Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Judecata imediat urmatoare mortii, nelamuriri (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=19967)

LoverOfJesus95 08.01.2024 12:24:18

Judecata imediat urmatoare mortii, nelamuriri
 
Vreau sa incep prin a-mi saluta fratii ortodoxi si, carora am niste intrebari de adresat.

Fac parte dintr o familie ortodoxa. Parintii nu sunt practicanti, in sensul ca nu prea merg la Biserica insa, cred foarte mult in datina/traditia Bisericii

Dupa un studiu mai amanuntit al Scripturii am ajuns la concluzia pe baza Scripturilor ca sunt 2 invieri ale Mortilor:

Prima inviere conform Scripturii

Apartinand celor adormiti in Hristos vezi Matei 25, 31-45, urmata ulterior de o Rapire vezi Apocalipsa 3:10 a celor care vor fi ramas pe pamant, urmata de o perioada de Necaz(Tribulation) de 7 ani(14 carti ale Apocalipsei vorbesc despre aceasta mare incercare si necaz vezi Apocalipsa capitolele 6-19)la finalul careia va exista o judecata a celor vii (Atentie!! nu a celor morti, vezi Matei 25, 31-45) de pe pamant, numita Judecata Neamurilor(the judgment of nations), unde Pastorul(Iisus) Isi va separa oile de capre, vezi Matei 25, 31-45

1 Tesaloniceni 4:16 "Căci Însuși Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel și cu trâmbița lui Dumnezeu, Se va coborî din cer și întâi vor învia cei morți în Hristos ."

1 Tesaloniceni 4:17 "Apoi, noi cei vii, care vom fi rămas, vom fi răpiți toți împreună cu ei în nori, ca să întâmpinăm pe Domnul în văzduh; și astfel vom fi totdeauna cu Domnul."

A doua judecata a mortilor Inaintea Marelui Tron Alb(the Great White Throne Judgment)
- A tuturor Mortilor care nu au crezut in El sau moartea a doua Apocalipsa 20, 11-15

Sunt zeci de versete in Noul Testament care vorbesc despre judecata mortilor(a celor care au crezut in El) si o alta judecata a mortilor a celor care n au crezut in El si, cu toate acestea, sunt consternat cum Biserica incurajeaza ideea cum ca cei care au murit se duc direct pt a fi judecati si praznuieste mortii, cand Insusi Dumnezeu este un Dumnezeu al celor vii nu al celor morti

Matei 22:31-32
"Cât privește învierea morților, oare n-ați citit ce vi s-a spus de Dumnezeu, când zice:"
Eu sunt Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac și Dumnezeul lui Iacov Dumnezeu nu este un Dumnezeu al celor morți, ci al celor vii."



Am cautat cu de-amanuntul in Scriptura si nu am gasit aproape nici un verset in afara de Evrei 9: 27 peste care sa faca macar aluzie la faptul ca cei care trec in nefiinta se duc pt a fi judecati, insa am dat peste 70 de versete care vorbesc despre cum cei care trec in nefiinta(adormire) urmeaza a fi judecati cu totii la un anumit moment nu individual la moartea fiecaruia.

2 Timotei 4:3-4
– "Căci va veni vremea când oamenii nu vor putea să sufere învățătura sănătoasă, ci îi vor gâdila urechile să audă lucruri plăcute și își vor da învățători după poftele lor."
– "Își vor întoarce urechea de la adevăr și se vor îndrepta spre istorisiri închipuite."

RappY 08.01.2024 13:11:13

Citat:

În prealabil postat de LoverOfJesus95 (Post 675033)
Vreau sa incep prin a-mi saluta fratii ortodoxi (...) Dupa un studiu mai amanuntit al Scripturii am ajuns la concluzia pe baza Scripturilor ca sunt 2 invieri ale Mortilor (...) Rapire

Ești sigur că ești ortodox? Noi de obicei nu ne credem capabili să înțelegem totul doar pe baza Scripturii, așa că ne consultăm cu Sfinții Părinți, duhovnici, oameni mai mari ca noi pe scara duhovnicească. Analiza asta orbească a Scripturii este tipic protestantă.

Dacă chiar te interesează să știi, recomand „Dogmatică Ortodoxa: Manual pentru seminariile teologice” de Isidor Todoran și Ioan Zagrean. Ultimul capitol, „Dumnezeu Judecătorul. Eshatologia creștină” expune viziunea ortodoxă.

Dacă chiar ești ortodox e mai important să înveți smerenia, citind și învătând (nu de pe forumuri).

Moroco 08.01.2024 13:24:49

Ia sesizeaza dumneata diferenta dintre viata sfintilor si viata altora. Ia priveste crucile si martirajele dreptilor si sfintilor. Nu ai nevoie de o judecata mai mare! Oare nu te mustra si nu te acuza si nu te judeca de tradator si lepadator faptul ca altii asemenea tie, asemenea oricaror oameni, au reusit sa ajunga acolo sus prin ascultare, rugaciune si smerenie, adica prin darul Credintei si umilintei rabdand pana la sfarsit iar tu nici macar nu te-ai inceput, nici macar nu-ti pasa... ce judecata mai vrei? Numai dracii se apuca sa judece oamenii caci lumea a si fost judecata pentru faradelegile si pacatele ei inca de pe vremea lui Moise iar cei ce nu primesc botezul si Calea stramta crestina ortodoxa s-au si osandit deja.

Domnul si cand judeca daca judeca, auzind si vazand si luand aminte la cele intamplate cauta sa faca voia Tatalui Care L-a trimis intru Duhul adica prin judecatile Sale care nu seamana nicidecum cu cele ale oamenilor, El cauta sa mantuie sufletul celor pierduti si nicidecum sa-i loveasca, sa-i omoare sau sa-i trimita la pedepse vesnice si munci groaznice in iad. Cu hotiile astea se ocupa cel rau!

LoverOfJesus95 08.01.2024 13:32:52

Atunci de ce Mantuitorul cand le vorbea norodului de nenumarate incepea cu Este scris?

2 Timotei 3:16 – "Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu și de folos ca să învețe, să mustre, să îndrepte, să dea înțelepciune în neprihănire,"


Iisus i-a mustrat pe carturari si farisei cand s-au luat de El si ucenicii Sai ca nu au respectat datina parintilor lor

Matei 15 1-3
Matei 15:1 – "Atunci, niște farisei și niște cărturari din Ierusalim au venit la Isus și I-au zis:"
Matei 15:2 – "„Pentru ce calcă ucenicii Tăi datina bătrânilor? Căci nu-și spală mâinile când mănâncă.”
Matei 15:3 – "Drept răspuns, El le-a zis: „Dar voi de ce călcați porunca lui Dumnezeu în folosul datinei voastre?"

Marcu 7:9 – "El le-a mai zis: „Ați desființat frumos porunca lui Dumnezeu ca să țineți datina voastră."

Iar protestantii aia ti au adus tie Biblia pt a o putea o citi frate.
Ei au tradus-o intr-o limba moderna si accesibila lumii. Biblia ortodoxa a fost doar copiata de la protestanti, mai informeaza te si tu

LoverOfJesus95 08.01.2024 13:34:57

Citat:

În prealabil postat de Moroco (Post 675036)
Ia sesizeaza dumneata diferenta dintre viata sfintilor si viata altora. Ia priveste crucile si martirajele dreptilor si sfintilor. Nu ai nevoie de o judecata mai mare! Oare nu te mustra si nu te acuza si nu te judeca de tradator si lepadator faptul ca altii asemenea tie, asemenea oricaror oameni, au reusit sa ajunga acolo sus prin ascultare, rugaciune si smerenie, adica prin darul Credintei si umilintei rabdand pana la sfarsit iar tu nici macar nu te-ai inceput, nici macar nu-ti pasa... ce judecata mai vrei? Numai dracii se apuca sa judece oamenii caci lumea a si fost judecata pentru faradelegile si pacatele ei inca de pe vremea lui Moise iar cei ce nu primesc botezul si Calea stramta crestina ortodoxa s-au si osandit deja.

Domnul si cand judeca daca judeca, auzind si vazand si luand aminte la cele intamplate cauta sa faca voia Tatalui Care L-a trimis intru Duhul adica prin judecatile Sale care nu seamana nicidecum cu cele ale oamenilor, El cauta sa mantuie sufletul celor pierduti si nicidecum sa-i loveasca, sa-i omoare sau sa-i trimita la pedepse vesnice si munci groaznice in iad. Cu hotiile astea se ocupa cel rau!

Matei 15:14 – "Lăsați-i: sunt niște călăuze oarbe; și când un orb călăuzește pe un alt orb, vor cădea amândoi în groapă.”"

Marcu 12:24 – "Drept răspuns, Isus le-a zis: „Oare nu vă rătăciți voi din pricină că nu pricepeți nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu?"

LoverOfJesus95 08.01.2024 13:42:06

Citat:

În prealabil postat de RappY (Post 675035)
Ești sigur că ești ortodox? Noi de obicei nu ne credem capabili să înțelegem totul doar pe baza Scripturii, așa că ne consultăm cu Sfinții Părinți, duhovnici, oameni mai mari ca noi pe scara duhovnicească. Analiza asta orbească a Scripturii este tipic protestantă.

