Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Ce credeti despre prezenta ateilor pe forum? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8753)

Traditie1 09.03.2010 15:04:38

Ce credeti despre prezenta ateilor pe forum?
 
Acest forum e destinat, cred, celor ce vor sa întâlneasca alti credinciosi dar tot mai multi atei vin si prezinta aceleasi idei binecunoscute.

Nu credeti ca a devenit stresanta aceasta prezenta?

zoridezi 09.03.2010 15:08:50

Eu cred ca ateii Il cauta pe Dumnezeu. Numai ca Il cauta unde nu trebuie.

Fani71 09.03.2010 15:11:15

Discutia dintre certsini si atei mi se pare binevenita. Avem de castigat si unii si altii.
Nu are sens sa ne inchidem fiecare in ghettoul lui.

annajanette 09.03.2010 15:21:16

le trebuie acordata o sansa si lor, de fapt ei prin afirmatiile prin care neaga de fapt in forul lor interior isi doresc dovezi ptr a crede, au nevoie de speranta si incurajare ca nu sunt singuri. Deci trebuie ajutati nu alungati.

glykys 09.03.2010 15:27:47

Multumescu-ti Tie, Doamne, ca nu sunt ca pacatosul ala de ateu, care nu crede in Tine. Eu cred in Tine, eu tin post, merg la biserica, fac sex cu sotul / sotia numai in zilele ingaduite, nu folosesc mijloace de contraceptie, citesc in fiecare zi cate un capitol din Biblie, nu tin sarbatorile lumesti, le dau sfaturi fratilor mei ortodocsi...... :23:


Chiar asa, am ajuns sa nu ne mai suportam unul pe altul, nici macar in spatiul virtual?! Dumneata, frate Traditie, in viata de zi cu zi, intrebi omul cand il vezi: "mai, esti ortodox practicant? ca daca nu, nu mai vorbesc cu tine, ma calci pe nervi, piei din calea mea?!" Nu e forumul nostru, fiecare e trecator pe aici, si pe forum, si in viata.

Fereasca Dumnezeu sa zica vreodata: ia sa termin eu cu necredinciosii astia de atei si cu fatarnicii care se cred crestini... ca o sa pierim cu totii!

Nu ma intelegeti gresit, si pe mine ma enerveaza anumite postari care depasesc limita decentei, care dau in hula si in dispret fata de cele sfinte, numai pe Topcat il simpatizez dintre toti ateii, dar daca au batut la usa forumului acestuia, sa le deschidem, poate vor cerceta si vor afla ceva, cu ajutorul lui Dumnezeu.

Hector 09.03.2010 15:30:00

Un om care se declara ateu nu ar trebui sa intre pe acest forum. Daca te declari ateu , nu vii aici, pe forum, pentru a invata ceva, ci pentru a ironiza credinta oamenilor. Citeam zilele trecute o postare a unui ateu care din doua in doua cuvinte folosea cuvantul ,,absurd". Cat de ,,absurzi" suntem noi, cei care credem in Dumnezeu.
De cele mai multe ori, un om care se declara ateu nu va cauta sa fie invatat, sau sfatuit, ci va cauta cearta, el tot pe-a lui o va tine. Va cauta discutii in contradictoriu, un fel de combatere a credintei in Dumnezeu si in mesajul Hristic regasit in Biblie. Va cauta sa te convinga ca e ,,absurd" sa cerzi.

Un om care vine cu sinceritate sa fie invatat, sa primeasca un sfat, face el primul pas si nu se declara ateu.
Daca vrea sa fie sfatuit totul este OK, Slava Domnului. Insa majoritatea ateilor nu vin cu sinceritate.

Fani71 09.03.2010 15:38:57

Hristos nu s-a ferit sa fie ironizat si badjocorit.. Pe noi de ce ne deranjeaza atata?

costel 09.03.2010 15:50:41

Eu unul nu sunt nelinistit de prezenta lor aici. Sigur, nu-i usor sa-i vorbesti unui om mort sufleteste, dar poate fi mangaiat trupeste, si dupa cum trupul sta intr-o stransa legatura cu sufletul, e posibil ca intr-o zi, mangaierea trupeasca sa devina si sufleteasca.

Mihailc 09.03.2010 15:52:29

Citat:

În prealabil postat de Traditie1 (Post 222360)
Acest forum e destinat, cred, celor ce vor sa întâlneasca alti credinciosi dar tot mai multi atei vin si prezinta aceleasi idei binecunoscute.

Nu credeti ca a devenit stresanta aceasta prezenta?

Eu mă lupt de ceva vreme să o lăsăm mai moale cu ateii, cu neoprotestanții, cu orice fel de prozelitism mascat. Discuțiile cu ateii, mai ales cu ăștia care intră pe forum, sunt curată pierdere de vreme. Ei de fapt intră aici să se distreze pe seama noastră, stimulând zelul repezit de misiune al creștinilor și pofta de taclale pe care, vă supărați au ba, mulți dintre useri ortodocși le exersează din plin, total inadecvat adeseori. Ce să-i spui unui ins care își intitulează topicul "sunt ateu, întrebați-mă orice ". Dar ce ești domnule, guru ? Ce să te întrebe un creștin?
Ce legătură există între întuneric și lumină ? Unii ortodocși nici n-au băgat de seamă că, tot discutând cu ăștia până la solipsism, au devenit ei înșiși ridicoli, adică de râsul ateilor mai mult sau mai puțin sinceri în demersul lor.

