Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Intrebari utilizatori (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5063)
-   -   Reiki (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12028)

Riluri 28.01.2011 13:15:10

Reiki
 
In urma unor contacte cu Reiki, am avut niste nedumeriri si indoieli care s-au concretizat in urmatoarele intrebari:

Care este pozitia Bisericii Ortodoxe fata de practica Reiki? Si care sunt argumentele pentru aceasta?

M-as bucura sa-mi raspundeti cat mai detaliat fata de acest subiect, cat mai argumentat.

Multumesc

horatiu.miron 28.01.2011 15:01:02

Pseudostiinta, pe acelasi picior cu astrologia, acupunctura, homeopatia, qi kung, feng shui si alte baliverne, majoritatea de sorginte orientala.

Evident, asta e pozitia unui sceptic, nu a unui crestin.

camy_d 28.01.2011 15:02:48

Citat:

În prealabil postat de Riluri (Post 329216)
M-as bucura sa-mi raspundeti cat mai detaliat fata de acest subiect, cat mai argumentat.

Atunci trebuie să ne descrii și tu cât mai detaliat această practică. Știu și eu ceva în mare, dar aș putea răspunde mai bine, dacă aș cunoaște mai multe detalii.

Eu aș băga aceasta în aceeași oală cu yoga, respirația holotropică, bioenergia și altele. O să-ți spun cum tratez eu toate aceste lucruri. Ele sunt practici prezentate ca pe o completare a religiei, o desăvârșire a ei, cică îți ajută sufletul și/sau trupul bla bla bla.

Să tratăm religia ca pe ceva nedesăvârșit, înseamnă să-L acuzăm pe Iisus de minciună prin ascunderea Adevărului, sau să punem sub semnul întrebării perfecțiunea Lui. Ori noi știm că Dumnezeu e desăvârșit, așadar ne-a dat o învățătură desăvârșită, deplină. Dacă aveam nevoie și de aceste lucruri, ne-ar fi învățat și îndemnat să le practicăm, iar sfinții erau maeștrii în ele. Doar nu crede cineva că Hristos a îndurat atâtea chinuri și s-a lăsat răstignit, doar ca să propovăduiască jumate de Adevăr?

Tot ce "desăvârșește" religia, de fapt o virusează. Nu putem sluji la doi stăpâni.

Unii cred că pot alege și aceste practici și pe Dumnezeu, dar de fapt, ar trebui să aleagă numai una din ele, să se hotărască, nu merg împreună și credința în Dumnezeu și aceste prostii.

Melissa 28.01.2011 15:16:43

Citat:

În prealabil postat de Riluri (Post 329216)
In urma unor contacte cu Reiki, am avut niste nedumeriri si indoieli care s-au concretizat in urmatoarele intrebari:

Care este pozitia Bisericii Ortodoxe fata de practica Reiki? Si care sunt argumentele pentru aceasta?

M-as bucura sa-mi raspundeti cat mai detaliat fata de acest subiect, cat mai argumentat.

Multumesc

BO nu accepta practicarea Reiki.
Argumente BO : sursa nu este Dumnezeu ci diavolul.Deci la Reiki "lumina/energia" nu este de la Dumnezeu ci de la Diavol.

Riluri 28.01.2011 16:32:00

Ma bucur mult ca am primit raspunsuri, nu ma asteptam, si va multumesc.

Citat:

În prealabil postat de camy_d (Post 329243)
Atunci trebuie să ne descrii și tu cât mai detaliat această practică. Știu și eu ceva în mare, dar aș putea răspunde mai bine, dacă aș cunoaște mai multe detalii.

Nu am aprofundat. Am doar niste initieri in Reiki Traditional.
Am ales doar ceea ce rezona cu mine din principiile Reiki si anume faptul de a fi conectat la sursa universala de iubire si energie, de a-ti pastra o stare mentala si emotionala de liniste si bunatate, si ideea de vindecare „prin punerea mâinilor“. Am practicat doar autotratamentul, dar fara o incredere deplina in asta.

Incertitudinile si faptul ca mai nimeni din cei apropiati mie nu este de acord cu astfel de practici m-au adus aici, unde am mai citit si in alt thread opinii ale oamenilor despre Reiki care, se pare, sunt la fel de contradictorii precum ma simt si eu.

Mai am enorm de multe de citit si inteles si mai ales de trait din invatatura crestina, dar intrebarea mea este: cum este stabilit faptul ca sursa este de la diavol?

Florin-Ionut 28.01.2011 16:42:21

Citat:

În prealabil postat de Riluri (Post 329268)
Mai am enorm de multe de citit si inteles si mai ales de trait din invatatura crestina, dar intrebarea mea este: cum este stabilit faptul ca sursa este de la diavol?

