Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   citirea din psaltire, noaptea.. (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=6930)

onyx235 17.08.2009 09:40:48

citirea din psaltire, noaptea..
 
Duhovnicul prietenei mele i-a recomandat sa citeasca noaptea din psaltire, intre 2-4, cate 3 catisme...

Am sa imi intreb si duhovnicul, dar va intreb si pe voi, are importanta cand se citesc psalmii? Sunt mai eficienti, dc ii citesti noaptea?

georgeval 17.08.2009 10:35:08

Citat:

În prealabil postat de onyx235 (Post 160377)
Duhovnicul prietenei mele i-a recomandat sa citeasca noaptea din psaltire, intre 2-4, cate 3 catisme...

Am sa imi intreb si duhovnicul, dar va intreb si pe voi, are importanta cand se citesc psalmii? Sunt mai eficienti, dc ii citesti noaptea?

Din recomandarile oamneilor induhovniciti rugaciunea de seara, de la miezul noptii este mai puternica- parintele Cleopa o numeste de aur- Acest obicei il avem de la Mantuitorul care staruia in rugaciune pana la miezul noptii- ca exemplu, s-a artat Apostolilor pe mare la straja a patra (intre orele 3- 6) dupa ce s-a rugat. Psalmii sunt rugaciuni puternice impotriva demonilor, pentru un monah Psaltirea este o arma de temut impotriva demonilor.

costel 17.08.2009 11:05:22

Mai multe informatii despre citirea Psalmilor poti gasi aici:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...lor#post159456

Eu nu cred ca este important cand ii rostesti, ci cum ii rostesti. Iar daca intalnim afirmatia ca "rugaciunea de la miezul noptii este mai puternica", eu cred ca ea se refera la cei care se roaga tot timpul - iar noaptea trupul este mai neputincios din cauza oboselii. Asa ca daca reuseste si in astfel de situatii sa se roage, mult castig primeste.

windorin 17.08.2009 11:21:30

Romanul, intru intelepciunea lui, zice: "Noaptea este un sfetnic bun."

Sfantul Niceta de Remesiana, purtat fiind de Duhul Sfant, spune: "Este buna, intr-adevar, meditatia in timpul zilei, dar mai cu folos este in timpul noptii, caci ziua, felurite treburi tulbura sufletul, ocupatiile distrug mintea, grija indoita imparte atentia. Linistea si singuratatea noptii ofera un timp favorabil pentru rugaciuni si foarte potrivit pentru privegheri. Cand preocuparile lumesti inceteaza, atentia fiind adunata, crestinul intreg este asezat in fata privirilor dumnezeiesti."

Isaia proorocul striga catre Dumnezeu: "De noapte privegheaza duhul meu catre tine, Dumnezeule, caci ca o lumina sunt invataturile Tale pe pamant". David, sfintit cu ungere profetica si regeasca, asa canta: "Doamne, Dumnezeul mantuirii mele, ziua si noaptea am strigat inaintea Ta". De asemenea, el zice: "Noaptea mi-am adus aminte de numele Tau, Doamne, si am pazit legea Ta". Tot acesta arata si timpul si locul si tinuta celui ce se roaga: "In timpul noptilor ridicati mainile voastre spre cele sfinte si binecuvantati pe Domnul".

Fragmente dintr'un articol numit "Privegherea crestinilor".

calator prin ploaie 10.02.2011 13:09:45

Vin si intreb si eu ceva : este corect ca pe parcursul unui canon dat pt obtinerea unui lucru sa ti se dea spre citire pe langa acatiste si paraclis , citirea de 3 ori a psaltirii(in vremea celor 40 de zile de canon)?

colaps3 10.02.2011 13:45:26

Citat:

În prealabil postat de calator prin ploaie (Post 335675)
Vin si intreb si eu ceva : este corect ca pe parcursul unui canon dat pt obtinerea unui lucru sa ti se dea spre citire pe langa acatiste si paraclis , citirea de 3 ori a psaltirii(in vremea celor 40 de zile de canon)?

Ca mireni avem voie cel mult 3 catisme pe zi.

Există 20 de catisme -> dacă s-ar citi 3 catisme pe zi înseamnă că am face o Psaltire întreagă în 7 zile; De 3 ori citire din Psaltire -> 21 de zile necesare.

Dacă citim 2 catisme pe zi atunci terminăm de 3 ori Psaltirea în 30 de zile.

Așadar, păcat în nici un caz nu e. Dacă așa a rânduit preotul duhovnic, atunci așa să fie.

IOLANDA 10.02.2011 15:09:44

Psaltirea
 
Ca simpli mireni nu avem voie sa citim decit o catisma la 24 de ore(din invataturile parintelui Arsenie Papacioc)..."cei mai imbunatatiti"au voie 2 catisme iar cei "foarte imbunatatiti"au voie 3 catisme pe zi,insa vor avea mare grija ....."vrajmasul "nu-i iubeste pe cei ce citesc aceste puternice rugaciuni......."se vor afunda".....aceste sfaturi le-am citit recent dintr-o carte.......pot spune din propria experienta ca.....nu mi-a fost bine deloc cind am citit 2 catisme pe zi......(nu stiam inca despre puterea lor,si lupta ce se da intre BINE si RAU)Doamne Ajuta!!!!!!!!!

Melissa 10.02.2011 15:23:15

Citat:

În prealabil postat de onyx235 (Post 160377)
Duhovnicul prietenei mele i-a recomandat sa citeasca noaptea din psaltire, intre 2-4, cate 3 catisme...

Am sa imi intreb si duhovnicul, dar va intreb si pe voi, are importanta cand se citesc psalmii? Sunt mai eficienti, dc ii citesti noaptea?

La o conferinta a parintelui Teofil Paraian, o doamna din sala l-a intrebat pe parinte,ce sa faca pentru ca e foarte obosita si nu se poate ruga dupa miezul noptii.Parintele i-a spus " cum ce sa faci???SA DORMI!"..:-))Apoi a intrebat-o cine o pune sa se roage noaptea?A spus ca el nu se roaga noaptea niciodata si pentru asta, spunea ca era sigur ca o sa ajunga direct in Rai!:-)A mai spus ca nu trebuie sa ne rugam cand suntem obositi,ca degeaba ne rugam pentru ca nu suntem atenti la rugaciune.

colaps3 10.02.2011 16:48:22

Citat:

În prealabil postat de Melissa (Post 335713)
La o conferinta a parintelui Teofil Paraian, o doamna din sala l-a intrebat pe parinte,ce sa faca pentru ca e foarte obosita si nu se poate ruga dupa miezul noptii.Parintele i-a spus " cum ce sa faci???SA DORMI!"..:-))Apoi a intrebat-o cine o pune sa se roage noaptea?A spus ca el nu se roaga noaptea niciodata si pentru asta, spunea ca era sigur ca o sa ajunga direct in Rai!:-)A mai spus ca nu trebuie sa ne rugam cand suntem obositi,ca degeaba ne rugam pentru ca nu suntem atenti la rugaciune.

