Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   cati copii ati vrea in conditiile actuale ? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13914)

Mirela0110 29.09.2011 13:35:09

cati copii ati vrea in conditiile actuale ?
 
intr-o lume in care salariile sunt destul de mici, cheltuielile pentru a da un copil la cresa, la gradinita, apoi la scoala, de platit o bona pentru a sta cu copilul acasa pana vine unul din parinti acasa (pentru cei care nu au cu cine lasa copilul), eventual in lunile de vacanta, sunt destul de mari, plus ca sunt atatea cheltuieli, mancare, imbracaminte, chletuieli suplimentare ale casei, lumina, gaz, apa, intretinere, cati copii ar trebui sa aiba o familie ?

daca te pazesti ca sa nu ramai insarcinata de frica ca nu vei avea cu ce sa iti cresti copiii, nu este pacat? eu asa stiu, ca este pacat ... dar... cand vezi ca ai un salar de 10 mil tu 10 mil sotul, si din astia, trebuie bani pentru ce am enumerat mai sus, mai poti aduce pe lume un copil, doi, trei, patru? cati?

si inca o intrebare : este pacat sau nu legarea trompelor?

sper sa nu se repete, daca da, sa imi dati link-ul.

horatiu.miron 29.09.2011 13:59:15

Copil = cheltuieli, stres, timp pierdut, nopti nedormite, nervi, o responsabilitate majora in plus, un parinte care nu munceste o lunga perioada de timp ca sa aiba grija de odrasla etc.

Pur si simplu nu renteaza in ziua de azi sa faci un copil. In plus, de ce sa alegi voluntar sa-ti pui piatra de gat, cand poti foarte bine sa traiesti liber si fara griji?

ory 29.09.2011 14:08:00

Ce egoist mai esti, Horatiu !
Cumnatul meu gandeste la fel, impreuna cu sotioara lui...mi-e sila, fara copii nici macar nu poate exista conceptul de familie. Sa traiesti doar pentru tine trebuie sa fie foarte trist, sa nu ai deloc griji trebuie sa fie la fel de trist...ele infrumuseteaza viata, fara urat nu poti avea ideea de frumos, iar frumoasul se naste cu truda.
Am citit pe undeva si mi-a placut foarte mult :"cine nu da viata unui om, nu a meritat sa o primeasca pe-a lui ! "
Inteleg, este greu sa faci si sa cresti 4-5, sau 10 copii, dar ca sa cantaresti " greul " prin prisma unui singur copil este deja o imensa prostie, alaturi de un narcisism sora cu stupizenia de oglindire din poveste.
Cum poti gandi asa Horatiu, acum inteleg ca inteligenta ta vine din egoism ?!
Nici nu va dati seama cat sens da vietii, o viata ! Nu exista factor de comparatie decat prin viata insasi, iar daca nu esti capabil si nu vrei sa o daruiesti, atunci s-ar putea sa fi disparut in neant, inainte de-a pieri cu adevarat.
Oricum, aici s-a pus problema numarului copiilor conceputi, deci, lucrurile capata o alta abordare.
Sunt de-acord, este destul de greu sa concepi mai multi copii intr-o lume aflata intr-o continua decadere materiala/spirituala, desi, inainte cand familiile erau mai numeroase lumea era mult mai saraca, dar nu exista constiinta venitului superior, al pretentiilor de genul " sazutului la calculator " pana ti se atrofiaza muschii.

Ana-Maria N 29.09.2011 14:11:53

Citat:

În prealabil postat de horatiu.miron (Post 403851)
Copil = cheltuieli, stres, timp pierdut, nopti nedormite, nervi, o responsabilitate majora in plus, un parinte care nu munceste o lunga perioada de timp ca sa aiba grija de odrasla etc.

Pur si simplu nu renteaza in ziua de azi sa faci un copil. In plus, de ce sa alegi voluntar sa-ti pui piatra de gat, cand poti foarte bine sa traiesti liber si fara griji?

