Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Nunta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5022)
-   -   Vreau sa fiu preoteasa ... (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12726)

Mihaela83 25.04.2011 02:14:35

Vreau sa fiu preoteasa ...
 
Pentru unii poate suna ciudat topic-ul meu, pentru altii poate fi ceva normal, pentru mine este ceea ce simt. Insa nu stiu ce implica de fapt "meseria" de preoteasa. Ma puteti ajuta voi cu ceva detalii? As dori raspunsuri doar de la cei "avizati". Multumesc !
P.S. Mentionez ca nu este un moft, am depasit de ceva vreme varsta capriciilor. Am "luat contact" relativ recent cu lumea bisericeasca care mi se pare cu adevarat minunata. Ceva detalii si sfaturi din partea voastra nu mi-ar strica insa.

Mihnea Dragomir 25.04.2011 07:58:27

Intrucat amandaoi bunicii mei au fost preoți, amândouă bunicele mele au fost preotese. Dumnezeu să-i odihnească pe toți, că nu mai sunt printre noi.
Nu e prea ușor să fii preoteasă. Mereu e ceva de făcut. Poate că acuma s-a mai schimbat câte ceva, dar, în vremea comunismului, toată asistența spirituală care, în mod normal se face într-un birou parohial, se făcea acasă la preot. Ba chiar și multe Sf Taine. Oamenii veneau și plecau din casa alor mei, mereu era câte cineva. Cum preotul nu putea acorda simultane, precum șahiștii, îi revenea preotesei rolul de amfitrioană a oamenilor. Cafelele și dulcețurile curgeau râu. Îmi amintesc că bunica avea o marmită uriașă, de cupru, de dimensiunile unei cristelnițe, în care fierbea dulceață. Cam 20-40 de borcane odată. În afară de această activitate de socializare ca să zic așa, ceea ce implica faptul că era necesar ca să arate casa mereu aranjată, tot bunica se ocupa de o mulțime de lucruri: de la curățarea reverendei (bunicul era cam neglijent) până la verificarea prescurilor. Pe urmă, vrei-nu vrei trebuie să mergi la biserică: toată lumea e cu ochii pe tine și, dacă nu te-ai dus într-o duminică la biserică, se notează. În schimb, dacă faci ceva cum trebuie, nu se notează. Cu alte cuvinte, dacă totul e ca la carte, este meritul preotului, pe când, dacă reverenda e murdară, crucifixul nu este la locul lui lângă Biblie, apa pentru botez nu e la temperatura potrivită etc etc, este vina preotesei, care nu îl asistă așa cum trebuie.

florinna01 25.04.2011 13:17:13

Citat:

În prealabil postat de Mihaela83 (Post 356266)
Pentru unii poate suna ciudat topic-ul meu, pentru altii poate fi ceva normal, pentru mine este ceea ce simt. Insa nu stiu ce implica de fapt "meseria" de preoteasa. Ma puteti ajuta voi cu ceva detalii? As dori raspunsuri doar de la cei "avizati". Multumesc !
P.S. Mentionez ca nu este un moft, am depasit de ceva vreme varsta capriciilor. Am "luat contact" relativ recent cu lumea bisericeasca care mi se pare cu adevarat minunata. Ceva detalii si sfaturi din partea voastra nu mi-ar strica insa.

Si eu vreau sa fiu doamna doctor sau doamna avocat cine stie.....se poate? Ce cursuri se fac?:))
Serios vorbind prietenul tau e la teologie?

cristinadaciana 25.04.2011 13:23:35

Citat:

În prealabil postat de Mihaela83 (Post 356266)
Pentru unii poate suna ciudat topic-ul meu, pentru altii poate fi ceva normal, pentru mine este ceea ce simt. Insa nu stiu ce implica de fapt "meseria" de preoteasa. Ma puteti ajuta voi cu ceva detalii? As dori raspunsuri doar de la cei "avizati". Multumesc !
P.S. Mentionez ca nu este un moft, am depasit de ceva vreme varsta capriciilor. Am "luat contact" relativ recent cu lumea bisericeasca care mi se pare cu adevarat minunata. Ceva detalii si sfaturi din partea voastra nu mi-ar strica insa.

Din cate stiu eu "preoteasa" e sotia preotului. Puteai sa spui direct ca vrei sa te mariti cu cineva care urmeaza sa fie preot .

glykys 25.04.2011 14:41:06

Pravila bisericeasca despre preotese

PREOTEASA 1625. -Preoteasa este sotia legitima a preotului din prima, lui si a ei, casatorie, inainte de hirotonia in ipodiacon. Ea nu trebuie sa fi avut vreodata legatura cu alt barbat, (VI ce. 26; Sf. Vasile 27) ci trebuie sa fi fost fecioara. "Sa nu-si ia de sotie o curva sau spurcata, nici femeie lasata de baibat, caci ei sunt sfinti pentru Dumnezeu" (Lev. 21, 7). "Ea trebuie sa aiba o natura morala (Ap. 18) serioasa, modesta, (I Tim. 3, II) infranata si evlavioasa (Const. Ap. 1, 8-10). Incat sunt amandoi un trup, amandoi au aceleasi obligatii morale. Femeia este o parte a barbatului si din el luata si alcatuita si din aceasta pricina Dumnezeu, aproape in toate locurile din Sf. Scriptura, se adreseaza mai intai barbatului ca cel dintai zidit, fiindca sunt doi intr-un singur trup si impreuna cu barbatul se intelege si femeia". - Sf. Ciprian D.
1626. -"Voind noi ca toate sa se faca spre zidirea Bisericii am hotarat sa punem ordine in viata preotilor de la Bisericile ocupate de barbari. Astfel, daca ei socotesc ca pot calca dumnezeiescul canon (Ap. 5) care dispune a nu-si lasa propria sa sotie sub cuvant de evlavie si a face mai mult decat li s-a poruncit si din aceasta pricina se inteleg cu sotiile lor ca sa se retina de la impreunarea trupeasca (legitima). Hotaram (daca au facut aceasta fagaduinta) sa nu mai traiasca nicidecum impreuna cu ele (in aceeasi casa), ca prin aceasta sa se dea dovada de implinirea fagaduintelor lor. Si aceasta am facut-o, nu pentru altceva decat o iconomisire pentru socotinta lor mica de suflet si pentru moravurile lor straine (de adevarata intelegere) si slabiciunea lor". -VI, 30 (V. Monahismul).
1627. -"Preotul de-i va face muierea lui preacurvie, acela sa se calugareasca intr-o manastire". -PBG, (V. Hirotonia).
1628. -"Preoteasa careia ii va muri preotul, de nu va putea sa se tie de curatia ei, de va vrea sa se marite neoprita sa fie". -ILT,75.
1629. -"Cel ce va sa fie preot, trebuie sa fie in viata curata si imbunatatita, asa sa se caute sa fie si femeia lui cinstita si auzita". -ILT, 84.
1630. -"De va curvi femeia unui om si se va vadi de fapte dovedite, unul ca acela in slujba preotiei nu va putea veni. Iar de se va hirotonisi cineva si dupa hirotonie femeia lui va curvi, atunci sa o lase, iar de va vrea sa se afle cu dansa acela nu poate sa aiba sau sa tina vreun dar preotesc". -ILT, 84.
1631. -"Iar de va fi preot si de va curvi preoteasa lui, poruncesc dumnezeiestii parinti, de-i va fi voia sa tina preotia, sa se desparta de dansa de tot. Iar de va vrea sa tina pe dansa ca mai inainte, atunci se desparte de randuiala preotiei in care se afla, pentru ca acea preoteasa a lui a curvit, daca s-a spurcat este spurcata, pentru aceea preotul ei, de se va amesteca cu ea se face tot un trup, de aceea si el se amesteca intru spurcaciunea celuilalt si este spurcat. Drept aceea nu mai poate veni Sa fie intru slujba Bisericii". - ILT, 84 (Vezi Curvia clericului, Vaduvia, Hirotonia, Recasatorirea preotului).