Eu nu sunt neapărat pentru izolare dar trebuie să cercetezi duhurile care-ți dau târcoale, nu să le dai apă la moară, așa , de dragul conversației. Biserica te învață să fi smerit , nu idiot. Vă las plăcerea să descoperiți singuri în Noul Testament numeroasele locuri unde ni se spune cum trebuie tratați asemenea oameni (mă refer la batjocoritori, nu la cei care caută sincer un răspunsuri la marile întrebări ale vieții). Ăștilalți, "miștocarii" sunt atei convinși de parcă ateismul n-ar fi o privare de ceva, ci un fel de religie a absenței lui Dumnezeu.
Cred că în Postul Mare, perioada aceasta (și) de curățire, ar trebui făcută și un pic de curățenie pe forum, care nu numai că a devenit uriaș cantitativ, redundant, dar uite că se face acum azil la toți sectarii, slabcugetătorii, oameni care nu caută să cunoască credința ortodoxă ci vor să-și impună smintelile lor.

zaharia_2009 09.03.2010 16:12:23

Cit de departe sunt ateii si cei pe care ii ,,remorcheaza" de cuvintul si poruncile lui D.zeu . Ce are aface oamenii fara D.zeu cu Hristos ? Ateismul este o doctrina , nu este o floare la butoniera , este un sistem ideativ bine ticluit si opus ortodoxiei , dumnezeirii insasi , vietii si a mortii in ultima instanta , esenta vietii incepe abia din momentul mortii biologice !. Daca tu (oricine ai fi !) nu respecti , nu cinstesti si nu venerezi pe Tatal meu si pe Maica mea cum sa fiu eu prieten cu tine, nu pot, i-as trada pe ai mei iar ai mei sunt viata eterna . De la botez eu sunt purtator de Hristos (citi in Hristos v-ati botezat in Hristos v-ati si imbracat ) iar Hristos este acelasi de ieri, de astazi si in veasc (epistola catre evrei)si mai ales El nu se lasa batjocorit (Galateni 6,7). Pai in cazul acesta eu iubindu-ma cu ateii il tradez pe Hristos, il desfrinez pe Hristos cu mamona in graiurile si bratele caruia ma predau chipurile din considerente intelectuale , sociale , umanitare sau umaniste . Pai acest Hristos viu si neschimbat cind a venit sa mintuiasca lumea chiar asa de lipsit de ,,capacitati" a fost incit sa nu-si dea seama ca in timp , cindva vor aparea si ateii si sa ne zica citeva vorbe despre a fi una si cu ei ?
Ii iubim si ii avem aproape ca frati ai aceluias D.zeu pina in clipa in care se pune peoblema marturisirii doctrinei de credinte . Ei cred doar in om . De cite ori omul a vrut sa fie ceva fara D.zeu a cazut exemplar : asa a cazut Adam, asa a cazut Iuda si asa a cazu si papa de la Roma (dupa invataturile sf. Iustin Popovici -sirbul) Credinta lor este ,,fara D.zeu" adica cu omul . Acesta este dumnezeul lor la care se inchina : omul . Ce frumos spunea Hristos femeii samarinence : ,,...voi va inchinati caruia nu stiti iar noi ne inchinam caruia stim", eterne sunt cuvintele Evangheliei !!
Vai de orice om care voieste sa fie ceva fara Hristos !
Pt. mine, prezenta lor aici pe forum nu-mi atrage atentia , sunt inafara preocuparilor mele !

Marius22 09.03.2010 16:14:43

Nu vad o problema in faptul ca unii membri ai forumului, spre deosebire de ceilalti, aleg sa-si argumenteze aici necredinta. Important este ca, si unii si altii, sa pastram o limita a bunului simt.

arwein 09.03.2010 16:21:56

Probabil ca cei care se declara atei si intra si scriu pe un forum ortodox nu sunt complet fara credinta; poate ca nici ei nu stiu, dar cauta raspunsuri pe care nu le au, altfel de ce si-ar pierde vremea de la "inaltimea" gandurilor lor "lucide" cu scrisul si cititul aici? Pentru ca aici gasesc ceva ce vor sa afle si le e si lor frica sa recunoasca.
Cat despre cei care intra in polemici cu ei...e alegerea fiecaruia in parte si nu cred ca din asta se va sminti cineva.

voxdei55 09.03.2010 16:42:17

Citat:

În prealabil postat de arwein (Post 222387)
Probabil ca cei care se declara atei si intra si scriu pe un forum ortodox nu sunt complet fara credinta; poate ca nici ei nu stiu, dar cauta raspunsuri pe care nu le au, altfel de ce si-ar pierde vremea de la "inaltimea" gandurilor lor "lucide" cu scrisul si cititul aici? Pentru ca aici gasesc ceva ce vor sa afle si le e si lor frica sa recunoasca.
Cat despre cei care intra in polemici cu ei...e alegerea fiecaruia in parte si nu cred ca din asta se va sminti cineva.