Nu te lua după tot ce spune părintele Teofil. A spus și mari prostii.

Citește pentru lămuriri:
1. http://saccsiv.wordpress.com/2009/10...eofil-paraian/
2. http://www.razbointrucuvant.ro/recom...iti-va-si-voi/
3. http://theologhia.wordpress.com/2008...nismul-sibian/

Raoul 10.02.2011 17:39:16

1. Legat de citirea Psalmilor... nici eu nu stiam de la bun inceput ca sunt rugaciuni puternice,iar atunci citeam Biblia si eram pe la Psalmi. Nu stiu cum si cat am citit,dar in niciun caz nu m-am limitat sau am tinut cont. Nu-mi amintesc insa perioada aceea cu exactitate,parca eram la tara si intr-o noapte am avut putin de furca cu diavolul,mi-a facut o scurta vizita. Chiar regret ca nu sunt 100% sigur daca a fost in perioada cand citeam Psalmii. Dar in rest... nu-mi amintesc nimic iesit din comun.

2. Cu privire la rugaciunea noaptea... nu vad de ce n-ar fi ok. Iar cand suntem obositi,trebuie sa ne SILIM! Doar asa ajungem in imparatia cerurilor! Sunt foarte putine momentele cand avem ravna adevarata spre rugaciune,deci prin silinta putem dobandi mult!

colaps3 10.02.2011 17:46:59

Dar de când ne temem fraților? Sfântul Ioan Gură de Aur a spus că mai degrabă să se oprească soarele din mers decât să se oprească Psaltirea.

Păi dacă „cu noi este Dumnezeu”, cine ne va fi nouă opreliște ? „Cuvânt bun răspuns-a inima mea; grăi-voi cântarea mea Împăratului....” (Ps 44)

Psamul 26:
„1. Domnul este luminarea mea și mântuirea mea; de cine mă voi teme?
2. Domnul este apărătorul vieții mele; de cine mă voi înfricoșa?
3. Când se vor apropia de mine cei ce îmi fac rău, ca să mănânce trupul meu;
4. Cei ce mă necăjesc și vrăjmașii mei, aceia au slăbit și au căzut.
5. De s-ar rîndui împotriva mea oștire, nu se va înfricoșa inima mea.
6. De s-ar ridica împotriva mea război, eu în El nădăjduiesc.

Psalmul 45:
„1. Dumnezeu este scăparea și puterea noastră, ajutor întru necazurile ce ne împresoară.
2. Pentru aceasta nu ne vom teme când se va cutremura pământul și se vor muta munții în inima mărilor.

Nu fraților, să continuăm cu Psaltirea cea sfântă. Maxim 3 catisme au fost rânduite pentru noi, atâtea vom citi! Fără frică, fără teamă, ci cu nădejdea la bunul Dumnezeu! Păi noi mergem cu jumătăți de măsură, cu treimi sau facem întocmai cum trebuie ?

Mihailc 10.02.2011 17:50:40

Citat:

În prealabil postat de colaps3 (Post 335777)
Nu te lua după tot ce spune părintele Teofil. A spus și mari prostii.

Citește pentru lămuriri:
1. http://saccsiv.wordpress.com/2009/10...eofil-paraian/
2. http://www.razbointrucuvant.ro/recom...iti-va-si-voi/
3. http://theologhia.wordpress.com/2008...nismul-sibian/

De când sunt blogurile normative pentru cine greșește și cine nu, în Biserică? De fapt cine sunt băieții care vorbesc acolo. Știi mata ceva despre identitatea lor?
Părintele Teofil are un nume și o identitate. Dacă dorește cineva să pună în discuție ce a spus el, să iasă la lumina zilei și să vorbească deschis!
Blogodoxia nu e totuna cu ortodoxia!

colaps3 10.02.2011 17:55:48

Iar legat de întâmplările „nocturne”...

Când mergem pe uliță și vedem câini ce facem? Luăm bățul și îi alungăm. Asta face Psaltirea, căci alungă dracii.

Dar dacă câinele e legat cu lanțul de noi și noi îl alungăm nevăzând lanțul nu credeți că mai tare va tăbărî asupra noastră, neavând unde să se ducă altundeva?

Așadar trebuie mai întâi rupte legăturile cu diavolul înainte de a începe Psaltirea.

colaps3 10.02.2011 18:04:02

Citat:

În prealabil postat de Mihailc (Post 335808)
De când sunt blogurile normative pentru cine greșește și cine nu, în Biserică? De fapt cine sunt băieții care vorbesc acolo. Știi mata ceva despre identitatea lor?
Părintele Teofil are un nume și o identitate. Dacă dorește cineva să pună în discuție ce a spus el, să iasă la lumina zilei și să vorbească deschis!
Blogodoxia nu e totuna cu ortodoxia!

Nu-i vorba de bloguri aici. Cred că putem să ne dăm foarte bine seama că ele au dreptate în chestiunea asta.

În nici un caz nu-l desființăm pe părintele Teofil, dar nici să punem tot ce zice el la suflet. Trebuie mai întâi să probăm spusele oamenilor ca să vedem dacă sunt întocmai cu rânduielile Sfinților.

Și acum... domnule, ce facem, ignorăm aceste abateri? Păi... împreună rugăciunea cu catolicii (nu numai susținerea ei dar și înfăptuirea ei), împărtășirea cu catoliciii, atitudinea suspectă față de respectarea Canoanelor, ăstea-s abateri foarte grave! Nu putem să închidem ochii și gata să zicem „nu-i nimic”.

Și asta în primul rând nu o zic nimeni alții decât Sfinții Părinți prin Sfintele Canoane. Canoanele nu se discută, ele se aplică și se respectă!