http://www.crestinortodox.ro/carti-o...asa-82035.html

alexandraaa 25.04.2011 15:55:57

sincer.. si eu imi doresc sa fiu preoteasa:)

lore86 25.04.2011 18:49:31

Citat:

În prealabil postat de Mihaela83 (Post 356266)
Pentru unii poate suna ciudat topic-ul meu, pentru altii poate fi ceva normal, pentru mine este ceea ce simt. Insa nu stiu ce implica de fapt "meseria" de preoteasa. Ma puteti ajuta voi cu ceva detalii? As dori raspunsuri doar de la cei "avizati". Multumesc !
P.S. Mentionez ca nu este un moft, am depasit de ceva vreme varsta capriciilor. Am "luat contact" relativ recent cu lumea bisericeasca care mi se pare cu adevarat minunata. Ceva detalii si sfaturi din partea voastra nu mi-ar strica insa.


a fi preoteasa,....ce frumos suna, nu?
ce presupune practic....
sa fi model:sa ai mereu casa curata, ca mereu se gaseste cineva care sa il caute pe parintele acasa.sa ai grija ca tinuta lui sa fie curata si calcata. sa te ingrijesti mai mult singura de copii, sa ii mentii curati, sa ii hranesti si sa te ocupa mai mult singura se ei.
sa ai grija de randuiala din biserica si daca nu e cine sa fi prima care sufleca mainile si se pune pe maturat si pe facut curatenie.
pregatirile de sarbatori sa le faci mai mult singura:curatenie, macare, copiii.
sa fi invatata sa manaci pranzul singura cu copilasii, ptr ca de multe ori se gasete cate cineva care are vreo urgenta si e nevoie ca preotul sa zaboveasca:fie o sedinta a consilului, fie vreo familie de tineri care cere sfaturi, fie credinciosi ptr diferite rugaciuni, fie un bolnav de impartasit, fie vreo inmormantare, fie vreo pomana.
sa fi prima la jerfa si ultima la recunoasterea meritelor.

si la fel cum spunea cineva:daca totul e in randuiala, nu e nimic special:in schimb daca reverenda e sifonata....e bai!

sunt atatia oameni care iti trec pragul:unii ca prieteni, altii ca observatori, abia asteptand sa gaseasca ceva in neregula ca apoi te stie tot targul.oamenii care vin sa vada daca sunt curatii copiii, daca e curata casa, oameni care vin in zile de post sa vada daca fierbe mancare de post sau de dulce....
toate le duci destul de usor...cea mai grea e insa singuratatea:cand toate familiile obisnuite se pregatesc impreuna de sarbatori, tu esti singura...iar daca la ecuatie se adauga si 2-3 copiii, lucrurile se complica.
e greu sa manaci singura pranzul cu copiii, ptr ca oamenii au nevoie de parintele...i el e pus acolo ptr a le fi de folos.

Dar asta sunt greutatile pe care le preupune aceasta viata...
despre bucurii:Ai mereu un preot alaturi de tine, ai mereu parte de binecuvantarea lui Dumnezeu.Ai liniste si armonie in familie. Esti pus in folosul oamenilor si acest lucru te face sa te simti util.
Plus ca oamenii te vad, te citesc.Si sunt darnici.mereu aduc cate ceva:mereu daruiesc cate ceva copiilor.mereu se gandesc si la familia preotului si aduc de mancare:taitei, oua, carne , branza, frucet, legume ., dulciuri si acte altele. simti bucuria ca oamenii te iubesc.

sfatul meu:daca crezi ca iti poti asuma cele crise mai sus, fa pasul asta. dar mai intai gandeste-te bine. caci nu e o cruce usoara.
si daca crezi ca nu ti-o poti asuma, mai bine alege un alt candidat si traiti o viata linistita impreuna.Caci mult poate sa darame un preot o preoteasa fara vocatie.
si cel mai grav si trist lucru e cand o familie de preot se desparte.caci se zguduie biserica, dupa cuv Mantutorului"Bate-voi pastorul si se vor risipi oile"

asadar fi cu luare aminte, gandeste-te bine! si ia o hotarare inteleapta!

Carmen FUNIERU 25.04.2011 23:25:53

Preotul este un ostaș al lui Hristos. El se luptă și se jertfește pentru semeni.
Soția lui, dacă îl iubește, trebuie să lupte alături de el.
Să nu aibă o iubire egoistă, adică să nu îl vrea numai pentru ea.

De curând la o biserică, un creștin a întrebat pe cea care vindea lumânări dacă știe unde este părintele.
Ea a răspuns foarte firesc că nu știe, că ea este doar (numai) soția.
Ea nu se amesteca în treburile părintelui, și nici nu îi cerea ajutorul decât în situații deosebite.

iustin10 25.04.2011 23:43:56

Daca prin preoteasa cereti sa fiti sotia unui preot,eu zic ca mai bine sa cereti sa intilniti omul iubit,ca iubirea intre 2 oamnei e tot un dar de la Dzeu,ca vedeti si pe acest forum citi oameni o cauta si nu o pot avea.Asa ca cereti intii de toate iubire,si apoi,daca se poate partenerul sa fie credincios ,si viitor preot.

