Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Intamplari adevarate (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5035)
-   -   minunile sf. nectarie (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=1937)

cosmin_82 24.06.2007 21:29:53


Ma numesc Veronica Stanciu , si sunt din Constanta. In anul 2006 pe 25 septembrie am primit vestea ca sunt grav bolnava (leucemie mieloblastica) la Spitalul Militar Bucuresti. Am simtit ca pentru mine sfarsitul este aproape.Am avut la un moment dat ganduri sinucigase, dar m-am gandit ca am o fetita de sapte anisori care are mare nevoie de mama ei, in acelasi timp mi-am adus aminte de bunul Dumnezeu, ca El ma poate ajuta. Am intrebat medicul daca am sanse sa ma insanatosesc. Acesta mi-a raspuns ca sunt sanse dar drumul este foarte lung, deoarece este o boala parsiva. Am hotarat impreuna cu sotul meu sa parcurgem toate etapele in vindecarea bolii si in acelasi timp l-am rugat sa mearga la biserica si sa se roage pentru vindecarea mea. Mi-am amintit ca o ruda mi-a daruit o carticica , “Viata si minunile Sfantului Nectarie Vindecatorul”. Am primit acasa de la o vecina minunile infaptuite de Sfantul Nectarie si asa am aflat ca moastele lui se afla la Manastirea Radu Voda din Bucuresti.
In zilele cat a durat prima cura de citostatice sotul meu a ramas langa mine. In acelasi salon s-a aflat si un medic din Targoviste, doamna Mihaela. De la baiatul dansei am aflat adresa manastirii Radu Voda. Astfel, intr-o sambata seara, am hotarat ca duminica sotul meu sa mearga la slujba la aceasta manastire si sa se roage pentru iertarea pacatelor si vindecarea mea. Nu mica mi-a fost mirarea cand a venit si mi-a povestit despre minunata slujba care se infaptuieste in Biserica ce poarta hramul Sfantului Ierarh Nectarie. De aici mi-a adus mir, carti cu viata si minunile infaptuite de acest sfant si o esarfa pe care a trecut-o peste moastele sfantului.
In timpul curei cu citostatice am inceput sa-l indragesc pe acest Sfant Ierarh Nectarie citindu-I in amanunt cartile despre viata si minunile infaptuite. Dupa terminarea tratamentului, am plecat catre Constanta cu gandul de a trece pa la Sfanta Biserica unde se gasesc moastele ca sa-I Pot multumi Sfantului Nectarie pentru ajutorul si increderea ce mi-a fost data. Pana sa ajung la Sfanta Biserica am intampinat o serie de obstacole, parca nu mai reuseam sa ajung. Odata ajunsa in Sfanta BIserica , la racla unde se gasesc moastele am constatat ca foarte multi oameni vin sa se inchine la sfintele moaste si sa-I ceara ajutor Sfantului Ierarh Nectarie, facatorul de minuni.
Dupa aceasta am hotarat sa fac transplantul de maduva de care depindea viata mea, transplant pe care am decis sa-l fac in strainatate, in Spania unde am o sora nestiind insa daca suntem compatibile. In acest sens am rugat-o sa faca testele corespunzatoare si sa le trimita in Romania, unde atat eu cat si cealalta sora urma sa facem testele de compatibilitate. Testele de compatibilitate cu sora din tara au fost realizate la Spitalul Fundeni si au fost negative. Singura speranta era la o minune din partea Sfantului Nectarie ca eu si sora din Spania sa fim compatibile. La inceputul anului, pe 5 ianuarie , am hotarat sa plec impreuna cu sotul meu in Grecia in insula Eghina sa mergem sa ne rugam la mormantul Sfantului Nectarie. Odata ajunsi pe insula, totul s-a desfasurat conform cu cele citite in cartile despre Sfant. In momentul cand am pasit in incaperea in care se aflau sfintele moaste, am simtit ca trebuie sa las un obiect pe care eu il indrageam foarte mult primit in dar de la sotul meu, un semn mic de recunostinta. La cateva zile dupa intoarcerea din Grecia, am aflat ca nu eram compatibila nici cu sora din Spania. Viata mea se afla in pericol la fiecare pas.
De comun acord cu familia am hotarat sa mergem in Spania la tratament neuitand insa nici o clipa rugaciunile de ajutor catre Sfantul Nectarie.Am mers la clinica din Pamplona, regiunea Navara, unde am facut alte investigatii urmand ca in termen de o saptamana sa primim rezultatul. Pe 30 ianuarie, Sfantul Nectarie a mai facut o minune, medicul anuntandu-ma ca eu si sora mea suntem compatibile, ceea ce nu se intamplase in Romania, deci transplantul de maduva se putea realiza. Am parcurs toate etapele transplantului si post transplantului pe 30 si 31 mai. Am venit in Romania si am trecut din nou pe la Manastirea Radu Voda promitand sa scriu si sa vorbesc si altora despre minunea pe care a infaptuit-o cu mine. Dupa doua saptamani m-am intors in Spania bantuita de gandul ca nu m-am tinut de promisiune, ca nu am scris si am constatat la spital ca boala a recidivat.
Sa fie o atentionare de la Dumnezeu ca nu am primit de la inceput darul cu bucurie, liniste, recunostinta, ca m-am intristat cateodata cand credeam ca sunt singura, fara familie fara sa ma gandesc ca Dumnezeu si Sfantul Nectarie vegheaza asupra mea? Ma intreb unde am gresit. Cautand, am aflat raspunsul: am facut o promisiune Sfantului Nectarie si nu am respectat-o.
In urmatoarele clipe mi-am sunat sotul si l-am rugat sa redea povestea mea si minunea pe care a infaptuit-o Sfantul Nectarie cu mine. Nu va pot spune ce a simtit sotul meu cand s-a apucat sa astearna pe hartie intreaga poveste. A avut o presimtire, simtea cum cineva il indemna sa-I scrie Sfantului Ierarh Nectarie primind in schimb promisiunea ca prin rugaciuni sfantul va mai infaptui o minune, iar eu voi reveni sanatoasa in tara mea. Inca de la prima vizita facuta Sfantului Nectarie in Insula Eghina am promis ca in momentul in care ma voi intoarce definitiv acasa vom merge sa-I multumim pentru tot ajutorul dat.
Minunat este Dumnezeu intru sfintii sai! Doamne-ajuta!

iulianaiolu 23.09.2009 16:12:16

minune
 
Acum cateva luni am aflat ca am o a afectiune la ovare din cauza careia nu puteam ramane insarcinata si am inceput sa ma rog.Domnul Iisus Hristos ,Maicuta Domnului,Sfantul Nectarie ,Sfantul Spiridon,Sfintii Ioachim si Ana m-au ajutat si m-am vindecat,ba mai mult cred ca sunt insarcinata.
Rugati-va din tot sufletul si ve-ti primi ajutorul mult dorit!
Domnul sa fie cu voi cu toti!

mihaislia 27.09.2009 07:01:45

Minunile mele-Lia
 
Si eu ma numar printre cei care au primit ajutor de la Sfantul Nectarie. El a intrat in viata mea exact in saptamana in care am aflat ca am probleme mari de sanatate. Ii multumesc Sfantului Nectarie si Maicii Domnului ca au mijlocit la Bunul Dumnezeu sa aflu de boala mea la timp. Am inceput sa citesc Acatistul Sfantului Nectarie si Acatistul Maicii Domnului si déjà simt o liniste interioara si am sentimentul ca totul va fi bine. Am si eu cateva minuni de marturisit :
- Am devenit mai credincioasa si am realizat cat de pacatoasa sunt;
- Cand am fost insarcinata in sapt. 29 am inceput sa am contractii si doctorul mi-a spus ca sigur o sa nasc in max 2 sapt. M-am rugat la Maica Domnului si am nascut 5 zile dupa termen o minune de baietel;
- Dupa nastere la fiecare control pelvic simteam o durere foarte mare. La ultimul control saptamana aceasta dupa ce m-am rugat la Sfantul Nectarie si la Maica Domnului nu am simtit nimic;
- La inceputul lunii sept am facut un examen tomograf , timp in care m-am rugat la Maica Domnului si rezultatul a iesit bine;
- Sapt aceasta am fost la dentist pentru o lucrare mare. M-am rugat la Maica Domnului si Sfantul Nectarie si nu m-a durut aproape deloc.
Multumesc din tot sufletul Sfantului Nectarie, Maicii Domnului si Dumnezeului nostru Iisus Hristos! Rugati-va din inima si o sa primiti ajutorul dorit! Doamne ajuta!

tzuculina1027 27.10.2009 11:30:07

Citat:

În prealabil postat de iulianaiolu (Post 168200)
Acum cateva luni am aflat ca am o a afectiune la ovare din cauza careia nu puteam ramane insarcinata si am inceput sa ma rog.Domnul Iisus Hristos ,Maicuta Domnului,Sfantul Nectarie ,Sfantul Spiridon,Sfintii Ioachim si Ana m-au ajutat si m-am vindecat,ba mai mult cred ca sunt insarcinata.
Rugati-va din tot sufletul si ve-ti primi ajutorul mult dorit!
Domnul sa fie cu voi cu toti!