Iti doresc sa ti se intample ceva la fel de minunat ca si colegului nostru de forum de aici http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=11564&page=2


P.S: Mai discutam peste cativa ani! Sau, sper, chiar si mai repede... :)

lore86 29.09.2011 14:54:32

Citat:

În prealabil postat de Mirela0110 (Post 403844)
intr-o lume in care salariile sunt destul de mici, cheltuielile pentru a da un copil la cresa, la gradinita, apoi la scoala, de platit o bona pentru a sta cu copilul acasa pana vine unul din parinti acasa (pentru cei care nu au cu cine lasa copilul), eventual in lunile de vacanta, sunt destul de mari, plus ca sunt atatea cheltuieli, mancare, imbracaminte, chletuieli suplimentare ale casei, lumina, gaz, apa, intretinere, cati copii ar trebui sa aiba o familie ?

Pe vremea bunicilor nostri vremurile erau mult mai grele, ci totusi nasteau copii si nu unu-doi, ci de la 5 in sus.Si crede-ma nu sunt mai grele vremurile ca atunci(foamete mare,razboi).
S-a schimbat insa ceva...S-a racit credinta noastra.si totodata si dragostea.
Parintele Arsenie recomanda 3-4 copii in ordine fireasca ca femeia sa-si pastreze echilibrul emotional si duhovnicesc.
Si acolo unde se naste un copil, Domnul trimite si o paine(adica tot ceea ce ii este de folos pentru a creste). si asta nu o spun din carti. o spun din putina experienta .
Citat:

daca te pazesti ca sa nu ramai insarcinata de frica ca nu vei avea cu ce sa iti cresti copiii, nu este pacat?
acest fapt denota in primul rand o credinta putina. Neincrederea ca Dumnezeu iti poarta de grija, dupa cum a fagaduit in cuvantul Sau. Or Domnul intotdeauna isi tine promisiunile.asadar, ce motiv avem sa ne indoim de cuvantul Domnului?
si da, este pacat sa te feresti , deoarece incalci unul dintre scopurile casatoriei si ii iei lui Dumnezeu dreptul de a decide momentul cand sa trimite viata, facandu-te pe tine un mic dumnezeu care sa hotarasti daca vrei sa vina sau nu viata in lume. daca opresti venirea pe lume a unui geniu?sau a unui mare medic? sau a unui sfant?
Citat:

eu asa stiu, ca este pacat ... dar... cand vezi ca ai un salar de 10 mil tu 10 mil sotul, si din astia, trebuie bani pentru ce am enumerat mai sus, mai poti aduce pe lume un copil, doi, trei, patru? cati?
Cred ca raspunsul ar fi asa:direct proportional cu credinta fiecaruia.
Citat:

si inca o intrebare : este pacat sau nu legarea trompelor?
Da, este de 2 ori pacat: ca opresti actul procreatiei si ca ii faci organismului tau, care este templu al Duhului Sfant, un rau.

AlinB 29.09.2011 14:58:04

Dincolo de problematica morala a conceptiei si contraceptiei, Biserica condamna auto-mutilarea.

FlaviusM 29.09.2011 15:01:14

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 403865)
Si acolo unde se naste un copil, Domnul trimite si o paine(adica tot ceea ce ii este de folos pentru a creste).

Si prin Africa de ce nu trimite, ca pe acolo mor de foame?

stefan florin 29.09.2011 15:03:09

Citat:

În prealabil postat de Mirela0110 (Post 403844)
intr-o lume in care salariile sunt destul de mici, cheltuielile pentru a da un copil la cresa, la gradinita, apoi la scoala, de platit o bona pentru a sta cu copilul acasa pana vine unul din parinti acasa (pentru cei care nu au cu cine lasa copilul), eventual in lunile de vacanta, sunt destul de mari, plus ca sunt atatea cheltuieli, mancare, imbracaminte, chletuieli suplimentare ale casei, lumina, gaz, apa, intretinere, cati copii ar trebui sa aiba o familie ?

daca te pazesti ca sa nu ramai insarcinata de frica ca nu vei avea cu ce sa iti cresti copiii, nu este pacat? eu asa stiu, ca este pacat ... dar... cand vezi ca ai un salar de 10 mil tu 10 mil sotul, si din astia, trebuie bani pentru ce am enumerat mai sus, mai poti aduce pe lume un copil, doi, trei, patru? cati?

si inca o intrebare : este pacat sau nu legarea trompelor?

sper sa nu se repete, daca da, sa imi dati link-ul.

eu mi-as dori 2 copii, baiat si fata. Doamne ajuta!