Dacă chiar te interesează să știi, recomand „Dogmatică Ortodoxa: Manual pentru seminariile teologice” de Isidor Todoran și Ioan Zagrean. Ultimul capitol, „Dumnezeu Judecătorul. Eshatologia creștină” expune viziunea ortodoxă.

Dacă chiar ești ortodox e mai important să înveți smerenia, citind și învătând (nu de pe forumuri).

2 Timotei 4:3-4
"Căci va veni vremea când oamenii nu vor putea să sufere învățătura sănătoasă, ci îi vor gâdila urechile să audă lucruri plăcute și își vor da învățători după poftele lor."
"Își vor întoarce urechea de la adevăr și se vor îndrepta spre istorisiri închipuite."


Omule nicaieri nu vorbeste in scriptura ca oamenii care mor ajung in iad sau in rai. Trezeste te si da o cautare macar pe google, de ce nu dai, ti e frica de adevar?
Apostolii nu spun nicaieri ca ai nevoie de cineva pt a ti interpreta tie biblia. hai da mi un verset !!!! De ce nu dai?

RappY 08.01.2024 13:45:35

Citat:

În prealabil postat de LoverOfJesus95 (Post 675039)
Omule nicaieri nu vorbeste in scriptura ca oamenii care mor ajung in iad sau in rai. Trezeste te si da o cautare macar pe google, de ce nu dai, ti e frica de adevar?

Întrebarea este de ce te pretinzi ortodox dacă nu ești? Dacă nu crezi în dogmele ortodoxe, de ce ne iei cu „frații mei ortodocși”? Dacă ai întrebări, întreabă frumos și cu sinceritate și primești ajutor, nu veni cu minciuni și capcane de prost gust.

Citat:

Apostolii nu spun nicaieri ca ai nevoie de cineva pt a ti interpreta tie biblia. hai da mi un verset !!!! De ce nu dai?
Că nu meriți și nu știi să vorbești. Învață de la famenul etiopian.

Citat:

Iar protestantii aia ti au adus tie Biblia pt a o putea o citi frate.
Biblia a fost pusă laolaltă de ortodocși în veacul al IV-lea, asta e incontestabil. Voi nu aveți o tradiție autentică, existați de câteva sute de ani.

LoverOfJesus95 08.01.2024 13:50:14

Citat:

În prealabil postat de RappY (Post 675040)
Întrebarea este de ce te pretinzi ortodox dacă nu ești? Dacă nu crezi în dogmele ortodoxe, de ce ne iei cu „frații mei ortodocși”? Dacă ai întrebări, întreabă frumos și cu sinceritate și primești ajutor, nu veni cu minciuni și capcane de prost gust.

Intrebarea mea este pentru tine Frate, de ce te pretinzi Crestin daca nu-L cunosti?
Eu am venit cu Cuvantul Sau nu cu scrierile lumesti


Marcu 7:6 – "Isus le-a răspuns: „Fățarnicilor, bine a prorocit Isaia despre voi, după cum este scris: ‘Norodul acesta Mă cinstește cu buzele, dar inima lui este departe de Mine."
Marcu 7:7 – "Degeaba Mă cinstesc ei, dând învățături care nu sunt decât niște porunci omenești.’"
Marcu 7:8 – "Voi lăsați porunca lui Dumnezeu și țineți datina așezată de oameni, precum spălarea urcioarelor și a paharelor, și faceți multe alte lucruri de acestea.”

LoverOfJesus95 08.01.2024 13:54:22

Citat:

În prealabil postat de Moroco (Post 675036)
Ia sesizeaza dumneata diferenta dintre viata sfintilor si viata altora. Ia priveste crucile si martirajele dreptilor si sfintilor. Nu ai nevoie de o judecata mai mare! Oare nu te mustra si nu te acuza si nu te judeca de tradator si lepadator faptul ca altii asemenea tie, asemenea oricaror oameni, au reusit sa ajunga acolo sus prin ascultare, rugaciune si smerenie, adica prin darul Credintei si umilintei rabdand pana la sfarsit iar tu nici macar nu te-ai inceput, nici macar nu-ti pasa... ce judecata mai vrei? Numai dracii se apuca sa judece oamenii caci lumea a si fost judecata pentru faradelegile si pacatele ei inca de pe vremea lui Moise iar cei ce nu primesc botezul si Calea stramta crestina ortodoxa s-au si osandit deja.

Domnul si cand judeca daca judeca, auzind si vazand si luand aminte la cele intamplate cauta sa faca voia Tatalui Care L-a trimis intru Duhul adica prin judecatile Sale care nu seamana nicidecum cu cele ale oamenilor, El cauta sa mantuie sufletul celor pierduti si nicidecum sa-i loveasca, sa-i omoare sau sa-i trimita la pedepse vesnice si munci groaznice in iad. Cu hotiile astea se ocupa cel rau!

Omule ratacesti necunoscand Cuvantul Sau. D-aia ai Lui nu L-au primit, pentru ca, nu au cunoscut Scripturile


Marcu 12:24 – "Drept răspuns, Iisus le-a zis: „Oare nu vă rătăciți voi din pricină că nu pricepeți nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu?"

RappY 08.01.2024 13:54:58

Citat:

În prealabil postat de LoverOfJesus95 (Post 675041)
Intrebarea mea este pentru tine Frate, de ce te pretinzi Crestin daca nu-L cunosti?

Ce „frate” ești tu dacă vii mințindu-ne? Ce „creștin” ești tu daca îți minți „frații”? Pe cine crezi că cunoști tu dacă te comporți așa? Îți spun eu: pe Satana.

LoverOfJesus95 08.01.2024 14:00:03

Citat:

În prealabil postat de RappY (Post 675043)
Ce „frate” ești tu dacă vii mințindu-ne? Ce „creștin” ești tu daca îți minți „frații”? Pe cine crezi că cunoști tu dacă te comporți așa? Își spun eu: pe Satana.

Matei 5:47 "Și dacă îmbrățișați cu dragoste numai pe frații voștri, ce lucru neobișnuit faceți? Oare păgânii nu fac la fel?"

1 Tesaloniceni 5:26 "Spuneți sănătate tuturor fraților cu o sărutare sfântă."

Omule ce fel de Crestin esti tu care nu citesti Biblia?

Moroco 08.01.2024 14:01:19

In Credinta cunoasterea lui Dumnezeu se face prin curatenie, rugaciune si Dor!
 
Citat:

În prealabil postat de LoverOfJesus95 (Post 675038)
Matei 15:14 – "Lăsați-i: sunt niște călăuze oarbe; și când un orb călăuzește pe un alt orb, vor cădea amândoi în groapă.”"

Marcu 12:24 – "Drept răspuns, Isus le-a zis: „Oare nu vă rătăciți voi din pricină că nu pricepeți nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu?"

Dragul meu, priceperea scripturii e dar de la Dumnezeu prin Harul Duhului Sfant deci priceperea nu vine prin cautarea in text si intelegerea stiintifica a textelor desi nu-i exclus sa mai si nimeresti. Adevarata intelegere si pricepere a textelor vine urmand credintei prin ascultare si smerenie, necautand nicidecum stiinta ci credinciosia si alungand mereu stiinta si infailibilitatile teribiliste textualiste in timp ce urmezi pe Calea cea stramta pe Dumnezeu intru ascultare de El prin sfintii, proorocii si preotii Lui, tot alungand stiinta si implinind porunca data, ramanad in Duhul Cuvantului predicat, ramanand pe Cale, asa o sa ajunga la inima si mintea ta, adevaratul sens mantuitor de suflet al textelor caci altfel, umbland dupa stiinta ca fariseii si saducheii vei ajunge calauza oaraba si pentru tine si pentru altii sfarsind intro groapa a unor patimi idolesti egoiste de n-o sa le mai poti duce reactionand ca o fiara... caci fiara egosita a lumii pacatelor va sari la jugulara pe motiv ca stie... si va umbla sa verse sangele sau sa denigreze, sa defaime si sa barfeasca, urand pe adevaratii dreptmaritori si slavitori ai adevaratului Dumnezeu.

De la Dumitru Staniloaie stiu asta cu stiinta, ca ea trebuie evitata si alungata mereu caci si la liturghie se canta: ”Bogatzistii au saracit si au flamanzit dar cei ce-L cauta pe Domnul (cu dor, cu drag si cu mila) nu se vor lipsi de tot binele!”

LoverOfJesus95 08.01.2024 14:08:40

Citat:

În prealabil postat de Moroco (Post 675045)
Dragul meu, priceperea scripturii e dar de la Dumnezeu prin Harul Duhului Sfant deci priceperea nu vine prin cautarea in text si intelegerea stiintifica a textelor desi nu-i exclus sa mai si nimeresti. Adevarata intelegere si pricepere a textelor vine urmand credintei prin ascultare si smerenie, necutand nicidecum stiinta ci credinciosia si alungand mereu stiinta si infailibilitatile teribiliste textualiste in timp ce urmezi pe Calea cea stramta pe Dumnezeu intru ascultare de El prin sfintii, proorocii si preotii Lui, tot alungand si implinind porunca data, ramanad in Duhul Cuvantului predicat, ramanand pe Cale, asa o sa ajunga la inima si mintea ta, adevaratul sens mantuitor al textelor caci altfel, umbland dupa stiinta ca fariseii si saducheii vei ajunge calauza oaraba si pentru tine si pentru altii sfarsind intro groapa a unor patimi idolesti egoiste de n-o sa le mai poti duce reactionand ca o fiara... caci fiara egosita a lumii pacatelor va sari la jugulara pe motiv ca stie... si va umbla sa verse sanga sau sa denigreze, sa defaime si sa barfeasca, urand pe adevaratii dreptmaritori si slavitori ai adevaratului Dumnezeu.

