Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Spiritualitatea ortodoxa (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5072)
-   -   Talcuire vis (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=19675)

Amiel25 15.11.2021 19:02:40

Talcuire vis
 
Ma intreb daca poate cineva de aici sa-mi talcuiasca si mie acest vis foarte interesant.

Apropo, numele "Amiel" vine din ebraica si inseamna "Dumnezeul oamenilor mei", l-am auzit in mintea mea intr-un moment de liniste interioara si dupa am cautat mai multe informatii si asa am aflat ce inseamna.

Acum, despre visul meu, inainte de acest lucru, tin sa mentionez ca sunt un om simplu, nu e nimic special la mine, de ceva ani am tot felul de vise interesante.

Ma trezesc mergand pe o bicicleta catre un eveniment important, eram imbracat in haine de preot ( nu sunt in realitate ), precum cele folosite de preotii ortodocsi. De asemenea, ma aflam si in folosoul societii fiind politist ( nu sunt in realitate ). Desi in vis, imi parea ca sunt cunoscut celor din jur, masinile care treceau pe langa mine treceau cu viteza si nu ma respectau. Mai mult decat atat, din cand in cand ma gaseam cu mainile incrucisate pe coarnele bicicletei, ceea ce imi greuna considerabil capacitatea de a merge cu bicicleta. Nu doar o data am fost aproape sa ma lovesc de alte masini dar mereu evitand in ultimul moment.

Cum mergeam eu pe bicicleta, dintr-o data relizez ca ma aflu in satul in care eu si famila mea am locuit pentru cativa ani dar in acelasi timp totul parea atat de strain, cladiri si oameni necunoscuti peste tot. Se pare ca ma indreptam catre un loc unde se aflau zeci si zeci de preoti ortodocsi, foarte multi. In acelasi timp, erau mai multe inmormantari, multi oameni murisera, in drumul meu, am trecut si pe langa rudele indurerate. De asemenea am putut observa o cladire mare de arhive, acolo se aflau lucruri despre trecutul omenirii, asta am simtit.

Ajuns la locul evenimentului, am observat foarte multi oameni stand la gardul unei case, acestia erau oameni simpli care priveau catre evenimentul ce avea loc dincolo de gard. Acolo se aflau zeci de preoti facand pregatiri mari. La inceput acea casa imi parea cunoscuta dar in acelasi timp parea atat de straina. Am intrat inauntru si m-am simtit respectat, fiind si eu unul dintre preoti, apoi am fost invitat intr-o camera unde avea loc evenimentul. Atunci m-am suparat foarte tare, am zis in sinea mea: Eu pentru ca sunt unul dintre voi, ma primiti aici in sanul vostru unde are loc cel mai important lucru, dar oamenii de afara nu au access...; si atunci am decis ca nu mai vreau sa fiu preot, caci mie nu-mi plac privilegiile.

Am plecat acolo si iata ca din nou ma gasesc mergand spre acea casa, si iata ca iar trec pe langa acele rude indurerate. Una dintre acele femei era foarte trista, nu stiu sigur cine, dar cred ca fratele ei murise si nu apucase sa-si ceara iertare pentru toate certurile avute si ca acum ea nu va mai putea niciodata sa-si ceara iertare. Atunci, eu m-am apropiat de ea si i-am spus: Nu fii trista, el este inca aici. In tine insuti, in constiinta ta se gasesc toate momentele traite cu acea persoana, nu este totul pierdut, gaseste acea persoana in tine insuti si cerei iertare si asa veti fi amandoi iertati; auzid aceste cuvinte, acea femeie a ramas surprinsa si fara cuvinte.

Iata-ma ajuns din nou la acel gard unde se afla acea casa. Am intrat din nou in curte si din nou in casa. Si de aceasta data am fost primit in sanul preotilor, momentul era ideal, tocmai ce avea loc acel eveniment foarte important, insa acum si acei oameni simpli se aflau inauntru. Am intrat in camera din dreapta, casa avea doua camere, si intr-o clipa camera s-a schimbat, parea ca acum ne aflam in acea camera in care se aprinde lumina la Ierusalim si apoi se distribuie tuturor bisericilor ortodoxe. In acea camera se gaseau doua banci lungi, pe aceste banci se aflau atat preoti cat si acei oameni simpli, acolo m-am asezat si eu si langa mine un preot. Parea ca sunt 12 oameni in acea camera si preotul in capul celor doua banci care se ocupa de toate cele necesare acestei slujbe. M-am dat in vorba cu preotul de langa mine, incercand sa-i spun de ce m-am decis sa plec. Dupa cateva momente, preotul din capul celor doua banci, cel care se afla in fata unei mese a inceput sa imparta colaci la toti cei din acea camera iar fiecare colac avea o lumanare aprinsa.

Ajuns la mine, acel preot imi inmaneaza si mie un colac si imi spune aceste cuvinte: Tu si cu preotul de langa tine, sa faceti aceasta rugaciune de doua ori; si iata ca acel preot de langa mine ma cuprinde cu mana dreapta, amandoi indreptam capul spre pamant si incepem sa ne rugam. Acel preot spunea o rugaciune destul de lunga dar eu nu intelegeam ce zicea, vorbea prea incet, mormaiam si eu cate ceva.

Dintr-o data, se intampla ceva, simt cum eu cu acel preot ne leganam catre stanga si catre dreapta precum se leagana copacii miscati de vant, de parca am intrat intr-o stare de transa. Vad in mana stanga un bat, nu mai mare decat degetul aratator, dupa cateva momente, acel bat pare ca isi pierde stratul exterior iar in interior ramane ceva negru, ca si cum acel bat, la interior era ars, desi la exterior parea verde. Preotii toti se uita foarte mirati la ce se intampla. Dupa alte cateva momente, vad o biserica foarte mare si aud o voce masculina precum vocea unui tunet: "Biserica trebuie sa continue..."; din nou, preotii vazand si auzind totul, erau foarte mirati si incremeniti de ceea ce se intampla. Se pare ca despre asta era vorba, despre aceasta viziune.

Dintr-o data, un preot deschide usa de la camera, parea ca usa ducea catre un alt loc, catre un oras, acolo vad o masina neagra in care se aflau preoti, in fata, in scaunul pasagerului se afla un preot cu parul alb. Auzind de la acei preoti detaliile despre ceea ce vazuseam, acel pret zambeste larg si apoi pleaca iar usa se inchide. Aveam senzatia ca acel preot era mai mare in rang decat toti cei de langa mine insa el era foarte lumesc, ocupandu-se cu treburile lumesti.

Si asa s-a incheiat visul meu, m-am trezit cu bratele incucisate si stranse foarte tare de piept, nu de teama, ci mai mult datorita intensitatii visului, totul fiind atat de real.

gpalama 15.11.2021 23:11:03

Cati ani ai, in ce secta esti?

Care este starea ta duhovniceasca?

Amiel25 15.11.2021 23:45:17

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 669533)
Cati ani ai, in ce secta esti?

Care este starea ta duhovniceasca?

Daca nu ai ceva folositor de spus, te rog sa eviti subiectul, pe mine ma intereseaza sa inteleg cat de cat acest vis, care defapt este legat de un alt vis in care iar am vazut preoti ortodocsi, dar de data asta erau imbracati in haine aurii si mergeau la biserica de la doi pasi de mine, care este o biserica ortodoxa unde toate rudele mele, care la randul lor au fost ortodocsi, isi dorm somnul de veci. Zeci si zeci de preoti imbracati in haine aurii avand niste chestii aurii pe cap ( chiar nu stiu cum se numesc ). Toti preotii acestia se adunasera la biserica locala pentru a-l venera pe Dumnezeu, dat fiind faptul ca Dumnezeu se afisase acolo sub forma unei lumini puternice. I-am putut auzi cum il venereau si cum se rugau pentru intreaga lume. Asta s-a intamplat la cateva zile dupa ce m-am rugat foarte tare sa inteleg mai multe despre Melchizedec, care mi-a atras atentia foarte tare.

Visul cu preotii de mai spus vine la o saptamana dupa ce am avut un alt vis in care am primit ca dar un cal tanar de culoare alba, insa a trebuit sa demonstrez ca sunt vrednic pentru a fi in compania acestui cal, iar ca raspuns, i-am oferit un castron de lapte de vaca, acesta a primit darul meu si asa mi-a acceptat prietenia. Stiu ca Sfantul Duh este cel care ofera daruri spirituale.

Foarte multe vise, problema e talcuirea lor care ma depaseste, si mai mult ma depaseste faptul ca eu un om simplu, cu foarte multe greseli de-a lungul vietii, am astfel de experiente.

Eu, ce sa zic despre mine, nascut, botezat si crescut ca ortodox insa eu singur l-am cautat pe Dumnezeu in scripturi si in toate religiile lumii dar tot la Hristos m-am intors, adica eu strig catre Hristos prin visele mele pentru ca stiu ca la El se gasesc toate raspunsurile. Acum cateva luni, fiind in spital ( pancreatita, efecte secundare la ce am patit anul trecut ), aproape sa mor, ma trezesc plutind deasupra corpului si vad o femeie imbracata in haine similare cu cele afisate in filmele despre Hristos, cum toarna dintr-un ulcior, ulei peste capul meu, ma trezesc imediat avand un fel de cunoastere interioara ca voi fi bine, si asa a si fost, m-am simtit din ce in ce mai bine.

Anul trecut, datorita acestui virus, am ajuns intr-o stare foarte precara, deabia respiram, stand in pat si ascultand niste muzica linistitoare, m-am trezit dintr-o data parca intr-o alta lume de lumina. In fata mea se afla o sfera mare din lumina aurie, arata precum Soarele. Sfera asta emitea lumina aurie in toate directiile, am simtit un sentiment profund de Pace si Iubire cum n-am simtit niciodata si dintr-o data m-am trezit.

Pot continua mult si bine, foarte multe experiente... dar daca nu le inteleg.. adica le inteleg dar la un nivel superficial..

Moroco 16.11.2021 12:16:15

Citat:

În prealabil postat de Amiel25 (Post 669532)
Ma intreb daca poate cineva de aici sa-mi talcuiasca si mie acest vis foarte interesant.

Nu-ti fa probleme cu talcuirea, oricine intelege visul tau si iti poate talcui la fel ca patriarhul Iosif cand a talcuit fratilor sai marirea sa de la Dumnezeu incat acestia s-au suparat de moarte pentru ca ei mai mari i se vor inchina lui frate mai mic si de aia au gasit motiv ca para la Tatal lor Israel si l-au vandut egiptenilor dupa ce mai inainte l-au aruncat intrun put adanc ca sa moara acolo. Asta a fost insa spre marirea lui Iosif care ajuns in Israel si fiind pur cu suflet credincios nu s-a lasat violat de o faraoanca fugind gol ca sa scape de ea, de o sotie a unui sef egiptean si pentru ca asta a mintit ca el a vrut s-o violeze a fost aruncat in temnita iar acolo a talcuit paharnicului si pitarului lui faraon ce se va intampla cu ei iar cand a avut si faraon vise el a fost singurul care a talcuit corect proorocind foametea si moartea ce se va abate peste lumea condusa de egipt timp de 7 ani dupa ce vor veni mai intai 7 ani de prosperitate si venind Iosif inaintea lui faraon cu o solutie corecta a fost laudat si pus mai mare peste Egipt si l-a facut faraon mana lui dreapta si asa Iosif a scapat foarte multe suflete de la moarte in zilele acelea inclusiv sufletele fratilor sai.

Citat:

Apropo, numele "Amiel" vine din ebraica si inseamna "Dumnezeul oamenilor mei", l-am auzit in mintea mea intr-un moment de liniste interioara si dupa am cautat mai multe informatii si asa am aflat ce inseamna.
Amiel este un nume de inger. ”Oameniii Mei” sunt defapt cei mai buni dintre cei mai buni amici si prieteni cu David, frati, fii, mai mici care au lepadat lumea si de acolo se trage si poporul cu frica lui Dumnezeu numit Amish caci pentru ceilalti oameni care au frica Domnului, cata frunza si iarba, acestia, amishii lui David, sunt un fel de Dumnezeu fata de ceilalti pentru viata lor sfanta dusa pe o cale stramta, dreapta. E vorba deci de ”Dumnezeul oamenilor Mei” asa cum va fi Domnul Iisus Hristos-Cuvantul Duhovnicesc impreuna cu cei asemenea Lui care vor fi un Dumnezeu pentru restul crestinatatii si pentru restul lumii.

Citat:

Acum, despre visul meu, inainte de acest lucru, tin sa mentionez ca sunt un om simplu, nu e nimic special la mine, de ceva ani am tot felul de vise interesante.
Chiar ca-s interesante si este scris că in vremurile din urma Dumnezeu va turna vise si vedenii peste copiii si fratii nostrii intru Hristos, deci nu e nicio mirare sau nedumerire, e clar ca ai primit un fel de Har, Dumnezeu raspunzandu-ti cautarilor tale prin vise adevarate din care poti ajunge pe Calea cea buna daca crezi.

Citat:

Ma trezesc mergand pe o bicicleta catre un eveniment important, eram imbracat in haine de preot ( nu sunt in realitate ), precum cele folosite de preotii ortodocsi. De asemenea, ma aflam si in folosoul societii fiind politist ( nu sunt in realitate ). Desi in vis, imi parea ca sunt cunoscut celor din jur, masinile care treceau pe langa mine treceau cu viteza si nu ma respectau. Mai mult decat atat, din cand in cand ma gaseam cu mainile incrucisate pe coarnele bicicletei, ceea ce imi greuna considerabil capacitatea de a merge cu bicicleta. Nu doar o data am fost aproape sa ma lovesc de alte masini dar mereu evitand in ultimul moment.

Cum mergeam eu pe bicicleta, dintr-o data relizez ca ma aflu in satul in care eu si famila mea am locuit pentru cativa ani dar in acelasi timp totul parea atat de strain, cladiri si oameni necunoscuti peste tot. Se pare ca ma indreptam catre un loc unde se aflau zeci si zeci de preoti ortodocsi, foarte multi. In acelasi timp, erau mai multe inmormantari, multi oameni murisera, in drumul meu, am trecut si pe langa rudele indurerate. De asemenea am putut observa o cladire mare de arhive, acolo se aflau lucruri despre trecutul omenirii, asta am simtit.

Ajuns la locul evenimentului, am observat foarte multi oameni stand la gardul unei case, acestia erau oameni simpli care priveau catre evenimentul ce avea loc dincolo de gard. Acolo se aflau zeci de preoti facand pregatiri mari. La inceput acea casa imi parea cunoscuta dar in acelasi timp parea atat de straina. Am intrat inauntru si m-am simtit respectat, fiind si eu unul dintre preoti, apoi am fost invitat intr-o camera unde avea loc evenimentul. Atunci m-am suparat foarte tare, am zis in sinea mea: Eu pentru ca sunt unul dintre voi, ma primiti aici in sanul vostru unde are loc cel mai important lucru, dar oamenii de afara nu au access...; si atunci am decis ca nu mai vreau sa fiu preot, caci mie nu-mi plac privilegiile.

Am plecat acolo si iata ca din nou ma gasesc mergand spre acea casa, si iata ca iar trec pe langa acele rude indurerate. Una dintre acele femei era foarte trista, nu stiu sigur cine, dar cred ca fratele ei murise si nu apucase sa-si ceara iertare pentru toate certurile avute si ca acum ea nu va mai putea niciodata sa-si ceara iertare. Atunci, eu m-am apropiat de ea si i-am spus: Nu fii trista, el este inca aici. In tine insuti, in constiinta ta se gasesc toate momentele traite cu acea persoana, nu este totul pierdut, gaseste acea persoana in tine insuti si cerei iertare si asa veti fi amandoi iertati; auzid aceste cuvinte, acea femeie a ramas surprinsa si fara cuvinte.

Iata-ma ajuns din nou la acel gard unde se afla acea casa. Am intrat din nou in curte si din nou in casa. Si de aceasta data am fost primit in sanul preotilor, momentul era ideal, tocmai ce avea loc acel eveniment foarte important, insa acum si acei oameni simpli se aflau inauntru. Am intrat in camera din dreapta, casa avea doua camere, si intr-o clipa camera s-a schimbat, parea ca acum ne aflam in acea camera in care se aprinde lumina la Ierusalim si apoi se distribuie tuturor bisericilor ortodoxe. In acea camera se gaseau doua banci lungi, pe aceste banci se aflau atat preoti cat si acei oameni simpli, acolo m-am asezat si eu si langa mine un preot. Parea ca sunt 12 oameni in acea camera si preotul in capul celor doua banci care se ocupa de toate cele necesare acestei slujbe. M-am dat in vorba cu preotul de langa mine, incercand sa-i spun de ce m-am decis sa plec. Dupa cateva momente, preotul din capul celor doua banci, cel care se afla in fata unei mese a inceput sa imparta colaci la toti cei din acea camera iar fiecare colac avea o lumanare aprinsa.

Ajuns la mine, acel preot imi inmaneaza si mie un colac si imi spune aceste cuvinte: Tu si cu preotul de langa tine, sa faceti aceasta rugaciune de doua ori; si iata ca acel preot de langa mine ma cuprinde cu mana dreapta, amandoi indreptam capul spre pamant si incepem sa ne rugam. Acel preot spunea o rugaciune destul de lunga dar eu nu intelegeam ce zicea, vorbea prea incet, mormaiam si eu cate ceva.

Dintr-o data, se intampla ceva, simt cum eu cu acel preot ne leganam catre stanga si catre dreapta precum se leagana copacii miscati de vant, de parca am intrat intr-o stare de transa. Vad in mana stanga un bat, nu mai mare decat degetul aratator, dupa cateva momente, acel bat pare ca isi pierde stratul exterior iar in interior ramane ceva negru, ca si cum acel bat, la interior era ars, desi la exterior parea verde. Preotii toti se uita foarte mirati la ce se intampla. Dupa alte cateva momente, vad o biserica foarte mare si aud o voce masculina precum vocea unui tunet: "Biserica trebuie sa continue..."; din nou, preotii vazand si auzind totul, erau foarte mirati si incremeniti de ceea ce se intampla. Se pare ca despre asta era vorba, despre aceasta viziune.

Dintr-o data, un preot deschide usa de la camera, parea ca usa ducea catre un alt loc, catre un oras, acolo vad o masina neagra in care se aflau preoti, in fata, in scaunul pasagerului se afla un preot cu parul alb. Auzind de la acei preoti detaliile despre ceea ce vazuseam, acel pret zambeste larg si apoi pleaca iar usa se inchide. Aveam senzatia ca acel preot era mai mare in rang decat toti cei de langa mine insa el era foarte lumesc, ocupandu-se cu treburile lumesti.

Si asa s-a incheiat visul meu, m-am trezit cu bratele incucisate si stranse foarte tare de piept, nu de teama, ci mai mult datorita intensitatii visului, totul fiind atat de real.
E foartre frumos visul tau si plin de talc adanc si foarte adevarat.

Batul ala scurt e defapt degetul aratator al mainii stangi cu care omul ipocrit acuza si ameninta strigand la altii ca ipocritul: prindeti ipocritii dupa formula ”hotul striga hotii” in timp ce nici cu degetul lui nu se atinge de lucrul milei si al adevarului neipocrit si nefatarnic ranuntand la aparentele inselatoare, nevazandu-se pe sine cat de ipocrit si de lumesc este chiar daca a ajuns preot sef cu parul si barba alba zambind larg a necredinta in toate marturisirile martorilor si din masina neagra de lux lungindu-si zambetul lumesc complice, foarte ingaduitor la adresa sa dupa formula ”cine-mparte parte-si face” fiind pentru sine muma si pentru fraieri ciuma, aratandu-se mare sef ca sa fie recunoscut si luat de mai mare de ceilalti oameni ca sa li se inchine lui si sa fie pus in capul meselor la ospete si la cuvantari impartind el binele si raul in popor in mod discretionar si dupa interese pagane ascunse, mita, privilegii, pile, sefii, stapaniri, puteri, terorisme, cruzimi, incepatorii, mijlociri si sfarsitorii.


Voevodul Cerului, unul dintre arhangheli condusi de Cele 7 Tunete fidele lui Emanuel-Domnul, a strigat afirmand ca in ciuda acestui ipocrism crass-streSSompat, Biserica-Ortodoxia lovita crunt de secure$$securism$$secularism, trebuie sa continue.

Moroco 16.11.2021 12:41:22

Citat:

În prealabil postat de Amiel25 (Post 669535)
...care defapt este legat de un alt vis in care iar am vazut preoti ortodocsi, dar de data asta erau imbracati in haine aurii si mergeau la biserica de la doi pasi de mine, care este o biserica ortodoxa unde toate rudele mele, care la randul lor au fost ortodocsi, isi dorm somnul de veci. Zeci si zeci de preoti imbracati in haine aurii avand niste chestii aurii pe cap ( chiar nu stiu cum se numesc ). Toti preotii acestia se adunasera la biserica locala pentru a-l venera pe Dumnezeu, dat fiind faptul ca Dumnezeu se afisase acolo sub forma unei lumini puternice. I-am putut auzi cum il venereau si cum se rugau pentru intreaga lume. Asta s-a intamplat la cateva zile dupa ce m-am rugat foarte tare sa inteleg mai multe despre Melchizedec, care mi-a atras atentia foarte tare.

Lumina puternica si aurul reprezinta intelepciunea celor care au luat in serios minunea dintr-o biserica locala mica, simpla... cum ar fi bisericile-manastire a Celor 7 Trambite Apocaliptice ale lui Hristos-Cuvantul, al Tatalui preot in veac dupa randuiala lui Melchisedec.

Citat:

Visul cu preotii de mai spus vine la o saptamana dupa ce am avut un alt vis in care am primit ca dar un cal tanar de culoare alba, insa a trebuit sa demonstrez ca sunt vrednic pentru a fi in compania acestui cal, iar ca raspuns, i-am oferit un castron de lapte de vaca, acesta a primit darul meu si asa mi-a acceptat prietenia. Stiu ca Sfantul Duh este cel care ofera daruri spirituale.
Calutul cel alb din apocalipsa este poporul Noului Ierusalim pe care este purtat Mielutul cu cele 7 cornite care este mult hulit acum de cei pripiti dar va veni vremea cand toate imparatiile pamantului se vor inchina si vor lua invatatura si vor urma Cuvantul.

Citat:

Foarte multe vise, problema e talcuirea lor care ma depaseste, si mai mult ma depaseste faptul ca eu un om simplu, cu foarte multe greseli de-a lungul vietii, am astfel de experiente.
Nu te mira caci Dumnezeu este Cel ce prin cei mici si simplii face de rusine pe cei mari si mandri si nu pentru vrednicia si nepacatuirea ta te-a daruit turnand peste tine vise si vedenii ci pentru dorinta ta de a avea Credinta... macar cat o samanta de mustar.

Citat:

Eu, ce sa zic despre mine, nascut, botezat si crescut ca ortodox insa eu singur l-am cautat pe Dumnezeu in scripturi si in toate religiile lumii dar tot la Hristos m-am intors, adica eu strig catre Hristos prin visele mele pentru ca stiu ca la El se gasesc toate raspunsurile. Acum cateva luni, fiind in spital ( pancreatita, efecte secundare la ce am patit anul trecut ), aproape sa mor, ma trezesc plutind deasupra corpului si vad o femeie imbracata in haine similare cu cele afisate in filmele despre Hristos, cum toarna dintr-un ulcior, ulei peste capul meu, ma trezesc imediat avand un fel de cunoastere interioara ca voi fi bine, si asa a si fost, m-am simtit din ce in ce mai bine.
Sfantul maslu facut in taina ca prin vis, ca prin vedenie. E posibil. Dumnezeu lucreaza cu ”stafii”.

Citat:

Anul trecut, datorita acestui virus, am ajuns intr-o stare foarte precara, deabia respiram, stand in pat si ascultand niste muzica linistitoare, m-am trezit dintr-o data parca intr-o alta lume de lumina. In fata mea se afla o sfera mare din lumina aurie, arata precum Soarele. Sfera asta emitea lumina aurie in toate directiile, am simtit un sentiment profund de Pace si Iubire cum n-am simtit niciodata si dintr-o data m-am trezit.
Asta-i darul lui Dumnezeu pentru sfinti, e Aureola sfintilor! (Sa nu uitam totusi ca si satana se arata in cer in cea mai mare ”lumina” fiind defapt cel mai mare ispititor ipocrit si rau dintre toti.