Daca ar fi fost de la Dumnezeu, atunci El ne-ar fi vorbit despre asta prin Sfintii Parinti.

Autotratament? Puterea sinelui? Eu, ego samd - astea-s desprinse din hinduism si n-au a face cu crestinismul.

In ortodoxie noi credem ca Dumnezeu este Cel ce vindeca, Cel ce ne tine in viata, iar noi de la sine putere nu avem nimic si nu putem face nimic fara El:

1 Corinteni 6

19. Sau nu știți că trupul vostru este templu al Duhului Sfânt care este în voi, pe care-L aveți de la Dumnezeu și că voi nu sunteți ai voștri?
20. Căci ați fost cumpărați cu preț! Slăviți, dar, pe Dumnezeu în trupul vostru și în duhul vostru, care sunt ale lui Dumnezeu.

Riluri 28.01.2011 17:11:07

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 329276)
Daca ar fi fost de la Dumnezeu, atunci El ne-ar fi vorbit despre asta prin Sfintii Parinti.

Autotratament? Puterea sinelui? Eu, ego samd - astea-s desprinse din hinduism si n-au a face cu crestinismul.
[/b]

Da, sunt de acord cu ceea ce spui. Probabil din dorinta de a fi speciala, am incercat Reiki. Totusi, de ce medicina este acceptata, iar practicile gen acupunctura, qi gong nu sunt acceptate? Sau mai precis, care dintre metodele de tratament sunt acceptate si care nu?

Karine 28.01.2011 17:12:24

Citat:

În prealabil postat de Riluri (Post 329216)
In urma unor contacte cu Reiki, am avut niste nedumeriri si indoieli care s-au concretizat in urmatoarele intrebari:

Care este pozitia Bisericii Ortodoxe fata de practica Reiki? Si care sunt argumentele pentru aceasta?

M-as bucura sa-mi raspundeti cat mai detaliat fata de acest subiect, cat mai argumentat.

Multumesc

mai cerceteaza.
asculta cata dragoste (incredere in Dumnezeu) sau cata frica (de slabiciunile oamenilor) este in discursul fiecaruia.

Karine 28.01.2011 17:42:10

Citat:

În prealabil postat de Riluri (Post 329293)
Da, sunt de acord cu ceea ce spui. Probabil din dorinta de a fi speciala, am incercat Reiki. Totusi, de ce medicina este acceptata, iar practicile gen acupunctura, qi gong nu sunt acceptate? Sau mai precis, care dintre metodele de tratament sunt acceptate si care nu?


unele practici sunt stravechi ( de ce ai folosi abacul cand ai calculatorul ?),
unele periculoase (se cere crestere spirituala daca nu vrei rezultate negative(boala, etc) dar daca tot esti crescut spiritual la ce iti mai itrbuie acea practica?),
altele sunt chiar medicina.

te-ai intrebat cati dintre cei ce le resping chiar stiu ceva (prin intelegere cu inima) a acestora?
cati doar iti repeta ce au inteles ei de fapt de la altii???
Daca innegresc ce are altul, ce am eu nu devine mai luminos decat este.
Daca curat lampa mea, ea devine tot mai stralucitorare.

ai crestinismul si ai totul...citeste un pic din Sf.Grigorie Palama sau Maxim Marturisitorul.

camy_d 28.01.2011 18:28:35

Citat:

În prealabil postat de Riluri (Post 329268)
Mai am enorm de multe de citit si inteles si mai ales de trait din invatatura crestina, dar intrebarea mea este: cum este stabilit faptul ca sursa este de la diavol?

Ce nu-i de la Dumnezeu, e de la diavol. Dumnezeu nu ne-a dat Reiki, ci rugăciunea și credința.

camy_d 28.01.2011 18:57:08

Am dat un search pe google pt. "Reiki" și așa cum bănuiam, nu e vorba numai de punerea mâinilor.

Gradul I: după inițiere, practicantul poate face autotratament, si dupa un timp si tratament. Pozițiile de punere a mâinilor sunt simple și intuitive, se merge pe principiul de sus în jos, urmărindu-se chakrele, pe fața și pe spatele trupului. De asemenea se aplică mâinile în locurile dureroase.

Gradul al II-lea: după inițiere, practicantul primește primele simboluri Reiki, cu ajutorul cărora își poate activa palmele pentru o mai mare eficiență și poate face tratament și prin realizarea și vizualizarea simbolurilor în anumite puncte bine precizate. Poate efectua tratamente la distanta si tratamente mai eficiente folosind simbolurile. De asemenea, simbolurile permit curățarea încăperilor de energii negative, dăunătoare, curățarea și energizarea mâncării, dar și trimiterea luminii la distanță, crearea câmpurilor de protecție.