De la Dumitru Staniloaie stiu asta cu stiinta, ca ea trebuie evitata si alungata mereu caci si la liturghie se canta: ”Bogatzistii au saracit si au flamanzit dar cei ce-L cauta pe Domnul nu se vor lipsi de tot binele!”


Scripturile sunt instrumentul Duhului Sfânt și mijloacele Lui pentru a-l birui pe Satana și a schimba vieți.

Evrei 4:12 – "Căci Cuvântul lui Dumnezeu este viu și lucrător, mai tăietor decât orice sabie cu două tăișuri: pătrunde până acolo că desparte sufletul și duhul, încheieturile și măduva, judecă simțirile și gândurile inimii."
Efeseni 6:17 – "Luați și coiful mântuirii și sabia Duhului, care este Cuvântul lui Dumnezeu."

Uite Frate ce faceau cei care voiau cu adevarat sa cunoasca daca ce auzise este adevarat si in conformitate cu Scripturile:
Faptele apostolilor 17:11 – "Iudeii aceștia aveau o inimă mai aleasă decât cei din Tesalonic. Au primit Cuvântul cu toată râvna și cercetau Scripturile în fiecare zi, ca să vadă dacă ce li se spunea este așa."

Acuma te intreb si eu pe tine frate, tu dupa ce citesti o carte de la un anumit parinte bisericesc, cauti sa vezi daca Biblia o sustine?

LoverOfJesus95 08.01.2024 14:13:51

Citat:

În prealabil postat de RappY (Post 675040)
Întrebarea este de ce te pretinzi ortodox dacă nu ești? Dacă nu crezi în dogmele ortodoxe, de ce ne iei cu „frații mei ortodocși”? Dacă ai întrebări, întreabă frumos și cu sinceritate și primești ajutor, nu veni cu minciuni și capcane de prost gust.



Că nu meriți și nu știi să vorbești. Învață de la famenul etiopian.



Biblia a fost pusă laolaltă de ortodocși în veacul al IV-lea, asta e incontestabil. Voi nu aveți o tradiție autentică, existați de câteva sute de ani.

Protestantismul nu este o religie ci doar scoate in evidenta ce zic scripturile:

2 Timotei 4:3-4
"Căci va veni vremea când oamenii nu vor putea să sufere învățătura sănătoasă, ci îi vor gâdila urechile să audă lucruri plăcute și își vor da învățători după poftele lor."
"Își vor întoarce urechea de la adevăr și se vor îndrepta spre istorisiri închipuite."

Pro- a fi pt o Cauza
Testari - a da Marturie


Sincer, mi-am pierdut timpul. Am crezut ca se gasesc oameni care cunosc scripturile si cu care pot avea o discutie dar in schimb vin unii care-mi recomanda sa citesc carti inchipuite de oameni si nu Sfanta Scriptura, trist dar adevarat

Moroco 08.01.2024 14:16:30

Citat:

În prealabil postat de LoverOfJesus95 (Post 675046)
Scripturile sunt instrumentul Duhului Sfânt și mijloacele Lui pentru a-l birui pe Satana și a schimba vieți.

Evrei 4:12 – "Căci Cuvântul lui Dumnezeu este viu și lucrător, mai tăietor decât orice sabie cu două tăișuri: pătrunde până acolo că desparte sufletul și duhul, încheieturile și măduva, judecă simțirile și gândurile inimii."
Efeseni 6:17 – "Luați și coiful mântuirii și sabia Duhului, care este Cuvântul lui Dumnezeu."

Uite Frate ce faceau cei care voiau cu adevarat sa cunoasca daca ce auzise este adevarat si in conformitate cu Scripturile:
Faptele apostolilor 17:11 – "Iudeii aceștia aveau o inimă mai aleasă decât cei din Tesalonic. Au primit Cuvântul cu toată râvna și cercetau Scripturile în fiecare zi, ca să vadă dacă ce li se spunea este așa."

Acuma te intreb si eu pe tine frate, tu dupa ce citesti o carte de la un anumit parinte bisericesc, cauti sa vezi daca Biblia o sustine?

Te rog sa recitesti mesajul meu serios si sincer fara sa te grabesti si fara sa fuserlesti:
Dragul meu, priceperea scripturii e dar de la Dumnezeu prin Harul Duhului Sfant deci priceperea nu vine prin cautarea in text si intelegerea stiintifica a textelor desi nu-i exclus sa mai si nimeresti. Adevarata intelegere si pricepere a textelor vine urmand credintei prin ascultare si smerenie, necautand nicidecum stiinta ci credinciosia si alungand mereu stiinta si infailibilitatile teribiliste textualiste in timp ce urmezi pe Calea cea stramta pe Dumnezeu intru ascultare de El prin sfintii, proorocii si preotii Lui, tot alungand stiinta si implinind porunca data, ramanad in Duhul Cuvantului predicat, ramanand pe Cale, asa o sa ajunga la inima si mintea ta, adevaratul sens mantuitor de suflet al textelor caci altfel, umbland dupa stiinta ca fariseii si saducheii vei ajunge calauza oaraba si pentru tine si pentru altii sfarsind intro groapa a unor patimi idolesti egoiste de n-o sa le mai poti duce reactionand ca o fiara... caci fiara egosita a lumii pacatelor va sari la jugulara pe motiv ca stie... si va umbla sa verse sangele sau sa denigreze, sa defaime si sa barfeasca, urand pe adevaratii dreptmaritori si slavitori ai adevaratului Dumnezeu.

De la Dumitru Staniloaie stiu asta cu stiinta, ca ea trebuie evitata si alungata mereu caci si la liturghie se canta: ”Bogatzistii au saracit si au flamanzit dar cei ce-L cauta pe Domnul (cu dor, cu drag si cu mila) nu se vor lipsi de tot binele!”


Insa daca ai pomenit de sabia Duhului adica de Cuvantul lui Dumnezeu atunci ar trebui sa te inspiri de la Cele 7 Trmabite Apocaliptice ale Sale, acolo sigur te vei lamuri cu mult mai bine caci textele Trambitelor sunt actuale si pentru viitor.

Citat:

Acuma te intreb si eu pe tine frate, tu dupa ce citesti o carte de la un anumit parinte bisericesc, cauti sa vezi daca Biblia o sustine?
Ioio nu prea citesc carti, insa daca aud vreo marturisire gresita imediat imi suna si imi miroase a greseli ca dar de la Duful Sfant care ma pazeste. Deci e un fel de bun simt si nicidecum o ocupatie, ca doar nu m-am angajat la vreo inchizitie sa-l dovedesc de erectic pe careva. E liber fiecare sa creada ce vrea fiind constient ca gresala te costa mai tarziu in deraieri, in alunecari, in dureri sufletesti, in chinuri, in caderi, in patimasii, in robii.

LoverOfJesus95 08.01.2024 14:21:44

Citat:

În prealabil postat de Moroco (Post 675048)
Te rog sa recitesti mesajul meu serios si sincer fara sa fuserlesti:
Dragul meu, priceperea scripturii e dar de la Dumnezeu prin Harul Duhului Sfant deci priceperea nu vine prin cautarea in text si intelegerea stiintifica a textelor desi nu-i exclus sa mai si nimeresti. Adevarata intelegere si pricepere a textelor vine urmand credintei prin ascultare si smerenie, necautand nicidecum stiinta ci credinciosia si alungand mereu stiinta si infailibilitatile teribiliste textualiste in timp ce urmezi pe Calea cea stramta pe Dumnezeu intru ascultare de El prin sfintii, proorocii si preotii Lui, tot alungand stiinta si implinind porunca data, ramanad in Duhul Cuvantului predicat, ramanand pe Cale, asa o sa ajunga la inima si mintea ta, adevaratul sens mantuitor de suflet al textelor caci altfel, umbland dupa stiinta ca fariseii si saducheii vei ajunge calauza oaraba si pentru tine si pentru altii sfarsind intro groapa a unor patimi idolesti egoiste de n-o sa le mai poti duce reactionand ca o fiara... caci fiara egosita a lumii pacatelor va sari la jugulara pe motiv ca stie... si va umbla sa verse sangele sau sa denigreze, sa defaime si sa barfeasca, urand pe adevaratii dreptmaritori si slavitori ai adevaratului Dumnezeu.

De la Dumitru Staniloaie stiu asta cu stiinta, ca ea trebuie evitata si alungata mereu caci si la liturghie se canta: ”Bogatzistii au saracit si au flamanzit dar cei ce-L cauta pe Domnul (cu dor, cu drag si cu mila) nu se vor lipsi de tot binele!”


Insa daca ai pomenit de sabia Duhului adica de Cuvantul lui Dumnezeu atunci ar trebui sa te inspiri de la Cele 7 Trmabite Apocaliptice ale Sale, acolo sigur te vei lamuri cu mult mai bine caci textele Trambitelor sunt actuale si pentru viitor.