Nu stii cata bucurie mi-ai adus in suflet cu acest mesaj al tau.Sfantul Nectarie este un mare facator de minuni si cu mine a facut una si cu o fetita pe care am ajutat-o sa ajunga la Moastele Sfantului in Bucuresti la manastirea Negru-Vodasi sa se inchine la sfintele moaste caci era bolnava rau.Credinta ta,rugaciunea te-a ajutat si sfintii au mijlocit pentru tine catre Domnul.Doamne ajuta!Sa te rogi mereu fiica a Domnului.

tzuculina1027 27.10.2009 11:34:29

Citat:

În prealabil postat de mihaislia (Post 168968)
Si eu ma numar printre cei care au primit ajutor de la Sfantul Nectarie. El a intrat in viata mea exact in saptamana in care am aflat ca am probleme mari de sanatate. Ii multumesc Sfantului Nectarie si Maicii Domnului ca au mijlocit la Bunul Dumnezeu sa aflu de boala mea la timp. Am inceput sa citesc Acatistul Sfantului Nectarie si Acatistul Maicii Domnului si déjà simt o liniste interioara si am sentimentul ca totul va fi bine. Am si eu cateva minuni de marturisit :
- Am devenit mai credincioasa si am realizat cat de pacatoasa sunt;
- Cand am fost insarcinata in sapt. 29 am inceput sa am contractii si doctorul mi-a spus ca sigur o sa nasc in max 2 sapt. M-am rugat la Maica Domnului si am nascut 5 zile dupa termen o minune de baietel;
- Dupa nastere la fiecare control pelvic simteam o durere foarte mare. La ultimul control saptamana aceasta dupa ce m-am rugat la Sfantul Nectarie si la Maica Domnului nu am simtit nimic;
- La inceputul lunii sept am facut un examen tomograf , timp in care m-am rugat la Maica Domnului si rezultatul a iesit bine;
- Sapt aceasta am fost la dentist pentru o lucrare mare. M-am rugat la Maica Domnului si Sfantul Nectarie si nu m-a durut aproape deloc.
Multumesc din tot sufletul Sfantului Nectarie, Maicii Domnului si Dumnezeului nostru Iisus Hristos! Rugati-va din inima si o sa primiti ajutorul dorit! Doamne ajuta!

Sa va rugati mereu sfintilor si Maicii Domnului indiferent ce probleme aveti in viata.In nici o clipa sa nu il uitam pe Dumnezeu.Si cu mine sfantul nectarie a facut minune mare m-a ajutat sa imi pastrez serviciul.Doamne ajuta!mare bucurie am in suflet cand vad ajutorul sfintilor si indemn pe toata lumea: doar credinta in Domnul ne va ajuta sa mergem mai departe in aceasta viata din ce in ce mai grea.

mihailmihail 29.10.2009 00:10:16

si pe noi ne-a ajuta Sfantul Nectarie!
 
Sfantul Nectarie a ajutat si familia noastra in repetate randuri!<vreau sa va spun ca am

trecut prin clipe grele,cumplite dar acest Sfant ne-a fost grabnic ajutator>
am aflat de Sf. Nectarie de pe internet iarna trecuta cand mama mea a fost diagnosticata

cu melanom malign.din momentul in care am aflat despre acest sfant drag m-am rugat la el

atat pt. mama cat si pt mine si copilul meu care s-a nascut sanatos.pot sa spun ca pentru

noi a facut minuni Sf. Nectarie deoarece mama este foarte bine,analizele i-au iesit

bine.am reusit sa ajungem si la Manastirea Radu Voda sa ne inchinam la moastele

sfantului,iar eu am luat ulei de la candela si i-am dat mamei mele pe frunte,iar ea mi-a

spus ca atunci a simtit o caldura ce i-a invaluit tot corpul!ii multumin din tot sufletul

Sfantului Nectarie si il rog sa ne ierte ca am scris asa de tarziu!de asemenea vreau sa ii

multumesc si pt. ca am reusit sa alaptez copilul la o saptamana dupa cezariana<eu am fost

o lasa ca nu am vrut sa nasc natural>,el are acum 8 luni si tot lapte matern mananca.
multumesc Maicutei Domnului si celorlalti sfinti carora m-am rugat: sf. Marcu al

Efesului,sf. Nicolae,sf. Spiridon,sfintii Ioachim si Ana,arhanghelului Mihail si nu in

ultimul rand bunului si rabdatorului Domnul nostru Iisus Hristos!

kristta13 08.01.2010 15:09:51

Citat:

În prealabil postat de mihailmihail (Post 176946)
Sfantul Nectarie a ajutat si familia noastra in repetate randuri!<vreau sa va spun ca am

trecut prin clipe grele,cumplite dar acest Sfant ne-a fost grabnic ajutator>
am aflat de Sf. Nectarie de pe internet iarna trecuta cand mama mea a fost diagnosticata

cu melanom malign.din momentul in care am aflat despre acest sfant drag m-am rugat la el

atat pt. mama cat si pt mine si copilul meu care s-a nascut sanatos.pot sa spun ca pentru

noi a facut minuni Sf. Nectarie deoarece mama este foarte bine,analizele i-au iesit

bine.am reusit sa ajungem si la Manastirea Radu Voda sa ne inchinam la moastele

sfantului,iar eu am luat ulei de la candela si i-am dat mamei mele pe frunte,iar ea mi-a

spus ca atunci a simtit o caldura ce i-a invaluit tot corpul!ii multumin din tot sufletul

Sfantului Nectarie si il rog sa ne ierte ca am scris asa de tarziu!de asemenea vreau sa ii

multumesc si pt. ca am reusit sa alaptez copilul la o saptamana dupa cezariana<eu am fost

o lasa ca nu am vrut sa nasc natural>,el are acum 8 luni si tot lapte matern mananca.
multumesc Maicutei Domnului si celorlalti sfinti carora m-am rugat: sf. Marcu al

Efesului,sf. Nicolae,sf. Spiridon,sfintii Ioachim si Ana,arhanghelului Mihail si nu in

ultimul rand bunului si rabdatorului Domnul nostru Iisus Hristos!

BUNA ZIUA


Sunt noua pe acest forum si am o rugaminte:spre rusinea mea nu stiam sau de fapt nu auzisem de Sf Nectarie pana de curand...am citit ca ajuta oamenii bolnavi,pe cei cu probleme sentimentale,de casatorie.As dori sa ma rog si eu Sf Nectarie dar nu am nicio iconita sau carticica.Am auzti si de mir,unii intreaba de unde se cumpara mir de la MOASTELE SF NECTARIE,daca stie cineva si ma poate ajuta...as dori sa cumpar si eu!Ma puteti ajuta cu un raspuns?
Multumesc anticipat si astept raspuns pe adresa de email kristta13@yahoo.com
Poate nu mai stiu sa intru pe acest site de aceea va rog mult sa-mi trimiteti raspunsul dvs pe adresa de mai sus.

kristta13 08.01.2010 15:16:16

Citat:

În prealabil postat de kristta13 (Post 198527)
BUNA ZIUA


Sunt noua pe acest forum si am o rugaminte:spre rusinea mea nu stiam sau de fapt nu auzisem de Sf Nectarie pana de curand...am citit ca ajuta oamenii bolnavi,pe cei cu probleme sentimentale,de casatorie.As dori sa ma rog si eu Sf Nectarie dar nu am nicio iconita sau carticica.Am auzti si de mir,unii intreaba de unde se cumpara mir de la MOASTELE SF NECTARIE,daca stie cineva si ma poate ajuta...as dori sa cumpar si eu!Ma puteti ajuta cu un raspuns?
Multumesc anticipat si astept raspuns pe adresa de email kristta13@yahoo.com
Poate nu mai stiu sa intru pe acest site de aceea va rog mult sa-mi trimiteti raspunsul dvs pe adresa de mai sus.

MA SCUZATI:ULEI DE LA CANDELA
EU LOCUIESC IN TURNU SEVERIN SI NU POT SA AJUNG LA MANASTIREA RADU VODA.
Din suflet va rog,daca stiti pe cineva care imi poate lua si mie....Multa sanatate!

kristta13 14.01.2010 17:53:30

Sf nectarie
 
Citat:

În prealabil postat de kristta13 (Post 198529)
MA SCUZATI:ULEI DE LA CANDELA
EU LOCUIESC IN TURNU SEVERIN SI NU POT SA AJUNG LA MANASTIREA RADU VODA.
Din suflet va rog,daca stiti pe cineva care imi poate lua si mie....Multa sanatate!

