Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Maslul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5023)
-   -   Ce se face cu uleiul si faina de la Sf.Maslu? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8871)

anisoara 19.03.2010 22:25:09

Ce se face cu uleiul si faina de la Sf.Maslu?
 
UNII IMI SPUN CA SE POATE CONSUMA LA FACUTUL MANCARURILOR DE POST ,ALTII CA SE FACE O PAINE ...MA POATE AJUTA CINEVA ?Sa intreb un preot?

dorinastoica14 19.03.2010 23:24:28

Citat:

În prealabil postat de anisoara (Post 225816)
UNII IMI SPUN CA SE POATE CONSUMA LA FACUTUL MANCARURILOR DE POST ,ALTII CA SE FACE O PAINE ...MA POATE AJUTA CINEVA ?Sa intreb un preot?

La secțiunea intitulată Maslu ceva mai jos vei găsi un topic cu același titlu unde vei afla și răspunsuri.

hanico 21.03.2010 13:47:33

Maslu
 
Citat:

În prealabil postat de anisoara (Post 225816)
UNII IMI SPUN CA SE POATE CONSUMA LA FACUTUL MANCARURILOR DE POST ,ALTII CA SE FACE O PAINE ...MA POATE AJUTA CINEVA ?Sa intreb un preot?

Despre ce se face cu faina de la sf Maslu sunt pareri si pareri. Eu va spun ce am auzit de la o calugarita.
Cu faina si uleiul fie se face o prescura si se consuma in familie sub stricta supraveghere a mamei ca nu cumva copii sau sotul sa o arunce sau sa o rataceasca. In mincare se pune numai daca stiti ca consumati toata mincarea, sa nu se strice si sa se arunce lucru sfintit. Din uleiul, care a mai ramas dupa ce a-ti facut prescura, sau paine, se pune cite o lingurita in farfuria cu mincare pe care stiti sigur ca o consumati la masa.
Insemnati cu sfanta cruce painea sau farfuria cu mincare ca toate sa se faca spre sanatate si buna cinstire a celor sfinte. Doamne ajuta!

Danialex 24.03.2010 14:25:42

Citat:

În prealabil postat de anisoara (Post 225816)
UNII IMI SPUN CA SE POATE CONSUMA LA FACUTUL MANCARURILOR DE POST ,ALTII CA SE FACE O PAINE ...MA POATE AJUTA CINEVA ?Sa intreb un preot?

Faina se poate pune in mancare (paine sau ceva facut in casa), dar cu grija sa nu se arunce din mancarea respectiva, pentru ca faina este sfintita.
Uleiul se poate pune in mancare (tot asa, sa manance toti ai casei si sa nu se arunce nimic din acea mancare) sau se pot unge toti ai casei, de exemplu dimineata dupa ce ia fiecare anafura si aghiasma.

EMANOIL7 14.04.2010 13:01:09

Maslu
 
La partiarhie in fiecare vineri se face sf maslu. Din auzite , din faina cu putin ulei sfintit si aiazma se face o turta care sa coace . Uleiul se pune deasupra mancarii cateva picaturi, nu se fierbe in mancare. De la parintele argatu am auzit, in aiazma se ia dimineata si cate 9 picaturi de ulei de la maslu. Doamne ajuta

Mihaela09 02.12.2010 22:18:46

draga anisoara
 
Stiu de la preotul meu, k uleiul sfintit, la sf. Maslu, te ungi cu el, pe locurile dureroase si pui in candela. Mi-a spus k nu se pune la mancare !Eu am imtrebat vinerea trecuta.
Trebuie folosit doar asa.
Sa-ti fie de folos.

antoniap 03.12.2010 16:14:16

Eu am inteles ca uleiul de la Sfantul Maslu nu se utilizeaza pentru prajit. Se poate pune in candela, se utilizeaza pentru prepararea turtitelor, direct in farfurie in mancare. Ca sa nu se arunce si, pe cat posibil sa nu fie trecut prin foc. Faina, se utilizeaza pentru turtite. Daca se pune in mancare, trebuie sa avem grija s-o consumam pe toata.

georgeval 03.12.2010 16:19:15

Acelasi lucru il stiu si eu din recomandarile preotilor. Dar sa nu uitam ca ratiune uleiului este in primul rand pentru ungere, pe care o putem face si noi acasa dupa canonul de rugaciune- fie dimineata, fie seara.

marius_35 02.06.2012 22:24:21

mie spus ca nu se pune in candela pentru ca este deja sfintit si candela sfinteste uleiul dar am o dilema nu stiu uni spun ca uleiul de la sf maslu nu se pune la mincare alti spun ca se pune nu stiu ce sa mai cred

Simply_me 02.06.2012 23:45:12

Daca ai f mult ulei se poate pune si in candela decat sa se strice mai bine il pui in candela. Daca am avut ulei de la sfinti de ex Sf Nectarie si am avut putin peste acest ulei am mai pus si de la sf maslu ca sa am mai mult timp.

tabitha 20.02.2014 05:31:15

Un articol lămuritor apărut astăzi pe site-ul www.teologie.net :

Probleme practice legate de Slujba Sfântului Maslu

http://www.teologie.net/wp-content/u...beia-maslu.jpg

Întrebare: Părinte Petru, sunt preot român în Occident. În parohia mea am credincioși din toate zonele țării și fiecare încearcă să-și impună propriile obiceiuri. Aceasta se întâmplă mai ales la Sfântul Maslu, când unii enoriași aduc mai multe sticle de ulei, după care le iau acasă și nu știu ce fac cu ele. Alții aduc și făină pentru a coace turte sau îmi cer să le ung hainele rudelor cu ulei. Mai sunt unii care țin 7 lumânări aprinse, câte una la fiecare Evanghelie, și cam toți îmi cer să fac Sfântul Maslu în fiecare săptămână, ceea ce, sincer vorbind, din punct de vedere economic este profitabil. Dar ce este corect din toate acestea și ce nu? Binecuvântarea uleiului se răsfrânge asupra tuturor sticlelor de ulei puse pe masă? La ce folosește făina? Vă mulțumesc!

Răspuns: Înainte de a formula un răspuns la întrebările de mai sus, vreau să apreciez sinceritatea de a aborda astfel de probleme și dorința de a îndrepta ceea ce este greșit. Pentru început vă propun să citiți studiul meu istorico-liturgic asupra slujbei Sfântului Maslu, precum și textul propriu-zis al slujbei (în ultima ediție). Acolo găsiți răspunsuri, fie și mai indirecte, la toate întrebările adresate. Totuși, vreau să detaliez câteva aspecte mai speciale (cu precizarea biblică de la Matei 5:17 - "Să nu socotiți că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc"):


1. Ați menționat foarte bine că săvârșirea săptămânală a Sfântului Maslu e destul de profitabilă. Am întâlnit preoți care mi-au mărturisit că din asta trăiesc. Consider că acesta și este motivul pentru care practica Maslului săptămânal se răspândește tot mai mult, căutându-se diferite modalități de a justifica scurgerea de bani din oameni. Așa ceva este inadmisibil! Oamenii trebuie chemați spre trăirea Evangheliei și spre o împărtășire cât mai deasă cu Trupul și Sângele Domnului, dar nu spre exorcisme sau masluri. Astfel, preotul care-și face bine datoria nu va muri de foame. De la Maslu săptămânal și împărtășire de 4 ori pe an, trebuie să trecem la împărtășire săptămânală și Maslu de 4 ori pe an (+ ori de câte ori este nevoie, la patul bolnavului). Cam asta învață Biserica! Eu vă asigur că, dacă Sfântul Sinod ar interzice sub orice formă primirea de bani la Sfântul Maslu, precum și practica celor 7 lumânări și a pomenirii celor absenți, totul ar reveni la normalitate și preoții și-ar schimba imediat discursul – ar spune că nu-i bine să se facă Sfântul Maslu chiar atât de des și la oameni relativ sănătoși. Și într-adevăr nu-i bine! Așa ceva n-a fost niciodată și nicăieri în Biserica Ortodoxă. Dacă Sfântul Maslu e una din cele 7 Taine (și este net superioară consumului de anafură sau agheasmă), atunci pregătirea pentru Maslu și modul de administrare a acestuia trebuie să fie la înălțimea unei Taine bisericești, dar nu să devină un fel de bazar cu tarabe pline cu ulei și făină și cu o „inflație sacramentală” care se revarsă „la fără frecvență” chiar și peste bețivii din cârciumi, pomeniți cu mult zel la fiecare Maslu.