Ana-Maria N 29.09.2011 15:10:43

Eu minim 3 ! Ideal ar fi 4-5 ! Sa vad insa ce zice si Domnul, daca e de acord!

ioanna 29.09.2011 15:14:45

Citat:

În prealabil postat de Mirela0110 (Post 403844)
(...) am enumerat mai sus, mai poti aduce pe lume un copil, doi, trei, patru? cati?

Depinde de posibilitatile fiecaruia, doar copilului trebuie sa-i asiguri un trai decent si o educatie, sa te ocupi de el, nu sa-l plasezi in grija statului (orfelinat) sau a fratilor mai mari. Eu mi-as dori doi.

heaven 29.09.2011 15:23:20

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 403865)
Pe vremea bunicilor nostri vremurile erau mult mai grele, ci totusi nasteau copii si nu unu-doi, ci de la 5 in sus.Si crede-ma nu sunt mai grele vremurile ca atunci(foamete mare,razboi).
S-a schimbat insa ceva...S-a racit credinta noastra.si totodata si dragostea.


Asa este,nici eu nu cred ca doar situatia materiala este un motiv pentru a nu face copii,ci problema este mai ales schimbarea din societatea din ziua de astazi.
Oamenii nu mai cred in valorile morale si spirituale,nu se mai pune asa pret pe viata de familie.
Multi intra in casnicii pe baza atractiei fizice doar sau a chimiei de moment,interese materiale,cate si mai cate si traiesc cu gandul ca asta e,merge bine,nu merge..next!Prea multa superficialitate,din pacate.
Iar vorbind prin prisma femeii care si-ar dori copil,cred ca cel mai inspaimantator aspect nu este situatia materiala,pentru ca ea poate fi depasita daca oamenii sunt muncitori,ci gandul ca intr-o lume intr-atat de superficiala risti sa iti cresti copilul fara celalalt parinte,iar asta este trist.

costel 29.09.2011 16:30:02

Daca Il asezam pe Dumnezeu inainte atunci cand vine vorba de copil, nu mai avem de ce sa ne intrebam: cati copii putem creste. Daca Dumnezeu este pe locul secund sau chiar deloc, atunci putem spune ca unul, doi, trei ... sau chiar niciunul.

ory 29.09.2011 16:33:07

Imi pare rau Costel, dar nu este chiar asa....Te rog din suflet sa spui acestea batandu-te cu pumnul in piept atunci cand vei avea 7-10 copii, restul nu este decat o presupunere . Imi pare rau, dar viata reala bate filmul si teoria. Iar cu " presupusa credinta " prea multi copii sufera pe lumea asta.

costel 29.09.2011 16:41:28

Si ce facem Ory daca spunem ca ne este de ajuns unul si din nefericire se imbolnaveste si are nevoie de zeci de mii de euro pentru a supravietui? Mai ramane valabil numarul? Mai pot spune pot creste X?

E prea departe Dumnezeu de noi, dar El nu este lispsit de putere. Nu spune Scriptura ca "cele ce sunt cu neputinta la om, sunt cu putinta la Dumnezeu?" Daca acestea sunt cuvintele lui Hristos, atunci sa ne incredem in ele si vom avea parte si de minuni daca va fi nevoie.

ory 29.09.2011 16:47:12

Costel, daca mergem pe aceasta latura, atunci vorbim pana maine.
Eu spun doar ca ar fi bine sa judecam si din perspectiva realitatii evidente, nu doar din imaginatie. Chiar te rog sa te apuci sa faci copii multi, din credinta, si pentru a preveni posibilitatea de mai sus...apoi sa discutam ca de la experienta, la experienta, viabila si nu formala .
Eu nu am multi copii, dar ma trag dintr-o familie cu multi copii...restul nu mai are rost sa expun. Multumesc Lui Dumnezeu, inca a fost bine ( acest bine il spun cu generozitate), fata de ce-ar fi putut sa fie....

zaharia_2009 29.09.2011 17:28:58

Citat:

În prealabil postat de FlaviusM (Post 403867)
Si prin Africa de ce nu trimite, ca pe acolo mor de foame?

De care credinta sunt africanii . Ce porunci implinesc ei ? Cui se supun si de cine asculta ? Cui se inchina si in ce adevar traiesc ?

Cind vei raspunde la aceste intrebari nu vei mai avea intrebari de genul pe care le pui ?

