Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Sunt sarac! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=10461)

Miha-anca 22.08.2010 01:49:03

Sunt sarac!
 
Ii aud pe foarte multi romani plangandu-se de saracie. Nici nu e de mirare cu pensiile sau salariile din Romania.
Pe de alta parte imi aduc aminte de o doamna, pe care am cunoscut-o cand eram in studentie (parintii imi trimiteau lunar 600 lei), care avea 450 lei pensie, si cu toate astea, isi platea darile la timp, umbla ingrijit imbracata, si avea si cate o prajitura facuta de mana ei, in caz ca ii vine un musafir in casa. Cum putea acea femeie sa se descurce? Cum de oamenii de azi nu se mai descurca?
Ceva a intervenit de a stricat balanta intre venituri si cheltuieli.
Va invit sa discutam pe aceasta tema.

Bast-et 22.08.2010 02:15:23

Politica. Banii. Economia. Banii. Dumnezeul ban ........... am zis banii?
Asta-i Romania, nu poti trai decent cu legile astea absurde.
Au aratat la stiri, in Italia, cum e situatia in Bucuresti: oameni vai de ei care traiesc prin canalizari si cersesc ca sa-si cumpere droga, de aia care iti taie pofta de mancare (asa am inteles). M-am intristat foarte mult cum am ajuns sa fim cunoscuti in strainatate pentru aceste fapte.

http://ruralaspirations.files.wordpr...nia-horse1.jpg

dovada ca multinationalele ne folosesc fara rusine.

Miha-anca 22.08.2010 02:22:37

Fiecare intelege altceva prin trai decent. Unul vrea sa aiba bani ca sa-si hraneasca si sa-si imbrace copiii, sa le dea o eductie; altii vor o casa mare si masini elegante la poarta. Unul cantareste orice ban, altul azvarle cu ei.
Tu ce intelegi prin trai decent?

Bast-et 22.08.2010 02:45:03

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 280336)
Fiecare intelege altceva prin trai decent. Unul vrea sa aiba bani ca sa-si hraneasca si sa-si imbrace copiii, sa le dea o eductie; altii vor o casa mare si masini elegante la poarta. Unul cantareste orice ban, altul azvarle cu ei.
Tu ce intelegi prin trai decent?

O casa, o masina, sanitate (am citit un caz pe acest forum de o doamna care nu reuseste sa mearga la doctor din cauza banilor, si cand ma gandesc ca sanatatea este un drept tuturor :20:), sa deie copiii la universitate.
Ar trebui sa urmam exemplul Norvegiei: cei mai bogati platesc taxe mai scumpe la stat, iar cei saraci sunt ajutati. Asa ca nimeni acolo isi poate permite o masina luxoasa.

ingerul_pazitor 22.08.2010 03:02:20

Citat:

În prealabil postat de Bast-et (Post 280339)
O casa, o masina, sanitate (am citit un caz pe acest forum de o doamna care nu reuseste sa mearga la doctor din cauza banilor, si cand ma gandesc ca sanatatea este un drept tuturor :20:), sa deie copiii la universitate.
Ar trebui sa urmam exemplul Norvegiei: cei mai bogati platesc taxe mai scumpe la stat, iar cei saraci sunt ajutati. Asa ca nimeni acolo isi poate permite o masina luxoasa.

cand vreodata va fi asa la noi, ????

speranta1970 22.08.2010 03:39:28

Sant saraci peste tot
 
In ziua de azi nu mai avem multi rabdar sa adunam banul sa cumparam ce dorim, multi dintre noi vrem totul, acum, si intram in datorii la banci. LUmea vede luxul, masina noua, televizorul plasama sau lcd, vacante frumoase in concedii, casa frumoasa, mobila moderna, etc, etec, dar multi sant saraci, ca toate astea sant pe datorii. Ce nu stiu romanii din Romania este ca multi de afara cumpara si isi "permit"toate astea prin datorii la banci, imprumuturi personale, credit carduri, si in majoritate sant stresati cum sa le plateasca inapoi ca nu fac fata ca dobandele sant mari si cum vine salarul asa se duce.

Cel mai bogat este cel care nu are datorii, chiar daca nu are casa lui, poate sta in chirie, chiar daca nu are masina noua, poate are una atata cat sa-l duca la lucru si inapoi si care nu arata indeajuns de buna sa o conduca la o nunta sau la un restaurant mai ca lumea. Acela este bogat care isi face bine bugetul, cheltuie cat isi permite si la sfarsitul zilei e multumit si multumeste lui DUmnezeu ca l-a ajutat sa treaca ziua cu bine si in plus din putinul cat are se vede ca are mai mult ca altul si ajuta si pe altul care are nevoie.

Cel mai bogat este cel care este multumit cu putin si se bucura de creatia Domnului si de ce ne da El, ca ne da multe bucurii dar noi de multe ori nu le vedem ca santem prea inchisi in problemele care le facem cu mintea noastra.

Cele mai bune bucurii lasate de DUmnezeu sant gratis pentru noi ( pentru ca Iisus a platit deja pentru ele cu sangele Lui scump).

Asa vad eu saracii si bogatii. Alte idei?

Mihnea Dragomir 22.08.2010 06:44:03

Este foarte trendy să arăți compasiune doar pentru cei săraci. Până acolo încât termenul de "social" a ajuns sinonim cu "despre săraci". Dar, să nu uităm, că și bogații au bolile și problemele lor. Arătând o preocupare specială pentru săraci, Biserica nu trebuie să îi excludă pe cei bogați, al căror rol social este imens. Eu nu cred că sărăcia este virtute, nici nu cred că bogăția este păcat. Fiecare stare are chemare și slujire specifică, fiecare stare este expusă la riscuri și ispite specifice ei. Săracul este expus la lene, bogatul la zgârcenie. Și bogatul, și săracul au loc alături de inima lui Isus. Este loc pentru toți, și pentru femeia cea bogată, și pentru săracul Lazăr.