Cred ca una din marile probleme ale religiilor e tocmai ca se cunosc insuficient intre ele.Ateismul inseamna ignoranta...dar nici un ateu de pe forum sa nu-l credeti ca e convins suta la suta de ceea ce spune.Menirea acestui forum de discutie este tocmai cunoasterea noastra si a convingerilor noastre.Sant total impotriva fanaticilor..pentru ca nici IIsus nu a fost fanatic.Iisus nu a fost nici pusnic,..nici calugar habotnic si nici preot lacom de bani.Multi din cei ce perdica aici pe Hristos..se comporta fariseic si uita tocmai esentialismul crestinismului ,..dragostea crestimeasca,toleranta si dorinta de a face bine neconditionat.Santeti dispusi la asta?...Dovediti-o cu fapte..si nimeni sa nu se bata cu caramida in piept ca e ortodox si asta ajunge ca sa fie in paradis.

ofurnica 09.03.2010 16:47:14

Nu exista atei 100% Sunt oameni care se impotrivesc regulilor crestine dar asta nu inseamna ca sunt neaparat atei Ateul este cel care nu crede in Dumnezeu ca exista Iar cel care nu-l place pe dumnezeu si nu-lasculta nu este neaparat ateu ci doar un pacatos

kosmy022 09.03.2010 17:05:21

Citat:

În prealabil postat de Traditie1 (Post 222360)
Acest forum e destinat, cred, celor ce vor sa întâlneasca alti credinciosi dar tot mai multi atei vin si prezinta aceleasi idei binecunoscute.

Nu credeti ca a devenit stresanta aceasta prezenta?

In alte subiecte nu sunt de acord cu tine, dar aici iti impartasesc reticenta. Ar trebui sa ne raspunda admin-ul forumului ce si-a propus : forumul sa fie pentru discutii intre crestini ortodocsi (asa cum se numeste de fapt si cum multi cred la inceput) sau pentru discutii intre orice fel de persoane despre credinta. Insa e absurda o discutie intre un credincios si un ateu despre credinta. S-a vazut in multe topicuri unde s-a ajuns...Putem vorbi intre noi despre fotbal, masini, vremea de afara etc dar nu despre credinta...ca n-avem ce. E un nonsens.

Evident, o sa sara multi user-i ca asta-i habotnicie, autolimitare etc. Sunt mai sus argumente foarte "dragalase" prin care se confunda iubirea cu noul concept necrestin de toleranta. Putini inteleg ca daca tu nu-ti aperi casa, n-are cine s-o faca.

topcat 09.03.2010 17:22:58

Citat:

În prealabil postat de zaharia_2009 (Post 222384)
esenta vietii incepe abia din momentul mortii biologice !

ciudat sa auzi astfel de vorbe de la un medic
Citat:

În prealabil postat de zaharia_2009 (Post 222384)
eu iubindu-ma cu ateii il tradez pe Hristos

Ma intreb cum te-ai comporta cu fiul sau fiica ce ti-ar marturisi ca sint atei. Cum spune cartea, sau inima?

gabriela8 09.03.2010 18:17:02

Poate ca vor sa gaseasca argumente plauzibile insa nu cred ca usor isi vor schimba opiniile ci in timp daca vor avea inima deschisa va lucra Dumnezeu!

zaharia_2009 09.03.2010 18:23:11

Citat:

În prealabil postat de kosmy022 (Post 222393)
In alte subiecte nu sunt de acord cu tine, dar aici iti impartasesc reticenta. Ar trebui sa ne raspunda admin-ul forumului ce si-a propus : forumul sa fie pentru discutii intre crestini ortodocsi (asa cum se numeste de fapt si cum multi cred la inceput) sau pentru discutii intre orice fel de persoane despre credinta. Insa e absurda o discutie intre un credincios si un ateu despre credinta. S-a vazut in multe topicuri unde s-a ajuns...Putem vorbi intre noi despre fotbal, masini, vremea de afara etc dar nu despre credinta...ca n-avem ce. E un nonsens.

Evident, o sa sara multi user-i ca asta-i habotnicie, autolimitare etc. Sunt mai sus argumente foarte "dragalase" prin care se confunda iubirea cu noul concept necrestin de toleranta. Putini inteleg ca daca tu nu-ti aperi casa, n-are cine s-o faca.

Intr-adevar, ceea ce marchezi tu acum (si eu am ceiasi observatie si parere)adica discordanta dintre numele siteului si practica propriuzisa tolerata de administrator prin care se accepta postarea parerilor ,, altor religionari" confirma realitatea ca inafara de nonsensul propriu-zis al circumstantei permite vehicularea invataturilor dintre cele mai contrare ortodoxiei facind astfel un deserviciu clar dogmaticii si cultului practic ortodox dar mai ales uzerilor neofiti inca neiradacinati in dreapta invatatura . Eu insumi am semnalat aceasta administratorului dar spre surprinderea mea , ca si acum probabil, reactia lui a fost exact contrara .

In concluzie , ce legatura are un siteu declarat ca fiind ortodox cu ceilalti ,, religionari" si ce interese slujeste defapt el ?? Este un siteu de promovare si sustinere a ortodoxiei sau sub masca ortodoxiei se slujeste altceva ?