FlaviusM 29.09.2011 18:04:08

Citat:

În prealabil postat de zaharia_2009 (Post 403907)
De care credinta sunt africanii . Ce porunci implinesc ei ? Cui se supun si de cine asculta ? Cui se inchina si in ce adevar traiesc ?

Cind vei raspunde la aceste intrebari nu vei mai avea intrebari de genul pe care le pui ?

Deci sa inteleg ca Dumnezeu e atat de lipsit de umanitate incat ii lasa sa moara pe copiii africani pe motiv ca parintii lor nu sunt toti crestini?
Argumentul nu cred ca merge, pentru ca in Africa sunt foarte multi crestini, inclusiv prin tari super sarace, unde se moare de foame, precum Etiopia. Dar in anii 1930 in Ucraina, cand tot asa, s-a murit de foame, Dumnezeu de ce n-a facut nimic? Doar ucrainenii erau si crestini, si ortodocsi.

zaharia_2009 29.09.2011 18:17:09

Citat:

În prealabil postat de FlaviusM (Post 403913)
Deci sa inteleg ca Dumnezeu e atat de lipsit de umanitate incat ii lasa sa moara pe copiii africani pe motiv ca parintii lor nu sunt toti crestini?
Argumentul nu cred ca merge, pentru ca in Africa sunt foarte multi crestini, inclusiv prin tari super sarace, unde se moare de foame, precum Etiopia. Dar in anii 1930 in Ucraina, cand tot asa, s-a murit de foame, Dumnezeu de ce n-a facut nimic? Doar ucrainenii erau si crestini, si ortodocsi.

Dvs. cu gindirea si judecatile lumesti voiti sa patrundeti unele din judecatile lui Dumnezeu si lumea sa crestina !!!
Au nu stiti ca fiecare popor are cite un arhanghel ca purtator de grija si ca sunt cunoscuti cu numele doar 7 sintre ei . restul sunt necunoascuti ca nume dar ei exista . Si prin acestia este diriguita existenta unui popor ! Ori diriguirea vietii unui popor nu insemneaza numai a trai in desfriu si chiolhane sau necredinta ... sau din contra !
Chiar si cind pedepseste , Dumnezeu este plin de umanitate . Nu incercati sa il masurati pe Dumnezeu cu metrul lumii ca nu se cade si nici nu se portiveste .
Dumnezeu are considerentele lui de ingaduie sa se intimple ceva rau cuiva .
Va intreb eu : lui Iov , care era un credincios din cale afara, a ingaduit dumnezeu diavolului sa-i omoare copii , sa-i arda toata averea si in cele din urma sa il prapadeasca cu boala pe el insusi, de ce asta ? Immmm ? de ce credeti ca a procedat astfel , ca doar era credincios ?
Nu va grabiti sa intelegeti mersul lumii , condusa numai de Dumnezeu, cu gindirea , cu virsta si cu putinele cunostinte lumesti ale unui tinar .
Raspunsul la intrebarea pe care mi-ati pus-o o sa o puteti primi cu mare indulgenta de la Dumnezeu (adica sa stiti ca nu este musai sa si primiti un raspuns , puteti muri cu aceasta enigma ca si f. multi altii !!!) la batrinete,. dar numai daca va nevoiti in cerdinta ! Daca nu , veti avea aceste intrebari in mod etern ! Traind in credinta si nevoindu-ne astazi mai mult ca ieri, dar in continuu vom putea intelege cite ceva din judecatile lui Dumnezeu . daca nu ne intereseaza lumea lui Dumnezeu, a sfintilor sai si a vietii in duh si adevar ... nu facem altceva decit sa vegetam lumeste , adica sa nu avem viata in duh , deoarece nu ne-a interesat sa o cultivam !