Gradul al III-lea - sau profesor -: după inițiere, practicantul primește noi simboluri și învață tehnici suplimentare. Poate face acordaje altor persoane. De multe ori, acest grad se "sare" si se trece direct la maestru.

Maestru: după inițiere, noul maestru poate la rândul lui să facă altora inițieri/acordaje si cunoaste simbolurile specifice maestrilor..

După fiecare inițiere, urmează o perioadă de criză de vindecare, de purificare, cu o durată de 21 de zile, în care practicantul trebuie să-și facă autotratament zilnic și să practice un regim de viață cât mai echilibrat și cu un meniu lacto-vegetarian.
În timp, au apărut numeroase sisteme Reiki. Unele recuperează tehnici și simboluri descoperite în vechile manuscrise esoterice orientale, altele se bazează pe experiența înnoitoare a maeștrilor contemporani. Astfel, pe lângă Reiki tradițional au apărut și sunt practicate cu succes Karuna Reiki, Gendai Reiki, Shambala Reiki.


Dacă ar fi fost numai punerea mâinilor, n-ar fi fost chiar rău, doar inutil. Cum orice erezie este un adevăr deformat, cred că sâmburele de adevăr se află în faptul că omul are o energie divină în mâna dreaptă, cu care-și face cruce. Însă toate practicile orientale, se bazează pe puterea pe care omul o ia de la draci. Acea energie divină din mâna dreaptă este eclipsată de energiile satanice care vin peste ea. Ca să nu mai spunem că reiki nu face deosebire între mâna dreaptă și cea stângă.

Dovezi concrete în acel articol că reiki e o rătăcire sunt credința în chakre și folosirea simbolurilor. Cele două n-au niciun sâmbure divin, sunt plăsmuiri ale imaginației. Acolo unde nu e Dumnezeu, e satana, care are tot interesul să le dea acelora energie, ca să practice în continuare reiki și să se depărteze de Dumnezeu. Gândește-te la ele ca la niște talismane, sunt cam la fel, sau poate un rău mai mare!

Dumnezeu ne-a dat tot ce ne trebuie pentru vindecarea sufletească. Dacă aducem ceva nou, negăm faptul că El ne-a propovăduit Adevărul deplin. Trupește ne vindecă doctorul și/sau Dumnezeu. ;) :6:

catalin2 28.01.2011 21:56:03

Citat:

În prealabil postat de Riluri (Post 329216)
In urma unor contacte cu Reiki, am avut niste nedumeriri si indoieli care s-au concretizat in urmatoarele intrebari:

Care este pozitia Bisericii Ortodoxe fata de practica Reiki? Si care sunt argumentele pentru aceasta?

M-as bucura sa-mi raspundeti cat mai detaliat fata de acest subiect, cat mai argumentat.

Multumesc

Au mai fost conferinte despre Reiki, de exemplu aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=10519
La gradul I ti se face o initiere in urma careia simti o energie in palme. De fapt la initiere (care e la fel ca la triburi, samanism) ti se stabileste o legatura cu ingerii cazuti. Astfel primesti energie de la ei. De la gradul doi poti chema chiar tu spiritele, prin semne. Bineinteles ca nu iti dai seama de asta.
Dupa initiere, daca ai facut si tu asta (cred ca e la gradul doi), cursantii se aseaza in jurul focului in care se ard hartiile si simbolurile si tinandu-se de mana rostesc simbolurile. Cei care tineau cursul ne asigurau ca e doar asa, o joaca, pentru ca unora li se parea straniu. Desigur ca e straniu cand vezi ca faci ce fac aia in triburile din Africa sau America de Sud.

Mihnea Dragomir 28.01.2011 22:09:35

Citat:

În prealabil postat de Riluri (Post 329216)
In urma unor contacte cu Reiki, am avut niste nedumeriri si indoieli care s-au concretizat in urmatoarele intrebari:

Care este pozitia Bisericii Ortodoxe fata de practica Reiki? Si care sunt argumentele pentru aceasta?

M-as bucura sa-mi raspundeti cat mai detaliat fata de acest subiect, cat mai argumentat.