Este cineva in stare sa dea un raspuns solid, valabil si coerent ?

zaharia_2009 09.03.2010 19:50:37

Citat:

În prealabil postat de topcat (Post 222399)
ciudat sa auzi astfel de vorbe de la un medic

Ma intreb cum te-ai comporta cu fiul sau fiica ce ti-ar marturisi ca sint atei. Cum spune cartea, sau inima?

Domnule topcat, esti amabil sa-mi spui ce meserie si ce studii ai ? Poate ca raspunzindu-mi vom face o discutie serioasa si constructiva . De ce te intreb asa ceva , pt. ca si dumneata te-ai legat de profesia mea si atunci reactionez oarecum in oglinda. Si in alta ordine de idei, daca cineva iti dovedeste ca exista D.zeu , viu, adevarat si cu toate celelalte calitati , ai crede ?

voxdei55 09.03.2010 19:58:49

Citat:

În prealabil postat de zaharia_2009 (Post 222422)
Intr-adevar, ceea ce marchezi tu acum (si eu am ceiasi observatie si parere)adica discordanta dintre numele siteului si practica propriuzisa tolerata de administrator prin care se accepta postarea parerilor ,, altor religionari" confirma realitatea ca inafara de nonsensul propriu-zis al circumstantei permite vehicularea invataturilor dintre cele mai contrare ortodoxiei facind astfel un deserviciu clar dogmaticii si cultului practic ortodox dar mai ales uzerilor neofiti inca neiradacinati in dreapta invatatura . Eu insumi am semnalat aceasta administratorului dar spre surprinderea mea , ca si acum probabil, reactia lui a fost exact contrara .

In concluzie , ce legatura are un siteu declarat ca fiind ortodox cu ceilalti ,, religionari" si ce interese slujeste defapt el ?? Este un siteu de promovare si sustinere a ortodoxiei sau sub masca ortodoxiei se slujeste altceva ?

Este cineva in stare sa dea un raspuns solid, valabil si coerent ?

Administratorul a procedat corect,..in vreme ce tu nu ai inteles nimic din rostul acestui forum de discutii.Tu vrei sa pari "inradacinat in dreapta credinta(?),dar esti departe de invataturile lui Iisus.In fata cui vrei sa promovezi ortodoxia,..in fata ortodocsilor sau a celor care au altor convingeri?Eu cred ca atunci cand ai sa ai argumente solide,..altele decat mult vehiculatele si contestatele hotarari ale sinoadelor egumenice,..atunci vei convinge pe necredinciosi(!) de adevarurile tale.

voxdei55 09.03.2010 20:05:45

Citat:

În prealabil postat de zaharia_2009 (Post 222384)
Cit de departe sunt ateii si cei pe care ii ,,remorcheaza" de cuvintul si poruncile lui D.zeu . Ce are aface oamenii fara D.zeu cu Hristos ? Ateismul este o doctrina , nu este o floare la butoniera , este un sistem ideativ bine ticluit si opus ortodoxiei , dumnezeirii insasi , vietii si a mortii in ultima instanta , esenta vietii incepe abia din momentul mortii biologice !. Daca tu (oricine ai fi !) nu respecti , nu cinstesti si nu venerezi pe Tatal meu si pe Maica mea cum sa fiu eu prieten cu tine, nu pot, i-as trada pe ai mei iar ai mei sunt viata eterna . De la botez eu sunt purtator de Hristos (citi in Hristos v-ati botezat in Hristos v-ati si imbracat ) iar Hristos este acelasi de ieri, de astazi si in veasc (epistola catre evrei)si mai ales El nu se lasa batjocorit (Galateni 6,7). Pai in cazul acesta eu iubindu-ma cu ateii il tradez pe Hristos, il desfrinez pe Hristos cu mamona in graiurile si bratele caruia ma predau chipurile din considerente intelectuale , sociale , umanitare sau umaniste . Pai acest Hristos viu si neschimbat cind a venit sa mintuiasca lumea chiar asa de lipsit de ,,capacitati" a fost incit sa nu-si dea seama ca in timp , cindva vor aparea si ateii si sa ne zica citeva vorbe despre a fi una si cu ei ?
Ii iubim si ii avem aproape ca frati ai aceluias D.zeu pina in clipa in care se pune peoblema marturisirii doctrinei de credinte . Ei cred doar in om . De cite ori omul a vrut sa fie ceva fara D.zeu a cazut exemplar : asa a cazut Adam, asa a cazut Iuda si asa a cazu si papa de la Roma (dupa invataturile sf. Iustin Popovici -sirbul) Credinta lor este ,,fara D.zeu" adica cu omul . Acesta este dumnezeul lor la care se inchina : omul . Ce frumos spunea Hristos femeii samarinence : ,,...voi va inchinati caruia nu stiti iar noi ne inchinam caruia stim", eterne sunt cuvintele Evangheliei !!
Vai de orice om care voieste sa fie ceva fara Hristos !
Pt. mine, prezenta lor aici pe forum nu-mi atrage atentia , sunt inafara preocuparilor mele !

