Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   scrie undeva in biblie de reincarnare? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=10264)

annajanette 02.08.2010 03:10:13

scrie undeva in biblie de reincarnare?
 
am avut o discutie cu o amica pe aceasta tema si vroiam sa stiu daca se pomeneste ceva in biblie de reincarnare.


multumesc

teodorabiriuc 02.08.2010 08:46:40

scrie undeva in Biblie de reincarnare?
 
Citat:

În prealabil postat de annajanette (Post 273983)
am avut o discutie cu o amica pe aceasta tema si vroiam sa stiu daca se pomeneste ceva in biblie de reincarnare.


multumesc


din cite stiu eu,biserica ortodoxa nu crede in reincarnare.

penticostalulmantuibil 02.08.2010 09:22:08

Citat:

În prealabil postat de annajanette (Post 273983)
am avut o discutie cu o amica pe aceasta tema si vroiam sa stiu daca se pomeneste ceva in biblie de reincarnare.
multumesc

Da, se pomeneste.

Reîncarnarea este credința conform careia sufletul, dupa moarte, revine într-un nou trup.
Moare din nou, revine intr-un nou trup si tot asa...

Biblia afirma insa ca omul moare o singura data.
Și precum este rânduit oamenilor o dată să moară, iar după aceea să fie judecata...Evrei 9: 27.

In concluzie: conform Bibliei, invatatura reincarnarii este una falsa.

Marius22 02.08.2010 10:10:03

Oricat incearca cei care cred in reincarnare, nu vor gasi in Sfanta Scriptura temei pentru teoria transmigratiei sufletului. Sigur, speculatii pe marginea anumitor texte se pot face la infinit.

Noi avem interpretarea cartilor Sfintei Scripturi asa cum ni s-a pastrat in Traditia Bisericii si pe aceasta trebuie sa o tinem. Or, niciun Sfant Parinte care a talcuit Scriptura, nu a gasit un temei biblic in favoarea credintei in reincarnare.

padrevicentiu 02.08.2010 10:31:24

reincarnarea detine strcit de budism pentru ca este initiat de Budha si nu de Dumnezeu ca sa fie in Sfanta Scriptura nu e destul de logic?

georgeval 02.08.2010 10:43:31

Citat:

În prealabil postat de annajanette (Post 273983)
am avut o discutie cu o amica pe aceasta tema si vroiam sa stiu daca se pomeneste ceva in biblie de reincarnare.


multumesc

Invierea Mantuitorului cu trupul pe care L-a avut in vremea patimilor este cel mai potrivit argument impotriva transmigratiei sufletului in alte trupuri. In traditia rasariteana trupul are si el o valoare pentru vesnicie.
Prin reincarnare eu sunt preocupat de mantuirea unor eu-uri viitoare sau de mantuirea mea care am o identitate proprie?
Speculatii pe marginea unor versete putem sa facem oricand, problema este cum interpretez Scriptura in intregul ei.

teodorg 02.08.2010 11:22:30

Referinte
 
Sper sa fie de folos urmatoarele referinte:

1. Matei 11:14 Vorbind despre Ioan Botezatorul, Mantuitorul spune "Și dacă voiți să înțelegeți, el este Ilie, cel ce va să vină."

Ilie a trait cu multe sute de ani inaintea lui Ioan Botezatorul, si totusi iata ca Mantuitorul spune ca Ioan este Ilie.

2. Matei 9:11 "Și trecând Iisus, a văzut un om orb din naștere. Și ucenicii Lui L-au întrebat, zicând: Învățătorule, cine a păcătuit; acesta sau părinții lui, de s-a născut orb?"

Cand putea "acesta" sa pacatuiasca pentru a se naste orb? Intrucat in pantecele mamei nu cred ca poate cineva pacatui, ramane raspunsul vietii anterioare.
Trebuie retinut aici faptul ca Mantuitorul nu i-a pus la punct pe ucenicii sai pentru intrebarea pusa. Daca prima varianta, "acesta", ar fi fost irationala, probabil Mantuitorul i-ar fi lamurit.

Toate cele bune tuturor.

penticostalulmantuibil 02.08.2010 12:55:49

Toate cele bune si dumneavoastra dar cele ce le-ati scris sunt povesti.
Sau, mai elegant, e punctul dumneavoastra de vedere. Da, m-am exprimat mai bine asa :)

Citat:

În prealabil postat de teodorg (Post 274048)
1. Matei 11:14 Vorbind despre Ioan Botezatorul, Mantuitorul spune "Și dacă voiți să înțelegeți, el este Ilie, cel ce va să vină."

Ilie a trait cu multe sute de ani inaintea lui Ioan Botezatorul, si totusi iata ca Mantuitorul spune ca Ioan este Ilie.

Ingerul care vesteste nasterea lui Ioan Botezatorul spune in ce mod Ioan este Ilie:
Și va merge înaintea Lui cu duhul și puterea lui Ilie, ca să întoarcă inimile părinților spre copii și pe cei neascultători la înțelepciunea drepților, ca să gătească Domnului un popor pregătit. Luca 1:17.

Ioan a lucrat in aceeasi maniera ca Ilie. In acelasi duh si putere.
Si despre Elisei este scris ca a primit o dubla masura din puterea lui Ilie.
Ce se poate intelege, ca Ilie s-a reincarnat si in Elisei?

Citat:

În prealabil postat de teodorg (Post 274048)
Matei 9:11 "Și trecând Iisus, a văzut un om orb din naștere. Și ucenicii Lui L-au întrebat, zicând: Învățătorule, cine a păcătuit; acesta sau părinții lui, de s-a născut orb?"