2. La Sfântul Maslu trebuie să fie adus și binecuvântat doar atâta ulei cât va fi folosit pentru ungere (adică un singur pahar sau câteva, în funcție de numărul preoților prezenți). Nicăieri în slujba Sfântului Maslu nu se pomenește de consumul alimentar al uleiului binecuvântat, ci doar de ungerile care se fac de către preoți. La fel spune și Scriptura (Iacov 5:14). Deci ideea de a binecuvânta mai mult ulei, cu care să se ungă credincioșii singuri sau să fie folosit la mâncare contravine textului biblic și liturgic. Nici într-o altă Biserică Ortodoxă nu se face așa ceva, ci doar în cazuri cu totul speciale, când preotului nu i se permite să intre în secția de reanimare, se poate da puțin ulei sfințit unui medic credincios pentru a unge un bolnav. Eu însă, am văzut că, prin marele orașe și mănăstiri din România (și de prin Republica Moldova), se aduc sute de sticle de ulei dintre care o parte rămân la Biserică, iar altă parte sunt luate acasă. Cred că acest obicei greșit trebuie să înceteze cât mai repede. Oare cât vom mai amăgi lumea? Oare de cât ulei are nevoie o biserică sau un preot? Și chiar dacă ar fi nevoie de cantități mari, putem oare folosi în orice situație ulei de la Maslu? Friptura nu se poate prăji în ulei nesfințit?

3. Obiceiul de a aduce făină la Maslu nu are nici o legătură cu coacerea turtelor, care apare menționată mai nou, găsindu-se parcă o utilitate liturgică pentru făina despre care nu se știe la ce folosește. În realitate însă, din punct de vedere practic, făina servea la înfigerea lumânărilor și a bețișoarelor pentru ungere și nimic mai mult. Închipuiți-vă că suntem în secolul al 18-lea și preotul merge la casa unui bolnav de la țară. Sfeșnic în casă nu este, iar lumânările se înfig în pâine. Miruitor tot nu este, dar, din evlavie față de fiecare picătură de ulei sfințit(!), bețișoarele folosite la ungere nu pot fi puse direct pe masă sau aruncate la gunoi, ci se înfig în făină, iar după aceea se ard. Mai devreme sau mai târziu făina va fi folosită la coacerea pâinii sau a unor turte, dar asta fără nici o legătură cu Maslul sau cu vreo binecuvântare pe care acea făină ar fi primit-o, ci pentru simplul motiv că fiecare gram de făină costă. În prezent însă, având miruitoare speciale și șervețele de unică folosință ce pot fi ușor arse, făina poate lipsi cu desăvârșire de pe masa pentru Maslu. Această făină oricum nu se binecuvântează în vreun fel, din moment ce nu există nici o rugăciune specială pentru ea. Iar dacă harul s-ar revărsa în mod haotic peste tot ce este în jurul uleiului sfințit, atunci, primul lucru de care ar trebuie să ne preocupăm ar fi păstrarea cu evlavie a vaselor din plastic în care se aduc tonele de ulei în toată țara. Dar n-am auzit pe nimeni să aibă astfel de preocupări.

4. Referitor la obiceiul cu ținerea a șapte lumânări nici nu am ce să comentez. E o afacere curată și o amăgire pe față a credincioșilor naivi. Eu înțeleg că-i profitabilă treaba, dar ca să spui că aceasta face parte din rânduială, trebuie să ai mare tupeu. Oamenii trebuie să devină ei înșiși făclii luminoase ale virtuților, dar nu sfeșnice moarte pentru niște lumânări care nici măcar nu sunt din ceară.

5. La Sfântul Maslu nu se ung hăinuțele celor absenți și nu se pomenesc decât primitorii nemijlociți ai Tainei. Dacă nu putem boteza hainele unui prunc și nici pomeni mireasa la Cununie fără să fie prezentă, tot așa nici Maslul nu poate avea forme de oficiere „la fără frecvență”. Biserica are suficiente slujbe la care pot fi pomeniți bolnavii de prin spitale sau de acasă. La Maslu însă se pomenesc doar cei care primesc ungerea cea sfântă. Mai mult decât atât, cei ce doresc să primească această ungere trebuie să se pregătească duhovnicește și, dacă nu sunt de mult timp spovediți și împărtășiți, neapărat să se spovedească și să se împărtășească. Maslul nu este un act magic, ci una din căile de împărtășire a harului dumnezeiesc pentru cei care cred în Dumnezeu și trăiesc după poruncile Lui. Este foarte important să le amintim celor care solicită Sfântul Maslu să nu caute doar vindecare de la Dumnezeu și rezolvarea diferitor probleme cu ajutorul Lui, ci să-L caute pe Însuși Dumnezeu și Împărăția Lui, iar „toate celelalte se vor adăuga lor” (Matei 6:33).

Hector 20.02.2014 21:45:07

Ce o sa mai sara acum ca arsi ,,traditionalistii" de pe forum
,,Erezie!" ,,Ecumenism'' ",,Sfarsitul lumii" ,,Profetii"' ,,Sfintii Parinti"'.....s.a.m.d....

http://2.bp.blogspot.com/-fDVMVSpEfr...22842-001.jpeg


Foarte greu se vor dezvata oamenii sa faca ceva ce sunt obisnuiti sa faca, chiar daca lucrul acela este gresit.

Apropo, pe siteul teologie.net, in articol, sunt si doua link-uri, pentru cei interesati de aprofundarea subiectului.

zaharia_2009 20.02.2014 23:20:56

Citat:

În prealabil postat de mirela.t (Post 551636)
Un articol lămuritor apărut astăzi pe site-ul www.teologie.net :

Probleme practice legate de Slujba Sfântului Maslu

http://www.teologie.net/wp-content/u...beia-maslu.jpg

Întrebare: Părinte Petru, sunt preot român în Occident. În parohia mea am credincioși din toate zonele țării și fiecare încearcă să-și impună propriile obiceiuri. Aceasta se întâmplă mai ales la Sfântul Maslu, când unii enoriași aduc mai multe sticle de ulei, după care le iau acasă și nu știu ce fac cu ele. Alții aduc și făină pentru a coace turte sau îmi cer să le ung hainele rudelor cu ulei. Mai sunt unii care țin 7 lumânări aprinse, câte una la fiecare Evanghelie, și cam toți îmi cer să fac Sfântul Maslu în fiecare săptămână, ceea ce, sincer vorbind, din punct de vedere economic este profitabil. Dar ce este corect din toate acestea și ce nu? Binecuvântarea uleiului se răsfrânge asupra tuturor sticlelor de ulei puse pe masă? La ce folosește făina? Vă mulțumesc!