Prietene..am mari rezerve ca esti medic,..sau ca ai ceva comun cu medicina.Sant in bransa,..citeste te rog o carte scrisa de un hematolog celebru,membru al academiei franceze..Jean Pierre Sulliere...Enigma mortii..si apoi mai stam la discutii.

anna21 09.03.2010 20:21:10

@ voxdei
 
Acum am intrat pe profilul tau si am citit ca esti.. ortodox.
Din postarile tale eu eram sigura ca esti ateu (unul mai moderat, sigur)!
Nu veau sa o iei ca pe un atac/jignire.. departe de mine asa ceva.
Ce vreau sa spun este ca ne cunoastem din ceea ce scriem.
Zaharia nu a scris nimic care sa fie in afara invataturii bisericii (macar din cat cunosc eu, din cat pot sa inteleg).

Viata este dincolo.. ce este gresit in asta?
"Iubiților, vă îndemn ca pe niște străini ce sunteți și călători aici pe pământ, să vă feriți de poftele cele trupești care se războiesc împotriva sufletului. " (I Epistola a Sf. Ap. Petru)

georgeval 09.03.2010 21:24:53

M-as bucura daca sunt pentru dialog, dar constat ca sunt numai in contradictoriu, ei sunt in incercarea de a ne "salva " pe noi parca suntem niste pierduti. Ma cutremura forma ideologica a unor discutii fara finalitate.

zaharia_2009 09.03.2010 22:12:32

Citat:

În prealabil postat de voxdei55 (Post 222448)
Prietene..am mari rezerve ca esti medic,..sau ca ai ceva comun cu medicina.Sant in bransa,..citeste te rog o carte scrisa de un hematolog celebru,membru al academiei franceze..Jean Pierre Sulliere...Enigma mortii..si apoi mai stam la discutii.

1. ,,Prin uzul si abuzul unor postulate ascunse, al unor indrasnete si adesea neintemeiate extrapolari, s-a creat o pseudo-stiinta(evolutionismul !)Ea prinde radacini chiar in miezul biologiei" (Pierre Grasse, biolog, Presedintele Academiei Franceze de Stiinte, 1973)


2. ,,Religia si stiinta naturii nu se exclud, cum cred sau se tem unii in ziua de astazi, ci se intregesc si se armonizeaza impreuna" ( Max Planck, Laureat Premiul Nobel)


3. ,,Ideea ca lumea, universul material s-a creat singur imi pare absurda. Nu concep lumea decit avind un Creator , deci un Dumnezeu.Pentru un fizician, un singur atom este atit de complicat, atit de bogat in inteligenta, incit un univers materialist... nu are sens !" ( Alfred Kastler, Laureat Premiul Nobel)


4. ,, Pt. a analiza originea vietii -biogeneza- ar fi bine sa stim ce este viata; dar din pacate asupra acestei chestiuni, biologia nu poate decit sa se declare incompetenta " ( Jean Rostand, biolog, Premiul Nobel)


5. ,, Materia nu exista decit pentru viata, iar viata insasi nu exista decit pentru Duhul" ( J. Chevalier, filosof)

Mihnea Dragomir 09.03.2010 22:18:21

Citat:

În prealabil postat de georgeval (Post 222463)
M-as bucura daca sunt pentru dialog, dar constat ca sunt numai in contradictoriu, ei sunt in incercarea de a ne "salva " pe noi parca suntem niste pierduti.

Asta e, de fapt, problema cu acest fel de atei. Cu ceilalți nu am nici o problemă. La urma urmei, Dumnezeu ne-a dat libertate de alegere. Putem să ne așezăm viața avându-L pe El ca temelie, sau putem să nu credem în El, iar între acestea două sunt nuanțe de gri.
Din păcate, mai există acest soi de ateism militant. Ei fac exact ceea ce ne acuză pe noi că facem: ei se cred misionați. Ei fac prozelitism ateu. Dacă tu crezi cumva în Dumnezeu, ei socotesc că te îndrepți spre dezastru și că ai gândirea afectată, dacă nu cumva ești de-a dreptul tâmpit. Noroc cu ei, cu ateii, care sunt aici tocmai ca să-ți arate lumina ateismului lor.
Ei bine, cu acest fel de atei militariști nu mă împac de loc. Consider că este o impertinență în acțiune. În viața mea nu m-am gândit să intru pe un forum de ateism și să încerc să le arăt cât de mult greșesc fiind atei. Dar, pentru ei, asemenea gen de acțiune este ceva normal și de la sine înțeles.

topcat 09.03.2010 22:26:14

Citat:

În prealabil postat de zaharia_2009 (Post 222443)
Domnule topcat, esti amabil sa-mi spui ce meserie si ce studii ai ? Poate ca raspunzindu-mi vom face o discutie serioasa si constructiva . De ce te intreb asa ceva , pt. ca si dumneata te-ai legat de profesia mea si atunci reactionez oarecum in oglinda. Si in alta ordine de idei, daca cineva iti dovedeste ca exista D.zeu , viu, adevarat si cu toate celelalte calitati , ai crede ?