FlaviusM 29.09.2011 18:33:10

Citat:

În prealabil postat de zaharia_2009 (Post 403914)
Dvs. cu gindirea si judecatile lumesti voiti sa patrundeti unele din judecatile lui Dumnezeu si lumea sa crestina !!!
Au nu stiti ca fiecare popor are cite un arhanghel ca purtator de grija si ca sunt cunoscuti cu numele doar 7 sintre ei . restul sunt necunoascuti ca nume dar ei exista . Si prin acestia este diriguita existenta unui popor ! Ori diriguirea vietii unui popor nu insemneaza numai a trai in desfriu si chiolhane sau necredinta ... sau din contra !
Chiar si cind pedepseste , Dumnezeu este plin de umanitate . Nu incercati sa il masurati pe Dumnezeu cu metrul lumii ca nu se cade si nici nu se portiveste .
Dumnezeu are considerentele lui de ingaduie sa se intimple ceva rau cuiva .
Va intreb eu : lui Iov , care era un credincios din cale afara, a ingaduit dumnezeu diavolului sa-i omoare copii , sa-i arda toata averea si in cele din urma sa il prapadeasca cu boala pe el insusi, de ce asta ? Immmm ? de ce credeti ca a procedat astfel , ca doar era credincios ?
Nu va grabiti sa intelegeti mersul lumii , condusa numai de Dumnezeu, cu gindirea , cu virsta si cu putinele cunostinte lumesti ale unui tinar .
Raspunsul la intrebarea pe care mi-ati pus-o o sa o puteti primi cu mare indulgenta de la Dumnezeu (adica sa stiti ca nu este musai sa si primiti un raspuns , puteti muri cu aceasta enigma ca si f. multi altii !!!) la batrinete,. dar numai daca va nevoiti in cerdinta ! Daca nu , veti avea aceste intrebari in mod etern ! Traind in credinta si nevoindu-ne astazi mai mult ca ieri, dar in continuu vom putea intelege cite ceva din judecatile lui Dumnezeu . daca nu ne intereseaza lumea lui Dumnezeu, a sfintilor sai si a vietii in duh si adevar ... nu facem altceva decit sa vegetam lumeste , adica sa nu avem viata in duh , deoarece nu ne-a interesat sa o cultivam !

Poate gresesc, dar din ce ati scris inteleg ca nu aveti un raspuns relativ coerent si ca in schimb trebuie cu totii sa ne resemnam si sa suportam "toanele" lui Dumnezeu. Deci eu sa cred in Dumnezeu, dar sa nu ma astept sa primesc vreo lamurire si in acelasi timp nici sa nu indraznesc sa comentez daca ceva imi pare nedrept. Nu prea pare corect, nu credeti?
Ca fapt divers, aveti o cat de mica dovada pentru ce ati afirmat legat de acei arhangheli protectori ai fiecarui popor?
Si, avand in vedere imposibilitatea noastra de a intelege ratiunea dupa care actioneaza Dumnezeu, nu credeti atunci ca ar fi mai intelept sa nu luam de buna o afirmatie precum "acolo unde se naste un copil, Domnul trimite si o paine(adica tot ceea ce ii este de folos pentru a creste", mai ales ca realitatea o infirma zilnic?

zaharia_2009 29.09.2011 18:38:36

Citat:

În prealabil postat de FlaviusM (Post 403915)
Poate gresesc, dar din ce ati scris inteleg ca nu aveti un raspuns relativ coerent si ca in schimb trebuie cu totii sa ne resemnam si sa suportam "toanele" lui Dumnezeu. Deci eu sa cred in Dumnezeu, dar sa nu ma astept sa primesc vreo lamurire si in acelasi timp nici sa nu indraznesc sa comentez daca ceva imi pare nedrept. Nu prea pare corect, nu credeti?
Ca fapt divers, aveti o cat de mica dovada pentru ce ati afirmat legat de acei arhangheli protectori ai fiecarui popor?
Si, avand in vedere imposibilitatea noastra de a intelege ratiunea dupa care actioneaza Dumnezeu, nu credeti atunci ca ar fi mai intelept sa nu luam de buna o afirmatie precum "acolo unde se naste un copil, Domnul trimite si o paine(adica tot ceea ce ii este de folos pentru a creste", mai ales ca realitatea o infirma zilnic?

Oooooo, am teles ce voiti si ce credinta marturisiti !
Va doresc o seara cu pace si lectura cu bunaplacere !

vlad90 29.09.2011 18:58:13

Cati o da Dumnezeu.

caty_deea 29.09.2011 19:16:50

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 403868)
eu mi-as dori 2 copii, baiat si fata. Doamne ajuta!

Ha ha parca scriem scrisori catre Mos Craciun.Sie u imi doresc chestii mici:o mica vila, o mica masina, o mica avere.

