Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Vrajitoria (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5046)
-   -   cum te simti cand ti se citeste slujba de dezlegar (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=1559)

annan 26.03.2007 12:33:20

Buna ziua,
Am fost la biserica la slujba,si s a citit pt toata lumea de dezlegare,Moliftele sf Vasile,daca nu gresesc,as vrea sa stiu cum si daca simti ceva in momentul ala,deoarece,eu am simtit niste frisoane..adica ,in limbaj popular,mi se facea pielea de "gaina"si simteam un fior pe sira spinarii,nu am mai fost niciodata la o slujba de dezlegare, si nu stiu daca e bine,sau nu ,cum m am mai simtit...
va rog,sa mi raspunda cineva care a mai trecut prin asta...
va multumesc din suflet
o sapt placuta!

PISICUTA35 26.03.2007 13:17:52

La Molifte am participat si eu, nu la toate bisericile se citesc, iar participantii trebuie sa tina post in ziua aceea.


26.03.2007 13:28:53

Parca am inteles ca era vorba despre ce am simtit asistand la o asemenea slujba...nu cum trebuie sa ne pregatim inainte...si nu e regula sa se tina post in acea zi.

Revenind la subiect : fiecare simte mai mult sau mai putin sau nimic in timp ce preotul oficiaza aceasta slujba.
Unii simt asa cum ai simtit si tu,altii nimic iar unii(cei mai putini din fericire) au manifestari destul de agreesive (adica nu se rezuma doar la a avea o stare mai deosebita)

PISICUTA35 26.03.2007 13:30:48

Ai tinut post?
Slujba este deosebita, iar datorita cuvintelor ti se zburleste parul... parca ti-e frica....


PISICUTA35 26.03.2007 13:39:09

Asa stiu ca se tine post pt ca sunt f. puternice si de asemenea si preotul trebuie sa fie pregatit.


rellyv 26.03.2007 13:46:37

Prima data cand am auzit Molitvele Sf.Vasile a fost intr-o zi de 1 ianuarie,la o biserica de mir,cu ceva ani in urma.Am fost impresionata,dar nu mi-a fost frica.In schimb,dupa cativa ani,am asistat la rugaciunile de dezlegare la o manastire ,unde erau prezenti cativa demonizati,saracii.Va spun sincer,imi tremurau si mainile si picioarele,cand ii auzeam cum racneau,vorbeau de-avalma,faceau zgomote de credeai ca esti intr-o ferma,sau ,fereasca Dumnezeu,in iad.Ca sa scap de frica aceea,am inceput sa spun"Doamne Iisuse..."si m-am linistit.De atunci ,de cate ori stau la slujba de dezlegare, zic rugaciunea.

annan 26.03.2007 14:49:39

Citat:

În prealabil postat de Clausemi
Parca am inteles ca era vorba despre ce am simtit asistand la o asemenea slujba...nu cum trebuie sa ne pregatim inainte...si nu e regula sa se tina post in acea zi.

Revenind la subiect : fiecare simte mai mult sau mai putin sau nimic in timp ce preotul oficiaza aceasta slujba.
Unii simt asa cum ai simtit si tu,altii nimic iar unii(cei mai putini din fericire) au manifestari destul de agreesive (adica nu se rezuma doar la a avea o stare mai deosebita)

multumesc din suflet pt raspunsurile voastre,ce i drept ,nu am tinut post,pt ca nu stiam ca trebuie,dar dupa slujba,incepand de ieri,ma simt altfel...nu stiu sa explic in cuvinte,dar mi a facut bine,pt suflet a fost ca un pansament,
va doresc multa pace sufleteasca si sanatate,de Sfintele Pasti

ancutaelena 10.04.2007 19:33:56

DOAMNE AJUTA,Molitvele SFANTULUI VASILE CEL MARE sunt rugaciuni foarte puternice de dezlegare,dar nu orice parinte le face pana la sfarsit,sunt anumiti parinti care le fac in manastiri,se citesc si la SF.MASLU dar nu toate.Molitvele SF.VASILE e bine sa se citeasca toate doar pentru cineva care are facute vraji puternice,iar inainte trebuie sa vorbeasca cu un parinte.Cititi cartea parintelui ILARION ARGATU se dau multe detali despre Molitvele lui VASILE CEL MARE cum se fac si ce trebuie sa faci,cum trebuie sa ti postul.DoAMNE AJUTA