Era o intrebare retorica, pusa ca simplu pacient, care isi doreste medici la spitale si nu popi.
Parca refuzai dialogul cu micimea mea.
Oricum, de meseria mea e greu sa te legi :)

topcat 09.03.2010 22:30:23

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 222483)
Asta e, de fapt, problema cu acest fel de atei. Cu ceilalți nu am nici o problemă. La urma urmei, Dumnezeu ne-a dat libertate de alegere. Putem să ne așezăm viața avându-L pe El ca temelie, sau putem să nu credem în El, iar între acestea două sunt nuanțe de gri.
Din păcate, mai există acest soi de ateism militant. Ei fac exact ceea ce ne acuză pe noi că facem: ei se cred misionați. Ei fac prozelitism ateu. Dacă tu crezi cumva în Dumnezeu, ei socotesc că te îndrepți spre dezastru și că ai gândirea afectată, dacă nu cumva ești de-a dreptul tâmpit. Noroc cu ei, cu ateii, care sunt aici tocmai ca să-ți arate lumina ateismului lor.
Ei bine, cu acest fel de atei militariști nu mă împac de loc. Consider că este o impertinență în acțiune. În viața mea nu m-am gândit să intru pe un forum de ateism și să încerc să le arăt cât de mult greșesc fiind atei. Dar, pentru ei, asemenea gen de acțiune este ceva normal și de la sine înțeles.

Puteti sa o luati ca o incercare de la El :)

zaharia_2009 09.03.2010 22:31:39

Citat:

În prealabil postat de topcat (Post 222488)
Era o intrebare retorica, pusa ca simplu pacient, care isi doreste medici la spitale si nu popi.
Parca refuzai dialogul cu micimea mea.
Oricum, de meseria mea e greu sa te legi :)

Pacat, ai pierdut sansa unui dialog serios. A fost alegerea ta !
La revedere domnule topcat !?!?

topcat 09.03.2010 22:43:04

Citat:

În prealabil postat de zaharia_2009 (Post 222492)
Pacat, ai pierdut sansa unui dialog serios. A fost alegerea ta !
La revedere domnule topcat !?!?

Ghinion
Poate intr-o viata viitoare :)

voxdei55 09.03.2010 22:52:26

Citat:

În prealabil postat de zaharia_2009 (Post 222481)
1. ,,Prin uzul si abuzul unor postulate ascunse, al unor indrasnete si adesea neintemeiate extrapolari, s-a creat o pseudo-stiinta(evolutionismul !)Ea prinde radacini chiar in miezul biologiei" (Pierre Grasse, biolog, Presedintele Academiei Franceze de Stiinte, 1973)


2. ,,Religia si stiinta naturii nu se exclud, cum cred sau se tem unii in ziua de astazi, ci se intregesc si se armonizeaza impreuna" ( Max Planck, Laureat Premiul Nobel)


3. ,,Ideea ca lumea, universul material s-a creat singur imi pare absurda. Nu concep lumea decit avind un Creator , deci un Dumnezeu.Pentru un fizician, un singur atom este atit de complicat, atit de bogat in inteligenta, incit un univers materialist... nu are sens !" ( Alfred Kastler, Laureat Premiul Nobel)


4. ,, Pt. a analiza originea vietii -biogeneza- ar fi bine sa stim ce este viata; dar din pacate asupra acestei chestiuni, biologia nu poate decit sa se declare incompetenta " ( Jean Rostand, biolog, Premiul Nobel)


5. ,, Materia nu exista decit pentru viata, iar viata insasi nu exista decit pentru Duhul" ( J. Chevalier, filosof)

Frate,in caz ca nu ai observat eu nu sant ateu..cred in existenta unui Creator..dar un pic divers de cum se straduiesc sa-l faca unii sa-l faca si mult mai bun decat il prezinta biserica noastra ortodoxa.In definitiv umanitatea are cateva miliarde de suflete si dupa unii trei sferturi din ele sant condamnate la infern...neavand .."dreapta credinta"Asa sa fie oare...ar ingadui Dumnezeu asta sau IIsus?Eu refuz sa cred.Lumea e plina de nedreptate...asa o fost intotdeauna si nimeni sa nu-mi spuna ca din vina lui Adam...ca ma faceti sa rad.Mai scurt...cred in Dumnezeu si in Hristos..dar am mari rezerve in biserica..si fariseismul multor preoti..(nu la toti..)Total deacord...intre Dumnezeu si stiinta nu sant cotradictii..exista doar ignoranta si habotnicie care ne impiedica sa vedem adevarul.

adrian010155 09.03.2010 22:54:00

Dragii mei, ateii sunt tot oameni ca si noi. Au dreptul si libertatea absoluta de a-si exprima opiniile ca si noi. Prezenta ateilor pe acest forum este folositoare atat pentru noi cat si pentru ei. Pentru noi fiind ca ne ajuta sa ne intarim in trairea ortodoxa marturisind Adevarul, iubind, iertand, ingaduind, rabdand. Pentru ei fiind ca, luand contact cu marturisirea ortodoxa, ar putea sa primeasca de la Dumnezeu aceea strafulgerare in suflet, care sa-i trezeasca, chiar daca se straduiesc sa ne contrazica. Daca macar unul inviaza este mare bucurie in cer pentru el. Nu trebuie sa ne straduim sa-i convingem. Nu este in firea crestinului ortodox acest lucru. Simpla marturisire este suficienta. Fiecare este absolut liber sa aleaga calea pe care vrea sa mearga. Sa ne rugam pentru toti ateii care intra pe acest forum. Dumnezeu sa-i lumineze cu mila Sa. Iertati-ma ca m-am amestecat in aceasta discutie.