Cred ca glumesti!!!!! Spune mi te rog ca glumesti, cand am accesat linku cu cele 7 trambite era sa mor de ras

Moroco 08.01.2024 14:34:00

Citat:

În prealabil postat de LoverOfJesus95 (Post 675049)
Cred ca glumesti!!!!! Spune mi te rog ca glumesti, cand am accesat linku cu cele 7 trambite era sa mor de ras

Nu glumesc deloc! Ti-am zis ca e nevoie sa crezi si sa recitesti linistit fara sa te grabesti si fara sa fuserlestii!

Citind si de acolo te vei lamuri insa nu imediat, ci cu timpul... ai rabdare si vei gasi ceea ce cauti, daca chiar cauti adevarul Adevarat cu adevarat.

RappY 08.01.2024 14:35:29

Citat:

În prealabil postat de LoverOfJesus95 (Post 675047)
Sincer, mi-am pierdut timpul. Am crezut ca se gasesc oameni care cunosc scripturile si cu care pot avea o discutie dar in schimb vin unii care-mi recomanda sa citesc carti inchipuite de oameni si nu Sfanta Scriptura, trist dar adevarat

Aici este un forum ortodox, e cel mai bine să vii aici când te interesează ceva sincer despre ortodoxie. Deocamdată nu te intersează, ai venit aici să te cerți doar.

LoverOfJesus95 08.01.2024 14:37:48

Citat:

În prealabil postat de Moroco (Post 675050)
Nu glumesc deloc! Ti-am zis ca e nevoie sa crezi si sa recitesti linistit fara sa te grabesti si fara sa fuserlestii!

Citind si de acolo te vei lamuri insa nu imediat, ci cu timpul... ai rabdare si vei gasi ceea ce cauti, daca chiar cauti adevarul Adevarat cu adevarat.

Omule de ce nu citesti Noul Testament??????

Psalmii 19:7 – "Legea Domnului este desăvârșită și înviorează sufletul; mărturia Domnului este adevărată și dă înțelepciune celui neștiutor. "

LoverOfJesus95 08.01.2024 14:38:52

Citat:

În prealabil postat de RappY (Post 675051)
Aici este un forum ortodox, e cel mai bine să vii aici când te interesează ceva sincer despre ortodoxie. Deocamdată nu te intersează, ai venit aici să te cerți doar.

Am fost de 100x mai ortodox decat esti tu, anume habotnic, bigot, obisnuiam s-o laud pe Maria in fiecare seara cu bogorodicinaia, dar L-am cautat cu adv, ceea ce iti recomand si tie

Moroco 08.01.2024 14:45:57

Citat:

În prealabil postat de LoverOfJesus95 (Post 675052)
Omule de ce nu citesti Noul Testament??????

Psalmii 19:7 – "Legea Domnului este desăvârșită și înviorează sufletul; mărturia Domnului este adevărată și dă înțelepciune celui neștiutor. "

Il stiu, de ce sa-l mai recitesc?
Acuma caut sa ma curatesc, sa ma despatimesc, sa ma smeresc... nu sa tooot recitesc.

Iar citirea si recitirea se face dupa porunca duhovniceasca cu binecuvantare si nu trebuie omul sa-si ia singur omul fiindca initiativa de sine duce la egoism si idolizare. Daca vrei sa citesti mergi la preot si-i ceri sa-ti dea voie sa citesti si sa te binecuvinteze sa citesti si atunci poti citi toat biblia in fiecare seara caci ai ascultare de preot si de Dumnezeu prin el. E foarte important sa procedezi astfel. O sa-ti dai seama candva ca nu e bine sa iei, sa-ti iei tu cele ce sunt ale lui Dumnezeu si apoi sa incepi sa te lauzi si sa faci circ cu ele.

LoverOfJesus95 08.01.2024 14:51:02

Citat:

În prealabil postat de Moroco (Post 675056)
Il stiu, de ce sa-l mai recitesc?
Acuma caut sa ma curatesc, sa ma despatimesc, sa ma smeresc... nu sa tooot recitesc.

Iar citirea si recitirea se face dupa porunca duhovniceasca cu binecuvantare si nu trebuie omul sa-si ia singur omul fiindca initiativa de sine duce la egoism si idolizare. Daca vrei sa citesti mergi la preot si-i ceri sa-ti dea voie sa citesti si sa te binecuvinteze sa citesti si atunci poti citi toat biblia in fiecare seara caci ai ascultare de preot si de Dumnezeu prin el. E foarte important sa procedezi astfel. O sa-ti dai seama candva ca nu e bine sa iei, sa-ti iei tu cele ce sunt ale lui Dumnezeu si apoi sa incepi sa te lauzi si sa faci circ cu ele.


De ce minti, nu stii cine e parintele minciunii? Dac-ai fi citit Biblia, ai fi vazut cat de in ne-adevar te afli atunci cand te lasi ghidat de niste orbi care la randu lor nu cunosc pe Dumnnezeu pt ca nici ei nu citesc Scripturile. Multe practici ale Bisericii nu se regasesc in Noul Testament

Faptele apostolilor 4:19 "Drept răspuns, Petru și Ioan le-au zis: Judecați voi singuri dacă este drept înaintea lui Dumnezeu să ascultăm mai mult de voi decât de Dumnezeu,"

Faptele apostolilor20:29-30
"Știu bine că, după plecarea mea, se vor vârî între voi lupi răpitori, care nu vor cruța turma,"
"și se vor scula din mijlocul vostru oameni care vor învăța lucruri stricăcioase, ca să tragă pe ucenici de partea lor."

Moroco 08.01.2024 15:04:40

Citat:

În prealabil postat de LoverOfJesus95 (Post 675057)
De ce minti, nu stii cine e parintele minciunii?

Dac-ai fi citit Biblia, ai fi vazut cat de in ne-adevar te afli atunci cand te lasi ghidat de niste orbi care la randu lor nu cunosc pe Dumnnezeu pt ca nici ei nu citesc Scripturile. Multe practici ale Bisericii nu se regasesc in Noul Testament

Nu-i exclus sa se fi infiltrat si niste practici lumesti sau niste randuieli omenesti care nu mantuie pe nimeni, unele fiind prea mamoniace... dar cine sunt eu sa curat biserica daca pana si dumneata ai constata ca sunt un biet mincinos? Exista Preasfanta pururea Fecioara si exista Cuvantul lui Dumnezeu, deci nu-mi fac probleme, pentru ca se ingrijeste sigur Dumnezeu de Biserica Lui ca sa fie calauzite de Duhul in tot adevarul si nu de specialisti ce se cred prea competenti in texte biblice ca sa se apuce sa... barfeasca.

Citat:

Faptele apostolilor 4:19 "Drept răspuns, Petru și Ioan le-au zis: Judecați voi singuri dacă este drept înaintea lui Dumnezeu să ascultăm mai mult de voi decât de Dumnezeu,"

Faptele apostolilor 20:29-30
"Știu bine că, după plecarea mea, se vor vârî între voi lupi răpitori, care nu vor cruța turma,"
"și se vor scula din mijlocul vostru oameni care vor învăța lucruri stricăcioase, ca să tragă pe ucenici de partea lor."
Asta strica, ca omul incepe sa-si ia el singur si daca isi ia si tot ia nu-si mai da seama ca fara sa i se fi dat el ia si asta se numeste aluatul fariseilor care zic dar nu fac si nici cu degetul nu se ating sa faca pentru ca ei nu vor sa mearga pe Calea cea stramta insa vor sa puna pe altii juguri cat mai grele de dus ca prin asta sa inchida pe Dumnezeu undeva departe de cei ce-L cauta cu adevarat.

Casnicii tai, casnicii straini de Dumnezeu, ei sunt acei vrajmasi ai tai care stau imbracati in piei de oi si te duc la pierzare, insa porunca e sa-i iubesti fara insa sa urmezi ratacirile si minciunile lor.

LoverOfJesus95 08.01.2024 15:09:03

Citat:

În prealabil postat de Moroco (Post 675058)
Nu-i exclus sa se fi infiltrat si niste practici lumesti sau niste randuieli omenesti care nu mantuie pe nimeni, unele fiind prea mamoniace... dar cine sunt eu sa curat biserica daca pana si dumneata ai constata ca sunt un biet mincinos? Exista Preasfanta pururea Fecioara si exista Cuvantul lui Dumnezeu, deci nu-mi fac probleme, pentru ca se ingrijeste sigur Dumnezeu de Biserica Lui ca sa fie calauzite de Duhul in tot adevarul si nu de specialisti ce se cred prea competenti in texte biblice ca sa se apuce sa... barfeasca.



Asta strica, ca omul incepe sa-si ia el singur si daca isi ia si tot ia nu-si mai da seama ca fara sa i se fi dat el ia si asta se numeste aluatul fariseilor care zic dar nu fac si nici cu degetul nu se ating sa faca pentru ca ei nu vor sa mearga pe Calea cea stramta insa vor sa puna pe altii juguri cat mai grele de dus ca prin asta sa inchida pe Dumnezeu undeva departe de cei ce-L cauta cu adevarat.

Casnicii tai, casnicii straini de Dumnezeu, ei sunt acei vrajmasi ai tai care stau imbracati in piei de oi si te duc la pierzare, insa porunca e sa-i iubesti fara insa sa urmezi ratacirile si minciunile lor.