Cand putea "acesta" sa pacatuiasca pentru a se naste orb? Intrucat in pantecele mamei nu cred ca poate cineva pacatui, ramane raspunsul vietii anterioare.
Trebuie retinut aici faptul ca Mantuitorul nu i-a pus la punct pe ucenicii sai pentru intrebarea pusa. Daca prima varianta, "acesta", ar fi fost irationala, probabil Mantuitorul i-ar fi lamurit.

Iisus nu avea nici un motiv sa-i puna la punct pe ucenici.
Ucenicii puneau invatatorului intrebari legate de convingerile lor sau de filozofiile care circulau in aceea vreme.
Si cel mai probabil ucenicii nici nu se refereau la reincarnare.

Dumneavoastra nu credeti ca cineva poate pacatui in pantecele mamei. Nici eu nu cred.
Dar erau rabini evrei care invatau ca toate bolile erau o urmare a pacatului si ca cineva poate pacatui chiar si in pantecele mamei.

Iisus le-a explicat ca presupozitiile erau gresite:
Iisus a răspuns: Nici el n-a păcătuit, nici părinții lui, ci ca să se arate în el lucrările lui Dumnezeu.

E foarte greu ca, plecand de la acest pasaj sa crezi ca Biblia sustine reincarnarea. Reincarnararea nu are sustinere in Biblie.
Ba, dimpotriva, afirmand ca omul moare o singura data si apoi vine judecata, Biblia contrazice reincarnarea.

Rodica50 02.08.2010 13:55:56

Cine il urmeaza pe Hristos nu are nevoie de reincarnare.
Eu nu cred in reincarnare.

annajanette 02.08.2010 15:13:16

Citat:

În prealabil postat de Rodica50 (Post 274091)
Cine il urmeaza pe Hristos nu are nevoie de reincarnare.
Eu nu cred in reincarnare.

intrebarea topicului era daca se mentioneaza undeva in biblie despre aceasta tema, raspunsul dvs nu are nicio leg cu subiectul in discutie

annajanette 02.08.2010 15:14:59

mda, deci si aici exista controverse.....

adrian010155 02.08.2010 16:21:49

Citat:

În prealabil postat de annajanette (Post 274120)
mda, deci si aici exista controverse.....

Poate ar fi bine sa citesti tu insati Biblia. Ai gasi acolo raspunsuri la muuuulte intrebari, inclusiv privind reincarnarea. Asa, cu titlu informativ, din Biblie rezulta ca nu exista raincarnare.

mihaila_alin 02.08.2010 16:44:26

Citat:

În prealabil postat de annajanette (Post 274120)
mda, deci si aici exista controverse.....

nu exista reincarnare decit: nastere moarte,inviere,judecata,probabil cei,ce au introdus reincarnarea vroiau sa evite acest ciclu,crezind ca se poate mintuii omul si altfel decum ne invata biblia.mai sunt biserici ce au introdus purgatoriu ceva nou,ca sufletele sa se mintuiasca fara truda[fals program].

annajanette 03.08.2010 01:22:00

Citat:

În prealabil postat de adrian010155 (Post 274147)
Poate ar fi bine sa citesti tu insati Biblia. Ai gasi acolo raspunsuri la muuuulte intrebari, inclusiv privind reincarnarea. Asa, cu titlu informativ, din Biblie rezulta ca nu exista raincarnare.

se cearta lumea de 2000 de ani ptr interpretarea mesajelor din biblie si tu vrei ca simplu muritor sa inteleg misterele ei. am crezut ca sunt unii mai invatati pe aici sau pur si simplu am vrut sa vad ce parere au si altii.
eu am citit multe din biblie dar multe chiar sunt interpretabile sau nu le inteleg, si preotii inca mai au multe intrabari fara raspuns.

Scotianul 03.08.2010 02:16:53

Citat:

În prealabil postat de annajanette (Post 274289)
se cearta lumea de 2000 de ani ptr interpretarea mesajelor din biblie si tu vrei ca simplu muritor sa inteleg misterele ei. am crezut ca sunt unii mai invatati pe aici sau pur si simplu am vrut sa vad ce parere au si altii.
eu am citit multe din biblie dar multe chiar sunt interpretabile sau nu le inteleg, si preotii inca mai au multe intrabari fara raspuns.

Nota>ma inscriu in categoria :,,ce parere au si altii." Asa cum s-a mai spus pe acest topic>daca te uiti in Evrei 9:27 problema este clarificata.,,Si asa cum oamenilor le este randuit ca o singura data sa moara - dupa care e judecata".Daca in Biblie s-ar admite reincarnarea atunci s-ar eluda cele spuse in Eclesiastul 7:20 pt ca,teoretic,
reincarnarea face abstractie de notiunea de pacat asa cum este definit in viziunea crestina.Acest aspect ar duce la invalidarea celor spuse in Isaia 53:6, pt ca prin reincarnare ai putea,teoretic si intr-un anumit sens,evita problematica crestina a indepartarii de Dumnezeu(si nu numai acesta).In acest caz este evidenta incompatibilitate dintre Biblie si teoria reincarnarii.Aceste aspecte nu i-au impiedicat insa pe diversi baieti,gen Allan Kardec,sa aiba ,,viziuni"cel putin ciudate si deformate. Sper ca aceste date sa te ajute. Cel de Sus sa fie alaturi de noi toti

voxdei55 03.08.2010 11:10:43

Citat:

În prealabil postat de adrian010155 (Post 274147)
Poate ar fi bine sa citesti tu insati Biblia. Ai gasi acolo raspunsuri la muuuulte intrebari, inclusiv privind reincarnarea. Asa, cu titlu informativ, din Biblie rezulta ca nu exista raincarnare.