Multumesc pe aceasta cale domnului Oniga din Bucuresti ptr ca a raspuns anuntului meu,cu ajutorul dvs ma simt mai aproape de Sf Nectarie,va voi pomeni in rugaciunile mele!
Ma rog la D-zeu,Fecioarei Maria, Sf Nectarie cu credinta si simt ca vor raspunde rugaciunii mele!
Multa sanatate!
cristina

dani_ella 14.01.2010 21:39:50

Citat:

În prealabil postat de kristta13 (Post 198529)
MA SCUZATI:ULEI DE LA CANDELA
EU LOCUIESC IN TURNU SEVERIN SI NU POT SA AJUNG LA MANASTIREA RADU VODA.
Din suflet va rog,daca stiti pe cineva care imi poate lua si mie....Multa sanatate!

scrie-mi adresa ta pe roxette67us@yahoo.com si-ti trimit prin posta o sticluta cu ulei de la candela SF .NECTARIE.nu trebuie sa-mi trimiti nici un ban.suport eu cheltuiala.

geo.nektarios 15.01.2010 12:32:24

Descaraca gratuit MP3:
 
PARACLISUL SF.NECTARIE!!! http://www.razbointrucuvant.net/file...ului_Nectarie/

ACATISTUL SF.NECTARE!!!! http://www.razbointrucuvant.net/file..._de_Eghina.mp3

kristta13 15.01.2010 13:35:27

Citat:

În prealabil postat de dani_ella (Post 200742)
scrie-mi adresa ta pe roxette67us@yahoo.com si-ti trimit prin posta o sticluta cu ulei de la candela SF .NECTARIE.nu trebuie sa-mi trimiti nici un ban.suport eu cheltuiala.

V-am lasat mesaj pe email(uitasem sa ma prezint)!Un domn extraordinar mi-a trimis mir saptamana asta,poate cand voi avea nevoie ptr cineva urgent voi apela la ajutorul dvs.Multumesc foarte mult.
Multa sanatate!Cristina(kristta13)

daniela_cristina 07.02.2010 14:10:16

Sunt foarte trista...
 
Sunt foarte trista...Am plans atat zilele astea incat simt ca abia mai pot varsa lacrimi din nou. Sotul meu a fost diagnosticat cu cancer limfatic si este in spital in stare grava si are doar 29 de ani si avem un copil de 2anisori impreuna....Am auzit recent de Sf. Nectarie si am inceput sa am rog lui si-l rog sa faca si pentru noi o minune...M-a bucurat mult ceea ce am citit despre bucuriile, multumirile voastre. Doamne ajuta tuturor! Am citit pe undeva ca e bine de uns cu undelemn de acolo de la Radu-Voda dar eu sunt din Suceava, mi-e greu sa ajung acolo...M-as bucura enorm de m-ar putea ajuta cineva... Multumesc...

geo.nektarios 07.02.2010 19:49:45

Citat:

În prealabil postat de daniela_cristina (Post 209452)
Sunt foarte trista...Am plans atat zilele astea incat simt ca abia mai pot varsa lacrimi din nou. Sotul meu a fost diagnosticat cu cancer limfatic si este in spital in stare grava si are doar 29 de ani si avem un copil de 2anisori impreuna....Am auzit recent de Sf. Nectarie si am inceput sa am rog lui si-l rog sa faca si pentru noi o minune...M-a bucurat mult ceea ce am citit despre bucuriile, multumirile voastre. Doamne ajuta tuturor! Am citit pe undeva ca e bine de uns cu undelemn de acolo de la Radu-Voda dar eu sunt din Suceava, mi-e greu sa ajung acolo...M-as bucura enorm de m-ar putea ajuta cineva... Multumesc...

...e de ajuns daca ai o icoana a Sfantului Nectarie si pui un pahar cu ulei si pui sa arda inintea icoanei sale o pluta cu fitil si o pui sa arda, si sa ungi din acel ulei din candela pe sotul fratiei tale si tot aceeasi putere are de vindecare ca si untdelemnul de la Radu Voda de la Sf.Nectarie.
Nu e important locu de unde e uleiul din candela, e mai mare CREDINTA in Puterea Sf.Nectarie pe care Dumnezeu preasfantul i-a dat-o spre ajutorul oamenilor.
Pune icoana in casa si candela inaintea ei, ungeti-va toti din ea si sa nu se stinga NICIODATA! doar cat schimbati fitilul. faceti in fiecare zi Acatisul Sfantului. Se gaseste si de Cumprata sau se gaseste si pe net... Nu incetati si nu asteptati deznadajduita pana va trimiute cineva Ulei de la Bucuresti. CREDINTA in Sfantul Nectarie va va ajuta mult mai repede.
Mila luimDUmnezeu! Mergeti cu dansul la Sf.Masluri, oriunde se face si sa se miruiasca la fiecare Sf.Maslu, sa aveti si in casa din acel ulei si sa puneti si cate un strop in mancare, numai sa nu aruncati apoi la animale din resturi.
Mergeti sa se spovedeasca si sa primeasca Sf.Impartasanie care e datatoare de viata!
Nu stati pe ganduri! Faceti cum v-am sfatuit si veti vedea minunile lui DUmnezeu!

BUCURII DEPLINE!!! :69:

kristta13 10.02.2010 08:44:52

Citat:

În prealabil postat de geo.nektarios (Post 209515)
...e de ajuns daca ai o icoana a Sfantului Nectarie si pui un pahar cu ulei si pui sa arda inintea icoanei sale o pluta cu fitil si o pui sa arda, si sa ungi din acel ulei din candela pe sotul fratiei tale si tot aceeasi putere are de vindecare ca si untdelemnul de la Radu Voda de la Sf.Nectarie.
Nu e important locu de unde e uleiul din candela, e mai mare CREDINTA in Puterea Sf.Nectarie pe care Dumnezeu preasfantul i-a dat-o spre ajutorul oamenilor.
Pune icoana in casa si candela inaintea ei, ungeti-va toti din ea si sa nu se stinga NICIODATA! doar cat schimbati fitilul. faceti in fiecare zi Acatisul Sfantului. Se gaseste si de Cumprata sau se gaseste si pe net... Nu incetati si nu asteptati deznadajduita pana va trimiute cineva Ulei de la Bucuresti. CREDINTA in Sfantul Nectarie va va ajuta mult mai repede.
Mila luimDUmnezeu! Mergeti cu dansul la Sf.Masluri, oriunde se face si sa se miruiasca la fiecare Sf.Maslu, sa aveti si in casa din acel ulei si sa puneti si cate un strop in mancare, numai sa nu aruncati apoi la animale din resturi.
Mergeti sa se spovedeasca si sa primeasca Sf.Impartasanie care e datatoare de viata!
Nu stati pe ganduri! Faceti cum v-am sfatuit si veti vedea minunile lui DUmnezeu!

BUCURII DEPLINE!!! :69:

Sunt suprata si indignata...
Geo te rog mult de tot sa cauti pe Google-SF ANTON-MARAMURES FORUM...
Citeste ce scriu unii oameni,eu nu am termenii se specializare,sunt suparata de ceea ce pot scrie!Poate reuseti sa le explici mai multe(ai sa vezi si cateva randuri scrise de mine),unii au inceput sa ma trimita la psihiatrii doar ptr faptul ca ma rog la Sfinti...
Te rog mult!
Cristina

kristta13 10.02.2010 15:39:44

Citat:

În prealabil postat de daniela_cristina (Post 209452)
Sunt foarte trista...Am plans atat zilele astea incat simt ca abia mai pot varsa lacrimi din nou. Sotul meu a fost diagnosticat cu cancer limfatic si este in spital in stare grava si are doar 29 de ani si avem un copil de 2anisori impreuna....Am auzit recent de Sf. Nectarie si am inceput sa am rog lui si-l rog sa faca si pentru noi o minune...M-a bucurat mult ceea ce am citit despre bucuriile, multumirile voastre. Doamne ajuta tuturor! Am citit pe undeva ca e bine de uns cu undelemn de acolo de la Radu-Voda dar eu sunt din Suceava, mi-e greu sa ajung acolo...M-as bucura enorm de m-ar putea ajuta cineva... Multumesc...

Daniela sa stii ca nu esti singura!Incep acatistul Sf Nectarie duminica,am sa il pomenesc pe sotul tau in rugaciunea mea,sa ai credinta si sa crezi cu toata inima ca Dumnezeu te iubeste..Te-as fi ajutat cu ulei sfintit de la candela Sf Nectarie dar locuiesc in Turnu Severin..
adresa mea de e-mail este kristta13@yahoo.com
Stii cum se face acatistul?Mie mi l-a spus o doamna cu suflet si cu credinta mare!
Cum se numeste sotul tau?

daniela_cristina 18.02.2010 17:33:20

Sunt puternica....Am castigat un inger...
 