Melissa 26.04.2011 09:18:45

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 356343)
a fi preoteasa,....ce frumos suna, nu?
ce presupune practic....
sa fi model:sa ai mereu casa curata, ca mereu se gaseste cineva care sa il caute pe parintele acasa.sa ai grija ca tinuta lui sa fie curata si calcata. sa te ingrijesti mai mult singura de copii, sa ii mentii curati, sa ii hranesti si sa te ocupa mai mult singura se ei.
sa ai grija de randuiala din biserica si daca nu e cine sa fi prima care sufleca mainile si se pune pe maturat si pe facut curatenie.
pregatirile de sarbatori sa le faci mai mult singura:curatenie, macare, copiii.
sa fi invatata sa manaci pranzul singura cu copilasii, ptr ca de multe ori se gasete cate cineva care are vreo urgenta si e nevoie ca preotul sa zaboveasca:fie o sedinta a consilului, fie vreo familie de tineri care cere sfaturi, fie credinciosi ptr diferite rugaciuni, fie un bolnav de impartasit, fie vreo inmormantare, fie vreo pomana.
sa fi prima la jerfa si ultima la recunoasterea meritelor.

si la fel cum spunea cineva:daca totul e in randuiala, nu e nimic special:in schimb daca reverenda e sifonata....e bai!

sunt atatia oameni care iti trec pragul:unii ca prieteni, altii ca observatori, abia asteptand sa gaseasca ceva in neregula ca apoi te stie tot targul.oamenii care vin sa vada daca sunt curatii copiii, daca e curata casa, oameni care vin in zile de post sa vada daca fierbe mancare de post sau de dulce....
toate le duci destul de usor...cea mai grea e insa singuratatea:cand toate familiile obisnuite se pregatesc impreuna de sarbatori, tu esti singura...iar daca la ecuatie se adauga si 2-3 copiii, lucrurile se complica.
e greu sa manaci singura pranzul cu copiii, ptr ca oamenii au nevoie de parintele...i el e pus acolo ptr a le fi de folos.

Dar asta sunt greutatile pe care le preupune aceasta viata...
despre bucurii:Ai mereu un preot alaturi de tine, ai mereu parte de binecuvantarea lui Dumnezeu.Ai liniste si armonie in familie. Esti pus in folosul oamenilor si acest lucru te face sa te simti util.
Plus ca oamenii te vad, te citesc.Si sunt darnici.mereu aduc cate ceva:mereu daruiesc cate ceva copiilor.mereu se gandesc si la familia preotului si aduc de mancare:taitei, oua, carne , branza, frucet, legume ., dulciuri si acte altele. simti bucuria ca oamenii te iubesc.

sfatul meu:daca crezi ca iti poti asuma cele crise mai sus, fa pasul asta. dar mai intai gandeste-te bine. caci nu e o cruce usoara.
si daca crezi ca nu ti-o poti asuma, mai bine alege un alt candidat si traiti o viata linistita impreuna.Caci mult poate sa darame un preot o preoteasa fara vocatie.
si cel mai grav si trist lucru e cand o familie de preot se desparte.caci se zguduie biserica, dupa cuv Mantutorului"Bate-voi pastorul si se vor risipi oile"

asadar fi cu luare aminte, gandeste-te bine! si ia o hotarare inteleapta!

Nu am stiut Lore ca esti preoteasa! Sa-ti ajute bunul Dumnezeu mai departe sa-ti traiesti cu bucurie viata frumoasa pe care ai descris-o cu atata dragoste! Cunosc cateva preotese dar ele fiind mereu cu zambetul pe buze si deosebit de binevoitoare, niciodata nu m-am gandit la partea nevazuta a lucrurilor, care nu este deloc usoara.M-ai impresionat cu sinceritatea ta!

Doamne ajuta!:53:

dumitrucelmare2000 27.04.2011 19:51:42

Intrebare
 
Citat:

În prealabil postat de Mihaela83 (Post 356266)
Pentru unii poate suna ciudat topic-ul meu, pentru altii poate fi ceva normal, pentru mine este ceea ce simt. Insa nu stiu ce implica de fapt "meseria" de preoteasa. Ma puteti ajuta voi cu ceva detalii? As dori raspunsuri doar de la cei "avizati". Multumesc !
P.S. Mentionez ca nu este un moft, am depasit de ceva vreme varsta capriciilor. Am "luat contact" relativ recent cu lumea bisericeasca care mi se pare cu adevarat minunata. Ceva detalii si sfaturi din partea voastra nu mi-ar strica insa.

Cati ani ai?Cunosti deja un viitor preot? Sau ai vrea sa cunosti?

mariuszamfirescu 27.04.2011 19:58:11

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 356324)
Pravila bisericeasca despre preotese