Te contrazic categoric,toate amanuntele despre reancarnare se gasesc in Biblie..si in scrierile gnostice..care e mai putin important daca sant sau nu recunoscute de biserica.Reancarnarea a existat si in crestinism recunoscuta pana la Justinian si Teodora...(imi scapa anul)..care au scoso din motive personale.Considerand lucrarea Domnului fundamentata pe logica...atunci sa-mi spuneti unde vedeti logica cu teologia ortodoxa..Unul se naste handicapat,altul rege,unul se naste in pustiu..altul are de toate toata viata fara sa faca nimic!!Unde e dreptatea...Nu vei sti sa pretuiesti binele daca nu vei cunoaste si raul..saracia si bogatia,..dispretul si pretuirea.

Marius22 03.08.2010 11:31:25

Speculatia potrivit careia scrierile Sfintei Scripturi ar fi "masluite", devenind rodul unei inalte conspiratii impotriva dovezilor certe cu privire le reincarnare este una gratuita.

Scrierile gnostice reflecta un amalgam de credinte, de curente spirituale ale vremii, si foarte probabil impartaseau si aceasta credinta a transmigratiei sufletului. Dar nu exista termen de comparatie intre acestea si Scriptura.

Nici macar Origen, combatut pentru teoria preexistentei sufletului (legata in mod direct de reincarnare) si pentru apocatastaza, nu a sustinut in scrierile sale doctrina reincarnarii.

costel 03.08.2010 11:31:35

Biblia a fost scrisa sub inspiratia divina. Cel care nu mai interpreteaza cuvintele Scripturii in Duhul in care ea a fost scrisa, ajunge la tot felul de interpretari care nu au nimic in comun cu adevarul din ea. Ca si in cazul de fata - ajungem sa spunem ca Scriptura afirma reincarnarea, total gresit.

cristina2012 03.08.2010 12:22:35

Citat:

În prealabil postat de annajanette (Post 273983)
am avut o discutie cu o amica pe aceasta tema si vroiam sa stiu daca se pomeneste ceva in biblie de reincarnare.

Patima, moartea si invierea Mantuitorului ar fi doar un spectacol inutil daca ar exista reincarnare. Oare Dumnezeu a fost doar un fraier cand a venit pe pamant la creaturile lui cazute si stapanite de diavol, creaturi care nu au facut altceva decat sa-L batjocureasca si sa-L omoare cu moartea cea mai de rusine? Ce nevoie de jertfa de mantuire ar fi avut omul care oricum isi plateste pacatele in viata viitoare, in care poate nici nu va fi om. Tot pacatuind si platind din viata in viata, pana la urma se potoleste, scapa de framantari, se intelepteste si ajunge in Nirvana...adica marele nimic... In acest scenariul al reincarnarii, Hristos cu jertfa Sa ti se pare cumva ca joaca vreun rol? El nu schimba nimic, nu ajuta nimic... ciclurile vietii curg la fel. Hristos ramane doar un visator izolat in Palestina... Daca a fost atat de fraier, chiar sa fi fost Dumnezeu? Doamne iarta-ma pentru aceasta intrebare, dar am scris-o ca sa vezi cat este de incompatibila reincarnarea cu crestinismul. Biblia Il are in centru pe Hristos, ni-L vesteste ca Mesia prin nenumarate profetii, ne reda cuvantul Lui, viata Lui dedicata restabilirii omului la demnitatea pe care a avut-o dintru inceput ca fiinta dupa chipul Lui Dumnezeu, apoi lucrarea si invataturile apostolilor ce sporesc lucrarea Domnului cu omul, iar in final avem Apocalipsa care ne spune ca va fi o judecata finala, nicidecum vreo nirvana spre care ne-am idreptat de-a lungul unui sir nesfarsit de vieti. Fiecare viata insemnand judecata si pedeapsa celei anterioare, deci o judecata finala ar fi de-a dreptul nedreapta intrucat fiecare vietuitoare de pe pamant a platit totul in sirul vietuirilor sale pamantesti.

Biblia nu vorbeste despre reincarnare, dar fireste ca se poate specula pe marginea unor pasaje. Citeste cu atentie postul userului penticostalulmantuibil, e bine argumentat.

anita 03.08.2010 12:23:39

Citat:

În prealabil postat de voxdei55 (Post 274326)
Te contrazic categoric,toate amanuntele despre reancarnare se gasesc in Biblie..si in scrierile gnostice..care e mai putin important daca sant sau nu recunoscute de biserica.Reancarnarea a existat si in crestinism recunoscuta pana la Justinian si Teodora...(imi scapa anul)..care au scoso din motive personale.Considerand lucrarea Domnului fundamentata pe logica...atunci sa-mi spuneti unde vedeti logica cu teologia ortodoxa..Unul se naste handicapat,altul rege,unul se naste in pustiu..altul are de toate toata viata fara sa faca nimic!!Unde e dreptatea...Nu vei sti sa pretuiesti binele daca nu vei cunoaste si raul..saracia si bogatia,..dispretul si pretuirea.