Citat:

Pot continua mult si bine, foarte multe experiente... dar daca nu le inteleg.. adica le inteleg dar la un nivel superficial..
Lasa ca le intelege cine trebuie sa priceapa. Foarte frumoase visele tale dar problema la vise nu este intelegerea talcului ci intelegerea si observarea comportamentului tau in ele si de acolo poti sa-ti dai seama de ce patimi suferi si caror adictii esti sclav .

Amiel25 16.11.2021 16:02:24

Citat:

În prealabil postat de Moroco (Post 669536)
Nu-ti fa probleme cu talcuirea, oricine intelege visul tau si iti poate talcui la fel ca patriarhul Iosif cand a talcuit fratilor sai marirea sa de la Dumnezeu incat acestia s-au suparat de moarte pentru ca ei mai mari i se vor inchina lui frate mai mic si de aia au gasit motiv ca para la Tatal lor Israel si l-au vandut egiptenilor dupa ce mai inainte l-au aruncat intrun put adanc ca sa moara acolo. Asta a fost insa spre marirea lui Iosif care ajuns in Israel si fiind pur cu suflet credincios nu s-a lasat violat de o faraoanca fugind gol ca sa scape de ea, de o sotie a unui sef egiptean si pentru ca asta a mintit ca el a vrut s-o violeze a fost aruncat in temnita iar acolo a talcuit paharnicului si pitarului lui faraon ce se va intampla cu ei iar cand a avut si faraon vise el a fost singurul care a talcuit corect proorocind foametea si moartea ce se va abate peste lumea condusa de egipt timp de 7 ani dupa ce vor veni mai intai 7 ani de prosperitate si venind Iosif inaintea lui faraon cu o solutie corecta a fost laudat si pus mai mare peste Egipt si l-a facut faraon mana lui dreapta si asa Iosif a scapat foarte multe suflete de la moarte in zilele acelea inclusiv sufletele fratilor sai.



Amiel este un nume de inger. ”Oameniii Mei” sunt defapt cei mai buni dintre cei mai buni amici si prieteni cu David, frati, fii, mai mici care au lepadat lumea si de acolo se trage si poporul cu frica lui Dumnezeu numit Amish caci pentru ceilalti oameni care au frica Domnului, cata frunza si iarba, acestia, amishii lui David, sunt un fel de Dumnezeu fata de ceilalti pentru viata lor sfanta dusa pe o cale stramta, dreapta. E vorba deci de ”Dumnezeul oamenilor Mei” asa cum va fi Domnul Iisus Hristos-Cuvantul Duhovnicesc impreuna cu cei asemenea Lui care vor fi un Dumnezeu pentru restul crestinatatii si pentru restul lumii.



Chiar ca-s interesante si este scris că in vremurile din urma Dumnezeu va turna vise si vedenii peste copiii si fratii nostrii intru Hristos, deci nu e nicio mirare sau nedumerire, e clar ca ai primit un fel de Har, Dumnezeu raspunzandu-ti cautarilor tale prin vise adevarate din care poti ajunge pe Calea cea buna daca crezi.



E foartre frumos visul tau si plin de talc adanc si foarte adevarat.

Batul ala scurt e defapt degetul aratator al mainii stangi cu care omul ipocrit acuza si ameninta strigand la altii ca ipocritul: prindeti ipocritii dupa formula ”hotul striga hotii” in timp ce nici cu degetul lui nu se atinge de lucrul milei si al adevarului neipocrit si nefatarnic ranuntand la aparentele inselatoare, nevazandu-se pe sine cat de ipocrit si de lumesc este chiar daca a ajuns preot sef cu parul si barba alba zambind larg si ingaduitor la adresa sa dupa formula ”cine-mparte parte-si face” fiind pentru sine muma si pentru fraieri ciuma, aratandu-se imbracat in aur si cu palarie de aur (intelepciune) ca sa fie recunoscut si luat de mare de ceilalti oameni ca sa li se inchine lor si sa fie pusi in capul meselor la ospete si la cuvantari impartind ei binele si raul in popor in mod discretionar si dupa interese pagane ascunse, privilegii, pile, sefii, stapaniri, puteri, terorisme, cruzimi, incepatorii, mijlociri si sfarsitorii.


Voevodul Cerului, unul dintre arhangheli condusi de Cele 7 Tunete fidele lui Emanuel-Domnul, a strigat afirmand ca in ciuda acestui ipocrism crass-streSSompat, Biserica-Ortodoxia lovita crunt de secure$$securism$$secularism, trebuie sa continue.


Multumesc mult de tot! Acum ai facut lumina, pentru tine pare atat de clar in timp ce eu am stat zile in sir gandindu-ma la semnificatia acestui vis, l-am scris dupa l-am citit ( l-am mai adaugat si pe alte site-uri si nu mi-a raspuns nimeni ) si recitit de foarte mult ori si tot nu mi-am dat seama despre ce este vorba. Mie imi este foarte greu sa vorbesc despre aceste experiente deoarece nu vreau sa fiu inteles gresit, ca si cum eu as fi mai special decat restul oamenilor, sunt om la fel ca toti oamenii, nimic in in plus fata de ceilalti.

Iosif este un personaj biblic foarte drag mie, un om cum rar intalnesti, de la el putem invata atat de multe, cel mai mic, dar cel mai mare, vandut ca sclav si ajuns conducator peste oameni.

Interesant ceea ce ai spus despre "Amiel", doar o singura data am auzit acest nume, este cu adevarat incredibil, astfel de experiente, cum sa spun, mintea nu le poate intelege..

Da, cunosc acel vers despre vremurile de pe urma, si ca sa fiu eu sigur, caut sa-L chem pe Hristos mereu si mereu pun sub semnul intrebarii orice experienta, sa vad, ma duce catre Dumnezeu sau nu.

Eu chiar nu am putut sa vad legatura intre acel bat si Biserica, acum, cu toata sinceritatea, sa nu fiu luat in semn de rau, ca eu judec Biserica, ceea ce mi-a fost dat, asta eu transmit, insa acum, eu am inteles mesajul din spatele acestui vis, multumesc tare mult! Da, am bazut o Biserica foarte foarte mare cu temelii foarte mari si batrane, parea veche de sute si sute de ani si atunci am auzit acea voce ca de tunet.

Am citit de foarte multe ori mesajele tale, sa fiu sigur ca nu pierd nimic!!

Amiel25 16.11.2021 16:29:10

Citat:

În prealabil postat de Moroco (Post 669537)
Lumina puternica si aurul reprezinta intelepciunea celor care au luat in serios minunea dintr-o biserica locala mica, simpla... cum ar fi bisericile-manastire a Celor 7 Trambite Apocaliptice ale lui Hristos-Cuvantul, al Tatalui preot in veac dupa randuiala lui Melchisedec.

Calutul cel alb din apocalipsa este poporul Noului Ierusalim pe care este purtat Mielutul cu cele 7 cornite care este mult hulit acum de cei pripiti dar va veni vremea cand toate imparatiile pamantului se vor inchina si vor lua invatatura si vor urma Cuvantul.

Nu te mira caci Dumnezeu este Cel ce prin cei mici si simplii face de rusine pe cei mari si mandri si nu pentru vrednicia si nepacatuirea ta te-a daruit turnand peste tine vise si vedenii ci pentru dorinta ta de a avea Credinta... macar cat o samanta de mustar.

Sfantul maslu facut in taina ca prin vis, ca prin vedenie. E posibil. Dumnezeu lucreaza cu ”stafii”.

Asta-i darul lui Dumnezeu pentru sfinti, e Aureola sfintilor! (Sa nu uitam totusi ca si satana se arata in cer in cea mai mare ”lumina” fiind defapt cel mai mare ispititor ipocrit si rau dintre toti.

Lasa ca le intelege cine trebuie sa priceapa. Foarte frumoase visele tale dar problema la vise nu este intelegerea talcului ci intelegerea si observarea comportamentului tau in ele si de acolo poti sa-ti dai seama de ce patimi suferi si caror adictii esti sclav .

Da, ei toti venisera de peste tot, stii ce am facut eu cand i-am vazut vis? Am ras in sinea mea si am zis: Oare cum pot incapea toti in biserica noastra atat de mica? Zicand aceste cuvinte am simtit o tristete in mine, firea mea umana a luat-o inainte si a vorbit, aratand mica mea credinta in Dumnezeu... M-am simtit tare prost dar totusi am putut vedea lumina si auzi preotii cum il venereau pe Dumnezeu si se rugau pentru intreaga lume.

Multumesc tare mult pentru cuvintele tale, sincer, eu nu am avut idee ca era vorba de Sfantul Maslu, cand ma gandesc ca Dumnezeu a facut si face atatea pentru mine, imi vine sa... si eu continui sa fac greseli zi de zi.. stii, cu gandul, cu vorba, cu fapta, apoi ma caiesc, ma mustra constiinta si cer iertare. Cand ma duc la somn, imi apar in minte toate greselile de zi cu zi si cer iertare Lui Dumnezeu ca mereu uit si uit si uit...

Am vise legate si de intuneric si de cei ce urmeaza intunericul, lucruri incredible, fiind contactat de persoane sa ma alatur lor, oferindu-mi putere mare. Eu le pot scrie aici pentru ca si ceilalti sa cunosc aceste lucruri, daca le tin pentru mine, nu ajut pe nimeni cu nimic.. Luciferieni, satanisti, masoni. Anul trecut, inainte sa ajung bolnav rau, am avut in vis, in vis am fost intampinat de un maestru mason, asa s-a prezentat, nu prin cuvinte, ci mental, aceasta mi-a propus: Daca te vei alatura noua, iti vom da putere mare si te vom vindeca pe tine, rudele tale chiar si vecinii tai; Auzind aceste cuvinte despre vindecarea persoanelor dragi mie, imediat am spus DA, am simtit o putere mare care a intrat in mine si imediat am inceput sa levitez. Dar apoi mi-am amintit de Dumnezeu si am spus din toata fiinta mea: NU!; imediat am simtit cum toata puterea a plecat din mine si am cazut la pamant, imediat am auzit, mental: Esti tu dispus sa mori tu, toate rudele tale si toti cei dragi tie; auzind aceste cuvinte, am vazut in mintea mea imagini cu toti, si am dat inainte si am zis da, prefer sa murim toti decat sa intorc spatele Lui Dumnezeu. Apoi ne-am imbolnavit toti, rand pe rand, eu am fost primul apoi toti ceilalti, insa suntem si azi aici, cu totii, pentru ca mereu am strigat catre Dumnezeu sa ne ajute.

Inteleg, ai dreptate, insa imi este greu sa cred ca Dumnezeu, in ciuda greselilor mele repetate, continua sa-mi fie alaturi. De ce eu? Eu nu merit! Si totui aceste experiente vin catre mine...

M-am trezit plutind deasupra pamantului, in fata mea se afla un om pe cruce, acest om cand m-a vazut, s-a uitat direct in ochii mei. Trupul lui era prin de sange si rani, peste tot sange si rani. S-a uitat fix in ochii mei, nu pot sa descriu acel sentiment. Apoi acest om s-a uitat catre cer si a inceput sa rosteasca aceste cuvinte neincetat: Tata, Tata, Tata, Tata....; Ne aflam pe un deal stancos, la ceva pasi distanta se aflau doi soldati romani. Langa acest om pe cruce, a aparut de nicaieri, un om murdar, aceasta a inceput sa-si bata joc de omul de pe cruce si sa-l faca in toate felurile, razand cu gura pana la urechi de suferinta lui. Fiind reperat de acei doi soldati, acesl om nebun a fugit, dar a fost prins si ucis. Soldatii romani aveau o pantera cu ei si i-au dat drumul, aceasta a fugit dupa acel om nebun si i-a rupt capul. Era sange peste tot, soldatii romani vazand totul, s-au intors la cel om pe cruce. Dintr-o data observ ceva incredibil, in locul unde era capul acelui om, apare un cap translucent ce semana cu capul unei vulpe. In jurul acestui cap de vulpe radia o lumina ce parea falsa, adica nu era lumina, lumina. Apoi corpul decapitat se ridica, avand capul de vulpe si se duce la acel om pe cruce. Ajuns acolo, ii arata acelui om pe cruce tot felul de imagini si ii spune: Iti voi da toata lumea si tot ce este in ea, totul este al tau, comori, popoare, putere, doar sa mi te inchini; apoi face un truc si mai puternic, il vindeca pe omul de pe cruce, il aduce cu picioarele pe pamant si ii spune ca are si putere de vindecare. In tot acest timp, omul de pe cruce se uita neincetat catre cer si roseste fara oprire: Tata, Tata, Tata, Tata, Tata...; Dintr-o data, acest om se gaseste inapoi pe cruce, avand toate ranile si plin de sange, era doar o iluzie, un truc. Si asa s-a terminat visul meu. Unde se afla acest om pe cruce, pe acel deal stancos, nu mai era nimeni, doar soldatii romani si acel om nebun care apoi a avut capul de vulpe, in jur, cerul era intunecat si se auzeau tunete de peste tot. Mai jos de acolo, cerul era de un albastru minunat si iarba era asa de frumoasa cum nu am vazut niciodata. Am simtit ca ce am vazut eu s-a intamplat la nivel spiritul, nu in realitea materiala.

Moroco 16.11.2021 16:44:24

Citat:

În prealabil postat de Amiel25 (Post 669538)
Multumesc mult de tot! Acum ai facut lumina, pentru tine pare atat de clar in timp ce eu am stat zile in sir gandindu-ma la semnificatia acestui vis, l-am scris dupa l-am citit ( l-am mai adaugat si pe alte site-uri si nu mi-a raspuns nimeni ) si recitit de foarte mult ori si tot nu mi-am dat seama despre ce este vorba. Mie imi este foarte greu sa vorbesc despre aceste experiente deoarece nu vreau sa fiu inteles gresit, ca si cum eu as fi mai special decat restul oamenilor, sunt om la fel ca toti oamenii, nimic in in plus fata de ceilalti.

Iosif este un personaj biblic foarte drag mie, un om cum rar intalnesti, de la el putem invata atat de multe, cel mai mic, dar cel mai mare, vandut ca sclav si ajuns conducator peste oameni.

Interesant ceea ce ai spus despre "Amiel", doar o singura data am auzit acest nume, este cu adevarat incredibil, astfel de experiente, cum sa spun, mintea nu le poate intelege..

Da, cunosc acel vers despre vremurile de pe urma, si ca sa fiu eu sigur, caut sa-L chem pe Hristos mereu si mereu pun sub semnul intrebarii orice experienta, sa vad, ma duce catre Dumnezeu sau nu.

Eu chiar nu am putut sa vad legatura intre acel bat si Biserica, acum, cu toata sinceritatea, sa nu fiu luat in semn de rau, ca eu judec Biserica, ceea ce mi-a fost dat, asta eu transmit, insa acum, eu am inteles mesajul din spatele acestui vis, multumesc tare mult! Da, am bazut o Biserica foarte foarte mare cu temelii foarte mari si batrane, parea veche de sute si sute de ani si atunci am auzit acea voce ca de tunet.

Am citit de foarte multe ori mesajele tale, sa fiu sigur ca nu pierd nimic!!

N-ai pentru ce sa-mi multumesti, noi iti multumim pentru astfel de vise frumoase si pline de talc si de mesaj duhovnicesc.

Trebuie insa sa-ti dai seama ca tu erai imbracat in preot si militian desi nu erai investit si mergeai pe bicicleta, asa ceva nu se face si te riscai tinand mainile in cruce gata sa te omoare nepasatorii si batjocuritorii.

Tineai mainile in X pe coarnele bicicletei de parca erai patriarhul Iosif ce-si binecuvanta copiii, cu dreapta pe cel mic din stanga si cu stanga pe cel mare din dreapta. Te duceai indarat cu ea, spre trecut, spre satul copilariei si al familiei.

Cladirea mare de arhive ne arata ca urmeaza judecata faptelor. Murim si vine judecata particulara dar tu ai vazut arhiva tuturor faptelor omenirii, deci vine si marea judecata, ziua infricosatoarei judecati.

Apoi ar trebui sa-ti dai seama ca renunti in vis la preotie pe motiv de privilegiile preotilor caci se pare ca militianul justitiar ipocrit a invins in sinea ta si a condamnat privilegiile.

Apoi ai interpretari mesianice in ceea ce priveste iertarea, gasind solutii duhovnicesti pentru femeia foarte foarte trista care s-a certat cu apropiatul care a trecut la cele vesnice invatand-o sa-si ceara iertare apropiatului din sine insasi, din constiinta si amintirea sa. Sa dea Dumnezeu sa fie posibil.

Apoi, desi esti in interiorul sfintei sfintelor din Ierusalimul cel vechi si ti se spune sa te rogi cu preotul impreuna, tu nu te sti ruga si atunci te prefaci ca te rogi buiguind ceva dupa preot pana apare un vanticel mangaietor care ca in transa va destainuie o minune duhovniceasca la care sunt martori toti preotii ortodocsi dar preotul sef, din masina de lux cu sofer, zambeste larg a necredinta si desi are par alb e plin de privilegii lumesti... si nu vrea sa primeasca mustrarea ipocrismului e ca un vis in vis verde verde cine n-are pierde dar pe interior credinta e arsa, n-are miez iubirea de Dumnezeu.

Sigur ca e vorba in tot visul tau de ipocrism si mandrie, al preotilor si al militienilor, al tau si al nostru dar se pare ca si noi suntem mustrati prin vis ca am fi ipocriti desi suntem foarte incantati de talmacirea viselor primite.

Ca orice dar de sus, talcul mustrarii e de la biserica Voievodala cu radacini vechi si adanci care desi e plina de ipocrism trebuie sa continue. Iata deci ca suntem impreuna mustrati de Dumnezeu atat de frumos prin visele tale.

Moroco 16.11.2021 17:14:24

Citat:

În prealabil postat de Amiel25 (Post 669539)
Da, ei toti venisera de peste tot, stii ce am facut eu cand i-am vazut vis? Am ras in sinea mea si am zis: Oare cum pot incapea toti in biserica noastra atat de mica? Zicand aceste cuvinte am simtit o tristete in mine, firea mea umana a luat-o inainte si a vorbit, aratand mica mea credinta in Dumnezeu... M-am simtit tare prost dar totusi am putut vedea lumina si auzi preotii cum il venereau pe Dumnezeu si se rugau pentru intreaga lume.

Multumesc tare mult pentru cuvintele tale, sincer, eu nu am avut idee ca era vorba de Sfantul Maslu, cand ma gandesc ca Dumnezeu a facut si face atatea pentru mine, imi vine sa... si eu continui sa fac greseli zi de zi.. stii, cu gandul, cu vorba, cu fapta, apoi ma caiesc, ma mustra constiinta si cer iertare. Cand ma duc la somn, imi apar in minte toate greselile de zi cu zi si cer iertare Lui Dumnezeu ca mereu uit si uit si uit...

Am vise legate si de intuneric si de cei ce urmeaza intunericul, lucruri incredible, fiind contactat de persoane sa ma alatur lor, oferindu-mi putere mare. Eu le pot scrie aici pentru ca si ceilalti sa cunosc aceste lucruri, daca le tin pentru mine, nu ajut pe nimeni cu nimic.. Luciferieni, satanisti, masoni. Anul trecut, inainte sa ajung bolnav rau, am avut in vis, in vis am fost intampinat de un maestru mason, asa s-a prezentat, nu prin cuvinte, ci mental, aceasta mi-a propus: Daca te vei alatura noua, iti vom da putere mare si te vom vindeca pe tine, rudele tale chiar si vecinii tai; Auzind aceste cuvinte despre vindecarea persoanelor dragi mie, imediat am spus DA, am simtit o putere mare care a intrat in mine si imediat am inceput sa levitez. Dar apoi mi-am amintit de Dumnezeu si am spus din toata fiinta mea: NU!; imediat am simtit cum toata puterea a plecat din mine si am cazut la pamant, imediat am auzit, mental: Esti tu dispus sa mori tu, toate rudele tale si toti cei dragi tie; auzind aceste cuvinte, am vazut in mintea mea imagini cu toti, si am dat inainte si am zis da, prefer sa murim toti decat sa intorc spatele Lui Dumnezeu. Apoi ne-am imbolnavit toti, rand pe rand, eu am fost primul apoi toti ceilalti, insa suntem si azi aici, cu totii, pentru ca mereu am strigat catre Dumnezeu sa ne ajute.

Inteleg, ai dreptate, insa imi este greu sa cred ca Dumnezeu, in ciuda greselilor mele repetate, continua sa-mi fie alaturi. De ce eu? Eu nu merit! Si totui aceste experiente vin catre mine...

M-am trezit plutind deasupra pamantului, in fata mea se afla un om pe cruce, acest om cand m-a vazut, s-a uitat direct in ochii mei. Trupul lui era prin de sange si rani, peste tot sange si rani. S-a uitat fix in ochii mei, nu pot sa descriu acel sentiment. Apoi acest om s-a uitat catre cer si a inceput sa rosteasca aceste cuvinte neincetat: Tata, Tata, Tata, Tata....; Ne aflam pe un deal stancos, la ceva pasi distanta se aflau doi soldati romani. Langa acest om pe cruce, a aparut de nicaieri, un om murdar, aceasta a inceput sa-si bata joc de omul de pe cruce si sa-l faca in toate felurile, razand cu gura pana la urechi de suferinta lui. Fiind reperat de acei doi soldati, acesl om nebun a fugit, dar a fost prins si ucis. Soldatii romani aveau o pantera cu ei si i-au dat drumul, aceasta a fugit dupa acel om nebun si i-a rupt capul. Era sange peste tot, soldatii romani vazand totul, s-au intors la cel om pe cruce. Dintr-o data observ ceva incredibil, in locul unde era capul acelui om, apare un cap translucent ce semana cu capul unei vulpe. In jurul acestui cap de vulpe radia o lumina ce parea falsa, adica nu era lumina, lumina. Apoi corpul decapitat se ridica, avand capul de vulpe si se duce la acel om pe cruce. Ajuns acolo, ii arata acelui om pe cruce tot felul de imagini si ii spune: Iti voi da toata lumea si tot ce este in ea, totul este al tau, comori, popoare, putere, doar sa mi te inchini; apoi face un truc si mai puternic, il vindeca pe omul de pe cruce, il aduce cu picioarele pe pamant si ii spune ca are si putere de vindecare. In tot acest timp, omul de pe cruce se uita neincetat catre cer si roseste fara oprire: Tata, Tata, Tata, Tata, Tata...; Dintr-o data, acest om se gaseste inapoi pe cruce, avand toate ranile si plin de sange, era doar o iluzie, un truc. Si asa s-a terminat visul meu. Unde se afla acest om pe cruce, pe acel deal stancos, nu mai era nimeni, doar soldatii romani si acel om nebun care apoi a avut capul de vulpe, in jur, cerul era intunecat si se auzeau tunete de peste tot. Mai jos de acolo, cerul era de un albastru minunat si iarba era asa de frumoasa cum nu am vazut niciodata. Am simtit ca ce am vazut eu s-a intamplat la nivel spiritul, nu in realitea materiala.


Bine ca n-ai primit puterile mentale ale masoneriei. Esti atacat de satana si de ingerii lui, lumea si masoneria, ca sa te captureze ispitindu-te si mituindu-te ca sa cedezi si sa uiti de omul de pe Cruce si de Credinta.

Omul murdar si batjocuritor cu capul taiat de justitia romana ca o fiara, ca o pantera neagra, caruia i-a crescut la loc un cap de vulpe e antihristul, el face minuni satanicesti ca sa-l ispiteasca pe credinciosul ce are de Tata pe Dumnezeu si rabda toate durerile pana la sfarsit.

S-a uitat in ochii tai cel rastignit stiind-intelegand ce te asteapta si pe tine, incercari, ispite, vise grele, intalniri in vise caci prin vise cel rau da atacul si te face sa te incanti si sa te mandresti ca sa te prade nestiind tu ca asa te lasi mituit si magulit ca un ales... un privilegiat, un pilos, deci desi mesajele sunt frumoase ele sunt periculoase mai ales pentru tine caci te ia. Practic te mituie cu nemurirea grozavilor idoli ce cu cat nu asculta si pacatuiesc mai mult au impresia ca sunt cineva, oameni importanti, desfranand cu idolii. Te ia si te baga in pierzare si autoțepuiala. Nu te lasa amagit!