În nici un caz nu cred că întoarcerea la impozitul progresiv este o soluție. Așa cum a spus un cunoscut om politic, este o iluzie să crezi că îi vei îmbogăți pe săraci luând de la bogați. Iar un alt conducător spunea că pe săraci îi vom avea tot timpul cu noi. Ceva trebuie să se petreacă cu impozitele, într-adevăr. Numai că acest "ceva" ar trebui să fie drastica lor scădere globală. Povara fiscală în statele europene a ajuns uriașă și nejustificată. Pentru orice cheltuială publică a cărei valoare este 1 euro se impun cel puțin 3 euro, restul se pierd prin aparatul administrativ-birocratic hipertrofiat.

florinbrasov0 22.08.2010 12:40:49

Cred ca in general nu suntem mumltumiti de starea in care suntem si am vrea 'putin' mai mult. Ne rusinam atunci cand vedem pe unul mai sarac decat noi care nu carteste Ajutorul pe care il putem da altul poate fi si de alta natura decat cea materiala, un gand bun, un sfat, atitudinea noastra intelegtoare, depinde de la situatie la situatie.

o copila 22.08.2010 12:53:49

Eu personal, multumesc Domnului pentru ceea ce am. Nu am mare lucru, adica stam in chirie, avem rate la banci, chletuieli, dar......am o diploma, am o familie, am un sot, o copila, mama, frate, cumnata, soacra, am si lipsuri, dar mai presus de toate am sanatate.
Mai tanjim si noi dupa una alta, ne chinuim sa ne cumparam cate ceva, dar dintotdeauna am fost asa. Adica nu mi-am dorit ceva, m-am dus si mi-am luat, a trebuit sa strang bani mai intai. Dar m-am si bucurat de acel lucru.
Ce ma supara este ceea ce se intampla in sistemul de invatamant si cel sanitar (fara a face politica), in primul am lucrat iar cu al doilea am avut de a face. Nu ne ofera dreptul la decenta, nu la lux, cei care vor lux si-l procura.
TRebuie sa nu uitam ca sunt altii mai napastuiti ca noi, vezi topic "poetul din gara Sinaia", noi macar avem un acoperis deasupra capului, si pana la urma, cele materiale nu semnifica nimic. Chiar saptamana trecuta am fost la inmormantarea unei cunostinte, barbat in floarea varstei, la 40 de ani, rapus de o intepatura de albina.......Ce folos ca avea de toate aici? Nu l-au ajutat cu nimic. Inca o data mi-am dat seama de iluzoriul strangerii de averi.
Imi doresc sa traiesc frumos, sa traiesc urmand calea cea dreapta a lui Hristos, averurile si bogatiile le las altora.......

AndruscaCIM 22.08.2010 13:06:46

Citat:

În prealabil postat de Bast-et (Post 280339)
O casa, o masina, sanitate (am citit un caz pe acest forum de o doamna care nu reuseste sa mearga la doctor din cauza banilor, si cand ma gandesc ca sanatatea este un drept tuturor :20:), sa deie copiii la universitate.
Ar trebui sa urmam exemplul Norvegiei: cei mai bogati platesc taxe mai scumpe la stat, iar cei saraci sunt ajutati. Asa ca nimeni acolo isi poate permite o masina luxoasa.

Poate nu am putut eu intelege ce vrei sa spui, insa norvegienii nu au masini luxoase????

IonelS 22.08.2010 13:14:46

Gasca de emanati din 89 au pus mana pe fraiele patriei si nu se mai opresc din furat..Nu-s genul de baieti destepti sa guverneze si sa fure inteligent.

In China antica monarhiile se succedau dupa o regula consacrata. Regimul moarhic devenea corupt, luau si 7 piei de pe om si aparea rascoala. Rascoala era pur taraneasca, asa ca viitorul imparat era dintre tarani. Noua monarhie facea ceea ce a facut ce-a dinaintea ei.."Pica" datorita coruptiei. Si au tinut-o asa cateva mii de ani.

Necazul cu potentatii de azi este ca nu-s de origine romana si au legaturi cu cei desantati de pe tancurile rusesti in 45. Luati-le biografiile e pe net. Adica astia sunt cei care ne-au suflat Revolutia in 89, fiind mai organizati. Au nume romanesti , peroreaza nationalist, .... , dar sunt aserviti altora.

DATA VIITOARE VOTATI NATIONALISTI !

Parintele Cleopa spunea legat de "schimbarea" din 89: "Capul viperei a fost taiat , dar veninul ei s-a raspandit in toata lumea "

Nicole_Alma 22.08.2010 13:14:48

Citat:

În prealabil postat de Bast-et (Post 280339)
Ar trebui sa urmam exemplul Norvegiei: cei mai bogati platesc taxe mai scumpe la stat, iar cei saraci sunt ajutati. Asa ca nimeni acolo isi poate permite o masina luxoasa.

Eu locuiesc in Norvegia si intr-adevar impozitele sunt direct proportionale cu venitul si majoritatea oamenilor traiesc decent, nu se lafaie in cine stie ce lux, dar au o casa si o masina obisnuite. Intr-adevar sunt si unii care au alte prioritati in viata si isi cumpara masini si ambarcatiuni de lux, dar acestia sunt f putini si in general fac rate la banci, doar f putini sunt f f bogati. Aici statul te ajuta f mult cand faci un credit la banca, scazandu-ti din impozit. Daca s-ar face si in Romania asa, ar fi minunat, dar din pacate statul Roman nu stie decat sa ia, nu stie si ajute sau incurajeze cetateanul.