As vrea sa stiu si eu unde a scris in Biblie despre reincarnare chiar daca s-a sters de acolo.
Eu am citit in Biblie ca "Parintii maninca agurida iar la copii li se strepezesc dintii"
Mai scrie "Eu sunt un Dumnezeu gelos care binecuvantez pe cel drept ..."
Deci pentru faptele noastre si ale stramosilor nostri patimim sau suntem binecuvantati ,noi si copiii nostri.
Pe de alta parte Hristos ne-a dat posibilitatea sa ne imbunatatim pe noi si greselile neamului sa le rascumparam .
Prin reincarnare dam vina pe existente anterioare de care nu suntem raspunzatori.
Pe de alta parte omenirea nu a progresat de loc desi ar fi trebuit sa se intample asta daca ne raportam la teoria reincarnarii.
Dar crestinismul a dus la schimbarea in bine a societatii cel putin la inceputuri.
Nu inteleg de ce ar fi fost necesara reincarnarea .
Sfantul Pavel spune clar la Evrei deci orice urma de suspiciune a fost indepartata.

gabriela8 03.08.2010 12:49:06

Nu pot sa inteleg de ce va trebuie argumente si iar argumente... Cine crede in Hristos si in Inviere nu crede in reincarnare! Sa fim seriosi, ce credeti ca sunteti in viata viitoare? Animale sau plante?:4: Mi se pare o jignire fatisa la adresa lui Dumnezeu!

Iubirea 03.08.2010 21:02:24

Citat:

În prealabil postat de penticostalulmantuibil (Post 273993)
Da, se pomeneste.

Reîncarnarea este credința conform careia sufletul, dupa moarte, revine într-un nou trup.
Moare din nou, revine intr-un nou trup si tot asa...

Biblia afirma insa ca omul moare o singura data.
Și precum este rânduit oamenilor o dată să moară, iar după aceea să fie judecata...Evrei 9: 27.

In concluzie: conform Bibliei, invatatura reincarnarii este una falsa.

Mai draguta explica-mi si mie cum vine asta:
tu incepi postarea cu "Da se pomeneste" (in Biblie despre reancarnare)...si o termini cu "In concluzie: conform Bibliei, invatatura reincarnarii este una falsa"

Ce poate sa inteleaga un om din postarea ta?

penticostalulmantuibil 04.08.2010 12:02:57

Mai draguta Iubire,

Daca intrebarea ar fi fost: „Sustine Biblia reincarnarea?” , atunci as fi fost de acord cu ceea ce spui.
Insa am fost intrebati daca se pomeneste ceva in Biblie despre reincarnare, daca scrie undeva in Biblie legat de reincarnare.

Este posibil ca Biblia sa pomeneasca un subiect aducand argumente in favoarea lui sau contrazicandu-l.

In cazul intrebarii noastre, Biblia pomeneste subiectul aducand un argument zdrobitor IMPOTRIVA reincarnarii: omul moare o singura data.

Asta ar putea intelege un om din postarea mea :58:.

Iubirea 04.08.2010 22:09:46

Citat:

În prealabil postat de penticostalulmantuibil (Post 274752)
Mai draguta Iubire,

Daca intrebarea ar fi fost: „Sustine Biblia reincarnarea?” , atunci as fi fost de acord cu ceea ce spui.
Insa am fost intrebati daca se pomeneste ceva in Biblie despre reincarnare, daca scrie undeva in Biblie legat de reincarnare.

Este posibil ca Biblia sa pomeneasca un subiect aducand argumente in favoarea lui sau contrazicandu-l.

In cazul intrebarii noastre, Biblia pomeneste subiectul aducand un argument zdrobitor IMPOTRIVA reincarnarii: omul moare o singura data.

Asta ar putea intelege un om din postarea mea :58:.

Nu incerca sa ma iei prin invaluire ca nu tine...
Unde pomeneste in Biblie despre reancarnare fie si ca o combate?
Iti spun eu: NICAIERI

Faptul ca printre altele se da si versetul citat de tine, nu inseamna ca se refera la reancarnare sau la alte erezii si inventii.

costel 06.08.2010 10:29:48

Este firesc ca in credintele in care se precizeaza ca lumea vine din Dumnezeu sa se vorbeasca despre reincarnare, adica despre posibilitatea unui numar nesfarsit de vieti, ca lumea in cele din urma se se intoarca in Dumnezeu purificata. Dar de vreme ce in crestinism, lumea nu vine din El, ci de la El, nu este nevoie de reincarnare, caci Dumnezeu nu pierde nimic daca eu nu ma mantuiesc, dupa cum nu catsiga nimic daca eu ma mantuiesc.

Pe scurt: in Biblie nu se vorbeste despre reincarnare.

penticostalulmantuibil 06.08.2010 16:47:07

Am afirmat ca Biblia vorbeste impotriva reincarnarii.
E drept ca nu este folosit cuvantul „reincarnare”, dar este dat un argument coplesitor impotriva ei: omul moare o singura data.
Am dat acest verset pentru ca el este foarte folositor intr-o discutie despre reincarnare.

teodorg 07.08.2010 00:55:20

Citat:

În prealabil postat de Scotianul (Post 274295)
Nota>ma inscriu in categoria :,,ce parere au si altii." Asa cum s-a mai spus pe acest topic>daca te uiti in Evrei 9:27 problema este clarificata.,,Si asa cum oamenilor le este randuit ca o singura data sa moara - dupa care e judecata".

Draga "Scotianul", te rog sa ma ierti, dar nu reusesc sa descifrez cele pe care le spui. Fie-mi cu iertare, Evrei 9:27 clarifica pentru cine vrea sa fie convins printr-un verset scris (speram) de Sf Apostol Paul. Problema mortii cred ca e mai subtila. Sa nu uitam ce spune Mantuitorul "Lasati mortii sa-si ingroape mortii", deci exista "morti" care sunt inca vii. Oamenilor le este randuit sa moara o singura data si iata, totusi, ca ei pot fi deja morti.