Nu poti face altceva decat sa ne destainui visele tale. Hai povesteste din ele si vraja cea rea a intunericului din ele se va rupe odata ce le scoti la lumina. Altfel ele te vor tine captiv toata viata. Povesteste-ne fara frica si fara sa cauti slava de la oameni pentru ele si noi te vom intelege si vom lupta impreuna cu omul pustiu care vine la tine prin vise, nu stiu daca ai vazut filmul cu omul pustiU de pe netflix sau pe cel cu cutiutele in care un mentalist baga sufletele infometate a celor ce se hraneau cu frica pura.

Amiel25 16.11.2021 17:47:47

Citat:

În prealabil postat de Moroco (Post 669540)
N-ai pentru ce sa-mi multumesti, noi iti multumim pentru astfel de vise frumoase si pline de talc si de mesaj duhovnicesc.

Trebuie insa sa-ti dai seama ca tu erai imbracat in preot si militian desi nu erai investit si mergeai pe bicicleta, asa ceva nu se face si te riscai tinand mainile in cruce gata sa te omoare nepasatorii si batjocuritorii.

Tineai mainile in X pe coarnele bicicletei de parca erai patriarhul Iosif ce-si binecuvanta copiii, cu dreapta pe cel mic din stanga si cu stanga pe cel mare din dreapta. Te duceai indarat cu ea, spre trecut, spre satul copilariei si al familiei.

Cladirea mare de arhive ne arata ca urmeaza judecata faptelor. Murim si vine judecata particulara dar tu ai vazut arhiva tuturor faptelor omenirii, deci vine si marea judecata, ziua infricosatoarei judecati.

Apoi ar trebui sa-ti dai seama ca renunti in vis la preotie pe motiv de privilegiile preotilor caci se pare ca militianul justitiar ipocrit a invins in sinea ta si a condamnat privilegiile.

Apoi ai interpretari mesianice in ceea ce priveste iertarea, gasind solutii duhovnicesti pentru femeia foarte foarte trista care s-a certat cu apropiatul care a trecut la cele vesnice invatand-o sa-si ceara iertare apropiatului din sine insasi, din constiinta si amintirea sa. Sa dea Dumnezeu sa fie posibil.

Apoi, desi esti in interiorul sfintei sfintelor din Ierusalimul cel vechi si ti se spune sa te rogi cu preotul impreuna, tu nu te sti ruga si atunci te prefaci ca te rogi buiguind ceva dupa preot pana apare un vanticel mangaietor care ca in transa va destainuie o minune duhovniceasca la care sunt martori toti preotii ortodocsi dar preotul sef, din masina de lux cu sofer, zambeste larg a necredinta si desi are par alb e plin de privilegii lumesti... si nu vrea sa primeasca mustrarea ipocrismului e ca un vis in vis verde verde cine n-are pierde dar pe interior credinta e arsa, n-are miez iubirea de Dumnezeu.

Sigur ca e vorba in tot visul tau de ipocrism si mandrie, al preotilor si al militienilor, al tau si al nostru dar se pare ca si noi suntem mustrati prin vis ca am fi ipocriti desi suntem foarte incantati de talmacirea viselor primite.

Ca orice dar de sus, talcul mustrarii e de la biserica Voievodala cu radacini vechi si adanci care desi e plina de ipocrism trebuie sa continue. Iata deci ca suntem impreuna mustrati de Dumnezeu atat de frumos prin visele tale.

Inteleg, ai facut multa lumina, acum, lucrurile au capatat sens. Ai o putere de intelegere cu adevarat iesita din comun, eu m-am uitat la ceea ce am scris ca si cum m-as fi uitat la un perete.

Da, ai dreptate, am ales sa fiu "judecator" prin faptul ca eram si militian, facand eu dreptate in locul Lui Dumnezeu, defapt cu aceasta problema m-am luptat si ma lupt, mai putin in prezent ca nu mai are putere asa mare, trebuie mereu sa-mi amintesc de barna din ochiul meu.

Ce i-am spus acelei femei nu a venit de la mine, parca cineva a vorbit prin mine, daca asta are sens, un fel de cunoastere foarte clara si limpede, cuvintele veneau de la sine. Defapt, eu am fost si sunt un simplu pasager in aceste experiente, cum poate un om ca mine, simplu si de la tara, sa vorbeasca atat de clar si raspicat.

Da, nu am stiut a ma ruga, de aia eu pur si simplu mormaim, insa am auzit cateva cuvinte spuse de acel preot, dar doar atat. Chiar era o masina luxoasa dar nu avea geamurile fumurii, se putea vede totul inauntru.

Ai spus foarte bine, orice vine de la Dumnezeu are menirea sa ne duca catre El, asta daca sunt dispusi sa facem acest lucru.

Moroco 16.11.2021 18:04:34

Citat:

În prealabil postat de Amiel25 (Post 669543)
Inteleg, ai facut multa lumina, acum, lucrurile au capatat sens. Ai o putere de intelegere cu adevarat iesita din comun, eu m-am uitat la ceea ce am scris ca si cum m-as fi uitat la un perete.

Da, ai dreptate, am ales sa fiu "judecator" prin faptul ca eram si militian, facand eu dreptate in locul Lui Dumnezeu, defapt cu aceasta problema m-am luptat si ma lupt, mai putin in prezent ca nu mai are putere asa mare, trebuie mereu sa-mi amintesc de barna din ochiul meu.

Ce i-am spus acelei femei nu a venit de la mine, parca cineva a vorbit prin mine, daca asta are sens, un fel de cunoastere foarte clara si limpede, cuvintele veneau de la sine. Defapt, eu am fost si sunt un simplu pasager in aceste experiente, cum poate un om ca mine, simplu si de la tara, sa vorbeasca atat de clar si raspicat.

Da, nu am stiut a ma ruga, de aia eu pur si simplu mormaim, insa am auzit cateva cuvinte spuse de acel preot, dar doar atat. Chiar era o masina luxoasa dar nu avea geamurile fumurii, se putea vede totul inauntru.

Ai spus foarte bine, orice vine de la Dumnezeu are menirea sa ne duca catre El, asta daca sunt dispusi sa facem acest lucru.

Lumina face doar Dumnezeu, noi indraznim sa ne permitem sa ne jucam cu ea cazand in trufie. Dar nu conteaza visele prea mult, mesajul, talmacirea ci felul in care te comporti tu in vis. Citind la nivel de patimi iti poti da seama caror adictii esti sclav si unde si ce ai de schimbat.

Daca sunt mesaje pentru lume, pentru oameni, atunci povesteste-le si vom intelege fiecare ce e de inteles dar daca sunt tot felul de vise atunci studiaza din ele comportamentul tau, patimile tale si asa iti vei da seama de starea ta sufleteasca.

Eu n general am vise porcoase ce seamana cu filmele sexi-porno. Daca in vis te comporti ca un credincios si nu pacatuiesti cu tot felul de ispite atunci ai putea sa crezi ca patima respectiva e invinsa.

Lacomie, desfranare, lene, avaritie, plictis, mandrie, slava de la lume, crima, hula, furie, razbunare, minciuna, viclenie, ascunzis, frica si lasitate, drogare si betie, fumat, tradare, lepadare, lux, indaratnicie, incapatanare, cearta, justitiopatie, procesomanie, pisma-invidie, rautate, grija lumeasca si stress lumesc, supunere la lume si la idolii ei, slujire a lumii ravnind la cariera lumeasca si la marire lumeasca, fariseism, ipocrism, vrajitorie, ocultism, paganism vechi sau modern.. etc... deci in functie de astea reanalizeaza-ti comportamentul din vise si-ti vei da seama de patimile ascunse in fire cu care trebuie sa lupti si sa le smulgi afara pentru ca Imparatia Cerurilor s-a apropiat deci ea nu vine abea dupa moarte ci aici si acum poti sa gusti din ea ca orice credincios care vrea sa faca parte inca de aici din ea prin Credinta si Pocainta.

Amiel25 16.11.2021 18:16:55

Citat:

În prealabil postat de Moroco (Post 669541)
Bine ca n-ai primit puterile mentale ale masoneriei. Esti atacat de satana si de ingerii lui, lumea si masoneria, ca sa te captureze ispitindu-te si mituindu-te ca sa cedezi si sa uiti de omul de pe Cruce si de Credinta.

Omul murdar si batjocuritor cu capul taiat de justitia romana ca o fiara, ca o pantera neagra, caruia i-a crescut la loc un cap de vulpe e antihristul, el face minuni satanicesti ca sa-l ispiteasca pe credinciosul ce are de Tata pe Dumnezeu si rabda toate durerile pana la sfarsit.

S-a uitat in ochii tai cel rastignit stiind-intelegand ce te asteapta si pe tine, incercari, ispite, vise grele, intalniri in vise caci prin vise cel rau da atacul si te face sa te incanti si sa te mandresti ca sa te prade nestiind tu ca asa te lasi mituit si magulit ca un ales... un privilegiat, un pilos, deci desi mesajele sunt frumoase ele sunt periculoase mai ales pentru tine caci te ia. Practic te mituie cu nemurirea grozavilor idoli ce cu cat nu asculta si pacatuiesc mai mult au impresia ca sunt cineva, oameni importanti, desfranand cu idolii. Te ia si te baga in pierzare si autoțepuiala. Nu te lasa amagit!

Nu poti face altceva decat sa ne destainui visele tale. Hai povesteste din ele si vraja cea rea a intunericului din ele se va rupe odata ce le scoti la lumina. Altfel ele te vor tine captiv. Povesteste-ne fara frica si fara sa cauti slava de la oameni pentru ele si noi te vom intelege si vom lupta impreuna cu omul pustiu care vine la tine prin vise, nu stiu daca ai vazut filmul cu omul pustiU de pe netflix.

Asta nu e cu putinta, am ales sa mor, ceea ce este incredibil, ma depaseste..

Da, am stiu ca este intunericul, foarte viclean si istet insa ceea ce ofera este fals, lumina intunericului nu este lumina, nu stiu cum as putea descrie acest lucru, stii ca la un telefon mai noi poti scadea luminozitatea aducand-o la un nivel foarte scazut? Ei bine, asa era acea lumina falsa.

Tocmai asta e, visele astea nu m-au schimbat cu nimic pentru ca eu sunt doar un om foarte mic, Dumnezeu este absolutul iar eu sunt mai mic decat un atom, de mai bine de 6 ani am astfel de vise, totul a inceput cand a murit bunica mea, atunci ea s-a intors la mine, fiind tanara si plina de viata, asa cum o stiam cand eram mai mic, ea mi-a spus ca nu a murit si mi-a dat doua semne, a pus mana mea pe fata ei si am simtit fata ei, apoi a suflat aer cald in mana mea si am simtit aerul cald. In vis, lucram pentru o femeie, de acasa, in IT, o femeie de la Bucuresti, in realitatea, dupa cateva luni am lucrat pentru acea femeie, de acasa, femeia de la Bucuresti. Se pare ca aceasta experienta incredibila parca "m-a trezit" si am inceput sa am din ce in ce mai multe, problema e ca am fost atacat foarte tare, creaturi ce aratau precum niste reptile incercau sa ma pacaleasca ca sunt bunica mea, dar ele nici nu erau invaluite in lumina ( doar lumina artificila si foarte slaba ) si cu ele venea si un intuneric mare.

Apoi am avut un vis foarte puternic, era sfarsitul lumii, bombele nuclearea zburau peste tot, pe toata planeta, puteam vedea un foc puternic care pur si simplu manca totul in cale, lasand in urma cenusa. Chiar in momentul in care acel foc era aproape de casa mea, cerul s-a deschis dintr-o data si a aparut o lumina atat de puternica incat se vedea pe tot globul, cu un vortex de energie ce avea o nunata albastra. In acea lumina erau mii si mii de angeri si in fruntea acelor ingeri se afla Hristos, i-am simtit prezenta, nu pot descrie in cuvinte, ceva incredibil, sa stii ca Hristos este aici... In fine, eu nu eram pregatit pentru Hristos, venise prea devreme, nu eram pregatit, era prea tarziu sa ma mai pregatesc acum, insa am crezut ca se poate si dintr-o data m-am trezit pe straduta din fata gardului. Acolo am vazut un om care parea mort, si am crezut ca il pot ajuta, ca acum Hristos este aici si nu mai exista moarte, in momentul in care il mutam pe acel om din strada, m-am trezit.

Apoi dupa ceva timp am avut un alt vis unde m-am trezit intr-o biserca mare ce avea forma unui dom, o biserica uriasa, pe tavanul acelui dom era o pictura mare cu Hristos pe cruce insa pictura era acoperita in mare parte cu sange, imediat m-am trezit.

De curand am avut un alt vis. M-am trezit intr-o alta tara, intr-un loc ce avea deschidere la o apa mare. Aici venisera ce mai importanti oameni de pe planeta, si fiecare presedinte venise cu propria racheta, doar USA, Rusia si China aveau aceste rachete si erau cei mai puternici. Era un fel de intalnire foarte importanta despre viitorul nostru, eram si eu invitat, insa cand am dat sa intru, fata de la intrare nu m-a lasat, a zis ca eu nu sunt invitat si ca nu-mi gaseste numele acolo. M-am simtit tare trist, puteam sa-i ajut insa ei nu m-au lasat sa intru la acea intalnire. Nu eram eu cel prezent, ci eu, copilul, eram doar un copil, am simtit o inocenta si o bunatate cum nu am simtit niciodata, vroiam sa-i ajut atat de mult insa ei nu m-au primit si pe mine. Cat timp stateam afara, am simtit o lumina aurie foarte puternica, precum Soarele, lumina aia venea din mine. Dupa ce au iesit de acolo, unul dintre ei mi-a promis ca o sa ma ia cu el acasa, sa ma ajute sa ajung inapoi aici unde locuiesc, insa toti au plecat si m-au lasat singur. Am inceput sa plang foarte tare si atunci a aparut mama mea care arata total diferit, parea foarte bine ingrijita, mama mea este o femeie de la tara ce munceste prin alte tari, in fine, mi-a spus ca pot sa merg cu ea si asa s-a terminat visul meu. M-am trezit si pur si simplu am m-am uitat la stiri si asa am vazut ca in nopatea aia a inceput intalnirea ONU, in New York, locul cu deschidere catre o apa mare, exact cum am vazut eu in vis. Apoi am inteles ca acel copil nu eram eu, ci personificarea Lui Dumnezeu, nimeni nu a vrut ajutorul Lui Dumnezeu si nimeni a vrut sa-L ia pe Dumnezeu acasa cu ei... Asta am inteles singur.

Anul trecut am avut un vis foarte infricosator. M-am trezit undeva sub pamant, intr-o pestera care era inalta pana la cer, ma aflam pe o scena, acolo nu era deloc lumina naturala, mult intuneric si lumina unor faclii. Pe acea scena se aflau 3 oameni, slabi, infometati si insetati cum nu am vazut niciodata. Puteam vede oasele prin piele iar pielea lor era de culoare cenusie. De atata foame si sete, acestei oameni pur si simplu se mancau unul pe altul, groaznic ce am vazut, isi beau sangele sa scape de sete si isi mancau carnea sa scape de foame. Eram si eu acolo insa eu eram bine dar foarte speriat, credeam ca nu mai scap niciodata de acolo. De undeva din intuneric vad cum apare o bestie, o creatura atat de urata si deformata cum nu am vazut niciodata, cred ca avea unde la 3-5 metri. In momentul acel m-am speriat foarte tare, stiam ca este finalul meu si dintr-o data parca cerul acelei pesterii s-a deschis si a venit o lumina aurie puternica care m-a invaluit si tot corpul meu a fost invaluit de o armura aurie, aveam in mana o sabie de lumina si un scut. Aratam ca un caveler de lumina, apoi in spatele meu au aparut aripi de lumina ce se ridicau pana la cerurile acelei pesterii si asa am plecat de acolo. M-am trezit foarte foarte speriat si infricosat.

Mai pot continua, foarte multe experiente....

Amiel25 16.11.2021 18:36:55

Citat:

În prealabil postat de Moroco (Post 669544)
Lumina face doar Dumnezeu, noi indraznim sa ne permitem sa ne jucam cu ea cazand in trufie. Dar nu conteaza visele prea mult, mesajul, talmacirea ci felul in care te comporti tu in vis. Citind la nivel de patimi iti poti da seama caror adictii esti sclav si unde si ce ai de schimbat.

Daca sunt mesaje pentru lume, pentru oameni, atunci povesteste-le si vom intelege fiecare ce e de inteles dar daca sunt tot felul de vise atunci studiaza din ele comportamentul tau, patimile tale si asa iti vei da seama de starea ta sufleteasca.

Eu n general am vise porcoase ce seamana cu filmele sexi-porno. Daca in vis te comporti ca un credincios si nu pacatuiesti cu tot felul de ispite atunci ai putea sa crezi ca patima respectiva e invinsa.

Lacomie, desfranare, lene, avaritie, plictis, mandrie, slava de la lume, crima, hula, furie, razbunare, minciuna, viclenie, ascunzis, frica si lasitate, drogare si betie, fumat, tradare, lepadare, lux, indaratnicie, incapatanare, cearta, justitiopatie, procesomanie, pisma-invidie, rautate, grija lumeasca si stress lumesc, supunere la lume si la idolii ei, slujire a lumii ravnind la cariera lumeasca si la marire lumeasca, fariseism, ipocrism, vrajitorie, ocultism, paganism vechi sau modern.. etc... deci in functie de astea reanalizeaza-ti comportamentul din vise si-ti vei da seama de patimile ascunse in fire cu care trebuie sa lupti si sa le smulgi afara pentru ca Imparatia Cerurilor s-a apropiat deci ea nu vine abea dupa moarte ci aici si acum poti sa gusti din ea ca orice credincios care vrea sa faca parte inca de aici din ea prin Credinta si Pocainta.

Da, asta am inteles, este o diferenta dintre visele normale, destinate mie, cauzate de subconstient si de visele in care pur si simplu am o luciditatea prin care imi amintesc aproape totul, chiar si cuvintele, cuvant cu cuvant.

Am si eu astfel de vise si ma lupt cu astfel de vise, ultimul hop de trecut pe care nu am reusit sa-l trec, cel mult am reusit sa ma lupt si sa ma opresc in acele vise, de fiecare data cand am biruit am primit o stare launtrica de pace si iubire, n-am cuvinte sa descriu, ca si cum lumea din jur devenise un Paradis, totul radia de lumina, in cateva cuvinte, in liceu eram printre cei mai slabi, urma bacalureatul ( doar cateva luni ), m-am rugat la Dumnezeu ( o ragucine din toata fiinta ) si am biruit pasiunile trupului, in cateva luni devenisem cel mai bun din clasa mea, de la 4-5 ajunsesam la note de la 8 in sus, fara pregatire, fara nimic, studiam si cate 10 ore pe zi, plin de energie si dorinta de cunoastere. Si atunci am gustat trufia, eram absorbit de mine insumi si de puterea mentala primita incat am uitat de cei din jurul meu, colegul meu, ce a plecat dintre noi, m-a rugat sa-l ajut, eu nici nu l-am bagat in seama. Ultima intalnire dintr noi a fost si ultima pe viata, am trecut pe langa el, suparat fiind pe mine, nu ne-am zis nimic, am intors capul si am vazut o lumina aurie ce radia din fata lui ca si cum tot capul lui era inconjurat de lumina aurie, nu-mi venea sa cred, m-am uitat de mai multe ori, lumina era reala si materiala, cel putin pentru ochii mei, o vedeam, cateva zile mai tarziu a murit intr-un accident de masina. Asta s-a intamplat acum 9 ani.

Moroco 16.11.2021 18:55:03

Citat:

În prealabil postat de Amiel25 (Post 669545)
Asta nu e cu putinta, am ales sa mor, ceea ce este incredibil, ma depaseste..

Ceea ce e cu neputinta la oameni e cu putinta la Dumnezeu deci nu deznadajdui niciodata oricat ai fi de hartuit, haituit si tarat in sipite sau capcane ori in momente culminante carora nu crezi ca poti face fata.

Citat:

Da, am stiu ca este intunericul, foarte viclean si istet insa ceea ce ofera este fals, lumina intunericului nu este lumina, nu stiu cum as putea descrie acest lucru, stii ca la un telefon mai noi poti scadea luminozitatea aducand-o la un nivel foarte scazut? Ei bine, asa era acea lumina falsa.
Lumina aia falsa e ipocrismul, fariseismul, faraonismul. Demonul trufiei si al mandriei grozave slujitoare de idoli nemuritori se afla ascuns in interior, pe afara-i vopsit gardul si in interior leneopardul.

Citat:

Tocmai asta e, visele astea nu m-au schimbat cu nimic pentru ca eu sunt doar un om foarte mic, Dumnezeu este absolutul iar eu sunt mai mic decat un atom,
Visele te schimba daca-ti analizezi comportamentul in ele, altfel te-ar putea doar inalta in inchipuire de sine si in betia iubirii de sine.

Citat:

de mai bine de 6 ani am astfel de vise, totul a inceput cand a murit bunica mea, atunci ea s-a intors la mine, fiind tanara si plina de viata, asa cum o stiam cand eram mai mic, ea mi-a spus ca nu a murit si mi-a dat doua semne, a pus mana mea pe fata ei si am simtit fata ei, apoi a suflat aer cald in mana mea si am simtit aerul cald.
Practic prin vis bunica ta te-a intarit in credinta vietii vesnice.

Citat:

In vis, lucram pentru o femeie, de acasa, in IT, o femeie de la Bucuresti, in realitatea, dupa cateva luni am lucrat pentru acea femeie, de acasa, femeia de la Bucuresti. Se pare ca aceasta experienta incredibila parca "m-a trezit" si am inceput sa am din ce in ce mai multe, problema e ca am fost atacat foarte tare, creaturi ce aratau precum niste reptile incercau sa ma pacaleasca ca sunt bunica mea, dar ele nici nu erau invaluite in lumina ( doar lumina artificila si foarte slaba ) si cu ele venea si un intuneric mare.
Ai darul stralucirii si al premonitiei de aceea pismasii vor sa te doboare, sa te tepuiasca, deci nu te pripi si nu te infricosa caci disperarea te face sa cedezi si sa le faci pe plac lasandu-te inhaitat in contra Dumnezeirii. Nu te incanta prea tare ca sa nu te autopripesti si sa nu te auto-țepuiesti ca naivii ce se cred jmecheri.

Citat:

Apoi am avut un vis foarte puternic, era sfarsitul lumii, bombele nuclearea zburau peste tot, pe toata planeta, puteam vedea un foc puternic care pur si simplu manca totul in cale, lasand in urma cenusa. Chiar in momentul in care acel foc era aproape de casa mea, cerul s-a deschis dintr-o data si a aparut o lumina atat de puternica incat se vedea pe tot globul, cu un vortex de energie ce avea o nunata albastra. In acea lumina erau mii si mii de angeri si in fruntea acelor ingeri se afla Hristos, i-am simtit prezenta, nu pot descrie in cuvinte, ceva incredibil, sa stii ca Hristos este aici... In fine, eu nu eram pregatit pentru Hristos, venise prea devreme, nu eram pregatit, era prea tarziu sa ma mai pregatesc acum, insa am crezut ca se poate si dintr-o data m-am trezit pe straduta din fata gardului. Acolo am vazut un om care parea mort, si am crezut ca il pot ajuta, ca acum Hristos este aici si nu mai exista moarte, in momentul in care il mutam pe acel om din strada, m-am trezit.
Pentru multi Hristos va veni ca un hot si vor fi nepregatiti. Daca ar sti omul cand va fi pradat de hoti s-ar pazi deci trebuie sa veghezi caci in atentie trebuie sa fi atent la atentie sa nu ti se umple de pacate asa ca-n film, ca-n vis, ca-n inchipuire.

Citat:

Apoi dupa ceva timp am avut un alt vis unde m-am trezit intr-o biserca mare ce avea forma unui dom, o biserica uriasa, pe tavanul acelui dom era o pictura mare cu Hristos pe cruce insa pictura era acoperita in mare parte cu sange, imediat m-am trezit.
E haina cea Alba a Domnului ce merge inaintea ostirilor, haina sfanta muiata in sange.