Multumesc

Nu știu dacă tehnicile propriu-zise de Reiki vin de la diavol sau nu. Ceea ce am obeservat eu din practică este că Reiki se bazează și "vine la pachet" ca să zic așa cu o întreagă gamă de credințe heterodoxe care se numesc "doctrina New Age". O analiză catolică detaliată a acestei periculoase învățături aveți aici: http://www.catehism.ro/New_Age.htm

Riluri 29.01.2011 16:19:06

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 329470)
Nu știu dacă tehnicile propriu-zise de Reiki vin de la diavol sau nu. Ceea ce am obeservat eu din practică este că Reiki se bazează și "vine la pachet" ca să zic așa cu o întreagă gamă de credințe heterodoxe care se numesc "doctrina New Age". O analiză catolică detaliată a acestei periculoase învățături aveți aici: http://www.catehism.ro/New_Age.htm

Desi am citit ceea ce este scris in acest articol, as vrea sa-mi spui, daca se poate, in felul tau, care sunt concret consecintele urmarii acestor idei "new age". Multumesc

camy_d 29.01.2011 18:08:22

Citat:

În prealabil postat de Riluri (Post 329670)
Desi am citit ceea ce este scris in acest articol, as vrea sa-mi spui, daca se poate, in felul tau, care sunt concret consecintele urmarii acestor idei "new age". Multumesc

Intrii în contact cu satana, nu-i destul?

calator prin ploaie 29.01.2011 18:10:54

Sa fim seriosi Caline....Nu stiu ce fel de reiki ai facut(personal nu cred ca ai participat direct la vreo initiere si vb mai mult dupa ureche), dar in reiki , indiferent de scoala , NU esti invatat sa vorbesti cu spiritele , nici n-au loc ritualuri precum cel cu focul, arderea de hartii, sa ma ierti...Da, se face un acordaj initial in palme , apoi la niv doi se fac altele dar nu in scris si desi NU PLEDEZ pt reiki pe un forum crestin ...nu pot accepta niste tampenii...totusi...Apoi despre efectele reikiului vin si intreb, daca ar fi nociv de ce se poate practica legal in cabinete? In bioterapie ai nevoie de mai mult...si de unele inzestrari aparte.....si vb in cunostinta de cauza...Am studiat mult timp ...si nici un pic nu m-am rupt de TATAL, doar ca acum nu mai practic , deoarece asa am ales. Deci atentie, ca sa sustii un punct de vedere cu orice pret, nu trebuiesc exprimate neadevaruri.....

camy_d 29.01.2011 18:44:26

Citat:

În prealabil postat de calator prin ploaie (Post 329694)
Sa fim seriosi Caline....Nu stiu ce fel de reiki ai facut(personal nu cred ca ai participat direct la vreo initiere si vb mai mult dupa ureche), dar in reiki , indiferent de scoala , NU esti invatat sa vorbesti cu spiritele , nici n-au loc ritualuri precum cel cu focul, arderea de hartii, sa ma ierti...Da, se face un acordaj initial in palme , apoi la niv doi se fac altele dar nu in scris si desi NU PLEDEZ pt reiki pe un forum crestin ...nu pot accepta niste tampenii...totusi...Apoi despre efectele reikiului vin si intreb, daca ar fi nociv de ce se poate practica legal in cabinete? In bioterapie ai nevoie de mai mult...si de unele inzestrari aparte.....si vb in cunostinta de cauza...Am studiat mult timp ...si nici un pic nu m-am rupt de TATAL, doar ca acum nu mai practic , deoarece asa am ales. Deci atentie, ca sa sustii un punct de vedere cu orice pret, nu trebuiesc exprimate neadevaruri.....

Mi se pare mie, sau tu nu vezi nimic rău la reiki?

calator prin ploaie 29.01.2011 18:50:39

Draga mea Camy, am scris ceva cu majuscule....reciteste pls....in rest no comment !

camy_d 29.01.2011 18:57:50

Citat:

În prealabil postat de calator prin ploaie (Post 329694)
Apoi despre efectele reikiului vin si intreb, daca ar fi nociv de ce se poate practica legal in cabinete? In bioterapie ai nevoie de mai mult...si de unele inzestrari aparte.....si vb in cunostinta de cauza...Am studiat mult timp ...si nici un pic nu m-am rupt de TATAL, doar ca acum nu mai practic , deoarece asa am ales. Deci atentie, ca sa sustii un punct de vedere cu orice pret, nu trebuiesc exprimate neadevaruri.....

Am văzut ce ai scris cu majuscule, dar înafara forumului pledezi? Poate n-am înțeles bine textul de mai sus, dar el m-a pus pe gânduri.

catalin2 29.01.2011 19:11:25

Citat:

În prealabil postat de calator prin ploaie (Post 329694)
Sa fim seriosi Caline....Nu stiu ce fel de reiki ai facut(personal nu cred ca ai participat direct la vreo initiere si vb mai mult dupa ureche), dar in reiki , indiferent de scoala , NU esti invatat sa vorbesti cu spiritele , nici n-au loc ritualuri precum cel cu focul, arderea de hartii, sa ma ierti...Da, se face un acordaj initial in palme , apoi la niv doi se fac altele dar nu in scris si desi NU PLEDEZ pt reiki pe un forum crestin ...nu pot accepta niste tampenii...totusi...Apoi despre efectele reikiului vin si intreb, daca ar fi nociv de ce se poate practica legal in cabinete? In bioterapie ai nevoie de mai mult...si de unele inzestrari aparte.....si vb in cunostinta de cauza...Am studiat mult timp ...si nici un pic nu m-am rupt de TATAL, doar ca acum nu mai practic , deoarece asa am ales. Deci atentie, ca sa sustii un punct de vedere cu orice pret, nu trebuiesc exprimate neadevaruri.....

