Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Iudaismul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5033)
-   -   Analizarea iudeului-crestin-ortodox-Cuvant, Moroco! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=19621)

Moroco 24.03.2021 13:31:57

Analizarea iudeului-crestin-ortodox-Cuvant, Moroco-daco-românul!
 
Citat:

În prealabil postat de gpalama
Dupa 10 ani de zile tu esti de pus in dixtionar xu poza la cazuri irecuperabile nicidecum de discutat.

Iar poluarile astea pe forum de tipul "pamantul e al sectarilor si are nenumarate forme pkate" nunpot fi acceptate.

Inteleg ca eviti orice dialog pt.ca nu poti raspunde.

Nu poluez ci cred ce afirm, nu mint.

Citat:

Fa-ti un thread si analizeaza-te. Poate afli ceva despre tine. Poate iti culegi mintile pe acolo.

Ca de 10 ani suntem atatia care iti spunem sa ti le aduni.
Pai nu am de ce sa ma analizez singur, echipa voastra de crai de magi de la apus, voi cei trei tembeologi (AlinB, Igor si gpalama) vreti sa ma analizati, atunci hai, puneti aici intrebari despre mine daca vreti sa va raspund ca sa ma analizati ca pe un cobai, ca pe o broasca, ca ce vreti voi. Mai au fost si altii dar n-au avut atata necredinta si dorinta de a ma exclude si a ma contrazice ca voi trei. :4:

Sunt pregatit, incerc sa va raspund cat mai sincer si adevarat posibil! Nu mi-e frica de intrebari. Nu evit dialogul!

Moroco 24.03.2021 14:12:04

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 667272)
Bine ca te tii de virgule si nu de adevar.

Ai uitat ghilimelele (la ''Bine'' ca te tii...) ca sa pot deosebi ironia de o afirmatie. Tot un fel de virgule sunt si ghilimelele. Sigur ca ma tin de ele. Sunt utile comunicatiilor curate, fara erori, fara bulibaseala si talmes balmes lingvistic.
Daca cineva citind ar lua de bun ce ai scris, ca e bine sa te tii de virgule si nu de adevar? Nu-ti pasa! De aia ca te lauzi si daca-ti pasa mai mult de tine atunci iti pasa mai putin de altii si raspandesti capcane, erori, posibilitati de gresala.

Citat:

Ti-ai gasit argumentul infailibil: threadul. Care sa te apere de tot ce pui toxic.
Threadul tocmai rolul asta il are, sa apere firul de discutie de alunecarea spre o discutie despre mine. Nu toti au interes sa ma cunoasca, sa stie cine sunt. Multi vor sa ne limitam la subiectul dezbaterii si tocmai asta e rolul unui forum pe diferite teme, pe diferite subiecte. Nu merge sa le amestecam.

Multi sustin ca e toxic ce pun, ce postez, ca argument ca sa-i creada altii pe ei. De ce e toxic ce postez? Mint? Nu, scriu ce cred. Ce e toxic? Pacatele mele care se transmit prin text? Ti se pare ca restul lumii sunt sfinti?


Citat:

Pacat ca nu cunosti adevarul.
Sigur ca e pacat sa cunosti orice altceva decat Adevarul-Duhul adica pe Hristos-Cuvantul, pe sfinti si pe Dumnezeu. Asta e viata Vesnica!

Citat:

In rest ignoranta totala din partea ta.
In rest? Pai discut despre ce vrei tu si oricine. Nu ignor nimic!.. fireste ca in masura in care sa nu alunec in rau, in iad, in pacatuire, in eliberău, ieșind astfel ca prostul de sub umbra divina!

Moroco 24.03.2021 14:33:13

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 667276)
Papagalule, wikiul are informatia fundamentala ca informatie publica.

Eventual ”papa-galule”, caci a fi asemenea papagalilor e o cinste pentru mine. Invatza sa nu produci aiureala. Papaglii sunt fiinte-pasari dragalase si bune asa ca nu e niciorusine sa semeni papagalule. N-am de ce ma rusina daca ma faci papagal. Blablauri spui dumneat! Ce adevar banal si penibil imi spui de parca as fi cazut din luna si n-am auzit de wiki. Eu am afirmat ca Iisus Domnul e o sursa mult mai credibila de informatii decat oricine. Cei ce au pus pe wiki au ”furat” de la Dumnezeu, de la sfinti, de la biserica. Tu practic te informezi de la ”hoti” iar eu de la cinstiti!

Citat:

Ca pentru prosti. Sa vezi si tu 3 pagini scrise diferit ca zic aceladi lucru
N-am citit ca n-are rost. Sunt tot felul de acuzatii la adresa lui AriE insa cea valabila, pacatul sau e ala care l-am afirmat, stiindul de la sfinti, de pe net.

Citat:

De asta ti-am dat wiki sa vezi ca nici in sursele imediate nu te uiti.
N-am de ce sa ma informez despre adevarurile pe care le stiu. Daca as vrea sa stiu despre erezia lui AriE as citi, m-as documenta, inclusiv de pe wiki, dar de ce sa stiu? Sunt eu inchizitor? Sunt eu un Torquemada ca sa acuz si sa osandesc la moarte? Nu vreau sa stiu mai mult decat am nevoie!

Citat:

Deci recunosti ca asa cum nici intro dogma de baza nu te pricepi canu te pricepi la nimic in teologie.
DECI? DECI RECUNOSC?
Nu boaba de logica si de ratiune si vorbesti mereu de rationalitate. Nu e niciun deci si nu recunosc! De unde le scoti?... demon-stratiile astea complet aberante si absurde?

Citat:

Daca asta nu ai stiut-o atunci cum Dumnezeu stii vreo boaba de teologie?
Cum sa n-o stiu, ti-am spus doar ce era mai important ca sa nu te incurc in paie, sa nu camuflez cu paie ditamai barna, pe care o ai in ochi!.. si te dai teolog, invarti dogme si erezii... esti penibil... vrei sa te lauzi si defapt te dovedesti praf, nici cat un seminarist repetent!
Citat:

Tu stii invataturi de pe sant basme despre Dumnezeu...
Bine ca tu ai facut scoala ca sa aflii si tu de la radio-sant Adevarul despre AriE!

Domnule teolog, repeta ca un papagal, asa ca mine pana inveti, cine stie, poate se prinde ceva de tine:
Citat:

Marturisesc ca asa o fi daca asa a zis pruncul Iisus:
Citat:

Citat:
În prealabil postat de Iisus copil
AriE A NEGAT si a sfartecat HAINA sfântă a DOMNULUI pe care o purta si o poarta Iisus-Credinta (circumcizia, botezul, ungerea, trimiterea, sfintenia, Cuvantul, lucrarea).


Moroco 25.03.2021 15:37:03

Iti raspund si aici la afirmatiile la adresa mea.
 
Citat:

În prealabil postat de gpalama
Bai desteptule,

Multumesc de apreciere. Daca vroiai sa fie ironie puneai ghilimele!
A iesi mereu din prostie urmand indemnurile Harului e o virtute.

Citat:

Restul ce spui sunt halucinatii, fabricatii din pix.
Spun ce vad, aud si ce citesc si oricine poate verifica. Cautati viata si ce au facut cele 7Tr.Ap. Manastirile, minunile, ucenicii, cartile, credinta, incoruptibilitatea, martirajul, umilinta, micsorarea de sine, marturiile sutelor de mii de oameni din toata Roamnia si de pretutindeni sunt reale si veridice nicidecum halucinatile mele sau fabricatii din pix. Sunt o viata intreaga dusa de ei in Hristos, in Credinta si in Cuvant.

Citat:

Ati facut-o din pix sfanta. Nu are nimic din sfintenie.
A facut-o Maica Domnului si cu Iisus si credinta si ascultarea ei o sfanta. Cum s-o fi facut eu sau altii? Eu sunt pacatos!!!


Citat:

Desteptule, cei cu har "nu sunt posedati si nu sunt inconstineti" cand profetesc. Asta este un indiciu clar de posedare. Si Baba Vanga facea la fel, era "inconstienta" si nu stia ce spunea cand ... "profetea". Profetism pitonic? Inconstient? Tu iti dai seam ce elucubratii scoti pe gura? Iti dai seama ca nu exista sfant ortodox care sa fi fost inconstient in manifestarile femeiii asteia? Era posedata cand "vorbeau duhuri;e din ea"...
Nu era posedata! Cand se trezea nu o poseda Cuvantul si niciun duh rau ci o atacau duhuri rele ca s-o batjocureasca. NU era ventriloaca! Scot pe gura elucubratii? Mie mi se pare ca tu ”stii” tot felul de lucruri in mod mincinos si pripit si te lauzi aiurea! Ai fi foarte bun de duh pitonicesc ce vorbeste din matze! Te ia satana drept ajutor! Cum o poseda oare, cum o silnicea, cum o forta, daca ea nu era constienta cand proorocea ci in somn profund si duhul respectiv era al Domnului Iisus ce sufla prin ea ca printr-o Trambita ce nu altera mesajul iar Harul sau te odihnea si te insanatosea? Ii facea foarte bine si nicidecum vreun rau!

Ceilalti care au scris au vazut sau au auzit si au marturisit acelasi lucru! De 65 de ani graieste non stop!.. si e acelasi pe care L-au marturisit toate Trambitele poate fara sa-si dea seama. Mesajele sunt similare si un intelept poate vedea ca sunt intru acelasi Dumnezeu, ca acelasi Iisus-Cuvantul a fost cel care i-a crescut si instruit in Credinta si le-a dat mesaj vizual sau textual pentru intreaga lume.

Citat:

Desteptule toate sectele si toate cultele au demonizati din astia. Restul ce zici sunt povessti create de fraieri pentru a crede... Ati scris o carte "fabricata" si a-ti facut-o sfanta.
Povesti? Am scris eu carti? Ti se pare tie ca ar putea scrie un om asa ceva? Sunt adevaruri, proorocii si impliniri in cartile albe iar la toate cele 7 Tr.Ap sunt minuni, vindecari, mangaieri sfinte, iubire.... Nu pot oamenii sa fabrice asa ceva! SECTELE nu cred niciuna in cele 7Tr.Ap! Arata-mi pe cineva din catolicism sau neoprotestantism sau de unde vrei tu care cred serios. Nu am fabricat dovezi, nu am fabricat nimic. TOTUL E AUTENTIC!

Citat:

Am citit, nu am ce sa citesc. Sunteti demonizati iesiti din Biserica.
Daca ai fi citit te faceai sfant! N-ai citit ci ai batjocurit exact asa cum infailibilitatea stiintei tale mincinoase si pripite te face sa faci afirmatii prostesti despre mine la infinit, tragedia e ca asa faci si despre ei si despre Cuvant! Vei da candva socoteala pentru modul blestemacios de comportament ”ortodox”!

Citat:

Dupa rodele lor ii veti cunoaste - ati iesit din Biserica. Ce vreti mai mult?
Biserica e confirmata de ADEVAR, de vindecari, de minuni, de duhul proorociei, de iubire, de har, de umilinta, de smerenie, de intelepciune, de cuviinta! Tu esti pe dos de astea si spui ca esti in biserica si ca ei au iesit cand defapt au fost alungati si rastigniti ca Hristos! Ai vazut pictura de la Draganescu cu cel rastignit care rabda? Cele 7Tr.Ap si Hristos-Cuvantul e acela ce rabda rastignit in piata cea mare (sodoma , gomora si egipet)!


Citat:

Bai desptetule, mantuirea nu sta in niste nebuni care flutura 7 nume si ... ei au dreptate. La ce iti folosesc numele astea? Ca sa te scoata din Biserica? La asta le-ai folosit? Pentru a iesi din Biserica?
Mantuirea sta intrun singur nume : Iisus-Cuvantul lui Dumnezeu!
Numele Trambitelor sunt nume de oameni-ingeri-credinciosi. Exista si 7 nume de Voievozi ai Cerului. Si aceia tot 7 nume sunt iar Emanuel este Domnul lor!

Citat:

V-a scos dracul in fata o demonizata care nu stia ce e cu ea si v-a scos din Biserica. Chiar nu vezi asta?
Eu cred ca cele 7Tr.Ap ne-ar fi bagat in biserica daca le ascultam! Dracul te baga in bar, la meci, la bordel, la bogatia pagana, la minciuna, la droguri, la pacate, la justitie si sefia cea rea a lumii!

Citat:

Roadele Duhului Sfant? Bai demonizatule, tu nu stii ce sunt alea, doar reciti povessti dar nu intelegi ce e "roada Duhului" de care vorbeste Apostolul.
Eu nu stiu care e roada Duhului si o stii tu? Credinta e roada Duhului, aia te face bun si te mantuie si te vindeca. E darul Domnului! Iar Iubirea nepacatoasa e si mai mare! Ai auzit de duhul proorociei? De facerea de minuni? De darul vindecarilor? De darul vederii cu duhul? De darul cuviintei si a vietii cuvioase? Ai auzit de puterea de a postii indelungat asa ca Arsenie Boca sau sf. Verginia? Dar de darul lacrimilor? Stiai ca la fiecare rugaciune se facea balta de la lacrimi sub cele 7 Trambite pentru poporul roman si pentru ortodoxie si ucenici? Deci iata stiu ce inseamna roada Duhului: MILA divina!

Citat:

Ai fabricat tot felul de blandeturi si te-ai facut pe tine Apostol care recunoaste harul...
Nu am fabricat nimic si nu m-am facut apostol ci recunosc ca sunt un pacatos oarecare din poBOR dar Harul n-ai cum sa nu-l recunosti daca esti ortodox si mai ales nu pot sa neg evidenta asa ca iata cred si in cele 7 Tr.Ap atat cat pot, in ciuda necredintei mele covarsitoare care ma pandeste sa ma omoare!

Citat:

Bai demonizatule, harul nu e recunoscut de toti prostanii. Toate sectele "recunosc harul", dar harul lor nu harul lui Dumnezeu.
Exact. Desi esti teolog habar nu ai ce e ala. Daca ai sti, ai cerceta si te-ai fi convins imediat! Esti o hahalera habarnista care te lauzi ca stii cand defapt esti pripit si infailibil in afirmatiile tale mincinoase si rele de parca ai fi un duh pitonicesc!


Citat:

Ce zici tu har e demonizare la maxim, este inselare.
Ce zic eu Har e Harul si Darul Duhului Sfant! Nu mai repet! E scris in Evanghelii! Toate cele 7 Tr.Ap sunt pline de Har si de Dar exact ca sfintii.

Citat:

Esti UN INSELAT.
Nu-s! Tu incerci din rasputeri sa ma inseli, dar nu ma las!

gpalama 26.03.2021 08:25:32

Atunci te rog pune si tu clar titlul: Analiza sectarului din secta Noul Ierusalim.