Sebastiana 14.05.2007 22:54:20

Ancutaelena,asa este in legatura rugaciunile de dezlegari,si cu Sfintii Parinti care le citesc,dar inainte este bine ca cei care participa la aceasta Sfanta Slujba a Sfantului Maslu si ale rostirii rugaciunilor de dezlegari de legaturile duhurilor necurate,de farmece,vraji,blesteme,afurisenii,descantece, facaturi,practici necurate(ca yoga,spiritism,ghicitoria,vrajitoria,dracuitul=inj uratura,blestemarea,etc)toti acestia sa se spovedeasca si sa se impartasesca,inainte ca toate acestea sa aiba efect,sau sa nu intre duhuri necurate(cum am vazut eu,la fata locului,in ce fel s-a indracit o fata la o Manastire Sfanta,nu ii amintesc aici numele),mie una,pot sa spun ca au fost momente cand m-am simtit bine la Slujba si dupa,dar au fost si exceptii cand mi-a venit rau in momentul in care se manifestau si dezlantuiau cu multa rautate si violenta duhurile rele din persoanele posedate,si chiar mi-a trecut o caldura prin tot corpul,dupa care nu mai auzeam nimic,imi vajaiau urechile decat,mi se intunecase totul inaintea ochilor,am cazut cu fata la pamant(eu fiind inainte de aceasta in genunchi)dar tuturor celor de fata le-a venit rau(au avut manifestari ca ale mele dupa cum am putut constata),intrucat era acolo o Maica posedata(practicase yoga inainte de a intra la Manastire)cu foarte multe duhuri necurate si era o atmosfera tensionata si greu de suportat:urla de durere,se dadea cu capul de podea,de pereti,de soba(o dadea de fapt vrajmasul cu capul si cu tot trupul de tot ce intalnea in cale)o arunca in rau iar ea nu vroia sa fie ridicata decat de fecioare si de femei vaduve iar nu de barbati(se lasa grea ca plumbul si nu ingaduia sa fie ridicata de jos).Este cumplit sa vezi asa ceva pe viu,Parintele meu Duhovnic ma tot chema sa ma spovedesc,dar stiu ca o perioada nu m-am dus de frica justificata sau nu,nici eu nu mai stiu asta,dar daca Parintele ma tot chema sa merg sa ma spovedeasca si sa ma impartaseasca,trebuia sa fac ascultare,nu?Erau acolo mai multe persoane posedate si mai multi indraciti si cand aveau crize toti deodata.....mi se zbarlea pielea,mi se facea ca de gaina,nu stiu daca isi poate cineva imagina,decat cine a participat in direct stie aceasta.

icamilin 01.06.2007 03:35:16

Citat:

În prealabil postat de annan
Citat:

În prealabil postat de Clausemi
Parca am inteles ca era vorba despre ce am simtit asistand la o asemenea slujba...nu cum trebuie sa ne pregatim inainte...si nu e regula sa se tina post in acea zi.

Revenind la subiect : fiecare simte mai mult sau mai putin sau nimic in timp ce preotul oficiaza aceasta slujba.
Unii simt asa cum ai simtit si tu,altii nimic iar unii(cei mai putini din fericire) au manifestari destul de agreesive (adica nu se rezuma doar la a avea o stare mai deosebita)

multumesc din suflet pt raspunsurile voastre,ce i drept ,nu am tinut post,pt ca nu stiam ca trebuie,dar dupa slujba,incepand de ieri,ma simt altfel...nu stiu sa explic in cuvinte,dar mi a facut bine,pt suflet a fost ca un pansament,
va doresc multa pace sufleteasca si sanatate,de Sfintele Pasti