Răspuns: Înainte de a formula un răspuns la întrebările de mai sus, vreau să apreciez sinceritatea de a aborda astfel de probleme și dorința de a îndrepta ceea ce este greșit. Pentru început vă propun să citiți studiul meu istorico-liturgic asupra slujbei Sfântului Maslu, precum și textul propriu-zis al slujbei (în ultima ediție). Acolo găsiți răspunsuri, fie și mai indirecte, la toate întrebările adresate. Totuși, vreau să detaliez câteva aspecte mai speciale (cu precizarea biblică de la Matei 5:17 - "Să nu socotiți că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc"):


1. Ați menționat foarte bine că săvârșirea săptămânală a Sfântului Maslu e destul de profitabilă. Am întâlnit preoți care mi-au mărturisit că din asta trăiesc. Consider că acesta și este motivul pentru care practica Maslului săptămânal se răspândește tot mai mult, căutându-se diferite modalități de a justifica scurgerea de bani din oameni. Așa ceva este inadmisibil! Oamenii trebuie chemați spre trăirea Evangheliei și spre o împărtășire cât mai deasă cu Trupul și Sângele Domnului, dar nu spre exorcisme sau masluri. Astfel, preotul care-și face bine datoria nu va muri de foame. De la Maslu săptămânal și împărtășire de 4 ori pe an, trebuie să trecem la împărtășire săptămânală și Maslu de 4 ori pe an (+ ori de câte ori este nevoie, la patul bolnavului). Cam asta învață Biserica! Eu vă asigur că, dacă Sfântul Sinod ar interzice sub orice formă primirea de bani la Sfântul Maslu, precum și practica celor 7 lumânări și a pomenirii celor absenți, totul ar reveni la normalitate și preoții și-ar schimba imediat discursul – ar spune că nu-i bine să se facă Sfântul Maslu chiar atât de des și la oameni relativ sănătoși. Și într-adevăr nu-i bine! Așa ceva n-a fost niciodată și nicăieri în Biserica Ortodoxă. Dacă Sfântul Maslu e una din cele 7 Taine (și este net superioară consumului de anafură sau agheasmă), atunci pregătirea pentru Maslu și modul de administrare a acestuia trebuie să fie la înălțimea unei Taine bisericești, dar nu să devină un fel de bazar cu tarabe pline cu ulei și făină și cu o „inflație sacramentală” care se revarsă „la fără frecvență” chiar și peste bețivii din cârciumi, pomeniți cu mult zel la fiecare Maslu.

2. La Sfântul Maslu trebuie să fie adus și binecuvântat doar atâta ulei cât va fi folosit pentru ungere (adică un singur pahar sau câteva, în funcție de numărul preoților prezenți). Nicăieri în slujba Sfântului Maslu nu se pomenește de consumul alimentar al uleiului binecuvântat, ci doar de ungerile care se fac de către preoți. La fel spune și Scriptura (Iacov 5:14). Deci ideea de a binecuvânta mai mult ulei, cu care să se ungă credincioșii singuri sau să fie folosit la mâncare contravine textului biblic și liturgic. Nici într-o altă Biserică Ortodoxă nu se face așa ceva, ci doar în cazuri cu totul speciale, când preotului nu i se permite să intre în secția de reanimare, se poate da puțin ulei sfințit unui medic credincios pentru a unge un bolnav. Eu însă, am văzut că, prin marele orașe și mănăstiri din România (și de prin Republica Moldova), se aduc sute de sticle de ulei dintre care o parte rămân la Biserică, iar altă parte sunt luate acasă. Cred că acest obicei greșit trebuie să înceteze cât mai repede. Oare cât vom mai amăgi lumea? Oare de cât ulei are nevoie o biserică sau un preot? Și chiar dacă ar fi nevoie de cantități mari, putem oare folosi în orice situație ulei de la Maslu? Friptura nu se poate prăji în ulei nesfințit?

3. Obiceiul de a aduce făină la Maslu nu are nici o legătură cu coacerea turtelor, care apare menționată mai nou, găsindu-se parcă o utilitate liturgică pentru făina despre care nu se știe la ce folosește. În realitate însă, din punct de vedere practic, făina servea la înfigerea lumânărilor și a bețișoarelor pentru ungere și nimic mai mult. Închipuiți-vă că suntem în secolul al 18-lea și preotul merge la casa unui bolnav de la țară. Sfeșnic în casă nu este, iar lumânările se înfig în pâine. Miruitor tot nu este, dar, din evlavie față de fiecare picătură de ulei sfințit(!), bețișoarele folosite la ungere nu pot fi puse direct pe masă sau aruncate la gunoi, ci se înfig în făină, iar după aceea se ard. Mai devreme sau mai târziu făina va fi folosită la coacerea pâinii sau a unor turte, dar asta fără nici o legătură cu Maslul sau cu vreo binecuvântare pe care acea făină ar fi primit-o, ci pentru simplul motiv că fiecare gram de făină costă. În prezent însă, având miruitoare speciale și șervețele de unică folosință ce pot fi ușor arse, făina poate lipsi cu desăvârșire de pe masa pentru Maslu. Această făină oricum nu se binecuvântează în vreun fel, din moment ce nu există nici o rugăciune specială pentru ea. Iar dacă harul s-ar revărsa în mod haotic peste tot ce este în jurul uleiului sfințit, atunci, primul lucru de care ar trebuie să ne preocupăm ar fi păstrarea cu evlavie a vaselor din plastic în care se aduc tonele de ulei în toată țara. Dar n-am auzit pe nimeni să aibă astfel de preocupări.

4. Referitor la obiceiul cu ținerea a șapte lumânări nici nu am ce să comentez. E o afacere curată și o amăgire pe față a credincioșilor naivi. Eu înțeleg că-i profitabilă treaba, dar ca să spui că aceasta face parte din rânduială, trebuie să ai mare tupeu. Oamenii trebuie să devină ei înșiși făclii luminoase ale virtuților, dar nu sfeșnice moarte pentru niște lumânări care nici măcar nu sunt din ceară.

5. La Sfântul Maslu nu se ung hăinuțele celor absenți și nu se pomenesc decât primitorii nemijlociți ai Tainei. Dacă nu putem boteza hainele unui prunc și nici pomeni mireasa la Cununie fără să fie prezentă, tot așa nici Maslul nu poate avea forme de oficiere „la fără frecvență”. Biserica are suficiente slujbe la care pot fi pomeniți bolnavii de prin spitale sau de acasă. La Maslu însă se pomenesc doar cei care primesc ungerea cea sfântă. Mai mult decât atât, cei ce doresc să primească această ungere trebuie să se pregătească duhovnicește și, dacă nu sunt de mult timp spovediți și împărtășiți, neapărat să se spovedească și să se împărtășească. Maslul nu este un act magic, ci una din căile de împărtășire a harului dumnezeiesc pentru cei care cred în Dumnezeu și trăiesc după poruncile Lui. Este foarte important să le amintim celor care solicită Sfântul Maslu să nu caute doar vindecare de la Dumnezeu și rezolvarea diferitor probleme cu ajutorul Lui, ci să-L caute pe Însuși Dumnezeu și Împărăția Lui, iar „toate celelalte se vor adăuga lor” (Matei 6:33).

Cel care a redactat aceste rinduri, eventual articol, indiferent daca este preot sau episcop, a pierdut din vedere continutul dar mai ales motivul pt care in taina sf. maslu a fost introdusa evanghelia aVI-a, a femeii cananeence.
Sa nu uitam ca aceasta femeie era de alt neam si de alta credinta decit Hristos si totusi a fost miluita (pe linga faptul ca ea se ruga pt fiica ei neprezenta acolo cu ea) lucru intilnit chiar si in ziua de astazi mai ales in Ardeal, dar nu n umai, unde la aceasta puternica sf. taina vin si crestini altii decit ortodocsii, tocmai pt ca stiu puterea acestei taine si veridicitatea ei.
Fac deci o referire la ultimul punct (5) al postarii de mai sus .
Sa o reascultam fiecare dintre noi cind vom merge cel mai repede la maslu si daca tot nu intelegem putem citi carti dedicate acestei taine, cea mai la indemina si recenta: "Slujba Sfântului Maslu și rugăciuni pentru bolnavi"(http://www.crestinortodox.ro/forum/s...?t=6641&page=7)

tabitha 21.02.2014 06:29:50

Referitor la pct. 5 - și eu mă întrebam de ce mai dăm pomelnic cu cei vii la Sfântul Maslu , dacă slujba este făcută numai pentru cei prezenți. Înseamnă că și acesta - pomelnicul dat la Sf. Maslu - este un obicei fără temei, ca atare ar trebui scos.