Nu am apucat sa postez...Multumesc celor ce mi-au scris, care s-au rugat pentru noi. Sf. Necatrie m-a ajutat si pe mine si inca ma ajuta enorm....Alex al meu a plecat la Ceruri in dimineata urmatoare in care am scris eu mesajul acela de disperare. In noaptea aceeea de dinainte am plans si m-am rugat cel mai tare din viata mea la Sf Necatrie si la Fecioara Maria sa faca o minune sa-l salveze sau sa se faca voia Domnului si sa-i ia suferinta......si a doua zi dimineata dupa ce am vb cu el la telefon a intrat apoi in coma si s-a stins........Am plans mult sau putin..nici eu numai stiu...Stiu doar atat ca Dumnezeu si Sf Necatrie care s-a rugat pentru noi ne-a ajutat sa trecem peste asta si inca ma ajuta.....E minunat sa stiu ca e aici cu noi spiritual desi nu-l pot vedea. Fiul nostru are 2 anisori si mi-a spus cu cuvintele lui putine doar atat: "Taty e bine! Atolo sus a Doamne Doamne cu ingerashi" Dovada si putere mai mare sa lupt sa-l cresc sa ma rog lui Dumnezeu si Sf. Necatrie nu am nevoie..E greu ca am pierdut un sot, un tata, un prieten.... dar am castigat un inger.....Stiu ca Razvan il vede...el e cel pur si ma bucur ca ne da putere si are grija de acolo de unde e de amandoi si stiu ca intr-o zi o sa ne revedem...:)
Sanatate multa tuturor si sa nu uitati Sf.Necatrie ajuta! Rugati-va curat!
Dana

lidiap 19.02.2010 12:30:55

Iti multumim Sfinte Parinte si tuturor Sfintilor !!
 
Oameni buni, vreau sa-mi strig starea de bine, de liniste, pace sufleteasca si multumire!!!!
Dupa multe luni (aproape 2 ani) de chin, de lacrimi, deznadejde, disperare si apoi speranta, credinta si incredere in Sfanta Treime, in Preasfanta si Preacurata noastra Maica Maria, in Sfintii parinti Nicolae, Mina, Nectarie, Rafail, Nicodim si Ana pot spune ca viata noastra a luat=o pe un nou drum. Cel mai important lucru este ca am si eu servici si asa ne descurcam mai usor cu ratele si nevoile casei, usurandu-i pe parinti de o povara si multumindu-i si pe ei sufleteste. Apoi, suntem multumiti ca macar nu s-a intamplat nimic rau si ne rugam in continuare sa ne dea Cel de Sus un copilas sanatos pe care sa-l crestem in dragoste si respect fata de cele sfinte.
Reteta? Am facut foarte putine si suntem intr-o continua perfectionare adica punem tot mai multa ravna in faptele noastre. Rugaciune multa, post, fapte bune, participarea la slujbe, iubirea (e cheia succesului, pe cuvant), smerenia, o autoevaluare corecta (analizati-va putin si veti vedea cat de multe aveti, cat de bogati sunteti dar nu va dati seama), increderea nestramutata si muuulta rabdare. Nu exista minuni, exista doar iubirea LUI pentru noi.

MariaP 28.02.2010 11:12:11

In iarna anului 2007 mi-a aparut o mica zgaiba pe coapsa dreapta. Am ignorat-o, dar apoi s-a transformat intr-o rana de aproximativ un centimetru patrat care colecta continuu puroi. Cu timpul s-a marit, apoi din interiorul ranii a crescut o carne care sapa adanc in picior.

M-am tratat cu antibiotice o perioada, dar trecusera zece luni si nu se vedea nicio imbunatatire. Am ajuns la dermatolog, unde am suportat o cauterizare. M-am chinuit cu pansamente si aplicatii cam o luna de zile, dar cand mi-a cazut coaja, am observat cu stupoare ca se dublase in diametru si arata exact ca o tumora. Doctorita dermatolog mi-a facut aplicatii cu azot, insa nu dadeau rezultate, formatiunea aceea continua sa creasca, se vedea deja prin pantaloni, ma deranja, incepuse sa ma si doara. Am cerut parerea altui doctor, acesta mi-a spus ca arata destul de urat, trebuie sa ma duc urgent sa ma operez si sa fac biopsie. Mi-a fost recomandat un chirurg, acesta m-a operat si mi-a scos tumora si o portiune mica din muschiul piciorului. Eram ingrozita, deja credeam ca e cancer, chirurgul imi spusese ca a trebuit sa ma taie mai adanc decat a crezut initial si ca e bine sa astept biopsia. Intre timp incepusesm sa citesc Acatistul Sfantului Nectarie, m-am rugat cu toata puterea mea sa ma vindece sau daca nu, sa ma ajute sa mor cu demnitate (asta pentru ca in cazul in care aveam cancer, eram hotarata sa nu-mi tai piciorul). Am citit Acatistul timp de 40 de zile, biopsia a iesit negativa si eu ii sunt profund recunoscatoare Sfantului Nectarie. Cu toate ca piciorul arata groaznic la inceput, acum nu se mai vede aproape nimic, doar daca te uiti de la 20-30 de cm distingi ceva ca o urma fina.

In perioada aceea am citit si Acatistul Domnului Iisus Hristos, Paraclisul Maicii Domnului, alte Acatiste ale Domunui Iisus Hristos si ale Fecioarei Maria. Daca era sarbatoare, citeam si Acatistul Sfantului respectiv. M-am dus aproape tot Postul Craciunului la biserica, exceptie facand perioada cat am avut firele de la operatie. Am noroc ca in apropriere se afla o biserica unde se citeste zilnic Liturghia. M-am spovedit, m-am impartasit, am incercat sa fac pace cu mine si cu ceilalti.

Sunt convinsa de mila si de bunatatea Sfantului Nectarie, cred ca tot sufletul ca rugaciunile sale m-au ajutat sa trec cu bine peste aceasta incercare.

Mosh-Neagu 20.04.2010 15:30:37

Viata Sfantului Nectarie (prima parte)