PREOTEASA 1625. -Preoteasa este sotia legitima a preotului din prima, lui si a ei, casatorie, inainte de hirotonia in ipodiacon. Ea nu trebuie sa fi avut vreodata legatura cu alt barbat, (VI ce. 26; Sf. Vasile 27) ci trebuie sa fi fost fecioara. "Sa nu-si ia de sotie o curva sau spurcata, nici femeie lasata de baibat, caci ei sunt sfinti pentru Dumnezeu" (Lev. 21, 7). "Ea trebuie sa aiba o natura morala (Ap. 18) serioasa, modesta, (I Tim. 3, II) infranata si evlavioasa (Const. Ap. 1, 8-10). Incat sunt amandoi un trup, amandoi au aceleasi obligatii morale. Femeia este o parte a barbatului si din el luata si alcatuita si din aceasta pricina Dumnezeu, aproape in toate locurile din Sf. Scriptura, se adreseaza mai intai barbatului ca cel dintai zidit, fiindca sunt doi intr-un singur trup si impreuna cu barbatul se intelege si femeia". - Sf. Ciprian D.
1626. -"Voind noi ca toate sa se faca spre zidirea Bisericii am hotarat sa punem ordine in viata preotilor de la Bisericile ocupate de barbari. Astfel, daca ei socotesc ca pot calca dumnezeiescul canon (Ap. 5) care dispune a nu-si lasa propria sa sotie sub cuvant de evlavie si a face mai mult decat li s-a poruncit si din aceasta pricina se inteleg cu sotiile lor ca sa se retina de la impreunarea trupeasca (legitima). Hotaram (daca au facut aceasta fagaduinta) sa nu mai traiasca nicidecum impreuna cu ele (in aceeasi casa), ca prin aceasta sa se dea dovada de implinirea fagaduintelor lor. Si aceasta am facut-o, nu pentru altceva decat o iconomisire pentru socotinta lor mica de suflet si pentru moravurile lor straine (de adevarata intelegere) si slabiciunea lor". -VI, 30 (V. Monahismul).
1627. -"Preotul de-i va face muierea lui preacurvie, acela sa se calugareasca intr-o manastire". -PBG, (V. Hirotonia).
1628. -"Preoteasa careia ii va muri preotul, de nu va putea sa se tie de curatia ei, de va vrea sa se marite neoprita sa fie". -ILT,75.
1629. -"Cel ce va sa fie preot, trebuie sa fie in viata curata si imbunatatita, asa sa se caute sa fie si femeia lui cinstita si auzita". -ILT, 84.
1630. -"De va curvi femeia unui om si se va vadi de fapte dovedite, unul ca acela in slujba preotiei nu va putea veni. Iar de se va hirotonisi cineva si dupa hirotonie femeia lui va curvi, atunci sa o lase, iar de va vrea sa se afle cu dansa acela nu poate sa aiba sau sa tina vreun dar preotesc". -ILT, 84.
1631. -"Iar de va fi preot si de va curvi preoteasa lui, poruncesc dumnezeiestii parinti, de-i va fi voia sa tina preotia, sa se desparta de dansa de tot. Iar de va vrea sa tina pe dansa ca mai inainte, atunci se desparte de randuiala preotiei in care se afla, pentru ca acea preoteasa a lui a curvit, daca s-a spurcat este spurcata, pentru aceea preotul ei, de se va amesteca cu ea se face tot un trup, de aceea si el se amesteca intru spurcaciunea celuilalt si este spurcat. Drept aceea nu mai poate veni Sa fie intru slujba Bisericii". - ILT, 84 (Vezi Curvia clericului, Vaduvia, Hirotonia, Recasatorirea preotului).


http://www.crestinortodox.ro/carti-o...asa-82035.html

din cate stiu eu, dupa o spovedanie si o cercetare mai amanuntita, duhovnicul poate da dezlegare ca viitorul preot sa o ia de sotie chiar daca fata nu e virgina.

gabriela8 27.04.2011 20:06:49

Citat:

În prealabil postat de dumitrucelmare2000 (Post 356771)
Cati ani ai?Cunosti deja un viitor preot? Sau ai vrea sa cunosti?

:5:Poate iese ceva...:4:

gabriela8 27.04.2011 20:29:12

Citat:

În prealabil postat de Mihaela83 (Post 356266)
Pentru unii poate suna ciudat topic-ul meu, pentru altii poate fi ceva normal, pentru mine este ceea ce simt. Insa nu stiu ce implica de fapt "meseria" de preoteasa. Ma puteti ajuta voi cu ceva detalii? As dori raspunsuri doar de la cei "avizati". Multumesc !
P.S. Mentionez ca nu este un moft, am depasit de ceva vreme varsta capriciilor. Am "luat contact" relativ recent cu lumea bisericeasca care mi se pare cu adevarat minunata. Ceva detalii si sfaturi din partea voastra nu mi-ar strica insa.

Daca iti doresti, sa iti ajute Dumnezeu! Si mie mi-a placut si am visat la asta dar nu a fost sa fie. E foarte frumos dar si greu, e o jertfa continua cel putin asa vad eu.

citibe 28.04.2011 14:48:48

Citat:

În prealabil postat de mariuszamfirescu (Post 356774)
din cate stiu eu, dupa o spovedanie si o cercetare mai amanuntita, duhovnicul poate da dezlegare ca viitorul preot sa o ia de sotie chiar daca fata nu e virgina.

Mai bine să nu caute nimeni asemenea dezlegări. Cam neplăcut să se trezească vorbind unul sau altul că deh ! în tinerețile lui a "cunoscut"-o și el pe preoteasă ! Poruncile alea nu-s date de frunza-frăsinelului. Preotul trebuie să aibă autoritate morală, altfel e ca și cum și-ar tăia craca de sub picioare.

DragosP 28.04.2011 15:29:41

Nu știu de ce am impresia că ea vrea să fie hirotonisită.

Eugen7 28.04.2011 15:41:12

Citat:

În prealabil postat de Mihaela83 (Post 356266)
nu stiu ce implica de fapt "meseria" de preoteasa. Ma puteti ajuta voi cu ceva detalii?

Preotia nu este meserie ci este iubire de Hristos si de semeni. Trebuie sa vorbesti cu preotul tau duhovnic si sa ii ceri indrumarea. Roaga-te la Dumnezeu si de este si voia Lui ca sa fii preoteasa se va ocupa EL de toate. Nu trebuie sa ii spunem noi cum, caci stie EL.

Multi vad preotia ca o restrangere a libertatii (ca nu ai voie sa faci aia, si aia...) insa de fapt este libertatea deplina intru Hristos Iisus caci "toate imi sunt permise dar nu toate imi sunt folositoare, toate imi sunt permise dar nu toate zidesc, toate imi sunt permise dar nu ma voi lasa robit de nimic".

In familia preotului nu exista doar iubirea armonioasa dintre soti, binecuvantata in Taina Cununiei, ci si acea iubire tainica dintre preot si Hristos din Taina Hirotoniei si de aceasta iubire nu are parte doar preotul ci intreaga familie, preoteasa copii...

Precum doar femeia da nastere prucilor dar se bucura de copii si sotul, asa este si cu preotia, desi doar barbatul slujeste Sfintele Taine, de bucuria preotiei se bucura si preoteasa.

paulika 28.04.2011 15:55:41

Si eu visam la asta cand eram micuta...dar eu cred ca toate fetele isi doresc asta...Fetele cred ca daca esti preoteasa,tie nu stiu cat de bine,ca nu lucrezi,si ca iti merge bine,si tu doar stai,si altele.Dar nu e chiar asa...Viata de preoteasa presupune multe lucruri,si in primul rand tu trebuie sa fii curata,credincioasa,si sa fii mereu in spatele sotului,sa il ajuti si sa il indrumi..Acum stiu ca eu nu sunt preoteasa,dar am citit multe in legatura cu asta,deoarece eu urmeaza sa fiu...cauta pe net si ai sa vezi cate gasesti,si nu cred ca poti sa zici doar asa "Imi doresc sa fiu preoteasa" si gata,ca e ca si cum ai zice "vreau sa imi cumpar aia",nu stiu ce varsta ai,dar eu cred ca astea sunt lucruri pe care orice fetita si le doreste...

cristinadaciana 28.04.2011 16:30:35

Citat:

În prealabil postat de paulika (Post 356952)
Si eu visam la asta cand eram micuta......dar eu cred ca astea sunt lucruri pe care orice fetita si le doreste...