In primul rand astept un miel. Apoi ma cam faci mincinos, am practicat vreo 4 ani reiki. Bineinteles ca nu esti invatat sa vorbesti cu spiritele. Dar tu nu ai citit carti de reiki, unde maestrii spun ce mesaje au primit de la spirite? Iata de exemplu si aici: http://www.spiritus.ro/TERAPII/mikao_usui.htm
Ceea ce am scris eu nu-ti spune la curs, pentru ca nici ei nu stiu cu cine lucreaza. Crezi ca vrajitoarea stie ca lucreaza cu necuratul? Asadar ortodoxul ar trebui sa se minuneze ca i se racordeaza chackrele si poate capta energia din univers. Ce energie din univers? De la explozia stelelor?
Sau pooate spui ca si maestra cu care am vorbit ca energia e Duhul Sfant si noi, platind niste bani putem sa accesam cand dorim Duhul Sfant.
La primele doua grade esti un fel de incepator, un practicant. Abia la gradul de maestru afli ce-i cu reiki asta. Chiar maestrul ne zicea de spiritele care ne ghideaza (sau il ghideaza pe el), dar nu vorbea clar, doar amintea cate ceva in treacat, ca si cum noi nu putem afla inca toate secretele la gradele acestea.

mihaila_alin 29.01.2011 21:06:49

Citat:

În prealabil postat de calator prin ploaie (Post 329694)
Sa fim seriosi Caline....Nu stiu ce fel de reiki ai facut(personal nu cred ca ai participat direct la vreo initiere si vb mai mult dupa ureche), dar in reiki , indiferent de scoala , NU esti invatat sa vorbesti cu spiritele , nici n-au loc ritualuri precum cel cu focul, arderea de hartii, sa ma ierti...Da, se face un acordaj initial in palme , apoi la niv doi se fac altele dar nu in scris si desi NU PLEDEZ pt reiki pe un forum crestin ...nu pot accepta niste tampenii...totusi...Apoi despre efectele reikiului vin si intreb, daca ar fi nociv de ce se poate practica legal in cabinete? In bioterapie ai nevoie de mai mult...si de unele inzestrari aparte.....si vb in cunostinta de cauza...Am studiat mult timp ...si nici un pic nu m-am rupt de TATAL, doar ca acum nu mai practic , deoarece asa am ales. Deci atentie, ca sa sustii un punct de vedere cu orice pret, nu trebuiesc exprimate neadevaruri.....

vad ca susti ca le cam ai cu reiki atuncea spune-ne si noua cind intri in legatura cu duhuri [poate le zici de lumina]tu de unde le cunosti care sunt bune si rele caci raul lucreaza si cu masca si il iei de bun.in momentul cind iesi in astral crezi ca tot ce zboara sunt ingeri? si te pot insela acele duhuri binevoitoare si cazute.si cu protectia mai las-o mai usor ca n-ui chear protectie doar asa cred unii care la rindul lor se lupta cu nevazutul uneori o noapte intreaga in cel mai fericit caz.cunosc si eu "meserias"din astea care uneori o scot cam greu la capat si nu sunt asa siguri pe cit sustin.

calator prin ploaie 30.01.2011 10:29:38

Citat:

În prealabil postat de mihaila_alin (Post 329795)
vad ca susti ca le cam ai cu reiki atuncea spune-ne si noua cind intri in legatura cu duhuri [poate le zici de lumina]tu de unde le cunosti care sunt bune si rele caci raul lucreaza si cu masca si il iei de bun.in momentul cind iesi in astral crezi ca tot ce zboara sunt ingeri? si te pot insela acele duhuri binevoitoare si cazute.si cu protectia mai las-o mai usor ca n-ui chear protectie doar asa cred unii care la rindul lor se lupta cu nevazutul uneori o noapte intreaga in cel mai fericit caz.cunosc si eu "meserias"din astea care uneori o scot cam greu la capat si nu sunt asa siguri pe cit sustin.