Trebuie să avem grijă la ceea ce spun oamenii astăzi. Nu mă refer gata a spus cutare lucru, să nu mai aud de el, dar trebuie să verificăm dacă sunt învățături ziditoare sau smintitoare și să alegem doar ce este întru Adevăr.

Mihailc 10.02.2011 18:23:51

Păi dacă iei așa nu scapă nimeni de vânătoarea asta de greșeli. Nici chiar părintele Iustin de la Petru-Vodă, să-mi fie cu iertare. Și-apoi, ce canoane și care sfinți sunt normativi? Că poți să ai o viață sfântă și să vorbești tâmpenii. E o discuție lungă aici.

Ce-am văzut pe blogurile alea sunt poziții radicale exprimate de niște necunoscuți despre personalități notorii. Analizele trădează atât influențe idelogice zelotiste cât și semidoctism teologic. Dacă sunt așa de buni mistagogi, de ce nu-i văd la lumina zilei. Sau: de ce nu-i văd pe dânșii respectând poruncile lui Hristos înainte de a cere cuiva să respecte cine știe ce canoane și scrieri de sfinți (care?).
Să-și mai spun ceva, colaps: creștinii au lucrat întotdeauna la lumina zilei și nu sub obrocul unor "username-uri" obscure.

I.Calin 10.02.2011 18:30:29

Cetirea Psaltirei cu folos de înduhovnicire
 
Cetirea Psaltirei cu folos de înduhovnicire - fie ziua, fie noaptea, n-are importanță - înseamnă rugăciune. Și rugăciunea e comunicare cu Tatăl Ceresc. Credeți că o să-L lămuriți de înțelegere pe Cel Ce Este Iubire? Fiți înșivă, voi, oricând și oriunde, respectând poruncile Sale și iubind pe măsură!

Melissa 10.02.2011 22:12:09

Citat:

În prealabil postat de colaps3 (Post 335777)
Nu te lua după tot ce spune părintele Teofil. A spus și mari prostii.

Citește pentru lămuriri:
1. http://saccsiv.wordpress.com/2009/10...eofil-paraian/
2. http://www.razbointrucuvant.ro/recom...iti-va-si-voi/
3. http://theologhia.wordpress.com/2008...nismul-sibian/

Multumesc pt link-urile de mai sus.Merita citite de toata lumea.:-)))
Il apreciez foarte mult pe parintele Teofil Paraian si ceea ce numesti tu "mari prostii", eu numesc "non-habotnicii"..

Raoul 11.02.2011 13:48:37

Am o intrebare despre parintele Teofil Paraian: era ungur? Ca vorbeste cam ca Marko Bella... Totusi din ce am citit despre sfintia sa era un mare duhovnic,extrem de intelept si avansat duhovniceste. Am o carticica mica de-a sa,cu titlul "Cine este Iisus Hristos",mi-am cumparat-o de la Lainici,insa pe atunci nestiind de parintele,adica continutul cartii m-a facut sa o cumpar si nu numele autorului. S-a intamplat si o mica minune cu aceasta carte,mai exact cu forografia parintelui care este pe coperta din spate,si nu in imprejurari intamplatoare.

Melissa 11.02.2011 15:10:18

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 336083)
Am o intrebare despre parintele Teofil Paraian: era ungur? Ca vorbeste cam ca Marko Bella... Totusi din ce am citit despre sfintia sa era un mare duhovnic,extrem de intelept si avansat duhovniceste. Am o carticica mica de-a sa,cu titlul "Cine este Iisus Hristos",mi-am cumparat-o de la Lainici,insa pe atunci nestiind de parintele,adica continutul cartii m-a facut sa o cumpar si nu numele autorului. S-a intamplat si o mica minune cu aceasta carte,mai exact cu forografia parintelui care este pe coperta din spate,si nu in imprejurari intamplatoare.

Părintele Teofil s-a născut la 3 martie 1929 într-o familie de plugari din satul Topârcea, din apropierea Sibiului, primind la botez numele Ioan. S-a născut fără vedere, motiv pentru care urmează cursurile unei școli primare pentru nevăzători la Cluj-Napoca, între anii 1935 – 1940. Își continuă cursurile la o școală de nevăzători la Timișoara, între anii 1942 – 1943, iar până în 1948 urmează, tot în capitala Banatului, cursurile liceale într-un liceu teoretic pentru văzători. În această perioadă îl cunoaște pe părintele Arsenie Boca, cel care-l va iniția în viața duhovnicească.
Aici gasesti o scurta biografie,din care am extras textul de mai sus :
http://parinteleteofilparaian.blogsp...ui-teofil.html

Deci daca a fost botezat IOAN, sigur nu era ungur.:-)

Daca ai placerea de a povesti de mica minune despre care ai amintit,te ascult cu drag.:5:

Raoul 11.02.2011 16:32:11

Vezi pe privat :1:

Am intrebat daca era ungur datorita modului in care vorbeste,cu un curat si evident aspect unguresc... Nu stiu de unde i se trage.

calator prin ploaie 12.02.2011 08:28:18

Eu calator prin ploaie cum sunt, nu stiu sa fi fost ungur, sa ma ierti!

Raoul 12.02.2011 19:32:51

E bine atunci. Doamne-ajuta!

Daniel Gheorghe 30.07.2011 14:26:58

Doamne ajuta!
 
Indraznesc si eu sa raspund la comentariul dvs legat de citirea Psaltirii...cel mult 2 Catisme pe zi??Iertati indrazneala,dar eu numesc asta ,,babism,,adica ceva din folclorul fals,popular....Sunt mireni,oameni care citesc cate 10 sau mai multe Catisme si nu patesc nimic...Si sunt suparati pe asta...oare nu cumva Dumnezeu e suparat pe ei?V-aduceti aminte de femeia aceea credincioasa din Pateric care plangea disperata ca de 3 ani nu a avut nici un necaz,copiii sunt perfect sanatosi...Era ferm convinsa ca Dumnezeu s-a suparat pe ea pentru ceva,un pacat...Ati avut un necaz dupa citirea Psaltirii??Nu cumva Dumnezeu pe cine iubeste il cearta?Cititi Psaltirea cat de mult si,desigur pregatiti-va sa infruntati prigoana...care este ingaduita de Dumnezeu celor ce-l iubesc si-l lauda pe el.Spor la citit,si pomeniti-ma si pe mine,pacatosul!