Referitor la saracie va voi spune o intamplare adevarata din familia mea. Dupa revolutie bunicii mei (care locuiau la oras de 30 de ani) s-au reintors la tara pt a-si lua pamantul ca multi altii. Aveau mai multe hectare si se rugau de oameni sa munceasca. Erau f multi oameni amarati cu copii care preferau sa bea din alocatia copiilor si sa cerseasca decat sa munceasca.
Bunica mea i-a ajutat f mult, sperand sa-i reabiliteze (ea era o persoana, f altruista, Dumnezeu s-o ierte!) dandu-le mancare pt copii (si pt ei), mergand la ei acasa sa le arate cum sa planteze anumite legume (aveau gradinile parloaga), cununandu-i si botezandu-le copii (de pomana, bineinteles), incercand sa-i apropie de Dumnezeu. Dupa ce si-a facut mai multi fini s-a ales cu si mai multi cersetori la poarta, le dadea cat putea si ea pt ca ii era mila de copii, dar daca ii chema pe parinti la munca, nu veneau, zicea ca e prea grea munca la camp. Ciudat nu? Daca veneau la munca, cereau f multi bani + 3 mese/zi si munceau f prost, trebuia ca ai mei sa faca in urma lor. (profitau ca nu aveau concurenta). Primaria le daduse si lor cate 1 hectar, dar si acela era parloaga, bineinteles. Ei asteptau sa le cada din cer si intre timp se multumeau cu alocatia copiilor, din care de multe ori isi cumparau bautura.
Eu ii ajutam cat puteam (pe mine m-au crescut bunicii) si nu-mi venea sa cred ca acei oameni sunt atat de puturosi. Au hotarat bunicii nu le mai dea nimic, pt ca ii incurajeaza sa fie lenesi, dar bineinteles ca nu se indurau de copilasii care nu aveau nicio vina.
Eu am tras o concluzie f dureroasa atunci: sunt saraci pt ca sunt lenesi! Cel putin in acest caz.

Nu spun ca toti saracii sunt lenesi, Doamne fereste, stiu oameni care muncesc din greu pt cativa banuti si ii dramuiesc pt nevoile lor si ale copiilor, si nu se vaita ca sunt saraci, ci isi poarta crucea cu demnitate si incearca sa iasa din impas rugandu-se si luptand ca ai lor copii sa faca o scoala mai buna si sa ajunga cineva.

IonelS 22.08.2010 13:21:33

Trebuie sa intelegeti ca emanatii din 89 nu vor solutii economice pt Romania, nu vor o iesire din situatie, nu vor legi bune, nivel de trai , performante , romani fericiti....Fiind legati de cei din est vor falimentul Romaniei...Si deja suntem in faliment... Majoritatea imprumuturilor facute au fost furate, legile au fost facute incalcit sa ne incurcam in ele vreo suta de ani...

VOTATI NATIONALISTI ! ASTIA NU FURA SI-SI IUBESC PATRIA !

Miha-anca 22.08.2010 13:23:49

Citat:

În prealabil postat de speranta1970 (Post 280344)
Acela este bogat care isi face bine bugetul, cheltuie cat isi permite si la sfarsitul zilei e multumit si multumeste lui DUmnezeu ca l-a ajutat sa treaca ziua cu bine si in plus din putinul cat are se vede ca are mai mult ca altul si ajuta si pe altul care are nevoie.

De fapt aici vroiam sa ajungem. Intr-adevar de un buget bine facut si respectat, depinde bunastarea noastra, indiferent unde in lume ne-am afla.

arwein 22.08.2010 13:28:10

Daca nu lua discutia intorsatura asta, nu ce ca merita topicul... Si cum e la fel, toata lumea cu rude la tara stie, greu se gasesc oameni la munca, iar cand vin se asteapta sa fie platiti mult si in mancare si in bautura... ma intreb cati oameni in tara asta nu muncesc deloc, pentru ca nu cred ca merita sa se trezeasca dimineata si saplece la munca pentru salariul X! cei care auta menajere, femei de serviciu etc pot sa imi dea dreptate; nu mai sunt nici crotorese, cizmari...Si ne priveste direct si pe noi, cei care lucram (foarte multi pe 2 lei), pentru ca societatea suporta costurile si ale lenesilor! Pensionari medicale ("ca altfel il las muritor de foame"), asistenta medicala (cel putin de urgenta, de multe ori si fara minimul de contribuit sociala la primarie), scoala (cel putin cateva clase) pentru copii si toate costurile sociale directe si indirecte (lipsa contributiei la buget) ale intretinerii parazitilor sociali! Si credeti ca sunt putini? Nu, sunt foarte multi, dar nu-i vedem pe Forumuri pe majoritatea din ei si de aia uitam de ei! daca exista contributii mici la bugetul de stat- uite ca nu ajung banii peste tot- si se resimte toata lumea, inclusiv pensionarii care au muncit o viata intreaga!
Noi nu ar mai trebui sa toleram parazitii sociali! Vina este si a noastra! Credeti ca in Norvegia oameni astepta de la nasa mancare si hainute pentru copii?

dorinastoica14 22.08.2010 13:30:26

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 280333)
Ii aud pe foarte multi romani plangandu-se de saracie. Nici nu e de mirare cu pensiile sau salariile din Romania.
Pe de alta parte imi aduc aminte de o doamna, pe care am cunoscut-o cand eram in studentie (parintii imi trimiteau lunar 600 lei), care avea 450 lei pensie, si cu toate astea, isi platea darile la timp, umbla ingrijit imbracata, si avea si cate o prajitura facuta de mana ei, in caz ca ii vine un musafir in casa. Cum putea acea femeie sa se descurce? Cum de oamenii de azi nu se mai descurca?
Ceva a intervenit de a stricat balanta intre venituri si cheltuieli.
Va invit sa discutam pe aceasta tema.

Vreau să-ți spun că mă gândeam de mult timp să deschid un thrend cu această temă dar nu aici la Generalități,ci la Umanitate.

De ce la Umanitatate?

Am avut ocazia să cunosc persoane foarte sărace și care s-au îmbolnăvit.Au primit boala ca pe o binecuvântare nu au cerut ajutor de la nimeni,au continuat să meargă la biserică,să se spovedească și să se împărtășească ,și-au păstrat zâmbetul pe buze așteptând ca Dumnezeu să facă voia lui cu ei.

Am cunoscut și alții care nu numai că au cerut ajutor de la toți dar după ce l-au primit,atât cât s-a putut au aruncat cu noroi în cei care din puținul lor au rupt ca să le aline suferința.