Citat:

De curand am avut un alt vis. M-am trezit intr-o alta tara, intr-un loc ce avea deschidere la o apa mare. Aici venisera ce mai importanti oameni de pe planeta, si fiecare presedinte venise cu propria racheta, doar USA, Rusia si China aveau aceste rachete si erau cei mai puternici. Era un fel de intalnire foarte importanta despre viitorul nostru, eram si eu invitat, insa cand am dat sa intru, fata de la intrare nu m-a lasat, a zis ca eu nu sunt invitat si ca nu-mi gaseste numele acolo. M-am simtit tare trist, puteam sa-i ajut insa ei nu m-au lasat sa intru la acea intalnire. Nu eram eu cel prezent, ci eu, copilul, eram doar un copil, am simtit o inocenta si o bunatate cum nu am simtit niciodata, vroiam sa-i ajut atat de mult insa ei nu m-au primit si pe mine. Cat timp stateam afara, am simtit o lumina aurie foarte puternica, precum Soarele, lumina aia venea din mine. Dupa ce au iesit de acolo, unul dintre ei mi-a promis ca o sa ma ia cu el acasa, sa ma ajute sa ajung inapoi aici unde locuiesc, insa toti au plecat si m-au lasat singur. Am inceput sa plang foarte tare si atunci a aparut mama mea care arata total diferit, parea foarte bine ingrijita, mama mea este o femeie de la tara ce munceste prin alte tari, in fine, mi-a spus ca pot sa merg cu ea si asa s-a terminat visul meu. M-am trezit si pur si simplu am m-am uitat la stiri si asa am vazut ca in nopatea aia a inceput intalnirea ONU, in New York, locul cu deschidere catre o apa mare, exact cum am vazut eu in vis.
O premonitie care pare ca s-a implinit.
Citat:

Apoi am inteles ca acel copil nu eram eu, ci personificarea Lui Dumnezeu, nimeni nu a vrut ajutorul Lui Dumnezeu si nimeni a vrut sa-L ia pe Dumnezeu acasa cu ei... Asta am inteles singur.
N-ai inteles bine. Hristos nu ajuta lumea si pe mai marii lumii caci lumea e condusa de satanism deci ai in tine patima de a te inchina si a slujii lumii.

Citat:

Anul trecut am avut un vis foarte infricosator. M-am trezit undeva sub pamant, intr-o pestera care era inalta pana la cer, ma aflam pe o scena, acolo nu era deloc lumina naturala, mult intuneric si lumina unor faclii. Pe acea scena se aflau 3 oameni, slabi, infometati si insetati cum nu am vazut niciodata. Puteam vede oasele prin piele iar pielea lor era de culoare cenusie. De atata foame si sete, acestei oameni pur si simplu se mancau unul pe altul, groaznic ce am vazut, isi beau sangele sa scape de sete si isi mancau carnea sa scape de foame. Eram si eu acolo insa eu eram bine dar foarte speriat, credeam ca nu mai scap niciodata de acolo. De undeva din intuneric vad cum apare o bestie, o creatura atat de urata si deformata cum nu am vazut niciodata, cred ca avea unde la 3-5 metri. In momentul acel m-am speriat foarte tare, stiam ca este finalul meu si dintr-o data parca cerul acelei pesterii s-a deschis si a venit o lumina aurie puternica care m-a invaluit si tot corpul meu a fost invaluit de o armura aurie, aveam in mana o sabie de lumina si un scut. Aratam ca un caveler de lumina, apoi in spatele meu au aparut aripi de lumina ce se ridicau pana la cerurile acelei pesterii si asa am plecat de acolo. M-am trezit foarte foarte speriat si infricosat.
Practic ai fost ridicat la nivel de inger ce lupta cu puterile iadului. Esti deci un om bun si credincios ce e vrednic sa duca lupta cea buna cu fiara iadului si cu puterile lipsurilor din iad cu viciul de a se manca si a se bea unii pe altii si deci pentru ca ai murit in lupta crezand ca ai sa mori ucis de fiara cea urata de aia ai fost imbracat cu armura stralucitoare ca sa nu deznadajduiesti.

Citat:

Mai pot continua, foarte multe experiente....
Trebuie insa sa-ti dai seama ca visurile sunt doar visuri chiar daca par foarte reale asa ca filmele in timp ce suflul duhovnicesc desi pare vis e defapt o realitate supranaturala, dumnezeiasca asa ca o vedere ce se dezvolta din Credinta.

Nu te teme si nu te infricosa, nu te pripi si nu te entuziasma. Incearca sa-ti pastrezi pacea, linistea si sa iesi din reactiile viscerale, animalice, dar mai ales sa nu primesti nimic de la lume caci prin ceea ce ai de la lume sau de la draci, prin alea iti atasezi inima de desertaciuni si vremelnicii lepadand Imparatia pentru nimicuri.

gpalama 16.11.2021 18:56:37

Visele nu se talcuiesc dupa capul sectarilor draga credinciosule.

Vezi ca domnul Moroco de mai sus este sectar notoriu si tocmai ai prizat de la el niste reprize bolnave de ... toxicomanie sectara.

Ca sa vezi ce e un vis trebuie sa vezi cum e omul. Daca se roaga, daca e impartasit, care e starea lui duhovniceacsa.

Daca vrei un sfat la locul lui care sa te ajute raspunde la intrebari.

Vezi ca Moroncel este un semivrajitor, prin practica sectara pe care o are. Te sfatuiesc sa ai mare mare incredere in el, ca o sa te duca unde este si el. Pe coclauri. O sa iti dea niste interpretari foarte foarte fericite.


In interpretarile lui Moroncel tocmai ti-a facut prozelitism sectar si predica anti-BOR. Lasa-l pe Moroncel ca e ratacit pe forum, e un coiot din ala care a sarit pe unde a putut ca sa intre pe forum dupa ce adminii l-au banat de vreo 10 ori in 10 ani.


Spune-mi care e starea ta duhovniceasca. Esti spovedit, impartasit? Te rogi? Cum e familia ta? Sunteti credinciosi?

Cum esti de mic, te-ai dus la biserica? Ai trait in pacat?

Cati ani ai?

Visele nu se talcuiesc cum zice Moroncel... ti-as zice mai multe dar trebuie sa stiu mai multe despre tine.

Amiel25 16.11.2021 19:16:30

Citat:

În prealabil postat de Moroco (Post 669547)
Ceea ce e cu neputinta la oameni e cu putinta la Dumnezeu deci nu deznadajdui niciodata oricat ai fi de hartuit, haituit si tarat in sipite sau capcane ori in momente culminante carora nu crezi ca poti face fata.

Lumina aia falsa e ipocrismul, fariseismul, faraonismul. Demonul trufiei si al mandriei grozave slujitoare de idoli nemuritori se afla ascuns in interior, pe afara-i vopsit gardul si in interior leneopardul.


Visele te schimba daca-ti analizezi comportamentul in ele, altfel te-ar putea doar inalta in inchipuire de sine si in betia iubirii de sine.



Practic prin vis bunica ta te-a intarit in credinta vietii vesnice.



Ai darul stralucirii si al premonitiei de aceea pismasii vor sa te doboare, sa te tepuiasca, deci nu te pripi si nu te infricosa caci disperarea te face sa cedezi si sa le faci pe plac lasandu-te inhaitat in contra Dumnezeirii. Nu te incanta prea tare ca sa nu te autopripesti si sa nu te auto-țepuiesti ca naivii ce se cred jmecheri.



Pentru multi Hristos va veni ca un hot si vor fi nepregatiti. Daca ar sti omul cand va fi pradat de hoti s-ar pazi deci trebuie sa veghezi caci in atentie trebuie sa fi atent la atentie sa nu ti se umple de pacate asa ca-n film, ca-n vis, ca-n inchipuire.


E haina cea Alba a Domnului ce merge inaintea ostirilor, haina sfanta muiata in sange.

O premonitie care pare ca s-a implinit.

N-ai inteles bine. Hristos nu ajuta lumea si pe mai marii lumii caci lumea e condusa de satanism deci ai in tine patima de a te inchina si a slujii lumii.


Practic ai fost ridicat la nivel de inger ce lupta cu puterile iadului. Esti deci un om bun si credincios ce e vrednic sa duca lupta cea buna cu fiara iadului si cu puterile lipsurilor din iad cu viciul de a se manca si a se bea unii pe altii si deci pentru ca ai murit in lupta crezand ca ai sa mori ucis de fiara cea urata de aia ai fost imbracat cu armura stralucitoare ca sa nu deznadajduiesti.



Trebuie insa sa-ti dai seama ca visurile sunt doar visuri chiar daca par foarte reale asa ca filmele in timp ce suflul duhovnicesc desi pare vis e defapt o realitate supranaturala, dumnezeiasca asa ca o vedere ce se dezvolta din Credinta.

Nu te teme si nu te infricosa, nu te pripi si nu te entuziasma. Incearca sa-ti pastrezi pacea, linistea si sa iesi din reactiile viscerale, animalice, dar mai ales sa nu primesti nimic de la lume caci prin ceea ce ai de la lume sau de la draci, prin alea iti atasezi inima de desertaciuni si vremelnicii lepadand Imparatia pentru nimicuri.


Asta am si facut, am strigat catre Hristos si catre Tatal ceresc, nu doar o data, de foarte multe ori, am strigat si catre Duhul Sfant, cand sunt in pericul, strig fara ezitare catre Cel Ce Este si strig cu toata fiinta...

Am inteles, visele au darul sa te schimbe in bine daca ai de-a face cu mustrari sau imagini infricosatoare care sa te impinga catre Hristos. Bunica mea mi-a fost foarte draga, foarte draga.. Sincer, e si o binecunvatare dar si o mare greutate, stii cum este sa fii luat in batie de joc de alti asa zisi ortodocsi? Sa ti se spuna pe un site-uri ca iei droguri cand oamenii astia nu te-au cunoscut in viata reala? Am incercat sa intru pe canale de YT live sa vorbesc despre aceste experiente si am fost luat la misto in toate felurile....

Eu vreau ca toti oamenii sa se intoarca la Dumnezeu, inclusiv eu insumi, asta e telul meu, asa a ajuns mama mea, care nu se ducea deloc la biserica sa se duca la biserica, macar atat, pe masura puterii ei de intelegere, dupa zeci de ani!!!!! Biserica de aici din sat, foarte multi oameni au murit in zona mea anul acesta...

M-am gandit la acest lucru, ca acea lumina a venit de la Dumnezeu insa tot eu am ramas, acelasi om.. intr-un vis multi oameni mi-au multumit ca i-am ajutat si eu le-am zis: Nu-mi multimiti mie, eu nu am facut nimic pentru voi, sa-i multumiti Lui Dumnezeu!

Da, eu daca am un vis legat de familie, vorbesc despre visul meu, am visat ca oameni care erau in spital se vor face bine, asta cu sapamani sau zile inainte sa se faca bine si s-au facut bine, nimeni nu m-a crezut din famila mea.

Nu am vazut acel film, de la o vreme caut foarte multe filme crestine, aproape le-am vazut pe toate, stiu ca nu prea respecta scripturile dar e importanta esenta, daca te aduce mai aproape de Dumnezeu sau nu.

Multumesc pentru sfaturi!!

Moroco 16.11.2021 19:23:27

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 669548)
Nu pot sa spun decat ca este un dialog intre un credincios naiv si un habotnic iresponsabil care nu a inteles ca nu se abordeaza in modul asta problemele duhovnicesti.


Visele nu se talcuiesc dupa capul sectarilor draga credinciosule.


Vezi ca domnul Moroco de mai sus este sectar notoriu si tocmai ai prizat de la el niste reprize bolnave de ... toxicomanie sectara.


Ca sa vezi ce e un vis trebuie sa vezi cum e omul. Daca se roaga, daca e impartasit, care e starea lui duhovniceacsa.

Daca tu esti usa de veceu nu ai cum sa ai vise de la Dumnezeu.


Daca vrei sa mergi la clubul vrajitoarelor si al descantatoarelor, al visatorilor profesionisti te invit pe alt forum unde se da in bobi in ghioc si unde se descanta.

Daca vrei un sfat la locul lui care sa te ajute raspunde la intrebari.


Pana una alta vad ca Moroco te-a prelucrat dupa calapodul sectar: CREDE ORICE, CA PROSTUL.


Vezi ca Moroncel este un semivrajitor, prin practica sectara pe care o are. Te sfatuiesc sa ai mare mare incredere in el, ca o sa te duca unde este si el. Pe coclauri. O sa iti dea niste interpretari foarte foarte fericite.

Asa ca draga Amiel, poti sa mergi dupa sloganul, crede mult, dar dupa urechea unui sectar, sau crede putin, dar dupa o minte mai sanatoasa.


@A-Miel25

Vezi ca a intrat pe fir @gpalme ca sa ma atace si sa strice firul de discutie pacalindu-te ca apara ortodoxia si pe tine ca ortodox. Incepe sa dea lectii crezandu-se mare teolog nepricepand ca e dacat un pui al baronului de Mieunhauzen care confunda sectele cu Trambitele Apocaliptice.

Nu pune botul la minciunile lui. Nu sunt sectar, sunt ortodox practicant cu frica lui Dumnezeu.

Problema lui e ca nu poate crede si in Cele 7 Tr.Apocaliptice si daca el nu poate crede atunci eu sunt rau si sectant daca cred in ortodoxie si in Cele 7 Tr.Ap. .

Ignora deci mitomanul ce da sa strice orice fir de discutie deraind de la subiect spre lupta cu mine mintind ca apara ortodoxia si ca el ar fi biserica ortodoxa, purtatorul ei de cuvant. E decat un pripit!

E pripit si incapatanat, ambitios in indaratnicie si intolerantya si nu poate nicicum asculta sa nu distruga ca un kamikaze orice fir de discutie nestiind ca pe el insusi se autodistruge vrandu-se stapan peste toate si mare berou.

I-am iertat toate mitomaniile si mieunelile ce trag cu gat de lebada de coada sirena lui Roaita la revolutia satanista a comunisislor furiosi dar n-am cu cine discuta, il ia mereu pofta mortotoxica de a-si deversa toate golaniile si huliganismele nevrand sa priceapa ca Trambitele nu sunt secte ci Trambite Apocaliptice veritabile dovedite prin marturii si fapte minunate de mare credinta inaintea intregului popor roman.

Daca nu esti atent vei cadea in necredinta lui caci multi dintre ortodocsi sunt tarati de astfel de oameni in lepadare de credinta, in lepadare de Hristos-Cuvantul si de Cele 7 Tr.Ap. .

M-a facut in ultimele 9 luni in toate felurile desi nu i-am gresit cu nimic daca cred si in Trambite, dar nu cred ca naivul ratacit ci cred pe baza miilor de marturii si de minuni vrednice de crezare si pe baza de studiu si de cercetare la fata locului. Oricat marturisesc el nu poate vedea adevarul Adevarat si nu se lasa invins de Dumnezeu si baga forumistilor in cap idei false si fixe prin repetare si insistenta infinta, mintind ca-s sectant, ca-s eretic, ca-s iesit din biserica, ca-s nebun, ca-s prost, ca-s alea-alea, acuma ma face si semivrajitor.... nepricepand ca orbul et corbul si ciobul ce rade de oala sparta e exact el cu toate vrajelile lui prin care invarte marota sectelor.

Nu te lua deci dupa bostenel de Helowwin ce-mi trage de luni de zile mii de @gpalme cu sectarismul crezandu-se Grigorie Palamas daca s-a imbracat in sfantul respectiv caci domnu teologul e raspopit si analfabet si e vandut lumii lui antihrist, globalistilor si ”sfintei” ratiuni a marelui papalâc nestiind sa faca deosebire intre Trambite si neoprotestanti. Da el indicatii pretioase vorbind de starea ta, face el analize si-ti da canoane exact ca fariseii batandu-se in piept cu mintea lui sanatoasa si vrand supunere si ascultare de el si fara sa-ti dai seama, de frica inchizitiei te lasi sa ti se erijeze de duhovnic si sa-ti puna juguri grele de dus, canoane de rugaciune si pocainta in timp ce el ca un huligan nu se atinge nici cu degetul sa nu mai minta, sa nu mai provoace, sa nu mai deraieze de la subiect, sa se roage el pentru altii, sa respecte forumistii, firele de discutie, limba romana si comportamentul cuvincios. Auzi la el ce intrebari iti pune parand asa un duhovnic cu experienta ca sa ti se erijeze de sef si sa te lepde de credinta. :71:

A stat la cotitura si abea a asteptat sa loveasca din nou si iata-l cazand in recidiva saracutul de el. Nu vezi cata rautate si minciuna devarsa la adresa mea vrand sa va inhaiteze in UkUxclan ca sa ma lapidati mintind ca as fi sectant? E un evident lup imbracat in haina de sfant. Deci ignora-l pe incompetent ca e iresponsabil si povesteste-ne mai departe visele tale atat de frumoase, pline de talc si de mustrare inteleapta ce vine de sus continand un evident dar premonitional. Nu te lasa doborat in credinta de astfel de oameni trufasi si atot ”stiutori” care slujesc minciuna si inchizitia! Poti fi sigur ca sunt ortodox practicant ce particip la liturghie si ma pocaiesc si ma spovedesc regulat. Crede-ma ca nu eu te mint caci n-am niciun interes si sunt de 15 ani pe forum chiar daca haite de lupi imbracati in apartorii ortodoxiei au pacalit de cateva ori adminul, n-am niciun interes decat sa spun adevarul in timp ce el are interes si acel interes al necredintei sale si al discutiei cu reacredinta il face atat de orb si de pripit.

Hai, povsteste mai departe domnule @A-miel25.

Imi dau seama ca Dumnezeu te are sub aripile Sale.

Amiel25 16.11.2021 19:56:38

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 669548)
Visele nu se talcuiesc dupa capul sectarilor draga credinciosule.

Vezi ca domnul Moroco de mai sus este sectar notoriu si tocmai ai prizat de la el niste reprize bolnave de ... toxicomanie sectara.

Ca sa vezi ce e un vis trebuie sa vezi cum e omul. Daca se roaga, daca e impartasit, care e starea lui duhovniceacsa.

Daca vrei un sfat la locul lui care sa te ajute raspunde la intrebari.

Vezi ca Moroncel este un semivrajitor, prin practica sectara pe care o are. Te sfatuiesc sa ai mare mare incredere in el, ca o sa te duca unde este si el. Pe coclauri. O sa iti dea niste interpretari foarte foarte fericite.


In interpretarile lui Moroncel tocmai ti-a facut prozelitism sectar si predica anti-BOR. Lasa-l pe Moroncel ca e ratacit pe forum, e un coiot din ala care a sarit pe unde a putut ca sa intre pe forum dupa ce adminii l-au banat de vreo 10 ori in 10 ani.


Spune-mi care e starea ta duhovniceasca. Esti spovedit, impartasit? Te rogi? Cum e familia ta? Sunteti credinciosi?

Cum esti de mic, te-ai dus la biserica? Ai trait in pacat?

Cati ani ai?

Visele nu se talcuiesc cum zice Moroncel... ti-as zice mai multe dar trebuie sa stiu mai multe despre tine.

M-a ajutat cu intelegerea acestor vise, nimeni nu a putut sa-mi raspunda pana acum, sa nu vorbesc de cei ce si-au batut joc de mine in alte dati.. Am scris pe 3 formuri, doua ortodoxe, aici, cel romanesc, unul strain, iar celalalt un forum mai general ce nu avea legatura directa cu religia, doar aici am primit raspuns.

Ti-am raspuns, botezat doar o data, cand m-am nascut, ortodox, biserica este la doi pasi de mine, dar nu am mai fost de ani inauntru, am fost la alte biserici, tot ortodoxe, am fost la Arsenie Boca si la alte biserici de prin zona, dar nu-mi mai amintesc ce am facut, fiind timid de felul meu. Mama mea, dupa ani si ani si ani in care nu s-a dus la biserica, a decis sa se duca la biserica, la slujbe, iar eu asta mi-am dorit pentru ea foarte mult si s-a intamplat, asa am primit acele bucatele de paine de la biserica. Pana la 16 ani n-am avut tangeta cu religia, adica sa imi dedic eu timp sa inteleg, insa am stiu ca Dumnezeu e real si practic ca mi-a ghidat toata viata, apoi la 16 ani am citit Noul Testament, singur, pentru prima data si asa am continuat sa studiez Biblia apoi am studiat si despre celelalte religii. Povestea e lunga, intamplarile sunt multe, idee e ca m-ai judecat fara sa ma cunosti, asa la foc instant iar cuvintele pe care le-am citit inainte sa modifici aceasta postare aratau foarte multa ura interioara care se reflecta in exterior, nu te judec, asta e impresia mea, pana la urma toti scoateam afara ce avem in noi insine si nu doar o data am gustat acea ura interioara. Eu tocmai ce mi-am facut contul ( ieri ), l-am facut si am scris imediat, atata tot.

M-am dus la biserica de mic, m-am rugat de mic si ma rog si in ziua de azi, aproape ca nu e zi in care sa nu fac cate o rugaciune interioara, Tata iarta-ma, asa ma adresez eu Lui Dumnezeu, oare nu facem toti zi de zi pacate/greseli? Eu cel putin gresesc zi de zi, ma ajunge seara incarcat de greutatile puse pe spate in timpul zilei. Cand eram mic il cunosteam pe Dumnezeu prin intuitie, mai precis, stiam de Hristos, stiam ca are grija de mine si ca imi ghideaza pasii, apoi fiind mai mare, mai matur, am studiat scripturile.

Am 26 de ani, poate te intrebi, de ce nu frecventez biserica de langa mine? N-ai intelege.. e o poveste lunga care are radacini in lucrurile pe care le-am trait eu. Cine m-ar asculta si cine m-ar crede, in ziua de azi, in primul rand esti luat in ras sau pur si simplu nu poti fi inteles, n-am avut curajul sa vorbesc despre aceste lucruri cu cei din bisericile pe unde am umblat. Toti din familie cred in Dumnezeu, dar fiecare dupa puterile sale, de cand cu incercarile multe parca s-au apropiat si ei mai mult, mai ales ca eu practic am tipat de durere inainte sa ajung in spital, am spus exact ce a spus Hristos insa eu am avut un motiv bun, greselile mele, "Dumnezeu m-a uitat" din nou si din nou, si asa Dumnezeu a ajuns mai aproape de noi si mama mea s-a dus la biserica, si iata ca nu m-a uitat.

Amiel25 16.11.2021 20:12:04

Citat:

În prealabil postat de Moroco (Post 669550)
@A-Miel25

Vezi ca a intrat pe fir @gpalme ca sa ma atace si sa strice firul de discutie pacalindu-te ca apara ortodoxia si pe tine ca ortodox. Incepe sa dea lectii crezandu-se mare teolog nepricepand ca e dacat un pui al baronului de Mieunhauzen care confunda sectele cu Trambitele Apocaliptice.

Nu pune botul la minciunile lui. Nu sunt sectar, sunt ortodox practicant cu frica lui Dumnezeu.

Problema lui e ca nu poate crede si in Cele 7 Tr.Apocaliptice si daca el nu poate crede atunci eu sunt rau si sectant daca cred in ortodoxie si in Cele 7 Tr.Ap. .

Ignora deci mitomanul ce da sa strice orice fir de discutie deraind de la subiect spre lupta cu mine mintind ca apara ortodoxia si ca el ar fi biserica ortodoxa, purtatorul ei de cuvant. E decat un pripit!

E pripit si incapatanat, ambitios in indaratnicie si intolerantya si nu poate nicicum asculta sa nu distruga ca un kamikaze orice fir de discutie nestiind ca pe el insusi se autodistruge vrandu-se stapan peste toate si mare berou.

I-am iertat toate mitomaniile si mieunelile ca trag cu gat de lebada de coada sirena lui Roaita la revolutia satanista a comunisislor furiosi dar n-am cu cine discuta, il ia mereu pofta mortotoxica de a-si deversa toate golaniile si huliganismele nevrand sa priceapa ca Trambitele nu sunt secte ci Trambite Apocaliptice veritabile dovedite prin marturii si fapte minunate de mare credinta inaintea intregului popor roman.

Daca nu esti atent vei cadea in necredinta lui caci multi dintre ortodocsi sunt tarati de astfel de oameni in lepadare de credinta, in lepadare de Hristos-Cuvantul si de Cele 7 Tr.Ap. .

M-a facut in ultimele 9 luni in toate felurile desi nu i-am gresit cu nimic daca cred si in Trambite, dar nu cred ca naivul ratacit ci cred pe baza miilor de marturii si de minuni vrednice de crezare si pe baza de studiu si de cercetare la fata locului. Oricat marturisesc el nu poate vedea adevarul Adevarat si nu se lasa invins de Dumnezeu si baga forumistilor in cap idei false si fixe prin repetare si insistenta infinta, mintind ca-s sectant, ca-s eretic, ca-s iesit din biserica, ca-s nebun, ca-s prost, ca-s alea-alea.... nepricepand ca orbul et corbul si ciobul ce rade de oala sparta e exact el.