Molitvele Sfantului Vasile cel mare sunt niste slujbe foarte puternice, nu orice preot se incumeta sa le citeasca chiar pe toate din cauza ca cel rau il ataca pe el( " Cel ce se roaga ia, in chip launtric asupra sa, in parte, suferintele celui pentru care se roaga, si, in afara de aceasta, responsabilitatea pentru acel om in fata lui Dumnezeu"). Cunosc personal un preot de mir care a facut si face rugaciuni de dezlegare doar persoanelor prezente la aceste slujbe ( nu si acelora care isi dau pomelnicele la neamuri sau prieteni sa le duca la biserica pentru ei) si citeste de 7 sau de 9 ori aceste rugaciuni si stiu ca a avut un accident groaznic in care i-a murit fiica, sotia este paralizata iar dansul desi a fost in coma, si-a revenit si continua slujbele ca si cand nu s-ar fi intamplat nimic. Efectiv se lupta cu cel rau. In alta ordine de idei, va marturisesc ca am avut ocazia sa particip la Sfanta Slujba a Sfantului Maslu, la o manastire, unde erau doua persoane indracite, a fost graznic ce-am vazut si cat de mila mi-a fost de ele. Pana n-am vazut cu ochii mei aceste persoane, am crezut ca se prefac, ca joaca teatru, ca se dau in spectacol, insa maicutele din manastire ne spuneau , sa nu ne fie frica de ele, nu fac rau nimanui, ca le este rau mai tare atunci cand se rostesc aceste rugaciuni, le munceste graoznic cel rau, dar incet incet se linistesc. Feresca Dumnezeu pe toata lumea de asa ceva. Sa ne rugam sa fim mai buni unii cu altii, sa traim in pace si armonie si in incheiere va scriu o pilda ce am primit-o si eu de la o tanara crestina si sper din suflet sa va faca placere sa o cititi si aplica : " Iata o cale scurta si usoara spre mantuire - FII ASCULTATOR, INFRANAT, NU OSANDII, PAZESTE-TI MINTEA SI INIMA DE GANDURILE CELE RELE, SI GANDESTE-TE CA TOTI OAMENII SUNT BUNI SI DOMNUL II IUBESTE. PENTRU ACEST GAND SMERIT, HARUL DUHULUI SFANT VA VIA INTRU TINE SI VEI ZICE -Milostiv este domnul -" DOAMNE AJUTA-NE ! icamilin

maria55 01.06.2007 09:05:56

Cu ani in urma mi-a citit si mie un preot Moliftele Sf.Vasile .
Era in post , deci posteam amandoi . Am simtit ca mi imprastie o presiune pe care o aveam in piept , ca o faza premergatoare unui atac de cord .
M-am mirat si i-am multumit lui Dumnezeu .

Cineva a incercat sa le citeasca singur (din nestiinta) , a cazut de pe scaun si
s-a ranit cam rau ! Apreciati singuri !

Dumnezeu ne vorbeste mereu la fiecare , sant convinsa depinde daca vrem sa-L ascultam .
Si cand eram mai tanara mi-a vorbit , dar n-am asultat ,din pacate !

Dumnezeu cu noi !
maria

Sebastiana 02.06.2007 18:37:12

Maria55,stiu si eu ca nu are voie oricine sa citeasca Moliftele Sfantului Vasile Cel Mare,cu atat mai mult fetele si femeile,caci o pateste rau de tot.Au existat cazuri de imbolnavire sau chiar de indracire,care tot boala este pana la urma,sau alte neplaceri asupra persoanei si familiei sale.Numai cine tine post,se roaga,este smerit si nefatarnic,isi cere iertare de la toti,se spovedeste si se impartaseste(caci numai preotii si calugarii cu Harul Sfantului Duh au voie,imputernicire,acordul si incuviintarea sa citeasca aceste rugaciuni de dezlegari de toate rautatile,blestemele,farmecele,etc),si aceste rugaciuni sunt citite la Sfantul Maslu si nu numai atunci ci si pe 1 Ianuarie,dar si in alte imprejurari.