Cred că am putea începe discuția prin a spune ce înseamă a fi sărac(material).După mine sărac înseamnă:
- să nu ai nici o sursă de venit;
-să nu ai o locuință;
-să nu poți munci datorită unei boli grave sau unui handicap;

ory 22.08.2010 13:31:48

Da, asa este, ai pus punctul pe " i " ,arwein, astfel am putea sa definim si oamenii care " au nevoie de ajutor "...caci sunt multi care asteapta sa le mai pice si in gura.

dorinastoica14 22.08.2010 13:37:33

Am putea să privim la bunăsatrea mănăstirilor.Fiecare viețuitor are o singură cameră,toți mânâncă la aceiași masă(uneori mai hrănesc și pe cei care îi vizitează),toată lumea muncește,produce cele necesare traiului prinosul este vândut,și nu se risipește nimic.
De ce acolo se poate și în societate nu?
Statul nu le dă aproape nimic și majoritatea mănăstirilor sunt prospere.

IonelS 22.08.2010 13:49:13

Citat:

În prealabil postat de dorinastoica14 (Post 280391)
Am putea să privim la bunăsatrea mănăstirilor.Fiecare viețuitor are o singură cameră,toți mânâncă la aceiași masă(uneori mai hrănesc și pe cei care îi vizitează),toată lumea muncește,produce cele necesare traiului prinosul este vândut,și nu se risipește nimic.
De ce acolo se poate și în societate nu?
Statul nu le dă aproape nimic și majoritatea mănăstirilor sunt prospere.

Adica multi dintre romani nu-l mai primesc pe Dumnezeu, nu in inimi, ci nici macar in casele lor !

MarinaAlca 22.08.2010 13:57:39

Citat:

În prealabil postat de dorinastoica14 (Post 280391)
Am putea să privim la bunăsatrea mănăstirilor.Fiecare viețuitor are o singură cameră,toți mânâncă la aceiași masă(uneori mai hrănesc și pe cei care îi vizitează),toată lumea muncește,produce cele necesare traiului prinosul este vândut,și nu se risipește nimic.
De ce acolo se poate și în societate nu?
Statul nu le dă aproape nimic și majoritatea mănăstirilor sunt prospere.

Hai mai Dori, sa fim seriosi.. stim cu totii de ce unele manastiri sunt prospere

MarinaAlca 22.08.2010 13:58:47

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 280385)
De fapt aici vroiam sa ajungem. Intr-adevar de un buget bine facut si respectat, depinde bunastarea noastra, indiferent unde in lume ne-am afla.


Oameni chibzuiti, precum acea modesta doamna, au fost si inca mai exista.
A fi in stare sa iti administrezi bugetul este o arta.. nu oricine o poate face.. in zadar incerci sa inveti de la altii. ..asta o ai in sange sau nu….ii admir pe cei care reusesc, insa, recunosc ca eu nu voi fi capabila de asta niciodata…Deunazi sotul ma acuza de lacomie.. prea bine, recunosc ca adesea gresesc privind la cei de sus si asta produce o adanca tulburare a forului interior…devin carcotasa, ma plang de faptul ca desi am ales calea strainatatii si insingurarii, din punct de vedere finaciar, nu vad nici o diferenta remarcabila , ba chiar, paradoxal, traiul din tara era unul cu mult mai indestulator ptr mine.
Citeam undeva mai demult, ca există o diferență între a fi sărac și a fi lefter. A fi lefter este o stare temporară, a fi sărac poate fi o stare veșnică.
Si daca urasc ceva in vremurile astea noi, urasc cartile de credit… mi se par cea mai subtila si perfida cale de a ajunge la sapa de lemn..

dorinastoica14 22.08.2010 14:01:25

[quote=MarinaAlca;280401]Hai mai Dori, sa fim seriosi.. stim cu totii de ce unele manastiri sunt prospere[/quote

Eu nu știu Marina :43:.
Dar știu cum se muncește în mănăstiri pentru un trai decent.

I.Calin 22.08.2010 14:03:21

Citat:

În prealabil postat de MarinaAlca (Post 280402)
Si daca urasc ceva in vremurile astea noi, urasc cartile de credit… mi se par cea mai subtila si perfida cale de a ajunge la sapa de lemn..

Aceeași impresie. Nu le putem, oare, evita?

IonelS 22.08.2010 14:14:05

Citat:

În prealabil postat de MarinaAlca (Post 280401)
Hai mai Dori, sa fim seriosi.. stim cu totii de ce unele manastiri sunt prospere

O sugestie tendentioasa ! Ce inseamna sa nu cunosti viata manastireasca ! Sti cu cate kcal traiesc calugarii ? O treime din ceea ce consuma un om normal in lume !
Mai si muncesc pe de-asupra ! Greu !
Sti ce consuma fata de tine, in afar de mancare ? Mai nimic ! Restul il dau mai departe....la saraci, orfelinate, ....sau construiesc cate ceva in plus la monastire sa ramana generatiilor anterioare.

MarinaAlca 22.08.2010 14:20:20

Citat:

În prealabil postat de IonelS (Post 280407)
O sugestie tendentioasa ! Ce inseamna sa nu cunosti viata manastireasca ! Sti cu cate kcal traiesc calugarii ? O treime din ceea ce consuma un om normal in lume !
Mai si muncesc pe de-asupra ! Greu !
Sti ce consuma fata de tine, in afar de mancare ? Mai nimic ! Restul il dau mai departe....la saraci, orfelinate, ....sau construiesc cate ceva in plus la monastire sa ramana generatiilor anterioare.

daaaa, uite ma apuc sa le plang de mila

zaharia_2009 22.08.2010 14:28:50

Gradina Maicii Domnului ?
 
Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 280333)
Ii aud pe foarte multi romani plangandu-se de saracie. Nici nu e de mirare cu pensiile sau salariile din Romania.
Pe de alta parte imi aduc aminte de o doamna, pe care am cunoscut-o cand eram in studentie (parintii imi trimiteau lunar 600 lei), care avea 450 lei pensie, si cu toate astea, isi platea darile la timp, umbla ingrijit imbracata, si avea si cate o prajitura facuta de mana ei, in caz ca ii vine un musafir in casa. Cum putea acea femeie sa se descurce? Cum de oamenii de azi nu se mai descurca?
Ceva a intervenit de a stricat balanta intre venituri si cheltuieli.
Va invit sa discutam pe aceasta tema.

