:

În prealabil postat de silverstar (Post 131254)
[COLOR=green]Ti-am cerut să spui titlul ziarului. Să dai adresa, adică un link. Nu ziarul are interes să mintă, tu ai acest interes. Dar, nu mă mai interesează... Nu mai vreau să știu nimic. M-ai convins. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Să-ți fie rușine că mă jignești și că vorbești ca la mahala. Cât a fost post, te-ai abținut. Azi ți-ai pus poalele în cap pentru că ai mai jignit și alte persoane aici, pe forum. [/COLOR]
[COLOR=green]Să ai o noapte liniștită!...[/COLOR]

Nu mă justific în fața ta și ori cum , văd că urăști forumul ăsta de la un timp, prin atitudinea ta smintită . Mergi în voia și râțiunea ta deșartă !

tigerAvalo9 26.04.2009 22:40:30

Daca e vorba de bautura si moldoveni ,depinde de care moldoveni,sucevenii si iesenii poate si nemtenii obisnuiesc sa bea mult alcool,mai putin cei din Bacau,Galati,Buzau..

cristiboss56 26.04.2009 23:04:22

Citat:

În prealabil postat de tigerAvalo9 (Post 131274)
Daca e vorba de bautura si moldoveni ,depinde de care moldoveni,sucevenii si iesenii poate si nemtenii obisnuiesc sa bea mult alcool,mai putin cei din Bacau,Galati,Buzau..

Și tu m-ai făcut să zâmbesc ! Acum înteleg că ești din Galați și ți parte gălâțenilor, dar îți spun aproape ca sigur că cei de la Combinatul Siderurgic, m-ai întrec măsura prin însăși viața grea de acolo. In general, metalurgia, siderurgia, mineritul , atrag această patimă ca un fel de "consolare"de moment , dar foarte amăgitoare, cum e și fumatul și alte asemenea. În general se spune că alcoolul în cantități rezonabile constituie un aliment, mă refer mai ales la vin. Cât despre țuica de prună , curată fără nimic altceva, 50 -100 de grame înainte de masă este chiar indicată. Părerile sunt împărțite și aici !

sia 26.04.2009 23:13:42

Si in Adevarul de astazi scrie ce-a postat Cristi .Vreau sa fac o mica rectificare ,probabil din graba a scris Cristi - Vaslui de doua ori ,era vb de Vrancea. N-a exagerat cu nimic el doar ne-a transmis ..o stire .
http://www.adevarul.ro/articole/baca...n-moldova.html

silverstar 26.04.2009 23:14:56

Citat:

În prealabil postat de tigerAvalo9 (Post 131274)
Daca e vorba de bautura si moldoveni ,depinde de care moldoveni,sucevenii si iesenii poate si nemtenii obisnuiesc sa bea mult alcool,mai putin cei din Bacau,Galati,Buzau..

[COLOR=green]Buzău, oraș moldovenesc? De când?[/COLOR] :106:

cristiboss56 26.04.2009 23:29:45

Citat:

În prealabil postat de sia (Post 131291)
Si in Adevarul de astazi scrie ce-a postat Cristi .Vreau sa fac o mica rectificare ,probabil din graba a scris Cristi - Vaslui de doua ori ,era vb de Vrancea. N-a exagerat cu nimic el doar ne-a transmis ..o stire .
http://www.adevarul.ro/articole/baca...n-moldova.html

Nu Sia, Silvestar când își dă drumu la puroi, nu o mai poți opri .

cristiboss56 26.04.2009 23:31:13

Citat:

În prealabil postat de silverstar (Post 131292)
[COLOR=green]Buzău, oraș moldovenesc? De când?[/COLOR] :106:

De 5 minute până la ora 3 . . .

Noesisaa 26.04.2009 23:38:00

Citat:

În prealabil postat de tigerAvalo9 (Post 131274)
Daca e vorba de bautura si moldoveni ,depinde de care moldoveni,sucevenii si iesenii poate si nemtenii obisnuiesc sa bea mult alcool,mai putin cei din Bacau,Galati,Buzau..


Mi se pare o prostie sa generalizezi. In fiecare regiune sunt oameni care beau foarte mult, si altii care nu beau deloc.

Cat despre Buzau... nu e in Moldova. Moldova incepe de la Focsani in sus. Milcovul desparte Moldova de Muntenia. Bucovina incepe de la orasul Suceava in sus.

Si da, de asta as fi vrut si eu sa vad din ce ziar ai luat chestia asta, Cristi. Ce fel de surse au folosit ei? Si mai mult, 250 de oameni din cate milioane, 10-12 milioane de moldoveni? Ha!

cristiboss56 26.04.2009 23:44:16

Citat:

În prealabil postat de Noesisaa (Post 131296)
Mi se pare o prostie sa generalizezi. In fiecare regiune sunt oameni care beau foarte mult, si altii care nu beau deloc.

Cat despre Buzau... nu e in Moldova. Moldova incepe de la Focsani in sus. Milcovul desparte Moldova de Muntenia. Bucovina incepe de la orasul Suceava in sus.