Nu te lua deci dupa bostenel de Helowwin ce-mi trage de luni de zile mii de @gpalme crezandu-se Grigorie Palamas daca s-a imbracat in sfantul respectiv caci domnu teologul e raspopit si analfabet si e vandut lumii lui antihrist, globalistilor si ”sfintei” ratiuni a marelui papalâc. Da el indicatii pretioase vorbind de starea ta, face el analize si-ti da canoane exact ca fariseii batandu-se in piept si vrand supunere si ascultare de el si fara sa-ti dai seama, de frica te lasi sa ti se erijeze de duhovnic si sa-ti puna juguri grele de dus in timp ce el ca un huligan nu se atinge nici cu degetul sa nu minta sa se roage, sa respecte forumistii, firele de discutie. Auzi la el ce intrebari iti pune parand asa un duhovnic cu experienta ca sa ti se erijeze de sef si sa te lepde de credinta. :71:

Abea a asteptat sa loveasca din nou si iata-l cazand in recidiva saracul de el. Nu vezi cata rautate si minciuna devarsa la adresa mea vrand sa va inhaiteze in UkUxclan ca sa ma lapidati? E un evident lup imbracat in haina de sfant. Deci ignora-l pe incompetent si povesteste-ne mai departe visele tale atat de frumoase, pline de talc si de mustrare inteleapta ce vine de sus continand un evident dar premonitional. Nu te lasa doborat in credinta de astfel de oameni trufasi si atot ”stiutori” care slujesc minciuna si inchizitia! Poti fi sigur ca sunt ortodox practicant ce particip la liturghie si ma pocaiesc si ma spovedesc regulat. Crede-ma ca nu eu te mint caci n-am niciun interes in timp ce el are si acel interes al necredintei sale il face atat de orb si de pripit.

Hai, povsteste mai departe domnule @A-miel25.

Imi dau seama ca Dumnezeu te are sub aripile Sale.


Inteleg, am observat ca aveti foarte multe discutii contradicatorii :) Pentru mine, ce ai spus, are foarte mult sens si iti multumesc mult! Nu mi-a raspuns nimeni altcineva pana acum, sa scrii pe 3 forumuri cu sute, mii de membrii si sa iti raspunda doar un om, asta spune ceva.

Moroco 16.11.2021 20:26:01

Citat:

În prealabil postat de Amiel25 (Post 669552)
Inteleg, am observat ca aveti foarte multe discutii contradicatorii :) Pentru mine, ce ai spus, are foarte mult sens si iti multumesc mult! Nu mi-a raspuns nimeni altcineva pana acum, sa scrii pe 3 forumuri cu sute, mii de membrii si sa iti raspunda doar un om, asta spune ceva.

NU-S SECTAR!!! (bostanel de Hellovwin, inchizitorul @gpalme ma confunda intentionat si viclean cu Ewald Frank-enstain si cu neoprotestantii ca sa va ia si sa va inhaite impotriva Trambitelor caci el nu poate crede si atunci nu vrea sa lase pe altii sa creada. Asta e interesul lui: necredinta lui nedreapta , oarba si exclusivista pe care o ridica la rang de virtute)

Esti foarte tanar si de aceea ai multe visuri frumoase. Si eu aveam multe visuri pe vremuri, ceva de speriat.

De exemplu am avut un vis in care ma jucam in parcul de dinaintea casei in care am locuit in copilarie. La un moment dat apar pe cer asa ca niste pături-cearsafuri semi-transparente asa ca niste stafii de tot felul de culori si de frica toata lumea dispare din parc si eu ramas singur ma ascund sub o banca. Ma gasesc duhurile astea (rele) si ma iau de mana si ma trag spre cimitir si in drum spre cimitir abea reusesc sa ma agat de clanta de la poarta si ma tin strans de ea pana ce duhurile ma lasa si intru repede in casa unde mama si familia ma asteptau cu masa pusa pe o fata de masa romaneasca alba brodata cu flori.

Din visul asta am inteles ca era vorba de curentele si de culorile politice ce apar pe cerul Romaniei dupa revolutie. Mie imi place sa urmaresc politica si sa ma implic emotional si sa iau atitudine. Iata insa ca in ultimii 30 de ani am cam luat teapa caci asistam la refacerea USLamismului spre marea suspendare a fricusului. N-am sa intru de partea nimanui in lupta fratricida.

Am si eu atatea vise si atatea intalniri cu tot felul de entitati malefice. Deci nu te teme, nu esti singurul bantuit.

Ca sa progresezi incearca sa nu desfranezi, sa lepezi poftele si sexualitatea, labordelatoria si vei progresa dar daca crezi deja in Arsenie Boca inseamna ca esti pe Calea cea buna caci el este mare prooroc si mare duhovnic, este Trambita Apocaliptica nr. 3.

Studiaza si celelate Trambite Apocaliptice ca sa-ti faci o parere cinstita caci ele au trambitat deja pentru vremurile actuale si crezandu-le n-ai sa te ratacesti! Tine aproape de biserica ortodoxa si straduieste-te sa fi un credincios practicant, fara habotnicie si ipocrism.

Hai mai povesteste-ne din biblioteca ta de visuri premonitionale sau pilduitoare si am sa incerc sa le inteleg misterul si rostul.

Amiel25 16.11.2021 21:41:24

Citat:

În prealabil postat de Moroco (Post 669553)
NU-S SECTAR!!!

Esti foarte tanar si de aceea ai multe visuri frumoase. Si eu aveam multe visuri pe vremuri, ceva de speriat.

De exemplu am avut un vis in care ma jucam in parcul de dinaintea casei in care am locuit in copilarie. La un moment dat apar pe cer asa ca niste pături-cearsafuri semi-transparente asa ca niste stafii de tot felul de culori si de frica toata lumea dispare din parc si eu ramas singur ma ascund sub o banca. Ma gasesc duhurile astea (rele) si ma iau de mana si ma trag spre cimitir si in drum spre cimitir abea reusesc sa ma agat de clanta de la poarta si ma tin strans de ea pana ce duhurile ma lasa si intru repede in casa unde mama si familia ma asteptau cu masa pusa pe o fata de masa romaneasca alba brodata cu flori.

Din visul asta am inteles ca era vorba de curentele si de culorile politice ce apar pe cerul Romaniei dupa revolutie. Mie imi place sa urmaresc politica si sa ma implic emotional si sa iau atitudine. Iata insa ca in ultimii 30 de ani am cam luat teapa caci asistam la refacerea USLamismului spre marea suspendare a fricusului. N-am sa intru de partea nimanui in lupta fratricida.

Am si eu atatea vise si atatea intalniri cu tot felul de entitati malefice. Deci nu te teme, nu esti singurul bantuit.

Ca sa progresezi incearca sa nu desfranezi, sa lepezi poftele si sexualitatea, labordelatoria si vei progresa dar daca crezi deja in Arsenie Boca inseamna ca esti pe Calea cea buna caci el este mare prooroc si mare duhovnic, este Trambita Apocaliptica nr. 3.

Studiaza si celelate Trambite Apocaliptice ca sa-ti faci o parere cinstita caci ele au trambitat deja pentru vremurile actuale si crezandu-le n-ai sa te ratacesti! Tine aproape de biserica ortodoxa si straduieste-te sa fi un credincios practicant, fara habotnicie si ipocrism.

Hai mai povesteste-ne din biblioteca ta de visuri premotionale sau pilduitoare.

Cand vorbim de religie, automat vorbim si de discutii contradicatorii, mereu au fost si mereu vor fi, eu mereu ma rog la Dumnezeu sa ma ajute sa inteleg si sa merg pe calea cea dreapta iar daca gresesc, sa fiu atentionat.

Interesant vis, te duceau acolo, catre moarte, nu fizica, ci interioara, in primul rand. Se schimba conducerea dar aceeasi oameni conduc, si eu am urmarit si urmaresc scena politica dar eu nu vad altceva decat o piesa de teatura condusa de maestrii papusari.

Se pare ca si tu duci o cruce similara cu cea dusa de mine, prin cate cosmaruri nu am trecut, mereu atacat, atacat "spiritual" dar si in lumea de zi cu zi, fiind luat la misto de cei ce se prezinta ortodocsi si apoi rad si fac misto de mine, avand zeci, sute, mii de urmaritori pe Youtube, cum se poate asa ceva. Mi-a fost propus sa scriu o carte despre experientele mele si am zis ca nu, nu vreau si nu am vrut niciodata sa fac bani de pe urma acestor experiente.

Cu asta ma lupt de ani, victorii si infrangeri, dar asta pentru ca mereu ma pierd pe drum si cu greu ma ridic, insa cu cat te indepartezi de partea carnala, cu atat simti cum te eliberezi din ce in ce mai mult de tine insuti.

O sa studiez si despre acele lucruri, am studiat aproape toate religiile lumii, dar nu la un nivel profound, experientele mele m-au impins si mai tare sa caut raspunsuri.

Un alt vis foarte interesant, chiar cand am inceput sa ma imbolnavesc. M-am vazut pe mine insumi dormind pe un pat de spital, eram acoperit de o patura, de nicaieri au aparut aceste creaturi care mi-au intrat in piept, aratau precum niste viermi, am stiut imediat ca este boala care a intrat in mine, dar ce se intampla la nivel spiritual avea o reflectie in lumea materiala. Fiind in pat, m-am trezit speriat, inca in vis, la usa de intrare in acea camera vad un om imbracat un haine albe ( roba ), precum hainele preotilor dar albe, iar fata ii era ascunsa, stralucea precum Soarele si nu am putut sa vad nimic. Am stiut ca este un inger care a permis ca boala sa intre in mine.

Dupa cateva luni, am iar un vis, ma gasesc plutind spre cer, in nori se afla acelasi om imbracat in haine albe, haine precum hainele preotilor ( roba ), fata ii lumina precum Soarele si nu am putut sa vad nimic, insa am auzit aceste cuvinte: Drumul tau pe acest pamant s-a incheiat, te-ai descurcat bine pe Pamant, este timpul ca tu sa vi in Paradis"; in timp ce pluteam catre noi m-am uitat inapoi si am vazut multa distrugere, orase distruge, totul era distrus, insa in acele ramasite ma aflam tot eu, partea carnala, dar nu eram eu, acel "Eu" tipa si urla, infuriat la culme, i-am simtit ura, ca eu nu meritam sa ma duc la Dumnezeu, incerca sa ma prinda, mi-am dat seama ca este personificarea diavolului si reprezenta toate greselile mele, acuzatorul, ma acuza sa nu pot urca catre Dumnezeu, insa eu mi-am intors privire catre cer si asa s-a terminat visul meu.

Am fost foarte bolnav, de foarte multe ori m-am trezit, stiind ca mor, pur si simplu stiam, simteam cum ma pierd, pluteam in neant, insa ma luptam si strigam catre Dumnezeu sa nu ma lase. M-am trezit in tot felul de locuri, intr-un loc unde erau doar nori aurii si in departare o lumina puternica precum Soarele. Inca sunt aici si sunt cu un scop, pentru familia mea, pentru asta L-am rugat pe Dumnezeu sa nu ma ia, au fost momente cand pur si simplu m-am lasat purtat catre lumina, atata Iubire si Pace, nu se compara cu nimic pe Pamant.

M-am trezit la biserica locala si acolo erau foarte multe suflete pierdute, asa pareau, oameni din toate timpurile, blocate acolo, intre ei se afla o mama cu un copil, copilul avea picioarele rupte si nimeni nu putea sa-l ajute. Eu am zis: Te voi ajuta eu! i-am luat picioarele, erau rupte de la genunchi, le-am lipit si din mine a iesit o energie verde ( doar asa pot descrie ce am vazut ) si s-a vindecat. Atunci ei toti au inceput sa ma venereze, mi se inchinau mie si ma premareau, eu m-am dat intr-o parte si le-am zis: Nu-mi multimiti mie, eu nu am facut nimic pentru voi, sa-i multumiti Lui Dumnezeu!; Si am continuat sa le zic asa, chiar m-am suparat, eu eram un om, nu facusem eu nimic, Dumnezeu facuse totul, si am plecat de acolo.

Il cautam pe Hristos neincetat prin vise, s-a intamplat sa aud o voce venind parca din cer: "Acolo unde este comoara ta, acolo ma vei gasi"; evident m-a dus imediat cu gandul la scripturi, la evanghelia dupa Matei, strangeri comori in ceruri acolo unde nu le mananca moliile si rugina si unde hotii nu le sapa, nici nu le fura.

M-am trezit de multe ori privind sistemul solar, in spatiu, lucrurile pe care le-am vazut, nu am cuvinte sa va spun... Soarele arata precum o minge de lumina, asa arata, parea precum o minge de football, vedeam planetele si totul, Calea Lactee, o frumusete de nedescris, arata cum arata in imagini dar mult mai frumos..

Am avut un vis, am auzit numele "Bebe" si am vazut un cosciug, dupa cateva zile a murit o ruda indepartata, nici nu stiam ca exista acea persoana, numele sau era "Bebe". Inainte sa inceapa pandemia, am avut un vis cu bunica mea, mi-a zis: "Spunei fetei mele sa aiba mare grija de ea!"; ea fiind cu multe probleme. De multe ori am intalnit-o pe bunica mea si nu pot descrie in cuvinte iubire pe care am simtit, m-am simtit cel mai iubit din tot universul, toata iubirea era numai a mea, atat de iubit m-am simtit.

Am avut un vis in care am vazut o fata care fusese violata de politistul local si de alti 3 oameni din acel oras, un orasel mic din alta tara. Fata era foarte socata, s-au strans toti din acel orasel sa afle ce s-a intamplat dar acest politist a dus-o intr-o camera, ea era incremenita, atunci cei 4 s-au hotorat s-o omoare, au strans-o de gat cu un cablu negru, sa para ca se spanzurase. Chiar in acel moment eu am fost tras in corpul ei si am simtit totul, cata durere, cauta suferinta, am tipat din toata fiinta mea: "Doamne Dumnezeule, Iisuse Hristoase, Salveaza-ma!!!"; si m-am trezit imediat.

Stateam in pat si am avut o viziune, asa dintr-o data, am vazut mai multi oameni care erau intr-o biserica si se rugau la Hristos, oameni simpli, saraci, dintr-o data vad o creatura intunecata care urla din tot corpul: "Nu va mai rugati, nu va mai rugati!!!"; apoi atentia imi este indreptata catre un preot care se ruga intr-un loc "secret", in natura, ce rugaciune pura si curata, asta am simtit.

Am avut un cosmar groaznic in care diavolul incerca sa puna stapanire pe mine, pluteam prin aer si ceva ma misca si ma tine paralizat, am strigat cu voce tare: Diavolul incerca sa puna stapanire pe mine!!; si m-am trezit imediat. Am dus multe lupte, fiind mereu atacat in fel si chip, prin vise, avand corpul ranit si vanat de tot felul de creaturi si oameni ai intunericului, vrajitori, satanisti, luciferieni.

M-am trezit din nou plutind catre cer, ma duceam catre Dumnezeu, simteam cum ma ridic, cand de nicaieri a aparut un sarpe mare ( cred ca avea 10 metri inaltime ) si plin de ura, a zis catre mine: Tu nu te vei ridica catre Dumnezeu!!; si nu m-a lasat sa ma ridic.

Am fost atacat de o entitate intunecata, mi-a spus ca ma ataca pentru ca eu sunt impotriva miscarii LGBT.. ( si asa mai departe ), ca acesta entitate este spiritul din spatele acestei miscari, m-am luptat cu acea entitate, avea corp uman dar era negru, nu avea fata, doar intuneric, neant.

Iorest 17.11.2021 00:06:53

Citat:

În prealabil postat de Amiel25 (Post 669549)
Asta am si facut, am strigat catre Hristos si catre Tatal ceresc, nu doar o data, de foarte multe ori, am strigat si catre Duhul Sfant, cand sunt in pericul, strig fara ezitare catre Cel Ce Este si strig cu toata fiinta...

Trebuie să ne ancorăm în Sfintele Taine și viața bisericească și să avem și discernământ patristic (care necesită cunoaștere a învățăturilor ortodoxe), altfel putem fi ușor de indus în eroare.

Citat:

În prealabil postat de Amiel25 (Post 669549)
Am inteles, visele au darul sa te schimbe in bine daca ai de-a face cu mustrari sau imagini infricosatoare care sa te impinga catre Hristos.

Totuși ce rost au să se intercaleze atâtea vise fără noimă, de ce ne-ar vorbi Dumnezeu prin vise, dacă are oameni cu care să ne comunice una sau alta ?

S-au terminat oamenii înduhovniciți și cu discernământ pastristic, ca să fie necesară o solie prin vis ?

De ce ar fi mai importante visele ca spovedania, împărtășania, Sfântul Maslu, dacă sfintele Taine sunt lăsate până la venirea Domnului ?

Adică dacă nu ne spovedim și împărtășim, dar doar visăm și spunem ce visăm ne este suficient pentru mântuire ?

Citat:

În prealabil postat de Amiel25 (Post 669549)
Sincer, e si o binecunvatare dar si o mare greutate, stii cum este sa fii luat in batie de joc de alti asa zisi ortodocsi? Am incercat sa intru pe canale de YT live sa vorbesc despre aceste experiente si am fost luat la misto in toate felurile....

Majoritatea își schimbă viața fără vise, mai degrabă în urma întâmplărilor reale și a gustului amar al propriilor fapte și atitudini, deci nu au o pondere așa mare în actul de pocăință, doi nu avem noi discernământul părinților din primele VI secole ale creștinismului să spunem că distingem ce e de la îngerii căzuți ce e de la Dumnezeu.

Dacă o însăilare de vise ne slăbesc psihicul, ne înfricoșează, nu e lucrarea celui rău ?

Stările emoționale din vis nu cred că sunt criterii, poți să ai stări emoționale pozitive care se revarsă și când fumezi, mănânci peste măsură, asculți muzica preferată, nu emoția din timpul visului e unicul criteriu, emoția poate fi manevrată.

Părintele Cleopa chiar a lăsat niște învățături despre Vise și vedenii .
https://documente.net/document/parin...i-scanata.html

Citat:

În prealabil postat de Amiel25 (Post 669549)
Eu vreau ca toti oamenii sa se intoarca la Dumnezeu, inclusiv eu insumi, asta e telul meu, asa a ajuns mama mea, care nu se ducea deloc la biserica sa se duca la biserica, macar atat, pe masura puterii ei de intelegere, dupa zeci de ani!!!!! Biserica de aici din sat, foarte multi oameni au murit in zona mea anul acesta...

O parte din oamenii care trăiesc într-o anumită epocă se întorc la pocăință, din păcate nu toți cei care alcătuiesc o comunitate.

Visele oricum ar trebui tâlcuite în limitele învățăturii lăsate de sfinții părinți și fără cunoașterea asta care e vastă și durează toată viața, nu ai de unde să extragi nici criteriile de analiză.

Probabil cei mai avansați duhovnicește ar putea tâlcui fără să se ducă în ispită.

Dar repet tu simți că a visa și a spune mai departe, plus a te ruga în momentele de disperare cu cuvintele proprii, nu din Ceaslov, Acatistier, nu cu rugăciunile începătoare Împărate Ceresc, Sfinte Dumnezeule, Cuvine-se cu adevărat, Crezul etc e suficient pentru mântuire ?

Amiel25 17.11.2021 10:34:18

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 669555)
Trebuie să ne ancorăm în Sfintele Taine și viața bisericească și să avem și discernământ patristic (care necesită cunoaștere a învățăturilor ortodoxe), altfel putem fi ușor de indus în eroare.

Eu vad o apropiere de Dumnezeu, nu o departare.

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 669555)
Totuși ce rost au să se intercaleze atâtea vise fără noimă, de ce ne-ar vorbi Dumnezeu prin vise, dacă are oameni cu care să ne comunice una sau alta ?

S-au terminat oamenii înduhovniciți și cu discernământ pastristic, ca să fie necesară o solie prin vis ?

De ce ar fi mai importante visele ca spovedania, împărtășania, Sfântul Maslu, dacă sfintele Taine sunt lăsate până la venirea Domnului ?

Adică dacă nu ne spovedim și împărtășim, dar doar visăm și spunem ce visăm ne este suficient pentru mântuire ?

Eu nu le vad fara noima, insa multe sunt fara noima, creatii ale subconstientului, pe acelea le las sa plece. Eu stiu doar ca aceste vise vin la mine, defapt vin la mine foarte multe vise. Astea sunt visele mele, pentru mine, nu pentru intreaga lume sau intregul crestinism, eu le dau mai departe pentru cei sunt interesati. Eu nu am spus asa ceva.


Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 669555)
Majoritatea își schimbă viața fără vise, mai degrabă în urma întâmplărilor reale și a gustului amar al propriilor fapte și atitudini, deci nu au o pondere așa mare în actul de pocăință, doi nu avem noi discernământul părinților din primele VI secole ale creștinismului să spunem că distingem ce e de la îngerii căzuți ce e de la Dumnezeu.

Dacă o însăilare de vise ne slăbesc psihicul, ne înfricoșează, nu e lucrarea celui rău ?

Stările emoționale din vis nu cred că sunt criterii, poți să ai stări emoționale pozitive care se revarsă și când fumezi, mănânci peste măsură, asculți muzica preferată, nu emoția din timpul visului e unicul criteriu, emoția poate fi manevrată.

Părintele Cleopa chiar a lăsat niște învățături despre Vise și vedenii .
https://documente.net/document/parin...i-scanata.html

Oare eu nu traiesc in viata reala si nu imi duc crucea? Desigur. Nu ai intelege, crede-ma, daca nu ai trait acea Iubire si Pace, nu ai cum sa intelegi, si daca nu ai vazut acea Lumina aurie. Cum sa-ti spun, era mai reala decat mine si decat tine si decat intreaga lume, suntem temporari. Nu am fost mai treaz niciodata in viata asta, fiind acolo am fost cu adevarat treaz, aveam o intelegere mai profunda. Am urmarit si eu pe Youtube, gasesti multe videoclipuri cu Parintele Cleopa. Eu mai mereu incerc sa chem numele Domnului in vise, oare eu nu stiu ca spiritele trebuie testate, niciodata, dar nici macar o singura data nu am luat ce este destinat Lui Dumnezeu, slava si premarirea, ca eu stiu ca sunt doar un om.


Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 669555)
O parte din oamenii care trăiesc într-o anumită epocă se întorc la pocăință, din păcate nu toți cei care alcătuiesc o comunitate.

Visele oricum ar trebui tâlcuite în limitele învățăturii lăsate de sfinții părinți și fără cunoașterea asta care e vastă și durează toată viața, nu ai de unde să extragi nici criteriile de analiză.

Probabil cei mai avansați duhovnicește ar putea tâlcui fără să se ducă în ispită.

Noi le numim vise dar astea sunt mai mult decat vise, eu am o oarecare luciditate, imi amintesc aproape totul, cuvinte, sunete, detalii, fetele oamenilor intalniti. Sunt foarte reale si uneori mai reale decat ceea ce numim noi "real".

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 669555)
Dar repet tu simți că a visa și a spune mai departe, plus a te ruga în momentele de disperare cu cuvintele proprii, nu din Ceaslov, Acatistier, nu cu rugăciunile începătoare Împărate Ceresc, Sfinte Dumnezeule, Cuvine-se cu adevărat, Crezul etc e suficient pentru mântuire ?

Dumnezeu decide ce este suficient sau nu, te-ai rugat vreodata folosind cuvinte de la tine? E o rugaciune foarte puternica pentru ca o faci din toata fiinta ta, cel putin pentru mine este. Cunosc si eu rugaciuni.

Moroco 17.11.2021 13:14:04

Partea 1
 
Citat:

În prealabil postat de Amiel25 (Post 669554)
Cand vorbim de religie, automat vorbim si de discutii contradicatorii, mereu au fost si mereu vor fi, eu mereu ma rog la Dumnezeu sa ma ajute sa inteleg si sa merg pe calea cea dreapta iar daca gresesc, sa fiu atentionat.

Frumos, esti plin de intelegere buna, pozitiva. Din felul in care visezi si te manifesti imi dau seama ca esti o fiinta mult mai buna ca mine, duhovniceste ca traire esti pe o treapta net superioara chiar daca esti mult mai tanar. Esti foarte curajos si atasat de Domnul Hristos. Eu fata de tine incerc doar sa nu ma mint, sa nu mint pe altii, sa nu ma autoțepuiesc, sa fiu in concordanta cu Duhul Sfant ala adevarului Adevarat, mangaietorul si curatitorul sufletelor credincioase.