Si din ce vad nu este un post de analiza este un post in care te aperi...

Asa ca mai degraba pui ce ti-am zis toti 3 Alin, eu si Igor.

Structurat si pe teme. Ca sa vedem ce invataturi ai primit pe fiecare subiect si cat de pe langa esti pe fiecare subiect.

Petru7 26.03.2021 11:41:09

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 667291)
Atunci te rog pune si tu clar titlul: Analiza sectarului din secta Noul Ierusalim.

Si din ce vad nu este un post de analiza este un post in care te aperi...

Asa ca mai degraba pui ce ti-am zis toti 3 Alin, eu si Igor.

Structurat si pe teme. Ca sa vedem ce invataturi ai primit pe fiecare subiect si cat de pe langa esti pe fiecare subiect.

Nu mi se pare normal să vrei să impui în titlu concluzia ta preconcepută. În orice analiză concluzia se trage la urmă. Abea după aia-i poți cere omului să-și schimbe titlul threadului.

V-ați erijat voi la putere, vorba lui Moroco: cei trei magi-crai de la apus, mari tembeologi, AlinB, gpalama si Igor_Pasuslik și v-ați constituit în marele sinod ecumenic al ”sfinților” părinți de pe forum?

Eu cred că titlul e corect ales și la locul potrivit. Moroco pare că ar crede în toate astea: Iudaism(Lege și prooroci)-Creștinism(Evanghelii)-Ortodoxie(Har)-Apocalipsă(Trâmbițe-Îngeri)-Cuvânt(al lui Dumnezeu).

Deci cred că a ales bine titlul threadului. De ce te deranjază? Ai interese prozelite? Vrei prin titlu să răspândești minciuna si necredința voastră ca adevăr? Dacă tu-l acuzi mereu și crezi că tu ai dreptate fă tu un thread cu titlul respectiv, cu sentința voastră infailibilă pusă ca titlu și adevăr mai înainte de analiza și de concluziile noastre.

Eu deocamdată îl cred pe el așa că am să-l apăr. El e mai credibil în ce afirmă bazându-se pe cercetare temeinică, pe dovezi palpabile, pe adevăruri, pe mulțimi de martori. Tu te bazezi pe o sentința foarte subțire dată din interes, fabricată la comanda lui Teoctist, un patriarh colaborationist cu regimul ateist și antihrist, sentință bazată pe investigația superficială a unor călugări subalterni, obedienți și slugarnici. Sfântul Sinod le-a făcut pe plac și au semnat toți ca primarul asemănându-se cu vechiul Sinedriu de acum 2000 de ani care a dat monstruoasa condamnare a Domnului pentru că e Fiul lui Dumnezeu și pentru că e regele lui Israel negând și ei toate cercetările, dovezile, martorii, probele, minunile, vindecările, învățătura, învierile.

N-am să fiu atât de fraier încât să ignor ca voi dovezile, realitatea, martorii. Mie nu mi-e frică decât de Dumnezeu ca să nu păcătuiesc și nu mă las pacălit de oricâți ”sfinți” , ”mari” duhovnici și patriarhi și papi infailibili, cu-ale lor coroane puse una peste alta vorba lui Eminescu, ai aduce, cu părerile lor inchizitoriale infailibile greșite și pline de obediență regimurilor dictatoriale sau pline de pofte și interese viclene de stăpânire făcând ei și subalternii lor tot ce e necesar pentru păstrarea puterii lor discreționare în dauna stăpânirii lui Dumnezeu, a Bisericii, credincioșilor și oamenilor.

Cât trăim suntem datori să credem, să ne supunem, să răbdăm și să apărăm Biserica și să spunem ceea ce credem că e bine, drept și Adevărat indiferent de consecințe și înaintea oricui.

gpalama 28.03.2021 19:48:33

Citat:

Eu deocamdată îl cred pe el aČ™a că am să-l apăr. El e mai credibil în ce afirmă bazându-se pe cercetare temeinică, pe dovezi palpabile, pe adevăruri, pe mulČ›imi de martori.
Mare e prostia Doamne. Si cand se aduna in 2 si se contopeste in binomul Moroco-Petre.

Hai sa discutam putin ce ai scris mai sus.

"Eu decomandata il cred pe el". Ti-e prieten deci ai o datorie.

Citat:

cercetare temeinică
A cercetat doar ereziile sectare - nu are nici un studiu stiintific, nu are nici o dovada factuala. Toti laureatii premiului Nobel combat prostia acestei teorii.

Citat:

pe dovezi palpabile
Nu exista nici o dovada palpabila - dovezile palpabile sunt cele cand te ridici in spatiu si vezi pamantul - nu aveti asa ceva si nu vreti sa reproduceti experiemntul.
Este un bullshit afirmatia asta.


Citat:

pe mulțimi de martori
Nu exista martori - toti cei care ii numesti martori sunt sectari de 2 parale, care nu au pregatire si experienta in domeniu care nu au vazut si nu stiu nimic. Este o prostie asta


De ce refuzi sa accepti ca nu aveti nici o dovada?

De ce refuzi sa accepti ca refuzati sa reproduceti si ssa vedeti cu ochii vostri acest lucru?

De ce refuzati sa faceti un experiemnt si sa vedeti voi insiva cum este pamantul???


Ca il crezi pe el pentru ca ti-e prieten nu are nici o legatura cu realitatea. Realitea este cea pe care o poti vedea. Din pacate prostia de care dati dovada arata decaderea in sectarism, intr-o irationalitate si obscurantism ilogic.

Daca o iei pe calea sectara atunci o iei la vale cu totul si cu capul... si ajungi sa spui prostii de tipul pamantul e plat (pe care il vad toti ca fiind rotund, ridicand-use in spatiu putin si se vede si din avion ca e rotund).


Apropo, stiti ca pamantul rotund se vede si din avion????

De la altitudine de 10.000 metri, unde circula avioanele, se vede asta...

Din pacate refuzati sa vedeti proba principala din fata ochilor vostri,.

Draga Petru iti recomand sa faci o calatorie cu avionul, poate iti mai curge prostia de pe ochi.

Moroco 29.03.2021 13:55:43

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 667306)
Mare e prostia Doamne. Si cand se aduna in 2 si se contopeste in binomul Moroco-Petre.

Hai sa discutam putin ce ai scris mai sus.

"Eu decomandata il cred pe el". Ti-e prieten deci ai o datorie.


A cercetat doar ereziile sectare - nu are nici un studiu stiintific, nu are nici o dovada factuala. Toti laureatii premiului Nobel combat prostia acestei teorii.


Nu exista nici o dovada palpabila - dovezile palpabile sunt cele cand te ridici in spatiu si vezi pamantul - nu aveti asa ceva si nu vreti sa reproduceti experiemntul.
Este un bullshit afirmatia asta.



Nu exista martori - toti cei care ii numesti martori sunt sectari de 2 parale, care nu au pregatire si experienta in domeniu care nu au vazut si nu stiu nimic. Este o prostie asta


De ce refuzi sa accepti ca nu aveti nici o dovada?

De ce refuzi sa accepti ca refuzati sa reproduceti si ssa vedeti cu ochii vostri acest lucru?

De ce refuzati sa faceti un experiemnt si sa vedeti voi insiva cum este pamantul???


Ca il crezi pe el pentru ca ti-e prieten nu are nici o legatura cu realitatea. Realitea este cea pe care o poti vedea. Din pacate prostia de care dati dovada arata decaderea in sectarism, intr-o irationalitate si obscurantism ilogic.

Daca o iei pe calea sectara atunci o iei la vale cu totul si cu capul... si ajungi sa spui prostii de tipul pamantul e plat (pe care il vad toti ca fiind rotund, ridicand-use in spatiu putin si se vede si din avion ca e rotund).


Apropo, stiti ca pamantul rotund se vede si din avion????

De la altitudine de 10.000 metri, unde circula avioanele, se vede asta...

Din pacate refuzati sa vedeti proba principala din fata ochilor vostri,.

Draga Petru iti recomand sa faci o calatorie cu avionul, poate iti mai curge prostia de pe ochi.

Petru7 vorbeste despre cunoasterea mea, de catre mine a fenomenului sCNIP, despre dovezile, martorii, minunile, harismele, proorociile, vindecarile si adevarurile referitoare la Cuvantul lui Dumnezeu si la cele 7 Tr. Apocaliptice aparute in Romania in ultimii 100 de ani si dumneata incurci lucrurile de parca Petru7 ar fi vorbit de teoria PacMan3D-nD care nu are legatura cu sCNIP si nici cu cele 7Tr.Ap ci doar cu mine personal ca ortodox si ca user al acestui forum.

Nicaieri nu mai exista teoria asta a mea PacMan3D-nD asa ca ai incurcat rau borcanele. Platistii din america sau anglia sau de peste tot sustin altceva iar sectele nu cred in cele 7Tr.Ap si nici in teoria mea, unii cred in glob iar altii ca e plat si multi in oamenii de stiinta ai lumii!

Deci Petru7 vorbeste si ma sustine pe alt subiect, nu e vorba de teoria mea ci de cele7Tr.Ap. ca fiind mai credibile afirmatiile mele deoarece au la baza ceva foarte solid si nu doar o parere negationista rau intentionata ca a ta ce se bazeaza pe necredinta ta sau a altora si pe negarea evidentei. Toata Romania a auzit de cele 7Tr.Ap si sunt multi martori iar la Maglavit si Arsenie Boca a fost aproape toata Romania! Sunt minciuni, vise, inventii, fabricatii?

Esti foarte aiurit sau te comporti asa din viclenie.

Ps: aici altul e subiectul. De ce-ti place sa le amesteci? Ai replicat subiectul de pe pamantul plat aici?
Tu crezi ca adevarul si dreptatea se sustine pe prietenie?.. pe pile?

Moroco 29.03.2021 14:49:20

Citat:

În prealabil postat de gpalama
Draga Moroco, ce zic toti nebunii despre har, despre tot felul de demonizati care nu au ce sa caute in ortodoxie nu ma intereseaza.

Tu sustii ca-s nebuni sau demonizati impreuna cu tot felul de necredinciosi si de batjocuritori. Credinta lor, roadele duhovnicesti, harurile si faptele lor nu confirma ceea ce sustii cu atata autosuficienta infailibila pripita! Deci locul lor e in ortodoxia cereasca si pamanteasca nu ca zici tu ci ca zice Dumnezeu.

Citat:

Tu nu esti capabil sa recunosti albul de negru si ai plecat intr-o secta, impofida invataturii BOR.
N-am plecat nicaieri, sunt ortodox din poBOR, mirean simplu si cred si in cele 7 Tr.Ap. dar si in Cuvantul lui Dumnezeu daruit de Dumnezeu prin sCNIP. Tu ma dai afara din biserica si sustii ca voi necredinciosii ”ortodocsi” sunteti inauntru si credinciosii ar fi afara. E clar ca tu nu deosebesti binele de rau. Eu cand cred ma bazez pe Duhul, pe adevar, pe sfinti, pe Dumnezeu, pe citirea cartilor, mesajelor, pe informare, pe cercetare, pe cunoastere personala, pe minuni, pe vindecari, pe martori, pe tot ceea ce vadeste ADEVARUL SI DREPTATEA in mod indubitabil. Toate cele 7 Trambite au fost intemeietori de sfinte manastiri (ortodoxe) ascultand de porunca Domnului Iisus-Hristos. Toti au facut minuni mari si multe, au avut viata incoruptibila, curata, sfanta, ortodoxa, au ales Calea cea stramta si au rabdat pana la sfarsit. Am citit din mesajele lor si sunt indubitabil ale unor oameni foarte credinciosi, sfinti cu har mare si mult.

SECTELE nu cred in cele 7 Tr.Apocaliptice!!! si nu intemeiaza manastiri.

Citat:

Chiar crezi ca esti in stare sa recunosti "harul"? Esti la punctul minus zero in teologie, in care esti in directia inversa, despre ce experienta vorbesti tu?
Bineinteles ca recunosc Harul dar nu atat harul e important ci roadele pocaintei si ale Duhului Sfant. Mila, indelunga rabdare, incoruptibilitatea, ascultarea de Dumnezeu, iubirea parinteasca jertfelnica, cresterea de fii-fiice ucenici, darul proorociei, darul vindecarilor, saracia, fecioria, intelepciunea, schimbarea mintii, a vietii...

Citat:

Daca Parintele Cleopa si toti in Biserica vorbresc ceva duhovniceste si tu esti invers, chiar esti la masura lui Cleopa???
Nu-s pe sfinvers fata de ei decat in chestiunea asta a celor 7Tr.Ap si mai ales pe ultimele 2 Trambite, osandire facuta la comanda patr. Teoctist, o analiza si o judecata pripita pe baza unor martori - calugari subordonati, obedienti si slugarnici, dupa care au semnat toti ca primarul sustinand ca e vorba de canoane, de stil, de alea alea si s-au spalat pe maini de responsabilitate inaintea massmediei. Eu afirm pe baze temeinice ceea ce afirm.

Citat:

Termin-o cu vrajelile esti pe invers duhovniceste, esti demonizat care incurca duhurile si advarurile. Doar demonizatii incurca adevarul si ies din Biserica !!!!
Citeste din cartile albe cu credinta si te vei convinge ca atat de mult adevar, proorocie si de minunata explicare si destainuire nu gasesti nicaieri, la niciun sfant macar darmite la vreo secta sau la vreun ortodox sau ce vrei tu.

Acolo graieste indubitabil Dumnezeu si scrie in Cartile Albe.

Citeste si nu ai cum sa nu te convingi! Oricat ai fi de invers sau pe dos vei ajunge credincios (crestin, ortodox sau nou ortodox) daca crezi si respecti ce este scris acolo. N-ai nevoie decat de aplecare spre a citi. Asa cum citesti Biblia si crezi tot asa poti sa crezi citind din cartile Albe. Nu e vorba de lepadarea celor 7 sfinte Taine ale Ortodoxiei ci de faptul ca poti ajunge sa crezi fara niciun har, fara nicio minune, doar citesti ca orice om si poti ajunge sa crezi in Cuvantul lui Dumnezeu, in Domnul Iisus.


Citat:

Cand vezi unul ca a iesit din Biserica, este de la diavol. Esti iesit din Biserica, tras cu putere de diavol in alta parte.
Nu pricepi ca cele 7 Trambite n-au iesit din biserica ci au fost date afara si apoi s-a revenit asupra monstruoaselor decizii luate de unii necredinciosi cu interese straine de Adevar.