CM 05.06.2007 13:20:01

Eu am fost pusa de preot sa citesc Moliftele.
Din cate imi amintesc le-am citit cu glas tare.
Ratiunea preotului era pedeapsa pentru gandurile mele, avusese loc o polemica intre el si mine pe tema reincarnarii, aratandu-mi un tablou din Iad, aceea fiind destinatia celor ca mine care cred in asa ceva.
Mi-a spus ca ma voi imbolnavi in urmatoarea saptamana sau voi avea un accident de masina.
Dupa o saptamana am venit la slujba si m-a intrebat ce mi s-a intamplat (nu mi se intamplase nimic negativ si nu am avut nici un dubiu in aceasta privinta).
Deci iata ca se poate sa existe si intamplari fara conotatii negative, chiar daca aproapele meu, preotul adica, imi dorise raul.
Nu cred ca se poate trage vreo concluzie.
Este o intamplare de viata si atat.
Important este ce are fiecare in minte, adica gandurile noastre.
Daca ele sunt curate, totul curge linistit, nu va iesi nici un dracusor in calea noastra sa ne tulbure existenta, ei salasluiesc numai in mintea noastra, de acolo ii scoatem la nevoie si tot acolo ii adapostim, hranim, ingrijim.
Fie ca ne place sau nu, Iadul l-am construit deja pe pamant si traim in fiecare zi in aceasta atmosfera plina de tot ce urat are mintea omeneasca.
Ce ne asteapta dincolo, este dificil de prezis cat timp nu am vizitat inca acele meleaguri.


Sebastiana 05.06.2007 17:45:00

CM,eu iti recomand sa eviti sau sa ocolesti astfel de persoane ca cea descrisa mai sus,adica respectivul preot de care aminteai,parerea mea,dar sa ai grija ca ulciorul nu merge de multe ori la apa,si mai bine te feresti sa citesti daca nu ai binecuvantare,eu am specificat mai sus ca,din cate am aflat si stiu, numai anumite persoane au dreptul,autoritatea si dezlegare sau,mai bine zis,ingaduinta sa citeasca acele rugaciuni,nu toata lumea.Te poti considera un caz fericit si o exceptie de la regula care intareste si confirma regula ca tu nu ai patit nimic,dar nu te baza pe aceasta data viitoare,Doamne fereste sa nu se intample ceva rau!Eu zic ca avem foarte multe rugaciuni pe care sa le rostim si sa evitam sa practicam ce nu ne priveste pe noi si ce ne este interzis noua sa citim,daca nu avem voie aceasta,ia-l ca pe un sfat,fara suparare.Cat despre reincarnare,cred si eu ca nu exista,dar iadul da,exista,asa cum exista si RAIUL,atat am avut sa iti spun.

CM 06.06.2007 11:36:42

Sebastiana draga, multumesc pentru recomandari.
Sfatul tau de a nu intra in anumite ritualuri pentru care nu stim cat suntem de pregatiti este binevenit in general.
In cazul meu particular, eu imi asum intreaga raspundere a actiunilor mele, adica cam stiu ceea ce fac si daca este ceva in neregula suport consecintele. Nu ma deranjeaza si nici nu mi-e frica. Dar, subliniez, este o decizie strict personala, nu recomand nimanui sa faca ceea ce fac eu.
Ceea ce am vrut eu sa transmit celorlalti care citesc postarile noastre este ceva f. simplu. Daca ai sufletul curat, fara ganduri, fara sa te influenteze cineva chiar daca pare ca iti doreste tot binele din lume (pe care oricum nu are cum sa-l cunoasca atata timp cat exista multe nedezvaluite in lumea nevazuta), nu ti se poate intampla nimic RAU. Cultul raului este propriu mintii umane, Dumnezeu nu are cum sa "gandeasca rau", iubirea nu poate fi rea, plina de amenintari, pedepse si alte infricosatoare perspective.
Tot ceea ce este rau este in mintea omului, fie ca ne place sau nu, iar a vorbi in numele lui Dumnezeu, ca si cum ai fost delegat a-l reprezenta cand nici macar nu stii si nici nu intelegi ce inseamna, este doar exagerat, o inchipuire a mintii.
Ce exista si ce nu exista nu avem nici unii si nici altii cum sa dovedim, sunt doar pareri si credinte personale ale fiecaruia bazate din pacate prea putin pe experienta personala de viata, ma refer la experienta rugaciunii si a comuniunii cu Dumnezeu.