Dragule...n-ai citit atent...TOCMAI..NU se lucreaza cu duhuri, nu se iese in astral....Nu mai fantaza te rog ! Intreaba-i pe cei care fac spiritism sau alte cele!!! In Reiki nu se vb cu spirite si nu se vad ingeri si nu se calatoreste nicaieri...TREZESTE-TE ! Si nu mai discut cu tine ACEST subiect pt esti total pe dinafara ! Sa fiu iertat !

Nicador 30.01.2011 15:38:31

Daca poti intra in detalii,despre ce spirite este vorba si cine-i ghideaza pe acesti auto-proclamati maestrii?

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 329711)
In primul rand astept un miel. Apoi ma cam faci mincinos, am practicat vreo 4 ani reiki. Bineinteles ca nu esti invatat sa vorbesti cu spiritele. Dar tu nu ai citit carti de reiki, unde maestrii spun ce mesaje au primit de la spirite? Iata de exemplu si aici: http://www.spiritus.ro/TERAPII/mikao_usui.htm
Ceea ce am scris eu nu-ti spune la curs, pentru ca nici ei nu stiu cu cine lucreaza. Crezi ca vrajitoarea stie ca lucreaza cu necuratul? Asadar ortodoxul ar trebui sa se minuneze ca i se racordeaza chackrele si poate capta energia din univers. Ce energie din univers? De la explozia stelelor?
Sau pooate spui ca si maestra cu care am vorbit ca energia e Duhul Sfant si noi, platind niste bani putem sa accesam cand dorim Duhul Sfant.
La primele doua grade esti un fel de incepator, un practicant. Abia la gradul de maestru afli ce-i cu reiki asta. Chiar maestrul ne zicea de spiritele care ne ghideaza (sau il ghideaza pe el), dar nu vorbea clar, doar amintea cate ceva in treacat, ca si cum noi nu putem afla inca toate secretele la gradele acestea.


Nicador 30.01.2011 15:40:05

Ai putea sa spui mia detaliat ce anume te-a determinat sa renunti la practica?

Citat:

În prealabil postat de calator prin ploaie (Post 329949)
Dragule...n-ai citit atent...TOCMAI..NU se lucreaza cu duhuri, nu se iese in astral....Nu mai fantaza te rog ! Intreaba-i pe cei care fac spiritism sau alte cele!!! In Reiki nu se vb cu spirite si nu se vad ingeri si nu se calatoreste nicaieri...TREZESTE-TE ! Si nu mai discut cu tine ACEST subiect pt esti total pe dinafara ! Sa fiu iertat !


calator prin ploaie 30.01.2011 16:36:43

As putea, dar n-are legatura cu topicul.....

Nicador 30.01.2011 17:14:58

Pentru a lamuri anumite persoane, daca poti, fa-o te rog.

Merci

Citat:

În prealabil postat de calator prin ploaie (Post 330112)
As putea, dar n-are legatura cu topicul.....


calator prin ploaie 30.01.2011 17:29:29

Offf...fie, treaca de la mine....Eram doi...fiecare voia sa ajute...unul insa era macinat de orgolii(si ne incontram mult prea des) si-atunci ca sa-i dau o lectie, am renuntat eu...Rezultatul? Si-a deschis cabinet , a mers 2 ani , apoi l-a inchis.....ii ramasesera doar pacientii si solitudinea...De bani nu mai avea nevoie, iar singuratatea era incomoda, asa ca a renuntat...Insa ...pe mine nu m-a mai gasit....Multumit?

horatiu.miron 30.01.2011 20:58:00

Am vazut la televizor acum cateva zile, intr-o emisiune cu Dr. Oz, o "specialista" care punea mainile in capul unei femei apoi aburea privitorii cum ca treaba asta "restabileste echilibrul energetic in sistemul pacientului". Nu a spus cum e definit acest sistem, despre ce tip de energie e vorba si ce se intampla concret prin punerea mainilor.

E trist ca Dr. Oz, un chirurg faimos si o personalitate de televiziune care are mai mereu sfaturi bune pentru telespectatori, promoveaza astfel de tehnici. N-ar fi pentru prima oara.