S-a reintegrat Oastea Domnului si s-a ridicat anatema aruncata asupra lui Iosif Trifa, s-a socotit Mosul Dumnezeu si Petrache Lupu de la Maglavit ca un fenomen real, veritabil, oritidix caci Petrache Lupu era ortodox si a intemeiat o manastire ortodoxa. La fel Pr.prooroc Arsenie Boca, a fost mult acuzat si osandit si s-a revenit, la fel maica Veronica su preotul Ioan Iovan de la recea, s-a revenit asupra osandirilor. Pe maica Verginia de la Maluri nu a osandit-o nimeni din ortodoxie cat a fost in viata decat regimul comunist si colaboratorii, ei au luat-o si au si internat-o vrand s-o omoare dar a pazit-o Dumnezeu. Doar in 1993 s-a osandit lucrarea facuta de ortodoxie caci Irineu a binecuvantat si a legat manastirea de la Glodeni.

Astea tie ti se par de la diavol? Ti se pare ca a iesit careva din biserica?

Repeti niste pripeli ortodoxe facute din interes socotindu-le infailibile in ciuda tuturor marturiilor si dovezilor.

Nu le-a dat Dumnezeu sa cunoasca tainele despre cele 7 Tr.Ap oricat au cerut pentru ca nu aveau credinta si voiau minuni ca sa creada. Nu merge asa! Asa ca multi n-au crezut si nici n-au vrut sa creada.

gpalama 29.03.2021 16:56:36

Ascultarea fata de Biserica mantuieste.

In Biserica vorbeste Duhul.

Eroarea nip este una vizibila de la mare departare nicidecumnu este una mica sa o poti ignora.

Nu asculti de Dumnezeuin Biserica.

Te-ai lepadat de Biserica

Moroco 29.03.2021 17:20:10

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 667319)
Ascultarea fata de Biserica mantuieste.

In Biserica vorbeste Duhul.

Nu neg, sunt ortodox si stiu asta, cred.

Citat:

Eroarea nip este una vizibila de la mare departare nicidecumnu este una mica sa o poti ignora.
Nu exista erori la cele 7 Trambite Apocaliptice. Necredinciosii gasesc tot felul de ”erori” la altii ca sa-si satisfaca trufia si voirea lor propire. Sunt linistiti si comozi sa nege si sa osandeasca. Daca ar crede ar avea datoria sa citeasca mereu, sa caute Adevarul, sa-si schimbe viata, comportamentul...

Citat:

Nu asculti de Dumnezeuin Biserica.
Zici tu. Stii tu mai bine ca oricine daca ascult sau daca n-ascult. Minti cu tupeu maxim.
Ascult de preoti si invat mereu si iau aminte si la cele 7Tr.Ap prin care sufla Iisus Hristos - Cuvantul. Deci ascult mult mai mult ca tine de exemplu care negi si condamni pripit si infailibil dovedind obedienta lase! Nu vrei sa citesti, nu te documentezi, negi evidenta, minunile, vindecarile, viata, calea lor foarte stramta, incoruptibilitatea fata de regimul comunist... nu vrei sa recunosti si iata eu sunt vinovat pentru neputinta si suficienta trufiei tale si a altora.

Citat:

Te-ai lepadat de Biserica
Ma lepad de minciuna. Ma lepad de satanism, de rautate, de trufie. De ce sa ma lepad de ortodoxie? Mi-a facut mult bine mereu si mie si inaintasilor de 2000 de ani.

Nu de Dumnezeu si de bine ma lepad, nu de Iisus, nu de Trambitele, trimisii si preotii Lui ci de pacatele mele ma lepad incercand sa fiu conform cu voirea Lui Dumnezeu, cu Iisus Hristos - Cuvantul si asa ca sfintii, dreptii si ingerii cat mai asemenea lor fara fariseism, ipocrism, viclenie, desfranare si fatarnicie, far egoism!

Mai greu e sa-mi inving voirea, mai ales aia rea care ma trage spre iad si spre lume. In ciuda faptului ca stiu multe lucruri de la Dumnezeu parca firea mea de capra ma trage sa aleg sa merg spre iad ca prostul si ca nebunul. E o lupta sa poti sa ajungi in Rai pana la urma.

gpalama 30.03.2021 14:25:43

Nu conteaza ce zici tu.
Conteaza ce zice Biserica.

Ce zice fiecare dupa capul lui inafara Bisericii este irelevant.

Biserica arata ce e de la Dumnezeu.

Moroco 30.03.2021 15:22:49

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 667322)
Nu conteaza ce zici tu.
Conteaza ce zice Biserica.

Ce zice fiecare dupa capul lui inafara Bisericii este irelevant.

Biserica arata ce e de la Dumnezeu.

Conteaza ce zic! Conteaza ce cred! Si eu fac parte din poBOR adica din Biserica si nu sunt deloc irelevant cu atat mai mult cu cat ceea ce afirm e pe baze temeinice, cinstite, adevarate.

Nu ma poti tu face neglijabil in raport cu ditamai ”biserica” confiscata de unii ca tine, ”foarte” apostoli”, foarte ”teologi”!

Nu sunt afara din crestinism, din ortodoxie, sunt din interior, sunt mirean din poBOR si arat impreuna cu BISERICA, Cine e de la Dumnezeu: Domnul Iisus Hristos-Cuvantul care a suflat si sufla prin cele 7Tr.Apocaliptice spre mantuirea tuturor oamenilor.

Mai sunt si altii în Biserica! De ce vrei sa le astupi gura? De ce-i scoti afara? De ce le negi credinta? Ce interese ai sa negi ceea ce afirma fiecare ca dar de la Dumnezeu?

Nu poti nega la infinit evidenta, minunile, vindecarile, textele intelepte, mesajele mantuitoare, Lumina din Lumina, viata sfanta, calea stramta, incoruptibilitatea si necolaborationismul, nu poti nega martirajul, nu poti nega umilinta, smerenia, blandetea, lucrul, CREDINTA celor 7Tr.Apocaliptice!

Daca nu vrei sa vezi, daca nu vrei sa crezi nu te pot silnici, nu te pot forta, nu te pot teroriza dar nici n-am sa ma las tarat in minciuna si lasitate, in negare!

Spui si crezi ca te pazesti si veghezi cand colo ai ales alt sef: stapanul-imparatul-PACATUL care te tine in sclavie si unelteste prin necredinta si proorocie mincinoasa marindu-te si inaltandu-te in trufie ca sa asculti de imboldindurile si indemnandurile satanice ca sa te revolti si sa lupti impreuna cu bondarii satanici, cu viespii, cu mustele, cu demonii, cu ingerii cazuti, cu duhurile rele cu care te-ai inhaitat si cualizat chiar impotriva lui Dumnezeu.

Te afli in capcana, in cursa si PACATUL nu te lasa sa-ti dai seama cum te afunzi ca intr-un nisip miscator. In loc sa lupti ca un om curajos cu pacatul tu te lupti cu mine care nu mint. Vrei sa lepad Adevarul si sa mint si eu asa ca tine si sa ma laud ca prostul! Vrei sa ma ”pocaiesc”, sa ma smeresc pe dos ca sa mint si sa fiu si eu un necredincios si un pacatos ultras ce latra si musca din obedienta si lasitate! Nu vreau sa ajung acolo unde vrei tu sa ma duci: trufas, infailibil-pripit, obedient, slugarnic, las, prost, rau, osanditor si nimicitor-distugator de frati si de Adevar!

Nu te ascult! Nu te cred! Nu ma supun tie si necredintei!

Marturisesc ceea ce mi-e dat sa marturisesc cu credinta: pe Adevarul, Iubirea, Credinta, Sfintenia, Dumnezeu!

Nu te silesc, nu te fortez sa ma crezi pe mine sau sa faci ca mine! Esti liber sa crezi si sa faci ce vrei! Nu sunt seful tau, nu sunt stapanul tau! Ma rog sa nu te pierzi caci ai pornit-o pe calea blestemului, a hulei si a proorociei-stintei-pripite si mincinoase infailibile ca sa te supui lui PACATUL cel mare si te incapatanezi si te ambitionezi la nesfarsit in ciuda consecintelor nefaste cu care te va pedepsi stapanul tau: PACATUL (regele cel rau pe care-l iei de bun ca un fraier nestiind ce faci!)

PACATUL e dusmanul nostru, nu fratii, nu Dumnezeu! Pare nevazut si inexistent! Ne distruge si ne chinuie!

gpalama 30.03.2021 15:49:19

Esti un lunatic care umbla pe un pamant plat imbracat in haine sectare propovaduind "adevarul dinafara adeavrului" care e mai bun si mai adevarat decat adeavrul Bisericii.

Nu contraza ce zici tu esti irelevant.

Biserixa a zis ckar in deplibatatea analizei teolofice ca esti sectar intro secta.

Poti sa iti marturisesti toate nebuniile esti inafara Bisericii si anatema condamnat de Biserica.

Tot ce ai zis mai sus este irelevant. Esti inafara Bisericii chiar daca te dai de cwasul.mortii cu vrajeli sectare, pacat adevar si alte spumisme swctare.

Sectarel, tori sectarii o dau pe vrajeli si sunt inafara Bisericii.la toti auzi pacatul... Adevarul toti au aceleasi replicinu esti aingur. Si toti sunt in inselare.

Esti in inselare mare.

gpalama 30.03.2021 15:52:46

Sectarel, in Biserica te ajuta Dumnezeu.

Mantuirea incepe in Biserica. Nu inafara ei.

Sectarel, dacavine Hristos si ma gaseste in Biserixa mai am o sansa prin rugaciunile Bisericii.

Dar tu esti inafara acesteia

Moroco 30.03.2021 16:22:29

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 667332)
Esti un lunatic care umbla pe un pamant rotund imbracat in haine sectare propovaduind "adevarul dinafara adeavrului" care e mai bun si mai adevarat decat adeavrul Bisericii.

Nu contraza ce zici tu esti irelevant.

Biserixa a zis ckar in deplibatatea analizei teolofice ca esti sectar intro secta.

Nu stii ce e Luna dar afirmi ca-s lunatic. Nu stii ce inseamna sa fii lunatic dar afirmi despre mine cu tupeu maxim ca as fi. Daca afirmi ai impresia tu si cei pacaliti de tine ca spui adevarul, ca e asa cum afirmi si ca chiar as fi lunatic.

Pe de alta parte a iubi astrul ceresc Luna, a-l privi si a sta in lumina Lunii e ceva bun, e ceva inaltator, odihnitor. Tu crezi ca e ceva rau si pacatos sa ai relatie cu Luna numind obiceiul de a sta in lumina lunii, sau a iesi sa priveghezi sub Luna ca fiind ceva nebunesc. Pacatul ti-a luat mintile si te-a smintit si socotesti Luna ca pe un rau, ca pe ceva ce produce boli mentale!

Nu exista niciun voi-biserica ci doar tu, cel care faci afirmatii fara acoperire despre mine asa cum faci si despre Cele 7 Tr.Apocaliptice. Judeci tu, stii tu, afirmi tu, proorocesti tu, defapt ai interese viclene si vrei sa te lauzi, pacatul te foloseste fara sa ai habar!

Nu umblu pe pamantul rotund-glob deci lunatic si aiurit esti dumneata! Eu cred in teoria Pac-Man3D-nD. Nu respecti nici macar asta! Se demonstreaza si se dovedeste din ceea ce scri!

Sunt imbracat in Hristos si in Cuvant si nu propovaduiesc ceva anume ci doar cred in ceea ce afirm, marturisesc Adevarul, Ortodoxia si Cele 7Tr.Apocaliptice si Cuvantul lui Dumnezeu. Tu marturisesti PACATUL si necredinta, pacalind ca asta marturiseste Biserica.

Citat:

În prealabil postat de gpalama
Nu contraza ce zici tu esti irelevant.

Biserica e formata din oameni care fiecare zic si cred cate ceva si atunci aia zice BISERICA, ceea ce crede fiecare si impreuna in unitate pentru ca sigur conteaza ceea ce zice si crede fiecare credincios. De aia ne si adunam sa marturisim impreuna dogmele, adevarul si simbolul de Credinta, CREZUL, pentru ca fiecare credincios CONTEAZA in aceasta unitate!

Citat:

Biserixa a zis ckar in deplibatatea analizei teolofice ca esti sectar intro secta.
Nu a zis niciodata Biserica asa ceva despre mine!!! Nu m-a facut sectar, nu m-a scos din biserica pentru ca as fi sectar. Cele 7 Tr. Ap. Nu sunt secte caci sectele nu cred in cele 7 Tr.Apocaliptice si nu intemeiaza manastiri unde se pazeste ascultarea, fecioria si saracia.

Invarti mereu marota sectarista ca sa sperii fraierii si sa-i dezbini de credinta in Cele 7 Tr. Apocaliptice. Ca teolog mi-ar fi rusine sa n-am habar ce e o secta si sa nu am discernamant duhovnicesc!

Daca Sf.Sinod a judecat pripit sCNIP si au socotit-o secta pentru interese lor vor raspunde candva pentru asta si se vor pocai, nu mie ci lui Dumnezeu.

Pana atunci e dreptul meu sa cred in Cuvantul lui Dumnezeu in ciuda Sfantului Sinod asa cum cred in Domnul Iisus Hristos in ciuda sentintelor Sfantului Sinedriului de acum 2000 de ani si in ciuda justitiei lumii care L-a osandit prin Pilat din Pont si L-a rastignit pe insusi Domnul, Fiul , Trimisul si unsul lui Dumnezeu, pe Mesia, pe Mantuitorul!

Nu te pripi, vine vremea cand vor crede si se vor intalni cu Domnul si cei ce l-au osandit si cei ce L-au strapuns!

Nu le va fi usor!

Pacatul-stapanul celor care L-au batjocurit, hulit, blestemat, osandit, strapuns ii va pedepsi daca nu se vor pocai!

Cine batjocureste pe Duhul si pe Cuvantul lui Dumnezeu mai mare pacat savarseste si nu i se va ierta... fara pocainta! Luati aminte!

gpalama 30.03.2021 16:29:40

Pana o sa vina Hristos vezi vate strapungi tu in ochi cu prostii sectare "noul adevaru".

Prostia.e problema.voastra nu pacatull..

Pacatul e departe.de voi la voi creste prostia

Si la prosti si hulitori ce crezi ca le face Hrsistos?

Si laamagitii hulitori ca tine?

Secta ta nu a fost 2000 de ani, deodata s-au tresit toti nebunij sa predixe sfarsitul

Cum poti fi tu in adevar cand nu esti in istorie?

Moroco 30.03.2021 16:37:46

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 667333)
Sectarel, in Biserica te ajuta Dumnezeu.

Nu sunt sectar daca cred in ortodoxie ca mirean din poBOR si cred si in Cele 7 Trambite Apocaliptice si in Cuvantul lui Dumnezeu ci tu esti necredincios, hulicios, batjocoritor! Te ajuta Dumnezeu in masura in care faci voia lui Dumnezeu. Nu te ajuta sa minti, sa hulesti, sa batjocuresti!