Subiectul acesta pe care il propui sora poate fi in aparenta trecut cu vederea dindu-i-se raspunsuri lapidare , in fuga vremurilor sau a sociatatii sau poate suporta analize sau pareri serioase.
Afectarea ,,balantei de venituri si cheltuieli" ca si afectarea si a altor balante precum ,,respectul si venerarea intre parinti si copii " ,,balanta intre munca cinstita si onesta si hotia, spaga si descurcareala moderna a romanului", balanta intre valorile intelectuale reale si puzderia de destepti contrafacuti prin temirice universitate pirita si contrafacuta, ori balanta traitorilor dornici de viata curata in duh si adevar si secularirarea continua si tot mai accentuata a bisericii ca institutie"... cit si alte multe balante care se dezechilibreaza irecuperabil se intimpla aici in asa-zisa Gradina a Maicii Domnului .
Sa zicem ca nu de mult un d e/i stins arhiepiscop al Romei cica ne-a flatat pe noi pe romanii spunindu-ne ca aici ar fi gradina MD. Si cu aiureala asta se mai imbata valahul inca si acum ! Sa precizam insa si ca in tot cuprinsul Romaniei or fi vre' 1-2-3-4 hectare de pamint care sa fie intradevar gradina MD dar si acelea pe undeva pe linga vreo minsastire ori bordei de pustnic sau cine stie pe unde ascunsa prin Rarau, ori Calimani, ori Buila ori Paring , s.a.m.d.
Cine poate crede ca aici in aceasta zisa gradina femeile impreuna cu acceptul sotilor lor ori fete de capul lor fac peste 1 milion de avorturi anual ; ori ca o parte din copiii care scapa de avort ii omorim prin spitale si maternitati fie arzindu-i cu substante toxice chipurile dezinfectante sau bagindu-i in septicemie dinto infectie minora prin neglijenta ori lasindu-i sa moara asfixiati prin innecare cu temirice obiecte; ori curentindu-i in aparate de tehnica medicala ori arzindu-i in incendii datorate nesupravegherii si ignorantei ; cine poate crede ca intro gradina a MD. parintii isi violeza fetele; mamele vitrege tinere si bune la trup isi seduc baietii adoptivi ; ori baietii isi ucid tatii la circiuma sau venind pe drum acasa ; oamenii nevrind sa suporte pedepse ale lui D.zeu isi dau foc cu benzina sau se sinucid cum cred ei de cuviinta spunind ca cica nu mai suporta cine stie ce ; ca elevii la scoala batjocoresc profesoarele; ori ca profesoarele tinere posteaza pe net clipuri si filme porno cu ele pt. deliciul elevilor amatori sau ca ii primesc pe acestia in relatii seducatoare de dragoste devoranta; ori ca profesorii care vor educa si instruii tinerii elevi copiaza sau obtin note sub 6.00 la examenele de titularizare ; ori ca o gramada de oameni sanatosi ,,invirt" treburile si obtin fraudulos certificate de handicapat sau de erou al revolutiei din decembrie fara nici un merit sau suferinta reala ; ori ca in aceasta gradina oamenii se omoara pe strazi ajungindu-se la 3500 de morti anuali prin accidente de circulatie, ori sarind de la volan sa bata pe trecerea de pietoni pe un semen de al sau pina il omoara deoarece se misca prea lent ; ori ca medicii nu mai au nici o treaba cu vocatia si cu juramintul lui intim din sufletul sau atunci cind si-a ales sa faca medicina nemai iubind omul in suferinta ci este stapinit , de la academicieni si pina la rezident, de hotie si gindul nestramutat de inavutire parindu-i-se enorm de mare efortul sau (la care singur s-a angajat, neobligat de nimeni !) de a se pregati si a ajunge medic ; ori ca si medicii si profesorii judecatorii nu numai ca nu mai stiu sa imparta dreptatea ci nici nu mai stiu cine este Adevarul si cum arata el , cum este dreptatea si cum se face aceasta ; ori pe linga toti acestia exista preoti care ne invata sa fim sfinti dar nu precum sfintii parinti ai bisericii adica cu frica si cu cutremur , ci asa cum ii duce mintea pe ei dindu-ne imbiere sa ne impartasim saptaminal si sa-l necinstim pe Hristos in multe si multe alte feluri .

Daca nu ar fi existat niciunde in lume macar o gradina a MD. poate am fi avut cu totii o scuza sau am fi crezut in nebunia noastra ca asa ar trebui sa arate o asemenea gradina . Gradina cea adevarata a MD , Athosul etern, ar trebui sa ne aduca in hohotele caintei si nu in mindrie draceasca atunci cind o comparam cu Romania afirmind ca sunt la fel, doua gradini frumoase !!
Hristos a spus clar , raspicat apostolilor sai si prin ei noua tututror pina la sfirsitul veacurilor : ,, Drept aceea , mergind, invatati toate neamurile, botezindu-le in numele Tatalui si al Fiului si al Sfintului duh, invatindu-le sa pazeasca toate cite v-am poruncit voua . Si iata , Eu cu voi sunt in toate zilele, pina la sfirsitul veacului. Amin" (Ev. Matei 28/19-20) .
Iata deci ca avem obligatia de a respecta toate poruncile lui D.zeu , toate cite sunt cuprinse in Evanghelie, in Sfinta traditie si in Sfintele si de D.zeu inspiratele canoane . Nu ne-a recomandat sa respectam doar citeva porunci, care ne plac, sau cele pe care le consideram noi bune ori potrivite pt. noi ori care ni se par nediscriminatorii, nu , nu asta ne-a poruncit !
Sfanta Scriptura, spune tuturor, pana astazi: "Nu va amagiti: Dumnezeu nu Se lasa batjocorit; caci ce va semana omul, aceea va si secera" (Galateni 6, 7).
Doar nebunia si necredinta noastra, doar emanciparea noastra draceasca si rafinamentul intelectual edificat sofism cu sofism de la stapinitorul acestui veac ne fac sa credem ca la D.zeu merge si asa, asa cum voim noi . Iata cu amar ca insa nu este asa . Pt. aceasta Hristos isi intoarce fata de la noi lasindu-ne prada ispitelor , patimilor , rasvratirilor , hotiilor, crimelor , mindriei si a caderii zilnice . Pt. pacatele noastre Hristos ne lasa ca astazi ,cu aceiasi bani echivalenti ca si in trecut (ca sa nu putem invoca diferenta dintre timpuri !) sa nu ne mai descurcam saracind trupeste si sufleteste imbuibindu-ne si mai mult de pacate pina cind ajungem de ni se stinge neamul in una sau maxim 2 generatii nemaistiind nimeni niciodata de noi !