Care pururea Fecioara Frate, unde scrie asta in biblie?
Lasa ma sa te ajut!

Ioan 2:12 "După aceea, S-a coborât la Capernaum, împreună cu mama, frații și ucenicii Lui; și acolo n-au rămas multe zile."

Vezi ca asta e Scriptura nu traditie sau scrierile lui bla bla bla

Nu cauta pe net ca te faci de ras!

Adr.iu91 08.01.2024 15:15:39

Citat:

În prealabil postat de LoverOfJesus95 (Post 675047)
Protestantismul nu este o religie ci doar scoate in evidenta ce zic scripturile:

"Protestantism is a branch of Christianity that follows the theological tenets of the Protestant Reformation, a movement that began in the 16th century with the goal of reforming the Catholic Church from perceived errors, abuses, and discrepancies." - Wikipedia

Te rog invata ce este protestantismul si cine a fost Martin Luther. La vremea aceea intr-adevar era coruptie in Biserica Catolica, bine si in ziua de azi se intampla lucruri oriunde: si la ortodoxi, catolici si protestanti de orice denominatie.

Eu intru doar la subiectul cu iad si rai, ca nu am timp sa vorbesc si de restul.

Ai spus ca nimeni nu ajunge in iad sau rai. Iisus cand a fost rastignit, el a mers in IAD sa predice tuturor oamenilor care au murit inaintea sa si nu l-au cunoscut! Dovada ca Iadul EXISTA si ca oamenii ajung acolo datorita faptelor lor. La fel si in Rai sunt cei buni. Nu stiu cine ti-a insuflat aceasta ideologie, dar sunt de acord cu ce zice Rappy, I'm sorry. Poate iti raspund si altii.

Dau cel mai simplu exemplu cu Mantuitorul Iisus Hristos si Iadul:
Coborarea la iad a Mantuitorului (in ziua de Sambata inainte de Inviere, la noi la TRADITIE cu o zi inainte de aceasta zi se tine POST NEGRU in VINEREA MARE) are ca temei scripturistic marturia Sfantului Apostol Petru, care spune in prima sa epistola ca Hristos:

"Omorat fiind cu trupul, dar viu facut cu duhul, cu care S-a coborat si a propovaduit si duhurilor tinute in inchisoare" (I Petru 3, 18-19). El afirma deci ca in rastimpul dintre moarte si inviere, cand trupul Sau zacea in mormant, Hristos a coborat cu sufletul Lui indumnezeit printre cei adormiti, tinuti pana atunci sub stapanirea celui rau, si le-a propovaduit cuvantul Evangheliei.

Pe langa asta, sunt marturii de tot felul, oameni care au murit, preoti sau oameni de rand care au avut experienta Iadului, si s-au intors cand au spus cum este timpul acolo. 3 secunde in viata noastra sunt 300 de ani in Iad....nu ai idee, din descrierile celor care s-au intors nu au cuvinte, nici imaginatia nu poate reproduce ce este acolo. Nu exista timp normal acolo: https://www.aparatorul.md/despre-cal...-in-suferinta/

Dupa explicarea mai marelui Arsenie Boca, care a avut darul Inaintevederii, si clarviziunii de la Dumnezeu, Iadul e un loc unde oamenii care au pacatuit prin patimi, nu vor scapa de ele. Un betivan alcolist (chiar daca crede in Iisus, dar faptele lui sunt contra), care nu se lasa de bautura, la moarte, sufletul va fi judecat si trimis in Iad, iar acest suflet fiindca a avut patima bauturii, va simti nevoia de a bea alcool, dar nu isi poate potoli nevoia de a bea alcool, si va fi mereu chinuit, pentru ca nu mai are trup acest suflet sa isi satisfaca nevoia.

La fel si cu desfranarea, la fel....astea sunt patimile.

Spui de traditii. Ce ti se pare anormal la traditiile noastre ortodoxe fiind: posturile de peste an, sfintirea apei, sfintirea icoanelor, festania caselor? Trebuie sa citesti baiete toata istoria ortodoxa, incepand cu imperiul bizantin - Constantin Cel Mare, Sinoadele Ecumenice si etc.

Am gasit pe cineva pe TikTok care spunea ca parintii lui sunt ortodoxi, iar baiatul, el, a trecut la protestantism. Nu stiu, aici toti suntem anonimi, dar as putea sa imi dau seama cine esti, ca eu pe TikTok stau mai des decat pe forum aici. Ma asteptam sa apareti rand pe rand si pe forum aici. Ca na.

LoverOfJesus95 08.01.2024 15:20:35

Citat:

În prealabil postat de Adr.iu91 (Post 675061)
"Protestantism is a branch of Christianity that follows the theological tenets of the Protestant Reformation, a movement that began in the 16th century with the goal of reforming the Catholic Church from perceived errors, abuses, and discrepancies." - Wikipedia

Te rog invata ce este protestantismul si cine a fost Martin Luther. La vremea aceea intr-adevar era coruptie in Biserica Catolica, bine si in ziua de azi se intampla lucruri oriunde: si la ortodoxi, catolici si protestanti de orice denominatie.

Eu intru doar la subiectul cu iad si rai, ca nu am timp sa vorbesc si de restul.

Ai spus ca nimeni nu ajunge in iad sau rai. Iisus cand a fost rastignit, el a mers in IAD sa predice tuturor oamenilor care au murit inaintea sa si nu l-au cunoscut! Dovada ca Iadul EXISTA si ca oamenii ajung acolo datorita faptelor lor. La fel si in Rai sunt cei buni. Nu stiu cine ti-a insuflat aceasta ideologie, dar sunt de acord cu ce zice Rappy, I'm sorry. Poate iti raspund si altii.

Dau cel mai simplu exemplu cu Mantuitorul Iisus Hristos si Iadul:
Coborarea la iad a Mantuitorului (in ziua de Sambata inainte de Inviere, la noi la TRADITIE cu o zi inainte de aceasta zi se tine POST NEGRU in VINEREA MARE) are ca temei scripturistic marturia Sfantului Apostol Petru, care spune in prima sa epistola ca Hristos:

"Omorat fiind cu trupul, dar viu facut cu duhul, cu care S-a coborat si a propovaduit si duhurilor tinute in inchisoare" (I Petru 3, 18-19). El afirma deci ca in rastimpul dintre moarte si inviere, cand trupul Sau zacea in mormant, Hristos a coborat cu sufletul Lui indumnezeit printre cei adormiti, tinuti pana atunci sub stapanirea celui rau, si le-a propovaduit cuvantul Evangheliei.

Pe langa asta, sunt marturii de tot felul, oameni care au murit, preoti sau oameni de rand care au avut experienta Iadului, si s-au intors cand au spus cum este timpul acolo. 3 secunde in viata noastra sunt 300 de ani in Iad....nu ai idee, din descrierile celor care s-au intors nu au cuvinte, nici imaginatia nu poate reproduce ce este acolo. Nu exista timp normal acolo: https://www.aparatorul.md/despre-cal...-in-suferinta/

Dupa explicarea mai marelui Arsenie Boca, care a avut darul Inaintevederii, si clarviziunii de la Dumnezeu, Iadul e un loc unde oamenii care au pacatuit prin patimi, nu vor scapa de ele. Un betivan alcolist (chiar daca crede in Iisus, dar faptele lui sunt contra), care nu se lasa de bautura, la moarte, sufletul va fi judecat si trimis in Iad, iar acest suflet fiindca a avut patima bauturii, va simti nevoia de a bea alcool, dar nu isi poate potoli nevoia de a bea alcool, si va fi mereu chinuit, pentru ca nu mai are trup acest suflet sa isi satisfaca nevoia.

La fel si cu desfranarea, la fel....astea sunt patimile.

Spui de traditii. Ce ti se pare anormal la traditiile noastre ortodoxe fiind: posturile de peste an, sfintirea apei, sfintirea icoanelor, festania caselor? Trebuie sa citesti baiete toata istoria ortodoxa, incepand cu imperiul bizantin - Constantin Cel Mare, Sinoadele Ecumenice si etc.

Am gasit pe cineva pe TikTok care spunea ca parintii lui sunt ortodoxi, iar baiatul, el, a trecut la protestantism. Nu stiu, aici toti suntem anonimi, dar as putea sa imi dau seama cine esti, ca eu pe TikTok stau mai des decat pe forum aici. Ma asteptam sa apareti rand pe rand si pe forum aici. Ca na.

De ce ortodoxii cred ca atunci cand cineva moare este judecat imediat si trimis in iad sau rai? Unde isi are originea asta? ca Biblie nu exista asa ceva. Da mi tu un verset!

1 Tesaloniceni 4:16 "Căci Însuși Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel și cu trâmbița lui Dumnezeu, Se va coborî din cer și întâi vor învia cei morți în Hristos ."
Pe cine mai invie Mantuitorul daca cu totii am fost deja judecati?

Moroco 08.01.2024 15:21:33

Citat:

În prealabil postat de LoverOfJesus95 (Post 675060)
Care pururea Fecioara Frate, unde scrie asta in biblie?
Lasa ma sa te ajut!

Ioan 2:12 – "După aceea, S-a coborât la Capernaum, împreună cu mama, frații și ucenicii Lui; și acolo n-au rămas multe zile."