Citat:

Mantuirea incepe in Biserica. Nu inafara ei.
Nu-s afara oricat zici tu, sau tot felul de necredinciosi ca tine!
PACATUL te scoate afara! Dumnezeu nu poate sta in unitate cu pacatosii. Toate cele 7 Trambite Apocaliptice si poporul Cuvantului au fost si sunt sfinti cu toata viata lor chiar daca par neinsemnati si micuti ca functii.

Citat:

Sectarel, dacavine Hristos si ma gaseste in Biserixa mai am o sansa prin rugaciunile Bisericii.
Nu-s sectarel. Cine zice ala e, vorba copiilor!
Dar ai dreptate, daca te gaseste in rugaciune, in Biserica, mai ai o sansa prin rugaciunile Bisericii. Ce te faci insa ca Biserica se roaga Domnului Iisus Hristos-Cuvantul pe care dumneata Îl ridiculizezi si-L socotesti secta si-L blestemi si-L faci secta? Se roaga Biserica pentru tine dar ce vei face pana la urma daca tot nu vrei sa te pocaiesti si sa te indrepti?

Citat:

Dar tu esti inafara acesteia
Cu cat repeti minciuna asta cu atat te scoti pe tine in afara Bisericii incat vei avea impresia ca esti inauntru si cand colo tu esti afara!

Oricum nu tu spui cine e inauntru si cine afara ci iubirea si unitatea fratilor in Credinta in Hristos-Cuvantul.

Nu PACATUL decide ci Dumnezeu.

gpalama 30.03.2021 16:45:44

Citat:

Daca Sf.Sinod a judecat pripit sCNIP si au socotit-o secta pentru interese lor vor raspunde candva pentru asta si se vor pocai, nu mie ci lui Dumnezeu.

Sectarel, nu te mai minti.

Se vede de la o posta mizeria de la NIP. Nu doar sinodul a zis-o.

Nu poti sa vezi ca pamantul e rotund, dar poti sa vezi ca "sinodul s-a pripit"?

Ce vrei sa zici cu prostia asta?


Ca sinodul a luat in graba decizia sau ca sinodul s-a grabit? Tot in mizerie sunteti si acum, nu v-ati desteptat.

Sunteti o gramada de sectari. Sinodul "s-a pripit"? Refuzi sa afirmi direct ca Sinodul a gresit si o dai pe cuvinte sfioase?


Tu nu esti capabil sa vezi ca pamantul e rotund si esti capabils ad ai lectii unui sinod? Unde s-a "pripit" Sinodul?


Sectarele, miroase "pute" cum zice Cleopa, pute la Noul Ierusalim de nu stii ce e cu tine. Pacat ca nu recunosti mirosul...


Sectarele, dar tu ce o sa faci cand o sa te intrebe Dumnezeu dece nuesti in Biserica si de ce nu asculti de Sinod???

Tot o dai cu Sinodul, dar lasa sinodul in pace stie el ce face, dar tu ce o sa faci?

Le porti altora de grija, dar tu? Tu de ce nuesti in Biserica?

Moroco 30.03.2021 17:12:48

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 667335)
Pana o sa vina Hristos vezi vate strapungi tu in ochi cu prostii sectare "noul adevaru".

Repeti tu: prostii sectare... E clar ca nu ai discernamant, nu stii ce vorbesti. Repeti secta si prostii la infinit. Ti-am mai spus: SECTELE nu cred in cele 7 Tr.Ap, nici in Cuvantul lui Dumnezeu, nu duc viata sfanta de manastire si nu intemeiaza manastiri unde se pazeste fecioria, saracia si ascultarea.

Citat:

Prostia.e problema.voastra nu pacatull..
De ce vorbesti la plural? Aici dialogam cativa nu multimi mari de oameni.
Zici ca au fost prosti cele 7 Trambite Apocaliptice? Care le e prostia? Am fost, i-am cunoscut si nu exista prostie in viata lor ci foarte multa intelepciune sfanta, adevar si cu ei locuieste Duhul si nu numai cu Ortodoxia!

Citat:

Pacatul e departe.de voi la voi creste prostia
Pacatul si prostia sunt una si cei ce nu stiu cu cine au de a face neglijeaza pacatul, neglijeaza prostia, nestiind in ce capcana si cursa se afla slujind sefului-PACAT care ii va desfrana, omora si chinui indelung. Amagindu-i pe fraieri ii va folosi iar cand isi vor da seama ii va silnici si teroriza ca pe sclavi.
NU de chinurile ce vin de la pacate sa fugiti si sa va temeti ci de amagirea si prostia de a sluji pacatului la nesfarsit, de a-l primi de stapan, de aducator de ” fericire” si bunastare, de veselie. Nu pacatuiti si nu va temeti de chinurile si ingrozirile de la pacat ci rabdati-le spre golgota!

Citat:

Si la prosti si hulitori ce crezi ca le face Hrsistos?
Nu Hristos se razbuna pe ei ci PACATUL! El-Pacatul nevazut si necunoscut se va razbuna crunt pe voi cei ce huliti si sunteti prosti si nu credeti in cele 7 Tr.Apocaliptice! Trufia si imboldul satanei si indemnul satanei va va dezbina de Dumnezeu si PACATUL se va razbuna cumplit pe voi! Nu putem crede ca exista acest stapan fioros PACATUL fiindca suntem orbi si necredinciosi. Priveste lumea si vezi roadele pacatelor, roadele fiarei. Deci acest sef rau - Pacatul exista si distruge si chinuie pe tot omul ce i se supune si daca nu i te supui e in stare sa aduca orice nenorocire in contra ta pana piei sau i te supui.

Citat:

Si laamagitii hulitori ca tine?
Eu daca din neputinta hulesc, blestem, injur, sau deznadajduiesc, incerc apoi sa ma umilesc si sa ma pocaiesc. Cat timp ma lepad de PACAT si lupt cu adevaratul nostru dusman: PACATUL am sansa in Lege, sub Har si in Cuvant si ma va elibera Domnul Iisus-Emanuel din Sclavie. Daca nu-s ipocrit si vreau sa ajung in Rai cu adevarat Dumnezeu imi va intinde intotdeauna o mana de ajutor, imi va da o cale sa ies din capcana, din cursa, din temnita, din chin, din iad.

Citat:

Secta ta nu a fost 2000 de ani, deodata s-au tresit toti nebunij sa predixe sfarsitul
NU e secta, nu e a mea ci e poporul Domnului si n-avea cum sa apara astfel de credinciosi decat la vremea cand a inceput Iisus-Cuvantul sa sufle prin Trambite si sa implineasca Apocalipsa. Istoric multi sfinti au proorocit vremea asta, Trambitele si Cuvantul, innoirea tuturor. Nu sunt nebuni cei ce cred. Eu nu predic nimic fiindca nu sunt preot ci mirean. Doar imi marturisesc credinta. De unde o am? Am citit din Carte, din Cuvant si am studiat viata celor 7 Tr.Ap. E darul lui Dumnezeu pentru vremurile din urma! Vei putea si dumneata crede... macar atunci cand BOR va reveni asupra monstruoaselor decizii pripite. Ma intreb ce vei face tu atunci?

Citat:

Cum poti fi tu in adevar cand nu esti in istorie?
Apocalipsa a fost proorocita acum 2000 de ani si chiar mai inainte caci la Daniel gasesti vorbindu-se despre tara stralucirii, despre Romania. Cum as putea fi eu in istorie cand inca n-am murit si ma mai tarasc pe pamant din mila lui Dumnezeu? Sunt in Adevar atat cat Îl cred si-L urmez, dar n-am niciun merit, Domnul sufla prin Trambitele Sale si mesajul Sau Ceresc pana si mortii il aud!

gpalama 30.03.2021 17:16:27

Citat:

Repeti tu: prostii sectare... E clar ca nu ai discernamant, nu stii ce vorbesti. Repeti secta si prostii la infinit. Ti-am mai spus: SECTELE nu cred in cele 7 Tr.Ap, nici in Cuvantul lui Dumnezeu, nu duc viata sfanta de manastire si nu intemeiaza manastiri unde se pazeste fecioria, saracia si ascultarea.
Sectele sunt alea care se rup nu alea care se rup si "pretind ca sunt curate".

Ca sa stii si tu ca toti protestantii "sunt mai curati" decat ce traiesc astia in noul ierusalim. Au acelasi discurs. Chiar daca nu au manastire ei sunt .. "curati".

Dar sunt rupti.

Nu te duce capul ce e secta - secta e rupere.


Citat:

De ce vorbesti la plural? Aici dialogam cativa nu multimi mari de oameni.
Zici ca au fost prosti cele 7 Trambite Apocaliptice? Care le e prostia? Am fost, i-am cunoscut si nu exista prostie in viata lor ci foarte multa intelepciune sfanta, adevar si cu ei locuieste Duhul si nu numai cu Ortodoxia!
Verginica era demonizata.
Veronica era iesita din Biserica.
Toti aia din liasta ta au avut probleme.


Citat:

e poporul Domnului
Mai degraba e poporul diavolului, rupt de diavol din Biserica pentru pierzare vesnica. Exact la sfarsitul veacurilor cum zice Hristos.
Iar "profetii" nip de care vorbesti si care vorbresc in numele lui Hristos sunt aia de care vorbeste Hristos ca... vor apare la sfarsitul veacurilor.

Hopa ca NIP a aparut la sfasritul veacurilor.


Citat:

darul lui Dumnezeu pentru vremurile din urma! Vei putea si dumneata crede... macar atunci cand BOR va reveni asupra monstruoaselor decizii pripite. Ma intreb ce vei face tu atunci?
Eu stiu ca traiesc in rugaciune alaturi de sfinti nu alaturi de demonizatii din NIP.

Vezi ca ai ajuns in NIP pentru ca nu stii cum sa te rog. Ca daca stiai, atunci tot cerul era langa tine.

Asa ca nu te rogi si tii demonizatii din NIP langa tine.

Mostruoasele decizii in adevar? Sectare, gura mica, Sinodul a aparat Bsierica.


Sectare, Biserica este in Adevar si o apara Dumnezeu. Tu hulesti Biserica. !!! Hulesti Sinodul !!! Hulesti pe toti cei care stau in calea ta. Si pe mine ma hulesti pentru ca iti arata hula si blasfemia.

Tot ce zic eu este ca essti inafara Bisericii. Si asta o sa zic incontinuu. Esti inafara Bisericii.

Moroco 30.03.2021 17:42:46

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 667337)
Sectarel, nu te mai minti.

Nu stiu cu cine vorbesti. Nu stiu cine e sectarel. Ti-am mai zis, cine zice ala e!
Nu am de ce sa ma mint! M-as auto sabota! Tu ma minti! Tu vrei sa ma inseli!

Citat:

Se vede de la o posta mizeria de la NIP. Nu doar sinodul a zis-o.
Am fost de destule ori de sarbatori in sCNIP si nu am gasit nicio mizerie ci curatenie exemplara, sfintenie, pe Duhul Sfant si pe sfintii Arhangheli.
Sinodul a osandit ca orbii et corbii pentru ca nu merge la Dumnezeu decat cu Credinta si nu cu cerere de minuni si de semne ca sa stie de unde e Cuvantul. Daca n-au primit raspuns atunci gata au sustinut ca e de la om sau de la satana. Credinta vine daca citesti din cartile Albe! Citind vei ajunge sa crezi si sa intelegi cu profunzime Adevarul si de la Cine este Lucrarea si Trambitarea celor 7 Tr. Apocaliptice. Tu esti flasneta unor decizii de osandire similare cu cele de acum 2000 de ani. Ai uitat ca Sfantul Sinod a revenit in toate cazurile cu exceptia ultimei osandiri? Iar acolo pe Irineu l-au oasndit ei defapt sustinand ca nu avea drept canonic sa intemeieze manastirea si atunci l-au obligat sa osandeasca si el s-a supus dar nu si cu inima. S-a supus asa cum cere Scriptura dar cu gandul si cu inima si sufletul la Iisus Cuvantul incat cu inima i-a rebinecuvantat! Tu osandesti revenirile asupra deciziiilor Sfantului Sinod? Asta spui! Asta afirmi. Susti ca toate cele 7 tr. Apocaliptice au fost niste trompete sectare? Asta ai sustinut! Persisti in asta in ciuda Sf. Sinod care a revenit asupra deciziilor? Deci calci in picioare deciziile sf. Sinod asa ca ce tot vorbesti tu de Biserica si de Sf. Sinod este necredinta caci tu esti cel care defapt nu te supui deciziilor ci le calci in picioare. Nu?


Citat:

Nu poti sa vezi ca pamantul e rotund, dar poti sa vezi ca "sinodul s-a pripit"?
Asta inseman sa vezi!.. cu adevarat.
Citat:

Ce vrei sa zici cu prostia asta?
Am alte prostii pe creier, nu in cazul asta!


Citat:

Ca sinodul a luat in graba decizia sau ca sinodul s-a grabit? Tot in mizerie sunteti si acum, nu v-ati desteptat.
Da Sf. Sinod a decis pripit, orbeste! S-a bazat pe obedienta si servilismul unor subordonati. Au decis din interes si ca sa se scape de problema, de massmedia, sa faca pe plac la securism-comunism. Nu exista nicio mizerie. Tu scoti mizerii din tine la fiecare postare si le arunci asupra mea si a lor, a Trambitelor!

Citat:

Sunteti o gramada de sectari. Sinodul "s-a pripit"? Refuzi sa afirmi direct ca Sinodul a gresit si o dai pe cuvinte sfioase?
Nu refuz nimic. A te pripi inseamna ca ai gresit! Nu sunt sectar. De altii nu am cum sa afirm decat ceea ce stiu, ce vad, ce aud. Nici poporul Domnului si nici sf. Tr. Ap. nu au fost si nu sunt sectari. O vreme OD a cazut si a semanat cu sectarii osanadind preotii ortodocsi din pricina ca unii din ei au slujit interesele comunistilor si securistilor, dar ulterior cei din OD au fost reintegrati in ortodoxie cu Iosif Trifa si Traian Dorz cu tot.

Citat:

Tu nu esti capabil sa vezi ca pamantul e rotund si esti capabils ad ai lectii unui sinod? Unde s-a "pripit" Sinodul?
Mi se pare ca discut cu tine si tu esti cel care imi dai lectii si vrei sa fac frumos si sa ma supun orbeste, tie! Cand o sa discut cu Sf. Sinod, abea atunci vei putea sustine ca vreau sa le dau lectii. De ce le-as da lectii? Daca nu vor sa creada de ce sa-i silesc? Nu-s terorist!