Dar poate ma lamureste si pe mine macar unul din ilustrii specialisti prezenti aici pe forum. Nu de alta, dar imi suna puternic a pungasie si impostura reiki asta.

mihaila_alin 30.01.2011 22:05:55

Citat:

În prealabil postat de calator prin ploaie (Post 329949)
Dragule...n-ai citit atent...TOCMAI..NU se lucreaza cu duhuri, nu se iese in astral....Nu mai fantaza te rog ! Intreaba-i pe cei care fac spiritism sau alte cele!!! In Reiki nu se vb cu spirite si nu se vad ingeri si nu se calatoreste nicaieri...TREZESTE-TE ! Si nu mai discut cu tine ACEST subiect pt esti total pe dinafara ! Sa fiu iertat !

am discutat cu o femeie ce facea reiki, ea mi-a spus cum ia legatura din astral cu diferite spirute nu inainte de a cere protectie altor spirite benefice spunea ea deci nu sunt inventii de ale mele.suntem rude si discutam o data asa intimplator pt. mine nu ere o curiozitate. probabil ea nu stia poate o facea de capul ei ca sunt multii din acestea,si cind isi prind urechile cauta preotul sa il scoata la capat sunt si pe forum exemple. de aceia te-am intrebat sa vad ce parere ai.eu am intrebat-o: cu DUMNEZEU cum te impaci practicind asemenea tehnici?la care imi raspunde senin:bine, eu i-am zis:miramasi.
sa fi sigur ca habar nu am. si nici nu as vrea sa incerc vrio data

catalin2 31.01.2011 01:44:10

Citat:

În prealabil postat de Nicador (Post 330060)
Daca poti intra in detalii,despre ce spirite este vorba si cine-i ghideaza pe acesti auto-proclamati maestrii?

Noi spirite le zicem la diavoli. Nu am fost maestru, doar ce am citit ce spuneau unii maestrii. La gradele unu si doi doar faci ce ti-au zis adica tratament si semne. Problema e ca nu exista nicio energie nici in univers si nici in corpul uman. Asa ca ti-o livreaza altii, adica ingerii cazuti.

catalin2 31.01.2011 01:46:04

Citat:

În prealabil postat de horatiu.miron (Post 330329)
Nu de alta, dar imi suna puternic a pungasie si impostura reiki asta.

Ar fi bine sa fie asa, dar e mai rau de atat. E o tehnica oculta.

horatiu.miron 31.01.2011 09:05:14

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 330485)
Ar fi bine sa fie asa, dar e mai rau de atat. E o tehnica oculta.

Vrei sa spui ca ce fac ei acolo e real? Ce te face sa crezi asta?

calator prin ploaie 31.01.2011 10:12:03

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 330484)
Noi spirite le zicem la diavoli. Nu am fost maestru, doar ce am citit ce spuneau unii maestrii. La gradele unu si doi doar faci ce ti-au zis adica tratament si semne. Problema e ca nu exista nicio energie nici in univers si nici in corpul uman. Asa ca ti-o livreaza altii, adica ingerii cazuti.

GRESIT...nedocumentat , nu se citeste destul...dar din respect pentru cei de buna credinta , eu ma abtin....Nu poti cere ceva cuiva care nu are cum avea...pt propria oglinda nu il incape pe el, daramite pe ceilalti...Fara adresa expresa! Cine a deschis topicul o fi avut motivele lui...Mie mi-e destul....am vazut si m-am convins de multe lucruri...Dar fiind oaspete ma abtin...Pace voua....

calator prin ploaie 31.01.2011 10:13:18

PS. La fel ca in credinta sau alte domenii, si in reiki sunt multi impostori....PUNCT ! Va las sa va dospiti ura si tot restul si eu va inteleg.....

Nicador 31.01.2011 10:49:16

Eu ti-as recomanda mai degraba sa-i luminezi si pe cei care nu stiu ce presupune aceasta practica, in loc sa te enervezi ca nu sunt documentati :)

Eu cred ca daca ai destula rabdare, se poate lamuri si aceasta problema.

Nu-i nevoie sa te abtii, ai putea sa explici concret anumite lucruri. Chiar daca unii te vor lua peste picior, daca ai siguranta asupra fenomenului, de ce nu sustii cauza?

Altfel, daca n-ai nici tu o lamurire completa a fenomenului, nu-i o rusine sa spui ca nu-l intelegi complet, pentru ca foarte putine lucruri sunt intelese in intregime in lumea asta, si din pacate limita asta e data de natura umana.

Citat:

În prealabil postat de calator prin ploaie (Post 330536)
GRESIT...nedocumentat , nu se citeste destul...dar din respect pentru cei de buna credinta , eu ma abtin....Nu poti cere ceva cuiva care nu are cum avea...pt propria oglinda nu il incape pe el, daramite pe ceilalti...Fara adresa expresa! Cine a deschis topicul o fi avut motivele lui...Mie mi-e destul....am vazut si m-am convins de multe lucruri...Dar fiind oaspete ma abtin...Pace voua....


catalin2 31.01.2011 10:58:14

Citat:

În prealabil postat de calator prin ploaie (Post 330536)
GRESIT...nedocumentat , nu se citeste destul...dar din respect pentru cei de buna credinta , eu ma abtin....Nu poti cere ceva cuiva care nu are cum avea...pt propria oglinda nu il incape pe el, daramite pe ceilalti...Fara adresa expresa! Cine a deschis topicul o fi avut motivele lui...Mie mi-e destul....am vazut si m-am convins de multe lucruri...Dar fiind oaspete ma abtin...Pace voua....