Asadar sora, pt. pacatele mele si ale tale si ale sorei de linga noi si a fratelui mai de dincolo si si a tuturor valahilor ne strica D.zeu balanta financiara si si pe cea sociala si si pe cea biologica si inca si pe cea duhovniceasca pina cind vom disparea ca neam in negura istoriei . Ca am dainuit pina acum ca neam ,pina astazi, nu este meritul nostru, al nimanui, ci doar al lui D.zeu si a milei sale !

I.Calin 22.08.2010 14:35:10

http://www.crestinortodox.ro/rugaciu...are-96633.html

Miha-anca 22.08.2010 14:55:08

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 280350)
Este foarte trendy să arăți compasiune doar pentru cei săraci. Până acolo încât termenul de "social" a ajuns sinonim cu "despre săraci". Dar, să nu uităm, că și bogații au bolile și problemele lor. Arătând o preocupare specială pentru săraci, Biserica nu trebuie să îi excludă pe cei bogați, al căror rol social este imens. Eu nu cred că sărăcia este virtute, nici nu cred că bogăția este păcat. Fiecare stare are chemare și slujire specifică, fiecare stare este expusă la riscuri și ispite specifice ei. Săracul este expus la lene, bogatul la zgârcenie. Și bogatul, și săracul au loc alături de inima lui Isus. Este loc pentru toți, și pentru femeia cea bogată, și pentru săracul Lazăr.

În nici un caz nu cred că întoarcerea la impozitul progresiv este o soluție. Așa cum a spus un cunoscut om politic, este o iluzie să crezi că îi vei îmbogăți pe săraci luând de la bogați. Iar un alt conducător spunea că pe săraci îi vom avea tot timpul cu noi. Ceva trebuie să se petreacă cu impozitele, într-adevăr. Numai că acest "ceva" ar trebui să fie drastica lor scădere globală. Povara fiscală în statele europene a ajuns uriașă și nejustificată. Pentru orice cheltuială publică a cărei valoare este 1 euro se impun cel puțin 3 euro, restul se pierd prin aparatul administrativ-birocratic hipertrofiat.

Se stie ca si bogatii au problemele lor, dar nu despre asta discutam aici, ci despre saracia, care este invocata atunci cand omul nu mai stie incotro si alege solutia strainatatii.
Impozitul progresiv exista si va exista, caci este practicat in UE, deci va fi si in Romania.
In ceea ce priveste cheltuiala publica, asa este; aparatul administrativ costa bani, caci trebuie platite niste salarii si in general, cand e vorba de bani publici, nu se fac economii si se alege solutia cea mai eleganta, nu cea mai economica.

Miha-anca 22.08.2010 15:36:43

Citat:

În prealabil postat de MarinaAlca (Post 280402)
Oameni chibzuiti, precum acea modesta doamna, au fost si inca mai exista.
A fi in stare sa iti administrezi bugetul este o arta.. nu oricine o poate face.. in zadar incerci sa inveti de la altii. ..asta o ai in sange sau nu….ii admir pe cei care reusesc, insa, recunosc ca eu nu voi fi capabila de asta niciodata…Deunazi sotul ma acuza de lacomie.. prea bine, recunosc ca adesea gresesc privind la cei de sus si asta produce o adanca tulburare a forului interior…devin carcotasa, ma plang de faptul ca desi am ales calea strainatatii si insingurarii, din punct de vedere finaciar, nu vad nici o diferenta remarcabila , ba chiar, paradoxal, traiul din tara era unul cu mult mai indestulator ptr mine.
Citeam undeva mai demult, ca există o diferență între a fi sărac și a fi lefter. A fi lefter este o stare temporară, a fi sărac poate fi o stare veșnică.
Si daca urasc ceva in vremurile astea noi, urasc cartile de creditmi se par cea mai subtila si perfida cale de a ajunge la sapa de lemn..

Marina, ai atins un punct f important: creditul, pe care acum il iei si care crezi ca te va ajuta, dar care de fapt te afunda si mai mult, datorita dobanzilor mari care se practica la aceste credite. atentie mare la dobanda care se percepe: de multe ori scrie cu litere mici, text pe care in graba nu-l mai citim. TREBUIE citit, caci acolo se ascund conditiile, de multe ori vitrege pentru cel, care ia imprumutul. Cine ia mai multe asemenea imprumuturi, de obicei ajunge in imposibilitate de plata. Atentie deci. Multumim, Marina, de atentionare.

Daniel777 22.08.2010 16:17:19

Este un subiect complex acesta,care ar putea avea zeci de raspunsuri.
Stim ca Evanghelia numeste sarac pe Lazar,deci cam acela ar fi nivelul la care ai putea fi catalogat drept sarac.

Ideea pe care vreau sa o scot eu in evidenta este ca e o binecuvantare sa fii sarac!
Nu sarac lipit,dar intr-o stare in care sa fii nevoit sa muncesti incontinuu ca sa iti castigi existenta.Sfintii Apostoli cred ca nu erau din cei cu stare materiala ridicata.
Vedem apoi ca tarile ortodoxe nu se bucura de o stare materiala ridicata ca vecinii lor catolici sau protestanti.Aici cred ca e si voia lui Dumnezeu.Este evident ca atunci cand "ai de toate",inima se ataseaza de lucruri si incepi sa-L uiti pe Dumnezeu.
Chiar si o simpla masina,vazuta de majoritatea ca o necesitate ,este un idol,un obiect care iti provoaca o anumita placere,si care atunci cand il ai,tii la el ca la ochii din cap,nu concepi sa duci o viata fara masina.
Dar noi stim ca nu poti ajunge la Hristos fara suferinta.Si unde este suferinta ,atunci cand ai de toate?!
Parintii de demult,pe langa suferintele pe care puteau veni din exterior,isi largeau aria astfel:
1.Prin post;este o suferinta pe care o simtim atunci cand mancam doar o data sau de doua ori pe zi,si atunci mancare putina,si daca se poate si fara gust!
2.Prin munca;corpul in general ne cere sa il lasam sa trandaveasca,dar ei ,nu neaparat pentru castig material,isi impuneau munca zilnica.
3.Prin asceza;isi impuneau tot felul de reguli,dormitul cat mai putin noaptea,in general pe o scandura tare,unii isi puneau lanturi pe piele,sau imbracau o blana cu parul direct pe piele etc

Deci vedem ca in timp ce demult oamenii crestini fugeau de confort si cautau nevointele ,acum fug de greu si cauta confortul!Dar nu asa il vom gasi pe Hristos!Dumnezeu este in pocainta,in lacrimi,in durere,nu in confort si belsug!