topcat 09.03.2010 23:03:38

Citat:

În prealabil postat de voxdei55 (Post 222503)
Frate,in caz ca nu ai observat eu nu sant ateu..cred in existenta unui Creator..dar un pic divers de cum se straduiesc sa-l faca unii sa-l faca si mult mai bun decat il prezinta biserica noastra ortodoxa.In definitiv umanitatea are cateva miliarde de suflete si dupa unii trei sferturi din ele sant condamnate la infern...neavand .."dreapta credinta"Asa sa fie oare...ar ingadui Dumnezeu asta sau IIsus?Eu refuz sa cred.Lumea e plina de nedreptate...asa o fost intotdeauna si nimeni sa nu-mi spuna ca din vina lui Adam...ca ma faceti sa rad.Mai scurt...cred in Dumnezeu si in Hristos..dar am mari rezerve in biserica..si fariseismul multor preoti..(nu la toti..)Total deacord...intre Dumnezeu si stiinta nu sant cotradictii..exista doar ignoranta si habotnicie care ne impiedica sa vedem adevarul.

O curiozitate sincera: din ce vina crezi tu ca e lumea plina de nedreptate?

anna21 09.03.2010 23:06:14

Citat:

În prealabil postat de voxdei55 (Post 222503)
Frate,in caz ca nu ai observat eu nu sant ateu..cred in existenta unui Creator..dar un pic divers de cum se straduiesc sa-l faca unii sa-l faca si mult mai bun decat il prezinta biserica noastra ortodoxa.In definitiv umanitatea are cateva miliarde de suflete si dupa unii trei sferturi din ele sant condamnate la infern...neavand .."dreapta credinta"Asa sa fie oare...ar ingadui Dumnezeu asta sau IIsus?Eu refuz sa cred.Lumea e plina de nedreptate...asa o fost intotdeauna si nimeni sa nu-mi spuna ca din vina lui Adam...ca ma faceti sa rad.Mai scurt...cred in Dumnezeu si in Hristos..dar am mari rezerve in biserica..si fariseismul multor preoti..(nu la toti..)Total deacord...intre Dumnezeu si stiinta nu sant cotradictii..exista doar ignoranta si habotnicie care ne impiedica sa vedem adevarul.

Un dumnezeu mai bun decat Dumnezeu?:13:
Ce poate fi mai bun.. eu nu vad. Iisus s-a intrupat, s-a smerit pana la moarte pentru iertarea pacatelor noastre!
Dar noi vrem ceva mai bun?
Asta nu este invatatura crestina, vox populi.

Zalmoxis_Nemuritorul 09.03.2010 23:14:28

E foarte bine ca vin ateii pe forum....
Si e bine ca in general cei care sunt, par a fi seriosi.
Daca nu ar veni, m-as duce eu pe atei.ro sau tlp.ro sa recrutez vreo cativa :)

Avem nevoie de dialog. In cele din urma, si ateii si credinciosii sunt oameni aflati in cautare - fara un schimb constant de idei, fara dialog, nu putem progresa.

Prezenta ateilor pe acest forum din cate am vazut a impulsionat foarte mult discutiile pe subiecte mai dificile, chiar incomode, care altminterea ar fi fost neglijate.

ciprian22 10.03.2010 00:44:06

oameni fara speranta
 
Asa numesc eu ateii si spun asta pentru ca am cunoscu cativa..sunt de obicei oameni care au prea multa incredere inspiritul lor practic si in capacitatea de a intelege lucrurile.ori-cum cred ca este o dovada de egocentrism faptul ca nu accepta ideea de divinitate superioara..pentru simplul fapt ca nu suntem in stare sa intelegem in totalitate lucrarea domnului..dar sa afirmam ca ceea ce ne inconjoara este atat de simplu incat vedem tot..si nu a fost creat de nimeni..a lucrat doar hazardul..chiar nu vad cat de obtuz privesc lucrurile?daca intra sa se amuze..mai degraba sa-si faca un pic de curaj..este ca atunci..cand te arunci in apa rece..sa arati ca potzi..:)copilaresc asi spune..di partea mea sunt de-a dreptul bine venitzi..

lavinia40 10.03.2010 06:11:05

Din punctul meu de vedere, cat ar fi de atei si …oh..au incredere doar in spiritul lor..in adancul inimii n-au curajul (sau poate au?) sa-si marturiseasa faptul ca si ei cred…. in ce???…inca nu se pot defini, redefini..dar sunt in cautare!
Zbuciumul, uneori poate insolentza...dau dovada ca vor raspunsuri cat mai rapide si apropiate de logica personala…dar si de ADEVAR.!!!
Imi e greu sa cred faptul, ca in ziua de azi exista atei ,,adevarati’’..poate doar ,,in declaratii’’..ce-i in suflet….e alta problema…….