Citat:

Interesant vis, te duceau acolo, catre moarte, nu fizica, ci interioara, in primul rand. Se schimba conducerea dar aceeasi oameni conduc, si eu am urmarit si urmaresc scena politica dar eu nu vad altceva decat o piesa de teatura condusa de maestrii papusari.
Era chiar moarte-somn caci locuiam nu departe de cimitir folosindu-se de credulitate. Sigur ca adevarata moarte inseamna necredinta asa cum au majoritatea politrucilor.

Citat:

Se pare ca si tu duci o cruce similara cu cea dusa de mine, prin cate cosmaruri nu am trecut, mereu atacat, atacat "spiritual" dar si in lumea de zi cu zi, fiind luat la misto de cei ce se prezinta ortodocsi si apoi rad si fac misto de mine, avand zeci, sute, mii de urmaritori pe Youtube, cum se poate asa ceva. Mi-a fost propus sa scriu o carte despre experientele mele si am zis ca nu, nu vreau si nu am vrut niciodata sa fac bani de pe urma acestor experiente.
Pai daca ai scrie o carte sau ai pune texte si inregistrari pe Youtube, banii din reclame sau din vanzare de carte i-ai putea da apropiatilor. Problema e slava desarta de la lume, aia te poate afecta inchipuindu-te ca esti cineva important-exportant, un grozav pe sfinvers ce fara sa-si dea seama face treba murdara a satanismului. Crucea mea nu e similara cu a ta, eu nu duc nicio cruce, invat doar sa ma rabd pe mine insumi asa cum ma rabda Dumnezeu caci in tot ceasul fac rele tuturor sfintilor cu voia si cu patima, cu stiinta si cu nestiinta. Nu vreau sa ma arat pacatos ca sa ai impresia ca sunt cineva, chiar fac rele si vad chinul si durerea pe fata celor care simt. Deci la mine e ceva real pisma si rautatea necredintei mele si nu o smerenie smerita si blanda cu inima ce ia vina asupra sa. Lupta mea inrolat in Domnul Hristos-Cuvantul e mai mult cu lumeUl meu si cu mandria si grozavia mea pe sfinvers mituit find cu nemuriciuciu idolitartar si ca as fi o mai buna mancarica desi sunt corupt cu labordelatorie si iubire de sine ca un fel de niusizeu (iepuras). Sunt foarte fricos de felul meu si slugarnic, asa ca un serpisor mic faron ce nu elibereaza sfintii din sclavia rautatii mele de mare tartor. Deci nu ne asemana. Eu am nevoie de multa mantuire de sus, de ajutor, caci sunt handicapat mintal si neputincios si nu sunt bun de nimic pe cand tu vada ca lupti bine si frumos, ca esti curajos si tii aproape de Dumenezeu. Doar prin asta ne asemanam ca si eu ma stradui din rasputeri sa tin aproape de Hristos si de toata Dumnezeirea, prin ortodoxie si prin Credinta in Hristos Cuvantul si in Cele 7 Tr. Ap. care sunt sfintele Cornite ale Mielului Junghiat care a biruit sa deschida Cartea Vietii in Cer si sa-i rupa pecetile. Nu seaman nici cu tine si nici cu Domnul Christos cu fratii Sai ci mai degraba cu un mielut cu doua cornitEU ce vorbeste si se desarta ca un balaur deci asa ca un ispititor ce invata mereu lepadarea de lume si de sine ca sa asculte si sa se supuna si nicicum nu poate izbuti recazand mereu in recidive agravante.

Citat:

Cu asta ma lupt de ani, victorii si infrangeri, dar asta pentru ca mereu ma pierd pe drum si cu greu ma ridic, insa cu cat te indepartezi de partea carnala, cu atat simti cum te eliberezi din ce in ce mai mult de tine insuti.
Da, patimile firii trupesti pofticioase de labordelatorie si de sato-matzochism, asta ma chinuie in furiile si aprinderile trufiei oarbe caci nu stiu raspunsul la intrebarea din adanc: cine imi face si-mi va face rau in mod repetat si cine imi face si-mi va face bine si asociez repetarea raului si raul care vine plin de stress cu Dumnezeu sau cu sfintii, cu Preasfanta sau cu Hristos aruncand mereu vina greselilor banmasinariei robotului trupesc pe altii, ca-s deranjat, ca-s grersit de ei, ca de aia cad si nu pot sa-i eliberez pe sfinti si pe Hristos cel interior de rautațeurile mele pismase si uracioase. Ma tot pocaiesc mereu dar nu gasesc calea cea buna si abea abea de sus capat putina indreptare. Nu deznadajduiesc si incerc sa duc lupta cea buna asa ca sf. Ap. Pavel sau Petru sau ceilalti sfinti mucenici dar nu la nivelul lor ci la nivelul meu josnic si subuman.

Citat:

O sa studiez si despre acele lucruri, am studiat aproape toate religiile lumii, dar nu la un nivel profound, experientele mele m-au impins si mai tare sa caut raspunsuri.
N-o sa-ti para rau daca citesti despre Cele 7 Tr.Ap. si despre Cuvantul lui Dumnezeu ramanand in ortodoxie chiar daca ea te reneaga si te prigoneste. Sunt pripiti si nu stiu ce fac asa ca iarta-i si rabda-i oricat de mari duhovnici se cred sau oricat de foarte apostoli sau mari teologi. Citeste si te lamureste si biruieste-ti indoielile si necredintele lamurindu-te, cercetand, fiind cinstit, respectand martorii si minunile evidente, cuvintele, viata curata si perfecta dusa, proorociile implinite. Nu-ti cer sa fi fraier sau naiv ci sa te folosesti de ce-ti da Dumnezeu si vei gasi Calea spre Cer.


Citat:

Un alt vis foarte interesant, chiar cand am inceput sa ma imbolnavesc. M-am vazut pe mine insumi dormind pe un pat de spital, eram acoperit de o patura, de nicaieri au aparut aceste creaturi care mi-au intrat in piept, aratau precum niste viermi, am stiut imediat ca este boala care a intrat in mine, dar ce se intampla la nivel spiritual avea o reflectie in lumea materiala. Fiind in pat, m-am trezit speriat, inca in vis, la usa de intrare in acea camera vad un om imbracat un haine albe ( roba ), precum hainele preotilor dar albe, iar fata ii era ascunsa, stralucea precum Soarele si nu am putut sa vad nimic. Am stiut ca este un inger care a permis ca boala sa intre in mine.
Putea sa fie un inger in haine albe sau Domnul Iisus Hristos. Cine credeai ca este daca a permis ca boala sa intre in tine? Putea fi satana sau Domnul Hristos care lasand boala iadului, viermii vicleni sa intre in tine a dorit poate sa te indrepte si sa-ti intareasca credinta caci Domnul cand vede ca Il parasesti si nu-L mai iubesti atunci lasa bolile sa te atace ca sa te faca ele sa te intorci la el. Bolile sunt in general slujitorii Domnului. Suferinta si greul bolilor, apropierea si frica de marea trecere te face sa te apropii mai mult de Dumnezeu si sa-L crezi cu adevarat. Daca ai asculta si ai crede normal ca un pamant bun atunci n-ar fi nevoie de boli. Dar Dumnezeu vrea sa fim sanatosi si perfecti si cu trupuri perfecte in care sa locuiasca Imparatia Cerurilor inca de acum si nu abea dupa ce trecem dincolo. Si eu am avut vedenii asa ca intre vis si realitate cand am vazut cum din pricina necredintei parintilor mei cu care discutam si a insistentei mele in a-i convinge cu forta-silnicioasa de adevarul crestin, ortodox, au intrat in mine asa niste viermi in capul si in sufletul meu simtindu-ma ca intro cutie-pahar transparent cu capac plin de viermi in sensul ca ceea ce ma mâna in discutii si in insistenta mea erau defapt interesele slugarnice la lume ale viermăriei din mine, lacome si disperate ca sa se supuna ighemonilor satanisti chiar daca eram bine intentionat. Iadul e pavat cu bune intentii! (defapt lupi travestiti in haine de lupi mantuitori foarte ipocriti si bine camuflati, cartite agresive ascunse in reflexe de auto-aparare)

Citat:

Dupa cateva luni, am iar un vis, ma gasesc plutind spre cer, in nori se afla acelasi om imbracat in haine albe, haine precum hainele preotilor ( roba ), fata ii lumina precum Soarele si nu am putut sa vad nimic, insa am auzit aceste cuvinte: Drumul tau pe acest pamant s-a incheiat, te-ai descurcat bine pe Pamant, este timpul ca tu sa vi in Paradis"; in timp ce pluteam catre noi m-am uitat inapoi si am vazut multa distrugere, orase distruge, totul era distrus, insa in acele ramasite ma aflam tot eu, partea carnala, dar nu eram eu, acel "Eu" tipa si urla, infuriat la culme, i-am simtit ura, ca eu nu meritam sa ma duc la Dumnezeu, incerca sa ma prinda, mi-am dat seama ca este personificarea diavolului si reprezenta toate greselile mele, acuzatorul, ma acuza sa nu pot urca catre Dumnezeu, insa eu mi-am intors privire catre cer si asa s-a terminat visul meu.
Da, e timpul sa lepezi lumea si placerile lumesti impreuna cu toata procesomania si toata justitiopatia ei viclene si desfranat. Omul arunca vina pe altii si acuza la nesfarsit inchipuindu-se un mare avocat, matematico-fizician stiintific slugarnic la ”sfanta” ratiune ispitoniceasc cu care stranguleaza si sufla in flacara de la lumanare a credinciosilor. Deci da, e timpul ca sa lepadam distrugerea si autodistrugerea in stil kamikadze pe care o slujim in lume si sa urcam spre Paradisul Ceresc.

continuare mai jos

Moroco 17.11.2021 13:26:19

Partea 2
 
Citat:

Am fost foarte bolnav, de foarte multe ori m-am trezit, stiind ca mor, pur si simplu stiam, simteam cum ma pierd, pluteam in neant, insa ma luptam si strigam catre Dumnezeu sa nu ma lase. M-am trezit in tot felul de locuri, intr-un loc unde erau doar nori aurii si in departare o lumina puternica precum Soarele. Inca sunt aici si sunt cu un scop, pentru familia mea, pentru asta L-am rugat pe Dumnezeu sa nu ma ia, au fost momente cand pur si simplu m-am lasat purtat catre lumina, atata Iubire si Pace, nu se compara cu nimic pe Pamant.
E clar ca experinetele si visele tale sunt datorate starii de apropiere de marea trecere. Si eu am avut o axperienta ciudat dar nu visam ci eram in tren si ma rugam asa in mine motaind un pic dar nu dormeam si brusc am auzit muzica simfonica de parca eram intro sala de concert deasupra orchestrei si melodile imi sunau atat de clar in minte si in auz de parca participam cu ceva interior, eram bagat total sufleteste in muzica aia ca intro alta dimensiune. Culmea e ca am trecut prin diferite alte ”sali” unde se auzeau muzici sinfonice diferite mirandu-ma de ce se intampla in sufletul mintii mele.

Citat:

M-am trezit la biserica locala si acolo erau foarte multe suflete pierdute, asa pareau, oameni din toate timpurile, blocate acolo, intre ei se afla o mama cu un copil, copilul avea picioarele rupte si nimeni nu putea sa-l ajute. Eu am zis: Te voi ajuta eu! i-am luat picioarele, erau rupte de la genunchi, le-am lipit si din mine a iesit o energie verde ( doar asa pot descrie ce am vazut ) si s-a vindecat. Atunci ei toti au inceput sa ma venereze, mi se inchinau mie si ma premareau, eu m-am dat intr-o parte si le-am zis: Nu-mi multimiti mie, eu nu am facut nimic pentru voi, sa-i multumiti Lui Dumnezeu!; Si am continuat sa le zic asa, chiar m-am suparat, eu eram un om, nu facusem eu nimic, Dumnezeu facuse totul, si am plecat de acolo.
Energia verde este energia de viata a Credintei, asa s-a aratat Domnul in vedenie lui Iezechiel care a vazut pe Cer Cele 4 fpturi Vii si in mijlocul lor deasupra asa ca un Fiu al Omului in Haine Albe care era asa ca intr-o substanta transparenta verde. Poate stii si de cei trei copii saraci care dupa intalnirea cu Preasfanta Fecioara undeva in natura s-au inverzit, se petrecea undeva in Portugalia minunea asta si ei au primit mesajele respective si le-au marturisit mai departe.

Citat:

Il cautam pe Hristos neincetat prin vise, s-a intamplat sa aud o voce venind parca din cer: "Acolo unde este comoara ta, acolo ma vei gasi"; evident m-a dus imediat cu gandul la scripturi, la evanghelia dupa Matei, strangeri comori in ceruri acolo unde nu le mananca moliile si rugina si unde hotii nu le sapa, nici nu le fura.
Daca comoara ta este Dumnezeu atunci da, acolo Il vei gasi pe Hristos-Cuvantul. El se afla in Casa Tatalui Sau din Cer si pe Calea cea stramta daca e trimis la oameni ca sa-i mantuie pe pacatosi si sa-i scape de chinuri.

Citat:

M-am trezit de multe ori privind sistemul solar, in spatiu, lucrurile pe care le-am vazut, nu am cuvinte sa va spun... Soarele arata precum o minge de lumina, asa arata, parea precum o minge de football, vedeam planetele si totul, Calea Lactee, o frumusete de nedescris, arata cum arata in imagini dar mult mai frumos..
Nu-i crede pe globalaii si stiintificii lumii caci mint, citeste Teoria PacMan3D-nD caci e mai aproape de realitatea naturala in care ne aflam.

Citat:

Am avut un vis, am auzit numele "Bebe" si am vazut un cosciug, dupa cateva zile a murit o ruda indepartata, nici nu stiam ca exista acea persoana, numele sau era "Bebe". Inainte sa inceapa pandemia, am avut un vis cu bunica mea, mi-a zis: "Spunei fetei mele sa aiba mare grija de ea!"; ea fiind cu multe probleme. De multe ori am intalnit-o pe bunica mea si nu pot descrie in cuvinte iubire pe care am simtit, m-am simtit cel mai iubit din tot universul, toata iubirea era numai a mea, atat de iubit m-am simtit.
E clar ca ai putea avea darul premonitional si al vederii duhovnicesti dar nu ai si puterea de a-l stapani si folosi cu discernamant. Doar prin ascultare de Dumnezeu vei putea sa te folosesti si sa aiba si altii folos din dar. ”Dar din dar se face Rai... folosind si iubirea de sus.”

Citat:

Am avut un vis in care am vazut o fata care fusese violata de politistul local si de alti 3 oameni din acel oras, un orasel mic din alta tara. Fata era foarte socata, s-au strans toti din acel orasel sa afle ce s-a intamplat dar acest politist a dus-o intr-o camera, ea era incremenita, atunci cei 4 s-au hotorat s-o omoare, au strans-o de gat cu un cablu negru, sa para ca se spanzurase. Chiar in acel moment eu am fost tras in corpul ei si am simtit totul, cata durere, cauta suferinta, am tipat din toata fiinta mea: "Doamne Dumnezeule, Iisuse Hristoase, Salveaza-ma!!!"; si m-am trezit imediat.
Prin filmele americane am vazut astfel de telepati mentalisti care vad si traiesc impreuna cu diferite victime tot felul de dureri incat politia ii foloseste sa prinda criminalii sau violatorii. Tot ce-i posibil. Inseamna ca tu in loc sa dormi calatoresti duhovniceste in diferite locuri, se deschid cai de comunicare si tu traiesti acele situatii ca in somn dar defapt tu acolo esti mai treaz ca in realitate. Foarte interesant.


Citat:

Stateam in pat si am avut o viziune, asa dintr-o data, am vazut mai multi oameni care erau intr-o biserica si se rugau la Hristos, oameni simpli, saraci, dintr-o data vad o creatura intunecata care urla din tot corpul: "Nu va mai rugati, nu va mai rugati!!!"; apoi atentia imi este indreptata catre un preot care se ruga intr-un loc "secret", in natura, ce rugaciune pura si curata, asta am simtit.
Pismasii vor sa opreasca rugaciunile comune sau pe cele tainice ascunse. Rugaciunea ne leaga de Cer de Dumnezeu, fara ea si fara Mila preasfintei Fecioare impreuna cu Tatal ne-am scufunda in mocirla lumii si ne-am duce in iad... dar ce zic eu, iadul e aici in lume, vreau sa zic ca n-am mai avea nicio speranta si nicio mangaiere. Ar fi exact ca in iadul supravietuirii pe care l-ai visat cand in pestera aia ai intalnit cei doi slabanogi ce-si mancau trupul unii altora si-si beau sangele ca sa supravietuiasca si te-a atacat fiara flamanda a stresului supravietuirii.

continuarea mai jos

Moroco 17.11.2021 13:27:01

Partea 3
 
Citat:

Am avut un cosmar groaznic in care diavolul incerca sa puna stapanire pe mine, pluteam prin aer si ceva ma misca si ma tine paralizat, am strigat cu voce tare: Diavolul incerca sa puna stapanire pe mine!!; si m-am trezit imediat. Am dus multe lupte, fiind mereu atacat in fel si chip, prin vise, avand corpul ranit si vanat de tot felul de creaturi si oameni ai intunericului, vrajitori, satanisti, luciferieni.
Nu te teme, roaga-te Preasfintei Fecioare sau Domnului Hristos-Cuvantul sau Duhului Sfant sau chiar Tatalui Ceresc sau oricarui sfant sau Celor 7 Trambite Apocaliptice si toti demonii vor fugi mancand pamantul sau vor intra in disperare furios pismase si vor insista sa te corupa dar tu nu vei ceda. Eu patesc nu numai in vis ci si in realitate ca oricat vreau sa scap de satanisti si luxiferieni nu pleaca din jurul meu ci isi intind umbra faraonica a mortii si a fariseilor peste mine ca s-o iau de aparare, ca s-o iau de protectie ca un las. Trebuie sa-i rabd si sa nu ma inhaitez si sa merg dupa Hristos prin ascultare caci numai prin ascultare se poate, ascultare cu Credinta, cu credinta Credincioasa. E greu caci sunt las si tradator in general si cad foarte usor in ispita. Doar mila si iertarea Lui ma ridica si ma pune pe picioare ca sa ma simt sanatos. Deci nu deznadajdui daca cazi, daca lepezi, daca hulesti ci invoca Mila Domnului si te va ierta si reprimi.

Citat:

M-am trezit din nou plutind catre cer, ma duceam catre Dumnezeu, simteam cum ma ridic, cand de nicaieri a aparut un sarpe mare ( cred ca avea 10 metri inaltime ) si plin de ura, a zis catre mine: Tu nu te vei ridica catre Dumnezeu!!; si nu m-a lasat sa ma ridic.

Am fost atacat de o entitate intunecata, mi-a spus ca ma ataca pentru ca eu sunt impotriva miscarii LGBT.. ( si asa mai departe ), ca acesta entitate este spiritul din spatele acestei miscari, m-am luptat cu acea entitate, avea corp uman dar era negru, nu avea fata, doar intuneric, neant
Asa este spiritul-filozofia aceste miscari transgenderentale, masoniace corupte, este o nebunie bolnava a lumii eretice si pagane si a oamenilor pacatosi pofticiosi ce vor sa spuna pacatelor firii ca avand drepturi si libertati incat daca indraznesti sa te lupti cu ele si sa le spui pacate, serpilienii sclabvi pacatului se supara ca le discriminezi seful, pe fiul pacatului carora se inchina ei ca la un mantuitor mare egipsiholog si furiosi vor sa se razbune ca nu le accepti pacatele dandu-le drepturi la tine in casa si in suflet asa ca niste nevoi si obligatii acceptand stiintific ca fiind niste procese naturale, firesti, ”bune”, ”mantuitoare”...

Pana acolo merg cu politicaly corect si antidiscriminare incat vor sa te faca sa-i spui si pacatului si dracului si idolilor si oricarui eretic sau pacatos, oricarui viciu sau paganatate ca fiind Credinta, ca fiind biserica, dreptate, sfintenie, Domn si Dumnezeu. Nu te lasa amagit si tarat in ”morala” lumii.

Sigur ca nici sa-i condamni pe pacatosi nu se face caci am trecut de etapa aia duhovniceasca, acum ca ortodocsi scoatem la lumina si condamnam doar viciile si patimile iubind pacatosul si viciosul in mod duhovnicesc, iertandu-l, tolerandu-l, dialogand bland, smerit si pasnic ca sa poata sa se elibereze si el sarmanul din sclavia minciunii, mortii si a chinurilor si adictiilor vesnice.

Deci nu se face nici sa-i osandesti ca pe slujitorii satanismului si antihrismului fiind toata ziua cu ocara, justitia si razbunarea pe ei. Ca oameni sunt liberi caci Domnul a urat orice fel de silnicie si teroare, mai ales aia facuta in numele Sau: ”Sa nu iei numele Meu in desert caci nu vei ramane nepedepsit!”... de pacat, de rau, ele te vor pedepsi prin faptele tale rele si prin adictia lor.

Ma mir ca fiind atat de tanar ai o astfel de deschidere spre Cele Ceresti si o mare trezvie duhovniceasca.

Nu te lasa la voia intamplarii ci participa la liturghie si tine-te de biserica ortodoxa de langa tine si de preoti si de sfintii din icoane dar citeste si despre Cele 7 Tr.Ap. si nu te lasa amagit ca ar fi eretici sau sectanti sau cu probleme. Ce-i ce-i acuza ei insisi au grave probleme cu pripeala si pisma sau cu slugarnicia la faraonismele si fariseii lumii ipocrite.

gpalama 17.11.2021 13:49:36

Moroncel ti-a dat niste generalitati fara sens.

Moroncel nu e la nivelul la care se dau sfaturi.

Arunca si el povesti din alea pe care le are, generalitati. Nu te ajuta ci doar repeta la nesfarsit e bine.



Ca sa intelegi orice lucru pe care il simte un om trebuie sa vezi starea lui duhovniceasca.

Trebuie sa intelegi omul.

Daca tu l-ai crezul pe Moroncel care ti-a zis sa te rog la demoni si la secte, la inselati, atunci nu ai o cultura teologica.



Situatia ta as prefera sa nu o comentez pe un forum pentru ca nu este de comentat pe un forum.

Si nu stiu daca e de impartasit pe un forum.

De asta am evitat cu orice pret sa nu iti raspund si sa pun niste intrebari inainte.


Nu iti mai pune situatia ta pe forum ca nu este ok, ci mai bine cauta sa mergi de exemplu la Radu Voda /Bucuresti sau la manastiri mari unde poti sa primesti sfaturi duhovnciesti.


Este gresit ce faci. Nu pe forum si nu de la un sectar ratacit poti sa primesti sfat.


Moroncel ti-a zis numai brasoave.


Foarte putini or sa iti poata raspunde la intrebarile tale si la cautarile tale. Eu unul evit sa scriu aici parerea mea.


Nu pot decat sa te indrum catre ceva mai consistent.

Daca vrei putem discuta in particular nu cred ca forumul e locul pentru tine sa iti impartasesti astea si nici pt mine sa iti dau sfaturi.


Draga Amiel, nu-i vezi si pe ceilalti forumisti care se feresc sa iti dea sfaturi inainte sa vada despre ce este vorba? Noi il stim pe Moroncel de prea mult timp, ca fiind lup rabegit pe forumul asta, cu blana roasa de timp, cam ca diavolul ala plesuv si chel din povestea lui Sfantul Antonie....

Cred ca ai incurca lucrurile cu mine, nu e ura, e doar o intelegere a lucrurilor pe care le spui. Vezi ca nu esti singurul care vine pe forum si zice "am visat, am dres" si cam toti sunt in necazuri.

Ca sa intelegi visele trebuie sa intelegi starea duhovncieasca a omului. Nu ai cum sa intelegi nimic despre om decat dupa ce vezi asezarea lui... vezi ca am pus intrebari nu am condamnat. E doar o perceptie personala gresita a ta.

gpalama 17.11.2021 14:00:40

Draga Amiel, Moroncel este sectarul forumului.

Ti-o fi zis el cateva sa te prinda cu mreje, dar daca ai fi atent ti-a spus sa te rog la secta lui.

Asa ca e zero tot ce ti-a spus. De asta cam sare in sus cand vorbim de el.