Citat:

Sectarele, miroase "pute" cum zice Cleopa, pute la Noul Ierusalim de nu stii ce e cu tine. Pacat ca nu recunosti mirosul...
Nu stiu cu cine vorbesti. Pute in voi necredinta voastra si credeti ca de acolo vine mirosul. Mergeti pe firul fumului, pe firul damfului, pe firul ”parfumului” si o sa gasiti sursa. Fiti un pic mai seriosi cand faceti cercetare DUH-ovniceasca. Tare va veti mira cand veti descoperi sursa putorii. Vine si vremea aia cand vi se vor deschide narile si ochisorii lipiti!

Citat:

Sectarele, dar tu ce o sa faci cand o sa te intrebe Dumnezeu dece nuesti in Biserica si de ce nu asculti de Sinod???
Sunt in poBOR si ascult de preoti, de Duhul, de Biserica si ma supun lui Dumnezeu si sf. Sinod cu exceptia ca eu cred si celor 7Tr. Ap si in Cuvantului lui Dumnezeu. Tu de ce nu te supui revenirii asupra unor decizii ale sf. Sinod? Nu mai este osandit nici preotul Iosif Trifa nici Mosul Dumnezeu sau Petrache Lupu, nici preotul Arsenie Boca, nici Maica Veronica si nici preotul Ioan Iovan. Maica Virginia si sora ei Maria nu a fost osandite de Sinod ci doar in 1993 a fost osandit Irineu si pus, silit sa osandeasca sCNIP. S-a supus sarmanul asa cum cere scriptura sa te supui stapanilor vremelnici ai lumii dar nu a osandit si cu inima si cu sufletul ci cu inima a fost alaturi de Iisus-Cuvantul a carui slujitor inalt este.

Citat:

Tot o dai cu Sinodul, dar lasa sinodul in pace stie el ce face, dar tu ce o sa faci?
O sa ma rog pentru tine! Nu stii ce-ti faci!

Citat:

Le porti altora de grija, dar tu? Tu de ce nuesti in Biserica?
Sunt in poBOR cum sa nu fiu, sunt iudeu-crestin-ortodox-Cuvant. Nu ma lepăd, nu ma dezic!

La fiecare citire din cartile Albe Domnul ma boteaza si ma imbraca si in Cuvant!

Moroco 30.03.2021 18:35:36

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 667339)
Sectele sunt alea care se rup nu alea care se rup si "pretind ca sunt curate".

Ai perfecta dreptate. Nu e cazul cu cele 7 Tr.Ap si cu poporul Domnului din Cuvant.

Citat:

Ca sa stii si tu ca toti protestantii "sunt mai curati" decat ce traiesc astia in noul ierusalim. Au acelasi discurs. Chiar daca nu au manastire ei sunt .. "curati".
Astfel de ”stiinta” sa-i inveti pe prietenii tai idiotii si fraierii. Nici ei nu te cred si nu te iau in serios. In sCNIP graieste Dumnezeu Cuvantul. Cauta ce este scris in cartile Albe si dupa ce citesti serios mai discutam. Pana atunci, doar pacalesti, amagesti cu afirmatii pripite si viclene, lase, pute, pute rau. De unde? De la necredinta ta preluata de la lume si de la stapanul ei PACATUL!


Citat:

Dar sunt rupti.
Acolo e Duhul, acolo deasupra sunt sfintii Arhangheli. Acolo graieste Iisus-Cuvantul ce vine impreuna cu sfintii din toate timpurile.

Citat:

Nu te duce capul ce e secta - secta e rupere.
Nu s-au rupt ci au fost rupti! Nu pricepi ca Irineu a intemeiat respectiva sCNIP? Tot el s-a supus si i-a ”rupt” dar nu cu inima si sufletul ci asa formal ca sa se supuna mai marilor implinind cuvantul scripturii, Evanghelia. Ruperea nu e secta ci ruperea e dezbinare, e necredinta. Esti un tembeolog incompetent si te lauzi crezand ca-mi dai lectii. Sectele au aparut ca o revolta la adresa inovatiilor papalitatii si a stapanirii discretionare dupa bunul plac, care a rupt catolicismul de Ortodoxie. Sectele vin din apus, din catolicism, din eres si neaga sfintele Taine, neaga sfintii si ortodoxia si nu cred niciunele in cele 7 Tr.Ap. si nici in Cuvantul lui Dumnezeu. Pastorii si secta nu pazesc fecioria si saracia, nu intemeiaza manastiri ci fac copii, intemeiaza familii sectare, cu multe neveste si multi copii din desfranare, asculta orbeste de predicatorul lor si nu parasesc lumea.

Citat:

Verginica era demonizata.
Veronica era iesita din Biserica.
Toti aia din liasta ta au avut probleme.
Pe sf. Virginia crezi ca a demonizat-o Iisus-Cuvantul? Esti cumva medic? Au internat-o pe vremea comunismului si nu i-au gasit nimic nebunesc, nu i-au putut face nimic. Nu au putut dovedi nimic. N-au putut-o innebuni. N-au putut-o omora. A pazit-o Dumnezeu si a rabdat si a scapat din acel infern.
Veronica desi o vreme s-a ingamfat si a trait in lux si a lepadat mustrarea de la Dumnezeu trimisa prin sora maica Virginia, a revenit la batranete si a reprimit manastirea de la Vladimiresti si a trecut la Domnul ca maica stareta ortodoxa, s-a pocait si a fost iertata de Dumnezeu. Nu a iesit din Biserica!!!

Toate cele 7 Tr. Ap. au avut probleme in sensul ca nu i-a putut inghiti satana-regimul comunist! De acolo ”problemele lor!

Citat:

Mai degraba e poporul diavolului, rupt de diavol din Biserica pentru pierzare vesnica. Exact la sfarsitul veacurilor cum zice Hristos.
Pe poporul diavolului il gasesti in lume, in minciuna, in pacat si la butoane tinand cu dintii de scaunele puterii ca sa stapaneasca tiranic si rau peste oameni si peste oricine. N-am gasit baruri, bordeluri, minciuni, arme, bombe, scaune inalte, lacomii, rautati, invatatura gresita, eresuri pe acolo. Deci esti confuziv!

Citat:

Iar "profetii" nip de care vorbesti si care vorbresc in numele lui Hristos sunt aia de care vorbeste Hristos ca... vor apare la sfarsitul veacurilor.
Citeste Cartea si mesajele celor 7Tr.Ap. si vei vedea ca proorociile sunt veritabile. Hristosii mincinosi si profetii mincinosi sunt cei ce nu cred si apara si slujesc PACATULUI pe care il introneaza la loc sfant!

Citat:

Hopa ca NIP a aparut la sfasritul veacurilor.
sCNIP a aprut la vremea in care Domnul Iisus a suflat prin cele 7 Tr. Ap. implinind Apocalipsa! E inceputul sfarsitului!




Citat:

Eu stiu ca traiesc in rugaciune alaturi de sfinti nu alaturi de demonizatii din NIP.
Traieste alaturi de cine vrei, nu te opresc. Tu ma opresti sa cred. Daca tu nu poti, daca tu nu vrei nu inseamna ca cei din NIP sunt demonizati. Ci ca tu esti pripit. Vorbeste trufia si pripeala din tine.

Citat:

Vezi ca ai ajuns in NIP pentru ca nu stii cum sa te rog. Ca daca stiai, atunci tot cerul era langa tine.
Cand se roaga cei din sCNIP e Cerul langa ei. Si cand nu se roaga Cerul plin de sfinti si de ingeri e deasupra lor.

Citat:

Asa ca nu te rogi si tii demonizatii din NIP langa tine.
Ma rog si eu cum pot si ei ma tin lang ei. Nu-s demonizati! Demonizatii seamana cu cei doi demonizati din Gadara, seamana cu cei din lume care sunt trufasi, seamana cu fariseii si cu lupii imbracati in haina de oaie care vine sa fure, sa injunghie si sa piarda.

Citat:

Mostruoasele decizii in adevar? Sectare, gura mica, Sinodul a aparat Bsierica.
Sinodul a aprat biserica de Iisus-Cuvantul si de poporul Sau cel mic? Ce le facea o mana de oameni ditamai ortodoxiei? Cu ce le-a gresit cele 7Tr.Ap.?
Am gura mica si o fac mai micuta insa n-am sa tac oricat te crezi sef peste mine. Nu sunt sectar ci tu esti flasneta, repti minciuna la infinit! Repeta pana crezi daca asta vrei, dar ce te vei face cand vei fi pus in fata Adevarului care va marturisi invers decat repeti? Cum vei scoate afara din inima ta tot ce ai mintit si te-ai silit sa crezi? Dar ce vei face cu cei pe care i-ai tarat dupa necredinta ta si dupa flasneta si reptarea ta? Vei plati. Pacatul te va chinui. Ma rog pentru tine sa scapi cat mai usor.

Citat:

Sectare, Biserica este in Adevar si o apara Dumnezeu. Tu hulesti Biserica. !!! Hulesti Sinodul !!! Hulesti pe toti cei care stau in calea ta. Si pe mine ma hulesti pentru ca iti arata hula si blasfemia.
Nu am de ce sa hulesc ortodoxia in care sunt botezat. Nu am de ce sa neg binele si Harul din poBOR. Primind prin citire si Botezul Cuvantului nu hulesc pe nimeni. Cele 7Tr.Ap. nu au hulit pe nimeni si nici Domnul Iisus Hristos nu-si huleste ortodoxia milenara sau lucrarea. Tu afirmi minciuni pe care le repeti. Daca nu ma supun terorismelor tale atunci hulesc si blasfemiez? Tare te vei mira cand PACATUL te va pune la plata. Greu iti va fi. Eu nu depun marturie chiar daca hulesti, spun doar ca esti pripit si ca raspunderea este a celor care au osandit pripit.

Citat:

Tot ce zic eu este ca essti inafara Bisericii. Si asta o sa zic incontinuu. Esti inafara Bisericii.
Repeta, repeta daca asta vrei. Crezi si fa-i si pe altii sa creada daca asta vrei. Va fi greu cand te vei intalni cu Duhul, cu Adevarul si va trebui sa cureti si sa renegi tot ce ai afirmat si sa platesti si pentru cei pe care i-ai tarat dupa tine! Atunci va fi greu si pacatul nu va primi mita sau pile findca raul nu te scapa de rau. Nu te teme de suferinta care vine de la pacat. Teme-te acum flasnetare ca sa nu mai repeti minciuni si sentinte pripite!

Moroco 09.04.2021 13:41:28

Preluat de pe firul lui Igor cu Icoanele.
 
Citat:

În prealabil postat de gpalama
Citat:

În prealabil postat de Moroco
Citat:

În prealabil postat de gpalama
Asa te rog si eu pe tine, lasa postul in pace si nu mai bag sectarisme din ale tale, otravi pentru necunoscatori... poate poate te crede vreunul si faci paguba in vecie.

N-am bagat-postat decat ceea ce cred, am tot dreptul sa scriu la subiect!
Tu ai sarit sa-mi vanezi ce scriu si sa ma analizezi si sa-ti dai drumul la toate afirmatiile tale pripite, trufase, teroriste, ca un Garcea-Torquemada care stie el mai bine ca oricine. Tu esti sectantul pentru ca sectele si sectantii sunt cei ce nu cred ca ei sunt vinovati ci ca doar altii sunt vinovatii si de aia nu se mai pocaiesc niciodata in ciuda ca fac rele.

La tine intalnesc doar sentinte de parca ai fi infailibil si complet nevinovat in timp ce scoti pe gura toate josniciile posibile la adresa mea!

Deci te dovedesti de sectant in timp ce eu te-am iertat mereu si te iert si acuma deci ma dovedesc a fi in Duh Ortodox!

Ai tot dreptul sa fii nebun pe limba ta.
Si avem tot dreptul sa spunem ca esti sectar.

Au venit zilele proorocite de calugarii nemteni: ”nevinovatii” mormormormortodocsi ce nu vor sa moara ortodocsi, putori duhovnicesti idolatre ce nu pot fi vinovate in ciuda tonelor de blesteme si hule turnate la adresa adevratilor ortodocsi, ii fac nebuni pe drepti (crstinii ortodocsi) iar pe Cele 7 Tr.Ap. ale Domnului ii fac derbedei si secta rea. Culmea ”orbilor et corbilor” : nu pot vedea minunile, vindecarile, proorociile, viata sfanta, curata, ortodoxa, nu pot pricepe cum de ei nu stiu, cer semne si minuni ca sa creada, refuzand sa auda, sa vada si sa citeasca mesajele, negand evidenta, argumentul apa, argumentul umilintei si smereniei, orice argument cinstit, marturisindu-se numai pe ei si aruncand pe altii... si pe mine (pacatosul).

Citat:

Si avem tot dreptul sa repetam ce spune SFANTA BISERICA. NIP ESTE O SECTA SI TU ESTI UN SECTAR.
Aia a spus o echipa de foarte pripiti ai ortodoxiei-corcite nu Sfanta Biserica Ortodoxa si voi plini de obedienta si lasitate loviti in cei mici (adevaratii ortodocsi, cele 7 Tr. Ap. care nu s-au inchinat antihristului comunist) la nesfarsit.

Cine v-a pus pe voi pe scaune de judecata? Unde a zis Domnul Iisus ca a venit sa judece si sa dea cu toiagul?

V-ati luat singuri acest drept sa JUDECATI si sa loviti si iata l-ati judecat pe Dumnezeu, vai voua!!!... si L-ati gasit graindu-si Cuvantul si invatand in sCNIP pe cei mici si L-ati socotit sectant si nebun sau mai rau, L-ati socotit satana.

Citat:

Deci gura mica si nu mai comenta pe forum. Din ce tin minte ai antecedente desstul de mari. Tocmai ca deviezi si esti toxic.
Nu ti minte ci esti decat un flasnetar viclean care ma scoate recidivist cenzurandu-mi dreptul la replica. Ti-am repetat de zici de ori ca inchizitia de pe forum condusa de necredinta celor ca tine ce neaga Cele 7Tr.Ap si teoria PacMan3D fabricata de mine personal sub Har divin au pacalit adminul asa ca tine sustinand ca eu am probleme, ca-s trol, ca-s nebun, ca mint, ca sunt contra ortodoxiei, ca-mi bat joc si tot felul de alte minciuni tragand sirena lui Roaita de coada ca sa urle ca o pisica calcata pe oua sa se sesizeze politia si asa m-au denigrat la nesfarsit ca tine pe toate firele de discutie.