Nu prea cred :) Eu imi doream sa devin medic veterinar.

blackswan 28.04.2011 16:33:39

Citat:

În prealabil postat de Mihaela83 (Post 356266)
Pentru unii poate suna ciudat topic-ul meu, pentru altii poate fi ceva normal, pentru mine este ceea ce simt. Insa nu stiu ce implica de fapt "meseria" de preoteasa. Ma puteti ajuta voi cu ceva detalii? As dori raspunsuri doar de la cei "avizati". Multumesc !
P.S. Mentionez ca nu este un moft, am depasit de ceva vreme varsta capriciilor. Am "luat contact" relativ recent cu lumea bisericeasca care mi se pare cu adevarat minunata. Ceva detalii si sfaturi din partea voastra nu mi-ar strica insa.

Spunea odată un preot că ei nu prea au timp pentru familie.

glykys 28.04.2011 22:54:19

Citat:

În prealabil postat de citibe (Post 356934)
Mai bine să nu caute nimeni asemenea dezlegări. Cam neplăcut să se trezească vorbind unul sau altul că deh ! în tinerețile lui a "cunoscut"-o și el pe preoteasă ! Poruncile alea nu-s date de frunza-frăsinelului. Preotul trebuie să aibă autoritate morală, altfel e ca și cum și-ar tăia craca de sub picioare.

Sunt perfect de acord. Daca nu se respecta lucrurile mici, cum vor fi respectate cele mari? Oricum, in viata, vor avea destule de indurat, daca o pornesc din start cu stangul... Si apoi, cu ce obraz sa dea sfat tinerilor sa se pastreze curati pana la casatorie?! Fireste, plec de la premisa ca vor sa traiasca o viata curata, pusa in slujba mantuirii lor si a celorlalti si nu altfel, cu "merge si asa" sau "cum o da Domnul".


Si eu imi doream, cand aveam vreo 15-16 ani, sa ma casatoresc cu un viitor preot evlavios, nu cu un improvizat. Mi-a trecut insa; oricum, la 23 de ani, cam slabe sanse sa aspir la acest statut :))). Astfel de lucruri nu sunt la indemna oricui si sunt periculoase, in sensul ca nu te casatoresti doar cu preotul, ci cu toata parohia si ori te mantuiesti ori te pierzi impreuna cu toti. Mi se pare ca preoteasa trebuie sa fie si mai credincioasa si mai curata si mai puternica decat preotul, ca sa il sustina cand ii este greu.

S-a mai discutat pe forum acest aspect, imi aduc aminte ca postasem un cuvant la par. Staniloae despre preoteasa sa.

mireee 19.06.2011 19:12:12

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 356343)
a fi preoteasa,....ce frumos suna, nu?
ce presupune practic....
sa fi model:sa ai mereu casa curata, ca mereu se gaseste cineva care sa il caute pe parintele acasa.sa ai grija ca tinuta lui sa fie curata si calcata. sa te ingrijesti mai mult singura de copii, sa ii mentii curati, sa ii hranesti si sa te ocupa mai mult singura se ei.
sa ai grija de randuiala din biserica si daca nu e cine sa fi prima care sufleca mainile si se pune pe maturat si pe facut curatenie.
pregatirile de sarbatori sa le faci mai mult singura:curatenie, macare, copiii.
sa fi invatata sa manaci pranzul singura cu copilasii, ptr ca de multe ori se gasete cate cineva care are vreo urgenta si e nevoie ca preotul sa zaboveasca:fie o sedinta a consilului, fie vreo familie de tineri care cere sfaturi, fie credinciosi ptr diferite rugaciuni, fie un bolnav de impartasit, fie vreo inmormantare, fie vreo pomana.
sa fi prima la jerfa si ultima la recunoasterea meritelor.

si la fel cum spunea cineva:daca totul e in randuiala, nu e nimic special:in schimb daca reverenda e sifonata....e bai!

sunt atatia oameni care iti trec pragul:unii ca prieteni, altii ca observatori, abia asteptand sa gaseasca ceva in neregula ca apoi te stie tot targul.oamenii care vin sa vada daca sunt curatii copiii, daca e curata casa, oameni care vin in zile de post sa vada daca fierbe mancare de post sau de dulce....
toate le duci destul de usor...cea mai grea e insa singuratatea:cand toate familiile obisnuite se pregatesc impreuna de sarbatori, tu esti singura...iar daca la ecuatie se adauga si 2-3 copiii, lucrurile se complica.
e greu sa manaci singura pranzul cu copiii, ptr ca oamenii au nevoie de parintele...i el e pus acolo ptr a le fi de folos.

Dar asta sunt greutatile pe care le preupune aceasta viata...
despre bucurii:Ai mereu un preot alaturi de tine, ai mereu parte de binecuvantarea lui Dumnezeu.Ai liniste si armonie in familie. Esti pus in folosul oamenilor si acest lucru te face sa te simti util.
Plus ca oamenii te vad, te citesc.Si sunt darnici.mereu aduc cate ceva:mereu daruiesc cate ceva copiilor.mereu se gandesc si la familia preotului si aduc de mancare:taitei, oua, carne , branza, frucet, legume ., dulciuri si acte altele. simti bucuria ca oamenii te iubesc.

sfatul meu:daca crezi ca iti poti asuma cele crise mai sus, fa pasul asta. dar mai intai gandeste-te bine. caci nu e o cruce usoara.
si daca crezi ca nu ti-o poti asuma, mai bine alege un alt candidat si traiti o viata linistita impreuna.Caci mult poate sa darame un preot o preoteasa fara vocatie.
si cel mai grav si trist lucru e cand o familie de preot se desparte.caci se zguduie biserica, dupa cuv Mantutorului"Bate-voi pastorul si se vor risipi oile"

asadar fi cu luare aminte, gandeste-te bine! si ia o hotarare inteleapta!