Moroncel e cunoscut pe forum de 10+ ani, banat si intrat ca lupul pe geam...


Stii de ce nu primesti si nu poti sa primesti sfaturi pentru ce zici. Si nici pe un forum nu o sa primesti sfaturi?


Pentru prea putini traiesc ce traiesti tu, pentru ca prea putini sunt atat de duhovnicesti incat sa inteleeaga ce zici.


Si daca te iei dupa unul care a aruncat brasoave generice precum Moroncol fara sa fi pus o intrebare, asa, aruncat cu capul inainte ca prostul, atunci nu dai dovada decat de naivitate.


Sfaturile nu le iei de la orice neavenit de pe un forum..


Se vede clar ca nu prea stii ce e cu tine, ca este o doza mare de naitivate, de neintelegere la tine, ca vrei sa faci lumina in starea ta

Ori asta nu se poate face decat de la unul care a trecut prin asta, si care poate sa iti zic ce e fiecare din lucrurule pe care le zici.

Dar nu Moroncel.


Ce zici tu este de fapt o stare interioar de un anumit fel care vine de undeva... mai departe nu pun nimic ca nu se vorbeste pe forum.

Moroco 17.11.2021 14:17:14

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 669560)
Moroncel ti-a dat niste generalitati fara sens.

Moroncel nu e la nivelul la care se dau sfaturi.

Arunca si el povesti din alea pe care le are, generalitati. Nu te ajuta ci doar repeta la nesfarsit e bine.



Ca sa intelegi orice lucru pe care il simte un om trebuie sa vezi starea lui duhovniceasca.

Trebuie sa intelegi omul.

Daca tu l-ai crezul pe Moroncel care ti-a zis sa te rog la demoni si la secte, la inselati, atunci nu ai o cultura teologica.



Situatia ta as prefera sa nu o comentez pe un forum pentru ca nu este de comentat pe un forum.

Si nu stiu daca e de impartasit pe un forum.

De asta am evitat cu orice pret sa nu iti raspund si sa pun niste intrebari inainte.


Nu iti mai pune situatia ta pe forum ca nu este ok, ci mai bine cauta sa mergi de exemplu la Radu Voda /Bucuresti sau la manastiri mari unde poti sa primesti sfaturi duhovnciesti.


Este gresit ce faci. Nu pe forum si nu de la un sectar ratacit poti sa primesti sfat.


Moroncel ti-a zis numai brasoave.


Foarte putini or sa iti poata raspunde la intrebarile tale si la cautarile tale. Eu unul evit sa scriu aici parerea mea.


Nu pot decat sa te indrum catre ceva mai consistent.

Daca vrei putem discuta in particular nu cred ca forumul e locul pentru tine sa iti impartasesti astea si nici pt mine sa iti dau sfaturi.


Draga Amiel, nu-i vezi si pe ceilalti forumisti care se feresc sa iti dea sfaturi inainte sa vada despre ce este vorba? Noi il stim pe Moroncel de prea mult timp, ca fiind lup rabegit pe forumul asta, cu blana roasa de timp, cam ca diavolul ala plesuv si chel din povestea lui Sfantul Antonie....

Cred ca ai incurca lucrurile cu mine, nu e ura, e doar o intelegere a lucrurilor pe care le spui. Vezi ca nu esti singurul care vine pe forum si zice "am visat, am dres" si cam toti sunt in necazuri.

Ca sa intelegi visele trebuie sa intelegi starea duhovncieasca a omului. Nu ai cum sa intelegi nimic despre om decat dupa ce vezi asezarea lui... vezi ca am pus intrebari nu am condamnat. E doar o perceptie personala gresita a ta.

nU stii decat sa suflii in lumanare cu duh ispitonicesc, sfinvers, bordelator, mitoman, dandu-te mare, crezandu-te important pentru barfa ta ce pare plauzibile si pare o socoteala corecta.

Nu mai vorbi de mine imbracat in grija duhovniceasca in timp ce batjocuresti Trambitele socotindu-i sectanti sau eretici sau demoni sau diavoli.

Cine esti tu sa-i judeci, sa-i condamni? Te-ai facut sluga la inchizitia marelui papalâc?

Nu ai vazut viata lor plina de ascultare si supunere fata de Dumnezeu? Nu ai vazut minunile, proorociile implinite? Umilinta, smerenia, rugaciunea, credinta... lucrarile... sunt nimic? Toti au fost harnici si si-au dat toate pentru Hristos si pentru Credinta. Tu ce ai facut bun? Cine esti tu sa ai la nesfarsit tupeul sa minti incercand sa te inalti calcand peste ei si mintind ca sunt sectant sau eretic? SUNT ORTODOX practicant. Nu-ti vine sa crezi? Nu poti sa accepti? Nu vrei? De ce oare?

Nu vezi ca ai un limbaj de lemn ce pare logic, coerent, ”duhovnicesc” cand defapt tu slujesti ”sfanta” ratiune si inchizitia lumeasca si esti plin de necredinta nedreapta? De ce nu poti sa te vezi in oglinda? De ce pe tine nu te poti analiza decat pe mine? Nu-ti pasa? De ce nu-ti pasa?

Ti-am zis sa nu mai distrugi discutiile deveiind orice subiect spre aruncarea cu mocirla in mine si in Trambite. Ti-am creat threaduri unde poti sa minti si sa hulesti cit vrei. De ce musai vrei sa te deserti pe toate firele de discutie mintind despre mine si amgind forumistii nevrand ca sa-i lasi sa creada decat in necredinta ta?

Nu ti-e rusine sa ma tot faci eretic sau sectant sau semivrajitor sau nebun sau prost sau ce-ti vine la gura doar pentru a baga in capul altora necredinta ta nedrepta si oarba pe care vrei s-o glorifici?

De ce distrugi orice discutie? De ce esti atat de rau la suflet si atat de grandoman?

Nu mai ne da lectii in timp ce nu mergi pe calea cea stramta a dialogului fratesc, respectos, cucernic.

Ai credibilitatea teroristilor si ucigasilor distrugatori, cu aia pacalesti ca ai fi un invingator, defapt esti un fricoSS SSlugarnic la farizei si la faraonii lumii.

NU MAI sufla in lumanarile threadurilor cu duhoarea ta de mortotoxinfectat la cap si la suflet.

”DUHUL SA NU-L STINGETI; PROOROCIILE SA NU LE DISPRETUITI!”

Lasa-ne in pace si nu ne mai salva si nu ne mai mantui aparandu-ne si lepadandu-ne de Hristos!.. pentru a sluji idolilor ”sfintei” ratiuni!.. spiritiste pline de leprecorni.

Vezi-ti de treaba ta pui al baronului de Mieunhauzen si nu ma mai toot confunda voit-viclean cu Ewald Frankenstain!!! NU sunt sectant!!! Nu sunt neoprotestant!!!... si nici asa cum ma etichetzi in fel si chip. (Voi ma stiti de lup, care voi, voi aia tembeologii raspopiti care dupa ce v-ati inhaitat asmutind adminul si santajandu-l emotional m-ati lapidat si apoi ati dat bir cu fugitii fugind de raspundere? Care voi, voi ”biserica” luxiferica care va-ti faraonizat prin infailibilitati punandu-va deasupra Tatalui si a Fiului si a Bisericii Biruitoare, a Duhului Sfant, voi ”sfintii” care nu recunoasteti glasul Pastorului oilor, voi credeti ca aparati ortodoxia? De cine, de Dumnezeu si de Mesia? De Trambitele Apocaliptice ale lui Mesia? Hai nu te mai prezenta grijuliu si stiutor in cele duhovnicesti ca esti de toata coma incercand sa fraieresti forumistii cu vorbe ambigue ce fac trimitere la ceva serios si competent cand defapt sunt vorbe goale ce ascunde frica si slugarnicia, pripeala ca sa nu zic prostia. Repeti ca flasnetarul pripeala ta si a altora si cu asta te dai mare aratandu-te ca cica ai sti ce faci, tot invarti marota sectelor si asezarea dand impresia ca ai stii cum se procedeaza duhovniceste, bazandu-te pe deductiile impostorilor si jmecherilor care vand iluzii credibile lasand sa se inteleaga ca in spate exista o baza de cunostinte competente, de experienta, de ascultare, de responsabilitate. Pai tu duci lupta cea rea pe calea cea larga si te lupti chiar cu Pastorul si indraznesti sa arunci cu mocirla in Trambite si nu-ti pasa? Pai Cele 7 Trambite sunt exemple Harice foarte harnice de curaj si de Credinta Credincioasa in vremea prigoanei sistemul comunist. Te crezi tu mare si tare lovind in ei? Pai te dovedesti martafoi martoloz, sluga la pașșa uslamist mare mason daca indraznesti sa lovesti si sa murdaresti mucenicii si eroii Romaniei si pe cei cu coloana vertebrala dreapta incercand sa le furi cununa prin slugarnicie pripita la pripiti. Cat sa te mai tot sufar? Cat sa mai citesc mitomaniile tale si incercarile tale penibile de a pacali si jmecheri fraierii ca cica ai stii ce zici, ca ai stii ce faci si de cine pazesti tu turma. Esti doar un pripit, un tembeolog analfabet ce se crede mare si face inchizitie, exclusivism si da lectii parand ca face veghe si autoaparare (pe dos). Nu te vezi? Esti penibil rau de tot!!! Iar te iert dar te rog frumos sa incetezi pana nu ma supar!.. caci mi-e frica foarte ca nu cumva sa scap un blestem sau o dorinta de razbunare daca ma tot provoci si s-ar putea sa apara un scurtcircuit si o scurgere prin tine de la inalta tensiune si sa te electrocuteze asa de rau incat o sa pusti ca o artificie. Daca tooot insisti cu minciunile si provocarile o sa-ti gasesti ceea ce cauti. Te vei autodetona exact ca un uslamist terorist ce slujeste marele papalâc crezand in ”sfanta” ratiune si in pripeala necredintei nedrepte.)

NU MAI MINTI! cu atat de mult tupeu golanesc, slugarnic, minteresat!
Dai de inteles ca ai avea intelegere cand defapt nici cum nu vrei sa pricepi de luni de zile mintind la nesfarsit ca mint? Lasa-ma tu pe mine si citeste mesajele Celor 7 Trambite si acolo studiaza ASEZAREA vietii lor daca tot vorbesti de asezarea inimii sau a vietii ortodoxe pe Calea cea stramta. Vezi roadele, faptele, moartea lor muceniceasca, martirica, minunile, proorociile implinite, umilinta, inima blanda si smerita, iubirea de Dumnezeu, ascultarea, supunerea.... apoi da-ti cu parerea!

Daca tu nu crezi si in Cele 7 Tr. Ap. si eu cred de ce nu ma lasi in pace? De ce ma prigonesti? Nu-s trambitele mele ci ale lui Hristos-Cuvantul, Caruia tu in Ortodoxie ii spui Dumnezeu. De ce daca el locuieste si cu poporul Sau micut trebuie neaparat sa-L urasti si sa-L pismuiesti si sa zici ca e diavolul, ca e belzebul?

Crezi ca te voi crede doar asa ca zici si te cred. Te crezi Dumnezeu sa zici si sa te cred? Dar se pare ca ai putere din aia rea, blestemacioasa, zici si te crezi asa cum au zis si altii si au fost crezuti de fraieri... doar asa pe baza necredintei nedrepte si negre lansata de duhurile de broasca stricata ce manca muste si lanseaza mitomanii faraonice teroriste la adresa Trambitelor.

Am studiat, am cercetat, am citit, m-am documentat deci nu te amagi crezand ca poti stinge focul duhovnicesc al Credintei. Esti doar un pripit ce te dai mare, atat... si iti permiti sa distrugi orice discutie ca un kamikadze. Recidivezi si te scurgi peste tot cu toate nesimtirile tale. Asa se comporta un ortodox? Un teolog?

Raspopitule nu mai baga batul prin gard provacandu-ma mereu caci cine sapa groapa altuia el insusi cade in ea si de acolo in loc sa-si ceara iertare vrea sa traga si pe altii dupa el sapand mereu pe cei din jur crezand ca da de apa insa nu da de apa ci da de iad caci nemultumitului i se ia darul si pierde harul si cade din lac in putul secat si pune spanul viclean bolovanul deasupra folosind tot felul de intrebari egipsihologice inchizitoriale rational-babiloniene.

”Celui ce are i se va mai da iar celui ce nu are i se va lua si ceea ci i se parea ca are.”

Moroco 17.11.2021 17:16:04

nu-s neoprotestant, nu-s sectant, sunt ortodox si cred si in Cele 7 Tr.Ap. ale HC-D
 
@A-miel25,

Hai fratele meu bantuit, mai povesteste-ne din visele tale si nu te lasa deviat de la subiect de pismasii cu aere de aparatori ai ortodoxiei care te cerceteaza si te ”pun” ei pe Cale dandu-se balene in borcan. Nu ei sunt ortodoxia din moment ce mint fara rusine de luni de zile si părigonesc Trambitele si nu cunosc glasul Pastorului cu Crucea si nu marg pe Calea cea stramta. Invart marota sectelor ca sa te impresioneze ca ar apara ortodoxia de lupii in haina de oaie, dar ce e rau la o secta daca ei leapda lumea, nu fumeaza, nu beau, nu mint, nu injura, nu vor sa ucida oameni nici macar in razboaie de aparare, nu-si inseala nevestele? E adevarat ca sunt doar trupesti dar in Credinta asta trupeasca suntem si noi uniti cu ei in ceea ce priveste lepadarea de lume si de adictii , nici noi ca ortodocsi nu fumam, nu ne imbatam, nu injuram, nu hulim, nu curvim, nu umblam dupa gagici... deci a lovi in secte inseamna a lovi si in unitatea trupeasca-dreapta pe care o avem cu sectele in Iisus si Maria fecioara, cu toti neoprotestantii caora le pasa ca prostii mai mult de trup decat de suflet, deci cine te invata sa lupti cu sectele nu vrea sa vada partea lor pozitiva pe care o marturisim impreuna in unitate de credinta caci si noi marturisim trupul ca find un templu curat si fara de pacat si drept in Credinta deci fara vicii deci iata ca in partea asta marturisim acelasi lucru ca sectantii, ca neoprotestantii, deci a-i condamna pe ei inseamna a te condamna pe tine insuti si a te dezbina de partea pozitiva a ta si a lor in unitate in Iisus chiar daca ei scriu Isus cu un singur i!

Nu te lua dupa cei pripiti care nu stiu ce fac condamnand sectele, Domnul nu condamna sectele ci apreciaza partea lor pozitiva si in acelasi timp ii mustra cu duhul blandetii pentru ca au lepadat pocainta, cele 7 Sfinte Taine, ca o socotesc pe Preasfanta o femei oarecare, fara importanta, care cica a avut copii trupesti, hulind-o si batjocurind-o, ca nu cred in sfinti, in ierarhia preoteasca, in moaste, in pomenirea mortilor si in rugaciuni pentru morti si ii mustra ca sunt doar trupesti si nu Duhovnicesti chiar daca de multe ori stiu scripturile mai bine ca ortodocsii bazandu-si viata exclusiv pe scriptura uitand de Dar si de Har.

Ne provoaca si ne atrage in discutii pe alte subiecte, hai mai povesteste din visele tale marete. O sa incercam sa le talmacim si sa le analizam...

Mie imi plac, sunt foarte frumoase chiar daca unele sunt pline de ispite si te fac sa te inchipui ca ai fi un om prea important-exportant.

Suntem niste forumisti banali care isi prezinta visurile si trairile de la Dumnezeu, e un fel de impartasire intre frati. Nu e nicio problema daca ni le prezinti ci mai afectat rami daca le tii in tine si te marcheaza toata viata ramand un fraier credul care a pus botul la grozaviile sataniste ale duhurilor rele.

Nu te teme sa marturisesti. Hai sa continuam discutia despre visE-visUri, despre talcuirea lor si despre folosul duhovnicesc.

gpalama 17.11.2021 17:49:12

De dragul lui Amiel o sa iti trec cu vederea ineptiile.

Moroco 17.11.2021 18:50:33

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 669564)
De dragul lui Amiel o sa iti trec cu vederea ineptiile.

Ce ineptii? Arunci vrajeala in cozile logicilor tale slugarnice la ”sfanta” ratiune dand impresia ca ai stii ce vorbesti. Vatami cu captele din cozi si cu alea te lauzi, cu alea ameninti si santajezi emotional, cu alea dai impresia ca stapanesti.

Noi ortodocsii suntem duhovnicesti!!! Pricepi mai bostanele de Helllovalovawin foarte pripit?

Fugi domne d-acii cu trecerea cu vederea si nu mai devia de la subiect spre obsesiile necredintei tale. Tie nu ti-e drag @A-miel nici cat negru sub unghie ci doar necredinta ta nedrepta si lupta cea rea cu sectarismul imprumutata de la inchizitia marelui papalâc caci tot ceea ce iubesti este iubirea de sine insuti si de stapanire cu orice pret prin mitomanie insistenta si barfa huliganica.

Cine te crezi sa-mi treci tu mie cu vederea? Te crezi cumva Dumnezeu sau sf. Grigorie Palamas? Ti-am zis ca esti mai mult decat penibil tragandu-mi mereu @gpalme ca sa lovesti in Trambite! Si daca nu-mi treci cu vederea ce o sa faci? Dai fuga la sirena lui Roaita chemand comunisisi la lupta cea mare si o sa santajezi emotional forumistii impingandu-i la exclusivism si intoleranta, ce o sa faci faci, o sa o pui de un ukuxclanism bazat pe labordelatorie si o sa incepeti impreuna sa santajati emotional adminul sa se autosesizeze si sa apere si el pe dos, asa ca voi, ortodoxia?? de Hristos si de Trambitele Lui?... asa ca voi aia pe care o sa reusesti sa-i amagesti cu vrajeala asta de ”mare” duhovnic de baalta.

Te crezi jmecher nestiind ca pe tine insuti te țepuiesti ca un pripit naiv incarcand sa dai lectii tembeologice in timp ce osandesti Trambitele Apocaliptice si pe Pastorul cu Crucea si pe mine care nu te mint.

Hai vezi-ti de treaba ta ca nu stii decat sa suflii in lumanari cu duh de broasca stricata ce manca muste distrugand toate firele de discutie.

Hai, provoaca-ma ca sa strici si firul asta de discutie, de dragul tau, ca altceva nu stii sa faci!!! de luni bune.

Auzi la el, cica de dragul lui @Amiel..., zice asta dupa ce l-a facut prost, usa de VC insinund ca e nebun si ca e sectant si eretic pe la inceputul threadului. ”Stie” el baronasul de Mieunhauzen junior de la baba omida... cand @Amiel e ortodox si viseaza preoti ortodocsi.

Tu chiar nu realizezi pe unde iti este asezarea inimii si a vietii?.. ca vad ca tot vorbesti mereu de asezarea inimii si a vietii. Chiar nu-ti dai seama pe cine slujesti si de ce si pentru ce?

Nu vezi ca esti asezat pe bomba batomica asa ca orice taliban uslamist kamilkadze, orb si mare ”berou” pripit?

Eu sunt cel ce te-a iertat mereu si ti-a trecut cu vederea ineptiile si pripelile. Iata iarasi te iert caci imi dau seama ca in mod evident habar nu ai ce-ti faci!.. cat de mult rau. Asa ca iti urez noapte buna si nu uita ca iar te-am iertat si ti-am trecut cu vederea.

Iorest 17.11.2021 20:51:57

Citat:

În prealabil postat de Amiel25 (Post 669556)
Oare eu nu traiesc in viata reala si nu imi duc crucea? Desigur.

Pari cam visător, mai degrabă îți alini nemulțumirile față de realitate cu dulceața viselor, ai devenit dependent de vise, abia aștepți să vină spre tine, să te uimească, surprindă, încânte, ca și cum aștepți un film bun.

Citat:

În prealabil postat de Amiel25 (Post 669556)
Nu ai intelege, crede-ma, daca nu ai trait acea Iubire si Pace, nu ai cum sa intelegi, si daca nu ai vazut acea Lumina aurie.

Au mai văzut unii aure și lumini și nici nu erau creștini ci bioenergeticieni.

La ce mă ajută să văd lumina aurie ?
Mă mântuiește ? - Nu
Mă înduhovnicește ? - Nu
Mă trufește ? - Da, fiindcă aș avea impresia că eu sunt un inițiat iar alții niște neaveniți care nu înțeleg
Mă abate de la obiectiv- mântuirea ? - Da, fiindcă încet încet se instalează ca o obsesie că ar fi un scop să am tot felul de descoperiri și devin legat de senzațiile din vis, pe când scopul nu e visul,

Citat:

În prealabil postat de Amiel25 (Post 669556)
Cum sa-ti spun, era mai reala decat mine si decat tine si decat intreaga lume, suntem temporari. Nu am fost mai treaz niciodata in viata asta, fiind acolo am fost cu adevarat treaz, aveam o intelegere mai profunda.

Vrăjmașul a păcălit chiar călugări râvnitori (dar începători) care aveau un mic sâmbure de trufie.
Trufia consta în a crește cât mai repede în nevoințe fără baza ascultării, a răbdării.
În mai multe Paterice apar câțiva monahi păcăliți, lua diferite siluete și înfățișări care aduceau a lumină sau chiar a episcop, sau bătrân, sau sfinți.

Citat:

În prealabil postat de Amiel25 (Post 669556)
Eu mai mereu incerc sa chem numele Domnului in vise, oare eu nu stiu ca spiritele trebuie testate, niciodata, dar nici macar o singura data nu am luat ce este destinat Lui Dumnezeu, slava si premarirea, ca eu stiu ca sunt doar un om.

Nu e vorba de a lua slava Domnului, ci de a crede că a avea vise ar fi ceva înălțător și oarecum exclusivist sau că visul în sine e un scop.

Citat:

În prealabil postat de Amiel25 (Post 669556)
Noi le numim vise dar astea sunt mai mult decat vise, eu am o oarecare luciditate, imi amintesc aproape totul, cuvinte, sunete, detalii, fetele oamenilor intalniti. Sunt foarte reale si uneori mai reale decat ceea ce numim noi "real".

Poate ai o memorie bună, se explică de ce le reții dpdpv psihologic, ce te emoționează profund, aia reții.

Citat:

În prealabil postat de Amiel25 (Post 669556)
Dumnezeu decide ce este suficient sau nu, te-ai rugat vreodata folosind cuvinte de la tine? E o rugaciune foarte puternica pentru ca o faci din toata fiinta ta, cel putin pentru mine este. Cunosc si eu rugaciuni.

Ba da m-am rugat așa și mi-am dat seama că e insuficient, dacă mă rog doar la disperare nu sunt creștin ci sunt oportunist de moment, apoi uit iar.

Până la urmă Psaltirea de pildă e o știință exactă a slovei religioase și nu e deloc scurtă, iar multe rugăciuni ne sunt lăsate de alții care au excelat în imnografie religioasă.

Cu cuvinte proprii nu cred că te poți ruga mai mult de o oră din zi, poate doar dacă ești întristat, într-o primejdie mare cum erau cei din temnițele comuniste care erau în iminența morții, dar și aceia știau pe de rost canoane întregi sau psalmi, dar așa fără o urgență, rugăciunea cu cuvinte proprii se stinge repede.

Ori privegherile monahale pe Athos pot să țină și 8 ore, mă uit la reperul maximal ce face.

Aceia se roagă 8-10 ore pe zi minim pentru lume și mila Domnului asupra lumii(nu doar pt ei), postesc, trăiesc în curăție, dorm cu limită, vorbesc cumpătat și nu fac caz de vise și vedenii.

gpalama 17.11.2021 21:42:43

Amiel, doar un lucru iti zic.

Asta cu preotii inseamna ca trebuie sa te rogi pentru altii.

Cumva Dumnezeu iti cere asta. Si iti arata de mai multe ori.



Dar aici trebuie sa inceapa discutia duhovniceasca despre „ce inseamna sa te rogi”.

Cum a zis si Iorest, esti la un inceput de drum, dar esti deplin naiv.

Esti deplin fara povata, dar cu mila lui Dumnezeu dupa tine.


Niste povata ti-ar folosi. Toti te-au intrebat despre starea ta, ca sa stie ce sa-ti zica. Un om viseaza ceva pentru ce este, pentru cum este. Iar ce ai scris mai sus nu e chiar suficient pentru o discutie completa pe subiectul asta.