Citat:

În prealabil postat de Scotianul (Post 274295)
Daca in Biblie s-ar admite reincarnarea atunci s-ar eluda cele spuse in Eclesiastul 7:20 pt ca,teoretic,
reincarnarea face abstractie de notiunea de pacat asa cum este definit in viziunea crestina.

Iarasi, te rog sa ma ierti, dar nu stiu ce "definitie" a reintruparii ai folosit :). E multa confuzie pe acest subiect si nu stiu daca sunt multe persoane care vor sa-l elucideze. Intelegerea pe care o am eu, nevrednicul, e ca tocmai pacatele se pastreaza, si asa ajungi la "dupa fapta si rasplata". Daca intr-o viata un om face si bune si rele, merita Raiul sau Iadul?

"Fiti desavarsiti precum Tatal vostru Cel ceresc desavarsit este" spune Mantuitorul. Nu se spune" fiti caldicei". Tocmai de aceea, in Dumnezeiasca Sa iubire, Bunul Dumnezeu are rabdare cu noi si nu ne trimite la cazane vesnice, pentru o viata ingreunata. Dar si "dupa fapta si rasplata" ne asteapta, data viitoare.

Sa nu uitam dialogul Mantuitorului cu Nicodim... daca noi nu le intelegem pe cele pamantesti, cum le vom intelege pe cele ceresti? :)

Seara buna.

teodorg 07.08.2010 00:58:24

Citat:

În prealabil postat de costel (Post 274332)
Biblia a fost scrisa sub inspiratia divina. Cel care nu mai interpreteaza cuvintele Scripturii in Duhul in care ea a fost scrisa, ajunge la tot felul de interpretari care nu au nimic in comun cu adevarul din ea. Ca si in cazul de fata - ajungem sa spunem ca Scriptura afirma reincarnarea, total gresit.

Iarta-mi intrebarea, dar ai si un argument in sustinerea afirmatiei tale? "Total gresit"... ar putea spune Mantuitorul poate. Noi... am putea recunoaste ca nu stim tot.

teodorg 07.08.2010 01:04:26

Orgoliul Stiutorilor
 
Citat:

În prealabil postat de costel (Post 275481)
Dumnezeu nu pierde nimic daca eu nu ma mantuiesc, dupa cum nu catsiga nimic daca eu ma mantuiesc.

Costel draga, sa ne fereasca Dumnezeu de astfel de cugetari. De unde pana unde ne-am ridicat noi din desisurile gandirii noastre pana la a STI daca Dumnezeu castiga sau nu ceva???

Pai de ce a facut Dumnezeu lumea si omul? Din joaca? Plictis?

Sa ne fereasca Bunul Dumnezeu de cei care "STIU" ori cred ca stiu, si mai mult se afunda.

Scotianul 07.08.2010 03:37:11

Pt Teodorog
 
In primul rand>Buna seara.Complicam(din punctul meu de vedere) mult discutia si poate si eu am complicat-o prin postul meu.Mea culpa.Intrebarea era simpla iar eu consider ca acel citat din Evrei 9:27 este clar.Mult prea clar pt a incepe o interpretare care sa caute nuante unde este evident.Ref la Eclesiastul 7:20>,,căci pe pământ nu este un om drept care să facă binele fără să greșească."Daca te duci la I Ioan 1:8>,,Dacă zicem că noi nu avem păcat, pe noi înșine ne amăgim și adevărul nu este'ntru noi."

Acu raporteza asta la notiunea de karma dar vezi ca este o diferenta la finalitate.Intrucat teoria karmei(cu aplicatie in reincarnare)este o doctrina fundamentala in buddhism>vezi dialogul dintre un invatacel si Buddha:

Invatacelul>,,What is the cause, what is the reason" questioned he, "that we find amongst mankind the short-lived and long-lived, the healthy and the diseased, the ugly and beautiful, those lacking influence and the powerful, the poor and the rich, the low-born and the high-born, and the ignorant and the wise?"
Buddha>,,"All living beings have actions (Karma) as their own, their inheritance, their congenital cause, their kinsman, their refuge. It is Karma that differentiates beings into low and high states."

Intocmai ca si invatacelul a intrebat(am cautat prin Pateric recent) si Avva Antonie>,,Acest avva Antonie, cautand la adancul judecatilor lui Dumnezeu, a cerut, zicand :Doamne, cum unii traind putin, mor, iar altii prea imbatranesc ? Si pentru ce unii sunt saraci, iar altii bogati ? Si cum cei nedrepti se imbogatesc, iar cei drepti sunt saraci ?
Si a venit lui glas zicand : Antonie, ia aminte de tine, ca acestea sunt judecati ale lui Dumnezeu si nu-ti este tie de folos a le sti."

Aici,in comparatie cu raspunsul lui Buddha,se vede diferenta extrem de clar.Daca mai adaugam si cele scrise in Luca 19:10(in rap.de I Ioan 1:8) >,,Că pe cel pierdut a venit Fiul Omului să-l caute și să-l mântuiască“diferentele sunt evidente si fara posibilitate de a fi confundate sau combinate(parerea mea fara pretentia ca am si dreptate).

Cred ca sunt suficient de clare diferentele.Metaforic vorbind>nu cred ca in cazul nostru exista o scara a lui Iacov(Geneza 28:12)pe sistem ,,banda rulanta" unde fiecare urca sa mai traga un loz,poate de data asta ,,castigator".Si asta pt ca ,,Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât L-a dat pe singurul Său Fiu pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viață veșnică” (Ioan 3:16).Cat despre alte ,,sanse">pai sa vedem ce se spune in Matei 25:31-46. No karma mate.