Apoi, obiceiul de a duce ulei și făină la Sf. Maslu am observat că îl avem numai noi, românii. Alți ortodocși de alte naționalități - ruși, greci, etc. n-am observat să aducă. Acesta (precum și faptul că nu prea le găseam folosință) este unul din motivele pentru care și eu una am renunțat să mai duc ulei și făină, și doar dau slavă Domnului că am ajuns și eu la slujba Sfântului Maslu și mă mulțumesc cu ungerea cu ulei sfințit, din partea preoților prezenți.

adam000 21.02.2014 15:52:35

Citat:

În prealabil postat de mirela.t (Post 551706)
Referitor la pct. 5 - și eu mă întrebam de ce mai dăm pomelnic cu cei vii la Sfântul Maslu , dacă slujba este făcută numai pentru cei prezenți. Înseamnă că și acesta - pomelnicul dat la Sf. Maslu - este un obicei fără temei, ca atare ar trebui scos.

Mirela, daca mergi la Maslu, normal ar fi sa asculti ce spune preotul (rugaciunea) - ca doar o spune cu voce tare, nu e nimic ascuns - si si toti credinciosii participanti (inclusiv tu) sa se roage impreuna pentru toti ceilalti bolnavi participanti (sa fie o comuniune de rugaciune, nu doar sa se roage preotul de unul singur acolo, in timp ce credinciosii stau doar fizic in biserica precum masinile in garaj fara participare in rugaciune...). Nu zic de tine, ca nu te cunosc, insa daca ai asculta cu atentie slujba si toate rugaciunile de la Maslu, ai vedea ca in randuiala slujbei, preotul ii pomeneste nominal pe cei bolnavi pt care se face Sf Maslu (nu stiu cum de ti-a scapat acest detaliu), care in mod normal ar trebui sa fie prezenti acolo si apoi sa fie unsi de preot cu unntdelemnul sfintit in cadrul slujbei.
De aceea trebuie sa dai pomelnic cu bolnavii vii (si normal prezenti la Sf Maslu), pt ca preotul sa-i pomeneasca nominal (pe fiecare in parte cum se numeste).

Daca nu ai posibilitatea sa asculti slujba, macar cauta pe net cateheza despre Sf Maslu. Uite aici un link catre cateheza:

http://www.patriarhia.ro/ro/documente/catehism23.html

Citat:

MASLUL
218. Unde se face slujba Sfantului Maslu?
In biserica sau in casa bolnavului pentru care se face Maslul.
219. Cine poate savarsi slujba Sfantului Maslu?
Dupa predania veche a Bisericii, pentru slujba Sfantului Maslu trebuie sapte preoti, inchipuind cele sapte daruri ale Duhului, numarate de proorocul Isaia (11, 2-3). Numarul acesta simbolic aminteste si unele fapte din Sfanta Scriptura a Legii Vechi, din care se vede mila si indurarea lui Dumnezeu. Astfel de sapte ori s-a plecat proorocul Elisei peste un copil mort pe care l-a inviat (IV Regi 4, 34-35). De asemenea, sapte au fost preotii care au sunat din trambite si de sapte ori a fost inconjurata cetatea Ierihonului, cand a fost cucerita de izraeliti, la intrarea lor in pamantul Fagaduintei (Iosua 6, 13-16). Si iarasi, de sapte ori s-a rugat proorocul Ilie pe muntele Carmel, pana cand Dumnezeu a dat ploaie pamantului ars de seceta (III Regi 18, 42-45)551 (Sf. Simion al Tesalonicului, Despre Sfantul Maslu, cap. 283, p. 183, 184).
La nevoie pot sluji insa Sfantul Maslu si mai putini preoti: trei (pentru numarul Treimii)552 (Sf. Simion al Tesalonicului, Despre Sfantul Maslu, cap. 283, p. 183, 184) sau cel putin doi. In tot cazul, numai un singur preot nu poate savarsi Sfantul Maslu, caci Sf. Apostol ne spune sa chemam "preotii Bisericii..." (Iacov 5, 14), iar nu pe un preot.
220. Cand se poate face maslu ?
Nu sunt zile sau timpuri anumite pentru savarsirea Sfantului Maslu. Se face oricand e nevoie. in popor se obisnuieste a se face mai ales in zilele de post.
In saptamana Patimilor se obisnuieste Miercuri, Joi si Vineri, dar mai ales in Sfanta si Marea Miercuri, inaintea Ceasurilor, in amintirea Ungerii Mantuitorului cu mir de catre femeia cea pacatoasa (Luca 7, 37-38). Atunci se face in biserici Sfantul Maslu de obste, adica pentru mai multi bolnavi, cu sobor de multi preoti. Bolnavul pentru care se face Sfantul Maslu trebuie mai intai sa se spovedeasca, pentru ca sa i se dea, prin Sfantul Maslu, curatire sufleteasca, adica iertarea pacatelor si tamaduirea trupului de boala553 (Molitfelnicul, Povatuirea de la inceputul slujbei sf. maslu (ed. 1984, p. 114).
221. Se poate face Sfantul Maslu pentru cei sanatosi?
Intrucat prin Taina Sfantului Maslu se dobandeste nu numai tamaduire de bolile trupului, ci si iertarea pacatelor, se poate face maslu nu numai pentru cei bolnavi, ci si pentru cei sanatosi si nu numai o singura data, ci de mai multe ori. Sfantul Simion al Tesalonicului indeamna pe fiecare crestin sa se nevoiasca a-si face Sfantul Maslu554 (Despre Sf. Maslu, cap. 291, p. 188.).
222. Ce lucruri trebuie la savarsirea Sfantului Maslu?
Slujba Sfantului Maslu se face inaintea unei mese pe care se pune Sfanta Evanghelie, lumanari (de regula sapte), un vas cu grau sau cu faina si unul cu untdelemn, precum si sapte betisoare de busuioc infasurate cu vata, cu care preotii vor unge pe bolnav.
223. Care sunt partile cele mai de seama ale slujbei Sfantului Maslu?
Intai rugaciunea pentru sfintirea untdelemnului, pe care o rostesc preotii pe rand pana se plineste de sapte ori. Al doilea, cele sapte Apostole si Evanghelii, urmate fiecare de ectenia intreita si de cate o rugaciune pentru sfintirea untdelemnului si pentru tamaduirea bolnavului. Al treilea, ungerea de sapte ori a celui bolnav cu untdelemn sfintit, rostindu-se de fiecare data rugaciunea: "Parinte sfinte, Doctorul sufletelor si al trupurilor... tamaduieste si pe robul Tau acesta (numele) de neputinta trupeasca si sufleteasca ce l-a cuprins..." si asa mai departe, precum scrie in Molitfelnic.
224. Ce trebuie sa stim despre untdelemnul de la Sfantul Maslu?
Fiind binecuvantat de preoti cu chemarea lui Dumnezeu, acest untdelemn este sfintit si plin de darul dumnezeiesc al Duhului Sfant, ca si apa Botezului. El are puterea de a Sfinti sufletul si de a tamadui trupul, a izgoni bolile, a vindeca ranile, a curati intinaciunea pacatului si a impartasi mila si indurarea lui Dumnezeu.
Daca tot iei tu in discutie acea afirmatie pe care o face parintele ca: "Dacă nu putem boteza hainele unui prunc și nici pomeni mireasa la Cununie fără să fie prezentă, tot așa nici Maslul nu poate avea forme de oficiere „la fără frecvență”.
atunci macar ia in consideratie comparatia pina la capat - ca asa cum la botez preotul pomeneste numele copilului care se boteaza (si nu orice copil prezent in biserica), sau pomeneste numele miresei care se cununa (si nu toate femeile nemaritate prezente in biserica), la fel se pomeneste nominal si la Sf Maslu. De-aia este nevoie de pomelnicul cu cei bolnavi trupeste sau sufleteste vii pt care se face Sf Maslu.