Sfantul s-a nascut la 1 octombrie 1846 in Silivria, orasel din Tracia, in nordul Greciei. Parintii sai erau crestini simpli si credinciosi si se numeau Demos si Vasiliki Kephalas. Sfantul a fost al cincilea din cei sase copii, si la Sfantul Botez a fost numit Anastasie. Familia lui era insa saraca, iar parintii munceau din greu ca sa-si creasca copiii intr-un mod bine placut lui Dumnezeu, dandu-le educatia cuvenita. Tatal i-a invatat pe copii importanta virtutii smereniei si aceasta samanta a gasit pamant bun in inima micului Anastasie.
Anastasie era foarte apropiat de bunica lui, care era o fiinta plina de dragoste si se ruga mult. Ea avea sa-l invete rugaciuni, in special rostind impreuna Psalmul 50: "Miluieste-ma Dumnezeule, dupa mare mila Ta". Bunica lui se ruga in fiecare zi Maicii Domnului sa-l ajute pe micul Anastasie. Ea spera ca Anastasie va putea sa invete Sfintele Scripturi si ii vorbea adesea despre comorile ascunse ale Imparatiei Cerurilor.
Cu toate ca familia lui era prea saraca pentru a-i putea plati studiile, Anastasie isi dorea foarte tare sa invete. Cand avea 14 ani, familia sa a hotarat ca poate merge la Constantinopol, unde avea sa munceasca si sa studieze. Pentru ca trebuia sa ia un vapor ca sa ajunga acolo, a mers in port si l-a rugat pe un capitan de vapor sa-l duca la Constantinopol. Capitanul l-a refuzat insa, pentru ca baiatul nu avea destui bani ca sa plateasca calatoria. Capitanul a ordonat sa fie pornite motoarele pentru plecare, dar vaporul nu se misca. Atunci, capitanul a incercat toate manevrele, dar vaporul nu s-a miscat pana ce capitanul nu s-a hotarat sa-l ia pe tanarul Anastasie. Cand baiatul a urcat pe punte, vaporul a inceput sa mearga cu mare usurinta.
Intr-o calatorie facuta de Sfantul Nectarie mai tarziu, s-a intamplat o minune asemanatoare. De data aceasta, vasul era prins intr-o furtuna mare si era gata sa se scufunde. Sfantul s-a rugat lui Dumnezeu pentru ajutor, apoi a luat de la gat crucea ce-i fusese daruita de bunica lui, care continea o bucatica din Crucea pe care a fost rastignit Domnul Iisus Hristos, si a legat-o de centura lui. Apoi s-a dus la marginea corabiei si a lasat crucea in apa de 3 ori strigand: Liniste! Potoleste-te! Imediat vantul s-a oprit si au fost toti salvati.
Dupa ce a sosit la Constantinopol, Anastasie a fost impresionat de frumusetea vechilor biserici crestine, in special de Sfanta Sofia (cea mai mare biserica ortodoxa din lume), acolo unde au predicat mari Patriarhi Ortodocsi si Parinti ai Bisericii. Acum insa, din nefericire, orasul era in mainile turcilor musulmani si multe dintre cele mai frumoase biserici si manastiri fusesera luate de multa vreme de la crestinii ortodocsi.
Anastasie si-a gasit o slujba lucrand pentru un comerciant, dar trebuia sa munceasca multe ore pentru un salariu mic. Pentru ca nu castiga destul nici macar pentru a-si cumpara cele de trebuinta, s-a hotarat intr-o zi sa-I scrie o scrisoare Mantuitorului. Punandu-si toata nadejdea in Dumnezeu, a scris: Hristoase al meu, m-ai intrebat de ce plang. Mi s-au rupt hainele, mi s-au prapadit incaltarile de mi-au iesit degetele afara si mor de frig. Mi-e foarte frig acum iarna. M-am dus aseara la stapanul meu si m-a alungat. Mi-a spus sa scriu acasa, parintilor, sa-mi trimita ei. Hristoase al meu, de atata amar de vreme muncesc aici si n-am trimis maicii mele nici un banut. Acum, ce sa ma fac? Cum sa o scot la capat fara haine? Tot muncind, s-au rupt. Iarta-ma ca Te necajesc. Ma inchin Tie si Te iubesc eu, robul Tau, Anastasie.
Pe plic a scris: Pentru Domnul Iisus Hristos din Ceruri. In timp ce se ducea la posta pentru a trimite scrisoarea s-a intalnit cu proprietarul unui magazin din apropiere. Acestui om ii era mila de baiat deoarece ii cunostea inocenta, onestitatea si munca grea pe care o facea. El i-a spus lui Anastasie ca se duce de asemenea la posta si ca poate sa trimita si plicul lui. Mai tarziu, cand s-a uitat la adresa, a fost uimit si s-a hotarat sa deschida plicul. Cand a citit scrisoarea, a fost miscat si mai mult spre mila si s-a hotarat sa-i trimita lui Anastasie toate lucrurile de care baiatul avea nevoie. In felul acesta, Domnul a raspuns cererii smeritului Anastasie prin bunatatea vecinului sau, acesta fiind tot un dar de la Dumnezeu. Mai tarziu, cand comerciantul la care lucra Anastasie l-a vazut cu pantofi noi si haine bune, l-a acuzat ca le-a furat, dar Anastasie a spus adevarul: Mantuitorul meu mi le-a trimis.
Curand dupa aceasta, Anastasie si-a gasit alta slujba, care ii permitea sa-si continue studiile. A obtinut un loc de munca la o scoala a unei biserici, unde invatau copiii din clasele mici. In acelasi timp el a putut sa continue sa invete in clasele mai mari. Asa a raspuns Dumnezeu rugaciunilor lui pentru a putea sa-si continue studiile.

Mosh-Neagu 20.04.2010 15:38:29

Viata Sfantului Nectarie (partea a doua)

La varsta de 20 de ani, sfantul a parasit Constantinopolul si a mers in insula Hios. Oamenii din Hios erau crestini ortodocsi foarte ravnitori, iar insula avea mai multe biserici inchinate sfintilor si mucenicilor care au trait acolo. Lui Anastasie i-a fost dat un post de invatator intr-o scoala locala. Dorinta lui Anastasie era sa faca tot ce putea ca sa-i ajute pe altii si de aceea facea ore suplimentare si se ruga zilnic ca Dumnezeu sa-i ajute pe elevii sai in toate lucrurile, dar mai ales pentru invatarea adevarurilor credintei crestin-ortodoxe.
In acesti ani, sfantul a inceput sa iubeasca foarte mult viata monahala. Pe insula existau cateva sfinte manastiri. In cele din urma, sfantul s-a hotarat sa intre in manastirea Nea Moni, veche din secolul al XI-lea, si a fost primit. Noul vietuitor isi indeplinea constiincios toate datoriile si a inceput sa duca o viata de rugaciune mai adanca. El primea sfaturi despre viata duhovniceasca de la un parinte intelept numit Pahomie, pe care mai tarziu l-a numit prieten si indrumator in viata duhovniceasca. Pe 7 noiembrie 1876 Anastasie a fost uns calugar si a primit numele de Lazar. Dupa un an, a fost hirotonit diacon si atunci a primit numele de Nectarie.
Parintele Pahomie si altii l-au incurajat pe diaconul Nectarie sa mearga la Atena pentru a-si continua studiile. In Atena si-a terminat studiile liceale si mai tarziu a putut sa intre la Facultatea de Teologie. Cu inima si mintea smerite, el a invatat bine Sfintele Scripturi si scrierile Sfintilor Parinti care au fost luminati de Duhul Sfant si care au aparat credinta crestin-ortodoxa de erezii (invataturi gresite). In acest timp, el a inceput sa scrie carti duhovnicesti si brosuri.
Cand diaconul Nectarie si-a terminat studiile, Patriarhul Alexandriei l-a invitat sa vina in Egipt, unde erau multi greci si multe biserici ortodoxe. Sfantul a acceptat aceasta chemare si la putin timp dupa venirea sa a fost hirotonit preot de Patriarhul Sofronie al IV-lea in Biserica Patriarhala Sfantul Sava. Acest lucru s-a petrecut in luna martie a anului 1886, si in acelasi an i-au fost incredintate sarcinile de predicator si secretar al Patriarhiei din Alexandria. Sfantul muncea cu ravna si dragoste pentru Dumnezeu iar oamenii au remarcat la el virtutea smereniei, blandetii, simplitatii, trezviei si milei. De aceea el era foarte iubit de crestinii din Alexandria. Dupa trei ani, sfantul a fost ales ca Mitropolit al Pentapolei, demnitate care in ordinea ierarhica sta dupa aceea de Patriarh al Alexandriei. Desi se simtea nevrednic de o asemenea cinste, sfantul a fost hirotonit in Biserica Sfantul Nicolae din Cairo . Dupa acest eveniment, Sfantul Nectarie a inceput sa slujeasca biserica si pe credinciosi cu si mai mare ravna.
Pentru ca sfantul era atat de iubit si admirat de popor, unii preoti din acel loc au devenit invidiosi. Ei au inceput sa raspandeasca zvonuri despre el, in special in fata Patriarhului. A spune lucruri neadevarate despre o alta persoana, adica a calomnia, este un pacat foarte mare. Calomnia impotriva sfantului a fost crezuta de Patriarh si l-a facut pe acesta sa-l demita pe Sfantul Nectarie din demnitatile pe care le avea in Biserica de acolo. Aceasta i-a adus multa suparare Sfantului Nectarie, deoarece acum nu mai putea sa slujeasca Bisericii si oamenilor pe care ii iubea. Pentru a nu provoca tulburari si amaraciune oamenilor, sfantul s-a intors smerit si linistit in Grecia.
Uneori e greu de inteles de ce crestinilor buni li se intampla sa sufere. Biserica ne invata ca Dumnezeu ingaduie acest lucru pentru ca noi sa putem urma exemplul lui Hristos, amintindu-ne ca Mantuitorul a suferit atat de mult pentru noi. De asemenea, Dumnezeu ne rasplateste atunci cand suferim greutatile cu rabdare pentru numele Lui. Dumnezeu ne trimite harul Sau si astfel ne putem intari duhovniceste.
Cand s-a intors in Atena, Sfantul Nectarie a intampinat si mai multe greutati datorita vorbelor mincinoase despre el ce ajunsesera si in Grecia. Pentru mult timp sfantul nu a putut ocupa nici o functie in Biserica. Asta insemna ca el nu putea sa predice Evanghelia lui Hristos, pe care o iubea cu daruire. Din acest motiv, multa amaraciune s-a adunat in inima simtitoare a sfantului. In mijlocul tuturor acestor dificultati, sfantul s-a aratat rabdator, rugandu-se mai mult si crezand ca Dumnezeu ii va indruma pasii. El ramasese fara nici o sursa de venit si mergea des la biroul Ministerului Religiei pentru a cere de lucru in Biserica. De obicei era trimis inapoi spunandu-i-se ca problema va fi rezolvata. Sfantul insa nu s-a descurajat. El a continuat sa scrie carti duhovnicesti si brosuri pentru invatatura crestinilor ortodocsi.
In cele din urma i s-a dat postul de predicator in regiunea Evvia, o insula mare la nord de Atena. Acesta era un post injositor pentru cineva care fusese Mitropolit, dar Sfantul Nectarie nu s-a gandit in acest fel. El era bucuros ca va avea din nou posibilitatea sa le vorbeasca oamenilor si sa le impartaseasca iubirea de Dumnezeu.