Nu are nici un rost sa cautam puncte comune acolo unde nu exista.Nu stiu daca esti de acord cu ce ti-am scris,poate nici eu nu am inteles prea bine ,,textul din textul" tau(nu sunt specialist) dar poate odata vorbim de ce spunea Sf Apostol Pavel in I Corinteni.Insa pe un alt thread si cu un alt subiect.Pe acest subiect nu voi mai insista dar voi citi o eventuala parere a ta.Consider ca fiecare om merita sa fie ascultat.

O intrebare a ta as vrea sa mentionez>,,Daca intr-o viata un om face si bune si rele, merita Raiul sau Iadul?".Si eu m-am gandit la asta dar va trebui sa fiu mort ca sa aflu raspunsul.O sa-l aflu cand imi va veni vremea.Si asta pt ca doar Cel de Sus stie care este masura si judecata si asta nu are nimic in comun cu judecata noastra umana>,,Dar Domnul a zis către Samuel: "Nu te uita la înfățișarea lui și la înălțimea staturii lui; Eu nu Mă uit ca omul; căci omul se uită la față, iar Domnul se uită la inimă.“(I Regi 16:7).

Salutari si toate cele bune

MariS_ 07.08.2010 09:14:57

Citat:

În prealabil postat de Scotianul (Post 275687)
In primul rand>Buna seara.Complicam(din punctul meu de vedere) mult discutia si poate si eu am complicat-o prin postul meu.Mea culpa.Intrebarea era simpla iar eu consider ca acel citat din Evrei 9:27 este clar.Mult prea clar pt a incepe o interpretare care sa caute nuante unde este evident.Ref la Eclesiastul 7:20>,,căci pe pământ nu este un om drept care să facă binele fără să greșească."Daca te duci la I Ioan 1:8>,,Dacă zicem că noi nu avem păcat, pe noi înșine ne amăgim și adevărul nu este'ntru noi."

Acu raporteza asta la notiunea de karma dar vezi ca este o diferenta la finalitate.Intrucat teoria karmei(cu aplicatie in reincarnare)este o doctrina fundamentala in buddhism>vezi dialogul dintre un invatacel si Buddha:

Invatacelul>,,What is the cause, what is the reason" questioned he, "that we find amongst mankind the short-lived and long-lived, the healthy and the diseased, the ugly and beautiful, those lacking influence and the powerful, the poor and the rich, the low-born and the high-born, and the ignorant and the wise?"
Buddha>,,"All living beings have actions (Karma) as their own, their inheritance, their congenital cause, their kinsman, their refuge. It is Karma that differentiates beings into low and high states."

Intocmai ca si invatacelul a intrebat(am cautat prin Pateric recent) si Avva Antonie>,,Acest avva Antonie, cautand la adancul judecatilor lui Dumnezeu, a cerut, zicand :Doamne, cum unii traind putin, mor, iar altii prea imbatranesc ? Si pentru ce unii sunt saraci, iar altii bogati ? Si cum cei nedrepti se imbogatesc, iar cei drepti sunt saraci ?
Si a venit lui glas zicand : Antonie, ia aminte de tine, ca acestea sunt judecati ale lui Dumnezeu si nu-ti este tie de folos a le sti."

Aici,in comparatie cu raspunsul lui Buddha,se vede diferenta extrem de clar.Daca mai adaugam si cele scrise in Luca 19:10(in rap.de I Ioan 1:8) >,,Că pe cel pierdut a venit Fiul Omului să-l caute și să-l mântuiască“diferentele sunt evidente si fara posibilitate de a fi confundate sau combinate(parerea mea fara pretentia ca am si dreptate).

Cred ca sunt suficient de clare diferentele.Metaforic vorbind>nu cred ca in cazul nostru exista o scara a lui Iacov(Geneza 28:12)pe sistem ,,banda rulanta" unde fiecare urca sa mai traga un loz,poate de data asta ,,castigator".Si asta pt ca ,,Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât L-a dat pe singurul Său Fiu pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viață veșnică” (Ioan 3:16).Cat despre alte ,,sanse">pai sa vedem ce se spune in Matei 25:31-46. No karma mate.

Nu are nici un rost sa cautam puncte comune acolo unde nu exista.Nu stiu daca esti de acord cu ce ti-am scris,poate nici eu nu am inteles prea bine ,,textul din textul" tau(nu sunt specialist) dar poate odata vorbim de ce spunea Sf Apostol Pavel in I Corinteni.Insa pe un alt thread si cu un alt subiect.Pe acest subiect nu voi mai insista dar voi citi o eventuala parere a ta.Consider ca fiecare om merita sa fie ascultat.

O intrebare a ta as vrea sa mentionez>,,Daca intr-o viata un om face si bune si rele, merita Raiul sau Iadul?".Si eu m-am gandit la asta dar va trebui sa fiu mort ca sa aflu raspunsul.O sa-l aflu cand imi va veni vremea.Si asta pt ca doar Cel de Sus stie care este masura si judecata si asta nu are nimic in comun cu judecata noastra umana>,,Dar Domnul a zis către Samuel: "Nu te uita la înfățișarea lui și la înălțimea staturii lui; Eu nu Mă uit ca omul; căci omul se uită la față, iar Domnul se uită la inimă.“(I Regi 16:7).