Mirela0110 29.09.2011 21:55:21

un caz concret : mama are 10 milioane, tata are 10 milioane. au doi copii si isi doresc foarte mult si al treilea. in cazul in care gradinita e 300 de lei pe luna, deci 600 de lei pt ambii copii, lumina 100, gaz pe lunile de iarna 250-300, telefon, telecablu, internet, 100 de lei, intretinere 100 de lei, fara medicamente, fara haine, faca incaltaminte, isi mai pot ei permine sa il faca si pe al treilea ? si bineinteles, parintii cauta sa isi schimbe locul de munca cu un salar cu macar 2 3 milioane in plus, dar in conditiile actuale cand mai mult se dau oameni afara decat se angajeaza e greu de gasit, nici nu pun discutia daca unul ar fi dat afara din servici ca ar fi de jale din punct de vedere financiar, adica 4-5 oameni cu 10 milioane.

PS: este un caz pur general, cu sume cat mai realiste.

PS2 : poate la scoala nu ar fi cheltuieli asa de mari, 300 de lei/luna/copil.

fallen 29.09.2011 22:08:44

Citat:

În prealabil postat de vlad90 (Post 403919)
Cati o da Dumnezeu.

Super avatar!

vlad90 29.09.2011 22:21:25

Cine are minte sa ia aminte!
 
http://hermanvlad.wordpress.com/2011...piii-lepadati/

maria40 29.09.2011 22:31:23

Citat:

În prealabil postat de horatiu.miron (Post 403851)
Copil = cheltuieli, stres, timp pierdut, nopti nedormite, nervi, o responsabilitate majora in plus, un parinte care nu munceste o lunga perioada de timp ca sa aiba grija de odrasla etc.

Pur si simplu nu renteaza in ziua de azi sa faci un copil. In plus, de ce sa alegi voluntar sa-ti pui piatra de gat, cand poti foarte bine sa traiesti liber si fara griji?

Horatiu imi placi, dar, acum cu ceea ce ai scris m-ai dezamagit....
Adevarul ca nu greutatile sunt acum prea mari ci pretentiile. Si pretentiile astea sunt ale parintilor nu a copiilor. Copiii nu se nasc cu mofturi ci noi parintii cream mediul propice dezvoltarii acestor mofturi la copii....din pacate.
Nimeni nu spune ca trebuie sa le dam copiilor sa manance mamaliga sau paine cu magiun (cu toate ca daca stau sa ma gandesc sunt mai sanatoase).
Nu mai vad o mamica sa spele scutece acum toate au nevoie (pentru confortul lor) de scutece de unica folosinta care din pacate determina un copil sa nu mai faca la olita pana pe la 2 ani. Mancarea bebelusului e musai sa fie in tot felul de borcanele pline de E-uri cumparate de prin supermarket ca na! nu mai stie nimeni sa faca o lingura de mancare bebelului ca e greu dom'le! Foarte greu! Se duc banii pe o gramada de sampoane si sapunele care de care mai parfumate si pe o gramada de alifii exorbitante care fac pielea bebelului catifelata si moale ca-n reclama! Fas, fasss! Praf in ochi la fraieri si la mamici snoabe!
La noi in Ardeal este o vorba: Daca stai sa samalesti(socotesti) din cate e facuta o placinta apai nu mai mananci in veac!
Asa si cu copiii daca stai sa te gandesti cate cheltuieli ai cu ei nu mai faci copii niciodata.
Eu cand am ramas insarcinata cu fiul meu am fost atat de necajita nu pentru ca nu-mi doream copii ci doar ca nu vroiam atunci...nu aveam casa, stateam cu parintii mai multe.
Daca ma intrebi insa care e cea mai mare realizare din viata mea ti-as spune cu siguranta ca baiatul meu.

vlad90 29.09.2011 22:32:42

http://www.youtube.com/watch?v=RgoS9hx1QgE

fallen 29.09.2011 22:39:04

Citat:

În prealabil postat de Mirela0110 (Post 403970)
un caz concret : mama are 10 milioane, tata are 10 milioane. au doi copii si isi doresc foarte mult si al treilea. in cazul in care gradinita e 300 de lei pe luna, deci 600 de lei pt ambii copii, lumina 100, gaz pe lunile de iarna 250-300, telefon, telecablu, internet, 100 de lei, intretinere 100 de lei, fara medicamente, fara haine, faca incaltaminte, isi mai pot ei permine sa il faca si pe al treilea ? si bineinteles, parintii cauta sa isi schimbe locul de munca cu un salar cu macar 2 3 milioane in plus, dar in conditiile actuale cand mai mult se dau oameni afara decat se angajeaza e greu de gasit, nici nu pun discutia daca unul ar fi dat afara din servici ca ar fi de jale din punct de vedere financiar, adica 4-5 oameni cu 10 milioane.