Sebastiana 06.06.2007 13:26:25

CM,nu ti s-a intamplat nimic rau pt.ca nu ai avut de unde sa stii cu ce intentii rele ti-a recomandat preotul acela sa citesti din Moliftelnc rugaciunile,si chiar cu voce tare,ca sa fie convins si sigur,cu adevarat,ca tu le citesti ca sa patesti ce vroia el,respectiv ceva rau.Astfel de preot eu il numesc popa,dar Dumnezeu i-a dat o lectie de viata si lui si ti-a dat si tie;lui sa vada si sa priceapa ca de cei nevinovati si curati cu inima niciun rau nu se prinde daca IL au pe Dumnezeu in inima,in cuget si in simtiri,daca au sufletul si inima curata,iar tie sa intelegi ca nimeni nu e perfect,ca si preotul(adica in cazul lui:popa)se mai poate insela daca recomanda niste rugaciuni,care nu pot fi rostite de toata lumea,anumitor persoane fara ca acestea sa aiba binecuvantare si deci imputernicire.Concluzia este:padure fara uscaturi nu exista,din pacate si din nefericire,apropos de aceasta,vezi si cazul celor care la slujba Sfantului Botez au facut lepadarile de Hristos in loc sa rosteasca lepedarile de satana.Aceasta inregistrare poate fi vizionata si auzita la OTV.

yolanditza 03.10.2010 21:52:47

pentru icamilin
te rog frumos, daca poti si vrei, da-mi detalii despre aceasta manastire-ma intereseaza personal. Multumesc din suflet. Adresa mea este acasalagheorghe@yahoo.com
yolanditza

coldworld 15.10.2010 15:57:29

Citat:

În prealabil postat de Sebastiana (Post 30895)
Aceasta inregistrare poate fi vizionata si auzita la OTV.

Nu am incredere in OTV. si nici in Dan Diaconescu.

Elesya 15.10.2010 17:57:16

de acord
 
Citat:

În prealabil postat de coldworld (Post 297401)
Nu am incredere in OTV. si nici in Dan Diaconescu.

Eh...AICI suntem de acord...Nici KanalD nu imi place..

Elesya 15.10.2010 18:00:10

ce stiu eu
 
Din ce cunosc eu si din ce mi-au spus unii teologi, aceste molifte se citesc doar de preotii care se pregatesc in prealabil cu post si rugaciune...si nu se citesc de unul singur....de obicei se citesc la manastiri la dezlegarile de vineri...

coldworld 15.10.2010 18:14:07

Citat:

În prealabil postat de Elesya (Post 297464)
Din ce cunosc eu si din ce mi-au spus unii teologi, aceste molifte se citesc doar de preotii care se pregatesc in prealabil cu post si rugaciune...si nu se citesc de unul singur....de obicei se citesc la manastiri la dezlegarile de vineri...

asa e cum spui !

Pr. Gheorghe 15.10.2010 18:43:24

Citat:

În prealabil postat de coldworld (Post 297466)
asa e cum spui !