Dincolo de randuiala necesara pt ca taina Sf Maslu sa fie valida, se intinde mila lui Dumnezeu, care este nemasurata - asa cum bine explica Zaharia cu pilda femeii cananeence. Oare daca un preot se roaga (impruna cu credinciosii), nominal, si pt un alt bolnav decat cei prezenti, crezi tu ca Dumnezeu nu il va milui si pe acela nici macar un pic? chiar daca nu a fost valida acea taina a Maslului pt acela, totusi orice rugaciune nu este trecuta de Dumnezeu cu vederea si numai El stie cum va considera sa il miluiasca. Cred ca normal ar fi, ca atunci cand ducem un pomelnic pt insanatosirea cuiva/unora bolnav/bolnavi care nu poate/pot participa fizic la Sf Maslu, normal ar fi sa ne rugam si noi in rugaciunea noastra personala pt ei, cu rugaciunile pt bolnavi care exista in cartile obisnuite de rugaciuni (ca doar de-aia ne cumparam carti de rugaciuni, nu numai pt rugaciunile de seara si de dimineata... ci sa ne folosim de toate rugaciunile din ele).
Deci nu este normal nici sa excluzi mila lui Dumnezeu, asa cum nu este normal nici sa nu implinesti toata randuiala care trebuie pt Sf Maslu, cand ai putea sa o faci.

tabitha 21.02.2014 20:28:06

adam000, draga mea, nu mi-a scapat detaliul cu rugaciunea spusa pentru cei inscrisi pe pomelnic. Dar noi acolo nu ii trecem doar pe cei prezenti. De aceea m-a contrariat afirmatia parintelui Pruteanu, care spunea ca slujba Sfantului Maslu se face doar pentru cei prezenti.
Mi s-a parut in schimb interesant ce spunea Zaharia, cu evanghelia femeii cananeence.
Am sa-l intreb pe preotul nostru daca este OK sa dam in continuare pomelnic ptr Sf. Maslu - care sa cuprinda si personae neprezente la slujba.

ovidiu b. 21.02.2014 22:41:36

Citat:

În prealabil postat de mirela.t (Post 551748)
Am sa-l intreb pe preotul nostru daca este OK sa dam in continuare pomelnic ptr Sf. Maslu - care sa cuprinda si personae neprezente la slujba.

Te rog să ne dai și nouă răspunsul. E bine de știut.

ovidiu b. 21.02.2014 22:54:22

Citat:

În prealabil postat de mirela.t (Post 551748)
Mi s-a parut in schimb interesant ce spunea Zaharia, cu evanghelia femeii cananeence.

Am să-i trimit un mail pr. Petru exact cu comentariul făcut de Zaharia referitor la punctul 5. Sunt curios ce răspuns o să primim.

adam000 21.02.2014 23:34:57

As vrea sa nuantez un pic fata de exemplul lui Zaharia.

Eu inteleg faptul ca putem pomeni ortodocsi pe pomelnicul de la Maslu, chiar daca nu sint prezenti la Maslu - si nu in sensul ca o asemenea pomenire ar face ca Taina Sf Maslu sa fie valida si pt ei (intrucat Sf Maslu se face doar pt cei prezenti, pomeniti si unsi de preot cu untdelemn sfintit - asa cum spunea si parintele), ci in sensul milei lui Dumnezeu (exemplul femeii cananeence), ca nici o rugaciune pt cineva nu este trecuta cu vederea de Dumnezeu ci, in felul in care va randui El, tot ii va milui si pe aceia (intrucatva, tot ii va ajuta si pe ei, pt ca mila lui Dumnezeu este mare).

Nu mai sint insa de acord cu continuarea de a pomeni la Sf Maslu si oameni de alta crediinta:

Citat:

În prealabil postat de zaharia_2009 (Post 551704)
lucru intilnit chiar si in ziua de astazi mai ales in Ardeal, dar nu n umai, unde la aceasta puternica sf. taina vin si crestini altii decit ortodocsii, tocmai pt ca stiu puterea acestei taine si veridicitatea ei.

Nu stiu unde in Ardeal a intalnit asa ceva (prin partile din Ardeal pe care le cunosc eu, nu am intalnit un astfel de obicei, ba din contra, ortodocsii sint f bine catehizati in crediinta noastra ortodoxa si nu fac ciorba interconfesionala sau alt fel de confuzii), insa o asemenea practica (de a pomeni persoane de alte religii) la Sfintele Taine nu este de loc canonica (nici valida). Cum ar putea cineva care nu are comuniune harica (un protestant de ex care nu a primit Harul de la Botez) sa sa participe, sa aiba partasie cu Harul si Sfintele Taine, cand acela nici nu crede in asa ceva?

Pina la urma, chiar si la Liturghie au voie sa participe fizic doar in prima parte (a catehumenilor), pina la "cei chemati iesiti"...
Iar daca vor crede si vor dori sa vina la noi la ortodocsi, atunci dupa ce se vor boteza vor putea sa participe la intreaga liturghie, precum si la celelalte Taine

adam000 21.02.2014 23:48:36

Citat:

În prealabil postat de mirela.t (Post 551748)
Am sa-l intreb pe preotul nostru daca este OK sa dam in continuare pomelnic ptr Sf. Maslu - care sa cuprinda si personae neprezente la slujba.

Da, asta este cea mai buna atitudine pe care o putem avea toti/fiecare, pt o raportare corecta/dreapta fata de intelegerea crediintei noastre: sa ne intrebam duhovnicul!

tabitha 22.02.2014 05:12:11

Citat:

În prealabil postat de adam000 (Post 551777)
Da, asta este cea mai buna atitudine pe care o putem avea toti/fiecare, pt o raportare corecta/dreapta fata de intelegerea credintei noastre: sa ne intrebam duhovnicul!

Părintele respectiv unde merg eu de obicei la Sf. Maslu nu este duhovnicul meu.
Dar am să-l întreb și pe părintele duhovnic... :) Așa o să avem o părere românească, și una americană.

ovidiu b. 22.02.2014 13:20:20

Citat:

În prealabil postat de adam000 (Post 551776)
Nu stiu unde in Ardeal a intalnit asa ceva (prin partile din Ardeal pe care le cunosc eu, nu am intalnit un astfel de obicei, ba din contra, ortodocsii sint f bine catehizati in crediinta noastra ortodoxa si nu fac ciorba interconfesionala sau alt fel de confuzii), insa o asemenea practica (de a pomeni persoane de alte religii) la Sfintele Taine nu este de loc canonica (nici valida).

Nu știu dacă e chiar așa. Și nu vorbesc numai de Ardeal, ci în general. Acum, în ceea ce privește Ardealul, eu am trei probleme: folosirea lui "Mărire" în loc de "Slavă Tatălui și Fiului și Sfântului Duh", cunțana și "cerșitul" de bani în timplul Sf Liturghii de către consilierii bisericii. Și sunt multe altele... În primul rând, din păcate, catehizarea lipsește la preoți. :2:

adam000 22.02.2014 18:50:47

Cuvintele sint sinonime, deci nu e nici o problema, decat ca esti tu neobisnuit sa folosesti sinonime

Citat:

SLÁVĂ, slăvi, s. f. 1. (Mai ales la sg.) Glorie, faimă, renume. Laudă, preamărire, proslăvire. Expr. Slavă Domnului sau slavă ție, Doamne! exclamație prin care cineva își exprimă satisfacția pentru reușita unui lucru. 2. înaltul cerului, văzduh. Expr. A ridica casa în slavă = a face zgomot, tărăboi. 3. (Bis.) Măreție, grandoare a divinității. 4. (înv; construit cu dativul; cu valoare de prepoziție) Grație..., datorită..., mulțumită... — Din limba slavă (veche)"sl. slava.