Iulia2579 27.08.2015 14:24:14

Citirea psaltiri casatorie
 
Dragii mei, eu sunt noua pe aici, si noua intre ale credintei.
Voiam sa va cer un sfat. Se poate citi Psaltirea pentru casatorie? Pentru ca Cel de Sus sa-ti ajute sa-ti gasesti sot /soata?
Va multumesc

Mosh-Neagu 27.08.2015 21:41:25

Citat:

În prealabil postat de Iulia2579 (Post 599153)
Dragii mei, eu sunt noua pe aici, si noua intre ale credintei.
Voiam sa va cer un sfat. Se poate citi Psaltirea pentru casatorie? Pentru ca Cel de Sus sa-ti ajute sa-ti gasesti sot /soata?
Va multumesc

Pentru cine nu este obisnuit cu cititul din Psaltire si doreste acum, nu doar sa aiba un inceput, ci sa si rezolve anumite probleme cu ajutorul Psaltirii, indraznesc sa cred ca este un pic cam... riscant.
Cititul din Psaltire, asa cum s-a mai spus, are o importanta mai speciala. Este ca si cum am pune rufele la spalat, dar fiindca sunt patate de tot felul de uleiuri, sosuri sau vopseluri, adaugam pe langa detergent o solutie chimica foarte puternica, dar cu prudenta, fiindca ar putea arde tot, din dornita de a "scapa de pete". Psaltirea, din cate am inteles eu de-a lungul anilor, este mai degraba pentru "inalbire" decat pentru alte... privilegii. Pentru casatorie, pentru obtinerea unui acoperis, sau pentru multe alte nevoi cu adevat serioase in viata unui om, indraznesc sa cred ca cel mai puternic ramane Paraclisul Maicii Domnului. Citit cu smerenie, nadejde si perseverenta 40 de nopti, rezultatul va fi 100% pozitiv, fiindca Sfanta Fecioara, pe langa ca este cu adevarat mijlocitoare si grabnic ajutatoare, nu se uita la pacatele si nevrednicia noastra, si ne ajuta chiar daca este clar ca lumina zilei ca nu meritam. Citind din Psaltire, mai intai avem un razboi de dus cu cei care ne-au tot momit, iar noi am cazut. Dumnezeu le ingaduie sa ne "munceasca" fiindca si-au castigat acest drept: cu cat mai mult am cazut in patimi, cu atat suntem "in rosu" pe listra datoriilor. Da, Psaltirea este "aur curat" pentru sufletul omului, si ea reprezinta TOATA intelepciunea si inteleptierea de care are omul nevoie, fiindca nimic din ce este in firea omului zidit de Dumnezeu, nu lipseste din Psaltire. Dar asta se descopera in timp, dupa ani multi de citire, nu de capul nostru, ci daca Dumnezeu oranduieste in viata noastra o intalnire aparent intamplatoare cu un Parinte induhovnicit, care sa nu spuna nimic de la el, ci doar atat cat ii transmite Harul in care se gaseste in acel moment. Cateva clipe "eterne", cateva vorbe "de aur", care au puterea sa schimbe ceva in adancul inimii noastre. Pentru ca din pacate pentru multi dintre noi, "duhul sufla acolo unde vrea el!" Am vazut multe cazuri cand anumite persoane CAUTA preoti "vazatori cu duhul". Daca acelor preoti li s-a pus aceasta "eticheta", posibil sa fi fost motivata, dar "multi chemati, putini alesi"! Daca motivatia cautarii nu este din smerenie, ci din alte motive peste care trecem cu mare usurinta, cel putin la inceput, pana ne vom smeri nu obtinem decat deznadejde...
In concluzie, pentru casatorie, eu recomand "Paraclisul" sau - din cate am mai auzit - Acatistul Sf Efrem cel Nou, sau Acatistul Sf. Nicolaie (care se stie ca este un mare iubitor de familie), si foarte multi alti sfinti facatori de minuni si grabnic ajutatori. Oricum, indiferent care va fi alegerea, si indiferent in ce problema apelam, vom cunoaste dupa o vreme daca ceea ce cerem ne este de folos si daca ne este... ingaduit. Bine, ca oameni cu libertate deplina, avem dreptul sa insistam si... sa ni se dea, impotriva a ceea ce ne este ingaduit. Dar pentru asta trebuie sa ne asumam si riscul unor consecinte extrem de dureroase in timp. In predicile Parintelui Calistrat (dar si in alte surse) este redat cazul unei mame indurerate care se roaga cu lacrimi pentru copilasul ei care zace aproape mort. Si pentru ca nu simtea nicio schimbare in acest sens, a fortat oarecum rugaciunea, ca si cum... ar fi impus-o, folosind cateva vorbe pe care acum nu mi le mai amintesc. Si privind dintr-o data catre copil, acesta era vioi si sanatos, iar ea tare s-a mai bucurat. Numai ca anii au trecut, iar cand copilul a ajuns mare, era de nestapanit in rautati, ajungand un delicvent periculos si un ucigas. Abia atunci, rugandu-se, s-a pomenit spunand fara sa-si dea seama: "Doamne, de ce nu mi l-ai luat atunci?" De aceea spun ca, avand smerenie si rugaciune curata, nu se poate sa nu cunoastem din timp, cu mult inainte de finalul celor 40 de rugaciuni de noapte, ce vrea Dumnezeu de la noi. NU pentru ca vrem noi semne speciale, (in acest caz nu mai e deloc smerenie), ci fiindca intelegem (probabil prin Ingerul Pazitor) anumite lucruri si nu ne mai putem indoi de ele fiindca STIM ca vin "de sus". De obicei, rezultatul este pozitiv, fara alte complicatii. Dar primind, suntem datori sa nu uitam niciodata, si sa stim sa multumim in acel fel bineplacut lui Dumnezeu si a Sfintilor Sai. In timp, este chiar necesar sa ne obisnuim incet-incet cu Psaltirea, nu fara o indrumare duhovniceasca!...

ovidiu b. 27.08.2015 23:15:12

"Ca numele lui Iisus Hristos, armă mai tare, în cer și pe pământ nu este!" - ne asigură Sfântul Ioan Scărarul. De aici și explicația rugăciunii neîncetate "Doamne Iisuse".