Deci a te plange ca esti sarac,inseamna de fapt a plange ca nu ai suficient confort! Si daca il dobandesti ,ce obtii? ! Indepartarea de Hristos!

Avem marturii si din partea celor care au trait in inchisori: departe de lume si de confort,au fost acolo cel mai aproape de Dumnezeu.

Samy02 22.08.2010 20:01:07

Omul sarac ......il recunosti destul de repede , ptr ca nu sa vaita , are mult bun simt, nu cere si stie de unde sa ia si unde sa puna sa-i ajunga ptr toate zilele , apoi il mai vezi si la biserica multumindu-i bunului Dumnezeu ptr tot si toate. Celalalt , asa zisul om bogat , pe care-l vezi etalandu-si masinile si casele , aici sau la tara , ca deh , acum avem si casa de vacanta la Cucuietii din deal.....el e cel care striga cat il tine gura ca-l fura statu’ , ca nu are omu’ ce pune pe masa……Incerc de multe ori sa vad in jurul meu mai mult pe cei ce tac , sa invat de la ei cum sa dramuiesc ziua de azi sa-mi ajunga si maine…..
Unul este sarac aici si bogat dincolo in imparatia lui Dumnezeu, acum depinde de fiecare unde vrea sa fie bogat ……aici sau dincolo…..?....http://l.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/39.gif

Miha-anca 22.08.2010 20:16:12

Citat:

În prealabil postat de zaharia_2009 (Post 280411)
Subiectul acesta pe care il propui sora poate fi in aparenta trecut cu vederea dindu-i-se raspunsuri lapidare , in fuga vremurilor sau a sociatatii sau poate suporta analize sau pareri serioase.

Special am ales aceasta tema de discutie, pentru ca saracia ne motiveaza si ne impinge la a lasa tot ce tine de viata noastra, de familia noastra, de locurile cu care suntem obisnuiti si de traditiile in care am crescut, pentru a lua drumul pribegiei; un drum care nu stim cum va fi.
Ca saracia materiala exista in Romania, nu trebuie sa demonstram, caci s-au lovit cei mai multi de ea.
Ma intreb insa cam ce sacrificiu am accepta sa facem pentru bunastarea noastra materiala. Viata in occident cere sacrificii, care pot fi prea mari, prea scumpe, fata de cat suntem dispusi sa facem.

Priviti din afara, romanii sunt ca furnicile, care muncesc si aduna, desi nu au. Se pare ca cu ajutorul lui Dumnezeu ei reusesc sa inmulteasca putinul lor.

zaharia_2009 22.08.2010 20:37:27

paradoxuri
 
Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 280492)
Special am ales aceasta tema de discutie, pentru ca saracia ne motiveaza si ne impinge la a lasa tot ce tine de viata noastra, de familia noastra, de locurile cu care suntem obisnuiti si de traditiile in care am crescut, pentru a lua drumul pribegiei; un drum care nu stim cum va fi.
Ca saracia materiala exista in Romania, nu trebuie sa demonstram, caci s-au lovit cei mai multi de ea.
Ma intreb insa cam ce sacrificiu am accepta sa facem pentru bunastarea noastra materiala. Viata in occident cere sacrificii, care pot fi prea mari, prea scumpe, fata de cat suntem dispusi sa facem.

Priviti din afara, romanii sunt ca furnicile, care muncesc si aduna, desi nu au. Se pare ca cu ajutorul lui Dumnezeu ei reusesc sa inmulteasca putinul lor.

Desi toti traim cu bani lucrurile sunt impartite pt. oameni : unii traim pt. bani iar altii cu bani .
Parintele Paisie aghioritul spunea f. frumos, iar eu l-am citat de nenumarate ori cu aceasta afirmatie : ,,... traiti fiecare cum puteti, care mai bine care mai rau dar feriti-va de pacate ; impliniti poruncile lui D.zeu in viata voastra si veti vedea cu ochii vostrii minuni dumnezeiesti ! "

Banii si credinta nu stau impreuna , precum apa cu uleiul . Evanghelia din duminica trecuta a fost tocmai despre folosirea bogatiei spre mintuire sau osinda. Lucrurile sunt clare , cei care sunt preocupati de facutul banilor nu sunt preocupati de mintuire si de D.zeu ! Credeti ca este minciuna ? Nu. Va propun sa recomandati prietenilor si apropiatilor vostrii, care se dau de ceasul mortii ca il iubesc pe Hristos, sa faca din acel moment in care ii veti vorbi precum a poruncit Hristos tinarului bogat care voia sa dobindeasca imparatia cerurilor sau si mai elocvent , stiind ca toate averile mici , mijlocii si mari au in ele lucruri necinstite, sa procedeze precum Zaheu , mai marele vamesilor (este si a II-a evanghelie la maslu) dind jumatate din avere strainilor iar la cei pe care i-a nedreptatit sa intoarca impatrit ... toate acestea precum am spus din dragoste pt. Hristos si mare grija pt. mintuirea sa !
Credeti ca in ziua de astazi avem sansa sa mai vedem la fel ? Nu va indoiti !
Ca atare, acolo unde sta banul ca imparat , in acea casa si la acei oameni , nu sta Hristos .
Asa ca cine voieste , dintr-un motiv sau altul, sa agoniseasca o bruma mai mica sau mai mare de avere, fara a prinde chiar de veste si-a ales alt D.zeu .