PS: este un caz pur general, cu sume cat mai realiste.

PS2 : poate la scoala nu ar fi cheltuieli asa de mari, 300 de lei/luna/copil.

Cateodata, mai are si Dumnezeu grija.
Uite, o cunostinta de-a mea, avea doi copii marisori (5-6 ani) si l-a mai facut si pe al treilea. Acum, fata sta in Brasov, cu copiii, maica-sa e la munca in Italia, sotul la fel, sora-sa lucreaza in Bucuresti (e prietena fratelui meu), bunica-sa are 1000 de ani si e undeva la tara, iar tatal nu mai e ( a murit). Si zilele trecute, a trebuit sa se interneze cu fetita cea mica in spital, si cine era sa stea cu ceilalti 2? Si stiti ce s-a intamplat? S-a dus mama (mea) si a stat cu ei.

vlad90 29.09.2011 22:47:29

Citat:

În prealabil postat de caty_deea (Post 403926)
Ha ha parca scriem scrisori catre Mos Craciun.Sie u imi doresc chestii mici:o mica vila, o mica masina, o mica avere.

Nu cred ca e interzis sa visezi.

fallen 29.09.2011 22:48:53

Citat:

În prealabil postat de vlad90 (Post 403981)

da. intr-adevar, un loc binecuvantat de Dumnezeu...

vlad90 29.09.2011 22:49:51

Citat:

În prealabil postat de fallen (Post 403988)
da. intr-adevar, un loc binecuvantat de Dumnezeu...

Asta pentru cei ce se plang ca n-o sa aiba cu ce sa-si creasca copiii.

laviniu 29.09.2011 22:53:09

Citat:

În prealabil postat de zaharia_2009 (Post 403907)
De care credinta sunt africanii . Ce porunci implinesc ei ? Cui se supun si de cine asculta ? Cui se inchina si in ce adevar traiesc ?

Cind vei raspunde la aceste intrebari nu vei mai avea intrebari de genul pe care le pui ?

REFUZ sa cred ca in sec. XXI poti face astfel de afirmatii stimate domn! Cred ca majoritatea africanilor care o duc mizerabil, sunt mai curati sufleteste decat 95% din cei de pe acest forum, sa fiu iertat. Nu pot accepta ca o persoana care se declara crestina, judeca atata lume...In Africa sunt multi crestini, dar si din cei la care n-a ajuns cuvantul Domnului, Dumnezeu va mantui poate pe chiar mai multi numeric vb, decat o va face cu indivizi care se proclama drepti si crestini, etc....Numai bine!
ps. cand va spovediti, marturisiti cat judecati si va condamnati fratii? pt OAMENI suntem cu totii!

fallen 29.09.2011 23:04:59

Citat:

În prealabil postat de vlad90 (Post 403989)
Asta pentru cei ce se plang ca n-o sa aiba cu ce sa-si creasca copiii.

Nu cred ca e cineva care n-ar putea sa-si creasca copii daca ar avea 100 de oi, 50 de capre, 70 de vaci, etc. Asta suna cam ca-n Vechiul Testament...

caty_deea 29.09.2011 23:31:48

Citat:

În prealabil postat de vlad90 (Post 403987)
Nu cred ca e interzis sa visezi.

Era o ironie,dar cred ca ti.ai dat seama

penticostalul 29.09.2011 23:38:41

Citat:

În prealabil postat de fallen (Post 403984)
bunica-sa are 1000 de ani si e undeva la tara

Multi inainte! Si sa-și vada cat mai multi nepoti! :1:

On-topic: rata natalitatii in Europa este de 1,5.
Altfel spus, o familie are un copil, alta doi, si tot asa. Asta e media in Uniune.

De ce nu fac europenii mai multi copii? E simplu: nu au bani.
Păi daca ar avea cu ce sa-i creasca... ar face 5 per familie.
Dar daca ioropenii sunt saraci...