Ioan_Cezar 28.08.2015 02:11:41

Citat:

În prealabil postat de Iulia2579 (Post 599153)
Dragii mei, eu sunt noua pe aici, si noua intre ale credintei.
Voiam sa va cer un sfat. Se poate citi Psaltirea pentru casatorie? Pentru ca Cel de Sus sa-ti ajute sa-ti gasesti sot /soata?
Va multumesc

Multe și minunate sunt căile prin care Bunul Dumnezeu îl întoarce pe om către Sine!
Fie printr-un necaz oarecare, fie prin vreo deziluzie mare, ori poate printr-o boală și prin pericolul morții etc., precum și prin unele năzuințe care depășesc, crede omul, puterile lui personale.
Dacă omul, din pricini nenumărate, nu a reușit să ridice ochii și mintea spre Cer, Domnul îl ajută, așa cum fac adeseori părinții omenești cu pruncul lor, chiar și prin lipsuri - de nu s-a putut prin surplusuri...:)
Cred că printre căile dăruite de Dumnezeu în sprijinul nostru se numără și aceasta - nevoia de a primi ajutor în vederea căsătoriei sau, pentru cei deja căsătoriți, nevoia de a primi ajutorul pentru bunul mers al căsniciei, pentru rodnicie în pace.

*
Sigur că putem citi Psaltirea, ba chiar toată Scriptura! Împreună cu lucrarea rugăciunii și cu toate celelalte care alcătuiesc o viață îmbisericită, citirea Psaltirii nu ne poate fi decât de folos. Sufletul nostru se tămăduiește astfel și sporește în cele bune și frumoase, bineplăcute lui Dumnezeu. Făcînd cele ale dreptei credințe, înlăuntrul comunității euharistice, nu avem decât foloase - de putem rămâne la lucru atunci când apar numeroasele piedici...

*
Cunosc o tânără care, în urmă cu câțiva ani, dorea să se mărite. Și a aflat, nu știu cum, că Dumnezeu vrea ca mai întâi să își aducă aminte de El. Și, intrînd ea în rândul credincioșilor și deprinzîndu-se tot mai bine cu viața de credință, a îndrăgit așa de mult noul mod de viață încât, uitînd parcă cu totul de gândul de îmceput al căsătoriei, a ales ... călugăria. A fost atât de convinsă că dorința de a se mărita fusese "nada" prin care Pescarul de oameni o adusese la El, încât a trecut peste toate opreliștile și, iată, de câțiva ani este monahie - undeva la o mănăstire din Ardeal.
Desigur, nu toate fetele care voiesc să se mărite devin monahii...:)
Dar această fată arată cât de rodnică poate fi, uneori, apropierea de Dumnezeu deși, la început, căutarea Domnului pare a fi reflexul unui impuls de-a dreptul interesat/mercantil...
Chiar de ar fi așa, Domnul le potrivește pe toate, cu minunata Lui grijă, pentru a fi de cel mai mare și mai potrivit folos fiecărui om în parte.
Să vă ajute Dumnezeu să Îl cunoașteți și să fiți fericită și împlinită sub Har!

Iulia2579 28.08.2015 09:53:09

Psaltirea pentru casatorie
 
Citat:

În prealabil postat de Mosh-Neagu (Post 599160)
Pentru cine nu este obisnuit cu cititul din Psaltire si doreste acum, nu doar sa aiba un inceput, ci sa si rezolve anumite probleme cu ajutorul Psaltirii, indraznesc sa cred ca este un pic cam... riscant.
Cititul din Psaltire, asa cum s-a mai spus, are o importanta mai speciala. Este ca si cum am pune rufele la spalat, dar fiindca sunt patate de tot felul de uleiuri, sosuri sau vopseluri, adaugam pe langa detergent o solutie chimica foarte puternica, dar cu prudenta, fiindca ar putea arde tot, din dornita de a "scapa de pete". Psaltirea, din cate am inteles eu de-a lungul anilor, este mai degraba pentru "inalbire" decat pentru alte... privilegii. Pentru casatorie, pentru obtinerea unui acoperis, sau pentru multe alte nevoi cu adevat serioase in viata unui om, indraznesc sa cred ca cel mai puternic ramane Paraclisul Maicii Domnului. Citit cu smerenie, nadejde si perseverenta 40 de nopti, rezultatul va fi 100% pozitiv, fiindca Sfanta Fecioara, pe langa ca este cu adevarat mijlocitoare si grabnic ajutatoare, nu se uita la pacatele si nevrednicia noastra, si ne ajuta chiar daca este clar ca lumina zilei ca nu meritam. Citind din Psaltire, mai intai avem un razboi de dus cu cei care ne-au tot momit, iar noi am cazut. Dumnezeu le ingaduie sa ne "munceasca" fiindca si-au castigat acest drept: cu cat mai mult am cazut in patimi, cu atat suntem "in rosu" pe listra datoriilor. Da, Psaltirea este "aur curat" pentru sufletul omului, si ea reprezinta TOATA intelepciunea si inteleptierea de care are omul nevoie, fiindca nimic din ce este in firea omului zidit de Dumnezeu, nu lipseste din Psaltire. Dar asta se descopera in timp, dupa ani multi de citire, nu de capul nostru, ci daca Dumnezeu oranduieste in viata noastra o intalnire aparent intamplatoare cu un Parinte induhovnicit, care sa nu spuna nimic de la el, ci doar atat cat ii transmite Harul in care se gaseste in acel moment. Cateva clipe "eterne", cateva vorbe "de aur", care au puterea sa schimbe ceva in adancul inimii noastre. Pentru ca din pacate pentru multi dintre noi, "duhul sufla acolo unde vrea el!" Am vazut multe cazuri cand anumite persoane CAUTA preoti "vazatori cu duhul". Daca acelor preoti li s-a pus aceasta "eticheta", posibil sa fi fost motivata, dar "multi chemati, putini alesi"! Daca motivatia cautarii nu este din smerenie, ci din alte motive peste care trecem cu mare usurinta, cel putin la inceput, pana ne vom smeri nu obtinem decat deznadejde...
In concluzie, pentru casatorie, eu recomand "Paraclisul" sau - din cate am mai auzit - Acatistul Sf Efrem cel Nou, sau Acatistul Sf. Nicolaie (care se stie ca este un mare iubitor de familie), si foarte multi alti sfinti facatori de minuni si grabnic ajutatori. Oricum, indiferent care va fi alegerea, si indiferent in ce problema apelam, vom cunoaste dupa o vreme daca ceea ce cerem ne este de folos si daca ne este... ingaduit. Bine, ca oameni cu libertate deplina, avem dreptul sa insistam si... sa ni se dea, impotriva a ceea ce ne este ingaduit. Dar pentru asta trebuie sa ne asumam si riscul unor consecinte extrem de dureroase in timp. In predicile Parintelui Calistrat (dar si in alte surse) este redat cazul unei mame indurerate care se roaga cu lacrimi pentru copilasul ei care zace aproape mort. Si pentru ca nu simtea nicio schimbare in acest sens, a fortat oarecum rugaciunea, ca si cum... ar fi impus-o, folosind cateva vorbe pe care acum nu mi le mai amintesc. Si privind dintr-o data catre copil, acesta era vioi si sanatos, iar ea tare s-a mai bucurat. Numai ca anii au trecut, iar cand copilul a ajuns mare, era de nestapanit in rautati, ajungand un delicvent periculos si un ucigas. Abia atunci, rugandu-se, s-a pomenit spunand fara sa-si dea seama: "Doamne, de ce nu mi l-ai luat atunci?" De aceea spun ca, avand smerenie si rugaciune curata, nu se poate sa nu cunoastem din timp, cu mult inainte de finalul celor 40 de rugaciuni de noapte, ce vrea Dumnezeu de la noi. NU pentru ca vrem noi semne speciale, (in acest caz nu mai e deloc smerenie), ci fiindca intelegem (probabil prin Ingerul Pazitor) anumite lucruri si nu ne mai putem indoi de ele fiindca STIM ca vin "de sus". De obicei, rezultatul este pozitiv, fara alte complicatii. Dar primind, suntem datori sa nu uitam niciodata, si sa stim sa multumim in acel fel bineplacut lui Dumnezeu si a Sfintilor Sai. In timp, este chiar necesar sa ne obisnuim incet-incet cu Psaltirea, nu fara o indrumare duhovniceasca!...