Deci tu cu echipa de inchizitori necredinciosi care calcati legea si instigati la sclavie si exclusivism si la cenzura nedreapta sunteti recidivistii. In cazul tau se vede ca esti recidivist la fiecare postare si pe toate firele de discutie. Repeti intruna ca un flasnetar confuziv de pe pozitia de Garcea-Torquemada confundand cele 7 TR. Ap. cu sectele si lovind in toti cei ce cred pentru necredinta voastra caci iubiti mai mult blestemul si hula decat iertarea, Trambitarea si Binecuvantarea.

Nu stii ce e o secta, nu stii care duh rau curge din secte dar iti permiti sa versi tone de sentinte si josnicii la nesfarsit.

Sectarul inclusiv ortodoxul-sectar asa ca un idoleu nu crede niciodata ca e vinovat ci o face numai pentru ca sa fie luat de sef, de smerit inaintea oamenilor, sa fie vazut si laudat de altii si pentru asta sa fie considerat mare smintisor, foarte teolog, cand defapt el se crede infailibil si niciodata el nu e vinovat orice ar face si oricate si-ar permite. Pricepi acum duhul rau care iese din secte si din sectarii care asa s-au ”botezat” la baia comunala ca un fel de juramant ca ei nu vor mai fi niciodata vinovati si asta cred ei de atunci, oricat ar pacatui si gresi, ei se incred ca nu sunt niciodata vinovati socotindu-se mai tari ca papa. AI INTELES DECI CE INSEAMNA EGIPSIHOLOGIA SECTARA INFILTRATA IN ORTODOXIE si pe care o constat la inchizitaia de pe forum care si-a luat orice drept divin si osandeste pe oricine?

Citat:

Deci tu daca scrii 2 linii scoti 10 erezii.
Zise Garcea invartind marota sectelor si ereziilor ca pe pulan crezandu-se pus de ortodoxie pe post de mare inchizitor.
Unul care nu accepta argumentul APA nu are ce sa stie el de erezii. Tu practic propovaduiesti stiinta-falsa, globalista a globalailor si platistilor-farfurisiti, minciuna, lumea pagana moderna, deci mai eretic si mai judecator nu am intalnit (afara de mine).

Domnul a poruncit:”voi sa nu judecati! Voi iubiti-va unii pe altii si sa iubiti inclusiv pe vrajmasii vostrii si nu judecati gandurile omului!” ceva de genul asta ca nu tiu minte prea bine textul Evangheliilor.

Foarte teolog si habar nu ai ce inseamna crestinismul... ca de ortodoxie, de Calea cea dreapta, stramta, fara vina pe ea si fara gresala nici nu poate fi vorba. V-ati luat drujba, bocancii de terorist cu varf si cu toc de otel si toporul in mana si dati cu barda-n copii, in sfintii ingerasi, mai rau ca Irozii.

Citat:

Iar despre scris la subiect tu nu esti ortodox si nu poti scrie corect, ca un ortodox. Tu nu stii ce scrii de fapt...
Oricine citeste poate constata facand cercetare pe firele de discutie cine e cel ce stie ce vorbeste si cine e teoristul obedient la teroristii lumii masoni si iez-uiti si la analizele pripite ala inchizitiei barmanghidonului.

Esti decat un flasnetar pripit repetor de pripeli care negi evidenta, negi asa ca iudeii lasi din vechime obedienti unui sinedriu viclean ce l-a rastignit pe Dumnezeu cu mana lui Pilat, negi lucrarea crestina a ortodoxiei si lucrarea Domnului Iisus-Cuvantul.

Uita eu imi cer iertare cui i-am gresit, inclusiv tie caci sunt vinovat, spun lucruri grele si grave care dor si iata ca te si iert caci nu sunt trimis sa judec pe cineva sau sa dau co toiagul Cuvantului in vreun suflet ci sa spun Adevarul si ceea ce cred.

Cred ca te-am iertat si pe tine si pe cei ce s-au pripit si au osandit cele 7Tr.Ap din pozitia mea de mirean ortodox din BOR. Am acest drept pentru ca eu cred in ele!

gpalama 12.04.2021 02:27:58

Sectar ordinar care ti-ai facut un thread ca se lauzi pe tine.

Haide pune aici cele 5 conturi pe care ai fost banat si cauzele pentru care ai fost banat.

Asa, de dragul corectitudinii de care dai dovada in postul asta.


Din ce tin minte in 10 ani ai fost scos de 5 ori de pe forum si ai intrat pe usa din dos, pe diferite alte cai...

Cam ca lupul cum intra pe sub poarta, sarind gardul, pe geam sau pe unde poate, doar doar poate o rupe ceva din turma.


Din pacate nu au mai ramas moderatori/administratori care sa te mai vada.


Asa ca hai fa-ti si tu autocritica si spune conturile si de ce ai fost banat.

Ca deja postezi in victima perfecta... as adauga a propriei tale prostii si toxicitati.

Gura mica sectare.


Ti-ai primit de fiecare data ce ai meritat, o caracterizare corecta a ceea ce esti. Un sectar nerusinat dintr-o secta condamnata de BOR care se preumbla pe forumuri ortodoxe pretinzand ca este ortodox, si vanzand gogosi sectare si halucinatii produse de el, teorii si fizica semi-analfabeta.

Moroco 12.04.2021 13:21:50

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 667505)
Sectar ordinar care ti-ai facut un thread ca se lauzi pe tine.

Tie ti-am facut un thread ca sa nu deraiezi pe toate firele de discutie spre obsesiile si ”luptele” tale permitandu-ti sa-ti dai drumul si sa canti la flasneta veninoasa si ruginita repetand judecatile pripite ale sefilor lumii pe care ii idolizezi si devi un implinitor de blestem. Tot pentru tine am facut si threadul cu cele 7 Tr.Ap. pe care le socotesti trompete sectare in ciuda faptului ca au fost credinciosi care n-au apartinut de nicio secta! Acuma zici ca ma laud si ca am interese prozelite?

Nu sunt sectar ci mirean din poBOR deci sunt eventual un ortodox ordinar! Nu poti crede, nu vrei. Cu ce ma laud? Cu batjocurile cu care ma batjocuresti? Am dreptul sa raspund!

Citat:

Haide pune aici cele 5 conturi pe care ai fost banat si cauzele pentru care ai fost banat.
Cauzele pentru care am fost denigrat si bannat sunt necredinta marilor foarte teologi si magi de la apus care au vrajit echipa de postaci incat au devenit impreuna o haita vicleana si oarba care m-au incoltit si hartuit si vazand ca nu cad nicicum au parat la admin cu viclenie lucruri false ca sa-si apere si sa-si laude necredinta lor. Nu au crezut in Cele 7Tr.Ap. si nici ca Pamantul nu e glob sau planeta si pentru asta, pentru ca ei au crezut ce i-a invatat lumea si stiinta ei au aruncat pe mine toate minciunile si rautatile lor denigrandu-ma si sustinand la fiecare postare asa ca tine ca sunt: troll, nebun, sectant, eretic, antiortodox, rau, satana, bolnav, neputincios, prost, etc. si atunci am fost cenzurat pe nedrept fara sa am drept la aparare la admin sau la cei de pe forum. In ciuda faptului ca eu am fost agresat la fiecare postare si calomniat si denigrat, tot eu am fost cel infierat in mod proletar si bannat iar cei ca tine sustin acuma ca am antecedente si iata de aia nu trebuie sa fiu crezut ci batut in continuare.

Da, asta s-a intamplat in trecut si acum in loc cei de pe forum sa se ridice in contra ta si sa-ti ceara sa incetezi actiunile marsave, stau nepasatori si asista fara nicio atitudine la tonele de mizerii pe care mi le torni in cap de parca as merita.

Pai ce fac aici? Marturisesc pe Cele7Tr.Ap. ale Domnului si ca pamantul nu e glob nici farfurie. Cui gresesc marturisind adevarul?

Nu poti crede si pentru asta susti ca sunt sectant sau eretic sau demonizat sau rau sau toxic.

Ti-am spus ca te pripesti si te bazezi pe judecati pripite!!!

Citat:

Asa, de dragul corectitudinii de care dai dovada in postul asta.
Da, de dragul corectitudinii nu dau nume si iert haita care a lovit si a cerut din gat de lebada, tragand sirena lui roaita ca pisikaa calcata pe coacoada, bannarea mea, mintind ca agresez ortodoxia sau hulesc pe Dumnezeu. Defapt si din pacate sunt printre putinii care au mai ramas sa o sustina!

Citat:

Din ce tin minte in 10 ani ai fost scos de 5 ori de pe forum si ai intrat pe usa din dos, pe diferite alte cai...
N-am intrat pe usa din dos ci mi-am facut alt cont si am marturisit cine sunt de la prima postare sau din semnatura! Cei ce m-ai lapidat au iesit iata pe usa din dos! Nu mai au curajul sa revina. Prin lipsa lor isi recunosc vina!

Citat:

Cam ca lupul cum intra pe sub poarta, sarind gardul, pe geam sau pe unde poate, doar doar poate o rupe ceva din turma.
Lupul imbracat in haina ortodoxa, pripit, ce crede pripit cu obedienta in judecatile pripite ale sefilor rai striga lupul, prindeti lupul care rupe si dezbina turma. Pai turma se duce in prapastie caci a lepadat Cele7Tr.Ap. a lepadat Trimisii lui Dumnezeu in vremuri Apocaliptice, iar eu care veghez, latru ca un caine credincios ca sa auda ciobanii si sa se opreasca si sa nu sara ca porcii mistreti cu colti de arginti in prapaste cu turma cu tot! Dar ciobanii ortodocsi de azi sunt platiti si fug cand vine lupul ca sa fure, sa injunghie si sa prade-piarda asa ca doar Domnul-Cuvantul este Ciobanul care nu este platit. Lupul de azi striga lupii ca acum 2000 de ani, la fel si azi, istoria se repeta. Nimeni nu mai lupta cu minciuna si pacatul ci toti lupta contra dreptilor, frati contra frati, contra celor mai mici...

De ce nimiciti poporul Domnului sustinand ca nu-i mai puteti rabda?

Citat:

Din pacate nu au mai ramas moderatori/administratori care sa te mai vada.
Ma mir cum nu vede oameni ca tine si ca cei ca tine de acum cativa ani. Nu stiu cum accepta colegii ortodocsi (si eu sunt ortodox) sa fiu atat de calomniat, denigrat, blamat, haituit pe toate firele de discutie, agresat, prigonit,hartuit in ciuda faptului ca marturisesc Adevarul. Obedienta, lasitatea, egoismul, sau ce poate sta la baza faptului ca cu mine sunt ciuma si cu tine muma asa ca statul mafiot cu privilegiatii tortionari, politruci si securisti?

Citat:

Asa ca hai fa-ti si tu autocritica si spune conturile si de ce ai fost banat.
Le-am spus din primul moment: vsovi, vsovivi, vsovivivi, Trimisul si Moroco.
Nu am de ce sa ma ascund si nu am de ce sa pacalesc pe cineva. Cred tot ce am scris de pe toate aceste conturi asa ca poti analiza ce am scris in ultimii 20 de ani aici.

Citat:

Ca deja postezi in victima perfecta... as adauga a propriei tale prostii si toxicitati.
Daca pozam in victima nu mai reveneam, i-am iertat pe toti de fiecare data. Am inteles ca ei nu pot crede in Cele 7Tr.Ap. si nici in Teoria PacMan3D-nD in sensul ca pamntul nu e nici glob nici farfurie! Nu au Har ci necredinta!
Citat:

Gura mica sectare.
Nu-s sectar!!!... oricat repeti si oricat iti permite adminul (muma) sa minti si sa denigrezi in loc sa-ti atraga atentia ca te afli pe un forum ortodox in care nu sunt permise calomnia, insulta, porunca-ordinul-terorist si batjocuritor mai ales la adresa altor ortodocsi.
Citat:

Ti-ai primit de fiecare data ce ai meritat, o caracterizare corecta a ceea ce esti. Un sectar nerusinat dintr-o secta condamnata de BOR care se preumbla pe forumuri ortodoxe pretinzand ca este ortodox, si vanzand gogosi sectare si halucinatii produse de el, teorii si fizica semi-analfabeta
O mostra de batjocura de cea mai joasa speta la adresa mea tolerata de ”colegii” de pe forum...

Nu sunt nerusinat daca cred ca mirean din poBOR si in Cele 7Tr.Ap. si in Teoria PacMan3D-nD fabricata de mine sub Har cu atat mai mult cu cat acestea sunt cu Adevarul in timp ce pripitii care slujesc cu obedienta lumii si judecatilor pripite ale lumii sunt cu lumea nestiind ce fac atunci cand lovesc sustinand ca merit sa fiu lovit!

Merit? Pentru ca-mi fac datoria inaintea Domnului marturisind? Ce merit? Merit cuvintele tale iesite ca dintr-un vulcan mocirlos din necredinta ta si din judecatile pripite ca sa ma ia pripeala ta si sa mint si eu cot la cot cu tine, sa ”ma supun” si sa ma ”pocaiesc” pentru ca indraznesc sa spun ceea ce CRED?...Adevarul?

De ce sunt eu vinovat daca tu nu vrei sa crezi si sa respecti argumentele ( de ex. argumentul APA), minunile, viata sfanta, incoruptibilitatea, necolaborationismul, martirajul, proorociile implinite, multimile de martori, firea blanda, smerita si umilita... in cazul Celor 7 Tr. Ap?

Sunt eu vinovat de necredinta ta? Pai eu m-am straduit sa te respect si sa te conving de Adevar. Daca nu vrei sa auzi, sa vezi, sa crezi, de ce merit eu deversarea tuturor canalelor tale la adresa mea?

Nu cer bannarea nimanui si te iert in post caci in Romania e interzisa sclavia si cenzura si oricine are drept la opinie si marturisire si la raspuns la orice acuzare i se aduce.

Defapt de ce anume ma acuzi cu atata furie pripita?

gpalama 12.04.2021 17:37:06

Exact asta face diavolul in Biserica.

Prinde pe vreunul ca tine, cu nebunii sectare, cu teorii si il baga in Biserica.

Si apoi asta incepe sa produca prostii, ca tine.

Citat:


Sunt eu vinovat de necredinta ta? Pai eu m-am straduit sa te respect si sa te conving de Adevar. Daca nu vrei sa auzi, sa vezi, sa crezi, de ce merit eu deversarea tuturor canalelor tale la adresa mea?
Din pacate esti condamnat de BOR si tu si secta ta ordinara.

Si de ani de zile repeti si refuzi sa accepti ca ESTI CONDAMNAT DE BOR.

Si arunci si improsti mizerie in BOR.

Si de fiecare data cand ti se spune ca esti un sectar condamnat incepi sa improsti cu mizerii in BOR.

Asta ai facut ani de zile si pe forum.