Theodor_de_Mopsuestia 29.09.2011 23:54:50

Just!
 
Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 404006)
Multi inainte! Si sa-și vada cat mai multi nepoti! :1:

On-topic: rata natalitatii in Europa este de 1,5.
Altfel spus, o familie are un copil, alta doi, si tot asa. Asta e media in Uniune.

De ce nu fac europenii mai multi copii? E simplu: nu au bani.
Păi daca ar avea cu ce sa-i creasca... ar face 5 per familie.
Dar daca ioropenii sunt saraci...

Ca de obicei, in felul dvs. rafinat, usor ironic, ati punctul pe i, stimate domn. Euroizii suntem saraci tare...in virtute. Suntem la limita supravietuirii...duhovnicesti.

anna21 30.09.2011 00:03:35

Am mai postat acest link pe alt thread, dar mi se pare bun in aceasta discutie: cum se descurca o familie cu 6 copii si o singura sursa de venit (dar uneori nici aia). Bineinteles fara tv, fara telefoane mobile, fara pampers, dar cu gradina proprie si multa organizare.
http://theprudenthomemaker.com/aboutus.aspx

George.m 30.09.2011 00:28:26

Citat:

În prealabil postat de Mirela0110 (Post 403844)
intr-o lume in care salariile sunt destul de mici, cheltuielile pentru a da un copil la cresa, la gradinita, apoi la scoala, de platit o bona pentru a sta cu copilul acasa pana vine unul din parinti acasa (pentru cei care nu au cu cine lasa copilul), eventual in lunile de vacanta, sunt destul de mari, plus ca sunt atatea cheltuieli, mancare, imbracaminte, chletuieli suplimentare ale casei, lumina, gaz, apa, intretinere, cati copii ar trebui sa aiba o familie ?

Cunoaste Dumnezeu mai bine ca noi toate acestea. Stie El bine cati copii se cuvine sa ne daruiasca.
Asta nu inseamna ca trebuie sa fim iresponsabili, ci sa admitem ca Dumnezeu e infinit mai responsabil ca noi.
Primim totul in viata aceasta din mana Lui. Iar daca El ne ofera copiii, nu se cuvine sa strambam din nas, sau sa ne gandim la modalitati prin care sa-L impiedicam sa ni-i daruiasca.
Parca avem prea mare incredere in noi insine, in puterile noaste, si prea putina in Dumnezeu, uitand, din pacate, ca El ne ofera rezolvarea tuturor problemelor pe care le avem.

lore86 30.09.2011 10:32:16

Citat:

În prealabil postat de fallen (Post 403984)
Cateodata, mai are si Dumnezeu grija.

Nu cateodata, ci de fiecare data!

lore86 30.09.2011 10:50:09

Citat:

În prealabil postat de vlad90 (Post 403981)

o, da, m-ai lasat fara cuvinte.
Iata ca se poate.
si asa cred ca s-a raspuns la intrebare: oamenii nu mai fac copii din comoditate. e greu sa te trezesti noaptea de 3-4 ori ca unul vrea la baie, altuia ii e sete, altul a visat urat.E greu sa speli, sa calci, sa gatesti ptr 5 ,6,7 guri.E mult mai usor ptr 2-3.
Femeia din montaj,Ioana cocea cate 10 paini la 2 zile. Oamenii cresteau animale, lucrau pamantul impreuna cu copiii lor.Toti munceau.de dimineata pana seara.dar statul pe scaun la calculator e normal sa dezvolte acest simt al comoditatii.De aceea nu mai facem copii.
Drept ii ca acolo unde se hranesc 4 guri(2 parinti si 2 copii) una, doua guri in plus nu prea se simt.Iar hainele trec de la un copil la altul, dar la Pasti la Craciun e binevenit un schimb nou.
Gradinita, la stat, costa in jur de 170 ron, program prelungit.
Deci, aritmetic scotit...se poate.Dar conditia e asa cum zicea si Doamna Maria, sa creasca decent si fara mofturile parintilor(un tricou cu Hana Montana e cu 5-7 lei mai scump decat unul simplu).Sa fie invatati cu simplitateatea, cu bunul simt, nu sa fie imbracati conform ultimului trend.


Ora este GMT +3. Ora este acum 12:22:28.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.