Ba nu e (chiar) asa!:44:

Adica:

"(...) aceste molifte se citesc doar de preotii care se pregatesc in prealabil cu post si rugaciune..." -- asta este recomandat, dar lipsa nu este eliminatorie. Teoretic, preotul este pregatit mereu! Daca nu-i, are o problema grava ce-l conditioneaza nu doar spre aceste molitfe si ar trebui sa se fereasca de multe pana-si revine, dar in nici un caz de frica lu' aghiuta, mai degraba de rusinea fata de Hristos. Eu prefer, pe langa pravila obisnuita perioadei (care cuprinde postul si rugaciunile specifice - pe langa alte nevointe:65:, vai mie, pacatosul!!!!), sa leg savarsirea acestei slujbe de obligativitatea savarsirii Sfintei Liturghii (cu pregatirea ce o cere aceasta) in ziua citirii Molitfelor Sf. Vasile si ale Sf. Ioan Gura de Aur. Asa sunt sigur ca nu cu mine se va lupta "cornorilă", ci cu domnul Hristos!

"(...)si nu se citesc de unul singur.... -- asta nu-i asa... deloc. Ce, oare Sfanta Liturghie este de preferat sa o savarseasca un sobor? Si daca am curaj sa ma apropii de Hristos singur, de ce mi-ar fi teama sa-l "altoiesc" pe belzebul de unul singur?

"(...)de obicei se citesc la manastiri la dezlegarile de vineri...
-- asta asa este, dar nu numai la manastiri; s-a mai discutat pe aceasta tema. Oricum nu trebuie cautata cantitatea.

Imi cer iertare de interventie. Sunt pe fuga, dar nu m-am putut abtine. Sa aveti un sfarsit de saptamana duhovnicesc si plin de impliniri in suflet!

coldworld 15.10.2010 19:58:18

Parinte, cand ati citit moliftele, ati avut rezultate? multumesc.

Pr. Gheorghe 15.10.2010 21:59:21

Citat:

În prealabil postat de coldworld (Post 297518)
Parinte, cand ati citit moliftele, ati avut rezultate? multumesc.

Ma ispitesti "oleaca"?!? :77:
Voi incerca sa raspund, totusi, gandindu-ma ca intrebarea fratiei tale poate nu este una tendentioasa. Oricum ar fi, poate raspunsul va folosi macar pe unii; ma gandesc la acei oameni bine-intentionati, bine-asezati intelectual, care, cu toate ca nu au competenta (sa zicem) in a lucra cu cele duhovnicesti spre calauzirea altora, se lanseaza in afirmatii clare si fara echivoc, zic ei, nesuferind uneori sa fie contrazisi nici macar de preotul duhovnic. Exista si o parte tragi-comica in starea acestora: ei sunt ca si orbii care calauzesc pe alti orbi; pe cei calauziti ii pot minti atunci cand spun ca ei vad unde este lumina cea buna, dar pentru cei care vad cu adevarat, miscarea lor se arata doar o pendulare groteasca din intuneric in intuneric si mai apoi in groapa. Dar ajunge, ca sa nu suparam pe cineva (sau pe Cineva).

A calcula rezultatele, in orice situatie sau domeniu, este un proces care nu poate fi de sine statator; el este legat strict de o serie de cerinte enuntate apriori. Mai mult, depinde uneori si de multe, multe asteptari personale ale celui care solicita prezentarea rezultatului, unele din acestea definite ad-hoc spre a anula un rezultat ce nu convine, de genul: "aa... da' eu nu asta am dorit...!".

In cazul oricarui proces interuman nu se pot folosi sabloane generalizante. Astfel, un medic va privi fiecare caz in mod individual, un psiholog la fel, un profesor la fel; deci, un preot face la fel, ca doar tot cu oameni lucreaza, persoane-"hand-made" nu produse de serie. Din acest motiv este foarte greu sa vorbesti despre rezultate la modul general; este aproape ca si cum ai imtreba un medic, chiar avand doar un singur an de raspundere efectiva in spital, daca a ajutat pe vreun bolnav!