Dumnezeu sa-i ajute si sa-i lumineze atat pe ei, cat si pe noi toti!

mc2009 10.03.2010 09:39:23

1. Sfantul Vasile si (unul dintre) atei(i)

"[...] Eubul, om preaînțelept și mai bun decît toți filosofii cei din Atena, se minuna; iar Vasile vrînd să-l vîneze și să-l aducă la cunoștința de Dumnezeu, apoi un dar neprețuit ca acesta să-i dăruiască, pentru osteneala lui, l-a aflat odată înaintea cetății, vorbind cu ceilalți filosofi și întrebîndu-se despre filosofie [...]. Întrebîndu-se Eubul cu filosofii, pentru un cuvînt, a venit Vasile și îndată a dezlegat acel sofism și l-a deslușit. Apoi ziceau ceilalți: “Cine este cel care a deslușit cuvîntul filosofului?“. Răspuns-a Eubul, zicînd: “Ori Dumnezeu, ori Vasile.

Văzînd Eubul pe Vasile, a lăsat pe prietenii și pe ucenicii săi, iar el a șezut cu Vasile, și au petrecut trei zile în vorbă, întrebîndu-se de filosofie. Drept aceea, a întrebat Eubul pe Vasile: “Care este firea filosofiei?” Iar el a răspuns: “Firea filosofiei este pomenirea morții”. "[...] pe cît ne arată puterea bunătății, să împărțim la cei flămînzi pîinea înțelegerii; și pe cei ce s-au lipsit, pentru răutatea lor, de acoperămîntul faptei bune, pe aceia să-i aducem sub acoperămîntul lucrurilor celor bune; căci pe care-l vedem gol, îl îmbrăcăm și nu defăimăm trupul nostru.

Vasile grăind acestea, Eubul a strigat: O! Vasile, arătătorule de cele cerești, prin tine cred într-unul Dumnezeu, Tatăl Atotțiitorul, Făcătorul a toate, aștept învierea morților și viața veacului ce va să fie, Amin! Acesta este semnul credinței mele în Dumnezeu: toată averea ce o am, în mîinile tale o dau și cealaltă vreme a vieții mele cu tine o voi petrece, căci doresc nașterea din apă și din Duh”.'

2. Pilda egositului (cu aproximatie ...)
Odata, Dumnezeu a lasat o sfoara din cer, pe care oamenii sa se urce direct rai. Si primul care a gasit acea sfoara a fost un om egoist. Acesta, bucurandu-se ca a gasit-o, a inceput sa se catere pe ea, cu speranta ca va ajunge in rai. Intre timp, au mai vazut si altii sfoara si s-au agatat de ea; insa egoistul, vazandu-i, a inceput sa dea din picioare ca sa-i dea jos pe acestia, pentru ca franghia era subtire si se temea sa nu se rupa. La primul picior, franghia, care il tinuse pana atunci pe acela, s-a rupt imediat, iar un glas s-a auzit zicand: cu cat mai multi se urcau pe ea, cu atat ea tinea mai tare; acum, ca ai voit sa ramai singur pe ea, s-a rupt cu totul.

3. ... din păgâni mucenici
Sfintii Parinti ne invata sa fugim cat putem de tare de eretici, insa din 'pagani' a facut mucenci (a se vedea si sinaxarul): "Mare este puterea Crucii Tale, Doamne, că s-a înfipt în loc și lucrează în lume; și a arătat, din pescari, Apostoli, și din păgâni mucenici, ca să se roage pentru sufletele noastre." Sa nu uitam ca viata este dinamica, in schimbare si ca poate si noi am fost candva 'atei', insa harul botezului si mila lui Dumnezeu au lucrat asupra noastra. Acestia de ce n-ar avea dreptul? "Mila voiesc, iar nu jertfa"

Scuzati 'cantitatea' de cuvinte si, poate, tonul.

Langu 10.03.2010 10:20:28

Atei pe forum? In realitate sunt credinciosi nedeclarati si care cauta raspunsuri ca oricare dintre noi.Chestiunea este ca anumite intrebari par atat de "lipicioase" si raspunsurile atat de "reci" incat se tot pun,din cate am vazut,la anumite intervale.Daca ar fi atei,cum spun ei,de ce cauta raspunsuri aci,pe forum si nu pe forumurile stiintifice?

Marius22 10.03.2010 11:26:22

Cineva, referindu-se la atei, spunea despre acestia ca au un singur cusur: vorbesc prea mult despre Dumnezeu! Asadar, si cei care cred si cei care nu cred, tot despre Dumnezeu vorbesc. Se pare ca pe Dumnezeu nu-L putem evita: ori il afirmam, ori il negam.

kosmy022 10.03.2010 12:12:03

Citat:

În prealabil postat de voxdei55 (Post 222446)
Administratorul a procedat corect,..in vreme ce tu nu ai inteles nimic din rostul acestui forum de discutii.Tu vrei sa pari "inradacinat in dreapta credinta(?),dar esti departe de invataturile lui Iisus.In fata cui vrei sa promovezi ortodoxia,..in fata ortodocsilor sau a celor care au altor convingeri?Eu cred ca atunci cand ai sa ai argumente solide,..altele decat mult vehiculatele si contestatele hotarari ale sinoadelor egumenice,..atunci vei convinge pe necredinciosi(!) de adevarurile tale.

Ce promovare, mai frate? Cine ti-a zis tie ca forumul asta promoveaza ceva pentru cineva? Te contrazici singur, mai sus ai zis "forum de discutii" si apoi ai inceput cu promovarea...Una-i un forum de discutii, alta-i "promovarea ortodoxiei".


Ora este GMT +3. Ora este acum 00:50:48.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.