Salutari si toate cele bune


Subscriu la cele spuse de prietenul scotian. Teoria reincarnarii, utilizand
filozofia karmei, se bazeaza pe meritul personal in urcusul spiritual al
omului. Or, teologia crestina spune ca omul nu are niciun merit activ in
mantuire, meritul activ e atribuit exclusiv lui Hristos. Ceea ce trebuie
noi sa facem este doar sa ne smerim pe noi, sa ne lepadam de sine si
sa-L primim pe Hristos in inima noastra, iar Hristos va lucra atunci pe
toate in noi si pentru noi. Noi avem un "desavarsitor" mai bun decat noi
insine. Iar pentru primirea lui Hristos si harului Duhului in inima noastra
e arhisuficient o singura viata, ba chiar si o singura zi (vezi talharul de pe cruce).
Har, smerenie si jertfa de sine.

teodorg 07.08.2010 20:34:19

Final
 
Capat de drum si pt mine, cu privire la acest subiect. Ne-am indepartat de la cerinta de a mentiona, la dreptul de a critica ori comenta, asa ca un capat de drum e binevenit (pentru mine).

Am sa ies putin din cercul teoriilor. Karma, kharma sau non kharma, bine e sa preluam cele care ne fac sa-L slujim mai bine pe Hristos. Daca eu cred in reintrupare si cu toate astea sunt mai pacatos, lenes, nevrednic, la ce mi-e de folos?

Fundamental e, dupa umila mea parere, sa-i lasam prerogativa de Judecator, Mantuitorului. Poate dupa moarte imi va spune "Fii binevenit in Imparatia Cerurilor Fiule" ori "La Gheena cu tine, desfranatule"... dar pot eu de acum sa zic "Mantuitorul cu siguranta nu poate (are dreptul) sa-mi spuna: Multe bune ai facut, dar ai incheiat aceasta viata cu suparari si neiertari, ai pus in practica Abecedarul slujirii lui Dumnezeu, dar nu te-ai atins de hrana cea tare. Te vei intrupa din nou deci si vei avea sansa sa indrepti raul facut si sa devii desavarsit, precum Tatal tau Cel ceresc desavarsit este"?

Parintele meu duhovnic are o vorba: Exista o deosebire fundamentala intre ortodoxie si celelalte religii: Ortodoxia nu se fereste sa spuna "Asta nu stiu".

A sti ca pot fi retrimis la "scoala", pe Pamant, sau oriunde este Voia Domnului (sa ne amintim de Mantuitorul, care si in Iad s-a dus, facand Voia Domnului), nu ma face decat sa-mi doresc sa ma incredintez mai mult Domnului, fara frica unei "afterlife" limitata la varianta A ori B. Fie varianta Sa, nu a celor care nu stiu cum sa mai bage spaima in cei care au alte pareri.

PS: Fizicienii vorbesc de universuri paralele, de viata pe alte planete, posibila existenta a altor civilizatii etc. Cred ca acestea nu se regasesc in intelegerea noastra religioasa ori teologica. Nici cu gandul nu gandim cate mai exista pe lumea asta (ori in altele)...

Seara buna tuturor

teodorg 07.08.2010 21:02:19

Pt Scotianul
 
Buna draga Scotianule

Intaritoare citate ai redat si trebuie sa recunosc: le-am gasit intaritoare si pentru ceea ce am scris anterior.

Citat:

În prealabil postat de Scotianul (Post 275687)
I Ioan 1:8>,,Dacă zicem că noi nu avem păcat, pe noi înșine ne amăgim și adevărul nu este'ntru noi."

Deci este clar, fara Dumnezeu, nu avem capacitatea de a ne indrepta. El e singurul Bun, precum a spus Mantuitorul. Un sistem de gandire fara El... pare gol si pustiu.

Teoria budista a kharmei e ceva strain de crestinism, din principalul punct de vedere a lipsei Mantuitorului din ea. Sa nu uitam ca budismul precede crestinismul.

Citat:

În prealabil postat de Scotianul (Post 275687)
It is Karma that differentiates beings into low and high states."

As spune: a Mantuitorului este puterea in cer si pe pamant. Nu e ceva mai presus de Dumnezeu si a Sa este Judecata. Noi suntem insa faptuitori de bine ori rau, si ne luam plata cuvenita, conform judecatii lui Dumnezeu.

Citat:

În prealabil postat de Scotianul (Post 275687)
Antonie, ia aminte de tine, ca acestea sunt judecati ale lui Dumnezeu si nu-ti este tie de folos a le sti."

Who knows, poate raspunsul ar fi fost "datorita pacatelor nerascumparate de Hristos, din vietile lor anterioare."

Citat:

În prealabil postat de Scotianul (Post 275687)
nu cred ca in cazul nostru exista o scara a lui Iacov(Geneza 28:12)pe sistem ,,banda rulanta" unde fiecare urca sa mai traga un loz,poate de data asta ,,castigator".Si asta pt ca ,,Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât L-a dat pe singurul Său Fiu pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viață veșnică” (Ioan 3:16).

Si cei care n-au crezut in El, ori au crezut caldicel, ori... ca in tarile vestice, fac lucruri bune, fac "charity" dar nu se duc neaparat la biserica? Lasa Hristos oaia Gheenei, pt ca a fost atat de oarba incat sa nu vada Pastorul de langa ea?

Da, sistemul "loz in plic" suna fantasmagoric... nu-i gasesc sensul. "Dupa fapta si rasplata" este ceea ce cred ca exista, atat la nivelul unei vieti, cat si la nivelul oricaror alte experiente prin care sufletul nostru va trece. Lucratorul isi primeste plata sa. Full stop :).