MĂRÍ 1, măresc, vb. IV. 1. Refl. și tranz. A crește sau a face să crească în dimensiuni, în număr, în cantitate etc.; a spori sau a face să sporească, a (se) înmulți. ♦ Refl. A crește în vârstă, a se face mai mare. 2. Tranz. A crește, a ridica (valoarea, prețul). 3. Tranz. și refl. A (se) intensifica, a (se) dezvolta. 4. Tranz. și refl. A (se) prelungi în timp. 5. Tranz. A da cinstea, considerația cuvenită; a stima, a prețui, a slăvi, a preamări pe cineva sau ceva. 6. Refl. (Înv. și pop.) A se îngâmfa, a se făli, a se mândri. – Din mare1
Cuntan a fost ortoxox. Acuma nu am timp sa-ti caut referinte despre Cuntan dar mai tarziu cand o sa am timp iti pot cauta. Ca nu esti tu obisnuit cu genul ala de muzica e alta treaba. Este o muzica mai usor de cantat de credinciosi, ori scopul este ca toti credinciosii din biserica sa participe in rugaciunea cantata, caci importanta este rugaciunea - daca muzica cuntana favorizeaza asta, este cu atat mai bine - decat sa ai un singur cantaret care este in stare sa cante muzica psaltica la strana in timp ce restul oamenilor din biserica dormiteaza pe ei, sau se plictisesc, pt ca nu sint in stare sa o cante, mai bine o biserica in care toti se roaga cantand impreuna si toti dau raspunsurile stranei in cor (nu numai unul sau doi din strana cum se intimpla cu psaltica), dupa muzica cuntana.

Preotii din Ardeal pe care ii cunosc eu sint f bine catehizati si f canonisti, rigurosi. Toti. Iar ca medie a credinciosilor din zona de Adreal pe care o cunosc eu, au mai putine superstitii si babisme decat astia din regat - dovada ca au fost f bine catehizati. Acuma nu imi permit sa fac o generalizare, pt ca este gresit sa generalizam asa cum faci tu. Pina la urma parintele Arsenie Boca, pe care am vazut ca il pretuiesti, a fost preot ardelean. Si nu numai el...

ovidiu b. 22.02.2014 23:34:50

"Peste tot, grecescul δόξα trebuie tradus cu "slavă", iar μεγαλωσύνη/μεγαλή – "cu mărire". Confuzia acestor două cuvinte este o mare eroare nu numai filologică, ci și teologică. Nici o limbă nu identifică aceste noțiuni, ci toate fac o distincție clară între ele. Cuvântul slavă – δόξα vine de la verbul δοκέω – a avea o părere sau opinie [despre ceva sau cineva] și se referă, în cazul dat, la o adorare a lui Dumnezeu dublată de un anumit fel de a crede în El (ortho-doxia); deci nu este o simplă elogiere sau laudă. Cuvântul "mărire" însă este înțeles ca o cinstire inferioară și deseori se referă la Maica Domnului și la sfinți, și foarte rar – la Dumnezeu. (Despre acest subiect, a se vedea cartea magistrală a Pr. Paraschiv ANGELESCU, Slavă și Mărire, București, 1939.)" - "Liturghia Ortodoxă istorie și actualitate" - Ierom. Petru Pruteanu

Poți conspecta și acest articol: http://actualitateaortodoxa.com/arti...Tie-Doamne.php

ovidiu b. 22.02.2014 23:41:25

Uploadez și cartea "Slavă și Mărire" - Pr. Paraschiv Angelescu, București, 1939: http://s0.docspal.com/files/processe...ava-marire.pdf

ovidiu b. 23.02.2014 00:46:53

Citat:

În prealabil postat de adam000 (Post 551811)
Cuntan a fost ortoxox. Acuma nu am timp sa-ti caut referinte despre Cuntan dar mai tarziu cand o sa am timp iti pot cauta.

Nu mai căuta, pe mine nu mă conving referințele despre Cunțan. :1:
E suficient să observi când a apărut cunțana.

Citat:

În prealabil postat de adam000 (Post 551811)
Ca nu esti tu obisnuit cu genul ala de muzica e alta treaba.

M-am născut în cunțană, iar când am descoperit psaltica am simțit că îmi transmite altceva, ceva dumnezeiesc, poartă alt duh, te ajută să te aduni.

Citat:

În prealabil postat de adam000 (Post 551811)
Este o muzica mai usor de can tat de credinciosi,

Și noi dăm lui Dumnezeu ce e mai ușor, ce e mai "ieftin"? :1:

Citat:

În prealabil postat de adam000 (Post 551811)
ori scopul este ca toti credinciosii din biserica sa participe in rugaciunea cantata,

La biserică participi cu sufletul, nu cu vocea (dacă nu poți și nu te pricepi). Părintele Arsenie spunea să cântăm cu urechea. E mai important să asculți și să cânți în sinea ta, cu sufletul, decât să "deformezi" răspunsurile. Sunt de acord cu tine, în cazul în care credincioșii știu ce fac.
Ce e mai plăcut: un răspuns la unison, lin, cald sau zbierăturile mirenilor care vor să-și demonstreze calitățile de cântăreți?

Citat:

În prealabil postat de adam000 (Post 551811)
caci importanta este rugaciunea - daca muzica cuntana favorizeaza asta, este cu atat mai bine

În cazul în care fiecare cântă cum îl taie capul și dintr-n răspuns lin, cald, la unison iese un ghiveci de strigături, nu e tocmai bine. Ori în acest sens există chiar și canoane. Am să caut dacă e nevoie...

Citat:

În prealabil postat de adam000 (Post 551811)
- decat sa ai un singur cantaret care este in stare sa cante muzica psaltica la strana in timp ce restul oamenilor din biserica dormiteaza pe ei, sau se plictisesc, pt ca nu sint in stare sa o cante, mai bine o biserica in care toti se roaga cantand impreuna si toti dau raspunsurile stranei in cor (nu numai unul sau doi din strana cum se intimpla cu psaltica), dupa muzica cuntana.

La biserică nu te duci să cânți, dormitezi etc...Scopul e altul.

Citat:

În prealabil postat de adam000 (Post 551811)
Preotii din Ardeal pe care ii cunosc eu sint f bine catehizati si f canonisti, rigurosi. Toti.

Și eu cunosc, nu neg că nu sunt. Dar dacă tu nu vezi nici o diferență între ceea ce există și ceea ar trebui să existe, atunci nu vom ajunge la un consens.

Citat:

În prealabil postat de adam000 (Post 551811)
Iar ca medie a credinciosilor din zona de Adreal pe care o cunosc eu, au mai putine superstitii si babisme decat astia din regat - dovada ca au fost f bine catehizati.

Sunt și în Ardeal destule superstiții și babisme, poate nu așa de multe ca în sud, dar asta nu înseamnă că sunt foarte bine catehizați.

Citat:

În prealabil postat de adam000 (Post 551811)
Pina la urma parintele Arsenie Boca, pe care am vazut ca il pretuiesti, a fost preot ardelean. Si nu numai el...

Și pr Teofil și alți părinți. Pe părintele Arsenie nu-l apreciez pentru că a fost preot ardelean, ci pentru că a fost un preot model cu o trăire înaltă. Apropo, la Man. Sâmbăta, pe vremea părintelui Arsenie, se cânta psaltică și s-a păstrat până astăzi psaltica, slavă Domnului!

tabitha 23.02.2014 07:20:47

Citat:

În prealabil postat de ovidiu b. (Post 551772)
Am să-i trimit un mail pr. Petru exact cu comentariul făcut de Zaharia referitor la punctul 5. Sunt curios ce răspuns o să primim.

Ce-a zis părintele Petru? și eu sunt un pic curioasă... am să vă spun și eu ce răspuns primesc de la preoți în legătură cu pomelnicul.

tabitha 23.02.2014 07:40:39

Aici e răspunsul pe care l-am primit de la părintele meu duhovnic (un american de origine română) - când l-am întrebat de pomelnicul la Sf. Maslu și i-am dat să citească link-ul la articolul păr. Petru Pruteanu :

He's right, of course, but we are not forbidden to offer prayers for anyone at any time, even during an unction service. It gets strange with people bringing in flour and oil of their own, or even stranger, items of other people's clothing. It's prevalent among Romanians and some Serbs. The flour and oil that they bring in is NOT consecrated oil of healing, only that which is blessed and used. And consecrated oil should not be given out to take home… just like we would never give out holy Communion to take home.

Strictly speaking, serving a general unction service for people who are not in a state of serious illness is also a innovation -- but not necessarily a bad one. Doing it monthly or during holy week is a new idea…

FrC=

ovidiu b. 23.02.2014 19:34:02

Citat:

În prealabil postat de mirela.t (Post 551874)
Ce-a zis părintele Petru? și eu sunt un pic curioasă... am să vă spun și eu ce răspuns primesc de la preoți în legătură cu pomelnicul.