Mosh-Neagu 20.04.2010 15:42:20

Viata Sfantului Nectarie (ultima parte)
Din aceasta noua pozitie el a continuat sa intampine greutati datorita cuvintelor mincinoase care se raspandisera pana si in Evvia. Cu toate acestea, Sfantul Nectarie a tinut predici pline de intelepciune, iubire si adevarata simtire ortodoxa. Astfel au fost intoarse multe din inimile ascultatorilor, care au inceput sa-l iubeasca. Cat timp a fost predicator la Evvia, sfantul a publicat mai multe carti pe teme ca: revelatia dumnezeiasca, natura sufletului omenesc, Sfanta Impartasanie, slujbele de pomenire pentru adormiti, sfintii Bisericii si Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu.
Intre timp, Sfantul Nectarie a inceput sa fie recunoscut ca o persoana invatata si duhovniceasca si a fost numit director al Seminarului Rizareios din Atena. In aceasta scoala, tinerii invatau religia si multi dintre ei deveneau apoi slujitori ai Bisericii. Inainte de venirea Sfantului Nectarie, scoala devenise intr-un fel dezordonata, cu un nivel scazut al trairii vietii crestine. Sfantul a adus pace si un inalt nivel de viata duhovniceasca, facandu-si datoria cu aceeasi frica de Dumnezeu si smerenie ca intotdeauna. Elevii au inceput sa-l iubeasca pe sfant ca pe un parinte iubitor si ca pe un exemplu stralucitor de adevarata virtute. Daca elevii se comportau rau sau aveau probleme, Sfantul Nectarie se ruga si tinea post special pentru ei. Din acest motiv elevii se rusinau si isi indreptau purtarea.
Odata, omul care facea curatenie in scoala, Lucian, s-a imbolnavit si nu a putut veni la serviciu. Pentru a-l ajuta pe bietul om, sfantul facea curatenie noaptea in locul lui. Scoala era atat de curata incat nimeni nu banuia ca omul cu curatenia nu venea la lucru, asa incat nu au angajat pe nimeni in locul lui. In acest mod Sfantul Nectarie i-a pastrat locul de munca celui bolnav pana cand acesta s-a facut sanatos, facand ca director cea mai injositoare munca, dovedind multa smerenie.
Sfantul slujea Sfanta Liturghie in Paraclisul Sfantul Gheorghe si multi veneau sa asculte predicile sale si sa se foloseasca de exemplul lui de smerenie si evlavie. El dadea ajutoare generoase celor care aveau nevoie, deseori dandu-le si ultimul ban. Imediat insa, primea din alta parte mult mai mult. Cateodata, daca sfantul avea o haina noua, o daruia cuiva si o purta pe cea veche. Asta a facut sa fie mustrat pentru ca purta haine vechi si zdrentaroase.
Dupa multi ani in care a slujit lui Dumnezeu in felul acesta, Sfantul Nectarie a putut din nou sa se intoarca la viata monahala simpla pe care atat o iubise. In anul 1908, la varsta de 62 de ani, s-a retras din functia de director al Seminarului Rizareios si a ajutat la intemeierea Manastirii Sfanta Treime in insula Eghina. Aici a slujit ca duhovnic si parinte spiritual al maicilor si a trait ca un adevarat monah si nevoitor. Uneori, in timpul rugaciunii, a fost vazut ridicat de la pamant. Prin rugaciunile sale aducea ploaie atunci cand era nevoie, tamaduia pe cei bolnavi si scotea afara demonii. Obisnuia sa le spuna maicilor: Eu construiesc o casa de lumina pentru voi si multi vor vedea lumina si vor veni aici la Eghina. La inceput maicile nu stiau ce vrea sa spuna sfantul. Mai tarziu, dupa ce au fost facute multe minuni prin sfintele sale moaste si multi oameni au venit sa se roage la mormantul sau din Eghina, au inteles ca acea casa de lumina era chiar sfantul si viata sa dumnezeiasca.
In anul 1920, dupa o viata de rabdatoare nevointe pentru dragostea de Dumnezeu, smeritul parinte a fost chemat sa se odihneasca in Domnul. Dupa o boala dureroasa, pe care a suportat-o intr-un spital pentru saraci, si-a dat sufletul sfant in mainile lui Dumnezeu. In momentul mortii sale intreg spitalul a fost umplut cu buna mireasma duhovniceasca. O haina a Sfantului Nectarie a fost pusa pe un bolnav de pe un pat vecin, paralizat de multi ani si acest om a fost vindecat imediat. Astfel a inceput sirul necurmat al tamaduirilor ce se fac prin moastele Sfantului Nectarie si prin mijlocirile sale in fata lui Dumnezeu pe Care Il iubea cu toata inima sa.
Moastele sfantului au fost duse la Manastirea Sfanta Treime din Eghina, unde au ramas pana in ziua de astazi. Sfintele sale moaste au ramas neputrezite in primii douazeci de ani dupa moartea sa, iar apoi s-au impartit la biserici din toata lumea. Un sir continuu de pelerini evlaviosi si credinciosi trec pe la racla cu moastele sale si primesc binecuvantari prin mijlocirea sfantului. Crestini ortodocsi din intreaga lume au fost ajutati cand s-au rugat acestui minunat sfant. Multi au fost chiar tamaduiti de boli incurabile, cum ar fi cancerul, paralizia, cand s-au uns cu untdelemn de la o candela ce ardea in fata icoanei sale sfintite.
Si in Romania Sfantul Nectarie a facut si face multe minuni. O particica din sfintele sale moaste se afla la Manastirea Radu Voda din Bucuresti. Pelerinii dau marturie despre ajutorul pe care l-au primit prin mijlocirea sfantului.
Cu adevarat, Sfantul Nectarie a devenit unul dintre cei mai iubiti sfinti ai timpurilor noastre. El a trait aproape de noi in timp si acum petrece in vesnicie cinstindu-L si slavindu-L pe Dumnezeu in vecii vecilor.
Sfinte Parinte Nectarie roaga-te lui Dumnezeu pentru noi!


(Sursa: http://www.forum.santamia.ro/showthr...tarie-217.html )

Anna Vasilica 31.05.2010 22:02:40

S-a indurat si de mine Sfantul Nectarie
 
Pe mine m-a ajutat foarte mult sfantul...am inceput sa citesc seara de seara acatistul (eram extrem de deprimata si nu imi gaseam linistea).Chiar dupa ce l-am citit prima data am simtit o mare usurare. Vreau pe aceasta cale sa indemn pe toti cei care au probleme sa citeasca acatistul sf.Necatrie si minunile nu vor intarzia sa apara. M-am rugat sfantului pentru sanatatea unor rude ( si acum se simt foarte bine) dar si pentru o dorinta personala...si sfantul m-a ajutat, aducandu-mi aproape un om tare drag mie.
Cititi cu incredere acatistul sfantului Necatrie si ii veti simti pe deplin ajutorul!

4ndreea 31.05.2010 22:08:05

Si eu ma rog Sf Nectarie pt o dorinta personala care nadajduiesc ca se va implini. As dori sa se indeplineasca cat mai curand cu putinta, insa nu ma supar nici daca va mai trebui sa astept. :)

tigerAvalo9 02.06.2010 20:32:52

Minunat este Dumnezeu intru Sfintii Sai,intru Sf.Nectarie.
Ma bucur mult ca prin Sf.Nectarie si alti mari Sfinti sunt facute cunoscute puterile si iubirea lui Dumnezeu pentru noi,este facuta cunoscuta ascultarea lui Dumnezeu catre noi si credinta adevarata.

Eu ma rog,ma rog in fiecare zi Sf.Nectarie.Trebuie sa ne rugam nu numai la necaz,ci mereu si la bine si la rau.Trebuie ca Sf.Nectarie ''sa fie un prieten'' pentru noi si cu ajutorul lui sa Il bucuram pe Dumnezeu!
Doamne ajuta!