Deci, liber este omul in viata aceasta sa-si aleaga partea sa, stapinul sau ! Si-apoi isi pune energie multa pt. a sluji al sau stapin . A trai in Romania sau oriunde altundeva lucrurile sunt aceleasi , nu locul din lume in care savirsesti faptele dreptatii sau pacatele conteaza ci ce ,,apucaturi" ai si ce voiesti defapt !

florinbrasov0 22.08.2010 21:07:31

Nu vă adunați comori pe pământ, unde molia și rugina le strică și unde furii le sapă și le fură. Ci adunați-vă comori în cer, unde nici molia, nici rugina nu le strică, unde furii nu le sapă și nu le fură. Căci unde este comoara ta, acolo va fi și inima ta.(Mt 6,19-21)

I.Calin 22.08.2010 21:13:08

Citat:

În prealabil postat de florinbrasov0 (Post 280503)
Nu vă adunați comori pe pământ, unde molia și rugina le strică și unde furii le sapă și le fură. Ci adunați-vă comori în cer, unde nici molia, nici rugina nu le strică, unde furii nu le sapă și nu le fură. Căci unde este comoara ta, acolo va fi și inima ta.(Mt 6,19-21)

NU e vorba de comori, ci sărăcia ne atinge pe unii chiar și în străfundurile ființei noastre și dacă am fi singuri pe pământ, nici o problemă, dar când sunt familii, copii, datele problemei se schimbă. Și nu-i ușor. Să ne ferească Bunul Dumnezeu de rău.

cristiboss56 22.08.2010 21:19:27

Citat:

În prealabil postat de zaharia_2009 (Post 280496)

Banii si credinta nu stau impreuna , precum apa cu uleiul . Evanghelia din duminica trecuta a fost tocmai despre folosirea bogatiei spre mintuire sau osinda. Lucrurile sunt clare , cei care sunt preocupati de facutul banilor nu sunt preocupati de mintuire si de D.zeu !

Bine spus ! Daca am repeta aceste cuvinte cel putin odata pe zi , saracia si bogatia lumeasca nu ar mai constitui subiect de "disputa" , iar gandurile noastre mult s-ar usura de povara " bagatului in gura " , a agoniselii lumesti trecatoare ! Peste tot ar trebui sa punem cuvintele astea :" BANII SI CREDINTA NU STAU IMPREUNA , PRECUM APA CU ULEIUL " !:100:

IonelS 22.08.2010 21:38:58

Corect spus ! Traim vremuri smintite rau de tot. Pleaca romanul in vest sa capete viata ca in filme, la propriu..Nu-si recunosc damblaua, ba mai mult exalta migratia ca ultima alternativa pt romani...Bunicii lor munceau pe rupte pamantul si aveau familie numeraosa; nepotii sunt in calduri si se vor si in vest, ca Romania nu-i bordelul pe care si-l doresc. Vor lux, sex, destrabalare si printre picaturi si putina credinta...Ajunsi acolo , dupa un timp, isi dau seama de valoarea credntei in care au fost botezati.

Cat este de necrestineste, o spun: mi se face scarba de netrebnicii care si-au parasit tara scuipand pe ceea ce le-a dat Dumnezeu...La cate am citit pe acest forum mi se intoarce pe dos stomacul...

arwein 22.08.2010 22:16:10

Citat:

În prealabil postat de IonelS (Post 280514)
Corect spus ! Traim vremuri smintite rau de tot. Pleaca romanul in vest sa capete viata ca in filme, la propriu..Nu-si recunosc damblaua, ba mai mult exalta migratia ca ultima alternativa pt romani...Bunicii lor munceau pe rupte pamantul si aveau familie numeraosa; nepotii sunt in calduri si se vor si in vest, ca Romania nu-i bordelul pe care si-l doresc. Vor lux, sex, destrabalare si printre picaturi si putina credinta...Ajunsi acolo , dupa un timp, isi dau seama de valoarea credntei in care au fost botezati.

Cat este de necrestineste, o spun: mi se face scarba de netrebnicii care si-au parasit tara scuipand pe ceea ce le-a dat Dumnezeu...La cate am citit pe acest forum mi se intoarce pe dos stomacul...

Nu da cu pietre in ce nu stii!

IonelS 22.08.2010 22:51:32

Ai dreptul s-o iei razna, sa-ti traiesti viata cum poftesti, dar n-ai dreptul sa trasformi modul tau de gandire gaunos in normalitate si sa le-o bagi si altora pe gat...., mai ales pe un forum crestin ortodox..
Majoritatea au plecat pt ca nu le convenea alternativa: munca la greu si viata cuvincioasa !

Erethorn 22.08.2010 22:53:11

Citat:

În prealabil postat de IonelS (Post 280514)
Corect spus ! Traim vremuri smintite rau de tot. Pleaca romanul in vest sa capete viata ca in filme, la propriu..Nu-si recunosc damblaua, ba mai mult exalta migratia ca ultima alternativa pt romani...Bunicii lor munceau pe rupte pamantul si aveau familie numeraosa; nepotii sunt in calduri si se vor si in vest, ca Romania nu-i bordelul pe care si-l doresc. Vor lux, sex, destrabalare si printre picaturi si putina credinta...Ajunsi acolo , dupa un timp, isi dau seama de valoarea credntei in care au fost botezati.

Cat este de necrestineste, o spun: mi se face scarba de netrebnicii care si-au parasit tara scuipand pe ceea ce le-a dat Dumnezeu...La cate am citit pe acest forum mi se intoarce pe dos stomacul...

Domnule, ati luat-o razna rau de tot.

Nu este doar necrestineste ceea ce spuneti. Este impotriva bunului simt, a logicii si a normalitatii. Trageti aer in piept, respirati, incercati sa va eliberati de ura, de resentimente, de complexe si de mai stiu eu ce bagaje psihice care va indeamna sa proferati asemenea enormitati si injurii la adresa a milioane de conationali.

Si nu in ultimul rand, intelegeti ca faceti parte din problema, nu din solutie. Parte din acei "netrebnici", cum va permiteti sa ii numiti, au fugit nu doar de saracie, ci si de asemenea mentalitati primitive precum cea pe care o exhibati dumneavoastra.


Ora este GMT +3. Ora este acum 01:00:44.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.