Încă nu am primit un răspuns. Și eu sunt curios, nu cred că părintele a făcut acele afirmații fără să aibă în vedere evanghelia a VI-a care se citește la Sf. Maslu. Am să postez când primesc un răspuns.

ovidiu b. 23.02.2014 19:42:44

Frumos/echilibrat răspunsul duhovnicului tău. :1:

zaharia_2009 23.02.2014 21:55:26

Citat:

În prealabil postat de ovidiu b. (Post 551853)
"Peste tot, grecescul δόξα trebuie tradus cu "slavă", iar μεγαλωσύνη/μεγαλή – "cu mărire". Confuzia acestor două cuvinte este o mare eroare nu numai filologică, ci și teologică. Nici o limbă nu identifică aceste noțiuni, ci toate fac o distincție clară între ele. Cuvântul slavă – δόξα vine de la verbul δοκέω – a avea o părere sau opinie [despre ceva sau cineva] și se referă, în cazul dat, la o adorare a lui Dumnezeu dublată de un anumit fel de a crede în El (ortho-doxia); deci nu este o simplă elogiere sau laudă. Cuvântul "mărire" însă este înțeles ca o cinstire inferioară și deseori se referă la Maica Domnului și la sfinți, și foarte rar – la Dumnezeu. (Despre acest subiect, a se vedea cartea magistrală a Pr. Paraschiv ANGELESCU, Slavă și Mărire, București, 1939.)" - "Liturghia Ortodoxă istorie și actualitate" - Ierom. Petru Pruteanu

Poți conspecta și acest articol: http://actualitateaortodoxa.com/arti...Tie-Doamne.php


Postul tau este binevenit si baza de referinta este categorica.
Eu insumi am reluat de 3 ori pe acest forum subiectul diferentelor de transcriere a unor termeni (evident!, dar evident, cu modificarile obligatorii de sens si substanta a textului, in mod nebanuit) din editii mai vechi ale cartilor de slujba si am fost contrat, sau sa zic asa, mai eufemistic, incurcat, de frati care au ca baza de documentare doar Dex-online.
Nu doresc sa comentez despre asemenea postari (a celor care m-au contrat)si despre cei care le emit deoarece sunt jenante si denota multe lucruri, cel putin atitudinale (daca sti sora sau frate ca nu sti despre un lucru temeinic, nu te mai grabi sa te dai destept atit de facil, ca desteptaciunea se cistiga greu, nu apelind la Dex-online, sau crezi ca numai pe tine te duce capul sa apelezi la asa ceva !) lasa mult de dorit, nemaivorbind de scrupulozitatea formarii tale stiintifice ca intelectual si de renuntarea definitiva la usuratatea savantlicurilor.
Dar dualitatea "slava-marire", este doar un exemplu din cartile de slujba si care nu schimba sensul ideii, al comunuicarii, al enuntuluii (schimba altceva, intensitatea, nivelul, importanta, grandoarea !), dar sunt cuvinte sau semne de punctuatie care schimbate modifica total sensul afirmatiei sau uneori poate impinge in erezie, fara a prinde chiar de veste.

Iar acum ginditi-va, si va invit pe fiecare din cei care mergeti constant la biserica, sa fiti atenti la ce se "vorbeste", la libretul liturghiei, ca si a altor slujbe, si sa sesizati voi insiva diferentele.
Desigur ca va trebui sa aveti si filade sau carticele sau carti de rugaciuni pt. enoriasi in care este publicat textul liturghiei(ca sa aveti un text"corect" cu care sa faceti comparatia).
Sa sesizati voi insiva ce greseli capitale fac uneori preotii, fara ca macar sa aibe habar ce este cu ei pe lumea aceasta, si pornind de la acestea sa va ginditi si cite alte greseli mai faca avind atitudini parelnice in viata duhovniceasca(daca un text scris corect al Sf. Liturghii in liturghier nu pot sa il citeasca corect, dara-mi-te alte lucruri, precum sutele de canoane pe care cu greu le ti minte !) si mai departe, fii lor duhovnicesti, cite fac si cum acestia se contrazic apoi in discutii cu alti enoriasi, pe motiv ca asa au fost invatati sau auzit pe duhovnicii lor ! Si avem exemple chiar aici pe forum (sophia, unul dintre exemple, si nu numai!).
Mi-aduc aminte ca acum un an si jumatate a facut mare voga pe TV, exemplul unui preot bucurestean, doctor in teologie(ca popii astia de la Bucuresti mai toti sunt doctori, dupa modelul catolic, pt a fi numiti si ei cu falosul "eminenta sa dotore Aiurel" si sa nu fie astfel mai prejos decit...) a savirsit botezul copilasului nustiu carei vedete(sau nasa era o vedeta ?) si la exorcizarile botezului ii tragea popa cu : "te lepezi de Hrtistos?" si nasa raspundea :"Ma lepad de Hristos!" si tot asa de trei ori.
Cind apartinatorii a facut publica inregistrarea video a botezului si lumea s-a scandalizat iar preotul a fost intervievat, a gasit el de cuviinta sa o scalde si sa o dea la intors cum ca negrul nu-i chiar negru si ca albul pur este prea alb !
Iar botezul nu a fost repetat si facut cum trebuie iar copilul a fost inchinat ... cui credeti voi ?
Si si in ziua de astazi, acelasi doctor preot este consilier sau inspector la arhiepiscopia bucurestilor, aparind de multe ori la Trinitas, in emisiuni in care are o parere sau un cuvint"greu" de spus despre cine este si ce vrea sa fie Hristos !
Am sa caut pe Youtube sa vad daca mai este clipul si cum il cheama pe preot.
In acest caz nu exista decit 2 variante :
- ori religia este asa, o facatura, o chestie de paravan, o preocupare fatarnica a omului contemporan dar fara nici o importanta de adevaratelea, si atunci nu este nici o greseala daca mai incurcam "slava" cu "marire", "in pace sa ne rugam" cu "cu pace sa ne rugam", "pt. unitatea" cu "pt. unirea","te lapezi de satana" cu "te lepezi de Hristos", "tot omul este minciuna" cu "tot omul este mincinos","binecuvinteaza" cu "binecuvinteaza- cu caciula si nu cu punct pe "i"", " nu ne lasa in ispita" cu "nu neduce in ispita"," care din Tatal purcede" cu "de la Tatal purcede", s.a.m.d.... deci nu mai conteaza cum zicem, conteaza sa mearga muzica bine si corul sa fie madrigal, popa sa aibe voce de bariton si sa stie sa intoarca diejii bine, sa aibe "costumul de scena" frumos si cit mai aiurit(sau , aurit !)tamiia sa fie cit mai parfumata, din Maroc sau din Yemen, luminarile sa fie aduse de la Vaticarm, si nasii sa plateasca cit mai mult la slujbe sa vada "fratii" ca este potent... Si toata lumea iese multumita de la slujba iar cind ii intrebi cum a fost, raspund ca si iesitii de la spectacolul de teatru: frumooos dom'le ! foarte frumos !
- sau chiar exista Dumnezeu si atunci dupa cuvintul ap. Pavel, a sf. Lavrentie de cernigov si a sf. Serafim Rose, si a citor parinti 'or mai spus acelasi lucru, vom da socoteala pt fiecare(dar negresit, pt fiecare) cuvint rostit si pt. fiecare adaugire sau scurtare ori proasta citire din sfintele slujbe.

Dar de, dintr-o suta de crestini care intra intr-o biserica, indiferent de moment, fiecare intelege si vrea altceva decit ceea ce este credinta simpla si curata !

Miha-anca 24.02.2014 00:52:26

Citat:

În prealabil postat de ovidiu b. (Post 551905)
Frumos/echilibrat răspunsul duhovnicului tău. :1:

Dar ce spune acest duhovnic, ovidiu b? Spune-ne si noua.