Ma recunosc in descrierea ta,dar nu ai specificat multe lucruri si anume>ispitele care apar in viata noastra,uneori prea evidente,alteori de necrezut,ispitele prezente aproape in fiecare sambata cand preotul treb. sa fie odihnit si linistit ptr. a se putea impartasi a 2 a zi la slujba.De cele mai multe ori tintele sunt copiii care se imbolnavesc surprinzator,si multe altele

fallen 23.12.2011 15:29:57

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 356343)
a fi preoteasa,....ce frumos suna, nu?
ce presupune practic....
sa fi model:sa ai mereu casa curata, ca mereu se gaseste cineva care sa il caute pe parintele acasa.sa ai grija ca tinuta lui sa fie curata si calcata. sa te ingrijesti mai mult singura de copii, sa ii mentii curati, sa ii hranesti si sa te ocupa mai mult singura se ei.
sa ai grija de randuiala din biserica si daca nu e cine sa fi prima care sufleca mainile si se pune pe maturat si pe facut curatenie.
pregatirile de sarbatori sa le faci mai mult singura:curatenie, macare, copiii.
sa fi invatata sa manaci pranzul singura cu copilasii, ptr ca de multe ori se gasete cate cineva care are vreo urgenta si e nevoie ca preotul sa zaboveasca:fie o sedinta a consilului, fie vreo familie de tineri care cere sfaturi, fie credinciosi ptr diferite rugaciuni, fie un bolnav de impartasit, fie vreo inmormantare, fie vreo pomana.
sa fi prima la jerfa si ultima la recunoasterea meritelor.

si la fel cum spunea cineva:daca totul e in randuiala, nu e nimic special:in schimb daca reverenda e sifonata....e bai!

sunt atatia oameni care iti trec pragul:unii ca prieteni, altii ca observatori, abia asteptand sa gaseasca ceva in neregula ca apoi te stie tot targul.oamenii care vin sa vada daca sunt curatii copiii, daca e curata casa, oameni care vin in zile de post sa vada daca fierbe mancare de post sau de dulce....
toate le duci destul de usor...cea mai grea e insa singuratatea:cand toate familiile obisnuite se pregatesc impreuna de sarbatori, tu esti singura...iar daca la ecuatie se adauga si 2-3 copiii, lucrurile se complica.
e greu sa manaci singura pranzul cu copiii, ptr ca oamenii au nevoie de parintele...i el e pus acolo ptr a le fi de folos.

Dar asta sunt greutatile pe care le preupune aceasta viata...
despre bucurii:Ai mereu un preot alaturi de tine, ai mereu parte de binecuvantarea lui Dumnezeu.Ai liniste si armonie in familie. Esti pus in folosul oamenilor si acest lucru te face sa te simti util.
Plus ca oamenii te vad, te citesc.Si sunt darnici.mereu aduc cate ceva:mereu daruiesc cate ceva copiilor.mereu se gandesc si la familia preotului si aduc de mancare:taitei, oua, carne , branza, frucet, legume ., dulciuri si acte altele. simti bucuria ca oamenii te iubesc.

sfatul meu:daca crezi ca iti poti asuma cele crise mai sus, fa pasul asta. dar mai intai gandeste-te bine. caci nu e o cruce usoara.
si daca crezi ca nu ti-o poti asuma, mai bine alege un alt candidat si traiti o viata linistita impreuna.Caci mult poate sa darame un preot o preoteasa fara vocatie.
si cel mai grav si trist lucru e cand o familie de preot se desparte.caci se zguduie biserica, dupa cuv Mantutorului"Bate-voi pastorul si se vor risipi oile"

asadar fi cu luare aminte, gandeste-te bine! si ia o hotarare inteleapta!

Dar hai sa privim si partile bune.
Daca esti sotie de doctor, politist, om de afaceri, sau chiar de sofer ratb, metrou, vanzator in piata... cam tot atatea sanse sa faci sarbatorilie singurica, si pregatirile de asemeni. (chiar mie mi s-a intamplat , acum un an de ajun, mi s-a terminat butelia, al meu era in piata, statea cat se putea de mult, a trebuit sa-l rog pe vecinu sa mi-o schimbe, ca aveam si ciorba si sarmalele pe foc). Ba mai mult, pentru cei "afaceristi", Craciunul sau Pastele e prilej de "incasari" mai mult decat de bucurie duhovniceasca. Si-n ziua de Craciun sau Pasti (prima, ca a doua dau o raita prin piata sa vada care-i treaba, poate sunt ceva clienti iesiti la plimbare), sustin ca e singura lor zi libera si terbuie sa stea cu "burta-n sus' in casa sa se odihneasca, nu sa si-o "strice" sa mearga-n vizite la alde' mama soacra..
Si a doua parte buna: crezi ca era mai bine fara copii? Poate ca aveai mai mult timp sa te ocupi de tine, sa te aranjezi, sa colinzi prin magazine...dar te-ai fi plictisit, pana la urma.
Si a treia: e bine ca te preocupa si pe tine religia, poti sa porti o conversatie cu sotul de pe aceeasi pozitie.
Pana la urma, totul in familie tine de atmosfera. Indiferent ce meserie are sotul, important e sa fiti pe aceeasi "lungime de unda", sa va sustineti reciproc, ca pana la urma fiecare are greutati, si cel care merge la munca si "da cu sapa", si cel care sta acasa cu copiii. Ca la noi in popor din pacate e "traditia" ca fiecare sa aiba impresia ca "celorlalti" le e mai usor...
Frumos, nu?
Sa ne rugam sa ne dea bunul Dumnezeu la fiecare dupa cum meritam ...

Ana Tr. 26.01.2013 21:26:14

Citat:

În prealabil postat de Mihaela83 (Post 356266)
Pentru unii poate suna ciudat topic-ul meu, pentru altii poate fi ceva normal, pentru mine este ceea ce simt. Insa nu stiu ce implica de fapt "meseria" de preoteasa. Ma puteti ajuta voi cu ceva detalii? As dori raspunsuri doar de la cei "avizati". Multumesc !
P.S. Mentionez ca nu este un moft, am depasit de ceva vreme varsta capriciilor. Am "luat contact" relativ recent cu lumea bisericeasca care mi se pare cu adevarat minunata. Ceva detalii si sfaturi din partea voastra nu mi-ar strica insa.