Anna Vasilica 16.06.2010 19:30:23

Nu am mai postat de ceva timp dar as vrea sa va mai impartasesc o minune:din pacate sufar de o afectiune care apare atunci cand mi-e lumea mai draga...tratamentele doar amelioreaza, nicidecum nu vindeca. Trebuie sa fiu atenta la alimentatie, sunt alergica la multe lucruri...acum o saptamana trebuia sa merg la serviciu (o intrunire importanta pentru mine) si in week-end, pe fondul stresului acumulat m-am procopsit iar cu o eruptie de toata frumusetea pe fata. M-am necajit mult....doua zile nici nu mai stiam ce sa pun si era din ce in ce mai rau. Imi venea sa plang....de obicei eruptia cedeaza dupa cateva zile in care nu pot nici sa imi ating fata.....duminica seara am citit acatistul sf.Nectarie si pot sa va spun ca luni dimineata am ramas perplexa cand m-am uitat in oglinda. Nu mai aveam nimic. Rugati-va sfantului Nectarie ca mare este puterea pe care o are.Doamne ajuta!

MarynelaA 18.06.2010 13:25:15

Multumesc Sfantul Nectarie
 
Buna ziua!

Sunt noua pe acest forum si tin sa mentionez ca nu stiam de Sf Nectarie pana acum ceva timp, cand am inceput sa citesc acatistul si sa ma rog, avand unele probleme de sanatate. In ceea ce primveste problemele de sanatate, inca nu observ schimbari, insa minunile nu au intarziat sa apara. Am o firma si am inceput sa am foarte multe comnenzi, ceea ce pana acum nu se intamplase. Sper ca Sf. Nectarie sa ma ajute sa trec cu bine peste toate incercarile vietii.

Rugati-va Sfantului Nectarie negresit!
Sanatate multa tuturor!

gabriel 30 18.06.2010 13:37:40

Sfantul Nectarie este de foarte mare ajutor in toate bolile trupului,dar mai ales in ceea ce priveste cancerul.Toti care au aceasta afectuine ar trebui sa se roage catre Sfantul nectarie,care cu puterile sale,poate face minuni.

moni85dr 18.06.2010 15:55:12

minuni savarsite asupra mea
 
Sa va povestesc cum m-a salvat astazi pe mine sf.Nectarie: in timpul noptii am inceput sa am dureri f puternice la peretele toracic,deasupra inimii(sper ca ma exprim bine).Durerile au tinut pana dimineata cand pe langa faptul ca s-au accentuat am inceput sa ma sufoc,sa am fibrilatii,am crezut ca in cateva minute o sa imi cedeze inima,imi amortise mana dreapta,nu ma puteam ridica,tremuram,gura imi tremura si ea,tipam ca o sa mor...era langa mine pritenul meu..i-am spus ca eu nu o sa mai ajung la spital pentru ca o sa mor in cateva minute...simteam la propriu cum iese sufletul din mine.am vrut sa o sun pe mama sa im iau adio,dar e la 150 km distanta si sigur daca auzea asta ar fi murit inaintea mea.Salvarea mea a fost Sf Nectarie.In tot acest timp am tinut la piept,unde ma durea ingrozitor Acatistul Sf Nectarie,pe care din fericire il aveam in pat langa mine pt ca il citisem inainte sa adorm.M-am rugat printre acele dureri sa ma ierte si sa nu ma lase sa mor...si nu m-a lasat...pana la urma am reusit sa ma ridic din pat si am ajuns la spital,unde mi-au spus ca nu o sa imi cedeze inima,dar ma doare f tare peretele toracic din cauza ca am tras curent.Nu imi pasa ce spun medicii,eu tin mine doar cum era sa parasesc aceasta lume in cateva clipe,iar Sf Nectarie nu m-a parasit,ci m-a ajutat.
Pe langa asta ,am simtit aproape in fiecare zi cum ma ajuta Sfantul cand il rog sa ma ajute sa trec peste ceva greu,sau sa nu ma mai doara ceva.

Mihaela

kristta13 02.07.2010 11:00:28

Sf nectarie
 
Multumesc Sf Nectarie ptr ca mereu esti langa mine!

moni85dr 02.07.2010 11:35:36

multe minuni
 
Sf Nectarie chiar este grabnic ajutator.Am aflat de putin timp de existenta lui si asta pt ca tatal meu a depistat ca are cancer in ultima faza iar doctorii i-au dat cel mult 6 luni de trait.Ma rog de atunci Sfantului Nectarie si sper ca prin minunile lui il va vindeca pe tata,care are dureri groaznice,insa pe unde este dat cu mir de la candela Sfantului il mai lasa durerile si se muta durerea in alta parte.Si asta chiar daca tatal meu,observ eu ca nu prea crede in puterea uleiului,insa cred eu suficient si il implor pe Sfant sa il ajute.Mihaela.

vasilik 08.07.2010 16:43:37

Grup Sfantul Nectarie
 
Am vazut aici multi oameni care scriu despre minunile sfantului Nectarie, care s-au intamplat in viata lor. E minunat sa vedem cum Sfantul ajuta pe fiecare dupa nevoie. De dragul Sfantului am deschis un grup pe Facebook care se numeste "Sfantul Nectarie de Eghina". Va astept si acolo pentru a scrie pareri, intamplari si minuni petrecute in viata voastra de zi cu zi.

Link-ul grupului este http://www.facebook.com/home.php?#!/...7356691&ref=ts.
P.S. Pentru a putea fi membrii grupului trebuie sa va creati cont pe Facebook( stiu ca e cam enervanta chestia asta dar......asa sunt regulile acolo)

diana_cojocaru 11.07.2010 15:12:24

Doresc ajutor
 
As putea sa spun ca si eu o problema cu un prieten mai apropriat care consuma droguri,am fost la biserica radu voda la moastele sf nectarie.Pot sa spun ca m-am dus cu un tricou de-al lui,i-am luat si un lantisor cu cruciulita.A fost o perioada in care isi mai revenise in legatura cu mine parca se intorsese.Am uitat sa mentionez noi ne-am cunoscut la biserica anul trecut de rusalii.Il iubesc foarte mult si nu pot sa-l las sa mai traiasca cu asta.El la inceput a spus ca nu poate avea o relatie asa am mers un timp de un an,in care atunci cand am mers la sf nectarie parca isi mai revenise.Nu stiu ce sa mai fac pentru ca el tot consuma iar eu nu mai am cum sa stau de vorba cu el,in trimul rand ca el traieste in trecut si nu poate sa-si i-a gandul de la fosta prietena.Incer sa lupt am foarte multa credinta ca va fii bine,eu am aflat depre el ca e mea si ceva in inima mea imi spune ca nu pot sa-l la,dar nici nu pot sa ma chinui.Am incercat sa vb cu mama lui despre asta dar e foarte nepasatoare si femeia am vazut ca tine si cu fosta prietena.Cu fratele lui nici atat pentru ca si el se drogeaza,Am mai luat eu haine de la el dar acum nu mai pot ca suntem certati.Pt ca el tot timpul imi sp ca suntem cei mai buni prieteni dar doar atat,el e zabacit din cauza drogurilor.Ma duc si la sf anton ritualul de 9 marti.Va rog sa ma ajuta-ti si pe mine nu stiu ce sa mai fac ca sa-l vad ca e bine s anu mai sufere,pt ca isi distruge sanatatea,am vazut ca acum nu mai poarta nici cruciulita.Stiu ca fosta care nici aia nu-l lasa in pace stiu ca-i face farmece sa nu poata sa traiasca linistit sa aiba pe cineva,pt ca ea si-a gasit dar el trebuie sa sufere in continuare.Va rog sa-mi da-ti un sfat el merge duminica la biserica,am fost si la dezlegari noaptea.Multumesc

Callyope 11.07.2010 15:55:28

Si pe mine m-a ajutat Sfantul Nectarie, am povestit deja la alt thread, sunt mai multe postari cu minunile sfantului.Daca aveti probleme mergeti la Manastirea Radu Voda, rugati-va din suflet, participati la slujba de Sfantul Maslu si sigur o sa primiti ajutor.Nu numai pe mine m-a ajuta ci si pe persoanele pentru care m-am rugat. Si sa stiti ca nu este putin sa fii suspect de cancer, sa intri in depresie...Am fost in spital, am facut o operatie care dupa ce am plans si m-am rugat la Sfantul Nectarie, a fost foarte usoara, nu m-a durut deloc, nu am facut nicio infectie, m-am vindecat foarte repede iar biopsia a fost de natura "benigna". Poate multi sunt sceptici si cred ca a fost doar o coincidenta, dar nu este asa!! Pentru ca inainte sa merg la Manastire eram foarte rau, chiar vroiam sa mor...dupa usor, usor a inceput sa imi fie bine!
Am scris si aici pentru ca am promis sa scriu si pentru ca am simtit nevoia sa va spun si voua si pentru ca ii sunt recunoscatoare Sfantului Nectarie.