Fratii de Credinta!!!
Iosif infiase si formase o micro sinagoga din familia lui.
Iosif si Maria erau feciorelnici!
La fel si Iisus si sf. prooroc Ioan Botezatorul.

Acolo e scris asa lasand loc de buna ziua ca sa nu puna vreun textualist ca tine pe spatele oamenilor prin texte Bivlice o silnicie anti conceptionala vrand sa desfinteze unii ca tine foarte inchizitoriali taina cununiei si casatoria sau relatia fireasca (pacatoasa) libera dintre un barbat si o femeie.

Nu trebuie nicidecum inteles din text ca preasfanta Maria pururea fecioara sau dreptul Iosif ar fi avut copii si Iisus frati trupesti. Odata ce Iisus a intrat in familia lor, ei n-au intretinut relatii sexuale niciodata pentru ca e pacat si necuratie mai ales ca erau doar logoditi si nu doreau sa impieteze prin ceva pe micutul Iisus care avea o sfanta misiune de la Tatal pe pamant.

Da` tu chiar nu-ti dai seama?
Inseamna ca esti erectic si precis nici cruce nu-ti mai faci cand te inchini.

LoverOfJesus95 08.01.2024 15:27:31

Citat:

În prealabil postat de Moroco (Post 675063)
Fratii de Credinta!!!
Iosif infiase si formase o micro sinagoga din familia lui.
Iosif si Maria erau feciorelnici!
La fel si Iisus si sf. prooroc Ioan Botezatorul.

Acolo e scris asa lasand loc de buna ziua ca sa nu puna vreun textualist ca tine pe spatele oamenilor prin texte Bivlice o silnicie anti conceptionala ca sa desfinteze unii ca tine foarte inchizitoriali taina cununiei si casatoria fireasca dintre un barvat si o femeie.

Nu trebuie nicidecum inteles din text ca preasfanta Maria pururea fecioara sau dreptul Iosif ar fi avut copii. Odata ce Iisus a intrat in familia lor, ei n-au mai intretinut relatii sexuale niciodata pentru ca e pacat si necuratie mai ales ca erau doar logoditi si nu doreau sa impieteze prin ceva pe micutul Iisus care avea o sfanta misiune de la Tatal pe pamant.

Da` tu chiar nu-ti dai seama?
Inseamna ca esti erectic si precis nici cruce nu-ti mai faci cand te inchini.

Tu esti fumat, adica cand Dumnezeu spune frate si Sora de fapt nu se refera la frate si sora?
il faci pe Dumnezeu si pe Cuvantul Sau mincinosi?

Luca 8:19-21
19Mama și frații lui Isus au venit la El, dar nu puteau să-I vorbească din pricina norodului.
20Cineva I-a spus: Mama Ta și frații Tăi stau afară și vor să Te vadă.
21Dar El, drept răspuns, a zis: Mama Mea și frații Mei sunt cei ce ascultă Cuvântul lui Dumnezeu și-l împlinesc.

Ioan 7:3 "Frații Lui I-au zis: Pleacă de aici și du-Te în Iudeea, ca să vadă și ucenicii Tăi lucrările pe care le faci."

Iisus nicaieri nu o numeste pe Maria macar mama, mereu ii se adreseaza cu femeie, pt ca e si normal nefiind din lumea aceasta ci din ceruri, cum i ar putea spune mama

Ioan 2:3 "Când s-a isprăvit vinul, mama lui Isus I-a zis: Nu mai au vin."
Ioan 2:4 "Isus i-a răspuns: Femeie , ce am a face Eu cu tine? Nu Mi-a venit încă ceasul ."

Moroco 08.01.2024 15:37:47

Citat:

În prealabil postat de LoverOfJesus95 (Post 675064)
Tu esti fumat, adica cand Dumnezeu spune frate si Sora de fapt nu se refera la frate si sora?
il faci pe Dumnezeu si pe Cuvantul Sau mincinosi?

Luca 8:19-21
19Mama și frații lui Isus au venit la El, dar nu puteau să-I vorbească din pricina norodului.
20Cineva I-a spus: „Mama Ta și frații Tăi stau afară și vor să Te vadă.”
21Dar El, drept răspuns, a zis: „Mama Mea și frații Mei sunt cei ce ascultă Cuvântul lui Dumnezeu și-l împlinesc.

E clar ca ai venit sa-ti bati joc de mine... defapt de tine.
Daca stii mai bine... ce sa mai pot sa-ti zic? :71:

Fa-ti Cruce ca sa iasa necuratul din tine care ai venit ca un kamikadze sa nu cumva sa te ajute sa te detonezi.

Dupa aia mai vorbim daca vrei... insa n-are rost pentru ca vad ca tu le stii mai bine ca oricine, doar pe baza de text. La tine frati inseamna ca au gena lui Maria sau a lui Iosif desi Iisus n-avea decat gena Mariei iar Maria era doar logodita cu Iosif si nu stia de barbat. Probabil, dupa mintea unor, nu dam nume, cei de fatza se exclud, ca preasfanta Maria s-a hotarat dupa 12 ani de slujire la templu ca cea dintai dintre fecioare ca ar fi cazul, odata ce L-a nsacut pe Iisus, sa nu mai asculte de Dumnezeu si sa nu mai respecte taina cununiei.

Deci iata ca te inseli amarnic... luandu-ti singur si interpretand singur texte scripturistice fiind defapt un biet fraier tzepuit si cazut din Har!!!

Sa te ierte Domnul! Ai mila de tine si te opreste... acum!

LoverOfJesus95 08.01.2024 15:40:39

Citat:

În prealabil postat de Moroco (Post 675066)
E clar ca ai venit sa-ti bati joc de mine... defapt de tine.
Daca stii mai bine... ce sa mai pot sa-ti zic? :71:

Fa-ti Cruce ca sa iasa necuratul din tine care ai venit ca un kamikadze sa nu cumva sa te ajute sa te detonezi.

Dupa aia mai vorbim daca vrei... insa n-are rost pentru ca vad ca tu le stii mai bine ca oricine, doar pe baza de text. La tine frati inseamna ca au gena lui Maria sau a lui Iosif desi Iisus n-avea decat gena Mariei iar Maria era doar logodita cu Iosif si nu stia de barbat. Probabil ca preasfanta Maria s-a hotarat dupa 12 ani de slujire la templu ca cea dintai dintre fecioare ca ar fi cazul, odata ce L-a nsacut pe Iisus ca ar fi cazul sa nu mai asculte de Dumnezeu si sa nu mai respecte taina casatoriei.

Deci iata ca te inseli amarnic... luandu-ti singur si interpretand singur texte sscripturistice fiind defapt un biet fraier tzepuit si cazut din Har!!!

Sa te ierte Domnul! Ai mila de tine si te opreste... acum!

Yeshua ben yosef Hamashiach
Pai din contra ca, eu am venit numai cu Biblia tu doar cu interpretari la tot ce zice Biblia

Sunt socat deci pur si simplu socat, tu uitandu te la Scriptura spui ca negrul e alb si albul negru

Moroco 08.01.2024 15:44:14

Citat:

În prealabil postat de LoverOfJesus95 (Post 675067)
Yeshua ben yosef Hamashiach

Sunt socat deci pur si simplu socat, tu uitandu te la Scriptura spui ca negrul e alb si albul negru

Nu cumva-i exact invers?
Nu cumva tu esti cel ce se bate in piept ca stie scriptura si spune exact invers decum este scris rastalmacind scripturile spre a lor pierzare?

Tu chiar nu-ti dai seama ca sustii ca familia Domnului era o familie pacatoasa si desfranata? Nu-ti dai seama cat de amagiti sunteti?

Fa-ti cruce sa iasa duhul necurat al Hamas din tine.

LoverOfJesus95 08.01.2024 15:48:20

Citat:

În prealabil postat de Moroco (Post 675068)
Nu cumva-i exact invers?
Nu cumva tu esti cel ce se bate in piept ca stie scriptura si spune exact invers decum este scris rastalmacind scripturile spre a lor pierzare?

Tu chiar nu-ti dai seama ca sustii ca familia Domnului era o familie pacatoasa si desfranata? Nu-ti dai seama cat de amagiti sunteti?

Fa-ti cruce sa iasa duhul necurat al Hamas din tine.

De unde stiua fariseii si carturarii, mai asta cu sfintele tale interpretari cine erau "fratii in credinta"?

Marcu 6:3 "Nu este acesta tâmplarul, feciorul Mariei, fratele lui Iacov, al lui Iosif, al lui Iuda și al lui Simon? Și nu sunt surorile Lui aici, între noi? Și găseau o pricină de poticnire în El."

Alt Iudeu care zicea asta

Matei 13:55 "Oare nu este El fiul tâmplarului? Nu este Maria mama Lui? Și Iacov, Iosif, Simon și Iuda nu sunt ei frații Lui?"


Tu esti fumat? Cum poti sa insinuiezi ca Domnul Domnilor si Cel care va judeca vii si mortii avea mama?
Maria a fost doar "un portal" prin care sa se nasca om pt a putea plati plata pacatului care este moartea

Iisus a spus in nenumarate randuri ca Imparatia Lui nu este din Lumea aceasta si ca Tatal Sau este unul singur, Acela fiind Dumnezeu pe care doar El L-a vazut

LoverOfJesus95 08.01.2024 16:16:52

Citat:

În prealabil postat de Moroco (Post 675068)
Nu cumva-i exact invers?
Nu cumva tu esti cel ce se bate in piept ca stie scriptura si spune exact invers decum este scris rastalmacind scripturile spre a lor pierzare?