Va multumesc din inima pentru raspuns.
Stiu ca aveti dreptate. Am gresit ca nu am expus problema completa. Am cel putin 15 ani de cand cer prin rugaciuni de toate felurile (inclusiv cele pe care le-ati mentionat dvs) taina casatoriei). Nu vreau sa intru in multe detalii intrucat nevointele nu se spun in public. Pot sa va asigur ca nu am citit acatistele ca pe o reteta magica. Eu personal cand citesc un acatist incerc sa-l citesc de parca as fi in fata Celui de Sus, Maicii Domnului sau al sfintilor respectivi, asa inteleg eu ca se face. M-au ajutat in atatea privinte...si le multumesc pentru asta!

Dar nimeni nu m-a ajutat (pana acum) in privinta casatoriei. De aceea caut alte optiuni si alte metode

Credeti-ma ca, acum, in timp ce va scriu imi vine sa plang.

Ca sa raspund in si dlui de mai jos: eu nu sunt facuta pentru calugarie. Imi pare rau dar nu imi place calugaria. Imi place sa fiu o buna mireana si incerc sa fiu o buna crestina. Vreau sa fiu sotie si mama. Asta mi-e clar. Eu doresc taina casatoriei, nu am absolut nici o indoiala.

De ce oare Cel de Sus intarzie atata sa raspunda?
Am citit undeva (cred ca a zis-o Rafail Noica) ca Dumnezeu e maternal, ca ne iubeste precum mama pe copii. Este jenant de dureros: ce am eu, o persoana normala, cu studii, cu un aspect fizic decent sa nu ma doreasca nimeni de sotie?
De ce pe mine Cel de Sus nu ma ajuta in aceasta privinta?

Iulia2579 28.08.2015 10:15:38

Citat:

În prealabil postat de Ioan_Cezar (Post 599168)
Multe și minunate sunt căile prin care Bunul Dumnezeu îl întoarce pe om către Sine!
Fie printr-un necaz oarecare, fie prin vreo deziluzie mare, ori poate printr-o boală și prin pericolul morții etc., precum și prin unele năzuințe care depășesc, crede omul, puterile lui personale.
Dacă omul, din pricini nenumărate, nu a reușit să ridice ochii și mintea spre Cer, Domnul îl ajută, așa cum fac adeseori părinții omenești cu pruncul lor, chiar și prin lipsuri - de nu s-a putut prin surplusuri...:)
Cred că printre căile dăruite de Dumnezeu în sprijinul nostru se numără și aceasta - nevoia de a primi ajutor în vederea căsătoriei sau, pentru cei deja căsătoriți, nevoia de a primi ajutorul pentru bunul mers al căsniciei, pentru rodnicie în pace.

*
Sigur că putem citi Psaltirea, ba chiar toată Scriptura! Împreună cu lucrarea rugăciunii și cu toate celelalte care alcătuiesc o viață îmbisericită, citirea Psaltirii nu ne poate fi decât de folos. Sufletul nostru se tămăduiește astfel și sporește în cele bune și frumoase, bineplăcute lui Dumnezeu. Făcînd cele ale dreptei credințe, înlăuntrul comunității euharistice, nu avem decât foloase - de putem rămâne la lucru atunci când apar numeroasele piedici...

*
Cunosc o tânără care, în urmă cu câțiva ani, dorea să se mărite. Și a aflat, nu știu cum, că Dumnezeu vrea ca mai întâi să își aducă aminte de El. Și, intrînd ea în rândul credincioșilor și deprinzîndu-se tot mai bine cu viața de credință, a îndrăgit așa de mult noul mod de viață încât, uitînd parcă cu totul de gândul de îmceput al căsătoriei, a ales ... călugăria. A fost atât de convinsă că dorința de a se mărita fusese "nada" prin care Pescarul de oameni o adusese la El, încât a trecut peste toate opreliștile și, iată, de câțiva ani este monahie - undeva la o mănăstire din Ardeal.
Desigur, nu toate fetele care voiesc să se mărite devin monahii...:)
Dar această fată arată cât de rodnică poate fi, uneori, apropierea de Dumnezeu deși, la început, căutarea Domnului pare a fi reflexul unui impuls de-a dreptul interesat/mercantil...
Chiar de ar fi așa, Domnul le potrivește pe toate, cu minunata Lui grijă, pentru a fi de cel mai mare și mai potrivit folos fiecărui om în parte.
Să vă ajute Dumnezeu să Îl cunoașteți și să fiți fericită și împlinită sub Har!