Amiel25 18.11.2021 11:24:40

@Moroco, iti multumesc mult pentru interpretari, am citit tot ce ai scris, eu sunt un om deschis, nu dau cu piciorul asa usor. Am vazut lucruri pe care nu multi le-ar putea intelege si aici vorbesc de alte experiente mult mai profunde, lucruri care m-au impins si mai tare sa inteleg natura acestei realitati in care traim. Mi-ai acordat foarte mult timp din timpul tau si pentru asta iti multumesc!

@Iorest, iti inteleg dubiile si lipsa de incredere si intelegere, este normal, dupa 6 ani de zile inca nu imi vine sa cred nici in ziua de azi.

@gpalama, iti multumesc pentru sfaturi, am citit to ce ai scris, inca nu sunt pregatit sa ies in lume ( fie si in lumea bisericeasca ) si sa vorbesc despre experientele mele, eu sunt o persoana retrasa, nu-mi place sa fiu in centrul atentiei. Acum ca ai vorbit despre faptul ca trebuie sa ma rog pentru alti oameni, ei bine asta am facut si fac, nu spun acum aceste cuvinte pentru a ma lauda pe mine insumi. Un punct central al fiintei mele este dorinta de a ajuta oamenii, atat in viata reala cat si in vise, in special prin puterea rugaciunii. Am foarte multe experiente in care am ajutat oameni prin vise, de la copii la batrani, oameni care s-au sinucis, oameni bolnavi, oameni care erau prinsi in lumea asta in multa ura, oameni in inchisori spirituale.

Ce sa inteleg eu, un simplu om, cand in vis, vine la mine un copil care s-a sinucis? Vine la mine, imi spune numele sau, imi povesteste de viata lui, eu am simtit ca si-a luat viata si am continut sa-l intreb: ce ai facut, tu ai murit, ai murit? La care el imi spune de parintii sai, ca se certau foarte rau si in final s-au despartit iar acest lucru i-a cauzat foarte multa durere, apoi mi-a spus ca el acum este intr-un loc mai bun. Eu am simtit ca era foarte confuz, inca prins la nivelul acestei lumi. Era grasut, scund, nu cred ca avea mai mult de 15 ani, pe el avea un tricou alb. A aparut la ferestrea mea, evident, m-am speriat groaznic de rau, in vis, cand m-am trezit am ramas asa.. socat... cum este posibil asa ceva... foarte speriat...

Eu cred ca acesta este un dar insa daca nu este canalizat, se pierde si am tot felul de experiente care nu sunt de ajutor nimanui, aproape in fiecare noapte am 1-3 vise, foarte clare, insa multe sunt fara noima, mai mult nascute din subconstient. In multe vise, ma gasesc in tot felul de calatorii.

Moroco 18.11.2021 11:48:01

Am s-o iau de la inceput ca sa ti le talcuiesc duhovniceste.
 
Citat:

În prealabil postat de Amiel25 (Post 669532)
Apropo, numele "Amiel" vine din ebraica si inseamna "Dumnezeul oamenilor mei"...

Daca Amiel vine de la citatul tau scris asa, mei cu m-mic, atunci numele respectiv inseamna satana dar scris cu M mare, ma gandesc ca asa ai vrut sa scrii ”Dumnezeul oamenilor Mei” atunci acela e un nume de inger ascultator de Hristos-Cuvantul, de Mielul cel cu 7 cornite care a biruit sa rupa pecetile Cartii Vietii asa cum putem citi in Apocalipsa. In romaneste a-ul dinaintea unor termeni semnifica antiteza, opozitia, dar exista si posibilitatea ca a-ul din fata sa intareasca termenul ce urmeaza fiind in unitate deci se poate citi A-Miel, ca o unitate, asa cum e numele lui Aaron de exemplu in care primul A intareste prooroocia din aron ca mare preot vechi testamentar.

Citat:

Acum, despre visul meu, inainte de acest lucru, tin sa mentionez ca sunt un om simplu, nu e nimic special la mine, de ceva ani am tot felul de vise interesante.
Am sa sintetizez visul printr-o patima personala cu valoare pilduitoare.

Citat:

Ma trezesc mergand pe o bicicleta catre un eveniment important, eram imbracat in haine de preot ( nu sunt in realitate ), precum cele folosite de preotii ortodocsi. De asemenea, ma aflam si in folosoul societii fiind politist ( nu sunt in realitate ). Desi in vis, imi parea ca sunt cunoscut celor din jur, masinile care treceau pe langa mine treceau cu viteza si nu ma respectau. Mai mult decat atat, din cand in cand ma gaseam cu mainile incrucisate pe coarnele bicicletei, ceea ce imi greuna considerabil capacitatea de a merge cu bicicleta. Nu doar o data am fost aproape sa ma lovesc de alte masini dar mereu evitand in ultimul moment.

Cum mergeam eu pe bicicleta, dintr-o data relizez ca ma aflu in satul in care eu si famila mea am locuit pentru cativa ani dar in acelasi timp totul parea atat de strain, cladiri si oameni necunoscuti peste tot. Se pare ca ma indreptam catre un loc unde se aflau zeci si zeci de preoti ortodocsi, foarte multi. In acelasi timp, erau mai multe inmormantari, multi oameni murisera, in drumul meu, am trecut si pe langa rudele indurerate. De asemenea am putut observa o cladire mare de arhive, acolo se aflau lucruri despre trecutul omenirii, asta am simtit.

Ajuns la locul evenimentului, am observat foarte multi oameni stand la gardul unei case, acestia erau oameni simpli care priveau catre evenimentul ce avea loc dincolo de gard. Acolo se aflau zeci de preoti facand pregatiri mari. La inceput acea casa imi parea cunoscuta dar in acelasi timp parea atat de straina. Am intrat inauntru si m-am simtit respectat, fiind si eu unul dintre preoti, apoi am fost invitat intr-o camera unde avea loc evenimentul. Atunci m-am suparat foarte tare, am zis in sinea mea: Eu pentru ca sunt unul dintre voi, ma primiti aici in sanul vostru unde are loc cel mai important lucru, dar oamenii de afara nu au access...; si atunci am decis ca nu mai vreau sa fiu preot, caci mie nu-mi plac privilegiile.
Indaratnicie spre lume, spre moarte spre vechi, spre privilegii, spre necredinta, spre neascultare si privilegiere, spre satanism militienesc si justitiopatie procesomana.

Citat:

Am plecat acolo si iata ca din nou ma gasesc mergand spre acea casa, si iata ca iar trec pe langa acele rude indurerate. Una dintre acele femei era foarte trista, nu stiu sigur cine, dar cred ca fratele ei murise si nu apucase sa-si ceara iertare pentru toate certurile avute si ca acum ea nu va mai putea niciodata sa-si ceara iertare. Atunci, eu m-am apropiat de ea si i-am spus: Nu fii trista, el este inca aici. In tine insuti, in constiinta ta se gasesc toate momentele traite cu acea persoana, nu este totul pierdut, gaseste acea persoana in tine insuti si cerei iertare si asa veti fi amandoi iertati; auzid aceste cuvinte, acea femeie a ramas surprinsa si fara cuvinte.
Mantuire falsa, erezie, aiureala caci nu ai cum sa ceri iertarea persoanei din memoria ta sau din tine decat daca acolo in tine sau in comunitatea ta ea se manifesta cumva incat ai certitudinea ca vorbesti chiar cu ea, cu sufletul ei si asa ii poti cere iertare si nu ca ipocritul unui idol golit de continut, unei amintiri in care ea poate sa nu fie prezenta si vie ca un sfant intro icoana. Nu e mai simplu sa-i ceri iertare ca o taina a pomenirii mortilor dand un acatist si scriind acolo pentru Dumnezeu si pentru acea persoana ca sa stie ca ii ceri iertare?

Citat:

Iata-ma ajuns din nou la acel gard unde se afla acea casa. Am intrat din nou in curte si din nou in casa. Si de aceasta data am fost primit in sanul preotilor, momentul era ideal, tocmai ce avea loc acel eveniment foarte important, insa acum si acei oameni simpli se aflau inauntru. Am intrat in camera din dreapta, casa avea doua camere, si intr-o clipa camera s-a schimbat, parea ca acum ne aflam in acea camera in care se aprinde lumina la Ierusalim si apoi se distribuie tuturor bisericilor ortodoxe. In acea camera se gaseau doua banci lungi, pe aceste banci se aflau atat preoti cat si acei oameni simpli, acolo m-am asezat si eu si langa mine un preot. Parea ca sunt 12 oameni in acea camera si preotul in capul celor doua banci care se ocupa de toate cele necesare acestei slujbe. M-am dat in vorba cu preotul de langa mine, incercand sa-i spun de ce m-am decis sa plec. Dupa cateva momente, preotul din capul celor doua banci, cel care se afla in fata unei mese a inceput sa imparta colaci la toti cei din acea camera iar fiecare colac avea o lumanare aprinsa.
Aici chiar daca e vorba de aceiasi indaratnicie si istoriopatie a credintei totusi din ea ramane nadejdea si lucrarea de rugaciune pentru cei morti, pentru cei vechi care nu trebuie lepadata, parasita, uitat ci lucrata pe mai departe de catre cei caroara le-a fost incredintata si poruncita.

Citat:

Ajuns la mine, acel preot imi inmaneaza si mie un colac si imi spune aceste cuvinte: Tu si cu preotul de langa tine, sa faceti aceasta rugaciune de doua ori; si iata ca acel preot de langa mine ma cuprinde cu mana dreapta, amandoi indreptam capul spre pamant si incepem sa ne rugam. Acel preot spunea o rugaciune destul de lunga dar eu nu intelegeam ce zicea, vorbea prea incet, mormaiam si eu cate ceva.
Aici esti mai important tu decat preotul. In mod normal preotul si cu tine ar fi trebuit sa se roage deci iata importanta de sine desi tu nu stii sa te rogi decat ai imitat dupa preot atat cat ai auzit si restul te-ai prefacut ca te rogi si cu toate astea te crezi mai important ca sa fi tu pus inaintea preotului in porunca.

Citat:

Dintr-o data, se intampla ceva, simt cum eu cu acel preot ne leganam catre stanga si catre dreapta precum se leagana copacii miscati de vant, de parca am intrat intr-o stare de transa. Vad in mana stanga un bat, nu mai mare decat degetul aratator, dupa cateva momente, acel bat pare ca isi pierde stratul exterior iar in interior ramane ceva negru, ca si cum acel bat, la interior era ars, desi la exterior parea verde. Preotii toti se uita foarte mirati la ce se intampla. Dupa alte cateva momente, vad o biserica foarte mare si aud o voce masculina precum vocea unui tunet: "Biserica trebuie sa continue..."; din nou, preotii vazand si auzind totul, erau foarte mirati si incremeniti de ceea ce se intampla. Se pare ca despre asta era vorba, despre aceasta viziune.
Verde verde cine n-are pierde, e vorba de Vechiul Ierusalim, de Templul cel vechi si de ipocrismul fariseilor care pe afara se arata in cea mai mare credinta (verde) insa pe dinauntru sunt arsi ca un chibrit ca sa implineasca superstitia ca daca arzi tot chibritul inseamna ca piere dracul, deci nu au credinta ci ameninta cu degetul aratator de la mana stanga si nu se ating nici cu degetul sa faca din ceea ce propovaduiesc. E vorba deci de aluatul asta fatarnic si ipocrit dar in ciuda acestor vicii omenesti si lumesti Invatatura Arhaica, Biserica veche a vantului duhovnicesc subtirel in care se arata Domnul trebuie sa continue drumul sau spre Dumnezeu.

Citat:

Dintr-o data, un preot deschide usa de la camera, parea ca usa ducea catre un alt loc, catre un oras, acolo vad o masina neagra in care se aflau preoti, in fata, in scaunul pasagerului se afla un preot cu parul alb. Auzind de la acei preoti detaliile despre ceea ce vazuseam, acel pret zambeste larg si apoi pleaca iar usa se inchide. Aveam senzatia ca acel preot era mai mare in rang decat toti cei de langa mine insa el era foarte lumesc, ocupandu-se cu treburile lumesti.
In loc sa se deschida usa spre Orasul Ceresc Noul Irusalim, preotul deschide usa spre alt oras, spre sefia lumeasca a marelui alb ca ranjeste a necredinta preaingaduitor cu luxul pe care si-l permite pe motiv ca e lux afierosit Domnului.

Citat:

Si asa s-a incheiat visul meu, m-am trezit cu bratele incucisate si stranse foarte tare de piept, nu de teama, ci mai mult datorita intensitatii visului, totul fiind atat de real.
Acest X reprezinta a 10 porunca a Legii care te-a marcat profund. Deci visul este despre a nu ravni ca fariseii si fatarnicii sa manci casele vaduvelor si orfanilor si la nimic din ceea ce este al aproapelui. Acest X al tau in care te-ai trezit si care e la fel ca si incruciserea mainilor pe coarnele bicicletei face trimitere la patima indaratniciei, a racului, la reinstaurarea vechiului in mod gresit, la retrairea istorica a vechilor porunci dar fara a primi ierarea si jertfa mantuitorului chiar in sanul ortodoxiei si preotilor ortodocsi, deci e ca un fel de lepadare de credinta si secularism, patima pe care ai trait-o in vis.


Deci dumneata se pare ca esti luat de Hristos ca sa traiesti in vis impreuna cu El sfintele patimi ale vremurilor actuale.

Amiel25 18.11.2021 12:18:59

@Moroco Am citit ce ai scris acum, interesant, am scris asa, cu "m" mic pentru ca asa am gasit traducerea, nu am scris de la mine si nu am vrut sa modific nimic.

Aseara, in timp ce stateam in pat si incercam sa dorm, am avut un fel de revelatie, am inteles niste lucruri din vis. Eu eram atat preot cat si politist, doua naturi ( natura spirituala si naturala lumeasca ), politisul a ales sa plece din adunarea preotilor ca asa a judecat el, insa preotul din mine nu a plecat. M-am intors inapoi, ceea ce face ca de doua ori am ajuns acolo, preotul acela mi-a spus mie si acelui preot sa ne rugam de doua ori, de ce si acel preot? Eram tot eu, preotul si politistul, unul langa altul, de aia m-am asezat langa el, eram ultimii pe banca. Politistul din mine nu a stiut a se ruga, insa preotul din mine, da, dar pentru ca si politistul auzea cate ceva, inseamna ca nu era complet orb si surd la tainele rugaciunii. Cand ne-am leganat precum se leagana pomii, eram un tot, un singur corp, unitate, si asa am primit acele viziuni cu batul si biserica.

Acum, de ce i-am spus acelei femei sa-i ceara iertare in constiinta ei, de acolo pleaca totul, crezi ca ea nu facuse cereri de iertare la biserica? Era religioasa, o persoana de la tara care asculta doar de preot, eu i-am spus ceea ce eu am facut si fac si cred ca multi facem asta. Atunci cand moare o persoana la care am tinut, o persoana careia i-am gresit, ii cerem iertare in sufletul nostru, asta daca facem acest lucru, eu cel putin am facut asta de foarte multe ori si zi de zi. Defapt tot visul este construit pe baza fiintei si trairilor mele, trairi pe care eu le impart cu ceilalti.

Faptul ca eu cautam respect, este o reflexie a faptului ca eu caut respect in viata reala, de la oamenii care ma ia in ras. Eu vin la ei cu doua naturi, natura spirituala si le spun de taine spirituale iar ei nu ma respectia, iar natura lumeasca si le spun de tainele acestei lumi iar ei tot nu ma asculta.

Mai departe am inteles de la tine, cu batul si biserica si preotul cu parul alb.

ALARIC 18.11.2021 12:37:13

https://doxologia.ro/puncte-de-veder...ia-despre-vise

Moroco 18.11.2021 13:11:59

Citat:

În prealabil postat de ALARIC (Post 669574)

Foarte bun link.

@Amiel,

Exista o idee de baza care ar trebui sa o pricepem pe care am inteles-o in timp din experienta si realitate. Animalele, serpii-taratoarele, toata faptura viseaza si vad cele ce nu se vad caci omul a pierdut vederea celor de deasupra si Imparatia Duhovniceasca a Raiului si omul in general e orb si cand se uita spre cer nu vede decat albastru ziua sau negru noaptea sau nori cu vapori de apa si atat. Deci daca Dumnezeu toarna vise si vedenii in om si ti se deschid ochii ca sa vezi si sa intelegi visele si vedeniile, tu sa nu crezi ca ai inaintat pe scara valorii duhovnicesti a Credintei ci abea ca ai intrat in randul tuturor dobitoacelor si taratoarelor, a tuturor vietuitoarelor de pe pamant si din mari asa ca nu ai niciun motiv sa te crezi superior sau special animalelor darmite oamenilor.

Sa nu uitam ce a zis Domnul sf. ap. Natanael: Daca ti-am zis ca te-am vazut sub smochin crezi? Mai mari decat acestea vei vedea si vei auzi... sau sf. Ap. Toma dupa inviere: Fericit esti tu Tomo ca daca m-ai vazut ai crezut dar mai fericiti sunt cei ce nu M-au vazut si au crezut... asa ca sa fii credincios si nu necredincios.

Deci pe scara credintei trebuie sa vezi cat mai bine duhovniceste si trupeste asa ca o faptura cereasca plina de ochi caci lumina si adevarul este pentru ochi ca sa nu te inseli si sa te bucuri de toate cele create de Dumnezeu si restaurate-mantuite dar daca nu vezi multe sau esti orb asta nu e o problema caci ceea ce ti se spune si ti se porunceste de sus de la Dumnezeu sunt din cele nevazute si daca crezi si asculti atunci e cu atat mai bine caci iti zidesti casa pe stanca cea tare, pe Hristos-Cuvantul si nu doar pe vedere, pe vise, umbre, vanare de vant, vedenii si tot felul de interpretari si proorocii mincinoase care in ascultare si rabdare mai mult ar putea sa te incurce si sa te ispiteasca, sa-ti faca cu ochiul, si tu ca prostu, uitand de porunca, de datorii, de sarcini, din pricina frumusetii ajungi sa te lepezi ca cei care vazand ficele oamenilor s-au lepada jurand necredinta ca sa se impreuneze cu ele si asa au aparut monstrii, uriasii, enachitii si goliatii din vechime care nu se mai saturau si tot cresteau pana piereau dar pana piereau mancau si pradau tot ce apucau.

Practic ar trebui sa invatam sa avem discernamant ca sa-ti dai seama ce vine de la Dumnezeu si ce vine de la cel rau dar nu e bine sa-ti pui toata increderea in vise si vedenii ca un incantat euforic emotional sau un pesimist deznadajduit ci trebuie sa urmezi poruncilor scrise si invataturii traditiei si cartilor si nu oricum ci bisericeste si cu sfat de la altii care slujesc asemenea tie lui Dumnezeu.

Nu prea am discernamant nici ziua in amiaza mare cu una-doua cafele la bord darmite sa imi dau seama asa in vise si vedenii incat sa ma incred in ele sau in mesajele lor? E o utopie sa si prostie sa-ti pui nadejdea in vise si voci daca nu cunosti glasul Pastorului cu crucea sau a ingerilor si slujitorilor sai.

Pot insa sa-mi vad comportamentul in vis si cum acolo omul este mult mai sincer si cu firea mult mai libera e clar ca poti sa-ti vezi patimile care Îl tin sclav viciilor si neputincios pe Hristos in tine, captiv ca o musca in panza de paianjen mic si rau si agresiv. Apoi dupa analiza poti lua atitudine ca sa iesi din adictie folosind toate sfintele Taine, sfaturile si invatatura si experienta batranilor imbunatatiti si prin iertare si rabdare in ascultare si schimbare ai sa iesi din robia babilonia, faraonica si pacatoasa a lumEUomului rau si necredincios mare calculationist procesoman si plin de hazibuli caruia el ii spune grije... grije lumeasca pagana care il sperie si-l scoate pe credincios si pe om din Rai, sursa visurilor desarte cum zice inteleptul Solomon.

Sfintii au marturisit ca in viata lor pe pamant grija lumeasca i-a scos din Rai si ea impreuna cu frica sau incantarea de sine si de iubirea de sine e mare generatoare de vise desarte si vedenii groaznice si proorocii mincinoase. De aia se canta la liturghie ”Grija cea lumeasca sa o lepadam” si sa lucram grija duhovniceasca pentru suflet ca sa ajunga sufletul nostru sa se mantuie si sa mosteneasca Raiul si desfatarea feciorelnica impreuna cu Hristos-Cuvantul si cu toti sfintii, ingerii si dreptii.

Moroco 18.11.2021 15:54:07

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 669555)
Trebuie să ne ancorăm în Sfintele Taine și viața bisericească și să avem și discernământ patristic (care necesită cunoaștere a învățăturilor ortodoxe), altfel putem fi ușor de indus în eroare.

Totuși ce rost au să se intercaleze atâtea vise fără noimă, de ce ne-ar vorbi Dumnezeu prin vise, dacă are oameni cu care să ne comunice una sau alta ?

S-au terminat oamenii înduhovniciți și cu discernământ pastristic, ca să fie necesară o solie prin vis ?

De ce ar fi mai importante visele ca spovedania, împărtășania, Sfântul Maslu, dacă sfintele Taine sunt lăsate până la venirea Domnului ?

Adică dacă nu ne spovedim și împărtășim, dar doar visăm și spunem ce visăm ne este suficient pentru mântuire ?

Majoritatea își schimbă viața fără vise, mai degrabă în urma întâmplărilor reale și a gustului amar al propriilor fapte și atitudini, deci nu au o pondere așa mare în actul de pocăință, doi nu avem noi discernământul părinților din primele VI secole ale creștinismului să spunem că distingem ce e de la îngerii căzuți ce e de la Dumnezeu.

Dacă o însăilare de vise ne slăbesc psihicul, ne înfricoșează, nu e lucrarea celui rău ?

Stările emoționale din vis nu cred că sunt criterii, poți să ai stări emoționale pozitive care se revarsă și când fumezi, mănânci peste măsură, asculți muzica preferată, nu emoția din timpul visului e unicul criteriu, emoția poate fi manevrată.

Părintele Cleopa chiar a lăsat niște învățături despre Vise și vedenii .
https://documente.net/document/parin...i-scanata.html

O parte din oamenii care trăiesc într-o anumită epocă se întorc la pocăință, din păcate nu toți cei care alcătuiesc o comunitate.

Visele oricum ar trebui tâlcuite în limitele învățăturii lăsate de sfinții părinți și fără cunoașterea asta care e vastă și durează toată viața, nu ai de unde să extragi nici criteriile de analiză.

Probabil cei mai avansați duhovnicește ar putea tâlcui fără să se ducă în ispită.

Dar repet tu simți că a visa și a spune mai departe, plus a te ruga în momentele de disperare cu cuvintele proprii, nu din Ceaslov, Acatistier, nu cu rugăciunile începătoare Împărate Ceresc, Sfinte Dumnezeule, Cuvine-se cu adevărat, Crezul etc e suficient pentru mântuire ?

Frumase intrebari calauzitoare. Se simte un duh ortodox bun, mantuitor in postarea ta, bazat pe informare serioasa. Apreciez, dar cine-s eu sa spun asta? Un fulger plat-denivelat din praf si cenusa intinata purtata de vant si vanata de ingerii cazuti. (Parafrez si eu pe sfintii parinti filocalici.)

Nici nu stiu daca are rost interpretarea viselor ca si predica pilduitoare de urmat sau ca proorocie caci e clar ca @Amiel25 nu este un Trimis ca sa fie ascultat Dumnezeu de catre credinciosi prin visele lui ci este nelamurit intrebandu-se ca de ce de 6 ani de zile primeste atat de multe vise si calatorii prin vise si vedenii pline de talc duhovnicesc si de tot felul de lucruri.

Auto-talmacirea oricarui vis se poate face nu la modul superstitios premonitional ci la nivelul analizei comportamentului firii tale iesite in vis de sub cenzura ipocrita a constientului. Iti poti vedea patimile si adictiile, comportamentul terorist, tiranic, iti vezi trufia, frica, neputintele, panica si faptele rele in care cazi in sipita... iti poti da seama in ce crezi ca este fericire si dupa ce te trezesti poti sa iei atitudine ca in realitate sa veghezi pana acolo incat sa ti se schimbe comportamentul inclusiv in starea de visare cand firea iti este libera. Asa poti sa te folosesti duhovniceste de vise spre pocainta caci patima si cea mai mare dintre ele trebuie sa o pocaiesti si sa o invingi prima!


Ora este GMT +3. Ora este acum 06:48:53.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.