Peste toate, in duhovnicie nu se poate "lua taurul de coarne" de catre preot, asa, de unul singur. Oricat de pregatit "profesional", oricat de experimentat poate, ar fi preotul, el stie ca nu poate face nimic fara Dumnezeu. Iar prezenta Duhului in lucrarea preotului este una definitorie pentru obtinerea rezultatelor. Din acest punct de vedere, pot spune ca nu preotul are rezultate. Vorbind despre obtinerea rezultatelor, daca in orice alta zona a societatii, asa cum este aceasta structurata astazi, accentul cade obligatoriu pe acumularea de cunostinte si de experienta practica, in duhovnicie accentul principal se pune pe colaborarea cu Duhul Sfant, care vă va invata pe voi toate, iar celelalte nu se leapada caci si ele sunt necesare in ducerea cu bine la bun sfarsit a slujbei incredintate, insa nu prioritare.

Molitfele in discutie sunt slujbe speciale, doar in sensul ca au o intrebuintare... "mai aparte" (exorcizari, blesteme, etc.), dar nu pot fi "trase afara" din randuiala obisnuita a preotului pe motivul ca ne este frica de necazurile ce ni le va produce, culmea!!!, tocmai cel de care vrem cel mai tare sa scapam si care oricum te lupta, ca aceasta-i treaba si placerea lui! Iarasi, molitfele acestea nu pot fi considerate mai importante (ca lucrare a preotului savarsitor) decat Sfanta Liturghie, pe care orice preot valid si "in lucrare" o face chiar de mai multe ori pe saptmana, inclusiv impartasirea cu Sfintele Taine! Din aceast dezechilibru apare, de multe ori, "can-can-ul" acelor locuri unde oamenii se inghesuie nu la Hristos ci la nu'ș-ce preot minunat care face si desface! Greseala apare nu atunci cand un preot face sau desface, doar asta este treaba, talantul, ce i-a dat Stapanul, ci apare atunci cand se intretine si se profita in pacat de pe urma unei mentalitati (colective si induse, uneori), prin care crestinul in nevoie pierde contactul cu Datatorul cel adevarat al Harului si al vindecarii si devine inchinator la idol, sau atunci cand savarsitorul este dovedit in lepadare de Har si totusi pretinde ca el face lucrarea Harului!

Sa incerc sa pun si o concluzie cu toate ca ar mai fi multe de spus si mie-mi place sa "vorbesc" mult ...mai mult decat ma rog, vai mie! Am prezentat situatia asa cum se vede din partea preotului savarsitor, in primul rand. Concluzia insa se poate da la modul comun, atat de partea savarsitorului cat si de cea a primitorului:
  • minunile se fac inca si nu este preot care sa slujeasca, fie si numai o zi, si sa nu vada asta, dar minunile se fac de catre Dumnezeu, uneori prin preoti, dupa stiinta Lui, si doar in Biserica nu in afara ei! Minunea il priveste atat pe cel prin care se lucreaza dar si pe cel asupra caruia are efect; liantul intre cele doua ipostase este doar iubirea jertfelnica, ce are izvor in iubirea divina fata de oameni! Orice altceva, ce nu este din aceasta iubire, este de la diavol!
  • savarsirea Molitfelor Sfantului Vasile cel Mare si ale Sfantului Ioan Gura de Aur nu este un act de cult ce urmareste minunea sau obtinerea unor rezultate pe care preotul sa le contabilizeze precum altadata pieile-rosii, scalpurile celor doborati. In esenta, ca dealtfel pentru fiecare actiune a preotului si a credinciosului in Biserica ce-L are pe Hristos drept cap vesnic, nu este urmarita decat implinirea unei chemari, de pe pozitii putin diferite dar in aceeasi chemare: "Veniți, binecuvântații Tatălui Meu, moșteniți împărăția cea pregătită vouă de la întemeierea lumii.".Iar aceasta nu se va implini decat prin iubire!
Si acum raspunsul concret la intrebarea pusa: da am avut rezultate! :6::77::6:

coldworld 16.10.2010 07:48:34

frumos raspuns si cuprinzator.


Ora este GMT +3. Ora este acum 04:18:53.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.