Va multumesc pentru raspuns, dar mie nu imi place calugaria.
Eu sunt facuta pentru casatorie, pentru a fi o buna crestina fiind o buna sotie si mama.
Calugaria am exclus-o de mult si dupa multi ani de cercetare ale acestei vieti. Calugaria are dulcetile ei, dar aceiasi manturie se poate atinge si prin casatorie...

Florinvs 28.08.2015 13:12:47

Incercati sa nu va pierdeti speranta, sa va rugati in continuuare Lui Dumnezeu, si sunt convins ca din moment ce va doriti foarte mult aceasta, si este o dorinta absolut normala si fireasca, Dumnezeu va va ajuta sa gasiti o persoana potrivita!
Poate in cercul dumneavoastra de prieteni sau cunostiinte, sau printre colegii de munca, este posibil sa existe o astfel de persoana.
Numai bine va doresc si Dumnezeu sa va ajute sa gasiti ceea ce va doriti.

Ioan_Cezar 28.08.2015 15:38:37

Citat:

În prealabil postat de Iulia2579 (Post 599188)
Va multumesc pentru raspuns, dar mie nu imi place calugaria.
Eu sunt facuta pentru casatorie, pentru a fi o buna crestina fiind o buna sotie si mama.
Calugaria am exclus-o de mult si dupa multi ani de cercetare ale acestei vieti. Calugaria are dulcetile ei, dar aceiasi manturie se poate atinge si prin casatorie...

Dacă ați remarcat, mesajul meu nu era o pledoarie pentru călugărie ci, pomenind în treacăt experiența unei fete care căuta măritișul, am scos în evidență ceea ce cred că rămâne: multe și nebănuite sunt căile prin care Domnul aduce pe om Acasă, în Împărăția Lui! Nu mă satur să mă minunez, de câțiva ani buni, de această temă deschisă sub ochii noștri, ai tuturor, neîncetat.
Iar postările dvs. mi se par un prilej potrivit pentru a cânta pe aceeași strună... Mă tem însă, deja, că aveți alte gusturi muzicale. Și că am fredonat, după ureche ce-i drept, oarecum în pustiu...
Astfel, n-o să vă mai deranjez cu opiniile mele. Timpul nostru, al oamenilor cu o viață concretă iar nu făcută din cartoane frumos colorate cu reverii și alte zădărnicii - e prețios, foarte prețios! Și foarte scurt, dealtfel.
Numai bine!

Iulia2579 28.08.2015 18:12:29

Citat:

În prealabil postat de Ioan_Cezar (Post 599204)
Dacă ați remarcat, mesajul meu nu era o pledoarie pentru călugărie ci, pomenind în treacăt experiența unei fete care căuta măritișul, am scos în evidență ceea ce cred că rămâne: multe și nebănuite sunt căile prin care Domnul aduce pe om Acasă, în Împărăția Lui! Nu mă satur să mă minunez, de câțiva ani buni, de această temă deschisă sub ochii noștri, ai tuturor, neîncetat.
Iar postările dvs. mi se par un prilej potrivit pentru a cânta pe aceeași strună... Mă tem însă, deja, că aveți alte gusturi muzicale. Și că am fredonat, după ureche ce-i drept, oarecum în pustiu...
Astfel, n-o să vă mai deranjez cu opiniile mele. Timpul nostru, al oamenilor cu o viață concretă iar nu făcută din cartoane frumos colorate cu reverii și alte zădărnicii - e prețios, foarte prețios! Și foarte scurt, dealtfel.
Numai bine!

Domnule Ioan Cezar, apreciez parerile dvs, raspunsul meu scurt si la obiect se datoreaza fatului ca sunt satula sa mi se insinueze ideea calugariei, doar pentru simplu fapt ca am ajuns la venerabila varsta de 35 de ani: Nu stiu cum sa le mai explic oamenilor din jurul meu ca faptul ca prefer singuratatea si / sau rugaciunea nu inseamna neaparat ca TREBUIE sa ma duc la calugarie! Decat sa fiu un cuier de haine monahale prefer sa fiu un bun crestin mirean, o buna mama si sotie!

Asta, da, sa fiti sigur ca dorinta fierbinte de a fi mama si sotie nu inseamna ca o sa-mi iubesc sotul si copiii mai mult decat pe Cel de Sus. Intre noi fie spus simt o adevarata simpatie catre sfintii Brancoveni.

Deci nu trebuie sa va simtiti jenat / lezat de faptul ca o femeie respinge vehement ideea calugariei.
Nu stiu de ce am impresia ca m-ati cam servit cu un ŽŽau revoirŽŽ un pic mai elegant pentru ca imi displace ideea de a fi maica? Femeile care nu dorim sa fim maici nu suntem niste pierdute! Nu e nici o crima in a dori sa porti prunci in pantece! La urma urmei si dvs v-ati nascut dintr-o mama si dintr-un tata! Sfintii au avut si ei mama si tata! In fond si la urma urmei de unde stiti ca din pantecele meu nu se va naste un calugar formidabil?

Sunt destule sfinte care au fost casatorite, stiati? De exemplu sfanta Iuliana din Lazarevo.
Si sigura ca daca ma gandesc mai mult mai sunt si altele.

Si nu in cele din urma mi se pare ca este o anatema sau un canon pe undeva peste cei care dispretuiesc casatoria (ca fiind nedemna si impura) in favoarea calugariei!


Acestea fiind spuse, va multumesc inca o data pentru timpul dvs pretios irosit cu o biata nemernica care doreste sa fie mama

Iulia2579 28.08.2015 18:17:03

Citat:

În prealabil postat de Florinvs (Post 599191)
Incercati sa nu va pierdeti speranta, sa va rugati in continuuare Lui Dumnezeu, si sunt convins ca din moment ce va doriti foarte mult aceasta, si este o dorinta absolut normala si fireasca, Dumnezeu va va ajuta sa gasiti o persoana potrivita!
Poate in cercul dumneavoastra de prieteni sau cunostiinte, sau printre colegii de munca, este posibil sa existe o astfel de persoana.
Numai bine va doresc si Dumnezeu sa va ajute sa gasiti ceea ce va doriti.