Sorina Andreea 24.08.2010 13:26:03

Minunea
 
L-am descoperit pe Sf Nectarie in pagina de Spiritualitate a minunatei reviste Formula As. Citeam aproape in fiecare numar marturii ale oamenilor pe care Sf Nectarie ii salvase, povestile lor ma emotionau dar nu credeam ca o sa ajung si eu sa scriu despre vreo minune..si totusi..iata-ma! Bunica mea (cea mai iubita batranica din lume) are 79 de ani si este foarte bolnava cu inima, pensionata pe caz de boala de la 50 de ani. In luna decembrie 2009 a facut o criza de inima si a ajuns cu SMURD la spital unde i-au facut electrosocuri pentru a o scoate din fibrilatii. Starea ei s-a inrautatit si in decursul a 7 luni a fost internata de 6 ori in diferite spitale. In lunile astea era sa moara de nenumarate ori, a trecut prin chinuri ingrozitoare deoarece mai multe boli au lovit-o, nu doar cea de inima, a slabit 20 de kg, nu a iesit din casa nici macar o data in afara de drumurile la spital cu masina Salvarii.. A facut si o depresie din cauza bolii si ajunsese o umbra de om care nu mai comunica, nu mai zambea si se uita cu privirea pierduta numai in pamant, nu mai putea manca aproape nimic ... Eu impreuna cu mama mea am facut tot ce este omeneste posibil sa ii amelioram starea..de la medicamente la reflexoterapie si acupunctura la domiciliu, internari la cei mai buni doctori etc. In tot acest timp ne rugam fierbinte la Sf Nectarie sa o salveze, citeam Acatistul Sf Nectarie si plangeam la racla cu moaste de la biserica Radu Voda. Cand aproape ne pierdusem ultima speranta Sfantul Nectarie s-a indurat de chinurile ei si a facut-o bine. Este cea mai mare minune pe care am trait-o! A inceput din nou sa ii fie foame si sa poata manca, a pus la loc kilogramele pierdute, a prins puteri iar acum se plimba si singura pe afara, rade din nou si se bucura de viata. Nu avem cuvinte sa ii multumim suficient Sfantului Nectarie pentru ca astazi Mamaica mea traieste si e bine.

Dumnezeu si Sf Nectarie sa va ajute!

IOLANDA 24.08.2010 14:13:32

Am auzit foarte multe de minunile acestui sfant ,am citit o carte despre viata lui si cred tot ce se spune despre el,insa nu pot ajunge la Sfintele sale moaste,deorece locuiesc in nordul tarii. cine stie..poate intr-o zi...voi reusi sa ajung si acolo,asa cum am ajuns in multe locuri unde credeam ca nu pot ajunge.Insa eu as vrea sa povestesc pe scurt despre o minune pe care am trait-o la inceputul acestui an."am fost pradata din casa de unele lucruri destul de valoroase"si am inceput rugaciuni catre SF.MINA,am platit la biserica ptr.40zile,in nici 20 de zile a fost prins hotul si mi-au fost aduse acasa aproape toate cele furate.Nu am cuvinte sa multumesc acestui Mare Sfant Mina....

gabriela8 24.08.2010 20:14:46

Citat:

În prealabil postat de IOLANDA (Post 281242)
Am auzit foarte multe de minunile acestui sfant ,am citit o carte despre viata lui si cred tot ce se spune despre el,insa nu pot ajunge la Sfintele sale moaste,deorece locuiesc in nordul tarii. cine stie..poate intr-o zi...voi reusi sa ajung si acolo,asa cum am ajuns in multe locuri unde credeam ca nu pot ajunge.

Poti ajunge mai usor la Biserica Sfintii Spiridon si Nectarie din curtea spitalului judetean Neamt. Aici se afla o particica din Moastele Sfantului Nectarie si multi alti Sfinti.

guritza 26.08.2010 13:07:58

ajutor primit de la Sfantul Nectarie
 
Ludus, 27 Septembrie 2010

As vrea sa va relatez si eu o intamplare din viata mea, cu ocazia vizitarii Manastirii Radu Voda din Bucuresti.
In vara anului 2008 am fost la Sfanta Manastire Radu Voda, pentru a ma inchina la moastele Sfantului Nectarie. Ceva in sufletul meu imi spune ca ar fi bine sa spus micile minuni prin care am trecut atunci. De ce acum, dupa doi ani, nu stiu nici eu, dar am simtit ca asa se cuvine.
Am pornit seara de acasa, din Ludus, pana la Targu Mures, de unde am luat trenul accelerat. Aveam o criza urita de discopatie si abia ma miscam. Am rezistat insa foarte usor pe toata perioada calatoriei. In tren, cand am mancat putin, era cat pe ce sa inghit un dinte pus provizoriu de stomatolog, dar l-am simtit imediat in gura. Banuiesc ca era foarte usor sa ma inec cu acesta. Am ajuns in Bucuresti si am luat metroul pana la statia Piata Unirii. Mai adaug aici ca acasa sotul meu a studiat harta orasului pentru a vedea pe unde trebuie sa o luam. A vazut ca trebuie sa trecem pe langa Dambovita, deci am luat-o inspre Curtea Veche si am ajuns la Biserica Sfantului Antonie cel Mare, pe care m-am bucurat foarte tare ca am vazut-o. Am iesit din sfanta biserica si am intrebat pe cineva pe strada cum putem ajunge la Radu Voda, iar cineva ne-a aratat in fata niste blocuri si ne-a spus ca dupa blocul cu reclama nu stiu care deasupra, sa mergem si ajungem acolo. Am mers pe jos foarte mult, si am luat-o in directie gresita. Am ajuns pe la Manasirea Sfanta Ecaterina, daca imi aduc bine aminte. Am mai vazut in drum cateva sfinte biserici, dar nici una nu era cea pe care o cautam. Ne-am tot invartit foarte mult, cred ca am umblat vreo doua ore. Ma dureau picoarele ingrozitor, eu nu sunt obisnuita sa merg pe jos foarte mult, deoarece fiind bolnava osobesc repede. Am ajuns in sfarsit la Manasirea Radu Voda, m-am inchinat la moastele Sfantului Nectarie, apoi am iesit si am urcat si dealul Patriarhiei pentru a vedea Catedrala Patriarhala, care atunci era in restaurare. Am urcat in tren, care a stat foarte mult in gara si am ajuns la Razboieni in ultimul moment pentru a prinde legatura spre casa. Cand am ajuns in Ludus, se vedeau niste nori foarte negri care anuntau o ploaie mare. Sotul meu a zis sa asteptam sa treaca, eu insa am zis sa mergem, poate ajungem inainte sa inceapa sa ploua. Am facut vreo 100 metri si a inceput potopul. Ne-am adapostit langa o casa, deoarece turna cu galeata si tuna si ne-am speriat sa nu patim ceva. Era foarte frig si ne-a udat pana la piele. In mod normal as fi facut o raceala zdravana dupa un astfel de caz. Am ajuns acasa cu niste bataturi urate in talpa, pentru care imi faceam probleme ca nu voi putea umbla cateva zile. Ne-am culcat, iar dimineata nu eram racita deloc, iar bataturile din talpa disparusera.
Eu consider ca toate acestea au fost minuni ale Sfantului Nectarie, pentru nevointa noastra de a ajunge la Sfintele sale moaste. Nu vreau sa cad in pacatul mandriei, dar sper ca Sfantul sa ma binecuvinteze pentru ca am relatat faptele. Fie ca Sfantul Nectarie sa ne ajute pe toti, in masura credintei si a dragostei cu care ne rugam.

ai2 26.08.2010 14:19:23

Citat:

În prealabil postat de IOLANDA (Post 281242)
Am auzit foarte multe de minunile acestui sfant ,am citit o carte despre viata lui si cred tot ce se spune despre el,insa nu pot ajunge la Sfintele sale moaste,deorece locuiesc in nordul tarii. cine stie..poate intr-o zi...voi reusi sa ajung si acolo,asa cum am ajuns in multe locuri unde credeam ca nu pot ajunge.Insa eu as vrea sa povestesc pe scurt despre o minune pe care am trait-o la inceputul acestui an."am fost pradata din casa de unele lucruri destul de valoroase"si am inceput rugaciuni catre SF.MINA,am platit la biserica ptr.40zile,in nici 20 de zile a fost prins hotul si mi-au fost aduse acasa aproape toate cele furate.Nu am cuvinte sa multumesc acestui Mare Sfant Mina....

Macar politiei cred ca ai cuvinte sa-i multumesti! Pana la urma hotul nu a venit singur inapoi.

mirabela 30.08.2010 10:09:28

Multumesc din nou Sf. Nectarie, ieri am facut o alergie urata pe maini, aseara m-am rugat sfantului, si m-am uns cu ulei sfintit de la candela sf.moaste ale sfantului, si aproape mi-a disparut alergia.

Multumesc din suflet Sf. Nectarie.

Doamne ajuta


Ora este GMT +3. Ora este acum 06:49:47.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.