Tu chiar nu-ti dai seama ca sustii ca familia Domnului era o familie pacatoasa si desfranata? Nu-ti dai seama cat de amagiti sunteti?

Fa-ti cruce sa iasa duhul necurat al Hamas din tine.


Ba incultule pupator de moaste si care nu citesti Biblia, Hamashiach vine din ebraica si inseamna Mesia

Cata patristrica, cateheza si doxologie am citit eu, nu ti poti imagina. pt faptul ca am fost ravnos pt El si L-am cautat am ajuns sa-L iubesc cu adevarat, citind Scriptura


Iosua 1:8 "Cartea aceasta a legii să nu se depărteze de gura ta; cugetă asupra ei zi și noapte, căutând să faci tot ce este scris în ea, căci atunci vei izbândi în toate lucrările tale și atunci vei lucra cu înțelepciune."
Isaia 40:8 "iarba se usucă, floarea cade, dar cuvântul Dumnezeului nostru rămâne în veac."
Psalmii 119:89 "Cuvântul Tău, Doamne, dăinuiește în veci în ceruri. "
Psalmii 119:152 "De multă vreme știu, din învățăturile Tale, că le-ai așezat pentru totdeauna. "
Matei 5:18 "Căci adevărat vă spun, câtă vreme nu vor trece cerul și pământul, nu va trece o iotă sau o frântură de slovă din Lege înainte ca să se fi întâmplat toate lucrurile."
Luca 21:33 "Cerul și pământul vor trece, dar Cuvintele Mele nu vor trece.
Evrei 4:12 "Căci Cuvântul lui Dumnezeu este viu și lucrător, mai tăietor decât orice sabie cu două tăișuri: pătrunde până acolo că desparte sufletul și duhul, încheieturile și măduva, judecă simțirile și gândurile inimii."
Efeseni 6:17 "Luați și coiful mântuirii și sabia Duhului, care este Cuvântul lui Dumnezeu."

Moroco 08.01.2024 16:51:52

Citat:

În prealabil postat de LoverOfJesus95 (Post 675069)
De unde stiua fariseii si carturarii, mai asta cu sfintele tale interpretari cine erau "fratii in credinta"?

Marcu 6:3 "Nu este acesta tâmplarul, feciorul Mariei, fratele lui Iacov, al lui Iosif, al lui Iuda și al lui Simon? Și nu sunt surorile Lui aici, între noi? Și găseau o pricină de poticnire în El."

Alt Iudeu care zicea asta

Matei 13:55 "Oare nu este El fiul tâmplarului? Nu este Maria mama Lui? Și Iacov, Iosif, Simon și Iuda nu sunt ei frații Lui?"

Vezi, sfanta familie avea fii si fice infiate in taina, toti frati si surori de credinta si crescuti ca si cum ar fi fost toti ai lor incat lumea credea ca sunt chiar copiii Mariei si ai lui Iosif nascuti de ei trupeste cand defapt era o micro sinagoga de taina sfanta ce facea trecere spre viitoarea Biserica.

Citat:

Tu esti fumat? Cum poti sa insinuiezi ca Domnul Domnilor si Cel care va judeca vii si mortii avea mama?
Maria a fost doar "un portal" prin care sa se nasca om pt a putea plati plata pacatului care este moartea
Pai era mama fara samanta barbateasca, din Credinta, din Feciorie, a avut o sarcina purceasa din Credinta si a primit de sus insasi sufletul Domnului drept copil ce a luat trp din fecioara preacurata si Maria a dus sarcina cu bine, purtand-o cum se poarta orice sarcina insa cand a fost sa nasca a umbrit-o puterea Celui Preainalt si Minunat intru sfintii Sai si a avut loc o nastere minunata care nu a stricat fecioria, asa cum a proorocit Arhanghelul Gavriil, trimisul lui Dumnezeu la ea de Buna Vestire.

Deci Preasfanta Maria este o mama veritabila dar fara sa stie de barbat si fara sa i se strice fecioria in nastere prin miracol si putere divina!

Citat:

Iisus a spus in nenumarate randuri ca Imparatia Lui nu este din Lumea aceasta si ca Tatal Sau este unul singur, Acela fiind Dumnezeu pe care doar El L-a vazut
Exact, deci nu ii era Iosif tata trupesc decat il infiase iar Maria a ramas fecioara. Nu ti se pare ca Iosif nu putea calca voia Domnului? Pai daca prin nastere a ramas fecioara fiindca asta a fost voia lui Dumnezeu atunci Iosif crezi dumneata ca ar fi indraznit sa calce acest lucru? Daca crezi astfel inseamna ca esti smintit. Maria si Iosif erau feciorelnici insa nimeni nu stia asta, toti credeau ca "fratii" lui Iisus sunt copiii lor desi erau niste copii sarmani infiati si crescuti ca si cum ar fi fost mama si tata lor.

Moroco 08.01.2024 17:18:34

Citat:

În prealabil postat de LoverOfJesus95 (Post 675071)
Ba incultule pupator de moaste si care nu citesti Biblia, Hamashiach vine din ebraica si inseamna Mesia

Cata patristrica, cateheza si doxologie am citit eu, nu ti poti imagina. pt faptul ca am fost ravnos pt El si L-am cautat am ajuns sa-L iubesc cu adevarat, citind Scriptura

Ma bucur ca Il iubesti cu adevarat. Insa nu coroborezi textele si nu pricepi ca Ham est fiul cel blestemat al lui Noe care a vazut pe Noe gol si beat si a ras si a plecat si l-a parasit pe Noe.

Deci Hamas nu este Mesia ci ascultarea de blestem. Nu vezi razboiul intre falsele mesii? Dar iata ca vine "mesia" din averica sa rezolve problema. Ce sa zic? Doar daca ai traduce ca Mesia ar fi cel ce-l poate mantui pe cel blestemat, pe Ham, ca sa-l readuca la ascultare de Dumnezeu, adica pe om caci omul cel vechi e cazut si blestemat, atunci Hamashiach ar fi un termen corect, insa cum ar putea fi corect o asociere a lui Mesia cel fara de pacat cu Ham cel blestemat si pacatos? Deci termenul e incorect si de aia e vorba de Meshiach cand te gandesti la Iisus fiul Mariei si nu de Hamasjiach!.. care e un termen care face trimitere la omul cel pacatos si pierdut care odata ce a primit pe Mesia si s-a botezat a devenit si el la randul lui un om nou, credincios si mantuitor de suflete!

Hai nu te mai lauda si nu te mai da mare.... ca mi-e clar ca ai pierdut vremea afara din Har, rastalmacind scripturile la greu.

Fa-ti cruce sa iasa duhul rau din tine! Poate lepadand infailibilitatile stiintifice si trufia o sa apara un loc gol in tine unde o sa poata incapea putin Har... si de acolo o sa incepi sa-ti revi in sine.

LoverOfJesus95 08.01.2024 17:23:53

Citat:

În prealabil postat de Moroco (Post 675072)
Vezi, sfanta familie avea fii si fice infiate in taina, toti frati si surori de credinta si crescuti ca si cum ar fi fost toti ai lor incat lumea credea ca sunt chiar copiii Mariei si ai lui Iosif nascuti de ei trupeste cand defapt era o micro sinagoga de taina sfanta ce facea trecere spre viitoarea Biserica.



Pai era mama fara samanta barbateasca, din Credinta, din Feciorie, a avut o sarcina purceasa din Credinta si a primit de sus insasi sufletul Domnului drept copil ce a luat trp din fecioara preacurata si Maria a dus sarcina cu bine, purtand-o cum se poarta orice sarcina insa cand a fost sa nasca a umbrit-o puterea Celui Preainalt si Minunat intru sfintii Sai si a avut loc o nastere minunata care nu a stricat fecioria, asa cum a proorocit Arhanghelul Gavriil, trimisul lui Dumnezeu la ea de Buna Vestire.

Deci Preasfanta Maria este o mama veritabila dar fara sa stie de barbat si fara sa i se strice fecioria in nastere prin miracol si putere divina!



Exact, deci nu ii era Iosif tata trupesc decat il infiase iar Maria a ramas fecioara. Nu ti se pare ca Iosif nu putea calca voia Domnului? Pai daca prin nastere a ramas fecioara fiindca asta a fost voia lui Dumnezeu atunci Iosif crezi dumneata ca ar fi indraznit sa calce acest lucru? Daca crezi astfel inseamna ca esti smintit. Maria si Iosif erau feciorelnici insa nimeni nu stia asta, toti credeau ca "fratii" lui Iisus sunt copiii lor desi erau niste copii sarmani infiati si crescuti ca si cum ar fi fost mama si tata lor.

Omule tu nu ai vindecare, Il faci pe Dumnezeu micinos!!

Iisus a folosit doar Scriptura nu si traditia parintilor Vechiului Testament

Voi desfintati Legea care este Cuvantul Lui Dumnezeu, fix cum spus si Mantuitorul:

Marcu 7:9 – "El le-a mai zis: „Ați desființat frumos porunca lui Dumnezeu ca să țineți datina voastră."
2 Timotei 4:4 "Își vor întoarce urechea de la adevăr și se vor îndrepta spre istorisiri închipuite."