Eu zic ca a fi preoteasa nu e o meserie, drept urmare nu inteleg nici proaspatii absolventi de teologie care isi cauta perechea numai de dragul de a ajunge preoti. Bineinteles multi aleg lucrul acesta doar pentru bani dar sa nu uite ca trebuie sa fie un exemplu. Iar in cele din urma cred ca dragostea nu alege in functie de meserie. Nu ma indragostesc de tine numai daca esti preot. :)

RomeRose 11.01.2014 11:17:23

Citat:

În prealabil postat de fallen (Post 417835)
Dar hai sa privim si partile bune.
Daca esti sotie de doctor, politist, om de afaceri, sau chiar de sofer ratb, metrou, vanzator in piata... cam tot atatea sanse sa faci sarbatorilie singurica, si pregatirile de asemeni. (chiar mie mi s-a intamplat , acum un an de ajun, mi s-a terminat butelia, al meu era in piata, statea cat se putea de mult, a trebuit sa-l rog pe vecinu sa mi-o schimbe, ca aveam si ciorba si sarmalele pe foc). Ba mai mult, pentru cei "afaceristi", Craciunul sau Pastele e prilej de "incasari" mai mult decat de bucurie duhovniceasca. Si-n ziua de Craciun sau Pasti (prima, ca a doua dau o raita prin piata sa vada care-i treaba, poate sunt ceva clienti iesiti la plimbare), sustin ca e singura lor zi libera si terbuie sa stea cu "burta-n sus' in casa sa se odihneasca, nu sa si-o "strice" sa mearga-n vizite la alde' mama soacra..
Si a doua parte buna: crezi ca era mai bine fara copii? Poate ca aveai mai mult timp sa te ocupi de tine, sa te aranjezi, sa colinzi prin magazine...dar te-ai fi plictisit, pana la urma.
Si a treia: e bine ca te preocupa si pe tine religia, poti sa porti o conversatie cu sotul de pe aceeasi pozitie.
Pana la urma, totul in familie tine de atmosfera. Indiferent ce meserie are sotul, important e sa fiti pe aceeasi "lungime de unda", sa va sustineti reciproc, ca pana la urma fiecare are greutati, si cel care merge la munca si "da cu sapa", si cel care sta acasa cu copiii. Ca la noi in popor din pacate e "traditia" ca fiecare sa aiba impresia ca "celorlalti" le e mai usor...
Frumos, nu?
Sa ne rugam sa ne dea bunul Dumnezeu la fiecare dupa cum meritam ...


Aveti dreptate intr-o oarecare masura, insa sotiile celor enumerati mai sus nu se lovesc de ispitele pe care le au sotiile de preoti..

Mihailc 11.01.2014 11:20:17

Citat:

În prealabil postat de RomeRose (Post 547333)
Aveti dreptate intr-o oarecare masura, insa sotiile celor enumerati mai sus nu se lovesc de ispitele pe care le au sotiile de preoti..

Și anume...?

RomeRose 11.01.2014 11:20:52

Citat:

În prealabil postat de Eugen7 (Post 356948)
Preotia nu este meserie ci este iubire de Hristos si de semeni. Trebuie sa vorbesti cu preotul tau duhovnic si sa ii ceri indrumarea. Roaga-te la Dumnezeu si de este si voia Lui ca sa fii preoteasa se va ocupa EL de toate. Nu trebuie sa ii spunem noi cum, caci stie EL.

Multi vad preotia ca o restrangere a libertatii (ca nu ai voie sa faci aia, si aia...) insa de fapt este libertatea deplina intru Hristos Iisus caci "toate imi sunt permise dar nu toate imi sunt folositoare, toate imi sunt permise dar nu toate zidesc, toate imi sunt permise dar nu ma voi lasa robit de nimic".

In familia preotului nu exista doar iubirea armonioasa dintre soti, binecuvantata in Taina Cununiei, ci si acea iubire tainica dintre preot si Hristos din Taina Hirotoniei si de aceasta iubire nu are parte doar preotul ci intreaga familie, preoteasa copii...

Precum doar femeia da nastere prucilor dar se bucura de copii si sotul, asa este si cu preotia, desi doar barbatul slujeste Sfintele Taine, de bucuria preotiei se bucura si preoteasa.

foarte frumos spus

tabitha 12.01.2014 06:22:17

Citat:

În prealabil postat de Mihailc (Post 547334)
Citat:

În prealabil postat de RomeRose (Post 547333)
Aveti dreptate intr-o oarecare masura, insa sotiile celor enumerati mai sus nu se lovesc de ispitele pe care le au sotiile de preoti..

Și anume...?

Bună întrebarea. Să vedem răspunsul, dacă mai vine. :)

catehumen 12.01.2014 13:26:37

Am vazut ca toti a-ti vorbit despre preoteasa ca si sotie a preotului,dar v-ati gandit ca poate ea vrea sa devina preoteasa cu hirotonie ca la protestanti sau neo-protestanti ?
Daca acum doua saptamani a venit peste acest site un "val" despre homosexuali ,de ce nu ar verifica cineva si ce opinie au ortodocsii vis-a-vis de aceasta problema ?
Femeia-preot. Chiar cineva la tv. am vazut ca a pus problema ca ar fi discriminare ...de ce sa nu accepte BOR si femeie preot ?
Sau de ce sa fie incestul penal ?

RomeRose 16.01.2014 23:40:22

Citat:

În prealabil postat de Mihailc (Post 547334)
Și anume...?

cred ca oricat v-as enumera, atata timp cat nu credeti, nu ati crede nici cele ce le-as asterne aici..

Cum spuneam undeva pe aici: cati dintre noi ne rugam pt duhovnicii nostri si pt familiile lor?!

RomeRose 16.01.2014 23:41:29

Citat:

În prealabil postat de catehumen (Post 547436)
Am vazut ca toti a-ti vorbit despre preoteasa ca si sotie a preotului,dar v-ati gandit ca poate ea vrea sa devina preoteasa cu hirotonie ca la protestanti sau neo-protestanti ?
Daca acum doua saptamani a venit peste acest site un "val" despre homosexuali ,de ce nu ar verifica cineva si ce opinie au ortodocsii vis-a-vis de aceasta problema ?
Femeia-preot. Chiar cineva la tv. am vazut ca a pus problema ca ar fi discriminare ...de ce sa nu accepte BOR si femeie preot ?
Sau de ce sa fie incestul penal ?

Eu una nu ma refer la preoteasa ca la o femeie ce a primit hirotonire ci la sotia preotului. Femeia are alte daruri de la Dumnezeu.