Ce iti zic eu continuu este ca esti condamnat de BOR. Ce zici tu continuu este ca nu te intereseaza, ca BOR sunt comunisti aserviti ca totul e o conspiratie.

Te victimizezi ca orice sectar nerusinat care nu intelege ca este doar o sluga a satanei trimisa in Biserica sa aduca tulburare.


De 10 ani de zile pe forum produci tulburare prin "crednita ta"...

Asta este problema ta

Moroco 13.04.2021 11:50:07

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 667517)
Exact asta face diavolul in Biserica.

Prinde pe vreunul ca tine, cu nebunii sectare, cu teorii si il baga in Biserica.

Si apoi asta incepe sa produca prostii, ca tine.

Nu m-a prins diavolul cu nimic, nu sunt sectar, nu m-a bagat in biserica ci sunt botezat ortodox de la nastere, nu mi-a dat diavolul teorii si nu produc nicio prostie. Tot ce spui e o confuzie. Ma confunzi cu cei ca tine care din ortodoxie sustin teoriile globaliste sau farfuriste ale lumii ”stiintifice”. Astea tin de diavol deci ma confunzi cu tine, la tine s-ar potrivii mai degraba ce susti tu stiind tu ce face diavolul in Biserica!

Citat:

Din pacate esti condamnat de BOR si tu si secta ta ordinara.
Pe mine nu m-a condamnat nimeni si preotii din BOR in Har nu au oasndit cele 7 Sf.Tr.Ap. si nici oamenii sau ucenicii si poporul foarte credincios care le urmeaza invatatura si viata sfanta. Doar tu le socotesti trompete sectare. Trambitele nu au fost si nu sunt secte chiar daca inchizitia si justitia pripita si corcita cu sistemul terorist al lumii le-a osandit cu ura proletara si nu poate sa le sufere nimicindu-le si prigonindu-le asa ca tine. BOR a revenit asupra deciziilor pripite in cazul primelor 5 Trambite Apocaliptice, pe a 6-a nu au osandit-o nimeni iar pe a 7-a cand au oasndit defapt mai mult l-au oasndit pe Irineu Bistriteanul silnicindu-l apoi sa osandeasca si sa blesteme ce a uns, ce a zidit. El s-a supus si a rabdat silnicia si terorismul mai marilor lumii corcite, a sefilor rai si necredinciosi dar nu a condamnat cu inima sau cu sufletul sau cu mintea interioara ci cu inima a ramas alaturi de Trambite si de Hristos-Cuvantul asa cum este scris ca trebuie sa rabde crestinul, ortodoxul pe Cale, sa nu cumva sa loveasca in Dumnezeu sau in mai micii Sai, crestinul trebuie sa se supuna stapanilor vremelnici dar nu si cu inima si cu sufletul care ar trabui sa tanjasca cu dor dupa Domnul Iisus si stapanirea lui Dumnezeu. Tu esti obedient la o decizie pripita si slujesti blestemul-grija lumii, esti fricos si te dai mare si te lauzi, slujesti necredinta si corceala lumii! Repeti ca flasnetarul cu cruzime o decizie asemanatoare cu cea de acum 2000 de ani cand Ana si Caiafa au zis ”Acesta huleste” cand Domnul le-a raspuns ca vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului! Exact asta sustineti si voi, ca huleste!.. in ciuda evidentei si implinrii Apocalipsei, ca Domnul vine in Cuvant pe norii Cerului impreuna cu sfintii si scrie in Cartile Albe... pentru vremea aceasta si pentru sfarsit!

Citat:

Si de ani de zile repeti si refuzi sa accepti ca ESTI CONDAMNAT DE BOR.
Singuri v-ati condamnat! Pe mine nu m-a condamnat nimeni! (Nu zic c-as fi nevinovat!)

Citat:

Si arunci si improsti mizerie in BOR.
Cele 7 Tr.Ap. nu sunt mizerii si Teoria PacMan3D-nD nu e prostie si nu o arunc in BOR ci ca mirean ortodox din poBOR sciru pe un forum ortodox, marturisesc, imi fac datoria de crestin, cred ceea ce scriu.

Citat:

Si de fiecare data cand ti se spune ca esti un sectar condamnat incepi sa improsti cu mizerii in BOR.
Nu sunt condamnat si nu imprastiu cu nicio mizerie! Visezi, ma confunzi cu sectarii. Eu nu condamn mai marii din BOR dar nici nu vreau sa mint cu obedienta ci sustin ca deciziile respective prin care s-au condamnat cele 7 Tr.AP. sau Cuvantul lui Dumnezeu sunt pripite si se bazeaza pe marturii si argumente pripite! Nu stau in picioare si seamana cu sentintele pripite de acum 2000 de ani, venite din interese lumesti corcite cu sistemele teroriste, obedienta, negarea evidentei (minuni, martori multi-milioane, popor mult, vindecari, viata cuvioasa in saracie, smerenie, blandete, umilinta, HAR, iubire de Dumnezeu, credinta credincioasa, multa mila si empatie, proorocii implinite, ADEVARuri inicontestabile si multe multe altele care dovedesc incontestabil prezenta divina si nicidecum lucrarea satanei care lucreaza paca, trufie, neascultare, nesupunere si razbunare pripita pe cei alesi, pe cei trimisi).

Citat:

Asta ai facut ani de zile si pe forum.
Bineinteles, mi-am sustinut credinta odata ce m-am incredintat! Dupa ce am cunoscut cele 7 Tr.Ap. am realizat citind despre ele ca sunt de la Hristos-Cuvantul si nicidecum nu sunt vrednici de batjocura sau de judecata sau de osanda.
Nu pentru asta e forumul? Nu pentru a ne exprima parerile, credintele, intelegerile, teoriile? Sigur ca am facut tot ce mi-a stat in putinta ca sa va scot din minciunile lumii cu toate stiintele ei idolesti si viclene!


Citat:

Ce iti zic eu continuu este ca esti condamnat de BOR. Ce zici tu continuu este ca nu te intereseaza, ca BOR sunt comunisti aserviti ca totul e o conspiratie.
Nu mai interpreta si spune tu ce zic si ce fac. Tu esti pripit si eu marturisesc ortodoxia si Cuvantul!

Citat:

Te victimizezi ca orice sectar nerusinat care nu intelege ca este doar o sluga a satanei trimisa in Biserica sa aduca tulburare.
Sunt o inchipuire toate cuvintele tale si a celor necredinciosi asa ca tine la adresa mea si a teorie PacMan 3D-nD sau la adresa celor 7Sf.Tr.Ap? Nu ma victimizez ci sunt defaimat si urat si acuzat si judecat si osandit non stop si pe toate firele de discutie de cei necredinciosi asa ca tine care negand evidenta si nevrand sa creada prefera sa fie obedienti sefilor lumii care judeca si nimicesc pripit mai micii Domnului!

Adevarul aduce liniste, pace, bunatate si nicidecum tulburare sau dezbinare. Doar in sfintenie si-n Adevar vom gasi unitatea si pacea caci acolo locuieste Dumnezeu, in adunarile sfintilor, dreptilor, iubitorilor, ascultatorilor! Nu aveti cum sa intrati in odihna daca sunteti vrajmasi cu Trambitele lui Dumnezeu caci nu pe ele le osandati mereu ci pe Cel Care le-a uns si le-a trimis. ”Cine nu va primeste pe voi (Trambitele) pe Mine nu ma primeste si cine pe voi va uraste si va nimiceste, pe Mine ma uraste si ma distruge. ” ceva de genul.


Citat:

De 10 ani de zile pe forum produci tulburare prin "crednita ta"...
Sunt de 20 de ani aici. Doar cei tulburati si smintiti se tulbura si se smintesc. Asa sustineau si faceau propaganda si mai marii ideilor de acum 2000 de ani. ”Secta” asta si liderul lor produce tulburare in popor si creaza dezbinare si ne strica Legea si proorocii dta de Moise.

Credinta mea ca dar de la Dumnezea nu poate aduce decat ce ne da Dumnezeu prin ea... iar Dumnezeu prin Credinta Lui ne da Cale si putere si Har si viata sfanta spre Adevar si spre Cunoasterea lui Dumnezeu!

Citat:

Asta este problema ta
N-am probleme, imi stiu necazul, imi cunosc pacatele, nu sunt un sfant ci un mirean banal din poBOR ce cred si in Cele 7 Tr. Apocaliptice si in Cuv.LuiDumnezeu. Credinta nu este o problema ci ma incununeaza cu cat o am si o traiesc si o manifest. Problema reala e la tine si la voi si la cei ce rerererere-osanditi pripit si refuzati evidenta, refuzati argumentul APA sau toate argumentele trimise la voi de Dumnezeu ca sa Credeti si sa va intoarceti din pacatele si idolii lumii.

Moroco 19.04.2021 16:25:07

Contiuare aici de pe firul cu hule.
 
Citat:

În prealabil postat de gpalama
Citat:

În prealabil postat de Moroco
(((((Tu nu stii nimic despre mine dar emiti la nesfarsit pareri sigure-trufase-infailibile si te pronunti pe toate firele de discutie de parca ai sti ceva. Defapt tu ”stii” doar ca sunt sectant cand defapt nu sunt sectant ci mirean din BOR (care crede si in Cele7Tr.Ap.!) si de acolo, din necredinta ta tot circul.

Tin minte ca ai fost banat de (5-10 ori) ??? Pentru ... chestii.

Nu tii minte ci eu ti-am marturisit caci m-ai intrebat si atunci ti-am spus ca am fost bannat pe nedrept la insistenta unor exclusivisti si cenzuristi pripiti. Pentru ce? Pentru necredinta voastra (nu puteti si nu vreti sa credeti si in Cele7Tr.Ap.) si atunci eu sunt vinovat si ati devenit teroristi, tortionari, cenzuristi exclusivisti si v-ati inhaitat ca impreuna sa ma haituiti si sa ma hartuiti, sa ma denigrati si sa ma nimiciti exact asa cum procedezi tu mintind pe toate firele de discutie inchipuindu-ti ca-s sectant, deci pentru ura voastra de sectari. Eu nu-s sectar ci mirean din BOR care cred si in Cele 7 Tr.Ap. dar nu poti pricepe ca nici eu si nici Cele 7 Tr. Ap. nu au fost sectari si nu au format secte. Urasti secrarii si ma confunzi cu ei si nu te mai opresti din incercarile de intimidare si terorizare!!!

Citat:

Adica stie tot forumul despre tine, tot forumul s-a pronuntat, Biserica te-a scos afara, noi te-am scos afara, si tot pe unde poti... pe sub usa, pe horn, pe oriunde poti incerci sa iei chipul comunitatii, dar avand alte haine.
Nu s-au pronuntat decat niste pripiti trufasi si infailibili in necredinta lor. Adevarata biserica o marturisesc cei ca mine: ortodoxia si Cele7Tr.Ap. Voi ceilalti sunteti in blestem-grija lumii si ma huliti non stop si pe mine si pe Trambite si pe Hristos-Cuvantul lui Dumnezeu. Nu stiti ce faceti!!!

Citat:

Si ca lupul, ai intrat pe sub gard, sau sarind gardul, cu tot felul de alte haine ca sa...
Am aceleasi haine ortodoxe de la botez si de la Credinta si in Cele 7 Tr.Ap.
Lupii tembeologi sunt cei ca tine, cei trei crai-magi de la apus, niste gazde naive de virus de unde se da atacul, se pripesc si lovesc la nesfarsit fara sa se poata opri nestiind cui slujesc (minciunii, lumii, necredintei).

Citat:

Gura mica, te cunoaste tot forumul, nu eu te-am excomunicat...
Tu ai gura mare pe toate firele de discutie deviind in analize pripite la adresa mea! Deci ar fi cazul ca tu sa taci si sa nu mai agresezi pana nu-ti cad toti dintii. Daca totusi vrei sa ma osandesti la nesfarsit caci altfel nu poti atunci fa-o pe firul asta. Nu vrei.

Te crezi Torquemada si te pripesti mereu ca lasii avand impresia cacei de pe forum sau BOR sau sfintii sunt alaturi de tine ca sa excomunice mireni, Trambitele sau chiar pe Domnul Hristos-Cuvantul. Preotii sunt excomunicati daca indraznesc sa calce canoanele si sa corceasca credinta ortodoxa cu toate credintele si stiintele false ale lumii. Mirenilor li se da o anatema-de-casa daca fac rele si nu mai iubesc pe Domnul Iisus Hristos si nu mai vor sa faca mila. BOR si ortodoxia nu silniceste si nu alunga si nu da afara pe nimeni din biserica!!!

Tu esti pe dinafara de ortodoxie, la fiecare postare te auto-excomunici dovedindu-te cazut in ispita si in judecata, te crezi mare ca un judecator cand Domnul nu a venit sa judece ci sa mantuie. Te crezi in inchizitia ortodoxa care s-a pus pe excomunicat Trambitele Apocaliptice si pe Iisus. BOR nu l-a condamnat decat pe Irineu silnicindu-l sa-si auto condamne lucrarea si binecuvantarea din pricina celor ca tine care pripiti nu au crezut si au osandit pentru ca n-au primit minuni si semne ca sa creada!

Asta e vina mea pe forum si a Celor7Tr.Ap.: necredinta ta! Te umfla si plezneste pe toate firele de discutie deviind spre analizarea mea pripita caci grijalumii-blestemul-hula-laudarosenia nu te lasa ci te orbeste ca sa te razbuni pripit pe sectanti in ciuda faptului ca nu-s sectant ci mirean din BOR.

Nu te mai umfla poruncidu-mi sa tac pe un forum de discutii caci devi penibil!
Nu-mi esti stapan si iata contrazici prin poruncile tale pripite chiar sensul existentei unui forum de discutii.

Te crezi mare ortodox dar te dovedesti doar un mare terorist, un habarnist, un flasnetar pripit care tragi la haita, la comunis, la asociere spre lovire si nimicire.

gpalama 19.04.2021 16:50:25

Toti "e rai".

Doar sectarii din nip e buni.

Esti o victima a sistemului bor.

Te-a exclus bor pe nedrept si te-a condamnat impreuna cu secta ta nerusinata.

Iar acum ca sa dovedesti ca esti pe aratura te-ai inhaitat cu platistii si elucubrezi nebunii pe forum.

Nu esti capabil sa tii calea cea dreapta. Esti inafara bisericii.

Esti un sectar nerusinat care aduce nu tulburare ci nerusinare obraznica si tupeu.

Cum iti.permiti tu sa denigrezi ierarhia sa iifaci aserviti si comunisti?

Cum iti permiti sa denigrezi dogma.si sa o faci mincinoasa sa spui ca dogmanip e corecra.

Cum iti permiti nerusinatule sa amagesti oamenii cu visari sectare?