Miha-anca 24.02.2014 01:00:57

Citat:

În prealabil postat de zaharia_2009 (Post 551920)
Mi-aduc aminte ca acum un an si jumatate a facut mare voga pe TV, exemplul unui preot bucurestean, doctor in teologie(ca popii astia de la Bucuresti mai toti sunt doctori, dupa modelul catolic, pt a fi numiti si ei cu falosul "eminenta sa dotore Aiurel" si sa nu fie astfel mai prejos decit...) !

Frate Zaharia, e plina Scandinavia de acesti preoti ortodocsi romani cu doctorat la catolici.

DragosP 24.02.2014 06:24:22

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 551941)
Dar ce spune acest duhovnic, ovidiu b? Spune-ne si noua.

"He's right, of course, but we are not forbidden to offer prayers for anyone at any time, even during an unction service. It gets strange with people bringing in flour and oil of their own, or even stranger, items of other people's clothing. It's prevalent among Romanians and some Serbs. The flour and oil that they bring in is NOT consecrated oil of healing, only that which is blessed and used. And consecrated oil should not be given out to take home… just like we would never give out holy Communion to take home.

Strictly speaking, serving a general unction service for people who are not in a state of serious illness is also a innovation -- but not necessarily a bad one. Doing it monthly or during holy week is a new idea… "

stefan florin 24.02.2014 09:48:07

Citat:

În prealabil postat de anisoara (Post 225816)
UNII IMI SPUN CA SE POATE CONSUMA LA FACUTUL MANCARURILOR DE POST ,ALTII CA SE FACE O PAINE ...MA POATE AJUTA CINEVA ?Sa intreb un preot?

la maslu NU se foloseste faina.In legatura cu uleiul, cu el te ungi la locurile unde exista "problema sau problemele" de sanatate

ovidiu b. 24.02.2014 10:16:26

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 551941)
Dar ce spune acest duhovnic, ovidiu b? Spune-ne si noua.

Vezi ultimul mesaj al lui Dragoș. Dacă nu te descurci poți folosi google translate: http://translate.google.com/

ovidiu b. 24.02.2014 11:39:09

Citat:

În prealabil postat de zaharia_2009 (Post 551920)
- ori religia este asa, o facatura, o chestie de paravan, o preocupare fatarnica a omului contemporan dar fara nici o importanta de adevaratelea, si atunci nu este nici o greseala daca mai incurcam "slava" cu "marire", "in pace sa ne rugam" cu "cu pace sa ne rugam", "pt. unitatea" cu "pt. unirea","te lapezi de satana" cu "te lepezi de Hristos", "tot omul este minciuna" cu "tot omul este mincinos","binecuvinteaza" cu "binecuvinteaza- cu caciula si nu cu punct pe "i"", " nu ne lasa in ispita" cu "nu neduce in ispita"," care din Tatal purcede" cu "de la Tatal purcede", s.a.m.d.... deci nu mai conteaza cum zicem, conteaza sa mearga muzica bine si corul sa fie madrigal, popa sa aibe voce de bariton si sa stie sa intoarca diejii bine, sa aibe "costumul de scena" frumos si cit mai aiurit(sau , aurit !)tamiia sa fie cit mai parfumata, din Maroc sau din Yemen, luminarile sa fie aduse de la Vaticarm, si nasii sa plateasca cit mai mult la slujbe sa vada "fratii" ca este potent...

Și uite așa distrugem Tradiția prin neglijarea "micilor" greșeli (justificate de comoditate, indiferență, lipsă de interes în a cunoaște dreapta credință), dând lui Dumnezeu ce ne vine nouă mai comod, mai "ieftin".
Și ce putem face noi când într-o catedrală se cântă "Mărire" pe cunțană de un cor, iar în față avem un slujitor profesor universitar doctor în liturgică?

ovidiu b. 24.02.2014 11:56:20

Citat:

În prealabil postat de mirela.t (Post 551874)
Ce-a zis părintele Petru?

Am primit răspunsul chiar pe site: http://www.teologie.net/2014/02/19/m...ice/#more-4074

Ieromonah Petru Pruteanu spune:
"În acel fragment evanghelic se pune accent pe credința femeii (vedeți și replica Mântuitorului) și nu pe puterea lui Hristos de a vindeca de la distanță, care este scoasă în evidență în vindecarea slugii sutașului (“zi numai cu cuvântul și se va vindeca sluga…”).

Nu uitați de însăși denumirea Tainei, care se numește “Sfântul Ulei”. Ca bază biblică a acestei Taine este luat textul de la Iacov, unde se spune, “De este cineva bolnav între voi, să cheme preoții Bisericii și rugăciunea credinței va mântui pe (A)CEL bolnav”. Rugăciunile 3 și 4 de la Maslu (care sunt și cele mai vechi) arată legătura dintre rugăciune și ungere și face trimitere clară la cei care sunt de față și se ung cu uleiul sfințit.

În cazul femeii cananience, Hristos nu i-a trimis ulei sfințit, ci a vindecat-o cu cuvântul. E cu totul altceva. Sf. Maslu este Tainei vindecării prin Ulei Sfințit. Celelalte harisme bisericești ale vindecării sunt reflectate în alte tipuri de rânduieli și rugăciuni!"

ovidiu b. 24.02.2014 11:59:10

Ieromonah Petru Pruteanu spune:
"Eu nu exclud totalmente posibilitatea pomenirii celor bolnavi la Sf. Maslu, dar ca o rugăciune adițională, în cadrul ultimei ectenii întreite. În rest, toată slujba se referă exclusiv la cei care sunt de față și sunt unși cu ulei sfințit.

Aș mai face o precizare teologică importantă:
1. La instituirea euharistiei Hristos spune “Beți dintru acesta TOȚI…”, pe când, atunci când apostoloul Iacov vorbește despre Maslu, spune “DE ESTE CINEVA BOLNAV dintre voi SĂ CHEME preoții Bisericii”. Deci, în mod normal, Liturghia este Taina la care noi singuri ne adunăm și suntem chemați să facem TOȚI asta, pe când Maslul este destinat doar celor bolnavi, care nu pot veni la Liturghie, ci CHEAMĂ preoții la ei acasă ca să-i ungă cu ulei “pentru a-i da întregi Bisericii Sale” (rugăciunea a 4-a de la Maslu), ca iarăși să se poată aduna cu toți pentru a se împărtăși.
2. În trecut, pomenirile la Liturghie se făceau în cadrul dipticelor (după “Întâi pomenește Doamne…”) și puteau fi pomeniți doar cei care nu erau opriți de împărtășire. Adică eu pot pomeni la Liturghie pe cel care se împărtășește într-o altă biserică, nu neapărat în locașul în care slujesc eu. Or, în cazul Maslului, se dorește pomenirea celor nu-și fac Sf. Maslu în altă parte, ci nu-și fac deloc și poate nici nu are nevoie de el (că e relativ sănătos). Că dacă ar dori să-și facă Maslu, ar putea chema preotul acasă sau la spital, așa cum o spune și textul biblic."

Miha-anca 24.02.2014 13:55:07

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 551958)
"He's right, of course, but we are not forbidden to offer prayers for anyone at any time, even during an unction service. It gets strange with people bringing in flour and oil of their own, or even stranger, items of other people's clothing. It's prevalent among Romanians and some Serbs. The flour and oil that they bring in is NOT consecrated oil of healing, only that which is blessed and used. And consecrated oil should not be given out to take home… just like we would never give out holy Communion to take home.

Strictly speaking, serving a general unction service for people who are not in a state of serious illness is also a innovation -- but not necessarily a bad one. Doing it monthly or during holy week is a new idea… "

Multumesc, Dragos, desi il intrebasem pe ovidiu b, care intelesese textul in engleza. Interesant ar fi sa-l citim in româna, ca sa vedem ce spune si de ce afirma ovidiu b ca este echilibrat raspunsul.
Deci, DragosP, daca nu-l poti traduce in limba româna, atunci lasa-i lui ovidiu b onoarea aceasta.


Ora este GMT +3. Ora este acum 04:16:27.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.