Mihailc 17.01.2014 00:10:02

Citat:

În prealabil postat de RomeRose (Post 547924)
cred ca oricat v-as enumera, atata timp cat nu credeti, nu ati crede nici cele ce le-as asterne aici..

N-am spus că nu cred, sunt doar nedumerit. Am cerut detalii, nu altceva!

tabitha 17.01.2014 06:30:25

Citat:

În prealabil postat de RomeRose (Post 547924)
cred ca oricat v-as enumera, atata timp cat nu credeti, nu ati crede nici cele ce le-as asterne aici..

Cum spuneam undeva pe aici: cati dintre noi ne rugam pt duhovnicii nostri si pt familiile lor?!

Sunteți cumva preoteasă, împărtășiți din experiența proprie ?

Duhovnicul meu este călugăr, și recunosc că nu mă rog pentru dânsul așa cum ar trebui.
Apropo, dvs. cât de tare vă rugați pentru părintele duhovnic și familia lui (dacă are) ?

anita 17.01.2014 11:03:44

Citat:

În prealabil postat de mirela.t (Post 547935)
Sunteți cumva preoteasă, împărtășiți din experiența proprie ?

Duhovnicul meu este călugăr, și recunosc că nu mă rog pentru dânsul așa cum ar trebui.
Apropo, dvs. cât de tare vă rugați pentru părintele duhovnic și familia lui (dacă are) ?

Chiar daca nu ne rugam cat trebuie pt parintele duhovnic este de datoria noastra sa il trecem pe primul loc in pomelnic la sf.Liturghie si sf.Maslu

Florinvs 20.01.2014 11:41:57

Totusi nu prea am inteles cum vine treaba asta ca o femeie sa vrea neaparat sa fie preoteasa!

Din cate stiu, in Biserica Ortodoxa, doar barbatii pot sluji ca preoti.

Iar ideea de a te casatori neaparat cu un preot mi se pare gresita, deoarece logic ar fi ca in momentul in care o femeie i place de un barbat, sa nu conteze ce meserie are acesta (atata timp cat presteaza o munca cinstita si utila societatii, de la tractorist sau sofer la doctor sau preot), ci cu totul alte aspecte (caracterul omului, felul lui de a fi, seriozitate, inteligenta si de ce sa nu o recunoastem-si aspectul fizic).

gabriela8 01.02.2014 22:04:46

Citat:

În prealabil postat de Florinvs (Post 548204)
Totusi nu prea am inteles cum vine treaba asta ca o femeie sa vrea neaparat sa fie preoteasa!

Din cate stiu, in Biserica Ortodoxa, doar barbatii pot sluji ca preoti.

Iar ideea de a te casatori neaparat cu un preot mi se pare gresita, deoarece logic ar fi ca in momentul in care o femeie i place de un barbat, sa nu conteze ce meserie are acesta (atata timp cat presteaza o munca cinstita si utila societatii, de la tractorist sau sofer la doctor sau preot), ci cu totul alte aspecte (caracterul omului, felul lui de a fi, seriozitate, inteligenta si de ce sa nu o recunoastem-si aspectul fizic).

De ce sa ti se para gresita dorinta unei persoane de a deveni preoteasa? Daca Dumnezeu va ingadui aceasta, va deveni sau nu daca nu este pentru ea.
Am avut o colega care a facut un scop in sine din asta si i-a iesit...:4:
Sigur ca trebuie sa iti asumi jertfelnicia, daca altul este scopul, atunci nu e bine.

RomeRose 03.02.2014 22:09:38

Citat:

În prealabil postat de Florinvs (Post 548204)
Totusi nu prea am inteles cum vine treaba asta ca o femeie sa vrea neaparat sa fie preoteasa!

Din cate stiu, in Biserica Ortodoxa, doar barbatii pot sluji ca preoti.

Iar ideea de a te casatori neaparat cu un preot mi se pare gresita, deoarece logic ar fi ca in momentul in care o femeie i place de un barbat, sa nu conteze ce meserie are acesta (atata timp cat presteaza o munca cinstita si utila societatii, de la tractorist sau sofer la doctor sau preot), ci cu totul alte aspecte (caracterul omului, felul lui de a fi, seriozitate, inteligenta si de ce sa nu o recunoastem-si aspectul fizic).

pai daca tinem cont de atatea aspecte :D atunci de ce sa nu tinem cont si de meseria" pe acre o are, desi preotia este o misiune.

Eu vad familiile preotilor ca pe acelea ale Sfintilor Apostoli din Biserica primara, Filimon si Aphia, Priscila si Acvila, Nona Si Grigorie, etc..

RomeRose 03.02.2014 22:13:26

Citat:

În prealabil postat de mirela.t (Post 547935)
Sunteți cumva preoteasă, împărtășiți din experiența proprie ?

Duhovnicul meu este călugăr, și recunosc că nu mă rog pentru dânsul așa cum ar trebui.
Apropo, dvs. cât de tare vă rugați pentru părintele duhovnic și familia lui (dacă are) ?

si duhovnicul meu este calugar, il pomenesc cat pot de mult, uneori si cu familia, cu fiii duhovnicesti si cu intreaga obste. Slava Domnului ca avem duhovnici

RomeRose 03.02.2014 22:16:17

Citat:

În prealabil postat de gabriela8 (Post 549736)
De ce sa ti se para gresita dorinta unei persoane de a deveni preoteasa? Daca Dumnezeu va ingadui aceasta, va deveni sau nu daca nu este pentru ea.
Am avut o colega care a facut un scop in sine din asta si i-a iesit...:4:
Sigur ca trebuie sa iti asumi jertfelnicia, daca altul este scopul, atunci nu e bine.


stiu si eu cateva sotii de preoti care au dorit sa fie sotii de preoti din cauza faptului ca ai o siguranta a casniciei dar stiu si preotese care nu ar mai face pasul acesta din cauza ispitelor...acuma cred ca depinde cum iei lucrurile in viata, cum primesti greutatile si in functie de asta duci greul mai usor sau nu ..Dumnezeu sa le ajute pe toate preotesele sa fie ajutoare pt sotii lor.

Florinvs 04.02.2014 08:14:56

Pentru ca din cate inteleg va doriti cu adevarat lucrul asta, Dumnezeu sa va ajute si sa reusiti sa-l realizati!


Ora este GMT +3. Ora este acum 23:28:19.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.