Desigur, unii care au prea multa iubire la un moment dat incep sa atace, sa jigneasca, doar pentru ca altii nu sunt de acord cu ideile lor gresite. Sunt toleranti fata de toate religiile dar intolernati cu cei care ar avea alte idei. Dimpotriva, toleranta e fata de oamenu, nu fata de toate conceptiile gresite.
Cel a deschis topicul dorea parerea ortodoxa si a BOR, nu a scris ca dorea parerea ocultistilor si a ezoteristilor. De ce cineva pasionat de ezoterism nu acceseaza site-uri de profil si se asteapta ca sa aiba sustinere aici? Unde ai vazut ca BOR sa accepte ezoterismul, ca tot spuneai de cei de buna credinta.

catalin2 31.01.2011 11:19:54

Citat:

În prealabil postat de horatiu.miron (Post 330519)
Vrei sa spui ca ce fac ei acolo e real? Ce te face sa crezi asta?

Cum am spus, am practicat din pacate 4 ani. Pe celalalt topic au scris mai multi care au practicat.

catalin2 31.01.2011 11:28:08

Citat:

În prealabil postat de Nicador (Post 330550)
Eu ti-as recomanda mai degraba sa-i luminezi si pe cei care nu stiu ce presupune aceasta practica, in loc sa te enervezi ca nu sunt documentati :)

Depinde de la cine iei informatiile. Normal ca un maestru reiki iti va spune cat de buna e practica. O sa observi ca, desi e un forum ortodox, cei pasionati de ocultism nu sunt putini (din pacate).
Uite, chiar si cei ce nu sunt ortodocsi au acelasi concluzii. Aici e un articol de pe un blog ortodox, iar mai interesant e primul comentariu: http://bisericasecreta.wordpress.com...a-lui-hristos/

"Am auzit zilele trecute o emisiune la un radio din America despre reiki si de unde vine.
era acolo o doamna care a avut experiente cu asta si a zis ca intr-adevar se vindecase de bolile grave pe care le avea si ca la randul ei, putea sa vindece pe altii.
Asta pana la un moment in care si-a dat seama de unde vine energia aia, ce inseamna semnele pe care un practicant le face. Energia vine de la demoni, iar semnele pe care le fac, sunt pentru chemarea spiritelor rele in sufletul celui caruia ii este destinat “tratamenul”.
M-am ingrozit…
A zis, mai apoi ca s-a lasat imediat de reiki. Iar bolile de care se vindecase, ii revenisera dar de 10 ori mai grave si mai durereoase."

Nicador 31.01.2011 11:44:10

Exceptional post. Multumesc!
Ma intreb, cei care au practicat, cum pot face "UNDO" acestor practici?

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 330586)
Depinde de la cine iei informatiile. Normal ca un maestru reiki iti va spune cat de buna e practica. O sa observi ca, desi e un forum ortodox, cei pasionati de ocultism nu sunt putini (din pacate).
Uite, chiar si cei ce nu sunt ortodocsi au acelasi concluzii. Aici e un articol de pe un blog ortodox, iar mai interesant e primul comentariu: http://bisericasecreta.wordpress.com...a-lui-hristos/

"Am auzit zilele trecute o emisiune la un radio din America despre reiki si de unde vine.
era acolo o doamna care a avut experiente cu asta si a zis ca intr-adevar se vindecase de bolile grave pe care le avea si ca la randul ei, putea sa vindece pe altii.
Asta pana la un moment in care si-a dat seama de unde vine energia aia, ce inseamna semnele pe care un practicant le face. Energia vine de la demoni, iar semnele pe care le fac, sunt pentru chemarea spiritelor rele in sufletul celui caruia ii este destinat “tratamenul”.
M-am ingrozit…
A zis, mai apoi ca s-a lasat imediat de reiki. Iar bolile de care se vindecase, ii revenisera dar de 10 ori mai grave si mai durereoase."


horatiu.miron 31.01.2011 11:52:42

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 330576)
Cum am spus, am practicat din pacate 4 ani. Pe celalalt topic au scris mai multi care au practicat.

Daca tu ai "practicat" patru ani reiki nu inseamna ca reiki functioneaza sau ca perceptele pe care se bazeaza sunt reale. Dar sunt curios, ca practicant, cum raspunzi in fata acuzelor oamenilor de stiinta, care considera reiki ca fiind o facatura?


Ora este GMT +3. Ora este acum 01:23:31.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.