Multumesc inca odata de ideile si cuvintele bune. Am si eu multe de citit si digerat, din acestea.

Doamne ajuta!
Teodor

Scotianul 07.08.2010 22:57:57

Pt Teodor
 
Ma bucur daca v-am fost cu ceva de folos.Cand mi-am recitit postul l-am gasit cam stangaci argumentat din perspectiva la ce mi-am dorit.MariS a sintetizat mai bine(mereu sintetizeaza mai bine,credeti-ma pe cuvant).Cred ca cel mai bun sprijin si explicatii le puteti gasi la duhovnicul dvs.Dansul este un om calificat sa lamureasca anumite aspecte ce pot fi prost explicate de un amator."Dupa fapta si rasplata"..da,(daca as analiza din perspectiva fie si logica)nu este exclus.Sunt multe opinii pe acesta tema iar teologic vorbind este o intreaga disputa.Solutia ma depaseste dar ma las in grija Mantuitorului.Ca sa sintetizez si eu pt full stop(am zis ca ar fi politicos sa va spun si eu ceva la final)>va las si eu ceva din toata inima.Psalmul 23.
,,Domnul este Păstorul meu: nu voi duce lipsă de nimic.El mă paște în pășuni verzi,și mă duce la ape de odihnă; îmi înviorează sufletul, și mă povățuiește pe cărări drepte, din pricina Numelui Său.Chiar dacă ar fi să umblu prin valea umbrei morții, nu mă tem de niciun rău, căci Tu ești cu mine.Toiagul și nuiaua Ta mă mîngîie.Tu îmi întinzi masa în fața protivnicilor mei; îmi ungi capul cu untdelemn, și paharul meu este plin de dă peste el.Da, fericirea și îndurarea mă vor însoți în toate zilele vieții mele,și voi locui în Casa Domnului pînă la sfîrșitul zilelor mele."

Cel de Sus sa fie alaturi de dvs si de noi toti

ingerul_pazitor 08.08.2010 02:15:20

toti bioenergeticienii cred in reincarnare, in karma samd si foarte multi care practica medicina alternativa: cristaloterapia, hipnoza samd si culmea unii chiar fca minuni ptr ca sunt f credinciosi si respecta tot ce inseamna credinta. Sigur ca acele minuni vin de la Dzeu insa nu le merge rau in viata fiindca se ghideaza dupa aspectul reincarnarii, despre aceasta ce puteti spune?

multumesc

glykys 08.08.2010 15:17:22

Parintele Cleopa despre reincarnare
 
Vedeti aici, exact la inceput - http://www.scribd.com/doc/24742261/N...opa-volumul-13.

glykys 08.08.2010 15:20:12

Citat:

În prealabil postat de ingerul_pazitor (Post 275865)
toti bioenergeticienii cred in reincarnare, in karma samd si foarte multi care practica medicina alternativa: cristaloterapia, hipnoza samd si culmea unii chiar fca minuni ptr ca sunt f credinciosi si respecta tot ce inseamna credinta. Sigur ca acele minuni vin de la Dzeu insa nu le merge rau in viata fiindca se ghideaza dupa aspectul reincarnarii, despre aceasta ce puteti spune?

multumesc

Nu stiu daca acele minuni vin sau nu de la Dumnezeu, insa faptul de a-i merge cuiva bine sau rau in viata nu este un criteriu pentru a-l defini un bun crestin. Asa, si hotilor le merge bine in viata, poate si criminalilor... sa ne facem toti ca ei ca sa ne mearga bine in viata?! :13: Reincarnarea nu are absolut nici o treaba cu ortodoxia, se stie asta foarte clar.

gabriela8 08.08.2010 22:02:20

Citat:

În prealabil postat de ingerul_pazitor (Post 275865)
toti bioenergeticienii cred in reincarnare, in karma samd si foarte multi care practica medicina alternativa: cristaloterapia, hipnoza samd si culmea unii chiar fca minuni ptr ca sunt f credinciosi si respecta tot ce inseamna credinta. Sigur ca acele minuni vin de la Dzeu insa nu le merge rau in viata fiindca se ghideaza dupa aspectul reincarnarii, despre aceasta ce puteti spune?

multumesc

A nu se confunda credinta cea adevarata, profunda si mantuitoare cu acea credinta de ochii lumii, falsa centrata doar pe asa zisele minuni!

teodorg 09.08.2010 09:21:10

Citat:

În prealabil postat de Scotianul (Post 275846)
Cel de Sus sa fie alaturi de dvs si de noi toti

Acum si pururea si-n vecii vecilor. Amin!

:)

anamaria.lupu 03.09.2010 20:00:08

Citat:

În prealabil postat de annajanette (Post 273983)
am avut o discutie cu o amica pe aceasta tema si vroiam sa stiu daca se pomeneste ceva in biblie de reincarnare.


multumesc

tind sa cred ca nu scrie odata ce Biserica neaga existenta reincarnarii.
Eu in copilarie intrebandu-ma "oare de ce unii o duc bine si unii o duc rau" mi-a venit un gand ca raspuns "pt ca in functie de ce a facut in alta viata,culege roadele acum,daca a gresit mult in cealalta viata,va suferi in viata urmatoare,daca a facut bine,va avea parte de multe lucruri bune si o viata frumoasa".
Acum dupa ce am citit carti ortodoxe,spun ca omul o duce rau fie pt indreptarea lui,fie pt ca plateste pacatele parintilor lui ,fie este incercat pt credinta lui ca dreptul Iov.


Ora este GMT +3. Ora este acum 01:22:57.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.