Va multumesc pentru ca nu ati aruncat cu pietre in mine pentru ca imi doresc sa fiu mai mult mama decat maica!
Ž

Iulia2579 28.08.2015 18:20:34

Citirea din psaltire pentru casatorie
 
Va multumesc pentru toate sfaturile si ideile.
O sa fac si eu cum m-o lumina Cel de Sus.
O zi buna tuturor,

Mihailc 28.08.2015 20:15:16

Citat:

În prealabil postat de Iulia2579 (Post 599211)
Va multumesc pentru toate sfaturile si ideile.
O sa fac si eu cum m-o lumina Cel de Sus.
O zi buna tuturor,

Dacă te superi așa de repede pentru mai nimica și faci asta foarte tot timpul, mi-e teamă că poți să înveți pe derost psaltirea, recitând-o ziua, noaptea, dimineața și seara că nu-ți va fi de prea mare folos.

Darul lui Dumnezeu este în aer, dă roată deasupra-ți, însă are nevoie de un aeroport bun unde să aterizeze, altfel riscă să se prăbușească la primul contact cu pământul vieții tale și să nu te alegi cu nimic din el.

Pregătirea terenului de aterizare este sarcina ta exclusivă!

tabitha 28.08.2015 21:23:48

Citat:

În prealabil postat de Iulia2579 (Post 599207)
sunt satula sa mi se insinueze ideea calugariei, doar pentru simplu fapt ca am ajuns la venerabila varsta de 35 de ani: Nu stiu cum sa le mai explic oamenilor din jurul meu ca faptul ca prefer singuratatea si / sau rugaciunea nu inseamna neaparat ca TREBUIE sa ma duc la calugarie! Decat sa fiu un cuier de haine monahale prefer sa fiu un bun crestin mirean, o buna mama si sotie!

Dragă Iulia, aici ai niste acatiste pe care le poti citi pentru căsătorie grabnică:

http://www.crestinortodox.ro/articol...orie-grabnica/

Si mergând în pelerinaje, la cursuri de pictură de icoane, sau alte activităti din acestea, poti întâlni tineri crestini credinciosi cu care eventual să poti întemeia o familie. Uneori chiar si activităti care nu au neapărat legătură cu biserica îti pot aduce pe cineva potrivit în viata ta. Doar să nu stai pasivă să îti pice din cer mirele, că asta foarte rar se întâmplă. :) Numai bine, să-ti ajute Dumnezeu după inima ta, asa cum îti doresti!

tabitha 28.08.2015 21:47:21

PS: Ar fi bine să completezi si câteva date despre tine la profil.
Sunt si aici pe forum tineri cărora nu le place singurătatea, si îsi caută perechea.

Mosh-Neagu 28.08.2015 21:53:19

Citat:

În prealabil postat de Iulia2579 (Post 599185)
De ce oare Cel de Sus intarzie atata sa raspunda?
(...) Este jenant de dureros: ce am eu, o persoana normala, cu studii, cu un aspect fizic decent sa nu ma doreasca nimeni de sotie?
De ce pe mine Cel de Sus nu ma ajuta in aceasta privinta?


Citat:

În prealabil postat de tabitha (Post 599221)
Si mergând în pelerinaje, la cursuri de pictură de icoane, sau alte activităti din acestea, poti întâlni tineri crestini credinciosi cu care eventual să poti întemeia o familie. Uneori chiar si activităti care nu au neapărat legătură cu biserica îti pot aduce pe cineva potrivit în viata ta. Doar să nu stai pasivă să îti pice din cer mirele, că asta foarte rar se întâmplă. :) Numai bine, să-ti ajute Dumnezeu după inima ta, asa cum îti doresti!

Din pacate, cred ca anumite persoane nu se pot "conecta" la frecventa pe care emite Harul Smereniei si Iubirii. Spuneam mai inainte si speram sa fiu inteles: NIMIC FARA SMERENIE! Nu exista "De ce?"! Fara constientizarea starii de LIPSIT TOTAL DE MERITE, nu avem ce pretinde si nici nu putem primi altceva decat deznadejde. Iar asta pana la capat, toata viata. Orice lectie trebuie insusita, nu blamata, ca si cum ar fi o mare nedreptate.
Imi pare sincer rau si e foarte dureros sa simtim o realitate pe care cel deznadajduit... "n-o vede". Dincolo de orice raspuns "ales cu grija", descoperim un caracter "delicat" de care orice barbat ar fugi sa-si rupa gatu'!... Un lucru trebuie sa intelegem, totusi: Dumnezeu nu face nedreptate nimanui!... Lui ii e usor sa aleaga un "berbecut" din staulul de oi, dar de ce l-ar jertfi, asezandu-l langa o "leoaica" gata sa-l devoreze, daca nu executa intocmai si la timp?... In timp ce Insusi Dumnezeu nu pretinde de la cel ce l-a zidit supunere oarba, ci libertatea de a alege singur!...

Copacel 28.08.2015 22:01:21

Citat:

În prealabil postat de Iulia2579 (Post 599211)
Va multumesc pentru toate sfaturile si ideile.
O sa fac si eu cum m-o lumina Cel de Sus.
O zi buna tuturor,

Am o intrebare.
Esti spovedita (Ai duhovnic) ?

Citat:

În prealabil postat de MihailC
Darul lui Dumnezeu este în aer, dă roată deasupra-ți, însă are nevoie de un aeroport bun unde să aterizeze,

Citat:

În prealabil postat de Mosh-Neagu
Din pacate, cred ca anumite persoane nu se pot "conecta" la frecventa pe care emite Harul Smereniei si Iubirii.

Aha e cu avioane/piste/frecvente, adica ILS(Instrument Landing System).
Uuhhh, ia sa vedem cum arata o masinarie care foloseste ILS/ piste/frecvente, stuff like that.
https://www.youtube.com/watch?v=Z0FymhhO8yw
Complicata domne, casatoria asta.Foarte.Ia uite cate butoane are...

Mihailc 28.08.2015 22:29:47

Citat:

În prealabil postat de Copacel (Post 599224)

Aha e cu avioane/piste/frecvente, adica ILS(Instrument Landing System).
Uuhhh, ia sa vedem cum arata o masinarie care foloseste ILS/ piste/frecvente, stuff like that.
https://www.youtube.com/watch?v=Z0FymhhO8yw
Complicata domne, casatoria asta.Foarte.Ia uite cate butoane are...

Am o întrebare.
Ești spovedit (Ai duhovnic) ?
Și încă o întrebare.
Ce număr porți la izmene?


Ora este GMT +3. Ora este acum 23:47:45.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.