Tu ai o problema la radacina, daca nu e nip e platismul, daca nu e platismul e altceva. Tu esti ratacitul prin definitie. Esti prin aratura pe undeva.

Sunt sigur ca in decursul timpului ai "aparat cu mare aplomb" tot felul de prostii si ineptii ordinare.

Tu nu esti calificat nici sa scrii ce sa iti dai cu parerea despre dogma si fizica. Tu nu ai 4 clase in domeniile despre care vorbesti nu ai limbajul si cunostintrle.necesare dar cu mare aplomb ... faci teorii despre fizica-literara. O fizica din aia descriptivo-sectara in care dai din gura despre apa plata dar nu stii ce e gravitatia.

Mai usor cu fudulia ca la prostie ti-o adaugi si pe asta.

gpalama 19.04.2021 17:03:17

Si unui prost care nu se tine de biserica si care se tine de toate sectele apocalipticecondamnate de bor aluia ce i se intampla?

Ala se asvunde ca prostul "dupa cuvinte de tipul pripeala".. in care isi ascunde neascultarea lui.

Te-ai pripit - adica ai fost neintelept cand nu ai ascultat de biserica.

Doar dracul nu asculta de biserica..

gpalama 19.04.2021 17:49:52

Dar ia zi-ne si noua intunecimea voastra unde ai auzit tu de "nip" si de secta asta?

Cum ai ajuns tu copilul acestei secte un aparator vajnic al nipistilor si al ..platistilor?

Hai impartaseste putin din negura caderii tale.

Sa intelegem si noi cum se cade din biserica.


Relateaza-ne si niua calea "nip" si cum ai ajuns in aceasta niua revelatie. Cum de te-ai impartasit tu de.. o noua revelatie asa ca cele de la inceput.

Vajnicule aparator al semidoctismului din nip, in care 4 clase + multa incredere oarba aplatizeaza pamantul si il fac plat...

Multa credinta ai tu Moroco, ai reusit cu credinta ta sa faci un pamant plat din rotund.

Moroco 19.04.2021 19:30:46

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 667540)
Toti "e rai".
Doar sectarii din nip e buni.

Trambitele nu-s secta, nu-s sectari!

Citat:

Esti o victima a sistemului bor.
Nu eu sunt victima ci tu esti victima. Tu esti pripit si crezi in minciuni si oasndesti mereu. Iisus si Ortodoxia si Cele7Tr.Ap. mantuie omenirea si marturisesc Adevarul... tu in schimb minti si cazi in ispita, in judecata, iti dai drumul peste tot necredintei si pripelilor cu care oasndesti.

Citat:

Te-a exclus bor pe nedrept si te-a condamnat impreuna cu secta ta nerusinata.
Nu m-a exclus BOR ci cei ce osandesc cu nerusinare pripit pe cele 7 Tr.Ap. esti tu. BOR nu exclude pe nimeni. Iisus cheam spre Credinta si nu exclude niciun suflet! Tu te crezi ortodox dar esti defapt lume exclusivista, club de privilegiati, esti pe o minte cu luxifer si practici cenzura, mazilirea, nimicirea.

Citat:

Iar acum ca sa dovedesti ca esti pe aratura te-ai inhaitat cu platistii si elucubrezi nebunii pe forum.
Nu m-am inhaitaT CU PLATISTII CI SUNT CONTRA LA GLOBALAI SI LA PLATISTII FARFURISTI. Nu inteleg de ce repeti minciuni. Flasneta ta nu poate pricepe ca minte? Nu pricepe ca spune minciuni, ca dezinformeaza? Vad ca-ti place sa minti, iti place sa fi baronul de Miunhauzen, mincinosul mincinosilor!

Citat:

Nu esti capabil sa tii calea cea dreapta. Esti inafara bisericii.
Daca te ratacesti atunci Cele7Tr.Ap. te indruma si poti sa revi la Credinta.
N-ai cum sa ratacesti daca esti ortodox si primesti Cele 7Tr.Ap.

Citat:

Esti un sectar nerusinat care aduce nu tulburare ci nerusinare obraznica si tupeu.
Tu esti nerusinatul care nu incape de mine si ma face sectar pe toate firele de discutie desi ii repet ca sunt mirean din BOR! Tu esti cel ce minti si dezinformezi cu nerusinare, asa ca baronuyl de Miunhauzen!


Citat:

Cum iti.permiti tu sa denigrezi ierarhia sa iifaci aserviti si comunisti?
Cum iti permiti tu sa minti afirmand ca eu denigrez ierarhia! Nu denigrez ierarhia ci tu minti afirmand in mod repetat astea ca sa te lauzi!

Citat:

Cum iti permiti sa denigrezi dogma.si sa o faci mincinoasa sa spui ca dogmanip e corecra.
Habar n-ai de dogme! Eu le cred tu minti ca le denigrez! Miunhauzen esti!

Citat:

Cum iti permiti nerusinatule sa amagesti oamenii cu visari sectare?
Ti se pare ca Cele7Tr.Ap. sunt vise sectare? Trambitele sunt Marturisiri Apocaliptice depre Dumnezeu suflate de Dumnezeu prin sfintele Trambite!!!

Cum iti permiti tu nerusinatule sa zici ca sunt vise? Vise de sectar? Unde ai fost nerusinatule in ultima 100 de ani? Negi evidenta? Negi Trambitarile? Negi minunile? Negi Proorociile, Harul, viata sfanta? Esti un pripit inselat. Tu esti nerusinatul care calci peste milionale de martori!


Citat:

Tu ai o problema la radacina, daca nu e nip e platismul, daca nu e platismul e altceva. Tu esti ratacitul prin definitie. Esti prin aratura pe undeva.
Problema ''mea'' e necredinta ta!!!

Citat:

Sunt sigur ca in decursul timpului ai "aparat cu mare aplomb" tot felul de prostii si ineptii ordinare.
Cele 7 Tr.Ap. n-au nevoie de aparare, n-au nevoi de avocati. Faptele lor ireprosabile si dumnezeiesti ii califica, nu tot felul de pripiti care isi vaneaza un loc in iad cat mai adanc.

Citat:

Tu nu esti calificat nici sa scrii ce sa iti dai cu parerea despre dogma si fizica. Tu nu ai 4 clase in domeniile despre care vorbesti nu ai limbajul si cunostintrle.necesare dar cu mare aplomb ... faci teorii despre fizica-literara. O fizica din aia descriptivo-sectara in care dai din gura despre apa plata dar nu stii ce e gravitatia.
Nu poti accepta argumente simple ca fizica apei in natura si te pronunti la adresa mea. Nu accepti lucruri simple, fenomene elementare: apa nu poate forma damb, deal, e plata la suprafata daca se aduna.

Citat:

Mai usor cu fudulia ca la prostie ti-o adaugi si pe asta.
Texte din astea trufase de terorist si judecator pripit ti le-ai putea spune la oglinda.

N-am cu ce sa ma laud eu caci Cele7Tr.Ap. nu sunt meritul meu ci al lor, Credinta lor le-a ridicat in inaltimile Dumnezeirii.

Nu-s fudul dar tu esti, te crezi destept dar te pripesti si minti la fiecare propozitie! E mitomania si trufia, asa-i zice la luxiferianismul baronal pe care l-ai capatat de la lume, te-a facut mare baron de Miunhauzen si-ti place sa osandesti... dar din nefericire pe tine te osandesti si pe tine te surpi cu fiecare trufie infailibila pe care o exprimi.

gpalama 19.04.2021 20:43:08

Mai ai intelepciuni de tipul:..

Cele 7 Trambite care nu sunt ale Bisericii ci inventii sectare

Secta NIP condamnata de BOR este buna...

Pamantul este plat..


Cu intelepciuni din astea du-te la plimbare ca si un prost le vede ca sunt petarde ordinare..

Mare pacat de tine ca dai petarde de 2 lei si nu iti dai seama de nebunia ta.

gpalama 19.04.2021 20:50:34

Citat:

Nu poti accepta argumente simple ca fizica apei in natura si te pronunti la adresa mea
Din pacate tu esti incapabil sa dai fotografie din manualul de fizica si de geografie pentru elucubratiole.tale.

Si ai recunoscut ca ai cam fost corijent pe la.fizica.

Esti semidoct in fizica nu stii boaba de fizica si dai sentinte de tipul secto-fizica. 2 clase nu ai in fizica.

Iar de citit nici macar bunul simt de a te documenta inainte sa dai elucubratii din astea pe net nu il ai.

Esti incapabil da sustii dpdv stiintific ce spui. Cu citate referinte cu logica.

Ti-ai facut si tu o "carte alba" si pescuiesti paoagali care repeta pe negandite.


Sectare inafara de cuvantul "apa" nu esti caoabil sa dai nimic.

Sectare, umbli cu un rahat de mare calibru si nu ii.mai simti mirosul si zici ca ala este parfum..

Io-te cine a descoperit parfumjl fizicii la sfarsitul veacurilor....

Sectare pune mana pe carte si citeste, ca nu ai inca 4 clase.. scrie bine in manualele de fizica despre toate.

Mare pacat ca toti prostii fuduli si semiinculti care nu pun mana pe carte se expumeaza pe forumuri cu flatulente logice care lor li se par pafrumuri de mare valoare.

Vezi ca flatulenta ta logica nu este decat o flatulenta.

Moroco 19.04.2021 20:51:44

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 667541)
Si unui prost care nu se tine de biserica si care se tine de toate sectele apocalipticecondamnate de bor aluia ce i se intampla?

Ala se asvunde ca prostul "dupa cuvinte de tipul pripeala".. in care isi ascunde neascultarea lui.

Te-ai pripit - adica ai fost neintelept cand nu ai ascultat de biserica.

Doar dracul nu asculta de biserica..

Daca nu esti lamurit ca te pripesti si ca tu esti cel ce nu poti crede sau cel ce nu vrea sa creada ca Cele7Tr.Ap. nu sunt secte atunci da o fuga la Oastea Domnului si studiaza istoria, vezi de cine apartine ASTAZI. Apoi mergi in pelerinaj si viziteaza manastirile de la Maglavit, Recea, Vladimiresti, Prislop, Drganescu, GlodeniVale-Pucioasa si vezi daca gasesti pe acolo secte si sectari neoprotestanti sau daca nu cumva GASESTI ucenici si ORTODOXIE VERITABILA. (saracie, feciorie si ascultare)

Tu esti cel ce se pripeste si nu asculta de biserica. Iata, sunt din BOR si nu ma asculti, nu vrei sa ma crezi si nici nu vrei sa mergi sa te lamuresti.

Oare sunt vise aceste manastiri aparute prin porunca si voia Domnului?

Nu s-au marturisit singure de Trambite ci Domnul, Minunile si marturiile milioanelor de credinciosi, proorociile implinite, pictate...

Citeste mesajele, Cartile Albe, studiaza invatatura si apoi vino cu o parere. Tu esti lenes, pripit si-mi daI lectii CA SA TE LAUZI dovedindu-te de cat de mincinos poate sa fie un om pripit si care nu cerceteaza dar se da stiutor-infailibil!

Documenteaza-te! Cerceteaza! Nu te pronunta pripit ca sunt vise, secte, erezii! Ce tu osandesti ca naivul pripit sunt defapt Cele 7 Trambite Apocaliptice prin care sufla Hristos-Cuvantul!!!

gpalama 19.04.2021 20:54:07

Se pripesc flatulentele logice in tine una dupa alta.

Logica ta este "pripita".

Folosesti un cuvant care nu inyrlegi ce inseamna ca sa iti ascunzi rahateii de ineptii sub cuvinte... De advundere.

Nu iti.mai "pripi rahateii" care ii produci ca tot rahatei pripiti raman.

Cand folosesti cuvantul pripit urmeaza un rahatel sau o diaree ilogica, parfumata inainte cu "pripit". Adica utmeaza sa dai un rahat siii pregatesti pe toti sa.le spui ca "miroase" princuvantul pripiy.


Pripiy la tine este egal cu basina logica si cu rahat puturos.

Opreste&te cu ineptii din astea canu tin. Nu cu mine

Tot ce produci estr rahat pripit, priponit de cuvantul "pripit" aruncat inainte pentru fraieri ca scuza prntru o basina si un rahat ilogic.

Ia-ti pripelile puturoase si.muta-lr in alta parte.

Moroco 19.04.2021 20:54:51

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 667548)
Din pacate tu esti incapabil sa dai fotografie din manualul de fizica si de geografie pentru elucubratiole.tale.

Si ai recunoscut ca ai cam fost corijent pe la.fizica.

Esti semidoct in fizica nu stii boaba de fizica si dai sentinte de tipul secto-fizica. 2 clase nu ai in fizica.

Iar de citit nici macar bunul simt de a te documenta inainte sa dai elucubratii din astea pe net nu il ai.

Esti incapabil da sustii dpdv stiintific ce spui. Cu citate referinte cu logica.

Ti-ai facut si tu o "carte alba" si pescuiesti paoagali care repeta pe negandite.


Sectare inafara de cuvantul "apa" nu esti caoabil sa dai nimic.

Sectare, umbli cu un rahat de mare calibru si nu ii.mai simti mirosul si zici ca ala este parfum..

Io-te cine a descoperit parfumjl fizicii la sfarsitul veacurilor....

Sectare pune mana pe carte si citeste, ca nu ai inca 4 clase.. scrie bine in manualele de fizica despre toate.

Mare pacat ca toti prostii fuduli si semiinculti care nu pun mana pe carte se expumeaza pe forumuri cu flatulente logice care lor li se par pafrumuri de mare valoare.

Vezi ca flatulenta ta logica nu este decat o flatulenta.

Baronule de Miunhauzen, tu minti incontinuu!

Nu realizezi cand minti? Esti mitoman incat minti si crezi ca e adevarat ce minti.

Esti mincinos si pripit, minti precum respiri. Spui tot felul de lucruri despre mine si le crezi ca si cum istoric ar fi asa cum zici tu. Minti, dezinformezi, esti o sursa de barfa, de radio sant.

Nu-i adevarat nimic din ce spui despre mine. torni la minciuni cu nemiluita!

gpalama 19.04.2021 20:58:55

Sectare nici 4 clase nu ai.

Tot ce spui sunt elucubratii esti incapabil de exercitiu elementat de gimnaziuin stiinte si logica.

gpalama 19.04.2021 21:00:54

Hai sa vedem si noi ce zice manualul de fizica da vedem cine e incult si cine minte.

Dar si cine e prostde bubuie cu o fudulie motz in varful movilei dr rahat produze..

Bai motzisor cu ochi citeste un manual inaintr

Auzi, ne explica un semiincult care nubstie sa citeasca ce inseamna fiizca. Mai usor cu figurile astea ca tot prost fudul esti


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:18:16.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.