Si da, de asta as fi vrut si eu sa vad din ce ziar ai luat chestia asta, Cristi. Ce fel de surse au folosit ei? Si mai mult, 250 de oameni din cate milioane, 10-12 milioane de moldoveni? Ha!

Ha , ha , ha, norocul tău că ești simpatică și moldoveancă ca a mea soție. Deci știrea a apărut în 3 , 4 ziare. Unul ți l-a dat mai sus Sia, dacă mai vrei , îți trimit pe privat. Înțelesu-mai ?

tigerAvalo9 26.04.2009 23:46:25

Nu stiu...dar pentru mine tot oras de moldoveni este....:))

tigerAvalo9 26.04.2009 23:47:08

Sunteti ca Toma in legatura cu dati site-ul ,dati site-ul,dati site-ul.

tigerAvalo9 26.04.2009 23:49:53

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 131286)
Și tu m-ai făcut să zâmbesc ! Acum înteleg că ești din Galați și ți parte gălâțenilor, dar îți spun aproape ca sigur că cei de la Combinatul Siderurgic, m-ai întrec măsura prin însăși viața grea de acolo. In general, metalurgia, siderurgia, mineritul , atrag această patimă ca un fel de "consolare"de moment , dar foarte amăgitoare, cum e și fumatul și alte asemenea. În general se spune că alcoolul în cantități rezonabile constituie un aliment, mă refer mai ales la vin. Cât despre țuica de prună , curată fără nimic altceva, 50 -100 de grame înainte de masă este chiar indicată. Părerile sunt împărțite și aici !

E criza,nu mai au ce bea.Eu ma refeream la cei de la sat.Nu cred ca este vreo unul de la oras care sa traiasca peste 100 de ani.:106:

cristiboss56 26.04.2009 23:57:26

Citat:

În prealabil postat de tigerAvalo9 (Post 131301)
E criza,nu mai au ce bea.Eu ma refeream la cei de la sat.Nu cred ca este vreo unul de la oras care sa traiasca peste 100 de ani.:106:

Trăiască criza Aline ! Numai în bloc, pe scara mea am 5 persoane ce au depășit 80. La biserică toți de lângă mine au între 75 și 83 de ani . Așa că nu poți fi atât de sigur Aline. Cei ce mor la 99 nu se pun la socoteală, dar fi sigur că sunt mulți.

patinina34 27.04.2009 00:16:17

Pai de ce daca criza nu mai e de baut?
Mai e, mai e...
Lumea daca vrea sa bea, face acasa de baut si tot bea.

sia 27.04.2009 00:49:06

Asa-i Nina ,romanu-i inventiv .
Dar as vrea sa va amuz un pic ,tot legat de 100 de ani .Am citit si va arat si voua ce ! Poate ati citit ca-i o stire mai veche ..dar e draguta ,nu ?

[COLOR=#0000ff]„Caut sot. Sa aiba peste 100 de ani”[/COLOR]


O chinezoaică în vârstă de 107 ani își caută perechea – iar bărbatul perfect trebuie să aibă peste 100 de ani. Femeia spune că i-a fost teamă să se căsătorească atunci când era tânără, iar acum a rămas singură și vrea să cunoască pe cineva cu care să aibă „lucruri în comun”, scrie The Sun.

Wang Guiying a mărturisit că nu vrea să devină o povară pentru nepoții ei, mai ales că nu mai este nici în cea mai bună formă, după ce și-a rupt piciorul, când avea 102 ani.

„Am deja 107 ani și încă nu m-am măritat. Ce se va întâmpla dacă nu mă grăbesc să îmi găsesc un soț?”, se întreabă Wang, citată de The Sun.

Femeia s-a născut în provincia Guizhou, din sud, fiind fiica unui negustor de sare, și întreaga copilărie a văzut femei bătute de soții lor. Pe vremea aceea, povestește chinezoaica, femeile aveau puține drepturi și un statut social insignifiant. Prin urmare, i-a fost teamă să se căsătorească și ea, ca să trăiască la fel.

Wang a devenit fermier, și așa a trăit până la 74 de ani, tot nemăritată. Când a îmbătrânit și nu a mai putut să lucreze pământul, s-a mutat la oraș, la nepotul ei – fiul surorii sale mai mari, care a murit între timp.

Autoritățile locale s-au declarat încântate să o ajute pe Wang să își găsească un mire, și au sugerat familiei să înceapă căutările prin căminele de bătrâni.

[COLOR=#800080]http://www.bihoreanul.ro/magazin/caut-sot-sa-aiba-peste-100-de-ani-3734861[/COLOR]


Ma gandeam ca ..l-ar fi gasit la noi in Moldova !:1:

patinina34 27.04.2009 04:03:01

Ma gandeam si eu, insa Cristi e secretos si nu vrea sa dea dusra de informatie, ca s-o facem fericita pe biata chinezoaica.

:106::24::24::24:

iulyaan 27.04.2009 10:11:08

Traiasca Moldova!si glumeata de silvia.unde intra,aduce si ura.


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:44:38.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.