LoverOfJesus95 08.01.2024 17:26:03

Citat:

În prealabil postat de Moroco (Post 675073)
Ma bucur ca Il iubesti cu adevarat. Insa nu coroborezi textele si nu pricepi ca Ham est fiul cel blestemat al lui Noe care a vazut pe Noe gol si beat si a ras si a plecat si l-a parasit pe Noe.

Deci Hamas nu este Mesia ci ascultarea de blestem. Nu vezi razboiul intre falsele mesii? Dar iata ca vine "mesia" din averica sa rezolve problema. Doar daca ai traduce ca Mesia ar fi cel ce-l poate mantui pe cel blestemat, pe Ham, ca sa-l readuca la ascultare de Dumnezeu, adica pe om caci omul cel vechi e cazut si blestemat, atunci Hamashiach ar fi un termen corect, insa cum ar putea fi corect o asociere a lui Mesia cel fara de pacat cu Ham cel blestemat si pacatos? Deci termenul e incorect si de aia e vorba de Meshiach si nu de Hamasjiach!.. care e un termen care face trimitere la omul cel pacatos si pierdut care a primit pe Mesia si a devenit si el la randul lui un mantuitor!

Hai nu te mai lauda si nu te mai da mare.... ca mi-e clar ca ai pierdut vremea afara din Har, rastalmacind scripturile la greu.

Fa-ti cruce sa iasa duhul rau din tine! Poate lepadand infailibilitatile stiintifice si trufia o sa apara un loc in tine unde o sa poata incapea putin Har... si de acolo o sa incepi sa-ti revi in sine.


Tu nu citesti Scriptura si vorbesti de provenienta numelui Mesiei
Vorbesc cu tine de 5 ore si nu mi ai dat nici un verset Biblic, asta pt ca nu este adevar in tine
Ti-am lasat zeci de versete frumos detaliate sperand ca ai sa intelegi dar inima ta este impietrita, du te si pupa niste moaste care n au viata si roaga te la mortii pardon sfintii tai

Matei 22:32 "Eu sunt Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac și Dumnezeul lui Iacov? Dumnezeu nu este un Dumnezeu al celor morți, ci al celor vii."

ROG CITITORII SA MEARGA LA PRIMA PAGINA SI SA VADA TOATA CONVERSATIA AVUTA PT A-SI FACE O PARERE, VA MULTUMESC SI SPORT LA CITIT BIBLIA SI NU SCRIERILE UNOR PARINTI CU NATURA PACATOASA, CI CUVANTUL ADEVARULUI CARE ESTE DOAR CEEA CE EL NE-A LASAT, ADICA SCRIPTURA!!!!!

Moroco 08.01.2024 19:04:47

Citat:

În prealabil postat de LoverOfJesus95 (Post 675062)
De ce ortodoxii cred ca atunci cand cineva moare este judecat imediat si trimis in iad sau rai? Unde isi are originea asta? ca Biblie nu exista asa ceva. Da mi tu un verset!

1 Tesaloniceni 4:16 "Căci Însuși Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel și cu trâmbița lui Dumnezeu, Se va coborî din cer și întâi vor învia cei morți în Hristos ."
Pe cine mai invie Mantuitorul daca cu totii am fost deja judecati?

Ei vezi, ti-am aratat Cele 7 Trambite Apocaliptice prin care se sufla invierea si innoirea a toate si tot nu te linistesti.

Mortii sunt toti cei din lume ce nu parasesc lumea, faradelegile si pacatele ei. Lumea a fost judecata prin Moise si fiecare om dupa moarte este cercetat si judecat dupa cum este condamnata lumea si toti merg in condamnarea lumii in care s-au aflat cu viata lor si care rezulta din faptele lor respectandu-se insa Mantuirea si Pocainta lor, adica iertarea si stergerea pacatelor facuta prin sfintele Taine.

Se stie din textele sacre ca toate sufletele pacatoase merg in sheol, in iad si doar cele mantuite, despatimite, care au trecut de cele 26 de vami se pot bucura de fericirile Raiului.

Unele suflete stau la unele vami si Biserica rugandu-se pentru morti, pomenind si citind acatiste, ii ajuta sa treaca de vami si ei stau acolo pana la soroace asteptand iertare si permisiune de trecere.

Unde este scris? Pai acolo unde se vorbeste de Rai, de Cer caci reversul medaliei e iadul si adancul pamantului...
De exemplu, un citat dupa cadere: "...pamant esti si in pamant te vei intoarce..."

Dar invierea se refera la Credinta, la Duh si la lepadare de pacatuire... si nu doar la resuscitare ca un fel de aplicare a unui protocol de urgenta pentru a readuce la viata un trup mort, despartit de suflet. Invierea se va face mai intai in Duh si apoi cei inviati in Credinta vor putea oricand sa ia si parte trupeasca, aia pe care au avut-o pe pamant sau alta mai desavarsita... umbland pe pamant mai frumos si mai placut ca inainte. Vor umbla sfintii si dreptii printre noi in chip vazut si vor invia toti oamenii, rand pe rand si apoi toti deodata si vom intra in noua creatie innoita.

LoverOfJesus95 08.01.2024 20:10:49

Citat:

În prealabil postat de Moroco (Post 675076)
Ei vezi, ti-am aratat Cele 7 Trambite Apocaliptice prin care se sufla invierea si innoirea a toate si tot nu te linistesti.

Mortii sunt toti cei din lume ce nu parasesc lumea, faradelegile si pacatele ei. Lumea a fost judecata prin Moise si fiecare om dupa moarte este cercetat si judecat dupa cum este condamnata lumea si toti merg in condamnarea lumii in care s-au aflat cu viata lor si care rezulta din faptele lor respectandu-se insa Mantuirea si Pocainta lor, adica iertarea si stergerea pacatelor facuta prin sfintele Taine.

Se stie din textele sacre ca toate sufletele pacatoase merg in sheol, in iad si doar cele mantuite, despatimite, care au trecut de cele 26 de vami se pot bucura de fericirile Raiului.

Unele suflete stau la unele vami si Biserica rugandu-se pentru morti, pomenind si citind acatiste, ii ajuta sa treaca de vami si ei stau acolo pana la soroace asteptand iertare si permisiune de trecere.

Unde este scris? Pai acolo unde se vorbeste de Rai, de Cer caci reversul medaliei e iadul si adancul pamantului...
De exemplu, un citat dupa cadere: "...pamant esti si in pamant te vei intoarce..."

Dar invierea se refera la Credinta, la Duh si la lepadare de pacatuire... si nu doar la resuscitare ca un fel de aplicare a unui protocol de urgenta pentru a readuce la viata un trup mort, despartit de suflet. Invierea se va face mai intai in Duh si apoi cei inviati in Credinta vor putea oricand sa ia si parte trupeasca, aia pe care au avut-o pe pamant sau alta mai desavarsita... umbland pe pamant mai frumos si mai placut ca inainte. Vor umbla sfintii si dreptii printre noi in chip vazut si vor invia toti oamenii, rand pe rand si apoi toti deodata si vom intra in noua creatie innoita.


Esti spalat pe creieri!!!

Am ramas cu un gust amar ca, dintre toti membrii forumului, unu nu s a sichisit sa vina sa se ia de mine cu Biblia si sa avem o discutie in Cuvantul Domnului, ci a venit un fumat care n a citit in viata lui Scriptura si cumpara tot ce-i vand niste fumati la randu lor.

Amice n ai vorbit nimic din Biblie ci m-ai luat doar cu istorisiri inchipuite de mintea ta si a celor pe care ii citesti
2 Timotei 4:3-4
"Căci va veni vremea când oamenii nu vor putea să sufere învățătura sănătoasă, ci îi vor gâdila urechile să audă lucruri plăcute și își vor da învățători după poftele lor."
"Își vor întoarce urechea de la adevăr și se vor îndrepta spre istorisiri închipuite."

Auzi tu la asta, sa ai dezlegare sa citesti Cuvantul lui Dumnezeu

Romani 10:17 "Astfel, credința vine în urma auzirii, iar auzirea vine prin Cuvântul lui Hristos."
Apocalipsa 1:3 "Ferice de cine citește și de cei ce ascultă cuvintele acestei prorocii și păzesc lucrurile scrise în ea! Căci vremea este aproape!"

Iorest 08.01.2024 23:38:29

Citat:

În prealabil postat de LoverOfJesus95 (Post 675077)
Esti spalat pe creieri!!!

Am ramas cu un gust amar ca, dintre toti membrii forumului, unu nu s a sichisit sa vina sa se ia de mine cu Biblia si sa avem o discutie in Cuvantul Domnului, ci a venit un fumat care n a citit in viata lui Scriptura si cumpara tot ce-i vand niste fumati la randu lor.

Păi văd că ți-a scris Rappy, unii mai au și ocupație, nu să-și prăjească creierii pe internet în discuții interminabile.
Mai bine merg la un sfânt maslu, sau la o vecernie cu Litie decât să-mi stric ochii pe internet pe discuții interminabile, care se vor relua iar și iar.

Sunt convins că Hristos nu ar fi folosit internetul fiindcă e o pierdere de viață în 90% din timp.


Ora este GMT +3. Ora este acum 06:49:13.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.